End of Report

Stony Plain - Provincial #7 - August 16, 2014

BMX EVENT MANAGER, Report Created 28/Aug/2014 20:21:57

FULL RESULTS

Total Entries = 365

Total Riders = 351

Junior Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 AIRDRIE BMX AB Tanner VANDENHOVEN
Staats
1 4 1st 1st 2nd
N08 ST. ALBERT BMX AB Kiran KAWA
Alberta Provincial Team
2 5 2nd 2nd 1st
N06 CALGARY BMX AB Evan MOTTERSHEAD
Cranx BMX
3 10 3rd 4th 3rd
N04 LETHBRIDGE BMX AB Kylar VAN EE
Bert and Macs
4 12 4th 3rd 5th
AB07 Medicine Hat Bmx AB Branden LACHAPELLE 5 14 5th 5th 4th
AB03 OKOTOKS BMX AB Shelby MYSEK
Alias
6 19 6th 6th 7th
AB6 RED DEER BMX AB Chase HARRISON
Crupi Canada
7 20 7th 7th 6th

Elite Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
494 CALGARY BMX AB Daina TUCHSCHERER (JF)
Factory Pure
1 3 1st 1st 1st
72 MEDICINE HAT BMX AB Chelsea KINGSTON
Dirty Deeds
2 9 4th 2nd 3rd
47 CALGARY BMX AB Eliane MCADAM 3 10 5th 3rd 2nd
780 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN 4 12 2nd 4th 6th
N5 Medicine Hat Bmx AB Yvonne KINGSTON (JF)
Trukkers
5 14 3rd 6th 5th
911 CALGARY BMX AB Sabrina MILLMAN
2-Cycle Michael's
6 17 CR:8 5th 4th

Elite Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
608 INDEPENDENT CAN Manuel CADLE
GHP CANADA
1 4 2nd 1st 1st
368 OKOTOKS BMX AB Cameron HELM
Alias
2 10 1st 7th 2nd
803 CALGARY BMX AB Adam BOURNS 3 10 5th 2nd 3rd
93 COCHRANE BMX AB Karsten MILLMAN
2-Cycle Michale's
4 11 4th 3rd 4th
AB5 CALGARY BMX AB Louis CHARTRAIN
B&P Cycle
5 18 7th 5th 6th
801 LETHBRIDGE BMX AB Colton HIGGINS 6 18 3rd 8th 7th
780 STONY PLAIN BMX AB Mitchell WARKEN
SuperCamp
7 18 6th 4th 8th
310 EDMONTON BMX AB Ronald TOWNSEND 8 19 8th 6th 5th

7 Novice Female (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 EDMONTON BMX AB Taryn BAILLIE
Tiger Electric Ltd.
1 3 1st 1st 1st
014 STONY PLAIN BMX AB Trystyn OTTO 2 7 2nd 2nd 3rd
829 OKOTOKS BMX AB Jada DUECK 3 13 7th 4th 2nd
704 AIRDRIE BMX AB Reese OCHITWA 4 13 4th 5th 4th
AB5 OKOTOKS BMX AB Cadence STOREY 5 14 3rd 6th 5th
402 OKOTOKS BMX AB Emerson MCTAGGART 6 15 5th 3rd 7th
816 STONY PLAIN BMX AB Faith FEDYNIAK 7 21 DNF:8 7th 6th
115 RED DEER BMX AB Rachel WAKALUK 8 22 6th 8th 8th

8 Novice Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 RED DEER BMX AB Olivia RUSH 1 4 2nd 1st 1st
320 STONY PLAIN BMX AB Mackenzie WORBECK 2 5 1st 2nd 2nd
AB5 AIRDRIE BMX AB Lydia ENGLOT 3 10 3rd 3rd 4th
427 STONY PLAIN BMX AB Taya GORDON
Original Joe's
4 11 4th 4th 3rd
830 OKOTOKS BMX AB Emily SZIVA 5 15 5th 5th 5th
613 AIRDRIE BMX AB Alyssa BRAND 6 18 6th 6th 6th

8 Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 CALGARY BMX AB Hailey TREMEL 1 3 1st 1st 1st
N4 STONY PLAIN BMX AB Jalyn HOLINSKI (7XF) 2 6 2nd 2nd 2nd
N3 CALGARY BMX AB Aurora ROCHELEAU 3 9 3rd 3rd 3rd
AB4 EDMONTON BMX AB Natalia REID
VELOCITY
4 12 4th 4th 4th

9 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Medicine Hat Bmx AB Hallie GAUTHIER 1 3 1st 1st 1st
N3 AIRDRIE BMX AB Skyla GRENIER 2 7 2nd 2nd 3rd
824 RED DEER BMX AB Holly MCLEOD
Wurm Industries
3 8 3rd 3rd 2nd
8 EDMONTON BMX AB Kaylynn BAINARD-NOBES
VELOCITY
4 12 4th 4th 4th
031 OKOTOKS BMX AB Devin POINTEN 5 15 5th 5th 5th

