End of Report

Calgary - Provincial #3 - July 12, 2014

BMX EVENT MANAGER, Report Created 13/Jul/2014 19:58:04

FULL RESULTS

Total Entries = 398

Total Riders = 383

Junior Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 AIRDRIE BMX AB Tanner VANDENHOVEN
Staats
1st - 3 1st 1st 1st
N01 AIRDRIE BMX AB Chase KELLN 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
N5 EDMONTON BMX AB Raymond FENWICK 3rd - 7 1st 3rd 3rd
N08 ST. ALBERT BMX AB Kiran KAWA
Alberta Provincial Team
4th - 8 3rd 1st 4th
N6 CALGARY BMX AB Evan MOTTERSHEAD 5th - 9 4th 4th 1st
N04 LETHBRIDGE BMX AB Kylar VAN EE
Bert and Macs
6th - 9 5th 2nd 2nd
N03 ST. ALBERT BMX AB Aidan BURGER 7th - 11 3rd 3rd 5th
AB6 RED DEER BMX AB Chase HARRISON 8th - 12 4th 5th 3rd
AB03 OKOTOKS BMX AB Shelby MYSEK
Alias
- 12 2nd 5th 5th
AB05 LETHBRIDGE BMX AB Brock YOUNG - 13 5th 4th 4th

Elite Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
47 CALGARY BMX AB Eliane MCADAM 1 3 1st 1st 1st
63 CALGARY BMX AB Morgan MCADAM 2 6 2nd 2nd 2nd
494 CALGARY BMX AB Daina TUCHSCHERER (JF)
Factory Pure
3 9 3rd 3rd 3rd
780 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN 4 12 4th 4th 4th
N5 MEDICINE HAT BMX AB Yvonne KINGSTON (JF)
Trukkers
5 15 5th 5th 5th

Elite Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
94 AIRDRIE BMX AB James BROWN 1 3 1st 1st 1st
93 COCHRANE BMX AB Karsten MILLMAN
2-Cycle Michale's
2 6 2nd 2nd 2nd
780 STONY PLAIN BMX AB Mitchell WARKEN
SuperCamp
3 9 3rd 3rd 3rd
217 Club Unknown ? Jeffrey JACOBSEN
ALIAS
4 12 4th 4th 4th
608 Club Unknown ? Manuel CADLE
GHP CANADA
5 15 5th 5th 5th
59 CALGARY BMX AB Justin TUCHSCHERER
B&P Cycle
6 18 6th 6th 6th
403 AIRDRIE BMX AB Alexander SAILER 7 21 7th 7th 7th
368 OKOTOKS BMX AB Cameron HELM
Alias
8 24 8th 8th 8th

7 Novice Female (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 OKOTOKS BMX AB Giuliana BREGLIANO
Elizabeth Pet Hospital
1st - 7 1st 1st DNF:5
704 AIRDRIE BMX AB Reese OCHITWA 2nd - 7 2nd 2nd 3rd
829 OKOTOKS BMX AB Jada DUECK 3rd - 3 1st 1st 1st
AB4 EDMONTON BMX AB Taryn BAILLIE
Tiger Electric Ltd.
4th - 5 2nd 2nd 1st
AB5 OKOTOKS BMX AB Cadence STOREY 5th - 8 3rd 3rd 2nd
605 RED DEER BMX AB Amelia RUSH (5NF) 6th - 12 4th 4th 4th
816 STONY PLAIN BMX AB Faith FEDYNIAK 7th - 8 3rd 3rd 2nd
402 OKOTOKS BMX AB Emerson MCTAGGART 8th - 12 4th 4th 4th
831 RED DEER BMX AB Olivia WANDLER (6NF) - 13 5th 5th 3rd
115 RED DEER BMX AB Rachel WAKALUK - 15 5th 5th 5th

8 Novice Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 AIRDRIE BMX AB Sydney SMITH 1 3 1st 1st 1st
320 STONY PLAIN BMX AB Mackenzie WORBECK 2 7 2nd 2nd 3rd
AB7 RED DEER BMX AB Olivia RUSH 3 10 3rd 3rd 4th
AB4 EDMONTON BMX AB Natalia REID
Velocity
4 13 4th 4th 5th
AB5 AIRDRIE BMX AB Lydia ENGLOT 5 14 DNF:7 5th 2nd
AB6 COCHRANE BMX AB Sienna FOSTER 6 17 5th 6th 6th
613 AIRDRIE BMX AB Alyssa BRAND 7 20 6th 7th 7th

9 Novice Female (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 RED DEER BMX AB Devon MURFITT 1st - 3 1st 1st 1st
413 EDMONTON BMX AB Shea ROWAN 2nd - 5 2nd 2nd 1st
N4 STONY PLAIN BMX AB Jalyn HOLINSKI (7XF) 3rd - 4 1st 1st 2nd
9 MEDICINE HAT BMX AB Abby BACON
Spider electric
4th - 9 2nd 3rd 4th
N3 AIRDRIE BMX AB Skyla GRENIER 5th - 9 3rd 4th 2nd
8 EDMONTON BMX AB Kaylynn BAINARD-NOBES
Velocity
6th - 10 4th 3rd 3rd
AB6 OKOTOKS BMX AB Jade CONLIN-HILL
TNT Computer Support
DNF - 8 3rd 2nd 3rd
N2 AIRDRIE BMX AB Hannah NORTHWOOD - 13 4th 4th 5th
031 OKOTOKS BMX AB Devin POINTEN - 14 DNF:5 5th 4th

