End of Report

St. Albert Grands - Spetember 12, 2015

BMX EVENT MANAGER, Report Created 13/Sep/2015 08:59:30

FULL RESULTS

Total Entries = 481

Total Riders = 455

Junior Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 CALGARY BMX AB Daina TUCHSCHERER
Pure
1 3 1st 1st 1st
N3 Calgary Bmx AB Brianne VANDERKUIP
Meybo X-brand goggles Alias
2 6 2nd 2nd 2nd
AB02 Lethbridge Bmx AB Kiana VAN EE
Bert and Macs
3 9 3rd 3rd 3rd

Junior Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
612 STONY PLAIN BMX AB Deven KAWA 1st - 3 1st 1st 1st
329 STONY PLAIN BMX AB Kiran KAWA 2nd - 4 1st 1st 2nd
N5 Airdrie Bmx AB River PEACOCK
Alberta BMX Team
3rd - 9 2nd 2nd 5th
AB2 Lethbridge Bmx AB Kylar VAN EE
Bert and Macs
4th - 7 3rd 3rd 1st
AB03 Stony Plain Bmx AB Bailey SPROXTON 5th - 11 3rd 4th 4th
AB05 RED DEER BMX AB Coleman KOMULA 6th - 10 5th 2nd 3rd
AB06 Lethbridge Bmx AB Blake KEMPENAAR 7th - 10 4th 4th 2nd
AB01 AIRDRIE BMX AB Liam HOBBS
Velocity
8th - 10 4th 3rd 3rd
AB07 CALGARY BMX AB Cody KNAPPE
Cranx
- 11 2nd 5th 4th
O8 Lethbridge Bmx AB Tyler ENNS - 15 5th 5th 5th

Elite Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
72 MEDICINE HAT BMX AB Chelsea KINGSTON
Dirty Deeds
1 3 1st 1st 1st
780 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN 2 6 2nd 2nd 2nd
14 MEDICINE HAT BMX AB Yvonne MCLEAN
Cyclecraft
3 9 3rd 3rd 3rd

Elite Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
94 AIRDRIE BMX AB James BROWN
Troy Lee/Deft Family
1st - 3 1st 1st 1st
217 OKOTOKS BMX AB Jeffrey JACOBSEN
Alias
2nd - 10 4th 4th 2nd
113 CALGARY BMX AB Tanner VANDENHOVEN
Staats
3rd - 5 2nd 1st 2nd
15 Club Unknown ? Kevin HILL
Oakley, Muscle MLK
4th - 8 2nd 2nd 4th
803 CALGARY BMX AB Adam BOURNS
Cranx
5th - 10 3rd 4th 3rd
59 CALGARY BMX AB Justin TUCHSCHERER
B&P Cycle
6th - 12 5th 3rd 4th
99 ST. ALBERT BMX AB Manuel CADLE
GHP
7th - 7 1st 3rd 3rd
403 AIRDRIE BMX AB Alexander SAILER
Staats Lone Wolf
8th - 7 4th 2nd 1st
780 Stony Plain Bmx AB Mitchell WARKEN - 13 3rd 5th 5th
512 EDMONTON BMX AB Ray FENWICK - ## DISQ DISQ DISQ

6 Novice Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 Calgary Bmx AB Peytyn FRANK 1 4 2nd 1st 1st
220 EDMONTON BMX AB Emily PRIDDLE 2 5 1st 2nd 2nd
203 Edmonton Bmx AB Quinn REILING (5NF)
Opus Stewart Weir
3 10 3rd 4th 3rd
AB4 EDMONTON BMX AB Claire REID
Velocity
4 11 4th 3rd 4th
821 LETHBRIDGE BMX AB Kendal BATES
Country Landscapes
5 15 5th 5th 5th
115 Cochrane Bmx AB Solvay SEMMENS
Vicious Cycle/Grizzly Outdoors
6 18 6th 6th 6th

7 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
530 COCHRANE BMX AB Ashtynn FORSBERG
Black Swan Energy
1 3 1st 1st 1st
805 MEDICINE HAT BMX AB Victoria SEHN 2 6 2nd 2nd 2nd
21 Airdrie Bmx AB Shelby ADRIAN 3 9 3rd 3rd 3rd

8 Novice Female (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
915 EDMONTON BMX AB Lauren DUBBELDAM 1st - 6 3rd 2nd 1st
910 Stony Plain Bmx AB Kaylee HARRISON 2nd - 3 1st 1st 1st
AB3 Airdrie Bmx AB Reese OCHITWA
Bombshell
3rd - 10 4th 3rd 3rd
731 St. Albert Bmx AB Heidi MCMURDO 4th - 10 2nd 5th 3rd
108 AIRDRIE BMX AB Brianne KILLEEN-KIMPE 5th - 6 1st 3rd 2nd
3 Calgary Bmx AB Jada DUECK 6th - 9 5th 2nd 2nd
014 STONY PLAIN BMX AB Trystyn OTTO 7th - 11 2nd 1st 8th
102 Cochrane Bmx AB Taia GRAHAM 8th - 12 3rd 4th 5th
201 Medicine Hat Bmx AB Brooklyn VODON - 15 6th 5th 4th
AB1 Medicine Hat Bmx AB Myla MOTZ (6XF) - 16 5th 7th 4th
6 CALGARY BMX AB Emerson MCTAGGART - 16 4th 6th 6th
AB5 St. Albert Bmx AB Faith FEDYNIAK
Joe's Bikes and Other Delights
- 18 6th 7th 5th
AB6 EDMONTON BMX AB Aijha MEYNEN - 18 7th 4th 7th
AB2 Red Deer Bmx AB Amelia RUSH (6XF) - 19 7th 6th 6th
AB7 Red Deer Bmx AB Rachel WAKALUK - 23 8th 8th 7th

9 Novice Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
907 Red Deer Bmx AB Macie HOLTZ 1 4 2nd 1st 1st
AB8 Stony Plain Bmx AB Taya GORDON
State & Main
2 8 1st 5th 2nd
103 COCHRANE BMX AB Sienna FOSTER 3 8 3rd 2nd 3rd
917 Lethbridge Bmx AB Alexia PETRIK 4 11 4th 3rd 4th
824 ST. ALBERT BMX AB Savannah KRILL 5 14 5th 4th 5th

