End of Report

Cochrane - Provincial #6 - July 20, 2014

BMX EVENT MANAGER, Report Created 20/Jul/2014 19:59:43

FULL RESULTS

Total Entries = 388

Total Riders = 377

Junior Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N08 ST. ALBERT BMX AB Kiran KAWA
Alberta Provincial Team
1 9 1st 7th 1st
N04 LETHBRIDGE BMX AB Kylar VAN EE
Bert and Macs
2 10 2nd 6th 2nd
N06 CALGARY BMX AB Evan MOTTERSHEAD
Cranx BMX
3 11 3rd 1st 7th
AB06 RED DEER BMX AB Chase HARRISON 4 12 4th 4th 4th
AB03 OKOTOKS BMX AB Shelby MYSEK
Alias
5 13 5th 5th 3rd
AB2 RED DEER BMX AB Jayme JOHNSON
R.T. Muddin
6 14 7th 2nd 5th
AB05 LETHBRIDGE BMX AB Brock YOUNG 7 15 6th 3rd 6th

Elite Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
72 MEDICINE HAT BMX AB Chelsea KINGSTON
Dirty Deeds
1 4 1st 2nd 1st
911 COCHRANE BMX AB Sabrina MILLMAN 2 5 2nd 1st 2nd
N5 MEDICINE HAT BMX AB Yvonne KINGSTON (JF)
Trukkers
3 9 3rd 3rd 3rd

Elite Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
93 COCHRANE BMX AB Karsten MILLMAN
2-Cycle Michale's
1 6 2nd 3rd 1st
608 INDEPENDENT CAN Manuel CADLE
GHP CANADA
2 9 5th 1st 3rd
368 OKOTOKS BMX AB Cameron HELM
Alias
3 10 1st 7th 2nd
780 STONY PLAIN BMX AB Mitchell WARKEN 4 12 6th 2nd 4th
803 CALGARY BMX AB Adam BOURNS 5 12 3rd 4th 5th
59 CALGARY BMX AB Justin TUCHSCHERER
B&P Cycle
6 15 4th 5th 6th
AB5 CALGARY BMX AB Louis CHARTRAIN 7 20 7th 6th 7th

5 and Under Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
628 MEDICINE HAT BMX AB Myla MOTZ 1 3 1st 1st 1st
605 RED DEER BMX AB Amelia RUSH 2 7 3rd 2nd 2nd
730 LETHBRIDGE BMX AB Phoenix LERAY 3 8 2nd DNF:3 3rd

7 Novice Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 OKOTOKS BMX AB Giuliana BREGLIANO
Elizabeth St. Pet Hospital
1 3 1st 1st 1st
829 OKOTOKS BMX AB Jada DUECK 2 7 2nd 3rd 2nd
704 AIRDRIE BMX AB Reese OCHITWA 3 8 3rd 2nd 3rd
AB4 EDMONTON BMX AB Taryn BAILLIE
Tiger Electric Ltd.
4 12 4th 4th 4th
816 STONY PLAIN BMX AB Faith FEDYNIAK 5 15 5th 5th 5th
AB5 OKOTOKS BMX AB Cadence STOREY 6 18 6th 6th 6th
831 RED DEER BMX AB Olivia WANDLER (6NF) 7 21 7th 7th 7th

8 Novice Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
320 STONY PLAIN BMX AB Mackenzie WORBECK 1 6 1st 3rd 2nd
N2 AIRDRIE BMX AB Sydney SMITH 2 7 5th 1st 1st
AB7 RED DEER BMX AB Olivia RUSH 3 10 3rd 4th 3rd
AB5 AIRDRIE BMX AB Lydia ENGLOT 4 11 2nd 2nd 7th
427 STONY PLAIN BMX AB Taya GORDON 5 13 4th 5th 4th
AB4 EDMONTON BMX AB Natalia REID
VELOCITY
6 17 6th 6th 5th
AB6 COCHRANE BMX AB Sienna FOSTER 7 20 7th 7th 6th

8 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 CALGARY BMX AB Hailey TREMEL 1 3 1st 1st 1st
N4 STONY PLAIN BMX AB Jalyn HOLINSKI (7XF) 2 6 2nd 2nd 2nd
N3 CALGARY BMX AB Aurora ROCHELEAU 3 9 3rd 3rd 3rd

9 Novice Female (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 MEDICINE HAT BMX AB Hallie GAUTHIER 1 3 1st 1st 1st
N2 AIRDRIE BMX AB Hannah NORTHWOOD 2 8 2nd 2nd 4th
824 RED DEER BMX AB Holly MCLEOD
Wurm Industries
3 10 4th 4th 2nd
9 MEDICINE HAT BMX AB Abby BACON
SPIDER ELECTRIC
4 11 3rd 3rd 5th
N3 AIRDRIE BMX AB Skyla GRENIER 5 13 5th 5th 3rd
8 EDMONTON BMX AB Kaylynn BAINARD-NOBES
VELOCITY
6 19 7th 6th 6th
031 OKOTOKS BMX AB Devin POINTEN 7 20 6th 7th 7th
621 COCHRANE BMX AB Ella BUSBY - ## CR:10 DNS DNS

