End of Report

Cochrane Provincial #6 - August 9, 2015

BMX EVENT MANAGER, Report Created 19/Aug/2015 21:39:53

FULL RESULTS

Total Entries = 412

Total Riders = 393

Junior Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 CALGARY BMX AB Daina TUCHSCHERER
(CAN19970425)
Pure
1 4 1st 1st 2nd
W8 St. Albert Bmx AB Avriana HEBERT (JDF)
(CAN20000229)
Factory Yess
2 5 2nd 2nd 1st
N3 Calgary Bmx AB Kelly Ann HEUGHAN (JDF)
(CAN20000118)
Team Alberta Well Green Tech
3 10 3rd 3rd 4th
AB02 Lethbridge Bmx AB Kiana VAN EE
(CAN19981125)
Bert and Macs
4 11 4th 4th 3rd

Junior Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
329 Stony Plain Bmx AB Kiran KAWA
(CAN19970329)
1st - 5 1st 2nd 2nd
AB2 Lethbridge Bmx AB Kylar VAN EE
(CAN19970518)
Bert and Macs
2nd - 4 2nd 1st 1st
AB04 Red Deer Bmx AB Cody PRATT
(CAN19980410)
3rd - 9 3rd 3rd 3rd
216 COCHRANE BMX AB Taylor OTTERSON 4th - 5 1st 1st 3rd
AB01 AIRDRIE BMX AB Liam HOBBS
(CAN19971029)
Velocity
5th - 12 4th 3rd 5th
AB07 CALGARY BMX AB Cody KNAPPE
(CAN19980504)
Cranx
6th - 10 4th 2nd 4th
AB05 RED DEER BMX AB Coleman KOMULA
(CAN19980404)
7th - 12 6th 5th 1st
N5 Airdrie Bmx AB River PEACOCK
(CAN19980820)
Alberta BMX Team
8th - 8 2nd 4th 2nd
AB06 LETHBRIDGE BMX AB Blake KEMPENAAR
(CAN19980603)
- 12 3rd 4th 5th
522 COCHRANE BMX AB Noah MAISONNEUVE - 14 5th 5th 4th
O8 Lethbridge Bmx AB Tyler ENNS
(CAN19980516)
- 17 5th 6th 6th
AB4 RED DEER BMX AB Chase HARRISON
(CAN19970610)
Spy
- ## CR:8 DNS DNS

Elite Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
113 CALGARY BMX AB Tanner VANDENHOVEN
(CAN19960529)
Staats
1 6 2nd 2nd 2nd
99 ST. ALBERT BMX AB Manuel CADLE
(CAN19880608)
GHP
2 6 1st 1st 4th
368 OKOTOKS BMX AB Cameron HELM
(CAN19920602)
Alias
3 9 3rd 3rd 3rd
403 AIRDRIE BMX AB Alexander SAILER
(CAN19910403)
Staats Lone Wolf
4 11 6th 4th 1st
803 CALGARY BMX AB Adam BOURNS
(CAN19930803)
Cranx
5 14 4th 5th 5th
124 Airdrie Bmx AB Jayme JOHNSON
(CAN19961124)
RT Muddin
6 17 5th 6th 6th
93 COCHRANE BMX AB Karsten MILLMAN
(CAN19900831)
2 Cycle Micheals
- ## CR:9 DNS DNS

7 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
805 Medicine Hat Bmx AB Victoria SEHN
(CAN20080905)
1 3 1st 1st 1st
530 Club Unknown ? Ashtynn FORSBERG 2 6 2nd 2nd 2nd
430 Cochrane Bmx AB Ailey MARSHALL (6NF)
(CAN20090430)
3 9 3rd 3rd 3rd
821 LETHBRIDGE BMX AB Kendal BATES (6NF)
(CAN20090821)
Country Landscapes
4 12 4th 4th 4th

8 Novice Female (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
910 Stony Plain Bmx AB Kaylee HARRISON
(CAN20070910)
1st - 3 1st 1st 1st
AB4 EDMONTON BMX AB Taryn BAILLIE
(CAN20070603)
Tiger Electric Ltd
2nd - 8 4th 3rd 1st
3 Calgary Bmx AB Jada DUECK
(CAN20070829)
3rd - 6 2nd 2nd 2nd
014 STONY PLAIN BMX AB Trystyn OTTO
(CAN20071014)
4th - 9 5th 2nd 2nd
AB3 Airdrie Bmx AB Reese OCHITWA
(CAN20070704)
Bombshell
5th - 11 3rd 5th 3rd
108 AIRDRIE BMX AB Brianne KILLEEN-KIMPE
(CAN20070108)
6th - 11 4th 1st 6th
401 Red Deer Bmx AB Jade BROWN
(CAN20070401)
7th - 11 1st 7th 3rd
201 Medicine Hat Bmx AB Brooklyn VODON
(CAN20070201)
8th - 11 3rd 4th 4th
102 Cochrane Bmx AB Taia GRAHAM
(CAN20071102)
Steel Style
- 14 6th 3rd 5th
AB2 RED DEER BMX AB Amelia RUSH (6XF)
(CAN20090605)
- 14 5th 4th 5th
6 Calgary Bmx AB Emerson MCTAGGART
(CAN20070402)
- 16 6th 6th 4th
731 St. Albert Bmx AB Heidi MCMURDO
(CAN20070731)
- 16 2nd DNF:7 7th
706 LETHBRIDGE BMX AB Lara (Payton) BATES
(CAN20070706)
Country Landscape
- 18 7th 5th 6th
AB5 St. Albert Bmx AB Faith FEDYNIAK
(CAN20070816)
Joe's Bikes and other Delights
- 20 7th 6th 7th

9 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
907 Red Deer Bmx AB Macie HOLTZ
(CAN20060907)
1 3 1st 1st 1st
103 COCHRANE BMX AB Sienna FOSTER
(CAN20060103)
2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 Airdrie Bmx AB Lydia ENGLOT
(CAN20060212)
RT Mud Consulting LTD
3 9 3rd 3rd 3rd
917 LETHBRIDGE BMX AB Alexia PETRIK
(CAN20060917)
4 12 4th 4th 4th
824 ST. ALBERT BMX AB Savannah KRILL
(CAN20060824)
5 15 5th 5th 5th

