Lethbridge BMX - Provincial #5

BMX EVENT MANAGER, Report Created 13/Aug/2011 18:38:38

FULL RESULTS

Total Entries = 356

Total Riders = 317

Junior Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
623 MEDICINE HAT BMX AB Chelsea KINGSTON
Avent Bombshell, DW's deluxe sammich's OR chicken
1 5 1st 3rd 1st
AB02 CALGARY BMX AB Eliane MCADAM 2 5 2nd 1st 2nd
AB01 CALGARY BMX AB Morgan MCADAM 3 8 3rd 2nd 3rd

Junior Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 ST. ALBERT BMX AB Calvin MCRAE
Geortzen Race Academy
1 3 1st 1st 1st
322 LETHBRIDGE BMX AB Cam LAVORATO
Bert and Macs
2 9 2nd 5th 2nd
C6 RED DEER BMX AB Timothy PRATT 3 10 4th 2nd 4th
N6 AIRDRIE BMX AB Cody BASIUK 4 11 5th 3rd 3rd
C8 CALGARY BMX AB Louis CHARTRAIN
B&P Cycle & Sports
5 12 3rd 4th 5th
06 ST. ALBERT BMX AB Devon VICKERY
Mud, Sweat & Gears
6 18 6th 6th 6th
277 AIRDRIE BMX AB Rachelle HAIGHT (EF)
Elite Training Source
7 21 7th 7th 7th
5 CALGARY BMX AB Kaylee JACOBSEN (EF)
Crupi Canada/B&P Cycle
8 24 8th 8th 8th

Elite Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
608 Club Unknown ? Manuel CADLE
GRA
1st - 3 1st 1st 1st
217 CALGARY BMX AB Jeffrey JACOBSEN
B&P Cycle
2nd - 9 3rd 2nd 4th
N5 Club Unknown ? Damian BISSETT
Ride Factory
3rd - 5 1st 2nd 2nd
026 CALGARY BMX AB Erick NICOL 4th - 11 4th 4th 3rd
307 STONY PLAIN BMX AB Mitchell WARKEN 5th - 9 2nd 4th 3rd
248 COCHRANE AB Karsten MILLMAN 6th - 8 3rd 3rd 2nd
AB6 CALGARY BMX AB Dillon SWEENEY
B&P Cycle
7th - 11 4th 3rd 4th
2 AIRDRIE BMX AB Brandon KERIK
Alter Air / Goertzen Racing
8th - 4 2nd 1st 1st
5 OKOTOKS BMX AB Cameron HELM
Alberta Digital Jukebox
- 15 5th 5th 5th
027 MEDICINE HAT BMX AB Samuel LEUCK - 15 5th 5th 5th
509 OKOTOKS BMX AB Tyler PAGET - 18 6th 6th 6th
019 AIRDRIE BMX AB Brandon ULRICH
Shaklee
- 18 6th 6th 6th

13 Expert Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 RED DEER BMX AB Cody PRATT 1st - 5 2nd 1st 2nd
C2 STONY PLAIN BMX AB Deven KAWA
AXO America
2nd - 3 1st 1st 1st
AB4 CALGARY BMX AB Cole WILSON
Crupi
3rd - 7 4th 2nd 1st
C4 STONY PLAIN BMX AB Bailey SPROXTON 4th - 8 2nd 2nd 4th
AB8 LETHBRIDGE BMX AB Blake KEMPENAAR
Shaklee Performance
5th - 10 3rd 4th 3rd
C6 CALGARY BMX AB Carter PASTUSZKO
Advanced Cycle & Extreme Sports/Sunridge Nissan
6th - 10 3rd 3rd 4th
C7 LETHBRIDGE BMX AB Kirby PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
7th - 6 1st 3rd 2nd
C5 AIRDRIE BMX AB River PEACOCK 8th - 13 5th 5th 3rd
404 RED DEER BMX AB Coleman KOMULA
Colerose Bookeeping Services
- 13 4th 4th 5th
516 LETHBRIDGE BMX AB Tyler ENNS
Need a Ride
- 15 5th 5th 5th

14 Expert Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Chase KELLN
Alberta BMX/Shaklee
1st - 4 2nd 1st 1st
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Kylar VAN EE
bert and macs
2nd - 3 1st 1st 1st
AB4 AIRDRIE BMX AB Taylor OTTERSON 3rd - 5 1st 2nd 2nd
C1 STONY PLAIN BMX AB Kiran KAWA
AXO America
4th - 6 2nd 2nd 2nd
AB5 ST. ALBERT BMX AB Aidan BURGER
Shaklee Performance
5th - 10 4th 3rd 3rd
C2 RED DEER BMX AB James SEKORA 6th - 12 3rd 3rd 6th
8 AIRDRIE BMX AB Benjamin CROFT
B&P Cycle
7th - 12 5th 4th 3rd
C4 LETHBRIDGE BMX AB Damian MATHEWS 8th - 11 3rd 4th 4th
C6 MEDICINE HAT BMX AB Branden LACHAPELLE - 13 4th 5th 4th
C5 MEDICINE HAT BMX AB Christopher HAWES - 16 6th 5th 5th
13 EDMONTON BMX AB Jared COMPAGNON - 16 5th 6th 5th
325 EDMONTON BMX AB Alexander ANTAL
United Cycle
- 18 6th 6th 6th

