End of Report

Stony Plain 2013 Provincial #4

Alberta BMX

BMX EVENT MANAGER, Report Created 20/Aug/2013 09:09:34

FULL RESULTS

Total Entries = 342

Total Riders = 331

Junior Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Calgary Bmx AB Morgan Mcadam 1 4 2nd 1st 1st
N3 Calgary Bmx AB Eliane Mcadam 2 5 1st 2nd 2nd
03 MEDICINE HAT BMX AB Yvonne Kingston
GHP/Dirty Deeds
- ## 3rd CR:5 DNS

Junior Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
529 Airdrie Bmx AB Tanner Vandenhoven
Shaklee yess tld
1 3 1st 1st 1st
N06 EDMONTON BMX AB Raymond (Ray) Fenwick
Team Alberta
2 8 3rd 2nd 3rd
672 AIRDRIE BMX AB Justin Tuchscherer
B&P
3 9 4th 3rd 2nd
13 CALGARY BMX AB Dominic Gaccioli
FooGate
4 10 2nd 4th 4th

Elite Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
72 Medicine Hat BMX AB Chelsea Kingston
GHP/Dirty Deeds
1 3 1st 1st 1st
780 Edmonton Bmx AB Cassidy Monaghan 2 6 2nd 2nd 2nd
414 OKOTOKS BMX AB Jocelyn Rutko 3 9 3rd 3rd 3rd

Elite Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
780 Club Unknown ? Mitchell Warken 1 3 1st 1st 1st
217 Edmonton Bmx AB Jeff Jacobsen
Rockstar Energy, Foo Gate, Crupi Canada
2 6 2nd 2nd 2nd
803 CALGARY BMX AB Adam Bourns
GHP
3 9 3rd 3rd 3rd
368 Okotoks BMX AB Cameron Helm 4 13 4th 4th 5th
N07 Calgary Bmx AB Louis Chartrain
LJ. Edwards Consulting, B&P Cycle, Elite
5 14 5th 5th 4th

6 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
320 Stony Plain BMX AB Jalyn Holinski 1 3 1st 1st 1st
612 OKOTOKS BMX AB Cadence Storey 2 7 2nd 2nd 3rd
603 EDMONTON BMX AB Taryn Baillie 3 8 3rd 3rd 2nd

7 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
908 Edmonton BMX AB Natalia Reid 1 4 1st 1st 2nd
212 Airdrie Bmx AB Lydia Englot 2 6 2nd 3rd 1st
427 STONY PLAIN BMX AB Taya Gordon 3 8 3rd 2nd 3rd

8 Novice Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Club Unknown ? Abygale Reeve
Under Armour
1 3 1st 1st 1st
722 Club Unknown ? Hallie Gauthier 2 7 2nd 2nd 3rd
513 RED DEER BMX AB Devon Murfitt 3 8 3rd 3rd 2nd
220 Airdrie Bmx AB Skyla Grenier 4 12 4th 4th 4th
326 STONY PLAIN BMX AB Abbigail Eaton 5 17 5th 7th 5th
AB5 Medicine Hat BMX AB Abby Bacon 6 18 6th 6th 6th
O11 Club Unknown ? Kaylynn Bainard-Nobes 7 19 7th 5th 7th

9 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 Okotoks BMX AB Sophia Gibbs 1 4 1st 2nd 1st
321 Stony Plain BMX AB Sierra Gagne 2 5 2nd 1st 2nd
230 Edmonton BMX AB Delaney Jones
Velocity Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
AB7 Cochrane BMX AB Kaylee May 4 12 4th 4th 4th

11 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 RED DEER BMX AB Molly Simpson 1 3 1st 1st 1st
509 Club Unknown ? Alexandra Reeve (10NF)
Under Armour
2 8 3rd 2nd 3rd
925 Edmonton BMX AB Emma Workun
ATOMIC IMPROV
3 9 2nd 5th 2nd
325 Club Unknown ? Faith Otterson 4 11 4th 3rd 4th
601 Okotoks BMX AB Willow Pointen 5 14 5th 4th 5th

12 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 MEDICINE HAT BMX AB Geneva Grondin
Kenco Homes
1 4 1st 2nd 1st
AB 6 Edmonton BMX AB Dezirae Kauffman
DelStar Contractors inc.
2 5 2nd 1st 2nd
116 Edmonton BMX AB Tegan Pasitney
CHEMCO
3 9 3rd 3rd 3rd