9 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 CALGARY BMX AB Hailey TREMEL
(CAN20060920)
Crupi
1 3 1st 1st 1st
AB4 STONY PLAIN BMX AB Mackenzie WORBECK
(CAN20060320)
Velocity
2 7 3rd 2nd 2nd
AB1X STONY PLAIN BMX AB Jalyn HOLINSKI (8XF)
(CAN20070320)
Quick Response Fire Protection Ltd.
3 8 2nd 3rd 3rd
AB6 Airdrie Bmx AB Sydney SMITH
(CAN20060125)
4 13 4th 5th 4th
AB3 Calgary Bmx AB Aurora ROCHELEAU
(CAN20060313)
5 14 5th 4th 5th

10 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Airdrie Bmx AB Hannah NORTHWOOD
(CAN20050125)
1 3 1st 1st 1st
AB8 Red Deer Bmx AB Holly MCLEOD
(CAN20050824)
2 6 2nd 2nd 2nd
AB7 Edmonton Bmx AB Shea ROWAN
(CAN20050413)
3 9 3rd 3rd 3rd
616 Cochrane Bmx AB Ella BUSBY
(CAN20050616)
4 12 4th 4th 4th
7 EDMONTON BMX AB Kaylynn BAINARD-NOBES
(CAN20051011)
Velocity
5 15 5th 5th 5th

11 Expert Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 EDMONTON BMX AB Amber HUPKA
(CAN20040326)
Velocity
1 4 1st 1st 2nd
N2 Okotoks Bmx AB Sophie GIBBS
(CAN20040910)
2 5 2nd 2nd 1st
AB7 EDMONTON BMX AB Mallory OGILVIE
(CAN20040628)
Velocity
3 10 3rd 3rd 4th
1 MEDICINE HAT BMX AB Hallie GAUTHIER (10XF)
(CAN20050722)
4 12 4th 5th 3rd
AB3 CALGARY BMX AB Isabella BREGLIANO
(CAN20040905)
Elizabeth Street Pet Hospital
5 14 5th 4th 5th
AB4 Okotoks Bmx AB Jorianna MCALISTER
(CAN20040419)
RollFab Industries
6 19 6th 7th 6th
AB5 Red Deer Bmx AB Devon MURFITT (10XF)
(CAN20050513)
7 20 7th 6th 7th

12 Novice Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Cochrane Bmx AB Katie SCOTT
(CAN20030610)
Bike Bros
1 3 1st 1st 1st
AB7 Okotoks Bmx AB Briony FOKKENS
(CAN20030819)
Rockstar family who loves her!
2 6 2nd 2nd 2nd
5 Calgary Bmx AB Keanna DUECK
(CAN20031130)
3 10 3rd 3rd 4th
124 ST. ALBERT BMX AB Isabella KRILL (11NF)
(CAN20041124)
4 13 5th 5th 3rd
615 Lethbridge Bmx AB Brenna DURLING (11NF)
(CAN20040615)
5 13 4th 4th 5th
812 Club Unknown ? Nia LAPORTE 6 18 6th 6th 6th
AB8 RED DEER BMX AB Jaedan DYOK
(CAN20031127)
7 21 7th 7th 7th

13 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
116X RED DEER BMX AB Tanika NUGENT
(CAN20020116)
1 3 1st 1st 1st
AB4 Edmonton Bmx AB Taylin JANKE
(CAN20020726)
Atomic Improv
2 6 2nd 2nd 2nd
AB7 Edmonton Bmx AB Abbey ROWAN
(CAN20020201)
3 9 3rd 3rd 3rd

13 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 EDMONTON BMX AB Madelin OGILVIE
(CAN20020531)
Velocity
1 5 2nd 1st 2nd
N2 Red Deer Bmx AB Molly SIMPSON
(CAN20021211)
2 6 1st 4th 1st
AB5 Red Deer Bmx AB Annika RICALTON
(CAN20020913)
3 8 3rd 2nd 3rd
AB1X RED DEER BMX AB Lindsay HALL (12XF)
(CAN20030426)
4 11 4th 3rd 4th
AB4 Airdrie Bmx AB Emily HENDERSON (12XF)
(CAN20030126)
Devo
5 15 5th 5th 5th

14 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
116 Edmonton Bmx AB Tegan PASITNEY
(CAN20011116)
Atomic Improv
1 3 1st 1st 1st
AB5 Red Deer Bmx AB Isabelle MCLEAN
(CAN20010926)
2 6 2nd 2nd 2nd
124 Okotoks Bmx AB Paige MOLDENHAUER
(CAN20010124)
3 9 DNF:3 3rd 3rd

14 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 CALGARY BMX AB Jordan KNAPPE
(CAN20010219)
AB Team
1 3 1st 1st 1st
AB2 AIRDRIE BMX AB Hailey HOBBS
(CAN20010610)
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 Medicine Hat Bmx AB Geneva GRONDIN
(CAN20011113)
Kenco Homes
3 9 3rd 3rd 3rd

15 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
W8 St. Albert Bmx AB Avriana HEBERT
(CAN20000229)
Factory Yess
1 3 1st 1st 1st
N3 Calgary Bmx AB Kelly Ann HEUGHAN
(CAN20000118)
Team Alberta Well Green Tech
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 Lethbridge Bmx AB Kendra ENNS
(CAN20000727)
Bert & Macs
3 9 3rd 3rd 3rd

16 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 St. Albert Bmx AB Cayleigh VAN STAALDUINEN
(CAN19990607)
Factory STAATS/CIARI, Alberta Provincial team
1 3 1st 1st 1st
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Jordan JENSEN
(CAN19990425)
Monarch Roofing Center
2 7 2nd 2nd 3rd
AB4 Calgary Bmx AB Mckayla ROCHELEAU
(CAN19990214)
3 8 3rd 3rd 2nd
AB5 Medicine Hat Bmx AB Jessalyn PHILLIPS
(CAN19990423)
4 12 4th 4th 4th
AB3 St. Albert Bmx AB Vanessa WHALING
(CAN19991022)
- ## CR:7 DNS DNS

17 & Over Novice Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS (17+XF)
(CAN19720130)
DWs Deluxe Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
305 COCHRANE BMX AB Lisette MCCRACKEN 2 7 2nd 3rd 2nd
AB3 Medicine Hat Bmx AB Samantha ANDRES
(CAN19950619)
Proteus Clothing
3 8 3rd 2nd 3rd
707 Medicine Hat Bmx AB Amber HARNETT
(CAN19800707)
4 12 4th 4th 4th
2 EDMONTON BMX AB Michelle TOWER
(CAN19760527)
5 15 5th 5th 5th
708 Lethbridge Bmx AB Tasha ENNS
(CAN19700708)
6 18 6th 6th 6th

5 Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
622 Medicine Hat Bmx AB Dylan HARNETT
(CAN20100622)
1 3 1st 1st 1st
708 Edmonton Bmx AB Blake POTTER
(CAN20100708)
2 8 2nd 3rd 3rd
201 COCHRANE BMX AB Samuel RICHARD
(CAN20100201)
3 9 CR:5 2nd 2nd

