End of Report

Lethbridge - Provincial #2 - June 22, 2014

BMX EVENT MANAGER, Report Created 22/Jun/2014 18:51:56

FULL RESULTS

Total Entries = 352

Total Riders = 338

Elite Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
72 MEDICINE HAT BMX AB Chelsea KINGSTON
Dirty Deeds
1 5 1st 1st 3rd
63 Calgary Bmx AB Morgan MCADAM 2 6 2nd 2nd 2nd
47 Calgary Bmx AB Eliane MCADAM 3 7 3rd 3rd 1st
780 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN 4 12 4th 4th 4th
N5 MEDICINE HAT BMX AB Yvonne KINGSTON (JF)
Trukkers
5 15 5th 5th 5th

Junior Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 Airdrie Bmx AB Tanner VANDENHOVEN
Staats
1st - 6 1st 1st 4th
N08 ST. ALBERT BMX AB Kiran KAWA 2nd - 7 1st 2nd 4th
N01 AIRDRIE BMX AB Chase KELLN 3rd - 5 2nd 2nd 1st
N04 LETHBRIDGE BMX AB Kylar VAN EE 4th - 5 3rd 1st 1st
AB04 Club Unknown ? James SEKORA
DOUBLECROSS BIKES
5th - 10 4th 3rd 3rd
AB05 Lethbridge Bmx AB Brock YOUNG
Youngs n roses / Ascent cycle
6th - 9 3rd 4th 2nd
AB2 Red Deer Bmx AB Jayme JOHNSON
Rt Mudding
7th - 7 2nd 3rd 2nd
AB06 RED DEER BMX AB Chase HARRISON - 13 5th 5th 3rd
AB07 MEDICINE HAT BMX AB Branden LACHAPELLE - 13 4th 4th 5th

Elite Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
93 COCHRANE BMX AB Karsten MILLMAN 1st - 3 1st 1st 1st
307 STONY PLAIN BMX AB Mitchell WARKEN
SuperCamp
2nd - 6 2nd 2nd 2nd
801 LETHBRIDGE BMX AB Colton HIGGINS 3rd - 9 4th 1st 4th
217 AIRDRIE BMX AB Jeffrey JACOBSEN 4th - 11 5th 3rd 3rd
59 CALGARY BMX AB Justin TUCHSCHERER 5th - 8 3rd 2nd 3rd
368 Okotoks Bmx AB Cameron HELM
Alias
6th - 8 1st 3rd 4th
20 AIRDRIE BMX AB Brandon KERIK
Crank x, Anarchy bmx, Cbs
7th - 9 2nd 5th 2nd
803 CALGARY BMX AB Adam BOURNS
Cranks
8th - 8 3rd 4th 1st
529 OKOTOKS BMX AB Christopher NAKAMURA - 13 4th 4th 5th
201 OKOTOKS BMX AB Graham HUGHES - 15 5th 5th 5th

Cruiser 40+ Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Lethbridge Bmx AB Darren WILLIAMS
DW's Delux Sammiches OR Chikin
1st - 3 1st 1st 1st
411 Rocky Mountain Bike N Board ? Shawn LEE 2nd - 5 2nd 2nd 1st
N 4 Red Deer Bmx AB Peter SNAPE 3rd - 8 2nd 3rd 3rd
AB4 Okotoks Bmx AB Paul KROON
solaris electric
4th - 8 5th 1st 2nd
4 Calgary Bmx AB Darcy FRANK 5th - 11 4th 3rd 4th
AB3 Medicine Hat Bmx AB Andrew BACON
Hydroco
6th - 7 1st 4th 2nd
414 Red Deer Bmx AB Greg NELSON 7th - 8 3rd 2nd 3rd
909 Red Deer Bmx AB Daniel DYOK 8th - 12 3rd 4th 5th
328 Airdrie Bmx AB Brad WILSON
Badassbrad
- 16 6th 6th 4th
N3X AIRDRIE BMX AB Dave MOODOO
Rt muddin
- 17 4th 5th CR:8
N3 CALGARY BMX AB Chris FREEMAN - 18 5th 5th CR:8

6 Novice Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Maverick LERAY 1st - 3 1st 1st 1st
601 Okotoks Bmx AB Bennett MCTAGGART 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
511 LETHBRIDGE BMX AB Easton COMPTON 3rd - 8 2nd 3rd 3rd
AB3 Airdrie Bmx AB Lucas ENGLOT 4th - 11 5th 4th 2nd
103 MEDICINE HAT BMX AB Colton MICHAEL 5th - 9 3rd 2nd 4th
324 OKOTOKS BMX AB Harley DEGLOW 6th - 11 5th 3rd 3rd
205 Club Unknown ? Burton WILLEY (5NM) 7th - 13 4th 5th 4th
104 AIRDRIE BMX AB Reuben BABER 8th - 3 1st 1st 1st
212 Lethbridge Bmx AB Oliver CHATTERS (5NM) - 13 4th 4th 5th
AB4 Red Deer Bmx AB Van WILLEY - 13 3rd 5th 5th

