End of Report

St. Albert Provincial 7

Alberta BMX

BMX EVENT MANAGER, Report Created 25/Aug/2012 17:41:09

FULL RESULTS

Total Entries = 393

Total Riders = 375

Junior Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 CALGARY BMX AB Eliane MCADAM 1 5 2nd 2nd 1st
AB2 CALGARY BMX AB Morgan MCADAM 2 6 3rd 1st 2nd
623 MEDICINE HAT BMX AB Chelsea KINGSTON
GHP Bombshell
3 9 1st 3rd 5th
AB01 RED DEER BMX AB Jordin RIGUIDEL 4 12 4th 5th 3rd
N03 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN
Park Cycle Racing
5 13 5th 4th 4th

Junior Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
516 AIRDRIE BMX AB Justin TUCHSCHERER
B&P Cycle
1 7 2nd 4th 1st
C1 RED DEER BMX AB Timothy PRATT 2 8 4th 2nd 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Steven LOEWEN
Velocity Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
396 ST. ALBERT BMX AB Tanor MILLIGAN
Alberta Crupi
4 10 1st 1st CR:8
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Cam LAVORATO
Bert and Macs
5 ## CR:8 DNS DNS
723 CALGARY BMX AB Dayton PETERSON
GHP
6 ## CR:8 DNS DNS

Elite Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
911 COCHRANE AB Sabrina MILLMAN
Staats / Elite Training Source
1 3 1st 1st 1st
277 AIRDRIE BMX AB Rachelle ASH
Elite Training Source
2 6 2nd 2nd 2nd
22 CALGARY BMX AB Kaylee JACOBSEN
Alberta Crupi
3 9 3rd 3rd 3rd
328 ST. ALBERT BMX AB Nicoline HEBERT
Velocity Cycle
4 12 4th 4th 4th
666 CALGARY BMX AB Michilla NEGENMAN
Redline
5 15 5th 5th 5th

Elite Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
195 Club Unknown ? Connor MCCORMACH
Redman/Rockstar
1st - 6 1st 1st 4th
4 Club Unknown ? Manuel CADLE
ROC
2nd - 5 2nd 2nd 1st
217 AIRDRIE BMX AB Jeffrey JACOBSEN
O'neal MX
3rd - 6 2nd 3rd 1st
93 CALGARY BMX AB Karsten MILLMAN
Elite Training Source
4th - 7 3rd 2nd 2nd
AB7 AIRDRIE BMX AB Brandon ULRICH
Shaklee
5th - 13 DNF:6 5th 2nd
C3 CALGARY BMX AB Issiah HILL 6th - 13 5th 5th 3rd
803 CALGARY BMX AB Adam BOURNS
GHP
7th - 8 3rd 1st 4th
N8 INDEPENDENT CAN Mitchell WARKEN
Park Cycle
8th - 8 1st 4th 3rd
22 ST. ALBERT BMX AB Taylor MILLIGAN
Alberta Crupi
- 13 4th 4th 5th
2 AIRDRIE BMX AB Brandon KERIK
Intense bmx/ fly racing/ jagger.co
- 13 4th 3rd 6th
326 ST. ALBERT BMX AB Garth HEBERT
Velocity Cycle
- ## 5th CR:9 DNS
106 ST. ALBERT BMX AB Craig KUNZ - ## CR:8 DNS DNS
913 EDMONTON BMX AB Ryan NICHOLLS
United Cyc;e
- ## CR:9 DNS DNS

6 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
517 RED DEER BMX AB Montana BEATTIE 1 5 3rd 1st 1st
AB2 CALGARY BMX AB Hailey TREMEL 2 6 1st 3rd 2nd
AB1 OKOTOKS BMX AB Aurora ROCHELEAU 3 7 2nd 2nd 3rd
101 EDMONTON BMX AB Tabitha PERRIN-HARDING (5NF) 4 12 4th 4th 4th

7 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
007 AIRDRIE BMX AB Abygale REEVE
Under Armour
1 4 2nd 1st 1st
AB1 AIRDRIE BMX AB Mykena WALKER 2 7 1st 4th 2nd
524 MEDICINE HAT BMX AB Abby BACON
Spider Electric
3 9 4th 2nd 3rd
424 EDMONTON BMX AB Devin KAUFFMAN 4 10 3rd 3rd 4th

8 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 RED DEER BMX AB Halle GRAHAM 1 3 1st 1st 1st
423 OKOTOKS BMX AB Hannah WONG
Advanced Cyce
2 6 2nd 2nd 2nd
101 COCHRANE AB Kaylee MAY 3 9 3rd 3rd 3rd

8 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 EDMONTON BMX AB Amber HUPKA
Velocity Cycle
1 3 1st 1st 1st
AB2 COCHRANE AB Braelynn MANN
Artisan Scapes
2 6 2nd 2nd 2nd
419 OKOTOKS BMX AB Jorianna MCALISTER
RollFab Industries
3 9 3rd 3rd 3rd

9 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
626 CALGARY BMX AB Cienna KINGHORN 1 3 1st 1st 1st
AB4 RED DEER BMX AB Lindsay HALL 2 7 3rd 2nd 2nd
AB3 AIRDRIE BMX AB Emily HENDERSON 3 8 2nd 3rd 3rd