5 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Airdrie Bmx AB Gage CARSON
(CAN20100202)
DKOI/Bombshell
1 3 1st 1st 1st
324 Stony Plain Bmx AB Parker HARRISON
(CAN20100324)
2 7 2nd 3rd 2nd
505 COCHRANE BMX AB Dreven HAMEL
(CAN20100505)
3 9 4th 2nd 3rd
608 Red Deer Bmx AB Dane ST DENNIS
(CAN20100608)
4 11 3rd 4th 4th
623 LETHBRIDGE BMX AB Liam KITT
(CAN20100623)
Nails By Char
5 15 5th 5th 5th

6 Novice Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
526 AIRDRIE BMX AB Ryder COLBY
(CAN20090526)
1st - 10 4th 2nd 4th
116 ST. ALBERT BMX AB Keegan GRANNARY
(CAN20091116)
River City Plumbing
2nd - 6 2nd 1st 3rd
423 St. Albert Bmx AB Brody ARTHUR
(CAN20090423)
3rd - 10 3rd 4th 3rd
109 Cochrane Bmx AB Harland BRAUN
(CAN20091109)
4th - 12 4th 4th 4th
AB7 Stony Plain Bmx AB Lucas BROWN
(CAN20090604)
Tru-Fab Metal Industries
5th - 5 1st 2nd 2nd
AB4 Red Deer Bmx AB Xander HURTEAU
(CAN20090821)
6th - 5 1st 3rd 1st
219 AIRDRIE BMX AB Gavin WILSON DNF - 4 2nd 1st 1st
211 EDMONTON BMX AB Xavier ZAKOWSKY
(CAN20090211)
CR - 10 5th 3rd 2nd
504 AIRDRIE BMX AB Keinyn LE GROS
(CAN20090405)
- 15 3rd 6th 6th
918 COCHRANE BMX AB Ryker SAMMONS - 16 6th 5th 5th
603 LETHBRIDGE BMX AB Aiden MABIE - 16 5th 6th 5th
AB6 EDMONTON BMX AB Cale BAILLIE
(CAN20090724)
Tiger Electric Ltd
- 17 6th 5th 6th

6 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Red Deer Bmx AB Chase ARANEDA
(CAN20090224)
1 3 1st 1st 1st
420 Edmonton Bmx AB Easton TANSOWNY
(CAN20090420)
2 7 2nd 2nd 3rd
316 Cochrane Bmx AB Nathan VLAHAKIS
(CAN20090316)
3 11 6th 3rd 2nd
AB3 Red Deer Bmx AB Kanein BAUMUNG
(CAN20090217)
4 14 5th 5th 4th
502 Calgary Bmx AB Jarett HARVEY
(CAN20090502)
5 14 3rd 4th 7th
328 Okotoks Bmx AB Ewan THOMSON
(CAN20090328)
6 17 4th 7th 6th
825 COCHRANE BMX AB Grady POTTER
(CAN20090825)
7 18 7th 6th 5th

7 Novice Male (17 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
819 Cochrane Bmx AB Joshua HAGEL
(CAN20080819)
1st 3rd - 6 2nd 1st 3rd
430 Red Deer Bmx AB Jaycob HOEDEL
(CAN20080430)
2nd 2nd - 3 1st 1st 1st
518 AIRDRIE BMX AB Brayson KLEIN
(CAN20080518)
3rd 1st - 9 2nd 6th 1st
5 COCHRANE BMX AB Caleb CAREY 4th 2nd - 5 1st 2nd 2nd
7 AIRDRIE BMX AB Reuben BABER
(CAN20080104)
5th 3rd - 5 1st 2nd 2nd
006 RED DEER BMX AB Berkley LIDGREN
(CAN20081006)
6th 4th - 11 4th 3rd 4th
324 Lethbridge Bmx AB Maksym CHERNEZKY
(CAN20080324)
7th 1st - 7 3rd 1st 3rd
103 MEDICINE HAT BMX AB Colton MICHAEL
(CAN20081003)
8th 4th - 12 3rd 4th 5th
720 COCHRANE BMX AB Griffin PARKINSON
(CAN20080720)
5th - 7 2nd 3rd 2nd
924 Airdrie Bmx AB Gabriel BLONDEAU
(CAN20080924)
5th - 9 6th 2nd 1st
10 AIRDRIE BMX AB Carter DAVIDSON 6th - 12 4th 5th 3rd
903 COCHRANE BMX AB Fynn THOMSON 6th - 12 3rd 3rd 6th
8 Airdrie Bmx AB Lucas ENGLOT
(CAN20081101)
RT Mud Consulting LTD
- - 13 5th 4th 4th
617 COCHRANE BMX AB Spencer JONES
(CAN20080617)
- - 14 4th 6th 4th
305 Red Deer Bmx AB Taite SHRUM
(CAN20080305)
- - 14 5th 4th 5th
505 Cochrane Bmx AB Cohen CHRISTENSEN
(CAN20080505)
- - 15 5th 5th 5th
713 Medicine Hat Bmx AB Fynn WILCOX
(CAN20080713)
- - 17 6th 5th 6th

7 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Cochrane Bmx AB Aj LAURELL
(CAN20080129)
1st - 5 3rd 1st 1st
718 Airdrie Bmx AB Finn MCNAMARA
(CAN20080718)
2nd - 9 2nd 2nd 5th
AB8 Cochrane Bmx AB Mason PIKE
(CAN20080215)
3rd - 6 1st 1st 4th
AB2 Stony Plain Bmx AB Liam VANOENE
(CAN20080123)
Time Out Beauty Retreat
4th - 8 4th 2nd 2nd
AB4 Cochrane Bmx AB Jaxson ROSS
(CAN20080201)
5th - 6 2nd 3rd 1st
02 RED DEER BMX AB Ryland GOULDING (6XM)
(CAN20090321)
Forever Floors
6th - 7 1st 3rd 3rd
717 ST. ALBERT BMX AB Cameron KUZMA
(CAN20080717)
7th - 10 3rd 5th 2nd
AB7 EDMONTON BMX AB Brady PEARSON
(CAN20080819)
Velocity
- 11 4th 4th 3rd
3 Calgary Bmx AB Bennett MCTAGGART
(CAN20080601)
- 13 5th 4th 4th

