End of Report

Stony Plain - Provincial #8 - August 17, 2014

BMX EVENT MANAGER, Report Created 18/Aug/2014 20:15:23

FULL RESULTS

Total Entries = 367

Total Riders = 353

Junior Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 AIRDRIE BMX AB Tanner VANDENHOVEN
Staats
1 4 1st 2nd 1st
N04 LETHBRIDGE BMX AB Kylar VAN EE
Bert and Macs
2 9 3rd 4th 2nd
N08 ST. ALBERT BMX AB Kiran KAWA
Alberta Provincial Team
3 9 5th 1st 3rd
N06 CALGARY BMX AB Evan MOTTERSHEAD
Cranx BMX
4 13 2nd 3rd DNF:8
N02 COCHRANE BMX AB Taylor OTTERSON 5 16 4th 6th 6th
AB6 RED DEER BMX AB Chase HARRISON
Crupe Cananda
6 18 6th 5th 7th
AB07 Medicine Hat Bmx AB Branden LACHAPELLE 7 19 7th 8th 4th
AB03 OKOTOKS BMX AB Shelby MYSEK
Alias
8 20 8th 7th 5th

Elite Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
494 CALGARY BMX AB Daina TUCHSCHERER (JF)
Factory Pure
1 3 1st 1st 1st
72 MEDICINE HAT BMX AB Chelsea KINGSTON
Dirty Deeds
2 6 2nd 2nd 2nd
911 CALGARY BMX AB Sabrina MILLMAN
2-Cycle Michael's
3 10 4th 3rd 3rd
780 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN 4 11 3rd 4th 4th
N5 Medicine Hat Bmx AB Yvonne KINGSTON (JF)
Trukkers
5 18 5th 5th CR:8
47 CALGARY BMX AB Eliane MCADAM - ## CR:8 DNS DNS

Elite Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
608 INDEPENDENT CAN Manuel CADLE
GHP CANADA
1 4 1st 2nd 1st
801 LETHBRIDGE BMX AB Colton HIGGINS 2 5 2nd 1st 2nd
368 OKOTOKS BMX AB Cameron HELM
Alias
3 10 4th 3rd 3rd
803 CALGARY BMX AB Adam BOURNS 4 11 3rd 4th 4th
AB5 CALGARY BMX AB Louis CHARTRAIN 5 15 5th 5th 5th
93 COCHRANE BMX AB Karsten MILLMAN
2-Cycle Michale's
- ## CR:8 DNS DNS

7 Novice Female (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 EDMONTON BMX AB Taryn BAILLIE
Tiger Electric Ltd.
1st - 4 1st 1st 2nd
829 OKOTOKS BMX AB Jada DUECK 2nd - 3 1st 1st 1st
014 STONY PLAIN BMX AB Trystyn OTTO 3rd - 7 2nd 2nd 3rd
704 AIRDRIE BMX AB Reese OCHITWA 4th - 5 2nd 2nd 1st
816 STONY PLAIN BMX AB Faith FEDYNIAK 5th - 8 3rd 3rd 2nd
AB3 EDMONTON BMX AB Aijha MEYNEN 6th - 11 4th 3rd 4th
402 OKOTOKS BMX AB Emerson MCTAGGART 7th - 11 4th 4th 3rd
AB5 OKOTOKS BMX AB Cadence STOREY - 12 3rd 4th 5th
115 RED DEER BMX AB Rachel WAKALUK - 14 5th 5th 4th

8 Novice Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 RED DEER BMX AB Olivia RUSH 1 3 1st 1st 1st
320 STONY PLAIN BMX AB Mackenzie WORBECK 2 6 2nd 2nd 2nd
427 STONY PLAIN BMX AB Taya GORDON
Original Joe's
3 11 4th 4th 3rd
830 OKOTOKS BMX AB Emily SZIVA 4 14 5th 5th 4th
AB5 AIRDRIE BMX AB Lydia ENGLOT 5 14 3rd 3rd CR:8
613 AIRDRIE BMX AB Alyssa BRAND 6 17 6th 6th 5th

8 Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 CALGARY BMX AB Hailey TREMEL 1 3 1st 1st 1st
N4 STONY PLAIN BMX AB Jalyn HOLINSKI (7XF) 2 6 2nd 2nd 2nd
N3 CALGARY BMX AB Aurora ROCHELEAU 3 10 4th 3rd 3rd
AB4 EDMONTON BMX AB Natalia REID
VELOCITY
4 11 3rd 4th 4th

9 Novice Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Medicine Hat Bmx AB Hallie GAUTHIER 1 3 1st 1st 1st
N3 AIRDRIE BMX AB Skyla GRENIER 2 8 4th 2nd 2nd
9 Medicine Hat Bmx AB Abby BACON
Spider Electric
3 8 2nd 3rd 3rd
824 RED DEER BMX AB Holly MCLEOD
Wurm Industries
4 11 3rd 4th 4th
8 EDMONTON BMX AB Kaylynn BAINARD-NOBES
VELOCITY
5 15 5th 5th 5th
031 OKOTOKS BMX AB Devin POINTEN 6 20 6th 6th CR:8

