Medicine Hat BMX - Provincial #4

BMX EVENT MANAGER, Report Created 17/Jul/2011 17:41:21

FULL RESULTS

Total Entries = 379

Total Riders = 330

Junior Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 MEDICINE HAT BMX AB Chelsea KINGSTON
Avent Bombshell factory team
1 3 1st 1st 1st
22 CALGARY BMX AB Kaylee JACOBSEN
Alberta Crupi
2 7 2nd 3rd 2nd
N6 OKOTOKS BMX AB Shayla MYSEK
Rollfab Industries
3 8 3rd 2nd 3rd

Elite Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C3 CALGARY BMX AB Makara MARTIN
B&P Cycle
1 4 2nd 1st 1st
29 AIRDRIE BMX AB Kaila SWEENEY
Supercross BMX
2 5 1st 2nd 2nd
101 INDEPENDENT CAN Abby GRAALMAN
Staats Factory
3 9 3rd 3rd 3rd
830 AIRDRIE BMX AB Wendy VANDENHOVEN
Shaklee Performance
4 13 5th 4th 4th
666 CALGARY BMX AB Michilla NEGENMAN
Redline
5 14 4th 5th 5th

Elite Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
608 Club Unknown ? Manuel CADLE
GRA
1 3 1st 1st 1st
517 Club Unknown ? Damian BISSETT
Ride Factory
2 7 2nd 2nd 3rd
217 CALGARY BMX AB Jeffrey JACOBSEN
Alberta Crupi
3 12 7th 3rd 2nd
5 OKOTOKS BMX AB Cameron HELM 4 12 4th 4th 4th
N6 MEDICINE HAT BMX AB Samuel LEUCK 5 14 3rd 5th 6th
462 CALGARY BMX AB Trent BATCHELOR 6 16 5th 6th 5th
509 OKOTOKS BMX AB Tyler PAGET 7 20 6th 7th 7th

Junior Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
780 Club Unknown ? Mitchell WARKEN 1st - 6 1st 1st 4th
803 CALGARY BMX AB Adam BOURNS
Crupi
2nd - 5 2nd 2nd 1st
322 LETHBRIDGE BMX AB Cam LAVORATO
Bert and Macs
3rd - 5 3rd 1st 1st
N4 RED DEER BMX AB Timothy PRATT 4th - 7 3rd 2nd 2nd
N07 EDMONTON BMX AB Steven LOEWEN
Velocity Cycle
5th - 8 2nd 3rd 3rd
N05 AIRDRIE BMX AB Dayton PETERSON
Oneal / Azonic
6th - 9 1st 4th 4th
AB03 EDMONTON BMX AB Robert TOWNSEND
Velocity
7th - 13 5th 5th 3rd
AB04 EDMONTON BMX AB Cody DECHANEY
Ron Dickson & Assoc
8th - 9 4th 3rd 2nd
019 AIRDRIE BMX AB Brandon ULRICH
Shaklee
- 15 5th 5th 5th
C8 CALGARY BMX AB Louis CHARTRAIN
B&P Cycle & Sports
- 15 4th 6th 5th
06 ST. ALBERT BMX AB Devon VICKERY
Mud, Sweat & Gears
- 16 6th 4th 6th

13 Expert Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 RED DEER BMX AB Cody PRATT 1st - 5 1st 1st 3rd
N5X STONY PLAIN BMX AB Deven KAWA
AXO America
2nd - 3 1st 1st 1st
AB4X CALGARY BMX AB Cole WILSON
Crupi
3rd - 7 3rd 2nd 2nd
C7 LETHBRIDGE BMX AB Kirby PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
4th - 6 2nd 3rd 1st
AB8 LETHBRIDGE BMX AB Blake KEMPENAAR
Shaklee Performance
5th - 7 3rd 2nd 2nd
C4 STONY PLAIN BMX AB Bailey SPROXTON 6th - 11 5th 3rd 3rd
C6 CALGARY BMX AB Carter PASTUSZKO
Advanced Cycle & Extreme Sports/Sunridge Nissan
7th 1st 13 4th 4th 5th
AB5 ST. ALBERT BMX AB Garrett HEBERT
Shaklee
8th - 12 2nd 6th 4th
AB7 COCHRANE AB Noah MAISONNEUVE
Home Smarts Consulting and Contracting
2nd 13 4th 4th 5th
C5 AIRDRIE BMX AB River PEACOCK - 14 5th 5th 4th
404 RED DEER BMX AB Coleman KOMULA
Colerose Bookeeping Services
- 17 6th 5th 6th
516 LETHBRIDGE BMX AB Tyler ENNS
Need a Ride
- 18 6th 6th 6th

14 Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 STONY PLAIN BMX AB Kiran KAWA
AXO America
1st - 7 1st 2nd 4th
N5 LETHBRIDGE BMX AB Kylar VAN EE
bert and macs
2nd - 3 1st 1st 1st
N7 AIRDRIE BMX AB Taylor OTTERSON 3rd - 4 2nd 1st 1st
N3X ST. ALBERT BMX AB Aidan BURGER
Shaklee Performance
4th - 8 2nd 3rd 3rd
C5 MEDICINE HAT BMX AB Christopher HAWES 5th - 9 4th 2nd 3rd
8 AIRDRIE BMX AB Benjamin CROFT
B&P Cycle
6th - 8 3rd 3rd 2nd
AB7 RED DEER BMX AB Chase HARRISON
Crupi
7th - 11 5th 4th 2nd
C6 MEDICINE HAT BMX AB Branden LACHAPELLE - 14 3rd DNF:5 CR:6
C4 LETHBRIDGE BMX AB Damian MATHEWS - ## 4th CR:6 DNS

