End of Report

Calgary Canada Cup #6 | Provincial #7 - August 29, 2015

BMX EVENT MANAGER, Report Created 30/Aug/2015 21:07:10

FULL RESULTS

Total Entries = 478

Total Riders = 460

Junior Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Calgary Bmx AB Daina TUCHSCHERER
Pure Bicycles, Global Relay, Alberta Bicycle, Sport Check, Time, Sidi, TLD
1 3 1st 1st 1st
55 British Columbia BC Drew MECHIELSEN
Factory YESS
2 6 2nd 2nd 2nd
702 Quebec QC Megane BELANGER
TEAM Quebec/Cycle-MAX Racing
3 10 4th 3rd 3rd
N4 Ontario ON Emily MACPHERSON
Team Ontario/Haro /Live to Play Sports /Joyride
4 12 3rd 4th 5th
N3 Calgary Bmx AB Brianne VANDERKUIP
Meybo Alias X-brand goggles
5 14 5th 5th 4th

Junior Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS M 1 M 2 M 3
155 British Columbia BC Alex TOUGAS
Team BC, Yess BMX
1st 3 1st 1st 1st
705 Quebec QC Gaby MALENFANT 2nd 3 1st 1st 1st
274 STONY PLAIN BMX AB Kiran KAWA
Alberta Provincial Team
3rd 12 4th 5th 3rd
986 COCHRANE BMX AB Taylor OTTERSON 4th 11 5th 4th 2nd
N5 Airdrie Bmx AB River PEACOCK
Alberta BMX Team
5th 7 2nd 2nd 3rd
AB07 Calgary Bmx AB Cody KNAPPE
Cranx BMX Racing
6th 10 4th 4th 2nd
612 Stony Plain Bmx AB Deven KAWA 7th 10 2nd 2nd 6th
AB4 Red Deer Bmx AB Chase HARRISON
Spy
DNF 10 3rd 3rd 4th
N8 Ontario ON Nicholas DOYLE
Team Ontario
13 3rd 3rd 7th
AB01 AIRDRIE BMX AB Liam HOBBS
Velocity
15 5th 5th 5th
911 COCHRANE BMX AB Noah MAISONNEUVE
Fitted Graphics
17 6th 6th 5th
AB05 Red Deer Bmx AB Coleman KOMULA 18 7th 7th 4th
516 LETHBRIDGE BMX AB Tyler ENNS 18 6th 6th 6th
N4 Ontario ON Alex WRIGHT
Team Ontario/Haro Canada/Live to Play/Joyride 150
## CR:9 DNS DNS

Elite Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
96 New Zealand Sarah WALKER 1 3 1st 1st 1st
39 Thailand Amanda CARR
J&R Bicycles & Roza
2 6 2nd 2nd 2nd
82 Ontario ON Amelia WALSH
Clif Bar & GT Bicycles
3 9 3rd 3rd 3rd
72 Medicine Hat Bmx AB Chelsea KINGSTON
Dirty Deeds
4 12 4th 4th 4th
125 British Columbia BC Erin KINNIE
GHP Canada
5 15 5th 5th 5th
780 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN 6 18 6th 6th 6th
14 MEDICINE HAT BMX AB Yvonne MCLEAN 7 21 7th 7th 7th

Elite Male (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS M 1 M 2 M 3
279 New Zealand Trent JONES 1st 3 1st 1st 1st
94 AIRDRIE BMX AB James BROWN
Troy Lee Designs, Deft Family
2nd 3 1st 1st 1st
15 British Columbia BC Kevin HILL
Oakley
3rd 15 5th 7th 3rd
915 Mexico Fernie JACQUEZ 4th 6 2nd 2nd 2nd
876 Jamaica Maliek BYNDLOSS
SSQUARED/ANSWER
5th 9 3rd 3rd 3rd
927 New Zealand Nicholas FOX
YessBMX
6th 10 3rd 3rd 4th
66 British Columbia BC James PALMER
Yess BMX
7th 6 2nd 2nd 2nd
113 CALGARY BMX AB Tanner VANDENHOVEN
Staats
8th 13 4th 5th 4th
803 CALGARY BMX AB Adam BOURNS
Cranx
14 5th 4th 5th
217 OKOTOKS BMX AB Jeffrey JACOBSEN
Alias
15 4th 6th 5th
214 British Columbia BC Jared ENNIS
Maple Ridge Cycle, Bell Helmets
17 7th 4th 6th
403 Airdrie Bmx AB Alexander SAILER
Staats LoneWolf
18 6th 5th 7th
512 EDMONTON BMX AB Ray FENWICK 21 8th 7th 6th
780 Stony Plain Bmx AB Mitchell WARKEN 21 6th 8th 7th
99 ST. ALBERT BMX AB Manuel CADLE
GHP
21 7th 6th 8th

6 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 Calgary Bmx AB Peytyn FRANK 1 3 1st 1st 1st
AB4 EDMONTON BMX AB Claire REID
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
115 Cochrane Bmx AB Solvay SEMMENS
Vicious cycle/Grizzly Outdoor
3 9 3rd 3rd 3rd

8 Novice Female (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
910 Stony Plain Bmx AB Kaylee HARRISON 1st - 5 2nd 1st 2nd
915 EDMONTON BMX AB Lauren DUBBELDAM 2nd - 8 4th 1st 3rd
AB4 Edmonton Bmx AB Taryn BAILLIE
Tiger Electric Ltd
3rd - 6 3rd 2nd 1st
014 STONY PLAIN BMX AB Trystyn OTTO 4th - 6 1st 3rd 2nd
3 Calgary Bmx AB Jada DUECK 5th - 6 1st 4th 1st
731 St. Albert Bmx AB Heidi MCMURDO 6th - 12 3rd 3rd 6th
6 Calgary Bmx AB Emerson MCTAGGART 7th - 13 6th 4th 3rd
AB3 Airdrie Bmx AB Reese OCHITWA
Bombshell
8th - 8 2nd 2nd 4th
AB5 St. Albert Bmx AB Faith FEDYNIAK
Joe's Bikes and other Delights
- 14 5th 5th 4th
AB2 Red Deer Bmx AB Amelia RUSH (6XF) - 17 6th 6th 5th
AB1 Medicine Hat Bmx AB Myla MOTZ (6XF) - 17 4th 8th 5th
108 AIRDRIE BMX AB Brianne KILLEEN-KIMPE - 17 5th 5th 7th
530 COCHRANE BMX AB Ashtynn FORSBERG (7NF) - 20 7th 7th 6th
AB7 Red Deer Bmx AB Rachel WAKALUK - 21 7th 6th 8th
21 Airdrie Bmx AB Shelby ADRIAN (7NF) - 22 8th 7th 7th

