End of Report

Provincial #2 - Edmonton, June 24, 2018

Alberta BMX

BMX EVENT MANAGER, Report Created 25/Jun/2018 14:46:42

FULL RESULTS

Total Entries = 539

Total Riders = 487

Junior Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
712 St. Albert BMX AB Jesse KABLFLEISH 1st - 3 1st 1st 1st
N4 Cochrane Bmx AB Zachary CROFT
B&P Cycle, Yess
2nd - 11 7th 2nd 2nd
AB01 OKOTOKS BMX AB Wyatt ANDRES
Yess S.A.V.E
3rd - 15 4th 7th 4th
AB05 OKOTOKS BMX AB Matteo BREGLIANO
SAVE Veterinary Emergency Hospital
4th - 17 6th 4th 7th
N05 Airdrie Bmx AB Brycen ANDREWS 5th - 11 5th 3rd 3rd
49 Calgary Bmx AB Daina TUCHSCHERER (PW)
Pure Bicycles, Shimano, Troy Lee Designs, Smith goggles, Dominus components.
6th - 12 2nd 5th 5th
W8 St Albert Bmx Association ? Avriana HEBERT (PW)
Factory Yess
7th - 15 3rd 6th 6th
N02 Okotoks Bmx AB Mckayla ROCHELEAU (PW) - 26 8th DNF:8 CR:10

Elite Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N06 Lethbridge Bmx AB Riley LAVORATO 1st - 13 6th 5th 2nd
737 AIRDRIE BMX AB River PEACOCK 2nd - 18 4th 7th 7th
715 CALGARY BMX AB Jeffrey JACOBSEN
Advant Bombshell
3rd - 12 5th 4th 3rd
612 STONY PLAIN BMX AB Deven KAWA 4th - 10 3rd 2nd 5th
803 AIRDRIE BMX AB Adam BOURNS 5th - 7 2nd 1st 4th
606 St Albert Bmx Association ? Garrett HEBERT 6th - 5 1st 3rd 1st
274 STONY PLAIN BMX AB Kiran KAWA
OTB Clinics
- 19 7th 6th 6th

Jr. Devo Male (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Airdrie Bmx AB Liam MULLETT
RKTL Ltd. / Catalyst LLP / Team Alberta
1st - 7 2nd 4th 1st
AB3 EDMONTON BMX AB Zachary NEUFELD
Velocity
2nd - 5 1st 1st 3rd
N1 CALGARY BMX AB Max GANAKOVSKYY
Berserk Racing, maximal advantage, box components
3rd - 3 1st 1st 1st
L LETHBRIDGE BMX AB Lucas SCHMIDTLER 4th - 10 3rd 4th 3rd
AB8 EDMONTON BMX AB Kaileb TORRIE
Velocity Cycling Club Team Alberta
5th - 11 2nd 3rd 6th
N3 Calgary Bmx AB Dylan TREMEL 6th - 10 4th 2nd 4th
AB2 Okotoks Bmx AB Rylan SLAPMAN 7th - 12 4th 3rd 5th
N6 Stony Plain Bmx AB Benjamin FERGUSON 8th - 11 3rd 6th 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK
Velocity
- 13 6th 5th 2nd
S AIRDRIE BMX AB Kaileb DOWSON
Alberta Team Yess Team
- 16 8th 2nd 6th
X EDMONTON BMX AB Josh OGILVIE
Velocity
- 17 7th 6th 4th
AB7 Red Deer Bmx AB Roy MEINDERS - 17 5th 5th 7th
N8 Edmonton Bmx AB Caleb JONES
Gold Coast Cycle, Alberta Provincial Team
- 19 7th 7th 5th
N7 AIRDRIE BMX AB Matthew PRIMEAU
Yess
- 20 6th 7th 7th
N5 EDMONTON BMX AB Tristin PASITNEY - 21 5th 8th 8th

Jr. Devo Female (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Red Deer Bmx AB Molly SIMPSON
Daylight Cycles
1st - 3 1st 1st 1st
V EDMONTON BMX AB Madelin OGILVIE 2nd - 8 2nd 4th 2nd
N2 Edmonton Bmx AB Delaney JONES
Gold Coast Cycle, Alberta Provincial Team
3rd - 6 2nd 2nd 2nd
S AIRDRIE BMX AB Emily HENDERSON 4th - 7 1st 3rd 3rd
N7 EDMONTON BMX AB Mallory OGILVIE
Velocity
5th - 7 3rd 1st 3rd
X LETHBRIDGE BMX AB Brenna DURLING
J&R Bicycles
6th - 12 4th 3rd 5th
N3 Red Deer Bmx AB Lindsay HALL 7th - 6 3rd 2nd 1st
N6 OKOTOKS BMX AB Sophia GIBBS
SAVE
8th - 12 4th 4th 4th
N4 Okotoks Bmx AB Briony FOKKENS
Tri-Form Concrete and GHP Canada
- 14 5th 5th 4th
AB4 EDMONTON BMX AB Rachel BELL
Velocity Cycling Club
- 16 5th 5th 6th
2 CALGARY BMX AB Willow POINTEN - 17 6th 6th 5th
L CALGARY BMX AB Keanna DUECK - 18 6th 6th 6th

Cruiser 35-39 Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
622 EDMONTON BMX AB Chantell WIDNEY 1 3 1st 1st 1st
OO5 Okotoks Bmx AB Marta WILLCOTT (30-34FC) 2 6 2nd 2nd 2nd
N3 RED DEER BMX AB Christy ST. DENNIS 3 9 3rd 3rd 3rd
824 Stony Plain Bmx AB Robin WOODS 4 12 4th 4th 4th

Cruiser 40-44 Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
S EDMONTON BMX AB Vanessa POTTER 1 4 2nd 1st 1st
2 Calgary Bmx AB Erin FRANK 2 6 1st 2nd 3rd
AB3 Edmonton Bmx AB Lindsie PEARSON
Velocity Cycling Club
3 8 3rd 3rd 2nd

Cruiser 45+ Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 LETHBRIDGE BMX AB Deborah WILLIAMS
Factory Clayborn Canada
1 3 1st 1st 1st
AB5 AIRDRIE BMX AB Reegan JONES-EBBINGHOFF 2 6 2nd 2nd 2nd
880 Edmonton Bmx AB Laureen WILLMS 3 9 3rd 3rd 3rd
628 RED DEER BMX AB Katherine BOLL 4 12 4th 4th 4th

Cruiser 10-12 Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Airdrie Bmx AB Abygale REEVE (13-14FC)
Gold Coast Cycling / Daylight
1 3 1st 1st 1st
AB3 EDMONTON BMX AB Marc STREADWICK
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
N8 OKOTOKS BMX AB Lukas SHANK 3 10 3rd 4th 3rd
956 Calgary Bmx AB Gage CARSON (9CM)
Kid Dynamite Alberta
4 12 4th 3rd 5th
448 AIRDRIE BMX AB Brayson KLEIN
B&P/Comic book trades
5 14 5th 5th 4th
763 MEDICINE HAT BMX AB Liam GIESBRECHT (9CM)
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
6 18 6th 6th 6th

