Lethbridge BMX - Provincial #6

BMX EVENT MANAGER, Report Created 14/Aug/2011 16:33:26

FULL RESULTS

Total Entries = 348

Total Riders = 310

Junior Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
623 MEDICINE HAT BMX AB Chelsea KINGSTON
Avent Bombshell DW's Deluxe Sammiches or Chicken
1 4 1st 1st 2nd
AB01 CALGARY BMX AB Morgan MCADAM 2 6 3rd 2nd 1st
AB02 CALGARY BMX AB Eliane MCADAM 3 8 2nd 3rd 3rd

Elite Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
29 AIRDRIE BMX AB Kaila SWEENEY
Supercross BMX
1 3 1st 1st 1st
277 AIRDRIE BMX AB Rachelle HAIGHT
Elite Training Source
2 6 2nd 2nd 2nd
5 CALGARY BMX AB Kaylee JACOBSEN
Crupi Canada/B&P Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd

13 and Over Open Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
13 AIRDRIE BMX AB Cody BASIUK 1st - 7 2nd 2nd 3rd
21 CALGARY BMX AB Louis CHARTRAIN
B&P Cycle & Sports
2nd - 8 2nd 3rd 3rd
20 AIRDRIE BMX AB Justin TUCHSCHERER
B&P Cycle
3rd - 9 4th 1st 4th
12 AIRDRIE BMX AB Brandon KERIK
Alter Air / Goertzen Racing
4th - 3 1st 1st 1st
16 STONY PLAIN BMX AB Deven KAWA
AXO America
5th - 12 6th 4th 2nd
17 STONY PLAIN BMX AB Kiran KAWA
AXO America
6th - 11 5th 4th 2nd
19 AIRDRIE BMX AB Taylor OTTERSON 7th - 11 3rd 2nd 6th
27 AIRDRIE BMX AB Chase KELLN
Alberta BMX/Shaklee
8th - 5 1st 3rd 1st
14 EDMONTON BMX AB Ray FENWICK
Park Cycle
- 12 3rd 5th 4th
15 Club Unknown ? Daniel SUNDERLAND
Parkcycle Racing
- 14 4th 5th 5th
28 AIRDRIE BMX AB Benjamin CROFT
B&P Cycle
- 16 5th 6th 5th

6 Novice Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
701 EDMONTON BMX AB Brendan MORGAN 1st - 3 1st 1st 1st
002 OKOTOKS BMX AB Kohen HOFFMAN 2nd - 7 4th 2nd 1st
412 LETHBRIDGE BMX AB Kelton AIREY
Ascent Cycle
3rd - 6 1st 2nd 3rd
909 AIRDRIE BMX AB Ty OCHITWA 4th - 8 2nd 4th 2nd
903 MEDICINE HAT BMX AB Cebastian CONKIN 5th - 8 2nd 3rd 3rd
302 CALGARY BMX AB Brody RAYNER 6th - 6 3rd 1st 2nd
AB6 RED DEER BMX AB Jack WELIKOKLAD
Crupi
7th - 12 3rd 5th 4th
029 LETHBRIDGE BMX AB Devin VANDER VEEN 8th - 11 4th 3rd 4th
713 OKOTOKS BMX AB Garrett COMMANDEUR - 14 5th 4th 5th
602 COALHURST BMX AB Hesston BATES - ## CR:7 DNS 5th

8 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
413 EDMONTON BMX AB Matthew MORGAN 1st - 3 1st 1st 1st
AB6 RED DEER BMX AB William WELIKOKLAD
Crupi
2nd - 5 1st 2nd 2nd
C3I MEDICINE HAT BMX AB Cody DEMAN 3rd - 9 3rd 3rd 3rd
C2 CALGARY BMX AB Colten PARTRIDGE-RICHTER 4th - 6 2nd 1st 3rd
AB4 RED DEER BMX AB Nicholas CYMBALUK 5th - 7 4th 2nd 1st
909 LETHBRIDGE BMX AB Joshua DUBLANKO 6th - 9 2nd 3rd 4th
4 AIRDRIE BMX AB Nicholas NORTHWOOD 7th - 11 4th 5th 2nd
523 MEDICINE HAT BMX AB Ethan REUER - 12 3rd 4th 5th
AB5 RED DEER BMX AB Kaden CORRIGAN - 13 5th 4th 4th

