End of Report

Lethbridge Provincial #3 - July 25, 2015

BMX EVENT MANAGER, Report Created 25/Jul/2015 19:26:24

FULL RESULTS

Total Entries = 393

Total Riders = 374

Junior Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Calgary Bmx AB Brianne Vanderkuip
Meybo USA Alias Alberta Cycling X Brand Goggles
1 5 3rd 1st 1st
AB02 Lethbridge Bmx AB Kiana Van Ee
Bert and Macs
2 5 1st 2nd 2nd
N3X CALGARY BMX AB Kelly Ann Heughan (JDF)
Alberta Team Well Green Tech Inc
3 8 2nd 3rd 3rd

Elite Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
72 MEDICINE HAT BMX AB Chelsea Kingston
Dirty Deeds
1 3 1st 1st 1st
780 EDMONTON BMX AB Cassidy Monaghan 2 6 2nd 2nd 2nd
14 Club Unknown ? Yvonne Mclean
Cyclecraft
3 9 3rd 3rd 3rd

Elite Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
113 Calgary Bmx AB Tanner Vandenhoven
Staats
1 3 1st 1st 1st
368 Okotoks Bmx AB Cameron Helm
Alias
2 11 2nd 6th 3rd
403 Airdrie Bmx AB Alexander Sailer
Staats Lone Wolf
3 11 3rd 4th 4th
217 OKOTOKS BMX AB Jeffrey Jacobsen
Alias
4 12 8th 2nd 2nd
780 STONY PLAIN BMX AB Mitchell Warken 5 13 5th 3rd 5th
803 CALGARY BMX AB Adam Bourns
Cranx
6 17 4th 5th 8th
99 ST. ALBERT BMX AB Manuel Cadle
GHP
7 20 7th 7th 6th
118 Okotoks Bmx AB Shelby Mysek 8 21 6th 8th 7th

7 Novice Male (17 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB 4 COCHRANE BMX AB Jaxson Ross 1st 1st - 3 1st 1st 1st
604 Lethbridge Bmx AB Brayden Fedorowich 2nd 2nd - 5 2nd 1st 2nd
819 COCHRANE BMX AB Joshua Hagel 3rd 2nd - 7 2nd 2nd 3rd
717 ST. ALBERT BMX AB Cameron Kuzma 4th 1st - 4 1st 2nd 1st
511 Lethbridge Bmx AB Easton Compton 5th 4th - 6 3rd 1st 2nd
5 COCHRANE BMX AB Caleb Carey 6th 3rd - 10 5th 3rd 2nd
702 Okotoks Bmx AB Kalin Wiseman 7th 3rd - 11 4th 4th 3rd
518 AIRDRIE BMX AB Brayson Klein 8th 4th - 5 1st 3rd 1st
7 AIRDRIE BMX AB Reuben Baber 5th - 10 4th 2nd 4th
619 LETHBRIDGE BMX AB Parker Thomas 5th - 11 3rd 3rd 5th
626X Independent CAN Ryder Carpenter 6th - 9 2nd 4th 3rd
324 OKOTOKS BMX AB Harley Deglow 6th - 13 5th 4th 4th
324X LETHBRIDGE BMX AB Maksym Chernezky - - 13 3rd 5th 5th
8 Airdrie Bmx AB Lucas Englot
RT Mud Consulting LTD
- - 15 5th 5th 5th
018 CALGARY BMX AB Christopher Bullivant Jr - - 15 4th 5th 6th
505 Cochrane Bmx AB Cohen Christensen - - 16 6th 6th 4th
713 Medicine Hat Bmx AB Fynn Wilcox - - 18 6th 6th 6th

8 Novice Male (18 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
106 COCHRANE BMX AB Xander Hamel 1st 2nd - 5 2nd 1st 2nd
4 Medicine Hat Bmx AB Colby Motz 2nd 2nd - 4 1st 2nd 1st
418 LETHBRIDGE BMX AB Owen Mabie 3rd 1st - 3 1st 1st 1st
927 LETHBRIDGE BMX AB Carter Arik 4th 1st - 5 3rd 1st 1st
822 Medicine Hat Bmx AB Jacob Johnston 5th 3rd - 8 4th 2nd 2nd
13X AIRDRIE BMX AB Joey O'Hara
R.T. Mudding
6th 4th - 7 1st 3rd 3rd
11 Red Deer Bmx AB Wyatt Simpson 7th 3rd - 9 2nd 3rd 4th
9 Lethbridge Bmx AB Ethan Kitt
Nails By Char
8th 4th - 7 3rd 2nd 2nd
127 Cochrane Bmx AB Ronin Isaac Rattai 5th - 8 2nd 3rd 3rd
318 CALGARY BMX AB Stijn Rehorst 5th - 11 4th 4th 3rd
13 Okotoks Bmx AB Annon St. Dennis 6th - 13 3rd 6th 4th
824 Edmonton Bmx AB Leo Marsten 6th - 14 4th 6th 4th
3 Lethbridge Bmx AB Seth Harding - - 14 5th 4th 5th
029 EDMONTON BMX AB Russell Kalashnikoff - - 15 5th 4th 6th
8 Airdrie Bmx AB Paxton Tudor - - 16 6th 5th 5th
104 Lethbridge Bmx AB Tavish Vucurevich - - 16 6th 5th 5th
12 Airdrie Bmx AB Noah Hasselberg - - 16 5th 5th 6th
301 Lethbridge Bmx AB Dominic Shaw
Van's Speed Shop
- - 18 6th 6th 6th