8 Novice Male (25 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
719 Edmonton Bmx AB Evan KAPANEN
(CAN20070719)
1st 1st - 4 2nd 1st 1st
904 Edmonton Bmx AB Cohen COLLIER
(CAN20070904)
2nd 2nd - 6 3rd 1st 2nd
3 Lethbridge Bmx AB Seth HARDING
(CAN20071003)
3rd 4th - 7 4th 1st 2nd
110 COCHRANE BMX AB Robert GREEN
(CAN20070110)
4th 1st - 4 1st 2nd 1st
106 COCHRANE BMX AB Xander HAMEL
(CAN20071006)
5th 2nd - 5 1st 3rd 1st
327 Cochrane Bmx AB Keelan SCHIMPF
(CAN20070327)
6th 3rd - 6 1st 2nd 3rd
605 COCHRANE BMX AB Roman BOKROS
(CAN20070605)
7th 3rd - 7 3rd 2nd 2nd
7 STONY PLAIN BMX AB Zachary BROWN
(CAN20071216)
Tru Fab Metal Industries.
8th 4th - 6 1st 2nd 3rd
9 Lethbridge Bmx AB Ethan KITT
(CAN20071027)
Nails By Char
5th - 8 3rd 3rd 2nd
029 EDMONTON BMX AB Russell KALASHNIKOFF
(CAN20071029)
5th - 12 4th 4th 4th
11 Red Deer Bmx AB Wyatt SIMPSON
(CAN20070828)
6th - 6 2nd 1st 3rd
425 Cochrane Bmx AB Keane MARSHALL
(CAN20070425)
6th - 13 4th 5th 4th
127 Cochrane Bmx AB Ronin Isaac RATTAI
(CAN20071127)
7th - 6 2nd 3rd 1st
318 CALGARY BMX AB Stijn REHORST
(CAN20070318)
7th - 12 2nd 5th 5th
510 STONY PLAIN BMX AB Grant STUART
(CAN20070510)
8th - 12 5th 4th 3rd
8 Airdrie Bmx AB Paxton TUDOR
(CAN20070608)
8th - 13 5th 4th 4th
12 Airdrie Bmx AB Noah HASSELBERG
(CAN20070914)
- - 13 5th 3rd 5th
13X Airdrie Bmx AB Joey O'HARA
(CAN20071211)
RT Muddin
- - 14 4th 4th 6th
301 OKOTOKS BMX AB Cole WILLCOTT
(CAN20070301)
- - 15 3rd 5th 7th
13 OKOTOKS BMX AB Annon ST. DENNIS
(CAN20071201)
- - 16 5th 7th 4th
904X CALGARY BMX AB William CAPUTO
(CAN20070904)
- - 17 6th 6th 5th
824 Edmonton Bmx AB Leo MARSTEN
(CAN20070824)
- - 17 6th 6th 5th
730 COCHRANE BMX AB Nathan HILL
(CAN20070730)
- - 17 6th 5th 6th
225 COCHRANE BMX AB Drake POULSEN
(CAN20071225)
- - 18 6th 6th 6th
018 AIRDRIE BMX AB Jackson DUKOVAC
(CAN20071018)
- - 21 7th 6th CR:8

8 Intermediate Male (17 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
110 LETHBRIDGE BMX AB Bogart FERGUSON
(CAN20070110)
Racer Army
1st 2nd - 3 1st 1st 1st
5X EDMONTON BMX AB Lachlan BRENNER
(CAN20070616)
2nd 3rd - 8 1st 2nd 5th
AB7 Red Deer Bmx AB Royce REDBEAR
(CAN20070429)
3rd 2nd - 6 3rd 2nd 1st
3 Calgary Bmx AB Byron ZURBRIGGEN
(CAN20070626)
4th 1st - 10 5th 4th 1st
111 Medicine Hat Bmx AB Tyson LERNER
(CAN20071101)
5th 1st - 9 4th 1st 4th
AB4 Edmonton Bmx AB Malakai ROWAN
(CAN20070915)
6th 3rd - 12 5th 4th 3rd
626 STONY PLAIN BMX AB Jack COOMBS
(CAN20070626)
7th 4th - 6 1st 3rd 2nd
12 Red Deer Bmx AB Easton ARANEDA
(CAN20070223)
8th 4th - 5 2nd 1st 2nd
227 Edmonton Bmx AB Alexandre MIRANDA
(CAN20070227)
5th - 9 2nd 3rd 4th
6 Red Deer Bmx AB Matthew MCLEAN
(CAN20070723)
5th - 11 3rd 5th 3rd
O2 Medicine Hat Bmx AB Jackson HARNETT
(CAN20071123)
DNF:6 - 6 2nd 2nd 2nd
24 CALGARY BMX AB Will POWLAN
(CAN20070924)
6th - 9 3rd 3rd 3rd
115 MEDICINE HAT BMX AB Reid ARMSTRONG
(CAN20070115)
Falcon Cont
- - 14 5th 4th 5th
3X CALGARY BMX AB Jackson VANDERVEEN - - 15 4th 5th 6th
9 Red Deer Bmx AB Colton GOULDING
(CAN20070330)
Forever Floors
- - 16 6th 6th 4th
418 LETHBRIDGE BMX AB Owen MABIE - - 16 6th 5th 5th
5 Airdrie Bmx AB Cole HANSEN
(CAN20070603)
2 Cycle Michael's
- - 16 4th 6th 6th

8 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Calgary Bmx AB Ryan CHIRZYNSKI
(CAN20070816)
1 5 2nd 1st 2nd
AB5 RED DEER BMX AB Blake SHEPHERD-COLBERG
(CAN20070716)
Cornerstone Excavating
2 6 1st 4th 1st
AB2 Club Unknown ? Alexander REASON 3 9 4th 2nd 3rd
AB6 Edmonton Bmx AB Oscar TWELLS
(CAN20070507)
4 10 3rd 3rd 4th

9 Novice Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
205 St. Albert Bmx AB Nicholas BALDWIN
(CAN20060205)
1st - 3 1st 1st 1st
3 Medicine Hat Bmx AB Ryder COOKE
(CAN20060915)
2nd - 3 1st 1st 1st
125 Okotoks Bmx AB Lukas SHANK
(CAN20061125)
3rd - 7 2nd 3rd 2nd
405 CALGARY BMX AB David MEYNIN
(CAN20060405)
4th - 6 2nd 2nd 2nd
8 RED DEER BMX AB Jacob VELETI
(CAN20060926)
5th - 9 3rd 3rd 3rd
720 RED DEER BMX AB Toby MEINDERS
(CAN20060720)
6th - 13 4th 5th 4th
O16 Airdrie Bmx AB Chase REVES
(CAN20061016)
7th - 8 3rd 2nd 3rd
616 AIRDRIE BMX AB Korbin DANBY
(CAN20060616)
Dkoi Bikes and Bombshell
8th - 12 4th 4th 4th
9 LETHBRIDGE BMX AB Austin JENSEN
(CAN20060630)
Monarch Roofing Center
- 14 5th 4th 5th
614 Okotoks Bmx AB Jordan CHIBRY
(CAN20060614)
- 15 5th 5th 5th

