End of Report

Stony Plain 2013 Provincial #3

Alberta BMX

BMX EVENT MANAGER, Report Created 17/Aug/2013 15:34:47

FULL RESULTS

Total Entries = 362

Total Riders = 346

Junior Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Calgary Bmx AB Eliane MCADAM 1 4 1st 1st 2nd
N1 Calgary Bmx AB Morgan MCADAM 2 5 2nd 2nd 1st
03 MEDICINE HAT BMX AB Yvonne KINGSTON
GHP/Dirty Deeds
3 9 3rd 3rd 3rd

Junior Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
529 Airdrie Bmx AB Tanner VANDENHOVEN
Shaklee yess tld
1 4 2nd 1st 1st
N06 EDMONTON BMX AB Raymond (Ray) FENWICK
Team Alberta
2 6 1st 2nd 3rd
672 AIRDRIE BMX AB Justin TUCHSCHERER
B&P
3 9 4th 3rd 2nd
13 CALGARY BMX AB Dominic GACCIOLI
FooGate
4 11 3rd 4th 4th

Elite Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
72 Medicine Hat BMX AB Chelsea KINGSTON
GHP/Dirty Deeds
1 3 1st 1st 1st
414 OKOTOKS BMX AB Jocelyn RUTKO 2 7 2nd 2nd 3rd
780 Edmonton Bmx AB Cassidy MONAGHAN 3 8 3rd 3rd 2nd

Elite Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
780 Club Unknown ? Mitchell WARKEN 1 3 1st 1st 1st
217 Edmonton Bmx AB Jeff JACOBSEN
Rockstar Energy, Foo Gate, Crupi Canada
2 7 2nd 3rd 2nd
N07 Calgary Bmx AB Louis CHARTRAIN
LJ. Edwards Consulting, B&P Cycle, Elite
3 10 3rd 4th 3rd
803 CALGARY BMX AB Adam BOURNS
GHP
4 10 4th 2nd 4th
368 Okotoks BMX AB Cameron HELM 5 15 5th 5th 5th

6 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
320 Stony Plain BMX AB Jalyn HOLINSKI 1 3 1st 1st 1st
603 EDMONTON BMX AB Taryn BAILLIE 2 8 3rd 3rd 2nd
612 OKOTOKS BMX AB Cadence STOREY 3 9 4th 2nd 3rd
626 CALGARY BMX AB Juliet LAWFORD (5NF) 4 10 2nd 4th 4th

7 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 Airdrie Bmx AB Sydney SMITH 1 3 1st 1st 1st
908 Edmonton BMX AB Natalia REID 2 6 2nd 2nd 2nd
212 Airdrie Bmx AB Lydia ENGLOT 3 10 3rd 4th 3rd
427 STONY PLAIN BMX AB Taya GORDON 4 11 4th 3rd 4th

8 Novice Female (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Airdrie Bmx AB Mykena WALKER 1st - 4 1st 2nd 1st
513 RED DEER BMX AB Devon MURFITT 2nd - 8 3rd 3rd 2nd
722 Club Unknown ? Hallie GAUTHIER 3rd - 5 2nd 1st 2nd
N3 Club Unknown ? Abygale REEVE
Under Armour
4th - 3 1st 1st 1st
220 Airdrie Bmx AB Skyla GRENIER 5th - 9 4th 2nd 3rd
0716 OKOTOKS BMX AB Jade CONLIN-HILL 6th - 10 2nd 5th 3rd
AB5 Medicine Hat BMX AB Abby BACON 7th - 10 3rd 3rd 4th
O11 Club Unknown ? Kaylynn BAINARD-NOBES - 13 5th 4th 4th
326 STONY PLAIN BMX AB Abbigail EATON - 13 4th 4th 5th

9 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 Okotoks BMX AB Sophia GIBBS 1 4 2nd 1st 1st
321 Stony Plain BMX AB Sierra GAGNE 2 6 1st 2nd 3rd
230 Edmonton BMX AB Delaney JONES
Velocity Cycle
3 8 3rd 3rd 2nd
AB7 Cochrane BMX AB Kaylee MAY 4 12 4th 4th 4th

11 Novice Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
925 Edmonton BMX AB Emma WORKUN
ATOMIC IMPROV
1 3 1st 1st 1st
509 Club Unknown ? Alexandra REEVE (10NF)
Under Armour
2 9 4th 2nd 3rd
AB5 CALGARY BMX AB Tegan COLLINS 3 9 2nd 3rd 4th
325 Club Unknown ? Faith OTTERSON 4 12 3rd 4th 5th
AB3 RED DEER BMX AB Molly SIMPSON 5 16 DNF:6 CR:8 2nd
601 Okotoks BMX AB Willow POINTEN 6 16 5th 5th 6th