11 Intermediate Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
14 OKOTOKS BMX AB Jacob THIBODEAU 1st - 3 1st 1st 1st
AB7 EDMONTON BMX AB Mackenzine MOTA
Velocity Cycle
2nd - 5 2nd 1st 2nd
16X CALGARY BMX AB Nathan MUIR 3rd - 6 3rd 2nd 1st
6 RED DEER BMX AB Dakota LUTE 4th - 9 5th 2nd 2nd
121 EDMONTON BMX AB Kellen RAAS 5th - 8 2nd 3rd 3rd
105 OKOTOKS BMX AB Aidan FESER 6th - 12 4th 4th 4th
16 RED DEER BMX AB Kallen VICKERY 7th - 11 3rd 5th 3rd
13 EDMONTON BMX AB Carter LADOUCEUR
Velocity Cycle
8th - 12 4th 3rd 5th
124 CALGARY BMX AB Timothy GILBERT - 13 5th 4th 4th
908 COALHURST BMX AB Caden SEAFORTH - ## 1st CR:7 DNS

12 Intermediate Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
120 EDMONTON BMX AB Dexter GOURLAY
Park Cycle
1st - 4 1st 1st 2nd
6 MEDICINE HAT BMX AB Alexander FORBES 2nd - 5 2nd 2nd 1st
117 STONY PLAIN BMX AB Andrew UNGUREANU
United Cycle
3rd - 3 1st 1st 1st
702 COALHURST BMX AB Jevon SEAFORTH 4th - 7 2nd 3rd 2nd
11 STONY PLAIN BMX AB Damion DINIUS
Golden Arrow
5th - 10 3rd 3rd 4th
4 MEDICINE HAT BMX AB Jesseppe HERTER
Dirty Deeds
6th - 12 5th 4th 3rd
9 EDMONTON BMX AB Jared PERRY
Velocity Cycling Club
7th - 11 3rd 4th 4th
330 RED DEER BMX AB Spencer KELLY 8th - 12 4th 5th 3rd
320 EDMONTON BMX AB Jayson VEENEMAN - 12 5th 2nd 5th
420 COCHRANE AB Steven SACHKIW
Earls Banff
- 16 6th 5th 5th
221 LETHBRIDGE BMX AB Michael BENNETT - 16 4th 6th 6th

12 Expert Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
C2 STONY PLAIN BMX AB Luke HAGGART
JD Haggart Contracting
1st - 5 2nd 1st 2nd
AB1 ST. ALBERT BMX AB Ethan BURGER
Shaklee Performance
2nd - 4 1st 1st 2nd
222 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert and Macs
3rd - 5 2nd 2nd 1st
N3 AIRDRIE BMX AB Jacob DUNCANSON
Shaklee Performance
4th - 7 3rd 3rd 1st
505 LETHBRIDGE BMX AB Kaleb MANN
Artisan Scapes
5th - 6 1st 2nd 3rd
4 EDMONTON BMX AB Jensen MCELHERAN
Park Cycle
6th - 13 4th 5th 4th
6 EDMONTON BMX AB Raine BROST
Velocity Cycle
7th - 9 3rd 3rd 3rd
C3 CALGARY BMX AB Brayden WASYLIW 8th - 13 5th 4th 4th
5 EDMONTON BMX AB Brett DUCHARME
Thermex Metal Treating
- 14 5th 4th 5th
AB7 EDMONTON BMX AB Tyler HUPKA
Velocity Cycle
- 14 4th 5th 5th

13 Expert Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 RED DEER BMX AB Cody PRATT 1st - 6 1st 2nd 3rd
C2 STONY PLAIN BMX AB Deven KAWA
AXO America
2nd - 3 1st 1st 1st
C4 STONY PLAIN BMX AB Bailey SPROXTON 3rd - 7 2nd 3rd 2nd
AB4 CALGARY BMX AB Cole WILSON
Crupi
4th - 6 3rd 2nd 1st
AB8 LETHBRIDGE BMX AB Blake KEMPENAAR
Shaklee Performance
5th - 9 4th 3rd 2nd
C7 LETHBRIDGE BMX AB Kirby PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
6th - 7 2nd 1st 4th
C6 CALGARY BMX AB Carter PASTUSZKO
Advanced Cycle & Extreme Sports/Sunridge Nissan
7th - 11 3rd 5th 3rd
C5 AIRDRIE BMX AB River PEACOCK 8th - 13 5th 4th 4th
404 RED DEER BMX AB Coleman KOMULA
Colerose Bookeeping Services
- 13 4th 4th 5th
516 LETHBRIDGE BMX AB Tyler ENNS
Need a Ride
- 15 5th 5th 5th

14 Expert Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 AIRDRIE BMX AB Taylor OTTERSON 1st - 5 2nd 2nd 1st
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Kylar VAN EE
bert and macs
2nd - 3 1st 1st 1st
AB5 ST. ALBERT BMX AB Aidan BURGER
Shaklee Performance
3rd - 7 4th 1st 2nd
C1 STONY PLAIN BMX AB Kiran KAWA
AXO America
4th - 7 3rd 2nd 2nd
C2 RED DEER BMX AB James SEKORA 5th - 7 1st 3rd 3rd
C5 MEDICINE HAT BMX AB Christopher HAWES 6th - 11 3rd 4th 4th
C4 LETHBRIDGE BMX AB Damian MATHEWS 7th - 12 5th 3rd 4th
8 AIRDRIE BMX AB Benjamin CROFT
B&P Cycle
8th - 9 2nd 4th 3rd
13 EDMONTON BMX AB Jared COMPAGNON - 15 4th 5th 6th
325 EDMONTON BMX AB Alexander ANTAL
United Cycle
- 16 6th 5th 5th
C6 MEDICINE HAT BMX AB Branden LACHAPELLE - 16 5th 6th 5th

