End of Report

Calgary Provincial Final

Alberta BMX

BMX EVENT MANAGER, Report Created 08/Sep/2012 16:04:37

FULL RESULTS

Total Entries = 422

Total Riders = 404

Junior Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 CALGARY BMX AB Eliane MCADAM 1 3 1st 1st 1st
N1 CALGARY BMX AB Morgan MCADAM 2 7 2nd 2nd 3rd
623 MEDICINE HAT BMX AB Chelsea KINGSTON
GHP Bombshell
3 8 3rd 3rd 2nd
N6 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN
Park Cycle Racing
4 12 4th 4th 4th

Junior Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
516 AIRDRIE BMX AB Justin TUCHSCHERER
B&P Cycle
1 6 1st DNF:4 1st
N7 CALGARY BMX AB Louis CHARTRAIN
Elite Training Source / B&P Cycle
2 6 2nd 1st 3rd
224 ST. ALBERT BMX AB Calvin MCRAE
YESS Factory
3 7 3rd 2nd 2nd
N5 RED DEER BMX AB Timothy PRATT 4 11 4th 3rd 4th
N4 RED DEER BMX AB Tyson BEST
Velocity Cycle
5 ## CR:8 DNS DNS
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Cam LAVORATO
Bert and Macs
6 ## CR:8 DNS DNS

Elite Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
911 COCHRANE AB Sabrina MILLMAN
Staats / Elite Training Source
1 3 1st 1st 1st
277 AIRDRIE BMX AB Rachelle ASH
Elite Training Source
2 6 2nd 2nd 2nd
22 CALGARY BMX AB Kaylee JACOBSEN
Alberta Crupi
3 9 3rd 3rd 3rd
N4 LETHBRIDGE BMX AB Lindsay HARRINGTON 4 12 4th 4th 4th
305 CALGARY BMX AB Megan FREW
Bowcycle/Wrex
5 15 5th 5th 5th
N5 ST. ALBERT BMX AB Nicoline HEBERT
Velocity Cycle
6 18 6th 6th 6th

Elite Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
195 Club Unknown ? Connor MCCORMACH
Redman/Rockstar
1st - 4 1st 2nd 1st
927 INDEPENDENT CAN Nick FOX
YESS
2nd - 4 2nd 1st 1st
780 INDEPENDENT CAN Mitchell WARKEN
Park Cycle
3rd - 7 4th 1st 2nd
2 AIRDRIE BMX AB Brandon KERIK
Intense bmx/ fly racing/ jagger.co
4th - 9 3rd 3rd 3rd
22 ST. ALBERT BMX AB Taylor MILLIGAN
Alberta Crupi
5th - 9 2nd 4th 3rd
217 AIRDRIE BMX AB Jeffrey JACOBSEN
O'neal MX
6th - 5 1st 2nd 2nd
93 CALGARY BMX AB Karsten MILLMAN
Elite Training Source
7th - 10 3rd 3rd 4th
326 ST. ALBERT BMX AB Garth HEBERT
Velocity Cycle
- 13 4th 5th 4th
803 CALGARY BMX AB Adam BOURNS
GHP
- 14 5th 4th 5th

5 and Under Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
717 OKOTOKS BMX AB Giuliana BREGLIANO
Elizabeth Street Pet Hospital
1 3 1st 1st 1st
101 EDMONTON BMX AB Tabitha PERRIN-HARDING 2 6 2nd 2nd 2nd
616 AIRDRIE BMX AB Hayden CHALUPIAK 3 9 3rd 3rd 3rd

6 Novice Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
517 RED DEER BMX AB Montana BEATTIE 1 5 2nd 1st 2nd
AB2 CALGARY BMX AB Hailey TREMEL 2 8 1st 6th 1st
AB1 OKOTOKS BMX AB Aurora ROCHELEAU 3 9 3rd 3rd 3rd
2 AIRDRIE BMX AB Sydney SMITH 4 12 6th 2nd 4th
712 RED DEER BMX AB Olivia RUSH 5 13 4th 4th 5th
908 EDMONTON BMX AB Natalia REID 6 16 5th 5th 6th

7 Novice Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 AIRDRIE BMX AB Abygale REEVE
Under Armour
1 3 1st 1st 1st
AB1 AIRDRIE BMX AB Mykena WALKER 2 6 2nd 2nd 2nd
519 AIRDRIE BMX AB Aza KORVER 3 9 3rd 3rd 3rd
125 AIRDRIE BMX AB Hannah NORTHWOOD 4 14 4th 6th 4th
524 MEDICINE HAT BMX AB Abby BACON
Spider Electric
5 14 5th 4th 5th
424 EDMONTON BMX AB Devin KAUFFMAN 6 17 6th 5th 6th

8 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
905 OKOTOKS BMX AB Isabella BREGLIANO
Elizabeth Street Pet Hospital
1 3 1st 1st 1st
AB5 RED DEER BMX AB Halle GRAHAM 2 7 3rd 2nd 2nd
423 OKOTOKS BMX AB Hannah WONG
Advanced Cyce
3 10 4th 3rd 3rd
AB3 OKOTOKS BMX AB Justina WIENS 4 13 2nd 4th CR:7
101 COCHRANE AB Kaylee MAY 5 14 5th 5th 4th

8 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 EDMONTON BMX AB Amber HUPKA
Velocity Cycle
1 3 1st 1st 1st
AB2 COCHRANE AB Braelynn MANN
Artisan Scapes
2 6 2nd 2nd 2nd
419 OKOTOKS BMX AB Jorianna MCALISTER
RollFab Industries
3 9 3rd 3rd 3rd

9 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
626 CALGARY BMX AB Cienna KINGHORN 1 5 1st 1st DNF:3
AB4 RED DEER BMX AB Lindsay HALL 2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 AIRDRIE BMX AB Emily HENDERSON 3 7 3rd 3rd 1st

