End of Report

Calgary Canada Cup #7 - August 30, 2015

BMX EVENT MANAGER, Report Created 30/Aug/2015 20:43:12

FULL RESULTS

Total Entries = 458

Total Riders = 442

Junior Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Calgary Bmx AB Daina TUCHSCHERER
Pure Bicycles, Global Relay, Alberta Bicycle, Sport Check, Time, Sidi, TLD
1 3 1st 1st 1st
702 Quebec QC Megane BELANGER
TEAM Quebec/Cycle-MAX Racing
2 8 3rd 3rd 2nd
55 British Columbia BC Drew MECHIELSEN
Factory YESS
3 8 2nd 2nd 4th
N3 Calgary Bmx AB Brianne VANDERKUIP
Meybo Alias X-brand goggles
4 11 4th 4th 3rd
N4 Ontario ON Emily MACPHERSON
Team Ontario/Haro /Live to Play Sports /Joyride
- ## CR:7 DNS DNS

Junior Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS M 1 M 2 M 3
155 British Columbia BC Alex TOUGAS
Team BC, Yess BMX
1st 3 1st 1st 1st
705 Quebec QC Gaby MALENFANT 2nd 3 1st 1st 1st
612 Stony Plain Bmx AB Deven KAWA 3rd 11 7th 2nd 2nd
274 STONY PLAIN BMX AB Kiran KAWA
Alberta Provincial Team
4th 12 3rd 5th 4th
986 COCHRANE BMX AB Taylor OTTERSON 5th 6 2nd 2nd 2nd
N8 Ontario ON Nicholas DOYLE
Team Ontario
6th 8 2nd 3rd 3rd
N5 Airdrie Bmx AB River PEACOCK
Alberta BMX Team
7th 9 3rd 3rd 3rd
AB05 Red Deer Bmx AB Coleman KOMULA 8th 12 4th 4th 4th
AB07 Calgary Bmx AB Cody KNAPPE
Cranx BMX Racing
14 5th 4th 5th
AB01 AIRDRIE BMX AB Liam HOBBS
Velocity
15 5th 5th 5th
911 COCHRANE BMX AB Noah MAISONNEUVE
Fitted Graphics
17 4th 7th 6th
516 LETHBRIDGE BMX AB Tyler ENNS 19 6th 6th 7th
N4 Ontario ON Alex WRIGHT
Team Ontario/Haro Canada/Live to Play/Joyride 150
## CR:9 DNS DNS
AB4 Red Deer Bmx AB Chase HARRISON
Spy
## CR:9 DNS DNS

Elite Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
96 New Zealand Sarah WALKER 1 3 1st 1st 1st
39 Thailand Amanda CARR
J&R Bicycles & Roza
2 7 2nd 2nd 3rd
82 Ontario ON Amelia WALSH
Clif Bar & GT Bicycles
3 8 3rd 3rd 2nd
72 Medicine Hat Bmx AB Chelsea KINGSTON
Dirty Deeds
4 12 4th 4th 4th
125 British Columbia BC Erin KINNIE
GHP Canada
5 15 5th 5th 5th
780 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN 6 18 6th 6th 6th
14 MEDICINE HAT BMX AB Yvonne MCLEAN 7 21 7th 7th 7th

Elite Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS M 1 M 2 M 3
279 New Zealand Trent JONES 1st 3 1st 1st 1st
927 New Zealand Nicholas FOX
YessBMX
2nd 9 4th 3rd 2nd
915 Mexico Fernie JACQUEZ 3rd 7 5th 1st 1st
876 Jamaica Maliek BYNDLOSS
SSQUARED/ANSWER
4th 8 2nd 2nd 4th
66 British Columbia BC James PALMER
Yess BMX
5th 8 1st 4th 3rd
15 British Columbia BC Kevin HILL
Oakley
6th 9 2nd 2nd 5th
217 OKOTOKS BMX AB Jeffrey JACOBSEN
Alias
7th 11 4th 4th 3rd
99 ST. ALBERT BMX AB Manuel CADLE
GHP
8th 12 5th 3rd 4th
113 CALGARY BMX AB Tanner VANDENHOVEN
Staats
13 3rd 5th 5th
214 British Columbia BC Jared ENNIS
Maple Ridge Cycle, Bell Helmets
14 3rd 5th 6th
403 Airdrie Bmx AB Alexander SAILER
Staats LoneWolf
16 7th 7th 2nd
803 CALGARY BMX AB Adam BOURNS
Cranx
19 6th 6th 7th
780 Stony Plain Bmx AB Mitchell WARKEN 19 6th 6th 7th
512 EDMONTON BMX AB Ray FENWICK 20 7th 7th 6th

6 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 Calgary Bmx AB Peytyn FRANK 1 3 1st 1st 1st
AB4 EDMONTON BMX AB Claire REID
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
115 Cochrane Bmx AB Solvay SEMMENS
Vicious cycle/Grizzly Outdoor
3 9 3rd 3rd 3rd

8 Novice Female (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
3 Calgary Bmx AB Jada DUECK 1st - 5 1st 2nd 2nd
910 Stony Plain Bmx AB Kaylee HARRISON 2nd - 6 4th 1st 1st
915 EDMONTON BMX AB Lauren DUBBELDAM 3rd - 5 3rd 1st 1st
AB4 Edmonton Bmx AB Taryn BAILLIE
Tiger Electric Ltd
4th - 6 1st 2nd 3rd
731 St. Albert Bmx AB Heidi MCMURDO 5th - 9 2nd 3rd 4th
AB3 Airdrie Bmx AB Reese OCHITWA
Bombshell
6th - 8 3rd 3rd 2nd
014 STONY PLAIN BMX AB Trystyn OTTO 7th - 9 2nd 4th 3rd
AB1 Medicine Hat Bmx AB Myla MOTZ (6XF) 8th - 14 4th 5th 5th
108 AIRDRIE BMX AB Brianne KILLEEN-KIMPE - 15 5th 6th 4th
AB2 Red Deer Bmx AB Amelia RUSH (6XF) - 15 6th 4th 5th
AB5 St. Albert Bmx AB Faith FEDYNIAK
Joe's Bikes and other Delights
- 16 5th 5th 6th
530 COCHRANE BMX AB Ashtynn FORSBERG (7NF) - 19 7th 6th 6th
AB7 Red Deer Bmx AB Rachel WAKALUK - 20 6th 7th 7th
6 Calgary Bmx AB Emerson MCTAGGART - ## CR:9 DNS DNS

