End of Report

Provincial Grands - Okotoks, September 8, 2018

Alberta BMX

BMX EVENT MANAGER, Report Created 08/Sep/2018 21:26:08

FULL RESULTS

Total Entries = 661

Total Riders = 600

Elite Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
126 COCHRANE BMX AB Taylor OTTERSON 1st - 4 2nd 1st 1st
AB01 Lethbridge Bmx AB Riley LAVORATO 2nd - 9 4th 3rd 2nd
N4 Cochrane Bmx AB Zachary CROFT (JM)
B&P Cycle, YESS
3rd - 4 1st 2nd 1st
715 CALGARY BMX AB Jeffrey JACOBSEN
Advent Bombshell
4th - 6 1st 1st 4th
737 Airdrie Bmx AB River PEACOCK
Athletic Spirit Inc
5th - 6 2nd 2nd 2nd
AB05 Okotoks Bmx AB Matteo BREGLIANO (JM)
Southern Alberta Veterinary Emergency -SAVE
6th - 11 4th 4th 3rd
U OKOTOKS BMX AB Wyatt ANDRES (JM)
Yess, S.A.V.E
7th - 10 3rd 3rd 4th
803 AIRDRIE BMX AB Adam BOURNS - 11 3rd 5th 3rd
72 Lethbridge Bmx AB Chelsea Lynn KINGSTON (PW) - 14 5th 4th 5th

Jr. Devo Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Calgary Bmx AB Nicholas BERARDUCCI
Team Alberta
1st - 3 1st 1st 1st
AB8 Edmonton Bmx AB Kaileb TORRIE
Team Alberta
2nd - 9 5th 1st 3rd
P CALGARY BMX AB Dylan TREMEL
Team Alberta
3rd - 6 1st 3rd 2nd
X RED DEER BMX AB William WELIKOKLAD
DAYLIGHT CYCLE
4th - 11 2nd 5th 4th
T Club Unknown ? Max GANAKOVSKY
Team Alberta
5th - 7 3rd 2nd 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK
Velocity
6th - 12 3rd 6th 3rd
AB4 Lethbridge Bmx AB Joshua DUBLANKO 7th - 7 2nd 4th 1st
N5 Okotoks Bmx AB Rylan SLAPMAN
Team Alberta
8th - 12 4th 3rd 5th
AB2 Lethbridge Bmx AB Lucas SCHMIDTLER
Team Alberta
- 14 5th 2nd REL:7
H OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK - 16 6th 5th 5th
Y EDMONTON BMX AB Josh OGILVIE
Velocity
- 17 7th 4th 6th
AB7 Red Deer Bmx AB Roy MEINDERS - 18 7th 7th 4th
C EDMONTON BMX AB Caleb JONES
Team Alberta
- 19 6th 7th 6th
4 AIRDRIE BMX AB Matthew PRIMEAU
YESS
- 19 4th 6th CR:9

Jr. Devo Female (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Red Deer Bmx AB Molly SIMPSON
Team Alberta
1st - 3 1st 1st 1st
N3 Okotoks Bmx AB Isabella BREGLIANO
Southern Alberta Veterinary Emergency -SAVE
2nd - 6 3rd 1st 2nd
N4 Okotoks Bmx AB Sophia GIBBS
SAVE
3rd - 6 1st 2nd 3rd
N6 Edmonton Bmx AB Delaney JONES
Team Alberta
4th - 10 3rd 3rd 4th
N2 Red Deer Bmx AB Lindsay HALL
Team Alberta
5th - 5 2nd 2nd 1st
953 Okotoks Bmx AB Briony FOKKENS
TriForm Concrete Ltd
6th - 7 2nd 3rd 2nd
AB5 Okotoks Bmx AB Jorianna MCALISTER 7th - 12 5th 4th 3rd
02 CALGARY BMX AB Willow POINTEN
Boogies Burgers
CR - 12 4th 4th 4th
AB4 EDMONTON BMX AB Rachel BELL
Velocity Cycling Club
- 14 4th 5th 5th
C AIRDRIE BMX AB Emily HENDERSON
Team Alberta
- 15 DNF:5 DNF:5 DNF:5

Masters Male 30+ (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Okotoks Bmx AB Chris NAKAMURA 1 3 1st 1st 1st
AB3 Calgary Bmx AB Tony MOTTERSHEAD
Bombshell/Avent Factory Team Canada
2 7 2nd 2nd 3rd
333 MEDICINE HAT BMX Association AB Justin DOEHRING 3 8 3rd 3rd 2nd

Cruiser 35-39 Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
662 Lethbridge Bmx AB Lisa PETRIK 1 4 2nd 1st 1st
N1 Airdrie Bmx AB Rhonda GRENIER 2 5 1st 2nd 2nd
O57 Calgary Bmx AB Tasha BEST 3 9 3rd 3rd 3rd
N2 RED DEER BMX AB Christy ST DENNIS 4 12 4th 4th 4th
824 Stony Plain Bmx AB Robin WOODS 5 15 5th 5th 5th

Cruiser 40-44 Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
2 Calgary Bmx AB Erin FRANK 1 3 1st 1st 1st
AB3 Edmonton Bmx AB Lindsie PEARSON
Velocity Cycling Club
2 6 2nd 2nd 2nd
889 Stony Plain Bmx AB Tarah HOOK 3 9 DNF:3 DNF:3 DNF:3

Cruiser 45+ Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
Factory Clayborn Canada
1 3 1st 1st 1st
N2 GLOBE BMX RACEWAY SK Lori SMITH 2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 Airdrie Bmx AB Reegan JONES-EBBINGHOFF
Calgary Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
AB4 Lethbridge Bmx AB Tasha ENNS 4 12 4th 4th 4th
628 Red Deer Bmx AB Katherine BOLL
Only Me
5 15 5th 5th 5th

Cruiser 9 and Under Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
956 Calgary Bmx AB Gage CARSON
Kid Dynamite Alberta
1 3 1st 1st 1st
763 MEDICINE HAT BMX Association AB Liam GIESBRECHT 2 6 2nd 2nd 2nd
343 Airdrie Bmx AB Georgia DUKOVAC (9FC) 3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 10-12 Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
F AIRDRIE BMX AB Abygale REEVE (13-14FC)
Team Alberta / Daylight / Gold Coast Racing Team
1 3 1st 1st 1st
AB3 EDMONTON BMX AB Marc STREADWICK
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
1 Cochrane Bmx AB Aj LAURELL
TimeFree Inc, TCR Sport Lab
3 10 3rd 4th 3rd
N1 RED DEER BMX AB Shayne HALL 4 13 4th 3rd REL:6
AB5 Okotoks Bmx AB Easton MCALISTER
Team SAVE / Elizebeth Street Pet Hospital
5 14 5th 5th 4th
448 AIRDRIE BMX AB Brayson KLEIN
B&P CYCLE/ comic book traders
6 17 6th 6th 5th

Cruiser 13-14 Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Calgary Bmx AB Atley CARSON
Kid Dynamite Alberta/Alberta BMX Devo Team
1 3 1st 1st 1st
AB3 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
DWs Delux Sammiches or Chicken
2 8 2nd 4th 2nd
AB7 MEDICINE HAT BMX Association AB Landon ANDRES 3 9 4th 2nd 3rd
3 CALGARY BMX AB Riley KIMMITT 4 10 3rd 3rd 4th
488 Edmonton Bmx AB Tate BAILLIE
Tiger Electric Ltd
5 16 5th 6th 5th
O93 Edmonton Bmx AB Blake LAMARCHE 6 17 6th 5th 6th
660 RED DEER BMX AB Rachel RUSH (15-16FC) 7 21 7th 7th 7th

Cruiser 15-16 Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
106 Airdrie Bmx AB Kaileb DOWSON
Team Alberta/ Yess Team
1 3 1st 1st 1st
AB4 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE
Podium Athletics
2 6 2nd 2nd 2nd
500 EDMONTON BMX AB Damien STREADWICK
Velocity
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 30-34 Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Tyler ENNS (17-29MC) 1 3 1st 1st 1st
6 Edmonton Bmx AB Adam KNIGHT 2 6 2nd 2nd 2nd
SK1 Club Unknown ? Chase RENNIE (17-29MC)
Team Saskatchewan
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 35-39 Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 MEDICINE HAT BMX Association AB Nick GAUTHIER 1 3 1st 1st 1st
AB7 LETHBRIDGE BMX AB Dion BAYRACK
Rival Racing Factory Canada
2 7 3rd 2nd 2nd
AB4 RED DEER BMX AB Trevor HALLWOOD 3 8 2nd 3rd 3rd
5 Lethbridge Bmx AB Mathew TRECHKA 4 12 4th 4th 4th
738 RED DEER BMX AB Tyrel ROBINSON 5 15 5th 5th 5th