10 Intermediate Male (18 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
10 Airdrie Bmx AB Ty Ochitwa
Bombshell/Avent
1st 1st - 5 2nd 2nd 1st
AB5 OKOTOKS BMX AB Pacey Boone 2nd 2nd - 6 2nd 1st 3rd
8 Red Deer Bmx AB Tyson Wakaluk 3rd 3rd - 5 2nd 2nd 1st
1 LETHBRIDGE BMX AB Hesston Bates 4th 3rd - 6 1st 3rd 2nd
215 Independent CAN Riley Carpenter 5th 4th - 10 3rd 4th 3rd
2 Okotoks Bmx AB Kaiden Cleroux 6th 4th - 12 4th 5th 3rd
N8 Airdrie Bmx AB Atley Carson
DKOI Bikes/Bombshell
7th 1st - 4 1st 1st 2nd
N6 CALGARY BMX AB Tristan Storey
1676639 Ltd
8th 2nd - 7 1st 1st 5th
14 Edmonton Bmx AB Blake Lamarche 5th - 11 3rd 2nd DNF:6
O7 Red Deer Bmx AB Grady Mcleod 5th - 12 5th 5th 2nd
3 AIRDRIE BMX AB Isaac Baber 6th - 12 5th 3rd 4th
9 LETHBRIDGE BMX AB Kelton Airey DNS - 8# 4th 3rd 1st
4 Red Deer Bmx AB Charlie Nelson - - 13 3rd 6th 4th
104 Okotoks Bmx AB Justin Andres - - 14 6th 4th 4th
13 CALGARY BMX AB Karsten Chirzynski - - 15 4th 6th 5th
12 Lethbridge Bmx AB Connor Trechka
Precision Powersports
- - 16 6th 5th 5th
228 Medicine Hat Bmx AB Noah Sehn - - 16 6th 4th 6th
29 Lethbridge Bmx AB Devin Vanderveen - - ## 5th CR:8 DNS

Junior Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Lethbridge Bmx AB Kylar Van Ee
Bert and Macs
1st - 5 2nd 2nd 1st
N2 Lethbridge Bmx AB Riley Lavorato (JDM) 2nd - 3 1st 1st 1st
AB4 RED DEER BMX AB Chase Harrison
Spy
3rd - 8 2nd 3rd 3rd
329 STONY PLAIN BMX AB Kiran Kawa 4th - 8 5th 1st 2nd
AB04 Red Deer Bmx AB Cody Pratt 5th - 13 6th 2nd 5th
AB06 LETHBRIDGE BMX AB Blake Kempenaar 6th - 9 3rd 4th 2nd
AB1 AIRDRIE BMX AB Lukas Becker (JDM)
B&P Cycle/ Team AB
7th - 8 1st 3rd 4th
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Brock Young
Ascent Cycle/Vans Speed Shop
8th - 12 4th 5th 3rd
N5 Airdrie Bmx AB River Peacock
Alberta BMX
- 13 3rd 5th 5th
O8 Lethbridge Bmx AB Tyler Enns - 14 4th 6th 4th
AB07 CALGARY BMX AB Cody Knappe
Cranx
- 15 5th 4th 6th

Cruiser 30 to 39 Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
918 Lethbridge Bmx AB Jordan Vander Woude
Van's Speed Shop
1st - 3 1st 1st 1st
723 Lethbridge Bmx AB Dustin Vander Woude
Van's Speed Shop
2nd - 4 1st 1st 2nd
AB2 MEDICINE HAT BMX AB Nick Gauthier 3rd - 7 2nd 2nd 3rd
728 Lethbridge Bmx AB Richard Petrik 4th - 9 3rd 4th 2nd
5 Lethbridge Bmx AB Mathew Trechka
Precision Powersports
5th - 10 4th 3rd 3rd
818 Medicine Hat Bmx AB Lance Phillips (17-29MC)
Phillips Excavating
6th - 6 2nd 3rd 1st
AB4 Lethbridge Bmx AB Cory Dublanko
SCR POS Solutions
7th - 9 3rd 2nd 4th
715 EDMONTON BMX AB Mark Dubbeldam - 13 5th 4th 4th
906 LETHBRIDGE BMX AB James Croke (17-29MC) - 14 4th 5th 5th

