Airdrie BMX - Provincial #2

BMX EVENT MANAGER, Report Created 28/Jun/2011 21:06:04

FULL RESULTS

Total Entries = 415

Total Riders = 389

Provincial #2 is a rainout. Riders that elected to keep registrations in have their points duplicated. MOTO FILL are place holders for those riders that pulled out for Sunday

Junior Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 MEDICINE HAT BMX AB Chelsea KINGSTON
Avent Bombshell factory team
1 3 1st 1st 1st
N6 OKOTOKS BMX AB Shayla MYSEK
Rollfab Industries
2 6 2nd 2nd 2nd
22 CALGARY BMX AB Kaylee JACOBSEN
Crupi/B&P Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd

Junior Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
43 AIRDRIE BMX AB Brandon KERIK
Alter Air / Goertzen Racing
1st - 6 1st 1st 4th
803 CALGARY BMX AB Adam BOURNS 2nd - 7 2nd 3rd 2nd
N4 RED DEER BMX AB Timothy PRATT 3rd - 7 4th 2nd 1st
N02 AIRDRIE BMX AB Cody BASIUK 4th - 10 3rd 4th 3rd
780 STONY PLAIN BMX AB Mitchell WARKEN 5th - 5 1st 2nd 2nd
N07 EDMONTON BMX AB Steven LOEWEN
Velocity Cycle
6th - 10 2nd 3rd 5th
AB04 EDMONTON BMX AB Cody DECHANEY 7th - 12 4th 5th 3rd
C5 CALGARY BMX AB David HILL
Elite Training Source
8th - 5 3rd 1st 1st
N05 AIRDRIE BMX AB Dayton PETERSON
Oneal / Azonic
- 13 5th 4th 4th
AB03 EDMONTON BMX AB Robert TOWNSEND
Velocity
- 15 5th 5th 5th

Elite Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C3 CALGARY BMX AB Makara MARTIN
B&P Cycle/Ride Factory
1 3 1st 1st 1st
29 AIRDRIE BMX AB Kaila SWEENEY
Supercross BMX
2 6 2nd 2nd 2nd
830 AIRDRIE BMX AB Wendy VANDENHOVEN
Shaklee Performance
3 11 4th 4th 3rd
266 AIRDRIE BMX AB Rosemary ADAMS
Avent/Ozone
4 13 3rd 3rd CR:7
904 EDMONTON BMX AB Jessica MERKLEY 5 14 5th 5th 4th

Elite Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
94 AIRDRIE BMX AB James BROWN
Intense/Fly
1 3 1st 1st 1st
217 CALGARY BMX AB Jeffrey JACOBSEN 2 6 2nd 2nd 2nd
5 OKOTOKS BMX AB Cameron HELM 3 9 3rd 3rd 3rd
19 Club Unknown ? Tyler PAKSI
Cyclepath Calgary
4 13 4th 4th 5th
AB7 EDMONTON BMX AB Ronald TOWNSEND
Velocity
5 16 5th 7th 4th
462 CALGARY BMX AB Trent BATCHELOR 6 17 6th 5th 6th
927 EDMONTON BMX AB Neil FLUET
Velocity
7 20 7th 6th 7th
509 OKOTOKS BMX AB Tyler PAGET 8 26 8th 8th CR:10

6 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
105 AIRDRIE BMX AB Mykena WALKER 1 3 1st 1st 1st
125 AIRDRIE BMX AB Sydney SMITH (5NF) 2 6 2nd 2nd 2nd
AB1 OKOTOKS BMX AB Aurora ROCHELEAU (5NF) 3 9 3rd 3rd 3rd

7 Novice Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 LETHBRIDGE BMX AB Braelynn MANN
Artisan Scapes
1 3 1st 1st 1st
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL 2 8 2nd 2nd 4th
N6 OKOTOKS BMX AB Jorianna MCALISTER
RollFab Industries
3 9 3rd 4th 2nd
827 OKOTOKS BMX AB Justina WEINS 4 10 4th 3rd 3rd
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL 5 15 5th 5th 5th
AB4 OKOTOKS BMX AB Autumn COSTALL 6 18 6th 6th 6th

8 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 EDMONTON BMX AB Amber HUPKA (7XF)
Velocity Cycle
1 3 1st 1st 1st
N3 AIRDRIE BMX AB Emily HENDERSON 2 6 2nd 2nd 2nd
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL 3 ## CR:5 DNS DNS

10 Novice Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
726 LETHBRIDGE BMX AB Alyssa NEUMAN
Ascent Cycle
1 4 2nd 1st 1st
413 EDMONTON BMX AB Keltie MONAGHAN
Park Cycle
2 11 7th 2nd 2nd
AB1 OKOTOKS BMX AB Jordan KNAPPE 3 12 5th 4th 3rd
N3 EDMONTON BMX AB Abbie MOTA (9NF)
Velocity Cycle
4 13 4th 5th 4th
118 CALGARY BMX AB Kelly Ann HEUGHAN 5 13 1st 6th 6th
N1 STONY PLAIN BMX AB Alissa ERDMAN (9XF)
United Cycle
6 13 3rd 3rd 7th
AB4 COCHRANE AB Kathryn SACHKIW
Earls Banff
7 18 6th 7th 5th