Cruiser 40-44 Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Calgary Bmx AB Tony MOTTERSHEAD
Bombshell/Avent Factory Team Canada
1st - 3 1st 1st 1st
AB03 Lethbridge Bmx AB Richard PETRIK
GHP Canada
2nd - 5 1st 2nd 2nd
AB2 EDMONTON BMX AB Bradley STREADWICK 3rd - 7 3rd 3rd 1st
2 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT 4th - 6 2nd 1st 3rd
880 RED DEER BMX AB Steven BREEZE 5th - 11 4th 3rd 4th
AB7 Okotoks Bmx AB Kenny MCALISTER
Me, Myself, and I Sponsor!
6th - 8 2nd 4th 2nd
218 Okotoks Bmx AB Casey SHANK 7th - 11 4th 4th 3rd
648 Edmonton Bmx AB Bernard ASQUIN 8th - 11 5th 2nd 4th
374 Edmonton Bmx AB Jordan BELL - 13 3rd 5th 5th
10 STONY PLAIN BMX AB Michael CHALMERS - 15 DNF:5 DNF:5 DNF:5

Cruiser 45+ Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 Cochrane Bmx AB Brian OTTERSON 1 3 1st 1st 1st
AB 3 Lethbridge Bmx AB Christopher FERGUSON
GT Canada Ascent Cycle
2 7 3rd 2nd 2nd
AB1 Lethbridge Bmx AB Darren WILLIAMS 3 8 2nd 3rd 3rd
N4 Okotoks Bmx AB Marco BREGLIANO
Southern Alberta Veterinary Emergency -SAVE
4 12 4th 4th 4th
SK1 Club Unknown ? Steve ROSMAN 5 16 5th 5th 6th
968 Stony Plain Bmx AB Mike HOOK 6 17 6th 6th 5th
9 Stony Plain Bmx AB David ARMSTRONG
clanarmy
7 22 7th 7th 8th
452 Edmonton Bmx AB Kevin DENNIS 8 23 8th 8th 7th

5 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
843 CALGARY BMX AB Alex CARRIERE 1 3 1st 1st 1st
819 Lethbridge Bmx AB Harley KITT
Kid Dynamite Alberta
2 8 2nd DNF:4 2nd
612 Calgary Bmx AB Arabella MEYNIN 3 9 3rd 2nd 4th
855 Edmonton Bmx AB Breea POTTER 4 10 4th 3rd 3rd

6 Novice Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
914 EDMONTON BMX AB Abigai BURRELL 1 4 1st 1st 2nd
906 EDMONTON BMX AB Agusta VILLEGAS 2 5 2nd 2nd 1st
421 Club Unknown ? Kate GERBER 3 9 3rd 3rd 3rd
167 COCHRANE BMX AB Ryenn FORSBERG 4 12 4th 4th 4th
330 AIRDRIE BMX AB Nora DAVIDSON 5 16 6th 5th 5th
529 Stony Plain Bmx AB Gretchen HOOK 6 17 5th 6th 6th

7 Novice Female (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
448 Okotoks Bmx AB Elliotte MCINTOSH 1st - 3 1st 1st 1st
5 CALGARY BMX AB Danica HERMAN 2nd - 5 2nd 2nd 1st
545 Airdrie Bmx AB Trinity KIMPE 3rd - 6 2nd 1st 3rd
822 Edmonton Bmx AB Everly BOURRIE 4th - 6 1st 3rd 2nd
AB6 Cochrane Bmx AB Anwyn BELL 5th - 11 3rd 4th 4th
432 Okotoks Bmx AB Layla NIEMANS 6th - 9 3rd 3rd 3rd
SK1 GLOBE BMX RACEWAY SK Savannah WESOLOWSKI 7th - 10 4th 4th 2nd
954 COCHRANE BMX AB Marissa BELLEMARE 8th - 10 4th 2nd 4th
650 Okotoks Bmx AB Samantha BURNS - 15 5th 5th 5th
468 ST. ALBERT BMX Associatiom AB Dallis SAILER - 15 5th 5th 5th

8 Novice Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB 5 Cochrane Bmx AB Kaylie DAVIS 1 3 1st 1st 1st
AB6 Cochrane Bmx AB Gemma BELL 2 7 2nd 3rd 2nd
518 Red Deer Bmx AB Mya NELSON 3 8 3rd 2nd 3rd
412 Calgary Bmx AB Madeleine SEARS 4 13 5th 4th 4th
155 Medicine Hat BMX Association Association ? Janessa WEBER 5 14 4th 5th 5th
949 AIRDRIE BMX AB Charlee BOWES 6 18 6th 6th 6th

9 Novice Female (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
387 Okotoks Bmx AB Naomi SOMMERS 1st - 3 1st 1st 1st
N6 Cochrane Bmx AB Solvay SEMMENS 2nd - 4 1st 2nd 1st
4 EDMONTON BMX AB Claire REID
Velocity
3rd - 9 2nd 3rd 4th
852 Airdrie Bmx AB Amberlyn HAGGARTY 4th - 12 5th 4th 3rd
351 Edmonton Bmx AB Viola DENNIS 5th - 5 2nd 1st 2nd
N5 Cochrane Bmx AB Willow KERR-SMITH 6th - 8 4th 2nd 2nd
SK1 GLOBE BMX RACEWAY SK Ruby WESOLOWSKI 7th - 10 3rd 3rd 4th
AB8 MEDICINE HAT BMX Association AB Angela SEHN
SANE Cycle
8th - 10 3rd 4th 3rd
073 OKOTOKS BMX AB Liliana NIEMANS - 14 4th 5th 5th
988 CALGARY BMX AB Jelina POHL - 15 5th 5th 5th
567 ST. ALBERT BMX Associatiom AB Aaliyah VAN LEEUWEN
ANGEL VAN LEEUWEN CENTURY 21
- 18 6th 6th 6th
10 Stony Plain Bmx AB Kaylan ARMSTRONG
clanarmy
- 19 6th 7th 6th
576 Edmonton Bmx AB Isla BELL - 20 7th 6th 7th

10 Novice Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
760 Cochrane Bmx AB Daisy KETTLE 1 3 1st 1st 1st
647 Lethbridge Bmx AB Myla AVEY 2 6 2nd 2nd 2nd
AB6 Cochrane Bmx AB Leah RICHTER
Cafe Roubaix Bicycle Studio
3 10 4th 3rd 3rd
725 CALGARY BMX AB Kingsley MCHATTIE 4 11 3rd 4th 4th
100 OKOTOKS BMX AB Charlie WEYMAN 5 15 DNF:5 DNF:5 DNF:5

11 Novice Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
355 MEDICINE HAT BMX Association AB Caitlin GRAVES 1 4 1st 2nd 1st
250 Edmonton Bmx AB Audrey DENNIS 2 7 2nd 3rd 2nd
SK1 GLOBE BMX RACEWAY SK Sydney WESOLOWSKI 3 7 3rd 1st 3rd
872 RED DEER BMX AB Aleena ST DENNIS 4 12 4th 4th 4th
362 Red Deer Bmx AB Sienna FRYKAS
ROBYN DARLING - THE PLACE TO MORTGAGE
5 15 5th 5th 5th
320 Cochrane Bmx AB Emma KEED 6 18 6th 6th 6th

12 Novice Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 Okotoks Bmx AB Emily SZIVA 1 3 1st 1st 1st
SK1 Club Unknown ? Maci ROSMAN 2 6 2nd 2nd 2nd
539 Edmonton Bmx AB Juli-Anne BRISBIN 3 9 3rd 3rd 3rd
133 Red Deer Bmx AB Ava BOERGER 4 12 4th 4th 4th
636 Cochrane Bmx AB Rowan SUTTON 5 15 5th 5th 5th

13 Novice Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 Calgary Bmx AB Emma BERRETH 1 4 1st 1st 2nd
7 Calgary Bmx AB Samantha BEST 2 6 3rd 2nd 1st
6 Okotoks Bmx AB Rylan EVANS
Landmark Farms
3 8 2nd 3rd 3rd
4 Calgary Bmx AB Devin POINTEN
Boogies Burgers
4 12 4th 4th 4th
894 Cochrane Bmx AB Jessica HILL 5 15 5th 5th 5th
8 RED DEER BMX AB Koda REELEDER 6 18 6th 6th 6th

15 Novice Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 Airdrie Bmx AB Gabrielle-Ange SAVOIE
Mom and dad
1 4 2nd 1st 1st
AB7 Okotoks Bmx AB Kennedy EVANS
Landmark Farms
2 5 1st 2nd 2nd
935 Edmonton Bmx AB Daley RIESS (14NF) 3 10 3rd 3rd 4th
SK1 Club Unknown ? Eden ROSMAN 4 11 4th 4th 3rd
AB6 Okotoks Bmx AB Isabella SHANK (14NF) 5 15 5th 5th 5th

25+ Novice Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 Okotoks Bmx AB Paige MOLDENHAUER (17-24NF) 1 3 1st 1st 1st
N3 Airdrie Bmx AB Rhonda GRENIER 2 7 2nd 2nd 3rd
AB7 Lethbridge Bmx AB Lisa PETRIK 3 8 3rd 3rd 2nd
640 LETHBRIDGE BMX AB Sarah BAYRACK (17-24NF)
Track side bmx
4 12 4th 4th 4th
3 Lethbridge Bmx AB Tasha ENNS 5 15 5th 5th 5th

