End of Report

Red Deer Provincial #6

Alberta BMX

BMX EVENT MANAGER, Report Created 01/Sep/2013 23:54:58

FULL RESULTS

Total Entries = 343

Total Riders = 339

Elite Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
72 Medicine Hat Bmx AB Chelsea Kingston
GHP/Dirty Deeds
1 3 1st 1st 1st
N5 Medicine Hat Bmx AB Yvonne Kingston (JF) 2 7 2nd 3rd 2nd
780 EDMONTON BMX AB Cassidy Monaghan 3 8 3rd 2nd 3rd

Elite Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
217 EDMONTON BMX AB Jeff Jacobsen
Crupi/rockstar
1 4 1st 1st 2nd
780 Club Unknown ? Mitchell Warken 2 5 2nd 2nd 1st
194 Calgary Bmx AB Louis Chartrain
L.J. Edwards, B&P, Elite Training Source
3 9 3rd 3rd 3rd
AB05 Club Unknown ? Jayme Johnson (JM)
R.T. MUDDIN
4 13 5th 4th 4th
N7 OKOTOKS BMX AB Cameron Helm 5 14 4th 5th 5th

6 Novice Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 STONY PLAIN BMX AB Jalyn Holinski 1 3 1st 1st 1st
AB1 Okotoks Bmx AB Giuliana Bregliano
Elizabeth St. Pet Hospital
2 6 2nd 2nd 2nd
610 EDMONTON BMX AB Aijha Meynen 3 9 3rd 3rd 3rd
603 Edmonton Bmx AB Taryn Baillie
Tiger Electric Ltd
4 14 4th 6th 4th
612 Okotoks Bmx AB Cadence Storey 5 15 6th 4th 5th
402 OKOTOKS BMX AB Emerson Mctaggart 6 16 5th 5th 6th

7 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 Red Deer Bmx AB Olivia Rush 1 3 1st 1st 1st
908 Edmonton Bmx AB Natalia Reid 2 6 2nd 2nd 2nd
212 Airdrie Bmx AB Lydia Englot 3 9 3rd 3rd 3rd

7 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 CALGARY BMX AB Hailey Tremel
Crupi Canada
1 3 1st 1st 1st
AB2 Red Deer Bmx AB Montana Beattie 2 7 2nd 2nd 3rd
N4 CALGARY BMX AB Aurora Rocheleau 3 8 3rd 3rd 2nd

8 Novice Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Club Unknown ? Abygale Reeve
Under Armour - I WILL
1 3 1st 1st 1st
513 Red Deer Bmx AB Devon Murfitt 2 6 2nd 2nd 2nd
722 Club Unknown ? Hallie Gauthier 3 9 3rd 3rd 3rd
N7 AIRDRIE BMX AB Skyla Grenier 4 12 4th 4th 4th
716 Okotoks Bmx AB Jade Conlin-Hill 5 16 5th 5th 6th
O11 Club Unknown ? Kaylynn Bainard-Nobes 6 17 6th 6th 5th

9 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Okotoks Bmx AB Isabella Bregliano
Elizabeth St. Pet Hospital
1 3 1st 1st 1st
N2 Red Deer Bmx AB Halle Graham 2 6 2nd 2nd 2nd
230 Edmonton Bmx AB Delaney Jones
Velocity Cycle
3 10 3rd 3rd 4th
321 Stony Plain Bmx AB Sierra Gagne 4 11 4th 4th 3rd

10 Novice Female (2 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
920 Red Deer Bmx AB Eden Price 1 4 1st 2nd 1st
130 ? Keanna Dueck 2 5 2nd 1st 2nd

10 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Red Deer Bmx AB Lindsay Hall 1 4 1st 1st 2nd
AB2 Calgary Bmx AB Cienna Kinghorn 2 5 2nd 2nd 1st
N1 Airdrie Bmx AB Emily Henderson 3 9 3rd 3rd 3rd

11 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Red Deer Bmx AB Molly Simpson 1 3 1st 1st 1st
913 Club Unknown ? Annika Ricalton 2 6 2nd 2nd 2nd
N3 Edmonton Bmx AB Emma Workun
ATOMIC IMPROV
3 10 3rd 3rd 4th
N4 Club Unknown ? Faith Otterson 4 11 4th 4th 3rd
N5 Okotoks Bmx AB Willow Pointen 5 15 5th 5th 5th

