End of Report

Lethbridge Provincial #4 - July 25, 2015

BMX EVENT MANAGER, Report Created 26/Jul/2015 18:25:40

FULL RESULTS

Total Entries = 377

Total Riders = 360

Junior Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Calgary Bmx AB Brianne Vanderkuip
Meybo USA Alias Alberta Cycling X Brand Goggles
1 3 1st 1st 1st
AB02 Lethbridge Bmx AB Kiana Van Ee
Bert and Macs
2 6 2nd 2nd 2nd
N3X CALGARY BMX AB Kelly Ann Heughan (JDF)
Alberta Team Well Green Tech Inc
3 9 3rd 3rd 3rd

Junior Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Lethbridge Bmx AB Riley Lavorato (JDM) 1st - 3 1st 1st 1st
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Brock Young
Ascent Cycle/Vans Speed Shop
2nd - 12 3rd 5th 4th
AB2 Lethbridge Bmx AB Kylar Van Ee
Bert and Macs
3rd - 4 1st 2nd 1st
329 STONY PLAIN BMX AB Kiran Kawa 4th - 7 3rd 1st 3rd
AB07 CALGARY BMX AB Cody Knappe
Cranx
5th - 10 5th 3rd 2nd
AB04 Red Deer Bmx AB Cody Pratt 6th - 9 2nd 3rd 4th
AB06 LETHBRIDGE BMX AB Blake Kempenaar 7th - 9 4th 2nd 3rd
N5 Airdrie Bmx AB River Peacock
Alberta BMX
8th - 11 5th 4th 2nd
AB4 RED DEER BMX AB Chase Harrison
Spy
- 12 2nd 4th 6th
AB1 AIRDRIE BMX AB Lukas Becker (JDM)
B&P Cycle/ Team AB
- 15 4th 6th 5th
O8 Lethbridge Bmx AB Tyler Enns - 16 6th 5th 5th

Elite Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
72 MEDICINE HAT BMX AB Chelsea Kingston
Dirty Deeds
1 3 1st 1st 1st
780 EDMONTON BMX AB Cassidy Monaghan 2 6 2nd 2nd 2nd
14 Club Unknown ? Yvonne Mclean
Cyclecraft
3 9 3rd 3rd 3rd

Elite Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
99 ST. ALBERT BMX AB Manuel Cadle
GHP
1 5 2nd 2nd 1st
113 Calgary Bmx AB Tanner Vandenhoven
Staats
2 6 3rd 1st 2nd
403 Airdrie Bmx AB Alexander Sailer
Staats Lone Wolf
3 12 5th 3rd 4th
803 CALGARY BMX AB Adam Bourns
Cranx
4 13 4th 4th 5th
217 OKOTOKS BMX AB Jeffrey Jacobsen
Alias
5 14 6th 5th 3rd
780 Stony Plain Bmx AB Mitchell Warken 6 16 1st 7th 8th
368 Okotoks Bmx AB Cameron Helm
Alias
7 19 7th 6th 6th
118 Okotoks Bmx AB Shelby Mysek 8 23 8th 8th 7th

6 Novice Female (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Medicine Hat Bmx AB Myla Motz 1st - 3 1st 1st 1st
AB3 Lethbridge Bmx AB Phoenix Leray 2nd - 4 1st 1st 2nd
220 Edmonton Bmx AB Emily Priddle 3rd - 5 2nd 2nd 1st
203 Edmonton Bmx AB Quinn Reiling (5NF)
Opus Stewart Weir
4th - 6 2nd 2nd 2nd
323 Lethbridge Bmx AB Elliot Gartshore 5th - 11 4th 4th 3rd
AB5 Calgary Bmx AB Peytyn Frank 6th - 12 5th 3rd 4th
AB4 EDMONTON BMX AB Claire Reid
Velocity
7th - 9 3rd 3rd 3rd
301 EDMONTON BMX AB Nerissa Faulkner - 12 3rd 5th 4th
821 LETHBRIDGE BMX AB Kendal Bates - 13 4th 4th 5th

8 Novice Female (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
3 Calgary Bmx AB Jada Dueck 1st - 3 1st 1st 1st
AB3 Airdrie Bmx AB Reese Ochitwa
Bombshell/Avent
2nd - 9 3rd 3rd 3rd
915 Edmonton Bmx AB Lauren Dubbeldam 3rd - 4 1st 2nd 1st
AB4 Edmonton Bmx AB Taryn Baillie
Tiger Electric Ltd
4th - 5 2nd 1st 2nd
6 Calgary Bmx AB Emerson Mctaggart 5th - 12 4th 5th 3rd
AB6 EDMONTON BMX AB Aijha Meynen 6th - 10 2nd 4th 4th
108 AIRDRIE BMX AB Brianne Killeen-Kimpe 7th - 10 3rd 2nd 5th
201 MEDICINE HAT BMX AB Brooklyn Vodon 8th - 10 4th 4th 2nd
102 Cochrane Bmx AB Taia Graham
Steel style awards
- 14 5th 3rd 6th
706 LETHBRIDGE BMX AB Lara (Payton) Bates - 15 6th 5th 4th
805 Medicine Hat Bmx AB Victoria Sehn (7NF) - 16 5th 6th 5th

