End of Report

Edmonton Provincial #2 - June 21, 2015

BMX EVENT MANAGER, Report Created 22/Jun/2015 15:29:51

FULL RESULTS

Total Entries = 443

Total Riders = 424

Junior Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 ST. ALBERT BMX AB Cayleigh Van Staalduinen (JDF)
Factory Staats/ Ciari
1 5 3rd 1st 1st
W8 CALGARY BMX AB Daina Tuchscherer
Pure
2 7 1st 2nd 4th
N03 Calgary Bmx AB Brianne Vanderkuip
ALBERTA CYCLING MEYBO XBRAND GOGGLES TRUE GAME
3 10 4th 4th 2nd
W1 ST. ALBERT BMX AB Avriana Hebert 4 10 2nd 3rd 5th
AB02 Lethbridge Bmx AB Kiana Van Ee
Bert and Macs
5 13 5th 5th 3rd

Elite Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
47 CALGARY BMX AB Eliane Mcadam 1 3 1st 1st 1st
780 EDMONTON BMX AB Cassidy Monaghan
Supercamp
2 6 2nd 2nd 2nd
14 Club Unknown ? Yvonne Mclean
Cyclecraft BMX
3 9 3rd 3rd 3rd

Elite Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
113 Calgary Bmx AB Tanner Vandenhoven
Staats
1 8 1st 1st 6th
99 ST. ALBERT BMX AB Manuel Cadle
GHP
2 9 2nd 6th 1st
7 EDMONTON BMX AB Ray Fenwick 3 11 5th 3rd 3rd
780 Stony Plain Bmx AB Mitchell Warken 4 12 3rd 2nd 7th
217 Okotoks Bmx Club ? Jeffrey Jacobsen
Alias
5 13 4th 7th 2nd
59 CALGARY BMX AB Justin Tuchscherer
B&P Cycle
6 15 6th 5th 4th
AB05 AIRDRIE BMX AB Jayme Johnson
R.T. Mudding
7 16 7th 4th 5th
118 OKOTOKS BMX AB Shelby Mysek - ## 8th CR:10 DNS

Junior Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
612 Club Unknown ? Deven Kawa
Canadian National Team and Alberta BMX Provincial Team
1st - 3 1st 1st 1st
AB4 RED DEER BMX AB Chase Harrison 2nd - 4 1st 2nd 1st
329 Club Unknown ? Kiran Kawa
Alberta BMX Provincial Team
3rd - 5 2nd 1st 2nd
AB2 Lethbridge Bmx AB Kylar Van Ee
Bert and Macs
4th - 10 3rd 3rd 4th
N04 AIRDRIE BMX AB River Peacock
Athletic Spirit Inc.
5th - 11 4th 2nd 5th
AB03 Stony Plain Bmx AB Bailey Sproxton 6th - 10 2nd 3rd 5th
AB04 Red Deer Bmx AB Cody Pratt 7th - 11 3rd 5th 3rd
AB01 AIRDRIE BMX AB Liam Hobbs
Velocity
8th - 11 4th 4th 3rd
AB07 CALGARY BMX AB Cody Knappe - 13 6th 5th 2nd
AB06 LETHBRIDGE BMX AB Blake Kempenaar - 13 5th 4th 4th
O8 LETHBRIDGE BMX AB Tyler Enns - 17 5th 6th 6th

7 Novice Male (20 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
717 ST. ALBERT BMX AB Cameron Kuzma 1st 1st - 3 1st 1st 1st
718 Airdrie Bmx AB Finn Mcnamara 2nd 1st - 3 1st 1st 1st
AB8 Cochrane Bmx AB Mason Pike 3rd 2nd - 3 1st 1st 1st
122 Red Deer Bmx AB Jayden Pratt 4th 3rd - 3 1st 1st 1st
5 Club Unknown ? Caleb Carey 5th 4th - 8 4th 2nd 2nd
823 Edmonton Bmx AB Parker Hochreiter 6th 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
AB6 Stony Plain Bmx AB Parx Gordon 7th 4th - 6 2nd 2nd 2nd
430 Red Deer Bmx AB Jaycob Hoedel DNF 2nd - 10 3rd 2nd DNF:5
AB 4 Cochrane Bmx AB Jaxson Ross 5th - 8 2nd 3rd 3rd
518 AIRDRIE BMX AB Brayson Klein 5th - 9 2nd 3rd 4th
8 Airdrie Bmx AB Lucas Englot
RT Mud Consulting LTD
6th - 10 3rd 4th 3rd
922 RED DEER BMX AB Evan Boerger 6th - 13 5th 4th 4th
131 Edmonton Bmx AB Matthew Wharmby 7th - 8 3rd 3rd 2nd
10 Club Unknown ? Carter Davidson 7th - 10 4th 3rd 3rd
018 CALGARY BMX AB Christopher Bullivant Jr 8th - 12 5th 4th 3rd
006 RED DEER BMX AB Berkley Lidgren 8th - 13 4th 5th 4th
623 EDMONTON BMX AB Lucas Hartery - - 13 4th 4th 5th
324 OKOTOKS BMX AB Harley Deglow - - 13 3rd 5th 5th
505 Cochrane Bmx AB Cohen Christensen - - 14 5th 5th 4th
7 Airdrie Bmx AB Reuben Baber - - ## CR:7 DNS DNF:5

