End of Report

Provincial #4 - Red Deer, July 22, 2018

Alberta BMX

BMX EVENT MANAGER, Report Created 22/Jul/2018 21:41:00

FULL RESULTS

Total Entries = 595

Total Riders = 535

Junior Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Cochrane Bmx AB Zachary CROFT
B&P Cycle, YESS
1st - 3 1st 1st 1st
106 AIRDRIE BMX AB Brycen ANDREWS 2nd - 12 4th 3rd 5th
AB01 Okotoks Bmx AB Wyatt ANDRES
Yess S.A.V.E
3rd - 9 5th 2nd 2nd
961 CALGARY BMX AB Brendan VANDERKUIP 4th - 13 3rd 6th 4th
3 Calgary Bmx AB Adam HOSIE 5th - 13 6th 4th 3rd
AB05 Okotoks Bmx AB Matteo BREGLIANO
SAVE veterinary emergency hospital
- 13 2nd 5th 6th

Elite Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
126 COCHRANE BMX AB Taylor OTTERSON 1st - 9 2nd 1st 6th
606 ST. ALBERT BMX ? Garrett HEBERT 2nd - 4 1st 2nd 1st
715 CALGARY BMX AB Jeffrey JACOBSEN
Advent Bombshell
3rd - 12 6th 3rd 3rd
737 Airdrie Bmx AB River PEACOCK
Athletic Spirit inc
4th - 13 4th 5th 4th
AB01 Lethbridge Bmx AB Riley LAVORATO 5th - 9 3rd 4th 2nd
266 RED DEER BMX AB Chase HARRISON - 16 5th 6th 5th

Jr. Devo Male (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI
Factory Rift/Team Alberta
1st - 3 1st 1st 1st
T CALGARY BMX AB Max GANAKOVSKYY
Berserk Racing, maximal advantage, box components
2nd - 8 4th 2nd 2nd
N8 EDMONTON BMX AB Zachary NEUFELD
Velocity
3rd - 7 3rd 1st 3rd
AB8 EDMONTON BMX AB Kaileb TORRIE
Velocity Cycling Club Team Alberta
4th - 9 2nd 3rd 4th
Y EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK
Velocity
5th - 10 5th 3rd 2nd
N5 Calgary Bmx AB Dylan TREMEL
Gold Coast
6th - 8 1st 4th 3rd
AB2 Lethbridge Bmx AB Lucas SCHMIDTLER
Bombshell Avent Canada/Team AB/Bert & Macs Sports
7th - 7 4th 2nd 1st
P OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK 8th - 12 2nd 5th 5th
AB7 Red Deer Bmx AB Roy MEINDERS - 13 3rd 4th 6th
4 AIRDRIE BMX AB Matthew PRIMEAU
YESS
- 15 5th 5th 5th
AB4 EDMONTON BMX AB Josh OGILVIE
Velocity
- 18 8th 6th 4th
AB5 Edmonton Bmx AB Caleb JONES
Gold Coast Cycle Alberta Provincial Team
- 19 6th 6th 7th
N3 Airdrie Bmx AB Liam MULLETT
Team Alberta, RKTL Ltd.
- ## 7th CR:9 DNS
626 STONY PLAIN BMX AB Benjamin FERGUSON - ## 6th CR:10 DNS
F RED DEER BMX AB William WELIKOKLAD - ## DNF:7 CR:10 DNS

Jr. Devo Female (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Red Deer Bmx AB Molly SIMPSON
Daylight Cycles and Team Alberta
1st - 3 1st 1st 1st
N2 Red Deer Bmx AB Lindsay HALL 2nd - 4 2nd 1st 1st
N6 Edmonton Bmx AB Delaney JONES
Gold Coast Cycle Alberta Provincial Team
3rd - 6 1st 3rd 2nd
N3 Okotoks Bmx AB Isabella BREGLIANO
SAVE Veterinary Emergency Hospital
4th - 7 3rd 2nd 2nd
N4 OKOTOKS BMX AB Sophia GIBBS
SAVE
5th - 11 2nd 4th 5th
H AIRDRIE BMX AB Emily HENDERSON 6th - 10 4th 3rd 3rd
859 EDMONTON BMX AB Mallory OGILVIE
Velocity
7th - 9 3rd 2nd 4th
AB5 OKOTOKS BMX AB Jorianna MCALISTER 8th - 12 5th 4th 3rd
02 CALGARY BMX AB Willow POINTEN - 14 5th 5th 4th
AB4 EDMONTON BMX AB Rachel BELL
Velocity Cycling Club
- 15 4th 5th 6th
953 Okotoks Bmx AB Briony FOKKENS
Tri-Form Concrete
- ## CR:8 DNS DNS

Masters Male 30+ (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
955 Red Deer Bmx AB Lyndon RUSH 1 3 1st 1st 1st
AB2 Okotoks Bmx AB Chris NAKAMURA 2 6 2nd 2nd 2nd
333 Medicine Hat Bmx Association AB Justin DOEHRING 3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 35-39 Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Airdrie Bmx AB Rhonda GRENIER 1 4 2nd 1st 1st
662 LETHBRIDGE BMX AB Lisa PETRIK 2 5 1st 2nd 2nd
N2 RED DEER BMX AB Christy ST. DENNIS 3 9 3rd 3rd 3rd
057 CALGARY BMX AB Tasha BEST 4 12 4th 4th 4th
824 Stony Plain Bmx AB Robin WOODS 5 15 5th 5th 5th

Cruiser 45+ Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
Factory Clayborn Canada
1 3 1st 1st 1st
N2 Globe BMX Raceway SK Lori SMITH
The Bike Doctor
2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 AIRDRIE BMX AB Reegan JONES-EBBINGHOFF 3 9 3rd 3rd 3rd
889 Stony Plain Bmx AB Tarah HOOK (40-44FC) 4 13 4th 5th 4th
AB4 Lethbridge Bmx AB Tasha ENNS 5 14 5th 4th 5th
U EDMONTON BMX AB Lindsie PEARSON (40-44FC)
Velocity Cycling Club
6 18 6th 6th 6th

Cruiser 9 and Under Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
956 Calgary Bmx AB Gage CARSON
Kid Dynamite Alberta
1 3 1st 1st 1st
349 AIRDRIE BMX AB Xaiden BURT
Advent Bombshell
2 6 2nd 2nd 2nd
763 MEDICINE HAT BMX Association AB Liam GIESBRECHT 3 9 3rd 3rd 3rd
343 Airdrie Bmx AB Georgia DUKOVAC (9FC) 4 12 4th 4th 4th

Cruiser 10-12 Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
L AIRDRIE BMX AB Abygale REEVE (13-14FC) 1 3 1st 1st 1st
AB3 EDMONTON BMX AB Marc STREADWICK
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
N1 Red Deer Bmx AB Shayne HALL 3 9 3rd 3rd 3rd
1 Cochrane Bmx AB Aj LAURELL
TimeFree Inc
4 12 4th 4th 4th
AB6 Okotoks Bmx AB Lukas SHANK
Save Veterinary Clinic
5 16 5th 5th 6th
AB5 Okotoks Bmx AB Easton MCALISTER
Team SAVE / Elizebeth Street Pet Hospital
6 17 6th 6th 5th

Cruiser 13-14 Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Calgary Bmx AB Atley CARSON
Kid Dynamite Alberta / Alberta BMX Devo Team
1 4 1st 2nd 1st
AB1 Red Deer Bmx AB Nickolas NUGENT
Yess
2 5 2nd 1st 2nd
AB3 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
DWs Delux Sammiches or Chikin
3 9 3rd 3rd 3rd
3 CALGARY BMX AB Riley KIMMITT 4 13 4th 4th 5th
AB7 Medicine Hat Bmx Association AB Landon ANDRES
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
5 15 5th 6th 4th
652 LETHBRIDGE BMX AB Eric KITT 6 18 7th 5th 6th
093 EDMONTON BMX AB Blake LAMARCHE 7 20 6th 7th 7th