7 Novice Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
112X MEDICINE HAT BMX AB Jackson HARNETT 1st - 6 2nd 2nd 2nd
101 Medicine Hat Bmx AB Colby MOTZ 2nd - 9 3rd 3rd 3rd
N3 Cochrane Bmx AB Ethan MANN
Artisan Scapes
3rd - 12 3rd 7th 2nd
608 Airdrie Bmx AB Paxton TUDOR 4th - 9 4th 1st 4th
AB4 Medicine Hat Bmx AB Reid ARMSTRONG
Falcon Contracting
5th - 9 1st 5th 3rd
915 Edmonton Bmx AB Malakai ROWAN 6th - 4 2nd 1st 1st
423 Okotoks Bmx AB Jackson VANDERVEEN 7th - 6 1st 4th 1st
8 Red Deer Bmx AB Wyatt SIMPSON CR - 10 4th 2nd 4th
011 OKOTOKS BMX AB Cole EGAN-HERMAN - 14 5th 4th 5th
027 LETHBRIDGE BMX AB Ethan KITT
Nails by Chair
- 15 6th 3rd 6th
301 Lethbridge Bmx AB Dominic SHAW
Van's Speed Shop
- 16 5th 6th 5th
104 LETHBRIDGE BMX AB Tavish VUCUREVICH - 18 6th 6th 6th
211 Airdrie Bmx AB Joseph O'HARA
R.T. Mudding
- 19 7th 5th 7th

8 Novice Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
7 Red Deer Bmx AB Christopher MORRIS 1st - 4 1st 1st 2nd
204 Red Deer Bmx AB Graeson ABEL 2nd - 3 1st 1st 1st
915 Medicine Hat Bmx AB Ryder COOKE 3rd - 9 2nd 2nd 5th
8 Stony Plain Bmx AB Braedan OLIVER 4th - 8 3rd 4th 1st
6 RED DEER BMX AB Jacob VELETI 5th - 9 4th 3rd 2nd
9 OKOTOKS BMX AB Easton MCALISTER 6th - 8 2nd 3rd 3rd
9X Club Unknown ? Damon WANDLER 7th - 8 3rd 2nd 3rd
409 Red Deer Bmx AB Taylor BOLL 8th - 13 5th 4th 4th
007 LETHBRIDGE BMX AB Hayden GILLESPIE - 15 6th 5th 4th
630 Lethbridge Bmx AB Austin JENSEN
Monarch Roofing Center
- 15 4th 5th 6th
519 Airdrie Bmx AB Gus HEARTY - 16 5th 6th 5th

8 Intermediate Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 Calgary Bmx AB Oliver JACKSON 1st - 3 1st 1st 1st
420 Edmonton Bmx AB Marc STREADWICK 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
N6 Cochrane Bmx AB Sam SCOTT 3rd - 7 1st 3rd 3rd
N8 Red Deer Bmx AB Shayne HALL 4th - 9 3rd 2nd 4th
AB8 COCHRANE BMX AB Brock FOSTER 5th - 4 2nd 1st 1st
3 AIRDRIE BMX AB Matthias YOUNG 6th - 12 6th 4th 2nd
05 RED DEER BMX AB Austin MCLEOD
Wurm Industries
7th - 11 4th 4th 3rd
12 Red Deer Bmx AB Maurice REDBEAR 8th - 12 3rd 5th 4th
2 MEDICINE HAT BMX AB Kaige RUDICHUK - 13 5th 3rd 5th
11 Red Deer Bmx AB Cameron MCLEOD
Wurm Industries
- 15 4th 5th 6th
207 EDMONTON BMX AB Jaxon SPENCE - 16 5th 6th 5th

