End of Report

Medicine Hat Provincial Grands

Alberta BMX

BMX EVENT MANAGER, Report Created 14/Sep/2013 21:11:03

FULL RESULTS

Total Entries = 395

Total Riders = 385

Elite Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
72 Medicine Hat Bmx AB Chelsea Kingston 1 3 1st 1st 1st
N5 Medicine Hat Bmx AB Yvonne Kingston (JF) 2 6 2nd 2nd 2nd
780 Edmonton Bmx AB Cassidy Monaghan
Supercross
3 9 3rd 3rd 3rd
AB 5 Lethbridge Bmx AB Lindsay Harrington
Bert & macs
4 12 4th 4th 4th

Elite Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
217 Edmonton Bmx AB Jeff Jacobsen
Rockstar Energy/ Foo Gate
1 4 2nd 1st 1st
780 Club Unknown ? Mitchell Warken 2 6 1st 2nd 3rd
803 CALGARY BMX AB Adam Bourns
GHP
3 12 3rd 7th 2nd
N7 Okotoks Bmx AB Cameron Helm
Alberta Digital Jukebox
4 12 4th 4th 4th
194 Club Unknown ? Louis Chartrain
B&P, L.J. Edwards cons., Elite Training
5 14 6th 3rd 5th
AB05 Club Unknown ? Jayme Johnson (JM)
Rt Muddin
6 17 5th 6th 6th
366 CALGARY BMX AB Dayton Peterson
Oneal/GHP Canada
7 19 7th 5th 7th

6 Novice Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 Stony Plain Bmx AB Jalyn Holinski 1 3 1st 1st 1st
AB1 Okotoks Bmx AB Giuliana Bregliano
Elizabeth St. Pet Hospital
2 6 2nd 2nd 2nd
603 Edmonton Bmx AB Taryn Baillie
Tiger Electric Ltd
3 11 4th 4th 3rd
626 CALGARY BMX AB Juliet Lawford (5NF) 4 12 5th 3rd 4th
610 Edmonton Bmx AB Aijha Meynen 5 15 3rd 7th 5th
612 Okotoks Bmx AB Cadence Storey 6 17 6th 5th 6th
402 Okotoks Bmx AB Emerson Mctaggart 7 20 7th 6th 7th

7 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Airdrie Bmx AB Sydney Smith 1 3 1st 1st 1st
908 Edmonton Bmx AB Natalia Reid 2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 Red Deer Bmx AB Olivia Rush 3 9 3rd 3rd 3rd
212 Airdrie Bmx AB Lydia Englot 4 14 4th 4th CR:6

7 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Calgary Bmx AB Hailey Tremel
Crupi Canada
1 3 1st 1st 1st
AB2 Red Deer Bmx AB Montana Beattie 2 6 2nd 2nd 2nd
N4 CALGARY BMX AB Aurora Rocheleau 3 9 3rd 3rd 3rd

8 Novice Female (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Club Unknown ? Abygale Reeve
UNDER ARMOUR
1st - 3 1st 1st 1st
AB2 Airdrie Bmx AB Mykena Walker 2nd - 5 1st 1st 3rd
513 Red Deer Bmx AB Devon Murfitt 3rd - 7 2nd 3rd 2nd
N5 Airdrie Bmx AB Hannah Northwood 4th - 5 2nd 2nd 1st
N7 Airdrie Bmx AB Skyla Grenier 5th - 8 4th 2nd 2nd
722 Club Unknown ? Hallie Gauthier 6th - 10 3rd 4th 3rd
716 Okotoks Bmx AB Jade Conlin-Hill
TNT Computer Support
7th - 10 3rd 3rd 4th
O11 Club Unknown ? Kaylynn Bainard-Nobes - 12 4th 4th 4th
AB5 Medicine Hat Bmx AB Abby Bacon - 15 5th 5th 5th

9 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 OKOTOKS BMX AB Isabella Bregliano
Elizabeth St. Pet Hospital, Okotoks, AB
1 3 1st 1st 1st
AB5 OKOTOKS BMX AB Sophia Gibbs 2 6 2nd 2nd 2nd
321 Stony Plain Bmx AB Sierra Gagne 3 10 4th 3rd 3rd
230 Edmonton Bmx AB Delaney Jones
Velocity Cycle
4 11 3rd 4th 4th

10 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Club Unknown ? Alexandra Reeve
UNDER ARMOUR
1 3 1st 1st 1st
920 RED DEER BMX AB Eden Price 2 6 2nd 2nd 2nd
819 OKOTOKS BMX AB Briony Fokkens 3 9 3rd 3rd 3rd

11 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
913 Club Unknown ? Annika Ricalton
Back Country Communications ltd.
1 3 1st 1st 1st
AB5 Calgary Bmx AB Tegan Collins
Mam & Dad
2 6 2nd 2nd 2nd
N3 Edmonton Bmx AB Emma Workun
ATOMIC IMPROV
3 9 3rd 3rd 3rd
N4 Club Unknown ? Faith Otterson 4 12 4th 4th 4th
N5 Okotoks Bmx AB Willow Pointen 5 15 5th 5th 5th

