End of Report

Medicine Hat Provincial 6

Alberta BMX

BMX EVENT MANAGER, Report Created 15/Jul/2012 19:59:25

FULL RESULTS

Total Entries = 320

Total Riders = 307

Junior Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
623 MEDICINE HAT BMX AB Chelsea KINGSTON
GHP
1 3 1st 1st 1st
N03 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN
Park Cycle Racing
2 7 2nd 3rd 2nd
AB01 RED DEER BMX AB Jordin RIGUIDEL 3 8 3rd 2nd 3rd

Junior Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C2 CALGARY BMX AB Louis CHARTRAIN
Elite Training Source / B&P Cycle
1 3 1st 1st 1st
516 AIRDRIE BMX AB Justin TUCHSCHERER
B&P Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Cam LAVORATO
Bert and Macs
3 11 3rd 3rd 5th
C1 RED DEER BMX AB Timothy PRATT 4 12 5th 4th 3rd
723 CALGARY BMX AB Dayton PETERSON
GHP
5 13 4th 5th 4th

Elite Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
277 AIRDRIE BMX AB Rachelle HAIGHT
Elite Training Source
1 3 1st 1st 1st
388 AIRDRIE BMX AB Wendy VANDENHOVEN
Shaklee / Yess
2 6 2nd 2nd 2nd
22 CALGARY BMX AB Kaylee JACOBSEN
Alberta Crupi
3 11 3rd 5th 3rd
226 LETHBRIDGE BMX AB Lindsay HARRINGTON 4 12 4th 3rd 5th
328 ST. ALBERT BMX AB Nicoline HEBERT
Velocity Cycle
5 13 5th 4th 4th

Elite Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 Club Unknown ? Manuel CADLE
ROC
1st - 8 3rd 4th 1st
94 CALGARY BMX AB Karsten MILLMAN
Elite Training Source
2nd - 4 1st 1st 2nd
803 CALGARY BMX AB Adam BOURNS
GHP
3rd - 6 2nd 1st 3rd
108 EDMONTON BMX AB Brandon HETHERINGTON 4th - 11 4th 2nd 5th
AB06 EDMONTON BMX AB Ryan STEWART
Park Cycle
5th - 12 4th 4th 4th
326 ST. ALBERT BMX AB Garth HEBERT
Velocity Cycle
6th - 9 3rd 3rd 3rd
2 AIRDRIE BMX AB Brandon KERIK
Intense bmx/ fly racing/ jagger.co
7th - 5 2nd 2nd 1st
N8 STONY PLAIN BMX AB Mitchell WARKEN
Park Cycle
8th - 6 1st 3rd 2nd
C3 CALGARY BMX AB Issiah HILL - 14 5th 5th 4th
462 CALGARY BMX AB Trent BATCHELOR - ## CR:7 DNS DNS
715 AIRDRIE BMX AB Andrew JONES - ## CR:8 DNS DNS

13 Expert Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 ST. ALBERT BMX AB Ethan BURGER
Shaklee / Yess / AB Performance
1st - 3 1st 1st 1st
AB5 STONY PLAIN BMX AB Luke HAGGART
Neathway Medal Mounting
2nd - 6 2nd 2nd 2nd
4 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert and Macs
3rd - 12 3rd 6th 3rd
AB6 EDMONTON BMX AB Dexter GOURLAY
Park Cycle
4th - 8 3rd 3rd 2nd
AB7 EDMONTON BMX AB Raine BROST
Velocity Cycle
5th - 13 5th 4th 4th
N3 AIRDRIE BMX AB Jacob DUNCANSON
Shaklee / Yess / Alberta BMX Team
6th - 6 2nd 1st 3rd
C2 EDMONTON BMX AB Brett DUCHARME
Park Cycle
7th - 13 4th 5th 4th
5 COCHRANE AB Kaleb MANN
Artisan Scapes
8th - 4 1st 2nd 1st
AB4 AIRDRIE BMX AB Corbin NUNWEILER
YESS / SHAKLEE
- 13 4th 4th 5th
10 EDMONTON BMX AB Jensen MCELHERAN
Park Cycle
- 14 6th 3rd 5th
6 EDMONTON BMX AB Tyler HUPKA
Velocity Cycle
- 16 5th 5th 6th
C3 STONY PLAIN BMX AB Andrew UNGUREANU - ## CR:8 DNS DNS