5 Novice Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
921 Edmonton Bmx AB Hudson NADEAU 1 6 3rd 1st 2nd
330 Edmonton Bmx AB Rhys CARROLL 2 9 1st 3rd 5th
427 Edmonton Bmx AB Alexander SCHLEY 3 10 4th 2nd 4th
896 Edmonton Bmx AB Kellen FINDLING
www.summacollege.ca / Summa Safety & Environment College
4 12 7th 4th 1st
450 COCHRANE BMX AB Robby BELLEMARE 5 13 5th 5th 3rd
093 OKOTOKS BMX AB Griffin JANUSC
The People’s Champ
6 14 2nd 6th 6th
236 STONY PLAIN BMX AB Deagan CHALMERS
Grubwire
7 20 6th 7th 7th
148 STONY PLAIN BMX AB Parker MITSCHKE 8 24 8th 8th 8th

6 Novice Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
108 Club Unknown ? Seth DUBBELDAM 1st - 9 1st 1st 7th
900 Edmonton Bmx AB Graidy WALKER 2nd - 5 2nd 2nd 1st
111 Calgary Bmx AB Oliver HATTON-FEARNLEY 3rd - 7 2nd 3rd 2nd
620 MEDICINE HAT BMX Association AB Daniel SEHN
SANE Cycle
4th - 8 3rd 4th 1st
AB8 Okotoks Bmx AB Easton ROBERTSON 5th - 8 1st 1st 6th
4 ST. ALBERT BMX Associatiom AB Hudson HAASE 6th - 8 3rd 2nd 3rd
256 Medicine Hat BMX Association Association ? Braylon WEBER
Gravity Sports/Ken Hauck Towing/Lurch's Winchin
7th - 12 DNF:6 4th 2nd
750 Cochrane Bmx AB Lucas ST-PIERRE 8th - 11 4th 3rd 4th
000 EDMONTON BMX AB Jaxson DALSHAUG - 14 5th 5th 4th
248 Edmonton Bmx AB Connor GINGRICH - 15 6th 6th 3rd
337 Calgary Bmx AB Cruz BERRY - 15 5th 5th 5th
O53 Cochrane Bmx AB Keaton BECK - 17 4th 7th 6th
566 Edmonton Bmx AB Jeremy ZSAMBOKI - 18 7th 6th 5th

7 Novice Male (23 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
908 Calgary Bmx AB Henry NEVES 1st 1st - 4 1st 2nd 1st
716 Cochrane Bmx AB Aksel MACAULEY 2nd 1st - 3 1st 1st 1st
130 Okotoks Bmx AB Ole HALDORSON 3rd 3rd - 8 REL:5 1st 2nd
849 Stony Plain Bmx AB Huxley KEITH 4th 4th - 9 1st 5th 3rd
114 Okotoks Bmx AB Kale HAMILTON 5th 2nd - 4 2nd 1st 1st
809 Red Deer Bmx AB Atreyu KAY 6th 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
8 Stony Plain Bmx AB Magnus WOODS 7th 2nd - 5 1st 1st 3rd
11 OKOTOKS BMX AB Jaxson CLEROUX DNF 4th - 12 5th 3rd 4th
139 Edmonton Bmx AB Oliver MCNEAL 5th - 7 3rd 2nd 2nd
O34 Cochrane Bmx AB Liam HOSHOWATIUK
Cafe Roubaix
5th - 9 3rd 3rd 3rd
O14 Okotoks Bmx AB Owen FISCHER 6th - 10 4th 2nd 4th
701 Red Deer Bmx AB Colton VON BUSSE 6th - 11 4th 4th 3rd
15 Edmonton Bmx AB Carson ROCQUE 7th - 9 4th 4th 1st
885 Airdrie Bmx AB Cooper MAKIN 7th - 11 3rd 3rd 5th
016 STONY PLAIN BMX AB Logan FREAKE 8th - 9 2nd 3rd 4th
425 Red Deer Bmx AB Keenan WHITE 8th - 10 3rd 5th 2nd
829 Calgary Bmx AB Leo PACE - - 13 2nd 6th 5th
870 AIRDRIE BMX AB Carter NEUMANN - - 14 5th 5th 4th
12 CALGARY BMX AB William MEYNIN - - 14 4th 4th 6th
860 Medicine Hat BMX Association Association ? Leighton HOPE - - 17 6th 6th 5th
381 ST. ALBERT BMX Associatiom AB Peyton WOOD - - 17 6th 6th 5th
587 Club Unknown ? Kobe HUBBELL - - 17 5th 4th CR:8
639 Lethbridge Bmx AB Ryker LABRIE - - 19 CR:8 5th 6th

8 Novice Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
188 Okotoks Bmx AB Ciarann MCKEAGE 1st - 3 1st 1st 1st
616 COCHRANE BMX AB Dominick GOSSELIN-BERG 2nd - 4 1st 2nd 1st
2 Okotoks Bmx AB Samuel GALLACHER 3rd - 6 2nd 1st 3rd
287 Okotoks Bmx AB Mason SHARP 4th - 7 2nd 3rd 2nd
162 OKOTOKS BMX AB Jace MOUNKES 5th - 7 3rd 2nd 2nd
5 Edmonton Bmx AB Parker NELSON 6th - 11 4th 4th 3rd
11 STONY PLAIN BMX AB Kailem CHALMERS 7th - 12 4th 4th 4th
635 Edmonton Bmx AB Phoenix EDWARDS 8th - 10 3rd 3rd 4th
1 ST. ALBERT BMX Associatiom AB Ryder WALSH - 16 5th 6th 5th
434 OKOTOKS BMX AB Harlow LACEY - 17 7th 5th 5th
088 CALGARY BMX AB Everett WEBB - 17 6th 5th 6th
509 EDMONTON BMX AB Jaxon CHARLTON - 19 6th 6th 7th
117 STONY PLAIN BMX AB James KUHN - 19 5th 7th 7th
594 COCHRANE BMX AB Riley DAY - 20 REL:7 7th 6th

9 Novice Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
O45 Cochrane Bmx AB Sidney HOSHOWATIUK
Cafe Roubaix
1st - 9 7th 1st 1st
SK4 Club Unknown ? Jayden EBERLE 2nd - 7 3rd 2nd 2nd
077 EDMONTON BMX AB Wolfgang ASQUIN 3rd - 9 4th 3rd 2nd
OOO Calgary Bmx AB Rilley BISSELL 4th - 7 1st 2nd 4th
318 Lethbridge Bmx AB Chase PETRIK 5th - 12 5th 4th 3rd
643 Red Deer Bmx AB Carsen RUMPLE 6th - 11 5th 3rd 3rd
342 Okotoks Bmx AB Liam CHRISTIE 7th - 13 3rd 4th 6th
676 Okotoks Bmx AB Maddox IWAMOTO DNF - 4 2nd 1st 1st
974 Airdrie Bmx AB Jack TITUS - 13 1st 5th 7th
7 COCHRANE BMX AB Ramsey SCHIMPF - 14 2nd DNF:7 5th
9 Cochrane Bmx AB Nathan ST-PIERRE - 15 4th 6th 5th
467 Airdrie Bmx AB Caleb BERUBE
Mom and dad
- 17 6th 7th 4th
642 Stony Plain Bmx AB Marshal WAGNER
2% Realty. Deanne Miketon
- 17 6th 5th 6th
737 Cochrane Bmx AB Callum SUTTON - 20 7th 6th 7th

10 Novice Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
221 CALGARY BMX AB Carter DAY 1st - 3 1st 1st 1st
O69 Calgary Bmx AB Carter BERRY 2nd - 4 1st 2nd 1st
O13 Okotoks Bmx AB Finn HAMILTON 3rd - 5 2nd 1st 2nd
6 AIRDRIE BMX AB Carter DAVIDSON 4th - 8 3rd 3rd 2nd
884 Cochrane Bmx AB Garrett ROGERS 5th - 11 3rd 4th 4th
12 ST. ALBERT BMX Associatiom AB Jacob BLACKBURN 6th - 14 5th 5th 4th
11 Airdrie Bmx AB Christopher MEEKS 7th - 10 4th 3rd 3rd
908 CALGARY BMX AB Nicholas JONES 8th - 7 2nd 2nd 3rd
344 Edmonton Bmx AB Tyson NADEAU - 14 4th 4th REL:6
15 MEDICINE HAT BMX Association AB Easton GAUTHIER - 16 6th 5th 5th
547 Okotoks Bmx AB Loren FISHER - 16 5th 6th 5th
13 RED DEER BMX AB Kaiden HAMMETT - 18 6th 6th 6th

11 Novice Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
090 MEDICINE HAT BMX Association AB Zachary BOUDREAULT 1 3 1st 1st 1st
849 STONY PLAIN BMX AB Colby CAMERON 2 6 2nd 2nd 2nd
310 AIRDRIE BMX AB Jagger PRIMEAU 3 9 3rd 3rd 3rd
10 MEDICINE HAT BMX Association AB Phillip GRONDIN 4 12 4th 4th 4th
335 Medicine Hat BMX Association Association ? Nate SMYTH 5 15 5th 5th 5th