Cruiser 17-29 Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Tyler ENNS 1 3 1st 1st 1st
AB4 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE (15-16MC)
Podium Athletics
2 6 2nd 2nd 2nd
500 EDMONTON BMX AB Damien STREADWICK (15-16MC)
Velocity
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 35-39 Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Medicine Hat Bmx Association AB Nick GAUTHIER 1 4 1st 1st 2nd
AB4 RED DEER BMX AB Trevor HALLWOOD 2 6 3rd 2nd 1st
209 RED DEER BMX AB Benjamin RUSH (30-34MC) 3 8 2nd 3rd 3rd
6 EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT (30-34MC) 4 12 4th 4th 4th
738 Red Deer Bmx AB Tyrel ROBINSON
My Lovely Wife!!
5 15 5th 5th 5th

Cruiser 40-44 Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB03 Lethbridge Bmx AB Richard PETRIK
GHP Canada
1 5 2nd 2nd 1st
880 RED DEER BMX AB Steven BREEZE 2 6 3rd 1st 2nd
AB2 EDMONTON BMX AB Bradley STREADWICK 3 7 1st 3rd 3rd
2 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT
Pandemic Yess Lime Nine
4 12 4th 4th 4th
AB7 Okotoks Bmx AB Kenny MCALISTER
Me, Myself, and I Sponsor!
5 15 5th 5th 5th
10 Stony Plain Bmx AB Michael CHALMERS
Grubwear
6 19 6th 6th 7th
218 Okotoks Bmx AB Casey SHANK 7 20 7th 7th 6th
648 Edmonton Bmx AB Bernard ASQUIN 8 24 8th 8th 8th

Cruiser 45+ Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Darren WILLIAMS
Factory Clayborn Canada
1 3 1st 1st 1st
AB 3 Lethbridge Bmx AB Christopher FERGUSON
GT Canada Ascent Cycle
2 7 2nd 2nd 3rd
AB4 COCHRANE BMX AB Brian OTTERSON 3 8 3rd 3rd 2nd
N4 Okotoks Bmx AB Marco BREGLIANO
SAVE Veterinary Emergency Hospital
4 13 4th 4th 5th
SK1 Globe BMX Raceway SK Steve ROSMAN 5 14 5th 5th 4th
9 STONY PLAIN BMX AB David ARMSTRONG 6 19 6th 7th 6th
452 Edmonton Bmx AB Kevin DENNIS 7 20 7th 6th 7th

6 Novice Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
914 EDMONTON BMX AB Abigai BURRELL 1 3 1st 1st 1st
906 EDMONTON BMX AB Agusta VILLEGAS 2 7 2nd 2nd 3rd
843 CALGARY BMX AB Alex CARRIERE (5NF) 3 8 3rd 3rd 2nd
167 Cochrane Bmx AB Ryenn FORSBERG 4 12 4th 4th 4th
529 STONY PLAIN BMX AB Gretchen HOOK 5 15 5th 5th 5th
SK1 Club Unknown ? Quinn NEWBY 6 19 7th 6th 6th
855 Edmonton Bmx AB Breea POTTER (5NF) 7 20 6th 7th 7th

7 Novice Female (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
545 Airdrie Bmx AB Trinity KIMPE 1 3 1st 1st 1st
448 OKOTOKS BMX AB Elliotte MCINTOSH 2 7 2nd 2nd 3rd
5 CALGARY BMX AB Danica HERMAN 3 8 3rd 3rd 2nd
822 Edmonton Bmx AB Everly BOURRIE 4 12 4th 4th 4th
432 Okotoks Bmx AB Layla NIEMANS 5 16 6th 5th 5th
AB6 Cochrane Bmx AB Anwyn BELL 6 17 5th 6th 6th
468 ST. ALBERT BMX ? Dallis SAILER 7 22 8th 7th 7th
617 GLOBE BMX RACEWAY SK Savannah WESOLOWSKI 8 23 7th 8th 8th

8 Novice Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
756 Calgary Bmx AB Sophie CHUBEY 1 3 1st 1st 1st
AB6 Cochrane Bmx AB Gemma BELL 2 6 2nd 2nd 2nd
155 Medicine Hat Bmx Association AB Janessa WEBER 3 9 3rd 3rd 3rd
518 Red Deer Bmx AB Mya NELSON 4 15 6th 5th 4th
412 Calgary Bmx AB Madeleine SEARS 5 15 4th 6th 5th
949 AIRDRIE BMX AB Charlee BOWES 6 15 5th 4th 6th
AB8 STONY PLAIN BMX AB Ember THOMSEN 7 23 7th 7th CR:9

9 Novice Female (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
576 AIRDRIE BMX AB Téa SUCH 1st - 3 1st 1st 1st
N5 Cochrane Bmx AB Willow KERR-SMITH 2nd - 4 2nd 1st 1st
387 OKOTOKS BMX AB Naomi SOMMERS 3rd - 7 2nd 3rd 2nd
4 EDMONTON BMX AB Claire REID
Velocity
4th - 8 4th 2nd 2nd
351 Edmonton Bmx AB Viola DENNIS 5th - 8 1st 3rd 4th
N6 Cochrane Bmx AB Solvay SEMMENS 6th - 8 3rd 2nd 3rd
988 Calgary Bmx AB Jelina POHL 7th - 14 5th 4th 5th
SK2 GLOBE BMX RACEWAY SK Ruby WESOLOWSKI 8th - 11 3rd 5th 3rd
AB8 Medicine Hat Bmx Association AB Angela SEHN - 14 4th 4th 6th
10 STONY PLAIN BMX AB Kaylan ARMSTRONG - 15 5th 6th 4th
073 OKOTOKS BMX AB Liliana NIEMANS - 16 6th 5th 5th

10 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
647 Lethbridge Bmx AB Myla AVEY 1 3 1st 1st 1st
100 OKOTOKS BMX AB Charlie WEYMAN 2 6 2nd 2nd 2nd
AB6 Cochrane Bmx AB Leah RICHTER
Cafe Roubaix Bicycles
3 9 3rd 3rd 3rd

11 Novice Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
677 AIRDRIE BMX AB Mia Liana SUCH 1 4 2nd 1st 1st
250 Edmonton Bmx AB Audrey DENNIS 2 5 1st 2nd 2nd
889 GLOBE BMX RACEWAY SK Sidney WESOLOWSKI 3 11 5th 3rd 3rd
320 Cochrane Bmx AB Emma KEED 4 12 3rd 4th 5th
872 RED DEER BMX AB Aleena ST. DENNIS 5 15 4th REL:7 4th
362 Red Deer Bmx AB Sienna FRYKAS 6 18 6th 6th 6th
355 MEDICINE HAT BMX ? Caitlin GRAVES 7 19 7th 5th 7th

12 Novice Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
SK1 Globe BMX Raceway SK Maci ROSMAN 1 6 2nd 3rd 1st
AB5 Okotoks Bmx AB Emily SZIVA 2 7 1st 1st 5th
539 Edmonton Bmx AB Juli-Anne BRISBIN 3 9 5th 2nd 2nd
636 Cochrane Bmx AB Rowan SUTTON 4 10 3rd 4th 3rd
133 Red Deer Bmx AB Ava BOERGER 5 13 4th 5th 4th

13 Novice Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 Calgary Bmx AB Emma BERRETH 1 4 1st 2nd 1st
6 Okotoks Bmx AB Rylan EVANS
Landmark Farms
2 5 2nd 1st 2nd
7 Calgary Bmx AB Samantha BEST 3 9 3rd 3rd 3rd
4 CALGARY BMX AB Devin POINTEN 4 12 4th 4th 4th
8 RED DEER BMX AB Koda REELEDER 5 15 5th 5th 5th

15 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 Okotoks Bmx AB Kennedy EVANS
Landmark Farms
1 3 1st 1st 1st
SK1 Globe BMX Raceway SK Eden ROSMAN 2 6 2nd 2nd 2nd
N5 AIRDRIE BMX AB Gabrielle-Ange SAVOIE
Nakita Const
3 9 3rd 3rd 3rd