9 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 Airdrie Bmx AB Lydia ENGLOT
RT Mud Consulting LTD
1 3 1st 1st 1st
AB8 Stony Plain Bmx AB Taya GORDON
State and Main
2 6 2nd 2nd 2nd
917 Lethbridge Bmx AB Alexia PETRIK 3 10 DNF:4 3rd 3rd
824 ST. ALBERT BMX AB Savannah KRILL 4 13 3rd CR:6 4th

9 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 CALGARY BMX AB Hailey TREMEL
Crupi
1 3 1st 1st 1st
AB4 STONY PLAIN BMX AB Mackenzie WORBECK
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
AB1X STONY PLAIN BMX AB Jalyn HOLINSKI (8XF)
Quick Response Fire Protection Ltd.
3 9 3rd 3rd 3rd
AB6 Airdrie Bmx AB Sydney SMITH 4 13 4th 4th 5th
AB3 Calgary Bmx AB Aurora ROCHELEAU 5 14 5th 5th 4th
AB7 EDMONTON BMX AB Natalia REID
Velocity
6 18 6th 6th 6th

10 Novice Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Airdrie Bmx AB Skyla GRENIER 1 3 1st 1st 1st
AB8 Red Deer Bmx AB Holly MCLEOD 2 6 2nd 2nd 2nd
616 Cochrane Bmx AB Ella BUSBY 3 9 3rd 3rd 3rd
8 Calgary Bmx AB Devin POINTEN 4 13 5th 4th 4th
125 Cochrane Bmx AB Mackenzie HILTON 5 14 4th 5th 5th
7 EDMONTON BMX AB Kaylynn BAINARD-NOBES
Velocity
6 19 6th 6th 7th
523 CALGARY BMX AB Samantha BEST 7 20 7th 7th 6th

10 Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Airdrie Bmx AB Abygale REEVE 1 3 1st 1st 1st
1 Medicine Hat Bmx AB Hallie GAUTHIER 2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 Airdrie Bmx AB Hannah NORTHWOOD 3 9 3rd 3rd 3rd

11 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
718 Edmonton Bmx AB Morgan ZIMMERMANN 1 3 1st 1st 1st
615 Lethbridge Bmx AB Brenna DURLING 2 6 2nd 2nd 2nd
124 ST. ALBERT BMX AB Isabella KRILL 3 9 3rd 3rd 3rd
4 CALGARY BMX AB Lana CARLING 4 12 4th 4th 4th

11 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 EDMONTON BMX AB Amber HUPKA
Velocity
1 3 1st 1st 1st
N2 Okotoks Bmx AB Sophie GIBBS 2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 Calgary Bmx AB Isabella BREGLIANO
Elizabeth Street Pet Hospital
3 10 3rd 3rd 4th
AB5 Edmonton Bmx AB Delaney JONES
Crupi Team Green Canada
4 11 4th 4th 3rd
AB7 EDMONTON BMX AB Mallory OGILVIE
Velocity
5 15 5th 5th 5th
AB4 OKOTOKS BMX AB Jorianna MCALISTER
Rollfab
6 18 6th 6th 6th

12 Novice Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Cochrane Bmx AB Katie SCOTT
Bike Bros
1 4 1st 1st 2nd
AB6 RED DEER BMX AB Kyleigh BOYLAN 2 5 2nd 2nd 1st
AB7 OKOTOKS BMX AB Briony FOKKENS
Rockstar Family
3 9 3rd 3rd 3rd
5 Calgary Bmx AB Keanna DUECK 4 12 4th 4th 4th
AB8 Red Deer Bmx AB Jaedan DYOK 5 15 5th 5th 5th

13 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
116 Red Deer Bmx AB Tanika NUGENT 1 4 1st 1st 2nd
206 Club Unknown ? Makenna FOSTER
FXR
2 5 2nd 2nd 1st
4 Calgary Bmx AB Willow POINTEN 3 9 3rd 3rd 3rd

13 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 EDMONTON BMX AB Madelin OGILVIE
Velocity
1 4 2nd 1st 1st
AB1X RED DEER BMX AB Lindsay HALL (12XF) 2 7 3rd 2nd 2nd
AB 3 Edmonton Bmx AB Emma WORKUN
ATOMIC IMPROV
3 10 4th 3rd 3rd
AB4 Airdrie Bmx AB Emily HENDERSON (12XF)
Devo
4 13 5th 4th 4th
N2 Red Deer Bmx AB Molly SIMPSON 5 13 1st DNF:5 CR:7

14 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
116 Edmonton Bmx AB Tegan PASITNEY
Atomic Improv
1 4 1st 1st 2nd
AB4 Cochrane Bmx AB Coralee HILTON 2 5 2nd 2nd 1st
AB5 Red Deer Bmx AB Isabelle MCLEAN 3 9 3rd 3rd 3rd
124 Okotoks Bmx AB Paige MOLDENHAUER 4 12 4th 4th 4th

15 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Calgary Bmx AB Kelly Ann HEUGHAN
Team Alberta Well Green Tech
1 3 1st 1st 1st
N1 Calgary Bmx AB Jordan KNAPPE (14XF)
Alberta BMX
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 Lethbridge Bmx AB Kendra ENNS
Bert & Macs
3 10 3rd 3rd 4th
AB4 STONY PLAIN BMX AB Jensen SPROXTON 4 11 4th 4th 3rd
AB3X MEDICINE HAT BMX AB Geneva GRONDIN (14XF) 5 15 5th 5th 5th

16 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Lethbridge Bmx AB Jordan JENSEN
Monarch Roofing Center
1 4 1st 1st 2nd
AB4 Calgary Bmx AB Mckayla ROCHELEAU 2 5 2nd 2nd 1st
AB3 St. Albert Bmx AB Vanessa WHALING 3 9 3rd 3rd 3rd
AB5 Medicine Hat Bmx AB Jessalyn PHILLIPS 4 12 4th 4th 4th