7 Novice Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
7 RED DEER BMX AB Tymen GREEN 1st - 5 2nd 2nd 1st
408 AIRDRIE BMX AB Atley CARSON 2nd - 6 1st 3rd 2nd
918 AIRDRIE BMX AB Aiden GALLEY 3rd - 8 3rd 2nd 3rd
420 AIRDRIE BMX AB Alex CHALUPIAK 4th - 6 4th 1st 1st
6 RED DEER BMX AB Jack WELIKOKLAD
Crupi
5th - 7 2nd 3rd 2nd
8 OKOTOKS BMX AB Garrett COMMANDEUR 6th - 12 5th 4th 3rd
613 AIRDRIE BMX AB Brydon CAMERON
Mom and Dad
7th - 11 3rd 4th 4th
611 RED DEER BMX AB Ryan RAYMONT 8th - 6 1st 1st 4th
824 RED DEER BMX AB Grady MCLEOD - 14 4th 5th 5th
528 OKOTOKS BMX AB Karsten CHIRZYNSKI - ## CR:7 DNS DNS

9 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Joshua DUBLANKO
www.capturefamilymoments.com digital scrapbooking
1st - 5 3rd 1st 1st
8 CALGARY BMX AB Colten RICHTER
Partridge Animal Care Services LTD.
2nd - 6 1st 3rd 2nd
102 AIRDRIE BMX AB Liam MULLETT 3rd - 5 2nd 1st 2nd
6 MEDICINE HAT BMX AB Cody DEMAN 4th - 6 1st 4th 1st
AB4 AIRDRIE BMX AB Tyler SMITH 5th - 10 5th 2nd 3rd
803 AIRDRIE BMX AB Luka DIKIC 6th - 11 4th 3rd 4th
1 EDMONTON BMX AB Aiden STRANKS 7th - 7 2nd 2nd 3rd
11 MEDICINE HAT BMX AB Ethan REUER - 13 4th 4th 5th
13 RED DEER BMX AB Christopher YOUNG - 14 3rd CR:7 4th

11 Intermediate Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 OKOTOKS BMX AB Zachary BEAVER 1st - 3 1st 1st 1st
N8 COCHRANE AB Connor MURPHY
EGB Manufacturing
2nd - 7 4th 1st 2nd
5 EDMONTON BMX AB Connor WENSEL
Park Cycle
3rd - 5 1st 3rd 1st
C5 AIRDRIE BMX AB Alexander TYSSEN 4th - 7 2nd 2nd 3rd
106 AIRDRIE BMX AB Brycen ANDREWS 5th - 11 3rd 4th 4th
C3 OKOTOKS BMX AB Kieran SLAPMAN 6th - 8 2nd 3rd 3rd
15 EDMONTON BMX AB Joshua BEAUDIN 7th - 12 4th 4th 4th
4 OKOTOKS BMX AB Matteo BREGLIANO
Elizabeth Street Pet Hospital
8th - 9 5th 2nd 2nd
13 MEDICINE HAT BMX AB Hunter GOLDEN - 13 3rd 5th 5th
619 OKOTOKS BMX AB Owen DREW - ## CR:7 DNS DNS

14 Expert Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
2 ST. ALBERT BMX AB Deven KAWA
Velocity Cycle
1st - 3 1st 1st 1st
C1 RED DEER BMX AB Cody PRATT
Mom & Dad
2nd - 5 1st 2nd 2nd
C5 AIRDRIE BMX AB River PEACOCK
Athletic Spirit Inc.
3rd - 7 2nd 2nd 3rd
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Blake KEMPENAAR
Shaklee Performance
4th - 9 4th 3rd 2nd
929 CALGARY BMX AB Cole WILSON
CDi
5th - 11 2nd 5th 4th
C3 MEDICINE HAT BMX AB Kirby PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
6th - 7 3rd 3rd 1st
11 RED DEER BMX AB Coleman KOMULA
Colerose Bookeeping Services
7th - 9 4th 1st 4th
3 ST. ALBERT BMX AB Garrett HEBERT
Velocity Cycle
8th - 12 3rd 4th DNF:5
410 LETHBRIDGE BMX AB Kenton GRETZINGER - 14 5th 6th 3rd
12 LETHBRIDGE BMX AB Tyler ENNS
Peak Physical Therapy
- 14 5th 4th 5th
AB2 OKOTOKS BMX AB Cody KNAPPE
B & P CYCLE AND SPORTS
- 17 6th 5th 6th

