End of Report

St. Albert CC5 and Provincial 8, August 26, 2018

Cycling Canada/Alberta BMX

BMX EVENT MANAGER, Report Created 26/Aug/2018 21:56:01

FULL RESULTS

Total Entries = 511

Total Riders = 468

Elite Women (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
155 Club Unknown ? Drew MECHIELSEN
Factory Yess
1 3 1st 1st 1st
8 Club Unknown ? Avriana HEBERT (JW)
Yess Bmx
2 8 4th 2nd 2nd
49 CALGARY BMX AB Daina TUCHSCHERER
Pure Bicycles, Dominus, Shimano, Troylee Designs
3 8 2nd 3rd 3rd
87 Club Unknown ? Cayleigh VAN STAALDUINEN
Staats
4 11 3rd 4th 4th
72 LETHBRIDGE BMX AB Chelsea Lynn KINGSTON 5 16 6th 5th 5th
16 Club Unknown ? Erin KINNIE
Factory Clayborn Canada
6 17 5th 6th 6th

Junior Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 British Columbia BC Aidan WEBBER 1 3 1st 1st 1st
61 Club Unknown ? James HEDGCOCK 2 8 2nd 3rd 3rd
127 Club Unknown ? Alex GRECHT
Factory Daylight Cycles
3 12 8th 2nd 2nd
N4 COCHRANE BMX AB Zachary CROFT
B&P Cycle, Yess
4 12 4th 4th 4th
105 Club Unknown ? Riley MEYER-CLEMENT
Team Quebec
5 14 3rd 5th 6th
303 Club Unknown ? Benjamin OUELLETTE 6 17 6th 6th 5th
AB05 OKOTOKS BMX AB Matteo BREGLIANO
SAVE pet hospital
7 20 5th 8th 7th
AB01 OKOTOKS BMX AB Wyatt ANDRES
S.A.V.E., Yess
8 22 7th 7th 8th

Elite Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
122 Club Unknown ? Alex TOUGAS
Yess BMX, Team BC
1 4 1st 1st 2nd
66 Club Unknown ? James PALMER
Factory Clayborn/Answer
2 5 2nd 2nd 1st
884 Club Unknown ? Josh SAMELLS
Joyride150, MillTown Cycle, Bubblux
3 9 3rd 3rd 3rd
N2 Club Unknown ? Benjamin LESLIE
Team BC
4 12 4th 4th 4th
715 Club Unknown ? Gaby MALENFANT
DK Bicycle
5 17 5th 7th 5th
AB01 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO 6 18 6th 6th 6th
P CALGARY BMX AB Jeffrey JACOBSEN
Avent/ Bombshell
7 19 7th 5th 7th
737 AIRDRIE BMX AB River PEACOCK
Athletic Spirit Inc.
8 24 8th 8th 8th

Jr. Devo Male (17 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 M-PTS M 1 M 2 M 3
Y CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI
Team Alberta
1st 2nd 3 1st 1st 1st
BC 3 Club Unknown ? Aiden GRECHT
Factory Daylight Cycle
2nd 1st 5 2nd 2nd 1st
L CALGARY BMX AB Dylan TREMEL
Team Alberta
3rd 3rd 8 3rd 2nd 3rd
N2 Club Unknown ? Max GANAKOVSKY
Team Alberta
4th 4th 9 2nd DNF:5 2nd
106 AIRDRIE BMX AB Kaileb DOWSON
Team Alberta
5th 4th 9 3rd 2nd 4th
BC 2 Club Unknown ? Mitch LANDRY
Factory Daylight Cycles
6th 2nd 4 1st 1st 2nd
AB8 EDMONTON BMX AB Kaileb TORRIE
Team Alberta
7th 3rd 9 3rd 3rd 3rd
100 Club Unknown ? Edouard PROULX
Speedco, FXR Racing, MD Distribution
8th 1st 3 1st 1st 1st
F Club Unknown ? Colson BATES
Joyride 150
5th 7 2nd 3rd 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK
Velocity
5th 11 4th 3rd 4th
AB4 LETHBRIDGE BMX AB Joshua DUBLANKO 6th 13 5th 5th 3rd
N5 OKOTOKS BMX AB Rylan SLAPMAN
Team Alberta
6th 13 5th 4th 4th
J RED DEER BMX AB William WELIKOKLAD
DAYLIGHT CYCLE
- 13 4th 4th 5th
765 EDMONTON BMX AB Tristin PASITNEY - 14 5th 4th 5th
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Lucas SCHMIDTLER
Team Alberta
- 14 4th 5th 5th
C EDMONTON BMX AB Caleb JONES
Team Alberta
- 18 6th 6th 6th
H EDMONTON BMX AB Josh OGILVIE
Velocity
- 18 6th 6th 6th

Jr. Devo Female (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 RED DEER BMX AB Molly SIMPSON
Team Alberta
1st 3 1st 1st 1st
N 3 Club Unknown ? Adicus BIRD
Boilermakers of Canada
2nd 4 1st 2nd 1st
N2 RED DEER BMX AB Lindsay HALL
team alberta
3rd 5 2nd 1st 2nd
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Brenna DURLING
J and R Bicycles
4th 11 3rd 3rd 5th
N4 EDMONTON BMX AB Madelin OGILVIE
Velocity
5th 12 4th 5th 3rd
207 Club Unknown ? Mathilde BRISEBOIS 6th 8 3rd 2nd 3rd
N6 EDMONTON BMX AB Delaney JONES
Team Alberta
7th 12 4th 4th 4th
N3 OKOTOKS BMX AB Isabella BREGLIANO REL+2 7 2nd 3rd 2nd
U OKOTOKS BMX AB Sophia GIBBS
SAVE
13 5th 4th 4th
H OKOTOKS BMX AB Jorianna MCALISTER
Team SAVE / Elizebeth Street Pet Hospital
16 6th 5th 5th
859 EDMONTON BMX AB Mallory OGILVIE
Velocity
18 5th 7th 6th
953 OKOTOKS BMX AB Briony FOKKENS
Tri-Form Concrete Ltd.
20 7th 6th 7th
X AIRDRIE BMX AB Emily HENDERSON
Team Alberta
## DNF:6 CR:8 DNS

Masters Male 30+ (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Calgary Bmx AB Tony MOTTERSHEAD
Bombshell/Avent Factory Team Canada
1 4 2nd 1st 1st
AB2 Okotoks Bmx AB Chris NAKAMURA 2 5 1st 2nd 2nd
970 INDEPENDENT CAN Neil FLUET 3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 40-44 Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
662 Lethbridge Bmx AB Lisa PETRIK (35-39FC) 1 5 1st 3rd 1st
N1 Airdrie Bmx AB Rhonda GRENIER (35-39FC) 2 5 2nd 1st 2nd
2 Calgary Bmx AB Erin FRANK 3 8 3rd 2nd 3rd