10 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 OKOTOKS BMX AB Sophie GIBBS 1 3 1st 1st 1st
628 EDMONTON BMX AB Mallory OGILVIE
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
416 AIRDRIE BMX AB Mika YOSHIMURA 3 9 3rd 3rd 3rd

11 Novice Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
610 COCHRANE BMX AB Katie SCOTT 1 4 2nd 1st 1st
314 RED DEER BMX AB Alexia CALLAN 2 5 1st 2nd 2nd
121 CALGARY BMX AB Kyleigh BOYLAN 3 11 3rd 5th 3rd
130 OKOTOKS BMX AB Keanna DUECK 4 11 4th 3rd 4th
AB4 OKOTOKS BMX AB Briony FOKKENS
Brothers Concrete
5 14 5th 4th 5th
127 RED DEER BMX AB Jaedan DYOK 6 20 6th 6th CR:8

11 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 RED DEER BMX AB Lindsay HALL 1 3 1st 1st 1st
N1X EDMONTON BMX AB Amber HUPKA (10XF)
Velocity Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
N1 AIRDRIE BMX AB Emily HENDERSON 3 9 3rd 3rd 3rd

12 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 RED DEER BMX AB Annika RICALTON
Back Country Communications Ltd.
1 3 1st 1st 1st
N3 EDMONTON BMX AB Emma WORKUN
Atomic Improv
2 6 2nd 2nd 2nd
726 EDMONTON BMX AB Taylin JANKE 3 9 3rd 3rd 3rd
N5 OKOTOKS BMX AB Willow POINTEN 4 12 4th 4th 4th
201 EDMONTON BMX AB Abbey ROWAN 5 15 5th 5th 5th

13 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 MEDICINE HAT BMX AB Geneva GRONDIN
Kenco Homes
1 3 1st 1st 1st
AB5 EDMONTON BMX AB Tegan PASITNEY
Atomic Improv
2 6 2nd 2nd 2nd
124 STONY PLAIN BMX AB Colesie PELLETIER
Cote Business Systems
3 9 3rd 3rd 3rd
926 RED DEER BMX AB Isabelle MCLEAN 4 12 4th 4th 4th

13 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 CALGARY BMX AB Jordan KNAPPE
Cranks BMX,
1 3 1st 1st 1st
N1 AIRDRIE BMX AB Hailey HOBBS
Velocity Cycle
2 7 3rd 2nd 2nd
531 EDMONTON BMX AB Madelin OGILVIE (12XF)
Velocity
3 8 2nd 3rd 3rd

14 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
W1 ST. ALBERT BMX AB Avriana HEBERT
Team Alberta
1 3 1st 1st 1st
N6 STONY PLAIN BMX AB Jensen SPROXTON 2 9 4th 3rd 2nd
N5 LETHBRIDGE BMX AB Kendra ENNS 3 10 3rd 2nd 5th
N3 CALGARY BMX AB Kelly Ann HEUGHAN
Well Green Tech
4 11 2nd 5th 4th
AB4 EDMONTON BMX AB Alexandra PLESNIARSKI
CranX BMX
5 12 5th 4th 3rd

15 Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 ST. ALBERT BMX AB Cayleigh VAN STAALDUINEN
Alberta Provincial Team/Staats
1 3 1st 1st 1st
N4 ST. ALBERT BMX AB Vanessa WHALING
XanGo
2 6 2nd 2nd 2nd
N6 Medicine Hat Bmx AB Jessalyn PHILLIPS
Phillips Exavating
3 10 3rd 3rd 4th
N5 CALGARY BMX AB Mckayla ROCHELEAU 4 11 4th 4th 3rd

17 & Over Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
130 LETHBRIDGE BMX AB Deborah WILLIAMS (17+XF)
DW's Delux Sammiches OR Chikin
1 3 1st 1st 1st
320 CALGARY BMX AB Angelina KOWASKI 2 6 2nd 2nd 2nd
619 Medicine Hat Bmx AB Samantha ANDRES
Taylors Used Tires
3 9 3rd 3rd 3rd
N3 EDMONTON BMX AB Michelle TOWER 4 12 4th 4th 4th

5 and Under Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
605 RED DEER BMX AB Amelia RUSH (5NF) 1 3 1st 1st 1st
604 STONY PLAIN BMX AB Lucas BROWN 2 9 2nd 5th 2nd
821 RED DEER BMX AB Xander HURTEAU 3 10 3rd 4th 3rd
110 AIRDRIE BMX AB Nash BUFFEL 4 10 4th 2nd 4th
331 EDMONTON BMX AB Claire REID (5NF) 5 13 5th 3rd 5th