15 Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Chase KELLN
Shaklee / Yess
1st - 3 1st 1st 1st
AB4 COCHRANE AB Taylor OTTERSON 2nd - 6 1st 2nd 3rd
AB2 ST. ALBERT BMX AB Aidan BURGER
Shaklee / Yess / AB Performance
3rd - 5 2nd 1st 2nd
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Kylar VAN EE
bert and macs
4th - 7 2nd 3rd 2nd
C1 RED DEER BMX AB James SEKORA
Millerdale Pharmacy/Grabowski Mechanical
5th - 9 3rd 2nd 4th
AB5 ST. ALBERT BMX AB Kiran KAWA
Velocity Cycle
6th - 10 5th 4th 1st
C2 MEDICINE HAT BMX AB Christopher HAWES
Spider Electric
7th - 10 3rd 4th 3rd
C3 MEDICINE HAT BMX AB Branden LACHAPELLE - 11 4th 3rd 4th
C5 LETHBRIDGE BMX AB Damian WILLIAMS
Flexahopper
- 14 4th 5th 5th

6 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 CALGARY BMX AB Hailey TREMEL 1 3 1st 1st 1st
2 AIRDRIE BMX AB Sydney SMITH 2 6 2nd 2nd 2nd
717 OKOTOKS BMX AB Giuliana BREGLIANO (5NF)
Elizabeth Street Pet Hospital
3 11 3rd 4th 4th
AB1 OKOTOKS BMX AB Aurora ROCHELEAU 4 12 4th 5th 3rd
722 MEDICINE HAT BMX AB Hallie GAUTHIER 5 13 5th 3rd 5th

7 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
519 AIRDRIE BMX AB Aza KORVER 1 4 2nd 1st 1st
AB1 AIRDRIE BMX AB Mykena WALKER 2 5 1st 2nd 2nd
007 AIRDRIE BMX AB Abygale REEVE 3 9 3rd 3rd 3rd
524 MEDICINE HAT BMX AB Abby BACON 4 12 4th 4th 4th

8 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 OKOTOKS BMX AB Justina WIENS 1 3 1st 1st 1st
905 OKOTOKS BMX AB Isabella BREGLIANO
Elizabeth Street Pet Hospital
2 6 2nd 2nd 2nd
423 OKOTOKS BMX AB Hannah WONG
Advanced Cyce
3 9 3rd 3rd 3rd
101 COCHRANE AB Kaylee MAY 4 12 4th 4th 4th

8 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 EDMONTON BMX AB Amber HUPKA
Velocity Cycle
1 3 1st 1st 1st
AB2 COCHRANE AB Braelynn MANN
Artisan Scapes
2 6 2nd 2nd 2nd
419 OKOTOKS BMX AB Jorianna MCALISTER
RollFab Industries
3 9 3rd 3rd 3rd

10 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
116 RED DEER BMX AB Tanika NUGENT 1 5 3rd 1st 1st
AB3 AIRDRIE BMX AB Emily HENDERSON (9NF) 2 6 1st 2nd 3rd
AB4 RED DEER BMX AB Lindsay HALL (9NF) 3 7 2nd 3rd 2nd
C1 CALGARY BMX AB Haley FARREND 4 12 4th 4th 4th

11 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 MEDICINE HAT BMX AB Geneva GRONDIN 1 3 1st 1st 1st
C1 OKOTOKS BMX AB Emma BERARDUCCI
Artifex Construction & Ride Factory
2 8 3rd 3rd 2nd
AB4 LETHBRIDGE BMX AB Alyssa NEUMAN
Ascent Cycle
3 9 2nd 2nd CR:5

12 Expert Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 ST. ALBERT BMX AB Avriana HEBERT
Velocity Cycle
1 3 1st 1st 1st
N1 AIRDRIE BMX AB Kyla KELLN
Alberta BMX/Shaklee
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Kendra ENNS
Peak Physical Therapy
3 9 3rd 3rd 3rd
AB7 CALGARY BMX AB Kelly Ann HEUGHAN 4 13 5th 4th 4th
5 LETHBRIDGE BMX AB Aurelia GRETZINGER 5 14 4th 5th 5th
AB3X OKOTOKS BMX AB Jordan KNAPPE (11XF)
B&P CYCLE AND SPORTS
6 18 6th 6th 6th