13 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 AIRDRIE BMX AB Mackenzie CAMERON
Racing for Cody
1 3 1st 1st 1st
AB5 MEDICINE HAT BMX AB Geneva GRONDIN (12NF)
Kenco Homes
2 7 3rd 2nd 2nd
116 Edmonton BMX AB Tegan PASITNEY (12NF)
CHEMCO
3 8 2nd 3rd 3rd

13 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 St. Albert Bmx AB Avriana HEBERT
TEAM ALBERTA
1 3 1st 1st 1st
AB3 Lethbridge Bmx AB Kendra ENNS 2 7 2nd 3rd 2nd
AB4 Calgary BMX AB Kelly Ann HEUGHAN 3 8 3rd 2nd 3rd
N4 Stony Plain BMX AB Jensen SPROXTON 4 13 DNF:5 4th 4th
922 Velocity CC ? Alexandra PLESNIARSKI
Velocity Cycle
5 14 4th 5th 5th

14 Expert Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
W8 ST. ALBERT BMX AB Cayleigh VAN STAALDUINEN
Team Alberta
1 3 1st 1st 1st
AB7 LETHBRIDGE BMX AB Jordan JENSEN
Energy Bobcat Service
2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 Medicine Hat BMX AB Jessalyn PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
3 11 4th 4th 3rd
AB3 ST. ALBERT BMX AB Vanessa WHALING
XanGo
4 13 3rd 3rd 7th
5 Medicine Hat BMX AB Tanielle GOLDEN 5 15 5th 6th 4th
AB6 Calgary Bmx AB Mckayla ROCHELEAU (14NF) 6 16 6th 5th 5th
4 Calgary Bmx AB Kiera ROXBURGH (14NF) 7 20 7th 7th 6th

15 Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Lethbridge BMX AB Kiana VAN EE
Bert and Macs
1 3 1st 1st 1st
AB7 Edmonton Bmx AB Madeline KUSS 2 7 2nd 2nd 3rd
AB6 Medicine Hat BMX AB Ciarra LLOYD 3 8 3rd 3rd 2nd
N2 Calgary Bmx AB Brianne VANDERKUIP
Alberta Performance Team Foo Gate
- ## CR:6 DNS DNS

6 Novice Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
111 Medicine Hat BMX AB Tyson LERNER 1 3 1st 1st 1st
626 CALGARY BMX AB Byron ZURBRIGGEN 2 7 2nd 2nd 3rd
AB2 COCHRANE BMX AB Ethan MANN
Artisan Scapes
3 8 3rd 3rd 2nd
531 STONY PLAIN BMX AB Nathan KENTEL 4 13 5th 4th 4th
AB6 CALGARY BMX AB Stijn REHORST 5 14 4th 5th 5th
101 Airdrie Bmx AB Lucas ENGLOT (5NM) 6 20 7th 7th 6th
927 Medicine Hat BMX AB Brolin VANDERSPRUIT 7 20 6th 6th 8th
618 STONY PLAIN BMX AB Parx GORDON (5NM) 8 23 8th 8th 7th

6 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Okotoks Bmx AB Ryan CHIRZYNSKI 1 5 1st 3rd 1st
AB4 Edmonton BMX AB Jacob DUBE
Park Cycle
2 6 2nd 1st 3rd
AB5 Edmonton BMX AB Lachlan BRENNER 3 7 3rd 2nd 2nd

7 Novice Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
529 Club Unknown ? Kaige RUDICHUK 1st - 3 1st 1st 1st
7 EDMONTON BMX AB Jaxon SPENCE 2nd - 4 1st 1st 2nd
123 Stony Plain BMX AB Cameron WHITE
none
3rd - 11 2nd 2nd CR:7
710 Airdrie Bmx AB Matthias YOUNG 4th - 11 4th 3rd 4th
929 EDMONTON BMX AB Thomas SCHWABE 5th - 10 3rd 4th 3rd
926 RED DEER BMX AB Jacob VELETI 6th - 13 5th 5th 3rd
6 Okotoks Bmx AB Easton MCALISTER
RollFab Industries
7th - 8 3rd 3rd 2nd
801 Stony Plain BMX AB Hayden WESTEROTH 8th - 5 2nd 2nd 1st
225 RED DEER BMX AB Christopher Lorne MORRIS - 13 4th 4th 5th
4 Stony Plain BMX AB Braedan OLIVER - 14 5th 5th 4th

7 Intermediate Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
111 ST. ALBERT BMX AB Connor PLEICH
Massey Sewing Machines
1st - 9 1st CR:7 1st
AB3 CALGARY BMX AB Luke LAWFORD 2nd - 7 1st 2nd 4th
AB7 Edmonton Bmx AB Brody SCOTT 3rd - 8 3rd 3rd 2nd
608 Calgary BMX AB Oliver JACKSON 4th - 5 2nd 1st 2nd
AB5 RED DEER BMX AB Eric HUNTER 5th - 11 4th 4th 3rd
421 Stony Plain BMX AB Brayden RUDELICH 6th - 11 5th 3rd 3rd
3 Club Unknown ? Shayne HALL 7th - 10 4th 2nd 4th
AB8 RED DEER BMX AB Silas PRICE 8th - 4 2nd 1st 1st
626 Medicine Hat BMX AB Quade VANDERSPRUIT - 12 3rd 4th 5th
02 EDMONTON BMX AB Hudson O'BRIEN
MOM AND DAD
- 15 5th 5th 5th