6 Novice Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
701 EDMONTON BMX AB Brendan MORGAN 1st - 3 1st 1st 1st
002 OKOTOKS BMX AB Kohen HOFFMAN 2nd - 3 1st 1st 1st
708 MEDICINE HAT BMX AB Kohen SCHUMLICK 3rd - 10 4th 3rd 3rd
903 MEDICINE HAT BMX AB Cebastian CONKIN 4th - 12 2nd 5th 5th
203 RED DEER BMX AB Keanu REDBEAR 5th - 13 6th 4th 3rd
912 MEDICINE HAT BMX AB Ashton LERNER
TNT Monster Truck Racing
6th - 8 3rd 3rd 2nd
202 OKOTOKS BMX AB Pacey BOONE 7th - 7 3rd 2nd 2nd
909 AIRDRIE BMX AB Ty OCHITWA
Thanks Mom & Dad
8th - 13 2nd 2nd CR:9
412 LETHBRIDGE BMX AB Kelton AIREY
Ascent Cycle
- 15 5th 6th 4th
525 RED DEER BMX AB Nickolas NUGENT - 15 4th DNF:7 4th
910 RED DEER BMX AB Tymen GREEN - 15 5th 4th 6th
713 OKOTOKS BMX AB Garrett COMMANDEUR - 19 7th 6th 6th
AB6 RED DEER BMX AB Jack WELIKOKLAD
Crupi
- 19 7th 5th 7th
302 CALGARY BMX AB Brody RAYNER - 20 6th CR:9 5th

7 Novice Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
C3N LETHBRIDGE BMX AB Troy PUTTICK 1st - 3 1st 1st 1st
N6 STONY PLAIN BMX AB Tanner COLES
Riverside Yamaha
2nd - 5 3rd 1st 1st
916 RED DEER BMX AB Ethan GLENN 3rd - 6 1st 3rd 2nd
C2 OKOTOKS BMX AB Kaiden FLYNN 4th - 6 2nd 2nd 2nd
517 EDMONTON BMX AB Liam GORMAN
SLB Productions
5th - 9 2nd 4th 3rd
6 EDMONTON BMX AB Mathieu DUCHARME
Thermex Metal Treating
6th - 13 4th 5th 4th
805 OKOTOKS BMX AB Jaron DEERING 7th - 12 4th 2nd 6th
AB8 EDMONTON BMX AB Evan ERICKSON DNF - 9 3rd 3rd 3rd
907 MEDICINE HAT BMX AB Gauje CONKIN - 15 5th 6th 4th
511 MEDICINE HAT BMX AB Cody HERTER
Dirty Deeds
- 15 6th 4th 5th
L5 MEDICINE HAT BMX AB Landon SHAW - 16 5th 5th 6th
205 AIRDRIE BMX AB Tyler RYAN
Rock N Rolla Tattoo
- 19 CR:8 6th 5th

8 Intermediate Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
413 EDMONTON BMX AB Matthew MORGAN 1st - 3 1st 1st 1st
6 RED DEER BMX AB Ty REDBEAR 2nd - 7 2nd 2nd 3rd
N5 RED DEER BMX AB William WELIKOKLAD
Crupu
3rd - 6 3rd 1st 2nd
AB4 RED DEER BMX AB Nicholas CYMBALUK 4th - 6 1st 3rd 2nd
128 RED DEER BMX AB Ryder GRAHAM 5th - 8 4th 3rd 1st
C3I MEDICINE HAT BMX AB Cody DEMAN 6th - 13 5th 4th 4th
C2 CALGARY BMX AB Colten PARTRIDGE-RICHTER 7th - 11 3rd 5th 3rd
N6 LETHBRIDGE BMX AB Joshua DUBLANKO 8th - 9 2nd 2nd 5th
AB5 RED DEER BMX AB Kaden CORRIGAN - 14 5th 5th 4th
523 MEDICINE HAT BMX AB Ethan REUER - 15 4th 4th CR:7

10 Intermediate Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 OKOTOKS BMX AB Zachary BEAVER 1st - 4 1st 1st 2nd
C1 AIRDRIE BMX AB Zachary RYAN
Rock N Rolla Tattoo Studio
2nd - 4 1st 2nd 1st
5 COCHRANE AB Connor MURPHY 3rd - 6 2nd 1st 3rd
701 ST. ALBERT BMX AB Joel THIBAULT 4th - 7 3rd 3rd 1st
15 EDMONTON BMX AB Connor WENSEL
United Cycle
5th - 6 2nd 2nd 2nd
14 RED DEER BMX AB Owen GREEN 6th - 11 3rd 4th 4th
AB6 OKOTOKS BMX AB Wesley WEINS (9IM) 7th - 13 4th 5th 4th
16 RED DEER BMX AB Kaden GRAHAM 8th - 13 5th 3rd 5th
820 EDMONTON BMX AB Matrick COCHRANE - 14 4th CR:7 3rd
4 OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK (9IM)
Rollfab industries
- 14 5th 4th 5th

