End of Report

Olds - Indoor Provincial 2

Alberta BMX

BMX EVENT MANAGER, Report Created 01/Apr/2012 14:26:36

FULL RESULTS

Total Entries = 220

Total Riders = 210

Junior Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 RED DEER BMX AB Tanor MILLIGAN
Alberta Crupi
1 4 1st 2nd 1st
002 RED DEER BMX AB Tyson BEST
Velocity Cycle
2 6 2nd 1st 3rd
AB6 STONY PLAIN BMX AB Colin HILDEBRANDT
Factory Avent Canada
3 8 3rd 3rd 2nd

Elite Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
623 MEDICINE HAT BMX AB Chelsea KINGSTON (JF)
Avent Bombshell factory, DW's deluxa Sammiches OR chicken
1 3 1st 1st 1st
277 AIRDRIE BMX AB Rachelle HAIGHT
Elite Training Source
2 6 2nd 2nd 2nd
388 AIRDRIE BMX AB Wendy VANDENHOVEN
Shaklee / Yess
3 10 3rd 4th 3rd
N03 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN (JF)
Park Cycle Racing
4 12 4th 3rd 5th
226 LETHBRIDGE BMX AB Lindsay HARRINGTON 5 14 5th 5th 4th

Elite Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
217 AIRDRIE BMX AB Jeffrey JACOBSEN
O'neal MX, Blur Optics
1 5 1st 2nd 2nd
2 Club Unknown ? Manuel CADLE
GRA
2 8 6th 1st 1st
326 ST. ALBERT BMX AB Garth HEBERT
Velocity Cycle
3 8 2nd 3rd 3rd
AB7 AIRDRIE BMX AB Brandon ULRICH
Shaklee
4 11 3rd 4th 4th
8 RED DEER BMX AB Taylor MILLIGAN
Alberta Crupi
5 15 4th 5th 6th
715 AIRDRIE BMX AB Andrew JONES 6 16 5th 6th 5th
26 CALGARY BMX AB Erick NICOL 7 ## CR:9 DNS DNS

8 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 OKOTOKS BMX AB Justina WIENS 1 4 1st 1st 2nd
519 AIRDRIE BMX AB Aza KORVER (6NF) 2 5 2nd 2nd 1st
AB2 CALGARY BMX AB Hailey TREMEL (6NF) 3 9 3rd 3rd 3rd

9 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Braelynn MANN (8XF)
Artisan Scapes
1 4 1st 2nd 1st
AB1 EDMONTON BMX AB Amber HUPKA (8XF)
Velocity Cycle
2 5 2nd 1st 2nd
AB4 RED DEER BMX AB Lindsay HALL 3 9 3rd 3rd 3rd

11 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 EDMONTON BMX AB Keltie MONAGHAN
Park Cycle
1 4 1st 1st 2nd
AB2 OKOTOKS BMX AB Kylie FLYNN (10NF) 2 6 2nd 3rd 1st
AB6 MEDICINE HAT BMX AB Geneva GRONDIN 3 10 5th 2nd 3rd
AB4 LETHBRIDGE BMX AB Alyssa NEUMAN
Ascent Cycle
4 11 3rd 4th 4th
116 RED DEER BMX AB Tanika NUGENT (10NF) 5 14 4th 5th 5th

13 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 CALGARY BMX AB Kelly Ann HEUGHAN (12NF) 1 3 1st 1st 1st
3 AIRDRIE BMX AB Jessica THAYER (12NF)
RT Mud Consulting LTD.
2 6 2nd 2nd 2nd
AB7 CALGARY BMX AB Jacqueline KLAPAK 3 ## CR:5 DNS DNS

13 Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 ST. ALBERT BMX AB Cayleigh VAN STAALDUINEN 1 4 1st 2nd 1st
AB1 ST. ALBERT BMX AB Avriana HEBERT (12XF)
Velocity Cycle
2 5 2nd 1st 2nd
AB2 RED DEER BMX AB Sarah STAHL 3 9 3rd 3rd 3rd
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Kendra ENNS (12XF)
Peak Physical Therapy & Need a Ride auto Sales
4 12 4th 4th 4th