Elite Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
217 CALGARY BMX AB Jeffrey JACOBSEN
B&P Cycle
1st - 4 1st 1st 2nd
N5 Club Unknown ? Damian BISSETT
Ride Factory
2nd - 8 4th 3rd 1st
608 Club Unknown ? Manuel CADLE
GRA
3rd - 6 1st 2nd 3rd
307 STONY PLAIN BMX AB Mitchell WARKEN 4th - 5 2nd 1st 2nd
2 AIRDRIE BMX AB Brandon KERIK
Alter Air / Goertzen Racing
5th - 7 2nd 2nd 3rd
027 MEDICINE HAT BMX AB Samuel LEUCK 6th - 11 3rd 4th 4th
AB6 CALGARY BMX AB Dillon SWEENEY
BMP Cycle
7th - 12 3rd 5th 4th
462 CALGARY BMX AB Trent BATCHELOR 8th - 10 5th 4th 1st
5 OKOTOKS BMX AB Cameron HELM
Alberta Digital Jukebox
- 13 5th 3rd 5th
509 OKOTOKS BMX AB Tyler PAGET - 15 4th 6th 5th
026 CALGARY BMX AB Erick NICOL - ## CR:8 DNS DNS

Junior Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 ST. ALBERT BMX AB Calvin MCRAE
Geortzen Race Academy
1 4 2nd 1st 1st
N6 AIRDRIE BMX AB Cody BASIUK 2 5 1st 2nd 2nd
C6 RED DEER BMX AB Timothy PRATT 3 10 4th 3rd 3rd
C8 CALGARY BMX AB Louis CHARTRAIN
B&P Cycle & Sports
4 14 5th 4th 5th
322 LETHBRIDGE BMX AB Cam LAVORATO
Bert and Macs
5 15 3rd CR:8 4th
06 ST. ALBERT BMX AB Devon VICKERY
Mud, Sweat & Gears
6 17 6th 5th 6th

7 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
102 LETHBRIDGE BMX AB Braelynn MANN
Artisan Scapes
1 3 1st 1st 1st
827 OKOTOKS BMX AB Justina WIENS 2 6 2nd 2nd 2nd
2 OKOTOKS BMX AB Jorianna MCALISTER
RollFab Industries
3 9 3rd 3rd 3rd
AB1 OKOTOKS BMX AB Aurora ROCHELEAU (5NF) 4 13 4th 5th 4th
920 CALGARY BMX AB Hailey TREMEL (5NF) 5 14 5th 4th 5th

8 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 EDMONTON BMX AB Amber HUPKA (7XF)
Velocity Cycle
1 4 2nd 1st 1st
126 AIRDRIE BMX AB Emily HENDERSON 2 5 1st 2nd 2nd
215 EDMONTON BMX AB Faith PERRIN 3 9 3rd 3rd 3rd

10 Novice Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 OKOTOKS BMX AB Jordan KNAPPE
Cedar Creek Custom Homes
1 3 1st 1st 1st
726 LETHBRIDGE BMX AB Alyssa NEUMAN
Ascent Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 MEDICINE HAT BMX AB Karol - Anne BROOKS 3 9 3rd 3rd 3rd
L7 MEDICINE HAT BMX AB Geneva GRONDIN 4 12 4th 4th 4th
101 OKOTOKS BMX AB Kylie FLYNN (9NF) 5 16 6th 5th 5th
119 OKOTOKS BMX AB Emma BERARDUCCI
Artifex Construction
6 17 5th 6th 6th

10 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 STONY PLAIN BMX AB Alissa ERDMAN (9XF)
United Cycle
1 4 2nd 1st 1st
AB2 EDMONTON BMX AB Hailey HOBBS
Velocity Cycle
2 5 1st 2nd 2nd
AB2X EDMONTON BMX AB Abbie MOTA (9XF)
Velocity Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd

11 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
118 CALGARY BMX AB Kelly Ann HEUGHAN 1 3 1st 1st 1st
318 LETHBRIDGE BMX AB Hannah VANDERHULST 2 6 2nd 2nd 2nd
504 AIRDRIE BMX AB Jessica THAYER
RT Mud Consulting LTD.
3 10 4th 3rd 3rd
020 RED DEER BMX AB Dylan Grace MCNAMARA
Ace of Hearts
4 13 3rd 4th CR:6