17-24 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
701 STONY PLAIN BMX AB Ashley MILLER (16NF) 1 4 1st 1st 2nd
AB4 OKOTOKS BMX AB Paige MOLDENHAUER 2 5 2nd 2nd 1st
640 LETHBRIDGE BMX AB Sarah BAYRACK
Track side bmx
3 9 3rd 3rd 3rd

25+ Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Airdrie Bmx AB Rhonda GRENIER 1 3 1st 1st 1st
AB7 Lethbridge Bmx AB Lisa PETRIK 2 6 2nd 2nd 2nd
AB8 Cochrane Bmx AB Lucy LOVELOCK 3 10 3rd 4th 3rd
3 Lethbridge Bmx AB Tasha ENNS 4 11 4th 3rd 4th

5 Novice Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
131 Stony Plain Bmx AB Brody CHETEK 1 4 2nd 1st 1st
691 Calgary Bmx AB Zephyr STONE 2 11 1st 2nd 8th
427 Edmonton Bmx AB Alexander SCHLEY 3 12 4th 6th 2nd
896 Edmonton Bmx AB Kellen FINDLING
www.summacollege.ca / Summa Safety & Environment College
4 13 3rd 7th 3rd
330 EDMONTON BMX AB Rhys CARROLL 5 14 7th 3rd 4th
093 OKOTOKS BMX AB Griffin JANUSC 6 14 5th 4th 5th
148 STONY PLAIN BMX AB Parker MITSCHKE 7 18 6th 5th 7th
236 STONY PLAIN BMX AB Deagan CHALMERS
Grubwear
8 22 8th 8th 6th

6 Novice Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
6 EDMONTON BMX AB Mavrick KALWAJTYS 1st - 5 2nd 2nd 1st
4 ST. ALBERT BMX ? Hudson HAASE 2nd - 5 2nd 2nd 1st
AB4 Airdrie Bmx AB Wesley WIEST 3rd - 10 3rd 3rd 4th
28 RED DEER BMX AB Bronson RUSH 4th - 15 5th REL:7 3rd
111 CALGARY BMX AB Oliver HATTON-FEARNLEY 5th - 11 4th 4th 3rd
AB 8 Okotoks Bmx AB Easton ROBERTSON 6th - 8 3rd 3rd 2nd
900 Edmonton Bmx AB Graidy WALKER 7th - 4 1st 1st 2nd
549 Edmonton Bmx AB Kayden MAESS REL - 9 1st 1st 7th
566 Edmonton Bmx AB Jeremy ZSAMBOKI - 15 6th 5th 4th
950 Edmonton Bmx AB Oliver GILKER - 15 5th 5th 5th
000 EDMONTON BMX AB Jaxson DALSHAUG - 16 4th DNF:7 5th
256 Medicine Hat Bmx Association AB Braylon WEBER
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
- 16 6th 4th 6th
620 Medicine Hat Bmx Association AB Daniel SEHN - 19 7th 6th 6th
053 COCHRANE BMX AB Keaton BECK - 20 7th 6th 7th

7 Novice Male (20 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
070 CALGARY BMX AB Kayden BERRY 1st 1st - 7 1st REL:5 1st
807 Airdrie Bmx AB Jaxson BELLOTTO 2nd 2nd - 6 1st 4th 1st
10 Cochrane Bmx AB Madden MURRAY 3rd 3rd - 7 3rd 2nd 2nd
114 Okotoks Bmx AB Kale HAMILTON 4th 4th - 6 2nd 1st 3rd
849 Stony Plain Bmx AB Huxley KEITH 5th 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
802 Stony Plain Bmx AB Cody BRAYSON 6th 4th - 4 2nd 1st 1st
908 Calgary Bmx AB Henry NEVES 7th 3rd - 7 4th 1st 2nd
704 Okotoks Bmx AB Jake WEYMAN DNF 1st - 3 1st 1st 1st
701 Red Deer Bmx AB Colton VON BUSSE 5th - 10 3rd 4th 3rd
11 OKOTOKS BMX AB Jaxson CLEROUX 5th - 10 2nd 4th 4th
9 Red Deer Bmx AB George FEE 6th - 9 5th 2nd 2nd
870 Airdrie Bmx AB Carter NEUMANN 6th - 10 3rd 4th 3rd
8 Stony Plain Bmx AB Magnus WOODS 7th - 10 1st 5th 4th
O14 Okotoks Bmx AB Owen FISCHER 7th - 11 4th 3rd 4th
809 Red Deer Bmx AB Atreyu KAY 8th - 11 5th 3rd 3rd
15 Edmonton Bmx AB Carson ROCQUE 8th - 11 3rd 3rd 5th
425 RED DEER BMX AB Keenan WHITE - - 12 5th 3rd 4th
034 COCHRANE BMX AB Liam HOSHOWATIUK
Cafe Roubaix p/b 4iiii
- - 12 5th 2nd 5th
860 Medicine Hat Bmx Association AB Leighton HOPE - - 14 4th 5th 5th
381 ST. ALBERT BMX ? Peyton WOOD - - 14 4th 5th 5th

8 Novice Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
118 Cochrane Bmx AB Alex KEED 1st - 3 1st 1st 1st
13 Cochrane Bmx AB Eli ROSS 2nd - 5 2nd 2nd 1st
188 Okotoks Bmx AB Ciarann MCKEAGE 3rd - 6 3rd 1st 2nd
162 Okotoks Bmx AB Jace MOUNKES 4th - 8 4th 2nd 2nd
1 St Albert Bmx Association ? Ryder WALSH 5th - 9 2nd 3rd 4th
640 Red Deer Bmx AB Maximus CREIGHTON 6th - 11 3rd 4th 4th
616 Cochrane Bmx AB Dominick GOSSELIN-BERG 7th - 7 1st 3rd 3rd
SK2 Club Unknown ? Liam NEWBY 8th - 13 5th 5th 3rd
5 Edmonton Bmx AB Parker NELSON - 14 5th 4th 5th
11 Stony Plain Bmx AB Kailem CHALMERS
Grubwear
- 16 6th 5th 5th
509 Edmonton Bmx AB Jaxon CHARLTON - 16 4th 6th 6th
594 Cochrane Bmx AB Riley DAY - 18 6th 6th 6th

9 Novice Male (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
422 13TH AVE BMX CLUB SK Carter STUART
Vics Excavating-Regina Sk
1st - 3 1st 1st 1st
974 Airdrie Bmx AB Jack TITUS 2nd - 5 2nd 1st 2nd
000 CALGARY BMX AB Rilley BISSELL
n/a
3rd - 12 2nd 5th 5th
805 Medicine Hat Bmx Association AB Andy STUART
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
4th - 10 5th 2nd 3rd
643 RED DEER BMX AB Carsen RUMPLE 5th - 10 1st 2nd 7th
342 Okotoks Bmx AB Liam CHRISTIE 6th - 8 3rd 3rd 2nd
077 EDMONTON BMX AB Wolfgang ASQUIN 7th - 11 4th 4th 3rd
662 Airdrie Bmx AB Cameron SLIVINSKI 8th - 7 3rd 3rd 1st
045 COCHRANE BMX AB Sidney HOSHOWATIUK
Cafe Roubaix p/b 4iiii
- 15 7th 4th 4th
318 Lethbridge Bmx AB Chase PETRIK - 15 4th 5th 6th
386 Globe BMX Raceway SK Jayden EBERLE - 16 6th 6th 4th
467 AIRDRIE BMX AB Caleb BERUBE
Nakita Const.
- 17 5th 7th 5th
737 Cochrane Bmx AB Callum SUTTON - 21 8th 6th 7th
676 Okotoks Bmx AB Maddox IWAMOTO - 22 DNF:6 CR:10 6th
642 Stony Plain Bmx AB Marshal WAGNER
2% Realty Deanne Miketon
- ## CR:9 DNS DNS