Cruiser 45+ Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
Factory Clayborn Canada
1 3 1st 1st 1st
N2 Club Unknown ? Lori SMITH
The Bike Doctor
2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 AIRDRIE BMX AB Reegan JONES-EBBINGHOFF 3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 10-12 Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 EDMONTON BMX AB Marc STREADWICK
Velocity
1 3 1st 1st 1st
N1 Red Deer Bmx AB Shayne HALL
Bombshell Avent Canada
2 6 2nd 2nd 2nd
956 Calgary Bmx AB Gage CARSON (9CM)
Kid Dynamite Alberta
3 10 4th 3rd 3rd
AB5 OKOTOKS BMX AB Easton MCALISTER 4 11 3rd 4th 4th
763 Medicine Hat BMX Association Association ? Liam GIESBRECHT (9CM)
Gravity Sports/Hauck Towing/Lurch's Winching
5 16 5th 5th 6th
337 EDMONTON BMX AB Drew OTTENBREIT 6 17 6th 6th 5th

Cruiser 13-14 Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Calgary Bmx AB Atley CARSON
Kid Dynamite Alberta/ Alberta BMX Devo Team
1 3 1st 1st 1st
AB3 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
DWs Delux Sammiches or Chikin
2 8 2nd 4th 2nd
3 CALGARY BMX AB Riley KIMMITT 3 9 3rd 3rd 3rd
AB7 Medicine Hat BMX Association Association ? Landon ANDRES
Gravity Sports/Hauck Towing/Lurch's Winching
4 10 4th 2nd 4th

Cruiser 15-16 Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
106 Airdrie Bmx AB Kaileb DOWSON
Alberta Team/Yess Team
1 3 1st 1st 1st
AB4 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE
Podium Athletics
2 7 2nd 2nd 3rd
111 Club Unknown ? Chase RENNIE (17-29MC) 3 8 3rd 3rd 2nd
500 EDMONTON BMX AB Damien STREADWICK
Velocity
4 12 4th 4th 4th

Cruiser 35-39 Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Medicine Hat BMX Association Association ? Nick GAUTHIER 1 3 1st 1st 1st
AB7 LETHBRIDGE BMX AB Dion BAYRACK
Rival Racing Factory Canada
2 6 2nd 2nd 2nd
738 RED DEER BMX AB Tyrel ROBINSON 3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 40-44 Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB03 Lethbridge Bmx AB Richard PETRIK
GHP Canada
1 4 1st 2nd 1st
AB2 EDMONTON BMX AB Bradley STREADWICK 2 6 3rd 1st 2nd
2 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT 3 8 2nd 3rd 3rd
AB7 Okotoks Bmx AB Kenny MCALISTER
Me, Myself, and I Sponsor!
4 12 4th 4th 4th
218 OKOTOKS BMX AB Casey SHANK 5 15 5th 5th 5th
648 EDMONTON BMX AB Bernard ASQUIN 6 18 6th 6th 6th
880 RED DEER BMX AB Steven BREEZE - ## CR:9 DNS DNS

Cruiser 45+ Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 COCHRANE BMX AB Brian OTTERSON 1 3 1st 1st 1st
AB 3 Lethbridge Bmx AB Christopher FERGUSON
GT Canada Ascent Cycle
2 8 3rd 3rd 2nd
AB1 Lethbridge Bmx AB Darren WILLIAMS 3 10 2nd 2nd 6th
N4 Okotoks Bmx AB Marco BREGLIANO
Southern Alberta Veterinary Emergency
4 12 4th 4th 4th
SK1 Club Unknown ? Steve ROSMAN 5 13 5th 5th 3rd
452 Edmonton Bmx AB Kevin DENNIS 6 17 6th 6th 5th

5 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
843 CALGARY BMX AB Alex CARRIERE 1 3 1st 1st 1st
637 Edmonton Bmx AB Nora REILING 2 9 4th 3rd 2nd
612 CALGARY BMX AB Arabella MEYNIN 3 9 2nd 4th 3rd
855 Edmonton Bmx AB Breea POTTER 4 9 3rd 2nd 4th

6 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
914 EDMONTON BMX AB Abigai BURRELL 1 3 1st 1st 1st
529 Stony Plain Bmx AB Gretchen HOOK 2 7 3rd 2nd 2nd
330 Club Unknown ? Nora DAVIDSON 3 8 2nd 3rd 3rd
906 EDMONTON BMX AB Agusta VILLEGAS - ## CR:6 DNS 4th

7 Novice Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
545 AIRDRIE BMX AB Trinity KIMPE 1 4 1st 2nd 1st
822 Edmonton Bmx AB Everly BOURRIE 2 5 2nd 1st 2nd
143 EDMONTON BMX AB Neva OSTERLUND 3 9 3rd 3rd 3rd
AB6 Cochrane Bmx AB Anwyn BELL 4 12 4th 4th 4th
617 GLOBE BMX RACEWAY SK Savannah WESOLOWSKI 5 15 5th 5th 5th
468 St Albert Bmx Association ? Dallis SAILER
Raising Hell Oilfield Hauling
6 19 7th 6th 6th
650 Okotoks Bmx AB Samantha BURNS 7 20 6th 7th 7th

8 Novice Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 ST. ALBERT BMX AB Ariana VAN LEEUWEN
ANGELA VAN LEEUWEN CENTURY 21
1 3 1st 1st 1st
AB6 Cochrane Bmx AB Gemma BELL 2 7 3rd 2nd 2nd
518 Red Deer Bmx AB Mya NELSON 3 8 2nd 3rd 3rd
155 Medicine Hat BMX Association Association ? Janessa WEBER 4 12 4th 4th 4th
412 Calgary Bmx AB Madeleine SEARS 5 15 5th 5th 5th

9 Novice Female (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
SK2 GLOBE BMX RACEWAY SK Ruby WESOLOWSKI 1st - 5 1st 2nd 2nd
351 Edmonton Bmx AB Viola DENNIS 2nd - 4 2nd 1st 1st
387 Okotoks Bmx AB Naomi SOMMERS 3rd - 7 1st 1st DNF:5
4 EDMONTON BMX AB Claire REID
Velocity
4th - 6 2nd 2nd 2nd
N5 COCHRANE BMX AB Willow KERR-SMITH 5th - 7 3rd 3rd 1st
852 Airdrie Bmx AB Amberlyn HAGGARTY 6th - 11 4th 4th 3rd
10 STONY PLAIN BMX AB Kaylan ARMSTRONG 7th - 10 4th 3rd 3rd
567 ST. ALBERT BMX AB Aaliyah VAN LEEUWEN
ANGEL VAN LEEUWEN CENTURY 21
- 12 3rd 5th 4th
988 CALGARY BMX AB Jelina POHL - 13 5th 4th 4th

11 Novice Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
760 Cochrane Bmx AB Daisy KETTLE (10NF) 1 3 1st 1st 1st
889 GLOBE BMX RACEWAY SK Sydney WESOLOWSKI 2 7 3rd 2nd 2nd
355 Medicine Hat BMX Association Association ? Caitlin GRAVES 3 8 2nd 3rd 3rd
362 Red Deer Bmx AB Sienna FRYKAS 4 13 4th 5th 4th
250 Edmonton Bmx AB Audrey DENNIS 5 14 5th 4th 5th
320 Cochrane Bmx AB Emma KEED 6 18 6th 6th 6th
725 CALGARY BMX AB Kingsley MCHATTIE (10NF) 7 21 7th 7th 7th