14 Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C2 CALGARY BMX AB Nicole TAILBY 1 5 1st 2nd 2nd
AB3 STONY PLAIN BMX AB Nicole SCHILLING
DTN Contracting
2 6 4th 1st 1st
AB6 CALGARY BMX AB Yasmine HARVEY (14NF) 3 8 2nd 3rd 3rd
AB7 EDMONTON BMX AB Madeline KUSS (14NF)
Park Cycle
4 11 3rd 4th 4th

16 Expert Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 AIRDRIE BMX AB Caitlyn DUNCANSON
Shaklee / Yess
1 3 1st 1st 1st
AB3 EDMONTON BMX AB Heather STINSON
Velocity Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
C1 MEDICINE HAT BMX AB Yvonne KINGSTON
SSquared
3 10 4th 3rd 3rd
204 EDMONTON BMX AB Victoria STINSON (15XF)
Velocity Cycle
4 11 3rd 4th 4th
AB2 CALGARY BMX AB Karlie BULLIVANT (17+XF)
B&P Cycle
5 15 5th 5th 5th
AB3 CALGARY BMX AB Michaela WASYLIW (17+XF)
Advance Cycle
6 18 6th 6th 6th

17 & Over Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 CALGARY BMX AB Catherine FAULKNER 1 5 1st 3rd 1st
127 MEDICINE HAT BMX AB Eva HERTER
Dirty Deeds
2 6 3rd 1st 2nd
AB5 CALGARY BMX AB Victoria BULLIVANT (16NF)
B & P Cycle
3 7 2nd 2nd 3rd

5 and Under Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 EDMONTON BMX AB Jacob DUBE
Park Cycle
1 4 1st 2nd 1st
5 ST. ALBERT BMX AB Jarret SKISTOD 2 5 2nd 1st 2nd
125 LETHBRIDGE BMX AB Ethan MANN
Artisan Scapes
3 9 3rd 3rd 3rd

6 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 MEDICINE HAT BMX AB Quade VANDERSPRUIT 1 4 2nd 1st 1st
913 RED DEER BMX AB Eric HUNTER 2 7 3rd 2nd 2nd
915 EDMONTON BMX AB Hudson O'BRIEN
Park Cycle
3 9 1st 5th 3rd
221X LETHBRIDGE BMX AB Austin MCLEOD 4 13 4th 3rd 6th
810 RED DEER BMX AB Shayne HALL 5 14 5th 4th 5th
221 RED DEER BMX AB Cameron MCLEOD 6 16 6th DNF:6 4th

7 Novice Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
602 COALHURST BMX AB Hesston BATES
Country Landscape
1 4 2nd 1st 1st
407 EDMONTON BMX AB Gavin O'BRIEN
Park Cycle
2 5 1st 2nd 2nd
6 RED DEER BMX AB Jack WELIKOKLAD
Crupi
3 12 3rd 4th 5th
5 RED DEER BMX AB Keanu REDBEAR 4 13 4th 6th 3rd
117 CALGARY BMX AB Torin COLLINS
My Mom & Dad
5 13 6th 3rd 4th
420 AIRDRIE BMX AB Alex CHALUPIAK 6 18 5th 7th 6th
824 RED DEER BMX AB Grady MCLEOD 7 19 7th 5th 7th
7 RED DEER BMX AB Tymen GREEN 8 ## CR:10 DNS DNS

7 Intermediate Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 EDMONTON BMX AB Austen WENSEL (6IM)
Park Cycle
1 8 3rd 2nd 3rd
C1 OKOTOKS BMX AB Teagan SLAPMAN 2 9 4th 3rd 2nd
AB4 RED DEER BMX AB Quinn SAMPSON-GOODMAN 3 9 1st 1st 7th
AB5 CALGARY BMX AB Brody RAYNER 4 10 5th 4th 1st
5 RED DEER BMX AB Nickolas NUGENT 5 13 2nd 7th 4th
4 AIRDRIE BMX AB Ty OCHITWA 6 17 6th 6th 5th
N6 STONY PLAIN BMX AB Logan WEBB (6IM) 7 18 7th 5th 6th
AB8 AIRDRIE BMX AB Evan GOUCHER 8 ## CR:10 DNS DNS