10 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 OKOTOKS BMX AB Sophie GIBBS 1 3 1st 1st 1st
628 EDMONTON BMX AB Mallory OGILVIE
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
416 AIRDRIE BMX AB Mika YOSHIMURA 3 9 3rd 3rd 3rd
129 OKOTOKS BMX AB Lana CARLING - ## CR:6 DNS DNS

11 Novice Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
610 COCHRANE BMX AB Katie SCOTT 1 3 1st 1st 1st
314 RED DEER BMX AB Alexia CALLAN 2 7 2nd 3rd 2nd
121 CALGARY BMX AB Kyleigh BOYLAN 3 8 3rd 2nd 3rd
AB4 OKOTOKS BMX AB Briony FOKKENS
Brothers Concrete
4 14 5th 5th 4th
130 OKOTOKS BMX AB Keanna DUECK 5 16 4th 4th CR:8
127 RED DEER BMX AB Jaedan DYOK 6 17 6th 6th 5th

12 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 RED DEER BMX AB Annika RICALTON
Back Country Communications Ltd.
1 3 1st 1st 1st
N3 EDMONTON BMX AB Emma WORKUN
Atomic Improv
2 6 2nd 2nd 2nd
726 EDMONTON BMX AB Taylin JANKE 3 9 3rd 3rd 3rd
201 EDMONTON BMX AB Abbey ROWAN 4 14 5th 5th 4th
N5 OKOTOKS BMX AB Willow POINTEN 5 15 4th 4th CR:7

12 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
531 EDMONTON BMX AB Madelin OGILVIE
Velocity
1 3 1st 1st 1st
N1 RED DEER BMX AB Molly SIMPSON 2 6 2nd 2nd 2nd
N2 RED DEER BMX AB Lindsay HALL (11XF) 3 9 3rd 3rd 3rd

13 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 MEDICINE HAT BMX AB Geneva GRONDIN
Kenco Homes
1 3 1st 1st 1st
AB5 EDMONTON BMX AB Tegan PASITNEY
Atomic Improv
2 6 2nd 2nd 2nd
926 RED DEER BMX AB Isabelle MCLEAN 3 11 4th 4th 3rd
124 STONY PLAIN BMX AB Colesie PELLETIER
Cote Business Systems
4 12 3rd 3rd CR:6

14 Expert Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
W1 ST. ALBERT BMX AB Avriana HEBERT
Team Alberta
1 3 1st 1st 1st
N3 CALGARY BMX AB Kelly Ann HEUGHAN
Well Green Tech
2 6 2nd 2nd 2nd
N5 LETHBRIDGE BMX AB Kendra ENNS 3 9 3rd 3rd 3rd
N6 STONY PLAIN BMX AB Jensen SPROXTON 4 13 5th 4th 4th
N2 CALGARY BMX AB Jordan KNAPPE (13XF)
Cranks BMX,
5 14 4th 5th 5th
N1 AIRDRIE BMX AB Hailey HOBBS (13XF)
Velocity Cycle
6 18 6th 6th 6th
AB4 EDMONTON BMX AB Alexandra PLESNIARSKI
CranX BMX
7 21 7th 7th 7th

15 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 ST. ALBERT BMX AB Vanessa WHALING
XanGo
1 3 1st 1st 1st
N6 Medicine Hat Bmx AB Jessalyn PHILLIPS
Phillips Exavating
2 6 2nd 2nd 2nd
N5 CALGARY BMX AB Mckayla ROCHELEAU 3 9 3rd 3rd 3rd

17 & Over Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
130 LETHBRIDGE BMX AB Deborah WILLIAMS
DW's Delux Sammiches OR Chikin
1 3 1st 1st 1st
619 Medicine Hat Bmx AB Samantha ANDRES (17+NF)
Taylors Used Tires
2 6 2nd 2nd 2nd
N3 EDMONTON BMX AB Michelle TOWER (17+NF) 3 11 3rd 3rd CR:5

5 and Under Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
605 RED DEER BMX AB Amelia RUSH (5NF) 1 3 1st 1st 1st
604 STONY PLAIN BMX AB Lucas BROWN 2 6 2nd 2nd 2nd
821 RED DEER BMX AB Xander HURTEAU 3 9 3rd 3rd 3rd
110 AIRDRIE BMX AB Nash BUFFEL 4 13 4th 4th 5th
331 EDMONTON BMX AB Claire REID (5NF) 5 14 5th 5th 4th

