End of Report

Medicine Hat Provincial 5

Alberta BMX

BMX EVENT MANAGER, Report Created 14/Jul/2012 20:04:18

FULL RESULTS

Total Entries = 325

Total Riders = 311

Elite Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
326 ST. ALBERT BMX AB Garth HEBERT
Velocity Cycle
1st - 12 3rd 3rd 6th
803 CALGARY BMX AB Adam BOURNS
GHP
2nd - 6 2nd 2nd 2nd
AB06 EDMONTON BMX AB Ryan STEWART
Park Cycle
3rd - 13 5th 5th 3rd
2 AIRDRIE BMX AB Brandon KERIK
Intense bmx/ fly racing/ jagger.co
4th - 7 1st 2nd 4th
93 CALGARY BMX AB Karsten MILLMAN
Elite Training Source
5th - 4 2nd 1st 1st
N8 STONY PLAIN BMX AB Mitchell WARKEN
Park Cycle
6th - 8 3rd 3rd 2nd
4 Club Unknown ? Manuel CADLE
ROC
7th - 3 1st 1st 1st
462 CALGARY BMX AB Trent BATCHELOR DNF - 12 4th 5th 3rd
C3 CALGARY BMX AB Issiah HILL - 13 5th 4th 4th
108 EDMONTON BMX AB Brandon HETHERINGTON - 13 4th 4th 5th
715 AIRDRIE BMX AB Andrew JONES - ## 6th CR:8 DNS

7 Novice Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
611 RED DEER BMX AB Ryan RAYMONT 1st - 11 1st 5th 5th
7 RED DEER BMX AB Tymen GREEN 2nd - 5 1st 3rd 1st
420 AIRDRIE BMX AB Alex CHALUPIAK 3rd - 7 4th 2nd 1st
918 AIRDRIE BMX AB Aiden GALLEY 4th - 12 3rd 1st CR:8
528 OKOTOKS BMX AB Karsten CHIRZYNSKI 5th - 12 5th 3rd 4th
8 OKOTOKS BMX AB Garrett COMMANDEUR 6th - 10 4th 4th 2nd
408 AIRDRIE BMX AB Atley CARSON 7th - 5 2nd 1st 2nd
6 RED DEER BMX AB Jack WELIKOKLAD
Crupi
DNF - 8 2nd 2nd 4th
613 AIRDRIE BMX AB Brydon CAMERON
Mom and Dad
- 13 6th 4th 3rd
228 MEDICINE HAT BMX AB Noah SEHN - 14 3rd CR:8 3rd
824 RED DEER BMX AB Grady MCLEOD - 15 5th 5th 5th

8 Novice Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
407 CALGARY BMX AB Wout REHORST 1st - 3 1st 1st 1st
1 RED DEER BMX AB Ethan GLENN 2nd - 5 1st 1st 3rd
518 MEDICINE HAT BMX AB Isaiah SEHN 3rd - 10 2nd CR:7 1st
C5 MEDICINE HAT BMX AB Cody HERTER
Dirty Deeds
4th - 7 3rd 2nd 2nd
4 OKOTOKS BMX AB Jaron DEERING 5th - 12 5th 3rd 4th
515 EDMONTON BMX AB Tristin PASITNEY 6th - 8 4th 2nd 2nd
230 EDMONTON BMX AB Caleb JONES
Velocity Cycle
7th - 9 2nd 4th 3rd
806 CALGARY BMX AB Owen FRANK DNF - 10 3rd 3rd 4th
5 AIRDRIE BMX AB Kyler MOSS - 13 4th 4th 5th
522 AIRDRIE BMX AB Creston HENDERSON - 15 5th 5th 5th

9 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 AIRDRIE BMX AB Tyler SMITH 1st - 6 2nd 2nd 2nd
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Joshua DUBLANKO
www.capturefamilymoments.com digital scrapbooking
2nd - 3 1st 1st 1st
1 EDMONTON BMX AB Aiden STRANKS 3rd - 9 4th 4th 1st
6 MEDICINE HAT BMX AB Cody DEMAN 4th - 9 3rd 3rd 3rd
8 CALGARY BMX AB Colten RICHTER
Partridge Animal Care Services LTD.
5th - 10 4th 2nd 4th
13 RED DEER BMX AB Christopher YOUNG 6th - 8 2nd 3rd 3rd
803 AIRDRIE BMX AB Luka DIKIC 7th - 4 1st 1st 2nd
11 MEDICINE HAT BMX AB Ethan REUER - 12 3rd 4th 5th
12 AIRDRIE BMX AB Nicholas NORTHWOOD - 14 5th 5th 4th

