End of Report

St. Albert Provincial 8

Alberta BMX

BMX EVENT MANAGER, Report Created 26/Aug/2012 21:20:39

FULL RESULTS

Total Entries = 384

Total Riders = 367

Junior Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 CALGARY BMX AB Eliane MCADAM 1 5 1st 1st 3rd
623 MEDICINE HAT BMX AB Chelsea KINGSTON
GHP Bombshell
2 6 2nd 3rd 1st
AB2 CALGARY BMX AB Morgan MCADAM 3 7 3rd 2nd 2nd
AB01 RED DEER BMX AB Jordin RIGUIDEL 4 12 4th 4th 4th
N03 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN
Park Cycle Racing
5 17 5th 5th CR:7

Junior Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 ST. ALBERT BMX AB Calvin MCRAE
YESS Factory
1 3 1st 1st 1st
516 AIRDRIE BMX AB Justin TUCHSCHERER
B&P Cycle
2 9 3rd 3rd 3rd
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Cam LAVORATO
Bert and Macs
3 12 4th 6th 2nd
396 ST. ALBERT BMX AB Tanor MILLIGAN
Alberta Crupi
4 12 2nd 2nd REL:8
C1 RED DEER BMX AB Timothy PRATT 5 14 5th 5th 4th
AB5 EDMONTON BMX AB Steven LOEWEN
Velocity Cycle
6 15 6th 4th 5th

Elite Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
911 COCHRANE AB Sabrina MILLMAN
Staats / Elite Training Source
1 3 1st 1st 1st
277 AIRDRIE BMX AB Rachelle ASH
Elite Training Source
2 6 2nd 2nd 2nd
22 CALGARY BMX AB Kaylee JACOBSEN
Alberta Crupi
3 9 3rd 3rd 3rd
666 CALGARY BMX AB Michilla NEGENMAN
Redline
4 12 4th 4th 4th
328 ST. ALBERT BMX AB Nicoline HEBERT
Velocity Cycle
5 15 5th 5th 5th

Elite Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
195 Club Unknown ? Connor MCCORMACH
Redman/Rockstar
1st - 3 1st 1st 1st
4 Club Unknown ? Manuel CADLE
ROC
2nd - 5 2nd 2nd 1st
N8 INDEPENDENT CAN Mitchell WARKEN
Park Cycle
3rd - 12 2nd 4th 6th
803 CALGARY BMX AB Adam BOURNS
GHP
4th - 10 3rd 3rd 4th
93 CALGARY BMX AB Karsten MILLMAN
Elite Training Source
5th - 9 3rd 3rd 3rd
217 AIRDRIE BMX AB Jeffrey JACOBSEN
O'neal MX
6th - 8 4th 2nd 2nd
94 AIRDRIE BMX AB James BROWN
Intense/Fly
7th - 4 1st 1st 2nd
326 ST. ALBERT BMX AB Garth HEBERT
Velocity Cycle
8th - 12 4th 4th 4th
AB7 AIRDRIE BMX AB Brandon ULRICH
Shaklee
- 13 5th 5th 3rd
2 AIRDRIE BMX AB Brandon KERIK
Intense bmx/ fly racing/ jagger.co
- 16 5th 6th 5th
C3 CALGARY BMX AB Issiah HILL - 17 6th 6th 5th
22 ST. ALBERT BMX AB Taylor MILLIGAN
Alberta Crupi
- 18 6th 5th 7th
106 ST. ALBERT BMX AB Craig KUNZ - ## CR:9 DNS DNS
913 EDMONTON BMX AB Ryan NICHOLLS
United Cyc;e
- ## CR:9 DNS DNS

6 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
517 RED DEER BMX AB Montana BEATTIE 1 3 1st 1st 1st
AB2 CALGARY BMX AB Hailey TREMEL 2 7 3rd 2nd 2nd
AB1 OKOTOKS BMX AB Aurora ROCHELEAU 3 8 2nd 3rd 3rd
717 OKOTOKS BMX AB Giuliana BREGLIANO (5NF)
Elizabeth Street Pet Hospital
4 13 5th 4th 4th
101 EDMONTON BMX AB Tabitha PERRIN-HARDING (5NF) 5 14 4th DNF:5 5th

7 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 AIRDRIE BMX AB Mykena WALKER 1 4 1st 2nd 1st
007 AIRDRIE BMX AB Abygale REEVE
Under Armour
2 7 2nd 1st 4th
424 EDMONTON BMX AB Devin KAUFFMAN 3 9 3rd 4th 2nd
524 MEDICINE HAT BMX AB Abby BACON
Spider Electric
4 10 4th 3rd 3rd

8 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
905 OKOTOKS BMX AB Isabella BREGLIANO
Elizabeth Street Pet Hospital
1 3 1st 1st 1st
AB5 RED DEER BMX AB Halle GRAHAM 2 7 3rd 2nd 2nd
423 OKOTOKS BMX AB Hannah WONG
Advanced Cyce
3 8 2nd 3rd 3rd
101 COCHRANE AB Kaylee MAY 4 12 4th 4th 4th

8 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 EDMONTON BMX AB Amber HUPKA
Velocity Cycle
1 3 1st 1st 1st
AB2 COCHRANE AB Braelynn MANN
Artisan Scapes
2 7 2nd 2nd 3rd
419 OKOTOKS BMX AB Jorianna MCALISTER
RollFab Industries
3 8 3rd 3rd 2nd