6 Novice Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
7 ST. ALBERT BMX AB Nolan REILING 1st - 4 2nd 1st 1st
123 STONY PLAIN BMX AB Liam VANOENE
Time Out Beauty Retreat
2nd - 4 1st 2nd 1st
129 COCHRANE BMX AB Aj LAURELL 3rd - 4 1st 1st 2nd
610 EDMONTON BMX AB Aiden WICKS 4th - 8 3rd 2nd 3rd
724 STONY PLAIN BMX AB Logan SCHULZ 5th - 10 4th 3rd 3rd
104 AIRDRIE BMX AB Reuben BABER 6th - 13 5th 4th 4th
601 OKOTOKS BMX AB Bennett MCTAGGART 7th - 12 2nd 6th 4th
AB4 RED DEER BMX AB Van WILLEY DNF - 9 3rd 4th 2nd
201 COCHRANE BMX AB Jaxson ROSS - 13 5th 3rd 5th
AB3 AIRDRIE BMX AB Lucas ENGLOT - 15 4th 5th 6th
618 STONY PLAIN BMX AB Parx GORDON
Original Joe's
- 16 6th 5th 5th

7 Novice Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
216 AIRDRIE BMX AB Kai YOSHIMURA 1st - 3 1st 1st 1st
531 STONY PLAIN BMX AB Nathan KENTEL 2nd - 5 2nd 1st 2nd
5 CALGARY BMX AB Stijn REHORST 3rd - 14 5th 4th 5th
423 OKOTOKS BMX AB Jackson VANDERVEEN 4th - 9 2nd 3rd 4th
723 RED DEER BMX AB Matthew MCLEAN 5th - 6 3rd 2nd 1st
603 AIRDRIE BMX AB Cole HANSEN
2 Cycle michaels
6th - 10 3rd 5th 2nd
226 OKOTOKS BMX AB Enzo FERRARIO QUEEN 7th - 11 4th 4th 3rd
208 RED DEER BMX AB Easton ARANEDA 8th - 6 1st 2nd 3rd
222 AIRDRIE BMX AB Brayden MACPHERSON - 15 5th 6th 4th
216X STONY PLAIN BMX AB Zachary BROWN
TRUE FAB
- 15 4th 6th 5th
027 LETHBRIDGE BMX AB Ethan KITT
Nails by Char
- 15 6th 3rd 6th
8 RED DEER BMX AB Wyatt SIMPSON - 18 7th 5th 6th
126 STONY PLAIN BMX AB Damian GRYSHIK - 20 6th 7th 7th
227 EDMONTON BMX AB Alexandre MIRANDA - ## CR:9 DNS DNS

7 Intermediate Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 EDMONTON BMX AB Lachlan BRENNER 1st - 9 2nd 4th 3rd
N1 CALGARY BMX AB Ryan CHIRZYNSKI 2nd - 8 1st 3rd 4th
915 EDMONTON BMX AB Malakai ROWAN 3rd - 5 2nd 2nd 1st
N8 EDMONTON BMX AB Oscar TWELLS 4th - 7 5th 1st 1st
N5 CALGARY BMX AB Byron ZURBRIGGEN 5th - 7 3rd 1st 3rd
027 AIRDRIE BMX AB Chase BUFFEL 6th - 11 4th 5th 2nd
AB2 RED DEER BMX AB Royce REDBEAR 7th - 5 1st 2nd 2nd
224 RED DEER BMX AB Chase ARANEDA (5IM) 8th - 12 5th 3rd 4th
AB2X RED DEER BMX AB Ryland GOULDING (5IM)
Forever Floors
- 12 3rd 4th 5th
6 RED DEER BMX AB Colton GOULDING
Forever Floors
- 14 4th 5th 5th

8 Novice Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
325 COCHRANE BMX AB Caleb GRAHAM 1st - 3 1st 1st 1st
204 RED DEER BMX AB Graeson ABEL 2nd - 5 2nd 2nd 1st
915 Medicine Hat Bmx AB Ryder COOKE 3rd - 4 1st 1st 2nd
801 STONY PLAIN BMX AB Hayden WESTEROTH 4th - 8 3rd 2nd 3rd
409 RED DEER BMX AB Taylor BOLL 5th - 9 2nd 3rd 4th
125 OKOTOKS BMX AB Lukas SHANK 6th - 11 4th 4th 3rd
8 STONY PLAIN BMX AB Braedan OLIVER 7th - 8 3rd 3rd 2nd
329 ST. ALBERT BMX AB Callaway FEDORIW - 14 5th 5th 4th
412 EDMONTON BMX AB Kale ZAMBO - 15 4th 4th CR:7

8 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
02 MEDICINE HAT BMX AB Kaige RUDICHUK 1st - 5 1st 2nd 2nd
12 RED DEER BMX AB Maurice REDBEAR 2nd - 9 3rd 4th 2nd
05 RED DEER BMX AB Austin MCLEOD
Wurm Industries
3rd - 9 4th 2nd 3rd
11 RED DEER BMX AB Cameron MCLEOD
Wurm Industries
4th - 11 5th 3rd 3rd
421 STONY PLAIN BMX AB Brayden RUDELICH 5th - 9 2nd 3rd 4th
506 STONY PLAIN BMX AB Gabriel VANOENE
Time Out Beauty Retreat
6th - 4 2nd 1st 1st
N6 COCHRANE BMX AB Sam SCOTT CR - 3 1st 1st 1st
207 EDMONTON BMX AB Jaxon SPENCE - 12 4th 4th 4th
7 RED DEER BMX AB Christopher MORRIS - 13 3rd 5th 5th