9 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
907 Red Deer Bmx AB Macie Holtz 1 3 1st 1st 1st
AB5 Airdrie Bmx AB Lydia Englot
RT Mud Consulting LTD
2 6 2nd 2nd 2nd
917 Lethbridge Bmx AB Alexia Petrik 3 10 3rd 3rd 4th
103 Cochrane Bmx AB Sienna Foster 4 11 4th 4th 3rd
824 ST. ALBERT BMX AB Savannah Krill 5 15 5th 5th 5th

9 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 CALGARY BMX AB Hailey Tremel
Crupi
1 3 1st 1st 1st
AB1X STONY PLAIN BMX AB Jalyn Holinski (8XF)
Quick Response Fire Protection Ltd
2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 STONY PLAIN BMX AB Mackenzie Worbeck
Velocity
3 9 3rd 3rd 3rd
AB7 EDMONTON BMX AB Natalia Reid
Velocity
4 13 4th 4th 5th
AB3 Calgary Bmx AB Aurora Rocheleau 5 14 5th 5th 4th

10 Novice Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Airdrie Bmx AB Hannah Northwood 1 4 1st 1st 2nd
N3 Airdrie Bmx AB Skyla Grenier 2 5 2nd 2nd 1st
AB8 Red Deer Bmx AB Holly Mcleod 3 9 3rd 3rd 3rd
AB7 Edmonton Bmx AB Shea Rowan 4 12 4th 4th 4th
120 Lethbridge Bmx AB Mila Vucurevich 5 15 5th 5th 5th
8 Calgary Bmx AB Devin Pointen 6 19 7th 6th 6th
125 Cochrane Bmx AB Mackenzie Hilton 7 20 6th 7th 7th

11 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
615 Lethbridge Bmx AB Brenna Durling 1 4 2nd 1st 1st
718 EDMONTON BMX AB Morgan Zimmermann 2 5 1st 2nd 2nd
124 ST. ALBERT BMX AB Isabella Krill 3 9 3rd 3rd 3rd

11 Expert Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 EDMONTON BMX AB Amber Hupka
Velocity
1 4 1st 2nd 1st
N1 Airdrie Bmx AB Abygale Reeve (10XF) 2 9 6th 1st 2nd
AB2X MEDICINE HAT BMX AB Hallie Gauthier (10XF) 3 9 3rd 3rd 3rd
AB5 Edmonton Bmx AB Delaney Jones
Crupi Team Green Canada
4 10 2nd 4th 4th
AB3 CALGARY BMX AB Isabella Bregliano
Elizabeth Street Pet Hospital
5 14 4th 5th 5th
AB7 EDMONTON BMX AB Mallory Ogilvie
Velocity
6 17 5th 6th 6th

12 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB 3 COCHRANE BMX AB Katie Scott 1 3 1st 1st 1st
AB5 RED DEER BMX AB Alexia Callan 2 6 2nd 2nd 2nd
AB7 Okotoks Bmx AB Briony Fokkens
Her rockstar family that loves her!
3 9 3rd 3rd 3rd
5 Calgary Bmx AB Keanna Dueck 4 12 4th 4th 4th
AB8 RED DEER BMX AB Jaedan Dyok 5 15 5th 5th 5th

13 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 Edmonton Bmx AB Taylin Janke
Atomic Improv
1 3 1st 1st 1st
116 RED DEER BMX AB Tanika Nugent 2 6 2nd 2nd 2nd
AB7 Edmonton Bmx AB Abbey Rowan 3 10 3rd 3rd 4th
4 Calgary Bmx AB Willow Pointen 4 11 4th 4th 3rd

13 Expert Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 Red Deer Bmx AB Annika Ricalton 1 5 2nd 2nd 1st
N2 Red Deer Bmx AB Molly Simpson 2 8 1st 1st 6th
AB 3 Edmonton Bmx AB Emma Workun
ATOMIC IMPROV
3 9 4th 3rd 2nd
AB1X RED DEER BMX AB Lindsay Hall (12XF) 4 12 5th 4th 3rd
AB1 EDMONTON BMX AB Madelin Ogilvie
Velocity
5 14 3rd 6th 5th
AB4 Airdrie Bmx AB Emily Henderson (12XF)
Devo
6 15 6th 5th 4th

14 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 Cochrane Bmx AB Coralee Hilton 1 3 1st 1st 1st
AB5 Red Deer Bmx AB Isabelle Mclean 2 7 3rd 2nd 2nd
124 Okotoks Bmx AB Paige Moldenhauer 3 8 2nd 3rd 3rd