10 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 EDMONTON BMX AB Delaney JONES
Crupi team green Canada
1 4 1st 1st 2nd
416 AIRDRIE BMX AB Mika YOSHIMURA 2 5 2nd 2nd 1st
628 EDMONTON BMX AB Mallory OGILVIE
VELOCITY
3 9 3rd 3rd 3rd
N4 AIRDRIE BMX AB Kaylee MAY 4 12 4th 4th 4th
129 OKOTOKS BMX AB Lana CARLING 5 15 5th 5th 5th

10 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1X AIRDRIE BMX AB Abygale REEVE (9XF)
Under Armour
1 3 1st 1st 1st
AB1 COCHRANE BMX AB Braelynn MANN 2 7 3rd 2nd 2nd
419 OKOTOKS BMX AB Jorianna MCALISTER
RollFab Industries
3 10 4th 3rd 3rd
AB5 RED DEER BMX AB Devon MURFITT (9XF) 4 13 5th 4th 4th
N1 EDMONTON BMX AB Amber HUPKA 5 14 2nd 5th CR:7

11 Novice Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
610 COCHRANE BMX AB Katie SCOTT 1 3 1st 1st 1st
121 CALGARY BMX AB Kyleigh BOYLAN 2 6 2nd 2nd 2nd
130 OKOTOKS BMX AB Keanna DUECK 3 9 3rd 3rd 3rd
314 RED DEER BMX AB Alexia CALLAN 4 13 5th 4th 4th
127 RED DEER BMX AB Jaedan DYOK 5 14 4th 5th 5th
AB4 OKOTOKS BMX AB Briony FOKKENS
Residential One Real Estate
- ## DNF:7 CR:9 DNS
N4 AIRDRIE BMX AB Alexandra REEVE
Under Armour
- ## DNF:7 CR:9 DNS

12 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 EDMONTON BMX AB Emma WORKUN
Atomic Improv
1 3 1st 1st 1st
726 EDMONTON BMX AB Taylin JANKE 2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 CALGARY BMX AB Tegan COLLINS 3 9 3rd 3rd 3rd

12 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
531 EDMONTON BMX AB Madelin OGILVIE
VELOCITY
1 3 1st 1st 1st
N2 RED DEER BMX AB Lindsay HALL (11XF) 2 6 2nd 2nd 2nd
N1 AIRDRIE BMX AB Emily HENDERSON (11XF) 3 9 3rd 3rd 3rd

14 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 AIRDRIE BMX AB Mackenzie CAMERON
Racing for Cody
1 3 1st 1st 1st
AB3 MEDICINE HAT BMX AB Geneva GRONDIN (13NF)
Kenco Homes
2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Tegan PASITNEY (13NF)
Atomic Improv
3 9 3rd 3rd 3rd

14 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 CALGARY BMX AB Kelly Ann HEUGHAN
Well Green Tech
1 3 1st 1st 1st
N5 LETHBRIDGE BMX AB Kendra ENNS 2 7 2nd 2nd 3rd
N2 CALGARY BMX AB Jordan KNAPPE (13XF)
Cranks BMX,
3 9 3rd 4th 2nd
N6 STONY PLAIN BMX AB Jensen SPROXTON 4 11 4th 3rd 4th
N1 AIRDRIE BMX AB Hailey HOBBS (13XF)
Velocity Cycle
5 15 5th 5th 5th

15 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 ST. ALBERT BMX AB Vanessa WHALING
XanGo
1 3 1st 1st 1st
N6 MEDICINE HAT BMX AB Jessalyn PHILLIPS
Phillips Excavating
2 7 3rd 2nd 2nd
N3 LETHBRIDGE BMX AB Jordan JENSEN
Monarch Roofing Center
3 9 2nd 4th 3rd
N5 CALGARY BMX AB Mckayla ROCHELEAU 4 11 4th 3rd 4th
N7 CALGARY BMX AB Kiera ROXBURGH (15NF)
Nana
5 15 5th 5th 5th

17 & Over Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 CALGARY BMX AB Catherine FAULKNER 1 3 1st 1st 1st
619 MEDICINE HAT BMX AB Samantha ANDRES
Taylors Used Tires
2 6 2nd 2nd 2nd
N3 EDMONTON BMX AB Michelle TOWER 3 9 3rd 3rd 3rd

6 Novice Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
129 COCHRANE BMX AB Aj LAURELL 1st - 3 1st 1st 1st
201 COCHRANE BMX AB Jaxson ROSS 2nd - 7 3rd 3rd 1st
215 COCHRANE BMX AB Mason PIKE 3rd - 9 1st 2nd 6th
AB4 RED DEER BMX AB Van WILLEY 4th - 10 5th 2nd 3rd
404 COCHRANE BMX AB Caleb CAREY 5th - 10 3rd 5th 2nd
104 AIRDRIE BMX AB Reuben BABER 6th - 11 5th 3rd 3rd
AB3 AIRDRIE BMX AB Lucas ENGLOT 7th - 14 6th 4th 4th
123 STONY PLAIN BMX AB Liam VANOENE 8th - 5 2nd 1st 2nd
217 RED DEER BMX AB Kanein BAUMUNG (5NM) - 15 6th 5th 4th
819 EDMONTON BMX AB Brady PEARSON - 15 4th 4th 7th
601 OKOTOKS BMX AB Bennett MCTAGGART - 16 4th 6th 6th
618 STONY PLAIN BMX AB Parx GORDON - 17 2nd 6th CR:9
406 AIRDRIE BMX AB Carter DAVIDSON - 19 7th 7th 5th
324 OKOTOKS BMX AB Harley DEGLOW - 19 7th 7th 5th