10 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
116 RED DEER BMX AB Tanika NUGENT 1 3 1st 1st 1st
AB2 EDMONTON BMX AB Faith PERRIN (9XF)
Park Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
405 CALGARY BMX AB Tegan COLLINS 3 10 4th 3rd 3rd
N4 CALGARY BMX AB Haley FARREND 4 11 3rd 4th 4th

11 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 LETHBRIDGE BMX AB Alyssa NEUMAN
Ascent Cycle
1 3 1st 1st 1st
AB6 MEDICINE HAT BMX AB Geneva GRONDIN 2 7 2nd 3rd 2nd
131 EDMONTON BMX AB Dezirae KAUFFMAN 3 9 4th 2nd 3rd
C1 OKOTOKS BMX AB Emma BERARDUCCI
Artifex Construction & Ride Factory
4 11 3rd 4th 4th

11 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 EDMONTON BMX AB Hailey HOBBS
Velocity Cycle
1 4 1st 2nd 1st
N4 OKOTOKS BMX AB Jordan KNAPPE
B&P CYCLE AND SPORTS
2 5 2nd 1st 2nd
N3 EDMONTON BMX AB Keltie MONAGHAN
Park Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd

12 Expert Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 ST. ALBERT BMX AB Avriana HEBERT
Velocity Cycle
1 3 1st 1st 1st
N3 AIRDRIE BMX AB Kyla KELLN
Alberta BMX/Shaklee
2 7 2nd 3rd 2nd
AB7 CALGARY BMX AB Kelly Ann HEUGHAN
Well Green Tech
3 9 4th 2nd 3rd
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Kendra ENNS
Peak Physical Therapy
4 11 3rd 4th 4th
AB5 LETHBRIDGE BMX AB Aurelia GRETZINGER 5 16 5th 6th 5th
N4 STONY PLAIN BMX AB Jensen SPROXTON 6 17 6th 5th 6th

13 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 CALGARY BMX AB Jacqueline KLAPAK 1 3 1st 1st 1st
AB4 LETHBRIDGE BMX AB Jordan JENSEN 2 7 2nd 2nd 3rd
3 OKOTOKS BMX AB Mckayla ROCHELEAU 3 8 3rd 3rd 2nd
X221 AIRDRIE BMX AB Mackenzie CAMERON (12NF)
Mom and Dad
4 12 4th 4th 4th
104 CALGARY BMX AB Kiera ROXBURGH 5 15 5th 5th 5th

13 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 ST. ALBERT BMX AB Cayleigh VAN STAALDUINEN 1 3 1st 1st 1st
N2 RED DEER BMX AB Sarah STAHL 2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 ST. ALBERT BMX AB Vanessa WHALING
XanGo
3 10 4th 3rd 3rd
423 MEDICINE HAT BMX AB Jessalyn PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
4 12 3rd 5th 4th
AB5 MEDICINE HAT BMX AB Tanielle GOLDEN 5 14 5th 4th 5th

14 Expert Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 CALGARY BMX AB Brianne VANDERKUIP
Alberta Devo Team
1 3 1st 1st 1st
N3 STONY PLAIN BMX AB Nicole SCHILLING
DTN Contracting
2 7 2nd 3rd 2nd
AB4 LETHBRIDGE BMX AB Kiana VAN EE
bert and macs
3 8 3rd 2nd 3rd
N6 CALGARY BMX AB Yasmine HARVEY (14NF)
Capz Canada
4 13 4th 5th 4th
N5 CALGARY BMX AB Nicole TAILBY 5 14 5th 4th 5th
AB7 EDMONTON BMX AB Madeline KUSS (14NF)
Park Cycle
6 19 6th 6th 7th
2 MEDICINE HAT BMX AB Ciarra LLOYD 7 20 7th 7th 6th

15 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Daina TUCHSCHERER
Crupi
1 3 1st 1st 1st
2 INDEPENDENT CAN Abby FOX
Moto Asylum
2 6 2nd 2nd 2nd
204 EDMONTON BMX AB Victoria STINSON
Velocity Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd

16 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 EDMONTON BMX AB Heather STINSON
Velocity Cycle
1 4 1st 1st 2nd
4 MEDICINE HAT BMX AB Yvonne KINGSTON
SSquared
2 5 2nd 2nd 1st
AB2 AIRDRIE BMX AB Caitlyn DUNCANSON
Shaklee / Yess / Alberta BMX Team
3 9 3rd 3rd 3rd

17 & Over Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 CALGARY BMX AB Catherine FAULKNER 1 3 1st 1st 1st
AB2 CALGARY BMX AB Karlie BULLIVANT (17+XF)
B&P Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
127 MEDICINE HAT BMX AB Eva HERTER
Dirty Deeds
3 9 3rd 3rd 3rd
AB5 CALGARY BMX AB Victoria BULLIVANT (16NF)
B & P Cycle
4 13 5th 4th 4th
527 EDMONTON BMX AB Michelle TOWER 5 14 4th 5th 5th

5 and Under Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
125 COCHRANE AB Ethan MANN
Artisan Scapes
1 3 1st 1st 1st
616 EDMONTON BMX AB Lachlan BRENNER 2 7 2nd 3rd 2nd
318 CALGARY BMX AB Stijn REHORST 3 8 3rd 2nd 3rd

