End of Report

Edmonton Provincial #1 - June 20, 2015

BMX EVENT MANAGER, Report Created 20/Jun/2015 21:10:59

FULL RESULTS

Total Entries = 448

Total Riders = 429

Junior Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
W8 CALGARY BMX AB Daina Tuchscherer
Pure
1 3 1st 1st 1st
N03 Calgary Bmx AB Brianne Vanderkuip
ALBERTA CYCLING MEYBO XBRAND GOGGLES TRUE GAME
2 6 2nd 2nd 2nd
AB02 Lethbridge Bmx AB Kiana Van Ee
Bert and Macs
3 9 3rd 3rd 3rd

Junior Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
612 Club Unknown ? Deven Kawa
Canadian National Team and Alberta BMX Provincial Team
1st - 3 1st 1st 1st
AB8 Lethbridge Bmx AB Riley Lavorato (JDM)
Bert & mac's Riders Company
2nd - 5 1st 3rd 1st
329 Club Unknown ? Kiran Kawa
Alberta BMX Provincial Team
3rd - 9 2nd 4th 3rd
606 INDEPENDENT CAN Garrett Hebert 4th - 11 7th 2nd 2nd
N1 AIRDRIE BMX AB Lukas Becker (JDM)
B&P Cycle/ Team AB
5th - 13 5th 6th 2nd
N04 AIRDRIE BMX AB River Peacock
Athletic Spirit Inc.
6th - 6 2nd 1st 3rd
AB03 Stony Plain Bmx AB Bailey Sproxton 7th - 12 3rd 5th 4th
AB2 Lethbridge Bmx AB Kylar Van Ee
Bert and Macs
8th - 10 3rd 2nd 5th
AB01 AIRDRIE BMX AB Liam Hobbs
Velocity
- 14 4th 5th 5th
AB07 CALGARY BMX AB Cody Knappe - 14 4th 3rd 7th
AB06 LETHBRIDGE BMX AB Blake Kempenaar - 15 5th 6th 4th
AB04 Red Deer Bmx AB Cody Pratt - 16 6th 4th 6th
08 LETHBRIDGE BMX AB Tyler Enns - 20 7th 7th 6th
AB4 RED DEER BMX AB Chase Harrison - 20 6th 7th 7th

Elite Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
47 CALGARY BMX AB Eliane Mcadam 1 3 1st 1st 1st
780 EDMONTON BMX AB Cassidy Monaghan
Supercamp
2 6 2nd 2nd 2nd
14 Club Unknown ? Yvonne Mclean
Cyclecraft BMX
3 9 3rd 3rd 3rd

Elite Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
99 ST. ALBERT BMX AB Manuel Cadle
GHP
1 9 1st 7th 1st
217 Okotoks Bmx Club ? Jeffrey Jacobsen
Alias
2 12 4th 6th 2nd
AB05 AIRDRIE BMX AB Jayme Johnson
R.T. Mudding
3 12 6th 2nd 4th
59 CALGARY BMX AB Justin Tuchscherer
B&P Cycle
4 13 5th 1st 7th
780 Stony Plain Bmx AB Mitchell Warken 5 14 7th 4th 3rd
113 Calgary Bmx AB Tanner Vandenhoven
Staats
6 14 3rd 5th 6th
118 OKOTOKS BMX AB Shelby Mysek 7 16 8th 3rd 5th
7 EDMONTON BMX AB Ray Fenwick - ## 2nd DISQ DISQ

6 Novice Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 Calgary Bmx AB Peytyn Frank 1 5 1st 2nd 2nd
AB1 Medicine Hat Bmx AB Myla Motz 2 8 6th 1st 1st
220 EDMONTON BMX AB Emily Priddle 3 8 2nd 3rd 3rd
AB4 EDMONTON BMX AB Claire Reid
Velocity
4 13 4th 4th 5th
115 Cochrane Bmx AB Solvay Semmens 5 15 3rd 6th 6th
203 ST. ALBERT BMX AB Quinn Reiling (5NF) 6 16 7th 5th 4th
821 Club Unknown ? Kendal Bates
Country Landscape
7 19 5th 7th 7th

8 Novice Female (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
910 Stony Plain Bmx AB Kaylee Harrison 1st - 4 2nd 1st 1st
014 STONY PLAIN BMX AB Trystyn Otto 2nd - 8 4th 2nd 2nd
AB3 Airdrie Bmx AB Reese Ochitwa 3rd - 6 3rd 1st 2nd
AB5 St. Albert Bmx AB Faith Fedyniak
Joe's Bikes and Other Delights
4th - 10 2nd 4th 4th
731 St. Albert Bmx AB Heidi Mcmurdo 5th - 9 3rd 3rd 3rd
AB7 Red Deer Bmx AB Rachel Wakaluk 6th - 12 4th 5th 3rd
AB4 Edmonton Bmx AB Taryn Baillie
Tiger Electric Ltd
CR - 4 1st 2nd 1st
915 Edmonton Bmx AB Lauren Dubbeldam CR - 11 1st 5th 5th
102 Cochrane Bmx AB Taia Graham - 13 6th 3rd 4th
3 Calgary Bmx AB Jada Dueck - 15 5th 4th 6th
706 Club Unknown ? Payton Bates
Country Landscape
- 17 5th 6th 6th
6 CALGARY BMX AB Emerson Mctaggart - 19 7th 7th 5th
21 Airdrie Bmx AB Shelby Adrian (7NF) - 19 6th 6th 7th

9 Novice Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 Airdrie Bmx AB Sydney Smith 1 5 1st 1st 3rd
907 Red Deer Bmx AB Macie Holtz 2 6 2nd 3rd 1st
AB8 Stony Plain Bmx AB Taya Gordon 3 7 3rd 2nd 2nd
AB5 Airdrie Bmx AB Lydia Englot
RT Mud Consulting LTD
4 12 4th 4th 4th
103 COCHRANE BMX AB Sienna Foster 5 15 5th 5th 5th
824 ST. ALBERT BMX AB Savannah Krill 6 18 6th 6th 6th