12 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
SK1 Club Unknown ? Maci ROSMAN 1 5 2nd 2nd 1st
236 EDMONTON BMX AB Nathalie WONG 2 5 1st 1st 3rd
133 Red Deer Bmx AB Ava BOERGER 3 10 4th 4th 2nd
539 EDMONTON BMX AB Juli-Anne BRISBIN 4 12 3rd 3rd CR:6

13 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
6 Okotoks Bmx AB Rylan EVANS
Landmark Farms
1 3 1st 1st 1st
894 Cochrane Bmx AB Jessica HILL 2 6 2nd 2nd 2nd
8 RED DEER BMX AB Koda REELEDER 3 9 3rd 3rd 3rd

15 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 Okotoks Bmx AB Kennedy EVANS
Landmark Farms
1 3 1st 1st 1st
SK1 Club Unknown ? Eden ROSMAN 2 6 2nd 2nd 2nd
AB6 OKOTOKS BMX AB Isabella SHANK (14NF) 3 11 4th 4th 3rd
935 EDMONTON BMX AB Daley RIESS (14NF) 4 12 3rd 3rd CR:6

5 Novice Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
896 Edmonton Bmx AB Kellen FINDLING
www.summacollege.ca - Summa Safety & Environment College
1 3 1st 1st 1st
427 EDMONTON BMX AB Alexander SCHLEY 2 7 2nd 3rd 2nd
014 EDMONTON BMX AB Kiptyn BODNAR 3 8 3rd 2nd 3rd
148 Stony Plain Bmx AB Parker MITSCHKE 4 13 5th 4th 4th
236 STONY PLAIN BMX AB Deagan CHALMERS
Grabwire
5 14 4th 5th 5th

6 Novice Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 St Albert Bmx Association ? Hudson HAASE 1st - 4 2nd 1st 1st
108 EDMONTON BMX AB Seth DUBBELDAM 2nd - 3 1st 1st 1st
AB8 Okotoks Bmx AB Easton ROBERTSON 3rd - 8 4th 2nd 2nd
000 EDMONTON BMX AB Jaxson DALSHAUG 4th - 9 5th 2nd 2nd
750 Cochrane Bmx AB Lucas ST-PIERRE 5th - 7 1st 3rd 3rd
337 Calgary Bmx AB Cruz BERRY 6th - 12 3rd DNF:5 4th
256 Medicine Hat BMX Association Association ? Braylon WEBER
Gravity Sports/Hauck Towing/Lurch's Winching
7th - 9 2nd 4th 3rd
566 Edmonton Bmx AB Jeremy ZSAMBOKI 8th - 11 3rd 4th 4th
248 EDMONTON BMX AB Connor GINGRICH - 12 4th 3rd DNF:5
053 COCHRANE BMX AB Keaton BECK - 15 5th 5th 5th

7 Novice Male (16 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
829 Calgary Bmx AB Leo PACE 1st - 5 3rd 1st 1st
560 STONY PLAIN BMX AB Dekyn BOISSONNAULT
Grande Tire
2nd - 8 4th 1st 3rd
849 Stony Plain Bmx AB Huxley KEITH 3rd - 12 6th 4th 2nd
139 Edmonton Bmx AB Oliver MCNEAL 4th - 9 3rd 2nd 4th
9 Red Deer Bmx AB George FEE 5th - 5 1st 3rd 1st
8 Stony Plain Bmx AB Magnus WOODS 6th - 13 1st 8th 4th
130 Okotoks Bmx AB Ole HALDORSON 7th - 9 2nd 2nd 5th
809 Red Deer Bmx AB Atreyu KAY 8th - 8 2nd 4th 2nd
15 Edmonton Bmx AB Carson ROCQUE - 14 DNF:8 3rd 3rd
639 Lethbridge Bmx AB Ryker LABRIE - 16 4th 6th 6th
885 Airdrie Bmx AB Cooper MAKIN - 17 7th 5th 5th
425 Red Deer Bmx AB Keenan WHITE - 17 5th 5th 7th
O34 Cochrane Bmx AB Liam HOSHOWATIUK
Cafe Roubaix
- 18 5th 7th 6th
12 CALGARY BMX AB William MEYNIN - 20 6th 6th 8th
686 STONY PLAIN BMX AB Noah SABOURIN - 23 8th 8th 7th
381 ST. ALBERT BMX AB Peyton WOOD - 24 7th 7th CR:10

8 Novice Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
616 COCHRANE BMX AB Dominick GOSSELIN-BERG 1st - 3 1st 1st 1st
162 Okotoks Bmx AB Jace MOUNKES 2nd - 8 1st 6th 1st
2 Okotoks Bmx AB Samuel GALLACHER 3rd - 9 4th 2nd 3rd
287 Okotoks Bmx AB Mason SHARP 4th - 7 2nd 2nd 3rd
1 St Albert Bmx Association ? Ryder WALSH 5th - 11 3rd 4th 4th
596 Stony Plain Bmx AB Tyson SIELING
Danger cats
6th - 6 3rd 1st 2nd
635 Edmonton Bmx AB Phoenix EDWARDS 7th - 13 2nd 3rd CR:8
147 EDMONTON BMX AB Brody GINGRICH 8th - 10 5th 3rd 2nd
O88 Club Unknown ? Everett WEBB - 14 6th 4th 4th
117 Stony Plain Bmx AB James KUHN - 15 5th 5th 5th
594 Cochrane Bmx AB Riley DAY - 16 4th 5th CR:7

9 Novice Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
974 AIRDRIE BMX AB Jack TITUS 1st - 3 1st 1st 1st
662 Airdrie Bmx AB Cameron SLIVINSKI 2nd - 4 1st 1st 2nd
7 COCHRANE BMX AB Ramsey SCHIMPF 3rd - 6 3rd 2nd 1st
386 Club Unknown ? Jayden EBERLE 4th - 7 2nd 3rd 2nd
O45 Cochrane Bmx AB Sidney HOSHOWATIUK
Cafe Roubaix
5th - 7 2nd 2nd 3rd
077 EDMONTON BMX AB Wolfgang ASQUIN 6th - 10 3rd 3rd 4th
643 RED DEER BMX AB Carsen RUMPLE 7th - 11 4th 4th 3rd
620 ST. ALBERT BMX AB Trusonn WELLARD 8th - 13 4th 5th 4th
642 Stony Plain Bmx AB Marshal WAGNER - 15 6th 4th 5th
9 Cochrane Bmx AB Nathan ST-PIERRE - 15 5th 5th 5th
318 Lethbridge Bmx AB Chase PETRIK - 17 5th 6th 6th

