End of Report

Provincial #3 - Red Deer, July 21, 2018

Alberta BMX

BMX EVENT MANAGER, Report Created 21/Jul/2018 19:03:37

FULL RESULTS

Total Entries = 654

Total Riders = 591

Junior Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
712 ST. ALBERT BMX AB Jesse KABLFLEISH 1st - 13 CR:7 4th 2nd
49 Calgary Bmx AB Daina TUCHSCHERER (PW)
Pure Bicycle, Dominus Components, shimano,
2nd - 12 4th 4th 4th
AB01 Okotoks Bmx AB Wyatt ANDRES
Yess S.A.V.E
3rd - 9 3rd 3rd 3rd
AB05 Okotoks Bmx AB Matteo BREGLIANO
SAVE veterinary emergency hospital
4th - 6 2nd 2nd 2nd
106 AIRDRIE BMX AB Brycen ANDREWS 5th - 3 1st 1st 1st
3 Calgary Bmx AB Adam HOSIE 6th - 8 3rd 2nd 3rd
961 CALGARY BMX AB Brendan VANDERKUIP 7th - 10 2nd 3rd 5th
N4 Cochrane Bmx AB Zachary CROFT
B&P Cycle, YESS
8th - 3 1st 1st 1st
87 St Albert Bmx Association ? Cayleigh VAN STAALDUINEN (PW)
Staats
- 14 4th 5th REL:5
313 CALGARY BMX AB Brianne VANDERKUIP (PW) - 15 5th 5th REL:5

Elite Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
606 ST. ALBERT BMX AB Garrett HEBERT 1st - 3 1st 1st 1st
803 AIRDRIE BMX AB Adam BOURNS 2nd - 8 2nd 2nd 4th
126 COCHRANE BMX AB Taylor OTTERSON 3rd - 17 4th 7th 6th
737 Airdrie Bmx AB River PEACOCK
Athletic Spirit inc
4th - 16 7th 6th 3rd
715 CALGARY BMX AB Jeffrey JACOBSEN
Advent Bombshell
5th - 11 3rd 3rd 5th
AB01 Lethbridge Bmx AB Riley LAVORATO 6th - 11 5th 4th 2nd
266 RED DEER BMX AB Chase HARRISON - 18 6th 5th 7th

Jr. Devo Male (17 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI
Factory Rift/Team Alberta
1st 1st - 3 1st 1st 1st
T CALGARY BMX AB Max GANAKOVSKYY
Berserk Racing, maximal advantage, box components
2nd 2nd - 5 1st 2nd 2nd
N5 Calgary Bmx AB Dylan TREMEL
Gold Coast
3rd 3rd - 10 5th 3rd 2nd
AB8 EDMONTON BMX AB Kaileb TORRIE
Velocity Cycling Club Team Alberta
4th 2nd - 7 3rd 1st 3rd
N8 EDMONTON BMX AB Zachary NEUFELD
Velocity
5th 1st - 4 2nd 1st 1st
Y EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK
Velocity
6th 4th - 11 4th 3rd 4th
626 STONY PLAIN BMX AB Benjamin FERGUSON 7th 4th - 10 3rd 4th 3rd
168 EDMONTON BMX AB Kade BYRNE
Podium Athletics
8th 3rd - 8 1st 4th 3rd
N3 Airdrie Bmx AB Liam MULLETT
Team Alberta, RKTL Ltd.
5th - 5 2nd 2nd 1st
F RED DEER BMX AB William WELIKOKLAD 5th - 7 2nd 3rd 2nd
AB2 Lethbridge Bmx AB Lucas SCHMIDTLER
Bombshell Avent Canada/Team AB/Bert & Macs Sports
6th - 10 4th 2nd 4th
AB4 EDMONTON BMX AB Josh OGILVIE
Velocity
6th - 14 4th 5th 5th
4 AIRDRIE BMX AB Matthew PRIMEAU
YESS
- - 15 5th 5th 5th
AB5 Edmonton Bmx AB Caleb JONES
Gold Coast Cycle Alberta Provincial Team
- - 16 6th 6th 4th
P OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK - - 16 3rd CR:8 5th
AB7 Red Deer Bmx AB Roy MEINDERS - - 16 6th 4th 6th
508 STONY PLAIN BMX AB Dylan ASSINGER - - 16 5th 5th 6th

Jr. Devo Female (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Red Deer Bmx AB Molly SIMPSON
Daylight Cycles and Team Alberta
1st - 3 1st 1st 1st
N2 Red Deer Bmx AB Lindsay HALL 2nd - 5 1st 2nd 2nd
N6 Edmonton Bmx AB Delaney JONES
Gold Coast Cycle Alberta Provincial Team
3rd - 6 2nd 1st 3rd
H AIRDRIE BMX AB Emily HENDERSON 4th - 11 5th 2nd 4th
859 EDMONTON BMX AB Mallory OGILVIE
Velocity
5th - 9 2nd 4th 3rd
N4 OKOTOKS BMX AB Sophia GIBBS
SAVE
6th - 8 3rd 3rd 2nd
N3 Okotoks Bmx AB Isabella BREGLIANO
SAVE Veterinary Emergency Hospital
7th - 8 4th 3rd 1st
02 CALGARY BMX AB Willow POINTEN - 12 3rd 4th 5th
AB4 EDMONTON BMX AB Rachel BELL
Velocity Cycling Club
- 13 4th 5th 4th

Masters Male 30+ (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
955 Red Deer Bmx AB Lyndon RUSH 1 4 2nd 1st 1st
AB2 Okotoks Bmx AB Chris NAKAMURA 2 6 1st 2nd 3rd
333 Medicine Hat Bmx Association AB Justin DOEHRING 3 8 3rd 3rd 2nd

Cruiser 35-39 Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Airdrie Bmx AB Rhonda GRENIER 1 4 1st 1st 2nd
662 LETHBRIDGE BMX AB Lisa PETRIK 2 5 2nd 2nd 1st
OO5 Okotoks Bmx AB Marta WILLCOTT (30-34FC) 3 9 3rd 3rd 3rd
N2 RED DEER BMX AB Christy ST DENNIS 4 13 4th 4th 5th
057 CALGARY BMX AB Tasha BEST 5 15 5th 6th 4th
824 Stony Plain Bmx AB Robin WOODS 6 17 6th 5th 6th

Cruiser 40-44 Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
849 Edmonton Bmx AB Heather GILKER 1 4 1st 1st 2nd
3 OKOTOKS BMX AB Tara SZIVA 2 6 2nd 3rd 1st
AB3 Edmonton Bmx AB Vanessa POTTER 3 9 3rd 2nd 4th
U EDMONTON BMX AB Lindsie PEARSON
Velocity Cycling Club
4 12 5th 4th 3rd
889 Stony Plain Bmx AB Tarah HOOK - ## 4th CR:7 DNS

Cruiser 45+ Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
Factory Clayborn Canada
1 3 1st 1st 1st
N2 Globe BMX Raceway SK Lori SMITH
The Bike Doctor
2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 AIRDRIE BMX AB Reegan JONES-EBBINGHOFF 3 9 3rd 3rd 3rd
AB4 Lethbridge Bmx AB Tasha ENNS 4 12 4th 4th 4th
628 Red Deer Bmx AB Katherine BOLL 5 15 5th 5th 5th

Cruiser 9 and Under Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
956 Calgary Bmx AB Gage CARSON
Kid Dynamite Alberta
1 3 1st 1st 1st
349 AIRDRIE BMX AB Xaiden BURT 2 7 2nd 2nd 3rd
763 Medicine Hat Bmx Association AB Liam GIESBRECHT
Gravity Sports, Ken Hauck Towing, Lurch's Winchin'
3 8 3rd 3rd 2nd
343 Airdrie Bmx AB Georgia DUKOVAC (9FC) 4 12 4th 4th 4th

Cruiser 10-12 Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 EDMONTON BMX AB Marc STREADWICK
Velocity
1 3 1st 1st 1st
N1 Red Deer Bmx AB Shayne HALL 2 6 2nd 2nd 2nd
1 Cochrane Bmx AB Aj LAURELL
TimeFree Inc
3 9 3rd 3rd 3rd
AB5 Okotoks Bmx AB Easton MCALISTER
Team SAVE / Elizebeth Street Pet Hospital
4 13 4th 4th 5th
AB6 Okotoks Bmx AB Lukas SHANK
Save Veterinary Clinic
5 14 5th 5th 4th
448 AIRDRIE BMX AB Brayson KLEIN
B&P CYCLE/ comic book traders
6 18 6th 6th 6th