13 Novice Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 LETHBRIDGE BMX AB Jordan JENSEN 1 3 1st 1st 1st
AB7 CALGARY BMX AB Jacqueline KLAPAK 2 7 2nd 3rd 2nd
AB6 OKOTOKS BMX AB Brittany BEAVER 3 8 3rd 2nd 3rd
3 OKOTOKS BMX AB Mckayla ROCHELEAU 4 12 4th 4th 4th
3X CALGARY BMX AB Jessica THAYER (12NF)
RT Mud Consulting LTD.
5 16 5th 5th 6th
X221 AIRDRIE BMX AB Mackenzie CAMERON (12NF)
Mom and Dad
6 17 6th 6th 5th
104 CALGARY BMX AB Kiera ROXBURGH 7 21 7th 7th 7th

14 Expert Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 CALGARY BMX AB Brianne VANDERKUIP
Alberta Devo Team
1 3 1st 1st 1st
AB4 LETHBRIDGE BMX AB Kiana VAN EE
bert and macs
2 7 2nd 2nd 3rd
C2 CALGARY BMX AB Nicole TAILBY 3 8 3rd 3rd 2nd
AB6 CALGARY BMX AB Yasmine HARVEY (14NF)
Capz Canada
4 13 4th 5th 4th
423 MEDICINE HAT BMX AB Jessalyn PHILLIPS (13XF)
Phillips Excavating Ltd.
5 15 5th 4th 6th
2 MEDICINE HAT BMX AB Ciarra LLOYD (14NF) 6 17 6th 6th 5th
AB5 MEDICINE HAT BMX AB Tanielle GOLDEN (13XF) 7 21 7th 7th 7th

16 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 AIRDRIE BMX AB Daina TUCHSCHERER (15XF)
Crupi
1 3 1st 1st 1st
N3 AIRDRIE BMX AB Caitlyn DUNCANSON
Shaklee / Yess / Alberta BMX Team
2 6 2nd 2nd 2nd
C1 MEDICINE HAT BMX AB Yvonne KINGSTON
SSquared
3 9 3rd 3rd 3rd

17 & Over Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 CALGARY BMX AB Catherine FAULKNER 1 3 1st 1st 1st
AB2 CALGARY BMX AB Karlie BULLIVANT (17+XF)
B&P Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
127 MEDICINE HAT BMX AB Eva HERTER
Dirty Deeds
3 10 3rd 4th 3rd
527 EDMONTON BMX AB Michelle TOWER 4 12 5th 3rd 4th
AB5 CALGARY BMX AB Victoria BULLIVANT (16NF)
B & P Cycle
5 14 4th 5th 5th

Cruiser 13 and 14 Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 CALGARY BMX AB Brodie KERFOOT
b & p cycle calgary
1 3 1st 1st 1st
AB01 EDMONTON BMX AB Raine BROST
Velocity Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
AB02 EDMONTON BMX AB Dexter GOURLAY
Park Cycle
3 10 4th 3rd 3rd
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert and Macs
4 11 3rd 4th 4th
712 CALGARY BMX AB Brendan VANDERKUIP (10-12MC) 5 15 5th 5th 5th

Cruiser 17 to 29 Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1X RED DEER BMX AB James SEKORA (15-16MC)
Millerdale Pharmacy/Grabowski Mechanical
1 3 1st 1st 1st
709 MEDICINE HAT BMX AB Brandon ADAMS
Gravity Sports/Dirty Deeds
2 7 3rd 2nd 2nd
C1 MEDICINE HAT BMX AB Lance PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
3 8 2nd 3rd 3rd

5 and Under Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
125 COCHRANE AB Ethan MANN
Artisan Scapes
1 3 1st 1st 1st
521 OKOTOKS BMX AB Arlynd WIENS 2 6 2nd DNF:2 2nd
816 OKOTOKS BMX AB Ryan CHIZYNSKI 3 ## CR:5 DNS DNS

30+ Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
705 CALGARY BMX AB James VANDERKUIP 1 7 3rd 2nd 2nd
11 CALGARY BMX AB Mike GACCIOLI 2 8 1st 1st 6th
105. RED DEER BMX AB Christopher NUGENT 3 9 2nd 6th 1st
802 AIRDRIE BMX AB Devon RABCHAK 4 10 4th 3rd 3rd
7 OKOTOKS BMX AB Marco BREGLIANO
Elizabeth Street Pet Hospital
5 13 5th 4th 4th
8 OKOTOKS BMX AB Christopher DOLL 6 16 6th 5th 5th

