Calgary BMX - Provincial Cup Grands

BMX EVENT MANAGER, Report Created 11/Sep/2010 21:02:34

FULL RESULTS

Total Entries = 443

Total Riders = 407

9 Intermediate Male (17 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 OKOTOKS BMX AB Justin SCOTT 1st 3rd - 5 1st 2nd 2nd
N6 OKOTOKS BMX AB Matthew TAILBY 2nd 1st - 3 1st 1st 1st
10 OKOTOKS BMX AB Jack GALAN 3rd 1st - 8 3rd 3rd 2nd
C1 AIRDRIE BMX AB Zac RYAN
Broken Skin Tatoo
4th 2nd - 7 2nd 2nd 3rd
C3 STONY PLAIN BMX AB Ethan ADAMS 5th 3rd - 4 2nd 1st 1st
707 COCHRANE AB Connor MURPHY 6th 2nd - 8 4th 1st 3rd
106 ST. ALBERT BMX AB Bryce SKISTOD
Amsterdamn Collision
7th 4th - 9 3rd 4th 2nd
11 OKOTOKS BMX AB Kieran SLAPMAN 8th 4th - 10 4th 3rd 3rd
14 OKOTOKS BMX AB Zachary BEAVER
G-Force
5th - 4 1st 2nd 1st
301X EDMONTON BMX AB Steven WEBB
Mud Sweat & Gears
5th - 9 2nd 3rd 4th
018 EDMONTON BMX AB Connor WENSEL 6th - 13 5th 4th 4th
C6 I OKOTOKS BMX AB Thomas FRANK
Advanced Cycle and Exterme Sports
6th - 13 3rd 5th 5th
413 RED DEER BMX AB Kaden GRAHAM - - 14 4th 4th 6th
301 EDMONTON BMX AB Daniel WEBB
Mud Sweat & Gears
- - 15 5th 6th 4th
924 RED DEER BMX AB Owen GREEN - - 15 5th 5th 5th
321 RED DEER BMX AB Ryker KELLY - - 17 6th 6th 5th
AB7 CALGARY BMX AB Reid TOOTH - - ## CR:8 DNS DNS

11 Intermediate Male (16 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 COCHRANE AB Steven SWEET 1st - 3 1st 1st 1st
6 EDMONTON BMX AB Brett DUCHARME
Thermex Metal
2nd - 3 1st 1st 1st
C1I EDMONTON BMX AB Tyler HUPKA
United Cycle Edmonton
3rd - 7 2nd 3rd 2nd
2 AIRDRIE BMX AB Corbin NUNWEILER 4th - 8 1st 3rd 4th
11 EDMONTON BMX AB Jensen MCELHERAN
Park Cycle
5th - 5 2nd 1st 2nd
304 EDMONTON BMX AB Joshua EASTGAARD 6th - 9 3rd 2nd 4th
001 STONY PLAIN BMX AB Damion DINIUS 7th - 10 5th 2nd 3rd
5 MEDICINE HAT BMX AB Alex FORBES
Ridge Spine and Sports - Dustin Laing
8th - 5 2nd 2nd 1st
420 COCHRANE AB Steven SACHKIW
Earls Banff
- 10 3rd 4th 3rd
702 COALHURST BMX AB Jevon SEAFORTH
Multi Trades & Services
- 11 4th 4th 3rd
826 COCHRANE AB Tegan VAN DEN BOSSCHE - 12 6th 4th 2nd
12 AIRDRIE BMX AB Ayden PARAFINA - 13 4th 5th 4th
611 RED DEER BMX AB Jordan BOONE - 13 5th 3rd 5th
15 OKOTOKS BMX AB James JONAS - 15 4th 5th 6th
4 ST. ALBERT BMX AB Colton SAMUELSON - 15 3rd 6th 6th
18 EDMONTON BMX AB Jared PERRY
Velocity
- 16 5th 6th 5th