6 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 LETHBRIDGE BMX AB Maverick LERAY 1 3 1st 1st 1st
224 RED DEER BMX AB Chase ARANEDA (5IM) 2 6 2nd 2nd 2nd
AB2 RED DEER BMX AB Ryland GOULDING (5IM) 3 9 3rd 3rd 3rd

7 Novice Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
216 AIRDRIE BMX AB Kai YOSHIMURA 1st - 3 1st 1st 1st
112X MEDICINE HAT BMX AB Jackson HARNETT 2nd - 5 2nd 2nd 1st
423 OKOTOKS BMX AB Jackson VANDERVEEN 3rd - 7 3rd 2nd 2nd
101 MEDICINE HAT BMX AB Colby MOTZ 4th - 11 3rd 4th 4th
626 EDMONTON BMX AB Kaiden WINTER
VELOCITY
5th - 12 4th 4th 4th
208 RED DEER BMX AB Easton ARANEDA 6th - 12 4th 5th 3rd
603 AIRDRIE BMX AB Cole HANSEN 7th - 8 2nd 3rd 3rd
027 AIRDRIE BMX AB Chase BUFFEL 8th - 4 1st 1st 2nd
608 AIRDRIE BMX AB Paxton TUDOR - 14 5th 3rd 6th
5 CALGARY BMX AB Stijn REHORST - 15 5th 5th 5th
222 AIRDRIE BMX AB Brayden MACPHERSON - 19 7th 7th 5th
914 AIRDRIE BMX AB Noah HASSLEBERG - 19 7th 6th 6th
201 OKOTOKS BMX AB Annon ST. DENNIS - 19 6th 6th 7th
211 AIRDRIE BMX AB Joseph O'HARA
R.T. Muddin
- 20 6th 7th 7th

7 Intermediate Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 AIRDRIE BMX AB Alexander REASON 1 6 2nd 3rd 1st
N1 CALGARY BMX AB Ryan CHIRZYNSKI 2 7 4th 1st 2nd
AB2 RED DEER BMX AB Royce REDBEAR 3 7 1st 2nd 4th
N8 EDMONTON BMX AB Oscar TWELLS 4 12 5th 4th 3rd
N6 EDMONTON BMX AB Lachlan BRENNER 5 16 6th 5th 5th
N3 COCHRANE BMX AB Ethan MANN
ARTISON SCAPES
6 17 3rd 7th 7th
AB4 MEDICINE HAT BMX AB Reid ARMSTRONG
Falcon Contracting
7 19 7th 6th 6th
6 RED DEER BMX AB Colton GOULDING 8 24 8th 8th 8th

8 Novice Male (16 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 COCHRANE BMX AB Caleb GRAHAM 1st - 3 1st 1st 1st
8 STONY PLAIN BMX AB Braedan OLIVER 2nd - 9 4th 3rd 2nd
915 MEDICINE HAT BMX AB Ryder COOKE 3rd - 4 2nd 1st 1st
128 COCHRANE BMX AB Evan MITCHELL 4th - 11 3rd 4th 4th
204 RED DEER BMX AB Graeson ABEL 5th - 6 1st 2nd 3rd
9X OKOTOKS BMX AB Easton MCALISTER
RollFab Industries
6th - 14 3rd 7th 4th
630 LETHBRIDGE BMX AB Austin JENSEN
Monarch Roofing Center
7th - 16 8th 3rd 5th
409 RED DEER BMX AB Taylor BOLL CR - 9 2nd 5th 2nd
616 AIRDRIE BMX AB Korbin DANBY - 16 7th 2nd 7th
9 RED DEER BMX AB Damon WANDLER - 17 6th 6th 5th
519 AIRDRIE BMX AB Gus HEARTY - 17 7th 4th 6th
6 RED DEER BMX AB Jacob VELETI - 17 5th 6th 6th
811 COCHRANE BMX AB Garret BRUINS - 18 5th 7th 6th
928 AIRDRIE BMX AB Marcus TILLINGER - 19 4th 8th 7th
412 EDMONTON BMX AB Kale ZAMBO - 19 6th 5th 8th
117 COCHRANE BMX AB Jesse BOSCH - ## CR:10 DNS DNS