10 Novice Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
201 COCHRANE AB Dylan DAVIES 1st - 3 1st 1st 1st
210 CALGARY BMX AB Ben BESSEL 2nd - 6 1st 3rd 2nd
512 OKOTOKS BMX AB Joshua MALONEY 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
218 AIRDRIE BMX AB Sidney ENGLOT 4th - 7 2nd 4th 1st
513 MEDICINE HAT BMX AB Kyle MCCUTCHAN 5th - 7 3rd 1st 3rd
124 EDMONTON BMX AB Austin HALLGREN 6th - 9 3rd 2nd 4th
4 MEDICINE HAT BMX AB Ben LLOYD-STEWART 7th - 10 4th 3rd 3rd
829 AIRDRIE BMX AB Carter KYLLO - 12 4th 4th 4th
330 EDMONTON BMX AB Ronnie HISCOCK - 15 5th 5th 5th

11 Intermediate Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
5 EDMONTON BMX AB Connor WENSEL
Park Cycle
1st - 6 1st 2nd 3rd
AB6 OKOTOKS BMX AB Zachary BEAVER 2nd - 3 1st 1st 1st
N8 COCHRANE AB Connor MURPHY
EGB Manufacturing
3rd - 5 2nd 2nd 1st
4 OKOTOKS BMX AB Matteo BREGLIANO
Elizabeth Street Pet Hospital
4th - 7 2nd 3rd 2nd
C5 AIRDRIE BMX AB Alexander TYSSEN 5th - 6 3rd 1st 2nd
C3 OKOTOKS BMX AB Kieran SLAPMAN 6th - 10 3rd 4th 3rd
106 AIRDRIE BMX AB Brycen ANDREWS 7th - 11 4th 3rd 4th
13 MEDICINE HAT BMX AB Hunter GOLDEN DNF - 12 4th 4th 4th
15 EDMONTON BMX AB Joshua BEAUDIN - 15 5th 5th 5th
619 OKOTOKS BMX AB Owen DREW - ## CR:7 DNS DNS

13 Expert Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 ST. ALBERT BMX AB Ethan BURGER
Shaklee / Yess / AB Performance
1st - 3 1st 1st 1st
AB5 STONY PLAIN BMX AB Luke HAGGART
Neathway Medal Mounting
2nd - 7 4th 2nd 1st
AB6 EDMONTON BMX AB Dexter GOURLAY
Park Cycle
3rd - 10 5th 3rd 2nd
5 COCHRANE AB Kaleb MANN
Artisan Scapes
4th - 7 1st 1st 5th
4 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert and Macs
5th - 10 3rd 4th 3rd
C2 EDMONTON BMX AB Brett DUCHARME
Park Cycle
6th - 8 4th 2nd 2nd
6 EDMONTON BMX AB Tyler HUPKA
Velocity Cycle
7th - 12 3rd 5th 4th
N3 AIRDRIE BMX AB Jacob DUNCANSON
Shaklee / Yess / Alberta BMX Team
8th - 9 2nd 3rd 4th
AB4 AIRDRIE BMX AB Corbin NUNWEILER
YESS / SHAKLEE
- 12 2nd 5th 5th
AB7 EDMONTON BMX AB Raine BROST
Velocity Cycle
- 13 6th 4th 3rd
10 EDMONTON BMX AB Jensen MCELHERAN
Park Cycle
- 17 5th 6th 6th
C3 STONY PLAIN BMX AB Andrew UNGUREANU - ## CR:8 DNS DNS

14 Expert Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
2 ST. ALBERT BMX AB Deven KAWA
Velocity Cycle
1st - 3 1st 1st 1st
C1 RED DEER BMX AB Cody PRATT
Mom & Dad
2nd - 7 2nd 1st 4th
C5 AIRDRIE BMX AB River PEACOCK
Athletic Spirit Inc.
3rd - 7 3rd 2nd 2nd
929 CALGARY BMX AB Cole WILSON
CDi
4th - 8 5th 2nd 1st
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Blake KEMPENAAR
Shaklee Performance
5th - 8 2nd 4th 2nd
3 ST. ALBERT BMX AB Garrett HEBERT
Velocity Cycle
6th - 12 4th 3rd 5th
C3 MEDICINE HAT BMX AB Kirby PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
7th - 8 1st 3rd 4th
AB2 OKOTOKS BMX AB Cody KNAPPE
B & P CYCLE AND SPORTS
8th - 10 3rd 4th 3rd
11 RED DEER BMX AB Coleman KOMULA
Colerose Bookeeping Services
- 13 5th 5th 3rd
12 LETHBRIDGE BMX AB Tyler ENNS
Peak Physical Therapy
- 14 4th 5th 5th
410 LETHBRIDGE BMX AB Kenton GRETZINGER - 19 CR:7 6th 6th