8 Novice Male (21 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
227 Edmonton Bmx AB Alexandre Miranda 1st 1st - 3 1st 1st 1st
24 Calgary Bmx AB Will Powlan 2nd 1st - 5 3rd 1st 1st
4 Medicine Hat Bmx AB Colby Motz 3rd 2nd - 4 2nd 1st 1st
414 EDMONTON BMX AB Axel Hostyn 4th 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
106 COCHRANE BMX AB Xander Hamel 5th 3rd - 10 3rd 4th 3rd
9 Lethbridge Bmx AB Ethan Kitt
Nails By Char
6th 4th - 6 2nd 2nd 2nd
13 Airdrie Bmx AB Joey O'Hara
R.T. Mudding
7th 4th - 10 3rd 2nd 5th
904 Edmonton Bmx AB Cohen Collier 8th 2nd - 8 1st 3rd 4th
719 Edmonton Bmx AB Evan Kapanen 5th - 3 1st 1st 1st
7 Stony Plain Bmx AB Zachary Brown
Tru-Fab Metal Industries
5th - 11 5th 3rd 3rd
11 Red Deer Bmx AB Wyatt Simpson 6th - 10 3rd 3rd 4th
824 Edmonton Bmx AB Leo Marsten 6th - 11 4th 5th 2nd
626 Stony Plain Bmx AB Jack Coombs 7th - 8 2nd 4th 2nd
118 ST. ALBERT BMX AB Jacob Fuechtmann 7th - 13 5th 4th 4th
5 Airdrie Bmx AB Cole Hansen
2 Cycle Michael's
8th - 8 1st 2nd 5th
822 MEDICINE HAT BMX AB Jacob Johnston 8th - 12 5th 4th 3rd
029 EDMONTON BMX AB Russell Kalashnikoff - - 13 4th 3rd 6th
318 Calgary Bmx AB Stijn Rehorst - - 14 6th 5th 3rd
8 Airdrie Bmx AB Paxton Tudor - - 14 4th 6th 4th
12 Airdrie Bmx AB Noah Hasselberg - - 14 4th 5th 5th
510 STONY PLAIN BMX AB Grant Stuart - - 15 5th 5th 5th

9 Novice Male (17 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
3 Medicine Hat Bmx AB Ryder Cooke 1st 1st - 4 2nd 1st 1st
2 RED DEER BMX AB Graeson Abel 2nd 3rd - 5 1st 3rd 1st
8 RED DEER BMX AB Jacob Veleti 3rd 4th - 4 1st 1st 2nd
225 EDMONTON BMX AB Konrad Zimmermann 4th 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
205 St. Albert Bmx AB Nicholas Baldwin 5th 2nd - 8 DNF:6 1st 1st
504 Stony Plain Bmx AB Casey Laevens 6th 3rd - 7 3rd 2nd 2nd
6 Red Deer Bmx AB Taylor Boll 7th 1st - 9 4th 2nd 3rd
405 CALGARY BMX AB David Meynin 8th 4th - 9 3rd 3rd 3rd
501 Airdrie Bmx AB Jaden Maffenbeier 5th - 9 2nd 4th 3rd
016 AIRDRIE BMX AB Chase Reves 5th - 9 1st 4th 4th
720 Red Deer Bmx AB Toby Meinders 6th - 12 5th 3rd 4th
125 Okotoks Bmx Club ? Lukas Shank 6th - 13 4th 4th 5th
127 Red Deer Bmx AB Jordan Verhoeven - - 13 3rd 5th 5th
11 AIRDRIE BMX AB Gus Hearty - - 16 5th 5th 6th
616 AIRDRIE BMX AB Korbin Danby
Dloi Bikes and Bombshell
- - 16 4th 6th 6th
810 Edmonton Bmx AB Gianluca Pasutto - - ## CR:7 DNS DNS
9 Lethbridge Bmx AB Austin Jensen
Monarch Roofing Center
- - ## CR:8 DNS DNS

8 Novice Female (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
910 Stony Plain Bmx AB Kaylee Harrison 1st - 4 1st 1st 2nd
AB4 Edmonton Bmx AB Taryn Baillie
Tiger Electric Ltd
2nd - 4 2nd 1st 1st
AB3 Airdrie Bmx AB Reese Ochitwa 3rd - 7 3rd 3rd 1st
014 STONY PLAIN BMX AB Trystyn Otto 4th - 6 1st 2nd 3rd
AB5 St. Albert Bmx AB Faith Fedyniak
Joe's Bikes and Other Delights
5th - 10 3rd 4th 3rd
3 Calgary Bmx AB Jada Dueck 6th - 10 5th 3rd 2nd
731 St. Albert Bmx AB Heidi Mcmurdo 7th - 11 4th 2nd 5th
102 Cochrane Bmx AB Taia Graham 8th - 10 2nd 4th 4th
AB7 Red Deer Bmx AB Rachel Wakaluk - 14 4th 6th 4th
706 Club Unknown ? Payton Bates
Country Landscape
- 17 7th 5th 5th
915 Edmonton Bmx AB Lauren Dubbeldam - 17 6th 5th 6th
6 CALGARY BMX AB Emerson Mctaggart - 18 5th 6th 7th
21 Airdrie Bmx AB Shelby Adrian (7NF) - 19 6th 7th 6th

5 Novice Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
202 Airdrie Bmx AB Gage Carson
DKOI Bikes
1st - 3 1st 1st 1st
121 Calgary Bmx AB Holden Hettinga 2nd - 7 4th 2nd 1st
324 Stony Plain Bmx AB Parker Harrison 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
505 COCHRANE BMX AB Dreven Hamel 4th - 8 1st 5th 2nd
506 St. Albert Bmx AB Brody Pardy 5th - 11 3rd 3rd 5th
623 Lethbridge Bmx AB Liam Kitt
Nails By Char
6th - 6 2nd 1st 3rd
622 Medicine Hat Bmx AB Dylan Harnett 7th - 11 4th 4th 3rd
627 Edmonton Bmx AB Toby Dubbeldam 8th - 10 3rd 3rd 4th
708 Edmonton Bmx AB Blake Potter - 13 5th 4th 4th
419 Edmonton Bmx AB Giuliano Pasutto - 15 5th 5th 5th