9 Expert Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Stony Plain Bmx AB Jalyn Holinski (8XF)
Quick Response Fire Protection Ltd.
1 4 1st 1st 2nd
AB1 CALGARY BMX AB Hailey Tremel 2 7 3rd 3rd 1st
AB4 STONY PLAIN BMX AB Mackenzie Worbeck
Velocity
3 7 2nd 2nd 3rd
AB2 Calgary Bmx AB Giuliana Bregliano (8XF)
Elizabeth Street Pet Hospital
4 13 4th 5th 4th
AB7 EDMONTON BMX AB Natalia Reid
Velocity
5 14 5th 4th 5th
AB3 CALGARY BMX AB Aurora Rocheleau 6 18 6th 6th 6th

10 Novice Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
522 EDMONTON BMX AB Aaliyah Hartfelder 1 3 1st 1st 1st
N3 Airdrie Bmx AB Skyla Grenier 2 7 2nd 2nd 3rd
AB3 Airdrie Bmx AB Hannah Northwood 3 8 3rd 3rd 2nd
AB8 RED DEER BMX AB Holly Mcleod 4 12 4th 4th 4th
7 EDMONTON BMX AB Kaylynn Bainard-Nobes
Velocity
5 15 5th 5th 5th
103 EDMONTON BMX AB Piper Harrison 6 18 6th 6th 6th

11 Novice Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Okotoks Bmx Club ? Sophie Gibbs 1 3 1st 1st 1st
113 EDMONTON BMX AB Rachel Bell 2 6 2nd 2nd 2nd
124 ST. ALBERT BMX AB Isabella Krill 3 10 4th 3rd 3rd
718 EDMONTON BMX AB Morgan Zimmermann 4 11 3rd 4th 4th
615 Lethbridge Bmx AB Brenna Durling 5 15 5th 5th 5th
4 Calgary Bmx AB Lana Carling 6 18 6th 6th 6th

11 Expert Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Airdrie Bmx AB Abygale Reeve (10XF) 1 3 1st 1st 1st
AB5 Edmonton Bmx AB Delaney Jones
Crupi Team Green Canada
2 8 2nd 3rd 3rd
AB2 EDMONTON BMX AB Amber Hupka
Velocity
3 10 6th 2nd 2nd
AB7 EDMONTON BMX AB Mallory Ogilvie
Velocity
4 11 3rd 4th 4th
AB5X RED DEER BMX AB Devon Murfitt (10XF) 5 14 4th 5th 5th
AB4 OKOTOKS BMX AB Jorianna Mcalister
Rollfab
6 17 5th 6th 6th

12 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 RED DEER BMX AB Alexia Callan 1 4 1st 2nd 1st
AB6 CALGARY BMX AB Kyleigh Boylan 2 5 2nd 1st 2nd
AB7 Okotoks Bmx Club ? Briony Fokkens
Her loving family! ;-)
3 9 3rd 3rd 3rd
AB8 RED DEER BMX AB Jaedan Dyok 4 12 4th 4th 4th
5 Calgary Bmx AB Keanna Dueck 5 15 5th 5th 5th

13 Novice Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N 2 Red Deer Bmx AB Annika Ricalton 1 4 1st 2nd 1st
AB4 Edmonton Bmx AB Taylin Janke
Atomic Improv
2 5 2nd 1st 2nd
116 Red Deer Bmx AB Tanika Nugent 3 9 3rd 3rd 3rd
522 Edmonton Bmx AB Sydney Stuckless 4 14 5th 5th 4th
AB7 EDMONTON BMX AB Abbey Rowan 5 14 4th 4th 6th
4 Calgary Bmx AB Willow Pointen 6 17 6th 6th 5th

13 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 EDMONTON BMX AB Madelin Ogilvie
Velocity
1 3 1st 1st 1st
AB3 Edmonton Bmx AB Emma Workun
ATOMIC IMPROV
2 7 2nd 2nd 3rd
N4 Red Deer Bmx AB Molly Simpson 3 10 5th 3rd 2nd
N3 RED DEER BMX AB Lindsay Hall (12XF) 4 11 3rd 4th 4th
AB4 AIRDRIE BMX AB Emily Henderson (12XF)
Devo
5 14 4th 5th 5th

14 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
116 Edmonton Bmx AB Tegan Pasitney
Atomic Improv
1 3 1st 1st 1st
AB5 RED DEER BMX AB Isabelle Mclean 2 6 2nd 2nd 2nd
124 Okotoks Bmx Club ? Paige Moldenhauer 3 9 3rd 3rd 3rd

14 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Calgary Bmx AB Jordan Knappe
Alberta BMX
1 3 1st 1st 1st
AB2 AIRDRIE BMX AB Hailey Hobbs
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 MEDICINE HAT BMX AB Geneva Grondin
Kenco Homes
3 9 3rd 3rd 3rd

15 Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
W1 St. Albert Bmx AB Avriana Hebert
Factory Yess
1 3 1st 1st 1st
N2 Calgary Bmx AB Kelly Ann Heughan
Alberta BMX Team Well Green Tech
2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 STONY PLAIN BMX AB Jensen Sproxton 3 9 3rd 3rd 3rd
AB3 Lethbridge Bmx AB Kendra Enns
Bert & Macs
4 12 4th 4th 4th

16 Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 ST. ALBERT BMX AB Cayleigh Van Staalduinen
Factory Staats/ Ciari
1 3 1st 1st 1st
AB3 St. Albert Bmx AB Vanessa Whaling 2 8 2nd 2nd 4th
AB4 CALGARY BMX AB Mckayla Rocheleau 3 9 3rd 3rd 3rd
AB2 Lethbridge Bmx AB Jordan Jensen
Monarch Roofing Center
4 10 4th 4th 2nd