6 Novice Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
701 EDMONTON BMX AB Brendan MORGAN 1st - 3 1st 1st 1st
002 OKOTOKS BMX AB Kohen HOFFMAN 2nd - 5 2nd 1st 2nd
602 COALHURST BMX AB Hesston BATES 3rd - 4 1st 2nd 1st
302 CALGARY BMX AB Brody RAYNER 4th - 7 2nd 3rd 2nd
903 MEDICINE HAT BMX AB Cebastian CONKIN 5th - 11 4th 3rd 4th
412 LETHBRIDGE BMX AB Kelton AIREY
Ascent Cycle
6th - 12 5th 4th 3rd
AB6 RED DEER BMX AB Jack WELIKOKLAD
Crupi
7th - 12 3rd 5th 4th
909 AIRDRIE BMX AB Ty OCHITWA 8th - 8 3rd 2nd 3rd
029 LETHBRIDGE BMX AB Devin VANDER VEEN - 14 5th 4th 5th
713 OKOTOKS BMX AB Garrett COMMANDEUR - 14 4th 5th 5th

8 Intermediate Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
413 EDMONTON BMX AB Matthew MORGAN 1st - 3 1st 1st 1st
AB6 RED DEER BMX AB William WELIKOKLAD
Crupi
2nd - 4 1st 2nd 1st
C3I MEDICINE HAT BMX AB Cody DEMAN 3rd - 6 2nd 1st 3rd
C2 CALGARY BMX AB Colten PARTRIDGE-RICHTER 4th - 11 3rd 5th 3rd
5 AIRDRIE BMX AB Tyler SMITH 5th - 8 3rd 3rd 2nd
909 LETHBRIDGE BMX AB Joshua DUBLANKO 6th - 8 2nd 2nd 4th
AB4 RED DEER BMX AB Nicholas CYMBALUK 7th - 9 4th 3rd 2nd
523 MEDICINE HAT BMX AB Ethan REUER 8th - 13 5th 4th 4th
AB5 RED DEER BMX AB Kaden CORRIGAN - 13 4th 4th 5th
4 AIRDRIE BMX AB Nicholas NORTHWOOD - 15 5th 5th 5th

10 Intermediate Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 CALGARY BMX AB Reid TOOTH
JT Racing
1st - 4 1st 1st 2nd
C1 AIRDRIE BMX AB Zachary RYAN
Rock N Rolla Tattoo Studio
2nd - 3 1st 1st 1st
122 OKOTOKS BMX AB Matteo BREGLIANO 3rd - 8 3rd 2nd 3rd
701 ST. ALBERT BMX AB Joel THIBAULT 4th - 10 3rd 4th 3rd
4 STONY PLAIN BMX AB Foster DINIUS
Golden Arrow
5th - 10 4th 4th 2nd
9 OKOTOKS BMX AB Kieran SLAPMAN 6th - 9 2nd 3rd 4th
15 EDMONTON BMX AB Connor WENSEL
United Cycle
7th - 10 2nd 3rd 5th
C6 OKOTOKS BMX AB Thomas FRANK
Advanced Cycle and Extreme Sports
8th - 8 5th 2nd 1st
923 MEDICINE HAT BMX AB Hunter GOLDEN - 14 5th 5th 4th
11 RED DEER BMX AB Ryker KELLY - 14 4th 5th 5th

11 Intermediate Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
14 OKOTOKS BMX AB Jacob THIBODEAU 1st - 3 1st 1st 1st
AB7 EDMONTON BMX AB Mackenzine MOTA
Velocity Cycle
2nd - 5 2nd 2nd 1st
908 COALHURST BMX AB Caden SEAFORTH 3rd - 5 2nd 1st 2nd
16X CALGARY BMX AB Nathan MUIR 4th - 9 3rd 3rd 3rd
105 OKOTOKS BMX AB Aidan FESER 5th - 11 4th 3rd 4th
6 RED DEER BMX AB Dakota LUTE 6th - 5 1st 2nd 2nd
121 EDMONTON BMX AB Kellen RAAS 7th - 12 3rd 4th 5th
013 EDMONTON BMX AB Carter LADOUCEUR
Velocity Cycle
8th - 12 5th 4th 3rd
16 RED DEER BMX AB Kallen VICKERY - 14 4th 5th 5th
124 CALGARY BMX AB Timothy GILBERT - 16 5th CR:7 4th