6 Novice Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
608 CALGARY BMX AB Oliver JACKSON 1st - 3 1st 1st 1st
918 EDMONTON BMX AB Brody SCOTT 2nd - 10 2nd 6th 2nd
915 EDMONTON BMX AB Hudson O'BRIEN
Park Cycle
3rd - 5 2nd 2nd 1st
221X RED DEER BMX AB Austin MCLEOD 4th - 7 3rd 2nd 2nd
AB5 MEDICINE HAT BMX AB Quade VANDERSPRUIT 5th - 7 1st 1st 5th
405 ST. ALBERT BMX AB Bennett HENDERSON 6th - 12 5th 4th 3rd
318 RED DEER BMX AB Damon WANDLER 7th - 9 3rd 3rd 3rd
AB7 RED DEER BMX AB Tate GRAHAM 8th - 13 5th 4th 4th
4 OKOTOKS BMX AB Easton MCALISTER
RollFab Industries
- 13 4th 5th 4th
207 EDMONTON BMX AB Jaxon SPENCE - 13 4th 3rd 6th
221 RED DEER BMX AB Cameron MCLEOD - 16 6th 5th 5th
327 STONY PLAIN BMX AB Braedan OLIVER - 18 6th 6th 6th

6 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 STONY PLAIN BMX AB Logan WEBB 1 3 1st 1st 1st
124 CALGARY BMX AB Luke LAWFORD 2 6 2nd 2nd 2nd
810 RED DEER BMX AB Shayne HALL 3 11 3rd 4th 4th
913 RED DEER BMX AB Eric HUNTER 4 13 7th 3rd 3rd
AB4 EDMONTON BMX AB Jacob DUBE (5IM)
Park Cycle
5 16 5th 6th 5th
509 RED DEER BMX AB Silas PRICE 6 17 4th 7th 6th
AB3 AIRDRIE BMX AB Mitchell PATRICK 7 20 6th 5th CR:9

7 Novice Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
117 CALGARY BMX AB Torin COLLINS 1st - 3 1st 1st 1st
918 AIRDRIE BMX AB Aiden GALLEY 2nd - 4 1st 1st 2nd
408 AIRDRIE BMX AB Atley CARSON 3rd - 6 3rd 2nd 1st
420 AIRDRIE BMX AB Alex CHALUPIAK 4th - 9 2nd 3rd 4th
6 RED DEER BMX AB Jack WELIKOKLAD
Crupi
5th - 11 2nd 6th 3rd
426 EDMONTON BMX AB Coen WINTER 6th - 9 4th 2nd 3rd
8 OKOTOKS BMX AB Garrett COMMANDEUR 7th - 12 4th 4th 4th
011 EDMONTON BMX AB Blake LAMARCHE 8th - 10 5th 3rd 2nd
613 AIRDRIE BMX AB Brydon CAMERON
Mom and Dad
- 12 3rd 4th 5th
722 EDMONTON BMX AB Owen SLAVENS - 16 6th 5th 5th
829 EDMONTON BMX AB Parker BOETTGER - 17 6th 5th 6th
824 RED DEER BMX AB Grady MCLEOD - 17 5th 6th 6th

7 Intermediate Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
407 EDMONTON BMX AB Gavin O'BRIEN
Park Cycle
1 3 1st 1st 1st
AB5 CALGARY BMX AB Brody RAYNER
GHP Alberta
2 6 2nd 2nd 2nd
1 OKOTOKS BMX AB Kohen HOFFMAN
Gramma
3 9 3rd 3rd 3rd
N4 AIRDRIE BMX AB Ty OCHITWA 4 12 4th 4th 4th
5 RED DEER BMX AB Nickolas NUGENT 5 15 5th 5th 5th
203 RED DEER BMX AB Keanu REDBEAR 6 19 7th 6th 6th
7 RED DEER BMX AB Tymen GREEN 7 20 6th 7th 7th
611 RED DEER BMX AB Ryan RAYMONT 8 24 8th 8th 8th

7 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1X EDMONTON BMX AB Austen WENSEL (6XM)
Park Cycle
1 4 1st 1st 2nd
C1 OKOTOKS BMX AB Teagan SLAPMAN 2 6 2nd 3rd 1st
AB1 CALGARY BMX AB Joey HUBER
Plan It Builders
3 8 3rd 2nd 3rd

8 Novice Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
407 CALGARY BMX AB Wout REHORST 1st - 3 1st 1st 1st
1 RED DEER BMX AB Ethan GLENN 2nd - 6 3rd 2nd 1st
230 EDMONTON BMX AB Caleb JONES
Velocity Cycle
3rd - 5 2nd 1st 2nd
C5 MEDICINE HAT BMX AB Cody HERTER
Dirty Deeds
4th - 8 4th 2nd 2nd
806 CALGARY BMX AB Owen FRANK 5th - 11 5th 3rd 3rd
218 EDMONTON BMX AB Riley PARDY 6th - 10 2nd 4th 4th
409 EDMONTON BMX AB Kaydan SPENCE 7th - 9 1st 3rd 5th
522 AIRDRIE BMX AB Creston HENDERSON 8th - 12 4th 5th 3rd
428 EDMONTON BMX AB Chase BOETTGER - 12 3rd 4th 5th
5 AIRDRIE BMX AB Kyler MOSS - 14 5th 5th 4th

8 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 EDMONTON BMX AB Evan ERICKSON
Park Cycle
1st - 6 1st 1st DNF:4
517 EDMONTON BMX AB Liam GORMAN
SLB Productions
2nd - 4 1st 2nd 1st
014 RED DEER BMX AB Noah BOYKO 3rd - 9 4th 3rd 2nd
4 OKOTOKS BMX AB Jaron DEERING 4th - 5 2nd 1st 2nd
507 ST. ALBERT BMX AB Riley ROBERTSON 5th - 7 2nd 4th 1st
515 EDMONTON BMX AB Tristin PASITNEY 6th - 11 5th 3rd 3rd
129 MEDICINE HAT BMX AB Ashton LERNER
T&T Monster Truck
7th - 8 3rd 2nd 3rd
2 EDMONTON BMX AB Julien DUBE
Park Cycle
- 12 3rd 5th 4th
102 MEDICINE HAT BMX AB Cameron YOUNG
Younger Oilfield Consul
- 13 4th 4th 5th