11 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 LETHBRIDGE BMX AB Aurelia GRETZINGER 1 4 1st 1st 2nd
318 LETHBRIDGE BMX AB Hannah VANDERHULST 2 5 2nd 2nd 1st
020 RED DEER BMX AB Dylan Grace MCNAMARA
Scott Lomax
3 11 4th 4th 3rd
504 AIRDRIE BMX AB Jessica THAYER 4 12 3rd 3rd CR:6

11 Expert Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 ST. ALBERT BMX AB Avriana HEBERT
Shaklee
1 3 1st 1st 1st
N2 AIRDRIE BMX AB Kyla KELLN
Alberta BMX
2 6 2nd 2nd 2nd
N3 STONY PLAIN BMX AB Jensen SPROXTON 3 9 3rd 3rd 3rd
N7 LETHBRIDGE BMX AB Kendra ENNS
Need a Ride
4 12 4th 4th 4th
N4 STONY PLAIN BMX AB Jaya KAWA 5 16 6th 5th 5th
N5X EDMONTON BMX AB Hailey HOBBS (10XF)
Velocity Cycle
6 17 5th 6th 6th
N5 COCHRANE AB Emily LUCIER 7 21 7th 7th 7th

12 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 CALGARY BMX AB Jacqueline KLAPAK 1 3 1st 1st 1st
AB5 OKOTOKS BMX AB Brittany BEAVER 2 6 2nd 2nd 2nd
627 MEDICINE HAT BMX AB Tanielle GOLDEN 3 9 3rd 3rd 3rd
214 OKOTOKS BMX AB Mckayla ROCHELEAU 4 12 4th 4th 4th
6 MEDICINE HAT BMX AB Diedre HIEBERT 5 15 5th 5th 5th

12 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 ST. ALBERT BMX AB Cayleigh VAN STAALDUINEN 1 3 1st 1st 1st
C2 STONY PLAIN BMX AB Vanessa WHALING
Xango & Wrex
2 6 2nd 2nd 2nd
N4 LETHBRIDGE BMX AB Jessalyn PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
3 9 3rd 3rd 3rd

13 Expert Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 CALGARY BMX AB Brianne VANDERKUIP 1 3 1st 1st 1st
N3 STONY PLAIN BMX AB Nicole SCHILLING
DTN Contracting
2 8 4th 2nd 2nd
N4 LETHBRIDGE BMX AB Kiana VAN EE
bert and macs
3 9 3rd 3rd 3rd
N5 OKOTOKS BMX AB Nicole TAILBY 4 10 2nd 4th 4th
619 CALGARY BMX AB Yasmine HARVEY (13NF) 5 15 5th 5th 5th
AB6 RED DEER BMX AB Chantel GAGNON (13NF)
DAD
6 18 6th 6th 6th

15 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1X AIRDRIE BMX AB Daina TUCHSCHERER (14XF)
Crupi
1 3 1st 1st 1st
N1 AIRDRIE BMX AB Caitlyn DUNCANSON
Shaklee Performance
2 6 2nd 2nd 2nd
N3 EDMONTON BMX AB Heather STINSON
Velocity Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
N5 MEDICINE HAT BMX AB Yvonne KINGSTON 4 12 4th 4th 4th
AB3 CALGARY BMX AB Victoria BULLIVANT (15NF)
B & P Cycle
5 15 5th 5th 5th

16 Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL 1 4 1st 2nd 1st
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL 2 5 2nd 1st 2nd
N2 RED DEER BMX AB Jordin RIGUIDEL 3 9 3rd 3rd 3rd
C1 CALGARY BMX AB Michaela WASYLIW 4 12 4th 4th 4th

17 & Over Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N01 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN
Park Cycle Racing
1 3 1st 1st 1st
N2 LETHBRIDGE BMX AB Lindsay HARRINGTON 2 6 2nd 2nd 2nd
503 EDMONTON BMX AB Morgan RAAS (17+NF) 3 10 4th 3rd 3rd
227 CALGARY BMX AB Catherine FAULKNER (17+NF) 4 11 3rd 4th 4th

5 and Under Novice Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
124 CALGARY BMX AB Luke LAWFORD 1 3 1st 1st 1st
903 MEDICINE HAT BMX AB Cebastian CONKIN 2 6 2nd 2nd 2nd
401 AIRDRIE BMX AB Mitchell PATRICK 3 9 3rd 3rd 3rd
208 CALGARY BMX AB Jonah BIERD 4 13 4th 5th 4th
AB5 EDMONTON BMX AB Jacob DUBE
Park Cycle
5 14 5th 4th 5th
104 ST. ALBERT BMX AB Jarret SKISTOD 6 18 6th 6th 6th
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL 7 21 7th 7th 7th

6 Novice Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
208 AIRDRIE BMX AB Evan GOUCHER 1st - 3 1st 1st 1st
701 EDMONTON BMX AB Brendan MORGAN 2nd - 8 5th 1st 2nd
002 OKOTOKS BMX AB Kohen HOFFMAN 3rd - 10 4th 3rd 3rd
202 OKOTOKS BMX AB Pacey BOONE 4th - 6 2nd 2nd 2nd
525 RED DEER BMX AB Nickolas NUGENT 5th - 12 3rd 4th 5th
412 LETHBRIDGE BMX AB Kelton AIREY
Ascent Cycle
6th - 10 3rd 4th 3rd
907 MEDICINE HAT BMX AB Gauje CONKIN CR - 11 CR:8 2nd 1st
909 AIRDRIE BMX AB Ty OCHITWA
Thanks Mom & Dad
CR - 11 1st 6th 4th
32 CALGARY BMX AB Brody RAYNER - 13 5th 3rd 5th
910 RED DEER BMX AB Tymen GREEN - 13 2nd 5th 6th
203 RED DEER BMX AB Keanu REDBEAR - 15 6th 5th 4th
AB6 RED DEER BMX AB Jack WELIKOKLAD
Crupi
- 16 4th 6th 6th