11 Expert Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Kyla KELLN
Alberta BMX/Shaklee
1 3 1st 1st 1st
AB5 LETHBRIDGE BMX AB Aurelia GRETZINGER 2 6 2nd 2nd 2nd
C1 STONY PLAIN BMX AB Jensen SPROXTON 3 10 3rd 4th 3rd
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Kendra ENNS
Need a Ride
4 11 4th 3rd 4th
C2 STONY PLAIN BMX AB Jaya KAWA 5 15 5th 5th 5th
AB7 COCHRANE AB Emily LUCIER 6 18 6th 6th 6th

12 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 CALGARY BMX AB Jacqueline KLAPAK 1 3 1st 1st 1st
AB6 COALHURST BMX AB Jordan JENSEN 2 6 2nd 2nd 2nd
627 MEDICINE HAT BMX AB Tanielle GOLDEN 3 9 3rd 3rd 3rd
214 OKOTOKS BMX AB Mckayla ROCHELEAU 4 12 4th 4th 4th
6 MEDICINE HAT BMX AB Diedre HIEBERT 5 15 5th 5th 5th

13 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
619 CALGARY BMX AB Yasmine HARVEY 1 3 1st 1st 1st
224 MEDICINE HAT BMX AB Ciarra LLOYD 2 6 2nd 2nd 2nd
128 EDMONTON BMX AB Madeline KUSS 3 9 3rd 3rd 3rd
AB6 RED DEER BMX AB Chantel GAGNON
Ace of Hearts
4 12 4th 4th 4th

13 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 CALGARY BMX AB Brianne VANDERKUIP 1 3 1st 1st 1st
N1X ST. ALBERT BMX AB Cayleigh VAN STAALDUINEN (12XF) 2 6 2nd 2nd 2nd
C2 OKOTOKS BMX AB Nicole TAILBY 3 10 4th 3rd 3rd
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Kiana VAN EE
bert and macs
4 12 3rd 5th 4th
603 RED DEER BMX AB Sarah STAHL (12XF) 5 14 5th 4th 5th

15 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
W3 AIRDRIE BMX AB Daina TUCHSCHERER (14XF)
Crupi
1 3 1st 1st 1st
C1 AIRDRIE BMX AB Christina ULRICH
Shaklee/Team Alberta
2 6 2nd 2nd 2nd
521 MEDICINE HAT BMX AB Yvonne KINGSTON
Bombshell Advent
3 9 3rd 3rd 3rd
624 LETHBRIDGE BMX AB Danielle BENNETT (15NF) 4 12 4th 4th 4th
AB3 CALGARY BMX AB Victoria BULLIVANT (15NF)
B & P Cycle
5 ## CR:7 DNS DNS

17 & Over Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN
Park Cycle Racing
1 4 1st 1st 2nd
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Lindsay HARRINGTON 2 5 2nd 2nd 1st
C1 CALGARY BMX AB Michaela WASYLIW (16XF)
Advance Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
AB6 CALGARY BMX AB Karlie BULLIVANT (16XF)
B&P Cycle
4 ## CR:6 DNS DNS

5 and Under Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
401 AIRDRIE BMX AB Mitchell PATRICK 1 4 2nd 1st 1st
626 MEDICINE HAT BMX AB Quade VANDERSPRUIT 2 7 3rd 2nd 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Jacob DUBE
Park Cycle
3 11 4th 3rd 4th
104 ST. ALBERT BMX AB Jarret SKISTOD 4 11 1st 5th 5th
209 OKOTOKS BMX AB Easton MCALISTER
RollFab Industries
5 12 5th 4th 3rd

6 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
103 EDMONTON BMX AB Austen WENSEL (5IM)
United Cycle
1 4 2nd 1st 1st
202 OKOTOKS BMX AB Pacey BOONE
Ride Factory
2 7 1st 2nd 4th
208 AIRDRIE BMX AB Evan GOUCHER 3 9 4th 3rd 2nd
124 CALGARY BMX AB Luke LAWFORD (5IM) 4 10 3rd 4th 3rd

7 Novice Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
6 EDMONTON BMX AB Mathieu DUCHARME
Thermex Metal Treating
1 4 2nd 1st 1st
C2 OKOTOKS BMX AB Kaiden FLYNN 2 5 1st 2nd 2nd
907 MEDICINE HAT BMX AB Gauje CONKIN 3 10 3rd 3rd 4th
615 AIRDRIE BMX AB Ethan MCCAGHERTY 4 14 4th 5th 5th
102 MEDICINE HAT BMX AB Cameron YOUNG 5 15 8th 4th 3rd
511 MEDICINE HAT BMX AB Cody HERTER
Dirty Deeds
6 17 5th 6th 6th
805 OKOTOKS BMX AB Jaron DEERING 7 21 6th 8th 7th
320 AIRDRIE BMX AB Kyler MOSS 8 22 7th 7th 8th

