End of Report

Provincial #5 - Lethbridge, August 11, 2018

Alberta BMX

BMX EVENT MANAGER, Report Created 11/Aug/2018 18:19:43

FULL RESULTS

Total Entries = 463

Total Riders = 411

Elite Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB01 Lethbridge Bmx AB Riley LAVORATO 1st - 4 1st 2nd 1st
126 COCHRANE BMX AB Taylor OTTERSON 2nd - 13 3rd 5th 5th
N4 Cochrane Bmx AB Zachary CROFT (JM)
B&P , YESS
3rd - 8 4th 1st 3rd
606 St Albert Bmx Association ? Garrett HEBERT 4th - 15 8th 3rd 4th
715 CALGARY BMX AB Jeffrey JACOBSEN
Advent Bombshell
5th - 8 2nd 4th 2nd
AB05 Okotoks Bmx AB Matteo BREGLIANO (JM)
Southern Alberta Veterinary Emergency (SAVE)
6th - 20 6th 7th 7th
T OKOTOKS BMX AB Wyatt ANDRES (JM)
SAVE YESS
7th - 19 7th 6th 6th
72 Lethbridge Bmx AB Chelsea Lynn KINGSTON (PW)
DW’s Delux Sammiches or Chikin
- 21 5th 8th 8th

Jr. Devo Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI
Factory Rift/Team Alberta
1st - 3 1st 1st 1st
N8 EDMONTON BMX AB Zachary NEUFELD
Velocity
2nd - 5 2nd 1st 2nd
C CALGARY BMX AB Dylan TREMEL
Goldcoast
3rd - 5 1st 2nd 2nd
N5 OKOTOKS BMX AB Rylan SLAPMAN 4th - 9 3rd 3rd 3rd
AB4 LETHBRIDGE BMX AB Joshua DUBLANKO 5th - 5 2nd 2nd 1st
AB7 Red Deer Bmx AB Roy MEINDERS 6th - 12 3rd 4th 5th
H OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK
Alberta Interlake Games
7th - 11 4th 4th 3rd
Y EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK
Velocity
8th - 11 4th 3rd 4th
765 EDMONTON BMX AB Tristin PASITNEY - 14 5th 5th 4th
AB5 EDMONTON BMX AB Caleb JONES
Gold Coast Cycle Alberta Provincial Team
- 15 5th 5th 5th

Jr. Devo Female (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Red Deer Bmx AB Lindsay HALL 1st - 3 1st 1st 1st
N1 AIRDRIE BMX AB Emily HENDERSON 2nd - 7 3rd 1st 3rd
N6 Edmonton Bmx AB Delaney JONES
Gold Coast Cycle Alberta Provincial Team
3rd - 9 4th 2nd 3rd
N3 Okotoks Bmx AB Isabella BREGLIANO
Southern Alberta Veterinary Emergency (SAVE)
4th - 5 2nd 2nd 1st
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Brenna DURLING 5th - 6 1st 3rd 2nd
N4 Okotoks Bmx AB Sophia GIBBS
SAVE
6th - 8 2nd 4th 2nd
953 Okotoks Bmx AB Briony FOKKENS
Tri-Form Concrete Ltd
7th - 10 3rd 3rd 4th
AB7 OKOTOKS BMX AB Kennedy EVANS - 13 4th 5th 4th
AB5 Okotoks Bmx AB Jorianna MCALISTER
Team SAVE / Elizebeth Street Pet Hospital
- 14 5th 4th 5th

Masters Male 30+ (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 CALGARY BMX AB Tony MOTTERSHEAD
ADVENT BOMBSHELL
1 3 1st 1st 1st
333 MEDICINE HAT BMX AB Justin DOEHRING
Doehring Consulting
2 7 3rd 2nd 2nd
313 INDEPENDENT CAN Jon RONDEAU
Pandemic Yess
- ## 2nd CR:5 DNS

Cruiser 35-39 Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
662 Lethbridge Bmx AB Lisa PETRIK 1 3 1st 1st 1st
N1 AIRDRIE BMX AB Rhonda GRENIER 2 7 2nd 2nd 3rd
O57 Calgary Bmx AB Tasha BEST 3 8 3rd 3rd 2nd
824 Stony Plain Bmx AB Robin WOODS 4 12 4th 4th 4th

Cruiser 45+ Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
Factory Clayborn Canada
1 3 1st 1st 1st
2 Calgary Bmx AB Erin FRANK (40-44FC) 2 6 2nd 2nd 2nd
N2 GLOBE BMX RACEWAY SK Lori SMITH
The Bike Doctor
3 9 3rd 3rd 3rd
889 Stony Plain Bmx AB Tarah HOOK (40-44FC) 4 12 4th 4th 4th
AB4 Lethbridge Bmx AB Tasha ENNS 5 15 5th 5th 5th
628 Red Deer Bmx AB Katherine BOLL
Only Me
6 18 6th 6th 6th

Cruiser 9 and Under Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
956 Calgary Bmx AB Gage CARSON
Kid Dynamite Alberta
1 3 1st 1st 1st
763 MEDICINE HAT BMX AB Liam GIESBRECHT 2 6 2nd 2nd 2nd
343 AIRDRIE BMX AB Georgia DUKOVAC (9FC) 3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 10-12 Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 EDMONTON BMX AB Marc STREADWICK
Velocity
1 3 1st 1st 1st
N1 Red Deer Bmx AB Shayne HALL 2 7 2nd 2nd 3rd
AB5 Okotoks Bmx AB Easton MCALISTER
Team SAVE / Elizebeth Street Pet Hospital
3 10 4th 4th 2nd
1 Cochrane Bmx AB Aj LAURELL
TimeFree Inc, TCR
4 10 3rd 3rd 4th

Cruiser 13-14 Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Calgary Bmx AB Atley CARSON
Kid Dynamite Alberta / Alberta BMX Devo Team
1 3 1st 1st 1st
3 CALGARY BMX AB Riley KIMMITT 2 6 2nd 2nd 2nd
488 Edmonton Bmx AB Tate BAILLIE
Tiger Electric Ltd
3 10 4th 3rd 3rd
AB7 MEDICINE HAT BMX AB Landon ANDRES
Gravity Sports/Lurch's Winchin/Ken Hauck Towing
4 11 3rd 4th 4th
093 EDMONTON BMX AB Blake LAMARCHE 5 15 5th 5th 5th