10 Novice Male (16 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
311 Calgary Bmx AB Silas SEARS 1st - 5 3rd 1st 1st
908 Calgary Bmx AB Nicholas JONES
Mom and dad
2nd - 13 6th 4th 3rd
10 Cochrane Bmx AB Blade BELL 3rd - 12 2nd 2nd 8th
573 Red Deer Bmx AB Elliott WIGGINS 4th - 4 1st 1st 2nd
140 ST. ALBERT BMX Associatiom AB Hayden CHAPOTELLE 5th - 7 1st 3rd 3rd
16 Medicine Hat Bmx Association AB Greg ORAM
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
6th - 8 5th 2nd 1st
12 ST. ALBERT BMX ? Jacob BLACKBURN 7th - 13 4th 4th 5th
539 Red Deer Bmx AB Alexander CREIGHTON 8th - 9 2nd 3rd 4th
013 OKOTOKS BMX AB Finn HAMILTON - 14 4th DNF:8 2nd
715 Airdrie Bmx AB Chase LOEWEN - 15 3rd 7th 5th
334 RED DEER BMX AB Tyler ZIMMERMAN - 16 6th 6th 4th
15 Medicine Hat Bmx Association AB Easton GAUTHIER - 16 5th 5th 6th
741 Red Deer Bmx AB Ryan CREIGHTON - 18 7th 5th 6th
11 AIRDRIE BMX AB Christopher MEEKS - 20 7th 6th 7th
13 RED DEER BMX AB Kaiden HAMMETT - 22 8th 7th 7th
547 OKOTOKS BMX AB Loren FISHER - 24 8th 8th 8th

11 Novice Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
523 13TH AVE BMX CLUB SK Logan STUART
Vics Excavating-Regina Sk
1st - 3 1st 1st 1st
4 CALGARY BMX AB Cole EGAN 2nd - 3 1st 1st 1st
1 Red Deer Bmx AB Van ROBINSON
Bank of Mom & Dad
3rd - 9 2nd 2nd 5th
090 Club Unknown ? Zachary BOUDREAULT 4th - 7 3rd 2nd 2nd
906 Medicine Hat Bmx Association AB Brennen MOONEY
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
5th - 8 3rd 3rd 2nd
6 Cochrane Bmx AB Nathan HILL 6th - 11 4th 4th 3rd
123 STONY PLAIN BMX AB Mason WAGNER
2% Realty Deanne Miketon
7th - 8 2nd 3rd 3rd
301 Lethbridge Bmx AB Dominic SHAW
Van's Speed Shop
8th - 12 4th 4th 4th
226 CALGARY BMX AB Enzo FERRARIO QUEEN - 14 5th 5th 4th
10 Medicine Hat Bmx Association AB Phillip GRONDIN - 15 5th 5th 5th

12 Novice Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
128 RED DEER BMX AB Jaxx TEMPLAR 1 3 1st 1st 1st
527 COCHRANE BMX AB Cole PAIRMENT 2 7 2nd 2nd 3rd
986 Okotoks Bmx AB Evan MCKEAGE 3 8 3rd 3rd 2nd
4 Calgary Bmx AB Nate BEST 4 12 4th 4th 4th
1 Stony Plain Bmx AB Ty HOOPLE 5 17 7th 5th 5th
2 Airdrie Bmx AB Jayden AVERY 6 17 5th 6th 6th
842 Red Deer Bmx AB William CREIGHTON 7 20 6th 7th 7th
3 STONY PLAIN BMX AB Trystin RICE 8 26 8th DNF:8 CR:10

13 Novice Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
SK1 Globe BMX Raceway SK Gabriel GIBSON 1 3 1st 1st 1st
132 RED DEER BMX AB Carter ZIMMERMAN 2 9 4th 2nd 3rd
327 Red Deer Bmx AB Piet DIJKSTRA 3 10 5th 3rd 2nd
4 CALGARY BMX AB Kevin CLARKE 4 10 2nd 4th 4th
271 RED DEER BMX AB Seth KEMP 5 15 3rd 5th CR:7

15 Novice Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
426 ST. ALBERT BMX ? Alfred (Aj) NORMAND 1 4 1st 1st 2nd
239 Edmonton Bmx AB Dawson BACON 2 5 2nd 2nd 1st
2 CALGARY BMX AB Gavin ALEXANDER
KDM
3 10 3rd 4th 3rd
1 Medicine Hat Bmx Association AB Nolan GRAVES (14NM)
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
4 11 4th 3rd 4th
504 Stony Plain Bmx AB Nathan AINSWORTH (14NM) 5 15 5th 5th 5th

35 to 39 Novice Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
877 Medicine Hat Bmx Association AB Nick GAUTHIER 1st - 3 1st 1st 1st
944 CALGARY BMX AB Rodney CARRIERE 2nd - 7 2nd 2nd 3rd
AB8 LETHBRIDGE BMX AB Dion BAYRACK
Rival Racing Factory Canada
3rd - 7 3rd 2nd 2nd
SK3 Club Unknown ? Clay NEWBY 4th - 11 6th 3rd 2nd
6 AIRDRIE BMX AB Michael COLBY 5th - 12 4th 5th 3rd
787 Cochrane Bmx AB Scott KERR-SMITH 6th - 11 2nd 4th 5th
834 Cochrane Bmx AB Amos CARRIER 7th - 11 4th 3rd 4th
723 Lethbridge Bmx AB Dustin VANDER WOUDE
Van's Speed Shop
DNF - 3 1st 1st 1st
230 COCHRANE BMX AB Bradley GIGGS - 14 3rd 5th 6th
4 Edmonton Bmx AB David POTTER - 15 5th 4th 6th
7 Calgary Bmx AB Frederick BEST - 16 6th 6th 4th
175 Cochrane Bmx AB Eric MURRAY (30-34NM) - 16 5th 6th 5th

40 to 44 Novice Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
G STONY PLAIN BMX AB Lee JACOBS 1 3 1st 1st 1st
218 Okotoks Bmx AB Casey SHANK 2 8 2nd 3rd 3rd
644 Cochrane Bmx AB Jerold HOSHOWATIUK
Cafe Roubaix p/b 4iiii
3 9 5th 2nd 2nd
6 Stony Plain Bmx AB Michael CHALMERS
Grubwear
4 13 4th 4th 5th
5 COCHRANE BMX AB Brad CHRISTENSEN 5 14 3rd 7th 4th
504 Cochrane Bmx AB Adam ROSS 6 18 6th 5th REL:7
10 Stony Plain Bmx AB Joshua MARSHALL 7 19 7th 6th 6th

45+ Novice Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
565 Cochrane Bmx AB Ari LAURELL
TimeFree Inc
1 3 1st 1st 1st
AB8 LETHBRIDGE BMX AB Bryan DONALD 2 6 2nd 2nd 2nd
3 Calgary Bmx AB Darcy FRANK 3 9 3rd 3rd 3rd
851 Okotoks Bmx AB Gregory FISHER 4 12 4th 4th 4th
420 STONY PLAIN BMX AB David ARMSTRONG 5 15 5th 5th 5th
658 Team Cafe Roubaix ? Daniel RICHTER
Cafe Roubaix Bicycles
6 18 6th 6th 6th
562 RED DEER BMX AB Peter SNAPE - ## CR:9 DNS DNS

6 Intermediate Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 AIRDRIE BMX AB Colton COOLS
Bombshell
1 3 1st 1st 1st
AB 1 Cochrane Bmx AB Spencer FAUPEL
Café Roubaix
2 9 5th 2nd 2nd
219 COCHRANE BMX AB Ben KEED 3 10 4th 3rd 3rd
AB5 CALGARY BMX AB Beau MCHATTIE 4 10 2nd 4th 4th
964 Okotoks Bmx AB Tyler LAYTON 5 13 3rd 5th 5th
AB6 Okotoks Bmx AB Archer SZIVA 6 19 6th 6th 7th
911 Calgary Bmx AB Zachary CHUBEY (5IM) 7 20 7th 7th 6th
AB2 Airdrie Bmx AB Benjamin CAMPBELL - ## CR:10 DNS DNS