17 & Over Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah Williams (17+XF)
DW's Deluxe Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
AB3 Medicine Hat Bmx AB Samantha Andres
Proteus Clothing
2 6 2nd 2nd 2nd
2 EDMONTON BMX AB Michelle Tower 3 9 3rd 3rd 3rd
708 Lethbridge Bmx AB Tasha Enns 4 12 4th 4th 4th

5 Novice Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
202 AIRDRIE BMX AB Gage Carson 1st - 3 1st 1st 1st
121 Calgary Bmx AB Holden Hettinga 2nd - 10 5th 2nd 3rd
324 Stony Plain Bmx AB Parker Harrison 3rd - 5 2nd 1st 2nd
623 Lethbridge Bmx AB Liam Kitt
Nails By Char
4th - 5 1st 2nd 2nd
505 COCHRANE BMX AB Dreven Hamel 5th - 9 3rd 5th 1st
506 St. Albert Bmx AB Brody Pardy 6th - 11 4th 4th 3rd
622 Medicine Hat Bmx AB Dylan Harnett 7th - 12 5th 3rd 4th
627 Edmonton Bmx AB Toby Dubbeldam CR - 10 3rd 3rd 4th
419 Edmonton Bmx AB Giuliano Pasutto - 12 2nd 5th 5th
708 EDMONTON BMX AB Blake Potter - 13 4th 4th 5th

6 Novice Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
127 Edmonton Bmx AB Lex Hostyn 1st - 3 1st 1st 1st
AB7 Stony Plain Bmx AB Lucas Brown
Tru-Fab Metal Industries
2nd - 5 1st 2nd 2nd
111 EDMONTON BMX AB Sean Mccarthy 3rd - 5 2nd 2nd 1st
AB2 Airdrie Bmx AB Nash Buffel 4th - 6 2nd 1st 3rd
116 ST. ALBERT BMX AB Keegan Grannary 5th - 8 3rd 3rd 2nd
AB4 Red Deer Bmx AB Xander Hurteau 6th - 11 4th 3rd 4th
807 Club Unknown ? Jesse Hanson 7th - 11 4th 4th 3rd
526 AIRDRIE BMX AB Ryder Colby 8th - 14 5th 5th 4th
423 St. Albert Bmx AB Brody Arthur - 14 5th 4th 5th
AB5 Airdrie Bmx AB Tarek Young - 14 3rd 5th 6th
AB6 Edmonton Bmx AB Cale Baillie
Tiger Electric Ltd
- 17 6th 6th 5th

6 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Red Deer Bmx AB Chase Araneda 1 3 1st 1st 1st
420 EDMONTON BMX AB Easton Tansowny 2 7 2nd 2nd DNF:3
2 RED DEER BMX AB Ryland Goulding
Forever Floors
3 8 3rd 3rd 2nd

7 Novice Male (18 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
718 Airdrie Bmx AB Finn Mcnamara 1st 1st - 3 1st 1st 1st
823 Edmonton Bmx AB Parker Hochreiter 2nd 1st - 4 1st 2nd 1st
122 Red Deer Bmx AB Jayden Pratt 3rd 2nd - 7 2nd 3rd 2nd
5 Club Unknown ? Caleb Carey 4th 3rd - 4 1st 1st 2nd
7 Airdrie Bmx AB Reuben Baber 5th 4th - 11 3rd 4th 4th
AB 4 Cochrane Bmx AB Jaxson Ross 6th 2nd - 11 4th 2nd 5th
518 AIRDRIE BMX AB Brayson Klein 7th 3rd - 10 4th 4th 2nd
AB6 Stony Plain Bmx AB Parx Gordon 8th 4th - 7 2nd 2nd 3rd
819 Cochrane Bmx AB Joshua Hagel 5th - 4 2nd 1st 1st
430 Red Deer Bmx AB Jaycob Hoedel 5th - 11 3rd 5th 3rd
131 EDMONTON BMX AB Matthew Wharmby 6th - 12 3rd 3rd 6th
305 Red Deer Bmx AB Taite Shrum 6th - 13 5th 5th 3rd
324 OKOTOKS BMX AB Harley Deglow - - 13 6th 3rd 4th
8 Airdrie Bmx AB Lucas Englot
RT Mud Consulting LTD
- - 14 5th 4th 5th
006 RED DEER BMX AB Berkley Lidgren - - 16 6th 6th 4th
623 EDMONTON BMX AB Lucas Hartery - - 16 6th 5th 5th
505 Cochrane Bmx AB Cohen Christensen - - 17 5th 6th 6th
018 CALGARY BMX AB Christopher Bullivant Jr - - 18 4th 6th CR:8

7 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
522 ST. ALBERT BMX AB Nolan Reiling 1 3 1st 1st 1st
AB1 Cochrane Bmx AB Aj Laurell 2 7 3rd 2nd 2nd
AB2 Stony Plain Bmx AB Liam Vanoene
Time Out Beauty Retreat
3 8 2nd 3rd 3rd
3 CALGARY BMX AB Bennett Mctaggart 4 12 4th 4th 4th