11 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
131 EDMONTON BMX AB Dezirae KAUFFMAN 1 4 2nd 1st 1st
AB4 LETHBRIDGE BMX AB Alyssa NEUMAN
Ascent Cycle
2 5 1st 2nd 2nd
AB2 EDMONTON BMX AB Faith PERRIN (9XF)
Park Cycle
3 10 4th 3rd 3rd
405 CALGARY BMX AB Tegan COLLINS (10NF) 4 11 3rd 4th 4th

11 Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 OKOTOKS BMX AB Jordan KNAPPE
B&P CYCLE AND SPORTS
1 3 1st 1st 1st
AB1 EDMONTON BMX AB Hailey HOBBS
Velocity Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
N2 EDMONTON BMX AB Keltie MONAGHAN
Park Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
AB3X EDMONTON BMX AB Abbie MOTA (10XF)
Velocity Cycle
4 12 4th 4th 4th

12 Expert Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 ST. ALBERT BMX AB Avriana HEBERT
Velocity Cycle
1 3 1st 1st 1st
N1 AIRDRIE BMX AB Kyla KELLN
Alberta BMX/Shaklee
2 10 4th 4th 2nd
AB7 CALGARY BMX AB Kelly Ann HEUGHAN
Well Green Tech
3 10 2nd 2nd 6th
AB5 LETHBRIDGE BMX AB Aurelia GRETZINGER 4 11 5th 3rd 3rd
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Kendra ENNS
Peak Physical Therapy
5 12 3rd 5th 4th
AB4 STONY PLAIN BMX AB Jensen SPROXTON 6 17 6th 6th 5th

13 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 OKOTOKS BMX AB Mckayla ROCHELEAU 1 3 1st 1st 1st
X221 AIRDRIE BMX AB Mackenzie CAMERON (12NF)
Mom and Dad
2 7 3rd 2nd 2nd
104 CALGARY BMX AB Kiera ROXBURGH 3 8 2nd 3rd 3rd

13 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 ST. ALBERT BMX AB Cayleigh VAN STAALDUINEN 1 3 1st 1st 1st
AB2 RED DEER BMX AB Sarah STAHL 2 7 2nd 2nd 3rd
AB3 ST. ALBERT BMX AB Vanessa WHALING
XanGo
3 8 3rd 3rd 2nd
423 MEDICINE HAT BMX AB Jessalyn PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
4 12 4th 4th 4th
AB5 MEDICINE HAT BMX AB Tanielle GOLDEN 5 15 5th 5th 5th

14 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1X CALGARY BMX AB Brianne VANDERKUIP
Alberta Devo Team
1 3 1st 1st 1st
AB3 STONY PLAIN BMX AB Nicole SCHILLING
DTN Contracting
2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 LETHBRIDGE BMX AB Kiana VAN EE
bert and macs
3 9 3rd 3rd 3rd
AB7 EDMONTON BMX AB Madeline KUSS (14NF)
Park Cycle
4 12 4th 4th 4th
2 MEDICINE HAT BMX AB Ciarra LLOYD (14NF) 5 15 5th 5th 5th

16 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 AIRDRIE BMX AB Daina TUCHSCHERER (15XF)
Crupi
1 3 1st 1st 1st
N3 AIRDRIE BMX AB Caitlyn DUNCANSON
Shaklee / Yess / Alberta BMX Team
2 6 2nd 2nd 2nd
C1 MEDICINE HAT BMX AB Yvonne KINGSTON
SSquared
3 10 3rd 4th 3rd
AB3 EDMONTON BMX AB Heather STINSON
Velocity Cycle
4 11 4th 3rd 4th
204 EDMONTON BMX AB Victoria STINSON (15XF)
Velocity Cycle
5 15 5th 5th 5th

17 & Over Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 CALGARY BMX AB Catherine FAULKNER 1 3 1st 1st 1st
127 MEDICINE HAT BMX AB Eva HERTER
Dirty Deeds
2 6 2nd 2nd 2nd
527 STONY PLAIN BMX AB Michelle TOWER 3 9 3rd 3rd 3rd

5 and Under Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
125 COCHRANE AB Ethan MANN
Artisan Scapes
1 3 1st 1st 1st
521 OKOTOKS BMX AB Arlynd WIENS 2 6 2nd 2nd 2nd
318 CALGARY BMX AB Stijn REHORST 3 9 3rd 3rd 3rd
626 EDMONTON BMX AB Kaiden WINTER 4 13 4th 4th 5th
616 EDMONTON BMX AB Lachlan BRENNER 5 14 5th 5th 4th

6 Novice Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
913 RED DEER BMX AB Eric HUNTER 1st - 6 2nd 2nd 2nd
918 EDMONTON BMX AB Brody SCOTT 2nd - 3 1st 1st 1st
325 COCHRANE AB Caleb GRAHAM 3rd - 3 1st 1st 1st
915 EDMONTON BMX AB Hudson O'BRIEN
Park Cycle
4th - 10 6th 2nd 2nd
221X RED DEER BMX AB Austin MCLEOD 5th - 10 4th 3rd 3rd
221 RED DEER BMX AB Cameron MCLEOD 6th - 13 2nd 7th 4th
AB7 RED DEER BMX AB Tate GRAHAM DNF - 9 3rd 3rd 3rd
202 EDMONTON BMX AB Cameron SPENCE CR - 14 6th 4th 4th
318 RED DEER BMX AB Damon WANDLER - 14 3rd 5th 6th
207 EDMONTON BMX AB Jaxon SPENCE - 15 4th 6th 5th
405 ST. ALBERT BMX AB Bennett HENDERSON - 15 5th 4th 6th
4 OKOTOKS BMX AB Easton MCALISTER
RollFab Industries
- 17 7th 5th 5th
305 RED DEER BMX AB Maurice (Tiny) REDBEAR - 18 5th 6th 7th