7 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Stony Plain BMX AB Logan WEBB 1 3 1st 1st 1st
AB2 Edmonton BMX AB Austen WENSEL 2 6 2nd 2nd 2nd
920 Calgary Bmx AB Hailey TREMEL (7XF)
Crupi Canada
3 9 3rd 3rd 3rd
313 Calgary Bmx AB Aurora ROCHELEAU (7XF) 4 12 4th 4th 4th

8 Novice Male (17 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
528 Okotoks Bmx AB Karsten CHIRZYNSKI 1st 1st - 6 1st 1st 4th
530 RED DEER BMX AB Joron DYOK 2nd 1st - 6 1st 3rd 2nd
520 Red Deer BMX AB Tyson WAKALUK 3rd 3rd - 9 2nd 4th 3rd
215 St. Albert Bmx AB Erik KLEMMER 4th 4th - 12 3rd 3rd 6th
720 Red Deer BMX AB Owen MORRIS 5th 4th - 12 2nd 5th 5th
622 Calgary BMX AB Mcintyre WILLOUGHBY 6th 3rd - 8 4th 2nd 2nd
708 CALGARY BMX AB Kohen SCHUMLICK 7th 2nd - 8 3rd 2nd 3rd
527 Airdrie Bmx AB Noah SUTHERLAND 8th 2nd - 3 1st 1st 1st
228 Medicine Hat BMX AB Noah SEHN 5th - 10 5th 3rd 2nd
11 Edmonton Bmx AB Owen SLAVENS 5th - 11 4th 2nd 5th
602 LETHBRIDGE BMX AB Hesston BATES 6th - 4 2nd 1st 1st
208 Medicine Hat BMX AB Landon ANDRES 6th - 8 3rd 4th 1st
619 COCHRANE BMX AB Konar SIMPSON` - - 13 4th 6th 3rd
812 Edmonton BMX AB Evan BIDNIAK - - 13 5th 4th 4th
207 Edmonton BMX AB Tristan HUISH - - 15 6th 5th 4th
10 AIRDRIE BMX AB Brydon CAMERON
Racing for Cody
- - 16 5th 6th 5th
930 Edmonton BMX AB Tate BAILLIE - - 17 6th 5th 6th

8 Intermediate Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
2X CALGARY BMX AB Carson KOWASKI 1st - 3 1st 1st 1st
2 Airdrie Bmx AB Aiden GALLEY 2nd - 4 2nd 1st 1st
108 OKOTOKS BMX AB Tristan STOREY 3rd - 8 3rd 3rd 2nd
701 Edmonton BMX AB Brendan MORGAN 4th - 9 2nd 4th 3rd
817 Stony Plain BMX AB Drey HOLINSKI 5th - 12 4th 5th 3rd
201 EDMONTON BMX AB Braxton HUBBLE 6th - 11 1st 6th 4th
AB8 CALGARY BMX AB Torin COLLINS 7th - 10 6th 2nd 2nd
202 Okotoks BMX AB Pacey BOONE 8th - 10 3rd 2nd 5th
N4 Airdrie Bmx AB Ty OCHITWA - 12 5th 3rd 4th
6 EDMONTON BMX AB Blake LAMARCHE - 15 5th 4th 6th
5 Airdrie Bmx AB Atley CARSON - 16 6th 5th 5th
906 RED DEER BMX AB Jack WELIKOKLAD
CRUPI CANADA
- ## 4th CR:8 DNS

8 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
611 RED DEER BMX AB Ryan RAYMONT 1 3 1st 1st 1st
AB5 Okotoks Bmx AB Teagan SLAPMAN 2 9 3rd 3rd 3rd
AB2 CALGARY BMX AB Joey Michael HUBER 3 10 CR:6 2nd 2nd
AB3 Edmonton Bmx AB Gavin O'BRIEN
MOM AND DAD
4 12 2nd DNF:4 CR:6

9 Novice Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
124 COCHRANE BMX AB Max GANAKOVSKY 1st - 3 1st 1st 1st
518 Medicine Hat BMX AB Isaiah SEHN 2nd - 7 3rd 2nd 2nd
3 Medicine Hat BMX AB Cody HERTER 3rd - 3 1st 1st 1st
908 STONY PLAIN BMX AB Tysen SCHEIDEMAN 4th - 10 3rd 4th 3rd
214 Stony Plain BMX AB Hudson WINTER 5th - 9 2nd 3rd 4th
6 Calgary Bmx AB Owen FRANK 6th - 9 4th 3rd 2nd
7 EDMONTON BMX AB Kaydan SPENCE 7th - 11 4th 4th 3rd
118 Calgary BMX AB Riley KIMMITT CR - 9 2nd 2nd 5th
303 STONY PLAIN BMX AB Vincent ASSINGER - 14 5th 5th 4th
809 Stony Plain BMX AB Nicholas MACLEOD - 15 5th 5th 5th