8 Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
129 MEDICINE HAT BMX AB Ashton LERNER
TNT Monster Truck Racing
1 3 1st 1st 1st
4 OKOTOKS BMX AB Jaron DEERING 2 6 2nd 2nd 2nd
C5 MEDICINE HAT BMX AB Cody HERTER
Dirty Deeds
3 10 3rd 3rd 4th
101 RED DEER BMX AB Noah BOYKO 4 11 4th 4th 3rd
230 EDMONTON BMX AB Caleb JONES
Velocity Cycle
5 15 5th 5th 5th

8 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
2X OKOTOKS BMX AB Kaiden FLYNN 1st - 4 1st 1st 2nd
C3 CALGARY BMX AB Jacob BERARDUCCI
Artifex Construction
2nd - 4 2nd 1st 1st
5 STONY PLAIN BMX AB Dawson DINIUS
Golden Arrow
3rd - 4 1st 2nd 1st
C2 LETHBRIDGE BMX AB Troy WILLIAMS
Flexahopper
4th - 8 3rd 3rd 2nd
2 EDMONTON BMX AB Julien DUBE
Park Cycle
5th - 11 4th 3rd 4th
102 MEDICINE HAT BMX AB Cameron YOUNG
Younger Oilfield Consul
6th - 11 3rd 5th 3rd
C4 EDMONTON BMX AB Mathieu DUCHARME
Park Cycle
7th - 7 2nd 2nd 3rd
AB6 EDMONTON BMX AB Evan ERICKSON
Park City
- 12 4th 4th 4th
7 AIRDRIE BMX AB Tyler RYAN
Rock N Rolla Tattoo
- 14 5th 4th 5th

9 Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
224 AIRDRIE BMX AB Noah KORVER 1 4 1st 1st 2nd
011 LETHBRIDGE BMX AB Nickolas NEUMAN
Ascent Cycle
2 5 2nd 2nd 1st
3 MEDICINE HAT BMX AB Gavin BACON
Spider Electrical
3 9 3rd 3rd 3rd

9 Intermediate Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 RED DEER BMX AB William WELIKOKLAD
Crupi
1 5 1st 2nd 2nd
516 STONY PLAIN BMX AB Hayden ZABLOTNY
CBS
2 7 5th 1st 1st
6 MEDICINE HAT BMX AB Cody DEMAN 3 8 2nd 3rd 3rd
8 CALGARY BMX AB Colten PARTRIDGE-RICHTER
Partridge Animal Care Services
4 14 3rd 6th 5th
724 STONY PLAIN BMX AB Owen FEDYNIAK 5 15 4th 5th 6th
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Joshua DUBLANKO 6 16 8th 4th 4th
13 RED DEER BMX AB Christopher YOUNG 7 20 6th 7th 7th
1 EDMONTON BMX AB Aiden STRANKS 8 23 7th 8th 8th

9 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 RED DEER BMX AB Ty REDBEAR 1 5 2nd 1st 2nd
N1 STONY PLAIN BMX AB Sebastian WEBB (8XM) 2 8 1st 6th 1st
N2 CALGARY BMX AB Dylan TREMEL (8XM) 3 8 3rd 2nd 3rd
AB3 RED DEER BMX AB Nicholas CYMBALUK 4 13 4th 3rd 6th
301 OKOTOKS BMX AB Logan COSTALL 5 14 6th 4th 4th
C1 OKOTOKS BMX AB Rylan SLAPMAN 6 15 5th 5th 5th

10 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 CALGARY BMX AB Tyler BILOTTA
Advanced Cycle/Nissan
1 4 1st 1st 2nd
C1 CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI
Artifex Construction
2 5 2nd 2nd 1st
AB5 RED DEER BMX AB Evan STAHL 3 9 3rd 3rd 3rd

11 Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
619 CALGARY BMX AB Jake ALLAN 1 3 1st 1st 1st
513 MEDICINE HAT BMX AB Kyle MCCUTCHAN (10NM) 2 6 2nd 2nd 2nd
330 EDMONTON BMX AB Ronnie HISCOCK (10NM) 3 9 3rd 3rd 3rd