9 Intermediate Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Cochrane Bmx AB Caleb GRAHAM
(CAN20060325)
Mountain Toys, Steel Style, ESC Group
1st - 3 1st 1st 1st
3 COCHRANE BMX AB Brock FOSTER
(CAN20060103)
2nd - 4 1st 2nd 1st
AB3 Stony Plain Bmx AB Gabriel VANOENE
(CAN20060506)
Time Out Beauty Retreat
3rd - 5 2nd 1st 2nd
328 Red Deer Bmx AB Bishop LAPORTE
(CAN20060328)
4th - 9 3rd 3rd 3rd
2 RED DEER BMX AB Graeson ABEL
(CAN20060204)
5th - 8 2nd 2nd 4th
4 Red Deer Bmx AB Austin MCLEOD
(CAN20061221)
6th - 9 4th 3rd 2nd
7X RED DEER BMX AB Maurice REDBEAR
(CAN20060305)
7th - 13 5th 5th 3rd
6 Red Deer Bmx AB Taylor BOLL
(CAN20060409)
8th - 13 5th 4th 4th
11 Red Deer Bmx AB Cameron MCLEOD
(CAN20061221)
- 13 4th 4th 5th
9 Edmonton Bmx AB Jaxon SPENCE
(CAN20060207)
- 14 3rd 6th 5th
7 Okotoks Bmx AB Easton MCALISTER
(CAN20061209)
RollFab Industries
- 17 6th 5th 6th

9 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 Calgary Bmx AB Oliver JACKSON
(CAN20061120)
1 4 1st 1st 2nd
AB7 Stony Plain Bmx AB Logan WEBB
(CAN20060403)
2 5 2nd 2nd 1st
AB2 Edmonton Bmx AB Marc STREADWICK
(CAN20060420)
3 10 4th 3rd 3rd
AB1 ST. ALBERT BMX AB Connor PLEICH
(CAN20060111)
4 11 3rd 4th 4th
AB4 RED DEER BMX AB Shayne HALL
(CAN20060810)
5 15 5th 5th 5th

10 Novice Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
9 Cochrane Bmx AB Luke CHRISTENSEN
(CAN20051213)
1st - 5 1st 2nd 2nd
217 Cochrane Bmx AB Cole FISCHER
(CAN20051217)
2nd - 4 2nd 1st 1st
8 COCHRANE BMX AB Ryley CAREY 3rd - 9 6th 1st 2nd
11 CALGARY BMX AB James SMITH 4th - 7 1st 3rd 3rd
829 Cochrane Bmx AB Colby CARDWELL
(CAN20050829)
5th - 8 2nd 5th 1st
5 Airdrie Bmx AB Carter STATHAM
(CAN20050225)
Fabsol Canada
6th - 9 3rd 2nd 4th
6 Medicine Hat Bmx AB Landon ANDRES
(CAN20050208)
Proteus Clothing
7th - 11 3rd 4th 4th
806 COCHRANE BMX AB William PITTARO
(CAN20050806)
CR - 13 4th 4th 5th
713 Okotoks Bmx AB Garret COMMANDEUR
(CAN20050713)
- 14 5th 6th 3rd
17 Calgary Bmx AB Alik SOUVAK
(CAN20050912)
- 16 4th 6th 6th
14 Edmonton Bmx AB Tate BAILLIE
(CAN20050930)
Tiger Electric Ltd
- 17 5th 7th 5th
15 Calgary Bmx AB Devan FRASER
(CAN20051127)
- 17 6th 5th 6th
16 COCHRANE BMX AB Konar SIMPSON
(CAN20050619)
- 17 DNF:7 3rd DNF:7

10 Intermediate Male (17 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 Airdrie Bmx AB Atley CARSON
(CAN20050408)
DKOI/Bombshell
1st 1st - 3 1st 1st 1st
N6 CALGARY BMX AB Tristan STOREY
1676639 Ltd
2nd 2nd - 4 2nd 1st 1st
AB5 OKOTOKS BMX AB Pacey BOONE
Team Boone
3rd 3rd - 9 1st 2nd 6th
1 LETHBRIDGE BMX AB Hesston BATES
(CAN20050606)
Country Landscape
4th 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
2 Okotoks Bmx AB Kaiden CLEROUX
(CAN20050612)
5th 4th - 10 3rd 3rd 4th
11 Club Unknown ? Mcintyre WILLOUGHBY 6th 1st - 5 1st 1st 3rd
13 Calgary Bmx AB Karsten CHIRZYNSKI
(CAN20050528)
7th 4th - 8 3rd 4th 1st
10 Airdrie Bmx AB Ty OCHITWA
(CAN20050909)
Bombshell
8th 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
228 Medicine Hat Bmx AB Noah SEHN
(CAN20051228)
5th - 10 4th 4th 2nd
104 OKOTOKS BMX AB Justin ANDRES
(CAN20051104)
5th - 12 4th 3rd 5th
12 Club Unknown ? Keanu REDBEAR 6th - 13 CR:7 3rd 3rd
O7 Red Deer Bmx AB Grady MCLEOD
(CAN20050824)
6th - 13 5th 5th 3rd
14 Edmonton Bmx AB Blake LAMARCHE
(CAN20051011)
- - 13 5th 4th 4th
4 RED DEER BMX AB Charlie NELSON
(CAN20050721)
- - 13 4th 5th 4th
3 AIRDRIE BMX AB Isaac BABER
(CAN20051017)
- - 15 3rd 6th 6th
10X EDMONTON BMX AB Evan BIDNIAK
(CAN20050812)
- - 16 6th 5th 5th
16 Edmonton Bmx AB Owen SLAVENS
(CAN20050722)
- - 17 6th 6th 5th

10 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Red Deer Bmx AB Ryan RAYMONT
(CAN20050611)
1 3 1st 1st 1st
AB4 Red Deer Bmx AB Nickolas NUGENT
(CAN20050525)
2 6 2nd 2nd 2nd
5 Okotoks Bmx AB Teagan SLAPMAN
(CAN20050301)
3 11 3rd 4th 4th
AB6 Stony Plain Bmx AB Drey HOLINSKI
(CAN20050817)
Quick Response Fire Protection Ltd.
4 14 5th 6th 3rd
4 RED DEER BMX AB Joron DYOK
(CAN20050530)
5 14 6th 3rd 5th
AB3 CALGARY BMX AB Joey HUBER
(CAN20050428)
Havoc Hockey
6 15 4th 5th 6th