11 Intermediate Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 CALGARY BMX AB Maximus GIANGUALANO 1st - 3 1st 1st 1st
N6 RED DEER BMX AB Jack SNAPE 2nd - 5 1st 2nd 2nd
14 OKOTOKS BMX AB Jacob THIBODEAU 3rd - 8 6th 1st 1st
10 CALGARY BMX AB Jacob FUNK 4th - 8 2nd 2nd 4th
N8 RED DEER BMX AB Dakota LUTE 5th - 10 5th 3rd 2nd
7 EDMONTON BMX AB Connor SCAMMELL
Velocity Cycle
6th - 10 3rd 4th 3rd
15 OKOTOKS BMX AB Owen WEINS 7th - 11 3rd 4th 4th
N4 EDMONTON BMX AB Mackenzine MOTA
Velocity Cycle
8th - 8 2nd 3rd 3rd
16X RED DEER BMX AB Kallen VICKERY - 15 5th 5th 5th
16 CALGARY BMX AB Nathan MUIR - 15 4th 6th 5th
908 COALHURST BMX AB Caden SEAFORTH - 16 4th 6th 6th
909 MEDICINE HAT BMX AB Daniel HASKAYNE - 17 6th 5th 6th

12 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
120 EDMONTON BMX AB Dexter GOURLAY
Park Cycle
1st - 4 2nd 1st 1st
4T MEDICINE HAT BMX AB Alexander FORBES 2nd - 5 1st 1st 3rd
4 EDMONTON BMX AB Jensen MCELHERAN
Park Cycle
3rd - 6 2nd 3rd 1st
117 STONY PLAIN BMX AB Andrew UNGUREANU
United Cycle
4th - 5 1st 2nd 2nd
702 COALHURST BMX AB Jevon SEAFORTH 5th - 8 3rd 2nd 3rd
9 EDMONTON BMX AB Jared PERRY
Velocity Cycling Club
6th - 11 4th 3rd 4th
4X MEDICINE HAT BMX AB Jesseppe HERTER
Dirty Deeds
7th - 12 5th 5th 2nd
15 RED DEER BMX AB Jordan BOONE - 12 4th 4th 4th
320 EDMONTON BMX AB Jayson VEENEMAN - 12 3rd 4th 5th

12 Expert Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 ST. ALBERT BMX AB Ethan BURGER
Shaklee Performance
1st - 3 1st 1st 1st
N3 STONY PLAIN BMX AB Luke HAGGART 2nd - 4 1st 1st 2nd
505 LETHBRIDGE BMX AB Kaleb MANN
Artisan Scapes
3rd - 11 2nd 3rd 6th
N5 AIRDRIE BMX AB Jacob DUNCANSON
Shaklee Performance
4th - 5 2nd 2nd 1st
N8 OKOTOKS BMX AB Colton KROON
Concept Electric Ltd
5th - 12 5th 5th 2nd
222 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert and Macs
6th - 9 4th 2nd 3rd
AB7 EDMONTON BMX AB Tyler HUPKA
Velocity Cycle
7th - 10 3rd 3rd 4th
5 EDMONTON BMX AB Brett DUCHARME
Thermex Metal Treating
8th - 12 5th 4th 3rd
6 EDMONTON BMX AB Raine BROST
Velocity Cycle
- 12 4th 4th 4th
N2X COCHRANE AB Lukas BECKER (11XM) - 13 3rd 5th 5th
3 AIRDRIE BMX AB Corbin NUNWEILER - 17 6th 6th 5th
025 STONY PLAIN BMX AB William (Willy) SICHKARYK
United Cycle
- 18 6th 6th 6th

30+ Expert Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
FLEXAHOPPER GHP
1st - 4 1st 2nd 1st
326 ST. ALBERT BMX AB Garth HEBERT
Shaklee
2nd - 7 3rd 1st 3rd
N5 EDMONTON BMX AB Shawn LOEWEN
Velocity Cycle
3rd - 7 1st 3rd 3rd
N4 RED DEER BMX AB Shawn LEE
Rocky Mtn Bike N Board
4th - 10 4th 2nd 4th
N3 AIRDRIE BMX AB Brian OTTERSON 5th - 8 2nd 5th 1st
N6 EDMONTON BMX AB Kieran ARDS
Park Cycle Racing
6th - 6 3rd 1st 2nd
AB4 AIRDRIE BMX AB Darcy FAUTEUX 7th - 8 2nd 4th 2nd
1 OKOTOKS BMX AB Kenneth MCALISTER (30+IM)
RollFab Industries Ltd
8th - 11 4th 3rd 4th
531 LETHBRIDGE BMX AB Kevin NEUMAN
Ascent Cycle
- 14 5th 4th 5th
1X EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT (29XM)
Velocity Cycle
- 15 5th 5th 5th