12 Intermediate Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
120 EDMONTON BMX AB Dexter GOURLAY
Park Cycle
1st - 3 1st 1st 1st
117 STONY PLAIN BMX AB Andrew UNGUREANU
United Cycle
2nd - 4 2nd 1st 1st
6 MEDICINE HAT BMX AB Alexander FORBES 3rd - 6 1st 2nd 3rd
702 COALHURST BMX AB Jevon SEAFORTH 4th - 6 2nd 2nd 2nd
9 EDMONTON BMX AB Jared PERRY
Velocity Cycling Club
5th - 10 3rd 3rd 4th
11 STONY PLAIN BMX AB Damion DINIUS
Golden Arrow
6th - 8 3rd 3rd 2nd
221 LETHBRIDGE BMX AB Michael BENNETT 7th - 12 4th 4th 4th
320 EDMONTON BMX AB Jayson VEENEMAN 8th - 13 5th 5th 3rd
4 MEDICINE HAT BMX AB Jesseppe HERTER
Dirty Deeds
- 14 4th 5th 5th
330 RED DEER BMX AB Spencer KELLY - 15 6th 4th 5th
420 COCHRANE AB Steven SACHKIW
Earls Banff
- 17 5th 6th 6th

12 Expert Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 ST. ALBERT BMX AB Ethan BURGER
Shaklee Performance
1st - 6 3rd 2nd 1st
C2 STONY PLAIN BMX AB Luke HAGGART
JD Haggart Contracting
2nd - 3 1st 1st 1st
N3 AIRDRIE BMX AB Jacob DUNCANSON
Shaklee Performance
3rd - 11 4th 5th 2nd
222 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert and Macs
4th - 4 1st 1st 2nd
4 EDMONTON BMX AB Jensen MCELHERAN
Park Cycle
5th - 14 5th 5th 4th
505 LETHBRIDGE BMX AB Kaleb MANN
Artisan Scapes
6th - 7 2nd 2nd 3rd
6 EDMONTON BMX AB Raine BROST
Velocity Cycle
7th - 9 2nd 3rd 4th
AB7 EDMONTON BMX AB Tyler HUPKA
Velocity Cycle
8th - 10 3rd 4th 3rd
C3 CALGARY BMX AB Brayden WASYLIW - 14 6th 3rd 5th
5 EDMONTON BMX AB Brett DUCHARME
Thermex Metal Treating
- 14 4th 4th 6th
AB8 COCHRANE AB Steven SWEET - ## CR:7 DNS DNS

13 and Over Open Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
18 Club Unknown ? Damian BISSETT
Ride Factory
1st - 5 1st 1st 3rd
12 AIRDRIE BMX AB Brandon KERIK
Neman International
2nd - 3 1st 1st 1st
13 AIRDRIE BMX AB Cody BASIUK 3rd - 9 2nd 5th 2nd
19 AIRDRIE BMX AB Taylor OTTERSON 4th - 10 4th 4th 2nd
20 AIRDRIE BMX AB Justin TUCHSCHERER
B&P Cycle
5th - 8 3rd 2nd 3rd
21 CALGARY BMX AB Louis CHARTRAIN
B&P Cycle & Sports
6th - 10 2nd 2nd 6th
17 STONY PLAIN BMX AB Kiran KAWA
AXO America
7th - 8 4th 3rd 1st
14 EDMONTON BMX AB Ray FENWICK
Park Cycle
8th - 11 3rd 4th 4th
16 STONY PLAIN BMX AB Deven KAWA
AXO America
- 13 5th 3rd 5th
11 CALGARY BMX AB Jayme JOHNSON
R&T Mudding
- 15 5th 6th 4th
15 AIRDRIE BMX AB Benjamin CROFT
B&P Cycle
- 16 6th 5th 5th

6 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
105 AIRDRIE BMX AB Mykena WALKER 1 3 1st 1st 1st
920 CALGARY BMX AB Hailey TREMEL (5NF) 2 6 2nd 2nd 2nd
125 AIRDRIE BMX AB Sydney SMITH (5NF) 3 9 3rd 3rd 3rd

7 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
102 LETHBRIDGE BMX AB Braelynn MANN
Artisan Scapes
1 3 1st 1st 1st
827 OKOTOKS BMX AB Justina WIENS 2 7 2nd 3rd 2nd
2 OKOTOKS BMX AB Jorianna MCALISTER
RollFab Industries
3 8 3rd 2nd 3rd

9 Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 STONY PLAIN BMX AB Alissa ERDMAN
United Cycle
1 3 1st 1st 1st
126 AIRDRIE BMX AB Emily HENDERSON (8NF) 2 7 2nd 2nd 3rd
AB2 EDMONTON BMX AB Abbie MOTA
Velocity Cycle
3 8 3rd 3rd 2nd
215 EDMONTON BMX AB Faith PERRIN (8NF) 4 12 4th 4th 4th