10 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
626 CALGARY BMX AB Cienna KINGHORN (9NF) 1 3 1st 1st 1st
116 RED DEER BMX AB Tanika NUGENT 2 7 2nd 3rd 2nd
AB4 RED DEER BMX AB Lindsay HALL (9NF) 3 10 3rd 2nd 5th
AB2 EDMONTON BMX AB Faith PERRIN (9XF)
Park Cycle
4 11 4th 4th 3rd
405 CALGARY BMX AB Tegan COLLINS 5 14 5th 5th 4th

11 Expert Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 OKOTOKS BMX AB Jordan KNAPPE
B&P CYCLE AND SPORTS
1 4 1st 1st 2nd
AB1 EDMONTON BMX AB Hailey HOBBS
Velocity Cycle
2 5 2nd 2nd 1st
N2 EDMONTON BMX AB Keltie MONAGHAN
Park Cycle
3 10 3rd 4th 3rd
AB4 LETHBRIDGE BMX AB Alyssa NEUMAN (11NF)
Ascent Cycle
4 11 4th 3rd 4th
AB3X EDMONTON BMX AB Abbie MOTA (10XF)
Velocity Cycle
5 16 5th 6th 5th
131 EDMONTON BMX AB Dezirae KAUFFMAN (11NF) 6 17 6th 5th 6th

12 Expert Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 ST. ALBERT BMX AB Avriana HEBERT
Velocity Cycle
1 3 1st 1st 1st
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Kendra ENNS
Peak Physical Therapy
2 8 3rd 3rd 2nd
N1 AIRDRIE BMX AB Kyla KELLN
Alberta BMX/Shaklee
3 10 2nd 2nd 6th
AB5 LETHBRIDGE BMX AB Aurelia GRETZINGER 4 12 4th 5th 3rd
AB7 CALGARY BMX AB Kelly Ann HEUGHAN
Well Green Tech
5 13 5th 4th 4th
AB4 STONY PLAIN BMX AB Jensen SPROXTON 6 17 6th 6th 5th

13 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 ST. ALBERT BMX AB Cayleigh VAN STAALDUINEN 1 3 1st 1st 1st
AB2 RED DEER BMX AB Sarah STAHL 2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 ST. ALBERT BMX AB Vanessa WHALING
XanGo
3 9 3rd 3rd 3rd
423 MEDICINE HAT BMX AB Jessalyn PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
4 12 4th 4th 4th
AB5 MEDICINE HAT BMX AB Tanielle GOLDEN 5 15 5th 5th 5th

14 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 EDMONTON BMX AB Madeline KUSS
Park Cycle
1 3 1st 1st 1st
3 OKOTOKS BMX AB Mckayla ROCHELEAU (13NF) 2 7 2nd 3rd 2nd
2 MEDICINE HAT BMX AB Ciarra LLOYD 3 8 3rd 2nd 3rd
104 CALGARY BMX AB Kiera ROXBURGH (13NF) 4 12 4th 4th 4th

14 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1X CALGARY BMX AB Brianne VANDERKUIP
Alberta Devo Team
1 3 1st 1st 1st
AB3 STONY PLAIN BMX AB Nicole SCHILLING
DTN Contracting
2 7 2nd 2nd 3rd
AB4 LETHBRIDGE BMX AB Kiana VAN EE
bert and macs
3 8 3rd 3rd 2nd

16 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 AIRDRIE BMX AB Daina TUCHSCHERER (15XF)
Crupi
1 3 1st 1st 1st
N3 AIRDRIE BMX AB Caitlyn DUNCANSON
Shaklee / Yess / Alberta BMX Team
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 EDMONTON BMX AB Heather STINSON
Velocity Cycle
3 10 3rd 3rd 4th
C1 MEDICINE HAT BMX AB Yvonne KINGSTON
SSquared
4 11 4th 4th 3rd
204 EDMONTON BMX AB Victoria STINSON (15XF)
Velocity Cycle
5 15 5th 5th 5th

17 & Over Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 CALGARY BMX AB Catherine FAULKNER 1 3 1st 1st 1st
127 MEDICINE HAT BMX AB Eva HERTER
Dirty Deeds
2 6 2nd 2nd 2nd
527 STONY PLAIN BMX AB Michelle TOWER 3 9 3rd 3rd 3rd

5 and Under Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
5 ST. ALBERT BMX AB Jarret SKISTOD 1 3 1st 1st 1st
125 COCHRANE AB Ethan MANN
Artisan Scapes
2 6 2nd 2nd 2nd
318 CALGARY BMX AB Stijn REHORST 3 11 5th 3rd 3rd
521 OKOTOKS BMX AB Arlynd WIENS 4 13 3rd 4th 6th
616 EDMONTON BMX AB Lachlan BRENNER 5 14 4th 5th 5th
626 EDMONTON BMX AB Kaiden WINTER 6 16 6th 6th 4th