9 Expert Female (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 CALGARY BMX AB Hailey TREMEL
Crupi
1 3 1st 1st 1st
AB4 STONY PLAIN BMX AB Mackenzie WORBECK
Velocity
2 7 3rd 2nd 2nd
AB6 Airdrie Bmx AB Sydney SMITH 3 11 4th 3rd 4th
AB1X STONY PLAIN BMX AB Jalyn HOLINSKI (8XF)
Quick Response Fire Protection Ltd.
4 13 2nd 8th 3rd
AB3 Calgary Bmx AB Aurora ROCHELEAU 5 15 5th 5th 5th
AB4X EDMONTON BMX AB Taryn BAILLIE (8XF)
Tiger Electric Ltd
6 16 6th 4th 6th
AB5 Airdrie Bmx AB Lydia ENGLOT
RT Mud Consulting LTD
7 21 7th 7th 7th
AB7 EDMONTON BMX AB Natalia REID
Velocity
8 22 8th 6th 8th

10 Novice Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Airdrie Bmx AB Skyla GRENIER 1 3 1st 1st 1st
AB7 Edmonton Bmx AB Shea ROWAN 2 6 2nd 2nd 2nd
AB8 Red Deer Bmx AB Holly MCLEOD 3 11 4th 4th 3rd
8 Calgary Bmx AB Devin POINTEN 4 11 3rd 3rd 5th
125 Cochrane Bmx AB Mackenzie HILTON
Traxion Tire
5 14 5th 5th 4th
7 EDMONTON BMX AB Kaylynn BAINARD-NOBES
Velocity
6 18 6th 6th 6th

10 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Airdrie Bmx AB Abygale REEVE 1 3 1st 1st 1st
1 Medicine Hat Bmx AB Hallie GAUTHIER 2 7 2nd 3rd 2nd
AB5 Red Deer Bmx AB Devon MURFITT 3 8 3rd 2nd 3rd
AB3 Airdrie Bmx AB Hannah NORTHWOOD 4 12 4th 4th 4th

11 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
615 Lethbridge Bmx AB Brenna DURLING 1 3 1st 1st 1st
718 Edmonton Bmx AB Morgan ZIMMERMANN 2 6 2nd 2nd 2nd
124 ST. ALBERT BMX AB Isabella KRILL 3 9 3rd 3rd 3rd
4 Calgary Bmx AB Lana CARLING 4 12 4th 4th 4th

11 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 EDMONTON BMX AB Amber HUPKA
Velocity
1 3 1st 1st 1st
AB3 Calgary Bmx AB Isabella BREGLIANO
Elizabeth Street Pet Hospital
2 7 2nd 2nd 3rd
N2 Okotoks Bmx AB Sophie GIBBS
B&P Cycle
3 9 4th 3rd 2nd
AB5 Edmonton Bmx AB Delaney JONES
Crupi Team Green Canada
4 12 3rd 4th 5th
AB7 EDMONTON BMX AB Mallory OGILVIE
Velocity
5 14 5th 5th 4th
AB4 Okotoks Bmx AB Jorianna MCALISTER
RollFab Industries
6 18 6th 6th 6th

12 Novice Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Cochrane Bmx AB Katie SCOTT
Bike Bros
1 4 1st 1st 2nd
AB6 RED DEER BMX AB Kyleigh BOYLAN 2 5 2nd 2nd 1st
AB7 OKOTOKS BMX AB Briony FOKKENS
Rockstar Family
3 9 3rd 3rd 3rd
5 Calgary Bmx AB Keanna DUECK 4 12 4th 4th 4th
AB8 RED DEER BMX AB Jaedan DYOK 5 16 6th 5th 5th
812 RED DEER BMX AB Nia LAPORTE 6 17 5th 6th 6th

13 Expert Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 EDMONTON BMX AB Madelin OGILVIE
Velocity
1 3 1st 1st 1st
N2 Red Deer Bmx AB Molly SIMPSON 2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 Red Deer Bmx AB Annika RICALTON 3 9 3rd 3rd 3rd
AB 3 Edmonton Bmx AB Emma WORKUN
ATOMIC IMPROV
4 13 4th 4th 5th
AB1X RED DEER BMX AB Lindsay HALL (12XF) 5 15 6th 5th 4th
116 Red Deer Bmx AB Tanika NUGENT 6 17 5th 6th 6th
AB4 Airdrie Bmx AB Emily HENDERSON (12XF)
Devo
7 21 7th 7th 7th

14 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 Red Deer Bmx AB Isabelle MCLEAN 1 3 1st 1st 1st
4 Calgary Bmx AB Willow POINTEN (13NF) 2 6 2nd 2nd 2nd
124 Okotoks Bmx AB Paige MOLDENHAUER 3 9 3rd 3rd 3rd
AB7 Edmonton Bmx AB Abbey ROWAN (13NF) 4 12 4th 4th 4th

14 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 CALGARY BMX AB Jordan KNAPPE
AB Team
1 3 1st 1st 1st
AB2 AIRDRIE BMX AB Hailey HOBBS
Velocity
2 7 2nd 2nd 3rd
AB3 MEDICINE HAT BMX AB Geneva GRONDIN 3 8 3rd 3rd 2nd
AB4 Cochrane Bmx AB Coralee HILTON
Traxion Tire
4 12 4th 4th 4th
116 Edmonton Bmx AB Tegan PASITNEY
Atomic Improv
5 15 5th 5th 5th

15 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
W8 ST. ALBERT BMX AB Avriana HEBERT 1 3 1st 1st 1st
N3 Calgary Bmx AB Kelly Ann HEUGHAN
Team Alberta Well Green Tech
2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 STONY PLAIN BMX AB Jensen SPROXTON 3 10 4th 3rd 3rd
AB3 Lethbridge Bmx AB Kendra ENNS
Bert & Macs
4 11 3rd 4th 4th

16 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 ST. ALBERT BMX AB Cayleigh VAN STAALDUINEN
Factory Staats/ Ciari
1 3 1st 1st 1st
AB2 Lethbridge Bmx AB Jordan JENSEN
Monarch Roofing Centers
2 7 2nd 2nd 3rd
AB4 Calgary Bmx AB Mckayla ROCHELEAU 3 8 3rd 3rd 2nd
AB3 St. Albert Bmx AB Vanessa WHALING 4 13 4th 4th 5th
AB5 MEDICINE HAT BMX AB Jessalyn PHILLIPS
Phillips Excavating
5 14 5th 5th 4th