12 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 Club Unknown ? Geneva Grondin 1 4 1st 2nd 1st
AB6 Edmonton Bmx AB Dezirae Kauffman
DelStar Contactors inc.
2 5 2nd 1st 2nd
116 EDMONTON BMX AB Tegan Pasitney
Chemco
3 9 3rd 3rd 3rd

13 Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 Lethbridge Bmx AB Kendra Enns 1 4 2nd 1st 1st
N3 Calgary Bmx AB Kelly Ann Heughan 2 5 1st 2nd 2nd
N6 Stony Plain Bmx AB Jensen Sproxton 3 9 3rd 3rd 3rd
922 Velocity Cc ? Alexandra Plesniarski
Velocity Cycle
4 12 4th 4th 4th

14 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 Calgary Bmx AB Jacqueline Klapak 1 3 1st 1st 1st
N5 CALGARY BMX AB Mckayla Rocheleau 2 6 2nd 2nd 2nd
1 AIRDRIE BMX AB Mackenzie Cameron (13NF) 3 10 3rd 3rd 4th
N7 Calgary Bmx AB Kiera Roxburgh 4 11 4th 4th 3rd
AB7 RED DEER BMX AB Emily Simpson (13NF) 5 15 5th 5th 5th

14 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
W8 St. Albert Bmx AB Cayleigh Van Staalduinen
Team Alberta/Phoenix pro cycle
1 3 1st 1st 1st
N4 St. Albert Bmx AB Vanessa Whaling
XanGo
2 9 3rd 4th 2nd
N6 Medicine Hat Bmx AB Jessalyn Phillips
Phillips Excavating Ltd.
3 9 2nd 2nd 5th
N3 Lethbridge Bmx AB Jordan Jensen
Energy Bobcat Service
4 10 4th 3rd 3rd
5 Medicine Hat Bmx AB Tanielle Golden 5 14 5th 5th 4th

15 Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Calgary Bmx AB Brianne Vanderkuip 1 3 1st 1st 1st
N3 Lethbridge Bmx AB Kiana Van Ee
Bert and |Macs
2 7 2nd 2nd 3rd
N4 Edmonton Bmx AB Madeline Kuss 3 8 3rd 3rd 2nd
AB6 Medicine Hat Bmx AB Ciarra Lloyd 4 12 4th 4th 4th

17 & Over Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Club Unknown ? Catherine Faulkner (17+NF) 1 3 1st 1st 1st
N3 Edmonton Bmx AB Michelle Tower (17+NF) 2 7 2nd 2nd 3rd
N4 Club Unknown ? Karlie Bullivant
calgary bmx race team
3 8 3rd 3rd 2nd

5 and Under Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
321 Red Deer Bmx AB Ryland Goulding 1 3 1st 1st 1st
601 Okotoks Bmx AB Bennett Mctaggart 2 6 2nd 2nd 2nd
101 Airdrie Bmx AB Lucas Englot 3 9 3rd 3rd 3rd
801 Red Deer Bmx AB Van Willey 4 12 4th 4th 4th

6 Novice Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
115 Medicine Hat Bmx AB Reid Armstrong
Falcon Contracting
1st - 3 1st 1st 1st
N 5 Calgary Bmx AB Byron Zurbriggen 2nd - 7 3rd 1st 3rd
N7 Club Unknown ? Ryder Dechka 3rd - 5 1st 2nd 2nd
N3 Cochrane Bmx AB Ethan Mann
Artisan Scapes
4th - 6 2nd 3rd 1st
716 Club Unknown ? Blake Shepard-Colberg 5th - 8 4th 2nd 2nd
330 Red Deer Bmx AB Colton Goulding 6th - 12 5th 3rd 4th
101 Club Unknown ? Colby Motz 7th - 10 2nd 4th 4th
318 Calgary Bmx AB Stijn Rehorst 8th - 11 4th 4th 3rd
927 Medicine Hat Bmx AB Brolin Vanderspruit - 13 3rd 5th 5th
705 Medicine Hat Bmx AB Jaron Conkin - 15 5th 5th 5th
828 Red Deer Bmx AB Wyatt Simpson - 18 6th 6th 6th

6 Intermediate Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
429 Club Unknown ? Royce Redbear 1 6 4th 1st 1st
202 Airdrie Bmx AB Alexander Reason 2 8 1st 5th 2nd
N1 Okotoks Bmx AB Ryan Chirzynski 3 8 2nd 3rd 3rd
111 Medicine Hat Bmx AB Tyson Lerner 4 12 5th 2nd 5th
N6 Edmonton Bmx AB Lachlan Brenner 5 13 3rd 6th 4th
N4 Edmonton Bmx AB Jacob Dube
Park Cycle
6 16 6th 4th 6th