6 Novice Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
325 COCHRANE AB Caleb GRAHAM 1st - 3 1st 1st 1st
918 EDMONTON BMX AB Brody SCOTT 2nd - 4 2nd 1st 1st
913 RED DEER BMX AB Eric HUNTER 3rd - 7 3rd 2nd 2nd
915 EDMONTON BMX AB Hudson O'BRIEN
Park Cycle
4th - 7 1st 3rd 3rd
405 ST. ALBERT BMX AB Bennett HENDERSON 5th - 13 3rd 7th 3rd
207 EDMONTON BMX AB Jaxon SPENCE 6th - 11 5th 2nd 4th
221X RED DEER BMX AB Austin MCLEOD 7th - 8 2nd 4th 2nd
318 RED DEER BMX AB Damon WANDLER 8th - 13 4th 5th 4th
AB7 RED DEER BMX AB Tate GRAHAM - 14 5th 4th 5th
202 EDMONTON BMX AB Cameron SPENCE - 15 6th 3rd 6th
221 RED DEER BMX AB Cameron MCLEOD - 16 6th 5th 5th
4 OKOTOKS BMX AB Easton MCALISTER
RollFab Industries
- 17 4th 6th DNF:7
305 RED DEER BMX AB Maurice (Tiny) REDBEAR - 19 7th 6th 6th

6 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 STONY PLAIN BMX AB Logan WEBB 1 3 1st 1st 1st
124 CALGARY BMX AB Luke LAWFORD 2 8 4th 2nd 2nd
AB4 EDMONTON BMX AB Jacob DUBE (5IM)
Park Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
810 RED DEER BMX AB Shayne HALL 4 10 2nd 4th 4th

7 Novice Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
117 CALGARY BMX AB Torin COLLINS 1st - 3 1st 1st 1st
918 AIRDRIE BMX AB Aiden GALLEY 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
6 RED DEER BMX AB Jack WELIKOKLAD
Crupi
3rd - 8 2nd 3rd 3rd
420 AIRDRIE BMX AB Alex CHALUPIAK 4th - 5 1st 2nd 2nd
011 EDMONTON BMX AB Blake LAMARCHE 5th - 10 3rd 4th 3rd
408 AIRDRIE BMX AB Atley CARSON 6th - 9 4th 1st 4th
426 EDMONTON BMX AB Coen WINTER 7th - 13 4th 4th 5th
201 EDMONTON BMX AB Braxton HUBBLE 8th - 7 3rd 3rd 1st
824 RED DEER BMX AB Grady MCLEOD - 15 5th 6th 4th
617 STONY PLAIN BMX AB Owen CASAVANT - 17 7th 5th 5th
8 OKOTOKS BMX AB Garrett COMMANDEUR - 17 6th 5th 6th
722 EDMONTON BMX AB Owen SLAVENS - 18 5th 6th 7th
829 EDMONTON BMX AB Parker BOETTGER - 19 6th 7th 6th
602 COALHURST BMX AB Hesston BATES
Country Landscape
- ## CR:9 DNS DNS

7 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
407 EDMONTON BMX AB Gavin O'BRIEN
Park Cycle
1 3 1st 1st 1st
1 OKOTOKS BMX AB Kohen HOFFMAN 2 6 2nd 2nd 2nd
4 AIRDRIE BMX AB Ty OCHITWA 3 9 3rd 3rd 3rd
AB5 CALGARY BMX AB Brody RAYNER
GHP Alberta
4 12 4th 4th 4th
5 RED DEER BMX AB Nickolas NUGENT 5 15 5th 5th 5th
203 RED DEER BMX AB Keanu REDBEAR 6 18 6th 6th 6th
611 RED DEER BMX AB Ryan RAYMONT 7 21 DNF:7 7th 7th

7 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 CALGARY BMX AB Joey HUBER
Plan It Builders
1 4 2nd 1st 1st
AB4 RED DEER BMX AB Quinn SAMPSON-GOODMAN 2 6 1st 3rd 2nd
C1 OKOTOKS BMX AB Teagan SLAPMAN 3 9 4th 2nd 3rd
AB1X EDMONTON BMX AB Austen WENSEL (6XM)
Park Cycle
4 11 3rd 4th 4th

8 Novice Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
407 CALGARY BMX AB Wout REHORST 1 3 1st 1st 1st
C5 MEDICINE HAT BMX AB Cody HERTER
Dirty Deeds
2 7 3rd 2nd 2nd
1 RED DEER BMX AB Ethan GLENN 3 12 2nd 7th 3rd
218 EDMONTON BMX AB Riley PARDY 4 12 5th 3rd 4th
230 EDMONTON BMX AB Caleb JONES
Velocity Cycle
5 17 4th 5th 8th
409 EDMONTON BMX AB Kaydan SPENCE 6 18 8th 4th 6th
806 CALGARY BMX AB Owen FRANK 7 19 6th 8th 5th
428 EDMONTON BMX AB Chase BOETTGER 8 20 7th 6th 7th

8 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
C4 EDMONTON BMX AB Mathieu DUCHARME
Park Cycle
1st - 6 4th 1st 1st
515 EDMONTON BMX AB Tristin PASITNEY 2nd - 9 5th 2nd 2nd
AB6 EDMONTON BMX AB Evan ERICKSON
Park Cycle
3rd - 6 1st 3rd 2nd
2 EDMONTON BMX AB Julien DUBE
Park Cycle
4th - 8 3rd 2nd 3rd
129 MEDICINE HAT BMX AB Ashton LERNER
T&T Monster Truck
5th - 9 1st 4th 4th
102 MEDICINE HAT BMX AB Cameron YOUNG
Younger Oilfield Consul
6th - 10 4th 3rd 3rd
507 ST. ALBERT BMX AB Riley ROBERTSON DNF - 4 2nd 1st 1st
014 RED DEER BMX AB Noah BOYKO - 11 2nd 4th 5th
7 AIRDRIE BMX AB Tyler RYAN
Rock N Rolla Tattoo
- 12 3rd 5th 4th