8 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 STONY PLAIN BMX AB Sebastian WEBB 1 4 1st 2nd 1st
813 CALGARY BMX AB Dylan TREMEL
Crupi Alberta
2 5 2nd 1st 2nd
N7 CALGARY BMX AB Jacob BERARDUCCI
Artifex Construction
3 10 3rd 3rd 4th
N6 CALGARY BMX AB Nolan FARREND 4 11 4th 4th 3rd
AB7 EDMONTON BMX AB Simon NEUFELD 5 15 5th 5th 5th
C2 LETHBRIDGE BMX AB Troy WILLIAMS
Flexahopper
6 18 6th 6th 6th

9 Novice Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
123 AIRDRIE BMX AB Nicholas MOODOO
RDM Distributors Inc.
1st - 3 1st 1st 1st
625 EDMONTON BMX AB Lucas KAUFFMAN 2nd - 8 1st 5th 2nd
011 LETHBRIDGE BMX AB Nickolas NEUMAN
Ascent Cycle
3rd - 7 2nd 4th 1st
224 AIRDRIE BMX AB Noah KORVER 4th - 6 2nd 1st 3rd
3 MEDICINE HAT BMX AB Gavin BACON
Spider Electrical
5th - 9 3rd 2nd 4th
7 AIRDRIE BMX AB Tyler RYAN
RT Mudding
6th - 9 4th 3rd 2nd
812 AIRDRIE BMX AB Brady ESAU 7th - 8 3rd 2nd 3rd
4 EDMONTON BMX AB Duncan NIELD
3 Sons Welding
8th - 12 5th 3rd 4th
5 EDMONTON BMX AB Kieran NIELD
3 Sons Welding
- 13 4th 4th 5th
6 AIRDRIE BMX AB Curtis PATRICK - ## CR:7 DNS DNS

9 Intermediate Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Joshua DUBLANKO
www.capturefamilymoments.com digital scrapbooking
1st - 4 1st 2nd 1st
7 RED DEER BMX AB Ryder GRAHAM 2nd - 3 1st 1st 1st
AB4 AIRDRIE BMX AB Tyler SMITH 3rd - 8 2nd 2nd 4th
12 AIRDRIE BMX AB Nicholas NORTHWOOD 4th - 11 5th 3rd 3rd
102 AIRDRIE BMX AB Liam MULLETT 5th - 11 6th 3rd 2nd
1 EDMONTON BMX AB Aiden STRANKS
Park Cycle
6th - 8 2nd 4th 2nd
803 AIRDRIE BMX AB Luka DIKIC
Mom & Dad
7th - 12 4th 5th 3rd
214 EDMONTON BMX AB Eliot SLAVENS DNF - 11 3rd 1st 7th
8 CALGARY BMX AB Colton RICHTER
Partridge Animal Care Services LTD.
- 13 3rd 6th 4th
606 EDMONTON BMX AB Zachary HOGAN - 14 5th 4th 5th
13 RED DEER BMX AB Christopher YOUNG - 15 4th 5th 6th
11 MEDICINE HAT BMX AB Ethan REUER - 18 6th 6th 6th
724 STONY PLAIN BMX AB Owen FEDYNIAK - 19 7th 7th 5th

9 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 RED DEER BMX AB Nicholas CYMBALUK 1 6 2nd 2nd 2nd
AB7 RED DEER BMX AB William WELIKOKLAD
Crupi
2 6 1st 1st 4th
AB5 RED DEER BMX AB Ty REDBEAR 3 9 3rd 3rd 3rd
301 OKOTOKS BMX AB Logan COSTALL 4 10 5th 4th 1st
C1 OKOTOKS BMX AB Rylan SLAPMAN 5 14 4th 5th 5th

10 Novice Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
210 CALGARY BMX AB Ben BESSEL 1 3 1st 1st 1st
218 AIRDRIE BMX AB Sidney ENGLOT 2 7 2nd 2nd 3rd
807 ST. ALBERT BMX AB Matthew MCMURDO 3 9 4th 3rd 2nd
513 MEDICINE HAT BMX AB Kyle MCCUTCHAN 4 14 3rd 7th 4th
4 MEDICINE HAT BMX AB Ben LLOYD-STEWART 5 15 5th 5th 5th
330 EDMONTON BMX AB Ronnie HISCOCK 6 17 DNF:7 4th 6th
829 AIRDRIE BMX AB Carter KYLLO 7 19 6th 6th 7th

10 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
2 CALGARY BMX AB Caleb GILBERT 1st - 3 1st 1st 1st
1 OKOTOKS BMX AB Wesley WIENS 2nd - 7 3rd 1st 3rd
1X OKOTOKS BMX AB Darren COMMANDEUR 3rd - 8 2nd 2nd 4th
512 OKOTOKS BMX AB Joshua MALONEY 4th - 10 3rd 4th 3rd
AB8 OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK
Rollfab industries
5th - 10 4th 4th 2nd
123 CALGARY BMX AB Josh UKRAINETZ 6th - 6 2nd 3rd 1st
403 AIRDRIE BMX AB Joshua GALLEY 7th - 5 1st 2nd 2nd
6 EDMONTON BMX AB Tanner PERRIN - 12 5th 3rd 4th
AB7 EDMONTON BMX AB Taryk JANKE
Velocity Cycle
- 14 4th 5th 5th

10 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI
Artifex Construction
1 3 1st 1st 1st
AB5 RED DEER BMX AB Evan STAHL 2 7 2nd 2nd 3rd
AB4 CALGARY BMX AB Brandon HUBER
Plan It Builders
3 8 3rd 3rd 2nd
AB6 EDMONTON BMX AB Zachary NEUFELD 4 12 4th 4th 4th
327 STONY PLAIN BMX AB Conner OLIVER 5 15 5th 5th 5th
AB2 CALGARY BMX AB Tyler BILOTTA
Advanced Cycle/Nissan/PlanIT Builders
6 ## CR:8 DNS DNS