Cruiser 13-14 Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 CALGARY BMX AB Tristan STOREY
Pandemic Limenine Yess
1 3 1st 1st 1st
N5 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE (15-16MC)
Podium Athletics
2 7 2nd 2nd 3rd
AB4 Calgary Bmx AB Atley CARSON
Kid Dynamite Alberta
3 8 3rd 3rd 2nd
AB7 Medicine Hat Bmx AB Landon ANDRES
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
4 12 4th 4th 4th
N3 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
DWs Delux Sammiches or Chikin
5 17 6th 6th 5th
N4 CALGARY BMX AB Riley KIMMITT 6 17 5th 5th 7th
500 EDMONTON BMX AB Damien STREADWICK (15-16MC)
Velocity
7 21 8th 7th 6th
488 Edmonton Bmx AB Tate BAILLIE
Tiger Electric Ltd
8 23 7th 8th 8th

Cruiser 35-39 Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
6 Edmonton Bmx AB Adam KNIGHT (30-34MC) 1 5 3rd 1st 1st
N3 Medicine Hat Bmx AB Dion BAYRACK
Rival Racing Factory Canada
2 5 1st 2nd 2nd
5 Lethbridge Bmx AB Mathew TRECHKA
Precision Powersports
3 8 2nd 3rd 3rd

Cruiser 40-44 Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
313 INDEPENDENT CAN Jon RONDEAU
Pandemic Yess
1 3 1st 1st 1st
N3 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT
Yess
2 6 2nd 2nd 2nd
10 Stony Plain Bmx AB Michael CHALMERS 3 9 3rd 3rd 3rd
374 Edmonton Bmx AB Jordan BELL 4 13 4th 4th 5th
218 OKOTOKS BMX AB Casey SHANK 5 14 5th 5th 4th
648 EDMONTON BMX AB Bernard ASQUIN 6 18 6th 6th 6th

Cruiser 45+ Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Lethbridge Bmx AB Darren WILLIAMS
Factory Clayborn Canada
1 3 1st 1st 1st
X LETHBRIDGE BMX AB Christopher FERGUSON
GT Canada Ascent Cycle
2 7 2nd 2nd 3rd
N2 COCHRANE BMX AB Brian OTTERSON 3 8 3rd 3rd 2nd
N4 OKOTOKS BMX AB Marco BREGLIANO
SAVE Veterinary Emergency Hospital
4 12 4th 4th 4th
968 Stony Plain Bmx AB Mike HOOK 5 15 5th 5th 5th
N5 Stony Plain Bmx AB David ARMSTRONG 6 19 7th 6th 6th
988 STONY PLAIN BMX AB Michel COTE 7 20 6th 7th 7th

5 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
843 CALGARY BMX AB Alex CARRIERE 1 3 1st 1st 1st
819 Lethbridge Bmx AB Harley KITT
Kid Dynamite Alberta
2 8 3rd 3rd 2nd
637. EDMONTON BMX AB Nora REILING 3 8 2nd 2nd 4th
855 EDMONTON BMX AB Breea POTTER 4 11 4th 4th 3rd

6 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
914 EDMONTON BMX AB Abigai BURRELL 1 3 1st 1st 1st
581 Edmonton Bmx AB Jocelyn WILLMS 2 6 2nd 2nd 2nd
906 EDMONTON BMX AB Agusta VILLEGAS 3 12 CR:6 3rd 3rd
529 Stony Plain Bmx AB Gretchen HOOK - ## CR:6 DNS DNS

7 Novice Female (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 Calgary Bmx AB Maci DUECK 1st - 3 1st 1st 1st
AB3 Cochrane Bmx AB Grace SOYKA 2nd - 4 1st 2nd 1st
5 CALGARY BMX AB Danica HERMAN 3rd - 5 2nd 1st 2nd
545 AIRDRIE BMX AB Trinity KIMPE 4th - 8 3rd 2nd 3rd
954 Cochrane Bmx AB Marissa BELLEMARE 5th - 13 4th 6th 3rd
143 Edmonton Bmx AB Neva OSTERLUND 6th - 10 3rd 3rd 4th
468 ST. ALBERT BMX AB Dallis SAILER 7th - 14 6th 4th 4th
822 Edmonton Bmx AB Everly BOURRIE 8th - 7 2nd 3rd 2nd
448 Okotoks Bmx AB Elliotte MCINTOSH - 14 5th 4th 5th
432 Okotoks Bmx AB Layla NIEMANS - 14 4th 5th 5th
AB6 Cochrane Bmx AB Anwyn BELL - 16 5th 5th 6th
617 GLOBE BMX RACEWAY SK Savannah WESOLOWSKI - 18 6th 6th 6th

8 Novice Female (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 Calgary Bmx AB Sophie CHUBEY 1 3 1st 1st 1st
AB6 Cochrane Bmx AB Gemma BELL 2 10 5th 2nd 3rd
155 Medicine Hat Bmx AB Janessa WEBER 3 11 4th 3rd 4th
AB4 St Albert Bmx Association ? Ariana VAN LEEUWEN 4 12 2nd 8th 2nd
949 AIRDRIE BMX AB Charlee BOWES 5 14 3rd 5th 6th
518 Red Deer Bmx AB Mya NELSON 6 15 6th 4th 5th
412 Calgary Bmx AB Madeleine SEARS 7 20 7th 6th 7th
AB5 Cochrane Bmx AB Kaylie DAVIS 8 23 8th 7th 8th

9 Novice Female (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Cochrane Bmx AB Zoe WITWICKI 1st - 3 1st 1st 1st
4 EDMONTON BMX AB Claire REID
Velocity
2nd - 8 2nd 2nd 4th
8 Stony Plain Bmx AB Emily-Rose MARSHALL 3rd - 6 3rd 2nd 1st
576 Airdrie Bmx AB Téa SUCH 4th - 7 1st 3rd 3rd
N7 Cochrane Bmx AB Willow KERR-SMITH 5th - 5 2nd 1st 2nd
646 Cochrane Bmx AB Solvay SEMMENS 6th - 11 4th 4th 3rd
675 STONY PLAIN BMX AB Nadia FRANCIS 7th - 13 4th 5th 4th
351 Edmonton Bmx AB Viola DENNIS 8th - 12 3rd 7th 2nd
SK2 GLOBE BMX RACEWAY SK Ruby WESOLOWSKI - 13 5th 3rd 5th
X EDMONTON BMX AB Isla BELL - 16 7th 4th 5th
567 St Albert Bmx Association ? Aaliyah VAN LEEUWEN - 16 5th 5th 6th
10 Stony Plain Bmx AB Kaylan ARMSTRONG - 19 6th 7th 6th
073 OKOTOKS BMX AB Liliana NIEMANS - 19 6th 6th 7th
852 Airdrie Bmx AB Amberlyn HAGGARTY - 20 7th 6th 7th

10 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
641 Edmonton Bmx AB Maycee RICKETT 1 3 1st 1st 1st
760 LETHBRIDGE BMX AB Isabella MINOR 2 6 2nd 2nd 2nd
AB6 Cochrane Bmx AB Leah RICHTER
Cafe Roubaix Bicycles
3 9 3rd 3rd 3rd