10 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 CALGARY BMX AB Hailey TREMEL (8XF) 1 3 1st 1st 1st
AB4 EDMONTON BMX AB Delaney JONES
Crupi team green Canada
2 6 2nd 2nd 2nd
416 AIRDRIE BMX AB Mika YOSHIMURA 3 9 3rd 3rd 3rd
129 OKOTOKS BMX AB Lana CARLING 4 13 5th 4th 4th
N4 AIRDRIE BMX AB Kaylee MAY 5 14 4th 5th 5th

10 Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1T AIRDRIE BMX AB Abygale REEVE
Under Armour
1 4 1st 1st 2nd
N1 EDMONTON BMX AB Amber HUPKA
Velocity
2 5 2nd 2nd 1st
N3 OKOTOKS BMX AB Isabella BREGLIANO
Elizabeth St. Pet Hospital
3 9 3rd 3rd 3rd
419 OKOTOKS BMX AB Jorianna MCALISTER
RollFab Industries
4 12 4th 4th 4th

11 Novice Female (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
314 RED DEER BMX AB Alexia CALLAN 1 7 2nd 3rd 2nd
AB4 OKOTOKS BMX AB Briony FOKKENS 2 7 1st 2nd 4th
N4 AIRDRIE BMX AB Alexandra REEVE
Under Armour
3 8 6th 1st 1st
130 OKOTOKS BMX AB Keanna DUECK 4 12 3rd 6th 3rd
610 COCHRANE BMX AB Katie SCOTT 5 14 4th 5th 5th
121 CALGARY BMX AB Kyleigh BOYLAN 6 15 5th 4th 6th
703 AIRDRIE BMX AB Mieke KOPPE 7 21 7th 7th 7th
127 RED DEER BMX AB Jaedan DYOK 8 24 8th 8th 8th

12 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 EDMONTON BMX AB Emma WORKUN
Atomic Improv
1 3 1st 1st 1st
726 EDMONTON BMX AB Taylin JANKE 2 6 2nd 2nd 2nd
201 EDMONTON BMX AB Abbey ROWAN 3 9 3rd 3rd 3rd
N5 OKOTOKS BMX AB Willow POINTEN 4 12 4th 4th 4th

12 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1X RED DEER BMX AB Molly SIMPSON 1 3 1st 1st 1st
N2 RED DEER BMX AB Lindsay HALL (11XF) 2 6 2nd 2nd 2nd
N1 AIRDRIE BMX AB Emily HENDERSON (11XF) 3 9 3rd 3rd 3rd

14 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 AIRDRIE BMX AB Mackenzie CAMERON 1 3 1st 1st 1st
AB3 MEDICINE HAT BMX AB Geneva GRONDIN (13NF)
Kenco Homes
2 7 2nd 3rd 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Tegan PASITNEY (13NF)
Atomic Improv
3 8 3rd 2nd 3rd

14 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 CALGARY BMX AB Kelly Ann HEUGHAN
Well Green Tech
1 3 1st 1st 1st
N5 LETHBRIDGE BMX AB Kendra ENNS 2 6 2nd 2nd 2nd
N2 CALGARY BMX AB Jordan KNAPPE (13XF)
Cranks BMX, B&P Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
N1 AIRDRIE BMX AB Hailey HOBBS (13XF)
Velocity Cycle
4 13 5th 4th 4th
AB4 EDMONTON BMX AB Alexandra PLESNIARSKI
CranX BMX
5 14 4th 5th 5th

15 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
W8 ST. ALBERT BMX AB Cayleigh VAN STAALDUINEN
Alberta Provincial Team/Staats
1 3 1st 1st 1st
N4 ST. ALBERT BMX AB Vanessa WHALING
XanGo
2 7 3rd 2nd 2nd
N3 LETHBRIDGE BMX AB Jordan JENSEN
Monarch Roofing Center
3 10 2nd DNF:5 3rd
N7 CALGARY BMX AB Kiera ROXBURGH (15NF)
Nana
4 12 5th 3rd 4th
N6 MEDICINE HAT BMX AB Jessalyn PHILLIPS
Phillips Excavating
5 13 4th 4th 5th

17 & Over Novice Female (4 Riders)
Not Final Results

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 EDMONTON BMX AB Michelle TOWER 1 0 - - -
AB1 CALGARY BMX AB Catherine FAULKNER 2 3 1st 1st 1st
320 CALGARY BMX AB Angelina KOWASKI 3 7 2nd 3rd 2nd
619 MEDICINE HAT BMX AB Samantha ANDRES
Taylors Used Tires
4 8 3rd 2nd 3rd

17 & Over Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 CALGARY BMX AB Brianne VANDERKUIP (16XF)
Alberta BMX Provincial Team/Foo Gate
1 3 1st 1st 1st
130 LETHBRIDGE BMX AB Deborah WILLIAMS 2 7 2nd 2nd 3rd
N3X LETHBRIDGE BMX AB Kiana VAN EE (16XF)
Bert and Macs
3 8 3rd 3rd 2nd
209 STONY PLAIN BMX AB Kaylee JACOBSEN 4 12 4th 4th 4th