12 Novice Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
495 Medicine Hat BMX Association Association ? Haydon PETERSEN 1 4 1st 1st 2nd
527 COCHRANE BMX AB Cole PAIEMENT 2 5 2nd 2nd 1st
653 Airdrie Bmx AB Ian HAGGARTY 3 9 3rd 3rd 3rd
2 Airdrie Bmx AB Jayden AVERY 4 12 4th 4th 4th
1 STONY PLAIN BMX AB Ty HOOPLE 5 15 5th 5th 5th

14 Novice Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
O41 Calgary Bmx AB Nikolai MEYNIN 1 4 1st 2nd 1st
327 Red Deer Bmx AB Piet DIJKSTRA (13NM) 2 7 4th 1st 2nd
3 Medicine Hat BMX Association Association ? Connor HAUCK (13NM)
Ken Hauck Towing/ Lurch's Winchin/Gravity Sports
3 8 2nd 3rd 3rd
731 St Albert Bmx Association ? Daniel HYNES 4 11 3rd 4th 4th
715 Okotoks Bmx AB Joseph MACDONALD 5 15 DNF:5 5th 5th

35 to 39 Novice Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
877 MEDICINE HAT BMX Association AB Nick GAUTHIER 1st - 3 1st 1st 1st
944 CALGARY BMX AB Rodney CARRIERE 2nd - 5 2nd 1st 2nd
834 Cochrane Bmx AB Amos CARRIER 3rd - 10 4th 5th 1st
AB8 LETHBRIDGE BMX AB Dion BAYRACK
Rival Racing Factory Canada
4th - 7 3rd 2nd 2nd
4 Edmonton Bmx AB David POTTER 5th - 8 1st 3rd 4th
6 Airdrie Bmx AB Michael COLBY 6th - 11 3rd 4th 4th
830 Cochrane Bmx AB Bradley GIGGS 7th - 12 4th 3rd 5th
787 Cochrane Bmx AB Scott KERR-SMITH 8th - 7 2nd 2nd 3rd
866 Cochrane Bmx AB Darcy DAVIS - 13 5th 5th 3rd
9 LETHBRIDGE BMX AB Kevin KITT - 14 5th 4th 5th
175 Cochrane Bmx AB Eric MURRAY (30-34NM) - 18 6th 6th 6th

40 to 44 Novice Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
644 Cochrane Bmx AB Jerold HOSHOWATIUK
Cafe Roubaix p/b 4iiii Innovations
1 5 3rd 1st 1st
218 Okotoks Bmx AB Casey SHANK 2 9 4th 2nd 3rd
5 Cochrane Bmx AB Brad CHRISTENSEN 3 10 2nd 4th 4th
T STONY PLAIN BMX AB Lee JACOBS 4 11 1st REL:8 2nd
6 STONY PLAIN BMX AB Michael CHALMERS 5 14 5th 3rd 6th
05 COCHRANE BMX AB Dallas PIKE
Cafe Roubaix
6 16 6th 5th 5th
10 STONY PLAIN BMX AB Joshua MARSHALL 7 20 7th 6th 7th
482 COCHRANE BMX AB Adam ROSS 8 23 8th 7th 8th

45+ Novice Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
565 Cochrane Bmx AB Ari LAURELL
TimeFree Inc, TCR Sport Lab
1st - 3 1st 1st 1st
968 Stony Plain Bmx AB Mike HOOK 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
3 Calgary Bmx AB Darcy FRANK 3rd - 4 2nd 1st 1st
842 Cochrane Bmx AB Alex FISHER 4th - 8 3rd 2nd 3rd
433 Edmonton Bmx AB Jeremy EDWARDS 5th - 9 3rd 3rd 3rd
851 Okotoks Bmx AB Gregory FISHER 6th - 9 4th 3rd 2nd
420 Stony Plain Bmx AB David ARMSTRONG
clanarmy
7th - 12 4th 4th 4th
658 Team Cafe Roubaix ? Daniel RICHTER
Cafe Roubaix Bicycle Studio
- 14 5th 5th 4th
AB8 LETHBRIDGE BMX AB Bryan DONALD
Anvil Digital
- ## 1st CR:6 DNS

5 Intermediate Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
911 Calgary Bmx AB Zachary CHUBEY 1 3 1st 1st 1st
131 Stony Plain Bmx AB Brody CHETEK 2 7 2nd 2nd 3rd
243 CALGARY BMX AB Zephyr STONE 3 8 3rd 3rd 2nd

6 Intermediate Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
373 Edmonton Bmx AB Jhett HICKEY 1st - 5 2nd 2nd 1st
AB1 Cochrane Bmx AB Spencer FAUPEL
Cafe Roubaix
2nd - 3 1st 1st 1st
AB5 Calgary Bmx AB Beau MCHATTIE
Bombshell
3rd - 7 1st 3rd 3rd
219 Cochrane Bmx AB Ben KEED 4th - 10 3rd 4th 3rd
549 EDMONTON BMX AB Kayden MAESS 5th - 6 2nd 2nd 2nd
964 Okotoks Bmx AB Tyler LAYTON 6th - 9 4th 3rd 2nd
AB4 Airdrie Bmx AB Wesley WIEST 7th - 8 3rd 1st 4th
AB6 Okotoks Bmx AB Archer SZIVA 8th - 12 4th 4th 4th
06 EDMONTON BMX AB Mavrick KALWAJTYS - 15 5th 5th 5th
3 Edmonton Bmx AB Jace RICHARDS - 15 5th 5th 5th

7 Intermediate Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 STONY PLAIN BMX AB Brady MITSCHKE 1st - 7 2nd 3rd 2nd
O70 Calgary Bmx AB Kayden BERRY 2nd - 3 1st 1st 1st
493 EDMONTON BMX AB William PENNOCK 3rd - 9 4th 2nd 3rd
01 CALGARY BMX AB Colton PINEAU
Bombshell
4th - 7 3rd 2nd 2nd
4 RED DEER BMX AB Justin MCLEAN 5th - 3 1st 1st 1st
7 Cochrane Bmx AB Davis CARRIER
Willys Wrenching
6th - 10 2nd 4th 4th
802 Stony Plain Bmx AB Cody BRAYSON 7th - 14 6th 4th 4th
807 Airdrie Bmx AB Jaxson BELLOTTO 8th - 13 7th 3rd 3rd
8 Okotoks Bmx AB Jackson WILLCOTT - 14 3rd 5th 6th
704 Okotoks Bmx AB Jake WEYMAN - 15 5th 5th 5th
04 EDMONTON BMX AB Dainan JEWELL - 17 5th 7th 5th
010 COCHRANE BMX AB Madden MURRAY - 17 4th 6th 7th
02 CALGARY BMX AB Reave CARRIERE - 19 7th 6th 6th
09 RED DEER BMX AB George FEE - 20 6th 7th 7th

8 Intermediate Male (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
13 Calgary Bmx AB Charlie VANDERVEEN 1st - 3 1st 1st 1st
3 EDMONTON BMX AB Toby DUBBELDAM 2nd - 4 2nd 1st 1st
118 Cochrane Bmx AB Alex KEED 3rd - 5 1st 2nd 2nd
14 Red Deer Bmx AB Tiler EDGAR 4th - 10 4th 4th 2nd
477 Edmonton Bmx AB Kai GEORGET-FINNIE 5th - 10 3rd 4th 3rd
12 Stony Plain Bmx AB Cooper CHETEK 6th - 10 3rd 3rd 4th
15 Medicine Hat BMX Association Association ? Kaden SMITH 7th - 13 8th 2nd 3rd
4 Edmonton Bmx AB Blake POTTER
Podium Athletics
8th - 12 2nd 3rd REL:7
11 Edmonton Bmx AB Ryder SCHMIDT - 13 4th 5th 4th
013 COCHRANE BMX AB Eli ROSS - 16 6th 5th 5th
16 Airdrie Bmx AB Cullen WEIR
B&P Cycle & Sports
- 18 5th 7th 6th
O6 Stony Plain Bmx AB Henry FERLAND - 19 7th 7th 5th
147 Edmonton Bmx AB Brody GINGRICH - 19 6th 6th 7th
O8 Lethbridge Bmx AB Bryson VANDERVEEN - 19 5th 6th 8th
9 Stony Plain Bmx AB Declan ARMSTRONG
clanarmy
- 21 7th 8th 6th