9 Novice Male (16 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
1 LETHBRIDGE BMX AB Hesston BATES 1st - 3 1st 1st 1st
12X RED DEER BMX AB Charlie NELSON 2nd - 5 2nd 1st 2nd
6 MEDICINE HAT BMX AB Noah SEHN 3rd - 11 4th 4th 3rd
017 AIRDRIE BMX AB Isaac BABER 4th - 12 2nd 5th 5th
225 AIRDRIE BMX AB Carter STATHAM 5th - 13 8th 3rd 2nd
8 MEDICINE HAT BMX AB Landon ANDRES 6th - 6 1st 2nd 3rd
7 CALGARY BMX AB Mcintyre WILLOUGHBY 7th - 6 3rd 2nd 1st
612 OKOTOKS BMX AB Kaiden CLEROUX CR - 10 3rd 3rd 4th
213 Cochrane Bmx AB Luke CHRISTENSEN - 15 4th 5th 6th
131 LETHBRIDGE BMX AB Connor TRECHKA - 17 5th 8th 4th
104 Okotoks Bmx AB Justin ANDRES - 17 5th 6th 6th
618 LETHBRIDGE BMX AB Nicholas PERREAULT-DODSWORTH - 17 6th 4th 7th
11 Red Deer Bmx AB Grady MCLEOD
Wurm Industries
- 19 7th 7th 5th
105 LETHBRIDGE BMX AB Kieron SCHAFFEL - 20 7th 6th 7th
12 Airdrie Bmx AB Devan FRASER - 22 6th 8th 8th
16 Edmonton Bmx AB Tate BAILLIE
Tiger Electric Ltd
- 23 8th 7th 8th

9 Intermediate Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 Okotoks Bmx AB Tristan STOREY 1st - 8 1st 1st 6th
N4 Stony Plain Bmx AB Drey HOLINSKI 2nd - 5 2nd 1st 2nd
202 OKOTOKS BMX AB Pacey BOONE 3rd - 12 4th 4th 4th
03 RED DEER BMX AB Tyson WAKALUK 4th - 9 5th 2nd 2nd
002 OKOTOKS BMX AB Kohen HOFFMAN 5th - 4 1st 2nd 1st
11 Airdrie Bmx AB Atley CARSON 6th - 10 2nd 5th 3rd
117 Calgary Bmx AB Torin COLLINS 7th - 10 6th 3rd 1st
8 Calgary Bmx AB Karsten CHIRZYNSKI 8th - 12 6th 3rd 3rd
12 Red Deer Bmx AB Joron DYOK - 13 3rd 6th 4th
7 Red Deer Bmx AB Keanu REDBEAR - 14 3rd 4th 7th
N7 Airdrie Bmx AB Ty OCHITWA - 15 5th 5th 5th
2 LETHBRIDGE BMX AB Kelton AIREY - 15 4th 6th 5th
029 LETHBRIDGE BMX AB Devin VANDERVEEN - 20 7th 7th 6th

10 Intermediate Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 COCHRANE BMX AB Max GANAKOVSKY 1st - 3 1st 1st 1st
720 Medicine Hat Bmx AB Kian ARMSTRONG
Falcon Contracting
2nd - 5 2nd 2nd 1st
AB6 Lethbridge Bmx AB Jole YOUNG
youngs and roses race team
3rd - 4 1st 1st 2nd
8 Red Deer Bmx AB Ethan GLENN 4th - 9 2nd 3rd 4th
12 Edmonton Bmx AB Caleb JONES
Crupi Team Green Canada
5th - 9 4th 2nd 3rd
10 Red Deer Bmx AB John SANSOM 6th - 9 3rd 4th 2nd
2 MEDICINE HAT BMX AB Isaiah SEHN 7th - 13 5th 3rd 5th
17 RED DEER BMX AB Reginald ROOKS 8th - 12 4th 5th 3rd
9 AIRDRIE BMX AB Tyler RYAN - 13 3rd 4th 6th
908 Club Unknown ? Tysen SCHEIDEMAN - 15 6th 5th 4th
3 MEDICINE HAT BMX AB Cody HERTER
Dirty Deeds
- 16 5th 6th 5th

11 Novice Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
008 LETHBRIDGE BMX AB Brae VUCUREVICH 1st - 3 1st 1st 1st
1 MEDICINE HAT BMX AB Gavin BACON 2nd - 6 2nd 1st 3rd
521 OKOTOKS BMX AB Mason CLEROUX 3rd - 7 3rd 2nd 2nd
127 Edmonton Bmx AB Damien STREADWICK 4th - 9 2nd 6th 1st
920 LETHBRIDGE BMX AB Chayce MIHALICZ 5th - 10 4th 2nd 4th
208 Calgary Bmx AB Cole ELSON 6th - 12 3rd 5th 4th
117 RED DEER BMX AB Roy MIENDERS 7th - 6 1st 3rd 2nd
4 Edmonton Bmx AB Gavin OTSUJI CR - 11 4th 4th 3rd
7 Airdrie Bmx AB Jack HEARTY - 14 6th 3rd 5th
022 LETHBRIDGE BMX AB Matthew LEBLANC
Puroys
- 15 5th 5th 5th
3 MEDICINE HAT BMX AB Jakub WALLACE - 15 5th 4th 6th