11 Novice Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
5 Calgary Bmx AB Owen FRANK
(CAN20040806)
1 3 1st 1st 1st
4 Edmonton Bmx AB Kaydan SPENCE
(CAN20040409)
2 6 2nd 2nd 2nd
624 Independent CAN James PETRIE
(CAN20040624)
Joe's Bikes and Other Delights
3 11 5th 3rd 3rd
805 Club Unknown ? Reid HUFF 4 12 3rd 5th 4th
728 Medicine Hat Bmx AB Garison VODON
(CAN20040728)
5 13 4th 4th 5th
8 Airdrie Bmx AB Creston HENDERSON
(CAN20040522)
6 18 6th 6th 6th
913 LETHBRIDGE BMX AB Cosimo JOY
(CAN20040913)
7 21 7th 7th 7th
120 Lethbridge Bmx AB Eric KITT
(CAN20040120)
8 24 8th 8th 8th

11 Intermediate Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
9 AIRDRIE BMX AB Cole DANBY
(CAN20040421)
Dkoi Bikes and Bombshell
1 5 3rd 1st 1st
3 STONY PLAIN BMX AB Frank DOERR
(CAN20040204)
2 9 4th 3rd 2nd
518 Medicine Hat Bmx AB Isaiah SEHN
(CAN20030518)
3 9 2nd 4th 3rd
407 CALGARY BMX AB Wout REHORST
(CAN20040407)
4 12 6th 2nd 4th
614 Edmonton Bmx AB Benjamin FERGUSON
(CAN20040614)
5 12 1st 5th 6th
7 AIRDRIE BMX AB Liam HARRISON
(CAN20041106)
6 16 5th 6th 5th

11 Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
308 Stony Plain Bmx AB Sebastian WEBB
(CAN20040308)
1st - 4 1st 2nd 1st
1 Calgary Bmx AB Max GANAKOVSKY
(CAN20040124)
Vista Projects
2nd - 4 2nd 1st 1st
AB1 CALGARY BMX AB Dylan TREMEL
(CAN20040813)
Crupi
3rd - 6 3rd 1st 2nd
5 EDMONTON BMX AB Josh OGILVIE
(CAN20040628)
Velocity
4th - 9 1st 4th 4th
AB3 Edmonton Bmx AB Tristin PASITNEY
(CAN20040515)
Cranx BMX
5th - 8 3rd 2nd 3rd
AB8 Red Deer Bmx AB Noah BOYKO
(CAN20041014)
Staats Lone Wolf
6th - 7 2nd 3rd 2nd
122 Red Deer Bmx AB John SANSOM
(CAN20041122)
7th - 12 4th 5th 3rd
AB6 MEDICINE HAT BMX AB Kian ARMSTRONG
(CAN20040720)
Falcon Contracting
- 12 4th 3rd 5th
501 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
(CAN20040501)
DWs Deluxe Sammiches or Chikin
- 13 5th 4th 4th

12 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
6 AIRDRIE BMX AB Ryland FOUGERE
(CAN20030621)
1 3 1st 1st 1st
5 EDMONTON BMX AB Gavin OTSUJI
(CAN20031205)
2 6 2nd 2nd 2nd
929 St. Albert Bmx AB Ryan RACICH
(CAN20030929)
3 10 4th 3rd 3rd
818 CALGARY BMX AB Ryan GREEN
(CAN20030818)
4 13 3rd 6th 4th
22 Lethbridge Bmx AB Matthew LEBLANC
(CAN20031022)
5 14 5th 4th 5th
709 LETHBRIDGE BMX AB Kieran BENDFELD
(CAN20030709)
Ascent Cycle
6 17 6th 5th 6th

12 Intermediate Male (15 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
724 Independent CAN Owen FEDYNIAK
(CAN20030724)
Joe's bikes and other Delights
1st - 7 1st 4th 2nd
6 AIRDRIE BMX AB Luka DIKIC
(CAN20030803)
2nd - 4 1st 2nd 1st
8 EDMONTON BMX AB Zachary HOGAN
(CAN20030606)
GHP Canada
3rd - 12 5th 3rd 4th
10 RED DEER BMX AB Roy MEINDERS
(CAN20031117)
4th - 10 4th 2nd 4th
AB8 CALGARY BMX AB Cole ELSON
(CAN20030208)
5th - 13 3rd 5th 5th
AB7 Airdrie Bmx AB Nicholas NORTHWOOD
(CAN20030402)
6th - 5 2nd 1st 2nd
3 Lethbridge Bmx AB Keegan PHILPOT
(CAN20030618)
Godspeed Longboards
7th - 9 3rd 3rd 3rd
607 Edmonton Bmx AB Kaileb TORRIE
(CAN20030607)
8th - 4 2nd 1st 1st
7 RED DEER BMX AB Deacyn PARK
(CAN20030317)
- 14 7th 4th 3rd
12 Edmonton Bmx AB Damien STREADWICK
(CAN20031127)
- 18 8th 5th 5th
11 Airdrie Bmx AB Caleb HASSELBERG
(CAN20030516)
- 18 6th 6th 6th
2 Airdrie Bmx AB Brady ESAU
(CAN20030812)
- 18 5th 6th 7th
207 Red Deer Bmx AB Ethan HOLTZ
(CAN20030207)
- 19 6th 7th 6th
321 Club Unknown ? Jacob FEATHERSTONE - 19 4th 8th 7th
920 LETHBRIDGE BMX AB Chayce MIHALICZ
(CAN20030920)
Integrity Wheels
- 22 7th 7th 8th

12 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Airdrie Bmx AB Liam MULLETT
(CAN20031102)
Team Alberta
1 3 1st 1st 1st
4 Okotoks Bmx AB Rylan SLAPMAN
(CAN20030213)
2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 AIRDRIE BMX AB Nicholas MOODOO
(CAN20031123)
RT Muddin
3 12 5th 3rd 4th
AB6 STONY PLAIN BMX AB Zackery (BLAIR) WORBECK
(CAN20031013)
Velocity
4 14 4th 5th 5th
206 Calgary Bmx AB Matthew PRIMEAU
(CAN20030206)
Prime Developments
5 14 3rd 4th 7th
3 Edmonton Bmx AB Eliot SLAVENS
(CAN20031213)
6 15 6th 6th 3rd
AB5 Airdrie Bmx AB Tyler SMITH
(CAN20030503)
7 20 7th 7th 6th