17 & Over Novice Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS (17+XF)
DWs Delux Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
326 Airdrie Bmx AB Rhonda GRENIER 2 7 2nd 3rd 2nd
AB3 Medicine Hat Bmx AB Samantha ANDRES
Proetus Clothing
3 9 4th 2nd 3rd
AB6 Calgary Bmx AB Kiera ROXBURGH (16NF)
PT Kinetics
4 11 3rd 4th 4th
2 EDMONTON BMX AB Michelle TOWER 5 15 5th 5th 5th
707 Medicine Hat Bmx AB Amber HARNETT 6 19 7th 6th 6th
708 Lethbridge Bmx AB Tasha ENNS 7 20 6th 7th 7th

5 Novice Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
627 EDMONTON BMX AB Toby DUBBELDAM 1 3 1st 1st 1st
506 St. Albert Bmx AB Brody PARDY 2 6 2nd 2nd 2nd
708 Edmonton Bmx AB Blake POTTER 3 9 3rd 3rd 3rd
330 Medicine Hat Bmx AB Luke JOHNSTON 4 12 4th 4th 4th
501 Stony Plain Bmx AB Kailem CHALMERS 5 15 5th 5th 5th

5 Intermediate Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Airdrie Bmx AB Gage CARSON
DKOI Bikes / Bombshell
1 4 1st 2nd 1st
623 LETHBRIDGE BMX AB Liam KITT
Nails By Char
2 5 2nd 1st 2nd
324 Stony Plain Bmx AB Parker HARRISON 3 11 5th 3rd 3rd
608 RED DEER BMX AB Dane ST DENNIS 4 12 4th 4th 4th
505 COCHRANE BMX AB Dreven HAMEL 5 13 3rd 5th 5th
622 MEDICINE HAT BMX AB Dylan HARNETT 6 18 6th 6th 6th

6 Novice Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
423 St. Albert Bmx AB Brody ARTHUR 1 7 3rd 2nd 2nd
116 ST. ALBERT BMX AB Keegan GRANNARY
River City Plumbing
2 8 2nd 3rd 3rd
504 Airdrie Bmx AB Keinyn LE GROS 3 8 1st 1st 6th
AB2 Airdrie Bmx AB Nash BUFFEL 4 12 5th 6th 1st
603 LETHBRIDGE BMX AB Aiden MABIE 5 15 6th 5th 4th
211 Edmonton Bmx AB Xavier ZAKOWSKY 6 16 7th 4th 5th
526 AIRDRIE BMX AB Ryder COLBY 7 18 4th 7th 7th
AB6 Edmonton Bmx AB Cale BAILLIE
Tiger Electric Ltd
8 24 8th 8th 8th

6 Intermediate Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
316 Cochrane Bmx AB Nathan VLAHAKIS 1st - 3 1st 1st 1st
420 Edmonton Bmx AB Easton TANSOWNY 2nd - 4 2nd 1st 1st
219 AIRDRIE BMX AB Gavin WILSON 3rd - 8 3rd 2nd 3rd
AB7 STONY PLAIN BMX AB Lucas BROWN 4th - 9 3rd 4th 2nd
502 CALGARY BMX AB Jarett HARVEY 5th - 5 1st 2nd 2nd
AB3 Red Deer Bmx AB Kanein BAUMUNG 6th - 8 2nd 3rd 3rd
AB4 RED DEER BMX AB Xander HURTEAU 7th - 12 5th 3rd 4th
111 EDMONTON BMX AB Sean MCCARTHY - 12 4th 4th 4th
328 Okotoks Bmx AB Ewan THOMSON - 14 4th 5th 5th

7 Novice Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
5 COCHRANE BMX AB Caleb CAREY 1st - 3 1st 1st 1st
430 Red Deer Bmx AB Jaycob HOEDEL 2nd - 7 2nd 2nd 3rd
324X LETHBRIDGE BMX AB Maksym CHERNEZKY 3rd - 7 3rd 2nd 2nd
518 AIRDRIE BMX AB Brayson KLEIN 4th - 3 1st 1st 1st
006 RED DEER BMX AB Berkley LIDGREN 5th - 7 2nd 3rd 2nd
924 Airdrie Bmx AB Gabriel BLONDEAU 6th - 13 4th 5th 4th
324 OKOTOKS BMX AB Harley DEGLOW 7th - 13 3rd 7th 3rd
AB6 Stony Plain Bmx AB Parx GORDON
Original Joe's
8th - 13 5th 4th 4th
617 Cochrane Bmx AB Spencer JONES - 13 4th 3rd 6th
10 AIRDRIE BMX AB Carter DAVIDSON - 14 5th 4th 5th
8 Airdrie Bmx AB Lucas ENGLOT
RT Mud Consulting LTD
- 17 6th 6th 5th
505 Cochrane Bmx AB Cohen CHRISTENSEN - 18 6th 6th 6th
018 CALGARY BMX AB Christopher BULLIVANT JR - 19 7th 5th 7th
713 Medicine Hat Bmx AB Fynn WILCOX - 21 7th 7th 7th

7 Intermediate Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
718 Airdrie Bmx AB Finn MCNAMARA
United Cycle
1st - 3 1st 1st 1st
AB2 STONY PLAIN BMX AB Liam VANOENE
Time Out Beauty Retreat
2nd - 5 2nd 2nd 1st
AB8 Cochrane Bmx AB Mason PIKE 3rd - 8 2nd 3rd 3rd
AB1 Cochrane Bmx AB Aj LAURELL 4th - 4 1st 1st 2nd
AB4 COCHRANE BMX AB Jaxson ROSS 5th - 9 3rd 4th 2nd
819 Cochrane Bmx AB Joshua HAGEL 6th - 8 3rd 2nd 3rd
403 Club Unknown ? Landen HIEBERT 7th - 11 4th 3rd 4th
7 AIRDRIE BMX AB Reuben BABER - 13 4th 4th 5th
3 CALGARY BMX AB Bennett MCTAGGART - 14 5th 5th 4th

7 Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
522 Edmonton Bmx AB Nolan REILING
Crupi Opus Stewart Weir
1 3 1st 1st 1st
AB1 RED DEER BMX AB Chase ARANEDA (6XM) 2 6 2nd 2nd 2nd
02 RED DEER BMX AB Ryland GOULDING (6XM)
Forever Floors
3 9 3rd 3rd 3rd