5 and Under Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
604 STONY PLAIN BMX AB Lucas BROWN
tru-fab
1 7 3rd 2nd 2nd
217 RED DEER BMX AB Kanein BAUMUNG 2 8 2nd 3rd 3rd
417 COCHRANE BMX AB Tristan MITCHELL 3 12 4th 4th 4th
821 RED DEER BMX AB Xander HURTEAU 4 17 6th 6th 5th
2 RED DEER BMX AB Burton WILLEY 5 18 5th 5th CR:8

5 and Under Intermediate Male (1 Riders)
Not Final Results

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
224 RED DEER BMX AB Chase ARANEDA 1 0 - - -

6 Novice Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
610 EDMONTON BMX AB Aiden WICKS 1st - 3 1st 1st 1st
104 AIRDRIE BMX AB Reuben BABER 2nd - 11 3rd 5th 3rd
123 STONY PLAIN BMX AB Liam VANOENE 3rd - 9 3rd 2nd 4th
AB4 RED DEER BMX AB Van WILLEY 4th - 12 4th 3rd 5th
1 Club Unknown ? Jordan PADDOCK
Diablos Racung
5th - 6 2nd 3rd 1st
222 AIRDRIE BMX AB Jaxon PADLEY 6th - 10 4th 4th 2nd
601 OKOTOKS BMX AB Bennett MCTAGGART 7th - 6 2nd 1st 3rd
404 COCHRANE BMX AB Caleb CAREY 8th - 5 1st 2nd 2nd
AB3 AIRDRIE BMX AB Lucas ENGLOT - 14 5th 5th 4th
406 AIRDRIE BMX AB Carter DAVIDSON - 16 5th 6th 5th
416 CALGARY BMX AB Mateo GIORGI - 18 6th 4th CR:8

7 Novice Male (17 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
915 EDMONTON BMX AB Malakai ROWAN 1st 1st - 3 1st 1st 1st
27 AIRDRIE BMX AB Chase BUFFEL 2nd 1st - 5 3rd 1st 1st
216 AIRDRIE BMX AB Kai YOSHIMURA 3rd 2nd - 6 1st 2nd 3rd
423 OKOTOKS BMX AB Jackson VANDERVEEN 4th 2nd - 6 2nd 3rd 1st
626 EDMONTON BMX AB Kaiden WINTER
Velocity
5th 4th - 8 4th 1st 3rd
723 RED DEER BMX AB Matthew MCLEAN 6th 3rd - 9 2nd 5th 2nd
5 CALGARY BMX AB Stijn REHORST 7th 3rd - 9 2nd 4th 3rd
8 RED DEER BMX AB Wyatt SIMPSON 8th 4th - 9 3rd 4th 2nd
216X STONY PLAIN BMX AB Zachary BROWN
Tru-fab
5th - 10 DNF:6 2nd 2nd
608 AIRDRIE BMX AB Paxton TUDOR 5th - 11 1st 6th 4th
226 OKOTOKS BMX AB Enzo FERRARIO QUEEN 6th - 12 3rd 3rd DNF:6
027 LETHBRIDGE BMX AB Ethan KITT
Nails by Chair
6th - 13 5th 4th 4th
208 RED DEER BMX AB Easton ARANEDA - - 13 4th 5th 4th
914 AIRDRIE BMX AB Noah HASSLEBERG - - 13 6th 2nd 5th
201 OKOTOKS BMX AB Annon ST. DENNIS - - 14 4th 5th 5th
211 AIRDRIE BMX AB Joseph O'HARA - - 16 5th 6th 5th
331 OKOTOKS BMX AB Ryder LONSBERRY - - 16 5th 3rd CR:8

7 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 CALGARY BMX AB Byron ZURBRIGGEN 1 3 1st 1st 1st
716 RED DEER BMX AB Blake COLBERG 2 8 4th 2nd 2nd
AB3 AIRDRIE BMX AB Alexander REASON 3 8 2nd 3rd 3rd
6 RED DEER BMX AB Colton GOULDING 4 15 5th 4th 6th
N3 COCHRANE BMX AB Ethan MANN
Artisan Scapes
5 16 6th DNF:6 4th
AB2 RED DEER BMX AB Ryland GOULDING (5IM) 6 18 7th DNF:6 5th
N1 CALGARY BMX AB Ryan CHIRZYNSKI - ## 3rd CR:9 DNS

8 Novice Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
7 RED DEER BMX AB Christopher MORRIS 1st - 4 1st 1st 2nd
506 STONY PLAIN BMX AB Gabriel VANOENE 2nd - 7 4th 1st 2nd
915 MEDICINE HAT BMX AB Ryder COOKE 3rd - 11 4th 4th 3rd
204 RED DEER BMX AB Graeson ABEL 4th - 6 3rd 2nd 1st
128 COCHRANE BMX AB Evan MITCHELL 5th - 8 2nd 5th 1st
624 CALGARY BMX AB Arek HEDGES 6th - 6 1st 2nd 3rd
916 CALGARY BMX AB Owen MAXWELL 7th - 13 6th 3rd 4th
9X OKOTOKS BMX AB Easton MCALISTER
RollFab Industries
8th - 13 2nd DNF:7 4th
328 RED DEER BMX AB Bishop LAPORTE - 13 3rd 3rd 7th
8 STONY PLAIN BMX AB Braedan OLIVER - 15 5th 4th 6th
9 RED DEER BMX AB Damon WANDLER - 16 6th 5th 5th
630 LETHBRIDGE BMX AB Austin JENSEN
Monarch Roofing Center
- 17 5th 6th 6th
6 RED DEER BMX AB Jacob VELETI - 18 DNF:7 6th 5th
329 ST. ALBERT BMX AB Callaway FEDORIW - 21 7th 7th 7th