6 Novice Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
123 STONY PLAIN BMX AB Liam VANOENE
Time Out Beauty Retreat
1st - 13 5th 2nd 6th
7 ST. ALBERT BMX AB Nolan REILING 2nd - 4 2nd 1st 1st
601 OKOTOKS BMX AB Bennett MCTAGGART 3rd - 7 3rd 3rd 1st
AB4 RED DEER BMX AB Van WILLEY 4th - 11 4th 5th 2nd
201 COCHRANE BMX AB Jaxson ROSS 5th - 6 1st 2nd 3rd
129 COCHRANE BMX AB Aj LAURELL DNF - 4 1st 1st 2nd
724 STONY PLAIN BMX AB Logan SCHULZ CR - 10 2nd 4th 4th
610 EDMONTON BMX AB Aiden WICKS CR - 13 5th 3rd 5th
618 STONY PLAIN BMX AB Parx GORDON
Original Joe's
- 13 3rd 4th 6th
508 STONY PLAIN BMX AB Colten LAKUSTA - 14 4th 5th 5th
104 AIRDRIE BMX AB Reuben BABER - 15 6th 6th 3rd
AB3 AIRDRIE BMX AB Lucas ENGLOT - 16 DNF:6 6th 4th

7 Novice Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
216 AIRDRIE BMX AB Kai YOSHIMURA 1st - 3 1st 1st 1st
603 AIRDRIE BMX AB Cole HANSEN
2 Cycle Micheals
2nd - 10 3rd 2nd 5th
423 OKOTOKS BMX AB Jackson VANDERVEEN 3rd - 8 3rd 3rd 2nd
227 EDMONTON BMX AB Alexandre MIRANDA 4th - 6 2nd 1st 3rd
208 RED DEER BMX AB Easton ARANEDA 5th - 4 1st 2nd 1st
723 RED DEER BMX AB Matthew MCLEAN 6th - 8 2nd 3rd 3rd
5 CALGARY BMX AB Stijn REHORST 7th - 13 4th 5th 4th
531 STONY PLAIN BMX AB Nathan KENTEL 8th - 10 4th 4th 2nd
216X STONY PLAIN BMX AB Zachary BROWN
TRUE FAB
- 15 5th 6th 4th
027 LETHBRIDGE BMX AB Ethan KITT
Nails by Char
- 15 6th 4th 5th
226 OKOTOKS BMX AB Enzo FERRARIO QUEEN - 18 5th 5th CR:8
126 STONY PLAIN BMX AB Damian GRYSHIK - ## CR:8 6th DNS

7 Intermediate Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 EDMONTON BMX AB Oscar TWELLS 1st - 6 1st 2nd 3rd
N1 CALGARY BMX AB Ryan CHIRZYNSKI 2nd - 3 1st 1st 1st
N6 EDMONTON BMX AB Lachlan BRENNER 3rd - 7 2nd 3rd 2nd
027 AIRDRIE BMX AB Chase BUFFEL 4th - 10 5th 4th 1st
N5 CALGARY BMX AB Byron ZURBRIGGEN 5th - 7 2nd 2nd 3rd
915 EDMONTON BMX AB Malakai ROWAN 6th - 10 3rd 3rd 4th
AB2 RED DEER BMX AB Royce REDBEAR 7th - 6 3rd 1st 2nd
AB2X RED DEER BMX AB Ryland GOULDING (5IM)
Forever Floors
8th - 13 4th 5th 4th
224 RED DEER BMX AB Chase ARANEDA (5IM) - 13 4th 4th 5th
6 RED DEER BMX AB Colton GOULDING
Forever Floors
- 15 5th 5th 5th

8 Novice Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
325 COCHRANE BMX AB Caleb GRAHAM 1st - 3 1st 1st 1st
915 Medicine Hat Bmx AB Ryder COOKE 2nd - 12 CR:7 3rd 2nd
204 RED DEER BMX AB Graeson ABEL 3rd - 5 2nd 1st 2nd
801 STONY PLAIN BMX AB Hayden WESTEROTH 4th - 6 1st 2nd 3rd
8 STONY PLAIN BMX AB Braedan OLIVER 5th - 9 3rd 3rd 3rd
409 RED DEER BMX AB Taylor BOLL 6th - 5 2nd 2nd 1st
125 OKOTOKS BMX AB Lukas SHANK 7th - 11 3rd 4th 4th
412 EDMONTON BMX AB Kale ZAMBO - 12 4th 4th 4th
329 ST. ALBERT BMX AB Callaway FEDORIW - ## 4th CR:7 DNS

