End of Report

Cochrane - Provincial #5 - July 19, 2014

BMX EVENT MANAGER, Report Created 19/Jul/2014 19:22:28

FULL RESULTS

Total Entries = 400

Total Riders = 386

Junior Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N08 ST. ALBERT BMX AB Kiran Kawa
Alberta Provincial Team
1 4 1st 1st 2nd
N6 CALGARY BMX AB Evan Mottershead
Cranx BMX
2 7 2nd 4th 1st
AB2 RED DEER BMX AB Jayme Johnson
R.T. Muddin
3 9 3rd 2nd 4th
N04 LETHBRIDGE BMX AB Kylar Van Ee
Bert and Macs
4 12 4th 5th 3rd
13 CALGARY BMX AB Dominic Gaccioli 5 15 7th 3rd 5th
AB06 RED DEER BMX AB Chase Harrison 6 18 5th 7th 6th
AB05 LETHBRIDGE BMX AB Brock Young 7 19 6th 6th 7th
AB03 OKOTOKS BMX AB Shelby Mysek
Alias
8 24 8th 8th 8th

Elite Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
72 MEDICINE HAT BMX AB Chelsea Kingston
Dirty Deeds
1 4 1st 1st 2nd
911 COCHRANE BMX AB Sabrina Millman 2 5 2nd 2nd 1st
N5 MEDICINE HAT BMX AB Yvonne Kingston (JF)
Trukkers
3 9 3rd 3rd 3rd

Elite Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
93 COCHRANE BMX AB Karsten Millman
2-Cycle Michale's
1 3 1st 1st 1st
780 STONY PLAIN BMX AB Mitchell Warken 2 11 2nd 2nd 7th
608 INDEPENDENT CAN Manuel Cadle
GHP CANADA
3 12 7th 3rd 2nd
803 CALGARY BMX AB Adam Bourns 4 12 3rd 4th 5th
368 OKOTOKS BMX AB Cameron Helm
Alias
5 13 4th 6th 3rd
20 AIRDRIE BMX AB Brandon Kerik
CranX, Anarchy, Cbs
6 16 5th 5th 6th
AB5 CALGARY BMX AB Louis Chartrain 7 17 6th 7th 4th

5 and Under Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
628 MEDICINE HAT BMX AB Myla Motz 1 3 1st 1st 1st
730 LETHBRIDGE BMX AB Phoenix Leray 2 6 2nd 2nd 2nd
605 RED DEER BMX AB Amelia Rush 3 9 3rd 3rd 3rd

7 Novice Female (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 OKOTOKS BMX AB Giuliana Bregliano
Elizabeth St. Pet Hospital
1 3 1st 1st 1st
829 OKOTOKS BMX AB Jada Dueck 2 6 2nd 2nd 2nd
704 AIRDRIE BMX AB Reese Ochitwa 3 9 3rd 3rd 3rd
AB5 OKOTOKS BMX AB Cadence Storey 4 14 6th 4th 4th
816 STONY PLAIN BMX AB Faith Fedyniak 5 16 5th 6th 5th
AB3 EDMONTON BMX AB Aijha Meynen 6 19 4th 5th CR:10
831 RED DEER BMX AB Olivia Wandler (6NF) 7 21 8th 7th 6th
AB4 EDMONTON BMX AB Taryn Baillie
Tiger Electric Ltd.
8 22 7th 8th 7th

8 Novice Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 AIRDRIE BMX AB Sydney Smith 1 7 1st 4th 2nd
AB5 AIRDRIE BMX AB Lydia Englot 2 8 3rd 2nd 3rd
320 STONY PLAIN BMX AB Mackenzie Worbeck 3 9 7th 1st 1st
AB7 RED DEER BMX AB Olivia Rush 4 9 2nd 3rd 4th
AB4 EDMONTON BMX AB Natalia Reid
VELOCITY
5 15 4th 6th 5th
427 STONY PLAIN BMX AB Taya Gordon 6 16 5th 5th 6th
AB6 COCHRANE BMX AB Sienna Foster 7 20 6th 7th 7th

8 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 CALGARY BMX AB Hailey Tremel 1 3 1st 1st 1st
N4 STONY PLAIN BMX AB Jalyn Holinski (7XF) 2 6 2nd 2nd 2nd
N3 CALGARY BMX AB Aurora Rocheleau 3 9 3rd 3rd 3rd

9 Novice Female (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 MEDICINE HAT BMX AB Hallie Gauthier 1 3 1st 1st 1st
824 RED DEER BMX AB Holly Mcleod
Wurm Industries
2 9 3rd 4th 2nd
N2 AIRDRIE BMX AB Hannah Northwood 3 9 4th 2nd 3rd
N3 AIRDRIE BMX AB Skyla Grenier 4 12 5th 3rd 4th
9 MEDICINE HAT BMX AB Abby Bacon
SPIDER ELECTRIC
5 12 2nd 5th 5th
031 OKOTOKS BMX AB Devin Pointen 6 19 6th 6th 7th
8 EDMONTON BMX AB Kaylynn Bainard-Nobes
VELOCITY
7 20 7th 7th 6th
621 COCHRANE BMX AB Ella Busby - ## CR:10 DNS 8th