8 Novice Male (22 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 Medicine Hat Bmx AB Colby Motz 1st 2nd - 5 3rd 1st 1st
106 COCHRANE BMX AB Xander Hamel 2nd 3rd - 6 1st 3rd 2nd
7 Stony Plain Bmx AB Zachary Brown
Tru-Fab Metal Industries
3rd 4th - 11 3rd 5th 3rd
029 EDMONTON BMX AB Russell Kalashnikoff 4th 3rd - 8 2nd 4th 2nd
414 EDMONTON BMX AB Axel Hostyn 5th 4th - 10 5th 3rd 2nd
227 Edmonton Bmx AB Alexandre Miranda 6th 1st - 3 1st 1st 1st
719 Edmonton Bmx AB Evan Kapanen 7th 1st - 4 1st 2nd 1st
5 Airdrie Bmx AB Cole Hansen
2 Cycle Michael's
8th 2nd - 4 2nd 1st 1st
904 Edmonton Bmx AB Cohen Collier 5th - 9 4th 2nd 3rd
824 Edmonton Bmx AB Leo Marsten 5th - 10 3rd 3rd 4th
24 Calgary Bmx AB Will Powlan 6th - 7 2nd 2nd 3rd
626 Stony Plain Bmx AB Jack Coombs 6th - 8 1st 5th 2nd
9 Lethbridge Bmx AB Ethan Kitt
Nails By Char
7th - 12 2nd 6th 4th
510 STONY PLAIN BMX AB Grant Stuart 7th - 12 3rd 4th 5th
12 Airdrie Bmx AB Noah Hasselberg 8th - 8 4th 1st 3rd
13 Airdrie Bmx AB Joey O'Hara
R.T. Mudding
8th - 12 5th 3rd 4th
118 ST. ALBERT BMX AB Jacob Fuechtmann - - 13 4th 4th 5th
8 Airdrie Bmx AB Paxton Tudor - - 13 5th 2nd 6th
126 STONY PLAIN BMX AB Damian Gryshik - - 15 6th 5th 4th
11 Red Deer Bmx AB Wyatt Simpson - - 15 5th 5th 5th
822 MEDICINE HAT BMX AB Jacob Johnston - - 15 4th 6th 5th
318 Calgary Bmx AB Stijn Rehorst - - 16 6th 4th 6th

8 Intermediate Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 Edmonton Bmx AB Oscar Twells 1st - 3 1st 1st 1st
N2 Calgary Bmx AB Ryan Chirzynski 2nd - 4 2nd 1st 1st
5 EDMONTON BMX AB Lachlan Brenner 3rd - 9 1st 2nd 6th
3 CALGARY BMX AB Byron Zurbriggen 4th - 9 4th 3rd 2nd
110 Lethbridge Bmx AB Bogart Ferguson
RACER ARMY
5th - 13 2nd 5th 6th
02 MEDICINE HAT BMX AB Jackson Harnett 6th - 11 5th 3rd 3rd
AB4 EDMONTON BMX AB Malakai Rowan 7th - 11 3rd 4th 4th
111 MEDICINE HAT BMX AB Tyson Lerner 8th - 7 3rd 2nd 2nd
12 Red Deer Bmx AB Easton Araneda - 15 6th 6th 3rd
AB7 Red Deer Bmx AB Royce Redbear - 15 4th 4th 7th
06 RED DEER BMX AB Matthew Mclean - 16 5th 7th 4th
10 Airdrie Bmx AB Chase Buffel - 16 6th 5th 5th
9 RED DEER BMX AB Colton Goulding
Forever Floors
- 18 7th 6th 5th

9 Novice Male (21 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
328 Red Deer Bmx AB Bishop Laporte 1st 1st - 5 2nd 2nd 1st
3 Medicine Hat Bmx AB Ryder Cooke 2nd 2nd - 5 1st 1st 3rd
2 RED DEER BMX AB Graeson Abel 3rd 2nd - 6 2nd 3rd 1st
810 Edmonton Bmx AB Gianluca Pasutto 4th 4th - 10 3rd 2nd 5th
405 CALGARY BMX AB David Meynin 5th 4th - 12 5th 4th 3rd
016 AIRDRIE BMX AB Chase Reves 6th 3rd - 7 3rd 2nd 2nd
6 Red Deer Bmx AB Taylor Boll 7th 3rd - 4 1st 1st 2nd
717 EDMONTON BMX AB Crosby Faulkner REL 1st - 3# 1st 1st 1st
127 Red Deer Bmx AB Jordan Verhoeven 5th - 10 4th 4th 2nd
501 Airdrie Bmx AB Jaden Maffenbeier 5th - 10 4th 3rd 3rd
616 AIRDRIE BMX AB Korbin Danby
Dkoi Bikes and Bombshell
6th - 9 2nd 3rd 4th
9 Lethbridge Bmx AB Austin Jensen
Monarch Roofing Center
6th - 10 4th 3rd 3rd
720 Red Deer Bmx AB Toby Meinders 7th - 11 3rd 4th 4th
915 EDMONTON BMX AB Karsten Woodhouse 7th - 12 3rd 5th 4th
225 EDMONTON BMX AB Konrad Zimmermann 8th - 6 2nd 2nd 2nd
205 St. Albert Bmx AB Nicholas Baldwin DNS - 3# 1st 1st 1st
803 EDMONTON BMX AB Samuel Teeling - - 13 4th 5th 4th
125 Okotoks Bmx Club ? Lukas Shank - - 14 5th 4th 5th
11 AIRDRIE BMX AB Gus Hearty - - 16 5th 6th 5th
504 Stony Plain Bmx AB Casey Laevens - - ## CR:7 DNS DNS
330 Red Deer Bmx AB Tristan Roy - - ## CR:8 DNS DNS

9 Intermediate Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
3 Cochrane Bmx AB Brock Foster 1st - 5 3rd 1st 1st
AB3 Stony Plain Bmx AB Gabriel Vanoene
Time Out Beauty Retreat
2nd - 10 2nd 2nd 6th
1 Cochrane Bmx AB Caleb Graham
Mountain Toys ESC Group
3rd - 3 1st 1st 1st
2 Medicine Hat Bmx AB Kaige Rudichuk 4th - 8 1st 4th 3rd
4 RED DEER BMX AB Austin Mcleod 5th - 7 2nd 3rd 2nd
202 Edmonton Bmx AB Cameron Spence 6th - 8 4th 2nd 2nd
8 Airdrie Bmx AB Matthias Young 7th - 11 3rd 5th 3rd
9 Edmonton Bmx AB Jaxon Spence 8th - 13 4th 4th 5th
11 RED DEER BMX AB Cameron Mcleod - 14 5th 5th 4th
7X RED DEER BMX AB Maurice Redbear - 15 6th 3rd 6th
7 OKOTOKS BMX AB Easton Mcalister
Rollfab
- 16 6th 6th 4th
004 STONY PLAIN BMX AB Braedan Oliver - 16 5th 6th 5th