15 Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Chase KELLN
Shaklee / Yess
1st - 3 1st 1st 1st
AB4 COCHRANE AB Taylor OTTERSON 2nd - 3 1st 1st 1st
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Kylar VAN EE
bert and macs
3rd - 8 3rd 2nd 3rd
C3 MEDICINE HAT BMX AB Branden LACHAPELLE 4th - 8 2nd 4th 2nd
AB5 ST. ALBERT BMX AB Kiran KAWA
Velocity Cycle
5th - 9 2nd 3rd 4th
C2 MEDICINE HAT BMX AB Christopher HAWES
Spider Electric
6th - 11 4th 3rd 4th
AB2 ST. ALBERT BMX AB Aidan BURGER
Shaklee / Yess / AB Performance
7th - 9 3rd 4th 2nd
C1 RED DEER BMX AB James SEKORA
Millerdale Pharmacy/Grabowski Mechanical
- 11 4th 2nd 5th
C5 LETHBRIDGE BMX AB Damian WILLIAMS
Flexahopper
- 13 5th 5th 3rd

Junior Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
623 MEDICINE HAT BMX AB Chelsea KINGSTON
Avent Bombshell factory, DW's deluxa Sammiches OR chicken
1 6 1st 4th 1st
AB2 CALGARY BMX AB Morgan MCADAM 2 7 3rd 2nd 2nd
AB3 CALGARY BMX AB Eliane MCADAM 3 8 2nd 1st 5th
AB01 RED DEER BMX AB Jordin RIGUIDEL 4 11 4th 3rd 4th
N03 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN
Park Cycle Racing
5 13 5th 5th 3rd

Junior Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C2 CALGARY BMX AB Louis CHARTRAIN
Elite Training Source / B&P Cycle
1 3 1st 1st 1st
516 AIRDRIE BMX AB Justin TUCHSCHERER
B&P Cycle
2 8 3rd 3rd 2nd
C1 RED DEER BMX AB Timothy PRATT 3 8 2nd 2nd 4th
723 CALGARY BMX AB Dayton PETERSON
GHP
4 11 4th 4th 3rd
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Cam LAVORATO
Bert and Macs
5 ## CR:7 DNS DNS

Elite Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
388 AIRDRIE BMX AB Wendy VANDENHOVEN
Shaklee / Yess
1 4 1st 1st 2nd
277 AIRDRIE BMX AB Rachelle HAIGHT
Elite Training Source
2 5 2nd 2nd 1st
22 CALGARY BMX AB Kaylee JACOBSEN
Alberta Crupi
3 9 3rd 3rd 3rd
226 LETHBRIDGE BMX AB Lindsay HARRINGTON 4 12 4th 4th 4th
328 ST. ALBERT BMX AB Nicoline HEBERT
Velocity Cycle
5 15 5th 5th 5th

6 Novice Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 CALGARY BMX AB Hailey TREMEL 1 3 1st 1st 1st
2 AIRDRIE BMX AB Sydney SMITH 2 6 2nd 2nd 2nd
AB1 OKOTOKS BMX AB Aurora ROCHELEAU 3 12 4th 3rd 5th
717 OKOTOKS BMX AB Giuliana BREGLIANO (5NF)
Elizabeth Street Pet Hospital
4 13 5th 4th 4th
722 MEDICINE HAT BMX AB Hallie GAUTHIER 5 14 6th 5th 3rd
517 RED DEER BMX AB Montana BEATTIE 6 ## 3rd CR:8 DNS

7 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 AIRDRIE BMX AB Mykena WALKER 1 5 1st 3rd 1st
007 AIRDRIE BMX AB Abygale REEVE 2 6 2nd 1st 3rd
519 AIRDRIE BMX AB Aza KORVER 3 10 3rd 5th 2nd
524 MEDICINE HAT BMX AB Abby BACON 4 11 4th 2nd 5th
125 AIRDRIE BMX AB Hannah NORTHWOOD 5 13 5th 4th 4th

8 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 OKOTOKS BMX AB Justina WIENS 1 3 1st 1st 1st
905 OKOTOKS BMX AB Isabella BREGLIANO
Elizabeth Street Pet Hospital
2 6 2nd 2nd 2nd
423 OKOTOKS BMX AB Hannah WONG
Advanced Cyce
3 9 3rd 3rd 3rd
101 COCHRANE AB Kaylee MAY 4 12 4th 4th 4th