11 Novice Female (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
677 Airdrie Bmx AB Mia Liana SUCH 1st - 4 1st 2nd 1st
963 RED DEER BMX AB Paisley FOREMAN 2nd - 8 2nd 3rd 3rd
872 RED DEER BMX AB Aleena ST. DENNIS 3rd - 8 3rd 3rd 2nd
362 Red Deer Bmx AB Sienna FRYKAS 4th - 10 3rd 2nd 5th
320 Cochrane Bmx AB Emma KEED 5th - 11 4th 4th 3rd
250 Edmonton Bmx AB Audrey DENNIS 6th - 4 1st 1st 2nd
N7 CALGARY BMX AB Quinn HARVEY
Bombshell
7th - 4 2nd 1st 1st
889 GLOBE BMX RACEWAY SK Sidney WESOLOWSKI - 12 4th 4th 4th
355 MEDICINE HAT BMX AB Caitlin GRAVES - 14 5th 5th 4th

12 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
940 Edmonton Bmx AB Melissa TOLE 1 3 1st 1st 1st
539 EDMONTON BMX AB Juli-Anne BRISBIN 2 6 2nd 2nd 2nd
636 Cochrane Bmx AB Rowan SUTTON 3 9 3rd 3rd 3rd

13 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
628 RED DEER BMX AB Rebecca RUSH 1 3 1st 1st 1st
AB7 STONY PLAIN BMX AB Cadence RAND 2 6 2nd 2nd 2nd
4 Calgary Bmx AB Devin POINTEN 3 9 3rd 3rd 3rd

15 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
370 EDMONTON BMX AB Payton KENNARD 1 3 1st 1st 1st
L CALGARY BMX AB Keanna DUECK 2 6 2nd 2nd 2nd
935 Edmonton Bmx AB Daley RIESS (14NF) 3 9 3rd 3rd 3rd
AB6 OKOTOKS BMX AB Isabella SHANK (14NF) 4 12 4th 4th 4th

17-24 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
2 Calgary Bmx AB Willow POINTEN (16NF) 1 4 1st 1st 2nd
N6 Okotoks Bmx AB Paige MOLDENHAUER 2 5 2nd 2nd 1st
N7 Club Unknown ? Sarah BAYRACK
Track side bmx
3 9 3rd 3rd 3rd

5 Novice Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
450 Cochrane Bmx AB Robby BELLEMARE 1st - 4 2nd 1st 1st
911 Calgary Bmx AB Zachary CHUBEY 2nd - 3 1st 1st 1st
896 Edmonton Bmx AB Kellen FINDLING 3rd - 7 3rd 2nd 2nd
432 Edmonton Bmx AB Gage WITHOLT 4th - 7 1st 4th 2nd
131 Stony Plain Bmx AB Brody CHETEK 5th - 11 6th 2nd 3rd
427 Edmonton Bmx AB Alexander SCHLEY 6th - 12 4th 5th 3rd
921 Edmonton Bmx AB Hudson NADEAU 7th - 10 3rd 3rd 4th
884 AIRDRIE BMX AB Abel BOWES 8th - 10 2nd 3rd 5th
470 CALGARY BMX AB Lincoln STOREY
Kid Dynamite
- 13 5th 4th 4th
236 Stony Plain Bmx AB Deagan CHALMERS
Grubwear
- 15 4th 6th 5th
148 STONY PLAIN BMX AB Parker MITSCHKE - 16 5th 5th 6th

6 Novice Male (16 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
964 Okotoks Bmx AB Tyler LAYTON 1st - 9 1st 7th 1st
219 Cochrane Bmx AB Ben KEED 2nd - 3 1st 1st 1st
900 Edmonton Bmx AB Graidy WALKER 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
188 Edmonton Bmx AB Jaxon O'CONNELL 4th - 6 3rd 1st 2nd
549 Edmonton Bmx AB Kayden MAESS 5th - 10 4th 3rd 3rd
0 Edmonton Bmx AB Jaxson DALSHAUG 6th - 11 4th 2nd 5th
AB 8 Okotoks Bmx AB Easton ROBERTSON 7th - 12 5th 4th 3rd
256 Medicine Hat Bmx AB Braylon WEBER
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
8th - 10 3rd 3rd 4th
6 Edmonton Bmx AB Mavrick KALWAJTYS - 14 2nd 8th 4th
337 Calgary Bmx AB Cruz BERRY - 16 5th 4th 7th
566 Edmonton Bmx AB Jeremy ZSAMBOKI - 17 6th 6th 5th
468 CALGARY BMX AB Riley WARD - 19 7th 6th 6th
248 Edmonton Bmx AB Connor GINGRICH - 19 6th 5th 8th
143 Edmonton Bmx AB Tavin MITCHELL - 20 7th 7th 6th
750 Cochrane Bmx AB Lucas ST-PIERRE - 20 8th 5th 7th
950 Edmonton Bmx AB Oliver GILKER - 24 8th 8th 8th

7 Novice Male (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
807 Airdrie Bmx AB Jaxson BELLOTTO 1st - 3 1st 1st 1st
355 STONY PLAIN BMX AB Owen LAVIN 2nd - 8 3rd 3rd 2nd
802 STONY PLAIN BMX AB Cody BRAYSON 3rd - 11 4th 3rd 4th
070 CALGARY BMX AB Kayden BERRY 4th - 9 1st 5th 3rd
139 Edmonton Bmx AB Oliver MCNEAL 5th - 11 3rd 4th 4th
10 Cochrane Bmx AB Madden MURRAY 6th - 11 6th 2nd 3rd
849 Stony Plain Bmx AB Huxley KEITH 7th - 5 2nd 2nd 1st
130 OKOTOKS BMX AB Ole HALDORSON 8th - 10 7th 1st 2nd
8 Stony Plain Bmx AB Magnus WOODS - 13 4th 4th 5th
15 Edmonton Bmx AB Carson ROCQUE - 15 2nd 7th 6th
701 Red Deer Bmx AB Colton VON BUSSE - 18 5th 5th 8th
9 Red Deer Bmx AB George FEE - 19 8th 6th 5th
870 AIRDRIE BMX AB Carter NEUMANN - 19 5th 8th 6th
12 Calgary Bmx AB William MEYNIN - 19 6th 6th 7th
840 AIRDRIE BMX AB Carter OCCHIALINI - ## 7th CR:9 DNS

8 Novice Male (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
118 Cochrane Bmx AB Alex KEED 1st - 5 1st 3rd 1st
635 EDMONTON BMX AB Phoenix EDWARDS 2nd - 3 1st 1st 1st
2 Okotoks Bmx AB Samuel GALLACHER 3rd - 7 3rd 2nd 2nd
074 EDMONTON BMX AB Jayce CHOMIN 4th - 7 2nd 2nd 3rd
5 Edmonton Bmx AB Parker NELSON 5th - 10 2nd 4th 4th
808 Stony Plain Bmx AB Cade WRIGHT 6th - 12 5th 3rd 4th
11 Stony Plain Bmx AB Kailem CHALMERS
Grubwear
7th - 11 4th 5th 2nd
287 Okotoks Bmx AB Mason SHARP 8th - 7 3rd 1st 3rd
147 Edmonton Bmx AB Brody GINGRICH - 13 4th 4th 5th
088 CALGARY BMX AB Everett WEBB - 16 5th 6th 5th
13 Cochrane Bmx AB Eli ROSS - 17 6th 5th 6th
117 Stony Plain Bmx AB James KUHN - 19 6th 7th 6th
179 Edmonton Bmx AB Parker MACLEAN - 20 7th 6th 7th
509 EDMONTON BMX AB Jaxon CHARLTON - 22 7th 8th 7th
594 Cochrane Bmx AB Riley DAY - ## CR:10 DNS DNS