7 Novice Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 Cochrane Bmx AB Sam Scott 1st - 3 1st 1st 1st
529 Club Unknown ? Kaige Rudichuk 2nd - 4 2nd 1st 1st
710 Airdrie Bmx AB Matthias Young 3rd - 7 3rd 2nd 2nd
4 Club Unknown ? Austin Mcleod 4th - 11 2nd 5th 4th
415 COCHRANE BMX AB Chance Hennessey 5th - 10 3rd 2nd 5th
516 Airdrie Bmx AB Colby Crabtree 6th - 7 1st 3rd 3rd
915 Club Unknown ? Ryder Cooke 7th - 10 4th 4th 2nd
926 Red Deer Bmx AB Jacob Veleti 8th - 12 6th 3rd 3rd
225 Red Deer Bmx AB Christopher Lorne Morris - 12 4th 4th 4th
318 Club Unknown ? Damon Wandler - 16 5th 6th 5th
6 Okotoks Bmx AB Easton Mcalister
RollFab Industries
- 16 5th 5th 6th
004 STONY PLAIN BMX AB Braedan Oliver - 19 6th 6th 7th
519 Airdrie Bmx AB Gus Hearty - 20 7th 7th 6th

7 Intermediate Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 ST. ALBERT BMX AB Connor Pleich
Massey Sewing Machines
1st - 3 1st 1st 1st
608 Calgary Bmx AB Oliver Jackson 2nd - 4 1st 2nd 1st
N5 Club Unknown ? Eric Hunter 3rd - 8 3rd 3rd 2nd
103 Cochrane Bmx AB Brock Foster 4th - 12 3rd 6th 3rd
N8 Club Unknown ? Shayne Hall 5th - 9 2nd 3rd 4th
N7 EDMONTON BMX AB Hudson O'Brien 6th - 12 4th 5th 3rd
AB3 CALGARY BMX AB Luke Lawford 7th - 12 4th 4th 4th
N4 Edmonton Bmx AB Brody Scott 8th - 5 2nd 1st 2nd
626 MEDICINE HAT BMX AB Quade Vanderspruit - 13 5th 2nd 6th
325 Club Unknown ? Maurice (Tiny) Redbear - 15 5th 4th 6th
AB8 Red Deer Bmx AB Silas Price - 16 6th 5th 5th
05 Club Unknown ? Cameron Mcleod - 17 6th 6th 5th

8 Novice Male (17 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
602 Lethbridge Bmx AB Hesston Bates
Country Landcape
1st 1st - 3 1st 1st 1st
412 Lethbridge Bmx AB Kelton Airey
Ascent Cycle
2nd 2nd - 7 4th 2nd 1st
520 Red Deer Bmx AB Tyson Wakaluk 3rd 1st - 6 3rd 1st 2nd
228 Medicine Hat Bmx AB Noah Sehn 4th 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
708 Calgary Bmx AB Kohen Schumlick 5th 4th - 8 3rd 2nd 3rd
622 Calgary Bmx AB Mcintyre Willoughby 6th 4th - 8 2nd 3rd 3rd
208 Medicine Hat Bmx AB Landon Andres 7th 2nd - 7 2nd 3rd 2nd
11 Edmonton Bmx AB Owen Slavens 8th 3rd - 11 4th 3rd 4th
929 Airdrie Bmx AB Gavin Mytroen 5th - 3 1st 1st 1st
812 Edmonton Bmx AB Evan Bidniak 5th - 14 5th 5th 4th
721 Club Unknown ? Charlie Nelson 6th - 8 1st 4th 3rd
9 Club Unknown ? Grady Mcleod 6th - 11 3rd 4th 4th
619 COCHRANE BMX AB Konar Simpson - - 15 6th 4th 5th
720 Red Deer Bmx AB Owen Morris - - 15 5th 5th 5th
10 AIRDRIE BMX AB Brydon Cameron - - 15 4th 5th 6th
930 Edmonton Bmx AB Tate Baillie
Tiger Electric Ltd
- - 17 6th 6th 5th
127 Airdrie Bmx AB Devan Fraser - - 17 5th 6th 6th

8 Intermediate Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
2X CALGARY BMX AB Carson Kowaski 1st - 3 1st 1st 1st
AB1 Okotoks Bmx AB Brody Rayner 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
2 Airdrie Bmx AB Aiden Galley 3rd - 4 1st 1st 2nd
AB8 Calgary Bmx AB Torin Collins
Mam & Dad
4th - 9 5th 3rd 1st
N4 Stony Plain Bmx AB Drey Holinski 5th - 9 4th 2nd 3rd
108 Okotoks Bmx AB Tristan Storey 6th - 14 3rd CR:8 3rd
N7 Club Unknown ? Ty Ochitwa 7th - 11 3rd 3rd 5th
528 Okotoks Bmx AB Karsten Chirzynski 8th - 13 2nd 4th 7th
6X CALGARY BMX AB Keannu Redbear - 14 6th 4th 4th
6 Edmonton Bmx AB Blake Lamarche - 14 5th 5th 4th
530 RED DEER BMX AB Joron Dyok - 15 4th 5th 6th
903 Medicine Hat Bmx AB Cebastian Conkin - 18 6th 7th 5th
5 Airdrie Bmx AB Atley Carson - 19 7th 6th 6th

8 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 STONY PLAIN BMX AB Logan Webb (7XM) 1 3 1st 1st 1st
N6 Red Deer Bmx AB Ryan Raymont 2 8 2nd 2nd 4th
N2X EDMONTON BMX AB Austen Wensel (7XM) 3 11 5th 4th 2nd
N2 EDMONTON BMX AB Gavin O'Brien 4 12 3rd 3rd 6th
N5 Okotoks Bmx AB Teagan Slapman 5 14 4th 5th 5th
N3 CALGARY BMX AB Joey Michael Huber
Planit Builders
6 15 6th 6th 3rd
N8 EDMONTON BMX AB Devin Kauffman (8XF)
DelStar Contactors inc.
7 21 7th 7th 7th