Cruiser 15-16 Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
106 Airdrie Bmx AB Kaileb DOWSON
Yess Bmx/Team Alberta
1 3 1st 1st 1st
AB1 AIRDRIE BMX AB Matthew PRIMEAU
YESS basement systems
2 6 2nd 2nd 2nd
500 EDMONTON BMX AB Damien STREADWICK
Velocity
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 30-34 Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
906 Lethbridge Bmx AB Jordan VANDER WOUDE
Van's Speed Shop
1 3 1st 1st 1st
AB1 Lethbridge Bmx AB Tyler ENNS (17-29MC) 2 6 2nd 2nd 2nd
111 GLOBE BMX RACEWAY SK Chase RENNIE (17-29MC)
Team Saskatchewan
3 9 3rd 3rd 3rd
N1 AIRDRIE BMX AB Derek BERUBE
NAKINA CONST
4 12 4th 4th 4th

Cruiser 35-39 Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 MEDICINE HAT BMX AB Nick GAUTHIER 1 3 1st 1st 1st
AB4 RED DEER BMX AB Trevor HALLWOOD 2 7 2nd 2nd 3rd
AB7 LETHBRIDGE BMX AB Dion BAYRACK
Rival Racing Factory Canada
3 9 3rd 4th 2nd
5 Lethbridge Bmx AB Mathew TRECHKA
Precision Powersports
4 11 4th 3rd 4th

Cruiser 40-44 Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB03 Lethbridge Bmx AB Richard PETRIK
GHP Canada
1st - 3 1st 1st 1st
AB1 CALGARY BMX AB Tony MOTTERSHEAD 2nd - 7 1st 3rd 3rd
2 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT 3rd - 5 2nd 1st 2nd
AB2 EDMONTON BMX AB Bradley STREADWICK 4th - 6 3rd 2nd 1st
AB7 Okotoks Bmx AB Kenny MCALISTER
Me, Myself, and I Sponsor!
5th - 8 4th 2nd 2nd
218 Okotoks Bmx AB Casey SHANK 6th - 10 3rd 3rd 4th
AB6 MEDICINE HAT BMX AB Josh SEHN
SANE Cycle
7th - 11 4th 4th 3rd
374 Edmonton Bmx AB Jordan BELL - 13 5th 4th 4th
313 INDEPENDENT CAN Jon RONDEAU
Pandemic Yess
- ## 2nd CR:7 DNS

Cruiser 45+ Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB 3 Lethbridge Bmx AB Christopher FERGUSON
GT Canada Ascent Cycle
1 4 1st 1st 2nd
AB1 Lethbridge Bmx AB Darren WILLIAMS 2 5 2nd 2nd 1st
AB4 Cochrane Bmx AB Brian OTTERSON 3 9 3rd 3rd 3rd
N4 Okotoks Bmx AB Marco BREGLIANO
Southern Alberta Veterinary Emergency (SAVE)
4 12 4th 4th 4th
968 Stony Plain Bmx AB Mike HOOK 5 16 5th 5th 6th
SK1 GLOBE BMX RACEWAY SK Steve ROSMAN 6 17 6th 6th 5th

5 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
843 CALGARY BMX AB Alex CARRIERE 1 3 1st 1st 1st
819 Lethbridge Bmx AB Harley KITT
Kid Dynamite Alberta
2 6 2nd 2nd 2nd
612 Calgary Bmx AB Arabella MEYNIN 3 9 3rd 3rd 3rd

6 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
914 EDMONTON BMX AB Abigail BURRELL 1 3 1st 1st 1st
167 COCHRANE BMX AB Ryenn FORSBERG 2 6 2nd 2nd 2nd
330 Airdrie Bmx AB Nora DAVIDSON 3 9 3rd 3rd 3rd

7 Novice Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
448 Okotoks Bmx AB Elliotte MCINTOSH 1 4 1st 1st 2nd
5 Calgary Bmx AB Danica HERMAN 2 6 3rd 2nd 1st
545 AIRDRIE BMX AB Trinity KIMPE 3 8 2nd 3rd 3rd
AB6 Cochrane Bmx AB Anwyn BELL 4 12 4th 4th 4th
650 Okotoks Bmx AB Samantha BURNS 5 15 5th 5th 5th

8 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 ST ALBERT BMX AB Ariana VAN LEEUWEN
ANGELA VAN LEEUWEN CENTRUY 21
1 3 1st 1st 1st
AB6 Cochrane Bmx AB Gemma BELL 2 8 4th 2nd 2nd
AB5 Cochrane Bmx AB Kaylie DAVIS 3 8 2nd 3rd 3rd
518 Red Deer Bmx AB Mya NELSON 4 11 3rd 4th 4th

9 Novice Female (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
X AIRDRIE BMX AB Téa SUCH 1st - 7 1st 5th 1st
N5 Cochrane Bmx AB Willow KERR-SMITH 2nd - 5 2nd 1st 2nd
N6 Cochrane Bmx AB Solvay SEMMENS 3rd - 7 4th 2nd 1st
387 OKOTOKS BMX AB Naomi SOMMERS 4th - 4 1st 1st 2nd
AB8 MEDICINE HAT BMX AB Angela SEHN
SANE Cycle
5th - 8 2nd 3rd 3rd
567 ST ALBERT BMX AB Aaliyah VAN LEEUWEN
ANGEL VAN LEEUWEN CENTURY 21
6th - 10 3rd 3rd 4th
988 CALGARY BMX AB Jelina POHL 7th - 8 3rd 2nd 3rd
576 Edmonton Bmx AB Isla BELL - 12 4th 4th 4th
852 Airdrie Bmx AB Amberlyn HAGGARTY - 14 5th 4th 5th

10 Novice Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
760 Lethbridge Bmx AB Isabella MINOR 1 5 2nd 1st 2nd
P COCHRANE BMX AB Daisy KETTLE 2 7 1st 5th 1st
647 Lethbridge Bmx AB Myla AVEY 3 8 3rd 2nd 3rd
100 Okotoks Bmx AB Charlie WEYMAN 4 11 4th 3rd 4th
725 CALGARY BMX AB Kingsley MCHATTIE 5 14 5th 4th 5th
AB6 COCHRANE BMX AB Leah RICHTER
Cafe Roubaix
6 18 6th 6th 6th