17 & Over Novice Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS (17+XF)
DWs Delux Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
AB6 Calgary Bmx AB Kiera ROXBURGH (16NF)
PT Kinetics
2 6 2nd 2nd 2nd
326 Airdrie Bmx AB Rhonda GRENIER 3 10 3rd 3rd 4th
AB3 Club Unknown ? Samatha ANDRES 4 13 5th 5th 3rd
305 COCHRANE BMX AB Lisette MCCRACKEN 5 13 4th 4th 5th
707 MEDICINE HAT BMX AB Amber HARNETT 6 19 7th 6th 6th
2 EDMONTON BMX AB Michelle TOWER 7 22 6th 7th CR:9

5 Novice Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
627 EDMONTON BMX AB Toby DUBBELDAM 1 3 1st 1st 1st
506 St. Albert Bmx AB Brody PARDY 2 7 2nd 3rd 2nd
708 Edmonton Bmx AB Blake POTTER 3 8 3rd 2nd 3rd
610 AIRDRIE BMX AB Nolan COLBY 4 12 4th 4th 4th

5 Intermediate Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Airdrie Bmx AB Gage CARSON
DKOI Bikes/Bombshell
1 3 1st 1st 1st
623 LETHBRIDGE BMX AB Liam KITT
Nails by Char
2 7 2nd 3rd 2nd
505 Cochrane Bmx AB Dreven HAMEL 3 8 3rd 2nd 3rd
608 Red Deer Bmx AB Dane ST DENNIS 4 13 5th 4th 4th
324 Stony Plain Bmx AB Parker HARRISON 5 14 4th 5th 5th
622 MEDICINE HAT BMX AB Dylan HARNETT 6 18 6th 6th 6th

6 Novice Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
219 AIRDRIE BMX AB Gavin WILSON 1 3 1st 1st 1st
526 AIRDRIE BMX AB Ryder COLBY 2 8 3rd 3rd 2nd
504 Airdrie Bmx AB Keinyn LE GROS 3 9 2nd 2nd 5th
423 ST. ALBERT BMX AB Brody ARTHUR 4 13 6th 4th 3rd
211 Edmonton Bmx AB Xavier ZAKOWSKY 5 13 4th 5th 4th
603 LETHBRIDGE BMX AB Aiden MABIE 6 17 5th 6th 6th
702 Calgary Bmx AB Jayden DOUCETTE 7 21 7th 7th 7th
119 Medicine Hat Bmx AB Jd ARDRON - ## CR:10 DNS DNS

6 Intermediate Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
316 Cochrane Bmx AB Nathan VLAHAKIS 1 3 1st 1st 1st
502 CALGARY BMX AB Jarett HARVEY 2 8 2nd 4th 2nd
420 Edmonton Bmx AB Easton TANSOWNY 3 8 3rd 2nd 3rd
AB7 Stony Plain Bmx AB Lucas BROWN
Tru-Fab
4 13 4th 5th 4th
AB3 Red Deer Bmx AB Kanein BAUMUNG 5 16 8th 3rd 5th
909 Lethbridge Bmx AB Cash WALKER
Triangle W
6 17 5th 6th 6th
AB4 Red Deer Bmx AB Xander HURTEAU 7 21 6th 8th 7th
328 Okotoks Bmx AB Ewan THOMSON 8 22 7th 7th 8th

7 Novice Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
819 Cochrane Bmx AB Joshua HAGEL 1st - 3 1st 1st 1st
5 COCHRANE BMX AB Caleb CAREY 2nd - 7 2nd 3rd 2nd
430 Red Deer Bmx AB Jaycob HOEDEL 3rd - 6 3rd 2nd 1st
7 Airdrie Bmx AB Reuben BABER 4th - 11 5th 4th 2nd
518 AIRDRIE BMX AB Brayson KLEIN 5th - 5 1st 1st 3rd
10 AIRDRIE BMX AB Carter DAVIDSON 6th - 12 4th 5th 3rd
903 COCHRANE BMX AB Fynn THOMSON 7th - 9 2nd 3rd 4th
324X LETHBRIDGE BMX AB Maksym CHERNEZKY 8th - 9 3rd 2nd 4th
324 OKOTOKS BMX AB Harley DEGLOW - 15 6th 4th 5th
AB6 Stony Plain Bmx AB Parx GORDON
Original Joe's
- 15 4th 5th 6th
924 Airdrie Bmx AB Gabriel BLONDEAU - 17 5th 6th 6th
617 Cochrane Bmx AB Spencer JONES - 19 DNF:7 7th 5th
8 Airdrie Bmx AB Lucas ENGLOT
RT Mud Consulting LTD
- 20 7th 6th 7th
505 Cochrane Bmx AB Cohen CHRISTENSEN - 20 6th 7th 7th

7 Intermediate Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Cochrane Bmx AB Aj LAURELL 1st - 5 2nd 1st 2nd
AB2 STONY PLAIN BMX AB Liam VANOENE
Time Out Beauty Retreat
2nd - 6 2nd 2nd 2nd
AB4 Cochrane Bmx AB Jaxson ROSS 3rd - 6 3rd 2nd 1st
718 Airdrie Bmx AB Finn MCNAMARA 4th - 5 1st 1st 3rd
AB8 Cochrane Bmx AB Mason PIKE 5th - 5 1st 3rd 1st
403 Club Unknown ? Landen HIEBERT 6th - 10 3rd 4th 3rd
AB7 EDMONTON BMX AB Brady PEARSON
Velocity
7th - 11 4th 3rd 4th
103 Club Unknown ? Colton MICHEAL - 14 5th 5th 4th
3 Calgary Bmx AB Bennett MCTAGGART - ## CR:6 DNS DNS

7 Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
522 Edmonton Bmx AB Nolan REILING
Opus Stewart Weir
1 3 1st 1st 1st
AB1 Red Deer Bmx AB Chase ARANEDA (6XM) 2 6 2nd 2nd 2nd
02 RED DEER BMX AB Ryland GOULDING (6XM)
Forever Floors
3 9 3rd 3rd 3rd