13 and Over Open Male (16 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Chase KELLN
Alberta BMX/Shaklee
1st - 4 1st 2nd 1st
217 CALGARY BMX AB Jeffrey JACOBSEN
Alberta Crupi
2nd - 9 2nd 4th 3rd
N6 CALGARY BMX AB Dominic GACCIOLI
B&P Cycle
3rd - 10 3rd 3rd 4th
N3 AIRDRIE BMX AB Justin TUCHSCHERER
B&P Cycle
4th - 11 2nd 5th 4th
N5X STONY PLAIN BMX AB Deven KAWA
AXO America
5th - 10 6th 3rd 1st
N2 STONY PLAIN BMX AB Kiran KAWA
AXO America
6th - 11 3rd 6th 2nd
N3T AIRDRIE BMX AB Tanner VANDENHOVEN
Shaklee Performance
7th - 4 1st 1st 2nd
462 CALGARY BMX AB Trent BATCHELOR 8th - 9 4th 2nd 3rd
N5 EDMONTON BMX AB Ray FENWICK
Park Cycle
- 11 5th 1st 5th
N3X ST. ALBERT BMX AB Aidan BURGER
Shaklee Performance
- 13 4th 4th 5th
AB4X CALGARY BMX AB Cole WILSON
Crupi
- 16 5th 5th 6th
AB5 ST. ALBERT BMX AB Garrett HEBERT
Shaklee
- 19 6th 7th 6th
AB4 CALGARY BMX AB Jayme JOHNSON - 20 7th 6th 7th
2 RED DEER BMX AB Justin MAINVILLE
Crazy Horse Casing
- 22 7th 7th 8th
325 EDMONTON BMX AB Alexander ANTAL
United Cycle
- 25 DNF:8 CR:10 7th
11 RED DEER BMX AB Coleman KOMULA
Colerose Bookeeping Services
- ## CR:10 DNS DNS

15 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1D AIRDRIE BMX AB Daina TUCHSCHERER (14XF)
Crupi
1 3 1st 1st 1st
N2 AIRDRIE BMX AB Christina ULRICH
Shaklee
2 6 2nd 2nd 2nd
N3X EDMONTON BMX AB Heather STINSON
Velocity Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
N3 EDMONTON BMX AB Victoria STINSON (14XF)
Velocity Cycle
4 12 4th 4th 4th
N5 MEDICINE HAT BMX AB Yvonne KINGSTON
Bombshell Advent
5 15 5th 5th 5th

7 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 LETHBRIDGE BMX AB Braelynn MANN
Artisan Scapes
1 4 1st 1st 2nd
N6 OKOTOKS BMX AB Jorianna MCALISTER
RollFab Industries
2 6 3rd 2nd 1st
827 OKOTOKS BMX AB Justina WEINS 3 11 5th 3rd 3rd
AB3 OKOTOKS BMX AB Hannah WONG
Advanced Cyce
4 13 2nd REL:7 4th
N7 RED DEER BMX AB Halle GRAHAM 5 13 4th 4th 5th

9 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 EDMONTON BMX AB Amber HUPKA (7XF)
Velocity Cycle
1 4 2nd 1st 1st
L7 MEDICINE HAT BMX AB Geneva GRONDIN 2 7 1st DNF:4 2nd
101 OKOTOKS BMX AB Kylie FLYNN 3 8 3rd 2nd 3rd
215 EDMONTON BMX AB Faith PERRIN (8NF) 4 12 4th DNF:4 4th

10 Novice Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 OKOTOKS BMX AB Jordan KNAPPE
Cedar Creek Custom Homes
1 4 1st 2nd 1st
726 LETHBRIDGE BMX AB Alyssa NEUMAN
Ascent Cycle
2 5 2nd 1st 2nd
413 EDMONTON BMX AB Keltie MONAGHAN
Park Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
AB3 MEDICINE HAT BMX AB Karol - Anne BROOKS 4 13 4th 5th 4th
N3 EDMONTON BMX AB Abbie MOTA (9XF)
Velocity Cycle
5 17 CR:8 4th 5th
119 OKOTOKS BMX AB Emma BERARDUCCI
Artifex Construction
6 17 5th 6th 6th

11 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 LETHBRIDGE BMX AB Aurelia GRETZINGER 1 3 1st 1st 1st
118 CALGARY BMX AB Kelly Ann HEUGHAN 2 6 2nd 2nd 2nd
504 AIRDRIE BMX AB Jessica THAYER 3 9 3rd 3rd 3rd
020 RED DEER BMX AB Dylan Grace MCNAMARA
Ace of Hearts
4 12 4th 4th 4th

11 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1A ST. ALBERT BMX AB Avriana HEBERT
Shaklee
1 4 1st 1st 2nd
N2 AIRDRIE BMX AB Kyla KELLN
Alberta BMX/Shaklee
2 5 2nd 2nd 1st
N3 STONY PLAIN BMX AB Jensen SPROXTON 3 10 4th 3rd 3rd
N7 LETHBRIDGE BMX AB Kendra ENNS
Need a Ride
4 13 5th 4th 4th
N4 STONY PLAIN BMX AB Jaya KAWA 5 13 3rd 5th 5th

12 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
627 MEDICINE HAT BMX AB Tanielle GOLDEN 1 3 1st 1st 1st
AB4 CALGARY BMX AB Jacqueline KLAPAK 2 7 3rd 2nd 2nd
AB5 OKOTOKS BMX AB Brittany BEAVER 3 8 2nd 3rd 3rd
6 MEDICINE HAT BMX AB Diedre HIEBERT 4 12 4th 4th 4th
13 CALGARY BMX AB Kallysta DANSEREAU 5 15 5th 5th 5th