9 Novice Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 Airdrie Bmx AB Lydia ENGLOT
RT Mud Consulting LTD
1 3 1st 1st 1st
917 Lethbridge Bmx AB Alexia PETRIK 2 9 4th 3rd 2nd
907 Red Deer Bmx AB Macie HOLTZ 3 10 2nd 2nd DNF:6
103 COCHRANE BMX AB Sienna FOSTER 4 12 5th 4th 3rd
AB8 Stony Plain Bmx AB Taya GORDON
State and Main
5 12 3rd 5th 4th
824 ST. ALBERT BMX AB Savannah KRILL 6 17 6th 6th 5th

9 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 CALGARY BMX AB Hailey TREMEL
Crupi
1 3 1st 1st 1st
AB4 STONY PLAIN BMX AB Mackenzie WORBECK
Velocity
2 7 2nd 3rd 2nd
AB1X STONY PLAIN BMX AB Jalyn HOLINSKI (8XF)
Quick Response Fire Protection Ltd.
3 8 3rd 2nd 3rd
AB6 Airdrie Bmx AB Sydney SMITH 4 14 4th 6th 4th
AB7 EDMONTON BMX AB Natalia REID
Velocity
5 14 5th 4th 5th
AB3 Calgary Bmx AB Aurora ROCHELEAU 6 17 6th 5th 6th

10 Novice Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Airdrie Bmx AB Skyla GRENIER 1 3 1st 1st 1st
AB8 Red Deer Bmx AB Holly MCLEOD 2 9 2nd 2nd 5th
8 Calgary Bmx AB Devin POINTEN 3 10 5th 3rd 2nd
125 Cochrane Bmx AB Mackenzie HILTON 4 13 6th 4th 3rd
616 Cochrane Bmx AB Ella BUSBY 5 16 3rd 7th DNF:6
523 Calgary Bmx AB Samantha BEST 6 17 7th 6th 4th
7 EDMONTON BMX AB Kaylynn BAINARD-NOBES
Velocity
7 18 4th 5th CR:9

10 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Airdrie Bmx AB Abygale REEVE 1 3 1st 1st 1st
AB5 RED DEER BMX AB Devon MURFITT 2 7 3rd 2nd 2nd
1 Medicine Hat Bmx AB Hallie GAUTHIER 3 8 2nd 3rd 3rd
AB3 Airdrie Bmx AB Hannah NORTHWOOD 4 12 4th 4th 4th

11 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
615 Lethbridge Bmx AB Brenna DURLING 1 4 1st 1st 2nd
718 Edmonton Bmx AB Morgan ZIMMERMANN 2 5 2nd 2nd 1st
4 CALGARY BMX AB Lana CARLING 3 11 4th 4th 3rd
124 ST. ALBERT BMX AB Isabella KRILL 4 12 3rd 3rd CR:6

11 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 EDMONTON BMX AB Amber HUPKA
Velocity
1 4 2nd 1st 1st
N2 Okotoks Bmx AB Sophie GIBBS 2 5 1st 2nd 2nd
AB5 Edmonton Bmx AB Delaney JONES
Crupi Team Green Canada
3 9 3rd 3rd 3rd
AB3 Calgary Bmx AB Isabella BREGLIANO
Elizabeth Street Pet Hospital
4 12 4th 4th 4th
AB7 EDMONTON BMX AB Mallory OGILVIE
Velocity
5 15 5th 5th 5th
AB4 OKOTOKS BMX AB Jorianna MCALISTER
Rollfab
6 18 6th 6th 6th

12 Novice Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Cochrane Bmx AB Katie SCOTT
Bike Bros
1 3 1st 1st 1st
AB6 RED DEER BMX AB Kyleigh BOYLAN 2 7 2nd 3rd 2nd
AB7 OKOTOKS BMX AB Briony FOKKENS
Rockstar Family
3 8 3rd 2nd 3rd
5 Calgary Bmx AB Keanna DUECK 4 12 4th 4th 4th
AB8 Red Deer Bmx AB Jaedan DYOK 5 16 6th 5th 5th
812 Red Deer Bmx AB Nia LAPORTE 6 17 5th 6th 6th

13 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 EDMONTON BMX AB Madelin OGILVIE
Velocity
1 4 2nd 1st 1st
N2 Red Deer Bmx AB Molly SIMPSON 2 5 1st 2nd 2nd
AB 3 Edmonton Bmx AB Emma WORKUN
ATOMIC IMPROV
3 10 3rd 3rd 4th
AB1X RED DEER BMX AB Lindsay HALL (12XF) 4 11 4th 4th 3rd
AB4 Airdrie Bmx AB Emily HENDERSON (12XF)
Devo
5 15 5th 5th 5th

14 Novice Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
206 Club Unknown ? Makenna FOSTER (13NF)
FXR
1 4 1st 1st 2nd
AB4 Cochrane Bmx AB Coralee HILTON 2 5 2nd 2nd 1st
116 Edmonton Bmx AB Tegan PASITNEY
Atomic Improv
3 11 5th 3rd 3rd
4 Calgary Bmx AB Willow POINTEN (13NF) 4 13 3rd 6th 4th
AB5 Red Deer Bmx AB Isabelle MCLEAN 5 13 4th 4th 5th
124 Okotoks Bmx AB Paige MOLDENHAUER 6 17 DNF:6 5th 6th

15 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Calgary Bmx AB Kelly Ann HEUGHAN
Team Alberta Well Green Tech
1 3 1st 1st 1st
N1 Calgary Bmx AB Jordan KNAPPE (14XF)
Alberta BMX
2 7 2nd 2nd 3rd
AB4 STONY PLAIN BMX AB Jensen SPROXTON 3 10 4th 4th 2nd
AB3 Lethbridge Bmx AB Kendra ENNS
Bert & Macs
4 10 3rd 3rd 4th
AB3X MEDICINE HAT BMX AB Geneva GRONDIN (14XF) 5 15 5th 5th 5th