8 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 CALGARY BMX AB Oliver JACKSON 1 4 1st 1st 2nd
N1 STONY PLAIN BMX AB Logan WEBB
Phoenix Roofing Ltd.
2 5 2nd 2nd 1st
420 EDMONTON BMX AB Marc STREADWICK 3 13 5th 4th 4th
N2 EDMONTON BMX AB Austen WENSEL
Cranx BMX Racing
4 13 3rd 3rd 7th
N3 ST. ALBERT BMX AB Connor PLEICH 5 14 4th 7th 3rd
N8 RED DEER BMX AB Shayne HALL 6 16 6th 5th 5th
AB5 RED DEER BMX AB Devon MURFITT (9XF) 7 19 7th 6th 6th

9 Novice Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
1 LETHBRIDGE BMX AB Hesston BATES
Country Landscape
1st - 3 1st 1st 1st
612 OKOTOKS BMX AB Kaiden CLEROUX 2nd - 4 1st 2nd 1st
8 Medicine Hat Bmx AB Landon ANDRES
Taylors Used Tires
3rd - 9 6th 1st 2nd
017 AIRDRIE BMX AB Isaac BABER 4th - 9 2nd 3rd 4th
12 RED DEER BMX AB Charlie NELSON 5th - 8 3rd 3rd 2nd
213 COCHRANE BMX AB Luke CHRISTENSEN 6th - 11 2nd 4th 5th
11 RED DEER BMX AB Grady MCLEOD
Wurm Industries
7th - 13 5th 5th 3rd
104 OKOTOKS BMX AB Justin ANDRES
Arrow Energy Consulting
8th - 13 4th 6th 3rd
225 AIRDRIE BMX AB Carter STATHAM - 13 7th 2nd 4th
13 EDMONTON BMX AB Evan BIDNIAK - 13 3rd 5th 5th
217 COCHRANE BMX AB Cole FISCHER - 16 6th 4th 6th
912 OKOTOKS BMX AB Alik SOUVAK - 17 4th 6th 7th
16 EDMONTON BMX AB Tate BAILLIE
Tiger Electric Ltd
- 18 5th 7th 6th

9 Intermediate Male (15 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 STONY PLAIN BMX AB Drey HOLINSKI 1st - 3 1st 1st 1st
202 OKOTOKS BMX AB Pacey BOONE 2nd - 7 2nd 2nd 3rd
4 OKOTOKS BMX AB Tristan STOREY 3rd - 4 1st 1st 2nd
12 RED DEER BMX AB Joron DYOK 4th - 8 4th 2nd 2nd
11 AIRDRIE BMX AB Atley CARSON 5th - 11 3rd 5th 3rd
03 RED DEER BMX AB Tyson WAKALUK 6th - 13 4th 4th 5th
N7 AIRDRIE BMX AB Ty OCHITWA 7th - 13 5th 4th 4th
7 CALGARY BMX AB Mcintyre WILLOUGHBY 8th - 9 5th 3rd 1st
002 OKOTOKS BMX AB Kohen HOFFMAN - 13 2nd 3rd 8th
201 EDMONTON BMX AB Braxton HUBBLE
Ruddin
- 15 3rd 8th 4th
8 CALGARY BMX AB Karsten CHIRZYNSKI - 17 6th 6th 5th
7X RED DEER BMX AB Keanu REDBEAR - 17 6th 5th 6th
10 EDMONTON BMX AB Blake LAMARCHE - 20 7th 7th 6th
10X RED DEER BMX AB Owen MORRIS - 20 7th 6th 7th
9 EDMONTON BMX AB Owen SLAVENS - 22 8th 7th 7th

9 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 RED DEER BMX AB Ryan RAYMONT
Tangent/ODI
1 4 1st 1st 2nd
AB1 CALGARY BMX AB Carson KOWASKI
Calgary BMX Race Team
2 5 2nd 2nd 1st
N3 CALGARY BMX AB Joey HUBER 3 11 3rd 4th 4th
N8 RED DEER BMX AB Nickolas NUGENT 4 12 6th 3rd 3rd
N5 OKOTOKS BMX AB Teagan SLAPMAN 5 14 4th 5th 5th
N1 EDMONTON BMX AB Amber HUPKA (10XF)
Velocity Cycle
6 17 5th 6th 6th