12 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 RED DEER BMX AB Sarah STAHL 1 3 1st 1st 1st
C2 STONY PLAIN BMX AB Vanessa WHALING
Cyclework West
2 6 2nd 2nd 2nd
N4 LETHBRIDGE BMX AB Jessalyn PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
3 9 3rd 3rd 3rd

13 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
619 CALGARY BMX AB Yasmine HARVEY 1 4 1st 1st 2nd
224 MEDICINE HAT BMX AB Ciarra LLOYD 2 5 2nd 2nd 1st
128 EDMONTON BMX AB Madeline KUSS 3 9 3rd 3rd 3rd
AB6 RED DEER BMX AB Chantel GAGNON
Ace of Hearts
4 12 4th 4th 4th

13 Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1Z CALGARY BMX AB Brianne VANDERKUIP 1 3 1st 1st 1st
N3 STONY PLAIN BMX AB Nicole SCHILLING
DTN Contracting
2 6 2nd 2nd 2nd
N5 OKOTOKS BMX AB Nicole TAILBY 3 9 3rd 3rd 3rd
N4 LETHBRIDGE BMX AB Kiana VAN EE
bert and macs
4 12 4th 4th 4th

16 Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1M CALGARY BMX AB Morgan MCADAM 1 4 1st 2nd 1st
N3 CALGARY BMX AB Eliane MCADAM 2 5 2nd 1st 2nd
AB6 CALGARY BMX AB Karlie BULLIVANT
B&P Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
AB4 MEDICINE HAT BMX AB Stephanie HOOD 4 ## CR:6 DNS DNS

5 and Under Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 EDMONTON BMX AB Jacob DUBE
Park Cycle
1 6 2nd 3rd 1st
209 OKOTOKS BMX AB Easton MCALISTER
RollFab Industries
2 8 3rd 2nd 3rd
124 CALGARY BMX AB Luke LAWFORD 3 9 1st 1st CR:7
626 MEDICINE HAT BMX AB Quade VANDERSPRUIT 4 10 4th 4th 2nd
026 RED DEER BMX AB Tate GRAHAM 5 14 5th 5th 4th

6 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 OKOTOKS BMX AB Joey HUBER
Advanced Cycle
1 5 2nd 2nd 1st
103 EDMONTON BMX AB Austen WENSEL (5IM)
United Cycle
2 8 3rd 3rd 2nd
712 RED DEER BMX AB Quinn SAMPSON-GOODMAN 3 9 1st 1st CR:7
C1 STONY PLAIN BMX AB Logan WEBB (5IM) 4 11 4th 4th 3rd
208 AIRDRIE BMX AB Evan GOUCHER 5 ## CR:7 DNS DNS

7 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 CALGARY BMX AB Dylan TREMEL 1 3 1st 1st 1st
N4 OKOTOKS BMX AB Jacob BERARDUCCI
Artifex Construction
2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 EDMONTON BMX AB Julien DUBE
Park Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 13 and 14 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 RED DEER BMX AB Cody PRATT 1 5 1st 1st 3rd
N6 RED DEER BMX AB Chase HARRISON
Crupi
2 6 2nd 2nd 2nd
N01 EDMONTON BMX AB Heather STINSON (15-16FC)
Velocity Cycle
3 8 4th 3rd 1st
6 CALGARY BMX AB Brodie KERFOOT
b & p cycle calgary
4 12 3rd 5th 4th
N03 LETHBRIDGE BMX AB Blake KEMPENAAR
Shaklee Performance
5 14 5th 4th 5th
306 LETHBRIDGE BMX AB Kirby PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
6 18 6th 6th 6th

Cruiser Elite Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
517 Club Unknown ? Damian BISSETT
Ride Factory
1 3 1st 1st 1st
462 CALGARY BMX AB Trent BATCHELOR 2 8 3rd 3rd 2nd
217 CALGARY BMX AB Jeffrey JACOBSEN
Alberta Crupi
3 9 4th 2nd 3rd
N1 RED DEER BMX AB Timothy PRATT (JMC) 4 12 2nd 5th 5th
C1 CALGARY BMX AB Makara MARTIN (EFM)
B&P Cycle
5 13 5th 4th 4th

16 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 AIRDRIE BMX AB Justin TUCHSCHERER
B&P Cycle
1 5 3rd 1st 1st
N7 MEDICINE HAT BMX AB Matthew TEEL 2 6 1st 3rd 2nd
N5 ST. ALBERT BMX AB Tanor MILLIGAN
Alberta Crupi
3 7 2nd 2nd 3rd
5 LETHBRIDGE BMX AB Lance PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
4 12 4th 4th 4th

17 to 24 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N7 ST. ALBERT BMX AB Kyle ROBB 1 3 1st 1st 1st
AB5 STONY PLAIN BMX AB Justin SCHWAWKE
Transition BMX
2 7 2nd 2nd 3rd
N4 STONY PLAIN BMX AB Jon MILLER
QJ Duiker
3 10 5th 3rd 2nd
N6 ST. ALBERT BMX AB Taylor MILLIGAN
Alberta Crupi
4 12 3rd 5th 4th
N8 ST. ALBERT BMX AB Brandon STILES 5 13 4th 4th 5th
113 CALGARY BMX AB Jason LEIDING (24IM) 6 20 7th 7th 6th
AB7 MEDICINE HAT BMX AB Tyrell GRAHAM (24IM) 7 21 6th 8th 7th
AB06 RED DEER BMX AB Matthew PIDHIRNEY 8 22 8th 6th 8th

