End of Report

Provincial #1 - Edmonton, June 23, 2018

Alberta BMX

BMX EVENT MANAGER, Report Created 23/Jun/2018 22:21:41

FULL RESULTS

Total Entries = 526

Total Riders = 477

Junior Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
712 St. Albert BMX AB Jesse KABLFLEISH 1st - 4 2nd 1st 1st
N4 Cochrane Bmx AB Zachary CROFT
B&P Cycle, Yess
2nd - 5 1st 2nd 2nd
49 Calgary Bmx AB Daina TUCHSCHERER (PW)
Pure Bicycles, Shimano, Troy Lee Designs, Smith goggles, Dominus components.
3rd - 12 3rd 6th 3rd
N05 Airdrie Bmx AB Brycen ANDREWS 4th - 16 4th 7th 5th
W8 St Albert Bmx Association ? Avriana HEBERT (PW)
Factory Yess
5th - 15 6th 5th 4th
AB05 OKOTOKS BMX AB Matteo BREGLIANO
SAVE Veterinary Emergency Hospital
6th - 18 7th 4th 7th
AB01 OKOTOKS BMX AB Wyatt ANDRES
Yess S.A.V.E
7th - 14 5th 3rd 6th
N02 Okotoks Bmx AB Mckayla ROCHELEAU (PW) - 24 8th 8th 8th

Elite Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
606 St Albert Bmx Association ? Garrett HEBERT 1st - 3 1st 1st 1st
715 CALGARY BMX AB Jeffrey JACOBSEN
Advent Bombshell
2nd - 14 4th 4th 6th
612 STONY PLAIN BMX AB Deven KAWA 3rd - 12 2nd 3rd 7th
803 AIRDRIE BMX AB Adam BOURNS 4th - 7 3rd 2nd 2nd
274 STONY PLAIN BMX AB Kiran KAWA
OTB Clinics
5th - 16 7th 5th 4th
N06 Lethbridge Bmx AB Riley LAVORATO 6th - 15 5th 7th 3rd
737 AIRDRIE BMX AB River PEACOCK - 17 6th 6th 5th

Jr. Devo Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Calgary Bmx AB Dylan TREMEL 1st - 5 2nd 2nd 1st
AB2 Okotoks Bmx AB Rylan SLAPMAN 2nd - 12 4th 4th 4th
AB3 EDMONTON BMX AB Zachary NEUFELD
Velocity
3rd - 4 1st 1st 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK
Velocity
4th - 8 3rd 3rd 2nd
S AIRDRIE BMX AB Kaileb DOWSON
Alberta Team Yess Team
5th - 7 1st 3rd 3rd
N6 Stony Plain Bmx AB Benjamin FERGUSON 6th - 12 3rd 4th 5th
AB8 EDMONTON BMX AB Kaileb TORRIE
Velocity Cycling Club Team Alberta
7th - 8 DNF:6 1st 1st
N2 Airdrie Bmx AB Liam MULLETT
RKTL Ltd. / Catalyst LLP / Team Alberta
8th - 10 2nd 2nd 6th
N5 EDMONTON BMX AB Tristin PASITNEY - 13 4th 5th 4th
N7 AIRDRIE BMX AB Matthew PRIMEAU
YESS
- 15 6th 6th 3rd
N8 Edmonton Bmx AB Caleb JONES
Gold Coast Cycle, Alberta Provincial Team
- 16 5th 6th 5th
AB7 Red Deer Bmx AB Roy MEINDERS - 16 5th 5th 6th

Jr. Devo Female (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Red Deer Bmx AB Molly SIMPSON
Daylight Cycles
1st - 3 1st 1st 1st
N2 Edmonton Bmx AB Delaney JONES
Gold Coast Cycle, Alberta Provincial Team
2nd - 4 2nd 1st 1st
S AIRDRIE BMX AB Emily HENDERSON 3rd - 8 1st 2nd 5th
N3 Red Deer Bmx AB Lindsay HALL 4th - 7 2nd 3rd 2nd
N5 EDMONTON BMX AB Madelin OGILVIE
Velocity
5th - 7 3rd 2nd 2nd
N4 Okotoks Bmx AB Briony FOKKENS
Tri-Form Concrete and GHP Canada
6th - 11 4th 4th 3rd
2 CALGARY BMX AB Willow POINTEN 7th - 11 4th 3rd 4th
AB4 EDMONTON BMX AB Rachel BELL
Velocity Cycling Club
- 13 5th 5th 3rd
X LETHBRIDGE BMX AB Brenna DURLING
J&R Bicycles
- 13 3rd CR:6 4th

Masters Male 30+ (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
313 INDEPENDENT CAN Jon RONDEAU
Pandemic Yess
1 4 1st 2nd 1st
AB3 CALGARY BMX AB Tony MOTTERSHEAD
Advent Bombshell
2 5 2nd 1st DNF:2
326 St Albert Bmx Association ? Garth HEBERT - ## DNF:3 CR:5 DNS

Cruiser 40-44 Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
2 Calgary Bmx AB Erin FRANK 1 4 2nd 1st 1st
S EDMONTON BMX AB Vanessa POTTER 2 5 1st 2nd 2nd
N3 RED DEER BMX AB Christy ST. DENNIS (35-39FC) 3 9 3rd 3rd 3rd
AB3 Edmonton Bmx AB Lindsie PEARSON
Velocity Cycling Club
4 12 4th 4th 4th

Cruiser 45+ Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
Factory Clayborn Canada
1 3 1st 1st 1st
AB5 AIRDRIE BMX AB Reegan JONES-EBBINGHOFF 2 6 2nd 2nd 2nd
880 Edmonton Bmx AB Laureen WILLMS 3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 9 and Under Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
956 Calgary Bmx AB Gage CARSON
Kid Dynamite Alberta
1 4 2nd 1st 1st
349 Airdrie Bmx AB Xaiden BURT
Bombshell & Avent
2 5 1st 2nd 2nd
763 Medicine Hat BMX AB Liam GIESBRECHT
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 10-12 Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Airdrie Bmx AB Abygale REEVE (13-14FC)
Gold Coast Cycling / Daylight
1 4 1st 1st 2nd
AB3 EDMONTON BMX AB Marc STREADWICK
Velocity
2 5 2nd 2nd 1st
N8 OKOTOKS BMX AB Lukas SHANK 3 9 3rd 3rd 3rd
448 AIRDRIE BMX AB Brayson KLEIN
B&P CYCLE/ comic book traders
4 12 4th 4th 4th

Cruiser 13-14 Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 CALGARY BMX AB Tristan STOREY
Pandemic Limenine Yess
1st - 7 1st 1st 5th
N5 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE (15-16MC)
Podium Athletics
2nd - 5 2nd 2nd 1st
AB4 Calgary Bmx AB Atley CARSON
Kid Dynamite Alberta
3rd - 7 3rd 2nd 2nd
N3 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
DWs Delux Sammiches or Chikin
4th - 10 4th 3rd 3rd
N4 CALGARY BMX AB Riley KIMMITT 5th - 9 2nd 3rd 4th
N1 Red Deer Bmx AB Nickolas NUGENT
Yess Devo
6th - 3 1st 1st 1st
AB7 Medicine Hat Bmx Association ? Landon ANDRES
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
7th - 9 3rd 4th 2nd
500 EDMONTON BMX AB Damien STREADWICK (15-16MC)
Velocity
- 11 4th 4th 3rd
488 Edmonton Bmx AB Tate BAILLIE
Tiger Electric Ltd
- 14 5th 5th 4th