13 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 MEDICINE HAT BMX AB Geneva Grondin (12NF)
Kenco Homes
1 3 1st 1st 1st
AB7 Red Deer Bmx AB Emily Simpson 2 7 2nd 3rd 2nd
116 Edmonton Bmx AB Tegan Pasitney (12NF)
Chemco
3 8 3rd 2nd 3rd

13 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Calgary Bmx AB Kelly Ann Heughan 1 4 2nd 1st 1st
N5 Lethbridge Bmx AB Kendra Enns 2 5 1st 2nd 2nd
922 Velocity Cc ? Alexandra Plesniarski
Velocity Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd

14 Expert Female (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
W8 ST. ALBERT BMX AB Cayleigh Van Staalduinen
Team Alberta/Phoenix pro cycle
1 3 1st 1st 1st
N2 Red Deer Bmx AB Sarah Stahl 2 6 2nd 2nd 2nd
N4 ST. ALBERT BMX AB Vanessa Whaling
XanGo
3 11 3rd 3rd 5th
N3 Lethbridge Bmx AB Jordan Jensen
ENERGY BOBCAT SERVICE
4 14 5th 6th 3rd
N5 CALGARY BMX AB Mckayla Rocheleau (14NF) 5 14 6th 4th 4th
N6 Medicine Hat Bmx AB Jessalyn Phillips
Phillips Excavating
6 15 4th 5th 6th
5 Medicine Hat Bmx AB Tanielle Golden 7 21 7th 7th 7th
N7 CALGARY BMX AB Kiera Roxburgh (14NF) 8 24 8th 8th 8th

15 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Calgary Bmx AB Brianne Vanderkuip
ALBERTA CYCLING FOO GATE
1 3 1st 1st 1st
N4 Edmonton Bmx AB Madeline Kuss 2 6 2nd 2nd 2nd
AB6 Medicine Hat Bmx AB Ciarra Lloyd 3 9 3rd 3rd 3rd

17 & Over Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Club Unknown ? Catherine Faulkner (17+NF) 1 3 1st 1st 1st
N4 Club Unknown ? Karlie Bullivant
GHP
2 6 2nd 2nd 2nd
N3 Edmonton Bmx AB Michelle Tower (17+NF) 3 9 3rd 3rd 3rd

5 and Under Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
321 Red Deer Bmx AB Ryland Goulding 1 3 1st 1st 1st
101 Airdrie Bmx AB Lucas Englot 2 7 2nd 2nd 3rd
601 OKOTOKS BMX AB Bennett Mctaggart 3 8 3rd 3rd 2nd
801 Red Deer Bmx AB Van Willey 4 12 4th 4th 4th

6 Novice Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
115 Medicine Hat Bmx AB Reid Armstrong
Falcon Contracting
1st - 4 1st 1st 2nd
N5 Calgary Bmx AB Byron Zurbriggen 2nd - 3 1st 1st 1st
112 Medicine Hat Bmx AB Jackson Harnett 3rd - 5 2nd 2nd 1st
716 Club Unknown ? Blake Shepard-Colberg 4th - 10 4th 3rd 3rd
828 Red Deer Bmx AB Wyatt Simpson 5th - 12 3rd 4th 5th
AB6 Calgary Bmx AB Stijn Rehorst 6th - 11 5th 3rd 3rd
330 Red Deer Bmx AB Colton Goulding 7th - 11 3rd 4th 4th
AB7 Edmonton Bmx AB Kaiden Winter 8th - 6 2nd 2nd 2nd
705 Medicine Hat Bmx AB Jaron Conkin - 14 5th 5th 4th
927 Medicine Hat Bmx AB Brolin Vanderspruit - 14 4th 5th 5th

6 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
429 Club Unknown ? Royce Redbear 1 5 1st 1st 3rd
N1 Okotoks Bmx AB Ryan Chirzynski 2 7 4th 2nd 1st
111 Medicine Hat Bmx AB Tyson Lerner 3 10 DNF:5 3rd 2nd
N6 Edmonton Bmx AB Lachlan Brenner 4 11 2nd 4th 5th
N4 Edmonton Bmx AB Jacob Dube 5 12 3rd 5th 4th