Cruiser 13-14 Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 CALGARY BMX AB Tristan STOREY
Pandemic Limenine Yess
1 3 1st 1st 1st
N3 Calgary Bmx AB Atley CARSON
Kid Dynamite Alberta / Alberta BMX Devo Team
2 6 2nd 2nd 2nd
AB1 Red Deer Bmx AB Nickolas NUGENT
Yess
3 9 3rd 3rd 3rd
AB3 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
DWs Delux Sammiches or Chikin
4 12 4th 4th 4th
AB7 Medicine Hat Bmx Association AB Landon ANDRES
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
5 16 6th 5th 5th
3 CALGARY BMX AB Riley KIMMITT 6 17 5th 6th 6th
488 Edmonton Bmx AB Tate BAILLIE
Tiger Electric Ltd
7 22 7th 7th 8th
093 EDMONTON BMX AB Blake LAMARCHE 8 23 8th 8th 7th

Cruiser 17-29 Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Tyler ENNS 1 3 1st 1st 1st
AB4 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE (15-16MC)
Podium Athletics
2 6 2nd 2nd 2nd
500 EDMONTON BMX AB Damien STREADWICK (15-16MC)
Velocity
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 35-39 Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Medicine Hat Bmx Association AB Nick GAUTHIER 1 3 1st 1st 1st
AB4 RED DEER BMX AB Trevor HALLWOOD 2 8 2nd 4th 2nd
209 RED DEER BMX AB Benjamin RUSH (30-34MC) 3 8 3rd 2nd 3rd
AB7 Club Unknown ? Dion BAYRACK
Rival Racing Factory Canada
4 11 4th 3rd 4th
6 EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT (30-34MC) 5 15 5th 5th 5th
738 Red Deer Bmx AB Tyrel ROBINSON
My Lovely Wife!!
6 18 6th 6th 6th

Cruiser 40-44 Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 CALGARY BMX AB Tony MOTTERSHEAD 1st - 3 1st 1st 1st
880 RED DEER BMX AB Steven BREEZE 2nd - 8 3rd 3rd 2nd
AB2 EDMONTON BMX AB Bradley STREADWICK 3rd - 4 1st 2nd 1st
2 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT
Pandemic Yess Lime Nine
4th - 7 2nd 2nd 3rd
AB03 Lethbridge Bmx AB Richard PETRIK
GHP Canada
5th - 5 2nd 1st 2nd
AB7 Okotoks Bmx AB Kenny MCALISTER
Me, Myself, and I Sponsor!
6th - 9 3rd 3rd 3rd
10 Stony Plain Bmx AB Michael CHALMERS
Grubwear
7th 1st 12 4th 4th 4th
218 Okotoks Bmx AB Casey SHANK 2nd 12 4th 4th 4th
648 Edmonton Bmx AB Bernard ASQUIN - 15 5th 5th 5th

Cruiser 45+ Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Darren WILLIAMS
Factory Clayborn Canada
1 3 1st 1st 1st
AB 3 Lethbridge Bmx AB Christopher FERGUSON
GT Canada Ascent Cycle
2 7 3rd 2nd 2nd
AB4 COCHRANE BMX AB Brian OTTERSON 3 8 2nd 3rd 3rd
N4 Okotoks Bmx AB Marco BREGLIANO
SAVE Veterinary Emergency Hospital
4 12 4th 4th 4th
SK1 Globe BMX Raceway SK Steve ROSMAN 5 17 DNF:7 5th 5th
9 STONY PLAIN BMX AB David ARMSTRONG 6 18 5th 6th 7th
452 Edmonton Bmx AB Kevin DENNIS 7 19 6th 7th 6th

5 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
843 CALGARY BMX AB Alex CARRIERE 1 3 1st 1st 1st
855 Edmonton Bmx AB Breea POTTER 2 7 3rd 2nd 2nd
819 Lethbridge Bmx AB Harley KITT
Kid Dynamite Alberta
3 8 2nd DNF:3 3rd
612 CALGARY BMX AB Arabella MEYNIN - ## CR:6 DNS 4th

6 Novice Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
914 EDMONTON BMX AB Abigai BURRELL 1 3 1st 1st 1st
906 EDMONTON BMX AB Agusta VILLEGAS 2 6 2nd 2nd 2nd
167 Cochrane Bmx AB Ryenn FORSBERG 3 10 4th 3rd 3rd
529 Stony Plain Bmx AB Gretchen HOOK 4 11 3rd 4th 4th
SK1 Club Unknown ? Quinn NEWBY 5 15 5th 5th 5th

7 Novice Female (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
448 OKOTOKS BMX AB Elliotte MCINTOSH 1 5 2nd 2nd 1st
545 Airdrie Bmx AB Trinity KIMPE 2 8 1st 1st 6th
822 Edmonton Bmx AB Everly BOURRIE 3 10 4th 3rd 3rd
5 CALGARY BMX AB Danica HERMAN 4 13 3rd 8th 2nd
432 Okotoks Bmx AB Layla NIEMANS 5 14 6th 4th 4th
AB6 Cochrane Bmx AB Anwyn BELL 6 16 5th 6th 5th
468 ST. ALBERT BMX AB Dallis SAILER 7 19 7th 5th 7th
617 GLOBE BMX RACEWAY SK Savannah WESOLOWSKI 8 23 8th 7th 8th

8 Novice Female (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
756 Calgary Bmx AB Sophie CHUBEY 1st - 3 1st 1st 1st
AB4 ST. ALBERT BMX AB Ariana VAN LEEUWEN 2nd - 4 1st 1st 2nd
AB 5 Cochrane Bmx AB Kaylie DAVIS 3rd - 5 2nd 2nd 1st
AB6 Cochrane Bmx AB Gemma BELL 4th - 8 2nd 3rd 3rd
518 Red Deer Bmx AB Mya NELSON 5th - 10 4th 2nd 4th
412 Calgary Bmx AB Madeleine SEARS 6th - 10 4th 4th 2nd
155 Medicine Hat Bmx Association AB Janessa WEBER 7th - 10 3rd 3rd 4th
949 AIRDRIE BMX AB Charlee BOWES - 13 3rd CR:7 3rd
AB8 STONY PLAIN BMX AB Ember THOMSEN - 14 5th 4th 5th

9 Novice Female (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
576 AIRDRIE BMX AB Téa SUCH 1st - 4 1st 1st 2nd
N5 Cochrane Bmx AB Willow KERR-SMITH 2nd - 3 1st 1st 1st
387 OKOTOKS BMX AB Naomi SOMMERS 3rd - 7 2nd 2nd 3rd
6 CALGARY BMX AB Stella CHIRZYNSKI
Bombshell Advent
4th - 9 3rd 2nd 4th
N6 Cochrane Bmx AB Solvay SEMMENS 5th - 6 2nd 3rd 1st
351 Edmonton Bmx AB Viola DENNIS 6th - 10 4th 4th 2nd
SK2 GLOBE BMX RACEWAY SK Ruby WESOLOWSKI 7th - 12 5th 4th 3rd
AB8 Medicine Hat Bmx Association AB Angela SEHN CR - 13 5th 3rd 5th
567 ST. ALBERT BMX AB Aaliyah VAN LEEUWEN - 14 3rd 5th 6th
988 Calgary Bmx AB Jelina POHL - 15 4th 5th 6th
675 STONY PLAIN BMX AB Nadia FRANCIS - 16 6th 6th 4th
73 Okotoks Bmx AB Liliana NIEMANS - 19 7th 7th 5th
852 Airdrie Bmx AB Amberlyn HAGGARTY - 19 6th 6th 7th
10 STONY PLAIN BMX AB Kaylan ARMSTRONG - 21 7th 7th 7th

10 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
647 Lethbridge Bmx AB Myla AVEY 1 3 1st 1st 1st
100 OKOTOKS BMX AB Charlie WEYMAN 2 6 2nd 2nd 2nd
AB6 Cochrane Bmx AB Leah RICHTER
Cafe Roubaix Bicycles
3 9 3rd 3rd 3rd

11 Novice Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
677 AIRDRIE BMX AB Mia Liana SUCH 1 3 1st 1st 1st
250 Edmonton Bmx AB Audrey DENNIS 2 7 2nd 3rd 2nd
889 GLOBE BMX RACEWAY SK Sydney WESOLOWSKI 3 8 3rd 2nd 3rd
355 MEDICINE HAT BMX ? Caitlin GRAVES 4 14 6th 4th 4th
320 Cochrane Bmx AB Emma KEED 5 16 4th 5th 7th
872 RED DEER BMX AB Aleena ST DENNIS 6 18 7th 6th 5th
362 Red Deer Bmx AB Sienna FRYKAS 7 18 5th 7th 6th

12 Novice Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 Okotoks Bmx AB Emily SZIVA 1 3 1st 1st 1st
SK1 Globe BMX Raceway SK Maci ROSMAN 2 7 3rd 2nd 2nd
539 Edmonton Bmx AB Juli-Anne BRISBIN 3 10 2nd REL:5 3rd
636 Cochrane Bmx AB Rowan SUTTON 4 11 4th 3rd 4th
133 Red Deer Bmx AB Ava BOERGER 5 14 5th 4th 5th