8 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 STONY PLAIN BMX AB Sebastian WEBB 1 3 1st 1st 1st
N2 CALGARY BMX AB Dylan TREMEL
Crupi Alberta
2 6 2nd 2nd 2nd
C3 CALGARY BMX AB Jacob BERARDUCCI
Artifex Construction
3 9 3rd 3rd 3rd
AB7 EDMONTON BMX AB Simon NEUFELD 4 12 4th 4th 4th
C2 LETHBRIDGE BMX AB Troy WILLIAMS
Flexahopper
5 15 5th 5th 5th

9 Novice Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
606 EDMONTON BMX AB Zachary HOGAN 1st - 3 1st 1st 1st
501 ST. ALBERT BMX AB Morgan GERENESER 2nd - 6 2nd 3rd 1st
625 EDMONTON BMX AB Lucas KAUFFMAN 3rd - 4 1st 1st 2nd
3 MEDICINE HAT BMX AB Gavin BACON
Spider Electrical
4th - 10 3rd 3rd 4th
5 EDMONTON BMX AB Kieran NIELD
3 Sons Welding
5th - 14 4th 6th 4th
619 STONY PLAIN BMX AB Landyn TWEMLOW 6th - 11 4th 4th 3rd
118 ST. ALBERT BMX AB Jacob WING 7th - 7 3rd 2nd 2nd
011 LETHBRIDGE BMX AB Nickolas NEUMAN
Ascent Cycle
DNF - 7 2nd 2nd 3rd
4 EDMONTON BMX AB Duncan NIELD
3 Sons Welding
- 14 5th 4th 5th
826 EDMONTON BMX AB Fred IRVINE
Powerslave Mech
- 15 DNF:5 5th 5th
812 AIRDRIE BMX AB Brady ESAU - 19 6th 5th CR:8
123 OKOTOKS BMX AB Caleb WHITE - ## CR:8 DNS DNS

9 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
7 RED DEER BMX AB Ryder GRAHAM 1st - 7 1st 4th 2nd
1 EDMONTON BMX AB Aiden STRANKS
Park Cycle
2nd - 4 2nd 1st 1st
214 EDMONTON BMX AB Eliot SLAVENS 3rd - 4 1st 2nd 1st
8 CALGARY BMX AB Colton RICHTER
Partridge Animal Care Services LTD.
4th - 9 4th 2nd 3rd
AB4 AIRDRIE BMX AB Tyler SMITH 5th - 7 2nd 3rd 2nd
803 AIRDRIE BMX AB Luka DIKIC
Mom & Dad
6th - 10 3rd 3rd 4th
11 MEDICINE HAT BMX AB Ethan REUER 7th - 7 3rd 1st 3rd
724 STONY PLAIN BMX AB Owen FEDYNIAK - 14 5th 4th 5th
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Joshua DUBLANKO
www.capturefamilymoments.com digital scrapbooking
- ## CR:6 DNS DNS

9 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 EDMONTON BMX AB Matthew MORGAN 1 3 1st 1st 1st
AB7 RED DEER BMX AB William WELIKOKLAD
Crupi
2 8 2nd 4th 2nd
AB3 RED DEER BMX AB Nicholas CYMBALUK 3 8 3rd 2nd 3rd
AB5 RED DEER BMX AB Ty REDBEAR 4 11 4th 3rd 4th
C1 OKOTOKS BMX AB Rylan SLAPMAN 5 15 5th 5th 5th

10 Novice Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
218 AIRDRIE BMX AB Sidney ENGLOT 1 4 1st 1st 2nd
807 ST. ALBERT BMX AB Matthew MCMURDO 2 5 2nd 2nd 1st
513 MEDICINE HAT BMX AB Kyle MCCUTCHAN 3 11 5th 3rd 3rd
724 STONY PLAIN BMX AB Cole EATON 4 12 4th 4th 4th
330 EDMONTON BMX AB Ronnie HISCOCK 5 13 3rd 5th 5th
124 EDMONTON BMX AB Austin HALLGREN 6 18 6th 6th 6th
4 MEDICINE HAT BMX AB Ben LLOYD-STEWART 7 21 7th 7th 7th

10 Intermediate Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
2 CALGARY BMX AB Caleb GILBERT 1st - 3 1st 1st 1st
1 OKOTOKS BMX AB Wesley WIENS 2nd - 7 3rd 1st 3rd
123 CALGARY BMX AB Josh UKRAINETZ 3rd - 5 1st 2nd 2nd
403 AIRDRIE BMX AB Joshua GALLEY 4th - 5 2nd 2nd 1st
AB8 OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK
Rollfab industries
5th - 12 5th 4th 3rd
6 EDMONTON BMX AB Tanner PERRIN 6th - 11 3rd 4th 4th
1X OKOTOKS BMX AB Darren COMMANDEUR 7th - 9 4th 3rd 2nd
512 OKOTOKS BMX AB Joshua MALONEY 8th - 11 2nd 5th 4th
4 EDMONTON BMX AB Ethan BROST - 12 4th 3rd 5th
AB7 EDMONTON BMX AB Taryk JANKE
Velocity Cycle
- 15 5th 5th 5th