7 Novice Male (18 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 Cochrane Bmx AB Sam Scott 1st 1st - 3 1st 1st 1st
529 Club Unknown ? Kaige Rudichuk 2nd 2nd - 5 1st 2nd 2nd
511 Okotoks Bmx AB Marek Chow 3rd 1st - 3 1st 1st 1st
305 Club Unknown ? Maurice (Tiny) Redbear 4th 3rd - 6 2nd 3rd 1st
710 Airdrie Bmx AB Matthias Young 5th 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
516 Airdrie Bmx AB Colby Crabtree 6th 4th - 10 3rd 5th 2nd
409 Red Deer Bmx AB Taylor Boll 7th 3rd - 8 4th 1st 3rd
318 Club Unknown ? Damon Wandler 8th 4th - 12 5th 2nd 5th
4 Club Unknown ? Austin Mcleod 5th - 12 5th 4th 3rd
915 Club Unknown ? Ryder Cooke 5th - 12 4th 4th 4th
801 Stony Plain Bmx AB Hayden Westeroth 6th - 11 2nd 4th 5th
8 Red Deer Bmx AB Tate Graham 6th - 12 3rd 5th 4th
929 EDMONTON BMX AB Thomas Schwabe - - 14 6th 5th 3rd
926 Red Deer Bmx AB Jacob Veleti - - 15 5th 6th 4th
729 Airdrie Bmx AB Gus Hearty - - 15 6th 3rd DNF:6
506 Club Unknown ? Gabe Van Oene - - 15 6th 3rd 6th
004 STONY PLAIN BMX AB Braedan Oliver - - 16 4th 6th 6th
225 Club Unknown ? Lorne Morris - - 17 3rd DNF:6 CR:8

7 Intermediate Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 St. Albert Bmx AB Connor Pleich
Massey sewing machines
1st - 3 1st 1st 1st
N5 RED DEER BMX AB Eric Hunter 2nd - 4 2nd 1st 1st
103 Cochrane Bmx AB Brock Foster 3rd - 9 2nd 2nd 5th
N7 EDMONTON BMX AB Hudson O'Brien 4th - 9 4th 3rd 2nd
AB3 CALGARY BMX AB Luke Lawford 5th - 8 3rd 2nd 3rd
626 Medicine Hat Bmx AB Quade Vanderspruit 6th - 12 4th 5th 3rd
N4 Edmonton Bmx AB Brody Scott 7th - 7 1st 4th 2nd
AB8 RED DEER BMX AB Silas Price 8th - 12 5th 3rd 4th
N8 Club Unknown ? Shayne Hall - 13 3rd 4th 6th
221 Club Unknown ? Cameron Mcleod - 15 5th 5th 5th
421 Stony Plain Bmx AB Brayden Rudelich - 16 6th 6th 4th

8 Novice Male (16 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
602 Lethbridge Bmx AB Hesston Bates
Country Landscape
1st - 6 1st 4th 1st
530 Red Deer Bmx AB Joron Dyok 2nd - 4 1st 2nd 1st
929 AIRDRIE BMX AB Gavin Mytroen 3rd - 8 3rd 1st 4th
520 RED DEER BMX AB Tyson Wakaluk 4th - 12 4th 6th 2nd
228 Medicine Hat Bmx AB Noah Sehn 5th - 13 5th 5th 3rd
11 Edmonton Bmx AB Owen Slavens 6th - 13 3rd 5th 5th
208 Medicine Hat Bmx AB Landon Andres 7th - 5 2nd 1st 2nd
527 Airdrie Bmx AB Noah Sutherland 8th - 8 2nd 3rd 3rd
721 Club Unknown ? Charlie Nelson - 14 4th 3rd 7th
9 Club Unknown ? Grady Mcleod - 15 6th 4th 5th
720 Club Unknown ? Owen Morris - 15 7th 2nd 6th
619 Cochrane Bmx AB Konar Simpson - 18 8th 6th 4th
812 Edmonton Bmx AB Evan Bidniak - 19 5th 7th 7th
930 Edmonton Bmx AB Tate Baillie
Tiger Electric Ltd
- 20 6th 8th 6th
207 Edmonton Bmx AB Tristan Huish - 22 7th 7th 8th
127 Airdrie Bmx AB Devan Fraser - 24 8th 8th 8th