8 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 COCHRANE BMX AB Sam SCOTT 1st - 3 1st 1st 1st
2 MEDICINE HAT BMX AB Kaige RUDICHUK 2nd - 4 1st 2nd 1st
506 STONY PLAIN BMX AB Gabriel VANOENE
Time Out Beauty Retreat
3rd - 9 2nd 5th 2nd
7 RED DEER BMX AB Christopher MORRIS 4th - 7 2nd 1st DNF:4
421 STONY PLAIN BMX AB Brayden RUDELICH 5th - 8 3rd 3rd 2nd
207 EDMONTON BMX AB Jaxon SPENCE 6th - 11 4th 4th 3rd
12 RED DEER BMX AB Maurice REDBEAR 7th - 9 3rd 3rd 3rd
05 RED DEER BMX AB Austin MCLEOD
Wurm Industries
- 11 4th 2nd 5th
11 RED DEER BMX AB Cameron MCLEOD
Wurm Industries
- 13 5th 4th 4th

8 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 STONY PLAIN BMX AB Logan WEBB
Phoenix Roofing Ltd.
1 4 1st 2nd 1st
AB6 CALGARY BMX AB Oliver JACKSON 2 5 2nd 1st 2nd
N2 EDMONTON BMX AB Austen WENSEL
Cranx BMX Racing
3 9 3rd 3rd 3rd
N3 ST. ALBERT BMX AB Connor PLEICH 4 15 4th 6th 5th
N8 RED DEER BMX AB Shayne HALL 5 16 5th 5th 6th
420 EDMONTON BMX AB Marc STREADWICK 6 17 CR:9 4th 4th
AB5 RED DEER BMX AB Devon MURFITT (9XF) 7 20 6th 7th 7th

9 Novice Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
1 LETHBRIDGE BMX AB Hesston BATES
Country Landscape
1st - 3 1st 1st 1st
017 AIRDRIE BMX AB Isaac BABER 2nd - 7 3rd 3rd 1st
612 OKOTOKS BMX AB Kaiden CLEROUX 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
8 Medicine Hat Bmx AB Landon ANDRES
Taylors Used Tires
4th - 7 1st 1st 5th
225 AIRDRIE BMX AB Carter STATHAM 5th - 11 5th 4th 2nd
11 RED DEER BMX AB Grady MCLEOD
Wurm Industries
6th - 10 4th 2nd 4th
213 COCHRANE BMX AB Luke CHRISTENSEN 7th - 10 2nd 5th 3rd
12 RED DEER BMX AB Charlie NELSON 8th - 12 6th 3rd 3rd
104 OKOTOKS BMX AB Justin ANDRES
Arrow Energy Consulting
- 12 4th 4th 4th
13 EDMONTON BMX AB Evan BIDNIAK - 15 3rd 6th 6th
912 OKOTOKS BMX AB Alik SOUVAK - 17 DNF:7 5th 5th
217 COCHRANE BMX AB Cole FISCHER - 18 5th 7th 6th
16 EDMONTON BMX AB Tate BAILLIE
Tiger Electric Ltd
- 19 6th 6th 7th

9 Intermediate Male (15 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 STONY PLAIN BMX AB Drey HOLINSKI 1st - 3 1st 1st 1st
12 RED DEER BMX AB Joron DYOK 2nd - 7 2nd 2nd 3rd
4 OKOTOKS BMX AB Tristan STOREY 3rd - 4 1st 2nd 1st
202 OKOTOKS BMX AB Pacey BOONE 4th - 5 2nd 1st 2nd
201 EDMONTON BMX AB Braxton HUBBLE 5th - 11 3rd 4th 4th
03 RED DEER BMX AB Tyson WAKALUK 6th - 12 6th 3rd 3rd
11 AIRDRIE BMX AB Atley CARSON 7th - 13 4th 5th 4th
002 OKOTOKS BMX AB Kohen HOFFMAN 8th - 9 4th 3rd 2nd
N7 AIRDRIE BMX AB Ty OCHITWA - 14 5th 4th 5th
7 CALGARY BMX AB Mcintyre WILLOUGHBY - 14 3rd 5th 6th
7X RED DEER BMX AB Keanu REDBEAR - 16 5th 6th 5th
10 EDMONTON BMX AB Blake LAMARCHE - 20 7th 7th 6th
8 CALGARY BMX AB Karsten CHIRZYNSKI - 20 7th 6th 7th
10X RED DEER BMX AB Owen MORRIS - 21 6th 7th 8th
9 EDMONTON BMX AB Owen SLAVENS - 23 8th 8th 7th

9 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 CALGARY BMX AB Carson KOWASKI
Calgary BMX Race Team
1 4 2nd 1st 1st
N6 RED DEER BMX AB Ryan RAYMONT
Tangent/ODI
2 8 1st 5th 2nd
N3 CALGARY BMX AB Joey HUBER 3 9 4th 2nd 3rd
N8 RED DEER BMX AB Nickolas NUGENT 4 10 3rd 3rd 4th
N5 OKOTOKS BMX AB Teagan SLAPMAN 5 14 5th 4th 5th