10 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 EDMONTON BMX AB Delaney Jones
Crupi team green Canada
1 4 2nd 1st 1st
628 EDMONTON BMX AB Mallory Ogilvie 2 6 1st 2nd 3rd
416 AIRDRIE BMX AB Mika Yoshimura 3 8 3rd 3rd 2nd
N4 AIRDRIE BMX AB Kaylee May 4 12 4th 4th 4th
129 OKOTOKS BMX AB Lana Carling 5 15 5th 5th 5th

10 Expert Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1X AIRDRIE BMX AB Abygale Reeve (9XF)
Under Armour
1 3 1st 1st 1st
N1 EDMONTON BMX AB Amber Hupka 2 6 2nd 2nd 2nd
419 OKOTOKS BMX AB Jorianna Mcalister
RollFab Industries
3 9 3rd 3rd 3rd
AB5 RED DEER BMX AB Devon Murfitt (9XF) 4 13 5th 4th 4th
N3 OKOTOKS BMX AB Isabella Bregliano
Elizabeth St. Pet Hospital
- ## 4th CR:8 DNS
AB1 COCHRANE BMX AB Braelynn Mann - ## 6th CR:8 DNS

11 Novice Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 AIRDRIE BMX AB Alexandra Reeve
Under Armour
1 6 1st 1st 4th
610 COCHRANE BMX AB Katie Scott 2 9 4th 3rd 2nd
314 RED DEER BMX AB Alexia Callan 3 10 2nd 2nd 6th
AB4 OKOTOKS BMX AB Briony Fokkens
Residential One Real Estate
4 12 6th 5th 1st
130 OKOTOKS BMX AB Keanna Dueck 5 12 5th 4th 3rd
121 CALGARY BMX AB Kyleigh Boylan 6 15 3rd 7th 5th
127 RED DEER BMX AB Jaedan Dyok 7 20 7th 6th 7th

12 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 EDMONTON BMX AB Emma Workun
Atomic Improv
1 3 1st 1st 1st
726 EDMONTON BMX AB Taylin Janke 2 6 2nd 2nd 2nd
N5 OKOTOKS BMX AB Willow Pointen 3 10 3rd 4th 3rd
AB5 CALGARY BMX AB Tegan Collins 4 11 4th 3rd 4th

12 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
531 EDMONTON BMX AB Madelin Ogilvie 1 3 1st 1st 1st
N2 RED DEER BMX AB Lindsay Hall (11XF) 2 6 2nd 2nd 2nd
N1 AIRDRIE BMX AB Emily Henderson (11XF) 3 9 3rd 3rd 3rd

14 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 AIRDRIE BMX AB Mackenzie Cameron
Racing for Cody
1 3 1st 1st 1st
AB3 MEDICINE HAT BMX AB Geneva Grondin (13NF)
Kenco Homes
2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Tegan Pasitney (13NF)
Atomic Improv
3 9 3rd 3rd 3rd

14 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 CALGARY BMX AB Kelly Ann Heughan
Well Green Tech
1 3 1st 1st 1st
N2 CALGARY BMX AB Jordan Knappe (13XF)
Cranks BMX,
2 7 2nd 3rd 2nd
N5 LETHBRIDGE BMX AB Kendra Enns 3 9 4th 2nd 3rd
N6 STONY PLAIN BMX AB Jensen Sproxton 4 12 3rd 5th 4th
N1 AIRDRIE BMX AB Hailey Hobbs (13XF)
Velocity Cycle
5 14 5th 4th 5th

15 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 ST. ALBERT BMX AB Vanessa Whaling
XanGo
1 3 1st 1st 1st
N6 MEDICINE HAT BMX AB Jessalyn Phillips
Phillips Excavating
2 6 2nd 2nd 2nd
N5 CALGARY BMX AB Mckayla Rocheleau 3 9 3rd 3rd 3rd
N7 CALGARY BMX AB Kiera Roxburgh (15NF)
Nana
4 12 4th 4th 4th
N3 LETHBRIDGE BMX AB Jordan Jensen
Monarch Roofing Center
- ## 5th CR:7 DNS

17 & Over Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 CALGARY BMX AB Catherine Faulkner 1 3 1st 1st 1st
619 MEDICINE HAT BMX AB Samantha Andres
Taylors Used Tires
2 7 3rd 2nd 2nd
320 CALGARY BMX AB Angelina Kowaski 3 8 2nd 3rd 3rd
N3 EDMONTON BMX AB Michelle Tower 4 12 4th 4th 4th

6 Novice Male (15 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
129 COCHRANE BMX AB Aj Laurell 1st - 3 1st 1st 1st
201 COCHRANE BMX AB Jaxson Ross 2nd - 5 1st 2nd 2nd
123 STONY PLAIN BMX AB Liam Vanoene 3rd - 8 2nd 3rd 3rd
404 COCHRANE BMX AB Caleb Carey 4th - 8 2nd 4th 2nd
AB4 RED DEER BMX AB Van Willey 5th - 10 3rd 1st 6th
104 AIRDRIE BMX AB Reuben Baber 6th - 12 4th 3rd 5th
618 STONY PLAIN BMX AB Parx Gordon 7th - 12 4th 4th 4th
217 RED DEER BMX AB Kanein Baumung (5NM) 8th - 10 3rd 2nd 5th
601 OKOTOKS BMX AB Bennett Mctaggart - 13 7th 5th 1st
417 COCHRANE BMX AB Tristan Mitchell (5NM) - 13 5th 5th 3rd
406 AIRDRIE BMX AB Carter Davidson - 15 5th 6th 4th
324 OKOTOKS BMX AB Harley Deglow - 20 6th 7th 7th
608 OKOTOKS BMX AB Finn Hamilton - 21 7th 8th 6th
AB3 AIRDRIE BMX AB Lucas Englot - 22 6th 6th CR:10
416 CALGARY BMX AB Mateo Giorgi - ## 8th CR:9 DNS