11 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
5 EDMONTON BMX AB Connor WENSEL
Park Cycle
1 5 1st 3rd 1st
4 OKOTOKS BMX AB Matteo BREGLIANO
Elizabeth Street Pet Hospital
2 6 2nd 2nd 2nd
9 STONY PLAIN BMX AB Foster DINIUS
Golden Arrow
3 8 4th 1st 3rd
305 CALGARY BMX AB Caleb GILBERT (10IM) 4 11 3rd 4th 4th
C3 OKOTOKS BMX AB Kieran SLAPMAN 5 15 5th 5th 5th
026 EDMONTON BMX AB Joshua BEAUDIN 6 18 6th 6th 6th
AB7 EDMONTON BMX AB Taryk JANKE (10IM)
Velocity Cycle
7 21 7th 7th 7th

11 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 OKOTOKS BMX AB Justin SCOTT
Alberta Stair Works
1 4 1st 1st 2nd
AB4 CALGARY BMX AB Benjamin NELSON
STEEL MX
2 7 3rd 3rd 1st
C1 CALGARY BMX AB Matthew TAILBY 3 7 2nd 2nd 3rd
N7 CALGARY BMX AB Brendan VANDERKUIP 4 15 5th 6th 4th
8 ST. ALBERT BMX AB Bryce SKISTOD 5 15 6th 4th 5th
2 AIRDRIE BMX AB Zachary RYAN
Rock N Rolla Tattoo Studio
6 15 4th 5th 6th

12 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
029 STONY PLAIN BMX AB Austin WLADYKA 1st - 4 2nd 1st 1st
AB4 RED DEER BMX AB Jack SNAPE
Heritage Brick and Tile
2nd - 4 1st 1st 2nd
908 COALHURST BMX AB Caden SEAFORTH 3rd - 7 2nd 2nd 3rd
10 OKOTOKS BMX AB Owen WIENS 4th - 8 1st 2nd 5th
608 EDMONTON BMX AB Julian GARDNER 5th - 10 5th 3rd 2nd
124 CALGARY BMX AB Timothy GILBERT 6th - 9 4th 4th 1st
C3 COCHRANE AB Riley MAY
Kojah Powder Coating
7th - 10 3rd 4th 3rd
9 OKOTOKS BMX AB Aidan FESER - 10 3rd 3rd 4th
16 CALGARY BMX AB Nathan MUIR - ## CR:6 DNS DNS

12 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 AIRDRIE BMX AB Zachary CROFT
B&P CYcle
1 5 3rd 1st 1st
AB1 COCHRANE AB Lukas BECKER 2 5 1st 2nd 2nd
C2 CALGARY BMX AB Jacob THIBODEAU 3 8 2nd 3rd 3rd
AB6 ST. ALBERT BMX AB Cory SKISTOD 4 12 4th 4th 4th

13 Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
708 AIRDRIE BMX AB Jordan HARRIS 1 4 1st 1st 2nd
809 CALGARY BMX AB William MCARA (12NM) 2 5 2nd 2nd 1st
117 COCHRANE AB Wyatt BENDER 3 9 3rd 3rd 3rd

13 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
6 STONY PLAIN BMX AB Damion DINIUS
Golden Arrow
1st - 5 2nd 1st 2nd
323 STONY PLAIN BMX AB Liam FREUND
Winterburn Truss
2nd - 3 1st 1st 1st
304 EDMONTON BMX AB Joshua EASTGAARD 3rd - 10 2nd 4th 4th
C4 MEDICINE HAT BMX AB Jesseppe HERTER
Dirty Deeds
4th - 10 3rd 3rd 4th
10 RED DEER BMX AB Jordan BOONE 5th - 8 4th 3rd 1st
11 EDMONTON BMX AB Jayson VEENEMAN 6th - 7 3rd 2nd 2nd
03 OKOTOKS BMX AB Corbin RUTHVEN 7th - 6 1st 2nd 3rd
218 COALHURST BMX AB Keegan REEDYK - 12 5th 4th 3rd
702 COALHURST BMX AB Jevon SEAFORTH - ## CR:6 DNS DNS