10 Novice Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
108 EDMONTON BMX AB Jesse GREENE 1st - 4 2nd 1st 1st
315 RED DEER BMX AB Parks HAMER 2nd - 9 4th 4th 1st
8 CALGARY BMX AB Ashton TERRY 3rd - 6 3rd 1st 2nd
4 CALGARY BMX AB Riley KIMMITT 4th - 6 1st 2nd 3rd
610 STONY PLAIN BMX AB Nathan COX 5th - 8 1st 3rd 4th
5 CALGARY BMX AB Owen FRANK 6th - 6 2nd 2nd 2nd
809 STONY PLAIN BMX AB Nicholas MACLEOD 7th - 12 4th 3rd 5th
7 AIRDRIE BMX AB Creston HENDERSON 8th - 10 3rd 4th 3rd
409 EDMONTON BMX AB Kaydan SPENCE - 16 6th 6th 4th
224 STONY PLAIN BMX AB Jacob OLDACH - 16 6th 5th 5th
10 AIRDRIE BMX AB Liam HARRISON - 16 5th 5th 6th
9 AIRDRIE BMX AB Wyatt ADRIAN - 17 5th 6th 6th

10 Intermediate Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 COCHRANE BMX AB Max GANAKOVSKY
Vista Projects Ltd
1st - 3 1st 1st 1st
AB8 CALGARY BMX AB Wout REHORST 2nd - 4 2nd 1st 1st
N8 STONY PLAIN BMX AB Frank DOERR 3rd - 6 1st 2nd 3rd
8 RED DEER BMX AB Ethan GLENN 4th - 7 3rd 2nd 2nd
614 EDMONTON BMX AB Benjamin FERGUSON 5th - 8 2nd 3rd 3rd
10 RED DEER BMX AB John SANSOM 6th - 11 4th 3rd 4th
828 OKOTOKS BMX AB Carter SZIVA 7th - 13 3rd 5th 5th
9X OKOTOKS BMX AB Jaron DEERING 8th - 10 4th 4th 2nd
610 AIRDRIE BMX AB Kenny ANDERSON - 15 6th 5th 4th
9 AIRDRIE BMX AB Tyler RYAN - 15 5th 4th 6th
908 STONY PLAIN BMX AB Tysen SCHEIDEMAN - 16 5th 6th 5th
3 MEDICINE HAT BMX AB Cody HERTER
Dirty Deeds
- 18 6th 6th 6th

10 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 STONY PLAIN BMX AB Sebastian WEBB
Phoenix Roofing Ltd.
1 4 1st 1st 2nd
N1 CALGARY BMX AB Dylan TREMEL 2 5 2nd 2nd 1st
N5 EDMONTON BMX AB Mathieu DUCHARME 3 9 3rd 3rd 3rd
AB4 EDMONTON BMX AB Tristin PASITNEY
Cranx BMX
4 13 4th 4th 5th
628 EDMONTON BMX AB Joshua OGILVIE
Velocity
5 15 6th 5th 4th
AB7 ST. ALBERT BMX AB Riley ROBERTSON 6 18 5th 6th 7th
N2 EDMONTON BMX AB Simon NEUFELD
VELOCITY
7 20 7th 7th 6th

11 Novice Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
321 STONY PLAIN BMX AB Jacob FEATHERSTONE 1 4 2nd 1st 1st
521 OKOTOKS BMX AB Mason CLEROUX 2 5 1st 2nd 2nd
1 Medicine Hat Bmx AB Gavin BACON
Spider Electric
3 13 7th 3rd 3rd
3 Medicine Hat Bmx AB Jakub WALLACE 4 13 5th 4th 4th
618 LETHBRIDGE BMX AB Keegan PHILPOT
Godspeed long boards
5 16 3rd 7th 6th
208 CALGARY BMX AB Cole ELSON 6 18 4th 6th 8th
311 STONY PLAIN BMX AB Parker FALARDEAU 7 19 6th 8th 5th
4 EDMONTON BMX AB Gavin OTSUJI 8 20 8th 5th 7th

11 Intermediate Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
14 AIRDRIE BMX AB Nicholas MOODOO
RT Muddin
1st - 3 1st 1st 1st
013 STONY PLAIN BMX AB Zackery WORBECK 2nd - 3 1st 1st 1st
117 RED DEER BMX AB Roy MEINDERS 3rd - 8 2nd 3rd 3rd
317 RED DEER BMX AB Deacyn PARK 4th - 9 3rd 4th 2nd
12 CALGARY BMX AB Colten RICHTER 5th - 13 4th 5th 4th
206 CALGARY BMX AB Matthew PRIMEAU 6th - 8 3rd 2nd 3rd
6 STONY PLAIN BMX AB Owen FEDYNIAK 7th - 10 4th 2nd 4th
5 EDMONTON BMX AB Zachary HOGAN 8th - 7 2nd 3rd 2nd
724 STONY PLAIN BMX AB Kaleb SCHULZ - 14 5th 4th 5th
127 EDMONTON BMX AB Damien STREADWICK - 15 5th 5th 5th
920 LETHBRIDGE BMX AB Chayce MIHALICZ
INTEGRITY WHEELS
- 18 6th 6th 6th
311 STONY PLAIN BMX AB Cody FALARDEAU - ## CR:8 DNS DNS