12 Novice Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 OKOTOKS BMX AB Emily SZIVA 1 3 1st 1st 1st
SK1 GLOBE BMX RACEWAY SK Maci ROSMAN 2 8 3rd 3rd 2nd
539 Edmonton Bmx AB Juli-Anne BRISBIN 3 9 2nd 2nd 5th
362 RED DEER BMX AB Sienna FRYKAS (11NF) 4 11 4th 4th 3rd
355 Medicine Hat BMX Association Association ? Caitlin GRAVES (11NF) 5 14 5th 5th 4th
636 Cochrane Bmx AB Rowan SUTTON 6 18 6th 6th 6th
133 Red Deer Bmx AB Ava BOERGER 7 21 7th 7th 7th

13 Novice Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 Calgary Bmx AB Emma BERRETH 1 3 1st 1st 1st
226 Lethbridge Bmx AB Hailey IWAASA 2 7 2nd 2nd 3rd
6 Okotoks Bmx AB Rylan EVANS
Landmark Farms
3 8 3rd 3rd 2nd
7 Calgary Bmx AB Samantha BEST 4 12 4th 4th 4th
894 Cochrane Bmx AB Jessica HILL 5 15 5th 5th 5th

15 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 AIRDRIE BMX AB Gabrielle-Ange SAVOIE
NAKINA CONST
1 4 2nd 1st 1st
AB7 Okotoks Bmx AB Kennedy EVANS
Landmark Farms
2 5 1st 2nd 2nd
SK1 GLOBE BMX RACEWAY SK Eden ROSMAN 3 9 3rd 3rd 3rd

17-24 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB 4 Okotoks Bmx AB Paige MOLDENHAUER 1 3 1st 1st 1st
122 LETHBRIDGE BMX AB Claire MARCONI (16NF) 2 6 2nd 2nd 2nd
640 LETHBRIDGE BMX AB Sarah BAYRACK
Track side bmx
3 9 3rd 3rd 3rd

25+ Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 Lethbridge Bmx AB Lisa PETRIK 1 4 1st 2nd 1st
N3 AIRDRIE BMX AB Rhonda GRENIER 2 5 2nd 1st 2nd
3 Lethbridge Bmx AB Tasha ENNS 3 9 3rd 3rd 3rd

5 Novice Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
502 LETHBRIDGE BMX AB Noah CLARK 1 3 1st 1st 1st
093 OKOTOKS BMX AB Griffin JANUSC
Representing WRC Represent
2 7 3rd 2nd 2nd
711 RED DEER BMX AB Kashton NELSON-KRAUSE 3 10 2nd 4th 4th
330 EDMONTON BMX AB Rhys CARROLL 4 12 4th 5th 3rd
427 Edmonton Bmx AB Alexander SCHLEY 5 13 5th 3rd 5th
148 Stony Plain Bmx AB Parker MITSCHKE 6 18 6th 6th 6th

6 Novice Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 AIRDRIE BMX AB Wesley WIEST 1st - 3 1st 1st 1st
111 CALGARY BMX AB Oliver HATTON-FEARNLEY 2nd - 7 1st 5th 1st
468 CALGARY BMX AB Riley WARD 3rd - 7 3rd 1st 3rd
108 Edmonton Bmx AB Seth DUBBELDAM 4th - 6 2nd 2nd 2nd
620 MEDICINE HAT BMX AB Daniel SEHN
SANE Cycle
5th - 9 5th 2nd 2nd
AB 8 Okotoks Bmx AB Easton ROBERTSON 6th - 8 2nd 3rd 3rd
566 Edmonton Bmx AB Jeremy ZSAMBOKI 7th - 10 3rd 3rd 4th
337 Calgary Bmx AB Cruz BERRY - 12 4th 4th 4th
053 COCHRANE BMX AB Keaton BECK - 13 4th 4th 5th

7 Novice Male (17 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
070 CALGARY BMX AB Kayden BERRY 1st 1st - 4 2nd 1st 1st
704 Okotoks Bmx AB Jake WEYMAN 2nd 2nd - 3 1st 1st 1st
908 Calgary Bmx AB Henry NEVES 3rd 4th - 7 1st 2nd 4th
829 Calgary Bmx AB Leo PACE 4th 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
885 Airdrie Bmx AB Cooper MAKIN 5th 3rd - 12 4th 5th 3rd
8 Stony Plain Bmx AB Magnus WOODS 6th 2nd - 8 3rd 3rd 2nd
114 Okotoks Bmx AB Kale HAMILTON 7th 4th - 7 2nd 2nd 3rd
807 AIRDRIE BMX AB Jaxson BELLOTTO 8th 1st - 3 1st 1st 1st
10 Cochrane Bmx AB Madden MURRAY 5th - 8 3rd 3rd 2nd
639 Lethbridge Bmx AB Ryker LABRIE 5th - 10 3rd 3rd 4th
425 Red Deer Bmx AB Keenan WHITE 6th - 11 4th 4th 3rd
870 Airdrie Bmx AB Carter NEUMANN 6th - 13 5th 4th 4th
11 Okotoks Bmx AB Jaxson CLEROUX - - 13 4th 4th 5th
489 Lethbridge Bmx AB Mateo MAGUIRE - - 15 5th 5th 5th
O14 Okotoks Bmx AB Owen FISCHER - - 16 5th 6th 5th
860 MEDICINE HAT BMX AB Leighton HOPE - - 17 6th 5th 6th
12 Calgary Bmx AB William MEYNIN - - 18 6th 6th 6th

8 Novice Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
287 Okotoks Bmx AB Mason SHARP 1 3 1st 1st 1st
188 Okotoks Bmx AB Ciarann MCKEAGE 2 6 2nd 2nd 2nd
585 MEDICINE HAT BMX AB Colby RUCKABER 3 9 3rd 3rd 3rd
5 Edmonton Bmx AB Parker NELSON 4 12 4th 4th 4th
088 CALGARY BMX AB Everett WEBB 5 17 6th 6th 5th
1 ST ALBERT BMX AB Ryder WALSH 6 17 5th 5th 7th
509 Edmonton Bmx AB Jaxon CHARLTON 7 20 7th 7th 6th

9 Novice Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
974 Airdrie Bmx AB Jack TITUS 1st - 3 1st 1st 1st
7 Cochrane Bmx AB Ramsey SCHIMPF 2nd - 5 2nd 2nd 1st
805 MEDICINE HAT BMX AB Andy STUART
Gravity Sports/Lurch's Winchin/Ken Hauck Towing
3rd - 4 1st 1st 2nd
367 CALGARY BMX AB Dylan WARD 4th - 7 3rd 2nd 2nd
676 Okotoks Bmx AB Maddox IWAMOTO 5th - 11 4th 3rd 4th
342 Okotoks Bmx AB Liam CHRISTIE 6th - 9 2nd 4th 3rd
OOO Calgary Bmx AB Rilley BISSELL 7th - 11 4th 3rd 4th
318 Lethbridge Bmx AB Chase PETRIK 8th - 10 3rd 4th 3rd
467 AIRDRIE BMX AB Caleb BERUBE
NAKINA CONST
- 15 5th 5th 5th
737 Cochrane Bmx AB Callum SUTTON - 15 5th 5th 5th