8 Novice Male (16 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
106 COCHRANE BMX AB Xander HAMEL 1st - 3 1st 1st 1st
029 EDMONTON BMX AB Russell KALASHNIKOFF 2nd - 5 1st 2nd 2nd
3 Lethbridge Bmx AB Seth HARDING 3rd - 6 3rd 2nd 1st
301 OKOTOKS BMX AB Cole WILLCOTT 4th - 11 3rd 3rd 5th
11 Red Deer Bmx AB Wyatt SIMPSON 5th - 13 4th 5th 4th
9 LETHBRIDGE BMX AB Ethan KITT
Nails By Char
6th - 6 2nd 1st 3rd
8 Airdrie Bmx AB Paxton TUDOR 7th - 12 2nd 4th 6th
127 Cochrane Bmx AB Ronin Isaac RATTAI 8th - 12 5th 5th 2nd
318 CALGARY BMX AB Stijn REHORST - 16 6th 3rd 7th
824 Edmonton Bmx AB Leo MARSTEN - 16 5th 4th 7th
13X Airdrie Bmx AB Joey O'HARA
RT Mudding
- 17 7th 7th 3rd
13 OKOTOKS BMX AB Annon ST. DENNIS - 18 6th 6th 6th
7 STONY PLAIN BMX AB Zachary BROWN - 18 4th 6th 8th
12 Airdrie Bmx AB Noah HASSELBERG - 19 7th 8th 4th
822 Medicine Hat Bmx AB Jacob JOHNSTON - 20 8th 7th 5th
018 AIRDRIE BMX AB Jackson DUKOVAC - 24 8th 8th 8th

8 Intermediate Male (20 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
3 Calgary Bmx AB Byron ZURBRIGGEN 1st 1st - 6 2nd 3rd 1st
10 Airdrie Bmx AB Chase BUFFEL 2nd 3rd - 4 1st 1st 2nd
110 Lethbridge Bmx AB Bogart FERGUSON
Racer Army
3rd 4th - 6 2nd 1st 3rd
12 RED DEER BMX AB Easton ARANEDA 4th 2nd - 5 1st 2nd 2nd
719 Edmonton Bmx AB Evan KAPANEN 5th 3rd - 12 4th 4th 4th
111 Medicine Hat Bmx AB Tyson LERNER 6th 4th - 9 3rd 3rd 3rd
AB4 Edmonton Bmx AB Malakai ROWAN 7th 2nd - 10 5th 2nd 3rd
5X EDMONTON BMX AB Lachlan BRENNER 8th 1st - 3 1st 1st 1st
O2 MEDICINE HAT BMX AB Jackson HARNETT
Cyclepath Medicine Hat
5th - 6 2nd 2nd 2nd
024 CALGARY BMX AB Will POWLAN 5th - 11 4th 4th 3rd
227 Edmonton Bmx AB Alexandre MIRANDA 6th - 8 3rd 3rd 2nd
626 Stony Plain Bmx AB Jack COOMBS 6th - 12 3rd 5th 4th
6 Red Deer Bmx AB Matthew MCLEAN 7th - 4 2nd 1st 1st
04 MEDICINE HAT BMX AB Colby MOTZ 7th - 11 3rd 4th 4th
AB7 RED DEER BMX AB Royce REDBEAR 8th - 4 1st 2nd 1st
904 Edmonton Bmx AB Cohen COLLIER 8th - 12 4th 3rd 5th
5 AIRDRIE BMX AB Cole HANSEN
2 Cycle Michael's
- - 13 4th 4th 5th
823 ST. ALBERT BMX AB Parker HOCHREITER - - 14 5th 5th 4th
9 Red Deer Bmx AB Colton GOULDING
Forever Floors
- - 15 5th 5th 5th
418 LETHBRIDGE BMX AB Owen MABIE - - 15 5th 5th 5th

8 Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 Edmonton Bmx AB Oscar TWELLS 1 4 1st 2nd 1st
AB1 CALGARY BMX AB Ryan CHIRZYNSKI 2 6 3rd 1st 2nd
AB5 RED DEER BMX AB Blake SHEPHERD-COLBERG
Cornerstone Excavating
3 8 2nd 3rd 3rd

9 Novice Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
118 Cochrane Bmx AB Brett FISHER 1st - 3 1st 1st 1st
405 CALGARY BMX AB David MEYNIN 2nd - 3 1st 1st 1st
8 RED DEER BMX AB Jacob VELETI 3rd - 7 2nd 2nd 3rd
501 Airdrie Bmx AB Jaden MAFFENBEIER 4th - 10 4th 4th 2nd
225 Edmonton Bmx AB Konrad ZIMMERMANN 5th - 11 4th 3rd 4th
125 OKOTOKS BMX AB Lukas SHANK 6th - 10 3rd 3rd 4th
O16 Airdrie Bmx AB Chase REVES 7th - 7 3rd 2nd 2nd
616 AIRDRIE BMX AB Korbin DANBY
Dkoi Bikes and Bombshell
8th - 11 2nd 4th 5th
720 Red Deer Bmx AB Toby MEINDERS - 13 5th 5th 3rd
11 AIRDRIE BMX AB Gus HEARTY - 16 6th 5th 5th
9 Lethbridge Bmx AB Austin JENSEN
Monarch Roofing Centers
- 17 5th 6th 6th
127 Red Deer Bmx AB Jordan VERHOEVEN - 18 6th 6th 6th

9 Intermediate Male (16 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
3 COCHRANE BMX AB Brock FOSTER 1st - 5 2nd 1st 2nd
AB3 STONY PLAIN BMX AB Gabriel VANOENE
Time Out Beauty Retreat
2nd - 3 1st 1st 1st
2X MEDICINE HAT BMX AB Kaige RUDICHUK 3rd - 8 3rd 3rd 2nd
AB6 Cochrane Bmx AB Sam SCOTT
Bike Bros
4th - 4 1st 2nd 1st
205 ST. ALBERT BMX AB Nicholas BALDWIN 5th - 9 2nd 4th 3rd
8 Airdrie Bmx AB Matthias YOUNG 6th - 13 8th 2nd 3rd
2 RED DEER BMX AB Graeson ABEL 7th - 14 4th 6th 4th
4 Red Deer Bmx AB Austin MCLEOD 8th - 12 5th 3rd 4th
328 RED DEER BMX AB Bishop LAPORTE - 14 4th 5th 5th
6 RED DEER BMX AB Taylor BOLL - 14 3rd 5th 6th
11 Red Deer Bmx AB Cameron MCLEOD - 17 6th 4th 7th
004 STONY PLAIN BMX AB Braedan OLIVER - 19 6th 8th 5th
3X MEDICINE HAT BMX AB Ryder COOKE - 19 5th 6th 8th
7 RED DEER BMX AB Maurice REDBEAR - 20 7th 7th 6th
7X OKOTOKS BMX AB Easton MCALISTER
RollFab Industries
- 22 8th 7th 7th
9 EDMONTON BMX AB Jaxon SPENCE - 23 7th 8th 8th