14 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 CALGARY BMX AB Jordan Knappe
Team AB
1 3 1st 1st 1st
AB2 AIRDRIE BMX AB Hailey Hobbs
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 Medicine Hat Bmx AB Geneva Grondin
Kenco Homes
3 9 3rd 3rd 3rd

16 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3X CALGARY BMX AB Kelly Ann Heughan (15XF)
Alberta Team Well Green Tech Inc
1 3 1st 1st 1st
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Jordan Jensen
Monarch Roofing Center
2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 Calgary Bmx AB Mckayla Rocheleau 3 10 3rd 4th 3rd
AB3 Lethbridge Bmx AB Kendra Enns (15XF)
Bert & Macs
4 11 4th 3rd 4th
AB5 Medicine Hat Bmx AB Jessalyn Phillips
Phillips Excavating
5 15 5th 5th 5th

17 & Over Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah Williams (17+XF)
DWs Delux Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
AB6 CALGARY BMX AB Kiera Roxburgh (16NF)
PT Kinetics
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 Medicine Hat Bmx AB Samantha Andres 3 9 3rd 3rd 3rd
2 Edmonton Bmx AB Michelle Tower 4 12 4th 4th 4th
708 Lethbridge Bmx AB Tasha Enns 5 15 5th 5th 5th

5 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
627 Edmonton Bmx AB Toby Dubbeldam 1 3 1st 1st 1st
111 AIRDRIE BMX AB Nolan Colby 2 8 3rd 2nd 3rd
608 Red Deer Bmx AB Dane St Dennis 3 10 2nd 6th 2nd
503 LETHBRIDGE BMX AB Kashtyn Prepchuk 4 12 4th 4th 4th
920 LETHBRIDGE BMX AB Kale Clark 5 14 5th 3rd 6th
330 MEDICINE HAT BMX AB Luke Johnston 6 16 6th 5th 5th

6 Novice Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
316 Cochrane Bmx AB Nathan Vlahakis 1st - 3 1st 1st 1st
504 Airdrie Bmx AB Keinyn Le Gros 2nd - 8 3rd 4th 1st
AB4 Red Deer Bmx AB Xander Hurteau 3rd - 6 3rd 1st 2nd
111 Edmonton Bmx AB Sean Mccarthy 4th - 7 2nd 3rd 2nd
AB2 Airdrie Bmx AB Nash Buffel 5th - 6 1st 2nd 3rd
526 AIRDRIE BMX AB Ryder Colby 6th - 12 4th 5th 3rd
813 Lethbridge Bmx AB Draven Shaw
Van's Speed Shop
7th - 12 2nd 6th 4th
603 LETHBRIDGE BMX AB Aiden Mabie 8th - 11 5th 2nd 4th
129 LETHBRIDGE BMX AB Jax Dejong - 13 4th 3rd 6th
AB5 Airdrie Bmx AB Tarek Young - 15 6th 4th 5th
119 MEDICINE HAT BMX AB Jd Ardron - 15 5th 5th 5th
AB6 Edmonton Bmx AB Cale Baillie
Tiger Electric Ltd
- 18 6th 6th 6th

6 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
420 Edmonton Bmx AB Easton Tansowny 1 3 1st 1st 1st
N2 Airdrie Bmx AB Gage Carson (5IM)
DKOI Bikes/Bombshell
2 6 2nd 2nd 2nd
212 Lethbridge Bmx AB Oliver Chatters 3 10 3rd 3rd 4th
623 LETHBRIDGE BMX AB Liam Kitt (5IM)
Nails by Char
4 11 4th 4th 3rd

7 Novice Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB 4 COCHRANE BMX AB Jaxson Ross 1st - 3 1st 1st 1st
511 Lethbridge Bmx AB Easton Compton 2nd - 11 3rd 7th 1st
5 COCHRANE BMX AB Caleb Carey 3rd - 9 2nd 3rd 4th
604 Lethbridge Bmx AB Brayden Fedorowich 4th - 8 4th 2nd 2nd
819 COCHRANE BMX AB Joshua Hagel 5th - 6 1st 3rd 2nd
702 Okotoks Bmx AB Kalin Wiseman 6th - 12 5th 2nd 5th
324 OKOTOKS BMX AB Harley Deglow 7th - 13 4th 5th 4th
717 ST. ALBERT BMX AB Cameron Kuzma CR - 6 2nd 1st 3rd
7 AIRDRIE BMX AB Reuben Baber - 13 3rd 4th 6th
518 AIRDRIE BMX AB Brayson Klein - 14 7th 4th 3rd
8 Airdrie Bmx AB Lucas Englot
RT Mud Consulting LTD
- 16 5th 6th 5th
018 CALGARY BMX AB Christopher Bullivant Jr - 17 6th 5th 6th
505 Cochrane Bmx AB Cohen Christensen - 20 7th 6th 7th
713 Medicine Hat Bmx AB Fynn Wilcox - 22 6th CR:9 7th