8 Novice Male (20 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
403 AIRDRIE BMX AB Nico DIAZ 1st 1st - 4 2nd 1st 1st
3 Lethbridge Bmx AB Seth HARDING 2nd 1st - 8 2nd 5th 1st
029 EDMONTON BMX AB Russell KALASHNIKOFF 3rd 2nd - 5 1st 2nd 2nd
301 OKOTOKS BMX AB Cole WILLCOTT 4th 2nd - 6 1st 3rd 2nd
823 St. Albert Bmx AB Parker HOCHREITER 5th 4th - 9 2nd 4th 3rd
327 Cochrane Bmx AB Keelan SCHIMPF 6th 4th - 8 3rd 3rd 2nd
11 Red Deer Bmx AB Wyatt SIMPSON 7th 3rd - 5 2nd 1st 2nd
824 Edmonton Bmx AB Leo MARSTEN 8th 3rd - 5 3rd 1st 1st
318 CALGARY BMX AB Stijn REHORST 5th - 8 3rd 2nd 3rd
7 STONY PLAIN BMX AB Zachary BROWN
Tru-Fab
5th - 10 4th 2nd 4th
12 Airdrie Bmx AB Noah HASSELBERG 6th - 10 3rd 4th 3rd
127 Cochrane Bmx AB Ronin Isaac RATTAI 6th - 11 4th 3rd 4th
9 LETHBRIDGE BMX AB Ethan KITT
Nails by Char
7th - 7 1st 2nd 4th
510 STONY PLAIN BMX AB Grant STUART 7th - 13 5th 4th 4th
106 Cochrane Bmx AB Xander HAMEL DNF:8 - 3 1st 1st 1st
13 Okotoks Bmx AB Annon ST. DENNIS 8th - 11 5th 3rd 3rd
8 Airdrie Bmx AB Paxton TUDOR - - 13 4th 4th 5th
13X Airdrie Bmx AB Joey O'HARA
RT Muddin
- - 14 4th 5th 5th
904 CALGARY BMX AB William CAPUTO - - 15 5th 5th 5th
018 AIRDRIE BMX AB Jackson DUKOVAC - - 15 5th 5th 5th

8 Intermediate Male (17 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
110 Lethbridge Bmx AB Bogart FERGUSON
Racer Army
1st 2nd - 4 1st 1st 2nd
3 CALGARY BMX AB Byron ZURBRIGGEN 2nd 1st - 4 1st 2nd 1st
5X EDMONTON BMX AB Lachlan BRENNER 3rd 1st - 9 6th 1st 2nd
12 Red Deer Bmx AB Easton ARANEDA 4th 2nd - 8 2nd 3rd 3rd
24 Calgary Bmx AB Will POWLAN 5th 3rd - 9 2nd 4th 3rd
6 Red Deer Bmx AB Matthew MCLEAN 6th 4th - 9 3rd 2nd 4th
04 MEDICINE HAT BMX AB Colby MOTZ 7th 3rd - 7 4th 2nd 1st
227 Edmonton Bmx AB Alexandre MIRANDA 8th 4th - 11 5th 4th 2nd
10 Airdrie Bmx AB Chase BUFFEL 5th - 9 2nd 3rd 4th
O2 MEDICINE HAT BMX AB Jackson HARNETT
Cyclepath Medicine Hat
5th - 9 1st 3rd 5th
927 Lethbridge Bmx AB Carter ARIK 6th - 5 3rd 1st 1st
5 AIRDRIE BMX AB Cole HANSEN
2 Cycle Micheals
6th - 13 5th 5th 3rd
3X CALGARY BMX AB Jackson VANDERVEEN - - 13 4th 4th 5th
418 LETHBRIDGE BMX AB Owen MABIE - - 14 5th 5th 4th
626 Stony Plain Bmx AB Jack COOMBS - - 15 4th 6th 5th
904 Edmonton Bmx AB Cohen COLLIER - - 15 3rd 6th 6th
9 Red Deer Bmx AB Colton GOULDING
Forever Floors
- - 17 6th 5th 6th

8 Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Calgary Bmx AB Ryan CHIRZYNSKI 1 3 1st 1st 1st
AB5 RED DEER BMX AB Blake SHEPHERD-COLBERG
Cornerstone Excavating
2 6 2nd 2nd 2nd
AB6 Edmonton Bmx AB Oscar TWELLS 3 9 3rd 3rd 3rd

9 Novice Male (17 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
405 CALGARY BMX AB David MEYNIN 1st 2nd - 4 2nd 1st 1st
309 Calgary Bmx AB Kurtis HALL 2nd 1st - 9 2nd 2nd 5th
118 Cochrane Bmx AB Brett FISHER 3rd 2nd - 6 1st 2nd 3rd
205 St. Albert Bmx AB Nicholas BALDWIN 4th 1st - 3 1st 1st 1st
614 Okotoks Bmx AB Jordan CHIBRY 5th 4th - 7 2nd 3rd 2nd
225 Edmonton Bmx AB Konrad ZIMMERMANN 6th 3rd - 4 1st 1st 2nd
125 OKOTOKS BMX AB Lukas SHANK 7th 3rd - 10 4th 4th 2nd
501 Airdrie Bmx AB Jaden MAFFENBEIER 8th 4th - 12 6th 3rd 3rd
411 Okotoks Bmx AB Colin FISHER 5th - 13 4th 6th 3rd
9 Lethbridge Bmx AB Austin JENSEN
Monarch Roofing Center
5th - 13 4th 5th 4th
8 RED DEER BMX AB Jacob VELETI 6th - 9 DNF:6 2nd 1st
504 Stony Plain Bmx AB Casey LAEVENS 6th - 11 3rd 4th 4th
418 Airdrie Bmx AB Tristan WHITE - - 13 3rd DNF:6 4th
423 CALGARY BMX AB Kameron WILKINSON - - 13 5th 3rd 5th
11 Airdrie Bmx AB Gus HEARTY - - 13 3rd 4th 6th
127 Red Deer Bmx AB Jordan VERHOEVEN - - 15 5th 5th 5th
103 CALGARY BMX AB Nathan BEST - - 16 5th 5th 6th