11 Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
619 CALGARY BMX AB Jake ALLAN
GHP Alberta
1 3 1st 1st 1st
205 EDMONTON BMX AB Cody NEUMANN
Sherwood Dodge
2 8 3rd 2nd 3rd
2 AIRDRIE BMX AB Jack ZRUNA 3 9 2nd 5th 2nd
4 OKOTOKS BMX AB Jacob WONG
Advanced Cycle and Extreme Sports
4 12 5th 3rd 4th
8 CALGARY BMX AB Griffin KLAPAK 5 13 4th 4th 5th

11 Intermediate Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
707 COCHRANE AB Connor MURPHY
EGB Manufacturing
1st - 3 1st 1st 1st
4 OKOTOKS BMX AB Matteo BREGLIANO
Elizabeth Street Pet Hospital
2nd - 5 2nd 1st 2nd
C5 AIRDRIE BMX AB Alexander TYSSEN 3rd - 5 2nd 2nd 1st
106 AIRDRIE BMX AB Brycen ANDREWS 4th - 7 1st 3rd 3rd
C3 OKOTOKS BMX AB Kieran SLAPMAN 5th - 9 4th 3rd 2nd
625 OKOTOKS BMX AB Thomas FRANK
Advanced Cycle and Extreme Sports
6th - 13 5th 4th 4th
104 CALGARY BMX AB Bayly KINGHORN 7th - 11 4th 4th 3rd
10 RED DEER BMX AB Owen GREEN 8th - 10 3rd 2nd 5th
123 CALGARY BMX AB Adam HOSIE - 13 3rd DNF:6 4th
13 MEDICINE HAT BMX AB Hunter GOLDEN - 16 5th 5th 6th
15 EDMONTON BMX AB Joshua BEAUDIN - 17 6th 6th 5th
5 OKOTOKS BMX AB Jordan ROCHELEAU - 17 6th 5th 6th

11 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 CALGARY BMX AB Matthew TAILBY 1 4 1st 2nd 1st
AB3 EDMONTON BMX AB Parker MCELHERAN
Park Cycle
2 6 3rd 1st 2nd
N4 OKOTOKS BMX AB Justin SCOTT
Alberta Stair Works
3 8 2nd 3rd 3rd
N6 EDMONTON BMX AB Connor WENSEL
Park Cycle
4 13 4th 5th 4th
N3 AIRDRIE BMX AB Zachary RYAN
RT Mudding
5 17 8th 4th 5th
AB4 CALGARY BMX AB Benjamin NELSON
B&P Cycle / GHP Alberta
6 17 5th 6th 6th
N7 CALGARY BMX AB Brendan VANDERKUIP 7 20 6th 7th 7th
409 ST. ALBERT BMX AB Ethan ADAMS 8 23 7th 8th 8th

12 Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
809 CALGARY BMX AB William MCARA 1 4 2nd 1st 1st
905 RED DEER BMX AB Taye NEISH 2 5 1st 2nd 2nd
113 EDMONTON BMX AB Chase BAINARD-BEGIN 3 9 3rd 3rd 3rd
4 EDMONTON BMX AB Ethan NIELD
3 Sons Welding
4 12 4th 4th 4th
5 EDMONTON BMX AB Ethan WORKUN
ATOMIC IMPROV.
5 15 5th 5th 5th

12 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
10 OKOTOKS BMX AB Owen WIENS 1st - 4 1st 2nd 1st
407 OKOTOKS BMX AB Justin TERRY 2nd - 6 4th 1st 1st
9 OKOTOKS BMX AB Aidan FESER 3rd - 6 2nd 1st 3rd
012 COCHRANE AB Riley MAY
Kojah Powder Coating
4th - 8 3rd 3rd 2nd
908 COALHURST BMX AB Caden SEAFORTH 5th - 8 2nd 3rd 3rd
8 EDMONTON BMX AB Kellen RAAS 6th - 5 1st 2nd 2nd
124 CALGARY BMX AB Timothy GILBERT CR - 12 4th 4th 4th
12 EDMONTON BMX AB Carter LADOUCEUR
Velocity Cycle
- 12 3rd 4th 5th
608 EDMONTON BMX AB Julian GARDNER - ## CR:7 DNS DNS

12 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 CALGARY BMX AB Jacob THIBODEAU
Mom & Dad
1 3 1st 1st 1st
AB5 CALGARY BMX AB Jacob FUNK
GHP Canada
2 6 2nd 2nd 2nd
AB7 EDMONTON BMX AB Mackenzine MOTA
Velocity Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
AB4 RED DEER BMX AB Jack SNAPE
Heritage Brick and Tile
4 13 4th 5th 4th
029 STONY PLAIN BMX AB Austin WLADYKA
SEA-CAN CONTAINERS LTD.
5 16 5th 6th 5th
N6 AIRDRIE BMX AB Zachary CROFT
B&P CYcle
6 16 6th 4th 6th
113 RED DEER BMX AB Kade BEST 7 ## CR:9 DNS DNS

13 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
708 AIRDRIE BMX AB Jordan HARRIS 1 5 2nd 1st 2nd
208 EDMONTON BMX AB Cole NEILL 2 8 1st 6th 1st
8 MEDICINE HAT BMX AB Nicholas DOEHRING
Sterling Trailer Sales
3 9 3rd 3rd 3rd
117X COCHRANE AB Wyatt BENDER 4 12 4th 4th 4th
6 AIRDRIE BMX AB Jarek HOKANSON
Emco Corp
5 12 5th 2nd 5th
117 AIRDRIE BMX AB Luke ESAU 6 17 6th 5th 6th