9 Novice Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Cochrane Bmx AB Max Ganakovsky 1st - 3 1st 1st 1st
518 Medicine Hat Bmx AB Isaiah Sehn 2nd - 5 2nd 2nd 1st
3 MEDICINE HAT BMX AB Cody Herter
Dirty Deeds
3rd - 7 2nd 3rd 2nd
126 Medicine Hat Bmx AB Landon Shaw 4th - 10 3rd 4th 3rd
118 Calgary Bmx AB Riley Kimmitt 5th - 5 1st 1st 3rd
806 Airdrie Bmx AB Jonathan Reason 6th - 11 4th 3rd 4th
618 Calgary Bmx AB Ashton Terry 7th - 13 5th 4th 4th
6 Calgary Bmx AB Owen Frank 8th - 7 3rd 2nd 2nd
9 Club Unknown ? Creston Henderson - 14 4th 5th 5th
106 AIRDRIE BMX AB Liam Harrison - 16 5th 6th 5th
214 Airdrie Bmx AB Wyatt Adrian - 17 6th 5th 6th

9 Intermediate Male (18 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
720 Medicine Hat Bmx AB Kian Armstrong
Falcon Contracting
1st 1st - 5 2nd 1st 2nd
7 EDMONTON BMX AB Tristin Pasitney
Chemco
2nd 3rd - 7 2nd 3rd 2nd
AB7 Medicine Hat Bmx AB Ashton Lerner 3rd 2nd - 4 1st 2nd 1st
407 Calgary Bmx AB Wout Rehorst 4th 2nd - 3 1st 1st 1st
N8 Stony Plain Bmx AB Frank Doerr 5th 4th - 8 4th 1st 3rd
6 St. Albert Bmx AB Riley Robertson 6th 3rd - 9 3rd 2nd 4th
424 LETHBRIDGE BMX AB Jole Young
Young n Roses Race Team
7th 4th - 6 2nd 3rd 1st
N6 Club Unknown ? Noah Boyko
Cornerstone Excavating
8th 1st - 5 1st 2nd 2nd
916 Red Deer Bmx AB Ethan Glenn 5th - 9 3rd 3rd 3rd
122 Club Unknown ? John Sansom 5th - 12 4th 4th 4th
9 Okotoks Bmx AB Jaron Deering 6th - 12 4th 4th 4th
907 Medicine Hat Bmx AB Gauje Conkin 6th - 13 5th 5th 3rd
330 Okotoks Bmx AB Gabriel Chanut - - 14 3rd 6th 5th
412 Red Deer Bmx AB Reginald Rooks
National Pressure
- - 15 6th 4th 5th
O4 Edmonton Bmx AB Caleb Jones
Velocity Cycle
- - 15 5th 5th 5th
3 Edmonton Bmx AB Julien Dube
Park Cycle
- - 17 5th 6th 6th
421 Club Unknown ? Cole Danby
KAOSBMX.COM
- - 18 6th 6th 6th
9X Club Unknown ? Tyler Ryan
RT mudding
- - 19 6th 5th CR:8

9 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Calgary Bmx AB Dylan Tremel
Crupi Canada
1 5 2nd 2nd 1st
N2 Edmonton Bmx AB Simon Neufeld 2 8 3rd 3rd 2nd
AB1 STONY PLAIN BMX AB Sebastian Webb 3 10 1st 1st CR:8
N3 Calgary Bmx AB Jacob Berarducci
GHP Artifex
4 11 4th 4th 3rd
5 Lethbridge Bmx AB Troy Williams
DW's Delux Sammiches OR Chikin
5 14 5th 5th 4th
AB2 Cochrane Bmx AB Braelynn Mann (9XF)
Artisan Scapes
6 17 6th 6th 5th

10 Novice Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
812 Airdrie Bmx AB Brady Esau 1 3 1st 1st 1st
4 Medicine Hat Bmx AB Gavin Bacon
Spider Electric
2 6 2nd 2nd 2nd
205 EDMONTON BMX AB Gavin Otsuji 3 10 3rd 3rd 4th
305 Medicine Hat Bmx AB Jakub Wallace 4 11 4th 4th 3rd
13 Calgary Bmx AB Ayden Schumlick 5 15 5th 5th 5th
920 LETHBRIDGE BMX AB Chayce Mihalicz
Integrity Wheels
6 18 6th 6th 6th
729 Airdrie Bmx AB Jack Hearty 7 21 7th 7th 7th