10 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI
Artifex Construction
1 4 1st 2nd 1st
411 ST. ALBERT BMX AB Ronin PUSCH
Mud Sweat and Gears
2 5 2nd 1st 2nd
AB4 CALGARY BMX AB Brandon HUBER
Plan It Builders
3 10 DNF:4 3rd 3rd
AB5 RED DEER BMX AB Evan STAHL 4 11 3rd 4th 4th

11 Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
619 CALGARY BMX AB Jake ALLAN
GHP Alberta
1 3 1st 1st 1st
2 AIRDRIE BMX AB Jack ZRUNA 2 6 2nd 2nd 2nd
205 EDMONTON BMX AB Cody NEUMANN
Sherwood Dodge
3 10 3rd 3rd 4th
4 OKOTOKS BMX AB Jacob WONG
Advanced Cycle and Extreme Sports
4 11 4th 4th 3rd

11 Intermediate Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 COCHRANE AB Connor MURPHY
EGB Manufacturing
1st - 3 1st 1st 1st
4 OKOTOKS BMX AB Matteo BREGLIANO
Elizabeth Street Pet Hospital
2nd - 5 2nd 2nd 1st
C5 AIRDRIE BMX AB Alexander TYSSEN 3rd - 6 3rd 1st 2nd
106 AIRDRIE BMX AB Brycen ANDREWS 4th - 9 1st 5th 3rd
104 CALGARY BMX AB Bayly KINGHORN 5th - 12 3rd 4th 5th
C3 OKOTOKS BMX AB Kieran SLAPMAN 6th - 9 4th 3rd 2nd
625 OKOTOKS BMX AB Thomas FRANK
Advanced Cycle and Extreme Sports
7th - 10 4th 3rd 3rd
10 RED DEER BMX AB Owen GREEN 8th - 8 2nd 2nd 4th
13 MEDICINE HAT BMX AB Hunter GOLDEN - 14 5th 5th 4th
15 EDMONTON BMX AB Joshua BEAUDIN - 15 5th 4th 6th
5 OKOTOKS BMX AB Jordan ROCHELEAU - 17 6th 6th 5th

11 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 EDMONTON BMX AB Parker MCELHERAN
Park Cycle
1 3 1st 1st 1st
AB8 OKOTOKS BMX AB Justin SCOTT
Alberta Stair Works
2 10 3rd 2nd 5th
05 EDMONTON BMX AB Connor WENSEL
Park Cycle
3 12 2nd 7th 3rd
AB4 CALGARY BMX AB Benjamin NELSON
B&P Cycle / GHP Alberta
4 12 4th 4th 4th
2 AIRDRIE BMX AB Zachary RYAN
Rock N Rolla Tattoo Studio
5 13 8th 3rd 2nd
8 ST. ALBERT BMX AB Bryce SKISTOD 6 19 7th 5th 7th
409 Club Unknown ? Ethan ADAMS 7 19 5th 6th 8th
N7 CALGARY BMX AB Brendan VANDERKUIP 8 20 6th 8th 6th

12 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
905 RED DEER BMX AB Taye NEISH 1 3 1st 1st 1st
809 CALGARY BMX AB William MCARA 2 6 2nd 2nd 2nd
113 EDMONTON BMX AB Chase BAINARD-BEGIN 3 9 3rd 3rd 3rd
4 EDMONTON BMX AB Ethan NIELD
3 Sons Welding
4 12 4th 4th 4th
5 EDMONTON BMX AB Ethan WORKUN
ATOMIC IMPROV.
5 15 5th 5th 5th
829 RED DEER BMX AB Kendell SCHULTZ 6 ## DNF:6 CR:8 DNS

12 Intermediate Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
10 OKOTOKS BMX AB Owen WIENS 1 3 1st 1st 1st
9 OKOTOKS BMX AB Aidan FESER 2 9 3rd 3rd 3rd
407 OKOTOKS BMX AB Justin TERRY 3 9 2nd 2nd 5th
C3 COCHRANE AB Riley MAY
Kojah Powder Coating
4 11 4th 5th 2nd
8 EDMONTON BMX AB Kellen RAAS 5 13 5th 4th 4th
124 CALGARY BMX AB Timothy GILBERT 6 19 7th 6th 6th
608 EDMONTON BMX AB Julian GARDNER 7 20 6th 7th 7th
12 EDMONTON BMX AB Carter LADOUCEUR
Velocity Cycle
8 24 8th 8th 8th

12 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C2 CALGARY BMX AB Jacob THIBODEAU
Mom & Dad
1 3 1st 1st 1st
AB7 EDMONTON BMX AB Mackenzine MOTA
Velocity Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 RED DEER BMX AB Jack SNAPE
Heritage Brick and Tile
3 10 3rd 4th 3rd
113 RED DEER BMX AB Kade BEST 4 13 4th 5th 4th
029 STONY PLAIN BMX AB Austin WLADYKA
SEA-CAN CONTAINERS LTD.
5 13 5th 3rd 5th
AB5 CALGARY BMX AB Jacob FUNK 6 ## CR:9 DNS DNS
229 CALGARY BMX AB Maximus GIANGUALANO
Alberta GHP
7 ## CR:9 DNS DNS