13 Novice Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
7 Calgary Bmx AB Samantha BEST 1 4 1st 2nd 1st
6 Okotoks Bmx AB Rylan EVANS
Landmark Farms
2 5 2nd 1st 2nd
AB8 Calgary Bmx AB Emma BERRETH 3 11 5th 3rd 3rd
4 CALGARY BMX AB Devin POINTEN 4 11 3rd 4th 4th
8 RED DEER BMX AB Koda REELEDER 5 14 4th 5th 5th

15 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 Calgary Bmx AB Keanna DUECK 1 4 2nd 1st 1st
AB7 Okotoks Bmx AB Kennedy EVANS
Landmark Farms
2 5 1st 2nd 2nd
SK1 Globe BMX Raceway SK Eden ROSMAN 3 9 3rd 3rd 3rd
AB6 Okotoks Bmx AB Isabella SHANK (14NF) 4 12 4th 4th 4th

17-24 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
701 STONY PLAIN BMX AB Ashley MILLER (16NF) 1 3 1st 1st 1st
AB5 Okotoks Bmx AB Paige MOLDENHAUER 2 6 2nd 2nd 2nd
640 LETHBRIDGE BMX AB Sarah BAYRACK
Track side bmx
3 9 3rd 3rd 3rd

25+ Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Airdrie Bmx AB Rhonda GRENIER 1 3 1st 1st 1st
AB7 Lethbridge Bmx AB Lisa PETRIK 2 6 2nd 2nd 2nd
3 Lethbridge Bmx AB Tasha ENNS 3 10 4th 3rd 3rd
AB8 Cochrane Bmx AB Lucy LOVELOCK 4 11 3rd 4th 4th

5 Novice Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
538 COCHRANE BMX AB Thomas JONES 1st - 3 1st 1st 1st
691 Calgary Bmx AB Zephyr STONE 2nd - 5 2nd 2nd 1st
131 Stony Plain Bmx AB Brody CHETEK 3rd - 4 1st 1st 2nd
427 Edmonton Bmx AB Alexander SCHLEY 4th - 8 3rd 2nd 3rd
896 Edmonton Bmx AB Kellen FINDLING
www.summacollege.ca / Summa Safety & Environment College
5th - 10 2nd 4th 4th
093 OKOTOKS BMX AB Griffin JANUSC 6th - 10 5th 3rd 2nd
330 EDMONTON BMX AB Rhys CARROLL 7th - 11 4th 3rd 4th
470 CALGARY BMX AB Lincoln STOREY
Kid Dynamite
8th - 11 4th 4th 3rd
148 STONY PLAIN BMX AB Parker MITSCHKE - 13 3rd 5th 5th
438 Stony Plain Bmx AB Deagan CHALMERS
Grubwear
- 15 5th 5th 5th

6 Novice Male (17 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
219 Cochrane Bmx AB Ben KEED 1st 1st - 3 1st 1st 1st
549 Edmonton Bmx AB Kayden MAESS 2nd 1st - 5 2nd 1st 2nd
900 Edmonton Bmx AB Graidy WALKER 3rd 3rd - 7 4th 1st 2nd
4 ST. ALBERT BMX AB Hudson HAASE 4th 2nd - 5 1st 2nd 2nd
6 EDMONTON BMX AB Mavrick KALWAJTYS 5th 2nd - 6 2nd 3rd 1st
28 RED DEER BMX AB Bronson RUSH 6th 3rd - 7 2nd 2nd 3rd
AB4 Airdrie Bmx AB Wesley WIEST 7th 4th - 8 3rd 4th 1st
111 CALGARY BMX AB Oliver HATTON-FEARNLEY 8th 4th - 8 1st 3rd 4th
000 EDMONTON BMX AB Jaxson DALSHAUG 5th - 12 6th 2nd 4th
053 COCHRANE BMX AB Keaton BECK 5th - 14 5th 5th 4th
566 Edmonton Bmx AB Jeremy ZSAMBOKI DNS - 10# 3rd 4th 3rd
AB 8 Okotoks Bmx AB Easton ROBERTSON DNS - 11# REL:5 3rd 3rd
256 Medicine Hat Bmx Association AB Braylon WEBER
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
- - 14 5th 4th 5th
620 Medicine Hat Bmx Association AB Daniel SEHN - - 15 4th 6th 5th
950 Edmonton Bmx AB Oliver GILKER - - 15 4th 5th 6th
337 Calgary Bmx AB Cruz BERRY - - 16 3rd 5th CR:8
750 COCHRANE BMX AB Lucas ST-PIERRE - - 17 6th 6th 5th

7 Novice Male (22 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
704 Okotoks Bmx AB Jake WEYMAN 1st 1st - 3 1st 1st 1st
070 CALGARY BMX AB Kayden BERRY 2nd 1st - 3 1st 1st 1st
807 Airdrie Bmx AB Jaxson BELLOTTO 3rd 3rd - 11 6th 3rd 2nd
114 Okotoks Bmx AB Kale HAMILTON 4th 4th - 7 3rd 2nd 2nd
908 Calgary Bmx AB Henry NEVES 5th 2nd - 5 1st 1st 3rd
802 Stony Plain Bmx AB Cody BRAYSON 6th 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
809 Red Deer Bmx AB Atreyu KAY 7th 4th - 9 3rd 5th 1st
016 STONY PLAIN BMX AB Logan FREAKE 8th 2nd - 7 5th 1st 1st
10 Cochrane Bmx AB Madden MURRAY 5th - 7 2nd 2nd 3rd
849 Stony Plain Bmx AB Huxley KEITH 5th - 13 5th 4th 4th
9 Red Deer Bmx AB George FEE 6th - 8 1st 3rd 4th
11 OKOTOKS BMX AB Jaxson CLEROUX 6th - 9 4th 2nd 3rd
O14 Okotoks Bmx AB Owen FISCHER 7th - 11 4th 3rd 4th
15 Edmonton Bmx AB Carson ROCQUE 7th - 11 2nd 4th 5th
870 Airdrie Bmx AB Carter NEUMANN 8th - 11 4th 5th 2nd
034 COCHRANE BMX AB Liam HOSHOWATIUK
Cafe Roubaix p/b 4iiii
8th - 12 3rd 5th 4th
381 St Albert Bmx Association ? Peyton WOOD - - 13 5th 3rd 5th
701 Red Deer Bmx AB Colton VON BUSSE - - 13 2nd 6th 5th
8 Stony Plain Bmx AB Magnus WOODS - - 13 3rd 4th 6th
425 RED DEER BMX AB Keenan WHITE - - 14 4th 5th 5th
12 CALGARY BMX AB William MEYNIN - - 15 6th 6th 3rd
860 Medicine Hat Bmx Association AB Leighton HOPE - - 15 5th 4th 6th

8 Novice Male (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
118 Cochrane Bmx AB Alex KEED 1st - 5 3rd 1st 1st
188 Okotoks Bmx AB Ciarann MCKEAGE 2nd - 3 1st 1st 1st
616 Cochrane Bmx AB Dominick GOSSELIN-BERG 3rd - 7 2nd 3rd 2nd
13 Cochrane Bmx AB Eli ROSS 4th - 7 2nd 2nd 3rd
SK2 Club Unknown ? Liam NEWBY 5th - 15 5th 5th 5th
147 Edmonton Bmx AB Brody GINGRICH 6th - 5 1st 2nd 2nd
640 Red Deer Bmx AB Maximus CREIGHTON 7th - 12 4th 5th 3rd
162 Okotoks Bmx AB Jace MOUNKES 8th - 10 3rd 3rd 4th
357 Cochrane Bmx AB Damian ROBERTSON - 16 5th 4th 7th
5 Edmonton Bmx AB Parker NELSON - 16 4th 4th 8th
11 Stony Plain Bmx AB Kailem CHALMERS
Grubwear
- 18 7th 7th 4th
1 St Albert Bmx Association ? Ryder WALSH - 18 6th 6th 6th
447 Cochrane Bmx AB Luke ROBERTSON - 19 6th 8th 5th
594 Cochrane Bmx AB Riley DAY - 20 8th 6th 6th
509 Edmonton Bmx AB Jaxon CHARLTON - 23 7th 7th CR:9