13 Intermediate Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 CALGARY BMX AB Corbin RUTHVEN 1st - 3 1st 1st 1st
01 AIRDRIE BMX AB James ZRUNA 2nd - 5 1st 3rd 1st
308 EDMONTON BMX AB Ty NEUMANN
Sherwood Dodge
3rd - 5 2nd 1st 2nd
11 EDMONTON BMX AB Jayson VEENEMAN 4th - 8 4th 2nd 2nd
7 EDMONTON BMX AB Jared PERRY
Velocity Cycle
5th - 9 2nd 4th 3rd
C4 MEDICINE HAT BMX AB Jesseppe HERTER
Dirty Deeds
6th - 9 3rd 2nd 4th
304 EDMONTON BMX AB Joshua EASTGAARD 7th - 11 3rd 5th 3rd
016 EDMONTON BMX AB Chandler FRIESEN 8th - 13 5th 3rd 5th
5 OKOTOKS BMX AB James JONAS - 14 4th 5th 5th
10 RED DEER BMX AB Jordan BOONE - 15 5th 4th 6th
218 COALHURST BMX AB Keegan REEDYK - 16 6th 6th 4th

13 Expert Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 ST. ALBERT BMX AB Ethan BURGER
Shaklee / Yess / AB Performance
1st - 3 1st 1st 1st
N2 AIRDRIE BMX AB Jacob DUNCANSON
Shaklee / Yess / Alberta BMX Team
2nd - 4 1st 2nd 1st
N3 STONY PLAIN BMX AB Luke HAGGART
Neathway Medal Mounting
3rd - 5 2nd 1st 2nd
4 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert and Macs
4th - 9 2nd 3rd 4th
5 COCHRANE AB Kaleb MANN
Artisan Scapes
5th - 11 6th 2nd 3rd
C2 EDMONTON BMX AB Brett DUCHARME
Park Cycle
6th - 13 4th 4th 5th
AB4 AIRDRIE BMX AB Corbin NUNWEILER
YESS / SHAKLEE
7th - 8 3rd 3rd 2nd
10 EDMONTON BMX AB Jensen MCELHERAN
Park Cycle
8th - 10 3rd 4th 3rd
323 STONY PLAIN BMX AB Liam FREUND
Winterburn Truss
- 14 5th 5th 4th
AB6 EDMONTON BMX AB Dexter GOURLAY
Park Cycle
- ## CR:7 DNS DNS
AB2 COCHRANE AB Steven SWEET - ## CR:7 DNS DNS

14 Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
501 CALGARY BMX AB Keon VAN DER LINDE
GHP Alberta
1 3 1st 1st 1st
3 CALGARY BMX AB Konner SMITH - HEIN
RT Mud Consulting LTD.
2 7 2nd 2nd 3rd
812 ST. ALBERT BMX AB Michael WEBB 3 9 4th 3rd 2nd
028 RED DEER BMX AB Cole MALCOLM 4 11 3rd 4th 4th

14 Intermediate Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
702 CALGARY BMX AB Brodie KERFOOT
b & p cycle calgary
1 3 1st 1st 1st
228 OKOTOKS BMX AB Nicholas FRANK
Advanced Cycle and Extreme Sports
2 6 2nd 2nd 2nd
2 AIRDRIE BMX AB Kyle PAULSON 3 9 3rd 3rd 3rd
8 EDMONTON BMX AB Logan LADOUCEUR
Velocity Cycle
4 12 4th 4th 4th
01 EDMONTON BMX AB Marcus SANCHEZ WILKINSON
Velocity
5 15 5th 5th 5th
9 CALGARY BMX AB Spencer HARREN
MDYP (mom and dad yell peddle)
6 20 8th 6th 6th
C7 COCHRANE AB Curtis GAMMON 7 21 7th 7th 7th
7 AIRDRIE BMX AB Trevor SWAN
Shaklee / Yess
8 22 6th 8th 8th

14 Expert Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 ST. ALBERT BMX AB Deven KAWA
Velocity Cycle
1st - 3 1st 1st 1st
N8 CALGARY BMX AB Carter PASTUSZKO
Advanced Cycle & Extreme Sports/Sunridge Nissan
2nd - 9 2nd 5th 2nd
C5 AIRDRIE BMX AB River PEACOCK
Athletic Spirit Inc.
3rd - 9 2nd 4th 3rd
N5 RED DEER BMX AB Cody PRATT
Mom & Dad
4th - 4 1st 1st 2nd
C3 MEDICINE HAT BMX AB Kirby PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
5th - 11 5th 2nd 4th
N6 CALGARY BMX AB Cole WILSON
CDi
6th - 6 3rd 2nd 1st
11 RED DEER BMX AB Coleman KOMULA
Colerose Bookeeping Services
7th - 12 6th 3rd 3rd
AB3 STONY PLAIN BMX AB Bailey SPROXTON 8th - 11 4th 3rd 4th
N7 ST. ALBERT BMX AB Garrett HEBERT
Velocity Cycle
- 14 4th 5th 5th
12 LETHBRIDGE BMX AB Tyler ENNS
Peak Physical Therapy
- 16 7th 4th 5th
410 LETHBRIDGE BMX AB Kenton GRETZINGER - 17 5th 6th 6th
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Blake KEMPENAAR
Shaklee Performance / Yess
- 18 3rd DNF:6 CR:9
AB2 OKOTOKS BMX AB Cody KNAPPE
B & P CYCLE AND SPORTS
- ## CR:8 DNS DNS

15 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
4 MEDICINE HAT BMX AB Lance TESSIER 1 4 1st 1st 2nd
1 CALGARY BMX AB Nathan BRYSON 2 6 2nd 3rd 1st
6 RED DEER BMX AB Michael POPOWITCH 3 8 3rd 2nd 3rd
328 RED DEER BMX AB Austin TROHAN
Wipeout
4 12 4th 4th 4th