9 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 Club Unknown ? Oliver Jackson 1 3 1st 1st 1st
AB7 Stony Plain Bmx AB Logan Webb
Phoenix Roofing Ltd.
2 7 3rd 2nd 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Austen Wensel
Cranx
3 8 2nd 3rd 3rd
AB 2 Edmonton Bmx AB Marc Streadwick 4 12 4th 4th 4th
AB1 ST. ALBERT BMX AB Connor Pleich 5 16 5th 6th 5th
AB5X RED DEER BMX AB Blake Shepherd-Colberg (8XM)
Cornerstone Excavating
6 17 6th 5th 6th
N6 RED DEER BMX AB Shayne Hall 7 21 7th 7th 7th

10 Novice Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
104 Okotoks Bmx Club ? Justin Andres 1st - 3 1st 1st 1st
2 OKOTOKS BMX AB Kaiden Cleroux 2nd - 5 2nd 1st 2nd
9 Cochrane Bmx AB Luke Christensen 3rd - 9 6th 2nd 1st
5 Club Unknown ? Carter Statham
Fabsol Canada
4th - 9 2nd 3rd 4th
8 Club Unknown ? Ryley Carey 5th - 6 1st 2nd 3rd
10 EDMONTON BMX AB Evan Bidniak 6th - 9 4th 3rd 2nd
213 EDMONTON BMX AB Cameron Priddle 7th - 12 3rd 4th 5th
6 Medicine Hat Bmx AB Landon Andres
Proteus Clothing
8th - 13 3rd 7th 3rd
124 Edmonton Bmx AB Hudson Stuckless - 15 5th 4th 6th
14 Edmonton Bmx AB Tate Baillie
Tiger Electric Ltd
- 16 6th 5th 5th
221 Red Deer Bmx AB Kevin Clarke - 16 4th 5th 7th
618 Lethbridge Bmx AB Nicholas Perreault-Dodsworth
Peppermint Hippo Tattoo
- 18 7th DNF:7 4th
17 Calgary Bmx AB Alik Souvak - 18 5th 6th 7th
15 Calgary Bmx AB Devan Fraser - 19 7th 6th 6th

10 Intermediate Male (15 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
906 Red Deer Bmx AB Jack Welikoklad
Staats Lonewolf
1st - 5 2nd 1st 2nd
AB8 CALGARY BMX AB Tristan Storey
1676639 Ltd
2nd - 3 1st 1st 1st
AB5 Club Unknown ? Pacey Boone 3rd - 11 8th 2nd 1st
1 Lethbridge Bmx AB Hesston Bates
Country Landscape
4th - 8 2nd 3rd 3rd
8 Red Deer Bmx AB Tyson Wakaluk 5th - 9 4th 2nd 3rd
N5 AIRDRIE BMX AB Atley Carson 6th - 6 1st 3rd 2nd
4 RED DEER BMX AB Charlie Nelson 7th - 14 4th 6th 4th
10 Airdrie Bmx AB Ty Ochitwa 8th - 12 3rd 4th 5th
3 Airdrie Bmx AB Isaac Baber - 14 5th 4th 5th
11 Club Unknown ? Mcintyre Willoughby - 16 3rd 6th 7th
12 Club Unknown ? Keanu Redbear - 17 6th 5th 6th
14 Edmonton Bmx AB Blake Lamarche - 17 5th 5th 7th
07 RED DEER BMX AB Grady Mcleod - 18 7th 7th 4th
16 Edmonton Bmx AB Owen Slavens - 20 7th 7th 6th
13 Calgary Bmx AB Karsten Chirzynski - 22 6th 8th 8th

10 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Red Deer Bmx AB Ryan Raymont 1 3 1st 1st 1st
AB2 CALGARY BMX AB Carson Kowaski 2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 Red Deer Bmx AB Nickolas Nugent 3 9 3rd 3rd 3rd
N3 Stony Plain Bmx AB Drey Holinski
Quick Response Fire Protection Ltd.
4 12 4th 4th 4th
4 RED DEER BMX AB Joron Dyok 5 16 5th 5th 6th
AB3 CALGARY BMX AB Joey Huber
Havoc Hockey
6 17 6th 6th 5th
5 Club Unknown ? Teagan Slapman 7 21 7th 7th 7th

11 Novice Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
318 Edmonton Bmx AB Aiden Dumonceaux 1st - 5 3rd 1st 1st
5 Calgary Bmx AB Owen Frank 2nd - 5 1st 3rd 1st
4 Edmonton Bmx AB Kaydan Spence 3rd - 9 5th 2nd 2nd
807 Edmonton Bmx AB Jaxon French 4th - 5 1st 1st 3rd
6 Red Deer Bmx AB Dawson Campbell 5th - 12 4th 4th 4th
624 Independent CAN James Petrie
Joe's Bikes and Other Delights
6th - 10 2nd 4th 4th
901 EDMONTON BMX AB Corbin Reynolds 7th - 9 4th 2nd 3rd
3 CALGARY BMX AB Ashton Terry 8th - 7 2nd 3rd 2nd
129 AIRDRIE BMX AB Jacob Hickey
2 Cycle Michael
- 13 3rd 5th 5th
11 Airdrie Bmx AB Wyatt Adrian - 16 5th 6th 5th
8 AIRDRIE BMX AB Creston Henderson - 18 6th 6th 6th
7 Airdrie Bmx AB Liam Harrison - 18 6th 5th 7th
120 Lethbridge Bmx AB Eric Kitt - 20 7th 7th 6th