9 Novice Male (19 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
422 13TH AVE BMX CLUB SK Carter STUART
Vics Excavating-Regina Sk
1st 1st - 3 1st 1st 1st
974 Airdrie Bmx AB Jack TITUS 2nd 1st - 4 2nd 1st 1st
643 RED DEER BMX AB Carsen RUMPLE 3rd 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
627 Cochrane Bmx AB Carter ACETI 4th 3rd - 7 1st 3rd 3rd
077 EDMONTON BMX AB Wolfgang ASQUIN 5th 3rd - 12 3rd 3rd REL:6
0 Calgary Bmx AB Rilley BISSELL
n/a
6th 4th - 6 2nd 2nd 2nd
342 Okotoks Bmx AB Liam CHRISTIE 7th 4th - 6 1st 4th 1st
386 Globe BMX Raceway SK Jayden EBERLE 8th 2nd - 11 4th 2nd 5th
548 Cochrane Bmx AB Cade ROBERTSON 5th - 12 5th 3rd 4th
662 Airdrie Bmx AB Cameron SLIVINSKI DNS - 7# 3rd 1st 3rd
805 Medicine Hat Bmx Association AB Andy STUART
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
DNS - 10# 3rd 5th 2nd
676 Okotoks Bmx AB Maddox IWAMOTO DNS - 11# 4th 4th 3rd
045 COCHRANE BMX AB Sidney HOSHOWATIUK
Cafe Roubaix p/b 4iiii
- - 13 4th 5th 4th
318 Lethbridge Bmx AB Chase PETRIK - - 14 6th 4th 4th
9 COCHRANE BMX AB Nathan ST-PIERRE - - 16 5th 6th 5th
784 CALGARY BMX AB Duncan HESKETH - - 16 5th 5th 6th
467 AIRDRIE BMX AB Caleb BERUBE
Nakita Const.
- - 17 6th 6th 5th
737 Cochrane Bmx AB Callum SUTTON - - 19 6th 6th 7th
642 Stony Plain Bmx AB Marshal WAGNER
2% Realty Deanne Miketon
- - 20 7th 7th 6th

10 Novice Male (17 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
10 Cochrane Bmx AB Blade BELL 1st 1st - 4 2nd 1st 1st
573 Red Deer Bmx AB Elliott WIGGINS 2nd 1st - 4 1st 1st 2nd
311 Calgary Bmx AB Silas SEARS 3rd 2nd - 4 1st 2nd 1st
908 Calgary Bmx AB Nicholas JONES
Mom and dad
4th 3rd - 8 3rd 4th 1st
013 OKOTOKS BMX AB Finn HAMILTON 5th 2nd - 8 2nd 3rd 3rd
16 Medicine Hat Bmx Association AB Greg ORAM
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
6th 3rd - 9 4th 3rd 2nd
539 Red Deer Bmx AB Alexander CREIGHTON 7th 4th - 7 2nd 1st 4th
12 St Albert Bmx Association ? Jacob BLACKBURN 8th 4th - 12 5th 3rd 4th
15 Medicine Hat Bmx Association AB Easton GAUTHIER 5th - 10 3rd 4th 3rd
741 Red Deer Bmx AB Ryan CREIGHTON 5th - 13 4th 4th 5th
140 St Albert Bmx Association ? Hayden CHAPOTELLE DNF:6 - 5 1st 2nd 2nd
334 RED DEER BMX AB Tyler ZIMMERMAN 6th - 8 3rd 2nd 3rd
11 AIRDRIE BMX AB Christopher MEEKS - - 15 5th 5th 5th
715 AIRDRIE BMX AB Chase LOEWEN - - 15 4th 5th 6th
884 COCHRANE BMX AB Garrett ROGERS - - 16 6th 6th 4th
547 OKOTOKS BMX AB Loren FISHER - - 16 5th 5th 6th
13 RED DEER BMX AB Kaiden HAMMETT - - 17 6th 6th 5th

11 Novice Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
3 Calgary Bmx AB Eric LEEDS 1st - 5 2nd 2nd 1st
523 13TH AVE BMX CLUB SK Logan STUART
Vics Excavating-Regina Sk
2nd - 5 1st 1st 3rd
4 CALGARY BMX AB Cole EGAN 3rd - 4 1st 2nd 1st
1 Red Deer Bmx AB Van ROBINSON
Bank of Mom & Dad
4th - 5 2nd 1st 2nd
090 MEDICINE HAT BMX ? Zachary BOUDREAULT 5th - 8 3rd 3rd 2nd
906 Medicine Hat Bmx Association AB Brennen MOONEY
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
6th - 13 6th 4th 3rd
885 CALGARY BMX AB Solomon HESKETH 7th - 12 3rd 4th 5th
123 STONY PLAIN BMX AB Mason WAGNER
2% Realty Deanne Miketon
8th - 11 4th 3rd 4th
10 MEDICINE HAT BMX ? Phillip GRONDIN - 13 4th 5th 4th
226 CALGARY BMX AB Enzo FERRARIO QUEEN - 16 5th 6th 5th
301 Lethbridge Bmx AB Dominic SHAW
Van's Speed Shop
- 16 5th 5th 6th
335 MEDICINE HAT BMX ? Nate SMYTH - 18 6th 6th 6th

12 Novice Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
128 RED DEER BMX AB Jaxx TEMPLAR 1st - 3 1st 1st 1st
986 Okotoks Bmx AB Evan MCKEAGE 2nd - 5 1st 2nd 2nd
4 Calgary Bmx AB Nate BEST 3rd - 10 2nd 4th 4th
527 COCHRANE BMX AB Cole PAIRMENT 4th - 8 5th 2nd 1st
844 EDMONTON BMX AB Patrick ALFORD 5th - 7 3rd 1st 3rd
653 Airdrie Bmx AB Ian HAGGARTY 6th - 9 3rd 3rd 3rd
1 Stony Plain Bmx AB Ty HOOPLE 7th - 11 4th 3rd 4th
2 Airdrie Bmx AB Jayden AVERY 8th - 9 2nd 5th 2nd
842 Red Deer Bmx AB William CREIGHTON - 13 4th 4th 5th
3 STONY PLAIN BMX AB Trystin RICE - 17 6th 5th 6th
974 RED DEER BMX AB Kayden MERCIER-HENDERSON - 18 CR:7 6th 5th

13 Novice Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
SK1 Globe BMX Raceway SK Gabriel GIBSON 1 3 1st 1st 1st
132 RED DEER BMX AB Carter ZIMMERMAN 2 6 2nd 2nd 2nd
327 Red Deer Bmx AB Piet DIJKSTRA 3 9 3rd 3rd 3rd
4 CALGARY BMX AB Kevin CLARKE 4 14 5th 5th 4th
271 RED DEER BMX AB Seth KEMP 5 14 4th 4th 6th
708 COCHRANE BMX AB Levi FRASER 6 17 6th 6th 5th

14 Novice Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Medicine Hat Bmx Association AB Nolan GRAVES
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
1 3 1st 1st 1st
504 Stony Plain Bmx AB Nathan AINSWORTH 2 6 2nd 2nd 2nd
041 CALGARY BMX AB Nikolai MEYNIN 3 9 3rd 3rd 3rd
731 St Albert Bmx Association ? Daniel HYNES 4 12 4th 4th 4th

15 Novice Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
426 ST. ALBERT BMX AB Alfred (Aj) NORMAND 1 3 1st 1st 1st
2 CALGARY BMX AB Gavin ALEXANDER
KDM
2 7 2nd 2nd 3rd
239 Edmonton Bmx AB Dawson BACON 3 8 3rd 3rd 2nd

35 to 39 Novice Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
877 Medicine Hat Bmx Association AB Nick GAUTHIER 1st - 3 1st 1st 1st
723 Lethbridge Bmx AB Dustin VANDER WOUDE
Van's Speed Shop
2nd - 5 3rd 1st 1st
944 CALGARY BMX AB Rodney CARRIERE 3rd - 5 1st 2nd 2nd
834 Cochrane Bmx AB Amos CARRIER 4th - 9 2nd 4th 3rd
AB8 LETHBRIDGE BMX AB Dion BAYRACK
Rival Racing Factory Canada
5th - 6 2nd 2nd 2nd
4 Edmonton Bmx AB David POTTER 6th - 12 4th 3rd 5th
230 COCHRANE BMX AB Bradley GIGGS 7th - 13 3rd 4th 6th
886 Cochrane Bmx AB Darcy DAVIS 8th - 10 4th 3rd 3rd
SK3 Club Unknown ? Clay NEWBY - 14 5th 5th 4th
175 Cochrane Bmx AB Eric MURRAY (30-34NM) - 15 6th 5th 4th
6 AIRDRIE BMX AB Michael COLBY - 18 7th 6th 5th
787 Cochrane Bmx AB Scott KERR-SMITH - 18 5th 7th 6th
9 LETHBRIDGE BMX AB Kevin KITT - 19 6th 6th 7th
7 Calgary Bmx AB Frederick BEST - 21 7th 7th 7th

40 to 44 Novice Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
G STONY PLAIN BMX AB Lee JACOBS 1 3 1st 1st 1st
6 Stony Plain Bmx AB Michael CHALMERS
Grubwear
2 9 2nd 4th 3rd
218 Okotoks Bmx AB Casey SHANK 3 10 3rd 2nd 5th
5 COCHRANE BMX AB Brad CHRISTENSEN 4 13 6th 3rd 4th
05 COCHRANE BMX AB Dallas PIKE 5 14 5th 7th 2nd
644 Cochrane Bmx AB Jerold HOSHOWATIUK
Cafe Roubaix p/b 4iiii
6 16 4th 5th 7th
504 Cochrane Bmx AB Adam ROSS 7 19 7th 6th 6th
10 Stony Plain Bmx AB Joshua MARSHALL 8 24 8th 8th 8th