8 Intermediate Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
2X CALGARY BMX AB Carson Kowaski 1st - 3 1st 1st 1st
AB1 Okotoks Bmx AB Brody Rayner 2nd - 4 2nd 1st 1st
2 Airdrie Bmx AB Aiden Galley 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
N4 STONY PLAIN BMX AB Drey Holinski 4th - 10 4th 3rd 3rd
6 Club Unknown ? Keannu Redbear 5th - 9 3rd 3rd 3rd
528 Okotoks Bmx AB Karsten Chirzynski 6th - 12 3rd 4th 5th
202 OKOTOKS BMX AB Pacey Boone 7th - 12 4th 4th 4th
108 Okotoks Bmx AB Tristan Storey 8th - 5 1st 2nd 2nd
6X EDMONTON BMX AB Blake Lamarche - 14 5th 5th 4th
07 EDMONTON BMX AB Coen Winter - 16 6th 5th 5th
N7 Airdrie Bmx AB Ty Ochitwa - 17 5th 6th 6th
903 Medicine Hat Bmx AB Cebastian Conkin - 18 6th 6th 6th

8 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Stony Plain Bmx AB Logan Webb (7XM) 1 3 1st 1st 1st
N6 RED DEER BMX AB Ryan Raymont 2 7 2nd 3rd 2nd
N2 EDMONTON BMX AB Gavin O'Brien 3 8 3rd 2nd 3rd
N2X EDMONTON BMX AB Austen Wensel (7XM) 4 12 4th 4th 4th
N5 OKOTOKS BMX AB Teagan Slapman 5 17 5th 6th 6th
N8X EDMONTON BMX AB Devin Kauffman (8XF)
DelStar Contractors inc.
6 18 6th 7th 5th
N8 Red Deer Bmx AB Nickolas Nugent 7 19 7th 5th 7th

9 Novice Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
3 Medicine Hat Bmx AB Cody Herter
Dirty Deeds
1st - 7 2nd 3rd 2nd
518 Medicine Hat Bmx AB Isaiah Sehn 2nd - 4 1st 2nd 1st
412 Red Deer Bmx AB Reginald Rooks
National Pressure
3rd - 6 2nd 1st 3rd
124 Cochrane Bmx AB Max Ganakovsky 4th - 3 1st 1st 1st
9 Club Unknown ? Creston Henderson 5th - 11 3rd 4th 4th
6 Calgary Bmx AB Owen Frank 6th - 11 5th 3rd 3rd
214X STONY PLAIN BMX AB Hudson Winter
Mom n Dad
7th - 13 4th 5th 4th
118 Calgary Bmx AB Riley Kimmitt 8th - 7 3rd 2nd 2nd
815 Okotoks Bmx AB Marcus Chow - 13 4th 4th 5th
618 Calgary Bmx AB Ashton Terry - 16 5th 6th 5th
214 Airdrie Bmx AB Wyatt Adrian - 17 6th 5th 6th

9 Intermediate Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
6 St. Albert Bmx AB Riley Robertson 1st - 3 1st 1st 1st
7 Edmonton Bmx AB Tristin Pasitney
Chemco
2nd - 8 3rd 3rd 2nd
122 Club Unknown ? John Sansom 3rd - 12 4th 3rd 5th
407 Calgary Bmx AB Wout Rehorst 4th - 6 3rd 1st 2nd
720 Medicine Hat Bmx AB Kian Armstrong
Falcon Contracting
5th - 13 2nd 5th 6th
N6 Club Unknown ? Noah Boyko
Cornerstone Excavating
6th - 7 2nd 2nd 3rd
9 Okotoks Bmx AB Jaron Deering 7th - 13 6th 4th 3rd
AB7 Medicine Hat Bmx AB Ashton Lerner 8th - 4 1st 2nd 1st
O4 Edmonton Bmx AB Caleb Jones
Velocity Cycle
- 14 6th 4th 4th
3 Edmonton Bmx AB Julien Dube - 15 5th 5th 5th
916 Red Deer Bmx AB Ethan Glenn - 16 5th 7th 4th
907 Medicine Hat Bmx AB Gauje Conkin - 17 4th 6th 7th
421 Club Unknown ? Cole Danby
Kaosbmx.com
- 19 7th 6th 6th
9X Club Unknown ? Tyler Ryan
RT mudding
- 21 7th 7th 7th

9 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Stony Plain Bmx AB Sebastian Webb 1 3 1st 1st 1st
N2 Edmonton Bmx AB Simon Neufeld 2 8 2nd 3rd 3rd
N1 CALGARY BMX AB Dylan Tremel
Crupi Canada
3 9 5th 2nd 2nd
N3 Calgary Bmx AB Jacob Berarducci
Artifex Construction GHP
4 11 3rd 4th 4th
5 Lethbridge Bmx AB Troy Williams
DW's Delux Sammiches or Chikin
5 14 4th 5th 5th
N1X EDMONTON BMX AB Amber Hupka (9XF)
Velocity Cycle
6 18 6th 6th 6th