11 Intermediate Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 Airdrie Bmx AB Tyler SMITH 1st - 3 1st 1st 1st
013 STONY PLAIN BMX AB Zackery WORBECK 2nd - 9 5th 2nd 2nd
14 Airdrie Bmx AB Nicholas MOODOO
Rt muddin
3rd - 7 2nd 2nd 3rd
206 Calgary Bmx AB Matthew PRIMEAU 4th - 5 2nd 1st 2nd
12 CALGARY BMX AB Colten RICHTER 5th - 12 3rd 4th 5th
AB8 AIRDRIE BMX AB Nicholas NORTHWOOD 6th - 8 4th 3rd 1st
AB7 Independent CAN Luka DIKIC 7th - 8 1st 3rd 4th
317 Red Deer Bmx AB Deacyn PARK 8th - 10 3rd 4th 3rd
2 AIRDRIE BMX AB Brady ESAU - 13 4th 5th 4th
AB5 MEDICINE HAT BMX AB Ethan REUER - 15 5th 5th 5th

12 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 Red Deer Bmx AB Nicolas HAMMER 1st - 5 1st 2nd 2nd
N8 Calgary Bmx AB Benjamin BESSEL
Vulture Energy Ltd.
2nd - 4 2nd 1st 1st
123X CALGARY BMX AB Josh UKRAINETZ
Vulture Energy
3rd - 5 1st 1st 3rd
AB8 St. Albert Bmx AB Matthew MCMURDO 4th - 9 3rd 3rd 3rd
123 Edmonton Bmx AB Benjamin STREADWICK 5th - 5 2nd 2nd 1st
406 Okotoks Bmx AB Ryan MYSEK 6th - 10 4th 4th 2nd
7 OKOTOKS BMX AB Darren COMMANDEUR 7th - 12 5th 3rd 4th
222 Lethbridge Bmx AB Lucas SCHMIDTLER
Lafarge
- 12 3rd 5th 4th
5 Airdrie Bmx AB Sidney ENGLOT - 13 4th 4th 5th

13 Expert Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Calgary Bmx AB Justin SCOTT
Alberta Stairworks.
1st - 3 1st 1st 1st
N7 AIRDRIE BMX AB Zachery RYAN 2nd - 6 1st 4th 1st
N4 Edmonton Bmx AB Connor WENSEL
Crank BMX Racing
3rd - 7 2nd 3rd 2nd
N3 Edmonton Bmx AB Parker MCELHERAN
Team Alberta Crupi Canada
4th - 7 2nd 2nd 3rd
AB5 Calgary Bmx AB Adam HOSIE
Wulfsport
5th - 7 3rd 2nd 2nd
409 Club Unknown ? Ethan ADAMS 6th - 8 3rd 1st 4th
AB4 Cochrane Bmx AB Connor MURPHY 7th - 12 4th 5th 3rd
712 Calgary Bmx AB Brendan VANDERKUIP
FOO GATE
8th - 13 5th 3rd 5th
AB7 Okotoks Bmx AB Matteo BREGLIANO
Elizabeth Street Pet Hospital
- 13 4th 4th 5th
N6 Calgary Bmx AB Benjamin NELSON
CranX BMX Racing
- 14 5th 5th 4th

15 Expert Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 Lethbridge Bmx AB Riley LAVORATO
Bert & Mac's
1st - 3 1st 1st 1st
AB1 COCHRANE BMX AB Steven SWEET 2nd - 5 2nd 2nd 1st
N3 AIRDRIE BMX AB Jacob DUNCANSON 3rd - 8 3rd 3rd 2nd
N7 Edmonton Bmx AB Brett DUCHARME 4th - 4 1st 1st 2nd
AB2 Airdrie Bmx AB Corbin NUNWEILER 5th - 9 4th 2nd 3rd
7 Edmonton Bmx AB Jensen MCELHERAN
Crupi Canada
6th - 13 3rd 6th 4th
N2 Calgary Bmx AB Brianne VANDERKUIP (16XF)
ALBERTA BMX/FOO GATE
7th - 10 2nd 5th 3rd
N3X LETHBRIDGE BMX AB Kiana VAN EE (16XF) 8th - 13 5th 4th 4th
AB8 MEDICINE HAT BMX AB Jesseppe HERTER
Dirty Deeds
- 13 4th 4th 5th
4 Red Deer Bmx AB Jordan BOONE - 15 5th 5th 5th
AB5 CALGARY BMX AB Brayden WASYLIW - 15 6th 3rd 6th