7 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 Cochrane Bmx AB Mason Pike 1 3 1st 1st 1st
909 LETHBRIDGE BMX AB Carter Riopel 2 7 3rd 2nd 2nd
AB3 Lethbridge Bmx AB Maverick Leray 3 8 2nd 3rd 3rd
3 Calgary Bmx AB Bennett Mctaggart 4 12 4th 4th 4th

8 Novice Male (17 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
9 Lethbridge Bmx AB Ethan Kitt
Nails By Char
1st 4th - 8 3rd 2nd 3rd
4 Medicine Hat Bmx AB Colby Motz 2nd 1st - 3 1st 1st 1st
418 LETHBRIDGE BMX AB Owen Mabie 3rd 2nd - 4 2nd 1st 1st
927 LETHBRIDGE BMX AB Carter Arik 4th 2nd - 5 1st 1st 3rd
11 Red Deer Bmx AB Wyatt Simpson 5th 3rd - 9 5th 2nd 2nd
3 Lethbridge Bmx AB Seth Harding 6th 1st - 5 1st 3rd 1st
13X AIRDRIE BMX AB Joey O'Hara
R.T. Mudding
7th 4th - 6 2nd 2nd 2nd
029 EDMONTON BMX AB Russell Kalashnikoff 8th 3rd - 10 2nd 4th 4th
318 CALGARY BMX AB Stijn Rehorst 5th - 11 4th 3rd 4th
607 Lethbridge Bmx AB Noah Gartshore 5th - 12 4th 5th 3rd
822 Medicine Hat Bmx AB Jacob Johnston 6th - 10 3rd 5th 2nd
13 Okotoks Bmx AB Annon St. Dennis 6th - 11 3rd 4th 4th
127 Cochrane Bmx AB Ronin Isaac Rattai - - 13 4th 3rd 6th
8 Airdrie Bmx AB Paxton Tudor - - 14 5th 4th 5th
104 Lethbridge Bmx AB Tavish Vucurevich - - 16 5th 6th 5th
301 Lethbridge Bmx AB Dominic Shaw
Van's Speed Shop
- - 17 6th 6th 5th
824 Edmonton Bmx AB Leo Marsten - - 17 6th 5th 6th

8 Intermediate Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
3 Calgary Bmx AB Byron Zurbriggen 1st - 5 2nd 2nd 1st
110 LETHBRIDGE BMX AB Bogart Ferguson
Racer Armory
2nd - 6 1st 1st 4th
5 Edmonton Bmx AB Lachlan Brenner 3rd - 4 1st 1st 2nd
320 LETHBRIDGE BMX AB Everett Hauck 4th - 9 2nd 5th 2nd
24 Calgary Bmx AB Will Powlan 5th - 9 4th 4th 1st
AB4 Edmonton Bmx AB Malakai Rowan 6th - 10 5th 2nd 3rd
111 Medicine Hat Bmx AB Tyson Lerner 7th - 12 6th 3rd 3rd
10 Airdrie Bmx AB Chase Buffel 8th - 12 3rd 4th 5th
6 Red Deer Bmx AB Matthew Mclean - 13 3rd 6th 4th
115 MEDICINE HAT BMX AB Reid Armstrong - 14 4th 5th 5th
626 Stony Plain Bmx AB Jack Coombs - 14 5th 3rd 6th

8 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 Red Deer Bmx AB Blake Shepherd-Colberg
Cornerstone Excavating
1 4 1st 1st 2nd
AB1 Calgary Bmx AB Ryan Chirzynski 2 5 2nd 2nd 1st
522 Edmonton Bmx AB Nolan Reiling (7XM)
Opus Stewart Weir
3 9 3rd 3rd 3rd

9 Novice Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
3 MEDICINE HAT BMX AB Ryder Cooke 1st - 5 2nd 1st 2nd
6 RED DEER BMX AB Taylor Boll 2nd - 4 1st 1st 2nd
118 Cochrane Bmx AB Brett Fisher 3rd - 8 5th 2nd 1st
8 RED DEER BMX AB Jacob Veleti 4th - 4 1st 2nd 1st
405 CALGARY BMX AB David Meynin 5th - 10 2nd 4th 4th
016 AIRDRIE BMX AB Chase Reves 6th - 10 3rd 3rd 4th
225 EDMONTON BMX AB Konrad Zimmermann 7th - 10 4th 3rd 3rd
501 Airdrie Bmx AB Jaden Maffenbeier 8th - 12 5th 4th 3rd
720 Red Deer Bmx AB Toby Meinders - 13 3rd 5th 5th
9 LETHBRIDGE BMX AB Austin Jensen
Monarch Roofing Center
- 16 4th 6th 6th
606 LETHBRIDGE BMX AB Seth Murphy - ## DNF:6 CR:7 DNS