9 Intermediate Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
7 Edmonton Bmx AB Tristin PASITNEY
CHEMCO
1st - 5 2nd 1st 2nd
407 CALGARY BMX AB Wout REHORST 2nd - 4 1st 2nd 1st
AB6 Red Deer Bmx AB Noah BOYKO 3rd - 5 1st 2nd 2nd
AB7 Medicine Hat BMX AB Ashton LERNER 4th - 5 3rd 1st 1st
204 Stony Plain BMX AB Frank DOERR 5th - 9 2nd 4th 3rd
6 St. Albert BMX AB Riley ROBERTSON 6th - 13 4th 3rd 6th
916 RED DEER BMX AB Ethan GLENN 7th - 12 3rd 4th 5th
04 EDMONTON BMX AB Caleb JONES
Velocity Cycle
8th - 14 5th 3rd 6th
9 Okotoks BMX AB Jaron DEERING - 15 7th 5th 3rd
122 Club Unknown ? John SANSOM - 15 6th 5th 4th
3 Edmonton BMX AB Julien DUBE
Park Cycle
- 15 4th 7th 4th
723 Stony Plain BMX AB Dylan DEVISON - 16 5th 6th 5th
303 STONY PLAIN BMX AB Dylan ASSINGER - ## DNF:6 CR:8 DNS

9 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Stony Plain BMX AB Sebastian WEBB 1 3 1st 1st 1st
201 Edmonton Bmx AB Mathieu DUCHARME 2 7 2nd 3rd 2nd
4 Edmonton BMX AB Simon NEUFELD 3 8 3rd 2nd 3rd
AB5 EDMONTON BMX AB Evan ERICKSON
Velocity Cycle
4 14 5th 4th 5th
N7 CALGARY BMX AB Jacob BERARDUCCI
Artifex Construction/GHP
5 15 4th 5th 6th
5 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
DW's Delux Sammiches OR Chikin
6 16 6th 6th 4th
AB1 Edmonton BMX AB Amber HUPKA (9XF)
Velocity cycle
7 21 7th 7th 7th
AB2 COCHRANE BMX AB Braelynn MANN (9XF)
Artisan Scapes
8 24 8th 8th 8th

10 Novice Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
13 Club Unknown ? Zackery WORBECK (BLAIR) 1st - 3 1st 1st 1st
4 Medicine Hat BMX AB Gavin BACON
Spider Electric
2nd - 8 2nd 2nd 4th
311X STONY PLAIN BMX AB Cody FALARDEAU 3rd - 3 1st 1st 1st
013 CALGARY BMX AB Ayden SCHUMLICK 4th - 7 3rd 2nd 2nd
305 Medicine Hat BMX AB Jakub WALLACE 5th - 8 2nd 3rd 3rd
812 Airdrie Bmx AB Brady ESAU 6th - 13 5th 4th 4th
205 EDMONTON BMX AB Gavin OTSUJI 8th - 10 3rd 5th 2nd
321 Stony Plain BMX AB Jacob FEATHERSTONE 8th - 10 4th 3rd 3rd
920 LETHBRIDGE BMX AB Chayce MIHALICZ
Integrity Wheels
- 15 6th 4th 5th
311 STONY PLAIN BMX AB Parker FALARDEAU - 15 4th 5th 6th
7 EDMONTON BMX AB Duncan NIELD - 16 5th 6th 5th

10 Intermediate Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 Club Unknown ? Aiden STRANKS 1st - 3 1st 1st 1st
7 Edmonton Bmx AB Eliot SLAVENS 2nd - 5 1st 2nd 2nd
AB8 Airdrie Bmx AB Tyler SMITH 3rd - 5 2nd 2nd 1st
12 Airdrie Bmx AB Liam MULLETT 4th - 6 2nd 1st 3rd
8 STONY PLAIN BMX AB Owen FEDYNIAK 5th - 11 4th 3rd 4th
724 STONY PLAIN BMX AB Kaleb SCHULZ 6th - 13 3rd 4th 6th
2 Airdrie Bmx AB Nicholas MOODOO
RDM DISTRIBUTORS INC.
7th - 9 3rd 3rd 3rd
11 Club Unknown ? Ethan REUER 8th - 12 5th 5th 2nd
5 CALGARY BMX AB Colten RICHTER
Partridge Animal Services
- 14 5th 4th 5th
13 Edmonton BMX AB Zachary HOGAN - 15 6th 5th 4th
317 RED DEER BMX AB Deacyn PARK - 16 4th 6th 6th
05 EDMONTON BMX AB Lucas KAUFFMAN
DelStar Contractors inc.
- 17 6th 6th 5th