Cruiser 35-39 Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Medicine Hat Bmx Association ? Dion BAYRACK
Rival Racing Factory Canada
1 4 1st 1st 2nd
6 Edmonton Bmx AB Adam KNIGHT (30-34MC) 2 6 2nd 3rd 1st
5 Lethbridge Bmx AB Mathew TRECHKA
Precision Powersports
3 8 3rd 2nd 3rd

Cruiser 40-44 Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
313 INDEPENDENT CAN Jon RONDEAU
Pandemic Yess
1 4 1st 2nd 1st
AB1 CALGARY BMX AB Tony MOTTERSHEAD 2 5 2nd 1st 2nd
N3 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT
Yess
3 10 3rd 4th 3rd
10 Stony Plain Bmx AB Michael CHALMERS 4 14 5th 5th 4th
N6 RED DEER BMX AB Steven BREEZE 5 16 4th 3rd CR:9
374 Edmonton Bmx AB Jordan BELL 6 17 6th 6th 5th
218 OKOTOKS BMX AB Casey SHANK 7 20 7th 7th 6th

Cruiser 45+ Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Lethbridge Bmx AB Darren WILLIAMS
Factory Clayborn Canada
1 4 2nd 1st 1st
X LETHBRIDGE BMX AB Christopher FERGUSON
GT Canada Ascent Cycle
2 5 1st 2nd 2nd
N2 Cochrane Bmx AB Brian OTTERSON 3 10 3rd 3rd 4th
968 Stony Plain Bmx AB Mike HOOK 4 13 5th 5th 3rd
S OKOTOKS BMX AB Marco BREGLIANO
SAVE Veterinary Emergency Hospital
5 13 4th 4th 5th
N5 Stony Plain Bmx AB David ARMSTRONG 6 18 6th 6th 6th

5 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
843 CALGARY BMX AB Alex CARRIERE 1 3 1st 1st 1st
819 Lethbridge Bmx AB Harley KITT
Kid Dynamite Alberta
2 7 2nd 3rd 2nd
637 EDMONTON BMX AB Nora REILING 3 9 3rd 2nd 4th
855 EDMONTON BMX AB Breea POTTER 4 11 4th 4th 3rd

6 Novice Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
914 EDMONTON BMX AB Abigai BURRELL 1 4 1st 2nd 1st
906 Edmonton Bmx AB Agusta VILLEGAS 2 7 2nd 3rd 2nd
167 Cochrane Bmx AB Ryenn FORSBERG 3 9 4th 1st 4th
581 Edmonton Bmx AB Jocelyn WILLMS 4 10 3rd 4th 3rd
529 Stony Plain Bmx AB Gretchen HOOK 5 15 5th 5th 5th

7 Novice Female (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 Calgary Bmx AB Maci DUECK 1st - 3 1st 1st 1st
5 CALGARY BMX AB Danica HERMAN 2nd - 5 3rd 1st 1st
AB3 Cochrane Bmx AB Grace SOYKA 3rd - 5 1st 2nd 2nd
822 Edmonton Bmx AB Everly BOURRIE 4th - 7 2nd 3rd 2nd
545 AIRDRIE BMX AB Trinity KIMPE 5th - 7 2nd 2nd 3rd
448 Okotoks Bmx AB Elliotte MCINTOSH 6th - 11 3rd 4th 4th
432 Okotoks Bmx AB Layla NIEMANS 7th - 11 4th 4th 3rd
143 Edmonton Bmx AB Neva OSTERLUND 8th - 11 4th 3rd 4th
954 Cochrane Bmx AB Marissa BELLEMARE - 15 5th 5th 5th
468 ST. ALBERT BMX AB Dallis SAILER - 16 6th 5th 5th
AB6 Cochrane Bmx AB Anwyn BELL - 17 5th 6th 6th
617 GLOBE BMX RACEWAY SK Savannah WESOLOWSKI - 18 6th 6th 6th

8 Novice Female (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 Calgary Bmx AB Sophie CHUBEY 1 3 1st 1st 1st
AB4 St Albert Bmx Association ? Ariana VAN LEEUWEN 2 6 2nd 2nd 2nd
AB6 Cochrane Bmx AB Gemma BELL 3 11 4th 3rd 4th
949 AIRDRIE BMX AB Charlee BOWES 4 14 3rd 8th 3rd
AB5 Cochrane Bmx AB Kaylie DAVIS 5 15 6th 4th 5th
518 Red Deer Bmx AB Mya NELSON 6 18 5th 7th 6th
155 Medicine Hat Bmx Association ? Janessa WEBER 7 19 7th 5th 7th
412 Calgary Bmx AB Madeleine SEARS 8 22 8th 6th 8th

9 Novice Female (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
8 Stony Plain Bmx AB Emily-Rose MARSHALL 1st - 5 2nd 2nd 1st
N7 Cochrane Bmx AB Willow KERR-SMITH 2nd - 6 1st 3rd 2nd
351 Edmonton Bmx AB Viola DENNIS 3rd - 8 4th 2nd 2nd
576 Airdrie Bmx AB Téa SUCH 4th - 11 5th 1st 5th
4 EDMONTON BMX AB Claire REID
Velocity
5th - 10 3rd 4th 3rd
646 Cochrane Bmx AB Solvay SEMMENS 6th - 9 2nd 3rd 4th
SK2 GLOBE BMX RACEWAY SK Ruby WESOLOWSKI 7th - 10 3rd 4th 3rd
AB2 Cochrane Bmx AB Zoe WITWICKI 8th - 3 1st 1st 1st
567 St Albert Bmx Association ? Aaliyah VAN LEEUWEN - 13 4th 5th 4th
852 Airdrie Bmx AB Amberlyn HAGGARTY - 16 5th 6th 5th
10 Stony Plain Bmx AB Kaylan ARMSTRONG - 17 6th 5th 6th
073 OKOTOKS BMX AB Liliana NIEMANS - 18 6th 6th 6th

11 Novice Female (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
677 Airdrie Bmx AB Mia Liana SUCH 1st - 3 1st 1st 1st
N7 CALGARY BMX AB Quinn HARVEY
Bombshell
2nd - 10 5th 1st 4th
250 Edmonton Bmx AB Audrey DENNIS 3rd - 5 2nd 2nd 1st
872 RED DEER BMX AB Aleena ST. DENNIS 4th - 6 2nd 2nd 2nd
362 Red Deer Bmx AB Sienna FRYKAS 5th - 9 1st 5th 3rd
760 LETHBRIDGE BMX AB Isabella MINOR (10NF) 6th - 8 3rd 3rd 2nd
355 MEDICINE HAT BMX AB Caitlin GRAVES 7th - 10 3rd 4th 3rd
320 Cochrane Bmx AB Emma KEED - 12 4th 4th 4th
889 GLOBE BMX RACEWAY SK Sidney WESOLOWSKI - 12 4th 3rd 5th