6 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 LETHBRIDGE BMX AB Maverick Leray 1 3 1st 1st 1st
224 RED DEER BMX AB Chase Araneda (5IM) 2 7 2nd 3rd 2nd
AB2 RED DEER BMX AB Ryland Goulding (5IM) 3 8 3rd 2nd 3rd

7 Novice Male (15 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
027 AIRDRIE BMX AB Chase Buffel 1st - 11 3rd 3rd 5th
112X MEDICINE HAT BMX AB Jackson Harnett 2nd - 4 1st 2nd 1st
216 AIRDRIE BMX AB Kai Yoshimura 3rd - 5 1st 1st 3rd
723 RED DEER BMX AB Matthew Mclean 4th - 10 5th 4th 1st
603 AIRDRIE BMX AB Cole Hansen 5th - 5 2nd 1st 2nd
101 MEDICINE HAT BMX AB Colby Motz 6th - 8 3rd 3rd 2nd
423 OKOTOKS BMX AB Jackson Vanderveen 7th - 10 4th 2nd 4th
208 RED DEER BMX AB Easton Araneda 8th - 10 2nd 5th 3rd
626 EDMONTON BMX AB Kaiden Winter
VELOCITY
- 14 6th 4th 4th
608 AIRDRIE BMX AB Paxton Tudor - 17 4th 8th 5th
5 CALGARY BMX AB Stijn Rehorst - 18 6th 6th 6th
222 AIRDRIE BMX AB Brayden Macpherson - 18 5th 7th 6th
211 AIRDRIE BMX AB Joseph O'Hara
R.T. Muddin
- 19 7th 5th 7th
914 AIRDRIE BMX AB Noah Hassleberg - 21 8th 6th 7th
201 OKOTOKS BMX AB Annon St. Dennis - 22 7th 7th 8th

7 Intermediate Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 CALGARY BMX AB Ryan Chirzynski 1 3 1st 1st 1st
AB2 RED DEER BMX AB Royce Redbear 2 8 3rd 2nd 3rd
AB3 AIRDRIE BMX AB Alexander Reason 3 10 2nd 6th 2nd
N8 EDMONTON BMX AB Oscar Twells 4 14 7th 3rd 4th
N3 COCHRANE BMX AB Ethan Mann
ARTISON SCAPES
5 14 4th 5th 5th
N6 EDMONTON BMX AB Lachlan Brenner 6 18 5th 7th 6th
AB4 MEDICINE HAT BMX AB Reid Armstrong
Falcon Contracting
7 18 6th 4th 8th
6 RED DEER BMX AB Colton Goulding 8 23 8th 8th 7th

8 Novice Male (15 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 COCHRANE BMX AB Caleb Graham 1st - 3 1st 1st 1st
204 RED DEER BMX AB Graeson Abel 2nd - 6 1st 3rd 2nd
9 RED DEER BMX AB Damon Wandler 3rd - 5 3rd 1st 1st
915 MEDICINE HAT BMX AB Ryder Cooke 4th - 9 4th 2nd 3rd
128 COCHRANE BMX AB Evan Mitchell 5th - 12 7th 2nd 3rd
8 STONY PLAIN BMX AB Braedan Oliver 6th - 11 2nd 4th 5th
9X OKOTOKS BMX AB Easton Mcalister
RollFab Industries
7th - 11 4th 3rd 4th
6 RED DEER BMX AB Jacob Veleti 8th - 9 2nd 5th 2nd
811 COCHRANE BMX AB Garret Bruins - 14 3rd 7th 4th
630 LETHBRIDGE BMX AB Austin Jensen
Monarch Roofing Center
- 16 6th 4th 6th
125 OKOTOKS BMX AB Lukas Shank - 17 7th 5th 5th
928 AIRDRIE BMX AB Marcus Tillinger - 17 5th 6th 6th
519 AIRDRIE BMX AB Gus Hearty - 20 6th 7th 7th
616 AIRDRIE BMX AB Korbin Danby - 21 5th 6th CR:10
117 COCHRANE BMX AB Jesse Bosch - ## CR:10 DNS DNS