16 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Lethbridge Bmx AB Jordan JENSEN
Monarch Roofing Center
1 4 2nd 1st 1st
AB4 Calgary Bmx AB Mckayla ROCHELEAU 2 5 1st 2nd 2nd
AB3 St. Albert Bmx AB Vanessa WHALING 3 9 3rd 3rd 3rd
AB5 Medicine Hat Bmx AB Jessalyn PHILLIPS 4 12 4th 4th 4th

17 & Over Novice Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS (17+XF)
DWs Delux Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
AB6 Calgary Bmx AB Kiera ROXBURGH (16NF)
PT Kinetics
2 6 2nd 2nd 2nd
326 Airdrie Bmx AB Rhonda GRENIER 3 10 4th 3rd 3rd
AB3 Club Unknown ? Samantha ANDRES 4 11 3rd 4th 4th
2 EDMONTON BMX AB Michelle TOWER 5 16 5th 5th 6th
707 MEDICINE HAT BMX AB Amber HARNETT 6 17 6th 6th 5th
708 Lethbridge Bmx AB Tasha ENNS 7 21 7th 7th 7th

5 Novice Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
121 Calgary Bmx AB Holden HETTINGA 1 4 1st 1st 2nd
627 EDMONTON BMX AB Toby DUBBELDAM 2 5 2nd 2nd 1st
708 Edmonton Bmx AB Blake POTTER 3 11 4th 3rd 4th
506 St. Albert Bmx AB Brody PARDY 4 12 3rd 4th 5th
316 Okotoks Bmx AB Harper ROMMENS
FloCorr Services
5 14 5th 6th 3rd
227 CALGARY BMX AB Charlie VAN DER VEEN 6 20 7th 7th 6th
321 RED DEER BMX AB Jace SETTERS 7 21 6th 5th CR:10
307 CALGARY BMX AB Kieran HICKS - ## CR:10 DNS DNS

5 Intermediate Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Airdrie Bmx AB Gage CARSON
DKOI Bikes/Bombshell
1 3 1st 1st 1st
505 Cochrane Bmx AB Dreven HAMEL 2 6 2nd 2nd 2nd
324 Stony Plain Bmx AB Parker HARRISON 3 10 3rd 3rd 4th
623 LETHBRIDGE BMX AB Liam KITT
Nails by Char
4 12 4th 5th 3rd
608 Red Deer Bmx AB Dane ST DENNIS 5 14 5th 4th 5th
622 MEDICINE HAT BMX AB Dylan HARNETT 6 18 6th 6th 6th

6 Novice Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
526 AIRDRIE BMX AB Ryder COLBY 1 5 2nd 2nd 1st
423 St. Albert Bmx AB Brody ARTHUR 2 9 3rd 3rd 3rd
219 AIRDRIE BMX AB Gavin WILSON 3 10 1st 1st 8th
504 Airdrie Bmx AB Keinyn LE GROS 4 11 5th 4th 2nd
603 LETHBRIDGE BMX AB Aiden MABIE 5 13 4th 5th 4th
211 Edmonton Bmx AB Xavier ZAKOWSKY 6 18 7th 6th 5th
702 Calgary Bmx AB Jayden DOUCETTE 7 19 6th 7th 6th
119 Medicine Hat Bmx AB Jd ARDRON 8 23 8th 8th 7th

6 Intermediate Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
420 Edmonton Bmx AB Easton TANSOWNY 1 7 4th 2nd 1st
AB7 Stony Plain Bmx AB Lucas BROWN
Tru-Fab
2 7 2nd 3rd 2nd
AB3 Red Deer Bmx AB Kanein BAUMUNG 3 9 1st 1st 7th
909 Lethbridge Bmx AB Cash WALKER
Triangle W
4 13 5th 5th 3rd
502 CALGARY BMX AB Jarett HARVEY 5 13 3rd 4th 6th
AB4 Red Deer Bmx AB Xander HURTEAU 6 16 6th 6th 4th
328 Okotoks Bmx AB Ewan THOMSON 7 19 7th 7th 5th
316 Cochrane Bmx AB Nathan VLAHAKIS - ## DNF:8 CR:10 DNS

7 Novice Male (16 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
819 Cochrane Bmx AB Joshua HAGEL 1st - 3 1st 1st 1st
7 Airdrie Bmx AB Reuben BABER 2nd - 12 3rd 2nd 7th
5 COCHRANE BMX AB Caleb CAREY 3rd - 4 1st 2nd 1st
10 AIRDRIE BMX AB Carter DAVIDSON 4th - 12 5th 3rd 4th
617 Cochrane Bmx AB Spencer JONES 5th - 12 6th 4th 2nd
8 Airdrie Bmx AB Lucas ENGLOT
RT Mud Consulting LTD
6th - 14 4th 5th 5th
518 AIRDRIE BMX AB Brayson KLEIN 7th - 5 2nd 1st 2nd
708 RED DEER BMX AB Spencer EGGLETON 8th - 11 5th 3rd 3rd
619 LETHBRIDGE BMX AB Parker THOMAS - 14 2nd 4th 8th
324X LETHBRIDGE BMX AB Maksym CHERNEZKY - 15 4th 5th 6th
924 Airdrie Bmx AB Gabriel BLONDEAU - 17 7th 7th 3rd
324 OKOTOKS BMX AB Harley DEGLOW - 18 8th 6th 4th
AB6 Stony Plain Bmx AB Parx GORDON
Original Joe's
- 19 7th 7th 5th
628 AIRDRIE BMX AB Nikylo EMERSON - 19 6th 6th 7th
513 Calgary Bmx AB Mitchell HALL - 21 3rd DNF:8 CR:10
505 Cochrane Bmx AB Cohen CHRISTENSEN - 22 8th 8th 6th

7 Intermediate Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 STONY PLAIN BMX AB Liam VANOENE
Time Out Beauty Retreat
1st - 5 1st 2nd 2nd
AB1 Cochrane Bmx AB Aj LAURELL 2nd - 6 1st 3rd 2nd
AB8 Cochrane Bmx AB Mason PIKE 3rd - 4 2nd 1st 1st
718 Airdrie Bmx AB Finn MCNAMARA 4th - 7 3rd 1st 3rd
403 Club Unknown ? Landen HIEBERT 5th - 12 4th 4th 4th
AB7 EDMONTON BMX AB Brady PEARSON
Velocity
6th - 10 5th 2nd 3rd
AB4 Cochrane Bmx AB Jaxson ROSS 7th - 6 2nd 3rd 1st
103 Club Unknown ? Colton MICHAEL 8th - 12 3rd 4th 5th
3 Calgary Bmx AB Bennett MCTAGGART - 13 4th 5th 4th
122 Red Deer Bmx AB Jayden PRATT - ## CR:7 DNS DNS