10 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Red Deer Bmx AB William WELIKOKLAD
CRUPI CANADA
1 4 2nd 1st 1st
AB1 Edmonton BMX AB Matthew MORGAN 2 8 1st 5th 2nd
AB5 Lethbridge BMX AB Joshua DUBLANKO
www.capturefamilymoments.com digital st
3 8 3rd 2nd 3rd
AB6 Okotoks Bmx AB Rylan SLAPMAN 4 11 4th 3rd 4th
AB4 Club Unknown ? Lindsay HALL (10XF) 5 14 5th 4th 5th

11 Novice Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
718 Club Unknown ? Nicolas HAMMER 1st - 5 2nd 2nd 1st
221 EDMONTON BMX AB Nathanial OTSUJI 2nd - 3 1st 1st 1st
529 STONY PLAIN BMX AB Dallas SMITH 3rd - 6 1st 3rd 2nd
621 Club Unknown ? Jack HAGARTY 4th - 7 2nd 2nd 3rd
220 Airdrie Bmx AB Eli DUECKMAN 5th - 12 3rd 5th 4th
119 RED DEER BMX AB Jordan MURFITT 6th - 12 4th 4th 4th
724 STONY PLAIN BMX AB Cole EATON 7th - 6 3rd 1st 2nd
518 RED DEER BMX AB Zachary REPP - 13 CR:7 3rd 3rd
5 Medicine Hat BMX AB Ben LLOYD-STEWART - 13 4th 4th 5th

11 Intermediate Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 Airdrie Bmx AB Josh GALLEY 1 3 1st 1st 1st
210 Calgary Bmx AB Benjamin BESSEL
VULTURE ENERGY LTD.
2 7 3rd 2nd 2nd
AB6 Calgary BMX AB Josh UKRAINETZ
VULTURE ENERGY
3 8 2nd 3rd 3rd
807 ST. ALBERT BMX AB Matthew MCMURDO 4 12 4th 4th 4th
5 Okotoks Bmx AB Darren COMMANDEUR 5 17 6th 5th 6th
6 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE
Velocity
6 18 7th 6th 5th
512 EDMONTON BMX AB Ethan BROST 7 19 5th 7th 7th
03 AIRDRIE BMX AB Sidney ENGLOT 8 24 8th 8th 8th

11 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 Stony Plain BMX AB Conner OLIVER 1 4 2nd 1st 1st
N2 CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI
Artifex Construction/GHP
2 6 1st 2nd 3rd
AB1 CALGARY BMX AB Brandon Mathies HUBER 3 8 3rd 3rd 2nd

12 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
5 Okotoks Bmx AB Kieran SLAPMAN 1st - 3 1st 1st 1st
AB3 AIRDRIE BMX AB Alexander TYSSEN 2nd - 4 1st 1st 2nd
8 RED DEER BMX AB Owen GREEN 3rd - 7 4th 2nd 1st
531 STONY PLAIN BMX AB Damien WILDING 4th - 10 5th 2nd 3rd
625 OKOTOKS BMX AB Thomas FRANK 5th - 7 2nd 3rd 2nd
10 Calgary Bmx AB Jordan ROCHELEAU 6th - 10 3rd 4th 3rd
016 OKOTOKS BMX AB Caleb BOONE 7th - 9 2nd 3rd 4th
10X MEDICINE HAT BMX AB Hunter GOLDEN - 11 3rd 4th 4th
7 EDMONTON BMX AB Joshua BEAUDIN - 14 4th 5th 5th

12 Expert Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 AIRDRIE BMX AB Zachary RYAN
RT mudding
1st - 6 3rd 1st 2nd
AB1 EDMONTON BMX AB Parker MCELHERAN
Crupi/Alberta Team
2nd - 4 1st 2nd 1st
N4 Calgary BMX AB Justin SCOTT 3rd - 4 1st 2nd 1st
409 Club Unknown ? Ethan ADAMS 4th - 6 2nd 1st 3rd
123 Calgary Bmx AB Adam HOSIE
Wulfsport
5th - 12 2nd 5th 5th
AB4 Calgary Bmx AB Benjamin NELSON 6th - 10 3rd 4th 3rd
AB5 Cochrane BMX AB Connor MURPHY 7th - 9 4th 3rd 2nd
AB1X AIRDRIE BMX AB Hailey HOBBS (12XF)
Velocity
8th - 12 4th 4th 4th
N5 Edmonton Bmx AB Connor WENSEL - 13 REL:6 3rd 4th
N3X EDMONTON BMX AB Keltie MONAGHAN (12XF) - 15 5th 5th 5th
N7 Calgary Bmx AB Brendan VANDERKUIP
Foo Gate
- 17 5th 6th 6th