9 Intermediate Male (22 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
630 Red Deer Bmx AB Kye SAMUELSON 1st 1st - 3 1st 1st 1st
12 Okotoks Bmx AB Luc BURNS 2nd 1st - 3 1st 1st 1st
11 EDMONTON BMX AB Liam HUNTER
Velocity
3rd 2nd - 7 2nd 2nd 3rd
13 Red Deer Bmx AB Tresten EDGAR 4th 3rd - 5 1st 2nd 2nd
15 Okotoks Bmx AB Thomas SEIBERT 5th 2nd - 7 3rd 3rd 1st
662 Airdrie Bmx AB Cameron SLIVINSKI 6th 3rd - 9 2nd 3rd 4th
SK1 13TH AVE BMX CLUB SK Carter STUART 7th 4th - 3 1st 1st 1st
8 Cochrane Bmx AB Tyler SOYKA 8th 4th - 5 2nd 1st 2nd
7 EDMONTON BMX AB Jaxon CAROLAN
Alberta Extinguisher
5th - 7 3rd 2nd 2nd
02 OKOTOKS BMX AB Dylan THOMAS 5th - 8 2nd 2nd 4th
237 Edmonton Bmx AB Samuel GILKER 6th - 9 3rd 4th 2nd
805 MEDICINE HAT BMX Association AB Andy STUART 6th - 10 4th 3rd 3rd
03 AIRDRIE BMX AB Jackson KREBS 7th - 11 3rd 5th 3rd
2 GLOBE BMX RACEWAY SK Kyler DOMAK 7th - 13 4th 4th 5th
O4 Calgary Bmx AB Jayden DOUCETTE 8th - 11 4th 3rd 4th
176 EDMONTON BMX AB Gavin WITHOLT 8th - 14 5th 6th 3rd
390 STONY PLAIN BMX AB Nolan JACOBS - - 14 5th 4th 5th
6 Edmonton Bmx AB Cale BAILLIE
Tiger Electric Ltd
- - 15 5th 6th 4th
10 Edmonton Bmx AB Xander HURTEAU - - 15 6th 4th 5th
16 Lethbridge Bmx AB Nicholas CHERNEZKY - - 15 5th 5th 5th
O8 Medicine Hat BMX Association Association ? Kaeden BELL
Gravity Sports/Ken Hauck Towing/Lurch's Winchin
- - 15 4th 5th 6th
O1 Medicine Hat BMX Association Association ? Chase SMYTH - - 19 DNF:6 DNF:5 CR:8

10 Intermediate Male (25 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 Calgary Bmx AB Jack PURDY 1st 1st - 3 1st 1st 1st
7 Airdrie Bmx AB Reuben BABER
KDM Alberta
2nd 1st - 3 1st 1st 1st
721 Red Deer Bmx AB Jaycob HOEDEL 3rd 2nd - 8 2nd 4th 2nd
O1 Cochrane Bmx AB Lincoln GIGGS 4th 4th - 8 4th 1st 3rd
O2 Cochrane Bmx AB Ayron DAVIS 5th 4th - 8 1st 2nd 5th
18 CALGARY BMX AB Tyler ANDERSON 6th 3rd - 7 3rd 2nd 2nd
311 Calgary Bmx AB Silas SEARS 7th 2nd - 4 1st 1st 2nd
5 Cochrane Bmx AB Caleb CAREY 8th 3rd - 6 2nd 3rd 1st
09 AIRDRIE BMX AB Graeson EBBINGHOFF
Calgary Cycle
5th - 6 2nd 3rd 1st
O10 Cochrane Bmx AB Blade BELL 5th - 11 2nd 5th 4th
AB8 Airdrie Bmx AB Hunter COLBY 6th - 8 3rd 2nd 3rd
2 AIRDRIE BMX AB Brayson KLEIN
B&P CYCLE/ comic book traders
6th - 10 5th 2nd 3rd
O3 Airdrie Bmx AB Nicolas STEPIEN
B & P Cycle
7th - 12 5th 4th 3rd
15 Red Deer Bmx AB Evan BOERGER 7th - 12 4th 4th 4th
13 Stony Plain Bmx AB Brady BATEMAN 8th - 8 3rd 3rd 2nd
16 Lethbridge Bmx AB Brayden FEDOROWICH 8th - 11 3rd 4th 4th
189 Medicine Hat BMX Association Association ? Nixon BOKSTEYN
Gravity Sports/Ken Hauck Towing/Lurch's Winchin
- - 13 6th 3rd 4th
9 Airdrie Bmx AB Gabriel BLONDEAU
Kid Dynamite Alberta
- - 15 5th 5th 5th
O5 Stony Plain Bmx AB Easton SHEARER - - 15 5th 5th 5th
337 Edmonton Bmx AB Drew OTTENBREIT
MOM AND DAD
- - 15 4th 6th 5th
19 Red Deer Bmx AB Berkley LIDGREN - - 15 4th 5th 6th
O16 MEDICINE HAT BMX Association AB Greg ORAM
Gravity Sports/Ken Hauck Towing/Lurch's Winchin
- - 18 6th 6th 6th
07 EDMONTON BMX AB Layne HUBBARD - - 19 7th 6th 6th
861 Lethbridge Bmx AB Trystin MINOR - - 19 6th 6th 7th
14 Cochrane Bmx AB Cohen CHRISTENSEN - - ## 6th CR:9 DNS

11 Intermediate Male (24 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
20 CALGARY BMX AB Jaden POHL 1st 1st - 6 2nd 2nd 2nd
294 Edmonton Bmx AB Mark Patrick LUDLOW 2nd 4th - 4 1st 2nd 1st
10 EDMONTON BMX AB Jacob DUCHARME 3rd 1st - 3 1st 1st 1st
04 CALGARY BMX AB Cole EGAN 4th 3rd - 11 3rd 5th 3rd
SK2 13TH AVE BMX CLUB SK Logan STUART 5th 3rd - 9 4th 3rd 2nd
22 EDMONTON BMX AB Jairen DOUCETTE 6th 2nd - 5 2nd 2nd 1st
14 Calgary Bmx AB Noah HASSELBERG
KDM
7th 4th - 13 3rd 6th 4th
6 EDMONTON BMX AB Russell KALASHNIKOFF 8th 2nd - 3 1st 1st 1st
8 AIRDRIE BMX AB Cole HANSEN
bombshell
5th - 7 3rd 1st 3rd
O3 Calgary Bmx AB Eric LEEDS 5th - 8 2nd 3rd 3rd
9 EDMONTON BMX AB Parker HOCHREITER 6th - 5 1st 1st 3rd
18 COCHRANE BMX AB Keelan SCHIMPF 6th - 10 5th 3rd 2nd
19 Cochrane Bmx AB Jackson SOYKA 7th - 8 2nd 2nd 4th
573 RED DEER BMX AB Elliott WIGGINS 7th - 12 4th 4th 4th
368 Cochrane Bmx AB Simon WITT 8th - 10 4th 4th 2nd
286 Okotoks Bmx AB Timothy SOMMERS 8th - 12 5th 3rd 4th
469 STONY PLAIN BMX AB Cole DESILETS - - 13 4th 4th 5th
906 MEDICINE HAT BMX Association AB Brennen MOONEY - - 14 5th 4th 5th
17 Lethbridge Bmx AB Owen MABIE - - 14 3rd 5th 6th
06 COCHRANE BMX AB Nathan HILL - - 16 6th 5th 5th
123 Stony Plain Bmx AB Mason WAGNER
2% Realty. Deanne Miketon
- - 17 6th 6th 5th
01 RED DEER BMX AB Van ROBINSON - - 17 6th 5th 6th
12 Airdrie Bmx AB Jackson DUKOVAC - - 17 5th 6th 6th
08 STONY PLAIN BMX AB Quin THOMSEN - - 18 6th 6th 6th

12 Intermediate Male (24 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 St Albert Bmx Association ? Nicholas BALDWIN
D-Trac Construction
1st 1st - 4 1st 2nd 1st
943 Cochrane Bmx AB Brett FISHER 2nd 2nd - 6 2nd 3rd 1st
519 Lethbridge Bmx AB Braden VAN REEUWYK 3rd 3rd - 9 3rd 3rd 3rd
6 MEDICINE HAT BMX Association AB Ryder COOKE
Gravity Sports/Ken Hauck Towing/Lurch's Winchin
4th 1st - 6 2nd 2nd 2nd
11 Cochrane Bmx AB Isaiah DAVIS 5th 2nd - 4 1st 1st 2nd
589 Edmonton Bmx AB Brennen ODDY 6th 3rd - 5 1st 1st 3rd
448 RED DEER BMX AB Jacob VELETI 7th 4th - 9 2nd 3rd 4th
3 Okotoks Bmx AB Easton MCALISTER
Team SAVE / Elizebeth Street Pet Hospital
8th 4th - 4 1st 2nd 1st
13 Okotoks Bmx AB Lukas SHANK
S.A.V.E. Veterinary Clinic
5th - 9 3rd 3rd 3rd
7 Club Unknown ? Chase REVES
B&p Cycle
5th - 9 4th 1st 4th
9 St Albert Bmx Association ? Robert HIERLMEIER
Maxwell Realty
6th - 7 2nd 4th 1st
764 Medicine Hat BMX Association Association ? Keon COULOMBE
Gravity Sports/Ken Hauck Towing/Lurch's Winchin
6th - 9 5th 2nd 2nd
18 Red Deer Bmx AB Toby MEINDERS 7th - 13 3rd 4th 6th
521 STONY PLAIN BMX AB Nicholas CARDWELL 7th - 14 5th 6th 3rd
15 Okotoks Bmx AB Colin FISHER 8th - 10 4th 4th 2nd
5 AIRDRIE BMX AB Benet MCKEE
Formworx
DNS - 9# 3rd 1st 5th
128 Red Deer Bmx AB Jaxx TEMPLAR - - 14 4th 5th 5th
779 Edmonton Bmx AB Cameron CHRISTIAN - - 15 6th 5th 4th
17 Okotoks Bmx AB Jordan CHIBRY - - 15 5th 4th 6th
19 Stony Plain Bmx AB Tristan WHITE - - 16 6th 6th 4th
O4 Calgary Bmx AB Nate BEST - - 16 6th 5th 5th
256 STONY PLAIN BMX AB Darian FREAKE - - 16 5th 5th 6th
546 Lethbridge Bmx AB Tyson AVEY - - 17 6th 6th 5th
986 Okotoks Bmx AB Evan MCKEAGE - - 18 4th 6th CR:8