9 Novice Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
422 13th Ave BMX Club SK Carter STUART
Vic's Excavating - Regina, SK
1st - 3 1st 1st 1st
3 AIRDRIE BMX AB Jackson KREBS 2nd - 4 1st 2nd 1st
176 Edmonton Bmx AB Gavin WITHOLT 3rd - 12 3rd 6th 3rd
367 CALGARY BMX AB Dylan WARD 4th - 5 2nd 1st 2nd
077 EDMONTON BMX AB Wolfgang ASQUIN 5th - 7 2nd 3rd 2nd
974 Airdrie Bmx AB Jack TITUS 6th - 12 4th 5th 3rd
9 Cochrane Bmx AB Nathan ST-PIERRE 7th - 14 4th 3rd 7th
676 Okotoks Bmx AB Maddox IWAMOTO 8th - 9 3rd 2nd 4th
643 Red Deer Bmx AB Carsen RUMPLE - 15 5th 4th 6th
737 Cochrane Bmx AB Callum SUTTON - 15 5th 4th 6th
978 Edmonton Bmx AB Mason SOLOMON - 16 6th 5th 5th
572 STONY PLAIN BMX AB Joshua PANCHUK - 17 7th 6th 4th
642 Stony Plain Bmx AB Marshal WAGNER
2% realty Deanne Miketon
- 18 6th 7th 5th

10 Novice Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 Calgary Bmx AB Jack PURDY 1st - 3 1st 1st 1st
908 Calgary Bmx AB Nicholas JONES 2nd - 9 2nd 4th 3rd
311 Calgary Bmx AB Silas SEARS 3rd - 7 3rd 2nd 2nd
861 LETHBRIDGE BMX AB Trystin MINOR 4th - 12 5th 3rd 4th
221 CALGARY BMX AB Carter DAY 5th - 13 3rd 6th 4th
10 Cochrane Bmx AB Blade BELL 6th - 6 2nd 2nd 2nd
344 Edmonton Bmx AB Tyson NADEAU 7th - 11 4th 4th 3rd
9 AIRDRIE BMX AB Graeson EBBINGHOFF 8th - 3 1st 1st 1st
16 Medicine Hat Bmx AB Greg ORAM
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
- 14 6th 3rd 5th
935 STONY PLAIN BMX AB Nicholas PANCHUK - 15 4th 6th 5th
961 EDMONTON BMX AB Roman BESEDIC - 17 6th 5th 6th
11 AIRDRIE BMX AB Christopher MEEKS - 18 7th 5th 6th
13 RED DEER BMX AB Kaiden HAMMETT - 19 5th 7th 7th

11 Novice Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
294 EDMONTON BMX AB Mark Patrick LUDLOW 1st - 3 1st 1st 1st
523 13th Ave BMX Club SK Logan STUART
Vic's Excavating - Regina, SK
2nd - 5 1st 2nd 2nd
4 CALGARY BMX AB Cole EGAN 3rd - 5 3rd 1st 1st
090 MEDICINE HAT BMX AB Zachary BOUDREAULT 4th - 8 2nd 3rd 3rd
859 EDMONTON BMX AB Lucas ANGELES 5th - 8 2nd 2nd 4th
6 Cochrane Bmx AB Nathan HILL 6th - 9 3rd 4th 2nd
123 Stony Plain Bmx AB Mason WAGNER
2% realty. Deanne Miketon
7th - 12 4th 3rd 5th
953 Okotoks Bmx AB Jacob HILLMER 8th - 12 5th 4th 3rd
167 Medicine Hat Bmx AB Phillip GRONDIN - 14 5th 5th 4th
849 Stony Plain Bmx AB Colby CAMERON - 16 4th DNF:5 CR:7

12 Novice Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
844 Edmonton Bmx AB Patrick ALFORD 1 4 1st 2nd 1st
128 Red Deer Bmx AB Jaxx TEMPLAR 2 5 2nd 1st 2nd
1 Stony Plain Bmx AB Ty HOOPLE 3 9 3rd 3rd 3rd
521 STONY PLAIN BMX AB Nicholas CARDWELL 4 14 4th 6th 4th
653 Airdrie Bmx AB Ian HAGGARTY 5 16 6th 4th 6th
2 Airdrie Bmx AB Jayden AVERY 6 17 5th 7th 5th
3 STONY PLAIN BMX AB Trystin RICE 7 19 7th 5th 7th

13 Novice Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
700 STONY PLAIN BMX AB Julian CARDWELL 1 4 1st 2nd 1st
3 MEDICINE HAT BMX AB Connor HAUCK
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
2 5 2nd 1st 2nd
701 Stony Plain Bmx AB Michael TSHUMA 3 10 4th 3rd 3rd
327 Red Deer Bmx AB Piet DIJKSTRA 4 11 3rd 4th 4th

14 Novice Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
266 RED DEER BMX AB Ethan GLENN 1 3 1st 1st 1st
458 RED DEER BMX AB Caeden RUSH 2 6 2nd 2nd 2nd
2 Okotoks Bmx AB Aidan NYBOE 3 9 3rd 3rd 3rd
1 Medicine Hat Bmx AB Nolan GRAVES
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
4 12 4th 4th 4th
041 CALGARY BMX AB Nikolai MEYNIN 5 15 5th 5th 5th

16 Novice Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
572 STONY PLAIN BMX AB Jaron JOBER 1 3 1st 1st 1st
2 CALGARY BMX AB Gavin ALEXANDER (15NM)
KDM
2 7 2nd 2nd 3rd
239 EDMONTON BMX AB Dawson BACON (15NM) 3 8 3rd 3rd 2nd

35 to 39 Novice Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 Airdrie Bmx AB Mitchell BLONDEAU
Kid Dynamite Alberta
1st - 5 1st 2nd 2nd
3 EDMONTON BMX AB Ryan SCHMIDT (30-34NM) 2nd - 5 1st 3rd 1st
944 CALGARY BMX AB Rodney CARRIERE 3rd - 4 2nd 1st 1st
AB8 Medicine Hat Bmx AB Dion BAYRACK
Rival Racing Factory Canada
4th - 8 2nd 4th 2nd
866 Cochrane Bmx AB Darcy DAVIS 5th - 7 3rd 1st 3rd
4 Edmonton Bmx AB David POTTER 6th - 8 3rd 2nd 3rd
6 Airdrie Bmx AB Michael COLBY 7th - 13 4th 4th 5th
873 OKOTOKS BMX AB Keith WILLCOTT 8th - 11 4th 3rd 4th
175 COCHRANE BMX AB Eric MURRAY (30-34NM) - 15 5th 6th 4th
787 Cochrane Bmx AB Scott KERR-SMITH - 16 6th 5th 5th
9 LETHBRIDGE BMX AB Kevin KITT - 16 5th 5th 6th