30+ Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
FLEXAHOPPER - PURE
1 3 1st 1st 1st
AB4 EDMONTON BMX AB Kieran ARDS
Park Cycle Racing
2 7 2nd 2nd 3rd
AB3 COCHRANE AB Brian OTTERSON 3 9 4th 3rd 2nd
110 CALGARY BMX AB Darcy FAUTEUX 4 13 3rd 5th 5th
531 LETHBRIDGE BMX AB Kevin NEUMAN
Ascent Cycle
5 14 6th 4th 4th
AB8 OKOTOKS BMX AB Kenneth MCALISTER (30+IM)
RollFab Industries Ltd
6 18 5th 7th 6th
AB7 AIRDRIE BMX AB James ASH (30+IM)
Elite Training Source
7 20 7th 6th 7th

6 Novice Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
915 EDMONTON BMX AB Hudson O'BRIEN
Park Cycle
1 7 2nd 4th 1st
AB5 MEDICINE HAT BMX AB Quade VANDERSPRUIT 2 7 4th 1st 2nd
221 RED DEER BMX AB Cameron MCLEOD 3 9 3rd 3rd 3rd
918 EDMONTON BMX AB Brody SCOTT 4 10 1st 2nd 7th
4 OKOTOKS BMX AB Easton MCALISTER
RollFab Industries
5 14 5th 5th 4th
221X RED DEER BMX AB Austin MCLEOD 6 17 6th 6th 5th
004 STONY PLAIN BMX AB Braedan OLIVER 7 20 7th 7th 6th

6 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
124 CALGARY BMX AB Luke LAWFORD 1 3 1st 1st 1st
810 RED DEER BMX AB Shayne HALL 2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 AIRDRIE BMX AB Mitchell PATRICK 3 9 3rd 3rd 3rd

7 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 EDMONTON BMX AB Austen WENSEL (6XM)
Park Cycle
1 5 1st 2nd 2nd
407 EDMONTON BMX AB Gavin O'BRIEN
Park Cycle
2 9 4th 1st 4th
AB5 CALGARY BMX AB Brody RAYNER
GHP Alberta
3 10 6th 3rd 1st
C1 OKOTOKS BMX AB Teagan SLAPMAN 4 12 5th 4th 3rd
2 OKOTOKS BMX AB Kohen HOFFMAN 5 13 2nd 6th 5th
4 AIRDRIE BMX AB Ty OCHITWA 6 17 3rd 7th 7th
5 RED DEER BMX AB Nickolas NUGENT 7 18 7th 5th 6th

8 Novice Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
4 OKOTOKS BMX AB Jaron DEERING 1 5 1st 1st 3rd
515 EDMONTON BMX AB Tristin PASITNEY 2 7 2nd 4th 1st
1 RED DEER BMX AB Ethan GLENN 3 7 3rd 2nd 2nd
C5 MEDICINE HAT BMX AB Cody HERTER
Dirty Deeds
4 12 5th 3rd 4th
230 EDMONTON BMX AB Caleb JONES
Velocity Cycle
5 14 4th 5th 5th
806 CALGARY BMX AB Owen FRANK 6 18 6th 6th 6th
522 AIRDRIE BMX AB Creston HENDERSON 7 22 7th 7th 8th
5X AIRDRIE BMX AB Kyler MOSS 8 23 8th 8th 7th

8 Intermediate Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C4 EDMONTON BMX AB Mathieu DUCHARME
Park Cycle
1 3 1st 1st 1st
C3 CALGARY BMX AB Jacob BERARDUCCI
Artifex Construction
2 6 2nd 2nd 2nd
102 MEDICINE HAT BMX AB Cameron YOUNG
Younger Oilfield Consul
3 12 4th 5th 3rd
517 EDMONTON BMX AB Liam GORMAN
SLB Productions
4 12 3rd 3rd 6th
2 EDMONTON BMX AB Julien DUBE
Park Cycle
5 15 6th 4th 5th
129 MEDICINE HAT BMX AB Ashton LERNER 6 16 5th 7th 4th
AB6 EDMONTON BMX AB Evan ERICKSON
Park Cycle
7 20 7th 6th 7th
7 AIRDRIE BMX AB Tyler RYAN
Rock N Rolla Tattoo
8 24 8th 8th 8th

8 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 CALGARY BMX AB Dylan TREMEL
Crupi Alberta
1 3 1st 1st 1st
C1 CALGARY BMX AB Nolan FARREND 2 8 2nd 4th 2nd
C2 LETHBRIDGE BMX AB Troy WILLIAMS
Flexahopper
3 9 3rd 3rd 3rd
AB7 EDMONTON BMX AB Simon NEUFELD 4 10 4th 2nd 4th
AB1 CALGARY BMX AB Joey HUBER (7XM)
Plan It Builders
5 15 5th 5th 5th