17 to 24 Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
1 EDMONTON BMX AB Brian JOHNSON 1st - 5 1st 3rd 1st
N2 Club Unknown ? Spencer ROSKO 2nd - 4 2nd 1st 1st
029 AIRDRIE BMX AB Liam HOBBS
Velocity Cycle
3rd - 8 4th 2nd 2nd
AB7 AIRDRIE BMX AB Tyler BELL 4th - 9 2nd 4th 3rd
6 Airdrie Bmx AB Benjamin CROFT
B&P Cycle
5th - 6 1st 2nd 3rd
AB4 Medicine Hat Bmx AB Lance PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
6th - 10 3rd 3rd 4th
N3 Calgary Bmx AB Bryan BULLIVANT
Calgary BMX Race team
7th - 6 3rd 1st 2nd
1X MEDICINE HAT BMX AB Tylend LLOYD - 13 4th 4th 5th
804 ST. ALBERT BMX AB Devon VICKERY - 14 5th 5th 4th

40+ Novice Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 Airdrie Bmx AB Jon OCHITWA 1st - 3 1st 1st 1st
711 AIRDRIE BMX AB Brent DUNCANSON 2nd - 9 4th 3rd 2nd
AB6 Okotoks Bmx AB Marco BREGLIANO 3rd - 7 3rd 2nd 2nd
17 Lethbridge Bmx AB Mark YOUNG
young and roses
4th - 4 2nd 1st 1st
705 Calgary Bmx AB James VANDERKUIP
FOO GATE
5th - 8 3rd 2nd 3rd
125 Calgary Bmx AB Bruno STAPPERS 6th - 9 1st 4th 4th
AB7 Okotoks Bmx AB Paul KROON
Solaris Electric
7th - 10 2nd 5th 3rd
226 COCHRANE BMX AB Igor GANAKOVSKY 8th - 11 4th 3rd 4th
13 Edmonton Bmx AB Allan PLESNIARSKI - 15 5th 5th 5th
919 CALGARY BMX AB Chris FREEMAN - 16 5th 4th CR:7

6 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
628 Medicine Hat Bmx AB Myla MOTZ (5NF) 1 5 3rd 1st 1st
831 Club Unknown ? Olivia WANDLER 2 5 1st 2nd 2nd
730 Lethbridge Bmx AB Phoenix LERAY (5NF) 3 8 2nd 3rd 3rd

7 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Okotoks Bmx AB Giuliana BREGLIANO
Elizabeth Street Pet Hospital
1 3 1st 1st 1st
AB3 Club Unknown ? Aijha MEYNEN 2 6 2nd 2nd 2nd
704 Airdrie Bmx AB Reese OCHITWA 3 9 3rd 3rd 3rd
829 Okotoks Bmx AB Jada DUECK 4 13 4th 4th 5th
402 Okotoks Bmx AB Emerson MCTAGGART 5 14 5th 5th 4th

8 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 Airdrie Bmx AB Lydia ENGLOT 1 3 1st 1st 1st
N2 Airdrie Bmx AB Sydney SMITH 2 6 2nd 2nd 2nd
320 Stony Plain Bmx AB Mackenzie WORBECK 3 9 3rd 3rd 3rd
AB6 Cochrane Bmx AB Sienna FOSTER 4 12 4th 4th 4th

8 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Calgary Bmx AB Hailey TREMEL 1 3 1st 1st 1st
N4 Stony Plain Bmx AB Jalyn HOLINSKI (7XF) 2 6 2nd 2nd 2nd
N3 Calgary Bmx AB Aurora ROCHELEAU 3 9 3rd 3rd 3rd

9 Novice Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 Red Deer Bmx AB Devon MURFITT 1 5 2nd 1st 2nd
AB3 MEDICINE HAT BMX AB Hallie GAUTHIER 2 9 1st 7th 1st
N2 Airdrie Bmx AB Hannah NORTHWOOD 3 9 3rd 3rd 3rd
413 Edmonton Bmx AB Shea ROWAN 4 13 5th 4th 4th
AB6 Okotoks Bmx AB Jade CONLIN-HILL
TNT Computer Support
5 15 4th 2nd CR:9
824 Red Deer Bmx AB Holly MCLEOD
Wurm Industries
6 17 6th 5th 6th
N3 Airdrie Bmx AB Skyla GRENIER 7 18 7th 6th 5th

10 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Okotoks Bmx AB Isabella BREGLIANO
Elizabeth Street Pet Hospital
1 3 1st 1st 1st
AB2 Okotoks Bmx AB Sophie GIBBS 2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 Edmonton Bmx AB Delaney JONES
Crupi Team Green Canada
3 9 3rd 3rd 3rd
628 Edmonton Bmx AB Mallory OGILVIE 4 12 4th 4th 4th

12 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 STONY PLAIN BMX AB Conner OLIVER 1 3 1st 1st 1st
N2 Calgary Bmx AB Nicholas BERARDUCCI 2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 Edmonton Bmx AB Noah MEYNEN 3 9 3rd 3rd 3rd
AB7 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE
Crupi
4 12 4th 4th 4th