10 Novice Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
311 Calgary Bmx AB Silas SEARS 1st - 3 1st 1st 1st
221 Calgary Bmx AB Carter DAY 2nd - 4 1st 2nd 1st
140 St Albert Bmx Association ? Hayden CHAPOTELLE 3rd - 8 3rd 2nd 3rd
6 Airdrie Bmx AB Carter DAVIDSON 4th - 7 2nd 3rd 2nd
069 CALGARY BMX AB Carter BERRY 5th - 5 2nd 1st 2nd
344 Edmonton Bmx AB Tyson NADEAU 6th - 12 5th 3rd 4th
391 Edmonton Bmx AB Sam MCKEOWN 7th - 11 4th 4th 3rd
731 St Albert Bmx Association ? Ryan GARTH 8th - 11 3rd 4th 4th
11 Airdrie Bmx AB Christopher MEEKS - 16 6th 5th 5th
547 Okotoks Bmx AB Loren FISHER - 16 4th 6th 6th
12 St Albert Bmx Association ? Jacob BLACKBURN - ## 5th CR:7 DNS

11 Novice Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
6 Cochrane Bmx AB Nathan HILL 1 3 1st 1st 1st
849 STONY PLAIN BMX AB Colby CAMERON 2 7 3rd 2nd 2nd
859 EDMONTON BMX AB Lucas ANGELES 3 8 2nd 3rd 3rd
380 ST. ALBERT BMX AB Nickolas COCCIMIGLIO 4 12 4th 4th 4th
10 Medicine Hat BMX Association Association ? Phillip GRONDIN 5 15 5th 5th 5th

12 Novice Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
495 Medicine Hat BMX Association Association ? Haydon PETERSEN 1 5 1st 2nd 2nd
527 COCHRANE BMX AB Cole PAIEMENT 2 8 CR:6 1st 1st
1 STONY PLAIN BMX AB Ty HOOPLE 3 8 2nd 3rd 3rd
653 Airdrie Bmx AB Ian HAGGARTY - ## DNF:3 CR:6 DNS

13 Novice Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
SK1 Club Unknown ? Gabriel GIBSON 1 3 1st 1st 1st
702 St Albert Bmx Association ? Owen GARTH 2 6 2nd 2nd 2nd
3 MEDICINE HAT BMX AB Connor HAUCK
Gravity Sports/Ken Hauck Towing/Lurchs Winchin
3 9 DNF:3 DNF:3 DNF:3

14 Novice Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
731 St Albert Bmx Association ? Daniel HYNES 1 5 2nd 2nd 1st
041 CALGARY BMX AB Nikolai MEYNIN 2 5 1st 1st 3rd
519 Club Unknown ? Carson RENNIE 3 8 3rd 3rd 2nd

35 to 39 Novice Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
877 MEDICINE HAT BMX AB Nick GAUTHIER 1 3 1st 1st 1st
AB8 LETHBRIDGE BMX AB Dion BAYRACK
Rival Racing Factory Canada
2 7 2nd 3rd 2nd
944 CALGARY BMX AB Rodney CARRIERE 3 8 3rd 2nd 3rd
4 Edmonton Bmx AB David POTTER 4 12 4th 4th 4th
6 Airdrie Bmx AB Michael COLBY 5 17 5th 5th 7th
175 Cochrane Bmx AB Eric MURRAY (30-34NM) 6 18 6th 6th 6th
787 COCHRANE BMX AB Scott KERR-SMITH 7 19 7th 7th 5th

40 to 44 Novice Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
530 Calgary Bmx AB Antonio JACKSON
Crave
1 3 1st 1st 1st
T STONY PLAIN BMX AB Lee JACOBS 2 6 2nd 2nd 2nd
644 Cochrane Bmx AB Jerold HOSHOWATIUK
Cafe Roubaix p/b 4iiii Innovations
3 11 4th 4th 3rd
218 OKOTOKS BMX AB Casey SHANK 4 13 3rd 3rd 7th
482 Cochrane Bmx AB Adam ROSS 5 15 6th 5th 4th
5 Cochrane Bmx AB Dallas PIKE
Cafe Roubaix
6 17 5th 7th 5th
10 Stony Plain Bmx AB Joshua MARSHALL 7 19 7th 6th 6th
712 Calgary Bmx AB Craig DAY - ## CR:10 DNS DNS

45+ Novice Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
565 Cochrane Bmx AB Ari LAURELL
TimeFree Inc, TCR Sports Lab
1 4 2nd 1st 1st
AB8 Lethbridge Bmx AB Bryan DONALD
Kid Dynamite Alberta / Anvil Digital
2 5 1st 2nd 2nd
3 Calgary Bmx AB Darcy FRANK 3 9 3rd 3rd 3rd
968 STONY PLAIN BMX AB Mike HOOK 4 12 4th 4th 4th
433 Edmonton Bmx AB Jeremy EDWARDS 5 15 5th 5th 5th
842 COCHRANE BMX AB Alex FISHER 6 18 6th 6th 6th
851 Okotoks Bmx AB Gregory FISHER 7 22 7th 7th 8th
420 STONY PLAIN BMX AB David ARMSTRONG 8 23 8th 8th 7th

6 Intermediate Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 COCHRANE BMX AB Spencer FAUPEL
Cafe Roubais
1 4 1st 1st 2nd
373 EDMONTON BMX AB Jhett HICKEY 2 7 4th 2nd 1st
219 COCHRANE BMX AB Ben KEED 3 9 2nd 4th 3rd
AB5 Calgary Bmx AB Beau MCHATTIE
Bombshell
4 10 3rd 3rd 4th
964 Okotoks Bmx AB Tyler LAYTON 5 15 5th 5th 5th
911 Calgary Bmx AB Zachary CHUBEY (5IM) 6 19 7th 6th 6th
3 EDMONTON BMX AB Jace RICHARDS 7 20 6th 7th 7th

7 Intermediate Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 RED DEER BMX AB Justin MCLEAN 1st - 4 1st 1st 2nd
01 CALGARY BMX AB Colton PINEAU
Bombshell
2nd - 7 2nd 4th 1st
04 EDMONTON BMX AB Dainan JEWELL 3rd - 7 4th 2nd 1st
O70 Calgary Bmx AB Kayden BERRY 4th - 7 2nd 1st 4th
AB6 Stony Plain Bmx AB Brady MITSCHKE 5th - 6 1st 2nd 3rd
802 Stony Plain Bmx AB Cody BRAYSON 6th - 11 5th 4th 2nd
502 Lethbridge Bmx AB Jackson RICHTER
RPM
7th - 11 3rd 5th 3rd
010 COCHRANE BMX AB Madden MURRAY 8th - 13 6th 3rd 4th
7 Cochrane Bmx AB Davis CARRIER
Willy’s Wrenching
- 13 4th 3rd 6th
807 AIRDRIE BMX AB Jaxson BELLOTTO - 15 5th 5th 5th
493 EDMONTON BMX AB William PENNOCK - 15 3rd 6th 6th
02 CALGARY BMX AB Reave CARRIERE - 17 6th 6th 5th