11 Intermediate Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
614 Edmonton Bmx AB Benjamin Ferguson 1st - 4 2nd 1st 1st
3 Stony Plain Bmx AB Frank Doerr 2nd - 8 1st 2nd 5th
407 Calgary Bmx AB Wout Rehorst 3rd - 4 1st 1st 2nd
105 EDMONTON BMX AB Owen Dubbeldam 4th - 9 2nd 6th 1st
9 Airdrie Bmx AB Tyler Ryan 5th - 11 3rd 4th 4th
012 EDMONTON BMX AB Hunter Offenberger 6th - 9 4th 3rd 2nd
8 Red Deer Bmx AB Reginald Rooks 7th - 13 5th 5th 3rd
9X AIRDRIE BMX AB Cole Danby
Dkoi Bikes and Bombshell
8th - 8 3rd 2nd 3rd
AB4 OKOTOKS BMX AB Jaron Deering - 13 5th 4th 4th
127 Red Deer Bmx AB Joshua Allred - 13 4th 3rd 6th
01 CALGARY BMX AB Riley Kimmitt - 16 6th 5th 5th

11 Expert Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Stony Plain Bmx AB Sebastian Webb
Phoenix Roofing Ltd.
1st - 4 1st 1st 2nd
AB1 CALGARY BMX AB Dylan Tremel 2nd - 4 2nd 1st 1st
5 EDMONTON BMX AB Josh Ogilvie
Velocity
3rd - 7 3rd 2nd 2nd
AB3 Edmonton Bmx AB Tristin Pasitney
Cranx BMX
4th - 10 4th 3rd 3rd
2 EDMONTON BMX AB Mathieu Ducharme 5th - 10 3rd 4th 3rd
AB7 ST. ALBERT BMX AB Riley Robertson 6th - 10 2nd 4th 4th
AB8 RED DEER BMX AB Noah Boyko 7th - 12 5th 3rd 4th
N8 Calgary Bmx AB Max Ganakovsky
Vista Projects Ltd.
8th - 4 1st 2nd 1st
7 EDMONTON BMX AB Caleb Jones - 14 4th 5th 5th
501 Lethbridge Bmx AB Troy Williams
DW's Deluxe Sammiches or Chikin
- 16 5th 5th 6th
122 RED DEER BMX AB John Sansom - 17 6th 6th 5th

12 Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
207 Red Deer Bmx AB Ethan Holtz 1 4 1st 1st 2nd
5 Edmonton Bmx AB Gavin Otsuji 2 5 2nd 2nd 1st
108 EDMONTON BMX AB Jasper Faulkner 3 9 3rd 3rd 3rd
8 AIRDRIE BMX AB Jack Hearty 4 12 4th 4th 4th

12 Intermediate Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
102 Edmonton Bmx AB Kaiden Byrne 1st - 4 1st 1st 2nd
2X CALGARY BMX AB Matthew Primeau
Prime Developments
2nd - 5 1st 3rd 1st
607 Edmonton Bmx AB Kaileb Torrie 3rd - 6 2nd 1st 3rd
AB7 Airdrie Bmx AB Nicholas Northwood 4th - 5 2nd 2nd 1st
724 Independent CAN Owen Fedyniak
Joe's Bikes and Other Delights
5th - 14 4th 5th 5th
7 RED DEER BMX AB Deacyn Park 6th - 11 4th 4th 3rd
10 Red Deer Bmx AB Roy Meinders 7th - 9 3rd 4th 2nd
6 AIRDRIE BMX AB Luka Dikic 8th - 9 3rd 2nd 4th
13 OKOTOKS BMX AB Mason Cleroux - 14 5th 3rd 6th
2 Airdrie Bmx AB Brady Esau
ParaSport Science
- 16 6th 6th 4th
919 EDMONTON BMX AB Trey Drake - 17 5th 7th 5th
12 Edmonton Bmx AB Damien Streadwick - 18 7th 5th 6th
5 Calgary Bmx AB Colten Richter - 19 6th 6th 7th
321 Club Unknown ? Jacob Featherstone - 21 7th 7th 7th

12 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Red Deer Bmx AB William Welikoklad
Factory Staats/Ciari
1 3 1st 1st 1st
N3 Airdrie Bmx AB Liam Mullett
Alberta Provincial Team
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 Lethbridge Bmx AB Joshua Dublanko 3 10 3rd 3rd 4th
AB4 AIRDRIE BMX AB Nicholas Moodoo
RT Muddin
4 13 5th 5th 3rd
AB6 STONY PLAIN BMX AB Zackery (Blair) Worbeck
Velocity
5 13 4th 4th 5th
AB5 Airdrie Bmx AB Tyler Smith 6 20 6th 7th 7th
4 Okotoks Bmx Club ? Rylan Slapman 7 21 7th 8th 6th
3 Edmonton Bmx AB Eliot Slavens 8 22 8th 6th 8th

13 Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Red Deer Bmx AB Jordan Murfitt 1 5 1st 3rd 1st
129 ST. ALBERT BMX AB Jacob Krill 2 7 3rd 1st 3rd
015 Club Unknown ? Connor Moldenhauer 3 9 5th 2nd 2nd
509 Club Unknown ? Allan Plunkett 4 10 2nd 4th 4th
517 Lethbridge Bmx AB Andrew Durling 5 14 4th 5th 5th