12 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 CALGARY BMX AB Jordan Knappe
B&P Cycle/Team Alberta
1 4 2nd 1st 1st
AB1 Airdrie Bmx AB Hailey Hobbs
Velocity
2 5 1st 2nd 2nd
N3 Edmonton BMX AB Keltie Monaghan - ## CR:5 DNS DNS

13 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 St. Albert Bmx AB Avriana Hebert
TEAM ALBERTA
1 3 1st 1st 1st
AB4 Calgary BMX AB Kelly Ann Heughan 2 8 3rd 3rd 2nd
AB3 Lethbridge Bmx AB Kendra Enns 3 8 2nd 2nd 4th
N4 Stony Plain BMX AB Jensen Sproxton 4 11 4th 4th 3rd
922 Velocity CC ? Alexandra Plesniarski
Velocity Cycle
5 15 5th 5th 5th

14 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 Calgary Bmx AB Mckayla Rocheleau 1 3 1st 1st 1st
1 AIRDRIE BMX AB Mackenzie Cameron (13NF)
Racing for Cody
2 6 2nd 2nd 2nd
4 Calgary Bmx AB Kiera Roxburgh 3 9 3rd 3rd 3rd

14 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
W8 ST. ALBERT BMX AB Cayleigh Van Staalduinen
Team Alberta/Phoenix pro cycle
1 3 1st 1st 1st
AB7 LETHBRIDGE BMX AB Jordan Jensen
Energy Bobcat Service
2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 Medicine Hat BMX AB Jessalyn Phillips
Phillips Excavating Ltd.
3 10 4th 3rd 3rd
5 Medicine Hat BMX AB Tanielle Golden 4 11 3rd 4th 4th
AB3 ST. ALBERT BMX AB Vanessa Whaling
XanGo
- ## CR:7 DNS DNS

15 Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Lethbridge BMX AB Kiana Van Ee
Bert and Macs
1 5 2nd 1st 2nd
N2 Calgary Bmx AB Brianne Vanderkuip
Alberta Performance Team Foo Gate
2 6 1st 4th 1st
AB7 Edmonton Bmx AB Madeline Kuss 3 8 3rd 2nd 3rd
AB6 Medicine Hat BMX AB Ciarra Lloyd 4 11 4th 3rd 4th

5 and Under Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
101 Airdrie Bmx AB Lucas Englot 1 3 1st 1st 1st
618 STONY PLAIN BMX AB Parx Gordon 2 6 2nd 2nd 2nd
325 STONY PLAIN BMX AB Dylan Hinkel 3 9 3rd 3rd 3rd

6 Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 COCHRANE BMX AB Ethan Mann
Artisan Scapes
1 6 1st 2nd 3rd
626 CALGARY BMX AB Byron Zurbriggen 2 7 2nd 3rd 2nd
111 Medicine Hat BMX AB Tyson Lerner 3 9 CR:7 1st 1st
AB6 CALGARY BMX AB Stijn Rehorst 4 12 3rd 4th DNF:5
927 Medicine Hat BMX AB Brolin Vanderspruit 5 13 4th 5th 4th

6 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Okotoks Bmx AB Ryan Chirzynski 1 3 1st 1st 1st
AB5 Edmonton BMX AB Lachlan Brenner 2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 Edmonton BMX AB Jacob Dube
Park Cycle
- ## CR:5 DNS DNS

7 Novice Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
213 COCHRANE BMX AB Sam Scott 1st - 3 1st 1st 1st
529 Club Unknown ? Kaige Rudichuk 2nd - 7 4th 1st 2nd
801 STONY PLAIN BMX AB Hayden Westeroth 3rd - 6 1st 2nd 3rd
225 RED DEER BMX AB Christopher Lorne Morris 4th - 9 4th 3rd 2nd
926 RED DEER BMX AB Jacob Veleti 5th - 12 5th 4th 3rd
4 Stony Plain BMX AB Braedan Oliver 6th - 10 3rd 3rd 4th
710 Airdrie Bmx AB Matthias Young 7th - 5 2nd 2nd 1st
123 Stony Plain BMX AB Cameron White
none
- 12 3rd 4th 5th
6 Okotoks Bmx AB Easton Mcalister
RollFab Industries
- 13 2nd CR:7 4th