10 Novice Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
108 EDMONTON BMX AB Jesse GREENE 1st - 4 2nd 1st 1st
315 RED DEER BMX AB Parks HAMER 2nd - 5 1st 2nd 2nd
8 CALGARY BMX AB Ashton TERRY 3rd - 8 4th 3rd 1st
4 CALGARY BMX AB Riley KIMMITT 4th - 5 1st 1st 3rd
5 CALGARY BMX AB Owen FRANK 5th - 12 3rd 5th 4th
610 STONY PLAIN BMX AB Nathan COX 6th - 8 2nd 4th 2nd
809 STONY PLAIN BMX AB Nicholas MACLEOD 7th - 11 4th 3rd 4th
10 AIRDRIE BMX AB Liam HARRISON 8th - 12 3rd 6th 3rd
409 EDMONTON BMX AB Kaydan SPENCE - 13 5th 2nd 6th
816 RED DEER BMX AB Dawson CAMPBELL - 15 DNF:6 4th 5th
9 AIRDRIE BMX AB Wyatt ADRIAN - 16 5th 5th 6th
224 STONY PLAIN BMX AB Jacob OLDACH - 17 6th 6th 5th

10 Intermediate Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 COCHRANE BMX AB Max GANAKOVSKY
Vista Projects Ltd
1st - 3 1st 1st 1st
AB8 CALGARY BMX AB Wout REHORST 2nd - 10 2nd 5th 3rd
N8 STONY PLAIN BMX AB Frank DOERR 3rd - 4 1st 1st 2nd
8 RED DEER BMX AB Ethan GLENN 4th - 6 3rd 2nd 1st
828 OKOTOKS BMX AB Carter SZIVA 5th - 12 3rd 3rd 6th
9 AIRDRIE BMX AB Tyler RYAN 6th - 13 5th 3rd 5th
10 RED DEER BMX AB John SANSOM 7th - 7 2nd 2nd 3rd
614 EDMONTON BMX AB Benjamin FERGUSON 8th - 10 4th 4th 2nd
218 EDMONTON BMX AB Riley PARDY - 14 6th 4th 4th
9X OKOTOKS BMX AB Jaron DEERING - 15 4th 7th 4th
610 AIRDRIE BMX AB Kenny ANDERSON - 16 5th 6th 5th
908 STONY PLAIN BMX AB Tysen SCHEIDEMAN - 18 6th 5th 7th
3 MEDICINE HAT BMX AB Cody HERTER
Dirty Deeds
- 19 7th 6th 6th

10 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 STONY PLAIN BMX AB Sebastian WEBB
Phoenix Roofing Ltd.
1 3 1st 1st 1st
N1 CALGARY BMX AB Dylan TREMEL 2 6 2nd 2nd 2nd
N5 EDMONTON BMX AB Mathieu DUCHARME 3 12 3rd 5th 4th
AB4 EDMONTON BMX AB Tristin PASITNEY
Cranx BMX
4 12 4th 3rd 5th
628 EDMONTON BMX AB Joshua OGILVIE
Velocity
5 14 5th 6th 3rd
AB7 ST. ALBERT BMX AB Riley ROBERTSON 6 17 6th 4th 7th
N6 RED DEER BMX AB Noah BOYKO
Cornerstone Excavating
7 20 7th 7th 6th
N2 EDMONTON BMX AB Simon NEUFELD
VELOCITY
8 24 8th 8th 8th

11 Novice Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
521 OKOTOKS BMX AB Mason CLEROUX 1 4 2nd 1st 1st
321 STONY PLAIN BMX AB Jacob FEATHERSTONE 2 5 1st 2nd 2nd
208 CALGARY BMX AB Cole ELSON 3 11 5th 3rd 3rd
618 LETHBRIDGE BMX AB Keegan PHILPOT
Godspeed long boards
4 14 4th 6th 4th
1 Medicine Hat Bmx AB Gavin BACON
Spider Electric
5 14 3rd 5th 6th
3 Medicine Hat Bmx AB Jakub WALLACE 6 16 7th 4th 5th
4 EDMONTON BMX AB Gavin OTSUJI 7 20 6th 7th 7th
311 STONY PLAIN BMX AB Parker FALARDEAU - ## DNF:8 CR:10 DNS

11 Intermediate Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
206 CALGARY BMX AB Matthew PRIMEAU 1st - 5 1st 2nd 2nd
013 STONY PLAIN BMX AB Zackery WORBECK 2nd - 8 2nd 4th 2nd
14 AIRDRIE BMX AB Nicholas MOODOO
RT Muddin
3rd - 3 1st 1st 1st
317 RED DEER BMX AB Deacyn PARK 4th - 7 2nd 2nd 3rd
5 EDMONTON BMX AB Zachary HOGAN 5th - 7 3rd 3rd 1st
6 STONY PLAIN BMX AB Owen FEDYNIAK 6th - 9 4th 1st 4th
12 CALGARY BMX AB Colten RICHTER 7th - 9 3rd 3rd 3rd
117 RED DEER BMX AB Roy MEINDERS CR - 14 4th 5th 5th
127 EDMONTON BMX AB Damien STREADWICK - 15 5th 6th 4th
311 STONY PLAIN BMX AB Cody FALARDEAU - 15 5th 4th 6th
920 LETHBRIDGE BMX AB Chayce MIHALICZ
INTEGRITY WHEELS
- 16 6th 5th 5th
724 STONY PLAIN BMX AB Kaleb SCHULZ - 18 6th 6th 6th