8 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 CALGARY BMX AB Oliver JACKSON 1 3 1st 1st 1st
AB8 COCHRANE BMX AB Brock FOSTER 2 6 2nd 2nd 2nd
2 MEDICINE HAT BMX AB Kaige RUDICHUK 3 10 4th 3rd 3rd
N8 RED DEER BMX AB Shayne HALL 4 11 3rd 4th 4th
3 AIRDRIE BMX AB Matthias YOUNG 5 16 5th 5th 6th
4 AIRDRIE BMX AB Colby CRABTREE 6 17 6th 6th 5th
207 EDMONTON BMX AB Jaxon SPENCE 7 23 7th 7th CR:9

8 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 STONY PLAIN BMX AB Logan WEBB
Phoenix Roofing Ltd.
1 3 1st 1st 1st
N2 EDMONTON BMX AB Austen WENSEL 2 6 2nd 2nd 2nd
420 EDMONTON BMX AB Marc STREADWICK 3 9 3rd 3rd 3rd
N3 ST. ALBERT BMX AB Connor PLEICH 4 12 4th 4th 4th

9 Novice Male (16 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
7 CALGARY BMX AB Mcintyre WILLOUGHBY 1st - 3 1st 1st 1st
612 OKOTOKS BMX AB Kaiden CLEROUX 2nd - 5 2nd 1st 2nd
12 RED DEER BMX AB Charlie NELSON 3rd - 10 5th 2nd 3rd
609 COCHRANE BMX AB Riley CAREY 4th - 11 6th 3rd 2nd
225 AIRDRIE BMX AB Carter STATHAM 5th - 9 1st 4th 4th
017 AIRDRIE BMX AB Isaac BABER 6th - 13 8th 2nd 3rd
506 OKOTOKS BMX AB Drayton LONSBERRY 7th - 11 4th 3rd 4th
8 MEDICINE HAT BMX AB Landon ANDRES
Taylors Used Tires
8th - 8 3rd 4th 1st
410 OKOTOKS BMX AB James SMITH - 13 3rd 5th 5th
13 EDMONTON BMX AB Evan BIDNIAK - 14 2nd 5th 7th
213 COCHRANE BMX AB Luke CHRISTENSEN - 15 4th 6th 5th
131 LETHBRIDGE BMX AB Connor TRECHKA
Precision Powersports
- 19 6th 7th 6th
912 OKOTOKS BMX AB Alik SOUVAK - 19 5th 7th 7th
16 EDMONTON BMX AB Tate BAILLIE
Tiger Electric Ltd
- 21 7th 8th 6th
619 COCHRANE BMX AB Konar SIMPSON - 22 DNF:8 6th DNF:8
12X AIRDRIE BMX AB Devan FRASER - 23 7th 8th 8th

9 Intermediate Male (16 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 STONY PLAIN BMX AB Drey HOLINSKI 1st - 3 1st 1st 1st
202 OKOTOKS BMX AB Pacey BOONE 2nd - 5 1st 2nd 2nd
201 EDMONTON BMX AB Braxton HUBBLE 3rd - 7 2nd 3rd 2nd
4 OKOTOKS BMX AB Tristan STOREY 4th - 9 2nd 1st 6th
002 OKOTOKS BMX AB Kohen HOFFMAN 5th - 13 3rd 7th 3rd
AB3 RED DEER BMX AB Tyson WAKALUK 6th - 11 4th 4th 3rd
N7 AIRDRIE BMX AB Ty OCHITWA 7th - 13 4th 5th 4th
12 RED DEER BMX AB Joron DYOK 8th - 12 5th 2nd 5th
11 AIRDRIE BMX AB Atley CARSON - 14 6th 4th 4th
8 CALGARY BMX AB Karsten CHIRZYNSKI - 14 5th 3rd 6th
2 LETHBRIDGE BMX AB Kelton AIREY - 16 CR:10 5th 1st
029 LETHBRIDGE BMX AB Devin VANDERVEEN - 19 6th 6th 7th
10X EDMONTON BMX AB Blake LAMARCHE - 20 8th 7th 5th
10 RED DEER BMX AB Owen MORRIS - 21 7th 6th 8th
AB6 CALGARY BMX AB Brody RAYNER - 21 3rd DNF:8 CR:10
426 EDMONTON BMX AB Coen WINTER
Velocity
- 25 7th 8th CR:10

9 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 CALGARY BMX AB Carson KOWASKI 1 3 1st 1st 1st
N8 RED DEER BMX AB Nickolas NUGENT 2 6 2nd 2nd 2nd
N6 RED DEER BMX AB Ryan RAYMONT
Tangent/ODI
3 9 3rd 3rd 3rd
N3 CALGARY BMX AB Joey HUBER 4 12 4th 4th 4th
N5 OKOTOKS BMX AB Teagan SLAPMAN 5 15 5th 5th 5th