13 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
208 EDMONTON BMX AB Cole NEILL 1 4 1st 2nd 1st
708 AIRDRIE BMX AB Jordan HARRIS 2 5 2nd 1st 2nd
016 EDMONTON BMX AB Chandler FRIESEN 3 9 3rd 3rd 3rd
8 MEDICINE HAT BMX AB Nicholas DOEHRING
Sterling Trailer Sales
4 12 4th 4th 4th
117 COCHRANE AB Wyatt BENDER 5 15 5th 5th 5th
117X AIRDRIE BMX AB Luke ESAU 6 18 6th 6th 6th

13 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
3 CALGARY BMX AB Corbin RUTHVEN 1st - 4 2nd 1st 1st
01 AIRDRIE BMX AB James ZRUNA 2nd - 4 1st 1st 2nd
7 EDMONTON BMX AB Jared PERRY
Velocity Cycle
3rd - 6 1st 2nd 3rd
C4 MEDICINE HAT BMX AB Jesseppe HERTER
Dirty Deeds
4th - 9 2nd 4th 3rd
308 EDMONTON BMX AB Ty NEUMANN
Sherwood Dodge
5th - 7 3rd 3rd 1st
304 EDMONTON BMX AB Joshua EASTGAARD 6th - 10 3rd 3rd 4th
11 EDMONTON BMX AB Jayson VEENEMAN 7th - 8 4th 2nd 2nd
5 OKOTOKS BMX AB James JONAS - 12 4th 4th 4th
10 RED DEER BMX AB Jordan BOONE - 15 5th 5th 5th

13 Expert Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 ST. ALBERT BMX AB Ethan BURGER
Shaklee / Yess / AB Performance
1st - 3 1st 1st 1st
4 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert and Macs
2nd - 5 1st 1st 3rd
AB5 STONY PLAIN BMX AB Luke HAGGART
Neathway Medal Mounting
3rd - 8 2nd 4th 2nd
N3 AIRDRIE BMX AB Jacob DUNCANSON
Shaklee / Yess / Alberta BMX Team
4th - 5 2nd 2nd 1st
AB6 EDMONTON BMX AB Dexter GOURLAY
Park Cycle
5th - 7 3rd 2nd 2nd
AB2 COCHRANE AB Steven SWEET 6th - 10 4th 3rd 3rd
AB7 EDMONTON BMX AB Raine BROST
Velocity Cycle
7th - 13 5th 4th 4th
5 COCHRANE AB Kaleb MANN
Artisan Scapes
8th - 11 3rd 3rd 5th
AB4 AIRDRIE BMX AB Corbin NUNWEILER
YESS / SHAKLEE
- 13 4th 5th 4th
10 EDMONTON BMX AB Jensen MCELHERAN
Park Cycle
- 16 5th 5th 6th
6 EDMONTON BMX AB Tyler HUPKA
Velocity Cycle
- 18 6th 7th 5th
C2 EDMONTON BMX AB Brett DUCHARME
Park Cycle
- 19 6th 6th 7th
323 STONY PLAIN BMX AB Liam FREUND
Winterburn Truss
- 21 CR:9 6th 6th
426 STONY PLAIN BMX AB Levi SATERMO - ## CR:9 DNS DNS

14 Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 CALGARY BMX AB Konner SMITH - HEIN
RT Mud Consulting LTD.
1 4 2nd 1st 1st
812 ST. ALBERT BMX AB Michael WEBB 2 5 1st 2nd 2nd
028 RED DEER BMX AB Cole MALCOLM 3 9 3rd 3rd 3rd

14 Intermediate Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
702 CALGARY BMX AB Brodie KERFOOT
b & p cycle calgary
1 3 1st 1st 1st
228 OKOTOKS BMX AB Nicholas FRANK
Advanced Cycle and Extreme Sports
2 6 2nd 2nd 2nd
8 EDMONTON BMX AB Logan LADOUCEUR
Velocity Cycle
3 10 4th 3rd 3rd
01 EDMONTON BMX AB Marcus SANCHEZ WILKINSON
Velocity
4 11 3rd 4th 4th
9 CALGARY BMX AB Spencer HARREN
MDYP (mom and dad yell peddle)
5 16 5th 5th 6th
C7 COCHRANE AB Curtis GAMMON 6 17 6th 6th 5th

14 Expert Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
2 ST. ALBERT BMX AB Deven KAWA
Velocity Cycle
1st - 3 1st 1st 1st
C1 RED DEER BMX AB Cody PRATT
Mom & Dad
2nd - 5 2nd 2nd 1st
C4T CALGARY BMX AB Carter PASTUSZKO
Advanced Cycle & Extreme Sports/Sunridge Nissan
3rd - 7 1st 4th 2nd
C5 AIRDRIE BMX AB River PEACOCK
Athletic Spirit Inc.
4th - 8 4th 2nd 2nd
C3 MEDICINE HAT BMX AB Kirby PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
5th - 8 3rd 1st 4th
11 RED DEER BMX AB Coleman KOMULA
Colerose Bookeeping Services
6th - 13 6th 3rd 4th
3 ST. ALBERT BMX AB Garrett HEBERT
Velocity Cycle
7th - 9 3rd 3rd 3rd
929 CALGARY BMX AB Cole WILSON
CDi
8th - 10 2nd 5th 3rd
AB2 OKOTOKS BMX AB Cody KNAPPE
B & P CYCLE AND SPORTS
- 13 4th 4th 5th
AB3 STONY PLAIN BMX AB Bailey SPROXTON - 16 5th 6th 5th
12 LETHBRIDGE BMX AB Tyler ENNS
Peak Physical Therapy
- 17 5th 6th 6th
410 LETHBRIDGE BMX AB Kenton GRETZINGER - 19 6th 7th 6th
C6 COCHRANE AB Noah MAISONNEUVE - 19 7th 5th 7th