6 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 STONY PLAIN BMX AB Logan WEBB 1 3 1st 1st 1st
124 CALGARY BMX AB Luke LAWFORD 2 6 2nd 2nd 2nd
810 RED DEER BMX AB Shayne HALL 3 9 3rd 3rd 3rd
AB4 EDMONTON BMX AB Jacob DUBE (5IM)
Park Cycle
4 12 4th 4th 4th

7 Novice Male (15 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
918 AIRDRIE BMX AB Aiden GALLEY 1st - 6 2nd 2nd 2nd
201 EDMONTON BMX AB Braxton HUBBLE 2nd - 7 1st 3rd 3rd
6 RED DEER BMX AB Jack WELIKOKLAD
Crupi
3rd - 5 3rd 1st 1st
408 AIRDRIE BMX AB Atley CARSON 4th - 11 4th 2nd 5th
117 CALGARY BMX AB Torin COLLINS 5th - 3 1st 1st 1st
011 EDMONTON BMX AB Blake LAMARCHE 6th - 12 5th 3rd 4th
824 RED DEER BMX AB Grady MCLEOD 7th - 10 4th 4th 2nd
613 AIRDRIE BMX AB Brydon CAMERON
Mom and Dad
8th - 14 6th 5th 3rd
420 AIRDRIE BMX AB Alex CHALUPIAK - 15 2nd 4th CR:9
426 EDMONTON BMX AB Coen WINTER - 17 7th 6th 4th
8 OKOTOKS BMX AB Garrett COMMANDEUR - 17 3rd 8th 6th
722 EDMONTON BMX AB Owen SLAVENS - 17 5th 5th 7th
829 EDMONTON BMX AB Parker BOETTGER - 20 6th 6th 8th
617 STONY PLAIN BMX AB Owen CASAVANT - 23 7th 7th CR:9
602 COALHURST BMX AB Hesston BATES
Country Landscape
- ## CR:10 DNS DNS

7 Intermediate Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
407 EDMONTON BMX AB Gavin O'BRIEN
Park Cycle
1 3 1st 1st 1st
1 OKOTOKS BMX AB Kohen HOFFMAN 2 7 3rd 2nd 2nd
AB5 CALGARY BMX AB Brody RAYNER
GHP Alberta
3 8 2nd 3rd 3rd
4 AIRDRIE BMX AB Ty OCHITWA 4 13 5th 4th 4th
5 RED DEER BMX AB Nickolas NUGENT 5 14 4th 5th 5th
203 RED DEER BMX AB Keanu REDBEAR 6 19 7th 6th 6th
611 RED DEER BMX AB Ryan RAYMONT 7 20 6th 7th 7th
7 RED DEER BMX AB Tymen GREEN 8 24 8th 8th 8th

7 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 RED DEER BMX AB Quinn SAMPSON-GOODMAN 1 6 1st 1st 4th
AB1 CALGARY BMX AB Joey HUBER
Plan It Builders
2 7 2nd 4th 1st
C1 OKOTOKS BMX AB Teagan SLAPMAN 3 7 3rd 2nd 2nd
AB1X EDMONTON BMX AB Austen WENSEL (6XM)
Park Cycle
4 10 4th 3rd 3rd

8 Novice Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
407 CALGARY BMX AB Wout REHORST 1st - 4 2nd 1st 1st
C5 MEDICINE HAT BMX AB Cody HERTER
Dirty Deeds
2nd - 3 1st 1st 1st
1 RED DEER BMX AB Ethan GLENN 3rd - 5 1st 2nd 2nd
409 EDMONTON BMX AB Kaydan SPENCE 4th - 9 2nd 4th 3rd
230 EDMONTON BMX AB Caleb JONES
Velocity Cycle
5th - 9 3rd 3rd 3rd
428 EDMONTON BMX AB Chase BOETTGER 6th - 12 4th 3rd 5th
218 EDMONTON BMX AB Riley PARDY 7th - 7 3rd 2nd 2nd
806 CALGARY BMX AB Owen FRANK - 13 DNF:5 4th 4th
522 AIRDRIE BMX AB Creston HENDERSON - 13 4th 5th 4th

8 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
C4 EDMONTON BMX AB Mathieu DUCHARME
Park Cycle
1st - 3 1st 1st 1st
2 EDMONTON BMX AB Julien DUBE
Park Cycle
2nd - 4 1st 1st 2nd
507 ST. ALBERT BMX AB Riley ROBERTSON 3rd - 10 2nd 4th 4th
AB6 EDMONTON BMX AB Evan ERICKSON
Park Cycle
4th - 5 2nd 2nd 1st
515 EDMONTON BMX AB Tristin PASITNEY 5th - 9 3rd 2nd 4th
102 MEDICINE HAT BMX AB Cameron YOUNG
Younger Oilfield Consul
6th - 9 3rd 4th 2nd
129 MEDICINE HAT BMX AB Ashton LERNER
T&T Monster Truck
7th - 10 4th 3rd 3rd
7 AIRDRIE BMX AB Tyler RYAN
Rock N Rolla Tattoo
- 12 4th 3rd 5th
014 RED DEER BMX AB Noah BOYKO - 13 5th 5th 3rd