6 Novice Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
127 Edmonton Bmx AB Lex Hostyn 1st - 3 1st 1st 1st
111 EDMONTON BMX AB Sean Mccarthy 2nd - 7 1st 5th 1st
116 ST. ALBERT BMX AB Keegan Grannary 3rd - 5 2nd 1st 2nd
AB2 Airdrie Bmx AB Nash Buffel 4th - 10 3rd 4th 3rd
AB4 Red Deer Bmx AB Xander Hurteau 5th - 9 3rd 3rd 3rd
AB5 Airdrie Bmx AB Tarek Young 6th - 10 4th 2nd 4th
AB7 Stony Plain Bmx AB Lucas Brown
Tru-Fab Metal Industries
CR - 6 2nd 2nd 2nd
526 AIRDRIE BMX AB Ryder Colby - 12 5th 3rd 4th
AB6 Edmonton Bmx AB Cale Baillie
Tiger Electric Ltd
- 13 4th 4th 5th

8 Intermediate Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Calgary Bmx AB Ryan Chirzynski 1st - 3 1st 1st 1st
AB6 Edmonton Bmx AB Oscar Twells 2nd - 5 2nd 2nd 1st
AB7 Red Deer Bmx AB Royce Redbear 3rd - 9 4th 3rd 2nd
5 Edmonton Bmx AB Lachlan Brenner 4th - 9 3rd 2nd 4th
111 Medicine Hat Bmx AB Tyson Lerner 5th - 6 2nd 1st 3rd
06 RED DEER BMX AB Matthew Mclean 6th - 9 1st 4th 4th
3 Calgary Bmx AB Byron Zurbriggen 7th - 10 5th 3rd 2nd
12 Red Deer Bmx AB Easton Araneda 8th - 13 6th 4th 3rd
02 MEDICINE HAT BMX AB Jackson Harnett - 13 3rd 5th 5th
AB4 Edmonton Bmx AB Malakai Rowan - 15 4th 6th 5th
110 Lethbridge Bmx AB Bogart Ferguson
RACER ARMY
- 18 7th 5th 6th
10 Airdrie Bmx AB Chase Buffel - 18 6th 6th 6th
9 RED DEER BMX AB Colton Goulding
Forever Floors
- 19 5th 7th 7th

9 Intermediate Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Cochrane Bmx AB Caleb Graham
Mountain Toys ESC Group
1st - 3 1st 1st 1st
2 Medicine Hat Bmx AB Kaige Rudichuk 2nd - 8 3rd 2nd 3rd
AB3 Stony Plain Bmx AB Gabriel Vanoene
Time Out Beauty Retreat
3rd - 9 7th 1st 1st
3 Cochrane Bmx AB Brock Foster 4th - 6 2nd 2nd 2nd
824 EDMONTON BMX AB Thomas Schwabe 5th - 11 5th 3rd 3rd
4 RED DEER BMX AB Austin Mcleod 6th - 9 1st 4th 4th
AB 6 Cochrane Bmx AB Sam Scott
Bike Bros
7th - 9 4th 3rd 2nd
8 Airdrie Bmx AB Matthias Young 8th - 12 3rd 5th 4th
717 EDMONTON BMX AB Crosby Faulkner - 14 2nd 7th 5th
7X RED DEER BMX AB Maurice Redbear - 15 6th 4th 5th
9 Edmonton Bmx AB Jaxon Spence - 17 6th 5th 6th
7 OKOTOKS BMX AB Easton Mcalister
Rollfab
- 17 5th 6th 6th
11 RED DEER BMX AB Cameron Mcleod - 17 4th 6th 7th
004 STONY PLAIN BMX AB Braedan Oliver - 21 7th 7th 7th

10 Novice Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
104 OKOTOKS BMX AB Justin Andres 1st - 3 1st 1st 1st
9 Cochrane Bmx AB Luke Christensen 2nd - 4 2nd 1st 1st
10 EDMONTON BMX AB Evan Bidniak 3rd - 8 2nd 3rd 3rd
8 Club Unknown ? Riley Carey 4th - 5 1st 2nd 2nd
5 Club Unknown ? Carter Statham
Fabsol Canada
5th - 10 3rd 4th 3rd
2 OKOTOKS BMX AB Kaiden Cleroux 6th - 7 3rd 2nd 2nd
618 Lethbridge Bmx AB Nicholas Perreault-Dodsworth
Peppermint Hippo Tattoo
7th - 12 4th 4th 4th
213 EDMONTON BMX AB Cameron Priddle 8th - 11 4th 3rd 4th
14 Edmonton Bmx AB Tate Baillie
Tiger Electric Ltd
- 15 5th 5th 5th
6 Medicine Hat Bmx AB Landon Andres
Proteus Clothing
- 17 6th 6th 5th
124 Edmonton Bmx AB Hudson Stuckless - 18 5th 7th 6th
221 Red Deer Bmx AB Kevin Clarke - 18 6th 5th 7th
15 Calgary Bmx AB Devan Fraser - 20 7th 7th 6th
17 Calgary Bmx AB Alik Souvak - 20 7th 6th 7th