9 Intermediate Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Cochrane Bmx AB Caleb Graham
Steel style awards Mountain toys ESC Group
1st - 3 1st 1st 1st
AB 6 COCHRANE BMX AB Sam Scott 2nd - 4 1st 2nd 1st
3 Cochrane Bmx AB Brock Foster 3rd - 5 2nd 1st 2nd
717 EDMONTON BMX AB Crosby Faulkner 4th - 9 3rd 4th 2nd
2X MEDICINE HAT BMX AB Kaige Rudichuk 5th - 8 2nd 3rd 3rd
8 Airdrie Bmx AB Matthias Young 6th - 12 3rd 5th 4th
4 Red Deer Bmx AB Austin Mcleod 7th - 11 4th 2nd 5th
2 RED DEER BMX AB Graeson Abel 8th - 10 4th 3rd 3rd
11 Red Deer Bmx AB Cameron Mcleod - 15 5th 6th 4th
004 STONY PLAIN BMX AB Braedan Oliver - 15 6th 4th 5th
230 LETHBRIDGE BMX AB Tyce Dejong - 16 5th 5th 6th

9 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 RED DEER BMX AB Shayne Hall 1 5 1st 3rd 1st
AB2 Edmonton Bmx AB Marc Streadwick 2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Austen Wensel
Cranx
3 10 3rd 1st CR:6
AB1 ST. ALBERT BMX AB Connor Pleich - ## DNF:4 CR:6 DNS

10 Novice Male (15 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
217 Cochrane Bmx AB Cole Fischer 1st - 4 2nd 1st 1st
9 Cochrane Bmx AB Luke Christensen 2nd - 4 1st 1st 2nd
213 Edmonton Bmx AB Cameron Priddle 3rd - 10 2nd 4th 4th
105 Lethbridge Bmx AB Kieron Schaffel 4th - 10 3rd 4th 3rd
5 Airdrie Bmx AB Carter Statham
Fabsol Canada
5th - 11 5th 2nd 4th
6 Medicine Hat Bmx AB Landon Andres 6th - 9 1st 5th 3rd
8 COCHRANE BMX AB Ryley Carey 7th - 8 4th 3rd 1st
11 CALGARY BMX AB James Smith 8th - 7 3rd 2nd 2nd
713 Okotoks Bmx AB Garret Commandeur - 12 4th 3rd 5th
031 OKOTOKS BMX AB Haiden Wiseman - 17 6th 6th 5th
17 Calgary Bmx AB Alik Souvak - 18 5th 7th 6th
221 Red Deer Bmx AB Kevin Clarke - 18 6th 5th 7th
16 COCHRANE BMX AB Konar Simpson - 19 7th 6th 6th
14 Edmonton Bmx AB Tate Baillie
Tiger Electric Ltd
- 22 8th 7th 7th
15 Calgary Bmx AB Devan Fraser - 23 7th 8th 8th

10 Intermediate Male (16 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 Airdrie Bmx AB Atley Carson
DKOI Bikes/Bombshell
1st - 6 3rd 2nd 1st
1 LETHBRIDGE BMX AB Hesston Bates 2nd - 9 4th 4th 1st
10 Airdrie Bmx AB Ty Ochitwa
Bombshell/Avent
3rd - 6 1st 3rd 2nd
8 Red Deer Bmx AB Tyson Wakaluk 4th - 9 3rd 2nd 4th
13 CALGARY BMX AB Karsten Chirzynski 5th - 12 5th 4th 3rd
AB5 OKOTOKS BMX AB Pacey Boone 6th - 6 2nd 1st 3rd
N6 CALGARY BMX AB Tristan Storey
1676639 Ltd
7th - 4 1st 1st 2nd
9 LETHBRIDGE BMX AB Kelton Airey CR - 12 2nd 5th 5th
2 Okotoks Bmx AB Kaiden Cleroux - 15 4th 3rd 8th
104 Okotoks Bmx AB Justin Andres - 17 7th 6th 4th
O7 Red Deer Bmx AB Grady Mcleod - 18 8th 5th 5th
14 Edmonton Bmx AB Blake Lamarche - 19 6th 7th 6th
228 Medicine Hat Bmx AB Noah Sehn - 19 6th 6th 7th
3 AIRDRIE BMX AB Isaac Baber - 20 5th 7th 8th
4 Red Deer Bmx AB Charlie Nelson - 21 7th 8th 6th
12 Lethbridge Bmx AB Connor Trechka
Precision Powersports
- 23 8th 8th 7th

10 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Red Deer Bmx AB Ryan Raymont 1 3 1st 1st 1st
AB4 RED DEER BMX AB Nickolas Nugent 2 6 2nd 2nd 2nd
4 RED DEER BMX AB Joron Dyok 3 11 3rd 3rd 5th
AB6 Stony Plain Bmx AB Drey Holinski
Quick Response Fire Protection Ltd
4 12 4th 5th 3rd
5 Okotoks Bmx AB Teagan Slapman 5 13 5th 4th 4th

11 Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
5 Calgary Bmx AB Owen Frank 1 3 1st 1st 1st
728 Medicine Hat Bmx AB Garison Vodon 2 6 2nd 2nd 2nd
624 Independent CAN James Petrie
Joe's Bikes and Other Delights
3 10 3rd 4th 3rd
120 Lethbridge Bmx AB Eric Kitt 4 11 4th 3rd 4th