7 Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
522 Edmonton Bmx AB Nolan REILING
Opus Stewart Weir
1 5 3rd 1st 1st
AB1 Red Deer Bmx AB Chase ARANEDA (6XM) 2 5 1st 2nd 2nd
02 RED DEER BMX AB Ryland GOULDING (6XM)
Forever Floors
3 8 2nd 3rd 3rd

8 Novice Male (21 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
605 COCHRANE BMX AB Roman BOKROS 1st 1st - 4 1st 1st 2nd
823 St. Albert Bmx AB Parker HOCHREITER 2nd 4th - 3 1st 1st 1st
301 OKOTOKS BMX AB Cole WILLCOTT 3rd 2nd - 8 2nd 2nd 4th
029 EDMONTON BMX AB Russell KALASHNIKOFF 4th 3rd - 6 2nd 3rd 1st
11 Red Deer Bmx AB Wyatt SIMPSON 5th 3rd - 7 4th 2nd 1st
106 Cochrane Bmx AB Xander HAMEL 6th 2nd - 8 1st 4th 3rd
7 STONY PLAIN BMX AB Zachary BROWN
Tru-Fab
7th 4th - 5 2nd 1st 2nd
403 Airdrie Bmx AB Nico DIAZ CR 1st - 5 1st 2nd 2nd
9 LETHBRIDGE BMX AB Ethan KITT
Nails by Char
5th - 9 5th 3rd 1st
327 Cochrane Bmx AB Keelan SCHIMPF 5th - 9 3rd 3rd 3rd
824 Edmonton Bmx AB Leo MARSTEN 6th - 8 3rd 3rd 2nd
127 Cochrane Bmx AB Ronin Isaac RATTAI 6th - 8 3rd 2nd 3rd
8 Airdrie Bmx AB Paxton TUDOR 7th - 10 2nd 4th 4th
3 Lethbridge Bmx AB Seth HARDING 7th - 10 3rd 1st DNF:6
13X Airdrie Bmx AB Joey O'HARA
RT Muddin
8th - 11 4th 4th 3rd
318 CALGARY BMX AB Stijn REHORST 8th - 12 4th 4th 4th
12 Airdrie Bmx AB Noah HASSELBERG - - 14 5th 5th 4th
13 Okotoks Bmx AB Annon ST. DENNIS - - 14 4th 5th 5th
212 RED DEER BMX AB Jordan DZIADEK - - 15 5th 5th 5th
510 STONY PLAIN BMX AB Grant STUART - - 16 6th 5th 5th
018 AIRDRIE BMX AB Jackson DUKOVAC - - 16 5th 6th 5th

8 Intermediate Male (17 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
5X EDMONTON BMX AB Lachlan BRENNER 1st 1st - 7 2nd 4th 1st
110 Lethbridge Bmx AB Bogart FERGUSON
Racer Army
2nd 1st - 7 1st 5th 1st
3 CALGARY BMX AB Byron ZURBRIGGEN 3rd 2nd - 4 1st 1st 2nd
6 Red Deer Bmx AB Matthew MCLEAN 4th 3rd - 7 1st 3rd 3rd
04 MEDICINE HAT BMX AB Colby MOTZ 5th 3rd - 9 3rd 2nd 4th
24 Calgary Bmx AB Will POWLAN 6th 2nd - 4 2nd 1st 1st
12 Red Deer Bmx AB Easton ARANEDA 7th 4th - 9 3rd 1st 5th
3X Club Unknown ? Jackson VANDERVEEN 8th 4th - 11 4th 3rd 4th
904 Edmonton Bmx AB Cohen COLLIER 5th - 9 5th 2nd 2nd
O2 MEDICINE HAT BMX AB Jackson HARNETT
Cyclepath Medicine Hat
5th - 11 2nd 3rd 6th
927 Lethbridge Bmx AB Carter ARIK 6th - 10 3rd 5th 2nd
10 Airdrie Bmx AB Chase BUFFEL 6th - 10 5th 2nd 3rd
227 Edmonton Bmx AB Alexandre MIRANDA - - 13 4th 6th 3rd
418 LETHBRIDGE BMX AB Owen MABIE - - 14 6th 4th 4th
5 AIRDRIE BMX AB Cole HANSEN
2 Cycle Micheals
- - 14 4th 4th DNF:6
626 Stony Plain Bmx AB Jack COOMBS - - 15 5th 5th 5th
9 Red Deer Bmx AB Colton GOULDING
Forever Floors
- - 17 6th 6th 5th

8 Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 RED DEER BMX AB Blake SHEPHERD-COLBERG
Cornerstone Excavating
1 4 1st 2nd 1st
AB6 Edmonton Bmx AB Oscar TWELLS 2 7 2nd 3rd 2nd
AB1 Calgary Bmx AB Ryan CHIRZYNSKI 3 7 3rd 1st 3rd

9 Novice Male (16 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
309 Calgary Bmx AB Kurtis HALL 1st - 8 1st 1st 6th
205 St. Albert Bmx AB Nicholas BALDWIN 2nd - 4 2nd 1st 1st
8 RED DEER BMX AB Jacob VELETI 3rd - 5 2nd 2nd 1st
405 CALGARY BMX AB David MEYNIN 4th - 8 3rd 2nd 3rd
118 Cochrane Bmx AB Brett FISHER 5th - 12 1st 3rd DNF:8
225 Edmonton Bmx AB Konrad ZIMMERMANN 6th - 9 4th 3rd 2nd
614 Okotoks Bmx AB Jordan CHIBRY 7th - 12 4th 4th 4th
125 OKOTOKS BMX AB Lukas SHANK 8th - 9 3rd 4th 2nd
501 Airdrie Bmx AB Jaden MAFFENBEIER - 13 5th 5th 3rd
418 Airdrie Bmx AB Tristan WHITE - 15 6th 5th 4th
9 Lethbridge Bmx AB Austin JENSEN
Monarch Roofing Center
- 17 6th 6th 5th
504 Stony Plain Bmx AB Casey LAEVENS - 18 5th 8th 5th
103 Calgary Bmx AB Nathan BEST - 19 7th 6th 6th
11 Airdrie Bmx AB Gus HEARTY - 22 8th 7th 7th
411 Okotoks Bmx AB Colin FISHER - 22 7th 7th 8th
127 Red Deer Bmx AB Jordan VERHOEVEN - 23 DNF:8 8th 7th