12 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
940 Edmonton Bmx AB Melissa TOLE 1 4 1st 2nd 1st
539 EDMONTON BMX AB Juli-Anne BRISBIN 2 5 2nd 1st 2nd
636 Cochrane Bmx AB Rowan SUTTON 3 9 3rd 3rd 3rd

13 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
628 RED DEER BMX AB Rebecca RUSH 1 3 1st 1st 1st
AB7 STONY PLAIN BMX AB Cadence RAND 2 6 2nd 2nd 2nd
4 Calgary Bmx AB Devin POINTEN 3 9 3rd 3rd 3rd

15 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
370 EDMONTON BMX AB Payton KENNARD 1 3 1st 1st 1st
N6 Calgary Bmx AB Keanna DUECK 2 6 2nd 2nd 2nd
935 Edmonton Bmx AB Daley RIESS (14NF) 3 9 3rd 3rd 3rd
AB6 OKOTOKS BMX AB Isabella SHANK (14NF) 4 12 4th 4th 4th

17-24 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
2 Calgary Bmx AB Willow POINTEN (16NF) 1 3 1st 1st 1st
N6 Okotoks Bmx AB Paige MOLDENHAUER 2 6 2nd 2nd 2nd
N7 Club Unknown ? Sarah BAYRACK
Track side bmx
3 9 3rd 3rd 3rd

5 Novice Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
911 Calgary Bmx AB Zachary CHUBEY 1st - 3 1st 1st 1st
450 Cochrane Bmx AB Robby BELLEMARE 2nd - 5 2nd 2nd 1st
896 Edmonton Bmx AB Kellen FINDLING 3rd - 8 2nd 2nd 4th
131 Stony Plain Bmx AB Brody CHETEK 4th - 8 3rd 3rd 2nd
427 Edmonton Bmx AB Alexander SCHLEY 5th - 11 4th 4th 3rd
921 Edmonton Bmx AB Hudson NADEAU 6th - 13 5th 4th 4th
884 AIRDRIE BMX AB Abel BOWES 7th - 5 1st 1st 3rd
432 Edmonton Bmx AB Gage WITHOLT 8th - 8 3rd 3rd 2nd
148 STONY PLAIN BMX AB Parker MITSCHKE - 14 4th 5th 5th
470 CALGARY BMX AB Lincoln STOREY
Kid Dynamite
- 15 5th 5th 5th

6 Novice Male (18 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
964 Okotoks Bmx AB Tyler LAYTON 1st 1st - 3 1st 1st 1st
AB4 AIRDRIE BMX AB Wesley WIEST 2nd 2nd - 3 1st 1st 1st
900 Edmonton Bmx AB Graidy WALKER 3rd 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
219 Cochrane Bmx AB Ben KEED 4th 1st - 12 3rd 1st CR:8
6 Edmonton Bmx AB Mavrick KALWAJTYS 5th 3rd - 5 2nd 2nd 1st
549 Edmonton Bmx AB Kayden MAESS 6th 3rd - 6 1st 3rd 2nd
AB 8 Okotoks Bmx AB Easton ROBERTSON 7th 4th - 9 3rd 3rd 3rd
188 Edmonton Bmx AB Jaxon O'CONNELL 8th 4th - 9 3rd 4th 2nd
000 EDMONTON BMX AB Jaxson DALSHAUG 5th - 8 2nd 2nd 4th
248 Edmonton Bmx AB Connor GINGRICH 5th - 13 4th 5th 4th
256 Medicine Hat Bmx Association ? Braylon WEBER
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
6th - 10 4th 3rd 3rd
566 Edmonton Bmx AB Jeremy ZSAMBOKI 6th - 11 4th 4th 3rd
337 Calgary Bmx AB Cruz BERRY - - 15 5th 6th 4th
497 Club Unknown ? Lane BROWN - - 15 5th 4th 6th
143 Edmonton Bmx AB Tavin MITCHELL - - 16 6th 5th 5th
750 Cochrane Bmx AB Lucas ST-PIERRE - - 16 5th 6th 5th
468 CALGARY BMX AB Riley WARD - - 17 6th 6th 5th
950 Edmonton Bmx AB Oliver GILKER - - 17 6th 5th 6th

7 Novice Male (16 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
130 OKOTOKS BMX AB Ole HALDORSON 1st - 9 1st 7th 1st
070 CALGARY BMX AB Kayden BERRY 2nd - 6 2nd 1st 3rd
849 Stony Plain Bmx AB Huxley KEITH 3rd - 5 3rd 1st 1st
355 STONY PLAIN BMX AB Owen LAVIN 4th - 7 3rd 2nd 2nd
139 Edmonton Bmx AB Oliver MCNEAL 5th - 12 5th 3rd 4th
15 Edmonton Bmx AB Carson ROCQUE 6th - 12 4th 3rd 5th
590 Edmonton Bmx AB Oliver MORRIS 7th - 8 2nd 2nd 4th
807 Airdrie Bmx AB Jaxson BELLOTTO 8th - 8 1st 5th 2nd
802 STONY PLAIN BMX AB Cody BRAYSON - 13 4th 4th 5th
10 Cochrane Bmx AB Madden MURRAY - 14 7th 4th 3rd
9 Red Deer Bmx AB George FEE - 17 6th 5th 6th
701 Red Deer Bmx AB Colton VON BUSSE - 18 5th 6th 7th
870 AIRDRIE BMX AB Carter NEUMANN - 19 7th 6th 6th
8 Stony Plain Bmx AB Magnus WOODS - 21 6th 8th 7th
831 ST. ALBERT BMX AB Peyton WOOD - 23 8th 7th 8th
12 Calgary Bmx AB William MEYNIN - 24 8th 8th 8th

8 Novice Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
635 EDMONTON BMX AB Phoenix EDWARDS 1st - 4 1st 1st 2nd
118 Cochrane Bmx AB Alex KEED 2nd - 3 1st 1st 1st
2 Okotoks Bmx AB Samuel GALLACHER 3rd - 6 2nd 3rd 1st
287 Okotoks Bmx AB Mason SHARP 4th - 8 4th 2nd 2nd
147 Edmonton Bmx AB Brody GINGRICH 5th - 11 4th 3rd 4th
074 EDMONTON BMX AB Jayce CHOMIN 6th - 10 3rd 4th 3rd
11 Stony Plain Bmx AB Kailem CHALMERS
Grubwear
7th - 10 2nd 4th 4th
5 Edmonton Bmx AB Parker NELSON 8th - 8 3rd 2nd 3rd
88 Calgary Bmx AB Everett WEBB - 16 6th 5th 5th
179 Edmonton Bmx AB Parker MACLEAN - 16 5th 5th 6th
117 Stony Plain Bmx AB James KUHN - 18 6th 7th 5th
808 Stony Plain Bmx AB Cade WRIGHT - 18 5th 6th 7th
594 Cochrane Bmx AB Riley DAY - ## CR:9 DNS DNS