7 Intermediate Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 MEDICINE HAT BMX ? Liam GIESBRECHT
Gravity Sports, Ken Hauck Towing, Lurch's Winchin'
1st - 3 1st 1st 1st
4 RED DEER BMX AB Justin MCLEAN 2nd - 4 2nd 1st 1st
N6 Calgary Bmx AB Jesse POIRIER
Bombshell/Avent Factory Team Canada
3rd - 5 1st 2nd 2nd
1 Calgary Bmx AB Colton PINEAU
Bombshell / Avent
4th - 8 3rd 3rd 2nd
7 Cochrane Bmx AB Davis CARRIER
Willys Wrenching
5th - 11 4th 4th 3rd
04 EDMONTON BMX AB Dainan JEWELL 6th - 9 3rd 2nd 4th
02 CALGARY BMX AB Reave CARRIERE 7th - 8 2nd 3rd 3rd
8 Okotoks Bmx AB Jackson WILLCOTT 8th - 13 4th 5th 4th
AB6 STONY PLAIN BMX AB Brady MITSCHKE - 14 5th 4th 5th
502 Lethbridge Bmx AB Jackson RICHTER
RPM
- 15 5th 5th 5th

8 Intermediate Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 Calgary Bmx AB Bennett STEARNS
Avent Frames/Bombshell Part and Racing for Autism
1st - 3 1st 1st 1st
12 Stony Plain Bmx AB Cooper CHETEK 2nd - 7 2nd 2nd 3rd
477 Edmonton Bmx AB Kai GEORGET-FINNIE 3rd - 5 1st 2nd 2nd
15 Medicine Hat Bmx Association AB Kaden SMITH
Mom and dad
4th - 11 3rd 6th 2nd
808 STONY PLAIN BMX AB Cade WRIGHT 5th - 13 5th 4th 4th
11 Edmonton Bmx AB Ryder SCHMIDT 6th - 11 5th 3rd 3rd
14 Red Deer Bmx AB Tiler EDGAR 7th - 4 2nd 1st 1st
06 STONY PLAIN BMX AB Henry FERLAND 8th - 12 3rd 4th 5th
08 LETHBRIDGE BMX AB Bryson VANDERVEEN - 13 4th 5th 4th
4 EDMONTON BMX AB Blake POTTER
Podium Athletics
- 13 4th 3rd REL:6
9 STONY PLAIN BMX AB Declan ARMSTRONG - 16 6th 5th 5th

9 Intermediate Male (18 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
630 Red Deer Bmx AB Kye SAMUELSON 1st 1st - 3 1st 1st 1st
AB6 AIRDRIE BMX AB Marcus ADAMCHUK
B&P
2nd 1st - 4 1st 2nd 1st
13 Red Deer Bmx AB Tresten EDGAR 3rd 2nd - 4 2nd 1st 1st
11 EDMONTON BMX AB Liam HUNTER 4th 2nd - 6 3rd 1st 2nd
237 Edmonton Bmx AB Samuel GILKER 5th 4th - 9 4th 2nd 3rd
01 MEDICINE HAT BMX Association AB Chase SMYTH 6th 3rd - 11 3rd 5th 3rd
02 OKOTOKS BMX AB Dylan THOMAS 7th 4th - 8 3rd 3rd 2nd
03 AIRDRIE BMX AB Jackson KREBS 8th 3rd - 7 2nd 2nd 3rd
7 EDMONTON BMX AB Jaxon CAROLAN
Alberta Extinguisher
5th - 11 5th 4th 2nd
SK1 Globe BMX Raceway SK Kyler DOMAK 5th - 11 2nd 3rd 6th
15 Okotoks Bmx AB Thomas SEIBERT 6th - 8 1st 3rd 4th
176 EDMONTON BMX AB Gavin WITHOLT 6th - 12 4th 4th 4th
390 Stony Plain Bmx AB Nolan JACOBS - - 13 5th 4th 4th
8 Medicine Hat Bmx Association AB Kaeden BELL
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
- - 15 4th 5th 6th
04 CALGARY BMX AB Jayden DOUCETTE - - 16 6th 5th 5th
6 Edmonton Bmx AB Cale BAILLIE
Tiger Electric Ltd
- - 16 5th 6th 5th
14 Lethbridge Bmx AB Aiden MABIE - - 17 6th 6th 5th
813 Lethbridge Bmx AB Draven SHAW
Van's Speed Shop
- - 18 6th 6th 6th

10 Intermediate Male (20 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
12 Calgary Bmx AB Maxwell LEE
Bombshell / Avent Factory Team
1st 1st - 4 2nd 1st 1st
7 AIRDRIE BMX AB Reuben BABER
KDM
2nd 1st - 4 1st 2nd 1st
3 Cochrane Bmx AB Joshua HAGEL 3rd 2nd - 5 2nd 1st 2nd
4 Calgary Bmx AB Jack PURDY 4th 2nd - 6 3rd 1st 2nd
721 Red Deer Bmx AB Jaycob HOEDEL 5th 4th - 8 2nd 2nd 4th
SK2 Club Unknown ? Eric NEWBY 6th 3rd - 9 4th 3rd 2nd
AB8 AIRDRIE BMX AB Hunter COLBY 7th 4th - 9 2nd 4th 3rd
01 COCHRANE BMX AB Lincoln GIGGS DNF 3rd - 6 1st 4th 1st
13 Stony Plain Bmx AB Brady BATEMAN 5th - 7 3rd 2nd 2nd
9 AIRDRIE BMX AB Gabriel BLONDEAU
KDM
5th - 13 5th 5th 3rd
09 AIRDRIE BMX AB Graeson EBBINGHOFF 6th - 8 3rd 2nd 3rd
2 AIRDRIE BMX AB Brayson KLEIN
B&P CYCLE/ comic book traders
6th - 11 3rd 5th 3rd
03 AIRDRIE BMX AB Nicolas STEPIEN
B & P Cycle
7th - 10 4th 1st 5th
14 Cochrane Bmx AB Cohen CHRISTENSEN 7th - 12 5th 3rd 4th
8 Stony Plain Bmx AB Jack HOOK 8th - 5 1st 3rd 1st
02 COCHRANE BMX AB Ayron DAVIS 8th - 9 1st 3rd 5th
05 STONY PLAIN BMX AB Easton SHEARER - - 13 5th 4th 4th
19 RED DEER BMX AB Berkley LIDGREN - - 13 4th 5th 4th
15 Red Deer Bmx AB Evan BOERGER - - 13 4th 4th 5th
D EDMONTON BMX AB Layne HUBBARD - - 15 5th 5th 5th

11 Intermediate Male (16 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
SK1 GLOBE BMX RACEWAY SK Cael REDHEAD 1st - 3 1st 1st 1st
6 Edmonton Bmx AB Russell KALASHNIKOFF 2nd - 8 3rd 3rd 2nd
22 Edmonton Bmx AB Jairen DOUCETTE 3rd - 7 3rd 2nd 2nd
8 AIRDRIE BMX AB Cole HANSEN
Bombshell
4th - 9 2nd 3rd 4th
20 Calgary Bmx AB Jaden POHL 5th - 13 2nd 8th 3rd
9 EDMONTON BMX AB Parker HOCHREITER 6th - 11 4th 4th 3rd
10 Edmonton Bmx AB Jacob DUCHARME 7th - 11 4th 2nd 5th
294 EDMONTON BMX AB Mark Patrick LUDLOW 8th - 3 1st 1st 1st
17 Lethbridge Bmx AB Owen MABIE - 15 5th 4th 6th
03 CALGARY BMX AB Eric LEDDS - 16 7th 5th 4th
286 OKOTOKS BMX AB Timothy SOMMERS - 16 5th 6th 5th
469 STONY PLAIN BMX AB Cole DESILETS - 17 6th 5th 6th
14 Club Unknown ? Noah HASSELBERG - 20 6th 7th 7th
12 Airdrie Bmx AB Jackson DUKOVAC - 21 7th 6th 8th
08 STONY PLAIN BMX AB Quin THOMSEN - 23 8th 8th 7th
368 Cochrane Bmx AB Simon WITT - 23 8th 7th 8th