8 Intermediate Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
14 Red Deer Bmx AB Tiler EDGAR 1 5 3rd 1st 1st
3 EDMONTON BMX AB Toby DUBBELDAM 2 5 1st 2nd 2nd
4 Edmonton Bmx AB Blake POTTER
Podium Athletics
3 9 2nd 4th 3rd
118 COCHRANE BMX AB Alex KEED 4 11 4th 3rd 4th
11 Edmonton Bmx AB Ryder SCHMIDT 5 17 6th 6th 5th
13 Cochrane Bmx AB Eli ROSS 6 20 7th 7th 6th
16 Airdrie Bmx AB Cullen WEIR
B&P Cycle & Sports Calgary
7 20 5th 5th CR:10
9 STONY PLAIN BMX AB Declan ARMSTRONG 8 23 8th 8th 7th

9 Intermediate Male (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
630 Red Deer Bmx AB Kye SAMUELSON 1st - 3 1st 1st 1st
12 Okotoks Bmx AB Luc BURNS 2nd - 12 2nd 8th 2nd
13 Red Deer Bmx AB Tresten EDGAR 3rd - 5 3rd 1st 1st
422 13TH AVE BMX CLUB SK Carter STUART
Vic's Excavating - Regina, SK
4th - 9 4th 2nd 3rd
8 Cochrane Bmx AB Tyler SOYKA 5th - 6 1st 2nd 3rd
11 EDMONTON BMX AB Liam HUNTER
Velocity
6th - 11 6th 3rd 2nd
7 EDMONTON BMX AB Jaxon CAROLAN
Alberta Extinguisher
7th - 12 5th 3rd 4th
SK1 GLOBE BMX RACEWAY SK Kyler DOMAK 8th - 12 3rd 4th 5th
15 Okotoks Bmx AB Thomas SEIBERT - 14 2nd 5th 7th
2 Okotoks Bmx AB Dylan THOMAS - 15 7th 4th 4th
04 CALGARY BMX AB Jayden DOUCETTE - 15 4th 6th 5th
08 Club Unknown ? Kaeden BELL
Gravity Sports/Ken Hauck Towing/lurch's Winchin
- 16 5th 5th 6th
176 Edmonton Bmx AB Gavin WITHOLT - 20 6th 6th 8th
6 Edmonton Bmx AB Cale BAILLIE
Tiger Electric Ltd
- 21 8th 7th 6th
390 Stony Plain Bmx AB Nolan JACOBS - 23 REL+2:9 7th 7th

10 Intermediate Male (18 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
7 AIRDRIE BMX AB Reuben BABER 1st 1st - 3 1st 1st 1st
AB8 Airdrie Bmx AB Hunter COLBY 2nd 1st - 3 1st 1st 1st
5 Cochrane Bmx AB Caleb CAREY 3rd 2nd - 5 2nd 2nd 1st
721 Red Deer Bmx AB Jaycob HOEDEL 4th 3rd - 8 4th 2nd 2nd
09 AIRDRIE BMX AB Graeson EBBINGHOFF 5th 4th - 6 1st 1st 4th
01 COCHRANE BMX AB Lincoln GIGGS 6th 2nd - 14 3rd REL+2:8 3rd
337 Edmonton Bmx AB Drew OTTENBREIT 7th 3rd - 7 2nd 3rd 2nd
13 Stony Plain Bmx AB Brady BATEMAN 8th 4th - 7 2nd 2nd 3rd
15 Red Deer Bmx AB Evan BOERGER 5th - 10 3rd 4th 3rd
189 Medicine Hat BMX Association Association ? Nixon BOKSTEYN
Gravity Sports/Hauck Towing/Lurch's Winching
5th - 13 4th 3rd 6th
16 Lethbridge Bmx AB Brayden FEDOROWICH 6th - 11 5th 4th 2nd
O10 Cochrane Bmx AB Blade BELL 6th - 11 3rd 3rd 5th
O5 Stony Plain Bmx AB Easton SHEARER - - 14 5th 5th 4th
O2 Cochrane Bmx AB Ayron DAVIS - - 14 4th 6th 4th
9 Airdrie Bmx AB Gabriel BLONDEAU
Kid Dynamite Alberta
- - 15 6th 4th 5th
472 EDMONTON BMX AB Liam MACDONALD - - 16 5th 6th 5th
14 Cochrane Bmx AB Cohen CHRISTENSEN - - 17 6th 5th 6th
Y EDMONTON BMX AB Layne HUBBARD - - 17 6th 5th 6th

11 Intermediate Male (16 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
294 Edmonton Bmx AB Mark Patrick LUDLOW 1st - 3 1st 1st 1st
523 13TH AVE BMX CLUB SK Logan STUART
Vic's Excavating - Regina, SK
2nd - 5 2nd 1st 2nd
9 EDMONTON BMX AB Parker HOCHREITER 3rd - 12 3rd 4th 5th
20 CALGARY BMX AB Jaden POHL 4th - 10 4th 3rd 3rd
6 Edmonton Bmx AB Russell KALASHNIKOFF 5th - 6 1st 2nd 3rd
22 Edmonton Bmx AB Jairen DOUCETTE
Bank of Dad
6th - 9 3rd 2nd 4th
18 COCHRANE BMX AB Keelan SCHIMPF 7th - 8 4th 3rd 1st
10 Edmonton Bmx AB Jacob DUCHARME 8th - 8 2nd 4th 2nd
286 Okotoks Bmx AB Timothy SOMMERS - 15 6th 5th 4th
O3 Calgary Bmx AB Eric LEEDS - 16 5th 6th 5th
19 Cochrane Bmx AB Jackson SOYKA - 16 5th 5th 6th
01 RED DEER BMX AB Van ROBINSON - 19 6th 6th 7th
469 Stony Plain Bmx AB Cole DESILETS - 21 7th 8th 6th
14 CALGARY BMX AB Noah HASSELBERG
KDM
- 22 8th 7th 7th
123 Stony Plain Bmx AB Mason WAGNER - 23 8th 7th 8th
08 STONY PLAIN BMX AB Quin THOMSEN - 25 7th 8th REL+2:10

12 Intermediate Male (17 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
589 Edmonton Bmx AB Brennen ODDY 1st 1st - 4 1st 1st 2nd
9 St Albert Bmx Association ? Robert HIERLMEIER
Maxwell Realty
2nd 1st - 3 1st 1st 1st
943 COCHRANE BMX AB Brett FISHER 3rd 2nd - 5 2nd 2nd 1st
6 Medicine Hat BMX Association Association ? Ryder COOKE
Gravity Sports/Hauck Towing/Lurch's Winching
4th 2nd - 7 2nd 2nd 3rd
18 RED DEER BMX AB Toby MEINDERS 5th 4th - 8 1st 2nd 5th
15 Okotoks Bmx AB Colin FISHER 6th 3rd - 11 4th 4th 3rd
448 RED DEER BMX AB Jacob VELETI 7th 4th - 6 4th 1st 1st
3 Okotoks Bmx AB Easton MCALISTER
Team SAVE / Elizebeth Street Pet Hospital
8th 3rd - 9 3rd 4th 2nd
13 OKOTOKS BMX AB Lukas SHANK 5th - 10 3rd 3rd 4th
764 Medicine Hat BMX Association Association ? Keon COULOMBE
Gravity Sports/Hauck Towing/Lurch's Winching
5th - 12 5th 3rd 4th
11 Cochrane Bmx AB Isaiah DAVIS 6th - 8 3rd 3rd 2nd
521 STONY PLAIN BMX AB Nicholas CARDWELL 6th - 10 2nd 5th 3rd
779 Edmonton Bmx AB Cameron CHRISTIAN - - 15 6th 5th 4th
7 Club Unknown ? Chase REVES
B&P Cycle
- - 15 5th 5th 5th
17 Okotoks Bmx AB Jordan CHIBRY - - 16 5th 6th 5th
8 Red Deer Bmx AB Graeson ABEL - - 16 6th 4th 6th
19 Stony Plain Bmx AB Tristan WHITE - - 16 4th 6th 6th