15 Expert Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Chase KELLN
Shaklee / Yess
1st - 3 1st 1st 1st
N4 COCHRANE AB Taylor OTTERSON
CBO Designs
2nd - 4 1st 1st 2nd
N6 ST. ALBERT BMX AB Kiran KAWA
Velocity Cycle
3rd - 10 2nd 4th 4th
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Kylar VAN EE
Jagger Co. / Bert and Macs
4th - 7 2nd 2nd 3rd
N3 ST. ALBERT BMX AB Aidan BURGER
Shaklee / Yess / AB Performance
5th - 6 3rd 2nd 1st
C4 CALGARY BMX AB Evan MOTTERSHEAD 6th - 9 4th 3rd 2nd
C3 MEDICINE HAT BMX AB Branden LACHAPELLE 7th - 10 3rd 3rd 4th
C1 RED DEER BMX AB James SEKORA
Millerdale Pharmacy/Grabowski Mechanical
8th - 13 5th 5th 3rd
AB6 AIRDRIE BMX AB Benjamin CROFT
B&P Cycle
- 15 6th 4th 5th
9 ST. ALBERT BMX AB Chase HARRISON
Crupi
- 15 4th 6th 5th
C5 LETHBRIDGE BMX AB Damian WILLIAMS
Flexahopper
- 16 5th 5th 6th
12 EDMONTON BMX AB Jared COMPAGNON
Velocity Cycle
- 18 6th 6th 6th

16 Expert Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 AIRDRIE BMX AB Tanner VANDENHOVEN
Shaklee / Yess
1st - 3 1st 1st 1st
N6 EDMONTON BMX AB Ray FENWICK
Park Cycle
2nd - 5 2nd 1st 2nd
AB4 CALGARY BMX AB Jayme JOHNSON
RT Mudding
3rd - 8 2nd 2nd 4th
C4 CALGARY BMX AB Keegan GRASZA
B&P Cycle
4th - 9 3rd 3rd 3rd
267 CALGARY BMX AB Dominic GACCIOLI
B&P Cycle, MGND Associates
5th - 4 1st 2nd 1st
AB7 STONY PLAIN BMX AB Austin SCHWANKE 6th - 9 4th 3rd 2nd
504 OKOTOKS BMX AB Shelby MYSEK
Rollfab Industries
7th - 10 3rd 4th 3rd
C6 AIRDRIE BMX AB Tyler BELL 8th - 12 4th 4th 4th
C7 COCHRANE AB Cody GAMMON - 15 5th 5th 5th
AB5 STONY PLAIN BMX AB Jared SPROXTON - 15 5th 5th 5th
AB2 RED DEER BMX AB Tyson WHITE
Alberta Crupi
- ## CR:8 DNS DNS

17 to 24 Intermediate Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 RED DEER BMX AB Justin MAINVILLE
Crazy Horse Casing
1st - 3 1st 1st 1st
613 AIRDRIE BMX AB Braden KARISH (16IM)
Shaklee
2nd - 3 1st 1st 1st
223 CALGARY BMX AB Adam MURRAY 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
AB4 OKOTOKS BMX AB Max LAVALLEE 4th - 7 3rd 2nd 2nd
4 EDMONTON BMX AB Anthony WILKINSON (16IM)
Velocity Cycle
5th - 9 2nd 3rd 4th
105 COALHURST BMX AB Rory FILGAS 6th - 11 3rd 5th 3rd
1 CALGARY BMX AB Kolbi SMITH - HEIN
RT Mud Consulting LTD.
7th - 11 4th 4th 3rd
318 CALGARY BMX AB Jaymus SCHEIRIS (24NM) 8th - 12 4th 3rd 5th
5 CALGARY BMX AB Nickolas WILSON
Bad Ass Brad
- 14 5th 4th 5th
529 COALHURST BMX AB Keenan LUKACS - 15 5th 6th 4th
AB6 COALHURST BMX AB Dylan BROWN
Bert and Macs
- ## CR:8 DNS DNS

17 to 24 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Spencer ROSKO
Shaklee/Yess
1 3 1st 1st 1st
831 CALGARY BMX AB Bryan BULLIVANT
B & P Cycle
2 9 3rd 4th 2nd
AB2 ST. ALBERT BMX AB Kyle ROBB 3 11 2nd 3rd 6th
C1 MEDICINE HAT BMX AB Lance PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
4 14 4th 7th 3rd
804 ST. ALBERT BMX AB Devon VICKERY 5 15 5th 6th 4th
AB7 EDMONTON BMX AB Robert TOWNSEND
Velocity
6 16 6th 5th 5th
AB5 LETHBRIDGE BMX AB Sam WESTCOTT 7 16 7th 2nd DNF:7
AB1 ST. ALBERT BMX AB Craig KUNZ 8 ## DNF:8 CR:10 DNS

30+ Novice Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 CALGARY BMX AB Mike GACCIOLI 1st - 3 1st 1st 1st
020 CALGARY BMX AB Scott OLMSTEAD (29NM) 2nd - 5 2nd 1st 2nd
105 RED DEER BMX AB Christopher NUGENT 3rd - 13 4th 5th 4th
2 EDMONTON BMX AB Jeff MEADE 4th - 9 3rd 3rd 3rd
N6 AIRDRIE BMX AB Brent DUNCANSON
Shaklee Performance
5th - 5 2nd 2nd 1st
5 AIRDRIE BMX AB Timothy CROFT
B&P Cycle
6th - 12 4th 4th 4th
7 OKOTOKS BMX AB Marco BREGLIANO
Elizabeth Street Pet Hospital
7th - 9 3rd 3rd 3rd
N7 CALGARY BMX AB James VANDERKUIP 8th - 5 1st 2nd 2nd
8 OKOTOKS BMX AB Christopher DOLL - 14 5th 4th 5th
221 ST. ALBERT BMX AB Frank VAN STAALDUINEN - 15 5th 5th 5th