10 Intermediate Male (15 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
906 Red Deer Bmx AB Jack Welikoklad
Staats Lonewolf
1st - 4 1st 2nd 1st
AB8 CALGARY BMX AB Tristan Storey
1676639 Ltd
2nd - 4 2nd 1st 1st
1 Lethbridge Bmx AB Hesston Bates
Country Landscape
3rd - 6 1st 3rd 2nd
AB5 Club Unknown ? Pacey Boone 4th - 7 3rd 2nd 2nd
N5 Airdrie Bmx AB Atley Carson
DKOI Bikes
5th - 6 2nd 1st 3rd
4 RED DEER BMX AB Charlie Nelson 6th - 11 3rd 4th 4th
10 Airdrie Bmx AB Ty Ochitwa 7th - 13 6th 4th 3rd
8 Red Deer Bmx AB Tyson Wakaluk 8th - 12 5th 3rd 4th
3 Airdrie Bmx AB Isaac Baber - 16 6th 5th 5th
12 Club Unknown ? Keanu Redbear - 17 4th 6th 7th
11 Club Unknown ? Mcintyre Willoughby - 17 4th 5th 8th
13 Calgary Bmx AB Karsten Chirzynski - 18 5th 7th 6th
16 Edmonton Bmx AB Owen Slavens - 19 8th 6th 5th
14 Edmonton Bmx AB Blake Lamarche - 20 7th 7th 6th
07 RED DEER BMX AB Grady Mcleod - 22 7th 8th 7th

11 Novice Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
5 Calgary Bmx AB Owen Frank 1st - 8 1st 1st 6th
318 Edmonton Bmx AB Aiden Dumonceaux 2nd - 4 1st 2nd 1st
807 Edmonton Bmx AB Jaxon French 3rd - 6 4th 1st 1st
4 Edmonton Bmx AB Kaydan Spence 4th - 7 2nd 3rd 2nd
6 Red Deer Bmx AB Dawson Campbell 5th - 7 2nd 2nd 3rd
129 AIRDRIE BMX AB Jacob Hickey
2 Cycle Michael
6th - 12 5th 5th 2nd
3 CALGARY BMX AB Ashton Terry 7th - 11 3rd 4th 4th
624 Independent CAN James Petrie
Joe's Bikes and Other Delights
8th - 9 3rd 3rd 3rd
901 EDMONTON BMX AB Corbin Reynolds - 12 4th 4th 4th
11 Airdrie Bmx AB Wyatt Adrian - 16 5th 5th 6th
7 Airdrie Bmx AB Liam Harrison - 17 6th 6th 5th
8 AIRDRIE BMX AB Creston Henderson - 18 7th 6th 5th
120 Lethbridge Bmx AB Eric Kitt - 20 6th 7th 7th

11 Intermediate Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
407 Calgary Bmx AB Wout Rehorst 1st - 6 2nd 2nd 2nd
614 Edmonton Bmx AB Benjamin Ferguson 2nd - 5 1st 3rd 1st
3 Stony Plain Bmx AB Frank Doerr 3rd - 4 1st 1st 2nd
105 EDMONTON BMX AB Owen Dubbeldam 4th - 10 2nd 4th 4th
9X AIRDRIE BMX AB Cole Danby
Dkoi Bikes and Bombshell
5th - 5 3rd 1st 1st
9 Airdrie Bmx AB Tyler Ryan 6th - 8 3rd 2nd 3rd
012 EDMONTON BMX AB Hunter Offenberger 7th - 10 4th 3rd 3rd
8 Red Deer Bmx AB Reginald Rooks 8th - 12 4th 4th 4th
AB4 OKOTOKS BMX AB Jaron Deering - 15 5th 5th 5th
01 CALGARY BMX AB Riley Kimmitt - 15 5th 5th 5th

11 Expert Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 Calgary Bmx AB Max Ganakovsky
Vista Projects Ltd.
1st - 7 1st 5th 1st
N2 Stony Plain Bmx AB Sebastian Webb
Phoenix Roofing Ltd.
2nd - 4 2nd 1st 1st
AB1 CALGARY BMX AB Dylan Tremel 3rd - 5 1st 2nd 2nd
AB7 ST. ALBERT BMX AB Riley Robertson 4th - 10 4th 2nd 4th
5 EDMONTON BMX AB Josh Ogilvie
Velocity
5th - 5 2nd 1st 2nd
AB3 Edmonton Bmx AB Tristin Pasitney
Cranx BMX
6th - 9 3rd 3rd 3rd
AB8 RED DEER BMX AB Noah Boyko 7th - 9 3rd 3rd 3rd
7 EDMONTON BMX AB Caleb Jones 8th - 13 5th 4th 4th
122 RED DEER BMX AB John Sansom - 13 4th 4th 5th
501 Lethbridge Bmx AB Troy Williams
DW's Deluxe Sammiches or Chikin
- 15 5th 5th 5th

12 Intermediate Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
2X CALGARY BMX AB Matthew Primeau
Prime Developments
1st - 4 1st 1st 2nd
607 Edmonton Bmx AB Kaileb Torrie 2nd - 5 2nd 2nd 1st
AB7 Airdrie Bmx AB Nicholas Northwood 3rd - 7 3rd 3rd 1st
8 Edmonton Bmx AB Zachary Hogan
GHP Canada
4th - 6 2nd 1st 3rd
724 Independent CAN Owen Fedyniak
Joe's Bikes and Other Delights
5th - 11 4th 2nd 5th
7 RED DEER BMX AB Deacyn Park 6th - 12 6th 3rd 3rd
10 Red Deer Bmx AB Roy Meinders 7th - 12 5th 5th 2nd
6 AIRDRIE BMX AB Luka Dikic 8th - 12 4th 4th 4th
919 EDMONTON BMX AB Trey Drake - 14 3rd 7th 4th
13 OKOTOKS BMX AB Mason Cleroux - 16 5th 6th 5th
2 Airdrie Bmx AB Brady Esau
ParaSport Science
- 16 6th 4th 6th
102 Edmonton Bmx AB Kaiden Byrne - 17 1st DNF:7 CR:9
12 Edmonton Bmx AB Damien Streadwick - 18 7th 5th 6th
5 Calgary Bmx AB Colten Richter - 20 7th 6th 7th