10 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Calgary Bmx AB Dylan TREMEL 1 3 1st 1st 1st
N5 Edmonton Bmx AB Mathieu DUCHARME 2 7 2nd 2nd 3rd
AB4 EDMONTON BMX AB Tristin PASITNEY 3 8 3rd 3rd 2nd
N6 Red Deer Bmx AB Noah BOYKO 4 12 4th 4th 4th
628 Edmonton Bmx AB Joshua OGILVIE 5 15 5th 5th 5th

30 to 39 Novice Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 Calgary Bmx AB Scott OLMSTEAD 1 3 1st 1st 1st
317 AIRDRIE BMX AB Jordan ABRAHAMSON (29NM) 2 8 2nd 3rd 3rd
011 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT 3 9 3rd 2nd 4th
105 Airdrie Bmx AB Christopher NUGENT 4 14 4th 8th 2nd
3 Okotoks Bmx AB Clayton STOREY 5 14 5th 4th 5th
7 RED DEER BMX AB Robin VELETI 6 19 7th 6th 6th
906 Medicine Hat Bmx AB Andrew MOTZ 7 19 6th 5th 8th
10 Airdrie Bmx AB Shane CARSON 8 22 8th 7th 7th

30 to 39 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 MEDICINE HAT BMX AB Justin DOEHRING (29XM) 1 4 1st 1st 2nd
AB1 Lethbridge Bmx AB Darren WILLIAMS (40+XM)
DW's Delux Sammiches OR Chikin
2 5 2nd 2nd 1st
411 Rocky Mountain Bike N Board ? Shawn LEE (40+XM) 3 9 3rd 3rd 3rd
1 Club Unknown ? Kenny MCALISTER
RollFab Industries
4 12 4th 4th 4th
AB2 Edmonton Bmx AB Adam KNIGHT (29XM)
Velocity cycle
5 15 5th 5th 5th

10 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Airdrie Bmx AB Abygale REEVE (9XF)
UNDER ARMOUR
1 3 1st 1st 1st
AB1 Cochrane Bmx AB Braelynn MANN
Artisan Scapes
2 7 3rd 2nd 2nd
419 Okotoks Bmx AB Jorianna MCALISTER
RollFab
3 8 2nd 3rd 3rd

11 Novice Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Airdrie Bmx AB Alexandra REEVE
UNDER ARMOUR
1 3 1st 1st 1st
314 Red Deer Bmx AB Alexia CALLAN 2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 Okotoks Bmx AB Briony FOKKENS 3 10 3rd 4th 3rd
130 Okotoks Bmx AB Keanna DUECK 4 11 4th 3rd 4th
121 Calgary Bmx AB Kyleigh BOYLAN 5 15 5th 5th 5th
127 Red Deer Bmx AB Jaedan DYOK 6 18 6th 6th 6th

12 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Edmonton Bmx AB Emma WORKUN
ATOMIC IMPROV
1 3 1st 1st 1st
AB5 CALGARY BMX AB Tegan COLLINS 2 6 2nd 2nd 2nd
726 Edmonton Bmx AB Taylin JANKE 3 9 3rd 3rd 3rd
N5 OKOTOKS BMX AB Willow POINTEN 4 12 4th 4th 4th

12 Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
531 Edmonton Bmx AB Madelin OGILVIE 1 4 1st 2nd 1st
N1 Red Deer Bmx AB Molly SIMPSON 2 5 2nd 1st 2nd
N2 Red Deer Bmx AB Lindsay HALL (11XF) 3 9 3rd 3rd 3rd
N1X AIRDRIE BMX AB Emily HENDERSON (11XF) 4 12 4th 4th 4th

13 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 CALGARY BMX AB Jordan KNAPPE
Cranks BMX, B&P
1 3 1st 1st 1st
N1 Airdrie Bmx AB Hailey HOBBS
Velocity Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Tegan PASITNEY (13NF) 3 9 3rd 3rd 3rd

14 Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 St. Albert Bmx AB Avriana HEBERT
Team AB
1 3 1st 1st 1st
N3 Calgary Bmx AB Kelly Ann HEUGHAN
Team Alberta Team Calgary
2 6 2nd 2nd 2nd
N5 Lethbridge Bmx AB Kendra ENNS 3 9 3rd 3rd 3rd
AB4 Edmonton Bmx AB Alexandra PLESNIARSKI
CranX BMX
4 12 4th 4th 4th