11 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 AIRDRIE BMX AB Liam MULLETT 1 3 1st 1st 1st
3 LETHBRIDGE BMX AB Joshua DUBLANKO
SCR POS Solutions
2 6 2nd 2nd 2nd
N4 EDMONTON BMX AB Aiden STRANKS 3 12 3rd 6th 3rd
AB6 RED DEER BMX AB Christopher YOUNG 4 13 4th 5th 4th
02 EDMONTON BMX AB Eliot SLAVENS 5 14 5th 4th 5th
N6 OKOTOKS BMX AB Rylan SLAPMAN 6 15 6th 3rd 6th

12 Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
4 AIRDRIE BMX AB Eli DUECKMAN 1 3 1st 1st 1st
6 RED DEER BMX AB Jordan MURFITT 2 8 2nd 4th 2nd
712 AIRDRIE BMX AB Ryan VALIQUETTE 3 9 3rd 3rd 3rd
316 LETHBRIDGE BMX AB Colten HEMSLEY 4 10 4th 2nd 4th

12 Intermediate Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 CALGARY BMX AB Benjamin BESSEL
VULTURE ENERGY LTD.
1st - 3 1st 1st 1st
AB8 ST. ALBERT BMX AB Matthew MCMURDO 2nd - 7 1st 3rd 3rd
123 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
222 LETHBRIDGE BMX AB Lucas SCHMIDTLER
Lafarge
4th - 6 2nd 2nd 2nd
1 EDMONTON BMX AB Nathanial OTSUJI 5th - 8 3rd 4th 1st
406 OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK
Alias Racing
6th - 8 3rd 1st 4th
7 OKOTOKS BMX AB Darren COMMANDEUR 7th - 12 4th 5th 3rd
05 RED DEER BMX AB Zachary REPP 8th - 12 5th 3rd 4th
5 AIRDRIE BMX AB Sidney ENGLOT - 14 5th 4th 5th
529 STONY PLAIN BMX AB Dallas SMITH - 15 4th 6th 5th
2 MEDICINE HAT BMX AB Jack HAGARTY - 17 6th 5th 6th

12 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 STONY PLAIN BMX AB Conner OLIVER 1 3 1st 1st 1st
AB06 RED DEER BMX AB Nicolas HAMMER 2 9 2nd 5th 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Zachary NEUFELD
VELOCITY
3 9 3rd 2nd 4th
N4 CALGARY BMX AB Brandon HUBER 4 10 4th 3rd 3rd
AB7 EDMONTON BMX AB Taryk JANKE
Crupi Team Green Canada
5 14 5th 4th 5th

13 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 AIRDRIE BMX AB Alex TYSSEN 1st - 3 1st 1st 1st
531 STONY PLAIN BMX AB Damien WILDING 2nd - 7 2nd 2nd 3rd
522 OKOTOKS BMX AB Wyatt ANDRES 3rd - 4 1st 1st 2nd
4 RED DEER BMX AB Owen GREEN 4th - 6 3rd 2nd 1st
2 AIRDRIE BMX AB Jack ZRUNA 5th - 9 2nd 3rd 4th
016 OKOTOKS BMX AB Caleb BOONE 6th - 10 3rd 4th 3rd
5 Medicine Hat Bmx AB Hunter GOLDEN 7th - 9 4th 3rd 2nd
8 CALGARY BMX AB Jordan ROCHELEAU - 12 4th 4th 4th
9 EDMONTON BMX AB Joshua BEAUDIN - 15 5th 5th 5th

13 Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
8 Club Unknown ? Ethan ADAMS 1st - 4 1st 1st 2nd
507 EDMONTON BMX AB Jared HILDEBRANDT
GHP Canada
2nd - 6 3rd 2nd 1st
1 OKOTOKS BMX AB Kieran SLAPMAN 3rd - 10 4th 1st 5th
N7 AIRDRIE BMX AB Zachary RYAN 4th - 10 2nd 4th 4th
N4 EDMONTON BMX AB Connor WENSEL
Cranx BMX Racing
5th - 7 2nd 2nd 3rd
AB5 CALGARY BMX AB Adam HOSIE
Wulfsport
6th - 9 5th 3rd 1st
N3 EDMONTON BMX AB Parker MCELHERAN
Crupi/Team Alberta
7th - 6 1st 3rd 2nd
N6 CALGARY BMX AB Benjamin NELSON
CranX BMX ANARCHY CBS Bike Shop
- 11 3rd 5th 3rd
AB4 COCHRANE BMX AB Connor MURPHY - 12 4th 4th 4th