10 Novice Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
4 Medicine Hat Bmx AB Gavin Bacon
Spider Electric
1 5 1st 2nd 2nd
812 Airdrie Bmx AB Brady Esau 2 8 3rd 4th 1st
305 Medicine Hat Bmx AB Jakub Wallace 3 9 2nd 1st 6th
117 RED DEER BMX AB Roy Meinders 4 11 5th 3rd 3rd
205 Edmonton Bmx AB Gavin Otsuji 5 13 4th 5th 4th
920 LETHBRIDGE BMX AB Chayce Mihalicz
Integrity Wheels
6 19 7th 7th 5th
818 Calgary Bmx AB Ryan Green 7 20 6th 6th 8th
729 Airdrie Bmx AB Jack Hearty 8 23 8th 8th 7th

10 Intermediate Male (16 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
7 Edmonton Bmx AB Eliot Slavens 1st - 12 6th 2nd 4th
12 Airdrie Bmx AB Liam Mullett 2nd - 3 1st 1st 1st
13 Edmonton Bmx AB Zachary Hogan 3rd - 9 2nd 5th 2nd
317 RED DEER BMX AB Deacyn Park 4th - 5 1st 3rd 1st
10 Red Deer Bmx AB Christopher Young 5th - 7 2nd 3rd 2nd
2 AIRDRIE BMX AB Nicholas Moodoo
RDM Distributors Inc
6th - 7 3rd 1st 3rd
8 Stony Plain Bmx AB Owen Fedyniak 7th - 11 3rd 4th 4th
1 Airdrie Bmx AB Noah Korver 8th - 11 4th 2nd 5th
5 CALGARY BMX AB Colten Richter
Partridge Animal Services
- 14 4th 7th 3rd
11 Club Unknown ? Ethan Reuer - 16 5th 5th 6th
9 AIRDRIE BMX AB Nicholas Northwood - 16 3rd 6th 7th
05 EDMONTON BMX AB Lucas Kauffman
DelStar Contractors inc.
- 17 5th 7th 5th
6 Club Unknown ? Luka Dikic - 17 6th 4th 7th
N4 Club Unknown ? Aiden Stranks - 20 8th 6th 6th
013 STONY PLAIN BMX AB Zackery (Blair) Worbeck - ## CR:10 8th DNS
204 RED DEER BMX AB Noah Nowochin - ## CR:10 DNS DNS

10 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Club Unknown ? Ty Redbear 1 3 1st 1st 1st
N7 Red Deer Bmx AB Ryder Graham 2 7 2nd 3rd 2nd
N6 OKOTOKS BMX AB Rylan Slapman 3 8 3rd 2nd 3rd

11 Novice Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
718 Club Unknown ? Nicolas Hammer 1st - 4 2nd 1st 1st
221 Edmonton Bmx AB Nathanial Otsuji 2nd - 4 1st 2nd 1st
621 Club Unknown ? Jack Hagarty 3rd - 6 3rd 1st 2nd
529 Stony Plain Bmx AB Dallas Smith 4th - 5 1st 2nd 2nd
712 AIRDRIE BMX AB Ryan Valiquette 5th - 10 3rd 4th 3rd
220 Airdrie Bmx AB Eli Dueckman 6th - 10 4th 3rd 3rd
518 Red Deer Bmx AB Zachary Repp 7th - 9 2nd 3rd 4th
5 Medicine Hat Bmx AB Ben Lloyd-Stewart - 13 4th 5th 4th
119 Red Deer Bmx AB Jordan Murfitt - 14 5th 4th 5th

11 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N7 AIRDRIE BMX AB Josh Galley 1 4 1st 1st 2nd
N8 Calgary Bmx AB Ben Bessel
VULTURE ENERGY LTD.
2 5 2nd 2nd 1st
807 St. Albert Bmx AB Matthew Mcmurdo 3 9 3rd 3rd 3rd
6 Edmonton Bmx AB Taryk Janke
Velocity Cycle
4 12 4th 4th 4th
O3 Airdrie Bmx AB Sidney Englot 5 15 5th 5th 5th