8 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 EDMONTON BMX AB Amber HUPKA
Velocity Cycle
1 3 1st 1st 1st
AB2 COCHRANE AB Braelynn MANN
Artisan Scapes
2 6 2nd 2nd 2nd
419 OKOTOKS BMX AB Jorianna MCALISTER
RollFab Industries
3 9 3rd 3rd 3rd

10 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 AIRDRIE BMX AB Emily HENDERSON (9NF) 1 3 1st 1st 1st
116 RED DEER BMX AB Tanika NUGENT 2 6 2nd 2nd 2nd
C1 CALGARY BMX AB Haley FARREND 3 10 3rd 3rd 4th
AB4 RED DEER BMX AB Lindsay HALL (9NF) 4 11 4th 4th 3rd

11 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 MEDICINE HAT BMX AB Geneva GRONDIN 1 3 1st 1st 1st
AB4 LETHBRIDGE BMX AB Alyssa NEUMAN
Ascent Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
C1 OKOTOKS BMX AB Emma BERARDUCCI
Artifex Construction & Ride Factory
3 9 3rd 3rd 3rd

12 Expert Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 ST. ALBERT BMX AB Avriana HEBERT
Velocity Cycle
1 3 1st 1st 1st
N1 AIRDRIE BMX AB Kyla KELLN
Alberta BMX/Shaklee
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Kendra ENNS
Peak Physical Therapy
3 10 3rd 3rd 4th
AB7 CALGARY BMX AB Kelly Ann HEUGHAN 4 11 4th 4th 3rd
5 LETHBRIDGE BMX AB Aurelia GRETZINGER 5 15 5th 5th 5th
AB3X OKOTOKS BMX AB Jordan KNAPPE (11XF)
B&P CYCLE AND SPORTS
6 18 6th 6th 6th

13 Novice Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 LETHBRIDGE BMX AB Jordan JENSEN 1 4 2nd 1st 1st
AB7 CALGARY BMX AB Jacqueline KLAPAK 2 5 1st 2nd 2nd
3 OKOTOKS BMX AB Mckayla ROCHELEAU 3 10 4th 3rd 3rd
AB6 OKOTOKS BMX AB Brittany BEAVER 4 11 3rd 4th 4th
X221 AIRDRIE BMX AB Mackenzie CAMERON (12NF)
Mom and Dad
5 15 5th 5th 5th
3X CALGARY BMX AB Jessica THAYER (12NF)
RT Mud Consulting LTD.
6 18 6th 6th 6th
104 CALGARY BMX AB Kiera ROXBURGH 7 21 7th 7th 7th

14 Expert Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 CALGARY BMX AB Brianne VANDERKUIP
Alberta Devo Team
1 3 1st 1st 1st
C2 CALGARY BMX AB Nicole TAILBY 2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 LETHBRIDGE BMX AB Kiana VAN EE
bert and macs
3 9 3rd 3rd 3rd
AB6 CALGARY BMX AB Yasmine HARVEY (14NF)
Capz Canada
4 12 4th 4th 4th
423 MEDICINE HAT BMX AB Jessalyn PHILLIPS (13XF)
Phillips Excavating Ltd.
5 16 5th 6th 5th
2 MEDICINE HAT BMX AB Ciarra LLOYD (14NF) 6 17 6th 5th 6th
AB5 MEDICINE HAT BMX AB Tanielle GOLDEN (13XF) 7 21 7th 7th 7th

16 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 AIRDRIE BMX AB Daina TUCHSCHERER (15XF)
Crupi
1 3 1st 1st 1st
N3 AIRDRIE BMX AB Caitlyn DUNCANSON
Shaklee / Yess / Alberta BMX Team
2 6 2nd 2nd 2nd
C1 MEDICINE HAT BMX AB Yvonne KINGSTON
SSquared
3 9 3rd 3rd 3rd

17 & Over Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 CALGARY BMX AB Catherine FAULKNER 1 3 1st 1st 1st
AB2 CALGARY BMX AB Karlie BULLIVANT (17+XF)
B&P Cycle
2 9 2nd 5th 2nd
127 MEDICINE HAT BMX AB Eva HERTER
Dirty Deeds
3 10 5th 2nd 3rd
527 EDMONTON BMX AB Michelle TOWER 4 10 3rd 3rd 4th
AB5 CALGARY BMX AB Victoria BULLIVANT (16NF)
B & P Cycle
5 13 4th 4th 5th