8 Intermediate Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 CALGARY BMX AB Oliver Jackson 1st - 3 1st 1st 1st
N6 COCHRANE BMX AB Sam Scott 2nd - 4 1st 2nd 1st
2 MEDICINE HAT BMX AB Kaige Rudichuk 3rd - 7 2nd 3rd 2nd
05 RED DEER BMX AB Austin Mcleod
Wurm Industries
4th - 9 3rd 3rd 3rd
506 STONY PLAIN BMX AB Gabriel Vanoene 5th - 8 4th 2nd 2nd
4 AIRDRIE BMX AB Colby Crabtree 6th - 9 2nd 4th 3rd
AB8 COCHRANE BMX AB Brock Foster 7th - 9 3rd 1st 5th
3 AIRDRIE BMX AB Matthias Young 8th - 13 4th 5th 4th
207 EDMONTON BMX AB Jaxon Spence - 14 5th 4th 5th
11 RED DEER BMX AB Cameron Mcleod
Wurm Industries
- 16 6th 6th 4th
12 RED DEER BMX AB Maurice Redbear - 16 5th 5th 6th

8 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 STONY PLAIN BMX AB Logan Webb
Phoenix Roofing Ltd.
1 3 1st 1st 1st
N2 EDMONTON BMX AB Austen Wensel
Cranx BMX Racing
2 6 2nd 2nd 2nd
N3 ST. ALBERT BMX AB Connor Pleich 3 9 3rd 3rd 3rd
420 EDMONTON BMX AB Marc Streadwick 4 12 4th 4th 4th
N8 RED DEER BMX AB Shayne Hall 5 15 5th 5th 5th

9 Novice Male (17 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
612 OKOTOKS BMX AB Kaiden Cleroux 1st 1st - 5 1st 3rd 1st
1 LETHBRIDGE BMX AB Hesston Bates
Country Landscape
2nd 1st - 3 1st 1st 1st
11 RED DEER BMX AB Grady Mcleod
Wurm Industries
3rd 4th - 8 2nd 3rd 3rd
017 AIRDRIE BMX AB Isaac Baber 4th 2nd - 5 1st 1st 3rd
8 MEDICINE HAT BMX AB Landon Andres
Taylors Used Tires
5th 2nd - 5 2nd 2nd 1st
829 COCHRANE BMX AB Colby Cardwell 6th 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
12X RED DEER BMX AB Charlie Nelson 7th 3rd - 9 6th 1st 2nd
213 COCHRANE BMX AB Luke Christensen DNF 4th - 9 3rd 4th 2nd
225 AIRDRIE BMX AB Carter Statham 5th - 9 3rd 2nd 4th
410 OKOTOKS BMX AB James Smith 5th - 12 4th 5th 3rd
16 EDMONTON BMX AB Tate Baillie
Tiger Electric Ltd
6th - 12 5th 3rd 4th
609 COCHRANE BMX AB Riley Carey 6th - 12 3rd 4th 5th
12 AIRDRIE BMX AB Devan Fraser - - 14 6th 4th 4th
619 COCHRANE BMX AB Konar Simpson - - 15 4th 6th 5th
14 AIRDRIE BMX AB Brydon Cameron - - 16 5th 5th 6th
217 COCHRANE BMX AB Cole Fischer - - 17 4th DNF:5 CR:8
127 COCHRANE BMX AB Emile Rock Bernier - - ## 5th CR:8 DNS

9 Intermediate Male (16 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 STONY PLAIN BMX AB Drey Holinski 1st - 9 1st 7th 1st
202 OKOTOKS BMX AB Pacey Boone 2nd - 5 2nd 1st 2nd
4 OKOTOKS BMX AB Tristan Storey 3rd - 4 1st 1st 2nd
N7 AIRDRIE BMX AB Ty Ochitwa 4th - 10 5th 2nd 3rd
002 OKOTOKS BMX AB Kohen Hoffman 5th - 11 4th 3rd 4th
117 CALGARY BMX AB Torin Collins 6th - 12 3rd 4th 5th
7 RED DEER BMX AB Keanu Redbear 7th - 11 2nd 4th 5th
201 EDMONTON BMX AB Braxton Hubble 8th - 6 3rd 2nd 1st
906 RED DEER BMX AB Jack Welikoklad - 14 7th 3rd 4th
12 RED DEER BMX AB Joron Dyok - 15 4th 8th 3rd
426 EDMONTON BMX AB Coen Winter
VELOCITY
- 17 6th 5th 6th
7X CALGARY BMX AB Mcintyre Willoughby - 18 6th 5th 7th
10 EDMONTON BMX AB Blake Lamarche - 18 5th 6th 7th
AB6 CALGARY BMX AB Brody Rayner
Taylors Used Tires
- 21 8th 7th 6th
8 CALGARY BMX AB Karsten Chirzynski - 22 8th 6th 8th
9 EDMONTON BMX AB Owen Slavens - 23 7th 8th 8th

9 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 CALGARY BMX AB Carson Kowaski
Calgary BMX Race Team
1 4 2nd 1st 1st
N6 RED DEER BMX AB Ryan Raymont
Tangent/ODI
2 5 1st 2nd 2nd
N8 RED DEER BMX AB Nickolas Nugent 3 10 4th 3rd 3rd
N3 CALGARY BMX AB Joey Huber 4 11 3rd 4th 4th
N5 OKOTOKS BMX AB Teagan Slapman 5 15 5th 5th 5th