13 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
116 Airdrie Bmx AB Kaileb DOWSON
(CAN20021116)
1 3 1st 1st 1st
112 Okotoks Bmx AB Quinn HALVORSEN
(CAN20020112)
2 10 5th 2nd 3rd
O15 Okotoks Bmx AB Connor MOLDENHAUER
(CAN20021015)
3 11 DNF:6 3rd 2nd
129 ST. ALBERT BMX AB Jacob KRILL
(CAN20020129)
4 11 2nd 4th 5th
509 Airdrie Bmx AB Allan PLUNKETT
(CAN20020509)
5 14 4th 6th 4th
517 Lethbridge Bmx AB Andrew DURLING
(CAN20020517)
6 14 3rd 5th 6th

13 Intermediate Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
4 EDMONTON BMX AB Nathanial OTSUJI
(CAN20020221)
1 3 1st 1st 1st
219 St. Albert Bmx AB Adam MATTICE
(CAN20021219)
2 10 4th 2nd 4th
10 Medicine Hat Bmx AB Jack HAGARTY
(CAN20020621)
3 10 2nd 3rd 5th
7 Okotoks Bmx AB Darren COMMANDEUR
(CAN20020619)
4 12 6th 4th 2nd
9 Red Deer Bmx AB Zachary REPP
(CAN20020518)
5 13 5th 5th 3rd
8 Airdrie Bmx AB Sidney ENGLOT
(CAN20021218)
RT Mud Consulting LTD
6 15 3rd 6th 6th
819 Edmonton Bmx AB Dylan DRAKER
(CAN20020819)
7 21 7th 7th 7th
1 Red Deer Bmx AB Jordan MURFITT
(CAN20020119)
8 24 8th 8th 8th

13 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 AIRDRIE BMX AB Nicholas BERARDUCCI
(CAN20021116)
1 3 1st 1st 1st
AB8 EDMONTON BMX AB Zach NEUFELD
(CAN20020220)
Velocity
2 7 2nd 3rd 2nd
222 LETHBRIDGE BMX AB Lucas SCHMIDTLER
(CAN20020222)
Bert & Mac's Sports/ Lafarge
3 9 4th 2nd 3rd
AB5 CALGARY BMX AB Brandon HUBER
(CAN20020927)
Havoc Hockey
4 11 3rd 4th 4th
2 St. Albert Bmx AB Matthew MCMURDO
(CAN20020807)
5 15 5th 5th 5th
AB7 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE
(CAN20020726)
Crupi Team Green Canada
6 18 6th 6th 6th
3 Edmonton Bmx AB Benjamin STREADWICK
(CAN20020123)
7 21 7th 7th 7th

14 Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 Calgary Bmx AB Tatum PARKER
(CAN20010703)
1 4 1st 2nd 1st
126 Club Unknown ? Joel HUFF 2 5 2nd 1st 2nd
4 St. Albert Bmx AB Kaleb SAGAN
(CAN20010207)
3 9 3rd 3rd 3rd
105 EDMONTON BMX AB Tyler BLAIS
(CAN20011105)
4 12 4th 4th 4th

14 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
11 Calgary Bmx AB Jordan ROCHELEAU
(CAN20010505)
1 4 2nd 1st 1st
7 CALGARY BMX AB Ethan FREEMAN
(CAN20011020)
2 5 1st 2nd 2nd
9 OKOTOKS BMX AB Caleb BOONE
Team Boone
3 9 3rd 3rd 3rd

14 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 St. Albert Bmx AB Jared HILDEBRANDT
(CAN20010507)
GHP Canada
1 3 1st 1st 1st
N6 EDMONTON BMX AB Connor WENSEL
(CAN20011018)
Team Alberta Cranx BMX
2 7 2nd 2nd 3rd
8 CALGARY BMX AB Adam HOSIE
(CAN20010123)
Wulfsport / Impact Construction
3 8 3rd 3rd 2nd
AB8 Cochrane Bmx AB Connor MURPHY
(CAN20010707)
4 14 4th 5th 5th
1 STONY PLAIN BMX AB Damien WILDING
(CAN20010531)
Straight Up Erectors
5 15 5th 6th 4th
04 OKOTOKS BMX AB Wyatt ANDRES
(CAN20010522)
6 18 7th 4th 7th
AB6 Okotoks Bmx AB Kieran SLAPMAN
(CAN20010822)
7 20 6th 8th 6th
AB7 Calgary Bmx AB Matteo BREGLIANO
(CAN20011122)
Elizabeth Street Pet Hospital
8 23 8th 7th 8th

15 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 AIRDRIE BMX AB Lukas BECKER
(CAN20000122)
B&P Cycle/ Team AB
1 4 1st 2nd 1st
AB3 CALGARY BMX AB Jacob FUNK
(CAN20000705)
Cranx
2 5 2nd 1st 2nd
AB7 RED DEER BMX AB Jack SNAPE
(CAN20001220)
Heritage Brick & Tile
3 9 3rd 3rd 3rd

16 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 EDMONTON BMX AB Chase BAINARD-BEGIN (15IM)
(CAN20000113)
Velocity
1 4 1st 1st 2nd
AB6 Airdrie Bmx AB Jordan HARRIS
(CAN19990708)
2 6 3rd 2nd 1st
AB6 AIRDRIE BMX AB Riley MAY (15IM)
(CAN20001012)
Team Dkoi AB
3 8 2nd 3rd 3rd

16 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 AIRDRIE BMX AB James ZRUNA
(CAN19990923)
B&P Cycle
1 3 1st 1st 1st
601 Calgary Bmx AB Corbin RUTHVEN
(CAN19990601)
2 6 2nd 2nd 2nd
P6 Red Deer Bmx AB Jordan BOONE
(CAN19990611)
3 9 3rd 3rd 3rd

17 to 24 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Independent CAN Nicholas WOLUSCHUK-FRANK
(CAN19981228)
1 3 1st 1st 1st
3 Stony Plain Bmx AB Ross TOMLINSON
(CAN19970214)
2 6 2nd 2nd 2nd
4 LETHBRIDGE BMX AB James CROKE
(CAN19910906)
3 9 3rd 3rd 3rd
2X AIRDRIE BMX AB Konner SMITH-HEIN
(CAN19980928)
RT Muddin
4 13 4th 4th 5th
226 Club Unknown ? Royce ROBBINS (24NM) 5 14 5th 5th 4th