10 Intermediate Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
12 Airdrie Bmx AB Liam Mullett 1st - 3 1st 1st 1st
N8 Airdrie Bmx AB Tyler Smith 2nd - 4 1st 1st 2nd
7 Edmonton Bmx AB Eliot Slavens 3rd - 5 2nd 2nd 1st
N4 Club Unknown ? Aiden Stranks 4th - 11 3rd 2nd 6th
11 Club Unknown ? Ethan Reuer 5th - 13 4th 7th 2nd
2 AIRDRIE BMX AB Nicholas Moodoo
RDM Distributors Inc
6th - 13 5th 5th 3rd
10 Red Deer Bmx AB Christopher Young 7th - 9 2nd 4th 3rd
6 Club Unknown ? Luka Dikic 8th - 11 3rd 3rd 5th
13 Edmonton Bmx AB Zachary Hogan - 13 6th 3rd 4th
8 Stony Plain Bmx AB Owen Fedyniak
Joe's bikes and other delights
- 13 4th 4th 5th
9 Airdrie Bmx AB Nicholas Northwood - 15 5th 6th 4th
1 Airdrie Bmx AB Noah Korver - 19 7th 6th 6th
5 CALGARY BMX AB Colten Richter
Partridge Animal Services
- 19 7th 5th 7th
O5 Edmonton Bmx AB Lucas Kauffman
DelStar Contactors inc.
- 20 6th 7th 7th

10 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Club Unknown ? Ty Redbear 1 4 1st 1st 2nd
N6 Okotoks Bmx AB Rylan Slapman 2 7 3rd 3rd 1st
AB5 Club Unknown ? Joshua Dublanko 3 7 2nd 2nd 3rd
N2 Club Unknown ? Lindsay Hall (10XF) 4 12 4th 4th 4th

11 Novice Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
221 EDMONTON BMX AB Nathanial Otsuji 1st - 3 1st 1st 1st
621 MEDICINE HAT BMX AB Jack Hagarty 2nd - 5 1st 1st 3rd
222 COCHRANE BMX AB Chase Hennessey 3rd - 5 2nd 2nd 1st
518 RED DEER BMX AB Zachary Repp 4th - 9 3rd 4th 2nd
529 Stony Plain Bmx AB Dallas Smith 5th - 7 2nd 3rd 2nd
119 Red Deer Bmx AB Jordan Murfitt 6th - 9 3rd 2nd 4th
220 Airdrie Bmx AB Eli Dueckman 7th - 11 5th 3rd 3rd
5 Medicine Hat Bmx AB Ben Lloyd-Stewart - 12 4th 4th 4th
024 RED DEER BMX AB Cole Corbett - ## 4th CR:7 DNS

11 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N7 Airdrie Bmx AB Josh Galley 1st - 4 2nd 1st 1st
N8 Calgary Bmx AB Ben Bessel
VULTURE ENERGY LTD.
2nd - 6 3rd 1st 2nd
718 RED DEER BMX AB Nicolas Hammer 3rd - 4 1st 2nd 1st
6 Edmonton Bmx AB Taryk Janke
Velocity Cycle
4th - 6 1st 3rd 2nd
807 St. Albert Bmx AB Matthew Mcmurdo 5th - 7 2nd 2nd 3rd
7 Okotoks Bmx AB Ryan Mysek
Alberta Digital Jukebox
6th - 9 3rd 3rd 3rd
222 Lethbridge Bmx AB Luke Schmidtler 7th 1st 12 4th 4th 4th
O3 Airdrie Bmx AB Sidney Englot 2nd 12 4th 4th 4th
5 Okotoks Bmx AB Darren Commandeur - ## CR:7 DNS DNS

11 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Calgary Bmx AB Nicholas Berarducci
GHP Artifex
1 4 2nd 1st 1st
N4 CALGARY BMX AB Brandon Mathies Huber
Planit Builders
2 5 1st 2nd 2nd
N5 STONY PLAIN BMX AB Conner Oliver 3 11 3rd 5th 3rd
320 Edmonton Bmx AB Noah Meynen 4 12 4th 3rd 5th
AB4 Edmonton Bmx AB Zachary Neufeld 5 14 6th 4th 4th
305 CALGARY BMX AB Caleb Gilbert 6 17 5th 6th 6th
N1 RED DEER BMX AB Molly Simpson (11XF) 7 21 7th 7th 7th

12 Novice Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 CALGARY BMX AB Jake Allan 1 4 1st 2nd 1st
615 Stony Plain Bmx AB Dakota Gagne 2 5 2nd 1st 2nd
2 Airdrie Bmx AB Jack Zruna 3 9 3rd 3rd 3rd
102 CALGARY BMX AB Ethan Freeman 4 13 4th 5th 4th
703 Calgary Bmx AB Tatum Parker 5 15 6th 4th 5th
8 Club Unknown ? Griffin Klapak 6 19 7th 6th 6th
24 Red Deer Bmx AB Cole Corbett 7 21 5th CR:9 7th

12 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
5 Okotoks Bmx AB Kieran Slapman 1st - 5 2nd 1st 2nd
3 AIRDRIE BMX AB Alexander Tyssen 2nd - 3 1st 1st 1st
507 Okotoks Bmx AB Jared Sepkowski 3rd - 6 1st 2nd 3rd
10X MEDICINE HAT BMX AB Hunter Golden 4th - 8 3rd 2nd 3rd
704 Airdrie Bmx AB Nicholas Reason 5th - 11 4th 3rd 4th
625 Club Unknown ? Thomas Frank 6th - 8 3rd 3rd 2nd
8 Red Deer Bmx AB Owen Green 7th - 7 2nd 4th 1st
10 CALGARY BMX AB Jordan Rocheleau - 12 4th 4th 4th
7 Edmonton Bmx AB Joshua Beaudin - 15 5th 5th 5th