9 Intermediate Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
2X MEDICINE HAT BMX AB Kaige RUDICHUK 1st - 8 2nd 3rd 3rd
3X COCHRANE BMX AB Brock FOSTER 2nd - 3 1st 1st 1st
AB3 STONY PLAIN BMX AB Gabriel VANOENE
Time Out Beauty Retreat
3rd - 3 1st 1st 1st
AB6 Cochrane Bmx AB Sam SCOTT
Bike Bros
4th - 6 2nd 2nd 2nd
2 RED DEER BMX AB Graeson ABEL 5th - 10 3rd 2nd 5th
4 Red Deer Bmx AB Austin MCLEOD 6th - 10 4th 4th 2nd
11 Red Deer Bmx AB Cameron MCLEOD 7th - 11 4th 3rd 4th
6 RED DEER BMX AB Taylor BOLL 8th - 12 3rd 5th 4th
3 Medicine Hat Bmx AB Ryder COOKE - 14 5th 6th 3rd
7 OKOTOKS BMX AB Easton MCALISTER
Rollfab
- 14 5th 4th 5th
004 STONY PLAIN BMX AB Braedan OLIVER - 17 6th 5th 6th

9 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 Calgary Bmx AB Oliver JACKSON 1 3 1st 1st 1st
1 COCHRANE BMX AB Caleb GRAHAM
Mountain Toys
2 8 2nd 2nd 4th
AB5 EDMONTON BMX AB Austen WENSEL
Cranx
3 9 3rd 3rd 3rd
AB7 Stony Plain Bmx AB Logan WEBB
Phoenix Roofing
4 10 4th 4th 2nd
3 EDMONTON BMX AB Marc STREADWICK 5 16 6th 5th 5th
AB4 Red Deer Bmx AB Shayne HALL 6 19 7th 6th 6th
AB1 ST. ALBERT BMX AB Connor PLEICH 7 21 5th 7th CR:9

10 Novice Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
8 COCHRANE BMX AB Riley CAREY 1st - 3 1st 1st 1st
11 CALGARY BMX AB James SMITH 2nd - 4 1st 1st 2nd
5 AIRDRIE BMX AB Carter STATHAM
Fabsol Canada Inc
3rd - 5 2nd 2nd 1st
713 Okotoks Bmx AB Garret COMMANDEUR 4th - 11 2nd 4th 5th
105 Lethbridge Bmx AB Kieron SCHAFFEL 5th - 12 4th 5th 3rd
520 Okotoks Bmx AB Layne MOOTH 6th - 12 3rd 3rd DNF:6
829 Cochrane Bmx AB Colby CARDWELL 7th - 11 3rd 6th 2nd
14 Edmonton Bmx AB Tate BAILLIE
Tiger Electric Ltd
8th - 9 4th 2nd 3rd
221 Red Deer Bmx AB Kevin CLARKE
Clarke Safety Consulting Inc.
- 13 6th 3rd 4th
124 Edmonton Bmx AB Hudson STUCKLESS - 14 5th 4th 5th
16 COCHRANE BMX AB Konar SIMPSON - 16 6th 6th 4th
15 Calgary Bmx AB Devan FRASER - 16 5th 5th 6th

10 Intermediate Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 OKOTOKS BMX AB Pacey BOONE
Team Boone
1st - 3 1st 1st 1st
11 Club Unknown ? Mcintyre WILLOUGHBY 2nd - 4 1st 1st 2nd
8 Red Deer Bmx AB Tyson WAKALUK 3rd - 8 2nd 3rd 3rd
13 Calgary Bmx AB Karsten CHIRZYNSKI 4th - 5 2nd 2nd 1st
02 OKOTOKS BMX AB Kaiden CLEROUX 5th - 13 5th 3rd 5th
10 Airdrie Bmx AB Ty OCHITWA
Bombshell
6th - 7 3rd 2nd 2nd
4 Red Deer Bmx AB Charlie NELSON 7th - 10 3rd 4th 3rd
217 Cochrane Bmx AB Cole FISCHER 8th - 12 4th 4th 4th
104 OKOTOKS BMX AB Justin ANDRES - 16 6th 6th 4th
029 LETHBRIDGE BMX AB Devin VANDERVEEN - 17 4th 7th 6th
12 Lethbridge Bmx AB Connor TRECHKA
Precision Powersports
- 17 5th 5th 7th
9 Cochrane Bmx AB Luke CHRISTENSEN - 18 7th 6th 5th
O7 Red Deer Bmx AB Grady MCLEOD - 18 7th 5th 6th
3 Airdrie Bmx AB Isaac BABER - 20 6th 7th 7th

10 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 RED DEER BMX AB Carson KOWASKI 1 10 DNF:8 1st 1st
AB4 Red Deer Bmx AB Nickolas NUGENT 2 11 7th 2nd 2nd
4 Red Deer Bmx AB Joron DYOK 3 11 2nd 5th 4th
AB3 CALGARY BMX AB Joey HUBER
Havoc Hockey
4 12 3rd 6th 3rd
N6 CALGARY BMX AB Tristan STOREY
1676639 Ltd
5 12 1st 3rd 8th
AB6 Stony Plain Bmx AB Drey HOLINSKI
Quick Response Fire Protection Ltd.
6 16 4th 7th 5th
N8 Airdrie Bmx AB Atley CARSON
DKOI Bikes/Bombshell
7 16 6th 4th 6th
5 Okotoks Bmx AB Teagan SLAPMAN 8 20 5th 8th 7th

11 Novice Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
318 EDMONTON BMX AB Aiden DUMONCEAUX 1st - 4 1st 1st 2nd
519 Club Unknown ? Kine FOSTER
FXR
2nd - 5 3rd 1st 1st
824 Club Unknown ? Jared ADAM 3rd - 6 2nd 3rd 1st
6 Red Deer Bmx AB Dawson CAMPBELL 4th - 6 2nd 2nd 2nd
807 Club Unknown ? Jaxon FRENCH 5th - 7 1st 3rd 3rd
624 Independent CAN James PETRIE
Joe's Bikes and Other Delights
6th - 12 4th 4th 4th
8 Airdrie Bmx AB Creston HENDERSON 7th - 8 3rd 2nd 3rd
120 Lethbridge Bmx AB Eric KITT - 13 4th 4th 5th
805 Cochrane Bmx AB Reid HUFF - ## DNF:5 CR:7 DNS