13 Intermediate Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
6 MEDICINE HAT BMX Association AB Noah SEHN
SANE Cycle
1st - 6 4th 1st 1st
107 Cochrane Bmx AB Cole FISCHER 2nd - 11 2nd 7th 2nd
3 Red Deer Bmx AB Sam HOLLMAN
mom and dad
3rd - 7 1st 5th 1st
242 Calgary Bmx AB Mcintyre WILLOUGHBY 4th - 6 3rd 1st 2nd
761 Red Deer Bmx AB Charter FOREMAN 5th - 11 1st 6th 4th
876 Cochrane Bmx AB Lucas ROGERS 6th - 11 5th 2nd 4th
7 Edmonton Bmx AB Blake LAMARCHE 7th - 11 2nd 6th 3rd
SK1 GLOBE BMX RACEWAY SK Gabriel GIBSON 8th - 11 6th 2nd 3rd
700 STONY PLAIN BMX AB Julian CARDWELL - 12 3rd 3rd 6th
12 Lethbridge Bmx AB Connor TRECHKA - 13 4th 4th 5th
9 Cochrane Bmx AB Colby CARDWELL - 15 6th 3rd 6th
10 Okotoks Bmx AB Garret COMMANDEUR - 16 5th 4th 7th
185 Okotoks Bmx AB William SOMMERS - 17 7th 5th 5th

14 Intermediate Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
678 Edmonton Bmx AB Tyler CHRISTIAN 1st - 4 1st 1st 2nd
266 Red Deer Bmx AB Ethan GLENN 2nd - 9 REL:6 2nd 1st
2 Calgary Bmx AB Owen FRANK 3rd - 8 2nd 3rd 3rd
5 CALGARY BMX AB Riley KIMMITT 4th - 6 1st 4th 1st
345 STONY PLAIN BMX AB Kaleb HEDLEY 5th - 8 3rd 1st 4th
SK1 Club Unknown ? Kaine FOSTER
FXR Boyd auto body. Spoke n Sport
6th - 10 2nd 3rd 5th
3 AIRDRIE BMX AB Ryder MCKEE
Formworx
7th - 8 4th 2nd 2nd
O2 Okotoks Bmx AB Aidan NYBOE 8th - 12 5th 4th 3rd
652 LETHBRIDGE BMX AB Eric KITT - 14 4th 6th 4th
01 MEDICINE HAT BMX Association AB Nolan GRAVES - 14 3rd 5th 6th
6 Club Unknown ? Jared ADAM
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
- 18 6th 7th 5th
7 Airdrie Bmx AB Creston HENDERSON - 18 5th DNF:6 7th
407 STONY PLAIN BMX AB Vince ASSINGER - 20 7th 5th CR:8

15 Intermediate Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Airdrie Bmx AB Jaxon WALLS 1 3 1st 1st 1st
426 St Albert Bmx Association ? Alfred (Aj) NORMAND 2 7 2nd 3rd 2nd
239 EDMONTON BMX AB Dawson BACON (15NM) 3 12 4th 5th 3rd
2 St Albert Bmx Association ? Ryan RACICH 4 13 3rd 2nd DNF:8
5 EDMONTON BMX AB Damien STREADWICK
Velocity
5 15 5th 6th 4th
P CALGARY BMX AB Gavin ALEXANDER (15NM)
KID DYNAMITE
6 17 7th 4th 6th
3 Edmonton Bmx AB Trey DRAKE
Stahl Peterbilt Inc.
7 18 6th 7th 5th
6 Airdrie Bmx AB Brady ESAU 8 23 8th 8th 7th

16 Intermediate Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 Okotoks Bmx AB Quinn HALVORSEN 1 6 2nd 3rd 1st
572 Stony Plain Bmx AB Jaron JOBER 2 6 1st 1st 4th
5 MEDICINE HAT BMX Association AB Jack HAGARTY 3 7 3rd 2nd 2nd
7 Okotoks Bmx AB Connor MOLDENHAUER 4 11 4th 4th 3rd

25-29 Intermediate Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Lethbridge Bmx AB James CROKE 1 3 1st 1st 1st
SK1 Club Unknown ? Chase RENNIE (24NM)
Team Saskatchewan
2 6 2nd 2nd 2nd
104 Club Unknown ? Ben DICKERSON (24IM) 3 9 3rd 3rd 3rd

7 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Calgary Bmx AB Logan LEE
Bombshell / Avent Factory Team Canada
1 3 1st 1st 1st
AB2 Edmonton Bmx AB Eilir FINDLING
www.summacollege.ca / Summa Safety & Environment College
2 9 3rd 4th 2nd
488 Okotoks Bmx AB Madelyn SOMMERS 3 9 2nd 2nd 5th
AB4 Calgary Bmx AB Maci DUECK 4 11 5th 3rd 3rd
N8 Cochrane Bmx AB Grace SOYKA 5 13 4th 5th 4th
AB3 EDMONTON BMX AB Aspyn PEARSON (6XF)
Velocity
6 18 6th 6th 6th

8 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Cochrane Bmx AB Haylee LAURELL
TimeFree Inc, TCR Sport Lab
1 3 1st 1st 1st
756 Calgary Bmx AB Sophie CHUBEY 2 8 2nd 3rd 3rd
862 Red Deer Bmx AB Charley FOREMAN 3 9 5th 2nd 2nd
AB3 Airdrie Bmx AB Frankie WIEST
United Cycle
4 11 3rd 4th 4th
AB4 ST. ALBERT BMX Associatiom AB Ariana VAN LEEUWEN
ANGELA VAN LEEUWEN CENTURY 21
5 14 4th 5th 5th

9 Expert Female (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 Stony Plain Bmx AB Payton DUFFY
Recreational Power Sports
1 3 1st 1st 1st
AB3 COCHRANE BMX AB Zoe WITWICKI 2 7 2nd 3rd 2nd
576 Airdrie Bmx AB Téa SUCH 3 8 3rd 2nd 3rd
2 RED DEER BMX AB Nia Anne FEE 4 13 5th 4th 4th
08 STONY PLAIN BMX AB Emily-Rose MARSHALL 5 14 4th 5th 5th
AB2 Lethbridge Bmx AB Elliot GARTSHORE 6 20 DNF:8 6th 6th
O1 Calgary Bmx AB Peytyn FRANK 7 20 6th 7th 7th
N3 EDMONTON BMX AB Kamryn DOUCETTE 8 24 DNF:8 DNF:8 DNF:8

10 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 Lethbridge Bmx AB Nikki VUCUREVICH
Bombshell/Avent Canada, 6D Helmets
1 3 1st 1st 1st
N5 COCHRANE BMX AB Ashtynn FORSBERG 2 7 3rd 2nd 2nd
AB1 Calgary Bmx AB Kate LEEDS 3 8 2nd 3rd 3rd
AB2 MEDICINE HAT BMX Association AB Victoria SEHN
SANE Cycle
4 12 4th 4th 4th
760 Lethbridge Bmx AB Isabella MINOR 5 15 5th 5th 5th

11 Expert Female (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Okotoks Bmx AB Giuliana BREGLIANO
Southern Alberta Veterinary Emergency -SAVE
1st - 3 1st 1st 1st
AB3 EDMONTON BMX AB Lauren DUBBELDAM 2nd - 3 1st 1st 1st
N4 Edmonton Bmx AB Taryn BAILLIE
Tiger Electric Ltd
3rd - 6 2nd 2nd 2nd
AB7 Calgary Bmx AB Jada DUECK 4th - 8 2nd 4th 2nd
677 Airdrie Bmx AB Mia Liana SUCH
Bombshell/Avent
5th - 11 3rd 5th 3rd
AB4 ST. ALBERT BMX Associatiom AB Heidi MCMURDO 6th - 9 4th 2nd 3rd
AB5 Okotoks Bmx AB Madilyn JUNEAU 7th - 11 3rd 3rd 5th
963 Red Deer Bmx AB Paisley FOREMAN 8th - 11 4th 3rd 4th
4 Edmonton Bmx AB Penelope WIWCHAR - 15 5th 5th 5th
493 CALGARY BMX AB Quinn HARVEY
BOMBSHELL
- 15 5th 4th 6th
6 Airdrie Bmx AB Brianne KIMPE - 16 6th 6th 4th