12 Expert Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Calgary Bmx AB Justin Scott 1st - 3 1st 1st 1st
N3 EDMONTON BMX AB Parker Mcelheran
Crupi/Alberta Team
2nd - 5 1st 2nd 2nd
N7 Airdrie Bmx AB Zachary Ryan
RT Mudding. Spy optics
3rd - 7 2nd 1st 4th
123 Calgary Bmx AB Adam Hosie
Wulfsport
4th - 7 4th 2nd 1st
N6 Calgary Bmx AB Benjamin Nelson
Crank Factory /CanadianBikeSupply.com
5th - 11 3rd 6th 2nd
N8 COCHRANE BMX AB Connor Murphy 6th - 10 2nd 5th 3rd
712 Club Unknown ? Brendan Vanderkuip
Foo Gate
7th - 12 4th 5th 3rd
N2X CALGARY BMX AB Jordan Knappe (12XF) 8th - 12 5th 3rd 4th
N4 Edmonton Bmx AB Connor Wensel - 12 3rd 4th 5th
AB8 Okotoks Bmx AB Matteo Bregliano
Elizabeth Street Pet Hospital, Okotoks,
- 14 6th 3rd 5th
409 Club Unknown ? Ethan Adams - 15 5th 4th 6th

13 Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
708 Club Unknown ? Aidan Barrett 1 3 1st 1st 1st
202 Stony Plain Bmx AB Devon Smith 2 7 2nd 3rd 2nd
518 Airdrie Bmx AB Sebastian Richards 3 8 3rd 2nd 3rd
5 Edmonton Bmx AB Ethan Workun
ATOMIC IMPROV
4 12 4th 4th 4th
809 Club Unknown ? Marcus Mcara 5 15 5th 5th 5th

13 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
905 Club Unknown ? Taye Neish 1 3 1st 1st 1st
012 COCHRANE BMX AB Riley May 2 7 2nd 2nd 3rd
O3 Club Unknown ? Chase Bainard-Begin
Atomic improv
3 8 3rd 3rd 2nd
2 Club Unknown ? William Mcara 4 13 4th 5th 4th
124 CALGARY BMX AB Timothy Gilbert 5 14 5th 4th 5th

13 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 CALGARY BMX AB Jacob Thibodeau 1 3 1st 1st 1st
N4 Airdrie Bmx AB Zachary Croft
B & P Cycle
2 8 2nd 3rd 3rd
N5 Club Unknown ? Lukas Becker
B&P cycle
3 10 6th 2nd 2nd
N6 ? Jacob Funk
GHP CANADA
4 11 3rd 4th 4th
AB4 Red Deer Bmx AB Jack Snape 5 15 4th 6th 5th
N7 Calgary Bmx AB Justin Terry 6 16 5th 5th 6th
N8 Club Unknown ? Austin Wladyka
SEA CAN CONTAINERS EDMONTON
7 22 7th 7th 8th
O4 Edmonton Bmx AB Kellen Raas 8 23 8th 8th 7th

14 Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 Medicine Hat Bmx AB Nicholas Doehring
Kim & Rob Storie
1 3 1st 1st 1st
5 Airdrie Bmx AB Jarek Hokanson 2 6 2nd 2nd 2nd
117 Airdrie Bmx AB Luke Esau 3 9 3rd 3rd 3rd

14 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
6 MEDICINE HAT BMX AB Jesseppe Herter
Dirty Deeds
1 3 1st 1st 1st
217 AIRDRIE BMX AB Reese Rabchak 2 7 2nd 3rd 2nd
1 Airdrie Bmx AB Jordan Harris 3 8 3rd 2nd 3rd
8 Club Unknown ? Jordan Boone 4 12 4th 4th 4th
702 Coalhurst Bmx AB Jevon Seaforth 5 15 5th 5th 5th

14 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 COCHRANE BMX AB Steven Sweet 1 3 1st 1st 1st
N6 Club Unknown ? Luke Haggart
Neathway Medal Mounting
2 8 2nd 2nd 4th
AB6 Airdrie Bmx AB Corbin Nunweiler
Yess/Shaklee/TLD/KDR
3 9 3rd 3rd 3rd
N5 Lethbridge Bmx AB Riley Lavorato
Bert and macs
4 14 5th 7th 2nd
02 AIRDRIE BMX AB James Zruna 5 16 6th 5th 5th
AB7 CALGARY BMX AB Brayden Wasyliw 6 16 4th 4th 8th
O3 Edmonton Bmx AB Jared Perry
Velocity Cycle
7 19 7th 6th 6th
7 EDMONTON BMX AB Jensen Mcelheran
Crupi Canada
8 23 8th 8th 7th