7 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Troy PUTTICK 1 3 1st 1st 1st
724 OKOTOKS BMX AB Jacob BERARDUCCI
Artifex Construction & Ride Factory
2 9 4th 3rd 2nd
423 EDMONTON BMX AB Simon NEUFELD 3 11 2nd 2nd 7th
AB8 EDMONTON BMX AB Evan ERICKSON 4 13 3rd 7th 3rd
5 STONY PLAIN BMX AB Dawson DINIUS
Golden Arrow
5 13 5th 4th 4th
AB4 EDMONTON BMX AB Julien DUBE
Park Cycle
6 17 7th 5th 5th
205 AIRDRIE BMX AB Tyler RYAN
Rock N Rolla Tattoo
7 18 6th 6th 6th

7 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 CALGARY BMX AB Dylan TREMEL 1 3 1st 1st 1st
AB2 OKOTOKS BMX AB Nolan FARREND 2 7 3rd 2nd 2nd
AB1 OKOTOKS BMX AB Joey HUBER (6XM)
Advanced Cycle
3 8 2nd 3rd 3rd

8 Novice Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 RED DEER BMX AB Zander KELLY 1 3 1st 1st 1st
011 LETHBRIDGE BMX AB Nickolas NEUMAN
Ascent Cycle
2 7 2nd 2nd 3rd
218 EDMONTON BMX AB Aiden STRANKS 3 8 3rd 3rd 2nd
704 MEDICINE HAT BMX AB Gavin BACON 4 13 5th 4th 4th
109 AIRDRIE BMX AB Curtis PATRICK 5 14 4th 5th 5th
6 EDMONTON BMX AB Kieran NIELD
3 Sons Welding
6 18 6th 6th 6th
5 EDMONTON BMX AB Duncan NIELD
3 Sons Welding
7 21 7th 7th 7th

9 Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
619 OKOTOKS BMX AB Darren COMMANDEUR 1 4 1st 2nd 1st
4 EDMONTON BMX AB Taryk JANKE
United Cycle
2 5 2nd 1st 2nd
321 COALHURST BMX AB Joshua PECK 3 9 3rd 3rd 3rd
415 OKOTOKS BMX AB Jensen RUTHVEN 4 14 5th 4th 5th
225 MEDICINE HAT BMX AB Ben LLOYD-STEWART 5 15 4th CR:7 4th

9 Intermediate Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
220 EDMONTON BMX AB Zachary NEUFELD 1 3 1st 1st 1st
AB7 CALGARY BMX AB Caleb GILBERT 2 7 3rd 2nd 2nd
AB6 OKOTOKS BMX AB Wesley WIENS 3 8 2nd 3rd 3rd
4 OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK
Rollfab industries
4 14 4th 6th 4th
512 EDMONTON BMX AB Ethan BROST 5 15 5th 5th 5th
815 LETHBRIDGE BMX AB Jarred VANDERHULST 6 16 6th 4th 6th

9 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 OKOTOKS BMX AB Nicholas BERARDUCCI
Artifex Construction & Ride Factory
1 4 1st 1st 2nd
514 RED DEER BMX AB Evan STAHL 2 6 2nd 3rd 1st
AB3 CALGARY BMX AB Brandon HUBER
Advanced Cycle
3 8 3rd 2nd 3rd

16 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 AIRDRIE BMX AB Justin TUCHSCHERER
B&P Cycle
1 3 1st 1st 1st
C2 MEDICINE HAT BMX AB Matthew TEEL 2 6 2nd 2nd 2nd
5 LETHBRIDGE BMX AB Lance PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
3 9 3rd 3rd 3rd

17 to 24 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 ST. ALBERT BMX AB Kyle ROBB 1 4 1st 1st 2nd
AB6 EDMONTON BMX AB Ryan STEWART
Park Cycle
2 6 3rd 2nd 1st
930 ST. ALBERT BMX AB Brandon STILES 3 8 2nd 3rd 3rd

30+ Novice Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
323 OKOTOKS BMX AB Shane BERARDUCCI
Artifex Construction & Ride Factory
1 4 1st 1st 2nd
918 EDMONTON BMX AB Jeff MEADE 2 7 2nd 2nd 3rd
AB8 OKOTOKS BMX AB Paul KROON
Concept Electric Ltd
3 11 3rd 4th 4th
614 OKOTOKS BMX AB Christopher FLYNN 4 12 8th 3rd 1st
417 AIRDRIE BMX AB Timothy "The Hulk" CROFT
B&P Cycle
5 17 4th 5th 8th
207 OKOTOKS BMX AB Christopher DOLL 6 18 6th 7th 5th
725 AIRDRIE BMX AB Karl AIREY
Ascent Cycle
7 18 5th 6th 7th
C3I ST. ALBERT BMX AB Frank VAN STAALDUINEN 8 21 7th 8th 6th