30+ Novice Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
323 OKOTOKS BMX AB Shane BERARDUCCI
Artifex Construction
1 4 1st 2nd 1st
918 EDMONTON BMX AB Jeff MEADE 2 7 4th 1st 2nd
AB8 OKOTOKS BMX AB Paul KROON
Concept Electric Ltd
3 9 3rd 3rd 3rd
AB5 AIRDRIE BMX AB Brent DUNCANSON
Shaklee Performance
4 10 2nd 4th 4th
417 AIRDRIE BMX AB Timothy CROFT
B&P Cycle
5 15 5th 5th 5th
725 LETHBRIDGE BMX AB Karl AIREY
Ascent Cycle
6 18 6th 6th 6th
207 OKOTOKS BMX AB Christopher DOLL 7 21 7th 7th 7th

15 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 COCHRANE AB Cody GAMMON 1 4 1st 1st 2nd
613 AIRDRIE BMX AB Braden KARISH
Shaklee
2 5 2nd 2nd 1st
N01 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN (17+XF)
Park Cycle Racing
3 10 3rd 3rd 4th
220 MEDICINE HAT BMX AB Tylend LLOYD 4 12 4th 5th 3rd
111 MEDICINE HAT BMX AB Talan GRAHAM 5 14 5th 4th 5th

8 Novice Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N7 AIRDRIE BMX AB Nicholas NORTHWOOD 1 3 1st 1st 1st
011 LETHBRIDGE BMX AB Nickolas NEUMAN
Ascent Cycle
2 7 3rd 2nd 2nd
013 MEDICINE HAT BMX AB Ayden SCHUMLICK 3 8 2nd 3rd 3rd
731 MEDICINE HAT BMX AB Jackson WHENHAM 4 13 4th 5th 4th
218 EDMONTON BMX AB Aiden STRANKS 5 17 5th 4th 8th
704 MEDICINE HAT BMX AB Gavin BACON 6 19 6th 6th 7th
6 EDMONTON BMX AB Kieran NIELD
3 Sons Welding
7 20 7th 7th 6th
5 EDMONTON BMX AB Duncan NIELD
3 Sons Welding
8 21 8th 8th 5th

8 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 STONY PLAIN BMX AB Sebastian WEBB (7XM) 1 3 1st 1st 1st
AB3 EDMONTON BMX AB Tanner PARIE 2 7 2nd 2nd 3rd
N3 OKOTOKS BMX AB Nolan FARREND (7XM) 3 8 3rd 3rd 2nd

9 Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
211 EDMONTON BMX AB Tanner PERRIN 1 3 1st 1st 1st
619 OKOTOKS BMX AB Darren COMMANDEUR 2 7 2nd 3rd 2nd
014 MEDICINE HAT BMX AB James HASKAYNE 3 9 4th 2nd 3rd
225 MEDICINE HAT BMX AB Ben LLOYD-STEWART 4 11 3rd 4th 4th
415 OKOTOKS BMX AB Jensen RUTHVEN 5 15 5th 5th 5th

9 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 OKOTOKS BMX AB Tyler BILOTTA
Advanced Cycle and Extreme Sports
1 3 1st 1st 1st
N8 RED DEER BMX AB Evan STAHL 2 7 2nd 3rd 2nd
AB8 OKOTOKS BMX AB Nicholas BERARDUCCI
Artifex Construction
3 10 3rd 4th 3rd
N7 CALGARY BMX AB Brandon HUBER
Advanced Cycle
4 10 4th 2nd 4th

10 Novice Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
923 MEDICINE HAT BMX AB Hunter GOLDEN 1 4 1st 2nd 1st
026 EDMONTON BMX AB Joshua BEAUDIN 2 5 2nd 1st 2nd
122 EDMONTON BMX AB Liam CARROLL 3 12 4th 4th 4th
826 AIRDRIE BMX AB Jack ZRUNA 4 12 3rd 3rd 6th
10 OKOTOKS BMX AB Jacob WONG 5 14 5th 6th 3rd
016 OKOTOKS BMX AB Caleb BOONE 6 16 6th 5th 5th
118 CALGARY BMX AB Griffin KLAPAK 7 21 7th 7th 7th
9 EDMONTON BMX AB Logan KELLY 8 24 8th 8th 8th

10 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 OKOTOKS BMX AB Matthew TAILBY 1 6 1st 2nd 3rd
1 CALGARY BMX AB Brendan VANDERKUIP 2 10 5th 4th 1st
N5 OKOTOKS BMX AB Benjamin NELSON
Ride factory / Advanced Cycle
3 10 3rd 5th 2nd
AB4 OKOTOKS BMX AB Justin SCOTT
Alberta Stair Works
4 10 2nd 1st 7th
N8 STONY PLAIN BMX AB Jaron COLES
Riverside Yamaha
5 13 4th 3rd 6th
N4 EDMONTON BMX AB Parker MCELHERAN
Park Cycle
6 17 6th 6th 5th
409 Club Unknown ? Ethan ADAMS 7 18 7th 7th 4th