7 Intermediate Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
111 ST. ALBERT BMX AB Connor Pleich
Massey Sewing Machines
1st - 4 1st 1st 2nd
AB3 CALGARY BMX AB Luke Lawford 2nd - 5 2nd 2nd 1st
608 Calgary BMX AB Oliver Jackson 3rd - 3 1st 1st 1st
626 Medicine Hat BMX AB Quade Vanderspruit 4th - 10 3rd 4th 3rd
AB5 RED DEER BMX AB Eric Hunter 5th - 11 4th 3rd 4th
3 RED DEER BMX AB Shayne Hall 6th - 12 5th 4th 3rd
02 EDMONTON BMX AB Hudson O'Brien
MOM AND DAD
7th - 12 5th 3rd 4th
AB7 Edmonton Bmx AB Brody Scott 8th - 6 2nd 2nd 2nd
AB8 RED DEER BMX AB Silas Price - 13 3rd 5th 5th
421 Stony Plain BMX AB Brayden Rudelich - 14 4th 5th 5th

7 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Stony Plain BMX AB Logan Webb 1 4 1st 2nd 1st
AB2 Edmonton BMX AB Austen Wensel 2 5 2nd 1st 2nd
313 Calgary Bmx AB Aurora Rocheleau (7XF) 3 10 3rd 3rd 4th
920 Calgary Bmx AB Hailey Tremel (7XF)
Crupi Canada
4 11 4th 4th 3rd

8 Novice Male (16 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
602 Lethbridge BMX AB Hesston Bates
Country Landscape
1st - 3 1st 1st 1st
528 Okotoks Bmx AB Karsten Chirzynski 2nd - 5 1st 3rd 1st
527 Airdrie Bmx AB Noah Sutherland 3rd - 7 2nd 2nd 3rd
530 RED DEER BMX AB Joron Dyok 4th - 9 3rd 4th 2nd
520 Red Deer BMX AB Tyson Wakaluk 5th - 9 4th 2nd 3rd
228 Medicine Hat BMX AB Noah Sehn 6th - 11 2nd 5th 4th
622 Calgary BMX AB Mcintyre Willoughby 7th - 8 5th 1st 2nd
11 Edmonton Bmx AB Owen Slavens 8th - 14 4th 3rd 7th
720 Red Deer BMX AB Owen Morris - 15 3rd 8th 4th
215 St. Albert Bmx AB Erik Klemmer - 16 7th 4th 5th
812 Edmonton BMX AB Evan Bidniak - 17 6th 6th 5th
930 Edmonton BMX AB Tate Baillie - 18 5th 7th 6th
207 Edmonton BMX AB Tristan Huish - 20 7th 7th 6th
10 AIRDRIE BMX AB Brydon Cameron
Racing for Cody
- 21 6th 8th 7th
208 Medicine Hat BMX AB Landon Andres - 23 8th 5th CR:10
619 COCHRANE BMX AB Konar Simpson` - 24 8th 6th CR:10

8 Intermediate Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
2X CALGARY BMX AB Carson Kowaski 1st - 3 1st 1st 1st
201 EDMONTON BMX AB Braxton Hubble 2nd - 10 3rd 3rd 4th
2 Airdrie Bmx AB Aiden Galley 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
108 OKOTOKS BMX AB Tristan Storey 4th - 4 2nd 1st 1st
701 Edmonton BMX AB Brendan Morgan 5th - 6 1st 2nd 3rd
202 Okotoks BMX AB Pacey Boone 6th - 10 3rd 4th 3rd
6 EDMONTON BMX AB Blake Lamarche 7th - 13 5th 4th 4th
817 Stony Plain BMX AB Drey Holinski 8th - 9 4th 3rd 2nd
5 Airdrie Bmx AB Atley Carson - 14 4th 5th 5th
N4 Airdrie Bmx AB Ty Ochitwa - 15 5th 5th 5th

8 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
611 RED DEER BMX AB Ryan Raymont 1 3 1st 1st 1st
AB3 Edmonton Bmx AB Gavin O'Brien
MOM AND DAD
2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 Okotoks Bmx AB Teagan Slapman 3 10 3rd 3rd 4th
AB2 CALGARY BMX AB Joey Michael Huber 4 11 4th 4th 3rd
AB 4 Edmonton BMX AB Devin Kauffman (8XF)
DelStar Contractors inc.
5 15 5th 5th 5th