14 Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
309 ST. ALBERT BMX AB Harrison FEDORIW (13NM) 1 3 1st 1st 1st
906 STONY PLAIN BMX AB Evan MACLEOD 2 6 2nd 2nd 2nd
5 CALGARY BMX AB Tatum PARKER (13NM) 3 9 3rd 3rd 3rd

14 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
608 EDMONTON BMX AB Julian JUBIN 1 4 2nd 1st 1st
4 EDMONTON BMX AB Chase BAINARD-BEGIN
VELOCITY
2 5 1st 2nd 2nd
202 STONY PLAIN BMX AB Devon SMITH 3 10 3rd 4th 3rd
03 EDMONTON BMX AB Ethan WORKUN
Atomic Improv
4 12 4th 3rd 5th
624 STONY PLAIN BMX AB Carter PELLETIER 5 14 5th 5th 4th

14 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 AIRDRIE BMX AB Lukas BECKER
B&P Cycle
1 3 1st 1st 1st
N6 CALGARY BMX AB Jacob FUNK
CRANX BMX
2 6 2nd 2nd 2nd
6 RED DEER BMX AB Jack SNAPE 3 9 3rd 3rd 3rd
N8 STONY PLAIN BMX AB Austin WLADYKA 4 12 4th 4th 4th
N7 CALGARY BMX AB Justin TERRY
CranX BMX
- ## CR:7 DNS DNS

15 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
01 MEDICINE HAT BMX AB Nicholas DOEHRING
Sterling Trailer Sales
1 3 1st 1st 1st
3 AIRDRIE BMX AB Jordan HARRIS
AAA Windows
2 6 2nd 2nd 2nd
2 AIRDRIE BMX AB Jarek HOKANSON (15NM) 3 9 3rd 3rd 3rd

15 Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert & Mac's
1st - 3 1st 1st 1st
AB1 COCHRANE BMX AB Steven SWEET 2nd - 4 2nd 1st 1st
AB2 AIRDRIE BMX AB Corbin NUNWEILER 3rd - 10 3rd 4th 3rd
N6 STONY PLAIN BMX AB Luke HAGGART
Neathway Medal Mounting
4th - 7 2nd 3rd 2nd
N7 EDMONTON BMX AB Brett DUCHARME 5th - 9 3rd 2nd 4th
6 AIRDRIE BMX AB James ZRUNA 6th - 8 1st 2nd 5th
AB8 MEDICINE HAT BMX AB Jesseppe HERTER
Dirty Deeds
7th - 11 4th 5th 2nd
7 EDMONTON BMX AB Jensen MCELHERAN
Crupi Canada
- 11 5th 3rd 3rd
4 RED DEER BMX AB Jordan BOONE - 12 4th 4th 4th

16 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 ST. ALBERT BMX AB Deven KAWA
Alberta Provincial Team
1 4 1st 1st 2nd
N6 AIRDRIE BMX AB River PEACOCK
Athletic Spirit Inc.
2 8 3rd 2nd 3rd
N7 CALGARY BMX AB Carter PASTUSZKO
Cranx BMX
3 12 5th 3rd 4th
N5 STONY PLAIN BMX AB Bailey SPROXTON 4 13 8th 4th 1st
AB7 CALGARY BMX AB Cody KNAPPE
CRANKS BMX
5 16 6th 5th 5th
AB5 RED DEER BMX AB Coleman KOMULA
Colerose Bookkeeping
6 16 4th 6th 6th
N3 ST. ALBERT BMX AB Garrett HEBERT
Team Alberta
7 20 2nd DNF:8 CR:10
9 STONY PLAIN BMX AB Tristyn SICHKARYK 8 21 7th 7th 7th

17 to 24 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
2 Medicine Hat Bmx AB Lance TESSIER 1 3 1st 1st 1st
911 AIRDRIE BMX AB Tyler STATHAM (24NM) 2 6 2nd 2nd 2nd
4 STONY PLAIN BMX AB Ross TOMLINSON 3 10 4th 3rd 3rd
906 LETHBRIDGE BMX AB James CROKE 4 11 3rd 4th 4th

17 to 24 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 Medicine Hat Bmx AB Lance PHILLIPS
Phillips Exavating
1 4 2nd 1st 1st
029 AIRDRIE BMX AB Liam HOBBS
Velocity Cycle
2 5 1st 2nd 2nd
804 ST. ALBERT BMX AB Devon VICKERY
GHP Canada
3 11 5th 3rd 3rd
427 STONY PLAIN BMX AB Fraser HURLEY 4 11 3rd 4th 4th
AB7 AIRDRIE BMX AB Tyler BELL 5 14 4th 5th 5th
1 Medicine Hat Bmx AB Tylend LLOYD
Taylors Used Tires
6 18 6th 6th 6th