30+ Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
FLEXAHOPPER GHP
1 3 1st 1st 1st
AB3 AIRDRIE BMX AB Brian OTTERSON 2 7 2nd 3rd 2nd
AB2 EDMONTON BMX AB Kieran ARDS
Park Cycle Racing
3 9 4th 2nd 3rd
AB4 AIRDRIE BMX AB Darcy FAUTEUX 4 13 5th 4th 4th
531 LETHBRIDGE BMX AB Kevin NEUMAN
Ascent Cycle
5 13 3rd 5th 5th
C1I AIRDRIE BMX AB James ASH (30+IM)
Elite Training Source
6 18 6th 6th 6th
1X EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT (29XM)
Velocity Cycle
7 21 7th 7th 7th

11 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 COCHRANE AB Lukas BECKER 1 3 1st 1st 1st
AB3 CALGARY BMX AB Maximus GIANGUALANO 2 7 2nd 3rd 2nd
AB2 AIRDRIE BMX AB Zachary CROFT
B&P CYcle
3 9 4th 2nd 3rd
N3 ST. ALBERT BMX AB Cory SKISTOD
ADG Kaban Sewer
4 11 3rd 4th 4th

10 Novice Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
016 OKOTOKS BMX AB Caleb BOONE
Ride Factory
1 6 4th 1st 1st
826 AIRDRIE BMX AB Jack ZRUNA 2 6 2nd 2nd 2nd
505 OKOTOKS BMX AB Jordan ROCHELEAU 3 9 1st 4th 4th
8 RED DEER BMX AB Matthew MARSHALL 4 11 5th 3rd 3rd
10 OKOTOKS BMX AB Jacob WONG 5 13 3rd 5th 5th
9 EDMONTON BMX AB Logan KELLY 6 18 6th 6th 6th
619 OKOTOKS BMX AB Owen DREW 7 ## CR:9 DNS DNS

10 Intermediate Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
122 OKOTOKS BMX AB Matteo BREGLIANO 1 5 2nd 1st 2nd
15 EDMONTON BMX AB Connor WENSEL
United Cycle
2 8 3rd 2nd 3rd
C1 AIRDRIE BMX AB Zachary RYAN
Rock N Rolla Tattoo Studio
3 10 1st 8th 1st
4 STONY PLAIN BMX AB Foster DINIUS
Golden Arrow
4 15 DNF:8 3rd 4th
701 ST. ALBERT BMX AB Joel THIBAULT 5 16 7th 4th 5th
C6 OKOTOKS BMX AB Thomas FRANK
Advanced Cycle and Extreme Sports
6 17 6th 5th 6th
923 MEDICINE HAT BMX AB Hunter GOLDEN 7 18 4th 7th 7th
11 RED DEER BMX AB Ryker KELLY 8 19 5th 6th 8th

Cruiser Elite Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
462 CALGARY BMX AB Trent BATCHELOR 1 6 4th 1st 1st
217 CALGARY BMX AB Jeffrey JACOBSEN
B&P Cycle
2 6 1st 2nd 3rd
517 Club Unknown ? Damian BISSETT
Ride Factory
3 8 2nd 4th 2nd
AB2 CALGARY BMX AB Dillon SWEENEY
BMP Cycle
4 10 3rd 3rd 4th
804 ST. ALBERT BMX AB Devon VICKERY (JMC)
Mud, Sweat & Gears
5 16 6th 5th 5th
C2 RED DEER BMX AB Timothy PRATT (JMC) 6 17 5th 6th 6th

10 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 OKOTOKS BMX AB Justin SCOTT
Alberta Stair Works
1 5 3rd 1st 1st
AB7 EDMONTON BMX AB Parker MCELHERAN
Park Cycle
2 5 1st 2nd 2nd
AB3 OKOTOKS BMX AB Matthew TAILBY 3 8 2nd 3rd 3rd
3 OKOTOKS BMX AB Jack GALAN 4 14 6th 4th 4th
409 Club Unknown ? Ethan ADAMS 5 15 5th 5th 5th
N7 CALGARY BMX AB Brendan VANDERKUIP 6 17 4th 6th 7th
7 ST. ALBERT BMX AB Bryce SKISTOD 7 20 7th 7th 6th

11 Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
012 COCHRANE AB Riley MAY 1 6 1st 4th 1st
9 OKOTOKS BMX AB Noah CLAYTON 2 8 3rd 2nd 3rd
1201 COALHURST BMX AB Thomas PECK 3 8 2nd 1st 5th
7 EDMONTON BMX AB Ethan NIELD
3 Sons Welding
4 11 4th 3rd 4th
912 EDMONTON BMX AB Zachary HICKMORE 5 12 5th 5th 2nd