8 Intermediate Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 CALGARY BMX AB Oliver JACKSON 1st - 3 1st 1st 1st
N6 COCHRANE BMX AB Sam SCOTT 2nd - 10 2nd 3rd 5th
02 MEDICINE HAT BMX AB Kaige RUDICHUK 3rd - 4 1st 1st 2nd
4 AIRDRIE BMX AB Colby CRABTREE 4th - 10 3rd 3rd 4th
3 AIRDRIE BMX AB Matthias YOUNG 5th - 11 4th 4th 3rd
12 RED DEER BMX AB Maurice REDBEAR 6th - 13 5th 6th 2nd
506 STONY PLAIN BMX AB Gabriel VANOENE 7th - 7 2nd 2nd 3rd
AB8 COCHRANE BMX AB Brock FOSTER 8th - 6 3rd 2nd 1st
05 RED DEER BMX AB Austin MCLEOD
Wurm Industries
- 13 4th 4th 5th
11 RED DEER BMX AB Cameron MCLEOD
Wurm Industries
- 14 5th 5th 4th
207 EDMONTON BMX AB Jaxon SPENCE - 17 6th 5th 6th

8 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 STONY PLAIN BMX AB Logan WEBB
Phoenix Roofing Ltd.
1 3 1st 1st 1st
N2 EDMONTON BMX AB Austen WENSEL
Cranx BMX Racing
2 6 2nd 2nd 2nd
420 EDMONTON BMX AB Marc STREADWICK 3 10 3rd 4th 3rd
N3 ST. ALBERT BMX AB Connor PLEICH 4 12 5th 3rd 4th
N8 RED DEER BMX AB Shayne HALL 5 14 4th 5th 5th

9 Novice Male (17 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
1 LETHBRIDGE BMX AB Hesston BATES
Country Landscape
1st 1st - 3 1st 1st 1st
612 OKOTOKS BMX AB Kaiden CLEROUX 2nd 1st - 3 1st 1st 1st
017 AIRDRIE BMX AB Isaac BABER 3rd 2nd - 4 1st 2nd 1st
12X RED DEER BMX AB Charlie NELSON 4th 2nd - 7 3rd 2nd 2nd
8 MEDICINE HAT BMX AB Landon ANDRES
Taylors Used Tires
5th 3rd - 5 2nd 1st 2nd
11 RED DEER BMX AB Grady MCLEOD
Wurm Industries
6th 4th - 8 2nd 3rd 3rd
410 OKOTOKS BMX AB James SMITH 7th 4th - 11 4th 5th 2nd
127 COCHRANE BMX AB Emile ROCK BERNIER 8th 3rd - 8 2nd 2nd 4th
217 COCHRANE BMX AB Cole FISCHER 5th - 9 3rd 3rd 3rd
213 COCHRANE BMX AB Luke CHRISTENSEN 5th - 12 5th 4th 3rd
609 COCHRANE BMX AB Riley CAREY 6th - 12 4th 3rd 5th
131 LETHBRIDGE BMX AB Connor TRECHKA
Precision Powersports
6th - 13 5th 4th 4th
16 EDMONTON BMX AB Tate BAILLIE
Tiger Electric Ltd
- - 13 3rd 5th 5th
619 COCHRANE BMX AB Konar SIMPSON - - 14 4th 5th 5th
12 AIRDRIE BMX AB Devan FRASER - - 16 6th 6th 4th
225 AIRDRIE BMX AB Carter STATHAM - - 18 CR:8 4th 6th
829 COCHRANE BMX AB Colby CARDWELL - - ## CR:8 DNS DNS

9 Intermediate Male (16 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 STONY PLAIN BMX AB Drey HOLINSKI 1st - 5 3rd 1st 1st
4 OKOTOKS BMX AB Tristan STOREY 2nd - 3 1st 1st 1st
201 EDMONTON BMX AB Braxton HUBBLE 3rd - 7 1st 3rd 3rd
202 OKOTOKS BMX AB Pacey BOONE 4th - 6 2nd 2nd 2nd
117 CALGARY BMX AB Torin COLLINS 5th - 10 3rd 3rd 4th
N7 AIRDRIE BMX AB Ty OCHITWA 6th - 11 4th 5th 2nd
12 RED DEER BMX AB Joron DYOK 7th - 7 2nd 2nd 3rd
AB6 CALGARY BMX AB Brody RAYNER
Taylors Used Tires
8th - 14 5th 4th 5th
002 OKOTOKS BMX AB Kohen HOFFMAN - 14 4th 4th 6th
7 RED DEER BMX AB Keanu RED BEAR - 17 6th 7th 4th
7X CALGARY BMX AB Mcintyre WILLOUGHBY - 17 7th 5th 5th
906 RED DEER BMX AB Jack WELIKOKLAD - 18 5th 6th 7th
10 EDMONTON BMX AB Blake LAMARCHE - 20 7th 7th 6th
9 EDMONTON BMX AB Owen SLAVENS - 21 8th 6th 7th
8 CALGARY BMX AB Karsten CHIRZYNSKI - 22 6th 8th 8th
426 EDMONTON BMX AB Coen WINTER
VELOCITY
- 24 8th 8th 8th

9 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 CALGARY BMX AB Carson KOWASKI
Calgary BMX Race Team
1 4 1st 2nd 1st
N6 RED DEER BMX AB Ryan RAYMONT
Tangent/ODI
2 7 2nd 1st 4th
N3 CALGARY BMX AB Joey HUBER 3 9 4th 3rd 2nd
N8 RED DEER BMX AB Nickolas NUGENT 4 12 3rd 4th DNF:5
N5 OKOTOKS BMX AB Teagan SLAPMAN 5 13 5th 5th 3rd