10 Novice Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
221 Calgary Bmx AB Carter DAY 1st - 4 2nd 1st 1st
189 MEDICINE HAT BMX AB Nixon BOKSTEYN
Gravity Sports/Lurch's Winchin/Ken Hauck Towing
2nd - 3 1st 1st 1st
O13 Okotoks Bmx AB Finn HAMILTON 3rd - 5 1st 2nd 2nd
908 Calgary Bmx AB Nicholas JONES
Mom and Dad
4th - 9 2nd 3rd 4th
069 CALGARY BMX AB Carter BERRY 5th - 9 3rd 4th 2nd
6 Airdrie Bmx AB Carter DAVIDSON 6th - 10 4th 3rd 3rd
16 MEDICINE HAT BMX AB Greg ORAM
Gravity Sports/Lurch's Winchin/Ken Hauck Towing
7th - 8 3rd 2nd 3rd
12 ST ALBERT BMX AB Jacob BLACKBURN 8th - 12 4th 4th 4th
15 MEDICINE HAT BMX AB Easton GAUTHIER - 16 6th 5th 5th
11 AIRDRIE BMX AB Christopher MEEKS - 17 6th 6th 5th
884 Cochrane Bmx AB Garrett ROGERS - 17 5th 6th 6th
377 Lethbridge Bmx AB Blake BRISCOE - 18 5th 5th CR:8

11 Novice Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
4 Calgary Bmx AB Cole EGAN 1 3 1st 1st 1st
906 MEDICINE HAT BMX AB Brennen MOONEY
Gravity Sports/Lurch's Winchin/Ken Hauck Towing
2 7 2nd 2nd 3rd
6 Cochrane Bmx AB Nathan HILL 3 8 3rd 3rd 2nd
226 CALGARY BMX AB Enzo FERRARIO QUEEN 4 14 5th 5th 4th
301 Lethbridge Bmx AB Dominic SHAW
Van's Speed Shop
5 15 6th 4th 5th
310 AIRDRIE BMX AB Jagger PRIMEAU 6 17 4th 6th 7th
10 MEDICINE HAT BMX AB Phillip GRONDIN 7 20 7th 7th 6th
335 MEDICINE HAT BMX AB Nate SMYTH 8 24 8th 8th 8th

12 Novice Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
986 Okotoks Bmx AB Evan MCKEAGE 1 3 1st 1st 1st
4 Calgary Bmx AB Nate BEST 2 7 3rd 2nd 2nd
495 Medicine Hat BMX Association Association ? Haydon PETERSEN 3 9 2nd 3rd 4th
653 Airdrie Bmx AB Ian HAGGARTY 4 12 4th 5th 3rd
2 Airdrie Bmx AB Jayden AVERY 5 14 5th 4th 5th

14 Novice Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Medicine Hat BMX Association Association ? Nolan GRAVES 1 3 1st 1st 1st
041 CALGARY BMX AB Nikolai MEYNIN 2 7 3rd 2nd 2nd
731 St Albert Bmx Association ? Daniel HYNES 3 10 2nd 5th 3rd
519 GLOBE BMX RACEWAY SK Carson RENNIE 4 12 4th 4th 4th
327 Red Deer Bmx AB Piet DIJKSTRA (13NM) 5 13 5th 3rd 5th

35 to 39 Novice Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
723 Lethbridge Bmx AB Dustin VANDER WOUDE
Van's Speed Shop
1st - 4 1st 2nd 1st
AB8 LETHBRIDGE BMX AB Dion BAYRACK
Rival Racing Factory Canada
2nd - 7 2nd 2nd 3rd
944 CALGARY BMX AB Rodney CARRIERE 3rd - 5 2nd 1st 2nd
834 Cochrane Bmx AB Amos CARRIER 4th - 3 1st 1st 1st
787 Cochrane Bmx AB Scott KERR-SMITH 5th - 11 3rd 4th 4th
6 Airdrie Bmx AB Michael COLBY 6th - 9 4th 3rd 2nd
230 COCHRANE BMX AB Bradley GIGGS 7th - 12 5th 4th 3rd
7 Calgary Bmx AB Frederick BEST 8th - 12 5th 3rd 4th
175 Cochrane Bmx AB Eric MURRAY (30-34NM) - 13 3rd 5th 5th
9 LETHBRIDGE BMX AB Kevin KITT - 14 4th 5th 5th

40 to 44 Novice Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
218 Okotoks Bmx AB Casey SHANK 1 3 1st 1st 1st
5 Cochrane Bmx AB Brad CHRISTENSEN 2 6 2nd 2nd 2nd
05 COCHRANE BMX AB Dallas PIKE
Cafe Roubaix
3 9 3rd 3rd 3rd

45+ Novice Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 LETHBRIDGE BMX AB Bryan DONALD
Anvil Digital
1 4 1st 1st 2nd
565 Cochrane Bmx AB Ari LAURELL 2 5 2nd 2nd 1st
3 Calgary Bmx AB Darcy FRANK 3 10 4th 3rd 3rd
968 Stony Plain Bmx AB Mike HOOK 4 11 3rd 4th 4th
001 LETHBRIDGE BMX AB Adam STRONG 5 16 6th 5th 5th
658 COCHRANE BMX AB Daniel RICHTER
Cafe Roubaix
6 19 5th DNF:6 CR:8

6 Intermediate Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB 3 Airdrie Bmx AB Colton COOLS
Avent / bombshell
1 3 1st 1st 1st
AB5 Calgary Bmx AB Beau MCHATTIE
Bombshell
2 6 2nd 2nd 2nd
AB 1 Cochrane Bmx AB Spencer FAUPEL
Café Roubaix
3 9 3rd 3rd 3rd
AB6 OKOTOKS BMX AB Archer SZIVA 4 12 4th 4th 4th
243 CALGARY BMX AB Zephyr STONE (5IM) 5 15 5th 5th 5th