10 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
726 LETHBRIDGE BMX AB Alyssa NEUMAN
Ascent Cycle
1 4 1st 1st 2nd
AB1 OKOTOKS BMX AB Jordan KNAPPE
Cedar Creek Custom Homes
2 9 3rd 5th 1st
L7 MEDICINE HAT BMX AB Geneva GRONDIN 3 10 5th 2nd 3rd
119 OKOTOKS BMX AB Emma BERARDUCCI
Artifex Construction
4 10 2nd 3rd 5th
AB3 MEDICINE HAT BMX AB Karol - Anne BROOKS 5 12 4th 4th 4th

11 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
118 CALGARY BMX AB Kelly Ann HEUGHAN 1 3 1st 1st 1st
318 LETHBRIDGE BMX AB Hannah VANDERHULST 2 6 2nd 2nd 2nd
504 AIRDRIE BMX AB Jessica THAYER
RT Mud Consulting LTD.
3 9 3rd 3rd 3rd
020 RED DEER BMX AB Dylan Grace MCNAMARA
Ace of Hearts
4 12 4th 4th 4th

11 Expert Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Kayla KELLN
Alberta BMX/Shaklee
1 3 1st 1st 1st
AB5 LETHBRIDGE BMX AB Aurelia GRETZINGER 2 9 3rd 3rd 3rd
C1 STONY PLAIN BMX AB Jensen SPROXTON 3 10 4th 4th 2nd
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Kendra ENNS
Need a Ride
4 11 2nd 2nd 7th
C2 STONY PLAIN BMX AB Jaya KAWA 5 15 5th 5th 5th
AB2 EDMONTON BMX AB Hailey HOBBS (10XF)
Velocity Cycle
6 18 7th 7th 4th
AB7 COCHRANE AB Emily LUCIER 7 18 6th 6th 6th

12 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 CALGARY BMX AB Jacqueline KLAPAK 1 3 1st 1st 1st
AB6 COALHURST BMX AB Jordan JENSEN 2 6 2nd 2nd 2nd
627 MEDICINE HAT BMX AB Tanielle GOLDEN 3 9 3rd 3rd 3rd
6 MEDICINE HAT BMX AB Diedre HIEBERT 4 12 4th 4th 4th

13 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
619 CALGARY BMX AB Yasmine HARVEY 1 3 1st 1st 1st
128 EDMONTON BMX AB Madeline KUSS 2 7 2nd 3rd 2nd
224 MEDICINE HAT BMX AB Ciarra LLOYD 3 8 3rd 2nd 3rd
AB6 RED DEER BMX AB Chantel GAGNON
Ace of Hearts
4 12 4th 4th 4th

13 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 CALGARY BMX AB Brianne VANDERKUIP 1 3 1st 1st 1st
N1X ST. ALBERT BMX AB Cayleigh VAN STAALDUINEN (12XF) 2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Kiana VAN EE
bert and macs
3 11 4th 4th 3rd
C2 OKOTOKS BMX AB Nicole TAILBY 4 11 3rd 3rd 5th
603 RED DEER BMX AB Sarah STAHL (12XF) 5 14 5th 5th 4th

15 Expert Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
W3 AIRDRIE BMX AB Daina TUCHSCHERER (14XF)
Crupi
1 3 1st 1st 1st
C1 AIRDRIE BMX AB Christina ULRICH
Shaklee/Team Alberta
2 6 2nd 2nd 2nd
N3 AIRDRIE BMX AB Caitlyn DUNCANSON
Shaklee Performance
3 9 3rd 3rd 3rd
521 MEDICINE HAT BMX AB Yvonne KINGSTON
Bombshell Advent
4 12 4th 4th 4th
624 LETHBRIDGE BMX AB Danielle BENNETT (15NF) 5 15 5th 5th 5th
AB3 CALGARY BMX AB Victoria BULLIVANT (15NF)
B & P Cycle
6 18 6th 6th 6th

17 & Over Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN
Park Cycle Racing
1 4 1st 1st 2nd
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Lindsay HARRINGTON 2 5 2nd 2nd 1st
AB6 CALGARY BMX AB Karlie BULLIVANT (16XF)
B&P Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
C1 CALGARY BMX AB Michaela WASYLIW (16XF)
Advance Cycle
4 12 4th 4th 4th

Cruiser 17 to 29 Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 EDMONTON BMX AB Ryan STEWART
Park Cycle
1 3 1st 1st 1st
AB3 ST. ALBERT BMX AB Kyle ROBB 2 6 2nd 2nd 2nd
818 LETHBRIDGE BMX AB Lance PHILLIPS (15-16MC)
Phillips Excavating Ltd.
3 9 3rd 3rd 3rd
AB5 EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT
Velocity Cycle
4 12 4th 4th 4th