9 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 Calgary Bmx AB Oliver JACKSON
Factory Staats/Ciari
1 3 1st 1st 1st
AB7 Stony Plain Bmx AB Logan WEBB
Phoenix Roofing
2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Austen WENSEL
Cranx
3 10 3rd 4th 3rd
1 COCHRANE BMX AB Caleb GRAHAM
Mountain Toys
4 11 4th 3rd 4th
AB2 EDMONTON BMX AB Marc STREADWICK 5 17 6th 5th 6th
AB1 ST. ALBERT BMX AB Connor PLEICH 6 18 7th 6th 5th
AB4 Red Deer Bmx AB Shayne HALL 7 19 5th 7th 7th

10 Novice Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
11 CALGARY BMX AB James SMITH 1st - 3 1st 1st 1st
213 EDMONTON BMX AB Cameron PRIDDLE 2nd - 5 1st 3rd 1st
829 Cochrane Bmx AB Colby CARDWELL 3rd - 9 3rd 4th 2nd
5 AIRDRIE BMX AB Carter STATHAM
Fabsol Canada
4th - 9 2nd 2nd 5th
713 Okotoks Bmx AB Garret COMMANDEUR 5th - 6 2nd 1st 3rd
124 EDMONTON BMX AB Hudson STUCKLESS 6th - 13 4th 3rd 6th
221 Red Deer Bmx AB Kevin CLARKE
Clarke Safety Consulting Inc.
7th - 13 4th 5th 4th
14 Edmonton Bmx AB Tate BAILLIE
Tiger Electric Ltd
8th - 7 3rd 2nd 2nd
16 COCHRANE BMX AB Konar SIMPSON - 14 5th 6th 3rd
6 Medicine Hat Bmx AB Landon ANDRES
Proetus Clothing
- 14 5th 5th 4th
15 Calgary Bmx AB Devan FRASER - 16 6th 4th 6th
17 CALGARY BMX AB Alik SOUVAK - 17 6th 6th 5th

10 Intermediate Male (18 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
8 Red Deer Bmx AB Tyson WAKALUK 1st 1st - 5 2nd 2nd 1st
2 Okotoks Bmx AB Kaiden CLEROUX 2nd 4th - 4 1st 1st 2nd
11 Club Unknown ? Mcintyre WILLOUGHBY 3rd 2nd - 4 2nd 1st 1st
10 Airdrie Bmx AB Ty OCHITWA
Bombshell
4th 1st - 6 1st 4th 1st
1 LETHBRIDGE BMX AB Hesston BATES
Country Landscape
5th 3rd - 5 1st 2nd 2nd
13 CALGARY BMX AB Karsten CHIRZYNSKI 6th 2nd - 8 2nd 3rd 3rd
8X COCHRANE BMX AB Ryley CAREY 7th 3rd - 8 3rd 2nd 3rd
9 Cochrane Bmx AB Luke CHRISTENSEN 8th 4th - 9 3rd 1st 5th
14 Edmonton Bmx AB Blake LAMARCHE 5th - 12 5th 3rd 4th
104 OKOTOKS BMX AB Justin ANDRES 5th - 12 4th 4th 4th
217 Cochrane Bmx AB Cole FISCHER 6th - 9 4th 3rd 2nd
228 Medicine Hat Bmx AB Noah SEHN 6th - 11 3rd 5th 3rd
3 Airdrie Bmx AB Isaac BABER - - 14 6th 4th 4th
12X LETHBRIDGE BMX AB Connor TRECHKA
Precision Powersports
- - 15 4th 5th 6th
12 RED DEER BMX AB Keanu REDBEAR - - 16 5th 6th 5th
10X EDMONTON BMX AB Evan BIDNIAK - - 17 5th 6th 6th
O7 Red Deer Bmx AB Grady MCLEOD - - 18 CR:8 5th 5th
16 Edmonton Bmx AB Owen SLAVENS - - 18 6th 6th 6th

10 Expert Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Red Deer Bmx AB Ryan RAYMONT 1st - 3 1st 1st 1st
AB2 RED DEER BMX AB Carson KOWASKI 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
AB4 Red Deer Bmx AB Nickolas NUGENT 3rd - 3 1st 1st 1st
N6 CALGARY BMX AB Tristan STOREY
1676639 Ltd
4th - 10 3rd 2nd 5th
AB5 OKOTOKS BMX AB Pacey BOONE
Team Boone
5th - 10 3rd 3rd 4th
AB6 Stony Plain Bmx AB Drey HOLINSKI
Quick Response Fire Protection Ltd.
6th - 8 2nd 3rd 3rd
4 RED DEER BMX AB Joron DYOK 7th - 12 5th 4th 3rd
5 Okotoks Bmx AB Teagan SLAPMAN 8th - 11 5th 4th 2nd
N8 Airdrie Bmx AB Atley CARSON
DKOI Bikes/Bombshell
- 13 4th 5th 4th
906 RED DEER BMX AB Jack WELIKOKLAD
Staats Lonewolf
- 14 4th 5th 5th

11 Novice Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
805 Cochrane Bmx AB Reid HUFF 1st - 3 1st 1st 1st
8 Airdrie Bmx AB Creston HENDERSON 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
4 EDMONTON BMX AB Kaydan SPENCE 3rd - 6 2nd 3rd 1st
807 EDMONTON BMX AB Jaxon FRENCH 4th - 6 3rd 1st 2nd
624 Independent CAN James PETRIE
Joe's Bikes and Other Delights
5th - 8 1st 2nd 5th
6 Red Deer Bmx AB Dawson CAMPBELL 6th - 10 4th 3rd 3rd
728 Medicine Hat Bmx AB Garison VODON 7th - 10 3rd 4th 3rd
120 Lethbridge Bmx AB Eric KITT - 13 5th 4th 4th
11 Airdrie Bmx AB Wyatt ADRIAN - 13 4th 5th 4th