13 Intermediate Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
107 Cochrane Bmx AB Cole FISCHER 1 4 1st 1st 2nd
7 Edmonton Bmx AB Blake LAMARCHE 2 6 3rd 2nd 1st
242 Calgary Bmx AB Mcintyre WILLOUGHBY 3 10 2nd 4th 4th
700 STONY PLAIN BMX AB Julian CARDWELL 4 12 4th 5th 3rd
3 Red Deer Bmx AB Sam HOLLMAN
Mom and Dad
5 15 5th 3rd 7th
10 Okotoks Bmx AB Garret COMMANDEUR 6 19 6th 7th 6th
185 Okotoks Bmx AB William SOMMERS 7 21 8th 8th 5th
9 Cochrane Bmx AB Colby CARDWELL
Mom and Dad
8 21 7th 6th 8th

14 Intermediate Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
678 Edmonton Bmx AB Tyler CHRISTIAN 1st - 3 1st 1st 1st
345 STONY PLAIN BMX AB Kaleb HEDLEY 2nd - 7 2nd 4th 1st
266 RED DEER BMX AB Ethan GLENN 3rd - 5 2nd 1st 2nd
5 CALGARY BMX AB Riley KIMMITT 4th - 11 1st REL+2:7 3rd
O1 Medicine Hat BMX Association Association ? Nolan GRAVES
Gravity Sports/Hauck Towing/Lurch's Winching
5th - 9 3rd 2nd 4th
6 Club Unknown ? Jared ADAM
Gravity Sports/Lurch's Winchin/Ken Hauck Towing
6th - 8 4th 2nd 2nd
02 OKOTOKS BMX AB Aidan NYBOE 7th - 9 3rd 3rd 3rd
7 AIRDRIE BMX AB Creston HENDERSON - 12 4th 3rd 5th
407 STONY PLAIN BMX AB Vince ASSINGER - 13 5th 4th 4th

15 Intermediate Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 AIRDRIE BMX AB Jaxon WALLS 1 5 3rd 1st 1st
2 St Albert Bmx Association ? Ryan RACICH 2 6 1st 3rd 2nd
7 Stony Plain Bmx AB Campbell MALCOLM 3 7 2nd 2nd 3rd
426 ST. ALBERT BMX AB Alfred (Aj) NORMAND 4 12 4th 4th 4th
5 EDMONTON BMX AB Damien STREADWICK
Velocity
5 15 5th 5th 5th
6 Airdrie Bmx AB Brady ESAU 6 19 7th 6th 6th
3 Edmonton Bmx AB Trey DRAKE
Stahl Peterbilt Inc.
7 20 6th 7th 7th

7 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Calgary Bmx AB Logan LEE
Bombshell / Avent Factory Team Canada
1 3 1st 1st 1st
N8 COCHRANE BMX AB Grace SOYKA 2 8 3rd 3rd 2nd
AB2 Edmonton Bmx AB Eilir FINDLING
www.summacollege.ca - Summa Safety & Environment College
3 8 2nd 2nd 4th
AB4 Calgary Bmx AB Maci DUECK 4 11 4th 4th 3rd
AB3 EDMONTON BMX AB Aspyn PEARSON (6XF)
Velocity
5 15 5th 5th 5th

8 Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Cochrane Bmx AB Haylee LAURELL
TimeFree Inc, TCR Sports Lab
1 5 2nd 2nd 1st
756 Calgary Bmx AB Sophie CHUBEY 2 6 3rd 1st 2nd
N2 Edmonton Bmx AB Quinn REILING
Bombshell
3 7 1st DNF:3 3rd

9 Expert Female (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
2 Red Deer Bmx AB Nia Anne FEE 1 4 1st 2nd 1st
AB4 STONY PLAIN BMX AB Payton DUFFY
Recreational Power Sports
2 5 2nd 1st 2nd
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Elliot GARTSHORE 3 12 5th 3rd 4th
AB3 COCHRANE BMX AB Zoe WITWICKI 4 13 6th 4th 3rd
N3 Edmonton Bmx AB Kamryn DOUCETTE
Moms retirement fund
5 15 4th 5th 6th
T AIRDRIE BMX AB Téa SUCH 6 16 3rd 8th 5th
08 STONY PLAIN BMX AB Emily-Rose MARSHALL 7 20 7th 6th 7th
01 CALGARY BMX AB Peytyn FRANK 8 23 8th 7th 8th

10 Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 LETHBRIDGE BMX AB Nikki VUCUREVICH
Advent Bombshell
1 3 1st 1st 1st
N5 COCHRANE BMX AB Ashtynn FORSBERG 2 6 2nd 2nd 2nd
AB1 Calgary Bmx AB Kate LEEDS 3 9 3rd 3rd 3rd

11 Expert Female (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 EDMONTON BMX AB Lauren DUBBELDAM 1 3 1st 1st 1st
N2 Okotoks Bmx AB Giuliana BREGLIANO
Southern Alberta Veterinary Emergency
2 6 2nd 2nd 2nd
740 ST. ALBERT BMX AB Jalyn HOLINSKI
Quick Response Fire Protection
3 12 5th 4th 3rd
AB7 Calgary Bmx AB Jada DUECK 4 13 6th 3rd 4th
N4 Edmonton Bmx AB Taryn BAILLIE
Tiger Electric Ltd
5 13 3rd 5th 5th
AB4 ST. ALBERT BMX AB Heidi MCMURDO 6 19 7th 6th 6th
4 Edmonton Bmx AB Penelope WIWCHAR 7 22 8th 7th 7th
677 AIRDRIE BMX AB Mia Liana SUCH
Advent Bombshel
8 22 4th 8th CR:10

12 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 CALGARY BMX AB Hailey TREMEL 1 3 1st 1st 1st
AB4 AIRDRIE BMX AB Sydney SMITH
Kid Dynamite Alberta
2 6 2nd 2nd 2nd
427 Club Unknown ? Taya GORDON 3 10 4th 3rd 3rd
AB7 Lethbridge Bmx AB Alexia PETRIK
GHP Canada
4 12 3rd 5th 4th
AB6 EDMONTON BMX AB Natalia REID
Velocity
5 14 5th 4th 5th
AB8 Okotoks Bmx AB Aurora ROCHELEAU 6 18 6th 6th 6th