45+ Novice Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
565 Cochrane Bmx AB Ari LAURELL
TimeFree Inc
1st - 4 2nd 1st 1st
562 RED DEER BMX AB Peter SNAPE 2nd - 6 3rd 2nd 1st
3 Calgary Bmx AB Darcy FRANK 3rd - 7 2nd 2nd 3rd
AB8 LETHBRIDGE BMX AB Bryan DONALD 4th - 4 1st 1st 2nd
851 Okotoks Bmx AB Gregory FISHER 5th - 6 1st 3rd 2nd
988 STONY PLAIN BMX AB Michel COTE 6th - 11 5th 3rd 3rd
658 Team Cafe Roubaix ? Daniel RICHTER
Cafe Roubaix Bicycles
7th - 11 3rd 4th 4th
420 STONY PLAIN BMX AB David ARMSTRONG - 12 4th 4th 4th
968 Stony Plain Bmx AB Mike HOOK - ## DNF:4 CR:7 DNS

6 Intermediate Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 AIRDRIE BMX AB Colton COOLS
Bombshell
1 4 2nd 1st 1st
AB 1 Cochrane Bmx AB Spencer FAUPEL
Café Roubaix
2 8 3rd 3rd 2nd
AB2 AIRDRIE BMX AB Benjamin CAMPBELL 3 8 1st 2nd 5th
373 Edmonton Bmx AB Jhett HICKEY 4 15 7th 5th 3rd
AB5 CALGARY BMX AB Beau MCHATTIE 5 15 5th 4th 6th
AB6 Okotoks Bmx AB Archer SZIVA 6 17 6th 7th 4th
964 Okotoks Bmx AB Tyler LAYTON 7 18 4th 6th DNF:8
911 Calgary Bmx AB Zachary CHUBEY (5IM) 8 23 8th 8th 7th

7 Intermediate Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 RED DEER BMX AB Justin MCLEAN 1st - 3 1st 1st 1st
AB5 Medicine Hat Bmx Association AB Liam GIESBRECHT
Gravity Sports, Ken Hauck Towing, Lurch's Winchin'
2nd - 3 1st 1st 1st
N6 Calgary Bmx AB Jesse POIRIER
Bombshell/Avent Factory Team Canada
3rd - 8 3rd 3rd 2nd
493 Edmonton Bmx AB William PENNOCK 4th - 8 4th 2nd 2nd
02 CALGARY BMX AB Reave CARRIERE 5th - 10 5th 2nd 3rd
04 EDMONTON BMX AB Dainan JEWELL 6th - 10 2nd 5th 3rd
AB6 STONY PLAIN BMX AB Brady MITSCHKE 7th - 10 3rd 3rd 4th
502 Lethbridge Bmx AB Jackson RICHTER
RPM
8th - 14 4th 6th 4th
7 Cochrane Bmx AB Davis CARRIER
Willys Wrenching
- 14 5th 4th 5th
1 Calgary Bmx AB Colton PINEAU
Bombshell / Avent
- 14 2nd 5th CR:7
8 Okotoks Bmx AB Jackson WILLCOTT - 16 6th 4th 6th

8 Intermediate Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 Calgary Bmx AB Bennett STEARNS
Avent Frames/Bombshell Part and Racing for Autism
1st - 3 1st 1st 1st
477 Edmonton Bmx AB Kai GEORGET-FINNIE 2nd - 6 1st 1st 4th
12 Stony Plain Bmx AB Cooper CHETEK 3rd - 8 3rd 2nd 3rd
15 Medicine Hat Bmx Association AB Kaden SMITH
Mom and dad
4th - 8 3rd 3rd 2nd
4 EDMONTON BMX AB Blake POTTER
Podium Athletics
5th - 9 2nd 4th 3rd
14 Red Deer Bmx AB Tiler EDGAR 6th - 6 2nd 2nd 2nd
10 Cochrane Bmx AB Enzo FERNANDEZ
Tanya Fernandez
7th - 8 4th 3rd 1st
06 STONY PLAIN BMX AB Henry FERLAND 8th - 12 4th 4th 4th
11 Edmonton Bmx AB Ryder SCHMIDT - 15 5th 5th 5th
9 STONY PLAIN BMX AB Declan ARMSTRONG - 16 5th 5th DNF:6
808 STONY PLAIN BMX AB Cade WRIGHT - 17 6th 6th 5th
08 LETHBRIDGE BMX AB Bryson VANDERVEEN - 18 6th 6th 6th
661. RED DEER BMX AB Jonah NISH - 21 7th 7th 7th

9 Intermediate Male (18 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
630 Red Deer Bmx AB Kye SAMUELSON 1st 1st - 3 1st 1st 1st
AB6 AIRDRIE BMX AB Marcus ADAMCHUK
B&P
2nd 1st - 3 1st 1st 1st
13 Red Deer Bmx AB Tresten EDGAR 3rd 3rd - 5 1st 2nd 2nd
11 EDMONTON BMX AB Liam HUNTER 4th 2nd - 6 2nd 1st 3rd
237 Edmonton Bmx AB Samuel GILKER 5th 3rd - 8 3rd 3rd 2nd
01 MEDICINE HAT BMX ? Chase SMYTH 6th 4th - 8 2nd 2nd 4th
03 AIRDRIE BMX AB Jackson KREBS 7th 2nd - 5 2nd 2nd 1st
7 EDMONTON BMX AB Jaxon CAROLAN
Alberta Extinguisher
8th 4th - 9 3rd 3rd 3rd
04 CALGARY BMX AB Jayden DOUCETTE 5th - 11 4th 5th 2nd
SK1 Globe BMX Raceway SK Kyler DOMAK 5th - 12 5th 4th 3rd
15 Okotoks Bmx AB Thomas SEIBERT 6th - 11 4th 3rd 4th
02 OKOTOKS BMX AB Dylan THOMAS DNS - 13# 4th 4th 5th
390 Stony Plain Bmx AB Nolan JACOBS - - 13 3rd 4th 6th
6 Edmonton Bmx AB Cale BAILLIE
Tiger Electric Ltd
- - 16 6th 6th 4th
176 EDMONTON BMX AB Gavin WITHOLT - - 16 6th 5th 5th
14 Lethbridge Bmx AB Aiden MABIE - - 16 5th 6th 5th
8 MEDICINE HAT BMX ? Kaeden BELL
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
- - 16 5th 5th 6th
813 Lethbridge Bmx AB Draven SHAW
Van's Speed Shop
- - 18 6th 6th 6th

10 Intermediate Male (22 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
8 Stony Plain Bmx AB Jack HOOK 1st 1st - 5 1st 3rd 1st
7 AIRDRIE BMX AB Reuben BABER
KDM
2nd 2nd - 5 1st 1st 3rd
3 Cochrane Bmx AB Joshua HAGEL 3rd 2nd - 4 1st 2nd 1st
4 Calgary Bmx AB Jack PURDY 4th 3rd - 5 2nd 1st 2nd
01 COCHRANE BMX AB Lincoln GIGGS 5th 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
18 CALGARY BMX AB Tyler ANDERSON 6th 4th - 8 4th 3rd 1st
17 Cochrane Bmx AB Bruno FERNANDEZ
Tanya Fernandez
7th 4th - 12 4th 4th 4th
12 Calgary Bmx AB Maxwell LEE
Bombshell / Avent Factory Team
DNF 1st - 3 1st 1st 1st
721 Red Deer Bmx AB Jaycob HOEDEL 5th - 6 3rd 1st 2nd
SK2 Club Unknown ? Eric NEWBY 5th - 12 3rd 4th 5th
09 AIRDRIE BMX AB Graeson EBBINGHOFF 6th - 8 3rd 3rd 2nd
13 Stony Plain Bmx AB Brady BATEMAN 6th - 10 2nd 5th 3rd
2 AIRDRIE BMX AB Brayson KLEIN
B&P CYCLE/ comic book traders
7th - 9 4th 2nd 3rd
15 Red Deer Bmx AB Evan BOERGER 7th - 11 5th 2nd 4th
AB8 AIRDRIE BMX AB Hunter COLBY 8th - 11 4th 4th 3rd
03 AIRDRIE BMX AB Nicolas STEPIEN
B & P Cycle
8th - 11 3rd 3rd 5th
02 COCHRANE BMX AB Ayron DAVIS - - 13 2nd 5th 6th
9 Airdrie Bmx AB Gabriel BLONDEAU
Kid Dynamite Alberta
- - 14 5th 4th 5th
19 RED DEER BMX AB Berkley LIDGREN - - 15 6th 5th 4th
14 Cochrane Bmx AB Cohen CHRISTENSEN - - 15 5th 6th 4th
D EDMONTON BMX AB Layne HUBBARD - - 16 5th 6th 5th
05 STONY PLAIN BMX AB Easton SHEARER - - 17 6th 5th 6th