8 Novice Female (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
915 Edmonton Bmx AB Lauren Dubbeldam 1st - 3 1st 1st 1st
AB4 Edmonton Bmx AB Taryn Baillie
Tiger Electric Ltd
2nd - 10 6th 1st 3rd
6 Calgary Bmx AB Emerson Mctaggart 3rd - 10 4th 4th 2nd
108 AIRDRIE BMX AB Brianne Killeen-Kimpe 4th - 10 2nd 2nd 6th
3 Calgary Bmx AB Jada Dueck 5th - 8 1st 6th 1st
AB3 Airdrie Bmx AB Reese Ochitwa
Bombshell/Avent
6th - 8 3rd 3rd 2nd
AB6 EDMONTON BMX AB Aijha Meynen 7th - 10 2nd 5th 3rd
AB2 Red Deer Bmx AB Amelia Rush (6XF) CR - 12 5th 2nd 5th
102 Cochrane Bmx AB Taia Graham
Steel style awards
- 12 4th 3rd 5th
201 MEDICINE HAT BMX AB Brooklyn Vodon - 13 3rd 6th 4th
706 LETHBRIDGE BMX AB Lara (Payton) Bates - 14 6th 4th 4th
805 Medicine Hat Bmx AB Victoria Sehn (7NF) - 16 5th 5th 6th

6 Novice Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
316 Cochrane Bmx AB Nathan Vlahakis 1st - 3 1st 1st 1st
AB4 Red Deer Bmx AB Xander Hurteau 2nd - 7 3rd 2nd 2nd
111 Edmonton Bmx AB Sean Mccarthy 3rd - 8 2nd 1st 5th
526 AIRDRIE BMX AB Ryder Colby 4th - 9 4th 4th 1st
603 LETHBRIDGE BMX AB Aiden Mabie 5th - 13 5th 3rd 5th
504 Airdrie Bmx AB Keinyn Le Gros 6th - 7 2nd 2nd 3rd
813 Lethbridge Bmx AB Draven Shaw
Van's Speed Shop
7th - 9 3rd 4th 2nd
AB2 Airdrie Bmx AB Nash Buffel 8th - 7 1st 3rd 3rd
AB5 Airdrie Bmx AB Tarek Young - 15 6th 5th 4th
AB6 Edmonton Bmx AB Cale Baillie
Tiger Electric Ltd
- 15 5th 6th 4th
119 MEDICINE HAT BMX AB Jd Ardron - 15 4th 5th 6th

8 Intermediate Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
3 Calgary Bmx AB Byron Zurbriggen 1st - 5 1st 1st 3rd
5 Edmonton Bmx AB Lachlan Brenner 2nd - 7 4th 1st 2nd
110 LETHBRIDGE BMX AB Bogart Ferguson
Racer Armory
3rd - 7 1st 5th 1st
AB4 Edmonton Bmx AB Malakai Rowan 4th - 9 2nd 2nd 5th
320 Lethbridge Bmx AB Everett Hauck 5th - 8 2nd 2nd 4th
6 Red Deer Bmx AB Matthew Mclean 6th - 10 3rd 3rd 4th
115 MEDICINE HAT BMX AB Reid Armstrong
Falcon Cont
7th - 10 5th 3rd 2nd
626 Stony Plain Bmx AB Jack Coombs CR - 9 4th 4th 1st
24 Calgary Bmx AB Will Powlan - 12 3rd 4th 5th
10 Airdrie Bmx AB Chase Buffel - 13 5th 5th 3rd

9 Novice Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
6 RED DEER BMX AB Taylor Boll 1st - 4 2nd 1st 1st
8 RED DEER BMX AB Jacob Veleti 2nd - 6 1st 1st 4th
3 MEDICINE HAT BMX AB Ryder Cooke 3rd - 9 6th 2nd 1st
118 Cochrane Bmx AB Brett Fisher 4th - 7 1st 3rd 3rd
606 LETHBRIDGE BMX AB Seth Murphy 5th - 7 2nd 3rd 2nd
225 EDMONTON BMX AB Konrad Zimmermann 6th - 11 3rd 4th 4th
720 Red Deer Bmx AB Toby Meinders 7th - 14 5th 6th 3rd
405 CALGARY BMX AB David Meynin 8th - 7 3rd 2nd 2nd
501 Airdrie Bmx AB Jaden Maffenbeier - 15 4th 6th 5th
210 LETHBRIDGE BMX AB Tyson Avey - 15 5th 4th 6th
9 LETHBRIDGE BMX AB Austin Jensen - 15 4th 5th 6th
16 Airdrie Bmx AB Chase Reves - 16 6th 5th 5th

9 Intermediate Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Cochrane Bmx AB Caleb Graham
Steel style awards Mountain toys ESC Group
1st - 13 4th CR:8 1st
3 Cochrane Bmx AB Brock Foster 2nd - 5 3rd 1st 1st
2X MEDICINE HAT BMX AB Kaige Rudichuk 3rd - 10 5th 2nd 3rd
717 EDMONTON BMX AB Crosby Faulkner 4th - 6 2nd 2nd 2nd
4 Red Deer Bmx AB Austin Mcleod 5th - 11 3rd 5th 3rd
2 RED DEER BMX AB Graeson Abel 6th - 9 2nd 3rd 4th
004 STONY PLAIN BMX AB Braedan Oliver 7th - 8 1st 3rd 4th
AB 6 COCHRANE BMX AB Sam Scott 8th - 4 1st 1st 2nd
8 Airdrie Bmx AB Matthias Young - 13 4th 4th 5th
11 Red Deer Bmx AB Cameron Mcleod - 15 5th 5th 5th
7 OKOTOKS BMX AB Easton Mcalister
Rollfab
- 16 6th 4th 6th
624 Airdrie Bmx AB Arek Hedges - ## DNF:6 CR:8 DNS