Junior Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
55 AIRDRIE BMX AB Simon MEILI
Supercross
1st - 3 1st 1st 1st
43 AIRDRIE BMX AB Brandon KERIK
Alter Air,Camp Cools,Grandparents
2nd - 5 2nd 2nd 1st
N8 STONY PLAIN BMX AB Mitchell WARKEN 3rd - 9 4th 3rd 2nd
N4 RED DEER BMX AB Timothy PRATT
Camp Cools
4th - 8 1st 5th 2nd
C5 CALGARY BMX AB David HILL 5th - 9 2nd 3rd 4th
715 AIRDRIE BMX AB Andrew JONES 6th - 9 4th 2nd 3rd
C04 CALGARY BMX AB Adam BOURNS
Crupi
7th - 9 3rd 1st 5th
C8 CALGARY BMX AB Louis CHARTRAIN
B&P Cycle
8th - 10 3rd 4th 3rd
228 MEDICINE HAT BMX AB Justin IRVING - 14 5th 5th 4th
322 LETHBRIDGE BMX AB Cam LAVORATO
Bert and Macs
- 14 5th 4th 5th

Elite Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
177 CALGARY BMX AB Patrick LEBEL
Answer/ Oakley
1st - 3 1st 1st 1st
N6 MEDICINE HAT BMX AB Sam LEUCK 2nd - 4 1st 2nd 1st
611 MEDICINE HAT BMX AB Brandon HETHERINGTON 3rd - 10 4th 4th 2nd
602 OKOTOKS BMX AB Cameron HELM
Alberta Digital Jukebox
4th - 8 2nd 3rd 3rd
326 ST. ALBERT BMX AB Garth HEBERT
Shaklee
5th - 7 3rd 1st 3rd
AB05 EDMONTON BMX AB Ronald TOWNSEND
Velocity
6th - 12 5th 2nd 5th
509 OKOTOKS BMX AB Tyler PAGET 7th - 11 4th 5th 2nd
N7 AIRDRIE BMX AB Dillon SWEENEY
B&P
8th - 9 2nd 3rd 4th
462 CALGARY BMX AB Trent BATCHELOR
Switchstream Racing
- 12 3rd 4th 5th
322 EDMONTON BMX AB Nick BAILIE
Velocity Riverside Honda
- 14 5th 5th 4th

6 Novice Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 STONY PLAIN BMX AB Owen STEINKE
Total Modular Solutions
1st - 6 2nd 3rd 1st
201 EDMONTON BMX AB Mathiue DUCHARME
Thermax Metal
2nd - 4 1st 1st 2nd
C3N LETHBRIDGE BMX AB Troy PUTTICK 3rd - 11 4th 4th 3rd
205 AIRDRIE BMX AB Tyler RYAN
Human Kanvas Tattoo
4th - 5 3rd 1st 1st
N4 OKOTOKS BMX AB Jacob BERARDUCCI 5th - 8 2nd 2nd 4th
C4N ST. ALBERT BMX AB Andrew PARIE
SONZ MOTORS
6th - 10 5th 3rd 2nd
AB4 CALGARY BMX AB Kadin SCHINDLER CR - 10 1st 2nd CR:7
406 EDMONTON BMX AB Evan ERICKSON - 11 3rd 5th 3rd
511 MEDICINE HAT BMX AB Cody HERTER
Dirty Deeds
- 12 4th 4th 4th

7 Novice Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 RED DEER BMX AB William WELIKOKLAD
CRUPI/HOME BUILDING CENTRE
1st - 3 1st 1st 1st
326 RED DEER BMX AB Zander KELLY 2nd - 4 1st 1st 2nd
87 CALGARY BMX AB Cole WEINMEYER 3rd - 9 3rd 3rd 3rd
3 OKOTOKS BMX AB Joden WATSON 4th - 6 2nd 3rd 1st
N7 AIRDRIE BMX AB Nicholas NORTHWOOD 5th - 7 2nd 2nd 3rd
821X EDMONTON BMX AB Duncan NIELD
3 Sons Welding
6th - 13 5th 4th 4th
007 CALGARY BMX AB Rigel PADUA
Insite Design Group Inc.
DNF - 13 4th 5th 4th
124 OKOTOKS BMX AB Joshua ARMITAGE CR - 10 6th 2nd 2nd
523 MEDICINE HAT BMX AB Ethan REUER - 13 3rd 5th 5th
711 EDMONTON BMX AB Ryley FERGUSSON - 14 4th 4th 6th
821 EDMONTON BMX AB Kieran NIELD
3 Sons Welding
- 19 5th 6th CR:8
529 CALGARY BMX AB Spencer TOOTH - ## CR:8 DNS DNS