10 Novice Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 CALGARY BMX AB Riley KIMMITT 1st - 6 2nd 3rd 1st
315 RED DEER BMX AB Parks HAMER 2nd - 7 1st 3rd 3rd
409 EDMONTON BMX AB Kaydan SPENCE 3rd - 9 5th 1st 3rd
816 RED DEER BMX AB Dawson CAMPBELL 4th - 6 3rd 2nd 1st
129 AIRDRIE BMX AB Jacob HICKEY 5th - 7 1st 4th 2nd
10 AIRDRIE BMX AB Liam HARRISON 6th - 12 3rd 5th 4th
5 CALGARY BMX AB Owen FRANK 7th - 6 2nd 2nd 2nd
7 AIRDRIE BMX AB Creston HENDERSON 8th - 9 4th 1st 4th
6 AIRDRIE BMX AB Jonathan REASON - 13 4th 4th 5th
115 COCHRANE BMX AB William SIMMER - ## CR:7 DNS DNS

10 Intermediate Male (15 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 CALGARY BMX AB Wout REHORST 1st - 5 1st 2nd 2nd
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Jole YOUNG 2nd - 5 2nd 1st 2nd
AB7 ST. ALBERT BMX AB Riley ROBERTSON 3rd - 6 2nd 3rd 1st
N4 COCHRANE BMX AB Max GANAKOVSKY
Vista Projects Ltd
4th - 3 1st 1st 1st
N8 STONY PLAIN BMX AB Frank DOERR 5th - 10 3rd 4th 3rd
720 MEDICINE HAT BMX AB Kian ARMSTRONG
Falcon Contracting
6th - 10 5th 2nd 3rd
12 EDMONTON BMX AB Caleb JONES
Crupi team green Canada
7th - 10 3rd 3rd 4th
828 OKOTOKS BMX AB Carter SZIVA 8th - 13 4th 4th 5th
14 AIRDRIE BMX AB Cole DANBY - 17 6th 6th 5th
9 AIRDRIE BMX AB Tyler RYAN - 17 4th 5th 8th
610 AIRDRIE BMX AB Kenny ANDERSON - 18 8th 6th 4th
10 RED DEER BMX AB John SANSOM - 18 7th 5th 6th
9X OKOTOKS BMX AB Jaron DEERING - 19 6th 7th 6th
908 STONY PLAIN BMX AB Tysen SCHEIDEMAN - 20 5th 8th 7th
3 MEDICINE HAT BMX AB Cody HERTER
Dirty Deeds
- 21 7th 7th 7th

10 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 STONY PLAIN BMX AB Sebastian WEBB
Phoenix Roofing Ltd.
1 4 1st 1st 2nd
N1 CALGARY BMX AB Dylan TREMEL 2 5 2nd 2nd 1st
AB4 EDMONTON BMX AB Tristin PASITNEY
Cranx BMX
3 10 3rd 4th 3rd
N2 EDMONTON BMX AB Simon NEUFELD
VELOCITY
4 13 4th 3rd 6th
628 EDMONTON BMX AB Joshua OGILVIE
VELOCITY
5 15 5th 6th 4th
N6 RED DEER BMX AB Noah BOYKO
Cornerstone Excavating
6 16 6th 5th 5th

11 Novice Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
521 OKOTOKS BMX AB Mason CLEROUX 1st - 7 5th 1st 1st
821 EDMONTON BMX AB Seth WERONSKI 2nd - 5 1st 2nd 2nd
321 STONY PLAIN BMX AB Jacob FEATHERSTONE 3rd - 11 4th 3rd 4th
127 EDMONTON BMX AB Damien STREADWICK 4th - 9 2nd 4th 3rd
1 MEDICINE HAT BMX AB Gavin BACON
Spider Electric
5th - 11 3rd 5th 3rd
208 CALGARY BMX AB Cole ELSON 6th - 4 1st 1st 2nd
618 LETHBRIDGE BMX AB Keegan PHILPOT
Godspeed long boards
7th - 10 3rd 3rd 4th
920 LETHBRIDGE BMX AB Chayce MIHALICZ
INTEGRITY WHEELS
8th - 5 2nd 2nd 1st
022 LETHBRIDGE BMX AB Matthew LEBLANC
PURDYS CHOCOLATIER
- 15 4th 5th 6th
3 MEDICINE HAT BMX AB Jakub WALLACE - 16 7th 4th 5th
623 AIRDRIE BMX AB Ryland FOUGERE - 16 5th 6th 5th
630 OKOTOKS BMX AB Kade MOTYCKA - 18 6th 6th 6th
7 AIRDRIE BMX AB Jack HEARTY - 20 6th 7th 7th