9 Novice Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
124 COCHRANE BMX AB Max Ganakovsky 1st - 3 1st 1st 1st
723 STONY PLAIN BMX AB Dylan Devison 2nd - 5 2nd 2nd 1st
3 Medicine Hat BMX AB Cody Herter 3rd - 8 5th 1st 2nd
118 Calgary BMX AB Riley Kimmitt 4th - 7 1st 3rd 3rd
518 Medicine Hat BMX AB Isaiah Sehn 5th - 8 4th 2nd 2nd
214 Stony Plain BMX AB Hudson Winter 6th - 12 5th 3rd 4th
908 STONY PLAIN BMX AB Tysen Scheideman 7th - 11 3rd 5th 3rd
610 STONY PLAIN BMX AB Nathan Cox CR - 11 2nd 4th 5th
809 Stony Plain BMX AB Nicholas Macleod - 14 3rd 6th 5th
6 Calgary Bmx AB Owen Frank - 14 4th 4th 6th
303 STONY PLAIN BMX AB Vincent Assinger - 15 6th 5th 4th
106 Stony Plain BMX AB Colton Kay - ## CR:8 DNS DNS

9 Intermediate Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
7 Edmonton Bmx AB Tristin Pasitney
CHEMCO
1st - 4 2nd 1st 1st
407 CALGARY BMX AB Wout Rehorst 2nd - 10 5th 2nd 3rd
AB6 Red Deer Bmx AB Noah Boyko 3rd - 7 3rd 2nd 2nd
204 Stony Plain BMX AB Frank Doerr 4th - 12 2nd 5th 5th
6 St. Albert BMX AB Riley Robertson 5th - 8 1st 3rd 4th
9 Okotoks BMX AB Jaron Deering 6th - 12 4th 4th 4th
AB7 Medicine Hat BMX AB Ashton Lerner 7th - 3 1st 1st 1st
122 Club Unknown ? John Sansom 8th - 9 4th 3rd 2nd
517 ST. ALBERT BMX AB Liam Gorman
S/B Productions
- 15 DNF:5 7th 3rd
916 RED DEER BMX AB Ethan Glenn - 15 3rd 5th 7th
12 EDMONTON BMX AB Hunter Offenberger
D n T Trucking, Fort Saskatchewan Edson
- 17 6th 6th 5th
04 EDMONTON BMX AB Caleb Jones
Velocity Cycle
- 17 7th 4th 6th
303 STONY PLAIN BMX AB Dylan Assinger - ## CR:9 DNS DNS
3 Edmonton BMX AB Julien Dube
Park Cycle
- ## CR:9 DNS DNS

9 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Stony Plain BMX AB Sebastian Webb 1 3 1st 1st 1st
201 Edmonton Bmx AB Mathieu Ducharme 2 7 3rd 2nd 2nd
4 Edmonton BMX AB Simon Neufeld 3 8 2nd 3rd 3rd
N7 CALGARY BMX AB Jacob Berarducci
Artifex Construction/GHP
4 13 4th 4th 5th
5 Lethbridge Bmx AB Troy Williams
DW's Delux Sammiches OR Chikin
5 14 5th 5th 4th
AB5 EDMONTON BMX AB Evan Erickson
Velocity Cycle
6 18 6th 6th 6th
AB1 Edmonton BMX AB Amber Hupka (9XF)
Velocity cycle
7 21 7th 7th 7th
AB2 COCHRANE BMX AB Braelynn Mann (9XF)
Artisan Scapes
8 24 8th 8th 8th

10 Novice Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
311X STONY PLAIN BMX AB Cody Falardeau 1st - 4 1st 1st 2nd
4 Medicine Hat BMX AB Gavin Bacon
Spider Electric
2nd - 7 3rd 3rd 1st
321 Stony Plain BMX AB Jacob Featherstone 3rd - 10 3rd 4th 3rd
106 STONY PLAIN BMX AB Colton Kay 4th - 3 1st 1st 1st
305 Medicine Hat BMX AB Jakub Wallace 5th - 7 2nd 2nd 3rd
205 EDMONTON BMX AB Gavin Otsuji 6th - 9 2nd 3rd 4th
920 LETHBRIDGE BMX AB Chayce Mihalicz
Integrity Wheels
7th - 8 4th 2nd 2nd
812 Airdrie Bmx AB Brady Esau 8th - 12 4th 4th 4th
7 EDMONTON BMX AB Duncan Nield - 15 5th 5th 5th
311 STONY PLAIN BMX AB Parker Falardeau - ## CR:7 DNS DNS