13 Novice Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 Club Unknown ? Chase BAINARD-BEGIN
Atomic Improv
1 3 1st 1st 1st
2 Airdrie Bmx AB Jack ZRUNA (12NM) 2 7 2nd 2nd 3rd
906 Stony Plain BMX AB Evan MACLEOD 3 15 4th 3rd 8th
202 STONY PLAIN BMX AB Devon SMITH 4 16 3rd 8th 5th
518 Airdrie Bmx AB Sebastian RICHARDS 5 16 6th 4th 6th
615 Stony Plain BMX AB Dakota GAGNE (12NM) 6 17 8th 7th 2nd
5 Club Unknown ? Ethan WORKUN
ATOMIC IMPROV
7 17 7th 6th 4th
4 EDMONTON BMX AB Ethan NIELD 8 17 5th 5th 7th

13 Intermediate Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
4 Edmonton BMX AB Kellen RAAS 1 3 1st 1st 1st
905 Club Unknown ? Taye NEISH 2 6 2nd 2nd 2nd
706 Stony Plain BMX AB Colten KULAK 3 9 3rd 3rd 3rd
619 EDMONTON BMX AB Dylan ROWLAND 4 14 5th 4th 5th
012 COCHRANE BMX AB Riley MAY
Kojah powdercoating
5 15 4th 5th 6th
624 STONY PLAIN BMX AB Carter PELLETIER 6 16 6th 6th 4th

13 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 Calgary Bmx AB Jacob THIBODEAU
Alberta Provincial Team
1 3 1st 1st 1st
122 Cochrane BMX AB Lukas BECKER 2 7 3rd 2nd 2nd
AB1 ? Jacob FUNK
GHP CANADA
3 8 2nd 3rd 3rd
AB3 EDMONTON BMX AB Mackenzie MOTA
Velocity Cycle
4 13 5th 4th 4th
AB6 CALGARY BMX AB Justin TERRY 5 17 7th 5th 5th
AB4 Red Deer Bmx AB Jack SNAPE 6 17 4th 6th 7th
AB5 STONY PLAIN BMX AB Austin WLADYKA
Sea can containers ltd.
7 19 6th 7th 6th

14 Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 MEDICINE HAT BMX AB Nicholas DOEHRING 1 3 1st 1st 1st
121 Edmonton BMX AB Austyn LOCKE 2 6 2nd 2nd 2nd
117 Airdrie Bmx AB Luke ESAU 3 9 3rd 3rd 3rd

14 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
2 Airdrie Bmx AB James ZRUNA 1 3 1st 1st 1st
6 Medicine Hat BMX AB Jesseppe HERTER 2 6 2nd 2nd 2nd
217 AIRDRIE BMX AB Reese RABCHAK 3 10 3rd 4th 3rd
1 Airdrie Bmx AB Jordan HARRIS 4 11 4th 3rd 4th

14 Expert Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 COCHRANE BMX AB Steven SWEET 1st - 3 1st 1st 1st
N1 ST. ALBERT BMX AB Ethan BURGER
TLD/KDR
2nd - 6 1st 4th 1st
426 Stony Plain BMX AB Levi SATERMO 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
6 Edmonton Bmx AB Brett DUCHARME 4th - 9 2nd 2nd 5th
505 Edmonton BMX AB Tyler HUPKA
Velocity cycle
5th - 12 5th 3rd 4th
621 EDMONTON BMX AB Raine BROST
Velosity
6th - 11 4th 4th 3rd
N3X STONY PLAIN BMX AB Luke HAGGART
Neathway Medal Mounting
7th - 6 3rd 1st 2nd
N2 AIRDRIE BMX AB Jacob DUNCANSON
KDR/TLD/YESS/SHAKLEE
8th - 9 3rd 3rd 3rd
N6 Calgary Bmx AB Corbin RUTHVEN - 14 4th 6th 4th
03 EDMONTON BMX AB Jared PERRY
Velocity Cycle
- 16 6th 5th 5th
AB7 CALGARY BMX AB Brayden WASYLIW - 16 5th 5th 6th

15 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 CALGARY BMX AB Brodie KERFOOT
b and p
1 3 1st 1st 1st
2 St. Albert BMX AB Michael WEBB 2 7 3rd 2nd 2nd
3 OKOTOKS BMX AB Nicholas FRANK 3 8 2nd 3rd 3rd
028 RED DEER BMX AB Cole MALCOLM 4 12 4th 4th 4th