11 Intermediate Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
14 AIRDRIE BMX AB Nicholas MOODOO
RT Muddin
1st - 3 1st 1st 1st
317 RED DEER BMX AB Deacyn PARK 2nd - 9 3rd 4th 2nd
12 CALGARY BMX AB Colten RICHTER 3rd - 5 2nd 2nd 1st
008 LETHBRIDGE BMX AB Brae VUCUREVICH 4th - 11 5th 3rd 3rd
AB8 AIRDRIE BMX AB Nicholas NORTHWOOD 5th - 7 2nd 2nd 3rd
AB7 AIRDRIE BMX AB Luka DIKIC 6th - 10 3rd 3rd 4th
5 EDMONTON BMX AB Zachary HOGAN 7th - 12 4th 4th 4th
206 CALGARY BMX AB Matthew PRIMEAU 8th - 7 1st 1st 5th
6 STONY PLAIN BMX AB Owen FEDYNIAK - 13 6th 5th 2nd
AB5 MEDICINE HAT BMX AB Ethan REUER - 14 4th 5th 5th
516 AIRDRIE BMX AB Caleb HASSLEBERG - 17 5th 6th 6th

11 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 RED DEER BMX AB William WELIKOKLAD 1 3 1st 1st 1st
AB2 AIRDRIE BMX AB Liam MULLETT 2 8 2nd 3rd 3rd
3 LETHBRIDGE BMX AB Joshua DUBLANKO
SCR POS Solutions
3 11 7th 2nd 2nd
AB6 RED DEER BMX AB Christopher YOUNG 4 13 3rd 5th 5th
02 EDMONTON BMX AB Eliot SLAVENS 5 14 6th 4th 4th
N6 OKOTOKS BMX AB Rylan SLAPMAN 6 17 5th 6th 6th
N8 AIRDRIE BMX AB Tyler SMITH 7 18 4th 7th 7th

12 Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
112 AIRDRIE BMX AB Calumn HICKSON 1 6 1st 1st 4th
6 RED DEER BMX AB Jordan MURFITT 2 7 2nd 2nd 3rd
4 AIRDRIE BMX AB Eli DUECKMAN 3 8 3rd 3rd 2nd
015 OKOTOKS BMX AB Connor MOLDENHAUER 4 11 5th 5th 1st
712 AIRDRIE BMX AB Ryan VALIQUETTE 5 13 4th 4th 5th

12 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 CALGARY BMX AB Benjamin BESSEL
VULTURE ENERGY LTD.
1 3 1st 1st 1st
123 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK 2 7 2nd 2nd 3rd
406 OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK
Alias Racing
3 12 5th 3rd 4th
AB8 ST. ALBERT BMX AB Matthew MCMURDO 4 12 3rd 4th 5th
7 OKOTOKS BMX AB Darren COMMANDEUR 5 14 7th 5th 2nd
222 LETHBRIDGE BMX AB Lucas SCHMIDTLER
Lafarge
6 18 6th 6th 6th
5 AIRDRIE BMX AB Sidney ENGLOT 7 18 4th 7th 7th

12 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 STONY PLAIN BMX AB Conner OLIVER 1 3 1st 1st 1st
N2 CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI 2 6 2nd 2nd 2nd
AB6 RED DEER BMX AB Nicolas HAMMER 3 10 3rd 3rd 4th
305 CALGARY BMX AB Caleb GILBERT 4 11 4th 4th 3rd
AB5 EDMONTON BMX AB Zachary NEUFELD
VELOCITY
5 15 5th 5th 5th
AB7 EDMONTON BMX AB Taryk JANKE
Crupi Team Green Canada
6 18 6th 6th 6th

13 Intermediate Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
531 STONY PLAIN BMX AB Damien WILDING 1 6 3rd 1st 2nd
3 OKOTOKS BMX AB Jared SEPKOWSKI 2 9 1st 7th 1st
4 RED DEER BMX AB Owen GREEN 3 12 4th 5th 3rd
6 AIRDRIE BMX AB Nicholas REASON 4 13 6th 2nd 5th
016 OKOTOKS BMX AB Caleb BOONE 5 15 7th 4th 4th
5 MEDICINE HAT BMX AB Hunter GOLDEN 6 17 8th 3rd 6th
8 CALGARY BMX AB Jordan ROCHELEAU 7 18 5th 6th 7th
AB8 AIRDRIE BMX AB Alex TYSSEN 8 18 2nd DNF:8 8th

13 Expert Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 CALGARY BMX AB Justin SCOTT
Alberta Stairworks
1st - 3 1st 1st 1st
409 STONY PLAIN BMX AB Ethan ADAMS 2nd - 4 1st 1st 2nd
N4 EDMONTON BMX AB Connor WENSEL
Cranx BMX Racing
3rd - 6 2nd 2nd 2nd
507 EDMONTON BMX AB Jared HILDEBRANDT 4th - 5 2nd 2nd 1st
04 AIRDRIE BMX AB Brycen ANDREWS 5th - 9 3rd 3rd 3rd
N7 AIRDRIE BMX AB Zachary RYAN 6th - 12 3rd 6th 3rd
N6 CALGARY BMX AB Benjamin NELSON
CranX BMX ANARCHY CBS Bike Shop
7th - 11 4th 3rd 4th
AB4 COCHRANE BMX AB Connor MURPHY 8th - 12 4th 4th 4th
AB5 CALGARY BMX AB Adam HOSIE
Wulfsport
- 15 5th 5th 5th
AB7 OKOTOKS BMX AB Matteo BREGLIANO
Elizabeth St. Pet Hospital
- 15 5th 4th 6th
712 CALGARY BMX AB Brendan VANDERKUIP
Foo Gate
- 16 6th 5th 5th
1 OKOTOKS BMX AB Kieran SLAPMAN - 18 6th 6th 6th