17 to 24 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 Medicine Hat Bmx AB Lance TESSIER
(CAN19970703)
Iron Horse Energy Services
1 3 1st 1st 1st
AB4 AIRDRIE BMX AB Tyler BELL
(CAN19961007)
2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 Medicine Hat Bmx AB Lance PHILLIPS
(CAN19950818)
3 9 3rd 3rd 3rd

30 to 39 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 RED DEER BMX AB Lyndon RUSH
(CAN19801124)
1 3 1st 1st 1st
2 Red Deer Bmx AB Christopher NUGENT
(CAN19780105)
2 6 2nd 2nd 2nd
N7 CALGARY BMX AB Clayton STOREY
1676639 Ltd
3 9 3rd 3rd 3rd
410 COCHRANE BMX AB Kyle THOMSON 4 12 4th 4th 4th
7 RED DEER BMX AB Robin VELETI
(CAN19820612)
5 15 5th 5th 5th
113 EDMONTON BMX AB Cory ZAKOWSKY
(CAN19790113)
6 18 6th 6th 6th

30 to 39 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
115 RED DEER BMX AB Cory BANKS
Troy Lee Designs, Staats
1 3 1st 1st 1st
AB1 AIRDRIE BMX AB Jordan ABRAHAMSON (29XM)
(CAN19890317)
RT Muddin
2 6 2nd 2nd 2nd
910 MEDICINE HAT BMX AB Justin DOEHRING (29XM)
(CAN19860910)
3 9 3rd 3rd 3rd
AB3 Edmonton Bmx AB Adam KNIGHT
(CAN19850823)
Velocity Cycle
4 12 4th 4th 4th

40+ Novice Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
703 Lethbridge Bmx AB Chris FERGUSON
(CAN19710703)
1 4 1st 2nd 1st
AB8 Calgary Bmx AB Igor GANAKOVSKY
(CAN19740226)
2 5 2nd 1st 2nd
AB5 Airdrie Bmx AB Dennis STATHAM
(CAN19740403)
Fabsol Canada
3 11 3rd 5th 3rd
AB4 CALGARY BMX AB Marco BREGLIANO
(CAN19720722)
Elizabeth Street Pet Hospital
4 12 5th 3rd 4th
4 Calgary Bmx AB Bruno STAPPERS
(CAN19700125)
5 13 4th 4th 5th
119 Calgary Bmx AB Sascha CHIRZYNSKI
(CAN19751119)
6 20 6th 8th 6th
114 Okotoks Bmx AB Casey SHANK
(CAN19750114)
7 20 7th 6th 7th
211 OKOTOKS BMX AB Devin ST. DENNIS
(CAN19740211)
8 23 8th 7th 8th

40+ Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
(CAN19661130)
DW's Delux Sammiches OR Chikin
1 3 1st 1st 1st
AB2 Airdrie Bmx AB Jon OCHITWA
(CAN19730807)
Bombshell
2 6 2nd 2nd 2nd
411 RED DEER BMX AB Shawn LEE
(CAN19740411)
Rocky mtn bike'n board Staats Lone wolf
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 10 to 12 Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
220 EDMONTON BMX AB Zach NEUFELD (13-14MC)
(CAN20020220)
Velocity
1 3 1st 1st 1st
AB4 Red Deer Bmx AB Noah BOYKO
(CAN20041014)
Staats Lone Wolf
2 6 2nd 2nd 2nd
726 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE (13-14MC)
(CAN20020726)
Crupi Team Green Canada
3 9 3rd 3rd 3rd
AB5 Red Deer Bmx AB John SANSOM
(CAN20041122)
4 13 4th 5th 4th
AB1 RED DEER BMX AB Shayne HALL (9CM)
(CAN20060810)
5 14 5th 4th 5th

Cruiser 30 to 39 Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
818 Medicine Hat Bmx AB Lance PHILLIPS (17-29MC)
(CAN19950818)
1 3 1st 1st 1st
AB2 MEDICINE HAT BMX AB Nick GAUTHIER
(CAN19800712)
2 6 2nd 2nd 2nd
728 LETHBRIDGE BMX AB Richard PETRIK
(CAN19780728)
3 9 3rd 3rd 3rd
625 Stony Plain Bmx AB Matthew VANOENE
(CAN19790625)
Time Out Beauty Retreat
4 12 4th 4th 4th
823 Edmonton Bmx AB Adam KNIGHT
(CAN19850823)
Velocity Cycle
5 15 5th 5th 5th

Cruiser 40+ Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
(CAN19661130)
DW's Delux Sammiches OR Chikin
1st - 4 1st 1st 2nd
411 RED DEER BMX AB Shawn LEE
(CAN19740411)
Rocky mtn bike'n board Staats Lone wolf
2nd - 11 4th 4th 3rd
713 Edmonton Bmx AB Bradley STREADWICK
(CAN19750713)
3rd - 3 1st 1st 1st
305 RED DEER BMX AB Peter SNAPE
(CAN19680305)
Heritage Brick & Tile
4th - 7 3rd 3rd 1st
AB5 Calgary Bmx AB Darcy FRANK
(CAN19680714)
5th - 10 3rd 3rd 4th
AB4 RED DEER BMX AB Greg NELSON
(CAN19740414)
6th - 6 2nd 2nd 2nd
AB6 RED DEER BMX AB Daniel DYOK
(CAN19690909)
7th - 11 4th 4th 3rd
114 Okotoks Bmx AB Casey SHANK
(CAN19750114)
8th - 8 2nd 2nd 4th
10 AIRDRIE BMX AB Brad WILSON
(CAN19730328)
- 15 5th 5th 5th
74 Club Unknown ? Jon RONDEAU - ## CR:7 DNS DNS

Cruiser 40+ Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
(CAN19720130)
DWs Deluxe Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
6 EDMONTON BMX AB Michelle TOWER (30-39FC)
(CAN19760527)
2 7 2nd 3rd 2nd
AB2 Lethbridge Bmx AB Tasha ENNS
(CAN19700708)
3 8 3rd 2nd 3rd

Jr. Devo Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Lethbridge Bmx AB Riley LAVORATO
(CAN19990322)
Bert & mac's Riders company
1 3 1st 1st 1st
AB1 AIRDRIE BMX AB Lukas BECKER
(CAN20000122)
B&P Cycle/ Team AB
2 6 2nd 2nd 2nd
N4 AIRDRIE BMX AB James ZRUNA
(CAN19990923)
B&P Cycle
3 10 3rd 3rd 4th
AB3 CALGARY BMX AB Jacob FUNK
(CAN20000705)
Cranx
4 11 4th 4th 3rd
601 CALGARY BMX AB Corbin RUTHVEN
(CAN19990601)
- ## CR:7 DNS DNS

Top of Report