11 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 AIRDRIE BMX AB Liam MULLETT 1 3 1st 1st 1st
3 LETHBRIDGE BMX AB Joshua DUBLANKO
SCR POS Solutions
2 6 2nd 2nd 2nd
02 EDMONTON BMX AB Eliot SLAVENS 3 10 4th 3rd 3rd
N4 EDMONTON BMX AB Aiden STRANKS 4 11 3rd 4th 4th
N6 OKOTOKS BMX AB Rylan SLAPMAN 5 16 5th 6th 5th
AB6 RED DEER BMX AB Christopher YOUNG 6 17 6th 5th 6th

12 Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
6 RED DEER BMX AB Jordan MURFITT 1 3 1st 1st 1st
712 AIRDRIE BMX AB Ryan VALIQUETTE 2 7 3rd 2nd 2nd
316 LETHBRIDGE BMX AB Colten HEMSLEY 3 8 2nd 3rd 3rd

12 Intermediate Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 ST. ALBERT BMX AB Matthew MCMURDO 1st - 6 1st 3rd 2nd
123 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK 2nd - 5 1st 1st 3rd
1 EDMONTON BMX AB Nathanial OTSUJI 3rd - 5 2nd 2nd 1st
406 OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK
Alias Racing
4th - 9 4th 3rd 2nd
222 LETHBRIDGE BMX AB Lucas SCHMIDTLER
Lafarge
5th - 5 3rd 1st 1st
7 OKOTOKS BMX AB Darren COMMANDEUR 6th - 14 5th 5th 4th
5 AIRDRIE BMX AB Sidney ENGLOT 7th - 11 6th 2nd 3rd
2 MEDICINE HAT BMX AB Jack HAGARTY 8th - 11 2nd 4th 5th
4 AIRDRIE BMX AB Eli DUECKMAN - 14 4th 6th 4th
05 RED DEER BMX AB Zachary REPP - 14 3rd 5th 6th
529 STONY PLAIN BMX AB Dallas SMITH - 17 CR:8 4th 5th
N8 CALGARY BMX AB Benjamin BESSEL
VULTURE ENERGY LTD.
- ## CR:8 DNS DNS

12 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 STONY PLAIN BMX AB Conner OLIVER 1 3 1st 1st 1st
AB06 RED DEER BMX AB Nicolas HAMMER 2 8 4th 2nd 2nd
AB4 EDMONTON BMX AB Noah MEYNEN 3 9 3rd 3rd 3rd
AB5 EDMONTON BMX AB Zachary NEUFELD
VELOCITY
4 10 2nd 4th 4th
N4 CALGARY BMX AB Brandon HUBER 5 15 5th 5th 5th
AB7 EDMONTON BMX AB Taryk JANKE
Crupi Team Green Canada
6 18 6th 6th 6th

13 Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
309 ST. ALBERT BMX AB Harrison FEDORIW 1 3 1st 1st 1st
5 CALGARY BMX AB Tatum PARKER 2 6 2nd 2nd 2nd
207 ST. ALBERT BMX AB Kaleb SAGAN 3 9 3rd 3rd 3rd

13 Intermediate Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 AIRDRIE BMX AB Alex TYSSEN 1 3 1st 1st 1st
531 STONY PLAIN BMX AB Damien WILDING 2 6 2nd 2nd 2nd
522 OKOTOKS BMX AB Wyatt ANDRES 3 10 3rd 3rd 4th
4 RED DEER BMX AB Owen GREEN 4 11 4th 4th 3rd
2 AIRDRIE BMX AB Jack ZRUNA 5 16 6th 5th 5th
016 OKOTOKS BMX AB Caleb BOONE 6 18 5th 7th 6th
5 Medicine Hat Bmx AB Hunter GOLDEN 7 20 7th 6th 7th
8 CALGARY BMX AB Jordan ROCHELEAU 8 24 8th 8th 8th

13 Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
507 EDMONTON BMX AB Jared HILDEBRANDT
GHP CANADA
1st - 4 2nd 1st 1st
N3 EDMONTON BMX AB Parker MCELHERAN
Crupe and Tedam Alberta
2nd - 5 2nd 2nd 1st
N4 EDMONTON BMX AB Connor WENSEL
Cranx BMX Racing
3rd - 8 1st 5th 2nd
1 OKOTOKS BMX AB Kieran SLAPMAN 4th - 8 3rd 2nd 3rd
AB4 COCHRANE BMX AB Connor MURPHY 5th - 10 5th 3rd 2nd
8 Club Unknown ? Ethan ADAMS 6th - 9 1st 4th 4th
AB5 CALGARY BMX AB Adam HOSIE
Wulfsport
7th - 8 3rd 1st 4th
N6 CALGARY BMX AB Benjamin NELSON
CranX BMX ANARCHY CBS Bike Shop
- 10 4th 3rd 3rd
N7 AIRDRIE BMX AB Zachary RYAN - 13 4th 4th 5th