9 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
123 AIRDRIE BMX AB Nicholas MOODOO
RDM Distributors Inc.
1 3 1st 1st 1st
224 AIRDRIE BMX AB Noah KORVER 2 7 2nd 2nd 3rd
011 LETHBRIDGE BMX AB Nickolas NEUMAN
Ascent Cycle
3 8 3rd 3rd 2nd
3 MEDICINE HAT BMX AB Gavin BACON
Spider Electrical
4 13 5th 4th 4th
6 AIRDRIE BMX AB Curtis PATRICK 5 15 4th 5th 6th
812 AIRDRIE BMX AB Brady ESAU 6 17 6th 6th 5th

9 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 RED DEER BMX AB Nicholas CYMBALUK 1 3 1st 1st 1st
301 OKOTOKS BMX AB Logan COSTALL 2 7 2nd 3rd 2nd
C1 OKOTOKS BMX AB Rylan SLAPMAN 3 8 3rd 2nd 3rd
AB7 RED DEER BMX AB William WELIKOKLAD
Crupi
4 12 4th 4th 4th

10 Novice Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
210 CALGARY BMX AB Ben BESSEL 1 3 1st 1st 1st
512 OKOTOKS BMX AB Joshua MALONEY 2 7 2nd 2nd 3rd
513 MEDICINE HAT BMX AB Kyle MCCUTCHAN 3 10 3rd 3rd 4th
218 AIRDRIE BMX AB Sidney ENGLOT 4 12 4th 6th 2nd
330 EDMONTON BMX AB Ronnie HISCOCK 5 15 6th 4th 5th
4 MEDICINE HAT BMX AB Ben LLOYD-STEWART 6 16 5th 5th 6th
124 EDMONTON BMX AB Austin HALLGREN 7 21 7th 7th 7th
829 AIRDRIE BMX AB Carter KYLLO 8 24 8th 8th 8th

10 Intermediate Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
327 STONY PLAIN BMX AB Conner OLIVER 1 4 2nd 1st 1st
403 AIRDRIE BMX AB Joshua GALLEY 2 5 1st 2nd 2nd
123 CALGARY BMX AB Josh UKRAINETZ 3 11 4th 4th 3rd
1X OKOTOKS BMX AB Darren COMMANDEUR 4 14 5th 5th 4th
1 OKOTOKS BMX AB Wesley WIENS 5 14 3rd 3rd 8th
3 OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK
Rollfab industries
6 18 7th 6th 5th
4 EDMONTON BMX AB Ethan BROST 7 19 6th 7th 6th
AB7 EDMONTON BMX AB Taryk JANKE
Velocity Cycle
8 23 8th 8th 7th

10 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 CALGARY BMX AB Tyler BILOTTA
Advanced Cycle/Nissan/PlanIT Builders
1 3 1st 1st 1st
C1 CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI
Artifex Construction
2 7 2nd 2nd 3rd
AB3 CALGARY BMX AB Brandon HUBER
Plan It Builders
3 8 3rd 3rd 2nd
AB6 EDMONTON BMX AB Zachary NEUFELD 4 12 4th 4th 4th

11 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
201 COCHRANE AB Dylan DAVIES 1 5 3rd 1st 1st
619 CALGARY BMX AB Jake ALLAN
GHP Alberta
2 5 1st 2nd 2nd
2 AIRDRIE BMX AB Jack ZRUNA 3 8 2nd 3rd 3rd
5 OKOTOKS BMX AB Jordan ROCHELEAU 4 12 4th 4th 4th
8 CALGARY BMX AB Griffin KLAPAK 5 16 6th 5th 5th
4 OKOTOKS BMX AB Jacob WONG 6 17 5th 6th 6th

11 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 EDMONTON BMX AB Parker MCELHERAN
Park Cycle
1 6 1st 1st 4th
AB8 OKOTOKS BMX AB Justin SCOTT
Alberta Stair Works
2 7 4th 2nd 1st
2 AIRDRIE BMX AB Zachary RYAN
Rock N Rolla Tattoo Studio
3 7 2nd 3rd 2nd
C1 CALGARY BMX AB Matthew TAILBY 4 12 3rd 4th 5th
N7 CALGARY BMX AB Brendan VANDERKUIP 5 13 5th 5th 3rd
409 Club Unknown ? Ethan ADAMS 6 18 6th 6th 6th