11 Intermediate Male (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
SK1 GLOBE BMX RACEWAY SK Cael REDHEAD 1st - 4 1st 2nd 1st
8 AIRDRIE BMX AB Cole HANSEN
Bombshell
2nd - 11 7th 1st 3rd
10 Edmonton Bmx AB Jacob DUCHARME 3rd - 11 3rd 4th 4th
17 Lethbridge Bmx AB Owen MABIE 4th - 12 4th 4th 4th
9 EDMONTON BMX AB Parker HOCHREITER 5th - 7 2nd 2nd 3rd
249 EDMONTON BMX AB Mark Patrick LUDLOW 6th - 3 1st 1st 1st
6 Edmonton Bmx AB Russell KALASHNIKOFF 7th - 7 2nd 3rd 2nd
22 Edmonton Bmx AB Jairen DOUCETTE DNF - 8 3rd 3rd 2nd
469 STONY PLAIN BMX AB Cole DESILETS - 15 5th 5th 5th
286 OKOTOKS BMX AB Timothy SOMMERS - 15 5th 5th 5th
14 Calgary Bmx AB Noah HASSELBERG
KDM
- 16 4th 6th 6th
12 Airdrie Bmx AB Jackson DUKOVAC - 19 6th 6th 7th
08 STONY PLAIN BMX AB Quin THOMSEN - 20 7th 7th 6th
368 Cochrane Bmx AB Simon WITT - 20 6th 7th 7th
20 Calgary Bmx AB Jaden POHL - ## DNF:8 CR:10 DNS

12 Intermediate Male (21 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 ST. ALBERT BMX AB Nicholas BALDWIN
D-Trac Construction
1st 1st - 3 1st 1st 1st
7 AIRDRIE BMX AB Chase REEVES
B&P
2nd 3rd - 5 3rd 1st 1st
943 COCHRANE BMX AB Brett FISHER 3rd 2nd - 5 2nd 1st 2nd
5 AIRDRIE BMX AB Benet MCKEE
Form Worx
4th 2nd - 3 1st 1st 1st
8 RED DEER BMX AB Graeson ABEL 5th 4th - 9 2nd 4th 3rd
9 St Albert Bmx Association ? Robert HIERLMEIER
Maxwell Realty
6th 3rd - 5 1st 2nd 2nd
3 Okotoks Bmx AB Easton MCALISTER
Team SAVE / Elizebeth Street Pet Hospital
7th 4th - 6 2nd 2nd 2nd
11 Cochrane Bmx AB Isaiah DAVIS 8th 1st - 6 3rd 2nd 1st
448 RED DEER BMX AB Jacob VELETI 5th - 9 3rd 2nd 4th
589 Edmonton Bmx AB Brennen ODDY 5th - 9 2nd 3rd 4th
15 Okotoks Bmx AB Colin FISHER 6th - 11 4th 3rd 4th
13 Okotoks Bmx AB Lukas SHANK
Save Veterinary Clinic
6th - 12 4th 4th 4th
18 Red Deer Bmx AB Toby MEINDERS 7th - 11 REL:5 3rd 3rd
519 Lethbridge Bmx AB Braden VAN REEUWYK 7th - 11 3rd 5th 3rd
779 Edmonton Bmx AB Cameron CHRISTIAN 8th - 9 1st 3rd 5th
546 Lethbridge Bmx AB Tyson AVEY 8th - 11 4th 5th 2nd
764 MEDICINE HAT BMX ? Keon COULOMBE
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
- - 13 4th 4th 5th
17 Okotoks Bmx AB Jordan CHIBRY - - 14 6th 5th 3rd
256 STONY PLAIN BMX AB Darian FREAKE - - 14 5th 4th 5th
19 Stony Plain Bmx AB Tristan WHITE - - 16 5th 6th 5th
521 STONY PLAIN BMX AB Nicholas CARDWELL - - 16 5th 5th 6th

13 Intermediate Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 Edmonton Bmx AB Tate BAILLIE
Tiger Electric Ltd
1st - 4 2nd 1st 1st
761 RED DEER BMX AB Charter FOREMAN 2nd - 4 1st 1st 2nd
3 Red Deer Bmx AB Sam HOLLMAN
mom and dad
3rd - 4 1st 2nd 1st
107 Cochrane Bmx AB Cole FISCHER 4th - 14 6th 6th 2nd
10 Okotoks Bmx AB Garret COMMANDEUR 5th - 11 4th 3rd 4th
7 Edmonton Bmx AB Blake LAMARCHE 6th - 8 3rd 2nd 3rd
6 Medicine Hat Bmx Association AB Noah SEHN 7th - 10 2nd 5th 3rd
5 CALGARY BMX AB Karsten CHIRZYNSKI
Bombshell Advent
8th - 11 3rd 3rd 5th
242 Calgary Bmx AB Mcintyre WILLOUGHBY - 14 5th 4th 5th
700 STONY PLAIN BMX AB Julian CARDWELL - 14 4th 4th 6th
9 Cochrane Bmx AB Colby CARDWELL - 15 5th 6th 4th
876 COCHRANE BMX AB Lucas ROGERS - 17 6th 5th 6th

14 Intermediate Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
678 EDMONTON BMX AB Tyler CHRISTIAN 1st - 10 2nd 2nd 6th
2 Calgary Bmx AB Owen FRANK 2nd - 3 1st 1st 1st
266 RED DEER BMX AB Ethan GLENN 3rd - 4 2nd 1st 1st
3 AIRDRIE BMX AB Ryder MCKEE
Form Worx
4th - 10 3rd 5th 2nd
SK1 Globe BMX Raceway SK Kaine FOSTER
FXR Bboyd autobody. Doug’s Spoke n Sport
5th - 10 4th 3rd 3rd
458 RED DEER BMX AB Caeden RUSH 6th - 5 1st 2nd 2nd
5 CALGARY BMX AB Riley KIMMITT 7th - 10 3rd 3rd 4th
345 STONY PLAIN BMX AB Kaleb HEDLEY 8th - 12 5th 4th 3rd
652 LETHBRIDGE BMX AB Eric KITT - 14 6th 4th 4th
02 OKOTOKS BMX AB Aidan NYBOE - 17 5th 6th 6th
6 Medicine Hat Bmx ? Jared ADAM
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
- 18 4th 5th CR:9
407 STONY PLAIN BMX AB Vince ASSINGER - 19 7th 7th 5th
7 Airdrie Bmx AB Creston HENDERSON - 19 6th CR:8 5th

15 Intermediate Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
7 STONY PLAIN BMX AB Campbell MALCOLM 1 3 1st 1st 1st
2 ST. ALBERT BMX AB Ryan RACICH 2 7 2nd 2nd 3rd
5 EDMONTON BMX AB Damien STREADWICK
Velocity
3 9 3rd 4th 2nd
6 AIRDRIE BMX AB Brady ESAU 4 12 5th 3rd 4th
3 Edmonton Bmx AB Trey DRAKE
Stahl Peterbilt Inc.
5 14 4th 5th 5th

16 Intermediate Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 Okotoks Bmx AB Quinn HALVORSEN 1 7 1st 3rd 3rd
AB6 AIRDRIE BMX AB Landon CRONK 2 8 2nd 1st DNF:5
7 Okotoks Bmx AB Connor MOLDENHAUER 3 9 4th 4th 1st
5 Medicine Hat Bmx Association AB Jack HAGARTY 4 9 3rd 2nd 4th
SK2 Globe BMX Raceway SK Deklan VELTKAMP
Mom & Dad
5 12 5th 5th 2nd

7 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Calgary Bmx AB Logan LEE
Bombshell / Avent Factory Team
1 3 1st 1st 1st
AB1 Red Deer Bmx AB Harriet RUSH (6XF) 2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 Calgary Bmx AB Maci DUECK 3 9 3rd 3rd 3rd
AB2 Edmonton Bmx AB Eilir FINDLING
www.summacollege.ca / Summa Safety & Environment College
4 13 4th 4th 5th
488 OKOTOKS BMX AB Madelyn SOMMERS 5 16 6th 6th 4th
AB3 EDMONTON BMX AB Aspyn PEARSON (6XF)
Velocity
6 16 5th 5th 6th

8 Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Cochrane Bmx AB Haylee LAURELL
TimeFree Inc
1 4 2nd 1st 1st
862 RED DEER BMX AB Charley FOREMAN 2 5 1st 2nd 2nd
AB3 Airdrie Bmx AB Frankie WIEST
UNITED CYCLE
3 9 3rd 3rd 3rd