15 Intermediate Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 Calgary Bmx AB Brodie Kerfoot
B&P
1 4 1st 2nd 1st
3 Club Unknown ? Nicholas Frank 2 6 3rd 1st 2nd
3X AIRDRIE BMX AB Konner Smith-Hein (15NM)
RT Muddin
3 8 2nd 3rd 3rd
2 St. Albert Bmx AB Michael Webb 4 13 4th 4th 5th
6 Airdrie Bmx AB Trevor Swan
Shaklee/YESS/TLD/KDR
5 14 5th 5th 4th
028 RED DEER BMX AB Cole Malcolm 6 18 6th 6th 6th

15 Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 ST. ALBERT BMX AB Deven Kawa 1st - 3 1st 1st 1st
N4 Red Deer Bmx AB Cody Pratt
DUCKERINGS TRANSPORT
2nd - 5 2nd 1st 2nd
9 Club Unknown ? Coleman Komula 3rd - 6 3rd 2nd 1st
N5 Stony Plain Bmx AB Bailey Sproxton 4th - 10 4th 3rd 3rd
8 Lethbridge Bmx AB Blake Kempenaar
Yess shakelee
5th - 5 1st 2nd 2nd
N6 Airdrie Bmx AB River Peacock
Athletic Spirit Inc
6th - 10 2nd 4th 4th
504 CALGARY BMX AB Cody Knappe
B&P Cycle
7th - 9 3rd 3rd 3rd
11 Lethbridge Bmx AB Tyler Enns - 13 4th 4th 5th
704 Stony Plain Bmx AB Tristyn Sichkaryk - 14 5th 5th 4th

16 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
630 Edmonton Bmx AB Brian Johnson 1 3 1st 1st 1st
1 Medicine Hat Bmx AB Lance Tessier 2 6 2nd 2nd 2nd
503 Airdrie Bmx AB Tristan Nunweiler
Yess/Shaklee/TLD/KDR
3 9 3rd 3rd 3rd
214 Stony Plain Bmx AB Ross Tomlinson 4 13 4th 5th 4th
3 Red Deer Bmx AB Austin Trohan
MOM & DAD
5 14 5th 4th 5th

16 Expert Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Club Unknown ? Taylor Otterson 1st - 3 1st 1st 1st
N6 Club Unknown ? Evan Mottershead
GHP
2nd - 5 1st 2nd 2nd
N8 ST. ALBERT BMX AB Kiran Kawa 3rd - 9 2nd 3rd 4th
AB7 Red Deer Bmx AB James Sekora
DOUBLECROSS BIKES
4th - 7 2nd 2nd 3rd
N4 LETHBRIDGE BMX AB Kylar Van Ee
Bert and Macs
5th - 5 3rd 1st 1st
W5 AIRDRIE BMX AB Daina Tuchscherer (16XF)
Pure
6th - 11 4th 4th 3rd
AB6 Medicine Hat Bmx AB Branden Lachapelle 7th - 10 5th 3rd 2nd
8 RED DEER BMX AB Chase Harrison
Crupi Team Green Canada
8th - 12 3rd 5th 4th
718 LETHBRIDGE BMX AB Brock Young
Ascent Cycle
- 13 4th 4th 5th
AB8 Airdrie Bmx AB Benjamin Croft
B&P Cycle
- 15 5th 5th 5th

17 to 24 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
5X AIRDRIE BMX AB Kolbi Smith-Hein (24NM)
RT Muddin
1 4 1st 2nd 1st
220 Medicine Hat Bmx AB Tylend Lloyd 2 5 2nd 1st 2nd
318 CALGARY BMX AB Jaymus Scheiris (24NM) 3 9 3rd 3rd 3rd
5 AIRDRIE BMX AB Nickolas Wilson 4 12 4th 4th 4th
906 Lethbridge Bmx AB James Croke - ## CR:7 DNS DNS

17 to 24 Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Airdrie Bmx AB Brandon Kerik 1st - 3 1st 1st 1st
N3 Club Unknown ? Bryan Bullivant
calgary bmx race team
2nd - 6 3rd 2nd 1st
AB5 Medicine Hat Bmx AB Lance Phillips
Phillips Excavating Ltd.
3rd - 5 2nd 1st 2nd
613 Airdrie Bmx AB Braden Karish
Shaklee performance/ YESS/ TLD
4th - 10 4th 3rd 3rd
AB8 Okotoks Bmx AB Shelby Mysek
Alberta digital Jukebox
5th - 9 2nd 3rd 4th
N8 St. Albert Bmx AB Sean Peacock 6th - 5 1st 2nd 2nd
N7 Stony Plain Bmx AB Jared Sproxton 7th - 10 3rd 4th 3rd
7 Airdrie Bmx AB Tyler Bell - 12 4th 4th 4th
3 Calgary Bmx AB Adam Murray
High View Services LTD.
- 17 5th 5th CR:7

25 to 29 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 MEDICINE HAT BMX AB Justin Doehring 1 3 1st 1st 1st
102 Edmonton Bmx AB Stuart Knight (29IM)
velocity cycle
2 7 3rd 2nd 2nd
AB3 Edmonton Bmx AB Adam Knight
velocity cycle
3 8 2nd 3rd 3rd