10 Intermediate Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 Club Unknown ? Aiden Stranks 1st - 3 1st 1st 1st
7 Edmonton Bmx AB Eliot Slavens 2nd - 4 1st 2nd 1st
12 Airdrie Bmx AB Liam Mullett 3rd - 5 2nd 1st 2nd
8 STONY PLAIN BMX AB Owen Fedyniak 4th - 7 2nd 3rd 2nd
724 STONY PLAIN BMX AB Kaleb Schulz 5th - 9 3rd 3rd 3rd
013 Club Unknown ? Zackery Worbeck (Blair) 6th - 10 3rd 4th 3rd
13 Edmonton BMX AB Zachary Hogan 7th - 13 4th 5th 4th
11 Club Unknown ? Ethan Reuer 8th - 11 4th 2nd 5th
317 RED DEER BMX AB Deacyn Park - 15 5th 6th 4th
5 CALGARY BMX AB Colten Richter
Partridge Animal Services
- 15 5th 4th 6th
05 EDMONTON BMX AB Lucas Kauffman
DelStar Contractors inc.
- 16 6th 5th 5th
2 Airdrie Bmx AB Nicholas Moodoo
RDM DISTRIBUTORS INC.
- 18 6th 6th 6th

10 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Red Deer Bmx AB William Welikoklad
CRUPI CANADA
1 3 1st 1st 1st
AB1 Edmonton BMX AB Matthew Morgan 2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 Lethbridge BMX AB Joshua Dublanko
www.capturefamilymoments.com digital st
3 10 3rd 4th 3rd
AB6 Okotoks Bmx AB Rylan Slapman 4 11 4th 3rd 4th
AB4 RED DEER BMX AB Lindsay Hall (10XF) 5 15 5th 5th 5th

11 Novice Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
221 EDMONTON BMX AB Nathanial Otsuji 1st - 3 1st 1st 1st
718 Club Unknown ? Nicolas Hammer 2nd - 3 1st 1st 1st
724 STONY PLAIN BMX AB Cole Eaton 3rd - 7 2nd 2nd 3rd
529 Stony Plain BMX AB Dallas Smith 4th - 7 2nd 3rd 2nd
621 Club Unknown ? Jack Hagarty 5th - 7 3rd 2nd 2nd
518 RED DEER BMX AB Zachary Repp 6th - 12 4th 5th 3rd
220 Airdrie Bmx AB Eli Dueckman 7th - 11 3rd 3rd 5th
5 Medicine Hat BMX AB Ben Lloyd-Stewart - 12 4th 4th 4th
119 RED DEER BMX AB Jordan Murfitt - 13 5th 4th 4th

11 Intermediate Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 Airdrie Bmx AB Josh Galley 1 4 1st 2nd 1st
210 Calgary Bmx AB Benjamin Bessel
VULTURE ENERGY LTD.
2 5 2nd 1st 2nd
AB6 Calgary BMX AB Josh Ukrainetz
VULTURE ENERGY
3 10 3rd 3rd 4th
512 EDMONTON BMX AB Ethan Brost 4 13 6th 4th 3rd
6 Edmonton Bmx AB Taryk Janke
Velocity
5 16 5th 5th 6th
807 ST. ALBERT BMX AB Matthew Mcmurdo 6 17 4th 8th 5th
5 OKOTOKS BMX AB Darren Commandeur 7 20 7th 6th 7th
03 AIRDRIE BMX AB Sidney Englot 8 23 8th 7th 8th

11 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 Stony Plain BMX AB Conner Oliver 1 4 1st 2nd 1st
N2 CALGARY BMX AB Nicholas Berarducci
Artifex Construction/GHP
2 6 2nd 1st 3rd
AB1 CALGARY BMX AB Brandon Mathies Huber 3 8 3rd 3rd 2nd

12 Intermediate Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
5 Okotoks Bmx AB Kieran Slapman 1 4 1st 1st 2nd
AB3 AIRDRIE BMX AB Alexander Tyssen 2 5 2nd 2nd 1st
531 STONY PLAIN BMX AB Damien Wilding 3 12 4th 5th 3rd
8 RED DEER BMX AB Owen Green 4 13 5th 4th 4th
625 OKOTOKS BMX AB Thomas Frank 5 14 3rd 3rd 8th
016 OKOTOKS BMX AB Caleb Boone 6 19 6th 6th 7th
10 Calgary Bmx AB Jordan Rocheleau 7 20 8th 7th 5th
10X MEDICINE HAT BMX AB Hunter Golden 8 21 7th 8th 6th