8 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 STONY PLAIN BMX AB Sebastian WEBB 1 3 1st 1st 1st
N2 CALGARY BMX AB Dylan TREMEL
Crupi Alberta
2 6 2nd 2nd 2nd
AB7 EDMONTON BMX AB Simon NEUFELD 3 11 3rd 5th 3rd
C3 CALGARY BMX AB Jacob BERARDUCCI
Artifex Construction
4 11 4th 3rd 4th
C2 LETHBRIDGE BMX AB Troy WILLIAMS
Flexahopper
5 14 5th 4th 5th

9 Novice Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
606 EDMONTON BMX AB Zachary HOGAN 1st - 3 1st 1st 1st
619 STONY PLAIN BMX AB Landyn TWEMLOW 2nd - 10 3rd 3rd 4th
625 EDMONTON BMX AB Lucas KAUFFMAN 3rd - 4 1st 1st 2nd
311X STONY PLAIN BMX AB Cody FALARDEAU 4th - 13 4th 4th 5th
3 MEDICINE HAT BMX AB Gavin BACON
Spider Electrical
5th - 12 4th 5th 3rd
118 ST. ALBERT BMX AB Jacob WING 6th - 5 2nd 2nd 1st
501 ST. ALBERT BMX AB Morgan GERENESER 7th - 8 3rd 2nd 3rd
011 LETHBRIDGE BMX AB Nickolas NEUMAN
Ascent Cycle
DNF - 7 2nd 3rd 2nd
5 EDMONTON BMX AB Kieran NIELD
3 Sons Welding
- 15 6th 5th 4th
311 STONY PLAIN BMX AB Parker FALARDEAU - 15 5th 4th 6th
4 EDMONTON BMX AB Duncan NIELD
3 Sons Welding
- 16 5th 6th 5th
123 OKOTOKS BMX AB Caleb WHITE - ## CR:8 DNS DNS

9 Intermediate Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
7 RED DEER BMX AB Ryder GRAHAM 1 3 1st 1st 1st
1 EDMONTON BMX AB Aiden STRANKS
Park Cycle
2 7 2nd 2nd 3rd
214 EDMONTON BMX AB Eliot SLAVENS 3 8 3rd 3rd 2nd
803 AIRDRIE BMX AB Luka DIKIC
Mom & Dad
4 13 4th 5th 4th
8 CALGARY BMX AB Colton RICHTER
Partridge Animal Care Services LTD.
5 14 5th 4th 5th
11 MEDICINE HAT BMX AB Ethan REUER 6 19 7th 6th 6th
724 STONY PLAIN BMX AB Owen FEDYNIAK 7 20 6th 7th 7th
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Joshua DUBLANKO
www.capturefamilymoments.com digital scrapbooking
8 ## CR:10 DNS DNS

9 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 EDMONTON BMX AB Matthew MORGAN 1 7 1st 5th 1st
AB5 RED DEER BMX AB Ty REDBEAR 2 8 3rd 3rd 2nd
AB7 RED DEER BMX AB William WELIKOKLAD
Crupi
3 8 2nd 2nd 4th
C1 OKOTOKS BMX AB Rylan SLAPMAN 4 11 4th 4th 3rd
AB3 RED DEER BMX AB Nicholas CYMBALUK 5 11 5th 1st 5th

10 Novice Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
807 ST. ALBERT BMX AB Matthew MCMURDO 1 4 1st 1st 2nd
218 AIRDRIE BMX AB Sidney ENGLOT 2 6 3rd 2nd 1st
330 EDMONTON BMX AB Ronnie HISCOCK 3 8 2nd 3rd 3rd
513 MEDICINE HAT BMX AB Kyle MCCUTCHAN 4 13 5th 4th 4th
724 STONY PLAIN BMX AB Cole EATON 5 14 4th 5th 5th
124 EDMONTON BMX AB Austin HALLGREN 6 18 6th 6th 6th
4 MEDICINE HAT BMX AB Ben LLOYD-STEWART 7 21 7th 7th 7th

10 Intermediate Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
2 CALGARY BMX AB Caleb GILBERT 1st - 3 1st 1st 1st
1 OKOTOKS BMX AB Wesley WIENS 2nd - 6 1st 2nd 3rd
403 AIRDRIE BMX AB Joshua GALLEY 3rd - 5 2nd 1st 2nd
4 EDMONTON BMX AB Ethan BROST 4th - 9 3rd 5th 1st
1X OKOTOKS BMX AB Darren COMMANDEUR 5th - 8 2nd 2nd 4th
123 CALGARY BMX AB Josh UKRAINETZ 6th - 11 3rd 3rd 5th
6 EDMONTON BMX AB Tanner PERRIN 7th - 10 4th 4th 2nd
512 OKOTOKS BMX AB Joshua MALONEY DNF - 11 4th 4th 3rd
AB8 OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK
Rollfab industries
- 13 5th 3rd 5th
AB7 EDMONTON BMX AB Taryk JANKE
Velocity Cycle
- 14 5th 5th 4th

10 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
411 ST. ALBERT BMX AB Ronin PUSCH
Mud Sweat and Gears
1 3 1st 1st 1st
C1 CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI
Artifex Construction
2 7 2nd 2nd 3rd
AB4 CALGARY BMX AB Brandon HUBER
Plan It Builders
3 8 3rd 3rd 2nd
AB5 RED DEER BMX AB Evan STAHL 4 12 4th 4th 4th