12 Intermediate Male (21 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 ST. ALBERT BMX ? Nicholas BALDWIN
D-Trac Construction
1st 1st - 3 1st 1st 1st
5 AIRDRIE BMX AB Benet MCKEE
Form Worx
2nd 1st - 4 1st 2nd 1st
943 COCHRANE BMX AB Brett FISHER 3rd 2nd - 5 1st 3rd 1st
18 Red Deer Bmx AB Toby MEINDERS 4th 2nd - 7 3rd 2nd 2nd
7 AIRDRIE BMX AB Chase REVES
B&P
5th 3rd - 6 1st 4th 1st
3 Okotoks Bmx AB Easton MCALISTER
Team SAVE / Elizebeth Street Pet Hospital
6th 3rd - 7 3rd 2nd 2nd
11 Cochrane Bmx AB Isaiah DAVIS 7th 4th - 5 2nd 1st 2nd
589 Edmonton Bmx AB Brennen ODDY 8th 4th - 8 2nd 3rd 3rd
8 RED DEER BMX AB Graeson ABEL 5th - 10 3rd 4th 3rd
15 Okotoks Bmx AB Colin FISHER 5th - 10 4th 2nd 4th
519 Lethbridge Bmx AB Braden VAN REEUWYK 6th - 7 2nd 1st 4th
13 Okotoks Bmx AB Lukas SHANK
Save Veterinary Clinic
6th - 12 4th 4th 4th
521 STONY PLAIN BMX AB Nicholas CARDWELL 7th - 12 6th 3rd 3rd
764 Medicine Hat Bmx Association AB Keon COULOMBE
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
7th - 12 4th 3rd 5th
9 St Albert Bmx Association ? Robert HIERLMEIER
Maxwell Realty
8th - 6 3rd 1st 2nd
779 Edmonton Bmx AB Cameron CHRISTIAN 8th - 11 4th 4th 3rd
17 Okotoks Bmx AB Jordan CHIBRY - - 12 2nd 5th 5th
546 Lethbridge Bmx AB Tyson AVEY - - 14 5th 5th 4th
448 RED DEER BMX AB Jacob VELETI - - 15 5th 5th 5th
256 STONY PLAIN BMX AB Darian FREAKE - - 16 5th 6th 5th
19 Stony Plain Bmx AB Tristan WHITE - - 18 5th CR:7 6th

13 Intermediate Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
107 Cochrane Bmx AB Cole FISCHER 1st - 3 1st 1st 1st
761 RED DEER BMX AB Charter FOREMAN 2nd - 4 1st 2nd 1st
3 Red Deer Bmx AB Sam HOLLMAN
mom and dad
3rd - 5 2nd 1st 2nd
7 Edmonton Bmx AB Blake LAMARCHE 4th - 12 4th 5th 3rd
6 Medicine Hat Bmx Association AB Noah SEHN 5th - 8 3rd 3rd 2nd
242 Calgary Bmx AB Mcintyre WILLOUGHBY 6th - 10 5th 2nd 3rd
700 STONY PLAIN BMX AB Julian CARDWELL 7th - 9 2nd 3rd 4th
9 Cochrane Bmx AB Colby CARDWELL - 12 4th 4th 4th
10 Okotoks Bmx AB Garret COMMANDEUR - 12 3rd 4th 5th

14 Intermediate Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
678 EDMONTON BMX AB Tyler CHRISTIAN 1st - 5 2nd 1st 2nd
266 RED DEER BMX AB Ethan GLENN 2nd - 4 1st 2nd 1st
2 Calgary Bmx AB Owen FRANK 3rd - 7 1st 3rd 3rd
5 CALGARY BMX AB Riley KIMMITT 4th - 9 2nd 5th 2nd
SK1 Globe BMX Raceway SK Kaine FOSTER
FXR Bboyd autobody. Doug’s Spoke n Sport
5th - 10 3rd 2nd 5th
458 RED DEER BMX AB Caeden RUSH 6th - 6 4th 1st 1st
345 STONY PLAIN BMX AB Kaleb HEDLEY 7th - 11 4th 3rd 4th
652 LETHBRIDGE BMX AB Eric KITT 8th - 12 5th 4th 3rd
3 AIRDRIE BMX AB Ryder MCKEE
Form Worx
- 13 3rd 6th 4th
02 OKOTOKS BMX AB Aidan NYBOE - 15 5th 4th 6th
7 Airdrie Bmx AB Creston HENDERSON - 16 6th 5th 5th
407 STONY PLAIN BMX AB Vince ASSINGER - 18 6th 6th 6th

15 Intermediate Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
7 STONY PLAIN BMX AB Campbell MALCOLM 1 3 1st 1st 1st
2 ST. ALBERT BMX ? Ryan RACICH 2 6 2nd 2nd 2nd
5 EDMONTON BMX AB Damien STREADWICK
Velocity
3 9 3rd 3rd 3rd
6 AIRDRIE BMX AB Brady ESAU 4 12 4th 4th 4th
3 Edmonton Bmx AB Trey DRAKE
Stahl Peterbilt Inc.
5 15 5th 5th 5th

16 Intermediate Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
5 Medicine Hat Bmx Association AB Jack HAGARTY 1 5 1st 3rd 1st
6 AIRDRIE BMX AB Allan PLUNKETT 2 7 4th 1st 2nd
AB8 Okotoks Bmx AB Quinn HALVORSEN 3 10 5th 2nd 3rd
7 Okotoks Bmx AB Connor MOLDENHAUER 4 11 2nd 5th 4th
SK2 Globe BMX Raceway SK Deklan VELTKAMP
Mom & Dad
5 12 3rd 4th 5th

7 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Calgary Bmx AB Logan LEE
Bombshell / Avent Factory Team
1 3 1st 1st 1st
AB1 Red Deer Bmx AB Harriet RUSH (6XF) 2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 Calgary Bmx AB Maci DUECK 3 9 3rd 3rd 3rd
AB2 Edmonton Bmx AB Eilir FINDLING
www.summacollege.ca / Summa Safety & Environment College
4 13 4th 4th 5th
488 OKOTOKS BMX AB Madelyn SOMMERS 5 14 5th 5th 4th
AB3 EDMONTON BMX AB Aspyn PEARSON (6XF)
Velocity
6 18 DNF:6 6th 6th

8 Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Cochrane Bmx AB Haylee LAURELL
TimeFree Inc
1 4 1st 1st 2nd
862 RED DEER BMX AB Charley FOREMAN 2 5 2nd 2nd 1st
AB3 Airdrie Bmx AB Frankie WIEST
UNITED CYCLE
3 9 3rd 3rd 3rd

9 Expert Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Red Deer Bmx AB Amelia RUSH 1 6 3rd 2nd 1st
2 Red Deer Bmx AB Nia Anne FEE 2 6 1st 1st 4th
AB4 Stony Plain Bmx AB Payton DUFFY 3 10 2nd 3rd 5th
AB2 COCHRANE BMX AB Zoe WITWICKI 4 11 5th 4th 2nd
N3 Edmonton Bmx AB Kamryn DOUCETTE
Moms retirement fund
5 14 4th 7th 3rd
08 STONY PLAIN BMX AB Emily-Rose MARSHALL 6 17 6th 5th 6th
01 CALGARY BMX AB Peytyn FRANK 7 20 7th 6th 7th

10 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 Cochrane Bmx AB Ashtynn FORSBERG 1 3 1st 1st 1st
AB1 Calgary Bmx AB Kate LEEDS 2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 Lethbridge Bmx AB Nikki VUCUREVICH
Bombshell/Avent Factory Team Canada and 6D Helmets
3 9 3rd 3rd 3rd
AB2 Medicine Hat Bmx Association AB Victoria SEHN 4 12 4th 4th 4th