10 Novice Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 CALGARY BMX AB Riley KIMMITT 1st - 3 1st 1st 1st
409 EDMONTON BMX AB Kaydan SPENCE 2nd - 5 2nd 1st 2nd
315 RED DEER BMX AB Parks HAMER 3rd - 7 1st 3rd 3rd
10 AIRDRIE BMX AB Liam HARRISON 4th - 10 4th 2nd 4th
5 CALGARY BMX AB Owen FRANK 5th - 8 3rd 2nd 3rd
6 AIRDRIE BMX AB Jonathan REASON 6th - 10 4th 4th 2nd
7 AIRDRIE BMX AB Creston HENDERSON 7th - 6 2nd 3rd 1st
809 STONY PLAIN BMX AB Nicholas MACLEOD - 11 3rd 4th 4th
509 AIRDRIE BMX AB Quentin CLOWATER - 15 5th 5th 5th

10 Intermediate Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 ST. ALBERT BMX AB Riley ROBERTSON 1st - 10 DNF:6 2nd 2nd
AB8 CALGARY BMX AB Wout REHORST 2nd - 3 1st 1st 1st
N8 STONY PLAIN BMX AB Frank DOERR 3rd - 10 3rd 5th 2nd
12 EDMONTON BMX AB Caleb JONES
Crupi team green Canada
4th - 7 2nd 1st 4th
8 RED DEER BMX AB Ethan GLENN 5th - 7 1st 3rd 3rd
10 RED DEER BMX AB John SANSOM 6th - 8 2nd 3rd 3rd
424 LETHBRIDGE BMX AB Jole YOUNG 7th - 8 5th 2nd 1st
610 AIRDRIE BMX AB Kenny ANDERSON 8th - 13 4th 5th 4th
17 RED DEER BMX AB Reginald ROOKS
National Pressure
- 13 4th 4th 5th
828 OKOTOKS BMX AB Carter SZIVA - 13 3rd 4th 6th
14 AIRDRIE BMX AB Cole DANBY - 17 6th 6th 5th
9 AIRDRIE BMX AB Tyler RYAN - 17 5th 6th 6th

10 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 CALGARY BMX AB Dylan TREMEL 1 4 2nd 1st 1st
N5 EDMONTON BMX AB Mathieu DUCHARME 2 8 3rd 3rd 2nd
AB1 STONY PLAIN BMX AB Sebastian WEBB
Phoenix Roofing Ltd.
3 9 1st 2nd 6th
AB4 EDMONTON BMX AB Tristin PASITNEY
Cranx BMX
4 11 4th 4th 3rd
N6 RED DEER BMX AB Noah BOYKO
Cornerstone Excavating
5 14 5th 5th 4th
N2 EDMONTON BMX AB Simon NEUFELD
Velocity
6 17 6th 6th 5th

11 Novice Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
516 AIRDRIE BMX AB Caleb HASSLEBERG 1st - 3 1st 1st 1st
521 OKOTOKS BMX AB Mason CLEROUX 2nd - 7 2nd 1st 4th
127 EDMONTON BMX AB Damien STREADWICK 3rd - 9 2nd 3rd 4th
4 EDMONTON BMX AB Gavin OTSUJI 4th - 10 3rd 5th 2nd
1 MEDICINE HAT BMX AB Gavin BACON
Spider Electric
5th - 7 1st 4th 2nd
623 AIRDRIE BMX AB Ryland FOUGERE 6th - 10 3rd 2nd 5th
630 OKOTOKS BMX AB Kade MOTYCKA 7th - 11 5th 3rd 3rd
208 CALGARY BMX AB Cole ELSON DNF - 8 DNF:5 2nd 1st
321 STONY PLAIN BMX AB Jacob FEATHERSTONE - 13 4th 6th 3rd
920 LETHBRIDGE BMX AB Chayce MIHALICZ
Integrity Wheels
- 15 6th 4th 5th
3 MEDICINE HAT BMX AB Jakub WALLACE - 15 4th 5th 6th

11 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
14 AIRDRIE BMX AB Nicholas MOODOO
RT Muddin
1st - 4 2nd 1st 1st
013 STONY PLAIN BMX AB Zackery WORBECK 2nd - 6 3rd 1st 2nd
206 CALGARY BMX AB Matthew PRIMEAU 3rd - 6 1st 2nd 3rd
AB8 AIRDRIE BMX AB Nicholas NORTHWOOD 4th - 8 4th 3rd 1st
AB7 AIRDRIE BMX AB Luka DIKIC 5th - 8 1st 3rd 4th
6 STONY PLAIN BMX AB Owen FEDYNIAK 6th - 10 3rd 4th 3rd
317 RED DEER BMX AB Deacyn PARK 7th - 9 5th 2nd 2nd
12 CALGARY BMX AB Colten RICHTER - 10 2nd 4th 4th
2 AIRDRIE BMX AB Brady ESAU
ParaSport Science
- 14 4th 5th 5th