7 Intermediate Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 Calgary Bmx AB Jesse POIRIER
Bombshell/Avent Factory Canada
1 4 1st 1st 2nd
AB6 Stony Plain Bmx AB Brady MITSCHKE 2 8 2nd 3rd 3rd
01 CALGARY BMX AB Colton PINEAU 3 11 DNF:8 2nd 1st
04. EDMONTON BMX AB Dainan JEWELL 4 12 4th 4th 4th
02 CALGARY BMX AB Reave CARRIERE 5 14 3rd 5th 6th
502 Lethbridge Bmx AB Jackson RICHTER
RPM
6 16 5th 6th 5th
7 Cochrane Bmx AB Davis CARRIER
Willy’s Wrenching
7 20 6th 7th 7th
223 LETHBRIDGE BMX AB Samuel HODGSON 8 23 7th 8th 8th

8 Intermediate Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Cochrane Bmx AB Jonathan KETTLE 1st - 3 1st 1st 1st
13 Calgary Bmx AB Charlie VANDERVEEN 2nd - 5 2nd 2nd 1st
15 MEDICINE HAT BMX AB Kaden SMITH 3rd - 8 3rd 3rd 2nd
10 Cochrane Bmx AB Enzo FERNANDEZ
Tanya Fernandez
4th - 5 1st 2nd 2nd
14 Red Deer Bmx AB Tiler EDGAR 5th - 9 2nd 4th 3rd
920 LETHBRIDGE BMX AB Kale CLARK 6th - 13 5th 5th 3rd
16 Airdrie Bmx AB Cullen WEIR 7th - 11 4th 3rd 4th
3 Edmonton Bmx AB Toby DUBBELDAM 8th - 10 5th 1st 4th
O8 Lethbridge Bmx AB Bryson VANDERVEEN - 13 4th 4th 5th
O6 Stony Plain Bmx AB Henry FERLAND - 13 3rd 5th 5th

9 Intermediate Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
12 Okotoks Bmx AB Luc BURNS 1st - 4 1st 1st 2nd
13 Red Deer Bmx AB Tresten EDGAR 2nd - 4 1st 2nd 1st
O1 MEDICINE HAT BMX AB Chase SMYTH 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
SK1 GLOBE BMX RACEWAY SK Kyler DOMAK 4th - 8 4th 3rd 1st
7 EDMONTON BMX AB Jaxon CAROLAN
Alberta Extinguisher
5th - 7 3rd 1st 3rd
10 EDMONTON BMX AB Xander HURTEAU 6th - 13 5th 4th 4th
16 Lethbridge Bmx AB Nicholas CHERNEZKY 7th - 8 2nd 3rd 3rd
8 MEDICINE HAT BMX AB Kaeden BELL
Gravity Sports/Lurch's Winchin/Ken Hauck Towing
8th - 12 4th 4th 4th
6 Edmonton Bmx AB Cale BAILLIE
Tiger Electric Ltd
- 15 5th 5th 5th
212 LETHBRIDGE BMX AB Benjamin SCHOLTEN - 15 3rd 6th 6th
831 LETHBRIDGE BMX AB Jaxon WAKELIN
Childs Pace Early Learning Center
- 16 6th 5th 5th
813 Lethbridge Bmx AB Draven SHAW
Van's Speed Shop
- 18 DNF:6 6th 6th

10 Intermediate Male (20 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
18 CALGARY BMX AB Tyler ANDERSON 1st 1st - 3 1st 1st 1st
4 Calgary Bmx AB Jack PURDY 2nd 2nd - 3 1st 1st 1st
1 COCHRANE BMX AB Lincoln GIGGS 3rd 1st - 4 1st 2nd 1st
5 Cochrane Bmx AB Caleb CAREY 4th 2nd - 5 2nd 1st 2nd
413 LETHBRIDGE BMX AB Liam MARCONI 5th 4th - 4 1st 1st 2nd
17 Cochrane Bmx AB Bruno FERNANDEZ
Tanya Fernandez
6th 3rd - 9 3rd 2nd 4th
2 AIRDRIE BMX AB Brayson KLEIN
B&P CYCLE/ comic book traders
7th 3rd - 10 5th 2nd 3rd
15 Red Deer Bmx AB Evan BOERGER 8th 4th - 11 4th 3rd 4th
02 COCHRANE BMX AB Ayron DAVIS 5th - 7 3rd 2nd 2nd
AB 8 Airdrie Bmx AB Hunter COLBY 5th - 8 2nd 3rd 3rd
010 COCHRANE BMX AB Blade BELL 6th - 8 3rd 4th 1st
14 Cochrane Bmx AB Cohen CHRISTENSEN 6th - 11 3rd 5th 3rd
16 LETHBRIDGE BMX AB Brayden FEDOROWICH 7th - 9 4th 3rd 2nd
472 EDMONTON BMX AB Liam MACDONALD 7th - 11 2nd 4th 5th
9 Airdrie Bmx AB Gabriel BLONDEAU
Kid Dynamite Alberta
8th - 9 2nd 3rd 4th
O3 Airdrie Bmx AB Nicolas STEPIEN
B & P Cycle
8th - 12 4th 5th 3rd
125 Lethbridge Bmx AB Andrew IWAASA - - 12 4th 4th 4th
19 RED DEER BMX AB Berkley LIDGREN - - 14 5th 4th 5th
861 Lethbridge Bmx AB Trystin MINOR - - 15 5th 5th 5th
O5 Stony Plain Bmx AB Easton SHEARER - - 15 5th 5th 5th

11 Intermediate Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
249 Edmonton Bmx AB Mark Patrick LUDLOW 1st - 7 5th 1st 1st
8 AIRDRIE BMX AB Cole HANSEN
bombshell
2nd - 5 2nd 2nd 1st
20 CALGARY BMX AB Jaden POHL 3rd - 12 4th 4th 4th
22 Edmonton Bmx AB Jairen DOUCETTE 4th - 10 3rd 4th 3rd
17 Lethbridge Bmx AB Owen MABIE 5th - 9 4th 1st 4th
2 Calgary Bmx AB Jackson VANDERVEEN 6th - 5 1st 2nd 2nd
18 Cochrane Bmx AB Keelan SCHIMPF 7th - 7 1st 3rd 3rd
10 Edmonton Bmx AB Jacob DUCHARME
Bank of MOM
8th - 7 2nd 3rd 2nd
03 CALGARY BMX AB Eric LEEDS - 13 3rd 5th 5th
12 AIRDRIE BMX AB Jackson DUKOVAC - 16 5th 5th 6th
21 LETHBRIDGE BMX AB Jayce HODGSON - 17 6th 6th 5th