40 to 44 Novice Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
5 Cochrane Bmx AB Brad CHRISTENSEN 1 4 1st 1st 2nd
6 Stony Plain Bmx AB Michael CHALMERS 2 5 2nd 2nd 1st
05 COCHRANE BMX AB Dallas PIKE 3 9 3rd 3rd 3rd
218 OKOTOKS BMX AB Casey SHANK 4 12 4th 4th 4th
504 Cochrane Bmx AB Adam ROSS 5 15 5th 5th 5th

45+ Novice Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 Calgary Bmx AB Darcy FRANK 1 3 1st 1st 1st
433 Edmonton Bmx AB Jeremy EDWARDS 2 6 2nd 2nd 2nd
420 Stony Plain Bmx AB David ARMSTRONG 3 9 3rd 3rd 3rd
658 Team Cafe Roubaix ? Daniel RICHTER
Cafe Roubaix Bicycles
4 12 4th 4th 4th

6 Intermediate Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 AIRDRIE BMX AB Benjamin CAMPBELL 1 3 1st 1st 1st
AB3 Airdrie Bmx AB Colton COOLS
Avent bombshell
2 7 2nd 2nd 3rd
AB1 Cochrane Bmx AB Spencer FAUPEL 3 8 3rd 3rd 2nd
373 EDMONTON BMX AB Jhett HICKEY 4 13 4th 4th 5th
3 EDMONTON BMX AB Jace RICHARDS 5 16 6th 6th 4th
AB5 Calgary Bmx AB Beau MCHATTIE
Bombshell Avent
6 16 5th 5th 6th

7 Intermediate Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 RED DEER BMX AB Justin MCLEAN 1st - 8 4th 3rd 1st
N4 Calgary Bmx AB Jesse POIRIER
Bombshell\Avent
2nd - 4 2nd 1st 1st
N6 MEDICINE HAT BMX AB Liam GIESBRECHT
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
3rd - 8 1st 1st 6th
04 EDMONTON BMX AB Dainan JEWELL 4th - 6 2nd 2nd 2nd
N8 Calgary Bmx AB Colton PINEAU
Avent / Bombshell Team Canada
5th - 9 3rd 4th 2nd
392 Edmonton Bmx AB Jaxsen BENNETTS 6th - 13 6th 3rd 4th
AB6 Stony Plain Bmx AB Brady MITSCHKE 7th - 6 1st 2nd 3rd
02 CALGARY BMX AB Reave CARRIERE 8th - 11 3rd 5th 3rd
8 Okotoks Bmx AB Jackson WILLCOTT - 14 5th 5th 4th
493 Edmonton Bmx AB William PENNOCK - 14 5th 4th 5th
502 Lethbridge Bmx AB Jackson RICHTER
RPM
- 15 4th 6th 5th

8 Intermediate Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
3 Edmonton Bmx AB Toby DUBBELDAM 1st - 3 1st 1st 1st
13 Calgary Bmx AB Charlie VANDERVEEN 2nd - 7 3rd 1st 3rd
AB3 Cochrane Bmx AB Jonathan KETTLE 3rd - 4 1st 2nd 1st
N6 Calgary Bmx AB Bennett STEARNS
Bombshell Parts / Avent Cycles; Autism Awareness
4th - 12 5th 5th 2nd
4 Edmonton Bmx AB Blake POTTER 5th - 10 2nd 3rd 5th
14 Red Deer Bmx AB Tiler EDGAR 6th - 10 6th 2nd 2nd
11 Edmonton Bmx AB Ryder SCHMIDT 7th - 10 3rd 4th 3rd
477 Edmonton Bmx AB Kai GEORGET-FINNIE 8th - 9 2nd 3rd 4th
615 Edmonton Bmx AB Watt MITCHELL - 14 6th 4th 4th
12 Stony Plain Bmx AB Cooper CHETEK - 15 4th 5th 6th
9 Stony Plain Bmx AB Declan ARMSTRONG - 16 5th 6th 5th
6 Stony Plain Bmx AB Henry FERLAND - 16 4th 6th 6th

9 Intermediate Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
630 Red Deer Bmx AB Kye SAMUELSON 1st - 3 1st 1st 1st
13 Red Deer Bmx AB Tresten EDGAR 2nd - 7 2nd 2nd 3rd
11 EDMONTON BMX AB Liam HUNTER
Velocity
3rd - 6 2nd 2nd 2nd
8 Cochrane Bmx AB Tyler SOYKA 4th - 8 3rd 3rd 2nd
12 Okotoks Bmx AB Luc BURNS 5th - 3 1st 1st 1st
237 Edmonton Bmx AB Samuel GILKER 6th - 12 4th 4th 4th
04 CALGARY BMX AB Jayden DOUCETTE 7th - 13 3rd 4th 6th
7 EDMONTON BMX AB Jaxon CAROLAN
Alberta Extinguisher
8th - 14 6th 3rd 5th
02 OKOTOKS BMX AB Dylan THOMAS - 16 6th 6th 4th
10 Edmonton Bmx AB Xander HURTEAU - 16 4th 5th 7th
16 Lethbridge Bmx AB Nicholas CHERNEZKY - 17 7th 7th 3rd
SK1 GLOBE BMX RACEWAY SK Kyler DOMAK - 17 5th 6th 6th
06 EDMONTON BMX AB Cale BAILLIE
Tiger Electric Lts
- 17 5th 5th 7th
6 Airdrie Bmx AB Ryder COLBY - 19 7th 7th 5th

10 Intermediate Male (21 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
8 Stony Plain Bmx AB Jack HOOK 1st 2nd - 6 2nd 3rd 1st
3 Cochrane Bmx AB Joshua HAGEL 2nd 1st - 4 1st 2nd 1st
5 COCHRANE BMX AB Caleb CAREY 3rd 3rd - 4 1st 1st 2nd
01 COCHRANE BMX AB Lincoln GIGGS 4th 3rd - 7 2nd 2nd 3rd
AB8 Airdrie Bmx AB Hunter COLBY 5th 4th - 8 3rd 3rd 2nd
15 Red Deer Bmx AB Evan BOERGER 6th 4th - 9 3rd 2nd 4th
7 Airdrie Bmx AB Reuben BABER
KDM Alberta
7th 1st - 3 1st 1st 1st
12 CALGARY BMX AB Maxwell LEE
Bombshell Factory Team Canada
8th 2nd - 3 1st 1st 1st
18 CALGARY BMX AB Tyler ANDERSON 5th - 10 4th 1st 5th
721 Red Deer Bmx AB Jaycob HOEDEL 5th - 11 3rd 5th 3rd
13 Stony Plain Bmx AB Brady BATEMAN 6th - 11 6th 2nd 3rd
994 Edmonton Bmx AB Ben BREUNIG 6th - 12 5th 5th 2nd
14 Cochrane Bmx AB Cohen CHRISTENSEN 7th - 10 2nd 4th 4th
05 STONY PLAIN BMX AB Easton SHEARER 7th - 12 5th 4th 3rd
9 Airdrie Bmx AB Gabriel BLONDEAU
Kid Dynamite Alberta
8th - 10 4th 4th 2nd
2 AIRDRIE BMX AB Brayson KLEIN
B&P Cycle/ comic book traders
DNS - 11# 2nd 4th 5th
337 EDMONTON BMX AB Drew OTTENBREIT - - 12 5th 3rd 4th
03 AIRDRIE BMX AB Nicolas STEPIEN
B&P
- - 12 3rd 5th 4th
472 Edmonton Bmx AB Liam MACDONALD - - 12 4th 3rd 5th
S EDMONTON BMX AB Layne HUBBARD - - 15 5th 5th 5th
02 COCHRANE BMX AB Ayron DAVIS - - 16 4th 6th 6th