11 Intermediate Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
3 Stony Plain Bmx AB Frank DOERR 1st - 3 1st 1st 1st
614 Edmonton Bmx AB Benjamin FERGUSON 2nd - 3 1st 1st 1st
8 Red Deer Bmx AB Reginald ROOKS 3rd - 11 3rd 3rd 5th
AB4 OKOTOKS BMX AB Jaron DEERING 4th - 9 4th 2nd 3rd
5 Calgary Bmx AB Owen FRANK 5th - 13 5th 4th 4th
318 EDMONTON BMX AB Aiden DUMONCEAUX 6th - 10 2nd 5th 3rd
105 EDMONTON BMX AB Owen DUBBELDAM 7th - 10 5th 3rd 2nd
10 AIRDRIE BMX AB Tyler RYAN
RT Muddin
8th - 6 2nd 2nd 2nd
1 Calgary Bmx AB Riley KIMMITT - 13 3rd 4th 6th
13 MEDICINE HAT BMX AB Cody HERTER
Dirty Deeds
- 14 4th 6th 4th
7 Airdrie Bmx AB Liam HARRISON - 16 6th 5th 5th
518 Medicine Hat Bmx AB Isaiah SEHN - ## DNF:6 CR:8 DNS

11 Expert Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
1 CALGARY BMX AB Max GANAKOVSKY
Vista Projects
1st - 4 1st 1st 2nd
308 Stony Plain Bmx AB Sebastian WEBB
Phoenix Roofing
2nd - 5 2nd 2nd 1st
AB1 CALGARY BMX AB Dylan TREMEL
Crupi
3rd - 5 1st 3rd 1st
5 EDMONTON BMX AB Josh OGILVIE
Velocity
4th - 7 3rd 1st 3rd
AB3 Edmonton Bmx AB Tristin PASITNEY
Cranx BMX
5th - 8 4th 2nd 2nd
407 CALGARY BMX AB Wout REHORST 6th - 11 4th 4th 3rd
7 Edmonton Bmx AB Caleb JONES
Crupi Team Green Canada
7th - 10 2nd 4th 4th
AB8 RED DEER BMX AB Noah BOYKO
Staats Lonewolf
8th - 11 3rd 3rd 5th
122 Red Deer Bmx AB John SANSOM - 15 6th 5th 4th
9 AIRDRIE BMX AB Cole DANBY
Dkoi Bikes and Bombshell
- 15 5th 5th 5th
501 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
DWs Delux Sammiches or Chikin
- 17 5th 6th 6th

12 Novice Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
5 EDMONTON BMX AB Gavin OTSUJI 1 4 1st 2nd 1st
929 St. Albert Bmx AB Ryan RACICH 2 5 2nd 1st 2nd
7 OKOTOKS BMX AB Kade MOTYCKA 3 9 3rd 3rd 3rd
8 AIRDRIE BMX AB Jack HEARTY 4 12 4th 4th 4th

12 Intermediate Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
6 Airdrie Bmx AB Luka DIKIC 1st - 3 1st 1st 1st
7 RED DEER BMX AB Deacyn PARK 2nd - 7 3rd 3rd 1st
8 Edmonton Bmx AB Zachary HOGAN
GHP Canada
3rd - 8 2nd 2nd 4th
3 Lethbridge Bmx AB Keegan PHILPOT
GODSPEED LONGBOARDS
4th - 10 2nd 5th 3rd
724 Independent CAN Owen FEDYNIAK
Joe's Bikes and Other Delights
5th - 9 4th 2nd 3rd
11 Airdrie Bmx AB Caleb HASSELBERG 6th - 6 1st 3rd 2nd
207 Red Deer Bmx AB Ethan HOLTZ 7th - 13 4th 4th 5th
607 EDMONTON BMX AB Kaileb TORRIE 8th - 6 3rd 1st 2nd
321 Club Unknown ? Jacob FEATHERSTONE - 15 5th 4th 6th
13 Okotoks Bmx AB Mason CLEROUX - 16 6th 6th 4th
12 EDMONTON BMX AB Damien STREADWICK - 17 7th 5th 5th
919 Edmonton Bmx AB Trey DRAKE - 17 5th 6th 6th
2 Airdrie Bmx AB Brady ESAU - 20 6th 7th 7th

12 Expert Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 RED DEER BMX AB William WELIKOKLAD
Factory Staats
1st - 5 2nd 2nd 1st
N4 Airdrie Bmx AB Liam MULLETT
Team Alberta
2nd - 4 1st 1st 2nd
4 Okotoks Bmx AB Rylan SLAPMAN 3rd - 6 2nd 3rd 1st
3 Edmonton Bmx AB Eliot SLAVENS 4th - 8 3rd 2nd 3rd
AB6 STONY PLAIN BMX AB Zackery (BLAIR) WORBECK
Velocity
5th - 6 1st 1st 4th
AB4 AIRDRIE BMX AB Nicholas MOODOO
RT Muddin
6th - 10 3rd 4th 3rd
206 CALGARY BMX AB Matthew PRIMEAU
Prime Developments
7th - 10 4th 4th 2nd
AB7 Airdrie Bmx AB Nicholas NORTHWOOD - 12 5th 3rd 4th
AB5 Airdrie Bmx AB Tyler SMITH - 14 4th 5th 5th

13 Novice Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
112 Okotoks Bmx AB Quinn HALVORSEN 1 3 1st 1st 1st
129 ST. ALBERT BMX AB Jacob KRILL 2 7 2nd 2nd 3rd
517 LETHBRIDGE BMX AB Andrew DURLING 3 8 3rd 3rd 2nd

13 Intermediate Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
116 Airdrie Bmx AB Kaileb DOWSON 1st - 4 1st 2nd 1st
4 Edmonton Bmx AB Nathanial OTSUJI 2nd - 3 1st 1st 1st
10 MEDICINE HAT BMX AB Jack HAGARTY 3rd - 10 2nd 4th 4th
7 Okotoks Bmx AB Darren COMMANDEUR 4th - 9 5th 1st 3rd
219 St. Albert Bmx AB Adam MATTICE 5th - 8 2nd 3rd 3rd
123 CALGARY BMX AB Josh UKRAINETZ
Vulture Energy
6th - 9 4th 3rd 2nd
9 Red Deer Bmx AB Zachary REPP 7th - 7 3rd 2nd 2nd
8 Airdrie Bmx AB Sidney ENGLOT
RT Mud Consulting LTD
8th - 11 3rd 4th 4th
5 OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK
Alias
- 14 4th 5th 5th
O15 Okotoks Bmx AB Connor MOLDENHAUER - 16 5th 6th 5th
1 RED DEER BMX AB Jordan MURFITT - 17 6th 5th 6th