12 Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Calgary BMX AB Justin Scott 1st - 3 1st 1st 1st
N6 EDMONTON BMX AB Connor Wensel 2nd - 7 1st 2nd 4th
AB4 Calgary Bmx AB Benjamin Nelson 3rd - 9 3rd 4th 2nd
123 Calgary Bmx AB Adam Hosie
Wulfsport
4th - 10 5th 2nd 3rd
N3 AIRDRIE BMX AB Zachary Ryan
RT mudding
5th - 7 2nd 4th 1st
AB1 EDMONTON BMX AB Parker Mcelheran
Crupi/Alberta Team
6th - 7 2nd 3rd 2nd
409 Club Unknown ? Ethan Adams 7th - 7 3rd 1st 3rd
AB5 Cochrane BMX AB Connor Murphy - 11 4th 3rd 4th
N7 Calgary Bmx AB Brendan Vanderkuip
Foo Gate
- 14 4th 5th 5th

13 Novice Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 Club Unknown ? Chase Bainard-Begin
Atomic Improv
1 3 1st 1st 1st
615 Stony Plain BMX AB Dakota Gagne (12NM) 2 7 3rd 2nd 2nd
2 Airdrie Bmx AB Jack Zruna (12NM) 3 9 2nd 3rd 4th
518 Airdrie Bmx AB Sebastian Richards 4 13 6th 4th 3rd
202 Stony Plain BMX AB Devon Smith 5 17 7th 5th 5th
4 EDMONTON BMX AB Ethan Nield 6 18 4th 8th 6th
906 Stony Plain BMX AB Evan Macleod 7 18 5th 6th 7th
5 Club Unknown ? Ethan Workun
ATOMIC IMPROV
8 23 8th 7th 8th

13 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
4 Edmonton BMX AB Kellen Raas 1 4 1st 2nd 1st
619 EDMONTON BMX AB Dylan Rowland 2 8 2nd 3rd 3rd
012 COCHRANE BMX AB Riley May
Kojah powdercoating
3 9 3rd 4th 2nd
905 Club Unknown ? Taye Neish 4 9 4th 1st DNF:4

13 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 Calgary Bmx AB Jacob Thibodeau
Alberta Provincial Team
1 3 1st 1st 1st
122 Cochrane BMX AB Lukas Becker 2 6 2nd 2nd 2nd
AB1 ? Jacob Funk
GHP CANADA
3 10 4th 3rd 3rd
AB3 EDMONTON BMX AB Mackenzie Mota
Velocity Cycle
4 11 3rd 4th 4th
AB4 Red Deer Bmx AB Jack Snape 5 17 5th 6th 6th
AB5 STONY PLAIN BMX AB Austin Wladyka
Sea can containers ltd.
6 18 6th 5th 7th
AB6 CALGARY BMX AB Justin Terry 7 19 7th 7th 5th

14 Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 MEDICINE HAT BMX AB Nicholas Doehring 1 3 1st 1st 1st
121 Edmonton BMX AB Austyn Locke 2 6 2nd 2nd 2nd
117 Airdrie Bmx AB Luke Esau 3 9 3rd 3rd 3rd

14 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
2 Airdrie Bmx AB James Zruna 1 3 1st 1st 1st
1 Airdrie Bmx AB Jordan Harris 2 7 2nd 2nd 3rd
6 Medicine Hat BMX AB Jesseppe Herter 3 8 3rd 3rd 2nd
217 AIRDRIE BMX AB Reese Rabchak 4 12 4th 4th 4th

14 Expert Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 COCHRANE BMX AB Steven Sweet 1st - 4 2nd 1st 1st
6 Edmonton Bmx AB Brett Ducharme 2nd - 4 1st 2nd 1st
N3 STONY PLAIN BMX AB Luke Haggart
Neathway Medal Mounting
3rd - 10 3rd 2nd 5th
426 Stony Plain BMX AB Levi Satermo 4th - 4 1st 1st 2nd
N6 Calgary Bmx AB Corbin Ruthven 5th - 11 4th 5th 2nd
621 EDMONTON BMX AB Raine Brost
Velosity
6th - 11 4th 4th 3rd
03 EDMONTON BMX AB Jared Perry
Velocity Cycle
7th - 10 2nd 4th 4th
505 Edmonton BMX AB Tyler Hupka
Velocity cycle
8th - 11 5th 3rd 3rd
AB7 CALGARY BMX AB Brayden Wasyliw - 12 3rd 5th 4th
AB4 Cochrane ? Kaleb Mann
Artisan Scapes
- 15 5th 3rd CR:7