5 and Under Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
124 CALGARY BMX AB Luke LAWFORD 1 3 1st 1st 1st
626 MEDICINE HAT BMX AB Quade VANDERSPRUIT 2 8 2nd 2nd 4th
401 AIRDRIE BMX AB Mitchell PATRICK 3 10 5th 3rd 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Jacob DUBE
Park Cycle
4 10 3rd 4th 3rd
209 OKOTOKS BMX AB Easton MCALISTER
RollFab Industries
5 16 6th 5th 5th
104 ST. ALBERT BMX AB Jarret SKISTOD 6 16 4th 6th 6th

6 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 OKOTOKS BMX AB Teagan SLAPMAN 1 3 1st 1st 1st
208 AIRDRIE BMX AB Evan GOUCHER 2 7 2nd 2nd 3rd
103 EDMONTON BMX AB Austen WENSEL (5IM)
United Cycle
3 9 4th 3rd 2nd
202 OKOTOKS BMX AB Pacey BOONE
Ride Factory
4 11 3rd 4th 4th

7 Novice Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
6 EDMONTON BMX AB Mathieu DUCHARME
Thermex Metal Treating
1 4 2nd 1st 1st
907 MEDICINE HAT BMX AB Gauje CONKIN 2 7 1st 3rd 3rd
102 MEDICINE HAT BMX AB Cameron YOUNG 3 9 5th 2nd 2nd
615 AIRDRIE BMX AB Ethan MCCAGHERTY 4 11 3rd 4th 4th
511 MEDICINE HAT BMX AB Cody HERTER
Dirty Deeds
5 14 4th 5th 5th
320 AIRDRIE BMX AB Kyler MOSS 6 19 6th 6th 7th
522 AIRDRIE BMX AB Creston HENDERSON 7 20 7th 7th 6th

7 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Troy PUTTICK 1 5 2nd 2nd 1st
724 OKOTOKS BMX AB Jacob BERARDUCCI
Artifex Construction & Ride Factory
2 6 1st 3rd 2nd
423 EDMONTON BMX AB Simon NEUFELD 3 10 3rd 1st 6th
5 STONY PLAIN BMX AB Dawson DINIUS
Golden Arrow
4 12 4th 5th 3rd
AB8 EDMONTON BMX AB Evan ERICKSON 5 13 5th 4th 4th
AB4 EDMONTON BMX AB Julien DUBE
Park Cycle
6 17 6th 6th 5th
205 AIRDRIE BMX AB Tyler RYAN
Rock N Rolla Tattoo
7 23 7th 7th CR:9

7 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 OKOTOKS BMX AB Nolan FARREND 1 4 1st 1st 2nd
N2 CALGARY BMX AB Dylan TREMEL 2 5 2nd 2nd 1st
AB1 OKOTOKS BMX AB Joey HUBER (6XM)
Advanced Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd

8 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 RED DEER BMX AB Zander KELLY 1 3 1st 1st 1st
011 LETHBRIDGE BMX AB Nickolas NEUMAN
Ascent Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
704 MEDICINE HAT BMX AB Gavon BACON 3 9 3rd 3rd 3rd
6 EDMONTON BMX AB Kieran NIELD
3 Sons Welding
4 13 4th 4th 5th
109 AIRDRIE BMX AB Curtis PATRICK 5 16 DNF:6 6th 4th
5 EDMONTON BMX AB Duncan NIELD
3 Sons Welding
6 16 5th 5th 6th

Cruiser 13 and 14 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C2 RED DEER BMX AB James SEKORA 1 3 1st 1st 1st
AB5 EDMONTON BMX AB Jared COMPAGNON 2 6 2nd 2nd 2nd
6 CALGARY BMX AB Brodie KERFOOT
b & p cycle calgary
3 11 5th 3rd 3rd
AB1 LETHBRIDGE BMX AB Blake KEMPENAAR
Shaklee Performance
4 12 3rd 4th 5th
325 EDMONTON BMX AB Alexander ANTAL
United Cycle
5 15 6th 5th 4th
306 LETHBRIDGE BMX AB Kirby PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
6 16 4th 6th 6th

9 Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
619 OKOTOKS BMX AB Darren COMMANDEUR 1 5 3rd 1st 1st
420 AIRDRIE BMX AB Rylan WALKER 2 6 1st 2nd 3rd
4 EDMONTON BMX AB Taryk JANKE
United Cycle
3 7 2nd 3rd 2nd
225 MEDICINE HAT BMX AB Ben LLOYD-STEWART 4 12 4th 4th 4th

9 Intermediate Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 CALGARY BMX AB Caleb GILBERT 1 6 2nd 2nd 2nd
220 EDMONTON BMX AB Zachary NEUFELD 2 8 1st 6th 1st
AB6 OKOTOKS BMX AB Wesley WIENS 3 8 4th 1st 3rd
512 EDMONTON BMX AB Ethan BROST 4 13 5th 3rd 5th
815 LETHBRIDGE BMX AB Jarred VANDERHULST 5 13 3rd 4th 6th
4 OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK
Rollfab industries
6 15 6th 5th 4th