15 Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
W8 St. Albert Bmx AB Cayleigh VAN STAALDUINEN
Alberta Provincial team/ Staats
1 3 1st 1st 1st
N3 Lethbridge Bmx AB Jordan JENSEN
Monarch Roofing Center
2 6 2nd 2nd 2nd
N5 Calgary Bmx AB Mckayla ROCHELEAU 3 10 4th 3rd 3rd
N6 Medicine Hat Bmx AB Jessalyn PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
4 11 3rd 4th 4th

17 & Over Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
130 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
DW's Delux Sammiches OR Chikin
1 3 1st 1st 1st
619 MEDICINE HAT BMX AB Samantha ANDRES 2 8 4th 2nd 2nd
707 MEDICINE HAT BMX AB Amber HARNETT 3 8 2nd 3rd 3rd
N3 Edmonton Bmx AB Michelle TOWER 4 14 5th 5th 4th
320 Calgary Bmx AB Angelina KOWASKI 5 14 3rd 4th CR:7

7 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Calgary Bmx AB Ryan CHIRZYNSKI 1 3 1st 1st 1st
AB2 Red Deer Bmx AB Royce REDBEAR 2 6 2nd 2nd 2nd
N5 Calgary Bmx AB Byron ZURBRIGGEN 3 9 3rd 3rd 3rd

9 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Calgary Bmx AB Carson KOWASKI
Calgary BMX Race team
1 3 1st 1st 1st
N6 Red Deer Bmx AB Ryan RAYMONT
Tangent/ODI
2 6 2nd 2nd 2nd
N8 Airdrie Bmx AB Nickolas NUGENT 3 11 3rd 5th 3rd
N2 Edmonton Bmx AB Austen WENSEL (8XM)
Cranx BMX Racing
4 11 4th 3rd 4th
N5 Okotoks Bmx AB Teagan SLAPMAN 5 14 5th 4th 5th

10 Novice Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
4 Calgary Bmx AB Riley KIMMITT 1 4 1st 1st 2nd
8 Calgary Bmx AB Ashton TERRY 2 5 2nd 2nd 1st
816 Red Deer Bmx AB Dawson CAMPBELL 3 9 3rd 3rd 3rd
409 Edmonton Bmx AB Kaydan SPENCE 4 13 4th 5th 4th
5 Calgary Bmx AB Owen FRANK 5 17 8th 4th 5th
7 Airdrie Bmx AB Creston HENDERSON 6 18 6th 6th 6th
9 Airdrie Bmx AB Wyatt ADRIAN 7 20 5th 8th 7th
509 Airdrie Bmx AB Quentin CLOWATER 8 22 7th 7th 8th

11 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Red Deer Bmx AB Ty REDBEAR 1 3 1st 1st 1st
3 Lethbridge Bmx AB Joshua DUBLANKO
SCR P.O.S Solutions
2 6 2nd 2nd 2nd
AB2 AIRDRIE BMX AB Liam MULLETT 3 10 3rd 3rd 4th
N6 Okotoks Bmx AB Rylan SLAPMAN 4 11 4th 4th 3rd
N4 Edmonton Bmx AB Aiden STRANKS 5 15 5th 5th 5th

12 Novice Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Edmonton Bmx AB Nathanial OTSUJI 1 3 1st 1st 1st
219 St. Albert Bmx AB Adam MATTICE 2 7 3rd 2nd 2nd
2 Medicine Hat Bmx AB Jack HAGARTY 3 11 2nd 6th 3rd
6 Red Deer Bmx AB Jordan MURFITT 4 13 6th 3rd 4th
4 Airdrie Bmx AB Eli DUECKMAN 5 14 5th 4th 5th
015 OKOTOKS BMX AB Connor MOLDENHAUER 6 15 4th 5th 6th
122 LETHBRIDGE BMX AB Calum BENDFELD 7 21 7th DNF:7 7th

13 Intermediate Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
4X AIRDRIE BMX AB Brycen ANDREWS 1 3 1st 1st 1st
AB8 Airdrie Bmx AB Alex TYSSEN 2 8 2nd 4th 2nd
522 Okotoks Bmx AB Wyatt ANDRES
Arrow Energy Consulting
3 9 4th 2nd 3rd
1 Okotoks Bmx AB Kieran SLAPMAN 4 12 5th 3rd 4th
3 Okotoks Bmx AB Jared SEPKOWSKI 5 13 3rd 5th 5th
4 CALGARY BMX AB Ethan FREEMAN 6 18 6th 6th 6th
8 Calgary Bmx AB Jordan ROCHELEAU 7 22 8th 7th 7th
2 Airdrie Bmx AB Jack ZRUNA 8 23 7th 8th 8th