10 Novice Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 CALGARY BMX AB Riley Kimmitt 1st - 3 1st 1st 1st
129 AIRDRIE BMX AB Jacob Hickey 2nd - 5 2nd 1st 2nd
10 AIRDRIE BMX AB Liam Harrison 3rd - 8 2nd 3rd 3rd
816 RED DEER BMX AB Dawson Campbell 4th - 9 3rd 2nd 4th
409 EDMONTON BMX AB Kaydan Spence 5th - 11 4th 2nd 5th
5 CALGARY BMX AB Owen Frank 6th - 7 1st 5th 1st
315 RED DEER BMX AB Parks Hamer 7th - 10 5th 3rd 2nd
7 AIRDRIE BMX AB Creston Henderson 8th - 11 4th 4th 3rd
6 AIRDRIE BMX AB Jonathan Reason - 12 3rd 4th 5th
115 COCHRANE BMX AB William Simmer - 14 5th 5th 4th

10 Intermediate Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 COCHRANE BMX AB Max Ganakovsky
Vista Projects Ltd
1st - 3 1st 1st 1st
AB8 CALGARY BMX AB Wout Rehorst 2nd - 4 2nd 1st 1st
N8 STONY PLAIN BMX AB Frank Doerr 3rd - 11 4th 2nd 5th
828 OKOTOKS BMX AB Carter Sziva 4th - 9 2nd 3rd 4th
AB7 ST. ALBERT BMX AB Riley Robertson 5th - 12 3rd 7th 2nd
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Jole Young 6th - 6 1st 2nd 3rd
720 MEDICINE HAT BMX AB Kian Armstrong
Falcon Contracting
7th - 11 6th 3rd 2nd
14 AIRDRIE BMX AB Cole Danby 8th - 12 4th 4th 4th
12 EDMONTON BMX AB Caleb Jones
Crupi team green Canada
- 14 7th 4th 3rd
9X OKOTOKS BMX AB Jaron Deering - 15 3rd 6th 6th
9 AIRDRIE BMX AB Tyler Ryan - 16 6th 5th 5th
908 STONY PLAIN BMX AB Tysen Scheideman - 17 5th 6th 6th
10 RED DEER BMX AB John Sansom - 17 5th 5th 7th
3 MEDICINE HAT BMX AB Cody Herter
Dirty Deeds
- 21 7th 7th 7th

10 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 STONY PLAIN BMX AB Sebastian Webb
Phoenix Roofing Ltd.
1 3 1st 1st 1st
N1 CALGARY BMX AB Dylan Tremel 2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 EDMONTON BMX AB Tristin Pasitney
Cranx BMX
3 9 3rd 3rd 3rd
628 EDMONTON BMX AB Joshua Ogilvie 4 13 4th 5th 4th
N2 EDMONTON BMX AB Simon Neufeld
VELOCITY
5 14 5th 4th 5th
N6 RED DEER BMX AB Noah Boyko
Cornerstone Excavating
6 18 6th 6th 6th

11 Novice Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
516 AIRDRIE BMX AB Caleb Hassleberg 1st - 3 1st 1st 1st
521 OKOTOKS BMX AB Mason Cleroux 2nd - 4 1st 2nd 1st
920 LETHBRIDGE BMX AB Chayce Mihalicz
INTEGRITY WHEELS
3rd - 12 4th 6th 2nd
1 MEDICINE HAT BMX AB Gavin Bacon
Spider Electric
4th - 11 2nd 4th 5th
127 EDMONTON BMX AB Damien Streadwick 5th - 9 3rd 3rd 3rd
208 CALGARY BMX AB Cole Elson 6th - 7 3rd 1st 3rd
618 LETHBRIDGE BMX AB Keegan Philpot
Godspeed long boards
7th - 6 2nd 2nd 2nd
3 MEDICINE HAT BMX AB Jakub Wallace 8th - 12 5th 3rd 4th
321 STONY PLAIN BMX AB Jacob Featherstone - 13 4th 5th 4th
022 LETHBRIDGE BMX AB Matthew Leblanc
PURDYS CHOCALATIER
- 17 5th 7th 5th
630 OKOTOKS BMX AB Kade Motycka - 17 6th 5th 6th
623 AIRDRIE BMX AB Ryland Fougere - 17 6th 4th 7th
7 AIRDRIE BMX AB Jack Hearty - 19 7th 6th 6th

11 Intermediate Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
14 AIRDRIE BMX AB Nicholas Moodoo
RT Muddin
1st - 3 1st 1st 1st
5 EDMONTON BMX AB Zachary Hogan 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
008 LETHBRIDGE BMX AB Brae Vucurevich 3rd - 10 3rd 6th 1st
12 CALGARY BMX AB Colten Richter 4th - 11 5th 3rd 3rd
AB8 AIRDRIE BMX AB Nicholas Northwood 5th - 7 3rd 2nd 2nd
AB7 AIRDRIE BMX AB Luka Dikic 6th - 8 4th 1st 3rd
6 STONY PLAIN BMX AB Owen Fedyniak 7th - 11 2nd 4th 5th
317 RED DEER BMX AB Deacyn Park 8th - 13 4th 4th 5th
206 CALGARY BMX AB Matthew Primeau - 14 5th 5th 4th
2 AIRDRIE BMX AB Brady Esau
ParaSport Science
- 15 6th 5th 4th
AB5 MEDICINE HAT BMX AB Ethan Reuer - 15 6th 3rd 6th
013 STONY PLAIN BMX AB Zackery Worbeck - 15 1st DNF:6 CR:8