5 and Under Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
125 COCHRANE AB Ethan MANN
Artisan Scapes
1 3 1st 1st 1st
816 OKOTOKS BMX AB Ryan CHIZYNSKI 2 6 2nd 2nd 2nd
521 OKOTOKS BMX AB Arlynd WIENS 3 9 3rd 3rd 3rd

6 Novice Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
918 EDMONTON BMX AB Brody SCOTT 1 4 1st 1st 2nd
221X RED DEER BMX AB Austin MCLEOD 2 10 3rd 4th 3rd
221 RED DEER BMX AB Cameron MCLEOD 3 10 2nd 3rd 5th
4 OKOTOKS BMX AB Easton MCALISTER
RollFab Industries
4 13 4th 5th 4th
AB5 MEDICINE HAT BMX AB Quade VANDERSPRUIT 5 14 7th 6th 1st
915 EDMONTON BMX AB Hudson O'BRIEN
Park Cycle
6 15 6th 2nd 7th
004 STONY PLAIN BMX AB Braedan OLIVER 7 18 5th 7th 6th

11 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 EDMONTON BMX AB Parker MCELHERAN
Park Cycle
1 3 1st 1st 1st
AB8 OKOTOKS BMX AB Justin SCOTT
Alberta Stair Works
2 9 4th 2nd 3rd
C1 CALGARY BMX AB Matthew TAILBY 3 9 2nd 3rd 4th
2 AIRDRIE BMX AB Zachary RYAN
Rock N Rolla Tattoo Studio
4 10 3rd 5th 2nd
N7 CALGARY BMX AB Brendan VANDERKUIP 5 14 5th 4th 5th
409 Club Unknown ? Ethan ADAMS 6 18 6th 6th 6th

14 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
702 CALGARY BMX AB Brodie KERFOOT
b & p cycle calgary
1 3 1st 1st 1st
2 AIRDRIE BMX AB Kyle PAULSON 2 6 2nd 2nd 2nd
01 EDMONTON BMX AB Marcus SANCHEZ WILKINSON
Velocity
3 10 3rd 4th 3rd
121 AIRDRIE BMX AB Trystan (John) HALL 4 11 4th 3rd 4th
7 AIRDRIE BMX AB Trevor SWAN
Shaklee / Yess
5 15 5th 5th 5th

17 to 24 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
223 AIRDRIE BMX AB Spencer ROSKO
Shaklee/Yess
1 3 1st 1st 1st
AB2 ST. ALBERT BMX AB Kyle ROBB 2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 LETHBRIDGE BMX AB Sam WESTCOTT 3 9 3rd 3rd 3rd
C1 MEDICINE HAT BMX AB Lance PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
4 12 4th 4th 4th
831 CALGARY BMX AB Bryan BULLIVANT
B & P Cycle
5 15 5th 5th 5th

30+ Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
11 CALGARY BMX AB Mike GACCIOLI 1 3 1st 1st 1st
2 EDMONTON BMX AB Jeff MEADE 2 7 3rd 2nd 2nd
105 RED DEER BMX AB Christopher NUGENT 3 11 2nd 3rd 6th
705 CALGARY BMX AB James VANDERKUIP 4 12 4th 4th 4th
802 AIRDRIE BMX AB Devon RABCHAK 5 13 5th 5th 3rd
8 OKOTOKS BMX AB Christopher DOLL 6 17 6th 6th 5th

30+ Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 COCHRANE AB Brian OTTERSON 1 5 2nd 1st 2nd
C1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
FLEXAHOPPER - PURE
2 9 3rd 3rd 3rd
AB4 EDMONTON BMX AB Kieran ARDS
Park Cycle Racing
3 11 1st CR:9 1st
531 LETHBRIDGE BMX AB Kevin NEUMAN
Ascent Cycle
4 11 4th 2nd 5th
110 CALGARY BMX AB Darcy FAUTEUX 5 14 5th 5th 4th
AB7 AIRDRIE BMX AB James ASH (30+IM)
Elite Training Source
6 17 6th 4th 7th
AB8 OKOTOKS BMX AB Kenneth MCALISTER (30+IM)
RollFab Industries Ltd
7 19 7th 6th 6th

6 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
124 CALGARY BMX AB Luke LAWFORD 1 3 1st 1st 1st
AB3 AIRDRIE BMX AB Mitchell PATRICK 2 7 3rd 2nd 2nd
810 RED DEER BMX AB Shayne HALL 3 8 2nd 3rd 3rd