9 Novice Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
422 13th Ave BMX Club SK Carter STUART
Vic's Excavating - Regina, SK
1st - 3 1st 1st 1st
077 EDMONTON BMX AB Wolfgang ASQUIN 2nd - 7 3rd 3rd 1st
3 AIRDRIE BMX AB Jackson KREBS 3rd - 8 2nd 4th 2nd
367 CALGARY BMX AB Dylan WARD 4th - 12 4th 5th 3rd
176 Edmonton Bmx AB Gavin WITHOLT 5th - 6 2nd 2nd 2nd
974 Airdrie Bmx AB Jack TITUS 6th - 7 1st 2nd 4th
643 Red Deer Bmx AB Carsen RUMPLE 7th - 13 5th 3rd 5th
843 EDMONTON BMX AB Oliver VIINIKKA 8th - 7 3rd 1st 3rd
9 Cochrane Bmx AB Nathan ST-PIERRE - 14 5th 4th 5th
572 STONY PLAIN BMX AB Joshua PANCHUK - 15 4th 7th 4th
737 Cochrane Bmx AB Callum SUTTON - 18 7th 5th 6th
676 Okotoks Bmx AB Maddox IWAMOTO - 18 6th 6th 6th
642 Stony Plain Bmx AB Marshal WAGNER
2% realty Deanne Miketon
- 19 6th 6th 7th

10 Novice Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 Calgary Bmx AB Jack PURDY 1st - 6 4th 1st 1st
9 AIRDRIE BMX AB Graeson EBBINGHOFF 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
311 Calgary Bmx AB Silas SEARS 3rd - 8 1st 5th 2nd
861 LETHBRIDGE BMX AB Trystin MINOR 4th - 8 2nd 2nd 4th
344 Edmonton Bmx AB Tyson NADEAU 5th - 12 3rd 5th 4th
961 EDMONTON BMX AB Roman BESEDIC 6th - 10 3rd 4th 3rd
11 AIRDRIE BMX AB Christopher MEEKS 7th - 12 4th 3rd 5th
10 Cochrane Bmx AB Blade BELL 8th - 3 1st 1st 1st
16 Medicine Hat Bmx Association ? Greg ORAM
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
- 13 5th 3rd 5th
908 Calgary Bmx AB Nicholas JONES - 16 7th 6th 3rd
13 RED DEER BMX AB Kaiden HAMMETT - 17 6th 4th 7th
221 CALGARY BMX AB Carter DAY - 18 6th 6th 6th
423 Calgary Bmx AB Reiss CHALLONER - 18 5th 7th 6th

11 Novice Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
368 Cochrane Bmx AB Simon WITT 1st - 3 1st 1st 1st
523 13th Ave BMX Club SK Logan STUART
Vic's Excavating - Regina, SK
2nd - 4 1st 1st 2nd
4 CALGARY BMX AB Cole EGAN 3rd - 6 3rd 2nd 1st
090 MEDICINE HAT BMX AB Zachary BOUDREAULT 4th - 8 2nd 3rd 3rd
6 Cochrane Bmx AB Nathan HILL 5th - 10 3rd 4th 3rd
123 Stony Plain Bmx AB Mason WAGNER
2% realty. Deanne Miketon
6th - 8 4th 2nd 2nd
849 Stony Plain Bmx AB Colby CAMERON 7th - 9 2nd 3rd 4th
953 Okotoks Bmx AB Jacob HILLMER - 12 4th 4th 4th
167 Medicine Hat Bmx Association ? Phillip GRONDIN - 15 5th 5th 5th

12 Novice Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
844 Edmonton Bmx AB Patrick ALFORD 1 4 1st 1st 2nd
128 Red Deer Bmx AB Jaxx TEMPLAR 2 11 CR:8 2nd 1st
1 Stony Plain Bmx AB Ty HOOPLE 3 11 3rd 5th 3rd
521 STONY PLAIN BMX AB Nicholas CARDWELL 4 11 4th 3rd 4th
2 Airdrie Bmx AB Jayden AVERY 5 11 2nd 4th 5th
653 Airdrie Bmx AB Ian HAGGARTY 6 17 5th 6th 6th

13 Novice Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
700 STONY PLAIN BMX AB Julian CARDWELL 1 3 1st 1st 1st
3 MEDICINE HAT BMX AB Connor HAUCK
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
2 6 2nd 2nd 2nd
701 Stony Plain Bmx AB Michael TSHUMA 3 9 3rd 3rd 3rd
327 Red Deer Bmx AB Piet DIJKSTRA 4 12 4th 4th 4th

14 Novice Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
266 RED DEER BMX AB Ethan GLENN 1 3 1st 1st 1st
458 Red Deer Bmx AB Caeden RUSH 2 6 2nd 2nd 2nd
2 Okotoks Bmx AB Aidan NYBOE 3 9 3rd 3rd 3rd
1 Medicine Hat Bmx Association ? Nolan GRAVES
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
4 12 4th 4th 4th
041 CALGARY BMX AB Nikolai MEYNIN 5 15 5th 5th 5th

16 Novice Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
572 STONY PLAIN BMX AB Jaron JOBER 1 3 1st 1st 1st
2 CALGARY BMX AB Gavin ALEXANDER (15NM)
KDM
2 6 2nd 2nd 2nd
239 EDMONTON BMX AB Dawson BACON (15NM) 3 9 3rd 3rd 3rd

35 to 39 Novice Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
3 EDMONTON BMX AB Ryan SCHMIDT (30-34NM) 1st - 5 1st 1st 3rd
944 CALGARY BMX AB Rodney CARRIERE 2nd - 7 2nd 3rd 2nd
AB7 Airdrie Bmx AB Mitchell BLONDEAU
Kid Dynamite Alberta
3rd - 4 1st 2nd 1st
AB8 Medicine Hat Bmx Association ? Dion BAYRACK
Rival Racing Factory Canada
4th - 4 2nd 1st 1st
4 Edmonton Bmx AB David POTTER 5th - 9 3rd 4th 2nd
6 Airdrie Bmx AB Michael COLBY 6th - 11 3rd 5th 3rd
866 Cochrane Bmx AB Darcy DAVIS 7th - 11 5th 2nd 4th
175 COCHRANE BMX AB Eric MURRAY (30-34NM) 8th - 13 4th 5th 4th
9 LETHBRIDGE BMX AB Kevin KITT - 13 4th 4th 5th
873 OKOTOKS BMX AB Keith WILLCOTT - 14 6th 3rd 5th
787 Cochrane Bmx AB Scott KERR-SMITH - 17 5th 6th 6th

40 to 44 Novice Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
S STONY PLAIN BMX AB Lee JACOBS 1 4 2nd 1st 1st
6 Stony Plain Bmx AB Michael CHALMERS 2 6 1st 2nd 3rd
5 Cochrane Bmx AB Brad CHRISTENSEN 3 8 3rd 3rd 2nd
218 OKOTOKS BMX AB Casey SHANK 4 13 4th 4th 5th
05 COCHRANE BMX AB Dallas PIKE 5 14 5th 5th 4th
10 Stony Plain Bmx AB Joshua MARSHALL 6 18 6th 6th 6th