11 Intermediate Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
407 CALGARY BMX AB Wout Rehorst 1st - 5 1st 3rd 1st
3 Stony Plain Bmx AB Frank Doerr 2nd - 5 3rd 1st 1st
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Jole Young 3rd - 5 1st 2nd 2nd
105 Edmonton Bmx AB Owen Dubbeldam 4th - 7 3rd 2nd 2nd
518 MEDICINE HAT BMX AB Isaiah Sehn 5th - 6 2nd 1st 3rd
AB4 Okotoks Bmx AB Jaron Deering 6th - 12 5th 4th 3rd
AB5 Okotoks Bmx AB Carter Sziva 7th - 11 4th 3rd 4th
1 Calgary Bmx AB Riley Kimmitt 8th - 12 4th 4th 4th
13 MEDICINE HAT BMX AB Cody Herter
Dirty Deeds
- 15 5th 5th 5th
10 AIRDRIE BMX AB Tyler Ryan
RT Mudding
- ## 2nd 5th DISQ

11 Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 CALGARY BMX AB Dylan Tremel
Crupi
1st - 3 1st 1st 1st
2 EDMONTON BMX AB Mathieu Ducharme 2nd - 3 1st 1st 1st
AB3 Edmonton Bmx AB Tristin Pasitney
Cranx BMX
3rd - 7 2nd 3rd 2nd
7 Edmonton Bmx AB Caleb Jones
Crupi Team Green Canada
4th - 12 4th 5th 3rd
AB8 RED DEER BMX AB Noah Boyko
Staats Lone Wolf
5th - 7 3rd 2nd 2nd
5 EDMONTON BMX AB Josh Ogilvie
Velocity
6th - 9 3rd 3rd 3rd
AB6 MEDICINE HAT BMX AB Kian Armstrong
Falcon Contractiong
7th - 8 2nd 2nd 4th
122 Red Deer Bmx AB John Sansom - 12 4th 4th 4th
501 Lethbridge Bmx AB Troy Williams
DWs Delux Sammiches or Chikin
- 14 5th 4th 5th

12 Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
207 Red Deer Bmx AB Ethan Holtz 1 3 1st 1st 1st
7 OKOTOKS BMX AB Kade Motycka 2 9 3rd 4th 2nd
22 Lethbridge Bmx AB Matthew Leblanc
Purdys chocolatier
3 9 2nd 2nd 5th
709 LETHBRIDGE BMX AB Kieran Bendfeld
Ascent Cycle
4 11 5th 3rd 3rd
108 EDMONTON BMX AB Jasper Faulkner 5 13 4th 5th 4th

12 Intermediate Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 Airdrie Bmx AB Nicholas Northwood 1st - 3 1st 1st 1st
8 Lethbridge Bmx AB Brae Vucurevich 2nd - 5 1st 3rd 1st
10 Red Deer Bmx AB Roy Meinders 3rd - 7 3rd 1st 3rd
6 AIRDRIE BMX AB Luka Dikic 4th - 8 4th 2nd 2nd
AB8 CALGARY BMX AB Cole Elson 5th - 9 2nd 5th 2nd
7 RED DEER BMX AB Deacyn Park 6th - 12 4th 4th 4th
13 Okotoks Bmx AB Mason Cleroux 7th - 7 2nd 2nd 3rd
2 AIRDRIE BMX AB Brady Esau 8th - 11 3rd 3rd 5th
12 Edmonton Bmx AB Damien Streadwick - 13 5th 4th 4th
919 Edmonton Bmx AB Trey Drake - 15 5th 5th 5th
920 LETHBRIDGE BMX AB Chayce Mihalicz
Integrity Wheels
- 18 6th 6th 6th

12 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Airdrie Bmx AB Liam Mullett
Team Alberta
1 4 1st 2nd 1st
AB3 Lethbridge Bmx AB Joshua Dublanko
SCR POS Solutions
2 5 2nd 1st 2nd
AB6 STONY PLAIN BMX AB Zackery (Blair) Worbeck
Velocity
3 10 4th 3rd 3rd
4 Okotoks Bmx AB Rylan Slapman 4 12 3rd 5th 4th
AB4 AIRDRIE BMX AB Nicholas Moodoo
RT Muddin
5 15 6th 4th 5th
206 Calgary Bmx AB Matthew Primeau
Prime Developments
6 17 5th 6th 6th

13 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
116 Airdrie Bmx AB Kaileb Dowson 1 3 1st 1st 1st
015 OKOTOKS BMX AB Connor Moldenhauer 2 7 3rd 2nd 2nd
112 Okotoks Bmx AB Quinn Halvorsen 3 8 2nd 3rd 3rd
509 Airdrie Bmx AB Allan Plunkett 4 12 4th 4th 4th
129 ST. ALBERT BMX AB Jacob Krill 5 15 5th 5th 5th
517 Lethbridge Bmx AB Andrew Durling 6 18 6th 6th 6th