12 Novice Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
923 AIRDRIE BMX AB James ZRUNA 1 4 1st 1st 2nd
218 COALHURST BMX AB Keegan REEDYK 2 6 3rd 2nd 1st
316 COALHURST BMX AB Garrett EVERSON 3 8 2nd 3rd 3rd
519 AIRDRIE BMX AB Patrick KIRBY 4 13 4th 5th 4th
221 OKOTOKS BMX AB Chandler VAN DER HOEK 5 16 7th 4th 5th
030 EDMONTON BMX AB Teigan HEIDINGER 6 17 5th 6th 6th
922 COALHURST BMX AB Max BACEDA 7 20 6th 7th 7th
811 MEDICINE HAT BMX AB Nicholas DOEHRING 8 ## CR:10 DNS DNS

13 Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
303 EDMONTON BMX AB Marcus SANCHEZ
Mud, Sweat & Gears
1 3 1st 1st 1st
4 CALGARY BMX AB Konner SMITH - HEIN
RT Mud Consulting LTD.
2 6 2nd 2nd 2nd
501 AIRDRIE BMX AB Keon VAN DER LINDE 3 9 3rd 3rd 3rd

13 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
10 OKOTOKS BMX AB Cody KNAPPE
Cedar Creek Custom Homes
1 3 1st 1st 1st
410 LETHBRIDGE BMX AB Kenton GRETZINGER 2 9 4th 3rd 2nd
C4 OKOTOKS BMX AB Nicholas FRANK
Advanced Cycle and Extreme Sports
3 9 2nd 4th 3rd
13 EDMONTON BMX AB Logan LADOUCEUR
Velocity Cycle
4 11 5th 2nd 4th
3 EDMONTON BMX AB Caleb HICKMORE 5 15 3rd 5th CR:7

14 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 EDMONTON BMX AB Brian JOHNSON 1 3 1st 1st 1st
5 EDMONTON BMX AB Liam HOBBS
Velocity Cycle
2 7 3rd 2nd 2nd
219 LETHBRIDGE BMX AB Tristan MCLENNAN
Ascent Cycle
3 9 2nd 4th 3rd
703 MEDICINE HAT BMX AB Lance TESSIER 4 11 4th 3rd 4th
615 CALGARY BMX AB Mitchell HILL 5 ## CR:7 DNS DNS

15 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C3 OKOTOKS BMX AB Keegan GRASZA
B&P Cycle
1 4 1st 2nd 1st
C2 STONY PLAIN BMX AB John MCCANN
Velocity Cycle, Riverside Honda
2 7 2nd 3rd 2nd
C1 EDMONTON BMX AB Ray FENWICK
Park Cycle
3 9 3rd 1st 5th
AB4 CALGARY BMX AB Jayme JOHNSON
R&T Mudding
4 13 6th 4th 3rd
AB8 OKOTOKS BMX AB Brulan KROON
Concept Electric Ltd
5 13 4th 5th 4th
AB7 ST. ALBERT BMX AB Sean PEACOCK
Bird Perch Workshop
6 18 5th 6th 7th
C4 STONY PLAIN BMX AB Jared SPROXTON 7 20 7th 7th 6th
622 COCHRANE AB Noah BEAN 8 24 8th 8th 8th

17 to 24 Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
216 Club Unknown ? Daniel SUNDERLAND
Parkcycle Racing
1 5 1st 3rd 1st
105 COALHURST BMX AB Rory FILGAS 2 5 2nd 1st 2nd
3 CALGARY BMX AB Kolbi SMITH - HEIN (16NM)
RT Mud Consulting LTD.
3 8 3rd 2nd 3rd
1 Club Unknown ? Rory BRACONNIER 4 12 4th 4th 4th

13 and Over Open Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
24 CALGARY BMX AB Morgan MCADAM 1 4 2nd 1st 1st
25 AIRDRIE BMX AB Daina TUCHSCHERER
Crupi
2 5 1st 2nd 2nd
23 CALGARY BMX AB Eliane MCADAM 3 9 3rd 3rd 3rd
22 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN
Park Cycle Racing
4 13 5th 4th 4th
29 CALGARY BMX AB Brianne VANDERKUIP 5 14 4th 5th 5th

15 Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
210 EDMONTON BMX AB Anthony WILKINSON
Mud, Sweat & Gears
1 4 1st 1st 2nd
926 CALGARY BMX AB Nathan BRYSON (14NM) 2 5 2nd 2nd 1st
121 OKOTOKS BMX AB Brock VAN DER HOEK (14NM) 3 9 3rd 3rd 3rd
2 RED DEER BMX AB Austin GAGNON 4 12 4th 4th 4th