15 Intermediate Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
427 STONY PLAIN BMX AB Fraser HURLEY 1 5 3rd 1st 1st
2 AIRDRIE BMX AB Tristan NUNWEILER (15NM)
Yess/Shaklee
2 6 2nd 2nd 2nd
4 MEDICINE HAT BMX AB Lance TESSIER 3 9 1st 4th 4th
710 EDMONTON BMX AB Jake HAZLETT 4 10 4th 3rd 3rd
6 RED DEER BMX AB Michael POPOWITCH 5 15 5th 5th 5th
328 RED DEER BMX AB Austin TROHAN
Wipeout
6 18 6th 6th 6th

15 Expert Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Chase KELLN
Shaklee / Yess
1st - 3 1st 1st 1st
AB4 COCHRANE AB Taylor OTTERSON
CBO Design
2nd - 11 3rd 4th 4th
AB5 ST. ALBERT BMX AB Kiran KAWA
Velocity Cycle
3rd - 7 1st 3rd 3rd
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Kylar VAN EE
Jagger Co. / Bert and Macs
4th - 8 2nd 5th 1st
AB2 ST. ALBERT BMX AB Aidan BURGER
Shaklee / Yess / AB Performance
5th - 6 2nd 2nd 2nd
C3 MEDICINE HAT BMX AB Branden LACHAPELLE 6th - 13 5th 3rd 5th
AB6 AIRDRIE BMX AB Benjamin CROFT
B&P Cycle
7th - 7 4th 1st 2nd
C1 RED DEER BMX AB James SEKORA
Millerdale Pharmacy/Grabowski Mechanical
8th - 12 4th 2nd 6th
9 ST. ALBERT BMX AB Chase HARRISON
Crupi
- 14 5th 6th 3rd
12 EDMONTON BMX AB Jared COMPAGNON
Velocity Cycle
- 14 6th 4th 4th
C4 CALGARY BMX AB Evan MOTTERSHEAD - ## 3rd CR:7 DNS

16 Expert Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
C2 EDMONTON BMX AB Ray FENWICK
Park Cycle
1st - 7 3rd 2nd 2nd
N1 AIRDRIE BMX AB Tanner VANDENHOVEN
Shaklee / Yess
2nd - 3 1st 1st 1st
11 CALGARY BMX AB Dominic GACCIOLI
B&P Cycle, MGND Associates
3rd - 5 2nd 1st 2nd
C4X CALGARY BMX AB Keegan GRASZA
B&P Cycle
4th - 7 4th 2nd 1st
AB7 STONY PLAIN BMX AB Austin SCHWANKE 5th - 11 4th 3rd 4th
AB4 CALGARY BMX AB Jayme JOHNSON
RT Mudding
6th - 7 1st 3rd 3rd
C7 COCHRANE AB Cody GAMMON 7th - 9 2nd 4th 3rd
AB5 STONY PLAIN BMX AB Jared SPROXTON 8th - 12 3rd 5th 4th
504 OKOTOKS BMX AB Shelby MYSEK
Rollfab Industries
- 14 5th 4th 5th
223 EDMONTON BMX AB Thomas ARSENAULT - ## CR:7 DNS DNS

17 to 24 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 RED DEER BMX AB Justin MAINVILLE
Crazy Horse Casing
1 3 1st 1st 1st
AB6 COALHURST BMX AB Dylan BROWN
Bert and Macs
2 7 2nd 2nd 3rd
4 EDMONTON BMX AB Anthony WILKINSON (16IM)
Velocity Cycle
3 10 4th 4th 2nd
1 CALGARY BMX AB Kolbi SMITH - HEIN
RT Mud Consulting LTD.
4 10 3rd 3rd 4th
223 CALGARY BMX AB Adam MURRAY 5 16 6th 5th 5th
529 COALHURST BMX AB Keenan LUKACS 6 17 5th 6th 6th
5 CALGARY BMX AB Nickolas WILSON
Bad Ass Brad
7 21 7th 7th 7th

17 to 24 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
223 AIRDRIE BMX AB Spencer ROSKO
Shaklee/Yess
1 3 1st 1st 1st
804 ST. ALBERT BMX AB Devon VICKERY 2 10 6th 2nd 2nd
C1 MEDICINE HAT BMX AB Lance PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
3 11 2nd 5th 4th
AB2 ST. ALBERT BMX AB Kyle ROBB 4 12 3rd 3rd DNF:6
831 CALGARY BMX AB Bryan BULLIVANT
B & P Cycle
5 14 7th 4th 3rd
AB7 EDMONTON BMX AB Robert TOWNSEND
Velocity
6 15 4th 6th 5th
221 OKOTOKS BMX AB Graham SHEPHARD
Advanced Cycle/Planit Builders
7 21 5th DNF:7 CR:9