14 Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 CALGARY BMX AB Jake ALLAN (13NM) 1 3 1st 1st 1st
3 EDMONTON BMX AB Ethan WORKUN
Atomic Improv
2 6 2nd 2nd 2nd
207 ST. ALBERT BMX AB Kaleb SAGAN (13NM) 3 9 3rd 3rd 3rd
4 CALGARY BMX AB Marcus MCARA 4 12 DNF:4 4th 4th

14 Intermediate Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
012 AIRDRIE BMX AB Riley MAY 1 4 1st 2nd 1st
AB8 MEDICINE HAT BMX AB Aidan BARRETT 2 9 6th 1st 2nd
4 EDMONTON BMX AB Chase BAINARD-BEGIN
VELOCITY
3 9 2nd 3rd 4th
3 CALGARY BMX AB William MCARA 4 10 3rd 4th 3rd
124 CALGARY BMX AB Timothy GILBERT 5 14 4th 5th 5th
608 EDMONTON BMX AB Julian JUBIN 6 19 5th 6th CR:8

15 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
01 MEDICINE HAT BMX AB Nicholas DOEHRING
Sterling Trailer Sales
1 3 1st 1st 1st
3 AIRDRIE BMX AB Jordan HARRIS 2 6 2nd 2nd 2nd
330 COCHRANE BMX AB Sam BOSCH (15NM) - ## CR:5 DNS DNS

15 Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 COCHRANE BMX AB Steven SWEET 1st - 3 1st 1st 1st
N5 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert & Mac's
2nd - 5 2nd 2nd 1st
N5X AIRDRIE BMX AB Lukas BECKER (14XM) 3rd - 4 1st 1st 2nd
AB6 OKOTOKS BMX AB Colton KROON
solaris electric
4th - 10 4th 3rd 3rd
N2 CALGARY BMX AB Brianne VANDERKUIP (16XF)
Alberta BMX Provincial Team/Foo Gate
5th - 9 3rd 2nd 4th
505 EDMONTON BMX AB Tyler HUPKA 6th - 8 2nd 4th 2nd
AB8 MEDICINE HAT BMX AB Jesseppe HERTER
Dirty Deeds
7th - 11 3rd 5th 3rd
N8 STONY PLAIN BMX AB Austin WLADYKA (14XM) - 12 4th 3rd 5th
4 RED DEER BMX AB Jordan BOONE - 13 5th 4th 4th

16 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 ST. ALBERT BMX AB Deven KAWA
Alberta Provincial Team
1 3 1st 1st 1st
N6 AIRDRIE BMX AB River PEACOCK
Athletic Spirit Inc.
2 6 2nd 2nd 2nd
N4 RED DEER BMX AB Cody PRATT 3 9 3rd 3rd 3rd
AB5 RED DEER BMX AB Coleman KOMULA
Colerose Bookkeeping
4 15 5th 4th 6th
AB7 CALGARY BMX AB Cody KNAPPE
CRANKS BMX
5 16 7th 5th 4th
8 LETHBRIDGE BMX AB Tyler ENNS 6 19 6th 6th 7th
AB4 LETHBRIDGE BMX AB Blake KEMPENAAR
Useable Used Auto Parts
7 20 8th 7th 5th
N7 CALGARY BMX AB Carter PASTUSZKO
Cranx BMX
8 20 4th 8th 8th

17 to 24 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 CALGARY BMX AB Nicholas FRANK (16IM) 1 4 2nd 1st 1st
2 MEDICINE HAT BMX AB Lance TESSIER 2 6 1st 2nd 3rd
911 AIRDRIE BMX AB Tyler STATHAM (24NM) 3 8 3rd 3rd 2nd
4 STONY PLAIN BMX AB Ross TOMLINSON 4 12 4th 4th 4th
906 LETHBRIDGE BMX AB James CROKE 5 16 6th 5th 5th
1X AIRDRIE BMX AB Konner SMITH-HEIN (16IM)
RT MUD CONSULTING
6 17 5th 6th 6th
5 RED DEER BMX AB Austin TROHAN - ## CR:9 DNS DNS

17 to 24 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 EDMONTON BMX AB Brian JOHNSON 1 3 1st 1st 1st
AB7 AIRDRIE BMX AB Tyler BELL 2 6 2nd 2nd 2nd
613 AIRDRIE BMX AB Braden KARISH 3 9 3rd 3rd 3rd
1X MEDICINE HAT BMX AB Tylend LLOYD
Taylors Used Tires
4 12 4th 4th 4th

30 to 39 Novice Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
317 AIRDRIE BMX AB Jordan ABRAHAMSON (29NM) 1st - 3 1st 1st 1st
105 RED DEER BMX AB Christopher NUGENT 2nd - 5 2nd 2nd 1st
N6 CALGARY BMX AB Scott OLMSTEAD 3rd - 5 1st 1st 3rd
011 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT 4th - 7 3rd 2nd 2nd
312 OKOTOKS BMX AB Kurtis MOTYCKA 5th - 7 2nd 3rd 2nd
611 OKOTOKS BMX AB Kyle IRVING 6th - 11 3rd 5th 3rd
3 OKOTOKS BMX AB Clayton STOREY 7th - 12 4th 4th 4th
906 MEDICINE HAT BMX AB Andrew MOTZ 8th - 11 4th 3rd 4th
7 RED DEER BMX AB Robin VELETI - 14 5th 4th 5th
818 AIRDRIE BMX AB Greg LUBIN
RT Mud
- 15 5th 5th 5th