13 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 AIRDRIE BMX AB Jacob DUNCANSON
Shaklee / Yess
1 5 3rd 1st 1st
5 LETHBRIDGE BMX AB Kaleb MANN
Artisan Scapes
2 6 1st 2nd 3rd
AB5 STONY PLAIN BMX AB Luke HAGGART
Bullseye Bike
3 8 2nd 4th 2nd
6 EDMONTON BMX AB Tyler HUPKA
Velocity Cycle
4 12 5th 3rd 4th
C2 EDMONTON BMX AB Brett DUCHARME
Park Cycle
5 16 6th 5th 5th
AB1 ST. ALBERT BMX AB Ethan BURGER
Shaklee / Yess
6 18 4th DNF:6 CR:8

14 Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
812 ST. ALBERT BMX AB Michael WEBB 1 4 1st 2nd 1st
501 CALGARY BMX AB Keon VAN DER LINDE 2 5 2nd 1st 2nd
028 RED DEER BMX AB Cole MALCOLM 3 10 3rd 4th 3rd
3 CALGARY BMX AB Konner SMITH - HEIN
RT Mud Consulting LTD.
4 11 4th 3rd 4th

14 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 RED DEER BMX AB Cody PRATT
Mom & Dad
1 3 1st 1st 1st
2 STONY PLAIN BMX AB Deven KAWA
bullseye bikes
2 6 2nd 2nd 2nd
C4 CALGARY BMX AB Carter PASTUSZKO
Advanced Cycle & Extreme Sports/Sunridge Nissan
3 10 3rd 3rd 4th
3 ST. ALBERT BMX AB Garrett HEBERT
Velocity Cycle
4 11 4th 4th 3rd
C5 AIRDRIE BMX AB River PEACOCK
Athletic Spirit Inc.
5 15 5th 5th 5th
11 RED DEER BMX AB Coleman KOMULA
Colerose Bookeeping Services
6 18 6th 6th 6th
12 LETHBRIDGE BMX AB Tyler ENNS
Peak Physical Therapy & Need a Ride Auto Sales
7 21 7th 7th 7th

15 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
2 AIRDRIE BMX AB Kyle PAULSON (14IM) 1 3 1st 1st 1st
6 RED DEER BMX AB Michael POPOWITCH 2 6 2nd 2nd 2nd
328 RED DEER BMX AB Austin TROHAN 3 10 4th 3rd 3rd
7 AIRDRIE BMX AB Trevor SWAN (14IM)
Shaklee / Yess
4 11 3rd 4th 4th

15 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Chase KELLN
Shaklee / Yess
1 6 3rd 2nd 1st
C1 RED DEER BMX AB James SEKORA
Millerdale Pharmacy/Grabowski Mechanical
2 6 1st 1st 4th
AB4 COCHRANE AB Taylor OTTERSON 3 8 2nd 4th 2nd
AB2 ST. ALBERT BMX AB Aidan BURGER
Shaklee / Yess
4 10 4th 3rd 3rd
C4 CALGARY BMX AB Evan MOTTERSHEAD 5 18 6th 6th 6th
AB6 AIRDRIE BMX AB Benjamin CROFT
B&P Cycle
6 19 7th 5th 7th
C5 LETHBRIDGE BMX AB Damian WILLIAMS
Flexahopper
7 20 8th 7th 5th
9 ST. ALBERT BMX AB Chase HARRISON
Crupi
8 21 5th 8th 8th

16 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Tanner VANDENHOVEN
Shaklee / Yess
1 5 3rd 1st 1st
AB2 RED DEER BMX AB Tyson WHITE
Alberta Crupi
2 6 1st 3rd 2nd
C4 CALGARY BMX AB Keegan GRASZA
B&P Cycle
3 7 2nd 2nd 3rd

17 to 24 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 OKOTOKS BMX AB Max LAVALLEE 1 3 1st 1st 1st
AB5 RED DEER BMX AB Justin MAINVILLE
Crazy Horse Casing
2 9 2nd 2nd 5th
529 COALHURST BMX AB Keenan LUKACS 3 10 4th 4th 2nd
105 COALHURST BMX AB Rory FILGAS 4 10 3rd 3rd 4th
1 CALGARY BMX AB Kolbi SMITH - HEIN
RT Mud Consulting LTD.
5 13 5th 5th 3rd