13 Intermediate Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
8 Airdrie Bmx AB Sidney Englot
RT Mud Consulting LTD
1 3 1st 1st 1st
10 MEDICINE HAT BMX AB Jack Hagarty 2 6 2nd 2nd 2nd
9 Red Deer Bmx AB Zachary Repp 3 10 3rd 3rd 4th
906 LETHBRIDGE BMX AB Jacob Kehoe 4 11 4th 4th 3rd
7 Okotoks Bmx AB Darren Commandeur 5 15 5th 5th 5th
406 OKOTOKS BMX AB Ryan Mysek
Alias Racing
6 18 6th 6th 6th

13 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Stony Plain Bmx AB Conner Oliver
Team Alberta
1 3 1st 1st 1st
AB2 AIRDRIE BMX AB Nicholas Berarducci 2 6 2nd 2nd 2nd
222 LETHBRIDGE BMX AB Lucas Schmidtler
Lafarge/Bert & Mac's Sports
3 9 3rd 3rd 3rd
AB6 EDMONTON BMX AB Noah Meynen 4 12 4th 4th 4th
AB7 Edmonton Bmx AB Taryk Janke
Crupi Team Green Canada
5 15 5th 5th 5th

14 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
6 Airdrie Bmx AB Jack Zruna
B&P cycle
1 4 1st 1st 2nd
11 Calgary Bmx AB Jordan Rocheleau 2 7 2nd 2nd 3rd
7 CALGARY BMX AB Ethan Freeman 3 9 3rd 5th 1st
9 OKOTOKS BMX AB Caleb Boone 4 11 4th 3rd 4th
3 Calgary Bmx AB Tatum Parker (14NM) 5 14 5th 4th 5th

14 Expert Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 ST. ALBERT BMX AB Jared Hildebrandt
GHP
1st - 5 1st 2nd 2nd
N5 CALGARY BMX AB Justin Scott 2nd - 3 1st 1st 1st
4 Stony Plain Bmx AB Ethan Adams 3rd - 10 2nd 4th 4th
8 Calgary Bmx AB Adam Hosie
McKay Hlavacek Impact Construction Ltd WULFSPORT
4th - 10 3rd 2nd 5th
N6 EDMONTON BMX AB Connor Wensel
AB Team/ Cranx
5th - 9 5th 3rd 1st
AB4 Airdrie Bmx AB Brycen Andrews 6th - 10 4th 3rd 3rd
7 Airdrie Bmx AB Zachary Ryan
RT Mudding
7th - 10 2nd 5th 3rd
1 STONY PLAIN BMX AB Damien Wilding
Straight Up Erectors
8th - 11 4th 1st 6th
712 Calgary Bmx AB Brendan Vanderkuip - 12 3rd 7th 2nd
AB8 COCHRANE BMX AB Connor Murphy - 14 6th 4th 4th
AB6 Okotoks Bmx AB Kieran Slapman - 17 6th 5th 6th
04 OKOTOKS BMX AB Wyatt Andres - 18 7th 6th 5th
AB7 CALGARY BMX AB Matteo Bregliano
Elizabeth Street Veterinary Hos.
- 18 5th 6th 7th

16 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 AIRDRIE BMX AB Lukas Becker (15XM)
B&P Cycle/ Team AB
1 4 1st 2nd 1st
601 Calgary Bmx AB Corbin Ruthven 2 5 2nd 1st 2nd
N1 Airdrie Bmx AB Zach Croft (15XM)
B&P Cycle, AB Prov. Team
3 10 3rd 3rd 4th
N4 Airdrie Bmx AB James Zruna
B&P cycle
4 12 4th 5th 3rd
5 MEDICINE HAT BMX AB Jesseppe Herter
Dirty Deeds
5 14 5th 4th 5th

17 to 24 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Independent CAN Nicholas Woluschuk-Frank 1 5 3rd 1st 1st
3 Stony Plain Bmx AB Ross Tomlinson 2 7 1st 4th 2nd
4 LETHBRIDGE BMX AB James Croke 3 8 2nd 2nd 4th
1X MEDICINE HAT BMX AB Nicholas Doehring (16IM) 4 10 4th 3rd 3rd
226 Medicine Hat Bmx AB Royce Robbins (24NM) 5 15 5th 5th 5th

17 to 24 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 EDMONTON BMX AB Brian Johnson 1 3 1st 1st 1st
AB6 Medicine Hat Bmx AB Lance Tessier
Iron Horse Energy Services
2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 Medicine Hat Bmx AB Lance Phillips
Phillips Excavating
3 9 3rd 3rd 3rd