11 Intermediate Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
407 CALGARY BMX AB Wout REHORST 1st - 4 1st 1st 2nd
3 Stony Plain Bmx AB Frank DOERR 2nd - 8 5th 2nd 1st
105 EDMONTON BMX AB Owen DUBBELDAM 3rd - 3 1st 1st 1st
AB4 OKOTOKS BMX AB Jaron DEERING 4th - 8 2nd 3rd 3rd
10 AIRDRIE BMX AB Tyler RYAN
R T Mudding
5th - 9 3rd 2nd 4th
5 Calgary Bmx AB Owen FRANK 6th - 10 4th 3rd 3rd
13 Medicine Hat Bmx AB Cody HERTER
Dirty Deeds
7th - 11 3rd 4th 4th
8 Red Deer Bmx AB Reginald ROOKS 8th - 8 2nd 4th 2nd
01 CALGARY BMX AB Riley KIMMITT - 14 4th 5th 5th
7 Airdrie Bmx AB Liam HARRISON - 15 5th 5th 5th

11 Expert Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
308 Stony Plain Bmx AB Sebastian WEBB
Phoenix Roofing
1st - 6 1st 1st 4th
AB1 CALGARY BMX AB Dylan TREMEL
Crupi
2nd - 4 2nd 1st 1st
1 Calgary Bmx AB Max GANAKOVSKY
Vista Projects Ltd
3rd - 5 1st 3rd 1st
AB3 Edmonton Bmx AB Tristin PASITNEY
Cranx BMX
4th - 7 2nd 2nd 3rd
7 Edmonton Bmx AB Caleb JONES
Crupi Team Green Canada
5th - 10 4th 4th 2nd
AB8 Red Deer Bmx AB Noah BOYKO
Staats Lone Wolf
6th - 10 3rd 3rd 4th
5 EDMONTON BMX AB Josh OGILVIE
Velocity
DNF - 9 3rd 4th 2nd
9 AIRDRIE BMX AB Cole DANBY
Dkoi Bikes and Bombshell
- 12 4th 5th 3rd
501 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
DWs Delux Sammiches or Chikin
- 12 5th 2nd 5th

12 Novice Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
5 EDMONTON BMX AB Gavin OTSUJI 1 5 1st 3rd 1st
929 St. Albert Bmx AB Ryan RACICH 2 6 2nd 2nd 2nd
818 CALGARY BMX AB Ryan GREEN
Go Pages
3 9 4th 1st 4th
7 OKOTOKS BMX AB Kade MOTYCKA 4 10 3rd 4th 3rd
8 Airdrie Bmx AB Jack HEARTY 5 15 5th 5th 5th

12 Intermediate Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
6X AIRDRIE BMX AB Luka DIKIC 1st - 4 1st 2nd 1st
7 RED DEER BMX AB Deacyn PARK 2nd - 6 2nd 3rd 1st
AB8 Calgary Bmx AB Cole ELSON 3rd - 10 3rd 1st 6th
11 Airdrie Bmx AB Caleb HASSELBERG 4th - 6 1st 1st 4th
8 Edmonton Bmx AB Zachary HOGAN
GHP Canada
5th - 7 3rd 2nd 2nd
5 CALGARY BMX AB Colten RICHTER 6th - 8 2nd 3rd 3rd
3 Lethbridge Bmx AB Keegan PHILPOT
Godspeed longboards
7th - 11 4th 5th 2nd
207 Red Deer Bmx AB Ethan HOLTZ 8th - 12 5th 4th 3rd
2 Airdrie Bmx AB Brady ESAU
ParaSport Science
- 12 4th 4th 4th
321 Club Unknown ? Jacob FEATHERSTONE - 16 6th 5th 5th
12 Edmonton Bmx AB Damien STREADWICK - 17 6th 6th 5th
6 Airdrie Bmx AB Ryland FOUGERE - 17 5th 6th 6th

12 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Airdrie Bmx AB Liam MULLETT
Alberta Team
1 3 1st 1st 1st
206 CALGARY BMX AB Matthew PRIMEAU
Prime Developments
2 7 2nd 2nd 3rd
AB4 AIRDRIE BMX AB Nicholas MOODOO
RT Muddin
3 10 4th 4th 2nd
AB6 STONY PLAIN BMX AB Zackery (BLAIR) WORBECK
Velocity
4 13 3rd 3rd 7th
4 Okotoks Bmx AB Rylan SLAPMAN 5 14 5th 5th 4th
AB7 Airdrie Bmx AB Nicholas NORTHWOOD 6 17 6th 6th 5th
AB5 Airdrie Bmx AB Tyler SMITH 7 20 7th 7th 6th

13 Novice Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
23 Club Unknown ? Deklan VELTKAMP 1 4 2nd 1st 1st
507 CALGARY BMX AB Landon CRONK 2 7 3rd 2nd 2nd
129 ST. ALBERT BMX AB Jacob KRILL 3 10 4th 3rd 3rd
517 Lethbridge Bmx AB Andrew DURLING 4 13 5th 4th 4th
509 Airdrie Bmx AB Allan PLUNKETT 5 13 1st 5th CR:7

13 Intermediate Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
4 EDMONTON BMX AB Nathanial OTSUJI 1 5 2nd 2nd 1st
8 Airdrie Bmx AB Sidney ENGLOT
RT Mud Consulting LTD
2 6 1st 3rd 2nd
116 Airdrie Bmx AB Kaileb DOWSON 3 9 4th 1st 4th
9 Red Deer Bmx AB Zachary REPP 4 10 3rd 4th 3rd
406 OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK
Alias
5 18 7th 5th 6th
123 Calgary Bmx AB Josh UKRAINETZ
Vulture Energy & Mom's Wallet
6 19 6th 8th 5th
O15 Okotoks Bmx AB Connor MOLDENHAUER 7 20 5th 7th 8th
7 Okotoks Bmx AB Darren COMMANDEUR 8 21 8th 6th 7th