11 Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
619 CALGARY BMX AB Jake ALLAN
GHP Alberta
1 3 1st 1st 1st
2 AIRDRIE BMX AB Jack ZRUNA 2 6 2nd 2nd 2nd
606 EDMONTON BMX AB Jamie BROOKES 3 9 3rd 3rd 3rd
205 EDMONTON BMX AB Cody NEUMANN
Sherwood Dodge
4 12 4th 4th 4th
4 OKOTOKS BMX AB Jacob WONG
Advanced Cycle and Extreme Sports
5 15 5th 5th 5th

11 Intermediate Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 COCHRANE AB Connor MURPHY
EGB Manufacturing
1st - 3 1st 1st 1st
4 OKOTOKS BMX AB Matteo BREGLIANO
Elizabeth Street Pet Hospital
2nd - 5 2nd 2nd 1st
C5 AIRDRIE BMX AB Alexander TYSSEN 3rd - 7 2nd 3rd 2nd
10 RED DEER BMX AB Owen GREEN 4th - 7 1st 4th 2nd
106 AIRDRIE BMX AB Brycen ANDREWS 5th - 7 3rd 1st 3rd
C3 OKOTOKS BMX AB Kieran SLAPMAN 6th - 8 3rd 2nd 3rd
625 OKOTOKS BMX AB Thomas FRANK
Advanced Cycle and Extreme Sports
7th - 12 4th 4th 4th
104 CALGARY BMX AB Bayly KINGHORN 8th - 14 CR:7 3rd 4th
13 MEDICINE HAT BMX AB Hunter GOLDEN - 14 4th 5th 5th
5 OKOTOKS BMX AB Jordan ROCHELEAU - 15 5th 5th 5th

11 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 EDMONTON BMX AB Parker MCELHERAN
Park Cycle
1 3 1st 1st 1st
2 AIRDRIE BMX AB Zachary RYAN
Rock N Rolla Tattoo Studio
2 7 3rd 2nd 2nd
AB8 OKOTOKS BMX AB Justin SCOTT
Alberta Stair Works
3 11 2nd 4th 5th
05 EDMONTON BMX AB Connor WENSEL
Park Cycle
4 13 7th 3rd 3rd
AB4 CALGARY BMX AB Benjamin NELSON
B&P Cycle / GHP Alberta
5 14 5th 5th 4th
N7 CALGARY BMX AB Brendan VANDERKUIP 6 16 4th 6th 6th
409 Club Unknown ? Ethan ADAMS 7 20 6th 7th 7th

12 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
905 RED DEER BMX AB Taye NEISH 1 5 1st 3rd 1st
113 EDMONTON BMX AB Chase BAINARD-BEGIN 2 6 3rd 1st 2nd
829 RED DEER BMX AB Kendell SCHULTZ 3 8 2nd 2nd 4th
809 CALGARY BMX AB William MCARA 4 11 4th 4th 3rd
4 EDMONTON BMX AB Ethan NIELD
3 Sons Welding
5 15 5th 5th 5th
5 EDMONTON BMX AB Ethan WORKUN
ATOMIC IMPROV.
6 18 6th 6th 6th

12 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
10 OKOTOKS BMX AB Owen WIENS 1 6 2nd 3rd 1st
407 OKOTOKS BMX AB Justin TERRY 2 7 3rd 1st 3rd
9 OKOTOKS BMX AB Aidan FESER 3 8 4th 2nd 2nd
8 EDMONTON BMX AB Kellen RAAS 4 9 1st 4th 4th
C3 COCHRANE AB Riley MAY
Kojah Powder Coating
5 15 5th 5th 5th
124 CALGARY BMX AB Timothy GILBERT 6 18 6th 6th 6th
12 EDMONTON BMX AB Carter LADOUCEUR
Velocity Cycle
7 21 7th 7th 7th

12 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C2 CALGARY BMX AB Jacob THIBODEAU
Mom & Dad
1 3 1st 1st 1st
AB5 CALGARY BMX AB Jacob FUNK 2 6 2nd 2nd 2nd
029 STONY PLAIN BMX AB Austin WLADYKA
SEA-CAN CONTAINERS LTD.
3 10 3rd 4th 3rd
AB4 RED DEER BMX AB Jack SNAPE
Heritage Brick and Tile
4 13 6th 3rd 4th
113 RED DEER BMX AB Kade BEST 5 14 4th 5th 5th
AB7 EDMONTON BMX AB Mackenzine MOTA
Velocity Cycle
6 17 5th 6th 6th
229 CALGARY BMX AB Maximus GIANGUALANO
Alberta GHP
7 ## CR:9 DNS DNS

13 Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
208 EDMONTON BMX AB Cole NEILL 1 4 1st 2nd 1st
708 AIRDRIE BMX AB Jordan HARRIS 2 5 2nd 1st 2nd
016 EDMONTON BMX AB Chandler FRIESEN 3 9 3rd 3rd 3rd
117 COCHRANE AB Wyatt BENDER 4 13 4th 4th 5th
8 MEDICINE HAT BMX AB Nicholas DOEHRING
Sterling Trailer Sales
5 14 5th 5th 4th