17 to 24 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
223 AIRDRIE BMX AB Spencer ROSKO
Shaklee/Yess
1 5 1st 3rd 1st
AB5 LETHBRIDGE BMX AB Sam WESTCOTT 2 8 2nd 4th 2nd
AB2 ST. ALBERT BMX AB Kyle ROBB 3 8 3rd 1st 4th
AB4 ST. ALBERT BMX AB Brandon STILES 4 9 4th 2nd 3rd

30+ Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
105 RED DEER BMX AB Christopher NUGENT 1 3 1st 1st 1st
2 EDMONTON BMX AB Jeff MEADE 2 7 3rd 2nd 2nd
4 AIRDRIE BMX AB Brent DUNCANSON
Shaklee Performance
3 9 2nd 4th 3rd
7 OKOTOKS BMX AB Marco BREGLIANO 4 12 4th 3rd 5th
705 CALGARY BMX AB James VANDERKUIP 5 14 5th 5th 4th

30+ Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
FLEXAHOPPER - PURE
1 4 1st 2nd 1st
531 LETHBRIDGE BMX AB Kevin NEUMAN
Ascent Cycle
2 5 2nd 1st 2nd
AB3 COCHRANE AB Brian OTTERSON 3 10 4th 3rd 3rd
AB7 AIRDRIE BMX AB James ASH (30+IM)
Elite Training Source
4 11 3rd 4th 4th

Cruiser 13 and 14 Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C2 RED DEER BMX AB Cody PRATT 1 3 1st 1st 1st
AB1 EDMONTON BMX AB Heather STINSON (15-16FC)
Velocity Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
204 EDMONTON BMX AB Victoria STINSON (15-16FC)
Velocity Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
712 CALGARY BMX AB Brendan VANDERKUIP (10-12MC) 4 12 4th 4th 4th

Cruiser 17 to 29 Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 RED DEER BMX AB James SEKORA (15-16MC)
Millerdale Pharmacy/Grabowski Mechanical
1 3 1st 1st 1st
AB2 ST. ALBERT BMX AB Chase HARRISON (15-16MC)
Crupi
2 7 2nd 2nd 3rd
709 MEDICINE HAT BMX AB Brandon ADAMS
Gravity Sports/Dirty Deeds
3 8 3rd 3rd 2nd

Cruiser 35 to 39 Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 AIRDRIE BMX AB Jon OCHITWA 1 3 1st 1st 1st
AB1 RED DEER BMX AB Christopher NUGENT (30-34MC) 2 6 2nd 2nd 2nd
221 MEDICINE HAT BMX AB Micheal HERTER
Dirty Deeds
3 9 3rd 3rd 3rd
AB5 RED DEER BMX AB Jeffrey KOMULA 4 12 4th 4th 4th

Cruiser 40 to 44 Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 CALGARY BMX AB Greg VAN DER LINDE 1 3 1st 1st 1st
7 EDMONTON BMX AB Jeff MEADE 2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 AIRDRIE BMX AB Bob SWAN
Shaklee/YESS
3 9 3rd 3rd 3rd
412 RED DEER BMX AB Trever MALCOLM 4 12 4th 4th 4th

Cruiser 45 to 49 Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
FLEXAHOPPER - PURE
1 4 1st 2nd 1st
713 STONY PLAIN BMX AB Pete ZABLOTNY
CBS
2 7 3rd 1st 3rd
AB1 COCHRANE AB Brian OTTERSON 3 8 2nd 4th 2nd
118 EDMONTON BMX AB Malcom STINSON (50+MC) 4 11 4th 3rd 4th
AB1 ST. ALBERT BMX AB James STILES (50+MC) 5 15 5th 5th 5th

Cruiser 35 to 39 Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 LETHBRIDGE BMX AB Deborah WILLIAMS (40-44FC)
FLEXAHOPPER
1 3 1st 1st 1st
AB3 EDMONTON BMX AB Melanie DUBE
Park Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 STONY PLAIN BMX AB Michelle TOWER 3 10 3rd 4th 3rd
C1X RED DEER BMX AB Janice SEKORA (30-34FC) 4 11 4th 3rd 4th

Top of Report