13 Expert Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
199 British Columbia BC Ryan TOUGAS
Yess BMX
1st - 3 1st 1st 1st
N1 STONY PLAIN BMX AB Conner OLIVER
Alberta Team
2nd - 5 2nd 2nd 1st
AB2 CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI 3rd - 4 1st 1st 2nd
AB3 Calgary Bmx AB Benjamin BESSEL
Vulture Energy Ltd.
4th - 8 2nd 3rd 3rd
AB8 EDMONTON BMX AB Zach NEUFELD
Velocity
5th - 8 4th 2nd 2nd
222 Lethbridge Bmx AB Lucas SCHMIDTLER
Bert & Macs Sports/Lafarge
6th - 10 3rd 3rd 4th
2 St. Albert Bmx AB Matthew MCMURDO 7th - 11 4th 4th 3rd
AB7 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE
Crupi Team Green Canada
- 13 5th 4th 4th
3 Edmonton Bmx AB Benjamin STREADWICK - 13 3rd 5th 5th

14 Novice Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
4 St. Albert Bmx AB Kaleb SAGAN 1 5 3rd 1st 1st
3 Calgary Bmx AB Tatum PARKER 2 5 1st 2nd 2nd
126 Cochrane Bmx AB Joel HUFF 3 8 2nd 3rd 3rd
105 Edmonton Bmx AB Tyler BLAIS 4 12 4th 4th 4th

14 Intermediate Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
6 AIRDRIE BMX AB Jack ZRUNA
B&P Cycle
1 3 1st 1st 1st
7 CALGARY BMX AB Ethan FREEMAN 2 7 2nd 3rd 2nd
11 Calgary Bmx AB Jordan ROCHELEAU 3 8 3rd 2nd 3rd
9 OKOTOKS BMX AB Caleb BOONE
Team Boone
4 12 4th 4th 4th

14 Expert Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 St. Albert Bmx AB Jared HILDEBRANDT
ghp canada
1st - 3 1st 1st 1st
N6 EDMONTON BMX AB Connor WENSEL
AB Team/ Cranx
2nd - 7 3rd 2nd 2nd
409 Stony Plain Bmx AB Ethan ADAMS 3rd - 7 3rd 3rd 1st
AB7 Calgary Bmx AB Matteo BREGLIANO
Elizabeth Street Pet Hospital
4th - 9 2nd 2nd 5th
AB4 Airdrie Bmx AB Brycen ANDREWS
RT Muddin
5th - 11 4th 3rd 4th
712 Calgary Bmx AB Brendan VANDERKUIP
Mom and Dad
6th - 10 4th 4th 2nd
7 Airdrie Bmx AB Zachary RYAN
R T Mudding
7th - 9 1st 5th 3rd
04 OKOTOKS BMX AB Wyatt ANDRES 8th - 7 2nd 1st 4th
AB6 Okotoks Bmx AB Kieran SLAPMAN - 12 5th 4th 3rd
1 STONY PLAIN BMX AB Damien WILDING
Straight Up Erectors
- 15 5th 5th 5th

15 Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Airdrie Bmx AB Zach CROFT
AB Prov Team B&P Cycle
1 3 1st 1st 1st
AB6 AIRDRIE BMX AB Riley MAY (15IM)
Team Dkoi AB
2 7 3rd 2nd 2nd
3 EDMONTON BMX AB Chase BAINARD-BEGIN
Velocity
3 8 2nd 3rd 3rd

16 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
601 Calgary Bmx AB Corbin RUTHVEN 1 4 1st 1st 2nd
N4 Airdrie Bmx AB James ZRUNA
B&P Cycle
2 5 2nd 2nd 1st
5 Medicine Hat Bmx AB Jesseppe HERTER
Dirty Deeds
3 9 3rd 3rd 3rd
01 MEDICINE HAT BMX AB Nicholas DOEHRING 4 12 4th 4th 4th
6 RED DEER BMX AB Jordan BOONE 5 15 5th 5th 5th

17 to 24 Intermediate Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 INDEPENDENT CAN Nicholas WOLUSCHUK-FRANK 1 4 1st 1st 2nd
3 Stony Plain Bmx AB Ross TOMLINSON 2 6 2nd 3rd 1st
AB6 Airdrie Bmx AB Jordan HARRIS (16IM) 3 8 3rd 2nd 3rd
2 AIRDRIE BMX AB Kolbi SMITH-HEIN
RT Muddin
4 13 4th 4th 5th
2X AIRDRIE BMX AB Konner SMITH-HEIN
RT Muddin
5 14 5th 5th 4th
226 Club Unknown ? Royce ROBINS (24NM) 6 18 6th 6th 6th

17 to 24 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Edmonton Bmx AB Brian JOHNSON 1 4 1st 2nd 1st
AB7 Airdrie Bmx AB Benjamin CROFT
B&P Cycle
2 6 3rd 1st 2nd
AB6 MEDICINE HAT BMX AB Lance TESSIER
Iron Horse Energy
3 8 2nd 3rd 3rd
AB5 Medicine Hat Bmx AB Lance PHILLIPS 4 13 4th 5th 4th
804 St. Albert Bmx AB Devon VICKERY
GHP
5 14 5th 4th 5th

30 to 39 Novice Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
22 Cochrane Bmx AB Tyler SEMMENS
Vicious cycle/grizzly outdoor
1 5 1st 2nd 2nd
AB4 OKOTOKS BMX AB Kurt MOTYCKA 2 7 3rd 3rd 1st
AB7 Medicine Hat Bmx AB Andrew MOTZ 3 9 2nd 4th 3rd
N7 CALGARY BMX AB Clayton STOREY
1676639 Ltd
4 13 4th 1st 8th
410 COCHRANE BMX AB Kyle THOMSON 5 14 5th 5th 4th
113 Edmonton Bmx AB Cory ZAKOWSKY 6 17 6th 6th 5th
805 Cochrane Bmx AB Bradley CHRISTENSEN 7 20 7th 7th 6th
226 Cochrane Bmx AB Dallas PIKE 8 23 8th 8th 7th