13 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI 1 3 1st 1st 1st
222 Lethbridge Bmx AB Lucas SCHMIDTLER
Bert & Macs/Lafarge
2 8 2nd 4th 2nd
AB3 CALGARY BMX AB Benjamin BESSEL
Vulture Energy
3 9 3rd 2nd 4th
AB8 EDMONTON BMX AB Zach NEUFELD
Velocity
4 10 4th 3rd 3rd
3 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK 5 15 5th 5th 5th
AB6 EDMONTON BMX AB Noah MEYNEN 6 18 6th 6th 6th
2 St. Albert Bmx AB Matthew MCMURDO 7 21 7th 7th 7th
AB7 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE
Crupi Team Green Canada
8 24 8th 8th 8th

14 Novice Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
4 St. Albert Bmx AB Kaleb SAGAN 1 4 2nd 1st 1st
126 Cochrane Bmx AB Joel HUFF 2 5 1st 2nd 2nd
105 EDMONTON BMX AB Tyler BLAIS 3 9 3rd 3rd 3rd

14 Intermediate Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
11 Calgary Bmx AB Jordan ROCHELEAU 1 4 1st 1st 2nd
7 CALGARY BMX AB Ethan FREEMAN 2 6 3rd 2nd 1st
6 Airdrie Bmx AB Jack ZRUNA
B&P Cycle
3 8 2nd 3rd 3rd
3 Calgary Bmx AB Tatum PARKER 4 13 4th 5th 4th
9 OKOTOKS BMX AB Caleb BOONE
Team Boone
5 14 5th 4th 5th

14 Expert Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 ST. ALBERT BMX AB Jared HILDEBRANDT
GHP
1st - 3 1st 1st 1st
409 Stony Plain Bmx AB Ethan ADAMS 2nd - 5 3rd 1st 1st
8 Calgary Bmx AB Adam HOSIE
McKay Hlavacek Impact Construction Ltd WULFSPORT
3rd - 7 2nd 2nd 3rd
AB4 AIRDRIE BMX AB Brycen ANDREWS
RT Muddin
4th - 10 1st 4th 5th
712 Calgary Bmx AB Brendan VANDERKUIP 5th - 11 4th 3rd 4th
AB6 Okotoks Bmx AB Kieran SLAPMAN 6th - 12 4th 6th 2nd
7 Airdrie Bmx AB Zachary RYAN
RT Muddin
7th - 8 2nd 4th 2nd
AB8 Cochrane Bmx AB Connor MURPHY 8th - 11 3rd 5th 3rd
N6 EDMONTON BMX AB Connor WENSEL
AB Team/ Cranx
- 12 5th 3rd 4th
04 OKOTOKS BMX AB Wyatt ANDRES - 13 6th 2nd 5th
AB7 Calgary Bmx AB Matteo BREGLIANO
Elizabeth Street Pet Hospital
- 17 6th 5th 6th
1 STONY PLAIN BMX AB Damien WILDING
Straight Up Erectors
- 17 5th 6th 6th

15 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 AIRDRIE BMX AB Lukas BECKER
B&P Cycle/ Team AB
1 3 1st 1st 1st
N1 Airdrie Bmx AB Zach CROFT
B&P cycle, AB Prov Team
2 6 2nd 2nd 2nd
AB7 Red Deer Bmx AB Jack SNAPE
Heritage Brick & Tile
3 10 3rd 4th 3rd
AB6 AIRDRIE BMX AB Riley MAY (15IM)
Team Dkoi AB / Bombshell
4 11 4th 3rd 4th
3 EDMONTON BMX AB Chase BAINARD-BEGIN
Velocity
5 15 5th 5th 5th

16 Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
228 COCHRANE BMX AB Steven SWEET 1 4 1st 2nd 1st
601 Calgary Bmx AB Corbin RUTHVEN
Kinesio Tape
2 6 2nd 1st 3rd
N4 Airdrie Bmx AB James ZRUNA
B&P Cycle
3 8 3rd 3rd 2nd
6 RED DEER BMX AB Jordan BOONE 4 13 5th 4th 4th
01 MEDICINE HAT BMX AB Nicholas DOEHRING 5 14 4th 5th 5th
5 MEDICINE HAT BMX AB Jesseppe HERTER
Dirty Deeds
6 18 6th 6th 6th

17 to 24 Intermediate Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Independent CAN Nicholas WOLUSCHUK-FRANK 1 4 2nd 1st 1st
AB6 Airdrie Bmx AB Jordan HARRIS (16IM) 2 5 1st 2nd 2nd
3 Stony Plain Bmx AB Ross TOMLINSON 3 10 4th 3rd 3rd
4 LETHBRIDGE BMX AB James CROKE 4 11 3rd 4th 4th
226 Medicine Hat Bmx AB Royce ROBBINS (24NM) 5 15 5th 5th 5th

17 to 24 Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 MEDICINE HAT BMX AB Lance TESSIER
Iron Horse Energy Services
1 5 2nd 1st 2nd
AB7 Airdrie Bmx AB Benjamin CROFT
B&P Cycle
2 9 3rd 2nd 4th
1 EDMONTON BMX AB Brian JOHNSON 3 10 1st CR:8 1st
AB5 Medicine Hat Bmx AB Lance PHILLIPS
Phillips Excavating
4 10 4th 3rd 3rd
310 Edmonton Bmx AB Ronald TOWNSEND 5 15 6th 4th 5th
6 ST. ALBERT BMX AB Devon VICKERY
GHP
6 16 5th 5th 6th

30 to 39 Novice Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
22 Cochrane Bmx AB Tyler SEMMENS
Vicious Cycle / Grizzly Outdoors
1 3 1st 1st 1st
N7 CALGARY BMX AB Clayton STOREY
1676639 Ltd
2 7 2nd 2nd 3rd
AB4 OKOTOKS BMX AB Kurt MOTYCKA 3 9 4th 3rd 2nd
AB7 Medicine Hat Bmx AB Andrew MOTZ 4 11 3rd 4th 4th
113 Edmonton Bmx AB Cory ZAKOWSKY 5 16 5th 6th 5th
805 Cochrane Bmx AB Bradley CHRISTENSEN 6 19 6th 7th 6th
7 RED DEER BMX AB Robin VELETI 7 19 7th 5th 7th
226 Cochrane Bmx AB Dallas PIKE 8 24 8th 8th 8th