7 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 EDMONTON BMX AB Austen WENSEL (6XM)
Park Cycle
1 4 1st 1st 2nd
AB5 CALGARY BMX AB Brody RAYNER
GHP Alberta
2 10 2nd 7th 1st
5 RED DEER BMX AB Nickolas NUGENT 3 11 4th 3rd 4th
C1 OKOTOKS BMX AB Teagan SLAPMAN 4 12 3rd 2nd 7th
407 EDMONTON BMX AB Gavin O'BRIEN
Park Cycle
5 14 7th 4th 3rd
1 OKOTOKS BMX AB Kohen HOFFMAN 6 15 5th 5th 5th
4 AIRDRIE BMX AB Ty OCHITWA 7 18 6th 6th 6th

8 Intermediate Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C4 EDMONTON BMX AB Mathieu DUCHARME
Park Cycle
1 3 1st 1st 1st
AB6 EDMONTON BMX AB Evan ERICKSON
Park Cycle
2 9 3rd 4th 2nd
C3 CALGARY BMX AB Jacob BERARDUCCI
Artifex Construction
3 12 2nd 7th 3rd
102 MEDICINE HAT BMX AB Cameron YOUNG
Younger Oilfield Consul
4 13 6th 3rd 4th
517 EDMONTON BMX AB Liam GORMAN
SLB Productions
5 13 4th 2nd 7th
2 EDMONTON BMX AB Julien DUBE
Park Cycle
6 16 5th 5th 6th
129 MEDICINE HAT BMX AB Ashton LERNER
T&T Monster Truck
7 18 7th 6th 5th
7 AIRDRIE BMX AB Tyler RYAN
Rock N Rolla Tattoo
8 24 8th 8th 8th

8 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 CALGARY BMX AB Dylan TREMEL
Crupi Alberta
1 3 1st 1st 1st
C1 CALGARY BMX AB Nolan FARREND 2 6 2nd 2nd 2nd
AB7 EDMONTON BMX AB Simon NEUFELD 3 9 3rd 3rd 3rd
AB1 CALGARY BMX AB Joey HUBER (7XM)
Plan It Builders
4 13 5th 4th 4th
C2 LETHBRIDGE BMX AB Troy WILLIAMS
Flexahopper
5 14 4th 5th 5th

9 Novice Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
102 AIRDRIE BMX AB Liam MULLETT 1 5 2nd 2nd 1st
123 AIRDRIE BMX AB Nicholas MOODOO
RDM Distributors Inc.
2 5 1st 1st 3rd
224 AIRDRIE BMX AB Noah KORVER 3 12 3rd 7th 2nd
6 AIRDRIE BMX AB Curtis PATRICK 4 13 5th 4th 4th
3 MEDICINE HAT BMX AB Gavin BACON
Spider Electrical
5 13 4th 3rd 6th
011 LETHBRIDGE BMX AB Nickolas NEUMAN
Ascent Cycle
6 16 6th 5th 5th
812 AIRDRIE BMX AB Brady ESAU 7 20 7th 6th 7th

9 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 RED DEER BMX AB Nicholas CYMBALUK 1 4 1st 1st 2nd
AB7 RED DEER BMX AB William WELIKOKLAD
Crupi
2 8 3rd 2nd 3rd
301 OKOTOKS BMX AB Logan COSTALL 3 9 4th 4th 1st
C1 OKOTOKS BMX AB Rylan SLAPMAN 4 9 2nd 3rd 4th

10 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
327 STONY PLAIN BMX AB Conner OLIVER 1 3 1st 1st 1st
403 AIRDRIE BMX AB Joshua GALLEY 2 6 2nd 2nd 2nd
1 OKOTOKS BMX AB Wesley WIENS 3 9 3rd 3rd 3rd
3 OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK
Rollfab industries
4 13 4th 4th 5th
1X OKOTOKS BMX AB Darren COMMANDEUR 5 17 7th 6th 4th
4 EDMONTON BMX AB Ethan BROST 6 17 6th 5th 6th
AB7 EDMONTON BMX AB Taryk JANKE
Velocity Cycle
7 19 5th 7th 7th

10 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 CALGARY BMX AB Tyler BILOTTA
Advanced Cycle/Nissan/PlanIT Builders
1 4 2nd 1st 1st
C1 CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI
Artifex Construction
2 5 1st 2nd 2nd
AB3 CALGARY BMX AB Brandon HUBER
Plan It Builders
3 10 3rd 4th 3rd
AB6 EDMONTON BMX AB Zachary NEUFELD 4 11 4th 3rd 4th