40+ Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 OKOTOKS BMX AB Marco BREGLIANO 1 4 1st 2nd 1st
403 AIRDRIE BMX AB Dennis STATHAM
MYZYEK WORLD RACING
2 7 2nd 3rd 2nd
705 CALGARY BMX AB James VANDERKUIP
Foo Gate
3 8 3rd 1st 4th
226 COCHRANE BMX AB Igor GANAKOVSKY
Vista Projects Ltd
4 12 5th 4th 3rd
528 AIRDRIE BMX AB Richard YOSHIMURA 5 14 4th 5th 5th
211 OKOTOKS BMX AB Devin ST. DENNIS 6 18 6th 6th 6th

40+ Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
DW's Delux Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
AB2 COCHRANE BMX AB Brian OTTERSON 2 6 2nd 2nd 2nd
130 LETHBRIDGE BMX AB Deborah WILLIAMS (17+XF)
DW's Delux Sammiches OR Chikin
3 10 3rd 4th 3rd
1 OKOTOKS BMX AB Kenny MCALISTER (30-39XM)
RollFab Industries
4 11 4th 3rd 4th

Cruiser 10 to 12 Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
125 RED DEER BMX AB William WELIKOKLAD (9CM) 1 3 1st 1st 1st
029 STONY PLAIN BMX AB Austin WLADYKA (13-14MC) 2 6 2nd 2nd 2nd
515 EDMONTON BMX AB Tristin PASITNEY
Cranx BMX
3 9 3rd 3rd 3rd
014 RED DEER BMX AB Noah BOYKO
Cornerstone Excavating
4 12 4th 4th 4th
122 RED DEER BMX AB John SANSOM 5 16 5th 6th 5th
810 RED DEER BMX AB Shayne HALL (9CM) 6 17 6th 5th 6th
906 RED DEER BMX AB Jack WELIKOKLAD (9CM) 7 21 7th 7th 7th

Cruiser 30 to 39 Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
723 INDEPENDENT CAN Colin HILDEBRANDT (17-29MC)
GHP Canada
1st - 3 1st 1st 1st
AB1 MEDICINE HAT BMX AB Nick GAUTHIER 2nd - 3 1st 1st 1st
124 RED DEER BMX AB Lyndon RUSH 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
319 RED DEER BMX AB Brad WILLEY 4th - 8 3rd 2nd 3rd
AB4 COCHRANE BMX AB Douglas MURPHY 5th - 8 3rd 3rd 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Micah SLAVENS 6th - 8 2nd 3rd 3rd
224 LETHBRIDGE BMX AB Mathew TRECHKA 7th - 12 4th 4th 4th
514 LETHBRIDGE BMX AB Cory DUBLANKO
SCR POS SOLUTIONS
8th - 13 4th 5th 4th
625 STONY PLAIN BMX AB Matthew VANOENE - 14 5th 4th 5th
AB8 CALGARY BMX AB Sascha CHIRZYNSKI - 15 5th 5th 5th

Cruiser 40+ Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
DW's Delux Sammiches or Chikin
1 4 2nd 1st 1st
807 AIRDRIE BMX AB Jon OCHITWA 2 5 1st 2nd 2nd
414 RED DEER BMX AB Greg NELSON 3 12 3rd 5th 4th
N1 COCHRANE BMX AB Brian OTTERSON 4 13 7th 3rd 3rd
AB3 MEDICINE HAT BMX AB Andrew BACON
Hydraco
5 13 4th 4th 5th
4 CALGARY BMX AB Darcy FRANK 6 17 5th 6th 6th
909 RED DEER BMX AB Daniel DYOK 7 20 6th 7th 7th
AB7 EDMONTON BMX AB Robert HOGAN 8 26 8th 8th CR:10

Cruiser 30 to 39 Female (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 COCHRANE BMX AB Tracy ATTO 1st - 4 1st 2nd 1st
823 OKOTOKS BMX AB Tara SZIVA 2nd - 9 2nd 4th 3rd
3 AIRDRIE BMX AB Kreshka YOUNG 3rd - 8 3rd 3rd 2nd
N2 EDMONTON BMX AB Michelle TOWER 4th - 9 4th 2nd 3rd
N1 AIRDRIE BMX AB Rhonda GRENIER 5th - 5 2nd 1st 2nd
2 LETHBRIDGE BMX AB Tasha ENNS (40+FC) 6th - 12 3rd 5th 4th
N1X LETHBRIDGE BMX AB Deborah WILLIAMS (40+FC)
DW's Delux Sammiches OR Chikin
7th - 3 1st 1st 1st
526 CALGARY BMX AB Erin FRANK - 12 4th 3rd 5th
809 OKOTOKS BMX AB Sandy FOKKENS - 13 5th 4th 4th

Top of Report