11 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 RED DEER BMX AB William Welikoklad 1 3 1st 1st 1st
3 LETHBRIDGE BMX AB Joshua Dublanko
SCR POS Solutions
2 6 2nd 2nd 2nd
AB2 AIRDRIE BMX AB Liam Mullett 3 13 3rd 7th 3rd
02 EDMONTON BMX AB Eliot Slavens 4 13 4th 5th 4th
N6 OKOTOKS BMX AB Rylan Slapman 5 14 6th 3rd 5th
AB6 RED DEER BMX AB Christopher Young 6 17 5th 6th 6th
N8 AIRDRIE BMX AB Tyler Smith 7 18 7th 4th 7th

12 Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
112 AIRDRIE BMX AB Calumn Hickson 1 3 1st 1st 1st
015 OKOTOKS BMX AB Connor Moldenhauer 2 7 2nd 3rd 2nd
712 AIRDRIE BMX AB Ryan Valiquette 3 11 4th 4th 3rd
6 RED DEER BMX AB Jordan Murfitt 4 11 5th 2nd 4th
4 AIRDRIE BMX AB Eli Dueckman 5 13 3rd 5th 5th

12 Intermediate Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 RED DEER BMX AB Nicolas Hammer 1 3 1st 1st 1st
N8 CALGARY BMX AB Benjamin Bessel
VULTURE ENERGY LTD.
2 6 2nd 2nd 2nd
AB8 ST. ALBERT BMX AB Matthew Mcmurdo 3 10 4th 3rd 3rd
123 EDMONTON BMX AB Benjamin Streadwick 4 11 3rd 4th 4th
406 OKOTOKS BMX AB Ryan Mysek
Alias Racing
5 16 5th 5th 6th
7 OKOTOKS BMX AB Darren Commandeur 6 18 6th 7th 5th
222 LETHBRIDGE BMX AB Lucas Schmidtler
Lafarge
7 20 7th 6th 7th
5 AIRDRIE BMX AB Sidney Englot 8 24 8th 8th 8th

12 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 STONY PLAIN BMX AB Conner Oliver 1 3 1st 1st 1st
N2 CALGARY BMX AB Nicholas Berarducci 2 6 2nd 2nd 2nd
305 CALGARY BMX AB Caleb Gilbert 3 9 3rd 3rd 3rd
AB5 EDMONTON BMX AB Zachary Neufeld
VELOCITY
4 12 4th 4th 4th
AB7 EDMONTON BMX AB Taryk Janke
Crupi Team Green Canada
5 15 5th 5th 5th

13 Intermediate Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
3 OKOTOKS BMX AB Jared Sepkowski 1st - 3 1st 1st 1st
531 STONY PLAIN BMX AB Damien Wilding 2nd - 9 2nd 5th 2nd
AB8 AIRDRIE BMX AB Alex Tyssen 3rd - 7 4th 2nd 1st
4 RED DEER BMX AB Owen Green 4th - 9 1st 5th 3rd
2 AIRDRIE BMX AB Jack Zruna 5th - 8 3rd 3rd 2nd
6 AIRDRIE BMX AB Nicholas Reason 6th - 7 2nd 1st 4th
8 CALGARY BMX AB Jordan Rocheleau 7th - 10 3rd 4th 3rd
5 MEDICINE HAT BMX AB Hunter Golden 8th - 12 5th 2nd 5th
016 OKOTOKS BMX AB Caleb Boone - 12 4th 3rd 5th
9 EDMONTON BMX AB Joshua Beaudin - 13 5th 4th 4th

13 Expert Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 CALGARY BMX AB Justin Scott
Alberta Stairworks
1st - 3 1st 1st 1st
507 EDMONTON BMX AB Jared Hildebrandt 2nd - 6 3rd 1st 2nd
409 STONY PLAIN BMX AB Ethan Adams 3rd - 5 2nd 2nd 1st
04 AIRDRIE BMX AB Brycen Andrews 4th - 10 4th 3rd 3rd
N4 EDMONTON BMX AB Connor Wensel
Cranx BMX Racing
5th - 6 2nd 2nd 2nd
N7 AIRDRIE BMX AB Zachary Ryan 6th - 9 1st 4th 4th
N6 CALGARY BMX AB Benjamin Nelson
CranX BMX ANARCHY CBS Bike Shop
7th - 9 3rd 3rd 3rd
AB5 CALGARY BMX AB Adam Hosie
Wulfsport
8th - 12 4th 4th 4th
AB4 COCHRANE BMX AB Connor Murphy - 15 5th 5th 5th
1 OKOTOKS BMX AB Kieran Slapman - 16 6th 5th 5th
AB7 OKOTOKS BMX AB Matteo Bregliano
Elizabeth St. Pet Hospital
- 17 5th 6th 6th
712 CALGARY BMX AB Brendan Vanderkuip
Foo Gate
- 18 6th 6th 6th

14 Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 CALGARY BMX AB Jake Allan (13NM) 1 3 1st 1st 1st
3 EDMONTON BMX AB Ethan Workun
Atomic Improv
2 7 2nd 2nd 3rd
207 ST. ALBERT BMX AB Kaleb Sagan (13NM) 3 8 3rd 3rd 2nd
4 CALGARY BMX AB Marcus Mcara 4 12 4th 4th 4th