10 Novice Male (15 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
9 Cochrane Bmx AB Luke Christensen 1st - 3 1st 1st 1st
8 COCHRANE BMX AB Ryley Carey 2nd - 6 1st 2nd 3rd
217 Cochrane Bmx AB Cole Fischer 3rd - 5 2nd 1st 2nd
11 CALGARY BMX AB James Smith 4th - 12 3rd 5th 4th
105 Lethbridge Bmx AB Kieron Schaffel 5th - 7 2nd 3rd 2nd
5 Airdrie Bmx AB Carter Statham
Fabsol Canada
6th - 9 4th 4th 1st
213 Edmonton Bmx AB Cameron Priddle 7th - 11 5th 3rd 3rd
713 Okotoks Bmx AB Garret Commandeur 8th - 11 4th 2nd 5th
6 Medicine Hat Bmx AB Landon Andres - 13 3rd 5th 5th
17 Calgary Bmx AB Alik Souvak - 16 5th 4th 7th
16 COCHRANE BMX AB Konar Simpson - 17 6th 7th 4th
221 Red Deer Bmx AB Kevin Clarke - 19 7th 6th 6th
031 OKOTOKS BMX AB Haiden Wiseman - 19 6th 7th 6th
14 Edmonton Bmx AB Tate Baillie
Tiger Electric Ltd
- 20 7th 6th 7th
15 Calgary Bmx AB Devan Fraser - 24 8th 8th 8th

11 Intermediate Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
407 CALGARY BMX AB Wout Rehorst 1st - 5 2nd 2nd 1st
3 Stony Plain Bmx AB Frank Doerr 2nd - 4 1st 1st 2nd
518 MEDICINE HAT BMX AB Isaiah Sehn 3rd - 5 2nd 1st 2nd
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Jole Young 4th - 8 1st 4th 3rd
105 Edmonton Bmx AB Owen Dubbeldam 5th - 9 3rd 2nd 4th
AB5 Okotoks Bmx AB Carter Sziva 6th - 12 5th 3rd 4th
AB4 Okotoks Bmx AB Jaron Deering 7th - 10 3rd 4th 3rd
10 AIRDRIE BMX AB Tyler Ryan
RT Mudding
8th - 12 4th CR:7 1st
1 Calgary Bmx AB Riley Kimmitt - 12 4th 3rd 5th
13 MEDICINE HAT BMX AB Cody Herter
Dirty Deeds
- 15 5th 5th 5th

11 Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 CALGARY BMX AB Dylan Tremel
Crupi
1st - 3 1st 1st 1st
AB6 MEDICINE HAT BMX AB Kian Armstrong
Falcon Contracting
2nd - 6 3rd 2nd 1st
5 EDMONTON BMX AB Josh Ogilvie
Velocity
3rd - 8 2nd 3rd 3rd
2 EDMONTON BMX AB Mathieu Ducharme 4th - 5 2nd 1st 2nd
AB8 RED DEER BMX AB Noah Boyko
Staats Lone Wolf
5th - 12 5th 3rd 4th
AB3 Edmonton Bmx AB Tristin Pasitney
Cranx BMX
6th - 5 1st 2nd 2nd
122 Red Deer Bmx AB John Sansom 7th - 11 4th 4th 3rd
7 Edmonton Bmx AB Caleb Jones
Crupi Team Green Canada
- 12 3rd 5th 4th
501 Lethbridge Bmx AB Troy Williams
DWs Delux Sammiches or Chikin
- 13 4th 4th 5th

12 Intermediate Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 Airdrie Bmx AB Nicholas Northwood 1st - 3 1st 1st 1st
10 Red Deer Bmx AB Roy Meinders 2nd - 9 4th 2nd 3rd
3 Lethbridge Bmx AB Keegan Philpot
Godspeed Longboards
3rd - 4 1st 2nd 1st
6 AIRDRIE BMX AB Luka Dikic 4th - 8 3rd 3rd 2nd
AB8 CALGARY BMX AB Cole Elson 5th - 9 2nd 3rd 4th
11 Airdrie Bmx AB Caleb Hasselberg 6th - 7 2nd 1st 4th
7 RED DEER BMX AB Deacyn Park 7th - 12 3rd 4th 5th
13 Okotoks Bmx AB Mason Cleroux 8th - 10 4th 4th 2nd
919 Edmonton Bmx AB Trey Drake - 14 6th 5th 3rd
2 AIRDRIE BMX AB Brady Esau - 15 5th 5th 5th
12 Edmonton Bmx AB Damien Streadwick - 17 5th 6th 6th
920 LETHBRIDGE BMX AB Chayce Mihalicz
Integrity Wheels
- 18 6th 6th 6th