13 Intermediate Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
6 Lethbridge Bmx AB Lucas Schmidtler
Bert & Mac's Sports/Lafarge
1st - 3 1st 1st 1st
2 St. Albert Bmx AB Matthew Mcmurdo 2nd - 4 2nd 1st 1st
10 Medicine Hat Bmx AB Jack Hagarty 3rd - 10 1st 3rd 6th
123 Calgary Bmx AB Josh Ukrainetz
Vulture Energy
4th - 7 3rd 2nd 2nd
8 Airdrie Bmx AB Sidney Englot
RT Mud Consulting LTD
5th - 8 2nd 3rd 3rd
219 St. Albert Bmx AB Adam Mattice 6th - 10 5th 2nd 3rd
9 Red Deer Bmx AB Zachary Repp 7th - 10 4th 4th 2nd
819 EDMONTON BMX AB Dylan Draker 8th - 11 3rd 4th 4th
406 OKOTOKS BMX AB Ryan Mysek
Alias
- 13 4th 5th 4th
11 Airdrie Bmx AB Eli Dueckman - 15 5th 5th 5th
4 Edmonton Bmx AB Nathanial Otsuji - 17 6th 6th 5th

13 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 CALGARY BMX AB Nicholas Berarducci 1 6 1st 2nd 3rd
AB8 EDMONTON BMX AB Zach Neufeld
Velocity
2 8 3rd 3rd 2nd
N1 STONY PLAIN BMX AB Conner Oliver
Alberta Team
3 9 7th 1st 1st
AB3 Calgary Bmx AB Benjamin Bessel
Vulture Energy Ltd.
4 10 2nd 4th 4th
AB5 CALGARY BMX AB Brandon Huber
Havoc Hockey
5 15 4th 6th 5th
AB6 EDMONTON BMX AB Noah Meynen 6 16 5th 5th 6th
AB7 EDMONTON BMX AB Taryk Janke 7 20 6th 7th 7th

14 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Stony Plain Bmx AB Damien Wilding 1 4 1st 2nd 1st
6 Airdrie Bmx AB Jack Zruna
B and P Cycle
2 5 2nd 1st 2nd
11 CALGARY BMX AB Jordan Rocheleau 3 9 3rd 3rd 3rd
9 Club Unknown ? Caleb Boone 4 12 4th 4th 4th
AB5 AIRDRIE BMX AB Alexander Tyssen - ## CR:7 DNS DNS

14 Expert Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
8X STONY PLAIN BMX AB Ethan Adams 1st - 4 1st 2nd 1st
N3 Calgary Bmx AB Justin Scott 2nd - 3 1st 1st 1st
AB1 EDMONTON BMX AB Connor Wensel
AB Team/ Cranx
3rd - 5 2nd 1st 2nd
8 Calgary Bmx AB Adam Hosie
McKay Hlavacek Impact Construction Ltd. WULFSPORT
4th - 8 2nd 3rd 3rd
N7 Airdrie Bmx AB Zachary Ryan 5th - 9 3rd 4th 2nd
712 Calgary Bmx AB Brendan Vanderkuip 6th - 12 4th 3rd 5th
AB4 Airdrie Bmx AB Brycen Andrews
RT Muddin
7th - 9 4th 2nd 3rd
AB8 Cochrane Bmx AB Connor Murphy 8th - 11 3rd 4th 4th
AB6 Okotoks Bmx Club ? Kieran Slapman - 14 5th 5th 4th
4 Okotoks Bmx Club ? Wyatt Andres - 15 5th 5th 5th
AB7 Calgary Bmx AB Matteo Bregliano
Elizabeth Street Pet Hospital
- 18 6th 6th 6th
5 Red Deer Bmx AB Owen Green - 18 6th 6th 6th

15 Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
4 St. Albert Bmx AB Kaleb Sagan (14NM) 1 3 1st 1st 1st
105 Edmonton Bmx AB Tyler Blais (14NM) 2 6 2nd 2nd 2nd
413 Edmonton Bmx AB Morgan Blais 3 11 3rd 3rd CR:5

15 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 EDMONTON BMX AB Chase Bainard-Begin
Velocity
1 3 1st 1st 1st
AB6 AIRDRIE BMX AB Riley May
Team Dkoi AB
2 6 2nd 2nd 2nd
7 Edmonton Bmx AB Ethan Workun
ATOMIC IMPROV
3 9 3rd 3rd 3rd

15 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Lukas Becker
B&P Cycle/ Team AB
1 4 2nd 1st 1st
AB4 EDMONTON BMX AB Mackenzie Mota
KDR/TLD
2 6 1st 3rd 2nd
N2 Airdrie Bmx AB Zach Croft
B&P Cycle AB Prov Team
3 8 3rd 2nd 3rd
N7 RED DEER BMX AB Jack Snape
Heritage Brick & Tile
4 13 4th 5th 4th
AB5 CALGARY BMX AB Justin Terry
Cranx
5 14 5th 4th 5th

16 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Stony Plain Bmx AB Luke Haggart
Neathway Medal Mounting
1 5 1st 1st 3rd
601 Calgary Bmx AB Corbin Ruthven 2 6 3rd 2nd 1st
N5 Airdrie Bmx AB James Zruna
B and P Cycle
3 7 2nd 3rd 2nd
6 Red Deer Bmx AB Jordan Boone 4 12 4th 4th 4th

17 to 24 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6X AIRDRIE BMX AB Jordan Harris (16IM) 1 5 3rd 1st 1st
AB6 MEDICINE HAT BMX AB Lance Tessier
Iron Horse Energy Services
2 6 1st 3rd 2nd
1 INDEPENDENT CAN Nicholas Woluschuk-Frank 3 7 2nd 2nd 3rd
2 AIRDRIE BMX AB Kolbi Smith-Hein
RT Muddin
4 15 4th 4th 7th
4 LETHBRIDGE BMX AB James Croke 5 16 6th 5th 5th
1X MEDICINE HAT BMX AB Nicholas Doehring (16IM) 6 17 7th 6th 4th
2X AIRDRIE BMX AB Konner Smith-Hein
RT Muddin
7 18 5th 7th 6th