12 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
905 RED DEER BMX AB Taye NEISH 1 5 1st 1st 3rd
130 AIRDRIE BMX AB Chase VANDENHOVEN
Shaklee/Yess
2 6 2nd 3rd 1st
407 OKOTOKS BMX AB Justin TERRY 3 8 4th 2nd 2nd
5 EDMONTON BMX AB Ethan WORKUN
ATOMIC IMPROV.
4 13 5th 4th 4th
829 RED DEER BMX AB Kendell SCHULTZ 5 13 3rd 5th DNF:5
808 EDMONTON BMX AB Shawn RATHWELL-CLARK 6 20 6th 6th CR:8

12 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 CALGARY BMX AB Jacob FUNK 1 3 1st 1st 1st
10 OKOTOKS BMX AB Owen WIENS 2 6 2nd 2nd 2nd
C3 COCHRANE AB Riley MAY
Kojah Powder Coating
3 9 3rd 3rd 3rd
908 COALHURST BMX AB Caden SEAFORTH 4 ## CR:6 DNS DNS

12 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 COCHRANE AB Lukas BECKER 1 4 1st 1st 2nd
C2 CALGARY BMX AB Jacob THIBODEAU
Mom & Dad
2 7 3rd 3rd 1st
229 CALGARY BMX AB Maximus GIANGUALANO
GHP
3 7 2nd 2nd 3rd
029 STONY PLAIN BMX AB Austin WLADYKA
SEA-CAN CONTAINERS LTD.
4 12 4th 4th 4th

13 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
708 AIRDRIE BMX AB Jordan HARRIS 1 4 2nd 1st 1st
217 AIRDRIE BMX AB Reese RABCHAK 2 7 1st 2nd 4th
6 AIRDRIE BMX AB Jarek HOKANSON
Emco Corp
3 9 4th 3rd 2nd
8 MEDICINE HAT BMX AB Nicholas DOEHRING
Sterling Trailer Sales
4 10 3rd 4th 3rd
117X COCHRANE AB Wyatt BENDER 5 15 5th 5th 5th
117 AIRDRIE BMX AB Luke ESAU 6 18 6th 6th 6th

13 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 CALGARY BMX AB Corbin RUTHVEN 1 3 1st 1st 1st
01 AIRDRIE BMX AB James ZRUNA 2 6 2nd 2nd 2nd
C4 MEDICINE HAT BMX AB Jesseppe HERTER
Dirty Deeds
3 9 3rd 3rd 3rd
218 COALHURST BMX AB Keegan REEDYK 4 ## CR:7 DNS DNS
702 COALHURST BMX AB Jevon SEAFORTH 5 ## CR:7 DNS DNS

14 Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
501 CALGARY BMX AB Keon VAN DER LINDE
GHP Alberta
1 3 1st 1st 1st
812 ST. ALBERT BMX AB Michael WEBB 2 7 2nd 2nd 3rd
3 CALGARY BMX AB Konner SMITH - HEIN
RT Mud Consulting LTD.
3 8 3rd 3rd 2nd

14 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
702 CALGARY BMX AB Brodie KERFOOT
b & p cycle calgary
1 3 1st 1st 1st
2 AIRDRIE BMX AB Kyle PAULSON 2 6 2nd 2nd 2nd
121 AIRDRIE BMX AB Trystan (John) HALL 3 10 4th 3rd 3rd
01 EDMONTON BMX AB Marcus SANCHEZ WILKINSON
Velocity
4 11 3rd 4th 4th
7 AIRDRIE BMX AB Trevor SWAN
Shaklee / Yess
5 15 5th 5th 5th

15 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
4 MEDICINE HAT BMX AB Lance TESSIER 1 4 1st 1st 2nd
2 AIRDRIE BMX AB Tristan NUNWEILER (15NM)
Yess/Shaklee
2 5 2nd 2nd 1st
1 CALGARY BMX AB Nathan BRYSON 3 9 3rd 3rd 3rd
328 RED DEER BMX AB Austin TROHAN
Wipeout
4 12 4th 4th 4th

16 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
613 AIRDRIE BMX AB Braden KARISH
Shaklee
1 3 1st 1st 1st
504 OKOTOKS BMX AB Shelby MYSEK
Rollfab Industries
2 7 3rd 2nd 2nd
4 EDMONTON BMX AB Anthony WILKINSON
Velocity Cycle
3 8 2nd 3rd 3rd