11 Expert Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Okotoks Bmx AB Giuliana BREGLIANO
SAVE Veterinary Emergency Hospital, Okotoks, Alberta
1 3 1st 1st 1st
N4 Edmonton Bmx AB Taryn BAILLIE
Tiger Electric Ltd
2 7 2nd 3rd 2nd
AB7 Calgary Bmx AB Jada DUECK 3 9 3rd 2nd 4th
740 ST. ALBERT BMX ? Jalyn HOLINSKI
Quick Response Fire Detection
4 12 5th 4th 3rd
AB4 ST. ALBERT BMX Associatiom AB Heidi MCMURDO 5 14 4th 5th 5th
963 RED DEER BMX AB Paisley FOREMAN 6 18 6th 6th 6th
6 Airdrie Bmx AB Brianne KIMPE 7 21 7th 7th 7th

12 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Calgary Bmx AB Hailey TREMEL
Gold Coast
1 3 1st 1st 1st
AB2 Red Deer Bmx AB Olivia RUSH 2 7 2nd 2nd 3rd
AB 3 Red Deer Bmx AB Macie HOLTZ 3 8 3rd 3rd 2nd
AB6 EDMONTON BMX AB Natalia REID
Velocity
4 13 4th 4th 5th
AB7 Lethbridge Bmx AB Alexia PETRIK
GHP Canada
5 14 5th 5th 4th
AB8 OKOTOKS BMX AB Aurora ROCHELEAU 6 18 6th 6th 6th

13 Expert Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Airdrie Bmx AB Abygale REEVE
Team Alberta/Goldcoast
1 3 1st 1st 1st
701 Lethbridge Bmx AB Mila VUCUREVICH
Bombshell/Avent Factory Team Canada and 6D Helmets
2 6 2nd 2nd 2nd
AB2 Medicine Hat Bmx Association AB Hallie GAUTHIER 3 9 3rd 3rd 3rd
628 RED DEER BMX AB Rebecca RUSH 4 13 4th 5th 4th
N6 Airdrie Bmx AB Skyla GRENIER 5 14 5th 4th 5th
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Alysha KITT 6 18 6th 6th 6th
5 RED DEER BMX AB Holly MCLEOD 7 21 7th 7th 7th

14 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Okotoks Bmx AB Isabella BREGLIANO
SAVE Veterinary Emergency Hospital
1 3 1st 1st 1st
N6 Edmonton Bmx AB Delaney JONES
Gold Coast Cycle Alberta Provincial Team
2 6 2nd 2nd 2nd
859 EDMONTON BMX AB Mallory OGILVIE
Velocity
3 10 3rd 4th 3rd
N4 OKOTOKS BMX AB Sophia GIBBS
SAVE
4 11 4th 3rd 4th
AB5 Okotoks Bmx AB Jorianna MCALISTER
Team SAVE / Elizebeth Street Pet Hospital
5 15 5th 5th 5th
AB4 EDMONTON BMX AB Rachel BELL
Velocity Cycling Club
6 18 6th 6th 6th

15 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Red Deer Bmx AB Lindsay HALL 1 3 1st 1st 1st
H AIRDRIE BMX AB Emily HENDERSON 2 6 2nd 2nd 2nd
953 Okotoks Bmx AB Briony FOKKENS
Tri-Form Concrete
3 9 3rd 3rd 3rd
N4 RED DEER BMX AB Alexia CALLAN 4 13 5th 4th 4th
AB5 CALGARY BMX AB Keanna DUECK 5 14 4th 5th 5th

16 Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Red Deer Bmx AB Molly SIMPSON
Daylight Cycles and Team Alberta
1 3 1st 1st 1st
02 CALGARY BMX AB Willow POINTEN 2 7 2nd 2nd 3rd
SK1 GLOBE BMX RACEWAY SK Makenna FOSTER
FXR
3 8 3rd 3rd 2nd

17-24 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
948 Lethbridge Bmx AB Kendra ENNS
Bert and Macs
1 4 2nd 1st 1st
N5 Edmonton Bmx AB Tegan PASITNEY
Podium Athletics
2 5 1st 2nd 2nd
N6 MEDICINE HAT BMX ? Geneva SLEZINSKY 3 9 3rd 3rd 3rd
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Yvonne MCLEAN 4 14 4th 4th 6th
AB3 Medicine Hat Bmx Association AB Jessalyn PHILLIPS
Clarity Orthodontics
5 15 5th 5th 5th
AB4 Medicine Hat Bmx Association AB Samantha ANDRES
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
6 16 6th 6th 4th

25+ Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
Factory Clayborn Canada
1 3 1st 1st 1st
AB6 Lethbridge Bmx AB Andrea Erin RICHTER
RPM
2 6 2nd 2nd 2nd
N6 Club Unknown ? Lori SMITH
The Bike Doctor
3 9 3rd 3rd 3rd

7 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
392 Edmonton Bmx AB Jaxsen BENNETTS 1 5 2nd 2nd 1st
AB2 AIRDRIE BMX AB Marcell BLONDEAU
KDM
2 8 3rd 3rd 2nd
N2 AIRDRIE BMX AB Xaiden BURT
Advent Bombshell
3 9 REL:5 1st 3rd
AB3 Stony Plain Bmx AB Carter DUFFY 4 10 1st 5th 4th
3 RED DEER BMX AB Denver LIDGREN 5 13 4th 4th 5th

8 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 RED DEER BMX AB Dane ST DENNIS
Factory Yess Squared
1 3 1st 1st 1st
N7 Calgary Bmx AB Gage CARSON
Kid Dynamite Alberta
2 8 3rd 3rd 2nd
AB2 Red Deer Bmx AB Cameron FRYKAS 3 9 2nd 4th 3rd
6 Lethbridge Bmx AB Easton FOWLER 4 11 5th 2nd 4th
AB7 Lethbridge Bmx AB Liam KITT
Kid Dynamite Alberta
5 14 4th 5th 5th

9 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 STONY PLAIN BMX AB Chase ARANEDA
Gold Coast
1 3 1st 1st 1st
AB2 COCHRANE BMX AB Nathan VLAHAKIS
KDM
2 7 2nd 2nd 3rd
4 CALGARY BMX AB Jarett HARVEY
Bombshell
3 9 4th 3rd 2nd
N3 Airdrie Bmx AB Grady POTTER
B&P Cycle
4 12 3rd 4th 5th
2 Calgary Bmx AB Brodie PINEAU
Bombshell / Avent
5 14 5th 5th 4th
AB3 Red Deer Bmx AB Ryland GOULDING 6 20 6th 7th 7th
AB8 OKOTOKS BMX AB Ewan THOMSON 7 21 7th 8th 6th
3 EDMONTON BMX AB Marshall ERICKSON 8 22 8th 6th 8th

10 Expert Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Edmonton Bmx AB Nolan REILING
Bombshell
1st - 3 1st 1st 1st
AB7 COCHRANE BMX AB Jaxson ROSS 2nd - 5 3rd 1st 1st
N7 Cochrane Bmx AB Aj LAURELL
TimeFree Inc
3rd - 7 2nd 2nd 3rd
AB 3 Edmonton Bmx AB Brody RICHARDS
Enman Construction
4th - 6 1st 3rd 2nd
SK1 Globe BMX Raceway SK Landen HIEBERT 5th - 7 2nd 3rd 2nd
4 EDMONTON BMX AB Brady PEARSON
Velocity
6th - 10 4th 2nd 4th
663 Club Unknown ? Colton MICHEAL 7th - 12 5th 4th 3rd
10 RED DEER BMX AB Spencer EGGLETON - 12 3rd 4th 5th
AB4 St Albert Bmx Association ? Cameron KUZMA - ## 4th CR:7 DNS