45+ Novice Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 Calgary Bmx AB Darcy FRANK 1 3 1st 1st 1st
433 Edmonton Bmx AB Jeremy EDWARDS 2 6 2nd 2nd 2nd
420 Stony Plain Bmx AB David ARMSTRONG 3 9 3rd 3rd 3rd

6 Intermediate Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Airdrie Bmx AB Colton COOLS
Avent bombshell
1 4 1st 1st 2nd
AB1 Cochrane Bmx AB Spencer FAUPEL 2 5 2nd 2nd 1st
373 EDMONTON BMX AB Jhett HICKEY 3 10 4th 3rd 3rd
AB5 Calgary Bmx AB Beau MCHATTIE
Bombshell Avent
4 11 3rd 4th 4th
3 EDMONTON BMX AB Jace RICHARDS 5 15 5th 5th 5th

7 Intermediate Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 Medicine Hat BMX AB Liam GIESBRECHT
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
1st - 4 1st 2nd 1st
04 EDMONTON BMX AB Dainan JEWELL 2nd - 4 1st 1st 2nd
N4 Calgary Bmx AB Jesse POIRIER
Bombshell\Avent
3rd - 7 3rd 2nd 2nd
N8 Calgary Bmx AB Colton PINEAU
Avent / Bombshell Team Canada
4th - 9 2nd 4th 3rd
AB6 Stony Plain Bmx AB Brady MITSCHKE 5th - 13 6th 1st REL:6
4 RED DEER BMX AB Justin MCLEAN 6th - 9 2nd 3rd 4th
493 Edmonton Bmx AB William PENNOCK 7th - 12 4th 4th 4th
392 Edmonton Bmx AB Jaxsen BENNETTS 8th - 9 5th 3rd 1st
02 CALGARY BMX AB Reave CARRIERE - 14 3rd CR:8 3rd
502 Lethbridge Bmx AB Jackson RICHTER
RPM
- 14 4th 5th 5th
8 Okotoks Bmx AB Jackson WILLCOTT - 15 5th 5th 5th

8 Intermediate Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
13 Calgary Bmx AB Charlie VANDERVEEN 1st - 3 1st 1st 1st
3 Edmonton Bmx AB Toby DUBBELDAM 2nd - 4 1st 2nd 1st
AB3 Cochrane Bmx AB Jonathan KETTLE 3rd - 8 2nd 3rd 3rd
615 Edmonton Bmx AB Watt MITCHELL 4th - 7 2nd 3rd 2nd
4 Edmonton Bmx AB Blake POTTER 5th - 9 3rd 4th 2nd
14 Red Deer Bmx AB Tiler EDGAR 6th - 11 6th 2nd 3rd
N6 Calgary Bmx AB Bennett STEARNS
Bombshell Parts / Avent Cycles; Autism Awareness
7th - 12 3rd 5th 4th
477 Edmonton Bmx AB Kai GEORGET-FINNIE 8th - 12 7th 1st 4th
12 Stony Plain Bmx AB Cooper CHETEK - 13 4th 4th 5th
6 Stony Plain Bmx AB Henry FERLAND - 15 4th 6th 5th
11 Edmonton Bmx AB Ryder SCHMIDT - 17 5th 6th 6th
10 Cochrane Bmx AB Enzo FERNANDEZ
Tanya Fernandez
- 17 5th 5th 7th
9 Stony Plain Bmx AB Declan ARMSTRONG - 19 6th 7th 6th

9 Intermediate Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
630 Red Deer Bmx AB Kye SAMUELSON 1st - 6 2nd 1st 3rd
13 Red Deer Bmx AB Tresten EDGAR 2nd - 6 4th 1st 1st
12 Okotoks Bmx AB Luc BURNS 3rd - 6 1st 3rd 2nd
11 EDMONTON BMX AB Liam HUNTER
Velocity
4th - 4 1st 2nd 1st
237 Edmonton Bmx AB Samuel GILKER 5th - 10 2nd 5th 3rd
10 Edmonton Bmx AB Xander HURTEAU 6th - 12 3rd 4th 5th
390 Stony Plain Bmx AB Nolan JACOBS 7th - 12 5th 3rd 4th
8 Cochrane Bmx AB Tyler SOYKA 8th - 7 3rd 2nd 2nd
6 Edmonton Bmx AB Cale BAILLIE
Tiger Electric Lts
- 15 6th 4th 5th
04 CALGARY BMX AB Jayden DOUCETTE - 16 6th 6th 4th
SK1 GLOBE BMX RACEWAY SK Kyler DOMAK - 16 5th 5th 6th
16 Lethbridge Bmx AB Nicholas CHERNEZKY - 16 4th 6th 6th

10 Intermediate Male (20 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
12 CALGARY BMX AB Maxwell LEE
Bombshell Factory Team Canada
1st 1st - 4 1st 2nd 1st
7 Airdrie Bmx AB Reuben BABER
KDM Alberta
2nd 2nd - 4 2nd 1st 1st
3 Cochrane Bmx AB Joshua HAGEL 3rd 3rd - 6 1st 3rd 2nd
8 Stony Plain Bmx AB Jack HOOK 4th 1st - 3 1st 1st 1st
5 COCHRANE BMX AB Caleb CAREY 5th 2nd - 6 1st 4th 1st
15 Red Deer Bmx AB Evan BOERGER 6th 4th - 8 3rd 3rd 2nd
17 Cochrane Bmx AB Bruno FERNANDEZ
Tanya Fernandez
7th 4th - 6 2nd 2nd 2nd
01 COCHRANE BMX AB Lincoln GIGGS 8th 3rd - 7 2nd 2nd 3rd
AB8 Airdrie Bmx AB Hunter COLBY 5th - 8 3rd 1st 4th
337 EDMONTON BMX AB Drew OTTENBREIT 5th - 11 4th 3rd 4th
13 Stony Plain Bmx AB Brady BATEMAN 6th - 5 2nd 1st 2nd
994 Edmonton Bmx AB Ben BREUNIG 6th - 10 3rd 4th 3rd
472 Edmonton Bmx AB Liam MACDONALD 7th - 12 5th 4th 3rd
05 STONY PLAIN BMX AB Easton SHEARER 7th - 13 5th 5th 3rd
14 Cochrane Bmx AB Cohen CHRISTENSEN 8th - 11 4th 3rd 4th
2 AIRDRIE BMX AB Brayson KLEIN
B&P CYCLE/ comic book traders
8th - 11 4th 2nd 5th
9 Airdrie Bmx AB Gabriel BLONDEAU
Kid Dynamite Alberta
- - 13 4th 4th 5th
721 Red Deer Bmx AB Jaycob HOEDEL - - 13 3rd 5th 5th
S EDMONTON BMX AB Layne HUBBARD - - 14 5th 5th 4th
02 COCHRANE BMX AB Ayron DAVIS - - 15 5th 5th 5th