15 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 CALGARY BMX AB Brodie Kerfoot
b and p
1 3 1st 1st 1st
3 OKOTOKS BMX AB Nicholas Frank 2 6 2nd 2nd 2nd
2 St. Albert BMX AB Michael Webb 3 9 3rd 3rd 3rd
028 RED DEER BMX AB Cole Malcolm 4 12 4th 4th 4th

15 Expert Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 St. Albert Bmx AB Deven Kawa
VELOCITY CYCLE
1st - 4 1st 2nd 1st
N5 RED DEER BMX AB Cody Pratt
DUCKERINGS TRANSPORT
2nd - 4 2nd 1st 1st
AB7 Stony Plain BMX AB Bailey Sproxton 3rd - 8 2nd 3rd 3rd
AB4 Airdrie Bmx AB River Peacock
Athletic Spirit Inc
4th - 7 3rd 1st 3rd
5 Medicine Hat BMX AB Kirby Phillips
Phillips Excavating Ltd.
5th - 12 4th 4th 4th
N8 CALGARY BMX AB Carter Pastuszko
GHP
6th - 7 3rd 2nd 2nd
8 Lethbridge Bmx AB Blake Kempenaar
Yess. Shakelee
7th - 11 4th 5th 2nd
9 RED DEER BMX AB Coleman Komula 8th - 9 1st 4th 4th
504 CALGARY BMX AB Cody Knappe
B&P Cycle
- 13 5th 3rd 5th
704 Stony Plain Bmx AB Tristyn Sichkaryk - 16 5th 6th 5th
11 Lethbridge Bmx AB Tyler Enns - 17 6th 5th 6th

16 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Medicine Hat BMX AB Lance Tessier 1 3 1st 1st 1st
214 Stony Plain BMX AB Ross Tomlinson 2 6 2nd 2nd 2nd
3 Red Deer Bmx AB Austin Trohan 3 11 3rd DNF:3 CR:5

16 Expert Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 ? Taylor Otterson 1st - 6 2nd 2nd 2nd
N6 St. Albert Bmx AB Kiran Kawa
VELOCITY CYCLE
2nd - 7 4th 2nd 1st
AB4 Club Unknown ? Kylar Van Ee
Bert and Macs
3rd - 6 3rd 1st 2nd
AB6 Medicine Hat Bmx AB Branden Lachapelle 4th - 10 3rd 3rd 4th
W5 AIRDRIE BMX AB Daina Tuchscherer (16XF)
Factory Pure / Alberta Bicycle
5th - 9 2nd 3rd 4th
8 ST. ALBERT BMX AB Chase Harrison
Crupi Team Green Canada
6th - 13 5th 5th 3rd
AB7 RED DEER BMX AB James Sekora
DOUBLECROSS BIKES
7th - 8 1st 4th 3rd
AB5 Club Unknown ? Evan Mottershead
GHP
8th - 3 1st 1st 1st
320 Club Unknown ? Jordan Delaney
ROK
- 14 5th 4th 5th
601 LETHBRIDGE BMX AB Kenzie Roberts (16NF) - 16 6th 5th 5th
427 Club Unknown ? Fraser Hurley - 16 4th 6th 6th

17 to 24 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
401 AIRDRIE BMX AB Brandon Kerik 1 3 1st 1st 1st
AB4 Club Unknown ? Bryan Bullivant 2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 Medicine Hat BMX AB Lance Phillips
Phillips Excavating Ltd.
3 9 3rd 3rd 3rd
9 Stony Plain BMX AB Jared Sproxton 4 12 4th 4th 4th
7 ST. ALBERT BMX AB Devon Vickery 5 15 5th 5th 5th
220 MEDICINE HAT BMX AB Tylend Lloyd 6 18 6th 6th 6th
613 AIRDRIE BMX AB Braden Karish
Shaklee Performance/YESS/TLD
- ## CR:9 7th DNS