30 to 39 Novice Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 AIRDRIE BMX AB Jordan Abrahamson (29XM)
RT Muddin
1 3 1st 1st 1st
N7 CALGARY BMX AB Clayton Storey
1676639 Ltd
2 6 2nd 2nd 2nd
AB7 Medicine Hat Bmx AB Andrew Motz 3 9 3rd 3rd 3rd
AB4 OKOTOKS BMX AB Kurt Motycka 4 15 7th 4th 4th
7 RED DEER BMX AB Robin Veleti 5 15 5th 5th 5th
805 COCHRANE BMX AB Bradley Christensen 6 16 4th 6th 6th
226 Cochrane Bmx AB Dallas Pike 7 20 6th 7th 7th

40+ Novice Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Darren Williams (40+XM)
DW's Delux Sammiches OR Chikin
1st - 6 1st 4th 1st
AB2 Calgary Bmx AB Calvin Kimmitt 2nd - 5 2nd 2nd 1st
AB2X AIRDRIE BMX AB Jon Ochitwa (40+XM)
Bombshell / Avent
3rd - 4 1st 1st 2nd
703 LETHBRIDGE BMX AB Chris Ferguson 4th - 9 3rd 3rd 3rd
AB5 Airdrie Bmx AB Dennis Statham
Fabsol Canada
5th - 9 3rd 1st 5th
4 Calgary Bmx AB Bruno Stappers 6th - 9 2nd 5th 2nd
119 Calgary Bmx AB Sascha Chirzynski 7th - 13 4th 6th 3rd
705 Calgary Bmx AB James Vanderkuip 8th - 13 6th 3rd 4th
AB4 CALGARY BMX AB Marco Bregliano
Elizabeth Street Pet Hospital
- 13 4th 5th 4th
714 Calgary Bmx AB Darcy Frank - 13 5th 2nd 6th
211 Okotoks Bmx AB Devin St. Dennis - 14 5th 4th 5th

Cruiser 10 to 12 Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 Red Deer Bmx AB Noah Boyko
Staats Lone Wolf
1 3 1st 1st 1st
AB3 Edmonton Bmx AB Caleb Jones
Crupi Team Green Canada
2 7 2nd 2nd 3rd
AB1X RED DEER BMX AB Lindsay Hall (10-12FC) 3 10 4th 4th 2nd
AB5 Red Deer Bmx AB John Sansom 4 10 3rd 3rd 4th
AB1 RED DEER BMX AB Shayne Hall (9CM) 5 15 5th 5th 5th

Cruiser 15 and 16 Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Edmonton Bmx AB Noah Meynen (13-14MC) 1 3 1st 1st 1st
726 Edmonton Bmx AB Taryk Janke (13-14MC)
Crupi Team Green Canada
2 7 3rd 2nd 2nd
1 STONY PLAIN BMX AB Austin Wladyka
Velocity
3 8 2nd 3rd 3rd

Cruiser 30 to 39 Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
918 Lethbridge Bmx AB Jordan Vander Woude
Van's Speed Shop
1 3 1st 1st 1st
723 Lethbridge Bmx AB Dustin Vander Woude
Van's Speed Shop
2 9 3rd 4th 2nd
AB2 MEDICINE HAT BMX AB Nick Gauthier 3 10 2nd 5th 3rd
728 Lethbridge Bmx AB Richard Petrik 4 12 5th 3rd 4th
5 Lethbridge Bmx AB Mathew Trechka
Precision Powersports
5 17 6th 6th 5th
715 EDMONTON BMX AB Mark Dubbeldam 6 17 4th 7th 6th
818 Medicine Hat Bmx AB Lance Phillips (17-29MC)
Phillips Excavating
7 17 8th 2nd 7th
906 LETHBRIDGE BMX AB James Croke (17-29MC) 8 23 7th 8th 8th

Cruiser 40+ Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 LETHBRIDGE BMX AB Darren Williams
DW's Delux Sammiches OR Chikin
1 3 1st 1st 1st
AB1X CALGARY BMX AB Calvin Kimmitt 2 9 2nd 3rd 4th
713 Edmonton Bmx AB Bradley Streadwick 3 11 5th 4th 2nd
74 Club Unknown ? Jon Rondeau 4 13 8th 2nd 3rd
703 LETHBRIDGE BMX AB Chris Ferguson 5 13 3rd 5th 5th
AB6 RED DEER BMX AB Daniel Dyok 6 18 4th 7th 7th
AB4 Red Deer Bmx AB Greg Nelson 7 19 7th 6th 6th
11 CALGARY BMX AB Chris Freeman 8 22 6th 8th 8th

Cruiser 30 to 39 Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Airdrie Bmx AB Rhonda Grenier 1 3 1st 1st 1st
AB3 Airdrie Bmx AB Kreshka Young 2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 Okotoks Bmx AB Tara Sziva 3 10 3rd 4th 3rd
6 Edmonton Bmx AB Michelle Tower 4 11 4th 3rd 4th

Cruiser 40+ Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah Williams
DWs Delux Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
7 Calgary Bmx AB Erin Frank 2 6 2nd 2nd 2nd
AB2 Lethbridge Bmx AB Tasha Enns 3 9 3rd 3rd 3rd

Top of Report