12 Intermediate Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 ST ALBERT BMX AB Nicholas BALDWIN
D-Trac Construction
1st - 7 1st 1st 5th
589 Edmonton Bmx AB Brennen ODDY 2nd - 5 2nd 2nd 1st
943 Cochrane Bmx AB Brett FISHER 3rd - 7 3rd 1st 3rd
5 AIRDRIE BMX AB Benet MCKEE
Formworx
4th - 8 4th 2nd 2nd
448 RED DEER BMX AB Jacob VELETI 5th - 6 1st 4th 1st
18 Red Deer Bmx AB Toby MEINDERS 6th - 13 5th 4th 4th
11 Cochrane Bmx AB Isaiah DAVIS 7th - 10 3rd 5th 2nd
6 MEDICINE HAT BMX AB Ryder COOKE
Gravity Sports/Lurch's Winchin/Ken Hauck Towing
8th - 13 2nd 5th 6th
3 Okotoks Bmx AB Easton MCALISTER
Team SAVE / Elizebeth Street Pet Hospital
- 14 REL:7 3rd 4th
519 Lethbridge Bmx AB Braden VAN REEUWYK - 14 4th 3rd DNF:7
13 Okotoks Bmx AB Lukas SHANK
S.A.V.E. Southern Alberta Veterinary Emergency
- 15 6th 6th 3rd
764 MEDICINE HAT BMX AB Keon COULOMBE
Gravity Sports/Lurch's Winchin/Ken Hauck Towing
- 17 5th 7th 5th
17 Okotoks Bmx AB Jordan CHIBRY - 18 6th 6th 6th
546 Lethbridge Bmx AB Tyson AVEY - 21 7th 7th 7th

13 Intermediate Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
761 RED DEER BMX AB Charter FOREMAN 1 5 1st 2nd 2nd
7 Edmonton Bmx AB Blake LAMARCHE 2 8 2nd 5th 1st
6 MEDICINE HAT BMX AB Noah SEHN
SANE Cycle
3 10 5th 1st 4th
3 Red Deer Bmx AB Sam HOLLMAN
mom and dad
4 11 4th 4th 3rd
10 Okotoks Bmx AB Garret COMMANDEUR 5 11 3rd 3rd 5th
876 Cochrane Bmx AB Lucas ROGERS 6 18 6th 6th 6th
185 OKOTOKS BMX AB William SOMMERS 7 21 7th 7th 7th
12 Lethbridge Bmx AB Connor TRECHKA
Precision Powersports
8 26 8th 8th CR:10

14 Intermediate Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
652 LETHBRIDGE BMX AB Eric KITT 1 3 1st 1st 1st
2 Calgary Bmx AB Owen FRANK 2 7 2nd 2nd 3rd
5 CALGARY BMX AB Riley KIMMITT 3 8 3rd 3rd 2nd
7 AIRDRIE BMX AB Creston HENDERSON 4 14 5th 5th 4th
3 AIRDRIE BMX AB Ryder MCKEE
Formworx
5 14 4th 4th 6th
02 OKOTOKS BMX AB Aidan NYBOE 6 17 6th 6th 5th

15 Intermediate Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
2 St Albert Bmx Association ? Ryan RACICH 1 5 3rd 1st 1st
426 St Albert Bmx Association ? Alfred (Aj) NORMAND (15NM) 2 6 2nd 2nd 2nd
1 Airdrie Bmx AB Jaxon WALLS 3 7 1st 3rd 3rd
5 EDMONTON BMX AB Damien STREADWICK
Velocity
4 12 4th 4th 4th
6 Airdrie Bmx AB Brady ESAU
ParaSport Science
5 16 6th 5th 5th
F CALGARY BMX AB Gavin ALEXANDER (15NM)
KID DYNAMITE.
6 17 5th DNF:6 6th

16 Intermediate Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
509 AIRDRIE BMX AB Allan PLUNKETT 1 5 2nd 1st 2nd
5 MEDICINE HAT BMX AB Jack HAGARTY 2 6 1st 4th 1st
AB8 Okotoks Bmx AB Quinn HALVORSEN 3 8 3rd 2nd 3rd
7 Okotoks Bmx AB Connor MOLDENHAUER 4 11 4th 3rd 4th

7 Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Calgary Bmx AB Logan LEE
Bombshell / Avent Factory Team Canada
1 3 1st 1st 1st
AB4 Calgary Bmx AB Maci DUECK 2 7 2nd 2nd 3rd
488 OKOTOKS BMX AB Madelyn SOMMERS 3 8 3rd 3rd 2nd

9 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Lethbridge Bmx AB Elliot GARTSHORE 1 3 1st 1st 1st
N1 Cochrane Bmx AB Haylee LAURELL (8XF)
TimeFree Inc, TCR
2 6 2nd 2nd 2nd
N3 Edmonton Bmx AB Kamryn DOUCETTE 3 9 3rd 3rd 3rd
01 CALGARY BMX AB Peytyn FRANK 4 13 4th 5th 4th
AB3 Airdrie Bmx AB Frankie WIEST (8XF)
United Cycle
5 14 5th 4th 5th

10 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 Lethbridge Bmx AB Nikki VUCUREVICH
Bombshell/Avent Factory Team Canada, 6D Helmets
1 4 1st 1st 2nd
N5 COCHRANE BMX AB Ashtynn FORSBERG 2 6 2nd 3rd 1st
AB1 Calgary Bmx AB Kate LEEDS 3 9 4th 2nd 3rd
AB2 MEDICINE HAT BMX AB Victoria SEHN
SANE Cycle
4 11 3rd 4th 4th

11 Expert Female (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Okotoks Bmx AB Giuliana BREGLIANO
Southern Alberta Veterinary Emergency (SAVE)
1 4 1st 1st 2nd
AB3 Edmonton Bmx AB Lauren DUBBELDAM 2 5 2nd 2nd 1st
AB7 Calgary Bmx AB Jada DUECK 3 11 4th 4th 3rd
AB5 OKOTOKS BMX AB Madilyn JUNEAU 4 11 3rd 3rd 5th
N4 Edmonton Bmx AB Taryn BAILLIE
Tiger Electric Ltd
5 14 5th 5th 4th
677 Airdrie Bmx AB Mia Liana SUCH
Bombshell/Avent
6 18 6th 6th 6th
4 Edmonton Bmx AB Penelope WIWCHAR 7 21 7th 7th 7th
3 CALGARY BMX AB Quinn HARVEY
BOMBSHELL
8 24 8th 8th 8th