9 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
514 RED DEER BMX AB Evan STAHL 1 4 2nd 1st 1st
AB8 OKOTOKS BMX AB Nicholas BERARDUCCI
Artifex Construction & Ride Factory
2 5 1st 2nd 2nd
AB3 CALGARY BMX AB Brandon HUBER
Advanced Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
AB2 OKOTOKS BMX AB Rylan SLAPMAN (8XM) 4 12 4th 4th 4th

10 Novice Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
110 EDMONTON BMX AB Simon WHYTE 1 3 1st 1st 1st
016 OKOTOKS BMX AB Caleb BOONE
Ride Factory
2 7 2nd 3rd 2nd
826 AIRDRIE BMX AB Jack ZRUNA 3 10 3rd 4th 3rd
10 OKOTOKS BMX AB Jacob WONG 4 10 4th 2nd 4th
8 RED DEER BMX AB Matthew MARSHALL 5 15 5th 5th 5th
9 EDMONTON BMX AB Logan KELLY 6 18 6th 6th 6th
619 OKOTOKS BMX AB Owen DREW 7 ## CR:9 DNS DNS

10 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 EDMONTON BMX AB Parker MCELHERAN
Park Cycle
1 3 1st 1st 1st
AB3 OKOTOKS BMX AB Matthew TAILBY 2 9 5th 2nd 2nd
AB4 OKOTOKS BMX AB Justin SCOTT
Alberta Stair Works
3 9 2nd 3rd 4th
3 OKOTOKS BMX AB Jack GALAN 4 10 3rd 4th 3rd
409 Club Unknown ? Ethan ADAMS 5 17 6th 5th 6th
N7 CALGARY BMX AB Brendan VANDERKUIP 6 20 8th 7th 5th
917 OKOTOKS BMX AB Benjamin NELSON
Ride factory / Advanced Cycle
7 20 7th 6th 7th
7 ST. ALBERT BMX AB Bryce SKISTOD 8 20 4th 8th 8th

11 Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
012 COCHRANE AB Riley MAY 1 3 1st 1st 1st
9 OKOTOKS BMX AB Noah CLAYTON 2 8 3rd 2nd 3rd
912 EDMONTON BMX AB Zachary HICKMORE 3 9 2nd 5th 2nd
7 EDMONTON BMX AB Ethan NIELD
3 Sons Welding
4 12 4th 4th 4th
017 LETHBRIDGE BMX AB Daniel KHURSHID 5 13 5th 3rd 5th

30+ Novice Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
323 OKOTOKS BMX AB Shane BERARDUCCI
Artifex Construction & Ride Factory
1 3 1st 1st 1st
918 EDMONTON BMX AB Jeff MEADE 2 6 2nd 2nd 2nd
AB8 OKOTOKS BMX AB Paul KROON
Concept Electric Ltd
3 9 3rd 3rd 3rd
417 AIRDRIE BMX AB Timothy CROFT
B&P Cycle
4 12 4th 4th 4th
722 OKOTOKS BMX AB Marco BREGLIANO 5 17 6th 5th 6th
207 OKOTOKS BMX AB Christopher DOLL 6 18 5th 8th 5th
C3I ST. ALBERT BMX AB Frank VAN STAALDUINEN 7 21 7th 7th 7th
001 Club Unknown ? Adam STRONG 8 24 8th 6th CR:10

30+ Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
FLEXAHOPPER GHP
1 3 1st 1st 1st
AB3 AIRDRIE BMX AB Brian OTTERSON 2 7 2nd 3rd 2nd
AB2 EDMONTON BMX AB Kieran ARDS
Park Cycle Racing
3 11 4th 2nd 5th
531 LETHBRIDGE BMX AB Kevin NEUMAN
Ascent Cycle
4 13 6th 4th 3rd
AB4 AIRDRIE BMX AB Darcy FAUTEUX 5 14 5th 5th 4th
C1I AIRDRIE BMX AB James ASH (30+IM)
Elite Training Source
6 15 3rd 6th 6th
1X EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT (29XM)
Velocity Cycle
7 21 7th 7th 7th

Cruiser Elite Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
517 Club Unknown ? Damian BISSETT
Ride Factory
1 3 1st 1st 1st
AB2 CALGARY BMX AB Dillon SWEENEY
BMP Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
217 CALGARY BMX AB Jeffrey JACOBSEN
B&P Cycle
3 10 3rd 3rd 4th
C2 RED DEER BMX AB Timothy PRATT (JMC) 4 11 4th 4th 3rd
804 ST. ALBERT BMX AB Devon VICKERY (JMC)
Mud, Sweat & Gears
5 15 5th 5th 5th
2 AIRDRIE BMX AB Brandon ULRICH
Nema International
6 ## CR:8 DNS DNS