30+ Novice Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
020 Club Unknown ? Scott Olmstead 1st - 5 2nd 1st 2nd
807 Airdrie Bmx AB Jon Ochitwa
Nema International
2nd - 3 1st 1st 1st
818 OKOTOKS BMX AB Clayton Storey 3rd - 6 1st 2nd 3rd
N7 Calgary Bmx AB James Vanderkuip
Foo Gate
4th - 5 2nd 2nd 1st
612 Club Unknown ? Rob Veleti 5th - 9 3rd 3rd 3rd
221 ST. ALBERT BMX AB Frank Van Staalduinen 6th - 10 5th 3rd 2nd
315 Club Unknown ? Shane Carson 7th - 12 4th 4th 4th
412 Red Deer Bmx AB Trever Malcolm 8th - 11 3rd 4th 4th
730 Velocity CC ? Allan Plesniarski
Velocity Cycle
- 14 4th 5th 5th
AB4 Edmonton Bmx AB Michelle Tower (17+NF) - ## CR:8 DNS 5th
4 Edmonton BMX AB Jeff Meade - ## CR:8 DNS DNS

30+ Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
108 Edmonton BMX AB Kyle Pickersgill 1 4 1st 1st 2nd
130 Lethbridge Bmx AB Darren Williams
Dw's Delux Sammiches OR Chikin
2 5 2nd 2nd 1st
N1 ? Brian Otterson 3 11 5th 3rd 3rd
1 Okotoks Bmx AB Kenny Mcalister (30+IM)
RollFab Industries
4 11 3rd 4th 4th
AB3 Edmonton BMX AB Adam Knight (29XM)
Velocity cycle
5 14 4th 5th 5th
102 EDMONTON BMX AB Stuart Knight (29IM)
Velocity
6 18 6th 6th 6th

Cruiser 10 to 12 Male (2 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 CALGARY BMX AB Benjamin Nelson 1 4 1st 1st 2nd
230 EDMONTON BMX AB Caleb Jones (9CM)
Velocity Cycle
2 5 2nd 2nd 1st

Cruiser 15 and 16 Male (2 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
2 CALGARY BMX AB Brodie Kerfoot
b and p
1 3 1st 1st 1st
621 EDMONTON BMX AB Raine Brost (13-14MC)
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd

Cruiser 17 to 29 Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Medicine Hat BMX AB Lance Phillips
Phillips Excavating Ltd.
1 3 1st 1st 1st
922 Club Unknown ? Dylan Brown
bert and macs candie co
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 EDMONTON BMX AB Adam Knight
Velocity Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 35 to 39 Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Park Cycle ? Kieran Ards 1 4 1st 2nd 1st
525 Edmonton Bmx AB Ron Scott 2 8 5th 1st 2nd
11 CALGARY BMX AB Calvin Kimmitt 3 9 2nd 4th 3rd
AB4 Edmonton Bmx AB Chad Erickson 4 13 4th 5th 4th
712 Club Unknown ? Nick Gauthier (30-34MC) 5 13 3rd 3rd CR:7

Cruiser 45 to 49 Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
130 Lethbridge Bmx AB Darren Williams
DW's Delux Sammiches OR Chikin
1st - 3 1st 1st 1st
N1 ? Brian Otterson 2nd - 3 1st 1st 1st
305 RED DEER BMX AB Peter Snape 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
125 CALGARY BMX AB Bruno Stappers (40-44MC) 4th - 7 2nd 3rd 2nd
714 Calgary Bmx AB Darcy Frank 5th - 10 3rd 4th 3rd
AB05 EDMONTON BMX AB Darren Ozubko 6th - 10 3rd 2nd 5th
AB06 Edmonton BMX AB Robert Hogan 7th - 11 5th 3rd 3rd
713 Medicine Hat BMX AB Andrew Bacon (40-44MC) 8th - 13 4th 5th 4th
AB5 Edmonton BMX AB Michael Dube
Park Cycle
- ## CR:7 DNS DNS
2 Edmonton BMX AB Jeff Meade - ## CR:7 DNS DNS

Cruiser 35 to 39 Female (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Lethbridge Bmx AB Deborah Williams (40-44FC)
DW's Delux Sammiches OR Chikin
1 3 1st 1st 1st
AB2 EDMONTON BMX AB Jody Mota
Velocity Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
326 Airdrie Bmx AB Rhonda Grenier (30-34FC) 3 9 3rd 3rd 3rd
317 Airdrie Bmx AB Jackie Ochitwa
With A Twist Balloon Creations
4 12 4th 4th 4th
407 Airdrie Bmx AB Kreshka Young 5 16 5th 5th 6th
AB1 Edmonton Bmx AB Michelle Tower 6 17 6th 6th 5th
708 LETHBRIDGE BMX AB Tasha Enns (40-44FC) 7 21 7th 7th 7th
AB3 EDMONTON BMX AB Melanie Dube
Park Cycle
- ## CR:10 DNS DNS

Top of Report