11 Novice Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
105 OKOTOKS BMX AB Aidan FESER 1 5 3rd 1st 1st
012 COCHRANE AB Riley MAY 2 5 1st 2nd 2nd
10 RED DEER BMX AB Ethan DOCHSTADER 3 8 2nd 3rd 3rd
8 EDMONTON BMX AB Ethan WORKUN
ATOMIC IMPROV.
4 14 4th 4th 6th
7 EDMONTON BMX AB Ethan NIELD
3 Sons Welding
5 15 5th 6th 4th
123 OKOTOKS BMX AB Garrison DANSEREAU 6 16 6th 5th 5th
811 MEDICINE HAT BMX AB Nicholas DOEHRING 7 ## CR:10 DNS DNS
829 RED DEER BMX AB Kendell SCHULTZ 8 ## CR:10 DNS DNS

12 Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
923 AIRDRIE BMX AB James ZRUNA 1 5 3rd 1st 1st
218 COALHURST BMX AB Keegan REEDYK 2 7 1st 4th 2nd
601 OKOTOKS BMX AB Corbin RUTHVEN 3 7 2nd 2nd 3rd
L14 MEDICINE HAT BMX AB Justin CASTOR 4 14 4th 3rd CR:7
312 COALHURST BMX AB Garrett EVERSON 5 ## DNF:5 CR:7 DNS

13 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
303 EDMONTON BMX AB Marcus SANCHEZ
Mus, Sweat & Gears
1 3 1st 1st 1st
501 AIRDRIE BMX AB Keon VAN DER LINDE 2 8 2nd 4th 2nd
523 AIRDRIE BMX AB Grayson GELLATELY 3 9 4th 2nd 3rd
515 OKOTOKS BMX AB Spencer HARREN 4 10 3rd 3rd 4th
3 COCHRANE AB Curtis GAMMON 5 15 5th 5th 5th
4 CALGARY BMX AB Konner SMITH - HEIN 6 18 6th 6th 6th

13 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
10 OKOTOKS BMX AB Cody KNAPPE
Cedar Creek Custom Homes
1 3 1st 1st 1st
C2I AIRDRIE BMX AB Kyle PAULSON 2 6 2nd 2nd 2nd
503 MEDICINE HAT BMX AB James TEEL 3 9 3rd 3rd 3rd
718 AIRDRIE BMX AB Trevor SWAN
Shaklee
4 12 4th 4th 4th
410 LETHBRIDGE BMX AB Kenton GRETZINGER 5 15 5th 5th 5th

14 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 EDMONTON BMX AB Jonathan LEMANSKI
United Cycle
1 4 1st 1st 2nd
325 EDMONTON BMX AB Alexander ANTAL
United Cycle
2 5 2nd 2nd 1st
615 CALGARY BMX AB Mitchell HILL 3 9 3rd 3rd 3rd
703 MEDICINE HAT BMX AB Lance TESSIER 4 12 4th 4th 4th
219 LETHBRIDGE BMX AB Tristan MCLENNAN
Ascent Cycle
5 15 5th 5th 5th

15 Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
210 EDMONTON BMX AB Anthony WILKINSON
Mud, Sweat & Gears
1 4 2nd 1st 1st
207 CALGARY BMX AB Kody PHILLIPS 2 6 1st 2nd 3rd
1 AIRDRIE BMX AB Tristan NUNWEILER (14NM) 3 8 3rd 3rd 2nd
227 CALGARY BMX AB Catherine FAULKNER (17+NF) 4 12 4th 4th 4th

15 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3T AIRDRIE BMX AB Tanner VANDENHOVEN
Shaklee Performance
1 4 1st 2nd 1st
N5 EDMONTON BMX AB Ray FENWICK
Park Cycle
2 11 DNF:8 1st 2nd
AB4 CALGARY BMX AB Jayme JOHNSON 3 11 3rd 4th 4th
N6 CALGARY BMX AB Dominic GACCIOLI
B&P Cycle
4 13 7th 3rd 3rd
C3 OKOTOKS BMX AB Keegan GRASZA
B&P Cycle
5 15 2nd 5th 8th
024 STONY PLAIN BMX AB Austin SCHWAWKE
Transition BMX
6 16 4th 6th 6th
C4 STONY PLAIN BMX AB Jared SPROXTON 7 19 6th 8th 5th
AB8 OKOTOKS BMX AB Brulan KROON
Concept Electric Ltd
8 19 5th 7th 7th

13 and Over Open Female (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1M CALGARY BMX AB Morgan MCADAM 1 3 1st 1st 1st
N1D AIRDRIE BMX AB Daina TUCHSCHERER
Crupi
2 8 4th 2nd 2nd
N3 CALGARY BMX AB Eliane MCADAM 3 9 3rd 3rd 3rd
N4 MEDICINE HAT BMX AB Chelsea KINGSTON
Avent Bombshell factory team
4 10 2nd 4th 4th
N3X EDMONTON BMX AB Heather STINSON
Velocity Cycle
5 16 6th 5th 5th
N1A ST. ALBERT BMX AB Avriana HEBERT
Shaklee
6 19 5th 6th 8th
N01 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN
Park Cycle Racing
7 20 7th 7th 6th
N1Z CALGARY BMX AB Brianne VANDERKUIP 8 23 8th 8th 7th