15 Expert Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N7 St. Albert Bmx AB Garrett HEBERT 1st - 5 2nd 2nd 1st
AB7 Stony Plain BMX AB Bailey SPROXTON 2nd - 9 3rd 2nd 4th
AB4 Airdrie Bmx AB River PEACOCK
Athletic Spirit Inc
3rd - 9 2nd 5th 2nd
9 RED DEER BMX AB Coleman KOMULA 4th - 11 3rd 5th 3rd
N5 RED DEER BMX AB Cody PRATT
DUCKERINGS TRANSPORT
5th - 4 1st 1st 2nd
8 Lethbridge Bmx AB Blake KEMPENAAR
Yess. Shakelee
6th - 13 6th 3rd 4th
N8 CALGARY BMX AB Carter PASTUSZKO
GHP
7th - 10 4th 3rd 3rd
N3 St. Albert Bmx AB Deven KAWA
VELOCITY CYCLE
8th - 3 1st 1st 1st
5 Medicine Hat BMX AB Kirby PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
- 13 4th 4th 5th
504 CALGARY BMX AB Cody KNAPPE
B&P Cycle
- 15 5th 4th 6th
704 Stony Plain Bmx AB Tristyn SICHKARYK - 16 5th 6th 5th
11 Lethbridge Bmx AB Tyler ENNS - 18 6th 6th 6th

16 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Medicine Hat BMX AB Lance TESSIER 1 3 1st 1st 1st
3 Red Deer Bmx AB Austin TROHAN 2 7 2nd 2nd 3rd
214 Stony Plain BMX AB Ross TOMLINSON 3 8 3rd 3rd 2nd

16 Expert Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Chase KELLN
YESS/TLD/KDR
1st - 3 1st 1st 1st
N6 St. Albert Bmx AB Kiran KAWA
VELOCITY CYCLE
2nd - 8 1st 3rd 4th
N4 ? Taylor OTTERSON 3rd - 5 2nd 1st 2nd
AB7 RED DEER BMX AB James SEKORA
DOUBLECROSS BIKES
4th - 12 6th 3rd 3rd
AB5 Club Unknown ? Evan MOTTERSHEAD
GHP
5th - 5 2nd 2nd 1st
N3 ST. ALBERT BMX AB Aidan BURGER
TLD/KDR
6th - 9 5th 2nd 2nd
AB4 Club Unknown ? Kylar VAN EE
Bert and Macs
7th - 10 3rd 4th 3rd
W5 AIRDRIE BMX AB Daina TUCHSCHERER (16XF)
Factory Pure / Alberta Bicycle
8th - 13 4th 5th 4th
320 Club Unknown ? Jordan DELANEY
ROK
- 14 3rd 6th 5th
8 ST. ALBERT BMX AB Chase HARRISON
Crupi Team Green Canada
- 14 4th 4th 6th
427 Club Unknown ? Fraser HURLEY - 16 5th 5th 6th
AB6 Medicine Hat Bmx AB Branden LACHAPELLE - 18 7th 6th 5th
029 AIRDRIE BMX AB Liam HOBBS
Velocity
- 22 6th DNF:7 CR:9

17 to 24 Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
401 AIRDRIE BMX AB Brandon KERIK 1st - 3 1st 1st 1st
AB4 Club Unknown ? Bryan BULLIVANT 2nd - 3 1st 1st 1st
N1 ? Spencer ROSKO
Shaklee/Yess BMX
3rd - 6 2nd 2nd 2nd
9 Stony Plain BMX AB Jared SPROXTON 4th - 8 3rd 2nd 3rd
AB5 Medicine Hat BMX AB Lance PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
5th - 9 2nd 3rd 4th
613 Airdrie Bmx AB Braden KARISH
Shaklee Performance/YESS/TLD
6th - 10 4th 4th 2nd
7 ST. ALBERT BMX AB Devon VICKERY 7th - 10 4th 3rd 3rd
220 MEDICINE HAT BMX AB Tylend LLOYD - 13 5th 4th 4th
AB8 Okotoks Bmx AB Shelby MYSEK
Alberta Digital Jukebox
- 15 3rd DNF:5 CR:7

30+ Novice Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
807 Airdrie Bmx AB Jon OCHITWA
Nema International
1st - 3 1st 1st 1st
818 OKOTOKS BMX AB Clayton STOREY 2nd - 8 2nd 1st 5th
N7 Calgary Bmx AB James VANDERKUIP
Foo Gate
3rd - 5 2nd 2nd 1st
4 Edmonton BMX AB Jeff MEADE 4th - 9 3rd 4th 2nd
221 ST. ALBERT BMX AB Frank VAN STAALDUINEN 5th - 9 3rd 3rd 3rd
315 Club Unknown ? Shane CARSON 6th - 10 5th 3rd 2nd
020 Club Unknown ? Scott OLMSTEAD 7th - 8 1st 2nd 5th
412 Red Deer Bmx AB Trever MALCOLM 8th - 11 4th 4th 3rd
612 Club Unknown ? Rob VELETI - 13 4th 5th 4th
730 Velocity CC ? Allan PLESNIARSKI
Velocity Cycle
- 14 5th 5th 4th