6 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 OKOTOKS BMX AB Joey HUBER
Advanced
1 3 1st 1st 1st
103 EDMONTON BMX AB Austen WENSEL (5IM)
United Cycle
2 7 3rd 2nd 2nd
712 RED DEER BMX AB Quinn SAMPSON-GOODMAN 3 9 2nd 3rd 4th
C1 STONY PLAIN BMX AB Logan WEBB (5IM) 4 13 4th REL:6 3rd

7 Novice Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 EDMONTON BMX AB Evan ERICKSON 1 4 2nd 1st 1st
C3N LETHBRIDGE BMX AB Troy PUTTICK 2 8 3rd 3rd 2nd
916 RED DEER BMX AB Ethan GLENN 3 8 1st 4th 3rd
C2 OKOTOKS BMX AB Kaiden FLYNN 4 12 4th 2nd 6th
615 AIRDRIE BMX AB Ethan MCCAGHERTY 5 14 5th 5th 4th
6 EDMONTON BMX AB Mathieu DUCHARME
Thermex Metal Treating
6 18 6th 7th 5th
511 MEDICINE HAT BMX AB Cody HERTER
Dirty Deeds
7 20 7th 6th 7th

7 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 OKOTOKS BMX AB Nolan FARREND 1 4 1st 1st 2nd
N8 CALGARY BMX AB Dylan TREMEL 2 5 2nd 2nd 1st
5 STONY PLAIN BMX AB Dawson DINIUS
Golden Arrow
3 11 3rd 3rd 5th
423 EDMONTON BMX AB Simon NEUFELD 4 14 4th 7th 3rd
205 AIRDRIE BMX AB Tyler RYAN 5 15 7th 4th 4th
N4 OKOTOKS BMX AB Jacob BERARDUCCI
Artifex Construction
6 17 5th 5th 7th
AB4 EDMONTON BMX AB Julien DUBE
Park Cycle
7 18 6th 6th 6th

8 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N7 AIRDRIE BMX AB Nicholas NORTHWOOD 1 3 1st 1st 1st
504 RED DEER BMX AB Christopher YOUNG 2 6 2nd 2nd 2nd
011 LETHBRIDGE BMX AB Nickolas NEUMAN
Ascent Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL 4 13 4th 5th 4th
5 EDMONTON BMX AB Duncan NIELD
3 Sons Welding
5 14 5th 4th 5th
6 EDMONTON BMX AB Kieran NIELD
3 Sons Welding
6 18 6th 6th 6th

8 Intermediate Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
413 EDMONTON BMX AB Matthew MORGAN 1st - 3 1st 1st 1st
N4 AIRDRIE BMX AB Tyler SMITH 2nd - 10 4th 3rd 3rd
128 RED DEER BMX AB Ryder GRAHAM 3rd - 11 5th 2nd 4th
AB4 RED DEER BMX AB Nicholas CYMBALUK 4th - 6 2nd 2nd 2nd
6 RED DEER BMX AB Ty REDBEAR 5th - 5 1st 3rd 1st
AB5 RED DEER BMX AB Kaden CORRIGAN 6th - 10 2nd 4th 4th
C3I MEDICINE HAT BMX AB Cody DEMAN 7th - 14 6th 5th 3rd
N5 RED DEER BMX AB William WELIKOKLAD
Crupi
8th - 6 3rd 1st 2nd
C1 CALGARY BMX AB Joden WATSON - 14 4th 4th 6th
N6 LETHBRIDGE BMX AB Joshua DUBLANKO - 15 3rd CR:7 5th
C2 CALGARY BMX AB Colten PARTRIDGE-RICHTER - 16 5th 6th 5th

8 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 STONY PLAIN BMX AB Sebastian WEBB (7XM) 1 3 1st 1st 1st
N2 OKOTOKS BMX AB Logan COSTALL 2 7 3rd 2nd 2nd
AB3 EDMONTON BMX AB Tanner PARIE 3 8 2nd 3rd 3rd

9 Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
420 AIRDRIE BMX AB Rylan WALKER 1 4 1st 2nd 1st
211 EDMONTON BMX AB Tanner PERRIN 2 5 2nd 1st 2nd
4 EDMONTON BMX AB Taryk JANKE
United Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
14 MEDICINE HAT BMX AB James HASKAYNE 4 14 REL:6 4th 4th

9 Intermediate Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 OKOTOKS BMX AB Nicholas BERARDUCCI
Artifex Construction
1 5 2nd 1st 2nd
220 EDMONTON BMX AB Zachary NEUFELD 2 6 1st 2nd 3rd
AB4 AIRDRIE BMX AB Carson DONOVAN 3 7 3rd 3rd 1st
AB7 CALGARY BMX AB Caleb GILBERT 4 14 4th 5th 5th
320 EDMONTON BMX AB Noah MEYNEN
MUD SWEAT AND GEARS
5 15 5th 6th 4th
AB6 OKOTOKS BMX AB Wesley WEINS 6 17 7th 4th 6th
815 LETHBRIDGE BMX AB Jarred VANDERHULST 7 23 8th 8th 7th
512 EDMONTON BMX AB Ethan BROST 8 23 6th 7th CR:10