11 Expert Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Airdrie Bmx AB Nico DIAZ
Kid Dynamite Alberta
1st - 5 1st 3rd 1st
AB 5 Lethbridge Bmx AB Bogart FERGUSON
Factory Bombshell Canada
2nd - 9 2nd 5th 2nd
AB6 RED DEER BMX AB Matthew MCLEAN
Atlas
3rd - 6 3rd 2nd 1st
N2 RED DEER BMX AB Blake SHEPHERD-COLBERG
Berserk Racing, maximal advantage, box components
4th - 9 1st 1st 7th
AB8 Cochrane Bmx AB Jackson KEITH 5th - 12 3rd 6th 3rd
AB2 Edmonton Bmx AB Oscar TWELLS
Podium Athletics
6th - 8 2nd 4th 2nd
3 Airdrie Bmx AB William POWLAN
B&P Cycle
7th - 10 5th 1st 4th
11 Okotoks Bmx AB Cole WILLCOTT 8th - 11 6th 2nd 3rd
4 Red Deer Bmx AB Wyatt SIMPSON - 13 5th 3rd 5th
532 Edmonton Bmx AB Evan KAPANEN - 14 6th 4th 4th
7 Stony Plain Bmx AB Jack COOMBS - 15 4th 5th 6th
9 STONY PLAIN BMX AB Easton ARANEDA
Gold Coast
- 16 4th 7th 5th
16 Lethbridge Bmx AB Ethan KITT
Kid Dynamite Alberta
- 19 7th 6th 6th

12 Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 CALGARY BMX AB Caleb GRAHAM
Bombshell
1 4 1st 1st 2nd
AB2 CALGARY BMX AB Brock FOSTER 2 5 2nd 2nd 1st
AB8 EDMONTON BMX AB Ethan HUNTER 3 9 3rd 3rd 3rd
AB7 Red Deer Bmx AB Taylor BOLL 4 13 4th 5th 4th
AB5 EDMONTON BMX AB Marc STREADWICK
Velocity
5 15 6th 4th 5th
7 Red Deer Bmx AB Shayne HALL 6 17 5th 6th 6th

13 Expert Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
W4 RED DEER BMX AB Carson KOWASKI
Alberta Devo Team
1st - 3 1st 1st 1st
AB4 Red Deer Bmx AB Nickolas NUGENT
Yess
2nd - 4 1st 2nd 1st
N3 Calgary Bmx AB Atley CARSON
Kid Dynamite Alberta / Alberta BMX Devo Team
3rd - 5 2nd 1st 2nd
AB7 Medicine Hat Bmx Association AB Landon ANDRES
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
4th - 9 3rd 3rd 3rd
4 Cochrane Bmx AB Luke CHRISTENSEN
Café Roubaix
5th - 12 4th 5th 3rd
5 Airdrie Bmx AB Alex FRANCOIS
Ralph’s Motorsports
6th - 9 4th 3rd 2nd
841 ST. ALBERT BMX ? Drey HOLINSKI
Quick Response Fire Detection
7th - 11 3rd 4th 4th
6 OKOTOKS BMX AB Kaiden CLEROUX
Chris Bros
8th - 11 2nd 2nd 7th
AB5 Red Deer Bmx AB Jack WELIKOKLAD
DAYLIGHT CYCLE
- 15 5th 6th 4th
8 RED DEER BMX AB Tyson WAKALUK - 15 5th 4th 6th
04 EDMONTON BMX AB Tate BAILLIE
Tiger Electric Ltd
- 16 6th 5th 5th
01 AIRDRIE BMX AB Isaac BABER
KDM
- 18 6th 7th 5th
AB3 Calgary Bmx AB James SMITH - 20 7th 7th 6th
08 LETHBRIDGE BMX AB Devin VANDERVEEN - 20 7th 6th 7th

14 Expert Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
T CALGARY BMX AB Max GANAKOVSKYY
Berserk Racing, maximal advantage, box components
1st - 4 1st 1st 2nd
N5 Calgary Bmx AB Dylan TREMEL
Gold Coast
2nd - 4 1st 2nd 1st
AB5 Edmonton Bmx AB Caleb JONES
Gold Coast Cycle Alberta Provincial Team
3rd - 6 2nd 2nd 2nd
508 STONY PLAIN BMX AB Dylan ASSINGER 4th - 6 2nd 3rd 1st
AB4 EDMONTON BMX AB Josh OGILVIE
Velocity
5th - 10 3rd 4th 3rd
AB7 Okotoks Bmx AB Carter SZIVA 6th - 10 4th 3rd 3rd
5 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
DWs Delux Sammiches or Chikin
CR - 11 3rd 1st CR:7
AB8 Medicine Hat Bmx Association AB Isaiah SEHN - 13 4th 5th 4th
626 STONY PLAIN BMX AB Benjamin FERGUSON - ## CR:7 DNS DNS

15 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 EDMONTON BMX AB Kaileb TORRIE
Velocity Cycling Club Team Alberta
1 3 1st 1st 1st
N3 Airdrie Bmx AB Liam MULLETT
Team Alberta, RKTL Ltd.
2 6 2nd 2nd 2nd
AB7 Red Deer Bmx AB Roy MEINDERS 3 9 3rd 3rd 3rd
1 St Albert Bmx Association ? Logan STARLING
Raising Hell Oilfield Hauling Ltd.
4 15 7th 4th 4th
AB3 Club Unknown ? Caleb HASSLEBERG 5 16 4th 7th 5th
538 Red Deer Bmx AB Deacyn PARK 6 16 5th 5th 6th
4 AIRDRIE BMX AB Matthew PRIMEAU
YESS
7 19 6th 6th 7th
F RED DEER BMX AB William WELIKOKLAD
DAYLIGHT CYCLE
- ## CR:10 DNS DNS

16 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI
Factory Rift/Team Alberta
1 3 1st 1st 1st
N8 EDMONTON BMX AB Zachary NEUFELD
Velocity
2 7 2nd 2nd 3rd
AB2 Lethbridge Bmx AB Lucas SCHMIDTLER
Bombshell Avent Canada/Team AB/Bert & Macs Sports
3 9 4th 3rd 2nd
P OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK 4 14 6th 4th 4th
Y EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK
Velocity
5 17 5th 7th 5th
106 Airdrie Bmx AB Kaileb DOWSON
Alberta Team/Yess Team
6 17 3rd 8th 6th
7 Okotoks Bmx AB Darren COMMANDEUR 7 20 7th 5th 8th
8 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE
Podium Athletics
8 21 8th 6th 7th

17-24 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
008 LETHBRIDGE BMX AB Kylar VAN EE
Bert and macs
1 3 1st 1st 1st
AB1 INDEPENDENT CAN Brian JOHNSON 2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 AIRDRIE BMX AB Alex TYSSEN 3 9 3rd 3rd 3rd
AB4 Lethbridge Bmx AB Tyler ENNS 4 13 4th 5th 4th
6 Okotoks Bmx AB Kieran SLAPMAN 5 14 5th 4th 5th

30-34 Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
052 AIRDRIE BMX AB Jordan ABRAHAMSON (29XM) 1 3 1st 1st 1st
AB3 LETHBRIDGE BMX AB James CROKE (29IM) 2 7 2nd 3rd 2nd
03 EDMONTON BMX AB Ryan SCHMIDT 3 8 3rd 2nd 3rd

40-44 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
470 Red Deer Bmx AB Shawn LEE
Daylight cycles Rocky mtn Bike'n Board
1 4 1st 1st 2nd
AB06 Lethbridge Bmx AB Richard PETRIK
GHP Canada
2 5 2nd 2nd 1st
AB5 EDMONTON BMX AB Bradley STREADWICK 3 9 3rd 3rd 3rd
AB7 AIRDRIE BMX AB Mitchell BLONDEAU (35-39XM)
KDM
4 14 4th 6th 4th
747 Cochrane Bmx AB Tyler SEMMENS 5 15 5th 5th 5th
1 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT
Pandemic Yess Lime Nine
6 18 7th 4th 7th
2 Airdrie Bmx AB Michael DOWSON 7 19 6th 7th 6th

45+ Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Lethbridge Bmx AB Darren WILLIAMS
Factory Clayborn Canada
1 3 1st 1st 1st
AB3 COCHRANE BMX AB Brian OTTERSON 2 7 3rd 2nd 2nd
AB 7 Lethbridge Bmx AB Christopher FERGUSON
GT Canada Ascent Cycle
3 8 2nd 3rd 3rd

Top of Report