11 Intermediate Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 Cochrane Bmx AB Jackson KEITH 1st - 3 1st 1st 1st
SK1 Globe BMX Raceway SK Cael REDHEAD 2nd - 9 6th 1st 2nd
7 Stony Plain Bmx AB Ethan HENNIG 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
2 Calgary Bmx AB Jackson VANDERVEEN 4th - 7 1st 5th 1st
6 Edmonton Bmx AB Russell KALASHNIKOFF
Dad
5th - 8 3rd 2nd 3rd
22 Edmonton Bmx AB Jairen DOUCETTE
Bank Of DAD hahahaha
6th - 12 4th 4th 4th
127 Edmonton Bmx AB Kieran STEVENS 7th - 10 2nd 3rd 5th
677 Okotoks Bmx AB Ryder LONSBERRY 8th - 13 5th 4th 4th
9 Edmonton Bmx AB Parker HOCHREITER - 13 4th 3rd 6th
16 Lethbridge Bmx AB Ethan KITT
Kid Dynamite Alberta
- 14 5th 6th 3rd
10 Edmonton Bmx AB Jacob DUCHARME - 15 3rd 5th 7th
19 Cochrane Bmx AB Jackson SOYKA - 17 6th 6th 5th
08 STONY PLAIN BMX AB Quin THOMSEN - 20 7th 7th 6th

12 Intermediate Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 ST. ALBERT BMX AB Nicholas BALDWIN
D-Trac construction
1st - 11 1st CR:9 1st
589 Edmonton Bmx AB Brennen ODDY 2nd - 5 3rd 1st 1st
6 Club Unknown ? Ryder COOKE
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
3rd - 8 2nd 3rd 3rd
779 EDMONTON BMX AB Cameron CHRISTIAN 4th - 9 1st 4th 4th
S RED DEER BMX AB Graeson ABEL 5th - 8 4th 2nd 2nd
432 EDMONTON BMX AB Rory TEIGEN 6th - 12 5th 3rd 4th
18 Red Deer Bmx AB Toby MEINDERS 7th - 10 3rd 5th 2nd
9 St Albert Bmx Association ? Robert HIERLMEIER
Maxwell Realty
8th - 6 2nd 1st 3rd
11 Cochrane Bmx AB Isaiah DAVIS - 13 6th 2nd 5th
7 Airdrie Bmx AB Chase REVES
B&P Cycle
- 14 4th 4th 6th
17 Okotoks Bmx AB Jordan CHIBRY - 16 5th 6th 5th
AB6 OKOTOKS BMX AB Lukas SHANK - 18 7th 5th 6th
15 Okotoks Bmx AB Colin FISHER - 19 6th 6th 7th
256 STONY PLAIN BMX AB Darian FREAKE - 21 7th 7th 7th

13 Intermediate Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
4 Edmonton Bmx AB Tate BAILLIE
Tiger Electric Ltd
1 5 1st 3rd 1st
3 Red Deer Bmx AB Sam HOLLMAN
Parents
2 8 2nd 4th 2nd
761 Red Deer Bmx AB Charter FOREMAN 3 8 4th 1st 3rd
107 Cochrane Bmx AB Cole FISCHER 4 9 3rd 2nd 4th
242 Calgary Bmx AB Mcintyre WILLOUGHBY 5 16 5th 6th 5th
12 Lethbridge Bmx AB Connor TRECHKA
Precision Powersports
6 17 6th 5th 6th

14 Intermediate Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
2 Calgary Bmx AB Owen FRANK 1 4 2nd 1st 1st
AB3 Calgary Bmx AB Max CHALLONER 2 5 1st 2nd 2nd
SK1 Globe BMX Raceway SK Kaine FOSTER
Fxr Bboyd autobody Doug’s spoke and sport
3 11 3rd 4th 4th
652 LETHBRIDGE BMX AB Eric KITT 4 14 4th 3rd 7th
345 STONY PLAIN BMX AB Kaleb HEDLEY 5 15 5th 5th 5th
6 Medicine Hat Bmx Association ? Jared ADAMS
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
6 16 6th 7th 3rd
7 Airdrie Bmx AB Creston HENDERSON 7 19 7th 6th 6th

15 Intermediate Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
S Club Unknown ? Logan STARLING
Raising Hell Oilfield Hauling Ltd
1 3 1st 1st 1st
2 St Albert Bmx Association ? Ryan RACICH 2 7 3rd 2nd 2nd
1 AIRDRIE BMX AB Jaxon WALLS 3 8 2nd 3rd 3rd
7 Stony Plain Bmx AB Campbell MALCOLM 4 13 4th 4th 5th
5 EDMONTON BMX AB Damien STREADWICK
Velocity
5 14 5th 5th 4th
6 Airdrie Bmx AB Brady ESAU
ParaSport Science
6 18 6th 6th 6th

16 Intermediate Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 Okotoks Bmx AB Ryan MYSEK
Alberta Interlake Games
1 3 1st 1st 1st
AB8 Okotoks Bmx AB Quinn HALVORSEN 2 6 2nd 2nd 2nd
SK2 Globe BMX Raceway SK Deklan VELTKAMP 3 9 3rd 3rd 3rd
408 Okotoks Bmx AB Connor MOLDENHAUER 4 12 4th 4th 4th
839 Edmonton Bmx AB Cameron TOLE 5 15 5th 5th 5th

7 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 CALGARY BMX AB Logan LEE
Bombshell Factory Team Canada
1 3 1st 1st 1st
AB2 Edmonton Bmx AB Eilir FINDLING 2 7 3rd 2nd 2nd
S AIRDRIE BMX AB Coral BURT (6XF)
Bombshell & Avent
3 8 2nd 3rd 3rd
AB3 EDMONTON BMX AB Aspyn PEARSON (6XF)
Velocity
4 12 4th 4th 4th

8 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 EDMONTON BMX AB Quinn REILING
Bombshell Rebel Run WSP
1 3 1st 1st 1st
N3 Cochrane Bmx AB Haylee LAURELL
TimeFree Inc
2 6 2nd 2nd 2nd
N2 Red Deer Bmx AB Charley FOREMAN 3 9 3rd 3rd 3rd
N7 AIRDRIE BMX AB Frankie WIEST
United Cycle
4 12 4th 4th 4th

9 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 Stony Plain Bmx AB Payton DUFFY 1 3 1st 1st 1st
N1 Red Deer Bmx AB Nia Anne FEE 2 7 2nd 2nd 3rd
N4 Edmonton Bmx AB Kamryn DOUCETTE 3 8 3rd 3rd 2nd
N3 Calgary Bmx AB Peytyn FRANK 4 12 4th 4th 4th

11 Expert Female (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Okotoks Bmx AB Giuliana BREGLIANO
SAVE Veterinary Emergency Hospital
1st - 5 1st 2nd 2nd
N2 Edmonton Bmx AB Lauren DUBBELDAM 2nd - 3 1st 1st 1st
740 St Albert Bmx Association ? Jalyn HOLINSKI
Quick Response Fire Protection Ltd
3rd - 6 2nd 3rd 1st
N3 Edmonton Bmx AB Taryn BAILLIE
Tiger Electric Ltd
4th - 7 3rd 1st 3rd
N8 Calgary Bmx AB Jada DUECK 5th - 6 2nd 2nd 2nd
N4 Okotoks Bmx AB Madilyn JUNEAU 6th - 10 3rd 3rd 4th
S COCHRANE BMX AB Ashtynn FORSBERG (10XF) 7th - 11 4th 4th 3rd
X LETHBRIDGE BMX AB Nikki VUCUREVICH (10XF)
Bombshell/Avent Factory Canada and 6D Helmets
8th - 13 5th 4th 4th
4 Edmonton Bmx AB Penelope WIWCHAR - 14 4th 5th 5th
6 Airdrie Bmx AB Brianne KIMPE - 15 5th 5th 5th