11 Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
619 CALGARY BMX AB Jake ALLAN
GHP Alberta
1 3 1st 1st 1st
2 AIRDRIE BMX AB Jack ZRUNA 2 6 2nd 2nd 2nd
5 OKOTOKS BMX AB Jordan ROCHELEAU 3 9 3rd 3rd 3rd
8 CALGARY BMX AB Griffin KLAPAK 4 12 4th 4th 4th
4 OKOTOKS BMX AB Jacob WONG 5 15 5th 5th 5th

12 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
130 AIRDRIE BMX AB Chase VANDENHOVEN
Shaklee/Yess
1 4 1st 1st 2nd
905 RED DEER BMX AB Taye NEISH 2 7 2nd 4th 1st
407 OKOTOKS BMX AB Justin TERRY 3 8 3rd 2nd 3rd
829 RED DEER BMX AB Kendell SCHULTZ 4 11 4th 3rd 4th
5 EDMONTON BMX AB Ethan WORKUN
ATOMIC IMPROV.
5 16 6th 5th 5th
808 EDMONTON BMX AB Shawn RATHWELL-CLARK 6 17 5th 6th 6th

12 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 CALGARY BMX AB Jacob FUNK 1 3 1st 1st 1st
10 OKOTOKS BMX AB Owen WIENS 2 6 2nd 2nd 2nd
C3 COCHRANE AB Riley MAY
Kojah Powder Coating
3 9 3rd 3rd 3rd
908 COALHURST BMX AB Caden SEAFORTH 4 ## CR:6 DNS DNS

12 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C2 CALGARY BMX AB Jacob THIBODEAU
Mom & Dad
1 4 2nd 1st 1st
AB1 COCHRANE AB Lukas BECKER 2 5 1st 2nd 2nd
229 CALGARY BMX AB Maximus GIANGUALANO
GHP
3 9 3rd 3rd 3rd
029 STONY PLAIN BMX AB Austin WLADYKA
SEA-CAN CONTAINERS LTD.
4 12 4th 4th 4th

13 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
708 AIRDRIE BMX AB Jordan HARRIS 1 4 2nd 1st 1st
217 AIRDRIE BMX AB Reese RABCHAK 2 5 1st 2nd 2nd
8 MEDICINE HAT BMX AB Nicholas DOEHRING
Sterling Trailer Sales
3 9 3rd 3rd 3rd
6 AIRDRIE BMX AB Jarek HOKANSON
Emco Corp
4 13 4th 5th 4th
117X COCHRANE AB Wyatt BENDER 5 14 5th 4th 5th
117 AIRDRIE BMX AB Luke ESAU 6 18 6th 6th 6th

13 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 CALGARY BMX AB Corbin RUTHVEN 1 3 1st 1st 1st
01 AIRDRIE BMX AB James ZRUNA 2 7 2nd 2nd 3rd
C4 MEDICINE HAT BMX AB Jesseppe HERTER
Dirty Deeds
3 8 3rd 3rd 2nd
218 COALHURST BMX AB Keegan REEDYK 4 ## CR:7 DNS DNS
702 COALHURST BMX AB Jevon SEAFORTH 5 ## CR:7 DNS DNS

14 Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
501 CALGARY BMX AB Keon VAN DER LINDE
GHP Alberta
1 3 1st 1st 1st
3 CALGARY BMX AB Konner SMITH - HEIN
RT Mud Consulting LTD.
2 7 3rd 2nd 2nd
812 ST. ALBERT BMX AB Michael WEBB 3 8 2nd 3rd 3rd

15 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
4 MEDICINE HAT BMX AB Lance TESSIER 1 3 1st 1st 1st
2 AIRDRIE BMX AB Tristan NUNWEILER (15NM)
Yess/Shaklee
2 6 2nd 2nd 2nd
1 CALGARY BMX AB Nathan BRYSON 3 9 3rd 3rd 3rd
328 RED DEER BMX AB Austin TROHAN
Wipeout
4 12 4th 4th 4th

16 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
613 AIRDRIE BMX AB Braden KARISH
Shaklee
1 3 1st 1st 1st
4 EDMONTON BMX AB Anthony WILKINSON
Velocity Cycle
2 7 2nd 3rd 2nd
504 OKOTOKS BMX AB Shelby MYSEK
Rollfab Industries
3 8 3rd 2nd 3rd