14 Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 EDMONTON BMX AB Ethan WORKUN
ATOMIC IMPROV
1 3 1st 1st 1st
018 OKOTOKS BMX AB Jacob WONG (13NM) 2 6 2nd 2nd 2nd
5 Calgary Bmx AB Tatum PARKER (13NM) 3 9 3rd 3rd 3rd

14 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 Airdrie Bmx AB Lukas BECKER
B&P cycle
1 4 2nd 1st 1st
N3 Airdrie Bmx AB Jacob THIBODEAU
Team Alberta
2 5 1st 2nd 2nd
N4 AIRDRIE BMX AB Zachary CROFT
B&P Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
N6 CALGARY BMX AB Jacob FUNK 4 14 6th 4th 4th
N7 Calgary Bmx AB Justin TERRY
CranX
5 15 5th 5th 5th
6 Red Deer Bmx AB Jack SNAPE 6 16 4th 6th 6th

15 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
01 MEDICINE HAT BMX AB Nicholas DOEHRING 1 4 1st 2nd 1st
3 Club Unknown ? Jordan HARRIS 2 5 2nd 1st 2nd
AB8 MEDICINE HAT BMX AB Aidan BARRETT (14IM) 3 9 3rd 3rd 3rd
3X AIRDRIE BMX AB Luke ESAU (15NM) 4 12 4th 4th 4th

16 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 ST. ALBERT BMX AB Deven KAWA 1 3 1st 1st 1st
N6 Airdrie Bmx AB River PEACOCK
Athletic Spirit Inc.
2 7 2nd 2nd 3rd
N4 Red Deer Bmx AB Cody PRATT 3 10 4th 4th 2nd
AB4 Lethbridge Bmx AB Blake KEMPENAAR
Useable used auto parts
4 13 3rd 5th 5th
N3 St. Albert Bmx AB Garrett HEBERT
Team AB
5 15 8th 3rd 4th
AB5 Red Deer Bmx AB Coleman KOMULA
Colerose Bookkeeping
6 19 5th 8th 6th
726 Club Unknown ? Kyle PAULSON 7 20 7th 6th 7th
8 Lethbridge Bmx AB Tyler ENNS 8 21 6th 7th 8th

17 to 24 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 CALGARY BMX AB Nicholas FRANK (16IM) 1 4 1st 2nd 1st
1 Airdrie Bmx AB Kolbi SMITH-HEIN 2 7 2nd 1st 4th
2 Medicine Hat Bmx AB Lance TESSIER 3 8 3rd 3rd 2nd
1X AIRDRIE BMX AB Konner SMITH-HEIN (16IM)
RT Mud Consulting
4 11 4th 4th 3rd

Cruiser 10 to 12 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
813 Calgary Bmx AB Dylan TREMEL 1 3 1st 1st 1st
320 EDMONTON BMX AB Noah MEYNEN 2 7 3rd 2nd 2nd
14 Red Deer Bmx AB Noah BOYKO 3 8 2nd 3rd 3rd
N4 EDMONTON BMX AB Caleb JONES
Crupi Team Green Canada
4 12 4th 4th 4th
122 Red Deer Bmx AB John SANSOM 5 15 5th 5th 5th
810 RED DEER BMX AB Shayne HALL (9CM) 6 18 6th 6th 6th

Cruiser 30 to 39 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
723 Lethbridge Bmx AB Dustin VANDER WOUDE
Van's Speed Shop
1 5 1st 3rd 1st
AB1 MEDICINE HAT BMX AB Nick GAUTHIER 2 6 2nd 2nd 2nd
319 Club Unknown ? Brad WILLEY 3 12 3rd 4th 5th
224 LETHBRIDGE BMX AB Mathew TRECHKA 4 13 5th 5th 3rd
N1 Calgary Bmx AB Calvin KIMMITT 5 13 6th 1st 6th
AB4 COCHRANE BMX AB Douglas MURPHY 6 14 4th 6th 4th

Cruiser 30 to 39 Female (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1X LETHBRIDGE BMX AB Deborah WILLIAMS (40+FC)
DW's Delux Sammiches OR Chikin
1 3 1st 1st 1st
N1 Airdrie Bmx AB Rhonda GRENIER 2 8 3rd 3rd 2nd
AB1 Cochrane Bmx AB Tracy ATTO 3 12 2nd 2nd 8th
908 Red Deer Bmx AB Jodie SEYMOUR 4 13 5th 5th 3rd
N3 Airdrie Bmx AB Jackie OCHITWA
With a Twist
5 15 4th 4th 7th
3 Airdrie Bmx AB Kreshka YOUNG 6 17 6th 6th 5th
2 Lethbridge Bmx AB Tasha ENNS (40+FC) 7 20 8th 8th 4th
N2 Edmonton Bmx AB Michelle TOWER 8 20 7th 7th 6th

Top of Report