11 Intermediate Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
SK1 Globe BMX Raceway SK Cael REDHEAD 1st - 6 1st 4th 1st
2 Calgary Bmx AB Jackson VANDERVEEN 2nd - 4 1st 2nd 1st
6 Edmonton Bmx AB Russell KALASHNIKOFF
Dad
3rd - 6 2nd 1st 3rd
127 EDMONTON BMX AB Kieran STEVENS 4th - 5 2nd 1st 2nd
7 Stony Plain Bmx AB Ethan HENNIG 5th - 8 3rd 3rd 2nd
22 Edmonton Bmx AB Jairen DOUCETTE
Bank Of DAD hahahaha
6th - 12 4th 3rd 5th
10 Edmonton Bmx AB Jacob DUCHARME 7th - 9 4th 2nd 3rd
9 Edmonton Bmx AB Parker HOCHREITER DNF - 11 3rd 4th 4th
16 Lethbridge Bmx AB Ethan KITT
Kid Dynamite Alberta
- 15 5th 6th 4th
19 Cochrane Bmx AB Jackson SOYKA - 15 5th 5th 5th
368 COCHRANE BMX AB Simon WITT - 17 6th 5th 6th
08 STONY PLAIN BMX AB Quin THOMSEN - 20 6th 6th CR:8

12 Intermediate Male (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 ST. ALBERT BMX AB Nicholas BALDWIN
D-Trac construction
1st - 3 1st 1st 1st
589 Edmonton Bmx AB Brennen ODDY 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
779 EDMONTON BMX AB Cameron CHRISTIAN 3rd - 10 5th 3rd 2nd
6 MEDICINE HAT BMX AB Ryder COOKE
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
4th - 8 3rd 2nd 3rd
9 St Albert Bmx Association ? Robert HIERLMEIER
Maxwell Realty
5th - 5 3rd 1st 1st
7 Airdrie Bmx AB Chase REVES
B&P Cycle
6th - 11 1st 3rd 7th
18 Red Deer Bmx AB Toby MEINDERS 7th - 12 4th 5th 3rd
8 RED DEER BMX AB Graeson ABEL 8th - 10 2nd 4th 4th
11 Cochrane Bmx AB Isaiah DAVIS - 14 4th 5th 5th
15 Okotoks Bmx AB Colin FISHER - 16 8th 4th 4th
AB6 OKOTOKS BMX AB Lukas SHANK - 16 5th 6th 5th
17 Okotoks Bmx AB Jordan CHIBRY - 18 6th 6th 6th
256 STONY PLAIN BMX AB Darian FREAKE - 19 6th 7th 6th
19 Stony Plain Bmx AB Tristan WHITE - 21 7th 7th 7th
432 Edmonton Bmx AB Rory TEIGEN - ## 7th CR:10 DNS

13 Intermediate Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
4 Edmonton Bmx AB Tate BAILLIE
Tiger Electric Ltd
1 4 1st 1st 2nd
3 Red Deer Bmx AB Sam HOLLMAN
Parents
2 7 2nd 4th 1st
761 RED DEER BMX AB Charter FOREMAN 3 9 3rd 2nd 4th
107 Cochrane Bmx AB Cole FISCHER 4 10 4th 3rd 3rd
242 Calgary Bmx AB Mcintyre WILLOUGHBY 5 16 5th 6th 5th
12 Lethbridge Bmx AB Connor TRECHKA
Precision Powersports
6 17 6th 5th 6th

14 Intermediate Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Calgary Bmx AB Max CHALLONER 1 4 1st 1st 2nd
2 Calgary Bmx AB Owen FRANK 2 7 2nd 2nd 3rd
SK1 Globe BMX Raceway SK Kaine FOSTER
Fxr Bboyd autobody Doug’s spoke and sport
3 12 REL:8 3rd 1st
5 CALGARY BMX AB Riley KIMMITT 4 12 3rd 5th 4th
345 STONY PLAIN BMX AB Kaleb HEDLEY 5 13 4th 4th 5th
7 Airdrie Bmx AB Creston HENDERSON 6 19 5th 6th 8th
652 LETHBRIDGE BMX AB Eric KITT 7 20 6th 7th 7th
6 Medicine Hat BMX AB Jared ADAMS
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
8 22 DNF:8 8th 6th

15 Intermediate Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 AIRDRIE BMX AB Jaxon WALLS 1 5 2nd 2nd 1st
S Club Unknown ? Logan STARLING
Raising Hell Oilfield Hauling Ltd
2 5 1st 1st 3rd
7 Stony Plain Bmx AB Campbell MALCOLM 3 11 5th 4th 2nd
5 EDMONTON BMX AB Damien STREADWICK
Velocity
4 12 3rd 5th 4th
6 Airdrie Bmx AB Brady ESAU
ParaSport Science
5 15 4th 6th 5th
2 St Albert Bmx Association ? Ryan RACICH 6 15 6th 3rd 6th

16 Intermediate Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 Okotoks Bmx AB Ryan MYSEK
Alberta Interlake Games
1 4 1st 1st 2nd
AB8 Okotoks Bmx AB Quinn HALVORSEN 2 5 2nd 2nd 1st
SK2 Globe BMX Raceway SK Deklan VELTKAMP 3 10 3rd 3rd 4th
408 Okotoks Bmx AB Connor MOLDENHAUER 4 11 4th 4th 3rd
839 EDMONTON BMX AB Cameron TOLE 5 15 5th 5th 5th

7 Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 CALGARY BMX AB Logan LEE
Bombshell Factory Team Canada
1 3 1st 1st 1st
AB2 Edmonton Bmx AB Eilir FINDLING 2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 EDMONTON BMX AB Aspyn PEARSON (6XF)
Velocity
3 9 3rd 3rd 3rd

8 Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 EDMONTON BMX AB Quinn REILING
Bombshell Rebel Run WSP
1 3 1st 1st 1st
N3 Cochrane Bmx AB Haylee LAURELL
TimeFree Inc
2 7 2nd 2nd 3rd
N2 RED DEER BMX AB Charley FOREMAN 3 8 3rd 3rd 2nd

9 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Red Deer Bmx AB Nia Anne FEE 1 4 1st 1st 2nd
N5 Stony Plain Bmx AB Payton DUFFY 2 6 3rd 2nd 1st
N4 Edmonton Bmx AB Kamryn DOUCETTE 3 8 2nd 3rd 3rd
N3 Calgary Bmx AB Peytyn FRANK 4 12 4th 4th 4th