14 Expert Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 CALGARY BMX AB Justin Scott 1st - 3 1st 1st 1st
AB2 ST. ALBERT BMX AB Jared Hildebrandt
GHP
2nd - 5 2nd 2nd 1st
N6 EDMONTON BMX AB Connor Wensel
AB Team/ Cranx
3rd - 10 4th 3rd 3rd
4 STONY PLAIN BMX AB Ethan Adams 4th - 8 3rd 3rd 2nd
1 STONY PLAIN BMX AB Damien Wilding
Straight Up Erectors
5th - 9 1st 4th 4th
AB4 Airdrie Bmx AB Brycen Andrews 6th - 11 4th 2nd 5th
8 Calgary Bmx AB Adam Hosie
McKay Hlavacek Impact Construction Ltd WULFSPORT
7th - 5 2nd 1st 2nd
AB8 COCHRANE BMX AB Connor Murphy 8th - 11 3rd 5th 3rd
7 Airdrie Bmx AB Zachary Ryan
RT Mudding
- 14 6th 4th 4th
712 Calgary Bmx AB Brendan Vanderkuip - 17 6th 6th 5th
04 OKOTOKS BMX AB Wyatt Andres - 17 5th 5th 7th
AB6 Okotoks Bmx AB Kieran Slapman - 18 5th 7th 6th
AB7 CALGARY BMX AB Matteo Bregliano
Elizabeth Street Veterinary Hos.
- 19 7th 6th 6th

40+ Novice Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Calgary Bmx AB Calvin Kimmitt 1st - 3 1st 1st 1st
703 LETHBRIDGE BMX AB Chris Ferguson 2nd - 4 1st 1st 2nd
AB5 Airdrie Bmx AB Dennis Statham
Fabsol Canada
3rd - 7 2nd 2nd 3rd
AB4 CALGARY BMX AB Marco Bregliano
Elizabeth Street Pet Hospital
4th - 6 2nd 2nd 2nd
4 Calgary Bmx AB Bruno Stappers 5th - 7 3rd 3rd 1st
714 Calgary Bmx AB Darcy Frank 6th - 9 3rd 3rd 3rd
119 Calgary Bmx AB Sascha Chirzynski 7th - 12 4th 4th 4th
211 Okotoks Bmx AB Devin St. Dennis 8th - 13 5th 4th 4th
705 Calgary Bmx AB James Vanderkuip - 14 4th 5th 5th
110 AIRDRIE BMX AB Dave Moodoo
RT Muddin
- 15 5th 5th 5th

6 Novice Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Medicine Hat Bmx AB Myla Motz 1 3 1st 1st 1st
220 Edmonton Bmx AB Emily Priddle 2 7 3rd 2nd 2nd
301 EDMONTON BMX AB Nerissa Faulkner 3 8 2nd 3rd 3rd
203 Edmonton Bmx AB Quinn Reiling (5NF)
Opus Stewart Weir
4 12 4th 4th 4th
AB4 EDMONTON BMX AB Claire Reid
Velocity
5 16 5th 6th 5th
AB5 Calgary Bmx AB Peytyn Frank 6 18 7th 5th 6th
821 LETHBRIDGE BMX AB Kendal Bates 7 20 6th 7th 7th

9 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
907 Red Deer Bmx AB Macie Holtz 1 3 1st 1st 1st
AB5 Airdrie Bmx AB Lydia Englot
RT Mud Consulting LTD
2 6 2nd 2nd 2nd
103 Cochrane Bmx AB Sienna Foster 3 9 3rd 3rd 3rd
917 Lethbridge Bmx AB Alexia Petrik 4 13 4th 4th 5th
824 ST. ALBERT BMX AB Savannah Krill 5 14 5th 5th 4th

9 Expert Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 CALGARY BMX AB Hailey Tremel
Crupi
1 3 1st 1st 1st
AB4 STONY PLAIN BMX AB Mackenzie Worbeck
Velocity
2 8 3rd 2nd 3rd
AB1X STONY PLAIN BMX AB Jalyn Holinski (8XF)
Quick Response Fire Protection Ltd
3 9 2nd 5th 2nd
AB7 EDMONTON BMX AB Natalia Reid
Velocity
4 13 6th 3rd 4th
AB3 Calgary Bmx AB Aurora Rocheleau 5 14 5th 4th 5th
AB2 Red Deer Bmx AB Olivia Rush 6 18 4th DNF:6 CR:8

10 Novice Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Airdrie Bmx AB Skyla Grenier 1 4 2nd 1st 1st
AB3 Airdrie Bmx AB Hannah Northwood 2 5 1st 2nd 2nd
AB8 Red Deer Bmx AB Holly Mcleod 3 10 3rd 4th 3rd
AB7 Edmonton Bmx AB Shea Rowan 4 11 4th 3rd 4th
120 Lethbridge Bmx AB Mila Vucurevich 5 17 5th 5th 7th
8 Calgary Bmx AB Devin Pointen 6 18 7th 6th 5th
125 Cochrane Bmx AB Mackenzie Hilton 7 19 6th 7th 6th

11 Expert Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Airdrie Bmx AB Abygale Reeve (10XF) 1 3 1st 1st 1st
AB2 EDMONTON BMX AB Amber Hupka
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 Edmonton Bmx AB Delaney Jones
Crupi Team Green Canada
3 12 3rd 3rd 6th
AB7 EDMONTON BMX AB Mallory Ogilvie
Velocity
4 13 5th 5th 3rd
AB2X MEDICINE HAT BMX AB Hallie Gauthier (10XF) 5 15 4th 4th 7th
AB3 CALGARY BMX AB Isabella Bregliano
Elizabeth Street Pet Hospital
6 16 6th 6th 4th
AB4 OKOTOKS BMX AB Jorianna Mcalister
Rollfab
7 19 7th 7th 5th