9 Expert Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
2 Red Deer Bmx AB Nia Anne FEE 1 5 1st 3rd 1st
AB4 Stony Plain Bmx AB Payton DUFFY 2 7 3rd 2nd 2nd
AB2 COCHRANE BMX AB Zoe WITWICKI 3 8 4th 1st 3rd
AB1 Red Deer Bmx AB Amelia RUSH 4 10 2nd 4th 4th
N3 Edmonton Bmx AB Kamryn DOUCETTE
Moms retirement fund
5 15 5th 5th 5th
08 STONY PLAIN BMX AB Emily-Rose MARSHALL 6 18 6th 6th 6th
01 CALGARY BMX AB Peytyn FRANK 7 21 7th 7th 7th

10 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 Cochrane Bmx AB Ashtynn FORSBERG 1 3 1st 1st 1st
AB1 Calgary Bmx AB Kate LEEDS 2 8 4th 2nd 2nd
AB4 Lethbridge Bmx AB Nikki VUCUREVICH
Bombshell/Avent Factory Team Canada and 6D Helmets
3 8 2nd 3rd 3rd
AB2 Medicine Hat Bmx Association AB Victoria SEHN 4 11 3rd 4th 4th

11 Expert Female (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Okotoks Bmx AB Giuliana BREGLIANO
SAVE Veterinary Emergency Hospital, Okotoks, Alberta
1 3 1st 1st 1st
640 ST. ALBERT BMX AB Jalyn HOLINSKI
Quick Response Fire Detection
2 9 5th 2nd 2nd
AB7 Calgary Bmx AB Jada DUECK 3 9 3rd 3rd 3rd
N4 Edmonton Bmx AB Taryn BAILLIE
Tiger Electric Ltd
4 10 2nd 4th 4th
AB4 St Albert Bmx Association ? Heidi MCMURDO 5 14 4th 5th 5th
963 RED DEER BMX AB Paisley FOREMAN 6 18 6th 6th 6th
6 Airdrie Bmx AB Brianne KIMPE 7 21 7th 7th 7th
3 CALGARY BMX AB Quinn HARVEY - ## DNF:8 CR:10 DNS

12 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Calgary Bmx AB Hailey TREMEL
Gold Coast
1 3 1st 1st 1st
AB 3 Red Deer Bmx AB Macie HOLTZ 2 6 2nd 2nd 2nd
AB7 Lethbridge Bmx AB Alexia PETRIK
GHP Canada
3 9 3rd 3rd 3rd
AB8 OKOTOKS BMX AB Aurora ROCHELEAU 4 12 4th 4th 4th

13 Expert Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Airdrie Bmx AB Abygale REEVE
Team Alberta/Goldcoast
1 3 1st 1st 1st
701 Lethbridge Bmx AB Mila VUCUREVICH
Bombshell/Avent Factory Team Canada and 6D Helmets
2 6 2nd 2nd 2nd
AB2 Medicine Hat Bmx Association AB Hallie GAUTHIER 3 9 3rd 3rd 3rd
N6 Airdrie Bmx AB Skyla GRENIER 4 13 5th 4th 4th
628 RED DEER BMX AB Rebecca RUSH 5 14 4th 5th 5th
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Alysha KITT 6 18 6th 6th 6th
5 RED DEER BMX AB Holly MCLEOD 7 21 7th 7th 7th

14 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Okotoks Bmx AB Isabella BREGLIANO
SAVE Veterinary Emergency Hospital
1 3 1st 1st 1st
N6 Edmonton Bmx AB Delaney JONES
Gold Coast Cycle Alberta Provincial Team
2 8 2nd 2nd 4th
859 EDMONTON BMX AB Mallory OGILVIE
Velocity
3 11 5th 3rd 3rd
N4 OKOTOKS BMX AB Sophia GIBBS
SAVE
4 12 6th 4th 2nd
AB5 Okotoks Bmx AB Jorianna MCALISTER
Team SAVE / Elizebeth Street Pet Hospital
5 13 3rd 5th 5th
AB4 EDMONTON BMX AB Rachel BELL
Velocity Cycling Club
6 16 4th 6th 6th

15 Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Red Deer Bmx AB Lindsay HALL 1 3 1st 1st 1st
H AIRDRIE BMX AB Emily HENDERSON 2 6 2nd 2nd 2nd
953 Okotoks Bmx AB Briony FOKKENS
Tri-Form Concrete
3 9 3rd 3rd 3rd

16 Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Red Deer Bmx AB Molly SIMPSON
Daylight Cycles and Team Alberta
1 3 1st 1st 1st
02 CALGARY BMX AB Willow POINTEN 2 6 2nd 2nd 2nd
SK1 GLOBE BMX RACEWAY SK Makenna FOSTER
FXR
3 9 3rd 3rd 3rd

17-24 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
948 Lethbridge Bmx AB Kendra ENNS
Bert and Macs
1 4 2nd 1st 1st
N5 Edmonton Bmx AB Tegan PASITNEY
Podium Athletics
2 6 1st 3rd 2nd
N6 MEDICINE HAT BMX ? Geneva SLEZINSKY 3 8 3rd 2nd 3rd
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Yvonne MCLEAN 4 12 4th 4th 4th
AB3 Medicine Hat Bmx Association AB Jessalyn PHILLIPS
Clarity Orthodontics
5 16 5th 5th 6th
AB4 Medicine Hat Bmx Association AB Samantha ANDRES
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
6 17 6th 6th 5th

25+ Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
Factory Clayborn Canada
1 3 1st 1st 1st
AB6 Lethbridge Bmx AB Andrea Erin RICHTER
RPM
2 6 2nd 2nd 2nd
N6 Club Unknown ? Lori SMITH
The Bike Doctor
3 9 3rd 3rd 3rd

7 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Airdrie Bmx AB Marcell BLONDEAU
Kid Dynamite Alberta
1 7 4th 1st 2nd
N2 AIRDRIE BMX AB Xaiden BURT
Advent Bombshell
2 7 1st 2nd 4th
AB3 Stony Plain Bmx AB Carter DUFFY 3 8 3rd 4th 1st
392 Edmonton Bmx AB Jaxsen BENNETTS 4 11 5th 3rd 3rd
3 RED DEER BMX AB Denver LIDGREN 5 12 2nd 5th 5th

8 Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N7 Calgary Bmx AB Gage CARSON
Kid Dynamite Alberta
1 6 2nd 2nd 2nd
N3 CALGARY BMX AB Graysen MOTTERSHEAD
Advent Bombshell
2 8 6th 1st 1st
N8 RED DEER BMX AB Dane ST DENNIS
Factory Yess squared
3 10 1st 3rd 6th
AB7 Lethbridge Bmx AB Liam KITT
Kid Dynamite Alberta
4 11 3rd 5th 3rd
6 Lethbridge Bmx AB Easton FOWLER 5 13 4th 4th 5th
AB2 Red Deer Bmx AB Cameron FRYKAS 6 15 5th 6th 4th

9 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 STONY PLAIN BMX AB Chase ARANEDA
Gold Coast
1 3 1st 1st 1st
AB2 COCHRANE BMX AB Nathan VLAHAKIS
KDM
2 7 2nd 3rd 2nd
2 Calgary Bmx AB Brodie PINEAU
Bombshell / Avent
3 11 4th 4th 3rd
4 CALGARY BMX AB Jarett HARVEY
bombshell
4 12 6th 2nd 4th
AB3 Red Deer Bmx AB Ryland GOULDING 5 16 3rd 8th 5th
N3 Airdrie Bmx AB Grady POTTER
B&P Cycle
6 17 5th 6th 6th
AB08 OKOTOKS BMX AB Ewan THOMSON 7 19 7th 5th 7th
3 EDMONTON BMX AB Marshall ERICKSON 8 23 8th 7th 8th

10 Expert Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Edmonton Bmx AB Nolan REILING
Bombshell
1st - 3 1st 1st 1st
AB7 COCHRANE BMX AB Jaxson ROSS 2nd - 5 2nd 1st 2nd
AB 3 Edmonton Bmx AB Brody RICHARDS
Enman Construction
3rd - 7 2nd 2nd 3rd
N7 Cochrane Bmx AB Aj LAURELL
TimeFree Inc
4th - 7 3rd 3rd 1st
4 EDMONTON BMX AB Brady PEARSON
Velocity
5th - 9 3rd 4th 2nd
SK1 Globe BMX Raceway SK Landen HIEBERT 6th - 11 4th 3rd 4th
AB4 St Albert Bmx Association ? Cameron KUZMA 7th - 11 4th 4th 3rd
N3 COCHRANE BMX AB Mason PIKE CR - 8 1st 2nd 5th
663 Club Unknown ? Colton MICHEAL - 14 5th 5th 4th
10 RED DEER BMX AB Spencer EGGLETON - 15 5th 5th 5th