13 Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 AIRDRIE BMX AB Abygale REEVE
Daylight/Team Alberta
1 3 1st 1st 1st
AB2 Medicine Hat BMX Association Association ? Hallie GAUTHIER 2 6 2nd 2nd 2nd
N6 Airdrie Bmx AB Skyla GRENIER 3 9 3rd 3rd 3rd

14 Expert Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Okotoks Bmx AB Isabella BREGLIANO
Southern Alberta Veterinary Emergency
1 3 1st 1st 1st
AB2 Lethbridge Bmx AB Brenna DURLING
J and R Bicycles
2 10 4th 3rd 3rd
U OKOTOKS BMX AB Sophia GIBBS
SAVE
3 10 3rd 2nd 5th
859 EDMONTON BMX AB Mallory OGILVIE
Velocity
4 11 5th 4th 2nd
N6 Edmonton Bmx AB Delaney JONES
Gold Coast Cycle Alberta Provincial Team
5 11 2nd 5th 4th
H OKOTOKS BMX AB Jorianna MCALISTER
Team SAVE / Elizebeth Street Pet Hospital
6 18 6th 6th 6th
AB4 EDMONTON BMX AB Rachel BELL
Velocity Cycling Club
7 21 7th 7th 7th

15 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Red Deer Bmx AB Lindsay HALL
Bombshell Avent Canada/AB provincial Team
1 3 1st 1st 1st
953 Club Unknown ? Briony FOKKENS
Tri-Form Concrete Ltd.
2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 Calgary Bmx AB Keanna DUECK 3 9 3rd 3rd 3rd
X AIRDRIE BMX AB Emily HENDERSON - ## CR:6 DNS DNS

17-24 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 EDMONTON BMX AB Madelin OGILVIE (16XF)
Velocity
1 4 1st 2nd 1st
N5 Edmonton Bmx AB Tegan PASITNEY
Podium Athletics
2 7 4th 1st 2nd
N6 Medicine Hat BMX Association Association ? Geneva SLEZINSKY 3 9 3rd 3rd 3rd
948 Lethbridge Bmx AB Kendra ENNS
Bert & Macs
4 10 2nd 4th 4th
AB4 Medicine Hat BMX Association Association ? Samantha ANDRES
Gravity Sports/Hauck Towing/Lurch's Winching/MD Dist
5 16 6th 5th 5th
C OKOTOKS BMX AB Paige MOLDENHAUER (17-24NF) 6 17 5th 6th 6th

25+ Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
Factory Clayborn Canada
1 3 1st 1st 1st
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Andrea Erin RICHTER
RPM
2 6 2nd 2nd 2nd
N3 AIRDRIE BMX AB Rhonda GRENIER (25+NF) 3 9 3rd 3rd 3rd
N6 Club Unknown ? Lori SMITH
The Bike Doctor
4 12 4th 4th 4th

7 Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Airdrie Bmx AB Marcell BLONDEAU
Kid Dynamite Alberta
1 3 1st 1st 1st
392 Edmonton Bmx AB Jaxsen BENNETTS 2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 Medicine Hat BMX Association Association ? Liam GIESBRECHT
Gravity Sports/Hauck Towing/Lurch's Winching
3 9 3rd 3rd 3rd
F AIRDRIE BMX AB Colton COOLS (6XM)
Avent bombshell
4 12 4th 4th 4th
N6 Calgary Bmx AB Jesse POIRIER
Bombshell/Avent factory team Canada
5 16 5th DNF:6 5th
AB3 Stony Plain Bmx AB Carter DUFFY
Recreational Power Sports
6 17 6th 5th 6th

8 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N7 Calgary Bmx AB Gage CARSON
Kid Dynamite Alberta
1 4 1st 2nd 1st
N3 Calgary Bmx AB Graysen MOTTERSHEAD
Bombshell/Avent Factory Team Canada
2 5 2nd 1st 2nd
AB6 Calgary Bmx AB Bennett STEARNS
Advent Frames/Bombshell Parts; Racing for Autism
3 10 3rd 4th 3rd
AB7 LETHBRIDGE BMX AB Liam KITT
KDM
4 12 5th 3rd 4th
AB2 Red Deer Bmx AB Cameron FRYKAS 5 14 4th 5th 5th

9 Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Cochrane Bmx AB Nathan VLAHAKIS
Kid Dynamite Alberta
1 5 3rd 1st 1st
02 CALGARY BMX AB Brodie PINEAU 2 6 1st 2nd 3rd
AB1 STONY PLAIN BMX AB Chase ARANEDA
Gold Coast
3 8 2nd 4th 2nd
AB3 Red Deer Bmx AB Ryland GOULDING 4 11 4th 3rd 4th
AB8 Okotoks Bmx AB Ewan THOMSON 5 16 6th 5th 5th
3 Edmonton Bmx AB Marshall ERICKSON 6 17 5th 6th 6th

10 Expert Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Club Unknown ? Nolan REILING
Bombshell
1st - 6 1st 3rd 2nd
AB7 Cochrane Bmx AB Jaxson ROSS 2nd - 5 2nd 2nd 1st
N7 Cochrane Bmx AB Aj LAURELL
TimeFree Inc, TCR Sports Lab
3rd - 5 2nd 1st 2nd
12 Calgary Bmx AB Maxwell LEE
Bombshell / Avent Factory Team Canada
4th - 8 3rd 2nd 3rd
N3 Cochrane Bmx AB Mason PIKE
Farmland Investment Services/Cafe Roubaix
5th - 3 1st 1st 1st
SK1 GLOBE BMX RACEWAY SK Landen HIEBERT 6th - 12 4th 4th 4th
4 EDMONTON BMX AB Brady PEARSON
Velocity
7th - 12 4th 3rd 5th
AB3 EDMONTON BMX AB Brody RICHARDS
Enmann Const
8th - 10 3rd 4th 3rd
8 Stony Plain Bmx AB Jack HOOK - 14 5th 5th 4th
AB4 St Albert Bmx Association ? Cameron KUZMA - 15 5th 5th 5th

11 Expert Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 CALGARY BMX AB Nico DIAZ
KDM
1st - 3 1st 1st 1st
AB2 Edmonton Bmx AB Oscar TWELLS
Podium Athletics
2nd - 13 2nd REL+2:9 2nd
AB 5 Lethbridge Bmx AB Bogart FERGUSON
Factory Bombshell Canada
3rd - 5 1st 3rd 1st
7 STONY PLAIN BMX AB Jack COOMBS 4th - 8 3rd 2nd 3rd
9 STONY PLAIN BMX AB Easton ARANEDA
Gold Coast
5th - 7 4th 1st 2nd
4 Red Deer Bmx AB Wyatt SIMPSON 6th - 9 4th 2nd 3rd
532 Edmonton Bmx AB Evan KAPANEN 7th - 11 2nd 5th 4th
16 LETHBRIDGE BMX AB Ethan KITT
KDM
8th - 10 3rd 3rd 4th
SK01 GLOBE BMX RACEWAY SK Cael REDHEAD - 14 5th 4th 5th
X EDMONTON BMX AB Alexandre MIRANDA
National Bank of Miranda
- 16 5th 5th 6th
07 STONY PLAIN BMX AB Ethan HENNIG - 17 6th 4th 7th
10 LETHBRIDGE BMX AB Noah GARTSHORE - 18 7th 6th 5th
11 OKOTOKS BMX AB Cole WILLCOTT - 18 6th 6th 6th