12 Novice Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB 3 COCHRANE BMX AB Katie Scott 1 4 1st 1st 2nd
AB6 RED DEER BMX AB Kyleigh Boylan 2 5 2nd 2nd 1st
AB7 Okotoks Bmx AB Briony Fokkens
Her rockstar family that loves her!
3 11 4th 4th 3rd
AB5 RED DEER BMX AB Alexia Callan 4 12 3rd 3rd 6th
5 Calgary Bmx AB Keanna Dueck 5 15 5th 5th 5th
124 ST. ALBERT BMX AB Isabella Krill (11NF) 6 16 6th 6th 4th
AB8 RED DEER BMX AB Jaedan Dyok 7 21 7th 7th 7th

13 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 Edmonton Bmx AB Taylin Janke
Atomic Improv
1 3 1st 1st 1st
116 RED DEER BMX AB Tanika Nugent 2 6 2nd 2nd 2nd
4 Calgary Bmx AB Willow Pointen 3 9 3rd 3rd 3rd
AB7 Edmonton Bmx AB Abbey Rowan 4 12 4th 4th 4th

13 Expert Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 Red Deer Bmx AB Annika Ricalton 1 5 2nd 2nd 1st
AB1 EDMONTON BMX AB Madelin Ogilvie
Velocity
2 6 1st 3rd 2nd
N2 Red Deer Bmx AB Molly Simpson 3 8 4th 1st 3rd
AB 3 Edmonton Bmx AB Emma Workun
ATOMIC IMPROV
4 12 3rd 4th 5th
AB1X RED DEER BMX AB Lindsay Hall (12XF) 5 14 5th 5th 4th
AB4 Airdrie Bmx AB Emily Henderson (12XF)
Devo
6 18 6th 6th 6th

14 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 Cochrane Bmx AB Coralee Hilton 1 3 1st 1st 1st
AB5 Red Deer Bmx AB Isabelle Mclean 2 7 3rd 2nd 2nd
124 Okotoks Bmx AB Paige Moldenhauer 3 8 2nd 3rd 3rd

14 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 CALGARY BMX AB Jordan Knappe
AB Team
1 3 1st 1st 1st
AB2 AIRDRIE BMX AB Hailey Hobbs
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 Medicine Hat Bmx AB Geneva Grondin
Kenco Homes
3 9 3rd 3rd 3rd

40+ Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Darren Williams
DW's Delux Sammiches OR Chikin
1 4 1st 1st 2nd
AB2 Airdrie Bmx AB Jon Ochitwa
Bombshell / Avent
2 5 2nd 2nd 1st
AB1X CALGARY BMX AB Scott Olmstead (30-39XM)
Rogain
3 9 3rd 3rd 3rd

16 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3X CALGARY BMX AB Kelly Ann Heughan (15XF)
Alberta Team Well Green Tech Inc
1 3 1st 1st 1st
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Jordan Jensen
Monarch Roofing Center
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 Lethbridge Bmx AB Kendra Enns (15XF)
Bert & Macs
3 10 3rd 4th 3rd
AB4 Calgary Bmx AB Mckayla Rocheleau 4 11 4th 3rd 4th
AB5 Medicine Hat Bmx AB Jessalyn Phillips
Phillips Excavating
5 15 5th 5th 5th

17 & Over Novice Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah Williams (17+XF)
DWs Delux Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
326 Airdrie Bmx AB Rhonda Grenier 2 6 2nd 2nd 2nd
AB6 CALGARY BMX AB Kiera Roxburgh (16NF)
PT Kinetics
3 10 3rd 4th 3rd
AB3 Medicine Hat Bmx AB Samantha Andres 4 11 4th 3rd 4th
2 Edmonton Bmx AB Michelle Tower 5 16 5th 5th 6th
708 Lethbridge Bmx AB Tasha Enns 6 17 6th 6th 5th

13 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Stony Plain Bmx AB Conner Oliver
Team Alberta
1 3 1st 1st 1st
AB2 AIRDRIE BMX AB Nicholas Berarducci 2 6 2nd 2nd 2nd
222 LETHBRIDGE BMX AB Lucas Schmidtler
Lafarge/Bert & Mac's Sports
3 9 3rd 3rd 3rd
AB6 EDMONTON BMX AB Noah Meynen 4 13 4th 4th 5th
AB7 Edmonton Bmx AB Taryk Janke
Crupi Team Green Canada
5 14 5th 5th 4th

5 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
608 Red Deer Bmx AB Dane St Dennis 1 4 1st 2nd 1st
627 Edmonton Bmx AB Toby Dubbeldam 2 7 4th 1st 2nd
920 LETHBRIDGE BMX AB Kale Clark 3 11 2nd 4th 5th
111 AIRDRIE BMX AB Nolan Colby 4 12 6th 3rd 3rd
503 LETHBRIDGE BMX AB Kashtyn Prepchuk 5 12 3rd 5th 4th
330 MEDICINE HAT BMX AB Luke Johnston 6 17 5th 6th 6th