30+ Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Okotoks Bmx AB Kenny MCALISTER
RollFab Industries
1 3 1st 1st 1st
102 EDMONTON BMX AB Stuart KNIGHT (29IM)
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 Edmonton Bmx AB Michelle TOWER (17+NF) 3 9 3rd 3rd 3rd

30+ Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
108 Edmonton BMX AB Kyle PICKERSGILL 1 3 1st 1st 1st
130 Lethbridge Bmx AB Darren WILLIAMS
Dw's Delux Sammiches OR Chikin
2 6 2nd 2nd 2nd
N1 ? Brian OTTERSON 3 9 3rd 3rd 3rd
AB3 Edmonton BMX AB Adam KNIGHT (29XM)
Velocity cycle
4 12 4th 4th 4th

Cruiser 10 to 12 Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 CALGARY BMX AB Benjamin NELSON 1 4 1st 1st 2nd
230 Edmonton Bmx AB Caleb JONES (9CM)
Velocity Cycle
2 5 2nd 2nd 1st
12 EDMONTON BMX AB Hunter OFFENBERGER (9CM)
D n T Trucking, Fort Saskatchewan Edson
- ## DNF:3 CR:5 DNS

Cruiser 15 and 16 Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N01 RED DEER BMX AB Cody PRATT
DUCKERINGS TRANSPORT
1 5 1st 1st 3rd
2 CALGARY BMX AB Brodie KERFOOT
b and p
2 6 2nd 3rd 1st
621 EDMONTON BMX AB Raine BROST (13-14MC)
Velocity
3 7 3rd 2nd 2nd

Cruiser 30 to 34 Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
712 Club Unknown ? Nick GAUTHIER 1 4 2nd 1st 1st
AB2 Medicine Hat BMX AB Lance PHILLIPS (17-29MC)
Phillips Excavating Ltd.
2 5 1st 2nd 2nd
AB3 EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT (17-29MC)
Velocity cycle
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 35 to 39 Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Park Cycle ? Kieran ARDS 1 4 1st 1st 2nd
525 Edmonton Bmx AB Ron SCOTT 2 7 4th 2nd 1st
011 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT 3 8 2nd 3rd 3rd
AB4 Edmonton Bmx AB Chad ERICKSON 4 11 3rd 4th 4th
004 EDMONTON BMX AB Richard SCHWABE
Sports shack
5 15 5th 5th 5th

Cruiser 45 to 49 Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
130 Lethbridge Bmx AB Darren WILLIAMS
DW's Delux Sammiches OR Chikin
1st - 3 1st 1st 1st
N1 ? Brian OTTERSON 2nd - 4 1st 2nd 1st
305 RED DEER BMX AB Peter SNAPE 3rd - 5 2nd 1st 2nd
2 Edmonton BMX AB Jeff MEADE 4th - 7 2nd 2nd 3rd
125 CALGARY BMX AB Bruno STAPPERS (40-44MC) 5th - 8 3rd 3rd 2nd
714 Calgary Bmx AB Darcy FRANK 6th - 10 3rd 4th 3rd
713 Medicine Hat BMX AB Andrew BACON (40-44MC) 7th - 12 4th 3rd 5th
AB06 Edmonton BMX AB Robert HOGAN - 13 5th 4th 4th
AB5 Edmonton BMX AB Michael DUBE
Park Cycle
- 13 4th 5th 4th

Cruiser 35 to 39 Female (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS (40-44FC)
DW's Delux Sammiches OR Chikin
1 3 1st 1st 1st
AB2 EDMONTON BMX AB Jody MOTA
Velocity Cycle
2 7 3rd 2nd 2nd
326 Airdrie Bmx AB Rhonda GRENIER (30-34FC) 3 10 4th 3rd 3rd
317 Airdrie Bmx AB Jackie OCHITWA
With A Twist Balloon Creations
4 13 5th 4th 4th
AB1 Edmonton Bmx AB Michelle TOWER 5 17 6th 5th 6th
407 Airdrie Bmx AB Kreshka YOUNG 6 18 7th 6th 5th
AB3 EDMONTON BMX AB Melanie DUBE
Park Cycle
7 20 2nd 8th CR:10
708 LETHBRIDGE BMX AB Tasha ENNS (40-44FC) 8 22 8th 7th 7th

14 and Over Open (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 ST. ALBERT BMX AB Kiran KAWA 1 6 2nd 2nd 2nd
N3 ST. ALBERT BMX AB Deven KAWA 2 8 3rd 4th 1st
320 Club Unknown ? Jordan DELANEY
ROK
3 12 4th 5th 3rd
672 AIRDRIE BMX AB Justin TUCHSCHERER
B&P
4 12 1st 3rd CR:8
N3X STONY PLAIN BMX AB Luke HAGGART 5 15 5th 6th 4th
5 AIRDRIE BMX AB Tanner VANDENHOVEN 6 15 6th 1st CR:8

Top of Report