9 Intermediate Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
3X COCHRANE BMX AB Brock FOSTER 1st - 3 1st 1st 1st
AB3 STONY PLAIN BMX AB Gabriel VANOENE
Time Out Beauty Retreat~60260+
2nd - 6 3rd 2nd 1st
2X MEDICINE HAT BMX AB Kaige RUDICHUK 3rd - 9 4th 2nd 3rd
AB6 Cochrane Bmx AB Sam SCOTT
Bike Bros
4th - 5 2nd 1st 2nd
328 Red Deer Bmx AB Bishop LAPORTE 5th - 8 1st 3rd 4th
2 RED DEER BMX AB Graeson ABEL 6th - 7 2nd 3rd 2nd
4 Red Deer Bmx AB Austin MCLEOD 7th - 12 4th 5th 3rd
11 Red Deer Bmx AB Cameron MCLEOD 8th - 13 5th 4th 4th
3 Medicine Hat Bmx AB Ryder COOKE - 14 3rd 6th 5th
6 RED DEER BMX AB Taylor BOLL - 15 5th 4th 6th
7 OKOTOKS BMX AB Easton MCALISTER
Rollfab
- 16 6th 5th 5th
004 STONY PLAIN BMX AB Braedan OLIVER - 18 6th 6th 6th

9 Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 COCHRANE BMX AB Caleb GRAHAM
Mountain Toys
1 4 1st 2nd 1st
AB5 EDMONTON BMX AB Austen WENSEL
Cranx
2 8 2nd 3rd 3rd
AB7 Stony Plain Bmx AB Logan WEBB
Phoenix Roofing
3 9 DNF:6 1st 2nd
3 EDMONTON BMX AB Marc STREADWICK 4 13 4th 5th 4th
AB1 ST. ALBERT BMX AB Connor PLEICH 5 14 3rd 6th 5th
AB4 Red Deer Bmx AB Shayne HALL 6 15 5th 4th 6th

10 Novice Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
8 COCHRANE BMX AB Ryley CAREY 1st - 4 1st 1st 2nd
5 AIRDRIE BMX AB Carter STATHAM
Fabsol Canada Inc
2nd - 4 2nd 1st 1st
520 Okotoks Bmx AB Layne MOOTH 3rd - 9 4th 2nd 3rd
713 Okotoks Bmx AB Garret COMMANDEUR 4th - 7 2nd 3rd 2nd
829 Cochrane Bmx AB Colby CARDWELL 5th - 8 1st 4th 3rd
14 Edmonton Bmx AB Tate BAILLIE
Tiger Electric Ltd
6th - 11 3rd 4th 4th
221 Red Deer Bmx AB Kevin CLARKE
Clarke Safety Consulting Inc.
7th - 13 5th 2nd 6th
105 Lethbridge Bmx AB Kieron SCHAFFEL 8th - 7 3rd 3rd 1st
15 Calgary Bmx AB Devan FRASER - 15 6th 5th 4th
16 COCHRANE BMX AB Konar SIMPSON - 16 6th 5th 5th
124 Edmonton Bmx AB Hudson STUCKLESS - 16 5th 6th 5th
6 Club Unknown ? Landon ANDRES - 18 4th 6th CR:8

10 Intermediate Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 OKOTOKS BMX AB Pacey BOONE
Team Boone
1st - 3 1st 1st 1st
11 Club Unknown ? Mcintyre WILLOUGHBY 2nd - 4 1st 1st 2nd
13 Calgary Bmx AB Karsten CHIRZYNSKI 3rd - 5 2nd 2nd 1st
02 OKOTOKS BMX AB Kaiden CLEROUX 4th - 8 2nd 3rd 3rd
10 Airdrie Bmx AB Ty OCHITWA
Bombshell
5th - 10 6th 2nd 2nd
4 Red Deer Bmx AB Charlie NELSON 6th - 13 4th 5th 4th
O7 Red Deer Bmx AB Grady MCLEOD 7th - 12 3rd 5th 4th
104 OKOTOKS BMX AB Justin ANDRES 8th - 13 4th 4th 5th
8 Red Deer Bmx AB Tyson WAKALUK - 13 3rd 3rd 7th
9 Cochrane Bmx AB Luke CHRISTENSEN - 14 5th 6th 3rd
217 Cochrane Bmx AB Cole FISCHER - 16 6th 4th 6th
12 Lethbridge Bmx AB Connor TRECHKA
Precision Powersports
- 17 5th 6th 6th
3 Airdrie Bmx AB Isaac BABER - 19 7th 7th 5th

10 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 RED DEER BMX AB Carson KOWASKI 1 3 1st 1st 1st
AB4 Red Deer Bmx AB Nickolas NUGENT 2 6 2nd 2nd 2nd
N6 CALGARY BMX AB Tristan STOREY
1676639 Ltd
3 11 5th 3rd 3rd
4 Red Deer Bmx AB Joron DYOK 4 14 6th 4th 4th
AB6 Stony Plain Bmx AB Drey HOLINSKI
Quick Response Fire Protection Ltd.
5 16 3rd 5th 8th
N8 Airdrie Bmx AB Atley CARSON
DKOI Bikes/Bombshell
6 19 7th 7th 5th
AB3 CALGARY BMX AB Joey HUBER
Havoc Hockey
7 19 4th DNF:8 7th
5 Okotoks Bmx AB Teagan SLAPMAN 8 20 8th 6th 6th

11 Novice Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
805 Cochrane Bmx AB Reid HUFF 1st - 3 1st 1st 1st
318 EDMONTON BMX AB Aiden DUMONCEAUX 2nd - 4 1st 1st 2nd
519 Club Unknown ? Kine FOSTER
FXR
3rd - 9 3rd 3rd 3rd
824 Club Unknown ? Jared ADAM 4th - 5 2nd 2nd 1st
6 Red Deer Bmx AB Dawson CAMPBELL 5th - 9 DNF:5 2nd 2nd
807 Club Unknown ? Jaxon FRENCH 6th - 10 2nd 5th 3rd
624 Independent CAN James PETRIE
Joe's Bikes and Other Delights
7th - 11 3rd 4th 4th
11 Airdrie Bmx AB Wyatt ADRIAN 8th - 12 4th 4th 4th
8 Airdrie Bmx AB Creston HENDERSON - 12 4th 3rd 5th
120 Lethbridge Bmx AB Eric KITT - 15 5th 5th 5th