12 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Calgary Bmx AB Hailey TREMEL
Goldcoast
1 3 1st 1st 1st
AB7 Lethbridge Bmx AB Alexia PETRIK
GHP Canada
2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 AIRDRIE BMX AB Sydney SMITH 3 9 3rd 3rd 3rd
2 Edmonton Bmx AB Maggie BELL 4 13 5th 4th 4th
AB8 Okotoks Bmx AB Aurora ROCHELEAU 5 14 4th 5th 5th

13 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Airdrie Bmx AB Abygale REEVE
Gold Coast Cycling/Team Alberta
1 3 1st 1st 1st
701 Lethbridge Bmx AB Mila VUCUREVICH
Bombshell/Avent Factory Team Canada, Alberta Devo Team, 6D Helmets
2 6 2nd 2nd 2nd
AB2 MEDICINE HAT BMX AB Hallie GAUTHIER 3 9 3rd 3rd 3rd
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Alysha KITT 4 13 4th 4th 5th
AB4 Airdrie Bmx AB Hannah NORTHWOOD
Kid dynamite Alberta
5 16 6th 6th 4th
N6 AIRDRIE BMX AB Skyla GRENIER 6 16 5th 5th 6th

14 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Okotoks Bmx AB Isabella BREGLIANO
Southern Alberta Veterinary Emergency (SAVE)
1 4 2nd 1st 1st
AB2 Lethbridge Bmx AB Brenna DURLING 2 7 1st 4th 2nd
N6 Edmonton Bmx AB Delaney JONES
Gold Coast Cycle Alberta Provincial Team
3 9 3rd 3rd 3rd
N4 Okotoks Bmx AB Sophia GIBBS
SAVE
4 10 4th 2nd 4th
AB5 Okotoks Bmx AB Jorianna MCALISTER
Team SAVE / Elizebeth Street Pet Hospital
5 15 5th 5th 5th

15 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Red Deer Bmx AB Lindsay HALL 1 3 1st 1st 1st
N1 AIRDRIE BMX AB Emily HENDERSON 2 6 2nd 2nd 2nd
953 Okotoks Bmx AB Briony FOKKENS
Tri-Form Concrete Ltd
3 9 3rd 3rd 3rd
N4 Red Deer Bmx AB Alexia CALLAN 4 13 5th 4th 4th
AB5 Calgary Bmx AB Keanna DUECK 5 14 4th 5th 5th

17-24 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
948 Lethbridge Bmx AB Kendra ENNS
Bert and MAcs
1 3 1st 1st 1st
N6 MEDICINE HAT BMX AB Geneva SLEZINSKY 2 7 3rd 2nd 2nd
N5 EDMONTON BMX AB Tegan PASITNEY
Podium
3 9 2nd 3rd 4th
AB4 MEDICINE HAT BMX AB Samantha ANDRES
Gravity Sports/Lurch's Winchin/Ken Hauck Towing
4 12 5th 4th 3rd
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Yvonne MCLEAN 5 15 4th 6th 5th
AB3 MEDICINE HAT BMX AB Jessalyn PHILLIPS
Clarity Orthodontics
6 17 6th 5th 6th

25+ Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
Factory Clayborn Canada
1 3 1st 1st 1st
AB6 Lethbridge Bmx AB Andrea Erin RICHTER
RPM
2 6 2nd 2nd 2nd
N6 GLOBE BMX RACEWAY SK Lori SMITH
The Bike Doctor
3 9 3rd 3rd 3rd

7 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 AIRDRIE BMX AB Xaiden BURT
ADVENT BOMBSHELL
1 4 1st 1st 2nd
AB2 Airdrie Bmx AB Marcell BLONDEAU
Kid Dynamite Alberta
2 7 2nd 2nd 3rd
3 RED DEER BMX AB Denver LIDGREN 3 8 4th 3rd 1st
AB5 MEDICINE HAT BMX AB Liam GIESBRECHT
Gravity Sports/Lurch's Winchin/Ken Hauck Towing
4 11 3rd 4th 4th
392 Edmonton Bmx AB Jaxsen BENNETTS 5 15 5th 5th 5th

8 Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N7 Calgary Bmx AB Gage CARSON
Kid Dynamite Alberta
1 4 1st 2nd 1st
N3 CALGARY BMX AB Graysen MOTTERSHEAD
Advent bombshell
2 5 2nd 1st 2nd
AB7 Lethbridge Bmx AB Liam KITT
Kid Dynamite Alberta
3 10 3rd 3rd 4th
6 Lethbridge Bmx AB Easton FOWLER
Bombshell/ Avent Factory Team Canada
4 11 4th 4th 3rd
AB6 CALGARY BMX AB Bennett STEARNS
ADVENT BOMBSHELL RACING FOR OPTIMISM
5 15 5th 5th 5th
AB2 RED DEER BMX AB Cameron FRYKAS 6 18 6th 6th 6th

9 Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Cochrane Bmx AB Nathan VLAHAKIS
Kid Dynamite Alberta
1 3 1st 1st 1st
N3 AIRDRIE BMX AB Grady POTTER
B&P
2 6 2nd 2nd 2nd
02 CALGARY BMX AB Brodie PINEAU 3 10 4th 3rd 3rd
4 CALGARY BMX AB Jarett HARVEY
BOMBSHELL
4 11 3rd 4th 4th
AB 8 Okotoks Bmx AB Ewan THOMSON 5 15 5th 5th 5th
014 LETHBRIDGE BMX AB Aiden MABIE 6 18 6th 6th 6th

10 Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N7 Cochrane Bmx AB Aj LAURELL
TimeFree Inc, TCR
1 6 3rd 1st 2nd
N3 Cochrane Bmx AB Mason PIKE
Farmland Investment Services & Cafe Roubaix
2 7 1st 5th 1st
03 COCHRANE BMX AB Joshua HAGEL 3 10 4th 2nd 4th
012 CALGARY BMX AB Maxwell LEE
Bombshell / Avent Factory Team Canada
4 11 2nd 6th 3rd
217 Lethbridge Bmx AB Maverick LERAY 5 13 5th 3rd 5th
663 MEDICINE HAT BMX AB Colton MICHEAL
Doehring Consulting
6 16 6th 4th 6th