11 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 LETHBRIDGE BMX AB Joshua DUBLANKO
SCR POS Solutions
1 4 1st 1st 2nd
AB2 AIRDRIE BMX AB Liam MULLETT 2 5 2nd 2nd 1st
N8 AIRDRIE BMX AB Tyler SMITH 3 10 3rd 3rd 4th
N6 OKOTOKS BMX AB Rylan SLAPMAN 4 13 4th 4th 5th
N4 EDMONTON BMX AB Aiden STRANKS 5 15 7th 5th 3rd
BC8 Club Unknown ? Austin PADDOCK
Diablo Racing
6 17 5th 6th 6th
AB6 RED DEER BMX AB Christopher YOUNG 7 20 6th 7th 7th

12 Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
2 MEDICINE HAT BMX AB Jack HAGARTY 1 3 1st 1st 1st
015 OKOTOKS BMX AB Connor MOLDENHAUER 2 8 3rd 3rd 2nd
4 AIRDRIE BMX AB Eli DUECKMAN 3 8 2nd 2nd 4th
6 RED DEER BMX AB Jordan MURFITT 4 11 4th 4th 3rd

12 Intermediate Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 RED DEER BMX AB Nicolas HAMMER 1 3 1st 1st 1st
AB8 ST. ALBERT BMX AB Matthew MCMURDO 2 12 2nd 8th 2nd
1 EDMONTON BMX AB Nathanial OTSUJI 3 12 4th 5th 3rd
222 LETHBRIDGE BMX AB Lucas SCHMIDTLER
Lafarge
4 13 5th 3rd 5th
123 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK 5 13 3rd 2nd 8th
406 OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK 6 14 6th 4th 4th
5 AIRDRIE BMX AB Sidney ENGLOT 7 19 7th 6th 6th
05 RED DEER BMX AB Zachary REPP 8 22 8th 7th 7th

12 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI 1 4 1st 1st 2nd
N5 STONY PLAIN BMX AB Conner OLIVER 2 5 2nd 2nd 1st
305 CALGARY BMX AB Caleb GILBERT 3 9 3rd 3rd 3rd
AB5 EDMONTON BMX AB Zachary NEUFELD
Velocity
4 12 4th 4th 4th
AB7 EDMONTON BMX AB Taryk JANKE
Crupi Team Green Canada
5 15 5th 5th 5th
N4 CALGARY BMX AB Brandon HUBER - ## CR:8 DNS DNS

13 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 CALGARY BMX AB Jake ALLAN 1 3 1st 1st 1st
309 ST. ALBERT BMX AB Harrison FEDORIW 2 6 2nd 2nd 2nd
018 OKOTOKS BMX AB Jacob WONG 3 9 3rd 3rd 3rd
207 ST. ALBERT BMX AB Kaleb SAGAN 4 12 4th 4th 4th
206 RED DEER BMX AB Tyson DORIS 5 16 5th 5th 6th
5 CALGARY BMX AB Tatum PARKER 6 17 6th 6th 5th

13 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 OKOTOKS BMX AB Kieran SLAPMAN 1 5 1st 2nd 2nd
4 RED DEER BMX AB Owen GREEN 2 8 2nd 3rd 3rd
3 OKOTOKS BMX AB Jared SEPKOWSKI 3 9 7th 1st 1st
2 AIRDRIE BMX AB Jack ZRUNA 4 12 4th 4th 4th
4X CALGARY BMX AB Ethan FREEMAN 5 13 3rd 5th 5th
6 AIRDRIE BMX AB Nicholas REASON 6 17 5th 6th 6th
9 EDMONTON BMX AB Joshua BEAUDIN 7 20 6th 7th 7th

13 Expert Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 CALGARY BMX AB Justin SCOTT
Alberta Stairworks
1st - 3 1st 1st 1st
N4 EDMONTON BMX AB Connor WENSEL 2nd - 7 2nd 2nd 3rd
N3 EDMONTON BMX AB Parker MCELHERAN 3rd - 5 3rd 1st 1st
04 AIRDRIE BMX AB Brycen ANDREWS 4th - 8 4th 2nd 2nd
409 STONY PLAIN BMX AB Ethan ADAMS 5th - 8 2nd 4th 2nd
AB5 CALGARY BMX AB Adam HOSIE
Wulfsport
6th - 12 4th 3rd 5th
N6 CALGARY BMX AB Benjamin NELSON
CranX BMX ANARCHY CBS Bike Shop
7th - 10 1st 5th 4th
AB7 OKOTOKS BMX AB Matteo BREGLIANO 8th - 10 3rd 3rd 4th
N7 AIRDRIE BMX AB Zachary RYAN - 15 6th 6th 3rd
AB4 COCHRANE BMX AB Connor MURPHY - 15 5th 5th 5th
712 CALGARY BMX AB Brendan VANDERKUIP
Foo Gate
- 15 5th 4th 6th

14 Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 EDMONTON BMX AB Ethan WORKUN
Atomic Improv
1 4 1st 1st 2nd
906 STONY PLAIN BMX AB Evan MACLEOD 2 5 2nd 2nd 1st
4 CALGARY BMX AB Marcus MCARA 3 9 3rd 3rd 3rd

14 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
012 AIRDRIE BMX AB Riley MAY 1 4 2nd 1st 1st
4 EDMONTON BMX AB Chase BAINARD-BEGIN
Velocity
2 5 1st 2nd 2nd
3 CALGARY BMX AB William MCARA 3 9 3rd 3rd 3rd
124 CALGARY BMX AB Timothy GILBERT 4 12 4th 4th 4th