30 to 39 Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1X AIRDRIE BMX AB Jordan ABRAHAMSON (29XM)
RT Muddin
1 3 1st 1st 1st
AB8 Red Deer Bmx AB Lyndon RUSH 2 8 4th 2nd 2nd
AB1 Lethbridge Bmx AB Darren WILLIAMS (40+XM)
DW's Delux Sammiches OR Chikin
3 9 3rd 3rd 3rd
910 Medicine Hat Bmx AB Justin DOEHRING (29XM) 4 10 2nd 4th 4th
411 RED DEER BMX AB Shawn LEE (40+XM)
Staats Lone Wolf Rocky Mtn Bike'n Board
5 16 5th 5th 6th
AB3 Edmonton Bmx AB Adam KNIGHT
Velocity cycle
6 17 6th 6th 5th

40+ Novice Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
703 Lethbridge Bmx AB Chris FERGUSON 1st - 5 2nd 2nd 1st
AB2 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT 2nd - 3 1st 1st 1st
AB5 AIRDRIE BMX AB Dennis STATHAM 3rd - 6 3rd 1st 2nd
4 CALGARY BMX AB Bruno STAPPERS 4th - 7 1st 2nd 4th
AB4 Calgary Bmx AB Marco BREGLIANO
Elizabeth Street Pet Hospital
5th - 10 4th 3rd 3rd
705 Calgary Bmx AB James VANDERKUIP 6th - 12 4th 5th 3rd
714 Calgary Bmx AB Darcy FRANK 7th - 10 3rd 3rd 4th
119 Calgary Bmx AB Sascha CHIRZYNSKI DNF - 8 2nd 4th 2nd
114 OKOTOKS BMX AB Casey SHANK - 15 6th 4th 5th
211 Okotoks Bmx AB Devin ST. DENNIS - 16 5th 6th 5th
101 Edmonton Bmx AB Roy NOBES - 16 5th 5th 6th
AB8 Calgary Bmx AB Igor GANAKOVSKY
Vista Projects Ltd
- ## CR:8 DNS DNS

Cruiser 10 to 12 Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 RED DEER BMX AB Noah BOYKO 1 3 1st 1st 1st
AB3 EDMONTON BMX AB Caleb JONES 2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 Red Deer Bmx AB John SANSOM 3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 13 and 14 Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
220 EDMONTON BMX AB Zach NEUFELD
Velocity
1 3 1st 1st 1st
207 Club Unknown ? Miles COLE 2 6 2nd 2nd 2nd
726 EDMONTON BMX AB Taryk JANKE 3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 30 to 39 Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
909 Club Unknown ? Pardo ZAMBARNA 1 5 3rd 1st 1st
818 Medicine Hat Bmx AB Lance PHILLIPS (17-29MC) 2 8 4th 2nd 2nd
728 Lethbridge Bmx AB Richard PETRIK 3 8 1st 4th 3rd
AB2 Medicine Hat Bmx AB Nick GAUTHIER 4 12 2nd 3rd 7th
5 Lethbridge Bmx AB Mathew TRECHKA
Precision Powersports
5 14 5th 5th 4th
823 EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT 6 17 6th 6th 5th
123 CALGARY BMX AB Frederick BEST 7 20 7th 7th 6th

Cruiser 40+ Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
411 RED DEER BMX AB Shawn LEE 1st - 7 3rd 1st 3rd
1 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT 2nd - 6 1st 3rd 2nd
74 British Columbia BC Jon RONDEAU 3rd - 4 1st 2nd 1st
AB1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
DW's Delux Sammiches OR Chikin
4th - 5 2nd 1st 2nd
713 Edmonton Bmx AB Bradley STREADWICK 5th - 7 2nd 4th 1st
AB4 RED DEER BMX AB Greg NELSON 6th - 11 3rd 5th 3rd
AB5 CALGARY BMX AB Darcy FRANK 7th - 10 4th 2nd 4th
114 OKOTOKS BMX AB Casey SHANK 8th - 12 4th 3rd 5th
10 AIRDRIE BMX AB Brad WILSON - 13 5th 4th 4th
920 AIRDRIE BMX AB Will JONES - ## CR:7 DNS DNS

Cruiser 30 to 39 Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Rhonda GRENIER 1 3 1st 1st 1st
6 EDMONTON BMX AB Michelle TOWER 2 7 2nd 2nd 3rd
608 CALGARY BMX AB Tasha BEST 3 8 3rd 3rd 2nd

Cruiser 40+ Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 LETHBRIDGE BMX AB Deborah WILLIAMS
DW's Delux Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
7 Calgary Bmx AB Erin FRANK 2 6 2nd 2nd 2nd
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Tasha ENNS 3 9 3rd 3rd 3rd

Jr. Devo Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
216 Ontario ON Josh SAMELLS
Team Ontario/Live to Play Sports/MillTown Cycle/Joyride
1 3 1st 1st 1st
BC1 British Columbia BC Benjamin LESLIE
Factory Rival Racing/Team BC
2 7 2nd 3rd 2nd
N2 Lethbridge Bmx AB Riley LAVORATO
Bert & Mac's and Riders Company
3 10 3rd 4th 3rd
AB1 AIRDRIE BMX AB Lukas BECKER
B&P Cycle/ Team AB
4 13 4th 5th 4th
BC2 British Columbia BC Aidan WEBBER
Team BC/SEI racing/ YESS Bmx
5 13 5th 2nd 6th
N1 Airdrie Bmx AB Zach CROFT
AB Prov Team B&P Cycle
6 17 6th 6th 5th
100 British Columbia BC Connor MCCORMICK 7 21 7th 7th 7th

Jr. Devo Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
W8 St. Albert Bmx AB Avriana HEBERT
Factory Yess
1 4 1st 2nd 1st
N1 St. Albert Bmx AB Cayleigh VAN STAALDUINEN
Factory Staats/Ciari, Alberta Provincial team
2 5 2nd 1st 2nd
N2 British Columbia BC Alison GRECHT
Cycling BC/Answer Ssquared Canada
3 9 3rd 3rd 3rd
N3 Calgary Bmx AB Kelly Ann HEUGHAN
Team Alberta Well Green Tech
4 12 4th 4th 4th

Top of Report