10 Novice Male (19 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
1 OKOTOKS BMX AB Matteo BREGLIANO 1st 1st - 3 1st 1st 1st
3 EDMONTON BMX AB Stian GLEDDIE 2nd 1st - 7 2nd 3rd 2nd
4 STONY PLAIN BMX AB Foster DINIUS
Golden Arrow
3rd 3rd - 6 1st 4th 1st
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL 4th 2nd - 3 1st 1st 1st
826 AIRDRIE BMX AB Jack ZRUNA 5th 4th - 6 2nd 1st 3rd
110 EDMONTON BMX AB Simon WHYTE 6th 3rd - 11 3rd 5th 3rd
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL 7th 4th - 7 3rd 2nd 2nd
106 AIRDRIE BMX AB Brycen ANDREWS 8th 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
505 OKOTOKS BMX AB Jordan ROCHELEAU 5th - 10 5th 2nd 3rd
8 RED DEER BMX AB Matthew MARSHALL 5th - 11 4th 3rd 4th
923 MEDICINE HAT BMX AB Hunter GOLDEN 6th - 11 3rd 4th 4th
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL 6th - 13 4th 4th 5th
026 EDMONTON BMX AB Joshua BEAUDIN - - 14 4th 6th 4th
430 RED DEER BMX AB Jakob OTTESON - - 14 5th 3rd 6th
5 RED DEER BMX AB Sam BECK - - 16 5th 6th 5th
016 OKOTOKS BMX AB Caleb BOONE - - 18 6th 7th 5th
7 RED DEER BMX AB Ben BECK - - 18 7th 5th 6th
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL - - 18 6th 5th 7th
311 AIRDRIE BMX AB Rowan VIPOND
Shaklee
- - ## 6th CR:8 DNS

10 Intermediate Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 AIRDRIE BMX AB Zachary RYAN 1st - 5 1st 1st 3rd
N7 CALGARY BMX AB Reid TOOTH
JT Racing
2nd - 5 1st 3rd 1st
3 OKOTOKS BMX AB Jack GALAN 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
5 COCHRANE AB Connor MURPHY 4th - 5 2nd 1st 2nd
AB8 OKOTOKS BMX AB Zachary BEAVER 5th - 10 4th 2nd 4th
7 ST. ALBERT BMX AB Bryce SKISTOD 6th - 8 3rd 4th 1st
C5 AIRDRIE BMX AB Tyssen ALEXANDER 7th - 12 4th 5th 3rd
14 RED DEER BMX AB Owen GREEN 8th - 14 6th 4th 4th
15 EDMONTON BMX AB Connor WENSEL
United Cycle
- 14 3rd 6th 5th
701 ST. ALBERT BMX AB Joel THIBAULT - 16 7th 3rd 6th
C6 OKOTOKS BMX AB Thomas FRANK
Advanced Cycle and Extreme Sports
- 17 5th DNF:7 5th
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL - 17 5th 5th 7th
11 RED DEER BMX AB Ryker KELLY - 19 6th DNF:7 6th

10 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 CALGARY BMX AB Brendan VANDERKUIP 1 9 2nd 2nd 5th
AB4 OKOTOKS BMX AB Justin SCOTT
Alberta Stair Works
2 11 8th 1st 2nd
N5 OKOTOKS BMX AB Benjamin NELSON
Ride factory / Advanced Cycle
3 11 3rd 5th 3rd
N6 OKOTOKS BMX AB Matthew TAILBY 4 11 4th 3rd 4th
N3 CALGARY BMX AB Nate BIERD
Bow Cycle
5 12 1st CR:10 1st
N5X OKOTOKS BMX AB Tyler BILOTTA (9XM)
Advanced Cycle and Extreme Sports
6 16 6th 4th 6th
409 STONY PLAIN BMX AB Ethan ADAMS 7 18 5th 6th 7th
120 CALGARY BMX AB Teagan SCHOFIELD (9XM) 8 22 7th 7th 8th

11 Novice Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
012 COCHRANE AB Riley MAY 1st - 3 1st 1st 1st
124 CALGARY BMX AB Timothy GILBERT 2nd - 4 2nd 1st 1st
912 EDMONTON BMX AB Zachary HICKMORE 3rd - 8 1st 3rd 4th
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL 4th - 6 2nd 2nd 2nd
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL 5th - 8 3rd 3rd 2nd
608 EDMONTON BMX AB Julian GARDNER 6th - 8 3rd 2nd 3rd
811 MEDICINE HAT BMX AB Nicholas DOEHRING 7th - 11 4th 4th 3rd
7 EDMONTON BMX AB Ethan NIELD
3 Sons Welding
- 12 4th 4th 4th
8 EDMONTON BMX AB Ethan WORKUN
ATOMIC IMPROV.
- 15 5th 5th 5th