17 to 24 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Edmonton Bmx AB Brian Johnson 1 3 1st 1st 1st
AB7 Airdrie Bmx AB Benjamin Croft
B&P Cycle
2 7 2nd 2nd 3rd
310 EDMONTON BMX AB Ronald Townsend 3 8 3rd 3rd 2nd
6 ST. ALBERT BMX AB Devon Vickery
GHP
4 12 4th 4th 4th
AB4 AIRDRIE BMX AB Tyler Bell - ## CR:7 DNS DNS

30 to 39 Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
2 Red Deer Bmx AB Christopher Nugent 1 3 1st 1st 1st
818 CALGARY BMX AB Clayton Storey
1676639 Ltd
2 6 2nd 2nd 2nd
AB7 Medicine Hat Bmx AB Andrew Motz 3 10 3rd 4th 3rd
22 Cochrane Bmx AB Tyler Semmens 4 11 4th 3rd 4th
805 Cochrane Bmx AB Bradley Christensen 5 15 5th 5th 5th

30 to 39 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 AIRDRIE BMX AB Jordan Abrahamson (29XM)
RT Muddin
1 4 1st 1st 2nd
108 EDMONTON BMX AB Kyle Pickersgill 2 5 2nd 2nd 1st
AB3 EDMONTON BMX AB Adam Knight 3 9 3rd 3rd 3rd

40+ Novice Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
023 EDMONTON BMX AB Allan Kapanen 1st - 3 1st 1st 1st
AB2 CALGARY BMX AB Calvin Kimmitt 2nd - 3 1st 1st 1st
703 Lethbridge Bmx AB Chris Ferguson 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
AB8 Calgary Bmx AB Igor Ganakovsky
Vista Projects Ltd
4th - 9 3rd 3rd 3rd
705 Calgary Bmx AB James Vanderkuip 5th - 11 5th 4th 2nd
114 Okotoks Bmx Club ? Casey Shank 6th - 10 3rd 4th 3rd
AB5 Airdrie Bmx AB Dennis Statham
Fabsol Canada
7th - 11 4th 2nd 5th
4 CALGARY BMX AB Bruno Stappers 8th - 9 2nd 3rd 4th
714 Calgary Bmx AB Darcy Frank - 14 5th 5th 4th
129 CALGARY BMX AB Sascha Chirzynski - 14 4th 5th 5th

40+ Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
411 RED DEER BMX AB Shawn Lee 1 5 2nd 2nd 1st
AB1 LETHBRIDGE BMX AB Darren Williams
DW's Delux Sammiches OR Chikin
2 5 1st 1st DNF:3
AB2 Airdrie Bmx AB Jon Ochitwa 3 8 3rd 3rd 2nd

Cruiser 9 and Under Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Red Deer Bmx AB Shayne Hall 1 3 1st 1st 1st
221X RED DEER BMX AB Austin Mcleod 2 6 2nd 2nd 2nd
221 RED DEER BMX AB Cameron Mcleod 3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 10 to 12 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Edmonton Bmx AB Caleb Jones
Crupi Team Green Canada
1 5 1st 1st 3rd
AB4 Red Deer Bmx AB Noah Boyko
Staats Lone Wolf Cornerstone Excavating
2 6 2nd 2nd 2nd
AB1 Red Deer Bmx AB Lindsay Hall (10-12FC) 3 7 3rd 3rd 1st
AB5 RED DEER BMX AB John Sansom 4 14 6th 4th 4th
314 Red Deer Bmx AB Alexia Callan (10-12FC) 5 14 4th 5th 5th
208 Medicine Hat Bmx AB Landon Andres
Proteus Clothing
- ## 5th CR:8 DNS

Cruiser 13 and 14 Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
220 EDMONTON BMX AB Zach Neufeld
Velocity
1 3 1st 1st 1st
1 Stony Plain Bmx AB Austin Wladyka (15-16MC)
Velocity Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
AB1 EDMONTON BMX AB Noah Meynen 3 9 3rd 3rd 3rd
726 Edmonton Bmx AB Taryk Janke
Crupi Team Green Canada
4 12 4th 4th 4th

Cruiser 30 to 39 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
625 Stony Plain Bmx AB Matthew Vanoene 1 6 2nd 3rd 1st
608 Calgary Bmx AB Blayne Hettinga 2 7 1st 2nd 4th
715 Edmonton Bmx AB Mark Dubbeldam 3 10 4th 1st 5th
AB4 Lethbridge Bmx AB Cory Dublanko 4 11 3rd 5th 3rd
228 STONY PLAIN BMX AB Ryan Harrison 5 14 6th 6th 2nd
823 Edmonton Bmx AB Adam Knight
velocity cycle
6 15 5th 4th 6th

Cruiser 40+ Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1X CALGARY BMX AB Calvin Kimmitt 1 5 2nd 1st 2nd
411 Rocky Mountain Bike N' Board ? Shawn Lee
Staats lone wolf Rocky mtn bike'n board
2 6 1st 2nd 3rd
AB1 LETHBRIDGE BMX AB Darren Williams
DW's Delux Sammiches OR Chikin
3 7 3rd 3rd 1st
305 RED DEER BMX AB Peter Snape
Heritage Brick & Tile
4 13 5th 4th 4th
AB4 RED DEER BMX AB Greg Nelson 5 14 4th 5th 5th
919 Airdrie Bmx AB Jeffrey Adrian 6 18 6th 6th 6th

Cruiser 30 to 39 Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah Williams (40+FC)
DWs Deluxe Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
N1 Airdrie Bmx AB Rhonda Grenier 2 7 3rd 2nd 2nd
AB3 Airdrie Bmx AB Kreshka Young 3 9 2nd 3rd 4th
6 Edmonton Bmx AB Michelle Tower 4 11 4th 4th 3rd
7 Calgary Bmx AB Erin Frank (40+FC) 5 15 5th 5th 5th

Top of Report