11 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 Red Deer Bmx AB Evan Stahl 1 4 2nd 1st 1st
N2 Calgary Bmx AB Nicholas Berarducci
Artifex Constructio GHP
2 5 1st 2nd 2nd
320 EDMONTON BMX AB Noah Meynen 3 11 3rd 5th 3rd
N5 Stony Plain Bmx AB Conner Oliver 4 11 4th 3rd 4th
305 Calgary Bmx AB Caleb Gilbert 5 14 5th 4th 5th

12 Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Club Unknown ? Jake Allan 1 3 1st 1st 1st
2 Airdrie Bmx AB Jack Zruna 2 8 2nd 4th 2nd
615 Stony Plain Bmx AB Dakota Gagne 3 8 3rd 2nd 3rd
703 CALGARY BMX AB Tatum Parker 4 11 4th 3rd 4th

12 Intermediate Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
5 OKOTOKS BMX AB Kieran Slapman 1 3 1st 1st 1st
3 Club Unknown ? Alexander Tyssen 2 7 2nd 2nd 3rd
9 Calgary Bmx AB Bayly Kinghorn 3 8 3rd 3rd 2nd
10X MEDICINE HAT BMX AB Hunter Golden 4 13 4th 5th 4th
10 CALGARY BMX AB Jordan Rocheleau 5 15 5th 4th 6th
016 OKOTOKS BMX AB Caleb Boone 6 17 6th 6th 5th

12 Expert Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Calgary Bmx AB Justin Scott 1st - 4 2nd 1st 1st
N3 Club Unknown ? Parker Mcelheran
Team Alberta and Team Green Crupi Canada
2nd - 4 2nd 1st 1st
N7 Airdrie Bmx AB Zachary Ryan
RT mudding
3rd - 5 1st 2nd 2nd
N4 EDMONTON BMX AB Connor Wensel 4th - 6 1st 3rd 2nd
N8 Cochrane Bmx AB Connor Murphy 5th - 11 3rd 5th 3rd
409 Club Unknown ? Ethan Adams 6th - 12 3rd 5th 4th
AB8 Okotoks Bmx AB Matteo Bregliano
Elizabeth St. Pet Hospital
7th - 11 4th 3rd 4th
N1 Airdrie Bmx AB Hailey Hobbs (12XF)
Velocity
8th - 12 5th 4th 3rd
712 Calgary Bmx AB Brendan Vanderkuip
FOO GATE
- 12 5th 2nd 5th
N2X CALGARY BMX AB Jordan Knappe (12XF)
B&P Cycle/Team Alberta
- 13 4th 4th 5th

13 Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
202 Stony Plain Bmx AB Devon Smith 1 4 2nd 1st 1st
518 Airdrie Bmx AB Sebastian Richards 2 6 1st 3rd 2nd
5 Edmonton Bmx AB Ethan Workun
ATOMIC IMPROV.
3 10 3rd 4th 3rd
809 Club Unknown ? Marcus Mcara 4 10 4th 2nd 4th

13 Intermediate Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
905 Club Unknown ? Taye Neish 1 3 1st 1st 1st
804 Red Deer Bmx AB Mark Nissen 2 6 2nd 2nd 2nd
12 Cochrane Bmx AB Riley May
Kojah Powdercoating
3 10 3rd 4th 3rd
O3 Club Unknown ? Chase Bainard-Begin
Atomic Improv
4 11 4th 3rd 4th
2 Club Unknown ? William Mcara 5 15 5th 5th 5th
124 Calgary Bmx AB Timothy Gilbert 6 18 6th 6th 6th

13 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 CALGARY BMX AB Jacob Thibodeau 1 4 2nd 1st 1st
N5 Cochrane Bmx AB Lukas Becker
B&P cycle
2 5 1st 2nd 2nd
N4 Airdrie Bmx AB Zachary Croft
B&P Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
N7 Calgary Bmx AB Justin Terry 4 12 4th 4th 4th
AB4 Red Deer Bmx AB Jack Snape 5 15 5th 5th 5th
N8 Club Unknown ? Austin Wladyka
Seacan Containers Edmonton
6 18 6th 6th 6th

14 Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 Medicine Hat Bmx AB Nicholas Doehring
Rob & Kim Storie
1 3 1st 1st 1st
5 Airdrie Bmx AB Jarek Hokanson 2 6 2nd 2nd 2nd
117 Airdrie Bmx AB Luke Esau 3 9 3rd 3rd 3rd