30+ Novice Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 Club Unknown ? Jon Ochitwa
Nema International
1st - 3 1st 1st 1st
N6 Club Unknown ? Scott Olmstead
Rick Calder Enterprise.
2nd - 4 1st 1st 2nd
7 Okotoks Bmx AB Marco Bregliano 3rd - 6 2nd 3rd 1st
818 Okotoks Bmx AB Clayton Storey 4th - 8 2nd 3rd 3rd
618 Club Unknown ? Jordan Dechka 5th - 10 3rd 2nd 5th
705 Calgary Bmx AB James Vanderkuip
Foo Gate
6th - 10 4th 2nd 4th
612 Red Deer Bmx AB Rob Veleti 7th - 11 3rd 4th 4th
4 EDMONTON BMX AB Jeff Meade 8th - 11 5th 4th 2nd
8 Okotoks Bmx AB Chris Doll
Twisted Feet Inflatables
- 12 4th 5th 3rd
802 AIRDRIE BMX AB Devon Rabchak - 16 6th 5th 5th
315 Club Unknown ? Shane Carson - 18 5th 7th 6th
221 St. Albert Bmx AB Frank Van Staalduinen - 19 7th 6th 6th
412 Red Deer Bmx AB Trever Malcolm - 19 6th 6th 7th
730 Velocity Cc ? Allan Plesniarski
Velocity Cycle
- 21 7th 7th 7th

30+ Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Park Cycle ? Kieran Ards 1 5 3rd 1st 1st
130 Lethbridge Bmx AB Darren Williams
DW's Delux Sammiches OR Chikin
2 5 1st 2nd 2nd
AB4 ? Brian Otterson 3 8 2nd 3rd 3rd
1 Okotoks Bmx AB Kenny Mcalister (30+IM)
RollFab Industries
4 12 4th 4th 4th

Cruiser 9 and Under Male (2 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
813 Calgary Bmx AB Dylan Tremel
Crupi Canada
1 3 1st 1st 1st
N4 Edmonton Bmx AB Caleb Jones
Velocity Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd

Cruiser 17 to 29 Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1X RED DEER BMX AB Cody Pratt (15-16MC)
DUCKERINGS TRANSPORT
1 3 1st 1st 1st
N1 Medicine Hat Bmx AB Lance Phillips
Phillips Excavating Ltd.
2 7 2nd 2nd 3rd
2 Calgary Bmx AB Brodie Kerfoot (15-16MC)
B&P
3 8 3rd 3rd 2nd
N3 Edmonton Bmx AB Adam Knight
velocity cycle
4 12 4th 4th 4th

Cruiser 35 to 39 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
712 Club Unknown ? Nick Gauthier (30-34MC) 1 5 1st 2nd 2nd
N2 Edmonton Bmx AB Ron Scott 2 6 2nd 1st 3rd
N1 Calgary Bmx AB Calvin Kimmitt 3 7 3rd 3rd 1st
729 COCHRANE BMX AB Doug Murphy 4 12 4th 4th 4th
N3 CALGARY BMX AB Chris Freeman 5 15 5th 5th 5th
119 OKOTOKS BMX AB Sascha Chirzynski 6 18 6th 6th 6th

Cruiser 40 to 44 Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N 2 Calgary Bmx AB Bruno Stappers 1 4 2nd 1st 1st
713 Medicine Hat Bmx AB Andrew Bacon 2 5 1st 2nd 2nd
17 LETHBRIDGE BMX AB Mark Young
Young n Roses
3 10 4th 3rd 3rd
N3 AIRDRIE BMX AB Dave Moodoo
RDM Distributors Inc
4 11 3rd 4th 4th

Cruiser 45 to 49 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Lethbridge Bmx AB Darren Williams
Dw's Delux Sammiches OR Chikin
1 3 1st 1st 1st
N1 ? Brian Otterson 2 6 2nd 2nd 2nd
N4 RED DEER BMX AB Peter Snape 3 9 3rd 3rd 3rd
714 Calgary Bmx AB Darcy Frank 4 12 4th 4th 4th
AB06 Edmonton Bmx AB Robert Hogan 5 15 5th 5th 5th
N7 Edmonton Bmx AB Michael Dube
Park Cycle
6 18 6th 6th 6th

Cruiser 35 to 39 Female (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Lethbridge Bmx AB Deborah Williams (40-44FC)
DW's Delux Sammiches OR Chikin
1st - 3 1st 1st 1st
115 COCHRANE BMX AB Tracy Atto 2nd - 3 1st 1st 1st
N3 Club Unknown ? Jackie Ochitwa
With a Twist Balloon Creations
3rd - 7 2nd 3rd 2nd
N01 Airdrie Bmx AB Rhonda Grenier (30-34FC) 4th - 8 3rd 2nd 3rd
AB3 Edmonton Bmx AB Melanie Dube
Park Cycle
5th - 7 3rd 2nd 2nd
004 EDMONTON BMX AB Brianne Pasitney (30-34FC)
Chemco
6th - 10 4th 3rd 3rd
407 Airdrie Bmx AB Kreshka Young 7th - 10 2nd 4th 4th
708 Lethbridge Bmx AB Tasha Enns (40-44FC) - 13 4th 5th 4th
N2 EDMONTON BMX AB Michelle Tower - 14 5th 4th 5th

Top of Report