11 Expert Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 RED DEER BMX AB Blake SHEPHERD-COLBERG
Berserk Racing, maximal advantage, box components
1st - 4 2nd 1st 1st
AB2 Edmonton Bmx AB Oscar TWELLS
Podium Athletics
2nd - 7 3rd 3rd 1st
N3 Airdrie Bmx AB Nico DIAZ
Kid Dynamite Alberta
3rd - 6 1st 2nd 3rd
AB6 RED DEER BMX AB Matthew MCLEAN
Atlas
4th - 10 1st 4th 5th
AB1 CALGARY BMX AB Ryan CHIRZYNSKI
Bombshell Advent
5th - 6 3rd 1st 2nd
AB 5 Lethbridge Bmx AB Bogart FERGUSON
Factory Bombshell Canada
6th - 10 2nd 5th 3rd
AB8 Cochrane Bmx AB Jackson KEITH 7th - 12 4th 4th 4th
3 Airdrie Bmx AB William POWLAN
B&P Cycle
8th - 8 4th 2nd 2nd
9 STONY PLAIN BMX AB Easton ARANEDA
Gold Coast
- 14 5th 3rd 6th
11 Okotoks Bmx AB Cole WILLCOTT - 15 6th 5th 4th
7 Stony Plain Bmx AB Jack COOMBS - 17 6th 6th 5th
532 Edmonton Bmx AB Evan KAPANEN - 18 5th 6th 7th
4 Red Deer Bmx AB Wyatt SIMPSON - 20 7th 7th 6th
16 Lethbridge Bmx AB Ethan KITT
Kid Dynamite Alberta
- 21 7th 7th 7th

12 Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 CALGARY BMX AB Caleb GRAHAM
Bombshell
1 3 1st 1st 1st
AB8 EDMONTON BMX AB Ethan HUNTER 2 7 2nd 3rd 2nd
AB2 CALGARY BMX AB Brock FOSTER 3 11 REL:6 2nd 3rd
AB7 Red Deer Bmx AB Taylor BOLL 4 12 3rd 4th 5th
AB5 EDMONTON BMX AB Marc STREADWICK
Velocity
5 13 4th 5th 4th
7 Red Deer Bmx AB Shayne HALL 6 17 5th 6th 6th

13 Expert Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
W4 RED DEER BMX AB Carson KOWASKI
Alberta Devo Team
1st - 3 1st 1st 1st
N3 Calgary Bmx AB Atley CARSON
Kid Dynamite Alberta / Alberta BMX Devo Team
2nd - 10 7th 1st 2nd
841 ST. ALBERT BMX AB Drey HOLINSKI
Quick Response Fire Detection
3rd - 11 3rd 4th 4th
AB7 Medicine Hat Bmx Association AB Landon ANDRES
Gravity Sports/Ken Hauck Trucking/Lurchs Winchin
4th - 7 2nd 2nd 3rd
AB5 Red Deer Bmx AB Jack WELIKOKLAD
DAYLIGHT CYCLE
5th - 12 3rd 4th 5th
AB4 Red Deer Bmx AB Nickolas NUGENT
Yess
6th - 5 1st 3rd 1st
6 OKOTOKS BMX AB Kaiden CLEROUX
Chris Bros
7th - 11 4th 3rd 4th
N1 CALGARY BMX AB Tristan STOREY
Pandemic Limenine Yess
8th - 7 2nd 2nd 3rd
5 Airdrie Bmx AB Alex FRANCOIS
Ralph’s Motorsports
- 13 6th 5th 2nd
8 RED DEER BMX AB Tyson WAKALUK - 14 4th 5th 5th
4 Cochrane Bmx AB Luke CHRISTENSEN
Café Roubaix
- 17 5th 6th 6th
AB3 Calgary Bmx AB James SMITH - 18 5th 6th 7th
01 AIRDRIE BMX AB Isaac BABER
KDM
- 19 6th 7th 6th
08 LETHBRIDGE BMX AB Devin VANDERVEEN - 21 7th 7th 7th

14 Expert Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
T CALGARY BMX AB Max GANAKOVSKYY
Berserk Racing, maximal advantage, box components
1st - 3 1st 1st 1st
N5 Calgary Bmx AB Dylan TREMEL
Gold Coast
2nd - 5 1st 2nd 2nd
626 STONY PLAIN BMX AB Benjamin FERGUSON 3rd - 4 2nd 1st 1st
AB5 Edmonton Bmx AB Caleb JONES
Gold Coast Cycle Alberta Provincial Team
4th - 8 3rd 3rd 2nd
AB4 EDMONTON BMX AB Josh OGILVIE
Velocity
5th - 11 5th 3rd 3rd
508 STONY PLAIN BMX AB Dylan ASSINGER 6th - 10 4th 2nd 4th
5 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
DWs Delux Sammiches or Chikin
7th - 9 2nd 4th 3rd
AB8 Medicine Hat Bmx Association AB Isaiah SEHN - 12 3rd 5th 4th
AB7 Okotoks Bmx AB Carter SZIVA - 13 4th 4th 5th

15 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 EDMONTON BMX AB Kaileb TORRIE
Velocity Cycling Club Team Alberta
1 4 1st 2nd 1st
N3 Airdrie Bmx AB Liam MULLETT
Team Alberta, RKTL Ltd.
2 6 2nd 1st 3rd
AB7 Red Deer Bmx AB Roy MEINDERS 3 9 3rd 4th 2nd
F RED DEER BMX AB William WELIKOKLAD
DAYLIGHT CYCLE
4 12 4th 3rd 5th
168 EDMONTON BMX AB Kade BYRNE
Podium Athl;etics
5 15 5th 6th 4th
538 Red Deer Bmx AB Deacyn PARK 6 19 6th 5th 8th
1 St Albert Bmx Association ? Logan STARLING
Raising Hell Oilfield Hauling Ltd.
7 21 8th 7th 6th
4 AIRDRIE BMX AB Matthew PRIMEAU
YESS
8 22 7th 8th 7th

16 Expert Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI
Factory Rift/Team Alberta
1st - 3 1st 1st 1st
AB2 Lethbridge Bmx AB Lucas SCHMIDTLER
Bombshell Avent Canada/Team AB/Bert & Macs Sports
2nd - 8 2nd 3rd 3rd
N8 EDMONTON BMX AB Zachary NEUFELD
Velocity
3rd - 5 2nd 1st 2nd
Y EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK
Velocity
4th - 9 3rd 3rd 3rd
6 Red Deer Bmx AB Zachary REPP 5th - 7 3rd 2nd 2nd
P OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK 6th - 12 4th 4th 4th
7 Okotoks Bmx AB Darren COMMANDEUR 7th - 13 4th 5th 4th
106 Airdrie Bmx AB Kaileb DOWSON
Alberta Team/Yess Team
8th - 4 1st 2nd 1st
8 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE
Podium Athletics
- 14 5th 4th 5th
621 AIRDRIE BMX AB Sidney ENGLOT - 15 5th 5th 5th

17-24 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
008 LETHBRIDGE BMX AB Kylar VAN EE
Bert and macs
1 3 1st 1st 1st
AB1 INDEPENDENT CAN Brian JOHNSON 2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 AIRDRIE BMX AB Alex TYSSEN 3 10 3rd 3rd 4th
AB4 Lethbridge Bmx AB Tyler ENNS 4 11 4th 4th 3rd
6 Okotoks Bmx AB Kieran SLAPMAN 5 15 5th 5th 5th

30-34 Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
052 AIRDRIE BMX AB Jordan ABRAHAMSON (29XM) 1 3 1st 1st 1st
03 EDMONTON BMX AB Ryan SCHMIDT 2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 LETHBRIDGE BMX AB James CROKE (29IM) 3 9 3rd 3rd 3rd

40-44 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
470 Red Deer Bmx AB Shawn LEE
Daylight cycles Rocky mtn Bike'n Board
1 3 1st 1st 1st
AB06 Lethbridge Bmx AB Richard PETRIK
GHP Canada
2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Bradley STREADWICK 3 9 3rd 3rd 3rd
747 Cochrane Bmx AB Tyler SEMMENS 4 13 5th 4th 4th
1 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT
Pandemic Yess Lime Nine
5 15 4th 6th 5th
AB7 Airdrie Bmx AB Mitchell BLONDEAU (35-39XM)
Kid Dynamite Alberta
6 17 6th 5th 6th
2 Airdrie Bmx AB Michael DOWSON 7 21 7th 7th 7th

45+ Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Cochrane Bmx AB Brian OTTERSON 1 3 1st 1st 1st
AB2 Lethbridge Bmx AB Darren WILLIAMS
Factory Clayborn Canada
2 7 2nd 3rd 2nd
AB 7 Lethbridge Bmx AB Christopher FERGUSON
GT Canada Ascent Cycle
3 8 3rd 2nd 3rd

Top of Report