14 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
6 Medicine Hat Bmx AB Jesseppe Herter
Dirty Deeds
1 4 1st 2nd 1st
217 AIRDRIE BMX AB Reese Rabchak 2 5 2nd 1st 2nd
8 Club Unknown ? Jordan Boone 3 9 3rd 3rd 3rd
702 Coalhurst Bmx AB Jevon Seaforth - ## CR:6 DNS DNS

14 Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 COCHRANE BMX AB Steven Sweet 1st - 3 1st 1st 1st
N6 Club Unknown ? Luke Haggart
Neathway Medal Mounting
2nd - 8 1st 2nd 5th
N5 Lethbridge Bmx AB Riley Lavorato
bert and macs
3rd - 4 2nd 1st 1st
AB6 Airdrie Bmx AB Corbin Nunweiler
Yess/Shaklee/TLD/KDR
4th - 9 3rd 3rd 3rd
N8 Calgary Bmx AB Corbin Ruthven 5th - 8 2nd 3rd 3rd
505 EDMONTON BMX AB Tyler Hupka
Velocity Cycle
6th - 10 4th 4th 2nd
AB7 CALGARY BMX AB Brayden Wasyliw 7th - 10 5th 2nd 3rd
02 AIRDRIE BMX AB James Zruna - 11 4th 3rd 4th
7 Club Unknown ? Jensen Mcelheran
Team Green Crupi Canada
- 11 3rd 4th 4th

15 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 Airdrie Bmx AB Konner Smith-Hein (15NM)
RT Mud Consulting LTD
1 3 1st 1st 1st
2 St. Albert Bmx AB Michael Webb 2 6 2nd 2nd 2nd
6 Airdrie Bmx AB Trevor Swan
Shaklee/YESS/TLD/KDR
3 10 3rd 3rd 4th
028 RED DEER BMX AB Cole Malcolm 4 11 4th 4th 3rd

15 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Club Unknown ? Deven Kawa
Velocity cycle
1 3 1st 1st 1st
N4 Red Deer Bmx AB Cody Pratt 2 6 2nd 2nd 2nd
9 Red Deer Bmx AB Coleman Komula 3 11 5th 3rd 3rd
N7 CALGARY BMX AB Carter Pastuszko
GHP
4 14 4th 4th 6th
N6 Airdrie Bmx AB River Peacock
Athletic Spirit Inc.
5 15 3rd 5th 7th
504 CALGARY BMX AB Cody Knappe
B&P Cycle
6 16 6th 6th 4th
11 Lethbridge Bmx AB Tyler Enns 7 19 7th 7th 5th

16 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
630 EDMONTON BMX AB Brian Johnson 1 3 1st 1st 1st
1 Medicine Hat Bmx AB Lance Tessier 2 6 2nd 2nd 2nd
503 Airdrie Bmx AB Tristan Nunweiler
Yess/Shaklee/TLD/KDR
3 9 3rd 3rd 3rd
3 Red Deer Bmx AB Austin Trohan
MOM & DAD
4 13 5th 4th 4th
214 Stony Plain Bmx AB Ross Tomlinson 5 14 4th 5th 5th

16 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 ? Taylor Otterson 1 3 1st 1st 1st
AB7 Red Deer Bmx AB James Sekora
DOUBLECROSS BIKES
2 7 3rd 2nd 2nd
N8 Club Unknown ? Kiran Kawa
Velocity cycle
3 8 2nd 3rd 3rd
AB6 Medicine Hat Bmx AB Branden Lachapelle 4 13 4th 5th 4th
W5 Airdrie Bmx AB Daina Tuchscherer (16XF)
Factory Pure / Alberta Bicycle
5 14 5th 4th 5th
8 ST. ALBERT BMX AB Chase Harrison
Crupi Team Green Canada
6 18 6th 6th 6th

17 to 24 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
5X AIRDRIE BMX AB Kolbi Smith-Hein (24NM)
RT Mud Consulting LTD
1 3 1st 1st 1st
220 Medicine Hat Bmx AB Tylend Lloyd 2 6 2nd 2nd 2nd
318 Calgary Bmx AB Jaymus Scheiris (24NM)
Calgary BMX
3 9 3rd 3rd 3rd
5 CALGARY BMX AB Nickolas Wilson 4 12 4th 4th 4th