16 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Tanner VANDENHOVEN
Shaklee / Yess
1 3 1st 1st 1st
C2 EDMONTON BMX AB Ray FENWICK
Park Cycle
2 10 6th 2nd 2nd
AB4 CALGARY BMX AB Jayme JOHNSON
RT Mudding
3 11 4th 3rd 4th
C4 CALGARY BMX AB Keegan GRASZA
B&P Cycle
4 12 5th 4th 3rd
11 CALGARY BMX AB Dominic GACCIOLI
B&P Cycle, MGND Associates
5 13 2nd 5th 6th
C6 AIRDRIE BMX AB Tyler BELL 6 14 3rd 6th 5th

17 to 24 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
223 CALGARY BMX AB Adam MURRAY 1 6 3rd 2nd 1st
AB6 COALHURST BMX AB Dylan BROWN
Bert and Macs
2 6 1st 1st 4th
AB4 OKOTOKS BMX AB Max LAVALLEE 3 7 2nd 3rd 2nd
105 COALHURST BMX AB Rory FILGAS 4 11 4th 4th 3rd
1 CALGARY BMX AB Kolbi SMITH - HEIN
RT Mud Consulting LTD.
5 15 5th 5th 5th
318 CALGARY BMX AB Jaymus SCHEIRIS (24NM) 6 18 6th 6th 6th
5 CALGARY BMX AB Nickolas WILSON
Bad Ass Brad
7 21 7th 7th 7th

17 to 24 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
223 AIRDRIE BMX AB Spencer ROSKO
Shaklee/Yess
1 4 2nd 1st 1st
AB2 ST. ALBERT BMX AB Kyle ROBB 2 5 1st 2nd 2nd
AB5 LETHBRIDGE BMX AB Sam WESTCOTT 3 10 3rd 3rd 4th
C1 MEDICINE HAT BMX AB Lance PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
4 11 4th 4th 3rd
831 CALGARY BMX AB Bryan BULLIVANT
B & P Cycle
5 15 5th 5th 5th

Cruiser 35 to 39 Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 AIRDRIE BMX AB Jon OCHITWA 1 3 1st 1st 1st
110 CALGARY BMX AB Darcy FAUTEUX 2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 EDMONTON BMX AB Andrew MCELHERAN
Park Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
AB1 RED DEER BMX AB Christopher NUGENT (30-34MC) 4 12 4th 4th 4th
221 MEDICINE HAT BMX AB Micheal HERTER
Dirty Deeds
5 15 5th 5th 5th
430 EDMONTON BMX AB Chad ERICKSON 6 19 6th 7th 6th
AB3X RED DEER BMX AB Todd GREEN (30-34MC) 7 20 7th 6th 7th

Cruiser 40 to 44 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 CALGARY BMX AB Greg VAN DER LINDE
GHP Alberta
1 3 1st 1st 1st
7 EDMONTON BMX AB Jeff MEADE 2 6 2nd 2nd 2nd
4 CALGARY BMX AB Lon KERFOOT
B & P cycle calgary
3 12 3rd 6th 3rd
6 AIRDRIE BMX AB Scott HENDERSON 4 12 4th 3rd 5th
C1 CALGARY BMX AB James VANDERKUIP 5 15 6th 5th 4th
AB5 AIRDRIE BMX AB Bob SWAN
Shaklee/YESS
6 15 5th 4th 6th

Cruiser 45 to 49 Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 COCHRANE AB Brian OTTERSON 1 4 1st 1st 2nd
C1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
FLEXAHOPPER - PURE
2 5 2nd 2nd 1st
314 EDMONTON BMX AB Robert GOURLAY 3 9 3rd 3rd 3rd
207 EDMONTON BMX AB Michael DUBE
Park Cycle Racing
4 12 4th 4th 4th

Cruiser 35 to 39 Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 LETHBRIDGE BMX AB Deborah WILLIAMS (40-44FC)
FLEXAHOPPER
1 3 1st 1st 1st
AB5 EDMONTON BMX AB Michelle TOWER 2 8 3rd 3rd 2nd
109 AIRDRIE BMX AB Leanne HALL 3 8 2nd 2nd 4th
C1X RED DEER BMX AB Janice SEKORA (30-34FC)
Millerdale Pharmacy/Grabowski Mechanical
4 11 4th 4th 3rd
AB2 OKOTOKS BMX AB Teresa WIENS (40-44FC) 5 15 5th 5th 5th

Top of Report