13 Intermediate Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
6 Lethbridge Bmx AB Lucas Schmidtler
Bert & Mac's Sports/Lafarge
1st - 3 1st 1st 1st
2 St. Albert Bmx AB Matthew Mcmurdo 2nd - 7 2nd 2nd 3rd
8 Airdrie Bmx AB Sidney Englot
RT Mud Consulting LTD
3rd - 6 1st 3rd 2nd
4 Edmonton Bmx AB Nathanial Otsuji 4th - 5 2nd 2nd 1st
219 St. Albert Bmx AB Adam Mattice 5th - 11 3rd 4th 4th
10 Medicine Hat Bmx AB Jack Hagarty 6th - 10 6th 1st 3rd
406 OKOTOKS BMX AB Ryan Mysek
Alias
7th - 11 4th 5th 2nd
123 Calgary Bmx AB Josh Ukrainetz
Vulture Energy
8th - 12 5th 3rd 4th
9 Red Deer Bmx AB Zachary Repp - 12 3rd 4th 5th
819 Edmonton Bmx AB Dylan Draker - 14 4th 5th 5th
11 Airdrie Bmx AB Eli Dueckman - 17 5th 6th 6th

14 Expert Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Calgary Bmx AB Justin Scott 1st - 9 1st 2nd 6th
8X STONY PLAIN BMX AB Ethan Adams 2nd - 6 2nd 3rd 1st
AB1 EDMONTON BMX AB Connor Wensel
AB Team/ Cranx
3rd - 5 3rd 1st 1st
AB2 ST. ALBERT BMX AB Jared Hildebrandt
GHP
4th - 4 1st 1st 2nd
8 Calgary Bmx AB Adam Hosie
McKay Hlavacek Impact Construction Ltd. WULFSPORT
5th - 11 4th 3rd 4th
AB8 Cochrane Bmx AB Connor Murphy 6th - 7 2nd 2nd 3rd
N7 Airdrie Bmx AB Zachary Ryan 7th - 11 5th 4th 2nd
AB4 Airdrie Bmx AB Brycen Andrews
RT Muddin
8th - 10 3rd 4th 3rd
712 Calgary Bmx AB Brendan Vanderkuip - 13 4th 5th 4th
AB7 CALGARY BMX AB Matteo Bregliano
Elizabeth Street Veterinary Hos.
- 16 6th 5th 5th
5 Red Deer Bmx AB Owen Green - 18 7th 6th 5th
4 OKOTOKS BMX AB Wyatt Andres - 18 5th 6th 7th
AB6 Okotoks Bmx Club ? Kieran Slapman - 19 DNF:6 7th 6th

40+ Novice Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 CALGARY BMX AB Calvin Kimmitt 1st - 4 1st 1st 2nd
703 Lethbridge Bmx AB Chris Ferguson 2nd - 4 1st 2nd 1st
AB8 Calgary Bmx AB Igor Ganakovsky
Vista Projects Ltd
3rd - 6 3rd 2nd 1st
AB5 Airdrie Bmx AB Dennis Statham
Fabsol Canada
4th - 9 4th 3rd 2nd
714 Calgary Bmx AB Darcy Frank 5th - 10 3rd 3rd 4th
4 Calgary Bmx AB Bruno Stappers 6th - 9 2nd 4th 3rd
705 Calgary Bmx AB James Vanderkuip 7th - 13 4th 5th 4th
023 EDMONTON BMX AB Allan Kapanen 8th - 6 2nd 1st 3rd
114 Okotoks Bmx Club ? Casey Shank - 14 5th 4th 5th
119 CALGARY BMX AB Sascha Chirzynski - 15 5th 5th 5th

6 Novice Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Medicine Hat Bmx AB Myla Motz 1 3 1st 1st 1st
AB5 Calgary Bmx AB Peytyn Frank 2 8 3rd 3rd 2nd
220 EDMONTON BMX AB Emily Priddle 3 9 2nd 2nd 5th
203 St. Albert Bmx AB Quinn Reiling (5NF) 4 12 5th 4th 3rd
AB4 EDMONTON BMX AB Claire Reid
Velocity
5 14 4th 6th 4th
115 Cochrane Bmx AB Solvay Semmens 6 19 6th 7th 6th
821 Club Unknown ? Kendal Bates
Country Landscape
7 19 7th 5th 7th

9 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 Airdrie Bmx AB Lydia Englot
RT Mud Consulting LTD
1 4 1st 1st 2nd
907 Red Deer Bmx AB Macie Holtz 2 5 2nd 2nd 1st
AB8 Stony Plain Bmx AB Taya Gordon 3 9 3rd 3rd 3rd
103 COCHRANE BMX AB Sienna Foster 4 13 4th 5th 4th
824 ST. ALBERT BMX AB Savannah Krill 5 14 5th 4th 5th

9 Expert Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Stony Plain Bmx AB Jalyn Holinski (8XF)
Quick Response Fire Protection Ltd.
1 4 1st 2nd 1st
AB1 CALGARY BMX AB Hailey Tremel 2 5 2nd 1st 2nd
AB2 CALGARY BMX AB Giuliana Bregliano (8XF)
Elizabeth Street Veterinary Hos.
3 11 4th 3rd 4th
AB4 STONY PLAIN BMX AB Mackenzie Worbeck
Velocity
4 13 3rd DNF:7 3rd
AB3 CALGARY BMX AB Aurora Rocheleau 5 16 7th 4th 5th
AB7 EDMONTON BMX AB Natalia Reid
Velocity
6 16 5th 5th 6th
AB6 AIRDRIE BMX AB Sydney Smith 7 19 6th 6th 7th

10 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
522 EDMONTON BMX AB Aaliyah Hartfelder 1 4 1st 1st 2nd
AB3 Airdrie Bmx AB Hannah Northwood 2 6 3rd 2nd 1st
N3 Airdrie Bmx AB Skyla Grenier 3 10 2nd 3rd 5th
AB8 RED DEER BMX AB Holly Mcleod 4 11 4th 4th 3rd
7 EDMONTON BMX AB Kaylynn Bainard-Nobes
Velocity
5 14 5th 5th 4th