13 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
3 CALGARY BMX AB Corbin RUTHVEN 1st - 5 2nd 1st 2nd
01 AIRDRIE BMX AB James ZRUNA 2nd - 4 1st 2nd 1st
7 EDMONTON BMX AB Jared PERRY
Velocity Cycle
3rd - 7 2nd 3rd 2nd
304 EDMONTON BMX AB Joshua EASTGAARD 4th - 7 3rd 3rd 1st
308 EDMONTON BMX AB Ty NEUMANN
Sherwood Dodge
5th - 7 1st 1st 5th
11 EDMONTON BMX AB Jayson VEENEMAN 6th - 9 4th 2nd 3rd
C4 MEDICINE HAT BMX AB Jesseppe HERTER
Dirty Deeds
7th - 10 3rd 4th 3rd
5 OKOTOKS BMX AB James JONAS - 12 4th 4th 4th
10 RED DEER BMX AB Jordan BOONE - 14 5th 5th 4th

13 Expert Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 ST. ALBERT BMX AB Ethan BURGER
Shaklee / Yess / AB Performance
1st - 3 1st 1st 1st
AB5 STONY PLAIN BMX AB Luke HAGGART
Neathway Medal Mounting
2nd - 5 2nd 2nd 1st
4 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert and Macs
3rd - 8 2nd 3rd 3rd
N3 AIRDRIE BMX AB Jacob DUNCANSON
Shaklee / Yess / Alberta BMX Team
4th - 11 3rd 4th 4th
AB2 COCHRANE AB Steven SWEET 5th - 5 1st 1st 3rd
AB6 EDMONTON BMX AB Dexter GOURLAY
Park Cycle
6th - 10 3rd 5th 2nd
10 EDMONTON BMX AB Jensen MCELHERAN
Park Cycle
7th - 13 5th 3rd 5th
AB7 EDMONTON BMX AB Raine BROST
Velocity Cycle
8th - 11 4th 2nd 5th
5 COCHRANE AB Kaleb MANN
Artisan Scapes
- 14 7th 5th 2nd
AB4 AIRDRIE BMX AB Corbin NUNWEILER
YESS / SHAKLEE
- 15 4th 7th 4th
426 STONY PLAIN BMX AB Levi SATERMO - 15 5th 4th 6th
6 EDMONTON BMX AB Tyler HUPKA
Velocity Cycle
- 19 7th 6th 6th
C2 EDMONTON BMX AB Brett DUCHARME
Park Cycle
- 19 6th 6th 7th
323 STONY PLAIN BMX AB Liam FREUND
Winterburn Truss
- 20 6th 7th 7th

14 Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
812 ST. ALBERT BMX AB Michael WEBB 1 3 1st 1st 1st
3 CALGARY BMX AB Konner SMITH - HEIN
RT Mud Consulting LTD.
2 6 2nd 2nd 2nd
028 RED DEER BMX AB Cole MALCOLM 3 9 3rd 3rd 3rd

14 Intermediate Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
702 CALGARY BMX AB Brodie KERFOOT
b & p cycle calgary
1 3 1st 1st 1st
228 OKOTOKS BMX AB Nicholas FRANK
Advanced Cycle and Extreme Sports
2 6 2nd 2nd 2nd
01 EDMONTON BMX AB Marcus SANCHEZ WILKINSON
Velocity
3 10 3rd 4th 3rd
8 EDMONTON BMX AB Logan LADOUCEUR
Velocity Cycle
4 13 4th 3rd DNF:6
9 CALGARY BMX AB Spencer HARREN
MDYP (mom and dad yell peddle)
5 14 5th 5th 4th
C7 COCHRANE AB Curtis GAMMON 6 17 6th 6th 5th

14 Expert Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
2 ST. ALBERT BMX AB Deven KAWA
Velocity Cycle
1st - 3 1st 1st 1st
C1 RED DEER BMX AB Cody PRATT
Mom & Dad
2nd - 9 1st 2nd 6th
C5 AIRDRIE BMX AB River PEACOCK
Athletic Spirit Inc.
3rd - 7 2nd 3rd 2nd
3 ST. ALBERT BMX AB Garrett HEBERT
Velocity Cycle
4th - 5 2nd 1st 2nd
929 CALGARY BMX AB Cole WILSON
CDi
5th - 7 3rd 3rd 1st
C4T CALGARY BMX AB Carter PASTUSZKO
Advanced Cycle & Extreme Sports/Sunridge Nissan
6th - 12 4th 4th 4th
C3 MEDICINE HAT BMX AB Kirby PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
7th - 8 3rd 2nd 3rd
AB3 STONY PLAIN BMX AB Bailey SPROXTON 8th - 11 4th 4th 3rd
AB2 OKOTOKS BMX AB Cody KNAPPE
B & P CYCLE AND SPORTS
- 14 5th 5th 4th
C6 COCHRANE AB Noah MAISONNEUVE - 17 7th 5th 5th
11 RED DEER BMX AB Coleman KOMULA
Colerose Bookeeping Services
- 18 7th 6th 5th
12 LETHBRIDGE BMX AB Tyler ENNS
Peak Physical Therapy
- 18 6th 6th 6th
521 RED DEER BMX AB Kayd RIGUIDEL - 19 5th 7th 7th
410 LETHBRIDGE BMX AB Kenton GRETZINGER - 20 6th DNF:7 7th

15 Intermediate Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
427 STONY PLAIN BMX AB Fraser HURLEY 1 3 1st 1st 1st
2 AIRDRIE BMX AB Tristan NUNWEILER (15NM)
Yess/Shaklee
2 7 2nd 3rd 2nd
4 MEDICINE HAT BMX AB Lance TESSIER 3 10 3rd 4th 3rd
710 EDMONTON BMX AB Jake HAZLETT 4 11 5th 2nd 4th
6 RED DEER BMX AB Michael POPOWITCH 5 14 4th 5th 5th
328 RED DEER BMX AB Austin TROHAN
Wipeout
6 18 6th 6th 6th