30 to 39 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 AIRDRIE BMX AB Jordan ABRAHAMSON (29XM)
RT Muddin
1 3 1st 1st 1st
AB8 Red Deer Bmx AB Lyndon RUSH 2 6 2nd 2nd 2nd
2 Red Deer Bmx AB Christopher NUGENT 3 9 3rd 3rd 3rd
AB3 Edmonton Bmx AB Adam KNIGHT
Velocity cycle
4 13 5th 4th 4th
407 ST. ALBERT BMX AB Michael FUGLEBERG - ## 4th CR:7 DNS

40+ Novice Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Calgary Bmx AB Calvin KIMMITT 1st - 5 1st 2nd 2nd
703 Lethbridge Bmx AB Chris FERGUSON 2nd - 3 1st 1st 1st
AB5 Airdrie Bmx AB Dennis STATHAM
Fabsol Canada
3rd - 4 2nd 1st 1st
AB4 Calgary Bmx AB Marco BREGLIANO
Elizabeth Street Pet Hospital
4th - 7 2nd 3rd 2nd
4 Calgary Bmx AB Bruno STAPPERS 5th - 8 3rd 2nd 3rd
714 Calgary Bmx AB Darcy FRANK 6th - 12 4th 4th 4th
119 CALGARY BMX AB Sascha CHIRZYNSKI 7th - 13 4th 4th 5th
114 OKOTOKS BMX AB Casey SHANK 8th - 9 3rd 3rd 3rd
705 Calgary Bmx AB James VANDERKUIP - 14 5th 5th 4th
211 OKOTOKS BMX AB Devin ST. DENNIS - 15 5th 5th 5th

40+ Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
DW's Delux Sammiches OR Chikin
1 4 2nd 1st 1st
AB2 Airdrie Bmx AB Jon OCHITWA
Bombshell
2 5 1st 2nd 2nd
411 RED DEER BMX AB Shawn LEE
Staats Lone Wolf Rocky Mtn Bike'n Board
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 10 to 12 Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 RED DEER BMX AB Noah BOYKO
Staats Lonewolf
1 4 1st 1st 2nd
AB3 Edmonton Bmx AB Caleb JONES
Crupi Team Green Canada
2 5 2nd 2nd 1st
AB5 Red Deer Bmx AB John SANSOM 3 9 3rd 3rd 3rd
AB1X RED DEER BMX AB Lindsay HALL (10-12FC) 4 13 5th 4th 4th
AB1 Red Deer Bmx AB Shayne HALL (9CM) 5 14 4th 5th 5th

Cruiser 13 and 14 Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
220 EDMONTON BMX AB Zach NEUFELD
Velocity
1 4 1st 2nd 1st
1 Stony Plain Bmx AB Austin WLADYKA (15-16MC)
Velocity Cycle
2 5 2nd 1st 2nd
AB1 EDMONTON BMX AB Noah MEYNEN 3 9 3rd 3rd 3rd
726 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE
Crupi Team Green Canada
4 12 4th 4th 4th

Cruiser 30 to 39 Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
909 Club Unknown ? Pardo ZAMBARNA 1 4 1st 1st 2nd
818 Medicine Hat Bmx AB Lance PHILLIPS (17-29MC)
Phillips Excavating
2 5 2nd 2nd 1st
AB2 Medicine Hat Bmx AB Nick GAUTHIER 3 9 3rd 3rd 3rd
728 Lethbridge Bmx AB Richard PETRIK 4 16 DNF:8 4th 4th
5 Lethbridge Bmx AB Mathew TRECHKA
Precision Powersports
5 16 4th 7th 5th
823 Edmonton Bmx AB Adam KNIGHT
Velocity cycle
6 18 5th 6th 7th
407 ST. ALBERT BMX AB Michael FUGLEBERG 7 19 6th 5th 8th
625 Stony Plain Bmx AB Matthew VANOENE 8 21 7th 8th 6th

Cruiser 40+ Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
74 Club Unknown ? Jon RONDEAU 1st - 3 1st 1st 1st
411 RED DEER BMX AB Shawn LEE
Staats Lone Wolf Rocky Mtn Bike'n Board
2nd - 11 3rd 3rd 5th
713 EDMONTON BMX AB Bradley STREADWICK 3rd - 3 1st 1st 1st
AB1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
DW's Delux Sammiches OR Chikin
4th - 9 2nd 4th 3rd
1 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT 5th - 6 2nd 2nd 2nd
AB2 COCHRANE BMX AB Brian OTTERSON 6th - 9 3rd 2nd 4th
305 Red Deer Bmx AB Peter SNAPE
Heritage Brick & Tile
7th - 11 5th 4th 2nd
AB5 Calgary Bmx AB Darcy FRANK 8th - 13 4th 5th 4th
N2 MEDICINE HAT BMX AB Micheal HERTER
Dirty Deeds
- 13 4th 3rd 6th
114 OKOTOKS BMX AB Casey SHANK - 14 6th 5th 3rd
919 Airdrie Bmx AB Jeffrey ADRIAN - 17 5th 7th 5th
10 AIRDRIE BMX AB Brad WILSON - 18 6th 6th 6th
AB6 RED DEER BMX AB Daniel DYOK - 20 7th 6th 7th

Cruiser 30 to 39 Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Airdrie Bmx AB Rhonda GRENIER 1 3 1st 1st 1st
AB3 Airdrie Bmx AB Kreshka YOUNG 2 7 3rd 2nd 2nd
6 EDMONTON BMX AB Michelle TOWER 3 8 2nd 3rd 3rd

Cruiser 40+ Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
DWs Delux Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
7 Calgary Bmx AB Erin FRANK 2 7 2nd 3rd 2nd
AB2 Lethbridge Bmx AB Tasha ENNS 3 8 3rd 2nd 3rd

Jr. Devo Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO 1 3 1st 1st 1st
AB3 STONY PLAIN BMX AB Luke HAGGART 2 7 2nd 2nd 3rd
N1 Airdrie Bmx AB Zach CROFT
B&P cycle, AB Prov Team
3 10 3rd 5th 2nd
N4 AIRDRIE BMX AB James ZRUNA
B&P Cycle
4 11 4th 3rd 4th
N6 EDMONTON BMX AB Connor WENSEL
AB Team/ Cranx
5 14 5th 4th 5th

Jr. Devo Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
W8 ST. ALBERT BMX AB Avriana HEBERT 1 4 2nd 1st 1st
N1 ST. ALBERT BMX AB Cayleigh VAN STAALDUINEN
Factory Staats/ Ciari
2 5 1st 2nd 2nd
N3 Calgary Bmx AB Kelly Ann HEUGHAN
Team Alberta Well Green Tech
3 9 3rd 3rd 3rd

Top of Report