5 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Airdrie Bmx AB Gage Carson
DKOI Bikes/Bombshell
1 3 1st 1st 1st
505 COCHRANE BMX AB Dreven Hamel 2 7 2nd 3rd 2nd
623 LETHBRIDGE BMX AB Liam Kitt
Nails by Char
3 8 3rd 2nd 3rd

7 Intermediate Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
909 LETHBRIDGE BMX AB Carter Riopel 1 4 1st 1st 2nd
AB8 Cochrane Bmx AB Mason Pike 2 6 3rd 2nd 1st
403 Club Unknown ? Landen Hiebert 3 8 2nd 3rd 3rd
420 Edmonton Bmx AB Easton Tansowny (6IM) 4 12 4th 4th 4th
3 Calgary Bmx AB Bennett Mctaggart 5 16 5th 6th 5th
212 Lethbridge Bmx AB Oliver Chatters (6IM) 6 17 6th 5th 6th

8 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 Red Deer Bmx AB Blake Shepherd-Colberg
Cornerstone Excavating
1 5 3rd 1st 1st
AB1 Calgary Bmx AB Ryan Chirzynski 2 6 1st 3rd 2nd
522 Edmonton Bmx AB Nolan Reiling (7XM)
Opus Stewart Weir
3 7 2nd 2nd 3rd

9 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 EDMONTON BMX AB Austen Wensel
Cranx
1 3 1st 1st 1st
AB1 ST. ALBERT BMX AB Connor Pleich 2 7 2nd 3rd 2nd
AB2 Edmonton Bmx AB Marc Streadwick 3 9 3rd 2nd 4th
AB4 RED DEER BMX AB Shayne Hall 4 11 4th 4th 3rd

10 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Red Deer Bmx AB Ryan Raymont 1 3 1st 1st 1st
AB2 RED DEER BMX AB Carson Kowaski 2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 RED DEER BMX AB Nickolas Nugent 3 9 3rd 3rd 3rd
AB6 Stony Plain Bmx AB Drey Holinski
Quick Response Fire Protection Ltd
4 14 5th 5th 4th
5 Okotoks Bmx AB Teagan Slapman 5 14 4th 4th 6th
4 RED DEER BMX AB Joron Dyok 6 17 6th 6th 5th

11 Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
5 Calgary Bmx AB Owen Frank 1 3 1st 1st 1st
728 Medicine Hat Bmx AB Garison Vodon 2 6 2nd 2nd 2nd
120 Lethbridge Bmx AB Eric Kitt 3 9 3rd 3rd 3rd

12 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
210 LETHBRIDGE BMX AB Hayden Thomas 1 3 1st 1st 1st
207 Red Deer Bmx AB Ethan Holtz 2 7 3rd 2nd 2nd
22 Lethbridge Bmx AB Matthew Leblanc
Purdys chocolatier
3 9 2nd 4th 3rd
7 OKOTOKS BMX AB Kade Motycka 4 13 6th 3rd 4th
108 EDMONTON BMX AB Jasper Faulkner 5 14 4th 5th 5th
709 LETHBRIDGE BMX AB Kieran Bendfeld
Ascent Cycle
6 17 5th 6th 6th

12 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Airdrie Bmx AB Liam Mullett
Team Alberta
1 4 1st 1st 2nd
AB3 Lethbridge Bmx AB Joshua Dublanko
SCR POS Solutions
2 5 2nd 2nd 1st
AB6 STONY PLAIN BMX AB Zackery (Blair) Worbeck
Velocity
3 9 3rd 3rd 3rd
AB4 AIRDRIE BMX AB Nicholas Moodoo
RT Muddin
4 14 6th 4th 4th
4 Okotoks Bmx AB Rylan Slapman 5 15 5th 5th 5th
206 Calgary Bmx AB Matthew Primeau
Prime Developments
6 16 4th 6th 6th

13 Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
116 Airdrie Bmx AB Kaileb Dowson 1 3 1st 1st 1st
112 Okotoks Bmx AB Quinn Halvorsen 2 6 2nd 2nd 2nd
15 Okotoks Bmx AB Connor Moldenhauer 3 11 5th 3rd 3rd
129 ST. ALBERT BMX AB Jacob Krill 4 11 3rd 4th 4th
509 Airdrie Bmx AB Allan Plunkett 5 16 4th 5th CR:7

13 Intermediate Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
7 Okotoks Bmx AB Darren Commandeur 1 5 1st 3rd 1st
8 Airdrie Bmx AB Sidney Englot
RT Mud Consulting LTD
2 6 3rd 1st 2nd
906 LETHBRIDGE BMX AB Jacob Kehoe 3 12 5th 4th 3rd
10 MEDICINE HAT BMX AB Jack Hagarty 4 12 2nd 6th 4th
406 OKOTOKS BMX AB Ryan Mysek
Alias Racing
5 12 4th 2nd 6th
9 Red Deer Bmx AB Zachary Repp 6 16 6th 5th 5th