12 Expert Female (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Calgary Bmx AB Hailey TREMEL
Gold Coast
1 3 1st 1st 1st
AB7 Lethbridge Bmx AB Alexia PETRIK
GHP Canada
2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 AIRDRIE BMX AB Sydney SMITH
Kid Dynamite Alberta
3 11 4th 4th 3rd
427 Independent CAN Taya GORDON
Original Joe's
4 11 3rd 3rd 5th
AB 3 Red Deer Bmx AB Macie HOLTZ 5 16 6th 6th 4th
AB6 EDMONTON BMX AB Natalia REID
Velocity
6 18 5th 7th 6th
AB8 Okotoks Bmx AB Aurora ROCHELEAU 7 20 7th 5th 8th
2 Edmonton Bmx AB Maggie BELL 8 23 8th 8th 7th

13 Expert Female (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Airdrie Bmx AB Abygale REEVE
Team Alberta / Daylight / Gold Coast Racing Team
1 3 1st 1st 1st
701 Lethbridge Bmx AB Mila VUCUREVICH
Bombshell/Avent Canada, 6DHelmets,
2 6 2nd 2nd 2nd
AB2 MEDICINE HAT BMX Association AB Hallie GAUTHIER 3 9 3rd 3rd 3rd
N6 Airdrie Bmx AB Skyla GRENIER 4 12 4th 4th 4th
AB4 Airdrie Bmx AB Hannah NORTHWOOD
Kid dynamite Alberta
5 15 5th 5th 5th
628 Red Deer Bmx AB Rebecca RUSH 6 18 6th 6th 6th
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Alysha KITT 7 21 7th 7th 7th
5 Red Deer Bmx AB Holly MCLEOD 8 24 8th 8th 8th

14 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Okotoks Bmx AB Isabella BREGLIANO
Southern Alberta Veterinary Emergency -SAVE
1 4 2nd 1st 1st
N4 Okotoks Bmx AB Sophia GIBBS
SAVE
2 5 1st 2nd 2nd
N6 Edmonton Bmx AB Delaney JONES
Gold Coast Cycle Albert Provincial Team
3 9 3rd 3rd 3rd
AB5 Okotoks Bmx AB Jorianna MCALISTER 4 12 4th 4th 4th
AB4 EDMONTON BMX AB Rachel BELL
Velocity Cycling Club
5 15 5th 5th 5th

15 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 RED DEER BMX AB Lindsay HALL 1 4 1st 1st 2nd
953 Okotoks Bmx AB Briony FOKKENS
TriForm Concrete Ltd
2 5 2nd 2nd 1st
N4 Red Deer Bmx AB Alexia CALLAN 3 10 3rd 4th 3rd
AB4 Calgary Bmx AB Keanna DUECK 4 11 4th 3rd 4th
C AIRDRIE BMX AB Emily HENDERSON 5 15 DNF:5 DNF:5 DNF:5

17-24 Expert Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 RED DEER BMX AB Molly SIMPSON (16XF) 1 3 1st 1st 1st
948 Lethbridge Bmx AB Kendra ENNS 2 10 5th 2nd 3rd
N5 Edmonton Bmx AB Tegan PASITNEY
Podium Athletics
3 11 2nd 7th 2nd
N6 MEDICINE HAT BMX Association AB Geneva SLEZINSKY 4 11 3rd 3rd 5th
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Yvonne MCLEAN 5 15 7th 4th 4th
02 CALGARY BMX AB Willow POINTEN (16XF)
Boogies Burgers
6 16 4th 6th 6th
AB4 MEDICINE HAT BMX Association AB Samantha ANDRES
Gravity Sports/Ken Hauck Towing/Lurch's Winchin
7 18 6th 5th DNF:7

25+ Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
Factory Clayborn Canada
1 3 1st 1st 1st
AB6 Lethbridge Bmx AB Andrea Erin RICHTER
RPM
2 6 2nd 2nd 2nd
N6 GLOBE BMX RACEWAY SK Lori SMITH 3 9 3rd 3rd 3rd

7 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Airdrie Bmx AB Marcell BLONDEAU
Kid Dynamite Alberta
1 10 8th 1st 1st
AB3 Stony Plain Bmx AB Carter DUFFY
Recreational Power Sports
2 10 1st 2nd 7th
392 Edmonton Bmx AB Jaxsen BENNETTS 3 12 7th 3rd 2nd
H AIRDRIE BMX AB Colton COOLS (6XM)
Avent bombshell
4 12 2nd 7th 3rd
3 Red Deer Bmx AB Denver LIDGREN 5 13 4th 5th 4th
AB5 MEDICINE HAT BMX Association AB Liam GIESBRECHT
Gravity Sports/Ken Hauck Towing/Lurch's Winchin
6 14 5th 4th 5th
N6 Calgary Bmx AB Jesse POIRIER
Factory Bombshell/Avent Canada
7 17 3rd REL:8 6th
502 Lethbridge Bmx AB Jackson RICHTER
RPM
8 20 6th 6th 8th

8 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N7 Calgary Bmx AB Gage CARSON
Kid Dynamite Alberta
1 4 1st 1st 2nd
N8 RED DEER BMX AB Dane ST DENNIS 2 11 2nd 6th 3rd
AB2 Red Deer Bmx AB Cameron FRYKAS
ROBYN DARLING - THE PLACE TO MORTGAGE
3 11 5th 2nd 4th
N3 Calgary Bmx AB Graysen MOTTERSHEAD
Bombshell/Avent Factory Team Canada
4 12 3rd DNF:8 1st
6 Lethbridge Bmx AB Easton FOWLER
Avent/ Bombshell Factory Team
5 14 4th 5th 5th
AB6 Calgary Bmx AB Bennett STEARNS
Bombshell/ Avent Factory Team Canada; Racing For Autism
6 15 6th 3rd 6th
AB7 Lethbridge Bmx AB Liam KITT
Kid Dynamite Alberta
7 18 7th 4th 7th
AB3 Cochrane Bmx AB Jonathan KETTLE 8 24 DNF:8 DNF:8 DNF:8

9 Expert Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Cochrane Bmx AB Nathan VLAHAKIS
Kid Dynamite Alberta
1st - 5 2nd 2nd 1st
AB1 STONY PLAIN BMX AB Chase ARANEDA
Gold Coast
2nd - 3 1st 1st 1st
AB3 Red Deer Bmx AB Ryland GOULDING 3rd - 9 3rd 3rd 3rd
N3 Airdrie Bmx AB Grady POTTER
B&P Cycle
4th - 8 1st 4th 3rd
4 CALGARY BMX AB Jarett HARVEY
BOMBSHELL
5th - 9 4th 3rd 2nd
02 CALGARY BMX AB Brodie PINEAU 6th - 5 2nd 1st 2nd
AB 8 Okotoks Bmx AB Ewan THOMSON 7th - 9 3rd 2nd 4th
3 Edmonton Bmx AB Marshall ERICKSON - 12 4th 4th 4th
014 LETHBRIDGE BMX AB Aiden MABIE - 17 5th 5th CR:7

10 Expert Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N7 Cochrane Bmx AB Aj LAURELL
TimeFree Inc, TCR Sport Lab
1st - 6 4th 1st 1st
12 Calgary Bmx AB Maxwell LEE
Bombshell / Avent Factory Team Canada
2nd - 6 1st 2nd 3rd
N3 Cochrane Bmx AB Mason PIKE
Cafe Roubaix & Farmland Investment Services
3rd - 3 1st 1st 1st
AB7 COCHRANE BMX AB Jaxson ROSS 4th - 6 2nd 2nd 2nd
663 MEDICINE HAT BMX Association AB Colton MICHEAL 5th - 10 3rd 3rd 4th
4 EDMONTON BMX AB Brady PEARSON
Velocity
6th - 9 2nd 4th 3rd
8 Stony Plain Bmx AB Jack HOOK 7th - 11 4th 3rd 4th
AB3 EDMONTON BMX AB Brody RICHARDS
Enman Construction
8th - 12 DNF:5 5th 2nd
03 COCHRANE BMX AB Joshua HAGEL - 14 3rd REL:6 5th
AB4 St Albert Bmx Association ? Cameron KUZMA - 15 5th 4th 6th
10 RED DEER BMX AB Spencer EGGLETON - 16 6th 5th 5th