11 Novice Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Okotoks Bmx Club ? Sophie Gibbs 1 3 1st 1st 1st
718 EDMONTON BMX AB Morgan Zimmermann 2 7 3rd 2nd 2nd
113 EDMONTON BMX AB Rachel Bell 3 11 2nd 3rd 6th
615 Lethbridge Bmx AB Brenna Durling 4 12 4th 5th 3rd
124 ST. ALBERT BMX AB Isabella Krill 5 14 6th 4th 4th
4 Calgary Bmx AB Lana Carling 6 16 5th 6th 5th

11 Expert Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 EDMONTON BMX AB Amber Hupka
Velocity
1 3 1st 1st 1st
N1 Airdrie Bmx AB Abygale Reeve (10XF) 2 9 2nd 5th 2nd
AB7 EDMONTON BMX AB Mallory Ogilvie
Velocity
3 10 4th 2nd 4th
AB5 Edmonton Bmx AB Delaney Jones
Crupi Team Green Canada
4 12 3rd DNF:6 3rd
AB5X RED DEER BMX AB Devon Murfitt (10XF) 5 14 6th 3rd 5th
AB4 OKOTOKS BMX AB Jorianna Mcalister
Rollfab
6 15 5th 4th 6th

12 Novice Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 RED DEER BMX AB Alexia Callan 1 4 1st 1st 2nd
AB 3 Cochrane Bmx AB Katie Scott
Bike Bros
2 5 2nd 2nd 1st
AB7 Okotoks Bmx Club ? Briony Fokkens
Her loving family! ;-)
3 10 3rd 4th 3rd
AB6 CALGARY BMX AB Kyleigh Boylan 4 13 6th 3rd 4th
5 Calgary Bmx AB Keanna Dueck 5 15 5th 5th 5th
AB8 RED DEER BMX AB Jaedan Dyok 6 16 4th 6th 6th

13 Novice Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N 2 Red Deer Bmx AB Annika Ricalton 1 3 1st 1st 1st
AB4 Edmonton Bmx AB Taylin Janke
Atomic Improv
2 6 2nd 2nd 2nd
116 Red Deer Bmx AB Tanika Nugent 3 9 3rd 3rd 3rd
AB7 Edmonton Bmx AB Abbey Rowan 4 13 4th 5th 4th
4 Calgary Bmx AB Willow Pointen 5 15 6th 4th 5th
522 Edmonton Bmx AB Sydney Stuckless 6 17 5th 6th 6th

13 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Red Deer Bmx AB Molly Simpson 1 4 1st 1st 2nd
AB1 EDMONTON BMX AB Madelin Ogilvie
Velocity
2 5 2nd 2nd 1st
AB3 Edmonton Bmx AB Emma Workun
ATOMIC IMPROV
3 9 3rd 3rd 3rd
N3 RED DEER BMX AB Lindsay Hall (12XF) 4 12 4th 4th 4th
AB4 AIRDRIE BMX AB Emily Henderson (12XF)
Devo
5 15 5th 5th 5th

14 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
116 Edmonton Bmx AB Tegan Pasitney
Atomic Improv
1 3 1st 1st 1st
AB5 RED DEER BMX AB Isabelle Mclean 2 6 2nd 2nd 2nd
124 Okotoks Bmx Club ? Paige Moldenhauer 3 9 3rd 3rd 3rd

14 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Calgary Bmx AB Jordan Knappe
Alberta BMX
1 3 1st 1st 1st
AB2 AIRDRIE BMX AB Hailey Hobbs
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 MEDICINE HAT BMX AB Geneva Grondin
Kenco Homes
3 9 3rd 3rd 3rd

15 Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
W1 St. Albert Bmx AB Avriana Hebert
Factory Yess
1 3 1st 1st 1st
N2 Calgary Bmx AB Kelly Ann Heughan
Alberta BMX Team Well Green Tech
2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 STONY PLAIN BMX AB Jensen Sproxton 3 9 3rd 3rd 3rd
AB3 Lethbridge Bmx AB Kendra Enns
Bert & Macs
4 12 4th 4th 4th

16 Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 ST. ALBERT BMX AB Cayleigh Van Staalduinen
Factory Staats/Ciari
1 3 1st 1st 1st
AB3 St. Albert Bmx AB Vanessa Whaling 2 7 2nd 2nd 3rd
AB4 CALGARY BMX AB Mckayla Rocheleau 3 8 3rd 3rd 2nd
AB2 Lethbridge Bmx AB Jordan Jensen
Monarch Roofing Center
- ## CR:6 DNS DNS

17 & Over Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah Williams (17+XF)
DW's Deluxe Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
326 AIRDRIE BMX AB Rhonda Grenier 2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 Medicine Hat Bmx AB Samantha Andres
Proteus Clothing
3 9 3rd 3rd 3rd
2 EDMONTON BMX AB Michelle Tower 4 12 4th 4th 4th
708 Lethbridge Bmx AB Tasha Enns 5 15 5th 5th 5th

9 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 Club Unknown ? Oliver Jackson 1 3 1st 1st 1st
AB7 Stony Plain Bmx AB Logan Webb
Phoenix Roofing Ltd.
2 7 3rd 2nd 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Austen Wensel
Cranx
3 8 2nd 3rd 3rd
AB 2 Edmonton Bmx AB Marc Streadwick 4 12 4th 4th 4th
AB1 ST. ALBERT BMX AB Connor Pleich 5 16 5th 5th 6th
N6 RED DEER BMX AB Shayne Hall 6 18 6th 7th 5th
AB5X RED DEER BMX AB Blake Shepherd-Colberg (8XM)
Cornerstone Excavating
7 20 7th 6th 7th