14 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 AIRDRIE BMX AB Lukas BECKER 1 4 1st 1st 2nd
N4 AIRDRIE BMX AB Zachary CROFT
B&P Cycle
2 8 3rd 2nd 3rd
N3 AIRDRIE BMX AB Jacob THIBODEAU
Alberta Provincial Team
3 9 5th 3rd 1st
N2 EDMONTON BMX AB Mackenzie MOTA 4 10 2nd 4th 4th
N6 CALGARY BMX AB Jacob FUNK
Cranks BMX
5 15 4th 6th 5th
6 RED DEER BMX AB Jack SNAPE 6 17 6th 5th 6th
N8 STONY PLAIN BMX AB Austin WLADYKA
Velocity
7 21 7th 7th 7th

15 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
01 MEDICINE HAT BMX AB Nicholas DOEHRING
Sterling Trailer Sales
1 3 1st 1st 1st
3 AIRDRIE BMX AB Jordon HARRIS 2 6 2nd 2nd 2nd
2 AIRDRIE BMX AB Jarek HOKANSON (15NM) 3 9 3rd 3rd 3rd
3X AIRDRIE BMX AB Luke ESAU (15NM)
ParaSport Science
4 12 4th 4th 4th

15 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 COCHRANE BMX AB Steven SWEET 1 4 1st 2nd 1st
N5 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert & Mac's
2 8 3rd 3rd 2nd
N3 AIRDRIE BMX AB Jacob DUNCANSON
KDR/Yess/TLD
3 9 2nd 1st 6th
AB2 AIRDRIE BMX AB Corbin NUNWEILER 4 11 4th 4th 3rd
505 EDMONTON BMX AB Tyler HUPKA
Velocity
5 14 5th 5th 4th
7 EDMONTON BMX AB Jensen MCELHERAN 6 17 6th 6th 5th
N7 EDMONTON BMX AB Brett DUCHARME - ## CR:9 DNS DNS

16 Expert Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 ST. ALBERT BMX AB Deven KAWA
Alberta Provincial Team
1st - 3 1st 1st 1st
N4 RED DEER BMX AB Cody PRATT 2nd - 5 2nd 2nd 1st
N6 AIRDRIE BMX AB River PEACOCK
Athletic Spirit Inc.
3rd - 4 1st 1st 2nd
AB7 CALGARY BMX AB Cody KNAPPE
Cranks BMX
4th - 8 3rd 3rd 2nd
8 LETHBRIDGE BMX AB Tyler ENNS 5th - 10 2nd 4th 4th
AB4 LETHBRIDGE BMX AB Blake KEMPENAAR
Useable Used Auto Parts
6th - 10 4th 3rd 3rd
AB5 RED DEER BMX AB Coleman KOMULA
Colerose Bookkeeping
7th - 10 5th 2nd 3rd
726 AIRDRIE BMX AB Kyle PAULSON 8th - 11 3rd 4th 4th
218 Club Unknown ? Mik JEPSEN
Welcome from Denmark
- 14 4th 5th 5th
N7 CALGARY BMX AB Carter PASTUSZKO
Cranx BMX
- ## DNF:5 CR:7 DNS

17 to 24 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 CALGARY BMX AB Nicholas FRANK (16IM) 1 4 1st 1st 2nd
2 MEDICINE HAT BMX AB Lance TESSIER 2 5 2nd 2nd 1st
1 AIRDRIE BMX AB Kolbi SMITH-HEIN
RT MUD CONSULTING
3 9 3rd 3rd 3rd
1X AIRDRIE BMX AB Konner SMITH-HEIN (16IM)
RT MUD CONSULTING
4 12 4th 4th 4th
5 RED DEER BMX AB Austin TROHAN 5 15 5th 5th 5th

17 to 24 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 CALGARY BMX AB Bryan BULLIVANT 1 4 1st 1st 2nd
1X EDMONTON BMX AB Brian JOHNSON 2 5 2nd 2nd 1st
6 AIRDRIE BMX AB Benjamin CROFT
B&P Cycle
3 10 3rd 3rd 4th
AB4 MEDICINE HAT BMX AB Lance PHILLIPS
Phillips Excavating
4 14 DNF:7 4th 3rd
804 ST. ALBERT BMX AB Devon VICKERY 5 16 4th 6th 6th
1 MEDICINE HAT BMX AB Tylend LLOYD
Taylors Used Tires
6 18 6th 7th 5th
029 AIRDRIE BMX AB Liam HOBBS
Velocity Cycle
7 19 5th 5th CR:9

30 to 39 Novice Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 CALGARY BMX AB Scott OLMSTEAD
Ricky Calder Ent.
1st - 4 2nd 1st 1st
105 AIRDRIE BMX AB Christopher NUGENT 2nd - 5 2nd 2nd 1st
317 AIRDRIE BMX AB Jordan ABRAHAMSON (29NM) 3rd - 5 1st 2nd 2nd
011 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT 4th - 5 1st 1st 3rd
312 OKOTOKS BMX AB Kurtis MOTYCKA 5th - 9 4th 3rd 2nd
611 OKOTOKS BMX AB Kyle IRVING 6th - 12 3rd 4th 5th
7 RED DEER BMX AB Robin VELETI 7th - 12 5th 4th 3rd
3 OKOTOKS BMX AB Clayton STOREY 8th - 10 3rd 3rd 4th
818 AIRDRIE BMX AB Greg LUBIN
RT Mud
- 14 5th 5th 4th
10 AIRDRIE BMX AB Shane CARSON - 14 4th 5th 5th