12 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Calgary Bmx AB Hailey TREMEL 1 3 1st 1st 1st
N8 Red Deer Bmx AB Macie HOLTZ 2 10 2nd 6th 2nd
AB6 EDMONTON BMX AB Natalia REID
Velocity
3 11 3rd 5th 3rd
427 Independent CAN Taya GORDON
Original Joe's State & Main
4 12 4th 4th 4th
N6 Airdrie Bmx AB Sydney SMITH
KDM
5 13 5th 2nd 6th
02 EDMONTON BMX AB Maggie BELL 6 14 6th 3rd 5th

13 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Airdrie Bmx AB Abygale REEVE
Gold Coast Cycling / Daylight
1 3 1st 1st 1st
701 Lethbridge Bmx AB Mila VUCUREVICH
Bombshell/Avent Factory Canada and 6D Helmets
2 6 2nd 2nd 2nd
N6 Airdrie Bmx AB Hannah NORTHWOOD
Kid Dynamite Alberta
3 9 3rd 3rd 3rd
5 RED DEER BMX AB Holly MCLEOD 4 13 5th 4th 4th
N8 LETHBRIDGE BMX AB Alysha KITT 5 14 4th 5th 5th

14 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Edmonton Bmx AB Delaney JONES
Gold Coast Cycle, Alberta Provincial Team
1 4 1st 2nd 1st
N7 EDMONTON BMX AB Mallory OGILVIE
Velocity
2 5 2nd 1st 2nd
N6 OKOTOKS BMX AB Sophia GIBBS
SAVE
3 10 3rd 4th 3rd
N1 Okotoks Bmx AB Isabella BREGLIANO
SAVE Veterinary Emergency Hospital
4 14 REL:6 3rd 5th
AB4 EDMONTON BMX AB Rachel BELL
Velocity Cycling Club
5 15 5th 6th 4th
X LETHBRIDGE BMX AB Brenna DURLING
J&R Bicycles
6 15 4th 5th 6th

15 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
S AIRDRIE BMX AB Emily HENDERSON 1 4 1st 1st 2nd
N3 Red Deer Bmx AB Lindsay HALL 2 5 2nd 2nd 1st
N4 Okotoks Bmx AB Briony FOKKENS
Tri-Form Concrete and GHP Canada
3 9 3rd 3rd 3rd
N5 Red Deer Bmx AB Alexia CALLAN 4 12 4th 4th 4th

17-24 Expert Female (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Red Deer Bmx AB Molly SIMPSON (16XF)
Daylight Cycles
1 3 1st 1st 1st
U LETHBRIDGE BMX AB Deborah WILLIAMS (25+XF)
Factory Clayborn Canada
2 6 2nd 2nd 2nd
N3 Edmonton Bmx AB Tegan PASITNEY
Podium Athletics
3 10 3rd 3rd 4th
X EDMONTON BMX AB Madelin OGILVIE (16XF)
Velocity
4 11 4th 4th 3rd
S MEDICINE HAT BMX AB Geneva SLEZINSKY 5 17 5th 5th 7th
N4 LETHBRIDGE BMX AB Yvonne MCLEAN 6 18 6th 6th 6th
N5 Medicine Hat Bmx Association ? Samantha ANDRES
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
7 20 7th 8th 5th
T LETHBRIDGE BMX AB Andrea Erin RICHTER (25+XF)
RPM
8 23 8th 7th 8th

7 Expert Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Airdrie Bmx AB Xaiden BURT
Bombshell & Avent
1 3 1st 1st 1st
N2 Airdrie Bmx AB Marcell BLONDEAU
Kid Dynamite Alberta
2 6 2nd 2nd 2nd
N3 Red Deer Bmx AB Denver LIDGREN 3 10 4th 3rd 3rd
N5 Stony Plain Bmx AB Carter DUFFY 4 11 3rd 4th 4th

8 Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 CALGARY BMX AB Graysen MOTTERSHEAD
Advent Bombshell
1 4 1st 1st 2nd
N3 Red Deer Bmx AB Dane ST DENNIS 2 7 4th 2nd 1st
N1 Calgary Bmx AB Gage CARSON
Kid Dynamite Alberta
3 9 3rd 3rd 3rd
N4 Lethbridge Bmx AB Liam KITT
Kid Dynamite Alberta
4 10 2nd 4th 4th
6 Lethbridge Bmx AB Easton FOWLER 5 16 5th 6th 5th
N7 Red Deer Bmx AB Cameron FRYKAS 6 17 6th 5th 6th

9 Expert Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 STONY PLAIN BMX AB Chase ARANEDA
Gold Coast
1st - 3 1st 1st 1st
N3 Cochrane Bmx AB Nathan VLAHAKIS
Kid Dynamite Alberta
2nd - 4 1st 1st 2nd
02 CALGARY BMX AB Brodie PINEAU
Avent / Bombshell Team Canada
3rd - 11 4th 4th 3rd
N5 CALGARY BMX AB Jarett HARVEY
Bombshell
4th - 6 2nd 2nd 2nd
3 Edmonton Bmx AB Marshall ERICKSON 5th - 9 REL:5 3rd 1st
AB5 Airdrie Bmx AB Grady POTTER
B&P Cycle
6th - 8 2nd 2nd 4th
N6 AIRDRIE BMX AB Gavin WILSON
Kid Dynamite
7th - 9 3rd 3rd 3rd
N4 Red Deer Bmx AB Ryland GOULDING - 12 3rd 5th 4th
AB8 Okotoks Bmx AB Ewan THOMSON - 13 4th 4th 5th

10 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 EDMONTON BMX AB Nolan REILING
Bombshell Rebel Run WSP
1 3 1st 1st 1st
AB6 Cochrane Bmx AB Mason PIKE
Farmland Investment Services, Cafe Roubaix
2 8 2nd 2nd 4th
N5 COCHRANE BMX AB Jaxson ROSS 3 9 3rd 4th 2nd
N6 Edmonton Bmx AB Brody RICHARDS 4 13 7th 3rd 3rd
4 EDMONTON BMX AB Brady PEARSON
Velocity
5 14 4th 5th 5th
SK1 Globe BMX Raceway SK Landen HIEBERT 6 18 5th 7th 6th
10 RED DEER BMX AB Spencer EGGLETON 7 19 6th 6th 7th