11 Expert Female (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Edmonton Bmx AB Lauren DUBBELDAM 1st - 3 1st 1st 1st
N8 Calgary Bmx AB Jada DUECK 2nd - 4 2nd 1st 1st
N3 Edmonton Bmx AB Taryn BAILLIE
Tiger Electric Ltd
3rd - 8 4th 2nd 2nd
740 St Albert Bmx Association ? Jalyn HOLINSKI
Quick Response Fire Protection Ltd
4th - 10 5th 3rd 2nd
N4 Okotoks Bmx AB Madilyn JUNEAU 5th - 7 2nd 2nd 3rd
X LETHBRIDGE BMX AB Nikki VUCUREVICH (10XF)
Bombshell/Avent Factory Canada and 6D Helmets
6th - 11 3rd 4th 4th
S COCHRANE BMX AB Ashtynn FORSBERG (10XF) 7th - 9 3rd 3rd 3rd
4 Edmonton Bmx AB Penelope WIWCHAR 8th - 13 4th 5th 4th
N1 Okotoks Bmx AB Giuliana BREGLIANO
SAVE Veterinary Emergency Hospital
- 13 1st 5th CR:7
6 Airdrie Bmx AB Brianne KIMPE - 14 5th 4th 5th

12 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Calgary Bmx AB Hailey TREMEL 1 3 1st 1st 1st
N8 Red Deer Bmx AB Macie HOLTZ 2 6 2nd 2nd 2nd
AB6 EDMONTON BMX AB Natalia REID
Velocity
3 10 3rd 3rd 4th
427 Independent CAN Taya GORDON
Original Joe's State & Main
4 13 5th 5th 3rd
02 EDMONTON BMX AB Maggie BELL 5 13 4th 4th 5th
N6 Airdrie Bmx AB Sydney SMITH
KDM
6 18 6th 6th 6th

13 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Airdrie Bmx AB Abygale REEVE
Gold Coast Cycling / Daylight
1 3 1st 1st 1st
701 Lethbridge Bmx AB Mila VUCUREVICH
Bombshell/Avent Factory Canada and 6D Helmets
2 6 2nd 2nd 2nd
N6 Airdrie Bmx AB Hannah NORTHWOOD
Kid Dynamite Alberta
3 9 3rd 3rd 3rd
5 RED DEER BMX AB Holly MCLEOD 4 12 4th 4th 4th

14 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Edmonton Bmx AB Delaney JONES
Gold Coast Cycle, Alberta Provincial Team
1 3 1st 1st 1st
N7 EDMONTON BMX AB Mallory OGILVIE
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
N1 Okotoks Bmx AB Isabella BREGLIANO
SAVE Veterinary Emergency Hospital
3 9 3rd 3rd 3rd
N6 OKOTOKS BMX AB Sophia GIBBS
SAVE
4 12 4th 4th 4th
X LETHBRIDGE BMX AB Brenna DURLING
J&R Bicycles
5 15 5th 5th 5th
AB4 EDMONTON BMX AB Rachel BELL
Velocity Cycling Club
6 18 6th 6th 6th

15 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Red Deer Bmx AB Lindsay HALL 1 4 2nd 1st 1st
N4 Okotoks Bmx AB Briony FOKKENS
Tri-Form Concrete and GHP Canada
2 7 3rd 2nd 2nd
S AIRDRIE BMX AB Emily HENDERSON 3 8 1st 3rd 4th
N5 Red Deer Bmx AB Alexia CALLAN 4 11 4th 4th 3rd

17-24 Expert Female (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Red Deer Bmx AB Molly SIMPSON (16XF)
Daylight Cycles
1 3 1st 1st 1st
U LETHBRIDGE BMX AB Deborah WILLIAMS (25+XF)
Factory Clayborn Canada
2 6 2nd 2nd 2nd
V EDMONTON BMX AB Madelin OGILVIE (16XF)
Velocity
3 10 3rd 3rd 4th
S MEDICINE HAT BMX AB Geneva SLEZINSKY 4 12 5th 4th 3rd
N3 Edmonton Bmx AB Tegan PASITNEY
Podium Athletics
5 14 4th 5th 5th
N4 LETHBRIDGE BMX AB Yvonne MCLEAN 6 18 6th 6th 6th
N5 Medicine Hat Bmx AB Samantha ANDRES
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
7 21 7th 7th 7th
T LETHBRIDGE BMX AB Andrea Erin RICHTER (25+XF)
RPM
8 24 8th 8th 8th

7 Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Airdrie Bmx AB Marcell BLONDEAU
Kid Dynamite Alberta
1 4 1st 2nd 1st
N5 Stony Plain Bmx AB Carter DUFFY 2 5 2nd 1st 2nd
N3 Red Deer Bmx AB Denver LIDGREN 3 9 3rd 3rd 3rd

8 Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 CALGARY BMX AB Graysen MOTTERSHEAD
Advent Bombshell
1 4 1st 2nd 1st
N3 RED DEER BMX AB Dane ST DENNIS
Factory S Squared
2 5 2nd 1st 2nd
6 Lethbridge Bmx AB Easton FOWLER 3 12 6th 3rd 3rd
N1 Calgary Bmx AB Gage CARSON
Kid Dynamite Alberta
4 13 3rd 6th 4th
N4 Lethbridge Bmx AB Liam KITT
Kid Dynamite Alberta
5 13 4th 4th 5th
N7 Red Deer Bmx AB Cameron FRYKAS 6 16 5th 5th 6th

9 Expert Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 STONY PLAIN BMX AB Chase ARANEDA
Gold Coast
1st - 3 1st 1st 1st
AB5 Airdrie Bmx AB Grady POTTER
B&P Cycle
2nd - 5 2nd 2nd 1st
N3 Cochrane Bmx AB Nathan VLAHAKIS
Kid Dynamite Alberta
3rd - 7 1st 1st 5th
N5 CALGARY BMX AB Jarett HARVEY
Bombshell
4th - 9 3rd 3rd 3rd
02 CALGARY BMX AB Brodie PINEAU
Avent / Bombshell Team Canada
5th - 8 4th 2nd 2nd
N6 AIRDRIE BMX AB Gavin WILSON
Kid Dynamite
6th - 7 2nd 3rd 2nd
3 Edmonton Bmx AB Marshall ERICKSON 7th - 11 3rd 5th 3rd
AB8 Okotoks Bmx AB Ewan THOMSON - 12 4th 4th 4th
N4 Red Deer Bmx AB Ryland GOULDING - 13 5th 4th 4th

10 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 EDMONTON BMX AB Nolan REILING
Bombshell Rebel Run WSP
1 3 1st 1st 1st
N5 COCHRANE BMX AB Jaxson ROSS 2 10 4th 2nd 4th
AB6 Cochrane Bmx AB Mason PIKE
Farmland Investment Services, Cafe Roubaix
3 11 2nd 7th 2nd
N6 Edmonton Bmx AB Brody RICHARDS 4 12 3rd 6th 3rd
4 EDMONTON BMX AB Brady PEARSON
Velocity
5 13 5th 3rd 5th
SK1 Globe BMX Raceway SK Landen HIEBERT 6 17 7th 4th 6th
10 RED DEER BMX AB Spencer EGGLETON 7 18 6th 5th 7th