11 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 AIRDRIE BMX AB Zachary CROFT
B&P CYcle
1 6 2nd 2nd 2nd
AB3X CALGARY BMX AB Maximus GIANGUALANO 2 6 1st 1st 4th
AB4 COCHRANE AB Lukas BECKER 4 9 4th 4th 1st
AB3 ST. ALBERT BMX AB Cory SKISTOD
ADG Kaban Sewer
3 9 3rd 3rd 3rd

12 Novice Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
923 AIRDRIE BMX AB James ZRUNA 1 4 1st 2nd 1st
218 COALHURST BMX AB Keegan REEDYK 2 7 2nd 1st 4th
221 OKOTOKS BMX AB Chandler VAN DER HOEK 3 9 3rd 3rd 3rd
316 COALHURST BMX AB Garrett EVERSON 4 11 5th 4th 2nd
519 AIRDRIE BMX AB Patrick KIRBY 5 14 4th 5th 5th
030 EDMONTON BMX AB Teigan HEIDINGER 6 18 6th 6th 6th
811 MEDICINE HAT BMX AB Nicholas DOEHRING 7 21 7th 7th 7th
922 COALHURST BMX AB Max BACEDA 8 24 8th 8th 8th

13 Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
303 EDMONTON BMX AB Marcus SANCHEZ
Mud, Sweat & Gears
1 3 1st 1st 1st
4 CALGARY BMX AB Konner SMITH - HEIN
RT Mud Consulting LTD.
2 7 2nd 2nd 3rd
501 AIRDRIE BMX AB Keon VAN DER LINDE 3 8 3rd 3rd 2nd

13 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
10 OKOTOKS BMX AB Cody KNAPPE
Cedar Creek Custom Homes
1 3 1st 1st 1st
C4 OKOTOKS BMX AB Nicholas FRANK
Advanced Cycle and Extreme Sports
2 8 2nd 4th 2nd
3 EDMONTON BMX AB Caleb HICKMORE 3 8 3rd 2nd 3rd
C2I AIRDRIE BMX AB Kyle PAULSON 4 11 4th 3rd 4th
410 LETHBRIDGE BMX AB Kenton GRETZINGER 5 15 5th 5th 5th
503 MEDICINE HAT BMX AB James TEEL 6 19 6th 7th 6th
013 EDMONTON BMX AB Logan LADOUCEUR
Velocity Cycle
7 20 7th 6th 7th

14 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 EDMONTON BMX AB Brian JOHNSON 1 3 1st 1st 1st
5 EDMONTON BMX AB Liam HOBBS
Velocity Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
615 CALGARY BMX AB Mitchell HILL 3 11 3rd 4th 4th
219 LETHBRIDGE BMX AB Tristan MCLENNAN
Ascent Cycle
4 12 4th 5th 3rd
703 MEDICINE HAT BMX AB Lance TESSIER 5 13 5th 3rd 5th

15 Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
210 EDMONTON BMX AB Anthony WILKINSON
Mud, Sweat & Gears
1 4 1st 1st 2nd
926 CALGARY BMX AB Nathan BRYSON (14NM) 2 5 2nd 2nd 1st
121 OKOTOKS BMX AB Brock VAN DER HOEK (14NM) 3 9 3rd 3rd 3rd

15 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
7 OKOTOKS BMX AB Shelby MYSEK
Rollfab Industries
1 4 1st 2nd 1st
613 AIRDRIE BMX AB Braden KARISH
Shaklee
2 5 2nd 1st 2nd
111 MEDICINE HAT BMX AB Talan GRAHAM 3 10 3rd 4th 3rd
220 MEDICINE HAT BMX AB Tylend LLOYD 4 11 4th 3rd 4th

15 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C2 STONY PLAIN BMX AB John MCCANN
Velocity Cycle, Riverside Honda
1 4 1st 2nd 1st
C3 OKOTOKS BMX AB Keegan GRASZA
B&P Cycle
2 9 4th 3rd 2nd
C1 EDMONTON BMX AB Ray FENWICK
Park Cycle
3 12 8th 1st 3rd
AB8 OKOTOKS BMX AB Brulan KROON
Concept Electric Ltd
4 13 3rd 4th 6th
AB4 CALGARY BMX AB Jayme JOHNSON
R&T Mudding
5 14 2nd 7th 5th
AB7 ST. ALBERT BMX AB Sean PEACOCK
Bird Perch Workshop
6 16 6th 6th 4th
C4 STONY PLAIN BMX AB Jared SPROXTON 7 17 5th 5th 7th
622 COCHRANE AB Noah BEAN 8 23 7th 8th 8th

16 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 AIRDRIE BMX AB Justin TUCHSCHERER
B&P Cycle
1 4 2nd 1st 1st
N7 MEDICINE HAT BMX AB Matthew TEEL 2 5 1st 2nd 2nd
5 LETHBRIDGE BMX AB Lance PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
3 9 3rd 3rd 3rd