30 to 39 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Club Unknown ? Cory BANKS 1 3 1st 1st 1st
N3 INDEPENDENT CAN Bradly HANNAFORD 2 6 2nd 2nd 2nd
1 OKOTOKS BMX AB Kenny MCALISTER 3 9 3rd 3rd 3rd

40+ Novice Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 AIRDRIE BMX AB Jon OCHITWA 1st - 3 1st 1st 1st
17 LETHBRIDGE BMX AB Mark YOUNG 2nd - 8 2nd 1st 5th
AB6 OKOTOKS BMX AB Marco BREGLIANO
Elizabeth Pet Hospital
3rd - 10 4th 3rd 3rd
711 AIRDRIE BMX AB Brent DUNCANSON 4th - 5 1st 2nd 2nd
AB7 OKOTOKS BMX AB Paul KROON 5th - 9 3rd 4th 2nd
705 CALGARY BMX AB James VANDERKUIP
Foo Gate
6th - 6 2nd 3rd 1st
125 CALGARY BMX AB Bruno STAPPERS 7th - 10 4th 2nd 4th
403 AIRDRIE BMX AB Dennis STATHAM
Myziek World Racing
- 11 3rd 5th 3rd
211 OKOTOKS BMX AB Devin ST. DENNIS - 13 5th 4th 4th

40+ Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
411 RED DEER BMX AB Shawn LEE
Axo, Spy, Pro-Tec
1 5 1st 3rd 1st
AB2 COCHRANE BMX AB Brian OTTERSON 2 6 2nd 2nd 2nd
AB1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
DW's Delux Sammiches or Chikin
3 9 3rd 1st CR:5

Cruiser 10 to 12 Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
813 CALGARY BMX AB Dylan TREMEL 1 3 1st 1st 1st
515 EDMONTON BMX AB Tristin PASITNEY
Cranx BMX
2 7 3rd 2nd 2nd
014 RED DEER BMX AB Noah BOYKO
Cornerstone Excavating
3 10 2nd 5th 3rd
N4 EDMONTON BMX AB Caleb JONES
Crupi team green Canada
4 11 4th 3rd 4th
122 RED DEER BMX AB John SANSOM 5 14 5th 4th 5th
810 RED DEER BMX AB Shayne HALL (9CM) 6 19 7th 6th 6th
426 RED DEER BMX AB Lindsay HALL 7 20 6th 7th 7th
207 ST. ALBERT BMX AB Kaleb SAGAN (13-14MC) - ## CR:10 DNS DNS

Cruiser 30 to 39 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT 1 4 1st 2nd 1st
124 RED DEER BMX AB Lyndon RUSH 2 5 2nd 1st 2nd
224 LETHBRIDGE BMX AB Mathew TRECHKA 3 9 3rd 3rd 3rd
514 LETHBRIDGE BMX AB Cory DUBLANKO
SCR POS Solutions
4 13 4th 5th 4th
319 RED DEER BMX AB Brad WILLEY 5 14 5th 4th 5th
AB8 CALGARY BMX AB Sascha CHIRZYNSKI 6 18 6th 6th 6th

Cruiser 40+ Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
411 RED DEER BMX AB Shawn LEE
Axo, Spy, Pro-Tec
1st - 5 2nd 1st 2nd
N2 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
DW's Delux Sammiches or Chikin
2nd - 4 1st 2nd 1st
N1 COCHRANE BMX AB Brian OTTERSON 3rd - 3 1st 1st 1st
AB3 MEDICINE HAT BMX AB Andrew BACON
Hydraco
4th - 6 2nd 2nd 2nd
AB4 OKOTOKS BMX AB Paul KROON 5th - 10 3rd 4th 3rd
909 RED DEER BMX AB Daniel DYOK 6th - 12 4th 4th 4th
4 CALGARY BMX AB Darcy FRANK 7th - 12 3rd 5th 4th
N4 RED DEER BMX AB Peter SNAPE DNF - 10 4th 3rd 3rd
414 RED DEER BMX AB Greg NELSON - 13 5th 3rd 5th
N3X CALGARY BMX AB Chris FREEMAN - 16 5th 5th 6th
328 AIRDRIE BMX AB Brad WILSON - 17 6th 6th 5th
N3 AIRDRIE BMX AB Dave MOODOO
RT Muddin
- 18 DNF:6 6th 6th

Cruiser 30 to 39 Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1X LETHBRIDGE BMX AB Deborah WILLIAMS (40+FC)
DW's Delux Sammiches OR Chikin
1 3 1st 1st 1st
N1 AIRDRIE BMX AB Rhonda GRENIER 2 6 2nd 2nd 2nd
3 AIRDRIE BMX AB Kreshka YOUNG 3 12 3rd 5th 4th
823 OKOTOKS BMX AB Tara SZIVA 4 13 7th 3rd 3rd
N2 EDMONTON BMX AB Michelle TOWER 5 14 5th 4th 5th
526 CALGARY BMX AB Erin FRANK 6 17 4th 7th 6th
2 LETHBRIDGE BMX AB Tasha ENNS (40+FC) 7 19 6th 6th 7th

Top of Report