11 Intermediate Male (15 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Kurtis DONOVAN 1st - 3 1st 1st 1st
N6 RED DEER BMX AB Jack SNAPE 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
229 CALGARY BMX AB Maximus GIANGUALANO 3rd - 6 2nd 3rd 1st
10 CALGARY BMX AB Jacob FUNK 4th - 7 3rd 2nd 2nd
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL 5th - 6 1st 1st 4th
N4 EDMONTON BMX AB Mackenzine MOTA
Velocity Cycle
6th - 10 3rd 4th 3rd
130 RED DEER BMX AB Aydin CARLEY 7th - 11 5th 3rd 3rd
N8 RED DEER BMX AB Dakota LUTE 8th - 16 6th 6th 4th
15 OKOTOKS BMX AB Owen WEINS - 16 7th 4th 5th
121 EDMONTON BMX AB Kellen RAAS - 16 4th 7th 5th
7 EDMONTON BMX AB Connor SCAMMELL
Velocity Cycle
- 16 5th 5th 6th
C2I STONY PLAIN BMX AB Austin WLADYKA
United Cycle
- 16 4th 5th 7th
909 MEDICINE HAT BMX AB Daniel HASKAYNE - 20 8th 6th 6th
13 EDMONTON BMX AB Carter LADOUCEUR
Velocity Cycle
- 21 6th 8th 7th
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL - ## CR:9 DNS DNS

11 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 AIRDRIE BMX AB Zachary CROFT 1 5 3rd 1st 1st
N2 COCHRANE AB Lukas BECKER 2 6 1st 2nd 3rd
N3 ST. ALBERT BMX AB Cory SKISTOD 3 7 2nd 3rd 2nd

12 Novice Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
117 STONY PLAIN BMX AB Andrew UNGUREANU
United Cycle
1st - 3 1st 1st 1st
923 AIRDRIE BMX AB James ZRUNA 2nd - 4 1st 1st 2nd
512 EDMONTON BMX AB Daniel KUZZ
Mud, Sweat, and Gears
3rd - 9 3rd 3rd 3rd
708 AIRDRIE BMX AB Jordan HARRIS 4th - 9 2nd 6th 1st
519 AIRDRIE BMX AB Patrick KIRBY 5th - 12 4th 4th 4th
4 MEDICINE HAT BMX AB Jesseppe HERTER
Dirty Deeds
6th - 8 3rd 3rd 2nd
417 AIRDRIE BMX AB Jarek HOKANSON 7th - 9 4th 2nd 3rd
221 OKOTOKS BMX AB Chandler VAN DER HOEK 8th - 9 2nd 2nd 5th
320 EDMONTON BMX AB Jayson VEENEMAN - 15 5th 5th 5th
601 OKOTOKS BMX AB Corbin RUTHVEN - 15 5th 4th 6th
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL - 16 6th 6th 4th
030 EDMONTON BMX AB Teigan HEIDINGER - 19 CR:8 5th 6th

12 Intermediate Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
C2I STONY PLAIN BMX AB William (Willy) SICHKARYK
United Cycle
1st - 5 1st 2nd 2nd
120 EDMONTON BMX AB Dexter GOURLAY
Park Cycle
2nd - 3 1st 1st 1st
4 MEDICINE HAT BMX AB Alexander FORBES 3rd - 7 2nd 3rd 2nd
12 OKOTOKS BMX AB James JOANS 4th - 9 2nd 4th 3rd
7 EDMONTON BMX AB Joshua EASTGAARD 5th - 5 3rd 1st 1st
9 EDMONTON BMX AB Jared PERRY
Velocity Cycling Club
6th - 11 4th 2nd 5th
420 COCHRANE AB Steven SACHKIW
Earls Banff
7th - 12 4th 4th 4th
15 RED DEER BMX AB Jordan BOONE 8th - 10 3rd 3rd 4th
11 STONY PLAIN BMX AB Damion DINIUS
Golden Arrow
- 13 5th 5th 3rd
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL - ## CR:7 DNS DNS

12 Expert Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 ST. ALBERT BMX AB Ethan BURGER
Shaklee Performance
1st - 3 1st 1st 1st
N3 STONY PLAIN BMX AB Luke HAGGART 2nd - 4 2nd 1st 1st
5 EDMONTON BMX AB Brett DUCHARME
Thermex Metal Treating
3rd - 9 1st 4th 4th
AB7 EDMONTON BMX AB Tyler HUPKA
Velocity Cycle
4th - 10 2nd 5th 3rd
6 EDMONTON BMX AB Raine BROST
Velocity Cycle
5th - 10 5th 2nd 3rd
N5 AIRDRIE BMX AB Jacob DUNCANSON
Shaklee Performance
6th - 9 4th 3rd 2nd
3 AIRDRIE BMX AB Corbin NUNWEILER 7th - 14 3rd 6th 5th
505 LETHBRIDGE BMX AB Kaleb MANN
Artisan Scapes
8th - 7 3rd 2nd 2nd
222 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert and Macs
- 15 6th 5th 4th
C3 CALGARY BMX AB Brayden WASYLIW - 15 4th 6th 5th
N8 OKOTOKS BMX AB Colton KROON
Concept Electric Ltd
- 15 6th 3rd 6th
AB8 COCHRANE AB Steven SWEET - 15 5th 4th 6th

13 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
501 CALGARY BMX AB Keon VAN DER LINDE 1 3 1st 1st 1st
515 OKOTOKS BMX AB Spencer HARREN 2 7 3rd 2nd 2nd
523 AIRDRIE BMX AB Grayson GELLATELY 3 8 2nd 3rd 3rd
303 EDMONTON BMX AB Marcus SANCHEZ
Mus, Sweat & Gears
4 13 5th 4th 4th
4 CALGARY BMX AB Konner SMITH - HEIN 5 16 6th 5th 5th
3 COCHRANE AB Curtis GAMMON 6 16 4th 6th 6th