16 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C2 EDMONTON BMX AB Ray FENWICK
Park Cycle
1 5 3rd 1st 1st
N1 AIRDRIE BMX AB Tanner VANDENHOVEN
Shaklee / Yess
2 5 1st 2nd 2nd
AB4 CALGARY BMX AB Jayme JOHNSON
RT Mudding
3 11 5th 3rd 3rd
11 CALGARY BMX AB Dominic GACCIOLI
B&P Cycle, MGND Associates
4 11 2nd 4th 5th
C4 CALGARY BMX AB Keegan GRASZA
B&P Cycle
5 13 4th 5th 4th
C6 AIRDRIE BMX AB Tyler BELL 6 18 6th 6th 6th

17 to 24 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 COALHURST BMX AB Dylan BROWN
Bert and Macs
1 4 1st 2nd 1st
AB4 OKOTOKS BMX AB Max LAVALLEE 2 6 3rd 1st 2nd
223 CALGARY BMX AB Adam MURRAY 3 10 2nd 5th 3rd
1 CALGARY BMX AB Kolbi SMITH - HEIN (24NM)
RT Mud Consulting LTD.
4 12 4th 4th 4th
105 COALHURST BMX AB Rory FILGAS 5 13 5th 3rd 5th
318 CALGARY BMX AB Jaymus SCHEIRIS (24NM) 6 19 7th 6th 6th
5 CALGARY BMX AB Nickolas WILSON
Bad Ass Brad
7 20 6th 7th 7th

Cruiser 13 and 14 Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1X RED DEER BMX AB James SEKORA (15-16MC)
Millerdale Pharmacy/Grabowski Mechanical
1 4 2nd 1st 1st
C2 RED DEER BMX AB Cody PRATT
Mom & Dad
2 5 1st 2nd 2nd
C1 MEDICINE HAT BMX AB Lance PHILLIPS (17-29MC)
Phillips Excavating Ltd.
3 9 3rd 3rd 3rd
AB4 CALGARY BMX AB Brodie KERFOOT
b & p cycle calgary
4 13 4th 4th 5th
AB01 EDMONTON BMX AB Raine BROST
Velocity Cycle
5 14 5th 5th 4th
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert and Macs
6 19 7th 6th 6th
AB02 EDMONTON BMX AB Dexter GOURLAY
Park Cycle
7 20 6th 7th 7th
712 CALGARY BMX AB Brendan VANDERKUIP (10-12MC) 8 24 8th 8th 8th

Cruiser 35 to 39 Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 AIRDRIE BMX AB Jon OCHITWA 1 3 1st 1st 1st
AB3 EDMONTON BMX AB Andrew MCELHERAN
Park Cycle
2 7 3rd 2nd 2nd
110 CALGARY BMX AB Darcy FAUTEUX 3 8 2nd 3rd 3rd
221 MEDICINE HAT BMX AB Micheal HERTER
Dirty Deeds
4 13 4th 5th 4th
AB1 RED DEER BMX AB Christopher NUGENT (30-34MC) 5 15 6th 4th 5th
AB3X RED DEER BMX AB Todd GREEN (30-34MC) 6 18 5th 7th 6th
430 EDMONTON BMX AB Chad ERICKSON 7 20 7th 6th 7th

Cruiser 40 to 44 Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 CALGARY BMX AB Greg VAN DER LINDE
GHP Alberta
1 3 1st 1st 1st
4 CALGARY BMX AB Lon KERFOOT
B & P cycle calgary
2 6 2nd 2nd 2nd
C1 CALGARY BMX AB James VANDERKUIP 3 9 3rd 3rd 3rd
AB5 AIRDRIE BMX AB Bob SWAN
Shaklee/YESS
4 13 5th 4th 4th
6 AIRDRIE BMX AB Scott HENDERSON 5 14 4th 5th 5th

Cruiser 45 to 49 Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 COCHRANE AB Brian OTTERSON 1 4 1st 2nd 1st
C1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
FLEXAHOPPER - PURE
2 5 2nd 1st 2nd
314 EDMONTON BMX AB Robert GOURLAY 3 9 3rd 3rd 3rd
207 EDMONTON BMX AB Michael DUBE
Park Cycle Racing
4 12 4th 4th 4th

Cruiser 40 to 44 Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 LETHBRIDGE BMX AB Deborah WILLIAMS
FLEXAHOPPER
1 3 1st 1st 1st
109 AIRDRIE BMX AB Leanne HALL (35-39FC) 2 7 2nd 2nd 3rd
AB5 EDMONTON BMX AB Michelle TOWER (35-39FC) 3 8 3rd 3rd 2nd
AB2 OKOTOKS BMX AB Teresa WIENS 4 12 4th 4th 4th

Top of Report