30+ Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
705 CALGARY BMX AB James VANDERKUIP 1 6 2nd 2nd 2nd
020 CALGARY BMX AB Scott OLMSTEAD (29NM) 2 6 1st 1st 4th
4 AIRDRIE BMX AB Brent DUNCANSON
Shaklee Performance
3 7 3rd 3rd 1st
2 EDMONTON BMX AB Jeff MEADE 4 11 4th 4th 3rd
7 OKOTOKS BMX AB Marco BREGLIANO
Elizabeth Street Pet Hospital
5 15 5th 5th 5th
8 OKOTOKS BMX AB Christopher DOLL 6 18 DNF:6 6th 6th

30+ Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 EDMONTON BMX AB Kieran ARDS
Park Cycle Racing
1 3 1st 1st 1st
531 LETHBRIDGE BMX AB Kevin NEUMAN
Ascent Cycle
2 9 4th 2nd 3rd
AB3 COCHRANE AB Brian OTTERSON
CBO Design
3 10 3rd 3rd 4th
AB5 EDMONTON BMX AB Shawn LOEWEN
Velocity Cycle
4 11 2nd 4th 5th
C1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
FLEXAHOPPER - PURE
5 16 7th 7th 2nd
AB8 OKOTOKS BMX AB Kenneth MCALISTER (30+IM)
RollFab Industries Ltd
6 16 5th 5th 6th
1 EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT (29XM)
Velocity Cycle
7 19 6th 6th 7th

Cruiser 13 and 14 Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 CALGARY BMX AB Brodie KERFOOT
b & p cycle calgary
1 3 1st 1st 1st
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert and Macs
2 7 3rd 2nd 2nd
AB01 EDMONTON BMX AB Raine BROST
Velocity Cycle
3 8 2nd 3rd 3rd
AB4X CALGARY BMX AB Benjamin NELSON (10-12MC)
B&P Cycle / GHP Alberta
4 12 4th 4th 4th
712 CALGARY BMX AB Brendan VANDERKUIP (10-12MC) 5 ## CR:7 DNS DNS

Cruiser 15 and 16 Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 EDMONTON BMX AB Jared COMPAGNON
Velocity Cycle
1 4 2nd 1st 1st
AB2 ST. ALBERT BMX AB Chase HARRISON
Crupi
2 5 1st 2nd 2nd
503 EDMONTON BMX AB Sebastian NEILL 3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 17 to 29 Male (2 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 MEDICINE HAT BMX AB Lance PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
1 4 1st 1st 2nd
AB2 EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT
Velocity Cycle
2 5 2nd 2nd 1st

Cruiser 35 to 39 Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 AIRDRIE BMX AB Jon OCHITWA 1 3 1st 1st 1st
804 EDMONTON BMX AB Micah SLAVENS 2 7 2nd 3rd 2nd
430 EDMONTON BMX AB Chad ERICKSON 3 9 4th 2nd 3rd
221 MEDICINE HAT BMX AB Micheal HERTER
Dirty Deeds
4 11 3rd 4th 4th
AB4 EDMONTON BMX AB Augi MOTA
Velocity Cycle
5 15 5th 5th 5th

Cruiser 40 to 44 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
904 RED DEER BMX AB Dean BEST 1 3 1st 1st 1st
716 ST. ALBERT BMX AB Ralph FERGUSSON 2 7 2nd 3rd 2nd
7 EDMONTON BMX AB Jeff MEADE 3 8 3rd 2nd 3rd
923 EDMONTON BMX AB Darren OZUBKO 4 12 4th 4th 4th
412 RED DEER BMX AB Trever MALCOLM 5 15 5th 5th 5th
C1 CALGARY BMX AB James VANDERKUIP 6 ## CR:8 DNS DNS

Cruiser 45 to 49 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB01 EDMONTON BMX AB Shawn LOEWEN
Velocity Cycle
1 3 1st 1st 1st
AB1 COCHRANE AB Brian OTTERSON
CBO Design
2 7 2nd 2nd 3rd
C1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
FLEXAHOPPER - PURE
3 8 3rd 3rd 2nd
118 EDMONTON BMX AB Malcom STINSON (50+MC)
worlddoors.com
4 12 4th 4th 4th
314 EDMONTON BMX AB Robert GOURLAY 5 16 6th 5th 5th
207 EDMONTON BMX AB Michael DUBE
Park Cycle Racing
6 17 5th 6th 6th

Cruiser 17 to 29 Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 EDMONTON BMX AB Heather STINSON (15-16FC)
Velocity Cycle
1 4 1st 1st 2nd
204 EDMONTON BMX AB Victoria STINSON (15-16FC)
Velocity Cycle
2 5 2nd 2nd 1st
12 INDEPENDENT CAN Kelly GUDMANDSON 3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 35 to 39 Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 LETHBRIDGE BMX AB Deborah WILLIAMS (40-44FC)
FLEXAHOPPER
1 3 1st 1st 1st
AB4 EDMONTON BMX AB Jody MOTA
Velocity Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 STONY PLAIN BMX AB Michelle TOWER 3 9 3rd 3rd 3rd
C1X RED DEER BMX AB Janice SEKORA (30-34FC)
Millerdale Pharmacy/Grabowski Mechanical
4 13 5th 4th 4th
AB3 EDMONTON BMX AB Melanie DUBE
Park Cycle
5 16 4th 5th CR:7

Top of Report