13 Intermediate Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
10 OKOTOKS BMX AB Cody KNAPPE 1st - 4 2nd 1st 1st
6 RED DEER BMX AB Kayd RIGUIDEL 2nd - 7 4th 1st 2nd
11 RED DEER BMX AB Coleman KOMULA
Colerose Bookeeping Services
3rd - 11 6th 4th 1st
C4 OKOTOKS BMX AB Nicholas FRANK
Advanced Cycle and Extreme Sports
4th - 5 1st 2nd 2nd
3 EDMONTON BMX AB Caleb HICKMORE 5th - 9 2nd 2nd 5th
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL 6th - 8 1st 3rd 4th
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL 7th - 9 3rd 3rd 3rd
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL 8th - 12 5th 4th 3rd
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL - 13 3rd 5th 5th
13 EDMONTON BMX AB Logan LADOUCEUR
Velocity Cycle
- 14 5th 5th 4th
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL - 16 4th 6th 6th

13 Expert Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 RED DEER BMX AB Cody PRATT 1st - 3 1st 1st 1st
N5 STONY PLAIN BMX AB Deven KAWA 2nd - 4 2nd 1st 1st
AB4 CALGARY BMX AB Cole WILSON 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
AB5 ST. ALBERT BMX AB Garrett HEBERT
Shaklee
4th - 9 3rd 3rd 3rd
C7 LETHBRIDGE BMX AB Kirby PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
5th - 9 3rd 2nd 4th
AB7 COCHRANE AB Noah MAISONNEUVE
Home Smarts Consulting and Contracting
6th - 13 6th 4th 3rd
C4 STONY PLAIN BMX AB Bailey SPROXTON 7th - 11 4th 3rd 4th
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL CR - 7 1st 4th 2nd
516 LETHBRIDGE BMX AB Tyler ENNS
Need a Ride
- 15 5th 5th 5th
C6 CALGARY BMX AB Carter PASTUSZKO
Advanced Cycle & Extreme Sports/Sunridge Nissan
- 15 4th 5th 6th
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL - 16 5th 6th 5th

14 Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
926 CALGARY BMX AB Nathan BRYSON 1 4 1st 1st 2nd
1 AIRDRIE BMX AB Tristan NUNWEILER 2 5 2nd 2nd 1st
121 OKOTOKS BMX AB Brock VAN DER HOEK 3 9 3rd 3rd 3rd

14 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
325 EDMONTON BMX AB Alexander ANTAL
United Cycle
1st - 4 2nd 1st 1st
1 EDMONTON BMX AB Brian JOHNSON 2nd - 3 1st 1st 1st
3 EDMONTON BMX AB Jonathan LEMANSKI
United Cycle
3rd - 5 1st 2nd 2nd
5 EDMONTON BMX AB Liam HOBBS
Velocity Cycle
4th - 10 4th 3rd 3rd
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL 5th - 8 2nd 2nd 4th
703 MEDICINE HAT BMX AB Lance TESSIER 6th - 9 3rd 4th 2nd
615 CALGARY BMX AB Mitchell HILL 7th - 11 3rd 3rd DNF:5
10 RED DEER BMX AB Michael POPOWITCH - 12 5th 4th 3rd
11 OKOTOKS BMX AB Chase MCALISTER
RollFab Industries
- 13 4th 5th 4th

14 Expert Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Chase KELLN
Alberta BMX
1st - 3 1st 1st 1st
N2 STONY PLAIN BMX AB Kiran KAWA 2nd - 7 2nd 2nd 3rd
N3 ST. ALBERT BMX AB Aidan BURGER
Shaklee Performance
3rd - 8 4th 3rd 1st
N5 LETHBRIDGE BMX AB Kylar VAN EE
bert and macs
4th - 5 1st 2nd 2nd
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL 5th - 12 3rd 5th 4th
8 AIRDRIE BMX AB Benjamin CROFT 6th - 6 3rd 1st 2nd
N6 RED DEER BMX AB James SEKORA 7th - 9 2nd 4th 3rd
C4 LETHBRIDGE BMX AB Damian MATHEWS DNF - 14 6th 4th 4th
C5 MEDICINE HAT BMX AB Christopher HAWES - 14 5th 3rd 6th
13 EDMONTON BMX AB Jared COMPAGNON - 15 5th 5th 5th
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL - 15 4th 6th 5th
C6 CALGARY BMX AB Evan MOTTERSHEAD - 20 REL:8 6th 6th

15 Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
207 CALGARY BMX AB Kody PHILLIPS 1 3 1st 1st 1st
210 EDMONTON BMX AB Anthony WILKINSON
Mud, Sweat & Gears
2 6 2nd 2nd 2nd
2 RED DEER BMX AB Austin GAGNON
DAD
3 9 3rd 3rd 3rd

15 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 EDMONTON BMX AB Donovan KUZZ
Mud, Sweat, and Gears
1 3 1st 1st 1st
613 AIRDRIE BMX AB Braden KARISH 2 9 4th 3rd 2nd
5 AIRDRIE BMX AB Tyler BELL 3 9 2nd 2nd 5th
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL 4 11 3rd 5th 3rd
AB6 COCHRANE AB Cody GAMMON 5 13 5th 4th 4th