11 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 CALGARY BMX AB Nico DIAZ 1 4 1st 2nd 1st
N2 RED DEER BMX AB Blake SHEPHERD-COLBERG
Berserk Racing, maximal advantage, box components
2 6 3rd 1st 2nd
AB 5 Lethbridge Bmx AB Bogart FERGUSON
Factory Bombshell Canada
3 8 2nd 3rd 3rd
3 AIRDRIE BMX AB William POWLAN 4 12 4th 4th 4th
SK01 GLOBE BMX RACEWAY SK Cael REDHEAD 5 16 5th 6th 5th
10 Lethbridge Bmx AB Noah GARTSHORE 6 18 7th 5th 6th
16 Lethbridge Bmx AB Ethan KITT
Kid Dynamite Alberta
7 20 6th 7th 7th

12 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 CALGARY BMX AB Caleb GRAHAM
bombshell
1 3 1st 1st 1st
AB4 CALGARY BMX AB Brayden DYCK 2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Marc STREADWICK
Velocity
3 9 3rd 3rd 3rd
AB7 Red Deer Bmx AB Taylor BOLL
Gramma and Papa
4 13 4th 5th 4th
7 Red Deer Bmx AB Shayne HALL 5 14 5th 4th 5th

13 Expert Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Calgary Bmx AB Atley CARSON
Kid Dynamite Alberta / Alberta BMX Devo Team
1st - 3 1st 1st 1st
AB7 MEDICINE HAT BMX AB Landon ANDRES
Gravity Sports/Lurch's Winchin/Ken Hauck Towing
2nd - 4 1st 1st 2nd
6 Okotoks Bmx AB Kaiden CLEROUX
Crisp Bros Racing
3rd - 8 3rd 2nd 3rd
4 Cochrane Bmx AB Luke CHRISTENSEN
Café Roubaix
4th - 9 2nd 4th 3rd
5 Airdrie Bmx AB Alex FRANCOIS
Ralph’s Motorsports
5th - 6 2nd 2nd 2nd
04 EDMONTON BMX AB Tate BAILLIE
Tiger Electric Ltd
6th - 8 4th 3rd 1st
O8 Lethbridge Bmx AB Devin VANDERVEEN 7th - 10 3rd 3rd 4th
AB6 Cochrane Bmx AB Riley CAREY 8th - 13 5th 4th 4th
AB3 Calgary Bmx AB James SMITH - 14 4th 5th 5th
9 Okotoks Bmx AB Teagan SLAPMAN - 15 5th 5th 5th

14 Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C CALGARY BMX AB Dylan TREMEL
Goldcoast
1 3 1st 1st 1st
AB5 EDMONTON BMX AB Caleb JONES
Gold Coast Cycle Alberta Provincial Team
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 Calgary Bmx AB Max CHALLONER 3 10 3rd 4th 3rd
765 EDMONTON BMX AB Tristin PASITNEY 4 13 4th 5th 4th
AB8 MEDICINE HAT BMX AB Isaiah SEHN
SANE Cycle
5 13 5th 3rd 5th
AB6 Edmonton Bmx AB Owen DUBBELDAM 6 18 6th 6th 6th

15 Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 LETHBRIDGE BMX AB Joshua DUBLANKO 1 3 1st 1st 1st
N5 OKOTOKS BMX AB Rylan SLAPMAN 2 6 2nd 2nd 2nd
AB7 Red Deer Bmx AB Roy MEINDERS 3 10 4th 3rd 3rd
4 AIRDRIE BMX AB Matthew PRIMEAU
YESS basement systems
4 12 3rd 5th 4th
1 ST. ALBERT BMX ? Logan STARLING
Rasing Hell Oilfield Hauling
5 14 5th 4th 5th
AB6 Airdrie Bmx AB Nicholas NORTHWOOD
Kid dynamite Alberta
6 18 6th 6th 6th

16 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI
Factory Rift/Team Alberta
1 3 1st 1st 1st
AB2 Lethbridge Bmx AB Lucas SCHMIDTLER
Team AB/Bombshell Canada/Bert&Macs Sports
2 7 3rd 2nd 2nd
N8 EDMONTON BMX AB Zachary NEUFELD
Velocity
3 8 2nd 3rd 3rd
106 Airdrie Bmx AB Kaileb DOWSON
Yess Bmx/Team Alberta
4 12 4th 4th 4th
Y EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK
Velocity
5 15 5th 5th 5th
H OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK
Alberta Interlake Games
6 18 6th 6th 6th
7 Okotoks Bmx AB Darren COMMANDEUR 7 21 7th 7th 7th

17-24 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
OO8 Lethbridge Bmx AB Kylar VAN EE
Bert and Mac's
1 3 1st 1st 1st
AB4 Lethbridge Bmx AB Tyler ENNS 2 7 2nd 2nd 3rd
AB5 AIRDRIE BMX AB Alex TYSSEN 3 10 4th 4th 2nd
110 MEDICINE HAT BMX Association AB Branden LACHAPELLE 4 10 3rd 3rd 4th
AB3 MEDICINE HAT BMX AB Lance TESSIER 5 15 5th 5th 5th
6 OKOTOKS BMX AB Kieran SLAPMAN 6 18 6th 6th 6th
111 GLOBE BMX RACEWAY SK Chase RENNIE (24NM)
Team Saskatchewan
7 21 7th 7th 7th

35-39 Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
906 Lethbridge Bmx AB Jordan VANDER WOUDE (30-34XM)
Van's Speed Shop
1 3 1st 1st 1st
AB7 Airdrie Bmx AB Mitchell BLONDEAU
Kid Dynamite Alberta
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 LETHBRIDGE BMX AB James CROKE (29IM) 3 11 3rd 3rd CR:5

40-44 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB06 Lethbridge Bmx AB Richard PETRIK
GHP Canada
1 3 1st 1st 1st
1 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT 2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Bradley STREADWICK 3 10 4th 3rd 3rd
747 Cochrane Bmx AB Tyler SEMMENS 4 11 3rd 4th 4th
2 Airdrie Bmx AB Michael DOWSON 5 15 5th 5th 5th

45+ Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB 7 Lethbridge Bmx AB Christopher FERGUSON
GT Canada Ascent Cycle
1 4 1st 1st 2nd
AB2 Lethbridge Bmx AB Darren WILLIAMS 2 7 3rd 3rd 1st
AB3 Cochrane Bmx AB Brian OTTERSON 3 7 2nd 2nd 3rd

Top of Report