30 to 39 Novice Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
105 RED DEER BMX AB Christopher NUGENT 1 4 2nd 1st 1st
317 AIRDRIE BMX AB Jordan ABRAHAMSON (29NM)
RT Muddin
2 5 1st 2nd 2nd
N6 CALGARY BMX AB Scott OLMSTEAD
RCR Racing
3 9 3rd 3rd 3rd
011 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT 4 13 4th 4th 5th
319 RED DEER BMX AB Brad WILLEY 5 14 5th 5th 4th
3 OKOTOKS BMX AB Clayton STOREY 6 18 6th 6th 6th
AB2 EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT (29XM)
Velocity Cycle
7 21 7th 7th 7th
10 AIRDRIE BMX AB Shane CARSON 8 24 8th 8th 8th

40+ Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS (40+XM)
DW's Delux Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
AB2 COCHRANE BMX AB Brian OTTERSON (40+XM) 2 6 2nd 2nd 2nd
403 AIRDRIE BMX AB Dennis STATHAM 3 9 3rd 3rd 3rd
125 CALGARY BMX AB Bruno STAPPERS 4 12 4th 4th 4th
528 AIRDRIE BMX AB Richard YOSHIMURA 5 15 5th 5th 5th
13 EDMONTON BMX AB Allan PLESNIARSKI 6 18 6th 6th 6th

Cruiser 10 to 12 Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
813 CALGARY BMX AB Dylan TREMEL 1 5 1st 2nd 2nd
029 STONY PLAIN BMX AB Austin WLADYKA (13-14MC) 2 6 4th 1st 1st
018 EDMONTON BMX AB Connor WENSEL (13-14MC)
Cranx BMX Racing
3 8 2nd 3rd 3rd
515 EDMONTON BMX AB Tristin PASITNEY
Cranx BMX
4 11 3rd 4th 4th
426 RED DEER BMX AB Lindsay HALL (10-12FC) 5 15 5th 5th 5th
122 RED DEER BMX AB John SANSOM 6 18 6th 6th 6th
810 RED DEER BMX AB Shayne HALL (9CM) 7 21 7th 7th 7th

Cruiser 17 to 29 Male (2 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Medicine Hat Bmx AB Lance PHILLIPS
Phillips Exavating
1 4 1st 1st 2nd
723 INDEPENDENT CAN Colin HILDEBRANDT
GHP Canada
2 5 2nd 2nd 1st

Cruiser 30 to 39 Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Medicine Hat Bmx AB Nick GAUTHIER 1st - 5 2nd 1st 2nd
N1 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT 2nd - 5 3rd 1st 1st
319 RED DEER BMX AB Brad WILLEY 3rd - 7 1st 3rd 3rd
AB4 COCHRANE BMX AB Douglas MURPHY 4th - 9 5th 2nd 2nd
119 STONY PLAIN BMX AB Mathew SMITH 5th - 9 2nd 4th 3rd
114 OKOTOKS BMX AB Casey SHANK 6th - 7 3rd 3rd 1st
124 RED DEER BMX AB Lyndon RUSH 7th - 7 1st 2nd 4th
514 LETHBRIDGE BMX AB Cory DUBLANKO
SCR POS SOLUTIONS
- 13 4th 5th 4th
AB8 CALGARY BMX AB Sascha CHIRZYNSKI - 13 4th 4th 5th

Cruiser 40+ Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
DW's Delux Sammiches or Chikin
1 4 1st 2nd 1st
N1 COCHRANE BMX AB Brian OTTERSON 2 7 2nd 3rd 2nd
807 AIRDRIE BMX AB Jon OCHITWA 3 7 3rd 1st 3rd
AB3 Medicine Hat Bmx AB Andrew BACON
Hydraco
4 13 4th 5th 4th
414 RED DEER BMX AB Greg NELSON 5 14 5th 4th 5th
4 CALGARY BMX AB Darcy FRANK 6 19 6th 7th 6th
909 RED DEER BMX AB Daniel DYOK 7 20 7th 6th 7th
N3 AIRDRIE BMX AB Dave MOODOO
RT Muddin
8 24 8th 8th 8th

Cruiser 30 to 39 Female (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1X LETHBRIDGE BMX AB Deborah WILLIAMS (40+FC)
DW's Delux Sammiches OR Chikin
1st - 3 1st 1st 1st
N1 AIRDRIE BMX AB Rhonda GRENIER 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
823 OKOTOKS BMX AB Tara SZIVA 3rd - 6 2nd 3rd 1st
908 RED DEER BMX AB Jodie SEYMOUR 4th - 7 1st 4th 2nd
526 CALGARY BMX AB Erin FRANK 5th - 9 4th 2nd 3rd
N2 EDMONTON BMX AB Michelle TOWER 6th - 7 3rd 1st 3rd
129 RED DEER BMX AB Jodi WILLEY 7th - 10 3rd 3rd 4th
2 LETHBRIDGE BMX AB Tasha ENNS (40+FC) - 13 4th 4th 5th
809 OKOTOKS BMX AB Sandy FOKKENS
Thompson Darrach CA's
- 16 CR:7 5th 4th

Top of Report