11 Expert Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Airdrie Bmx AB Nico DIAZ
Kid Dynamite
1st - 3 1st 1st 1st
N2 RED DEER BMX AB Blake SHEPHERD-COLBERG
Berserk Racing, maximal advantage, box components
2nd - 4 1st 2nd 1st
AB 5 Lethbridge Bmx AB Bogart FERGUSON
Factory Bombshell Canada
3rd - 6 2nd 1st 3rd
3 AIRDRIE BMX AB William POWLAN
B&P
4th - 10 4th 4th 2nd
7 Stony Plain Bmx AB Jack COOMBS 5th - 12 5th 4th 3rd
9 STONY PLAIN BMX AB Easton ARANEDA
Gold Coast
6th - 8 2nd 2nd 4th
532 Edmonton Bmx AB Evan KAPANEN 7th - 10 3rd 3rd 4th
AB2 Edmonton Bmx AB Oscar TWELLS
Podium Athletics
8th - 8 3rd 3rd 2nd
02 CALGARY BMX AB Jackson VANDERVEEN - 15 4th 5th 6th
11 Okotoks Bmx AB Cole WILLCOTT - 16 6th 5th 5th
16 Lethbridge Bmx AB Ethan KITT
Kid Dynamite Alberta
- 17 6th 6th 5th
SK1 GLOBE BMX RACEWAY SK Cael REDHEAD - 18 5th 7th 6th
4 Red Deer Bmx AB Wyatt SIMPSON - 20 7th 6th 7th
10 Lethbridge Bmx AB Noah GARTSHORE - 21 7th 7th 7th

12 Expert Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Calgary Bmx AB Oliver JACKSON
Daylight Cycles
1st - 3 1st 1st 1st
AB2 Calgary Bmx AB Brock FOSTER
Gold Coast
2nd - 7 2nd 2nd 3rd
AB3 CALGARY BMX AB Caleb GRAHAM
bombshell
3rd - 4 1st 1st 2nd
AB4 Calgary Bmx AB Brayden DYCK 4th - 7 3rd 2nd 2nd
AB8 EDMONTON BMX AB Ethan HUNTER
Velocity
5th - 9 5th 3rd 1st
AB5 EDMONTON BMX AB Marc STREADWICK
Velocity
6th - 10 2nd 4th 4th
AB7 Red Deer Bmx AB Taylor BOLL
Gramma and Papa
7th - 11 3rd 5th 3rd
AB6 CALGARY BMX AB David MEYNIN - 11 4th 3rd 4th
7 RED DEER BMX AB Shayne HALL - 15 4th 4th CR:7

13 Expert Male (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
W4 RED DEER BMX AB Carson KOWASKI
Alberta Devo Team
1st - 3 1st 1st 1st
AB 4 Red Deer Bmx AB Nickolas NUGENT
Yess
2nd - 6 2nd 2nd 2nd
N3 Calgary Bmx AB Atley CARSON
Kid Dynamite Alberta/Alberta BMX Devo Team
3rd - 7 1st 3rd 3rd
AB7 MEDICINE HAT BMX Association AB Landon ANDRES
Gravity Sports/Ken Hauck Towing/Lurch's Winchin
4th - 8 3rd 4th 1st
04 EDMONTON BMX AB Tate BAILLIE
Tiger Electric Ltd
5th - 11 5th 2nd 4th
5 Airdrie Bmx AB Alex FRANCOIS
Ralph’s Motorsports
6th - 10 3rd 5th 2nd
6 Okotoks Bmx AB Kaiden CLEROUX
Crisp Bros Racing
7th - 9 4th 1st 4th
4 Cochrane Bmx AB Luke CHRISTENSEN
Café Roubaix & Alberta Devo Team
8th - 11 5th 3rd 3rd
AB5 Red Deer Bmx AB Jack WELIKOKLAD
DAYLIGHT CYCLE
- 13 4th 4th 5th
8 Red Deer Bmx AB Tyson WAKALUK - 15 2nd 6th 7th
O8 Lethbridge Bmx AB Devin VANDERVEEN - 17 7th 5th 5th
AB3 Calgary Bmx AB James SMITH - 18 6th 6th 6th
AB 6 Cochrane Bmx AB Riley CAREY - 20 6th 8th 6th
01 AIRDRIE BMX AB Isaac BABER
KDM Alberta
- 21 7th 7th 7th
841 St Albert Bmx Association ? Drey HOLINSKI
Quick Response Fire Protection Ltd.
- 23 8th 7th REL:8

14 Expert Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
T CALGARY BMX AB Max GANAKOVSKYY
Berserk Racing, maximal advantage, box components
1st - 3 1st 1st 1st
P CALGARY BMX AB Dylan TREMEL
Gold Coast
2nd - 4 1st 1st 2nd
C Edmonton Bmx AB Caleb JONES
Gold Coast Cycle Alberta Provincial Team
3rd - 10 3rd 3rd 4th
508 STONY PLAIN BMX AB Dylan ASSINGER 4th - 7 2nd 2nd 3rd
Y EDMONTON BMX AB Josh OGILVIE
Velocity
5th - 9 3rd 3rd 3rd
AB3 Calgary Bmx AB Max CHALLONER 6th - 5 2nd 2nd 1st
765 Edmonton Bmx AB Tristin PASITNEY 7th - 11 REL:5 4th 2nd
5 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
DWs Delux Sammiches or Chicken
8th - 13 4th 5th 4th
AB8 MEDICINE HAT BMX Association AB Isaiah SEHN
SANE Cycle
- 13 4th 4th 5th
AB6 EDMONTON BMX AB Owen DUBBELDAM - 15 5th 5th 5th

15 Expert Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Airdrie Bmx AB Liam MULLETT
AB Team, RKTL Ltd., Catalyst LLP
1st - 4 2nd 1st 1st
AB8 EDMONTON BMX AB Kaileb TORRIE
Velocity Cycling Club Team Alberta
2nd - 9 REL:6 2nd 1st
X RED DEER BMX AB William WELIKOKLAD
DAYLIGHT CYCLE
3rd - 7 1st 4th 2nd
N5 Okotoks Bmx AB Rylan SLAPMAN 4th - 10 2nd 5th 3rd
4 AIRDRIE BMX AB Matthew PRIMEAU
YESS/Basement Systems
5th - 8 3rd 1st 4th
AB6 Airdrie Bmx AB Nicholas NORTHWOOD
Kid dynamite Alberta
6th - 12 4th 3rd 5th
1 Club Unknown ? Logan STARLING
Rasing Hell Oilfield Hauling
7th - 11 4th 2nd 5th
AB4 Lethbridge Bmx AB Joshua DUBLANKO 8th - 6 1st 3rd 2nd
526 Okotoks Bmx AB Logan COSTALL - 13 3rd 4th 6th
AB7 Red Deer Bmx AB Roy MEINDERS - 14 5th DNF:6 3rd
538 RED DEER BMX AB Deacyn PARK - 14 5th 5th 4th

16 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI
Factory Rift/Team Alberta
1 3 1st 1st 1st
106 AIRDRIE BMX AB Kaileb DOWSON 2 6 2nd 2nd 2nd
H OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK 3 11 4th 3rd 4th
AB2 Lethbridge Bmx AB Lucas SCHMIDTLER
Team AB/Bombshell Canada
4 12 3rd 6th 3rd
AB5 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK
Velocity
5 15 5th 4th 6th
6 Red Deer Bmx AB Zachary REPP 6 18 6th 7th 5th
7 Okotoks Bmx AB Darren COMMANDEUR 7 20 8th 5th 7th
8 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE
Podium Athletics
8 23 7th 8th 8th

17-24 Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
OO8 Lethbridge Bmx AB Kylar VAN EE
Bert and Mac's source for sports
1 3 1st 1st 1st
AB1 INDEPENDENT CAN Brian JOHNSON 2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 AIRDRIE BMX AB Alex TYSSEN 3 10 3rd 4th 3rd
6 Okotoks Bmx AB Kieran SLAPMAN 4 11 4th 3rd 4th
AB4 Lethbridge Bmx AB Tyler ENNS 5 16 5th REL:6 5th
AB3 MEDICINE HAT BMX Association AB Lance TESSIER 6 17 6th 5th REL:6

35-39 Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 Airdrie Bmx AB Mitchell BLONDEAU
Kid Dynamite Alberta
1 4 1st 2nd 1st
052 AIRDRIE BMX AB Jordan ABRAHAMSON (29XM) 2 6 2nd 1st REL:3
3 Edmonton Bmx AB Ryan SCHMIDT (30-34XM) 3 8 3rd 3rd 2nd

40-44 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
470 Red Deer Bmx AB Shawn LEE
One pedal ahead Rocky mtn bike'n board Tina wilson
1 7 4th 2nd 1st
1 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT 2 9 3rd 4th 2nd
AB06 Lethbridge Bmx AB Richard PETRIK
GHP Canada
3 9 5th 1st 3rd
AB5 EDMONTON BMX AB Bradley STREADWICK 4 9 1st 3rd 5th
747 Cochrane Bmx AB Tyler SEMMENS 5 11 2nd 5th 4th

45+ Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Cochrane Bmx AB Brian OTTERSON 1 4 2nd 1st 1st
AB 7 Lethbridge Bmx AB Christopher FERGUSON
GT Canada Ascent Cycle
2 7 3rd 2nd 2nd
AB2 Lethbridge Bmx AB Darren WILLIAMS 3 7 1st 3rd 3rd

Top of Report