16 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 RED DEER BMX AB Joshua SNAPE 1 4 1st 2nd 1st
2 RED DEER BMX AB Justin MAINVILLE
Crazy Horse Casing
2 5 2nd 1st 2nd
105 COALHURST BMX AB Rory FILGAS (16NM) 3 12 4th 4th 4th
3 COALHURST BMX AB Dylan BROWN
No Limits Candie Co
4 13 DNF:7 3rd 3rd
529 COALHURST BMX AB Keenan LUKACS
Candie Co Clothing
5 13 3rd 5th 5th
5 CALGARY BMX AB Nickolas WILSON
Bad Ass Brad
6 17 5th 6th 6th
3X CALGARY BMX AB Kolbi SMITH - HEIN (16NM) 7 21 DNF:7 7th 7th

Cruiser 10 to 12 Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N7 EDMONTON BMX AB Raine BROST
Velocity Cycle
1 4 1st 2nd 1st
N2 EDMONTON BMX AB Victoria STINSON (13-14FC)
Velocity Cycle
2 6 3rd 1st 2nd
120 EDMONTON BMX AB Dexter GOURLAY
Park Cycle
3 9 2nd 4th 3rd
222 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert and Macs
4 11 4th 3rd 4th

Cruiser 15 and 16 Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 ST. ALBERT BMX AB Tanor MILLIGAN
Alberta Crupi
1 4 1st 1st 2nd
C3 STONY PLAIN BMX AB Lucas BEYER
United Cycle
2 5 2nd 2nd 1st
818 LETHBRIDGE BMX AB Lance PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 17 to 29 Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 ST. ALBERT BMX AB Taylor MILLIGAN
Alberta Crupi
1 3 1st 1st 1st
N3 ST. ALBERT BMX AB Kyle ROBB 2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT
Velocity Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 35 to 39 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 RED DEER BMX AB Shawn LEE
Rocky Mtn Bike N Board
1 4 1st 1st 2nd
N01 EDMONTON BMX AB Kieran ARDS
Park Cycle Racing
2 5 2nd 2nd 1st
N3 EDMONTON BMX AB Andrew MCELHERAN
Park Cycle
3 10 3rd 3rd 4th
807 AIRDRIE BMX AB Jon OCHITWA 4 11 4th 4th 3rd
AB2 EDMONTON BMX AB Aaron NIELD (30-34MC)
3 Sons Welding
5 15 5th 5th 5th
AB7 CALGARY BMX AB Bradley WILSON
Bad Ass Brad
6 18 6th 6th 6th

Cruiser 40 to 44 Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
605 AIRDRIE BMX AB Greg VAN DER LINDE 1 4 2nd 1st 1st
N5 EDMONTON BMX AB Shawn LOEWEN
Velocity Cycle
2 5 1st 2nd 2nd
224 EDMONTON BMX AB Jeff SCAMMELL
Velocity Cycle
3 11 5th 3rd 3rd
5 CALGARY BMX AB Lon KERFOOT
B & P cycle calgary
4 14 4th 6th 4th
AB6 CALGARY BMX AB James VANDERKUIP 5 14 3rd 5th 6th
N6 EDMONTON BMX AB Jeff MEADE 6 15 6th 4th 5th
727 AIRDRIE BMX AB Bob SWAN
Shaklee
7 21 7th 7th 7th

Cruiser 45 to 49 Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N08 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
FLEXAHOPPER GHP
1 4 2nd 1st 1st
N3 AIRDRIE BMX AB Brian OTTERSON 2 5 1st 2nd 2nd
N4 OKOTOKS BMX AB Paul KROON
Concept Electric Ltd
3 10 3rd 4th 3rd
AB4 EDMONTON BMX AB Bruce BAILIE
Velocity
4 11 4th 3rd 4th
AB3 STONY PLAIN BMX AB George SCHWAWKE
Transition BMX
5 15 5th 5th 5th

Cruiser 50+ Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 EDMONTON BMX AB Malcom STINSON 1 3 1st 1st 1st
023 ST. ALBERT BMX AB James STILES 2 6 2nd 2nd 2nd
801 RED DEER BMX AB George VICKERY 3 9 3rd 3rd 3rd
206 EDMONTON BMX AB Patrick KNIGHT
Knight Racing/Velocity
4 12 4th 4th 4th

Cruiser 35 to 39 Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 LETHBRIDGE BMX AB Deborah PUTTICK
FLEXAHOPPER
1 3 1st 1st 1st
N3 ST. ALBERT BMX AB Nicoline HEBERT
Shaklee
2 6 2nd 2nd 2nd
129 EDMONTON BMX AB Jody MOTA
Velocity Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
217 EDMONTON BMX AB Melanie DUBE
Park Cycle
4 12 4th 4th 4th

Cruiser 45+ Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 OKOTOKS BMX AB Sandra KROON
Concept Electric Ltd
1 3 1st 1st 1st
322 OKOTOKS BMX AB Teresa WEINS (40-44FC) 2 6 2nd 2nd 2nd
817 Club Unknown ? Tanya ADAMS 3 9 3rd 3rd 3rd

Top of Report