30+ Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
910 MEDICINE HAT BMX AB Justin DOEHRING (29XM) 1st - 4 1st 1st 2nd
531 LETHBRIDGE BMX AB Kevin NEUMAN
Ascent Cycle
2nd - 4 1st 2nd 1st
AB5 EDMONTON BMX AB Shawn LOEWEN
Velocity Cycle
3rd - 9 4th 2nd 3rd
N3 EDMONTON BMX AB Kieran ARDS
Park Cycle Racing
4th - 9 3rd 4th 2nd
110 CALGARY BMX AB Darcy FAUTEUX 5th - 4 2nd 1st 1st
N1 COCHRANE AB Brian OTTERSON
CBO Design
6th - 9 2nd 3rd 4th
AB8 OKOTOKS BMX AB Kenneth MCALISTER (30+IM)
RollFab Industries Ltd
7th - 11 3rd 3rd 5th
1 EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT (29XM)
Velocity Cycle
- 12 4th 4th 4th
AB7 AIRDRIE BMX AB James ASH (30+IM)
Elite Training Source
- 13 5th 5th 3rd

Cruiser 13 and 14 Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 RED DEER BMX AB Cody PRATT
Mom & Dad
1 3 1st 1st 1st
AB4 CALGARY BMX AB Brodie KERFOOT
b & p cycle calgary
2 6 2nd 2nd 2nd
N2 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert and Macs
3 9 3rd 3rd 3rd
AB1 EDMONTON BMX AB Heather STINSON (15-16FC)
Velocity Cycle
4 13 5th 4th 4th
204 EDMONTON BMX AB Victoria STINSON (15-16FC)
Velocity Cycle
5 14 4th 5th 5th
AB4X CALGARY BMX AB Benjamin NELSON (10-12MC)
B&P Cycle / GHP Alberta
6 18 6th 6th 6th
AB02 EDMONTON BMX AB Dexter GOURLAY
Park Cycle
7 ## CR:9 DNS DNS

Cruiser 15 and 16 Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 RED DEER BMX AB James SEKORA
Millerdale Pharmacy/Grabowski Mechanical
1 3 1st 1st 1st
AB2 ST. ALBERT BMX AB Chase HARRISON
Crupi
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 EDMONTON BMX AB Jared COMPAGNON
Velocity Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
503 EDMONTON BMX AB Sebastian NEILL 4 12 4th 4th 4th

Cruiser 30 to 34 Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 MEDICINE HAT BMX AB Lance PHILLIPS (17-29MC)
Phillips Excavating Ltd.
1 3 1st 1st 1st
AB1 RED DEER BMX AB Christopher NUGENT 2 7 2nd 2nd 3rd
AB3 RED DEER BMX AB Todd GREEN 3 8 3rd 3rd 2nd
AB2 EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT (17-29MC)
Velocity Cycle
4 12 4th 4th 4th

Cruiser 35 to 39 Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 AIRDRIE BMX AB Jon OCHITWA 1 3 1st 1st 1st
110 CALGARY BMX AB Darcy FAUTEUX 2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 EDMONTON BMX AB Andrew MCELHERAN
Park Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
430 EDMONTON BMX AB Chad ERICKSON 4 12 4th 4th 4th
221 MEDICINE HAT BMX AB Micheal HERTER
Dirty Deeds
5 15 5th 5th DNF:5

Cruiser 40 to 44 Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 CALGARY BMX AB Greg VAN DER LINDE
GHP Alberta
1st - 3 1st 1st 1st
4 CALGARY BMX AB Lon KERFOOT
B & P cycle calgary
2nd - 7 1st 3rd 3rd
3 CALGARY BMX AB Jody JACOBSEN
B&P Cycle
3rd - 5 2nd 2nd 1st
7 EDMONTON BMX AB Jeff MEADE 4th - 5 2nd 1st 2nd
716 ST. ALBERT BMX AB Ralph FERGUSSON 5th - 7 3rd 2nd 2nd
6 AIRDRIE BMX AB Scott HENDERSON 6th - 11 3rd 4th 4th
610 EDMONTON BMX AB Mike PERRIN 7th - 12 4th 3rd 5th
AB5 AIRDRIE BMX AB Bob SWAN
Shaklee/YESS
8th - 12 4th 5th 3rd
923 EDMONTON BMX AB Darren OZUBKO - 13 5th 4th 4th
412 RED DEER BMX AB Trever MALCOLM - 15 5th 5th 5th

Cruiser 45 to 49 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 COCHRANE AB Brian OTTERSON
CBO Design
1 3 1st 1st 1st
AB01 EDMONTON BMX AB Shawn LOEWEN
Velocity Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
118 EDMONTON BMX AB Malcom STINSON (50+MC)
worlddoors.com
3 9 3rd 3rd 3rd
507 EDMONTON BMX AB David NEILL 4 12 4th 4th 4th
207 EDMONTON BMX AB Michael DUBE
Park Cycle Racing
5 15 5th 5th 5th
314 EDMONTON BMX AB Robert GOURLAY 6 ## CR:8 DNS DNS

Cruiser 35 to 39 Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 LETHBRIDGE BMX AB Deborah WILLIAMS (40-44FC)
FLEXAHOPPER
1 3 1st 1st 1st
AB4 EDMONTON BMX AB Jody MOTA
Velocity Cycle
2 7 2nd 2nd 3rd
AB5 EDMONTON BMX AB Michelle TOWER 3 8 3rd 3rd 2nd
AB3 EDMONTON BMX AB Melanie DUBE
Park Cycle
4 12 4th 4th 4th
N1X RED DEER BMX AB Janice SEKORA (30-34FC)
Millerdale Pharmacy/Grabowski Mechanical
5 15 5th 5th 5th
AB2 OKOTOKS BMX AB Teresa WIENS (40-44FC) 6 18 6th 6th 6th

Top of Report