11 Intermediate Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
407 CALGARY BMX AB Wout REHORST 1st - 4 1st 2nd 1st
3 Stony Plain Bmx AB Frank DOERR 2nd - 9 2nd 5th 2nd
105 EDMONTON BMX AB Owen DUBBELDAM 3rd - 5 3rd 1st 1st
10 AIRDRIE BMX AB Tyler RYAN
R T Mudding
4th - 6 2nd 1st 3rd
13 Medicine Hat Bmx AB Cody HERTER
Dirty Deeds
5th - 7 1st 3rd 3rd
8 Red Deer Bmx AB Reginald ROOKS 6th - 9 3rd DNF:4 2nd
01 CALGARY BMX AB Riley KIMMITT 7th - 11 5th 2nd 4th
5 Calgary Bmx AB Owen FRANK - 12 4th 4th 4th
7 Airdrie Bmx AB Liam HARRISON - 12 4th 3rd 5th

11 Expert Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Calgary Bmx AB Max GANAKOVSKY
Vista Projects Ltd
1st - 4 2nd 1st 1st
AB1 CALGARY BMX AB Dylan TREMEL
Crupi
2nd - 4 1st 1st 2nd
308 Stony Plain Bmx AB Sebastian WEBB
Phoenix Roofing
3rd - 4 1st 2nd 1st
5 EDMONTON BMX AB Josh OGILVIE
Velocity
4th - 6 2nd 2nd 2nd
AB3 Edmonton Bmx AB Tristin PASITNEY
Cranx BMX
5th - 9 3rd 3rd 3rd
7 Edmonton Bmx AB Caleb JONES
Crupi Team Green Canada
6th - 11 4th 4th 3rd
AB8 Red Deer Bmx AB Noah BOYKO
Staats Lone Wolf
7th - 10 3rd 3rd 4th
9 AIRDRIE BMX AB Cole DANBY
Dkoi Bikes and Bombshell
- 13 5th 4th 4th
501 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
DWs Delux Sammiches or Chikin
- 14 4th 5th 5th

12 Novice Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
5 EDMONTON BMX AB Gavin OTSUJI 1 6 4th 1st 1st
929 St. Albert Bmx AB Ryan RACICH 2 7 3rd 2nd 2nd
7 OKOTOKS BMX AB Kade MOTYCKA 3 7 1st 3rd 3rd
818 CALGARY BMX AB Ryan GREEN
Go Pages
4 10 2nd 4th 4th
8 Airdrie Bmx AB Jack HEARTY 5 15 5th 5th 5th

12 Intermediate Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
6X AIRDRIE BMX AB Luka DIKIC 1st - 3 1st 1st 1st
8 Edmonton Bmx AB Zachary HOGAN
GHP Canada
2nd - 11 4th 4th 3rd
7 RED DEER BMX AB Deacyn PARK 3rd - 6 3rd 2nd 1st
11 Airdrie Bmx AB Caleb HASSELBERG 4th - 7 2nd 3rd 2nd
3 Lethbridge Bmx AB Keegan PHILPOT
Godspeed longboards
5th - 13 5th 3rd 5th
AB8 Calgary Bmx AB Cole ELSON 6th - 8 1st 2nd 5th
210 LETHBRIDGE BMX AB Hayden THOMAS 7th - 10 2nd 1st 7th
724 Independent CAN Owen FEDYNIAK
Joe's Bikes and other Delights
8th - 9 3rd 4th 2nd
207 Red Deer Bmx AB Ethan HOLTZ - 15 5th 7th 3rd
5 CALGARY BMX AB Colten RICHTER - 15 4th 5th 6th
321 Club Unknown ? Jacob FEATHERSTONE - 16 6th 6th 4th
6 Airdrie Bmx AB Ryland FOUGERE - 16 6th 6th 4th
12 Edmonton Bmx AB Damien STREADWICK - 18 7th 5th 6th
2 Airdrie Bmx AB Brady ESAU
ParaSport Science
- 21 7th 7th 7th

12 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Airdrie Bmx AB Liam MULLETT
Alberta Team
1 3 1st 1st 1st
AB4 AIRDRIE BMX AB Nicholas MOODOO
RT Muddin
2 7 2nd 3rd 2nd
206 CALGARY BMX AB Matthew PRIMEAU
Prime Developments
3 11 4th 2nd 5th
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Joshua DUBLANKO 4 13 6th 4th 3rd
AB6 STONY PLAIN BMX AB Zackery (BLAIR) WORBECK
Velocity
5 14 3rd 5th 6th
4 Okotoks Bmx AB Rylan SLAPMAN 6 17 7th 6th 4th
AB7 Airdrie Bmx AB Nicholas NORTHWOOD 7 19 5th 7th 7th
AB5 Airdrie Bmx AB Tyler SMITH 8 24 8th 8th 8th

13 Novice Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
112 Okotoks Bmx AB Quinn HALVORSEN 1 4 1st 1st 2nd
509 Airdrie Bmx AB Allan PLUNKETT 2 6 3rd 2nd 1st
23 Club Unknown ? Deklan VELTKAMP 3 11 2nd 3rd 6th
507 CALGARY BMX AB Landon CRONK 4 12 5th 4th 3rd
129 ST. ALBERT BMX AB Jacob KRILL 5 13 4th 5th 4th
517 Lethbridge Bmx AB Andrew DURLING 6 17 6th 6th 5th

13 Intermediate Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
116 Airdrie Bmx AB Kaileb DOWSON 1 4 2nd 1st 1st
9 Red Deer Bmx AB Zachary REPP 2 11 1st 2nd 8th
123 Calgary Bmx AB Josh UKRAINETZ
Vulture Energy & Mom's Wallet
3 13 3rd 6th 4th
7 Okotoks Bmx AB Darren COMMANDEUR 4 15 6th 7th 2nd
4 EDMONTON BMX AB Nathanial OTSUJI 5 15 8th 4th 3rd
8 Airdrie Bmx AB Sidney ENGLOT
RT Mud Consulting LTD
6 16 7th 3rd 6th
406 OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK
Alias
7 17 4th 8th 5th
O15 Okotoks Bmx AB Connor MOLDENHAUER 8 17 5th 5th 7th