15 Expert Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 AIRDRIE BMX AB Tanner VANDENHOVEN
Shaklee Performance
1st - 3 1st 1st 1st
C3 OKOTOKS BMX AB Keegan GRASZA
B&P Cycle
2nd - 8 3rd 2nd 3rd
N5 EDMONTON BMX AB Ray FENWICK 3rd - 5 2nd 2nd 1st
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL 4th - 4 1st 1st 2nd
C2 STONY PLAIN BMX AB John MCCANN
Velocity Cycle, Riverside Honda
5th - 9 3rd 4th 2nd
024 STONY PLAIN BMX AB Austin SCHWAWKE
Transition BMX
6th - 10 4th 3rd 3rd
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL 7th - 9 2nd 3rd 4th
AB8 OKOTOKS BMX AB Brulan KROON
Concept Electric Ltd
8th - 13 4th 5th 4th
622 COCHRANE AB Noah BEAN - 15 5th 4th 6th
311 OKOTOKS BMX AB Lyndon KRISTIANSEN - 16 6th 5th 5th
C4 STONY PLAIN BMX AB Jared SPROXTON - 16 5th 6th 5th

16 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 RED DEER BMX AB Joshua SNAPE 1 3 1st 1st 1st
2 RED DEER BMX AB Justin MAINVILLE
Crazy Horse Casing
2 6 2nd 2nd 2nd
5 CALGARY BMX AB Nickolas WILSON
Bad Ass Brad
3 9 3rd 3rd 3rd

16 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 ST. ALBERT BMX AB Calvin MCRAE
Geortzen Race Academy
1 3 1st 1st 1st
N3 AIRDRIE BMX AB Justin TUCHSCHERER
B&P Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
N7 MEDICINE HAT BMX AB Matthew TEEL 3 9 3rd 3rd 3rd
5 LETHBRIDGE BMX AB Lance PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
4 13 4th 5th 4th
N5 ST. ALBERT BMX AB Tanor MILLIGAN
Alberta Crupi
5 14 5th 4th 5th

17 to 24 Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 RED DEER BMX AB Derry VICKERY 1 5 1st 3rd 1st
3X CALGARY BMX AB Kolbi SMITH - HEIN (16NM) 2 5 2nd 1st 2nd
527 CALGARY BMX AB Travis MOTTERSHEAD (16NM) 3 8 3rd 2nd 3rd

17 to 24 Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 AIRDRIE BMX AB Spencer ROSKO
Shaklee
1st - 3 1st 1st 1st
N2 EDMONTON BMX AB Ryan STEWART
Park Cycle
2nd - 9 2nd 3rd 4th
N7 ST. ALBERT BMX AB Kyle ROBB 3rd - 5 1st 1st 3rd
N4 STONY PLAIN BMX AB Jon MILLER
QJ Duiker
4th - 6 2nd 2nd 2nd
AB8X EDMONTON BMX AB Harley ENSOR
Park Cycle
5th - 10 3rd DNF:4 3rd
N8 ST. ALBERT BMX AB Brandon STILES 6th - 7 4th 2nd 1st
AB5 STONY PLAIN BMX AB Justin SCHWAWKE
Transition BMX
7th - 8 3rd 3rd 2nd
AB6 RED DEER BMX AB Matthew PIDHIRNEY - 13 4th 5th 4th
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL (24IM) - 14 5th 4th 5th

30+ Novice Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 OKOTOKS BMX AB Paul KROON
Concept Electric Ltd
1 8 4th 3rd 1st
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL 2 9 3rd 4th 2nd
AB5 AIRDRIE BMX AB Brent DUNCANSON
Shaklee Performance
3 9 1st 1st 7th
323 OKOTOKS BMX AB Shane BERARDUCCI
Artifex Construction
4 12 2nd 7th 3rd
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL 5 12 6th 2nd 4th
412 EDMONTON BMX AB Augi MOTA
Velocity Cycle
6 15 5th 5th 5th
725 AIRDRIE BMX AB Karl AIREY
Ascent Cycle
7 19 7th 6th 6th

30+ Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
326 ST. ALBERT BMX AB Garth HEBERT
Shaklee
1 3 1st 1st 1st
N8 AIRDRIE BMX AB James ASH (30+IM)
Elite Training Source
2 6 2nd 2nd 2nd
N2 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
FLEXAHOPPER GHP
3 9 3rd 3rd 3rd
N5 EDMONTON BMX AB Shawn LOEWEN
Velocity Cycle
4 14 4th 6th 4th
N6 EDMONTON BMX AB Kieran ARDS
Park Cycle Racing
5 16 7th 4th 5th
716 OKOTOKS BMX AB Karl JONAS (29IM) 6 16 5th 5th 6th
531 LETHBRIDGE BMX AB Kevin NEUMAN
Ascent Cycle
7 20 6th 7th 7th

Cruiser Junior Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 RED DEER BMX AB Timothy PRATT 1 3 1st 1st 1st
907 AIRDRIE BMX AB Cody BASIUK 2 6 2nd 2nd 2nd
C1 CALGARY BMX AB Makara MARTIN (EFM)
B&P Cycle/Ride Factory
3 9 3rd 3rd 3rd
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL (EFM) 4 12 4th 4th 4th
831 CALGARY BMX AB Bryan BULLIVANT
B & P Cycle
5 15 5th 5th 5th