17 to 24 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
7 AIRDRIE BMX AB Tyler Bell 1 3 1st 1st 1st
613 AIRDRIE BMX AB Braden Karish 2 6 2nd 2nd 2nd
3 Calgary Bmx AB Adam Murray
High View Services Inc.
3 9 3rd 3rd 3rd

25 to 29 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Medicine Hat Bmx AB Justin Doehring 1 3 1st 1st 1st
AB3 Edmonton Bmx AB Adam Knight
Velocity cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
102 Edmonton Bmx AB Stuart Knight (29IM)
velocity cycle
3 9 3rd 3rd 3rd

30+ Novice Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 Airdrie Bmx AB Jon Ochitwa
Nema International
1st - 4 1st 2nd 1st
N6 Club Unknown ? Scott Olmstead 2nd - 3 1st 1st 1st
2 RED DEER BMX AB Christopher Nugent 3rd - 6 2nd 1st 3rd
7 OKOTOKS BMX AB Marco Bregliano 4th - 9 4th 3rd 2nd
4 EDMONTON BMX AB Jeff Meade 5th - 11 3rd 4th 4th
705 Calgary Bmx AB James Vanderkuip
FOO GATE
6th - 6 2nd 2nd 2nd
612 Red Deer Bmx AB Rob Veleti 7th - 12 5th 4th 3rd
8 OKOTOKS BMX AB Chris Doll
Twisted Feet Inflatables
8th - 11 3rd 3rd 5th
818 Okotoks Bmx AB Clayton Storey - 14 5th 5th 4th
802 AIRDRIE BMX AB Devon Rabchak - 15 4th 6th 5th
730 Velocity Cc ? Allan Plesniarski
Velocity Cycle
- 18 6th 5th 7th
119 OKOTOKS BMX AB Sascha Chirzynski - 19 6th 7th 6th
315 Club Unknown ? Shane Carson - ## CR:8 DNS DNS

30+ Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
130 Lethbridge Bmx AB Darren Williams
DW's Delux Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
N4 Park Cycle ? Kieran Ards 2 7 3rd 2nd 2nd
AB4 Club Unknown ? Brian Otterson 3 8 2nd 3rd 3rd

Cruiser 35 to 39 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 CALGARY BMX AB Calvin Kimmitt 1 4 2nd 1st 1st
N2 Edmonton Bmx AB Ron Scott 2 5 1st 2nd 2nd
N3 EDMONTON BMX AB Adam Knight (17-29MC)
velocity cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
729 Club Unknown ? Doug Murphy 4 13 5th 4th 4th
004 EDMONTON BMX AB Richard Schwabe
Sports shack
5 16 6th 5th 5th
122 RED DEER BMX AB Aaron Wandler (30-34MC) 6 16 4th 6th 6th

Cruiser 40 to 44 Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Calgary Bmx AB Bruno Stappers 1 3 1st 1st 1st
713 Medicine Hat Bmx AB Andrew Bacon 2 6 2nd 2nd 2nd
012 RED DEER BMX AB Jeffrey Komula 3 9 3rd 3rd 3rd
N3 AIRDRIE BMX AB Dave Moodoo
RDM Distributors Inc
4 12 4th 4th 4th

Cruiser 45 to 49 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 LETHBRIDGE BMX AB Darren Williams
DW's Delux Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
N1 ? Brian Otterson 2 6 2nd 2nd 2nd
N4 Red Deer Bmx AB Peter Snape 3 9 3rd 3rd 3rd
714 Calgary Bmx AB Darcy Frank 4 12 4th 4th 4th
AB06 Edmonton Bmx AB Robert Hogan 5 15 5th 5th 5th
N7 Edmonton Bmx AB Michael Dube 6 18 6th 6th 6th

Cruiser 35 to 39 Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Lethbridge Bmx AB Deborah Williams (40-44FC)
DW's Delux Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
115 COCHRANE BMX AB Tracy Atto 2 7 2nd 2nd 3rd
N3 Airdrie Bmx AB Jackie Ochitwa
With a Twist Balloon Creations
3 8 3rd 3rd 2nd
N01 AIRDRIE BMX AB Rhonda Grenier (30-34FC) 4 13 5th 4th 4th
N2 Edmonton Bmx AB Michelle Tower 5 14 4th 5th 5th
407 Airdrie Bmx AB Kreshka Young 6 18 6th 6th 6th
708 Lethbridge Bmx AB Tasha Enns (40-44FC) 7 21 7th 7th 7th

Top of Report