14 Intermediate Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
608 EDMONTON BMX AB Julian JUBIN 1 3 1st 1st 1st
4 EDMONTON BMX AB Chase BAINARD-BEGIN
VELOCITY
2 6 2nd 2nd 2nd
202 STONY PLAIN BMX AB Devon SMITH 3 10 3rd 3rd 4th
624 STONY PLAIN BMX AB Carter PELLETIER 4 12 4th 5th 3rd
03 EDMONTON BMX AB Ethan WORKUN
Atomic Improv
5 15 5th 4th 6th
906 STONY PLAIN BMX AB Evan MACLEOD (14NM) 6 17 6th 6th 5th

14 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 AIRDRIE BMX AB Lukas BECKER
B & P Cycle
1 4 2nd 1st 1st
N6 CALGARY BMX AB Jacob FUNK
CRANX BMX
2 5 1st 2nd 2nd
N7 CALGARY BMX AB Justin TERRY
CranX BMX
3 10 3rd 3rd 4th
6 RED DEER BMX AB Jack SNAPE 4 12 5th 4th 3rd
N8 STONY PLAIN BMX AB Austin WLADYKA 5 14 4th 5th 5th

15 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
01 MEDICINE HAT BMX AB Nicholas DOEHRING
Sterling Trailer Sales
1 3 1st 1st 1st
3 AIRDRIE BMX AB Jordan HARRIS
AAA Windows
2 6 2nd 2nd 2nd
2 AIRDRIE BMX AB Jarek HOKANSON (15NM) 3 9 3rd 3rd 3rd

15 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 COCHRANE BMX AB Steven SWEET 1 3 1st 1st 1st
N5 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert & Mac's
2 6 2nd 2nd 2nd
N6 STONY PLAIN BMX AB Luke HAGGART
Neathway Medal Mounting
3 11 3rd 5th 3rd
6 AIRDRIE BMX AB James ZRUNA 4 12 4th 3rd 5th
N7 EDMONTON BMX AB Brett DUCHARME 5 13 5th 4th 4th
AB8 MEDICINE HAT BMX AB Jesseppe HERTER
Dirty Deeds
6 19 6th 7th 6th
7 EDMONTON BMX AB Jensen MCELHERAN 7 20 7th 6th 7th
4 RED DEER BMX AB Jordan BOONE 8 24 8th 8th 8th

16 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 ST. ALBERT BMX AB Deven KAWA
Alberta Provincial Team
1 3 1st 1st 1st
N5 STONY PLAIN BMX AB Bailey SPROXTON 2 7 3rd 2nd 2nd
N6 AIRDRIE BMX AB River PEACOCK
Athletic Spirit Inc.
3 11 2nd 5th 4th
AB5 RED DEER BMX AB Coleman KOMULA
Colerose Bookkeeping
4 12 5th 4th 3rd
N4 RED DEER BMX AB Cody PRATT 5 14 4th 3rd 7th
N7 CALGARY BMX AB Carter PASTUSZKO
Cranx BMX
6 18 7th 6th 5th
AB7 CALGARY BMX AB Cody KNAPPE
CRANKS BMX
7 20 6th 8th 6th
9 STONY PLAIN BMX AB Tristyn SICHKARYK 8 23 8th 7th 8th

17 to 24 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
2 Medicine Hat Bmx AB Lance TESSIER 1 3 1st 1st 1st
4 STONY PLAIN BMX AB Ross TOMLINSON 2 9 3rd 4th 2nd
906 LETHBRIDGE BMX AB James CROKE 3 9 4th 2nd 3rd
911 AIRDRIE BMX AB Tyler STATHAM (24NM) 4 9 2nd 3rd 4th

17 to 24 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 Medicine Hat Bmx AB Lance PHILLIPS
Phillips Exavating
1 4 2nd 1st 1st
427 STONY PLAIN BMX AB Fraser HURLEY 2 8 3rd 3rd 2nd
029 AIRDRIE BMX AB Liam HOBBS
Velocity Cycle
3 8 1st 2nd 5th
804 ST. ALBERT BMX AB Devon VICKERY
GHP Canada
4 11 4th 4th 3rd
1 Medicine Hat Bmx AB Tylend LLOYD
Taylors Used Tires
5 14 5th 5th 4th