11 Expert Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
983 RED DEER BMX AB Blake SHEPHERD-COLBERG
Berserk Racing, maximal advantage, box components
1st - 3 1st 1st 1st
N4 Club Unknown ? Nico DIAZ
Kid Dynamite Alberta
2nd - 5 2nd 2nd 1st
N3 Edmonton Bmx AB Oscar TWELLS
Podium Athletics
3rd - 4 1st 1st 2nd
N6 RED DEER BMX AB Matthew MCLEAN
Atlas
4th - 11 5th 2nd 4th
AB8 COCHRANE BMX AB Jackson KEITH 5th - 11 2nd 5th 4th
N7 Edmonton Bmx AB Evan KAPANEN 6th - 12 3rd 7th 2nd
9 STONY PLAIN BMX AB Easton ARANEDA
Gold Coast
7th - 10 4th 3rd 3rd
N 5 Lethbridge Bmx AB Bogart FERGUSON
Factory Bombshell Canada
8th - 10 4th 3rd 3rd
AB4 STONY PLAIN BMX AB Rayce RAND - 14 5th 4th 5th
3 Airdrie Bmx AB William POWLAN
B&P Cycle
- 14 3rd 6th 5th
7 Stony Plain Bmx AB Jack COOMBS - 16 6th 4th 6th
S EDMONTON BMX AB Alexandre MIRANDA - 17 6th 5th 6th
11 Okotoks Bmx AB Cole WILLCOTT - 20 7th 6th 7th

12 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Calgary Bmx AB Oliver JACKSON
Daylight Cycles
1 3 1st 1st 1st
N3 Calgary Bmx AB Caleb GRAHAM
Bombshell Mountain Toys ACT Safety Training and Consulting
2 7 2nd 2nd 3rd
AB08 EDMONTON BMX AB Ethan HUNTER
Velocity
3 8 3rd 3rd 2nd
N5 EDMONTON BMX AB Marc STREADWICK
Velocity
4 13 5th 4th 4th
N8 Calgary Bmx AB Brock FOSTER
Bermar Matrix MX Blackfoot Motorsports
5 14 4th 5th 5th
AB7 Red Deer Bmx AB Taylor BOLL 6 18 6th 6th 6th
7 Red Deer Bmx AB Shayne HALL 7 21 7th 7th 7th
AB6 Calgary Bmx AB David MEYNIN 8 24 8th 8th 8th

13 Expert Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
W4 RED DEER BMX AB Carson KOWASKI
Alberta Devo Team
1st - 3 1st 1st 1st
N4 CALGARY BMX AB Tristan STOREY
Pandemic Limenine Yess
2nd - 5 1st 2nd 2nd
N5 Calgary Bmx AB Atley CARSON
Kid Dynamite Alberta
3rd - 6 2nd 3rd 1st
N8 Cochrane Bmx AB Luke CHRISTENSEN
Café Roubaix
4th - 9 3rd 3rd 3rd
AB5 Red Deer Bmx AB Jack WELIKOKLAD
DAYLIGHT CYCLE
5th - 8 3rd 2nd 3rd
841 St Albert Bmx Association ? Drey HOLINSKI
Quick Response Fire Protection Ltd
6th - 10 4th 4th 2nd
AB7 Medicine Hat Bmx AB Landon ANDRES
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
7th - 7 2nd 1st 4th
9 OKOTOKS BMX AB Teagan SLAPMAN 8th - 13 5th 4th 4th
8 Red Deer Bmx AB Tyson WAKALUK - 14 4th 5th 5th
01 AIRDRIE BMX AB Isaac BABER
KDM Alberta
- 16 6th 5th 5th
AB3 CALGARY BMX AB James SMITH - 17 5th 6th 6th

14 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 CALGARY BMX AB Max GANAKOVSKYY
Berserk Racing, maximan advantage, box components
1 3 1st 1st 1st
N3 Calgary Bmx AB Dylan TREMEL 2 6 2nd 2nd 2nd
N6 Stony Plain Bmx AB Benjamin FERGUSON 3 9 3rd 3rd 3rd
N5 Edmonton Bmx AB Tristin PASITNEY 4 12 4th 4th 4th
X EDMONTON BMX AB Josh OGILVIE
Velocity
5 15 5th 5th 5th
N8 Edmonton Bmx AB Caleb JONES
Gold Coast Cycle, Alberta Provincial Team
6 18 6th 6th 6th
AB6 Edmonton Bmx AB Owen DUBBELDAM 7 21 7th 7th 7th
5 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
DWs Delux Sammiches or Chikin
8 24 8th 8th 8th

15 Expert Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 EDMONTON BMX AB Kaileb TORRIE
Velocity Cycling Club Team Alberta
1st - 6 2nd 1st 3rd
N2 Airdrie Bmx AB Liam MULLETT
RKTL Ltd. / Catalyst LLP / Team Alberta
2nd - 3 1st 1st 1st
AB5 Red Deer Bmx AB William WELIKOKLAD
DAYLIGHT CYCLE
3rd - 7 3rd 3rd 1st
168 Edmonton Bmx AB Kade BYRNE
Podium Athletics BMX
4th - 5 1st 2nd 2nd
AB2 Okotoks Bmx AB Rylan SLAPMAN 5th - 8 2nd 2nd 4th
AB7 Red Deer Bmx AB Roy MEINDERS 6th - 9 3rd 4th 2nd
N7 AIRDRIE BMX AB Matthew PRIMEAU
Yess
7th - 11 4th 4th 3rd
538 Red Deer Bmx AB Deacyn PARK - 11 4th 3rd 4th
AB6 Airdrie Bmx AB Nicholas NORTHWOOD
Kid Dynamite Alberta
- 15 5th 5th 5th

16 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 EDMONTON BMX AB Zachary NEUFELD
Velocity
1 3 1st 1st 1st
L LETHBRIDGE BMX AB Lucas SCHMIDTLER
Bombshell Canada/Team AB/Source for Sports
2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK
Velocity
3 9 3rd 3rd 3rd
8 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE
Podium Athletics
4 14 4th 5th 5th
6 Red Deer Bmx AB Zachary REPP 5 15 7th 4th 4th
621 Airdrie Bmx AB Sidney ENGLOT 6 18 5th 7th 6th
S AIRDRIE BMX AB Kaileb DOWSON
Alberta Team Yess Team
7 19 6th 6th 7th

17-24 Expert Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 INDEPENDENT CAN Brian JOHNSON 1 3 1st 1st 1st
6 Okotoks Bmx AB Kieran SLAPMAN 2 6 2nd 2nd 2nd
269 EDMONTON BMX AB Jacob KENNARD (24IM) 3 9 3rd 3rd 3rd
625 Edmonton Bmx AB Connor PENNOCK (24NM) 4 12 4th 4th 4th

40-44 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 AIRDRIE BMX AB Jordan ABRAHAMSON (29XM) 1 4 1st 1st 2nd
470 Red Deer Bmx AB Shawn LEE
Daylight Cycles
2 6 3rd 2nd 1st
N4 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT
Yess
3 8 2nd 3rd 3rd
747 Cochrane Bmx AB Tyler SEMMENS 4 12 4th 4th 4th
2 Airdrie Bmx AB Michael DOWSON 5 15 5th 5th 5th

45+ Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 Lethbridge Bmx AB Darren WILLIAMS
Factory Clayborn Canada
1 3 1st 1st 1st
AB7 LETHBRIDGE BMX AB Christopher FERGUSON
GT Canada Ascent Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 Cochrane Bmx AB Brian OTTERSON 3 9 3rd 3rd 3rd

Top of Report