13 Expert Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
199 British Columbia BC Ryan TOUGAS
Yess BMX
1st - 3 1st 1st 1st
N1 STONY PLAIN BMX AB Conner OLIVER
Alberta Team
2nd - 4 2nd 1st 1st
AB2 CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI 3rd - 5 1st 2nd 2nd
222 Lethbridge Bmx AB Lucas SCHMIDTLER
Bert & Macs Sports/Lafarge
4th - 10 4th 3rd 3rd
AB3 Calgary Bmx AB Benjamin BESSEL
Vulture Energy Ltd.
5th - 6 2nd 2nd 2nd
3 Edmonton Bmx AB Benjamin STREADWICK 6th - 12 4th 4th 4th
AB8 EDMONTON BMX AB Zach NEUFELD
Velocity
7th - 9 3rd 3rd 3rd
AB5 CALGARY BMX AB Brandon HUBER
Havoc Hockey
8th - 13 5th 4th 4th
2 St. Albert Bmx AB Matthew MCMURDO - 13 3rd 5th 5th
AB7 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE
Crupi Team Green Canada
- 15 5th 5th 5th

14 Novice Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 Calgary Bmx AB Tatum PARKER 1 4 1st 2nd 1st
4 St. Albert Bmx AB Kaleb SAGAN 2 5 2nd 1st 2nd
126 Cochrane Bmx AB Joel HUFF 3 9 3rd 3rd 3rd
105 Edmonton Bmx AB Tyler BLAIS 4 12 4th 4th 4th

14 Intermediate Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
7 CALGARY BMX AB Ethan FREEMAN 1 4 1st 2nd 1st
6 AIRDRIE BMX AB Jack ZRUNA
B&P Cycle
2 6 2nd 1st 3rd
11 Calgary Bmx AB Jordan ROCHELEAU 3 8 3rd 3rd 2nd
9 OKOTOKS BMX AB Caleb BOONE
Team Boone
4 12 4th 4th 4th

14 Expert Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 St. Albert Bmx AB Jared HILDEBRANDT
ghp canada
1st - 3 1st 1st 1st
N6 EDMONTON BMX AB Connor WENSEL
AB Team/ Cranx
2nd - 8 2nd 3rd 3rd
04 OKOTOKS BMX AB Wyatt ANDRES 3rd - 9 5th 2nd 2nd
7 Airdrie Bmx AB Zachary RYAN
R T Mudding
4th - 6 3rd 2nd 1st
409 Stony Plain Bmx AB Ethan ADAMS 5th - 5 2nd 1st 2nd
8 Calgary Bmx AB Adam HOSIE
McKay Hlavacek Impact Construction Ltd WULFSPORT
6th - 10 1st 3rd DNF:6
AB4 Airdrie Bmx AB Brycen ANDREWS
RT Muddin
7th - 11 4th 4th 3rd
712 Calgary Bmx AB Brendan VANDERKUIP
Mom and Dad
8th - 12 3rd 5th 4th
AB7 Calgary Bmx AB Matteo BREGLIANO
Elizabeth Street Pet Hospital
- 15 6th 5th 4th
AB6 Okotoks Bmx AB Kieran SLAPMAN - 16 5th 6th 5th
AB8 Cochrane Bmx AB Connor MURPHY - 16 6th 4th DNF:6
1 STONY PLAIN BMX AB Damien WILDING
Straight Up Erectors
- 16 4th 6th 6th

16 Intermediate Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 Airdrie Bmx AB Jordan HARRIS 1 4 1st 1st 2nd
AB6X AIRDRIE BMX AB Riley MAY (15IM)
Team Dkoi AB
2 5 2nd 2nd 1st
413 EDMONTON BMX AB Morgan BLAIS (15NM) 3 11 3rd DNF:3 CR:5

16 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
601 Calgary Bmx AB Corbin RUTHVEN 1 4 1st 1st 2nd
N4 Airdrie Bmx AB James ZRUNA
B&P Cycle
2 7 3rd 3rd 1st
5 Medicine Hat Bmx AB Jesseppe HERTER
Dirty Deeds
3 11 4th 4th 3rd
N1 Airdrie Bmx AB Zach CROFT (15XM)
AB Prov Team B&P Cycle
4 11 2nd 2nd DNF:7
01 MEDICINE HAT BMX AB Nicholas DOEHRING 5 14 5th 5th 4th
6 RED DEER BMX AB Jordan BOONE 6 18 7th 6th 5th
3 EDMONTON BMX AB Chase BAINARD-BEGIN (15XM)
Velocity
7 19 6th 7th 6th

17 to 24 Intermediate Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 INDEPENDENT CAN Nicholas WOLUSCHUK-FRANK 1 3 1st 1st 1st
3 STONY PLAIN BMX AB Ross TOMLINSON 2 6 2nd 2nd 2nd
226 Club Unknown ? Royce ROBBINS (24NM) 3 9 3rd 3rd 3rd

17 to 24 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Edmonton Bmx AB Brian JOHNSON 1 3 1st 1st 1st
AB6 MEDICINE HAT BMX AB Lance TESSIER 2 6 2nd 2nd 2nd
AB7 Airdrie Bmx AB Benjamin CROFT
B&P Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
AB5 Medicine Hat Bmx AB Lance PHILLIPS 4 13 4th 4th 5th
6 ST. ALBERT BMX AB Devon VICKERY
GHP
5 14 5th 5th 4th

30 to 39 Novice Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N7 CALGARY BMX AB Clayton STOREY
1676639 Ltd
1st - 3 1st 1st 1st
22 Cochrane Bmx AB Tyler SEMMENS
Vicious cycle/grizzly outdoor
2nd - 5 1st 2nd 2nd
AB4 OKOTOKS BMX AB Kurt MOTYCKA 3rd - 6 2nd 3rd 1st
AB7 Medicine Hat Bmx AB Andrew MOTZ 4th - 8 4th 1st 3rd
729 COCHRANE BMX AB Doug MURPHY 5th - 9 3rd 2nd 4th
113 Edmonton Bmx AB Cory ZAKOWSKY 6th - 11 4th 4th 3rd
7 RED DEER BMX AB Robin VELETI 7th - 7 2nd 3rd 2nd
805 Cochrane Bmx AB Bradley CHRISTENSEN - 12 3rd 5th 4th
226 Cochrane Bmx AB Dallas PIKE - 14 5th 4th 5th