Cruiser Elite Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
217 CALGARY BMX AB Jeffrey JACOBSEN 1 3 1st 1st 1st
462 CALGARY BMX AB Trent BATCHELOR 2 7 3rd 2nd 2nd
927 EDMONTON BMX AB Neil FLUET
Velocity
3 8 2nd 3rd 3rd

Cruiser 10 to 12 Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
222 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert and Macs
1 3 1st 1st 1st
AB3 AIRDRIE BMX AB Zachary CROFT 2 8 2nd 4th 2nd
N7 EDMONTON BMX AB Raine BROST
Velocity Cycle
3 8 3rd 2nd 3rd
120 EDMONTON BMX AB Dexter GOURLAY
Park Cycle
4 11 4th 3rd 4th
AB5 EDMONTON BMX AB Mackenzine MOTA
Velocity Cycle
5 15 5th 5th 5th
AB2 EDMONTON BMX AB Ethan BROST (9CM) 6 19 7th 6th 6th
917 OKOTOKS BMX AB Benjamin NELSON
Ride factory / Advanced Cycle
7 ## 6th CR:9 DNS

Cruiser 13 and 14 Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3X RED DEER BMX AB James SEKORA 1 3 1st 1st 1st
N1 RED DEER BMX AB Cody PRATT 2 6 2nd 2nd 2nd
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL 3 9 3rd 3rd 3rd
AB5 EDMONTON BMX AB Jared COMPAGNON 4 12 4th 4th 4th
306 LETHBRIDGE BMX AB Kirby PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
5 15 5th 5th 5th
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL 6 18 6th 6th 6th
6 CALGARY BMX AB Brodie KERFOOT
B & P cycle calgary
7 22 7th 8th 7th
N01 EDMONTON BMX AB Heather STINSON (15-16FC)
Velocity Cycle
8 23 8th 7th 8th

Cruiser 17 to 29 Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 EDMONTON BMX AB Ryan STEWART
Park Cycle
1 3 1st 1st 1st
N8 ST. ALBERT BMX AB Tanor MILLIGAN (15-16MC)
Alberta Crupi
2 6 2nd 2nd 2nd
818 LETHBRIDGE BMX AB Lance PHILLIPS (15-16MC)
Phillips Excavating Ltd.
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 35 to 39 Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
807 AIRDRIE BMX AB Jon OCHITWA 1 4 1st 2nd 1st
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL (30-34MC) 2 5 2nd 1st 2nd
N7 EDMONTON BMX AB Augi MOTA
Velocity Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
AB2 EDMONTON BMX AB Aaron NIELD (30-34MC)
3 Sons Welding
4 13 5th 4th 4th
AB7 CALGARY BMX AB Bradley WILSON
Bad Ass Brad
5 14 4th 5th 5th

Cruiser 40 to 44 Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 EDMONTON BMX AB Shawn LOEWEN
Velocity Cycle
1st - 5 1st 2nd 2nd
605 CALGARY BMX AB Greg VAN DER LINDE 2nd - 3 1st 1st 1st
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL 3rd - 8 5th 2nd 1st
224 EDMONTON BMX AB Jeff SCAMMELL
Velocity Cycle
4th - 6 3rd 1st 2nd
5 CALGARY BMX AB Lon KERFOOT
B & P cycle calgary
5th - 8 2nd 3rd 3rd
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL 6th - 10 4th 3rd 3rd
AB6 CALGARY BMX AB James VANDERKUIP 7th - 10 2nd 4th 4th
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL - 12 3rd 4th 5th
12 EDMONTON BMX AB Andrew LADOUCEUR - 13 4th 5th 4th

Cruiser 45 to 49 Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N08 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
FLEXAHOPPER GHP
1 3 1st 1st 1st
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL 2 6 2nd 2nd 2nd
N4 OKOTOKS BMX AB Paul KROON
Concept Electric Ltd
3 11 4th 3rd 4th
N5 EDMONTON BMX AB Malcom STINSON (50+MC) 4 13 5th 5th 3rd
AB04 AIRDRIE BMX AB Brent DUNCANSON
Shaklee Performance
5 13 3rd 4th 6th
AB4 EDMONTON BMX AB Bruce BAILIE
Velocity
6 19 7th 7th 5th
AB3 STONY PLAIN BMX AB George SCHWAWKE
Transition BMX
7 19 6th 6th 7th
023 ST. ALBERT BMX AB James STILES (50+MC) 8 24 8th 8th 8th

Cruiser 35 to 39 Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 LETHBRIDGE BMX AB Deborah PUTTICK
FLEXAHOPPER
1 3 1st 1st 1st
N3 ST. ALBERT BMX AB Nicoline HEBERT
Shaklee
2 6 2nd 2nd 2nd
217 EDMONTON BMX AB Melanie DUBE 3 10 4th 3rd 3rd
XXX INDEPENDENT CAN Moto FILL 4 11 3rd 4th 4th
129 EDMONTON BMX AB Jody MOTA
Velocity Cycle
5 16 5th 5th 6th
N1X RED DEER BMX AB Janice SEKORA (30-34FC) 6 17 6th 6th 5th

Cruiser 45+ Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 OKOTOKS BMX AB Sandra KROON
Concept Electric Ltd
1 4 1st 2nd 1st
AB1 EDMONTON BMX AB Karen BAILIE
Velocity
2 5 2nd 1st 2nd
N2 RED DEER BMX AB Karin WALLAT 3 9 3rd 3rd 3rd

Top of Report