12 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Calgary Bmx AB Oliver JACKSON
Daylight Cycles
1 3 1st 1st 1st
AB3 CALGARY BMX AB Caleb GRAHAM
bombshell
2 6 2nd 2nd 2nd
AB2 CALGARY BMX AB Brock FOSTER
Gold Coast
3 10 3rd 3rd 4th
AB4 CALGARY BMX AB Brayden DYCK 4 13 4th 4th 5th
AB5 EDMONTON BMX AB Marc STREADWICK
Velocity
5 15 7th 5th 3rd
6 COCHRANE BMX AB Sam SCOTT
Bike Bros
6 19 5th 6th 8th
AB7 Red Deer Bmx AB Taylor BOLL
Gramma and Papa
7 20 6th 7th 7th
AB8 EDMONTON BMX AB Ethan HUNTER
Velocity
8 22 DNF:8 8th 6th

13 Expert Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
W4 RED DEER BMX AB Carson KOWASKI
Alberta Devo Team
1st - 3 1st 1st 1st
N3 Calgary Bmx AB Atley CARSON
Kid Dynamite Alberta/ Alberta BMX Devo Team
2nd - 5 2nd 2nd 1st
841 ST. ALBERT BMX AB Drey HOLINSKI
Quick Resonse Fire Protection
3rd - 8 2nd 4th 2nd
AB7 Medicine Hat BMX Association Association ? Landon ANDRES
Gravity Sports/Hauck Towing/Lurch's Winching
4th - 6 1st 3rd 2nd
5 Airdrie Bmx AB Alex FRANCOIS
Ralph’s Motorsports
5th - 10 3rd 4th 3rd
4 Cochrane Bmx AB Luke CHRISTENSEN
Café Roubaix & Alberta Devo Team
6th - 8 3rd 1st 4th
AB6 Cochrane Bmx AB Riley CAREY 7th - 12 6th 2nd 4th
8 RED DEER BMX AB Tyson WAKALUK 8th - 12 4th 3rd 5th
04 EDMONTON BMX AB Tate BAILLIE - 13 4th 6th 3rd
AB5 Red Deer Bmx AB Jack WELIKOKLAD
DAYLIGHT CYCLE
- 15 5th 5th 5th
01 AIRDRIE BMX AB Isaac BABER
KDM
- 16 5th 5th 6th
9 Okotoks Bmx AB Teagan SLAPMAN - 18 6th 6th 6th

14 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
L CALGARY BMX AB Dylan TREMEL 1 3 1st 1st 1st
508 STONY PLAIN BMX AB Dylan ASSINGER 2 6 2nd 2nd 2nd
H EDMONTON BMX AB Josh OGILVIE
Velocity
3 11 5th 3rd 3rd
C EDMONTON BMX AB Caleb JONES
Gold Coast Cycle Alberta Provincial Team
4 11 3rd 4th 4th
765 Edmonton Bmx AB Tristin PASITNEY 5 15 4th 6th 5th
5 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
DWs Delux Sammiches or Chikin
6 17 6th 5th 6th
AB6 EDMONTON BMX AB Owen DUBBELDAM 7 21 7th 7th 7th

15 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Airdrie Bmx AB Liam MULLETT
AB Team, Rob Knight Truck Lines Ltd., Catalyst LLP
1 6 1st 4th 1st
J RED DEER BMX AB William WELIKOKLAD
DAYLIGHT CYCLE
2 6 2nd 1st 3rd
AB4 Lethbridge Bmx AB Joshua DUBLANKO 3 7 3rd 2nd 2nd
AB7 RED DEER BMX AB Roy MEINDERS 4 12 4th 3rd 5th
N5 Okotoks Bmx AB Rylan SLAPMAN 5 14 5th 5th 4th
AB6 Airdrie Bmx AB Nicholas NORTHWOOD
Kid Dynamite Alberta
6 19 6th 7th 6th
1 St Albert Bmx Association ? Logan STARLING
Raising Hell Oilfield Hauling
7 20 7th 6th 7th
538 Red Deer Bmx AB Deacyn PARK 8 24 8th 8th 8th

16 Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
572 STONY PLAIN BMX AB Jaron JOBER (16IM) 1 4 2nd 1st 1st
AB5 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK
Velocity
2 5 1st 2nd 2nd
AB7 Okotoks Bmx AB Ryan MYSEK
Alberta Interlake Games
3 11 5th 3rd 3rd
8 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE
Podium Athletics
4 12 4th 4th 4th
7 Okotoks Bmx AB Darren COMMANDEUR 5 14 3rd 6th 5th
509 Airdrie Bmx AB Allan PLUNKETT (16IM) 6 19 6th 5th CR:8

17-24 Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
008 LETHBRIDGE BMX AB Kylar VAN EE 1 4 1st 2nd 1st
582 COCHRANE BMX AB Corrie SCHUHMANN 2 7 2nd 1st 4th
AB1 INDEPENDENT CAN Brian JOHNSON 3 10 3rd 5th 2nd
AB4 Lethbridge Bmx AB Tyler ENNS 4 10 4th 3rd 3rd
6 Okotoks Bmx AB Kieran SLAPMAN 5 14 5th 4th 5th
111 Club Unknown ? Chase RENNIE (24NM) 6 18 6th 6th 6th

40-44 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB06 Lethbridge Bmx AB Richard PETRIK
GHP Canada
1 5 1st 2nd 2nd
1 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT 2 7 2nd 4th 1st
AB5 EDMONTON BMX AB Bradley STREADWICK 3 7 3rd 1st 3rd
AB7 Airdrie Bmx AB Mitchell BLONDEAU (35-39XM)
Kid Dynamite Alberta
4 14 5th 5th 4th
470 Red Deer Bmx AB Shawn LEE
Rocky Mtn Bike'n Board Tina Wilson One Pedal Ahead
5 16 4th 3rd REL+2:9
2 Airdrie Bmx AB Michael DOWSON 6 18 6th 7th 5th
3 Edmonton Bmx AB Ryan SCHMIDT (30-34XM) 7 19 7th 6th 6th

45+ Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 COCHRANE BMX AB Brian OTTERSON 1 4 2nd 1st 1st
AB 7 Lethbridge Bmx AB Christopher FERGUSON
GT Canada Ascent Cycle
2 5 1st 2nd 2nd
AB2 Lethbridge Bmx AB Darren WILLIAMS 3 11 3rd 3rd CR:5

Top of Report