14 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 MEDICINE HAT BMX AB Aidan Barrett 1 3 1st 1st 1st
4 EDMONTON BMX AB Chase Bainard-Begin
VELOCITY
2 8 2nd 3rd 3rd
012 AIRDRIE BMX AB Riley May 3 9 5th 2nd 2nd
124 CALGARY BMX AB Timothy Gilbert 4 12 4th 4th 4th
3 CALGARY BMX AB William Mcara 5 13 3rd 5th 5th

15 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
01 MEDICINE HAT BMX AB Nicholas Doehring
Sterling Trailer Sales
1 3 1st 1st 1st
3 AIRDRIE BMX AB Jordan Harris 2 6 2nd 2nd 2nd
3X AIRDRIE BMX AB Luke Esau (15NM)
ParaSport Science
3 9 3rd 3rd 3rd
330 COCHRANE BMX AB Sam Bosch (15NM) - ## DNF:4 CR:6 DNS

15 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 LETHBRIDGE BMX AB Riley Lavorato
Bert & Mac's
1 4 2nd 1st 1st
N5X AIRDRIE BMX AB Lukas Becker (14XM) 2 8 3rd 3rd 2nd
AB1 COCHRANE BMX AB Steven Sweet 3 10 1st 2nd 7th
505 EDMONTON BMX AB Tyler Hupka 4 11 4th 4th 3rd
N2 CALGARY BMX AB Brianne Vanderkuip (16XF)
Alberta BMX Provincial Team/Foo Gate
5 14 5th 5th 4th
4 RED DEER BMX AB Jordan Boone 6 17 6th 6th 5th
N8 STONY PLAIN BMX AB Austin Wladyka (14XM) 7 20 7th 7th 6th
AB8 MEDICINE HAT BMX AB Jesseppe Herter
Dirty Deeds
- ## CR:10 DNS DNS

16 Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 ST. ALBERT BMX AB Deven Kawa
Alberta Provincial Team
1st - 3 1st 1st 1st
N6 AIRDRIE BMX AB River Peacock
Athletic Spirit Inc.
2nd - 6 2nd 3rd 1st
AB7 CALGARY BMX AB Cody Knappe
CRANKS BMX
3rd - 8 4th 2nd 2nd
AB4 LETHBRIDGE BMX AB Blake Kempenaar
Useable Used Auto Parts
4th - 9 3rd 3rd 3rd
N4 RED DEER BMX AB Cody Pratt 5th - 7 2nd 2nd 3rd
AB5 RED DEER BMX AB Coleman Komula
Colerose Bookkeeping
6th - 9 3rd 4th 2nd
N7 CALGARY BMX AB Carter Pastuszko
Cranx BMX
7th - 6 1st 1st 4th
726 AIRDRIE BMX AB Kyle Paulson - 12 4th 4th 4th
8 LETHBRIDGE BMX AB Tyler Enns - 15 5th 5th 5th

17 to 24 Intermediate Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
2 MEDICINE HAT BMX AB Lance Tessier 1 5 2nd 2nd 1st
3 CALGARY BMX AB Nicholas Frank (16IM) 2 9 1st 6th 2nd
911 AIRDRIE BMX AB Tyler Statham (24NM) 3 11 4th 3rd 4th
1 AIRDRIE BMX AB Kolbi Smith-Hein
RT MUD CONSULTING
4 12 8th 1st 3rd
906 LETHBRIDGE BMX AB James Croke 5 13 3rd 5th 5th
4 STONY PLAIN BMX AB Ross Tomlinson 6 15 5th 4th 6th
5 RED DEER BMX AB Austin Trohan - ## 6th CR:10 DNS
1X AIRDRIE BMX AB Konner Smith-Hein (16IM)
RT MUD CONSULTING
- ## 7th CR:10 DNS

17 to 24 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 EDMONTON BMX AB Brian Johnson 1 3 1st 1st 1st
1X MEDICINE HAT BMX AB Tylend Lloyd
Taylors Used Tires
2 7 2nd 3rd 2nd
N3 CALGARY BMX AB Bryan Bullivant 3 10 3rd 2nd CR:5

30 to 39 Novice Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
011 CALGARY BMX AB Calvin Kimmitt 1st - 3 1st 1st 1st
317 AIRDRIE BMX AB Jordan Abrahamson (29NM) 2nd - 4 1st 2nd 1st
105 RED DEER BMX AB Christopher Nugent 3rd - 6 2nd 1st 3rd
N6 CALGARY BMX AB Scott Olmstead 4th - 6 2nd 2nd 2nd
312 OKOTOKS BMX AB Kurtis Motycka 5th - 9 4th 3rd 2nd
3 OKOTOKS BMX AB Clayton Storey 6th - 9 3rd 3rd 3rd
906 MEDICINE HAT BMX AB Andrew Motz 7th - 12 4th 4th 4th
611 OKOTOKS BMX AB Kyle Irving 8th - 11 3rd 4th 4th
818 AIRDRIE BMX AB Greg Lubin
RT Mud
- 15 5th 5th 5th
7 RED DEER BMX AB Robin Veleti - 15 5th 5th 5th