6 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Red Deer Bmx AB Chase Araneda 1 4 1st 2nd 1st
2 RED DEER BMX AB Ryland Goulding
Forever Floors
2 7 2nd 3rd 2nd
420 EDMONTON BMX AB Easton Tansowny 3 7 3rd 1st 3rd

7 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
522 St. Albert Bmx AB Nolan Reiling 1 3 1st 1st 1st
AB1 Cochrane Bmx AB Aj Laurell 2 6 2nd 2nd 2nd
AB2 Stony Plain Bmx AB Liam Vanoene
Time Out Beauty Retreat
3 9 3rd 3rd 3rd
3 CALGARY BMX AB Bennett Mctaggart 4 12 4th 4th 4th

13 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 STONY PLAIN BMX AB Conner Oliver
Alberta Team
1 3 1st 1st 1st
N8 CALGARY BMX AB Nicholas Berarducci 2 7 2nd 3rd 2nd
AB8 EDMONTON BMX AB Zach Neufeld
Velocity
3 9 3rd 2nd 4th
AB3 Calgary Bmx AB Benjamin Bessel
Vulture Energy Ltd.
4 13 4th 4th 5th
AB5 CALGARY BMX AB Brandon Huber
Havoc Hockey
5 15 7th 5th 3rd
AB6 EDMONTON BMX AB Noah Meynen 6 17 5th 6th 6th
AB7 EDMONTON BMX AB Taryk Janke 7 20 6th 7th 7th

15 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Lukas Becker
B&P Cycle/ Team AB
1 5 1st 2nd 2nd
AB4 EDMONTON BMX AB Mackenzie Mota
KDR/TLD
2 6 2nd 3rd 1st
N2 Airdrie Bmx AB Zach Croft
B&P Cycle AB Prov Team
3 9 3rd 1st 5th
AB5 CALGARY BMX AB Justin Terry
Cranx
4 12 5th 4th 3rd
N7 RED DEER BMX AB Jack Snape
Heritage Brick & Tile
5 13 4th 5th 4th

16 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
601 Calgary Bmx AB Corbin Ruthven 1 6 3rd 2nd 1st
N5 Airdrie Bmx AB James Zruna
B and P Cycle
2 6 1st 3rd 2nd
AB3 Stony Plain Bmx AB Luke Haggart
Neathway Medal Mounting
3 9 5th 1st 3rd
505 EDMONTON BMX AB Tyler Hupka
Velocity
4 10 2nd 4th 4th
6 Red Deer Bmx AB Jordan Boone 5 14 4th 5th 5th

30 to 39 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 AIRDRIE BMX AB Jordan Abrahamson (29XM)
RT Muddin
1 4 2nd 1st 1st
108 EDMONTON BMX AB Kyle Pickersgill 2 5 1st 2nd 2nd
AB3 EDMONTON BMX AB Adam Knight 3 9 3rd 3rd 3rd

40+ Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
411 RED DEER BMX AB Shawn Lee 1 4 1st 2nd 1st
AB1 LETHBRIDGE BMX AB Darren Williams
DW's Delux Sammiches OR Chikin
2 5 2nd 1st 2nd
AB2 Airdrie Bmx AB Jon Ochitwa 3 9 3rd 3rd 3rd

10 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Red Deer Bmx AB Ryan Raymont 1 4 1st 2nd 1st
AB2 CALGARY BMX AB Carson Kowaski 2 5 2nd 1st 2nd
AB4 Red Deer Bmx AB Nickolas Nugent 3 9 3rd 3rd 3rd
AB3 CALGARY BMX AB Joey Huber
Havoc Hockey
4 13 5th 4th 4th
N3 Stony Plain Bmx AB Drey Holinski
Quick Response Fire Protection Ltd.
5 14 4th 5th 5th
5 Club Unknown ? Teagan Slapman 6 19 6th 6th 7th
4 RED DEER BMX AB Joron Dyok 7 20 7th 7th 6th

12 Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
207 Red Deer Bmx AB Ethan Holtz 1 4 1st 1st 2nd
5 Edmonton Bmx AB Gavin Otsuji 2 5 2nd 2nd 1st
108 EDMONTON BMX AB Jasper Faulkner 3 9 3rd 3rd 3rd
8 AIRDRIE BMX AB Jack Hearty 4 12 4th 4th 4th

12 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Red Deer Bmx AB William Welikoklad
Factory Staats/Ciari
1 3 1st 1st 1st
N3 Airdrie Bmx AB Liam Mullett
Alberta Provincial Team
2 7 2nd 2nd 3rd
AB3 Lethbridge Bmx AB Joshua Dublanko 3 11 4th 3rd 4th
AB6 STONY PLAIN BMX AB Zackery (Blair) Worbeck
Velocity
4 12 5th 5th 2nd
AB4 AIRDRIE BMX AB Nicholas Moodoo
RT Muddin
5 12 3rd 4th 5th
3 Edmonton Bmx AB Eliot Slavens 6 19 6th 6th 7th
4 Okotoks Bmx Club ? Rylan Slapman 7 20 7th 7th 6th
AB5 Airdrie Bmx AB Tyler Smith 8 24 8th 8th 8th

13 Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Red Deer Bmx AB Jordan Murfitt 1 4 1st 1st 2nd
015 Club Unknown ? Connor Moldenhauer 2 5 2nd 2nd 1st
129 ST. ALBERT BMX AB Jacob Krill 3 10 3rd 3rd 4th
509 Club Unknown ? Allan Plunkett 4 11 4th 4th 3rd
517 Lethbridge Bmx AB Andrew Durling 5 15 5th 5th 5th