15 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
613 AIRDRIE BMX AB Braden KARISH
Shaklee
1 4 1st 1st 2nd
7 OKOTOKS BMX AB Shelby MYSEK
Rollfab Industries
2 6 2nd 3rd 1st
220 MEDICINE HAT BMX AB Tylend LLOYD 3 8 3rd 2nd 3rd
111 MEDICINE HAT BMX AB Talan GRAHAM 4 12 4th 4th 4th

17 to 24 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
113 CALGARY BMX AB Jason LEIDING 1 3 1st 1st 1st
529 COALHURST BMX AB Keenan LUKACS (16IM)
Candie Co Clothing
2 7 3rd 2nd 2nd
3 COALHURST BMX AB Dylan BROWN (16IM)
No Limits Candie Co
3 8 2nd 3rd 3rd
225 RED DEER BMX AB Derry VICKERY 4 12 4th 4th 4th

Cruiser 10 to 12 Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 EDMONTON BMX AB Raine BROST
Velocity Cycle
1 3 1st 1st 1st
AB3 AIRDRIE BMX AB Zachary CROFT
B&P CYcle
2 8 4th 2nd 2nd
222 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert and Macs
3 9 2nd 3rd 4th
120 EDMONTON BMX AB Dexter GOURLAY
Park Cycle
4 10 3rd 4th 3rd
AB2X EDMONTON BMX AB Ethan BROST (9CM) 5 15 5th 5th 5th

Cruiser 13 and 14 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C2 RED DEER BMX AB James SEKORA 1 3 1st 1st 1st
AB5 EDMONTON BMX AB Jared COMPAGNON 2 6 2nd 2nd 2nd
6 CALGARY BMX AB Brodie KERFOOT
b & p cycle calgary
3 9 3rd 3rd 3rd
325 EDMONTON BMX AB Alexander ANTAL
United Cycle
4 12 4th 4th 4th
306 LETHBRIDGE BMX AB Kirby PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
5 15 5th 5th 5th
AB1 LETHBRIDGE BMX AB Blake KEMPENAAR
Shaklee Performance
6 18 6th 6th 6th

Cruiser 17 to 29 Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 EDMONTON BMX AB Ryan STEWART
Park Cycle
1 3 1st 1st 1st
818 LETHBRIDGE BMX AB Lance PHILLIPS (15-16MC)
Phillips Excavating Ltd.
2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT
Velocity Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 35 to 39 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
807 AIRDRIE BMX AB Jon OCHITWA 1 4 1st 2nd 1st
AB1X EDMONTON BMX AB Kieran ARDS
Park Cycle Racing
2 5 2nd 1st 2nd
AB1 EDMONTON BMX AB Andrew MCELHERAN
Park Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
AB2 EDMONTON BMX AB Aaron NIELD (30-34MC)
3 Sons Welding
4 12 4th 4th 4th
AB3 EDMONTON BMX AB Augi MOTA
Velocity Cycle
5 15 5th 5th 5th
930 AIRDRIE BMX AB Scott HENDERSON 6 18 6th 6th 6th

Cruiser 40 to 44 Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
13 CALGARY BMX AB Jody JACOBSEN
B&P Cycle
1 4 1st 2nd 1st
5 CALGARY BMX AB Lon KERFOOT
B & P cycle calgary
2 5 2nd 1st 2nd
AB6 CALGARY BMX AB James VANDERKUIP 3 9 3rd 3rd 3rd
12 EDMONTON BMX AB Andrew LADOUCEUR 4 12 4th 4th 4th

Cruiser 45 to 49 Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
FLEXAHOPPER GHP
1 3 1st 1st 1st
AB2X AIRDRIE BMX AB Brian OTTERSON 2 6 2nd 2nd 2nd
AB2 OKOTOKS BMX AB Paul KROON
Concept Electric Ltd
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 50+ Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
023 ST. ALBERT BMX AB James STILES 1 4 1st 1st 2nd
801 RED DEER BMX AB George VICKERY 2 5 2nd 2nd 1st
206 EDMONTON BMX AB Patrick KNIGHT
Knight Racing / Velocity Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 35 to 39 Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 LETHBRIDGE BMX AB Deborah PUTTICK
FLEXAHOPPER
1 3 1st 1st 1st
129 EDMONTON BMX AB Jody MOTA
Velocity Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
217 EDMONTON BMX AB Melanie DUBE
Park Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 45+ Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 OKOTOKS BMX AB Sandra KROON
Concept Electric Ltd
1 3 1st 1st 1st
AB2 RED DEER BMX AB Karin WALLAT 2 6 2nd 2nd 2nd
322 OKOTOKS BMX AB Teresa WIENS (40-44FC) 3 9 3rd 3rd 3rd
817 Club Unknown ? Tanya ADAMS 4 12 4th 4th 4th

Top of Report