15 Expert Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Chase KELLN
Shaklee / Yess
1st - 3 1st 1st 1st
AB5 ST. ALBERT BMX AB Kiran KAWA
Velocity Cycle
2nd - 8 3rd 4th 1st
AB2 ST. ALBERT BMX AB Aidan BURGER
Shaklee / Yess / AB Performance
3rd - 7 2nd 2nd 3rd
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Kylar VAN EE
Jagger Co. / Bert and Macs
4th - 6 2nd 2nd 2nd
AB4 COCHRANE AB Taylor OTTERSON
CBO Design
5th - 7 1st 1st 5th
C1 RED DEER BMX AB James SEKORA
Millerdale Pharmacy/Grabowski Mechanical
6th - 11 4th 3rd 4th
AB6 AIRDRIE BMX AB Benjamin CROFT
B&P Cycle
7th - 12 5th 5th 2nd
9 ST. ALBERT BMX AB Chase HARRISON
Crupi
8th - 11 4th 4th 3rd
C4 CALGARY BMX AB Evan MOTTERSHEAD - 12 3rd 3rd 6th
12 EDMONTON BMX AB Jared COMPAGNON
Velocity Cycle
- 15 5th 6th 4th
C3 MEDICINE HAT BMX AB Branden LACHAPELLE - 16 6th 5th 5th

16 Expert Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Tanner VANDENHOVEN
Shaklee / Yess
1st - 4 2nd 1st 1st
11 CALGARY BMX AB Dominic GACCIOLI
B&P Cycle, MGND Associates
2nd - 4 1st 2nd 1st
C2 EDMONTON BMX AB Ray FENWICK
Park Cycle
3rd - 4 1st 1st 2nd
AB4 CALGARY BMX AB Jayme JOHNSON
RT Mudding
4th - 7 2nd 2nd 3rd
C4X CALGARY BMX AB Keegan GRASZA
B&P Cycle
5th - 10 3rd 3rd 4th
AB7 STONY PLAIN BMX AB Austin SCHWANKE 6th - 10 4th 4th 2nd
C7 COCHRANE AB Cody GAMMON 7th - 10 3rd 4th 3rd
AB5 STONY PLAIN BMX AB Jared SPROXTON 8th - 12 4th 3rd 5th
504 OKOTOKS BMX AB Shelby MYSEK
Rollfab Industries
- 14 5th 5th 4th
223 EDMONTON BMX AB Thomas ARSENAULT - ## DNF:5 CR:7 DNS

17 to 24 Intermediate Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 RED DEER BMX AB Justin MAINVILLE
Crazy Horse Casing
1 5 3rd 1st 1st
613 AIRDRIE BMX AB Braden KARISH (16IM)
Shaklee
2 6 1st 3rd 2nd
AB6 COALHURST BMX AB Dylan BROWN
Bert and Macs
3 7 2nd 2nd 3rd
1 CALGARY BMX AB Kolbi SMITH - HEIN
RT Mud Consulting LTD.
4 13 4th 5th 4th
4 EDMONTON BMX AB Anthony WILKINSON (16IM)
Velocity Cycle
5 14 5th 4th 5th
223 CALGARY BMX AB Adam MURRAY 6 19 6th 7th 6th
529 COALHURST BMX AB Keenan LUKACS 7 20 7th 6th 7th
5 CALGARY BMX AB Nickolas WILSON
Bad Ass Brad
8 24 8th 8th 8th

17 to 24 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
223 AIRDRIE BMX AB Spencer ROSKO
Shaklee/Yess
1 4 2nd 1st 1st
AB2 ST. ALBERT BMX AB Kyle ROBB 2 6 1st 2nd 3rd
831 CALGARY BMX AB Bryan BULLIVANT
B & P Cycle
3 13 8th 3rd 2nd
221 OKOTOKS BMX AB Graham SHEPHARD
Advanced Cycle/Planit Builders
4 13 4th 4th 5th
804 ST. ALBERT BMX AB Devon VICKERY 5 14 5th 5th 4th
919 STONY PLAIN BMX AB Colin REIMER 6 17 3rd 7th 7th
C1 MEDICINE HAT BMX AB Lance PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
7 20 6th 6th DNF:8
AB7 EDMONTON BMX AB Robert TOWNSEND
Velocity
8 21 7th 8th 6th

30+ Novice Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
11 CALGARY BMX AB Mike GACCIOLI 1 3 1st 1st 1st
705 CALGARY BMX AB James VANDERKUIP 2 10 3rd 3rd 4th
4 AIRDRIE BMX AB Brent DUNCANSON
Shaklee Performance
3 11 5th 4th 2nd
020 CALGARY BMX AB Scott OLMSTEAD (29NM) 4 11 2nd 2nd 7th
2 EDMONTON BMX AB Jeff MEADE 5 16 8th 5th 3rd
5 AIRDRIE BMX AB Timothy CROFT
B&P Cycle
6 18 6th 7th 5th
105 RED DEER BMX AB Christopher NUGENT 7 18 4th 6th 8th
8 OKOTOKS BMX AB Christopher DOLL 8 21 7th 8th 6th