13 and Over Open Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
25 AIRDRIE BMX AB Daina TUCHSCHERER
Crupi
1 5 3rd 1st 1st
23 CALGARY BMX AB Eliane MCADAM 2 5 1st 2nd 2nd
24 CALGARY BMX AB Morgan MCADAM 3 8 2nd 3rd 3rd
22 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN
Park Cycle Racing
4 12 4th 4th 4th

17 to 24 Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
216 Club Unknown ? Daniel SUNDERLAND
Parkcycle Racing
1 3 1st 1st 1st
105 COALHURST BMX AB Rory FILGAS 2 6 2nd 2nd 2nd
3 CALGARY BMX AB Kolbi SMITH - HEIN (16NM)
RT Mud Consulting LTD.
3 10 3rd 4th 3rd
1 Club Unknown ? Rory BRACONNIER 4 11 4th 3rd 4th

17 to 24 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 COALHURST BMX AB Dylan BROWN (16IM)
No Limits Candie Co
1 4 1st 1st 2nd
529 COALHURST BMX AB Keenan LUKACS (16IM)
Candie Co Clothing
2 5 2nd 2nd 1st
225 RED DEER BMX AB Derry VICKERY 3 9 3rd 3rd 3rd

17 to 24 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 ST. ALBERT BMX AB Kyle ROBB 1 3 1st 1st 1st
AB6 EDMONTON BMX AB Ryan STEWART
Park Cycle
2 8 2nd 4th 2nd
219 INDEPENDENT CAN Sam WESTCOTT 3 9 3rd 3rd 3rd
930 ST. ALBERT BMX AB Brandon STILES 4 10 4th 2nd 4th

Cruiser 10 to 12 Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
222 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert and Macs
1 3 1st 1st 1st
AB2 EDMONTON BMX AB Raine BROST
Velocity Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
120 EDMONTON BMX AB Dexter GOURLAY
Park Cycle
3 10 3rd 3rd 4th
AB3 AIRDRIE BMX AB Zachary CROFT
B&P CYcle
4 11 4th 4th 3rd
AB2X EDMONTON BMX AB Ethan BROST (9CM) 5 15 5th 5th 5th

Cruiser 35 to 39 Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1X EDMONTON BMX AB Kieran ARDS
Park Cycle Racing
1 3 1st 1st 1st
807 AIRDRIE BMX AB Jon OCHITWA 2 6 2nd 2nd 2nd
AB1 EDMONTON BMX AB Andrew MCELHERAN
Park Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
AB2 EDMONTON BMX AB Aaron NIELD (30-34MC)
3 Sons Welding
4 12 4th 4th 4th
AB3 EDMONTON BMX AB Augi MOTA
Velocity Cycle
5 16 6th 5th 5th
930 AIRDRIE BMX AB Scott HENDERSON 6 19 7th 6th 6th
825 AIRDRIE BMX AB Cameron NORTHWOOD 7 19 5th 7th 7th

Cruiser 40 to 44 Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
13 CALGARY BMX AB Jody JACOBSEN
B&P Cycle
1 3 1st 1st 1st
5 CALGARY BMX AB Lon KERFOOT
B & P cycle calgary
2 6 2nd 2nd 2nd
AB6 CALGARY BMX AB James VANDERKUIP 3 9 3rd 3rd 3rd
012 EDMONTON BMX AB Andrew LADOUCEUR 4 12 4th 4th 4th

Cruiser 45 to 49 Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
FLEXAHOPPER GHP
1 3 1st 1st 1st
AB2X AIRDRIE BMX AB Brian OTTERSON 2 6 2nd 2nd 2nd
AB2 OKOTOKS BMX AB Paul KROON
Concept Electric Ltd
3 9 3rd 3rd 3rd
AB04 AIRDRIE BMX AB Brent DUNCANSON
Shaklee Performance
4 12 4th 4th 4th

Cruiser 50+ Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
023 ST. ALBERT BMX AB James STILES 1 3 1st 1st 1st
801 RED DEER BMX AB George VICKERY 2 6 2nd 2nd 2nd
206 EDMONTON BMX AB Patrick KNIGHT
Knight Racing / Velocity Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 35 to 39 Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 LETHBRIDGE BMX AB Deborah PUTTICK
FLEXAHOPPER
1 3 1st 1st 1st
129 EDMONTON BMX AB Jody MOTA
Velocity Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
217 EDMONTON BMX AB Melanie DUBE
Park Cycle
3 10 4th 3rd 3rd
C1X RED DEER BMX AB Janice SEKORA (30-34FC) 4 11 3rd 4th 4th

Cruiser 45+ Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 OKOTOKS BMX AB Sandra KROON
Concept Electric Ltd
1 3 1st 1st 1st
AB2 RED DEER BMX AB Karin WALLAT 2 8 4th 2nd 2nd
322 OKOTOKS BMX AB Teresa WIENS (40-44FC) 3 8 2nd 3rd 3rd
817 Club Unknown ? Tanya ADAMS 4 11 3rd 4th 4th

Top of Report