11 Expert Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
983 RED DEER BMX AB Blake SHEPHERD-COLBERG
Berserk Racing, maximal advantage, box components
1st - 3 1st 1st 1st
N3 Edmonton Bmx AB Oscar TWELLS
Podium Athletics
2nd - 8 2nd 2nd 4th
N 5 Lethbridge Bmx AB Bogart FERGUSON
Factory Bombshell Canada
3rd - 12 1st 6th 5th
N4 Club Unknown ? Nico DIAZ
Kid Dynamite Alberta
4th - 6 3rd 1st 2nd
N7 Edmonton Bmx AB Evan KAPANEN 5th - 7 2nd 2nd 3rd
3 Airdrie Bmx AB William POWLAN
B&P Cycle
6th - 9 4th 4th 1st
N6 RED DEER BMX AB Matthew MCLEAN
Atlas
7th - 11 6th 3rd 2nd
9 STONY PLAIN BMX AB Easton ARANEDA
Gold Coast
8th - 11 4th 4th 3rd
AB4 STONY PLAIN BMX AB Rayce RAND - 12 3rd 3rd 6th
11 Okotoks Bmx AB Cole WILLCOTT - 15 6th 5th 4th
7 Stony Plain Bmx AB Jack COOMBS - 15 5th 5th 5th
S EDMONTON BMX AB Alexandre MIRANDA - 17 5th 6th 6th

12 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Calgary Bmx AB Oliver JACKSON
Daylight Cycles
1 3 1st 1st 1st
AB08 EDMONTON BMX AB Ethan HUNTER
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
N8 Calgary Bmx AB Brock FOSTER
Bermar Matrix MX Blackfoot Motorsports
3 9 3rd 3rd 3rd
N5 EDMONTON BMX AB Marc STREADWICK
Velocity
4 12 4th 4th 4th
7 Red Deer Bmx AB Shayne HALL 5 16 5th 6th 5th
AB7 Red Deer Bmx AB Taylor BOLL 6 17 6th 5th 6th
AB6 Calgary Bmx AB David MEYNIN 7 21 7th 7th 7th

13 Expert Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
W4 RED DEER BMX AB Carson KOWASKI
Alberta Devo Team
1st - 3 1st 1st 1st
N4 CALGARY BMX AB Tristan STOREY
Pandemic Limenine Yess
2nd - 4 1st 1st 2nd
N3 Red Deer Bmx AB Nickolas NUGENT
Yess Devo
3rd - 6 3rd 2nd 1st
N5 Calgary Bmx AB Atley CARSON
Kid Dynamite Alberta
4th - 7 2nd 2nd 3rd
AB5 Red Deer Bmx AB Jack WELIKOKLAD
DAYLIGHT CYCLE
5th - 7 2nd 3rd 2nd
N8 Cochrane Bmx AB Luke CHRISTENSEN
Café Roubaix
6th - 10 3rd 3rd 4th
841 St Albert Bmx Association ? Drey HOLINSKI
Quick Response Fire Protection Ltd
7th - 11 4th 4th 3rd
AB7 Medicine Hat Bmx Association ? Landon ANDRES
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
8th - 13 4th 4th 5th
AB6 COCHRANE BMX AB Riley CAREY - 14 5th 5th 4th
12 Okotoks Bmx AB Teagan SLAPMAN - 16 5th 5th 6th
01 AIRDRIE BMX AB Isaac BABER
KDM Alberta
- 17 6th 6th 5th
AB3 CALGARY BMX AB James SMITH - 18 6th 6th 6th

14 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 CALGARY BMX AB Max GANAKOVSKYY
Berserk Racing, maximal advantage, box components
1 5 1st 3rd 1st
N3 Calgary Bmx AB Dylan TREMEL 2 5 2nd 1st 2nd
N5 Edmonton Bmx AB Tristin PASITNEY 3 12 4th 5th 3rd
N7 EDMONTON BMX AB Josh OGILVIE
Velocity
4 13 5th 4th 4th
N8 Edmonton Bmx AB Caleb JONES
Gold Coast Cycle, Alberta Provincial Team
5 13 6th 2nd 5th
N6 Stony Plain Bmx AB Benjamin FERGUSON 6 15 3rd 6th 6th
5 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
DWs Delux Sammiches or Chikin
7 21 7th 7th 7th

15 Expert Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Airdrie Bmx AB Liam MULLETT
RKTL Ltd. / Catalyst LLP / Team Alberta
1st - 5 2nd 2nd 1st
AB5 Red Deer Bmx AB William WELIKOKLAD
DAYLIGHT CYCLE
2nd - 8 3rd 2nd 3rd
538 Red Deer Bmx AB Deacyn PARK 3rd - 11 2nd 4th 5th
AB7 Red Deer Bmx AB Roy MEINDERS 4th - 11 4th 3rd 4th
AB2 Okotoks Bmx AB Rylan SLAPMAN 5th - 9 4th 3rd 2nd
168 Edmonton Bmx AB Kade BYRNE
Podium Athletics BMX
REL - 3 1st 1st 1st
AB8 EDMONTON BMX AB Kaileb TORRIE
Velocity Cycling Club Team Alberta
CR - 4 1st 1st 2nd
N7 AIRDRIE BMX AB Matthew PRIMEAU
YESS
- 12 5th 4th 3rd
AB6 Airdrie Bmx AB Nicholas NORTHWOOD
Kid Dynamite Alberta
- 12 3rd 5th 4th

16 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 EDMONTON BMX AB Zachary NEUFELD
Velocity
1 3 1st 1st 1st
AB2 Lethbridge Bmx AB Lucas SCHMIDTLER
Bombshell Canada/Team AB/Source for Sports
2 7 3rd 2nd 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK
Velocity
3 10 2nd 4th 4th
S AIRDRIE BMX AB Kaileb DOWSON
Alberta Team Yess Team
4 11 5th 3rd 3rd
6 Red Deer Bmx AB Zachary REPP 5 14 4th 5th 5th
621 Airdrie Bmx AB Sidney ENGLOT 6 19 6th 6th 7th
8 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE
Podium Athletics
7 20 7th 7th 6th

17-24 Expert Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 INDEPENDENT CAN Brian JOHNSON 1 3 1st 1st 1st
6 Okotoks Bmx AB Kieran SLAPMAN 2 6 2nd 2nd 2nd
269 EDMONTON BMX AB Jacob KENNARD 3 9 3rd 3rd 3rd
625 EDMONTON BMX AB Connor PENNOCK 4 12 4th 4th 4th

40-44 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 AIRDRIE BMX AB Jordan ABRAHAMSON (29XM) 1 7 4th 1st 2nd
N4 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT
Yess
2 7 1st 3rd 3rd
470 Red Deer Bmx AB Shawn LEE
Daylight Cycles
3 8 5th 2nd 1st
747 Cochrane Bmx AB Tyler SEMMENS 4 10 2nd 4th 4th
2 Airdrie Bmx AB Michael DOWSON 5 13 3rd 5th 5th

45+ Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 Lethbridge Bmx AB Darren WILLIAMS
Factory Clayborn Canada
1 3 1st 1st 1st
AB 7 Lethbridge Bmx AB Christopher FERGUSON
GT Canada Ascent Cycle
2 7 2nd 3rd 2nd
AB3 Cochrane Bmx AB Brian OTTERSON 3 8 3rd 2nd 3rd

Top of Report