30+ Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 EDMONTON BMX AB Kieran ARDS
Park Cycle Racing
1 6 3rd 1st 2nd
C1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
FLEXAHOPPER - PURE
2 6 1st 2nd 3rd
AB3 COCHRANE AB Brian OTTERSON
CBO Design
3 9 2nd 6th 1st
531 LETHBRIDGE BMX AB Kevin NEUMAN
Ascent Cycle
4 13 6th 3rd 4th
AB5 EDMONTON BMX AB Shawn LOEWEN
Velocity Cycle
5 14 4th 5th 5th
110 CALGARY BMX AB Darcy FAUTEUX 6 15 5th 4th 6th
AB8 OKOTOKS BMX AB Kenneth MCALISTER (30+IM)
RollFab Industries Ltd
7 21 7th 7th 7th
1 EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT (29XM)
Velocity Cycle
8 24 8th 8th 8th

Cruiser 13 and 14 Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C2 RED DEER BMX AB Cody PRATT
Mom & Dad
1 3 1st 1st 1st
AB4 CALGARY BMX AB Brodie KERFOOT
b & p cycle calgary
2 6 2nd 2nd 2nd
AB01 EDMONTON BMX AB Raine BROST
Velocity Cycle
3 10 4th 3rd 3rd
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert and Macs
4 11 3rd 4th 4th
AB4X CALGARY BMX AB Benjamin NELSON (10-12MC)
B&P Cycle / GHP Alberta
5 15 5th 5th 5th

Cruiser 15 and 16 Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 EDMONTON BMX AB Jared COMPAGNON
Velocity Cycle
1 4 1st 1st 2nd
AB2 ST. ALBERT BMX AB Chase HARRISON
Crupi
2 5 2nd 2nd 1st
503 EDMONTON BMX AB Sebastian NEILL 3 11 4th 4th 3rd
C1 MEDICINE HAT BMX AB Lance PHILLIPS (17-29MC)
Phillips Excavating Ltd.
4 11 3rd 3rd 5th
AB2X EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT (17-29MC)
Velocity Cycle
5 14 5th 5th 4th

Cruiser 35 to 39 Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 AIRDRIE BMX AB Jon OCHITWA 1 4 1st 1st 2nd
110 CALGARY BMX AB Darcy FAUTEUX 2 5 2nd 2nd 1st
430 EDMONTON BMX AB Chad ERICKSON 3 13 5th 5th 3rd
AB1 RED DEER BMX AB Christopher NUGENT (30-34MC) 4 14 3rd 3rd DNF:8
AB3 RED DEER BMX AB Todd GREEN (30-34MC) 5 16 4th 6th 6th
AB02 EDMONTON BMX AB Aaron NIELD
3 Sons Welding
6 18 6th 4th DNF:8
221 MEDICINE HAT BMX AB Micheal HERTER
Dirty Deeds
7 19 8th 7th 4th
AB4 EDMONTON BMX AB Augi MOTA
Velocity Cycle
8 20 7th 8th 5th

Cruiser 40 to 44 Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
904 RED DEER BMX AB Dean BEST 1 4 1st 1st 2nd
3 CALGARY BMX AB Jody JACOBSEN
B&P Cycle
2 5 2nd 2nd 1st
716 ST. ALBERT BMX AB Ralph FERGUSSON 3 9 3rd 3rd 3rd
7 EDMONTON BMX AB Jeff MEADE 4 13 4th 4th 5th
4 CALGARY BMX AB Lon KERFOOT
B & P cycle calgary
5 15 6th 5th 4th
6 AIRDRIE BMX AB Scott HENDERSON 6 17 5th 6th 6th
923 EDMONTON BMX AB Darren OZUBKO 7 21 7th 7th 7th
412 RED DEER BMX AB Trever MALCOLM 8 24 8th 8th 8th

Cruiser 45 to 49 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB01 EDMONTON BMX AB Shawn LOEWEN
Velocity Cycle
1 4 1st 2nd 1st
C1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
FLEXAHOPPER - PURE
2 6 2nd 1st 3rd
AB1 COCHRANE AB Brian OTTERSON
CBO Design
3 8 3rd 3rd 2nd
118 EDMONTON BMX AB Malcom STINSON (50+MC)
worlddoors.com
4 12 4th 4th 4th
314 EDMONTON BMX AB Robert GOURLAY 5 15 5th 5th 5th
207 EDMONTON BMX AB Michael DUBE
Park Cycle Racing
6 18 6th 6th 6th

Cruiser 17 to 29 Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 EDMONTON BMX AB Heather STINSON (15-16FC)
Velocity Cycle
1 3 1st 1st 1st
204 EDMONTON BMX AB Victoria STINSON (15-16FC)
Velocity Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
12 INDEPENDENT CAN Kelly GUDMANDSON 3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 35 to 39 Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 EDMONTON BMX AB Jody MOTA
Velocity Cycle
1 3 1st 1st 1st
AB5 STONY PLAIN BMX AB Michelle TOWER 2 7 2nd 3rd 2nd
AB3 EDMONTON BMX AB Melanie DUBE
Park Cycle
3 8 3rd 2nd 3rd
C1 RED DEER BMX AB Janice SEKORA
Millerdale Pharmacy/Grabowski Mechanical
4 12 4th 4th 4th

Cruiser 40 to 44 Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 LETHBRIDGE BMX AB Deborah WILLIAMS
FLEXAHOPPER
1 3 1st 1st 1st
112 AIRDRIE BMX AB Wendy VANDENHOVEN
Shaklee / Yess
2 6 2nd 2nd 2nd
AB2 OKOTOKS BMX AB Teresa WIENS 3 9 3rd 3rd 3rd

Top of Report