40+ Novice Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 AIRDRIE BMX AB Jon Ochitwa 1st - 3 1st 1st 1st
AB6 OKOTOKS BMX AB Marco Bregliano 2nd - 4 1st 2nd 1st
403 AIRDRIE BMX AB Dennis Statham
MYZYEK WORLD RACING
3rd - 5 2nd 1st 2nd
714 CALGARY BMX AB Darcy Frank 4th - 9 4th 2nd 3rd
705 CALGARY BMX AB James Vanderkuip
Foo Gate
5th - 7 2nd 3rd 2nd
226 COCHRANE BMX AB Igor Ganakovsky
Vista Projects Ltd
6th - 11 3rd 4th 4th
211 OKOTOKS BMX AB Devin St. Dennis 7th - 11 4th 3rd 4th
AB7 OKOTOKS BMX AB Paul Kroon
solaris electric
- 12 5th 4th 3rd
528 AIRDRIE BMX AB Richard Yoshimura - 13 3rd 5th 5th

40+ Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 LETHBRIDGE BMX AB Darren Williams
DW's Delux Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
AB2 COCHRANE BMX AB Brian Otterson 2 6 2nd 2nd 2nd
130 LETHBRIDGE BMX AB Deborah Williams (17+XF)
DW's Delux Sammiches OR Chikin
3 10 3rd 3rd 4th
1 OKOTOKS BMX AB Kenny Mcalister (30-39XM)
RollFab Industries
4 11 4th 4th 3rd

Cruiser 10 to 12 Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
125 RED DEER BMX AB William Welikoklad 1st - 3 1st 1st 1st
813 CALGARY BMX AB Dylan Tremel 2nd - 5 2nd 1st 2nd
029 STONY PLAIN BMX AB Austin Wladyka (13-14MC) 3rd - 4 1st 2nd 1st
515 EDMONTON BMX AB Tristin Pasitney
Cranx BMX
4th - 7 3rd 2nd 2nd
014 RED DEER BMX AB Noah Boyko
Cornerstone Excavating
5th - 8 2nd 3rd 3rd
906 RED DEER BMX AB Jack Welikoklad (9CM) 6th - 11 3rd 4th 4th
122 RED DEER BMX AB John Sansom 7th - 10 4th 3rd 3rd
426 RED DEER BMX AB Lindsay Hall (10-12FC) - 12 4th 4th 4th
810 RED DEER BMX AB Shayne Hall (9CM) - 15 5th 5th 5th

Cruiser 30 to 39 Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
723 INDEPENDENT CAN Colin Hildebrandt (17-29MC)
GHP Canada
1st - 3 1st 1st 1st
AB1 MEDICINE HAT BMX AB Nick Gauthier 2nd - 4 1st 2nd 1st
124 RED DEER BMX AB Lyndon Rush 3rd - 5 2nd 1st 2nd
319 RED DEER BMX AB Brad Willey 4th - 10 3rd 4th 3rd
AB5 EDMONTON BMX AB Micah Slavens 5th - 8 2nd 3rd 3rd
514 LETHBRIDGE BMX AB Cory Dublanko
SCR POS SOLUTIONS
6th - 11 4th 3rd 4th
AB4 COCHRANE BMX AB Douglas Murphy 7th - 7 3rd 2nd 2nd
114 OKOTOKS BMX AB Casey Shank 8th - 12 4th 4th 4th
AB8 CALGARY BMX AB Sascha Chirzynski - 15 5th 5th 5th
625 STONY PLAIN BMX AB Matthew Vanoene - 15 5th 5th 5th

Cruiser 40+ Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 LETHBRIDGE BMX AB Darren Williams
DW's Delux Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
N1 COCHRANE BMX AB Brian Otterson 2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 MEDICINE HAT BMX AB Andrew Bacon
Hydraco
3 9 3rd 3rd 3rd
414 RED DEER BMX AB Greg Nelson 4 13 4th 4th 5th
AB4 OKOTOKS BMX AB Paul Kroon
solaris electric
5 14 5th 5th 4th
909 RED DEER BMX AB Daniel Dyok 6 18 6th 6th 6th
7 EDMONTON BMX AB Robert Hogan 7 21 7th 7th 7th
N3 AIRDRIE BMX AB Dave Moodoo
RT Muddin
8 24 8th 8th 8th

Cruiser 30 to 39 Female (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1X LETHBRIDGE BMX AB Deborah Williams (40+FC)
DW's Delux Sammiches OR Chikin
1 3 1st 1st 1st
AB1 COCHRANE BMX AB Tracy Atto 2 6 2nd 2nd 2nd
N1 AIRDRIE BMX AB Rhonda Grenier 3 10 3rd 4th 3rd
3 AIRDRIE BMX AB Kreshka Young 4 15 5th 6th 4th
N2 EDMONTON BMX AB Michelle Tower 5 15 4th 3rd 8th
526 CALGARY BMX AB Erin Frank 6 19 6th 7th 6th
823 OKOTOKS BMX AB Tara Sziva 7 20 CR:10 5th 5th
2 LETHBRIDGE BMX AB Tasha Enns (40+FC) 8 22 7th 8th 7th

Top of Report