14 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 STONY PLAIN BMX AB Damien Wilding
Straight-Up Erectors
1 3 1st 1st 1st
6 Airdrie Bmx AB Jack Zruna
B and P Cycle
2 7 2nd 2nd 3rd
11 CALGARY BMX AB Jordan Rocheleau 3 8 3rd 3rd 2nd
4 St. Albert Bmx AB Kaleb Sagan (14NM) 4 12 4th 4th 4th
9 Club Unknown ? Caleb Boone 5 15 5th 5th 5th
105 Edmonton Bmx AB Tyler Blais (14NM) 6 18 6th 6th 6th
AB5 AIRDRIE BMX AB Alexander Tyssen - ## CR:9 DNS DNS

15 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 EDMONTON BMX AB Chase Bainard-Begin 1 4 1st 1st 2nd
AB6 AIRDRIE BMX AB Riley May
Team Dkoi AB
2 5 2nd 2nd 1st
7 Edmonton Bmx AB Ethan Workun
ATOMIC IMPROV
3 9 3rd 3rd 3rd

17 to 24 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 MEDICINE HAT BMX AB Lance Tessier
Iron Horse Energy Services
1 5 1st 2nd 2nd
1X MEDICINE HAT BMX AB Nicholas Doehring (16IM) 2 8 3rd 1st 4th
1 INDEPENDENT CAN Nicholas Woluschuk-Frank 3 9 4th 4th 1st
AB6X AIRDRIE BMX AB Jordan Harris (16IM) 4 12 2nd 3rd 7th
2 AIRDRIE BMX AB Kolbi Smith-Hein
RT Muddin
5 13 5th 5th 3rd
4 LETHBRIDGE BMX AB James Croke 6 17 6th 6th 5th
2X. AIRDRIE BMX AB Konner Smith-Hein
RT Muddin
7 20 7th 7th 6th

17 to 24 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Edmonton Bmx AB Brian Johnson 1 3 1st 1st 1st
AB7 Airdrie Bmx AB Benjamin Croft
B&P Cycle
2 7 2nd 3rd 2nd
AB4 AIRDRIE BMX AB Tyler Bell 3 8 3rd 2nd 3rd
6 ST. ALBERT BMX AB Devon Vickery
GHP
4 12 4th 4th 4th

30 to 39 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
818 CALGARY BMX AB Clayton Storey
1676639 Lttd
1 7 1st 4th 2nd
2 Red Deer Bmx AB Christopher Nugent 2 8 6th 1st 1st
AB7 Medicine Hat Bmx AB Andrew Motz 3 8 3rd 2nd 3rd
22 Cochrane Bmx AB Tyler Semmens 4 12 2nd 6th 4th
805 Cochrane Bmx AB Bradley Christensen 5 13 5th 3rd 5th
7 RED DEER BMX AB Robin Veleti 6 15 4th 5th 6th

Cruiser 10 to 12 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Edmonton Bmx AB Caleb Jones
Crupi Team Green Canada
1 4 1st 1st 2nd
AB4 Red Deer Bmx AB Noah Boyko
Staats Lone Wolf Cornerstone Excavating
2 5 2nd 2nd 1st
AB1X RED DEER BMX AB Lindsay Hall (10-12FC) 3 9 3rd 3rd 3rd
AB5 RED DEER BMX AB John Sansom 4 14 4th 6th 4th
AB1 Red Deer Bmx AB Shayne Hall (9CM) 5 14 5th 4th 5th
314 Red Deer Bmx AB Alexia Callan (10-12FC) 6 17 6th 5th 6th

Cruiser 13 and 14 Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
220 EDMONTON BMX AB Zach Neufeld
Velocity
1 3 1st 1st 1st
1 Stony Plain Bmx AB Austin Wladyka (15-16MC)
Velocity Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
AB1 EDMONTON BMX AB Noah Meynen 3 9 3rd 3rd 3rd
726 Edmonton Bmx AB Taryk Janke
Crupi Team Green Canada
4 12 4th 4th 4th

Cruiser 30 to 39 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
715 Edmonton Bmx AB Mark Dubbeldam 1 6 2nd 1st 3rd
625 Stony Plain Bmx AB Matthew Vanoene 2 7 1st 2nd 4th
608 Calgary Bmx AB Blayne Hettinga 3 8 4th 3rd 1st
AB4 Lethbridge Bmx AB Cory Dublanko 4 12 3rd 4th 5th
823 Edmonton Bmx AB Adam Knight
velocity cycle
5 13 6th 5th 2nd
004 EDMONTON BMX AB Richard Schwabe 6 19 5th 6th CR:8

Cruiser 40+ Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
411 Rocky Mountain Bike N' Board ? Shawn Lee
Staats lone wolf Rocky mtn bike'n board
1 4 1st 1st 2nd
AB1X CALGARY BMX AB Calvin Kimmitt 2 5 2nd 2nd 1st
305 RED DEER BMX AB Peter Snape
Heritage Brick & Tile
3 9 3rd 3rd 3rd
AB4 RED DEER BMX AB Greg Nelson 4 12 4th 4th 4th
919 Airdrie Bmx AB Jeffrey Adrian 5 15 5th 5th 5th
AB1 LETHBRIDGE BMX AB Darren Williams
DW's Delux Sammiches OR Chikin
6 18 6th 6th 6th

Cruiser 40+ Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah Williams
DWs Deluxe Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
AB3 Airdrie Bmx AB Kreshka Young (30-39FC) 2 6 2nd 2nd 2nd
6 Edmonton Bmx AB Michelle Tower (30-39FC) 3 10 3rd 3rd 4th
7 Calgary Bmx AB Erin Frank 4 11 4th 4th 3rd

Jr. Devo Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 Lethbridge Bmx AB Riley Lavorato
Bert & mac's Riders Company
1 3 1st 1st 1st
N1 AIRDRIE BMX AB Lukas Becker
B&P Cycle/ Team AB
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 STONY PLAIN BMX AB Luke Haggart
Neathway Medal Mounting
3 9 3rd 3rd 3rd

Top of Report