30 to 39 Expert Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 AIRDRIE BMX AB Jordan ABRAHAMSON (29XM)
RT Muddin
1 3 1st 1st 1st
AB8 Red Deer Bmx AB Lyndon RUSH 2 7 3rd 2nd 2nd
910 Medicine Hat Bmx AB Justin DOEHRING (29XM) 3 8 2nd 3rd 3rd
AB3 Edmonton Bmx AB Adam KNIGHT
Velocity cycle
4 12 4th 4th 4th

40+ Novice Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
703 Lethbridge Bmx AB Chris FERGUSON 1st - 4 2nd 1st 1st
AB2 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT 2nd - 6 3rd 2nd 1st
AB5 AIRDRIE BMX AB Dennis STATHAM 3rd - 8 2nd 3rd 3rd
4 CALGARY BMX AB Bruno STAPPERS 4th - 6 1st 1st 4th
AB4 Calgary Bmx AB Marco BREGLIANO
Elizabeth Street Pet Hospital
5th - 8 4th 2nd 2nd
119 Calgary Bmx AB Sascha CHIRZYNSKI 6th - 9 3rd 4th 2nd
714 Calgary Bmx AB Darcy FRANK 7th - 10 4th 3rd 3rd
114 OKOTOKS BMX AB Casey SHANK 8th - 13 5th 4th 4th
211 Okotoks Bmx AB Devin ST. DENNIS - 15 5th 5th 5th
AB8 Calgary Bmx AB Igor GANAKOVSKY
Vista Projects Ltd
- 15 1st DNF:6 CR:8
705 Calgary Bmx AB James VANDERKUIP - 16 6th 5th 5th
101 Edmonton Bmx AB Roy NOBES - 18 6th 6th 6th

40+ Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
411 RED DEER BMX AB Shawn LEE
Staats Lone Wolf Rocky Mtn Bike'n Board
1 6 2nd 3rd 1st
326 Club Unknown ? Garth HEBERT 2 6 3rd 1st 2nd
AB1 Lethbridge Bmx AB Darren WILLIAMS
DW's Delux Sammiches OR Chikin
3 6 1st 2nd 3rd

Cruiser 10 to 12 Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 RED DEER BMX AB Noah BOYKO 1 4 1st 1st 2nd
AB3 EDMONTON BMX AB Caleb JONES 2 5 2nd 2nd 1st
AB5 Red Deer Bmx AB John SANSOM 3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 13 and 14 Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
220 EDMONTON BMX AB Zach NEUFELD
Velocity
1 3 1st 1st 1st
207 Club Unknown ? Miles COLE 2 6 2nd 2nd 2nd
726 EDMONTON BMX AB Taryk JANKE 3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 30 to 39 Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
909 Club Unknown ? Pardo ZAMBARNA 1 4 1st 2nd 1st
818 Medicine Hat Bmx AB Lance PHILLIPS (17-29MC) 2 5 2nd 1st 2nd
728 Lethbridge Bmx AB Richard PETRIK 3 9 3rd 3rd 3rd
AB2 Medicine Hat Bmx AB Nick GAUTHIER 4 12 4th 4th 4th
608 Calgary Bmx AB Blayne HETTINGA 5 15 5th 5th 5th
5 Lethbridge Bmx AB Mathew TRECHKA
Precision Powersports
6 18 6th 6th 6th
823 EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT 7 21 7th 7th 7th

Cruiser 40+ Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
1 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT 1st - 5 1st 2nd 2nd
411 RED DEER BMX AB Shawn LEE 2nd - 6 2nd 3rd 1st
74 British Columbia BC Jon RONDEAU 3rd - 8 DNF:5 1st 2nd
713 Edmonton Bmx AB Bradley STREADWICK 4th - 5 2nd 2nd 1st
114 OKOTOKS BMX AB Casey SHANK 5th - 11 3rd 4th 4th
AB5 CALGARY BMX AB Darcy FRANK 6th - 9 3rd 3rd 3rd
AB1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
DW's Delux Sammiches OR Chikin
7th - 5 1st 1st 3rd
10 AIRDRIE BMX AB Brad WILSON 8th - 12 4th 4th 4th
919 Airdrie Bmx AB Jeffrey ADRIAN - 15 DNF:5 5th 5th
920 AIRDRIE BMX AB Will JONES - ## DNF:5 CR:7 DNS

Cruiser 30 to 39 Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
6 EDMONTON BMX AB Michelle TOWER 1 4 1st 1st 2nd
N1 AIRDRIE BMX AB Rhonda GRENIER 2 5 2nd 2nd 1st
608 CALGARY BMX AB Tasha BEST 3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 40+ Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 LETHBRIDGE BMX AB Deborah WILLIAMS 1 3 1st 1st 1st
7 Calgary Bmx AB Erin FRANK 2 6 2nd 2nd 2nd
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Tasha ENNS 3 9 3rd 3rd 3rd

Jr. Devo Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
216 Ontario ON Josh SAMELLS
Team Ontario/Live to Play Sports/MillTown Cycle/Joyride
1 3 1st 1st 1st
BC1 British Columbia BC Benjamin LESLIE
Factory Rival Racing/Team BC
2 8 4th 2nd 2nd
BC2 British Columbia BC Aidan WEBBER
Team BC/SEI racing/ YESS Bmx
3 10 2nd 5th 3rd
N2 Lethbridge Bmx AB Riley LAVORATO
Bert & Mac's and Riders Company
4 10 3rd 3rd 4th
AB1 AIRDRIE BMX AB Lukas BECKER
B&P Cycle/ Team AB
5 14 5th 4th 5th
N1 Airdrie Bmx AB Zach CROFT
AB Prov Team B&P Cycle
6 19 6th 6th 7th
100 British Columbia BC Connor MCCORMICK 7 20 7th 7th 6th

Jr. Devo Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
W8 St. Albert Bmx AB Avriana HEBERT
Factory Yess
1 3 1st 1st 1st
N1 St. Albert Bmx AB Cayleigh VAN STAALDUINEN
Factory Staats/Ciari, Alberta Provincial team
2 6 2nd 2nd 2nd
N2 British Columbia BC Alison GRECHT
Cycling BC/Answer Ssquared Canada
3 9 3rd 3rd 3rd
N3 Calgary Bmx AB Kelly Ann HEUGHAN
Team Alberta Well Green Tech
4 12 4th 4th 4th
AB3 Lethbridge Bmx AB Kendra ENNS
Bert & Macs
5 15 5th 5th 5th

Top of Report