14 Intermediate Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
6 Airdrie Bmx AB Jack Zruna
B&P cycle
1 3 1st 1st 1st
11 Calgary Bmx AB Jordan Rocheleau 2 7 3rd 2nd 2nd
7 CALGARY BMX AB Ethan Freeman 3 8 2nd 3rd 3rd
814 Okotoks Bmx AB Riley Dallaire (14NM) 4 13 5th 4th 4th
9 OKOTOKS BMX AB Caleb Boone 5 15 4th 6th 5th
3 Calgary Bmx AB Tatum Parker (14NM) 6 17 6th 5th 6th

16 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Lethbridge Bmx AB Riley Lavorato 1 3 1st 1st 1st
601 Calgary Bmx AB Corbin Ruthven 2 7 3rd 2nd 2nd
N1 Airdrie Bmx AB Zach Croft (15XM)
B&P Cycle, AB Prov. Team
3 10 4th 3rd 3rd
N4 Airdrie Bmx AB James Zruna
B&P cycle
4 14 6th 4th 4th
AB1 AIRDRIE BMX AB Lukas Becker (15XM)
B&P Cycle/ Team AB
5 14 2nd 6th 6th
AB4 EDMONTON BMX AB Brett Ducharme 6 15 5th 5th 5th
5 MEDICINE HAT BMX AB Jesseppe Herter
Dirty Deeds
7 21 7th 7th 7th

17 to 24 Intermediate Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Independent CAN Nicholas Woluschuk-Frank 1 4 2nd 1st 1st
3 Stony Plain Bmx AB Ross Tomlinson 2 5 1st 2nd 2nd
1X MEDICINE HAT BMX AB Nicholas Doehring (16IM) 3 10 3rd 3rd 4th
4 LETHBRIDGE BMX AB James Croke 4 11 4th 4th 3rd
202 Okotoks Bmx AB Dylan Dallaire (16NM) 5 15 5th 5th 5th
226 Medicine Hat Bmx AB Royce Robbins (24NM) 6 18 6th 6th 6th

17 to 24 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 EDMONTON BMX AB Brian Johnson 1 3 1st 1st 1st
AB6 Medicine Hat Bmx AB Lance Tessier
Iron Horse Energy Services
2 7 3rd 2nd 2nd
AB5 Medicine Hat Bmx AB Lance Phillips
Phillips Excavating
3 8 2nd 3rd 3rd
AB7 Airdrie Bmx AB Benjamin Croft
B&P Cycle
- ## 4th CR:6 DNS

30 to 39 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 AIRDRIE BMX AB Jordan Abrahamson (29XM)
RT Muddin
1 3 1st 1st 1st
AB4 OKOTOKS BMX AB Kurt Motycka 2 7 2nd 2nd 3rd
N7 CALGARY BMX AB Clayton Storey
1676639 Ltd
3 8 3rd 3rd 2nd
AB7 Medicine Hat Bmx AB Andrew Motz 4 12 4th 4th 4th
805 COCHRANE BMX AB Bradley Christensen 5 15 5th 5th 5th
226 Cochrane Bmx AB Dallas Pike 6 18 6th 6th 6th

Cruiser 10 to 12 Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 Red Deer Bmx AB Noah Boyko
Staats Lone Wolf
1 3 1st 1st 1st
AB3 Edmonton Bmx AB Caleb Jones
Crupi Team Green Canada
2 7 2nd 2nd 3rd
AB1X RED DEER BMX AB Lindsay Hall (10-12FC) 3 9 3rd 4th 2nd
AB5 Red Deer Bmx AB John Sansom 4 11 4th 3rd 4th
AB1 RED DEER BMX AB Shayne Hall (9CM) 5 15 5th 5th 5th

Cruiser 15 and 16 Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 STONY PLAIN BMX AB Austin Wladyka
Velocity
1 3 1st 1st 1st
AB1 Edmonton Bmx AB Noah Meynen (13-14MC) 2 6 2nd 2nd 2nd
726 Edmonton Bmx AB Taryk Janke (13-14MC)
Crupi Team Green Canada
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 40+ Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 LETHBRIDGE BMX AB Darren Williams
DW's Delux Sammiches OR Chikin
1 4 1st 2nd 1st
AB01 Calgary Bmx AB Calvin Kimmitt 2 5 2nd 1st 2nd
713 Edmonton Bmx AB Bradley Streadwick 3 10 3rd 4th 3rd
74 Club Unknown ? Jon Rondeau 4 11 4th 3rd 4th
703 LETHBRIDGE BMX AB Chris Ferguson 5 15 5th 5th 5th
AB4 Red Deer Bmx AB Greg Nelson 6 18 6th 6th 6th
AB6 RED DEER BMX AB Daniel Dyok 7 21 7th 7th 7th
11 CALGARY BMX AB Chris Freeman 8 24 8th 8th 8th

Cruiser 30 to 39 Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Airdrie Bmx AB Rhonda Grenier 1 3 1st 1st 1st
AB3 Airdrie Bmx AB Kreshka Young 2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 Okotoks Bmx AB Tara Sziva 3 10 3rd 3rd 4th
6 Edmonton Bmx AB Michelle Tower 4 11 4th 4th 3rd

Cruiser 40+ Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah Williams
DWs Delux Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
7 Calgary Bmx AB Erin Frank 2 6 2nd 2nd 2nd
AB2 Lethbridge Bmx AB Tasha Enns 3 9 3rd 3rd 3rd

Top of Report