30 to 39 Novice Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
317 AIRDRIE BMX AB Jordan ABRAHAMSON (29NM)
RT Muddin
1st - 3 1st 1st 1st
105 RED DEER BMX AB Christopher NUGENT 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
N6 CALGARY BMX AB Scott OLMSTEAD
RCR Racing
3rd - 5 1st 3rd 1st
011 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT 4th - 6 3rd 1st 2nd
319 RED DEER BMX AB Brad WILLEY 5th - 7 2nd 2nd 3rd
3 OKOTOKS BMX AB Clayton STOREY 6th - 11 4th 4th 3rd
AB2 EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT (29XM)
Velocity Cycle
7th - 10 3rd 3rd 4th
119 CALGARY BMX AB Sascha CHIRZYNSKI - 12 4th 4th 4th
10 AIRDRIE BMX AB Shane CARSON - 15 5th 5th 5th

40+ Novice Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS (40+XM)
DW's Delux Sammiches or Chikin
1 4 2nd 1st 1st
AB2 COCHRANE BMX AB Brian OTTERSON (40+XM) 2 7 3rd 2nd 2nd
N5 AIRDRIE BMX AB Jon OCHITWA 3 7 1st 3rd 3rd
403 AIRDRIE BMX AB Dennis STATHAM 4 12 4th 4th 4th
125 CALGARY BMX AB Bruno STAPPERS 5 17 5th 7th 5th
528 AIRDRIE BMX AB Richard YOSHIMURA 6 18 6th 5th 7th
226 COCHRANE BMX AB Igor GANAKOVSKY
Vista Projects Ltd
7 19 7th 6th 6th
13 EDMONTON BMX AB Allan PLESNIARSKI 8 24 8th 8th 8th

Cruiser 10 to 12 Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
029 STONY PLAIN BMX AB Austin WLADYKA (13-14MC)
29
1 3 1st 1st 1st
320 EDMONTON BMX AB Noah MEYNEN 2 6 2nd 2nd 2nd
014 RED DEER BMX AB Noah BOYKO
Cornerstone Excavating
3 9 3rd 3rd 3rd
122 RED DEER BMX AB John SANSOM 4 13 4th 4th 5th
810 RED DEER BMX AB Shayne HALL (9CM) 5 14 5th 5th 4th

Cruiser 17 to 29 Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Medicine Hat Bmx AB Lance PHILLIPS
Phillips Exavating
1 3 1st 1st 1st
723 INDEPENDENT CAN Colin HILDEBRANDT
GHP Canada
2 7 2nd DNF:3 2nd
N3 EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT
Velocity Cycle
3 8 3rd 2nd 3rd

Cruiser 30 to 39 Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
124 RED DEER BMX AB Lyndon RUSH 1 6 1st 4th 1st
N1 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT 2 6 2nd 2nd 2nd
AB1 Medicine Hat Bmx AB Nick GAUTHIER 3 7 3rd 1st 3rd
319 RED DEER BMX AB Brad WILLEY 4 11 4th 3rd 4th
919 STONY PLAIN BMX AB Leighton WESTEROTH 5 15 5th 5th 5th
119 STONY PLAIN BMX AB Mathew SMITH 6 20 8th 6th 6th
514 LETHBRIDGE BMX AB Cory DUBLANKO
SCR POS SOLUTIONS
7 21 7th 7th 7th
114 OKOTOKS BMX AB Casey SHANK 8 22 6th 8th 8th

Cruiser 40+ Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
DW's Delux Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
N1 COCHRANE BMX AB Brian OTTERSON 2 7 2nd 2nd 3rd
807 AIRDRIE BMX AB Jon OCHITWA 3 8 3rd 3rd 2nd
414 RED DEER BMX AB Greg NELSON 4 13 5th 4th 4th
AB3 Medicine Hat Bmx AB Andrew BACON
Hydraco
5 14 4th 5th 5th
4 CALGARY BMX AB Darcy FRANK 6 18 6th 6th 6th
909 RED DEER BMX AB Daniel DYOK 7 21 7th 7th 7th

Cruiser 30 to 39 Female (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1X LETHBRIDGE BMX AB Deborah WILLIAMS (40+FC)
DW's Delux Sammiches OR Chikin
1st - 3 1st 1st 1st
AB1 COCHRANE BMX AB Tracy ATTO 2nd - 5 2nd 1st 2nd
N1 AIRDRIE BMX AB Rhonda GRENIER 3rd - 6 3rd 2nd 1st
908 RED DEER BMX AB Jodie SEYMOUR 4th - 8 4th 2nd 2nd
823 OKOTOKS BMX AB Tara SZIVA 5th - 7 1st 3rd 3rd
526 CALGARY BMX AB Erin FRANK 6th - 10 3rd 4th 3rd
N2 EDMONTON BMX AB Michelle TOWER 7th - 9 2nd 3rd 4th
809 OKOTOKS BMX AB Sandy FOKKENS
Thompson Darrach CA's
- 13 4th 4th 5th
129 RED DEER BMX AB Jodi WILLEY - 14 5th 5th 4th

Top of Report