7 Intermediate Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
C1I ST. ALBERT BMX AB Tanner PARIE
SONZ MOTORS
1st - 3 1st 1st 1st
N3 OKOTOKS BMX AB Rylan SLAPMAN 2nd - 5 2nd 2nd 1st
C2 OKOTOKS BMX AB Colten PARTRIDGE-RICHTER 3rd - 7 3rd 2nd 2nd
728 RED DEER BMX AB Kaden CORRIGAN 4th - 11 5th 3rd 3rd
AB4 RED DEER BMX AB Nicholas CYMBAIUK 5th - 9 2nd 3rd 4th
N4 AIRDRIE BMX AB Tyler SMITH 6th - 9 1st 4th 4th
AB04 AIRDRIE BMX AB Bryant PARAFINA 7th - 12 4th 5th 3rd
131 RED DEER BMX AB Ty REDBEAR 8th - 7 4th 1st 2nd
N8 STONY PLAIN BMX AB Xander HAWES - 12 3rd 4th 5th
317 EDMONTON BMX AB Tej NELSON - 15 5th 5th 5th

8 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
116 OKOTOKS BMX AB Nicholas BERARDUCCI 1st - 4 2nd 1st 1st
118 AIRDRIE BMX AB Carson DONOVAN 2nd - 4 1st 2nd 1st
AB6 CALGARY BMX AB Nikolas SCHINDLER 3rd - 8 3rd 2nd 3rd
305 CALGARY BMX AB Caleb GILBERT 4th - 10 2nd 4th 4th
120X CALGARY BMX AB Teagan SCHOFIELD 5th - 11 3rd 3rd 5th
406 OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK
Rollfab Industries
6th - 9 4th 3rd 2nd
N8 RED DEER BMX AB Evan STAHL 7th - 4 1st 1st 2nd
120 OKOTOKS BMX AB Wesley WIENS - 12 4th 4th 4th
AB7 COCHRANE AB Konner VAN DEN BOSSCHE - 13 5th DNF:5 3rd

9 Novice Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
3 ST. ALBERT BMX AB Joel THIBAULT 1st - 4 1st 1st 2nd
122 OKOTOKS BMX AB Matteo BREGLIANO 2nd - 4 1st 2nd 1st
828 STONY PLAIN BMX AB Foster DINIUS 3rd - 4 2nd 1st 1st
505 OKOTOKS BMX AB Jordan ROCHELEAU 4th - 9 3rd 3rd 3rd
105 EDMONTON BMX AB Stian GLEDDIE 5th - 8 3rd 3rd 2nd
801 AIRDRIE BMX AB Dylan HUMPHRIES 6th - 10 2nd 2nd 6th
6 RED DEER BMX AB Matthew MARSHALL 7th - 12 4th 4th 4th
118 CALGARY BMX AB Griffin KLAPAK 8th - 13 5th 5th 3rd
002X RED DEER BMX AB Sam BECK - 13 4th 5th 4th
018 OKOTOKS BMX AB Jacob WONG - 14 5th 4th 5th
002 RED DEER BMX AB Ben BECK - 17 6th 6th 5th
115 EDMONTON BMX AB Logan KELLY - 18 6th 6th 6th

10 Novice Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
16 CALGARY BMX AB Nathan MUIR 1st - 4 1st 2nd 1st
223 CALGARY BMX AB Jordan LEE 2nd - 9 2nd DNF:6 1st
C2N AIRDRIE BMX AB Kodiak SMITH-AVENDANO 3rd - 4 1st 1st 2nd
C1N CALGARY BMX AB Caleb GRAHAM 4th - 9 3rd 3rd 3rd
124 CALGARY BMX AB Timothy GILBERT 5th - 9 3rd 4th 2nd
112 AIRDRIE BMX AB Devon GILES 6th - 9 4th 1st 4th
130 AIRDRIE BMX AB Chase VANDENHOVEN
Shaklee Performance
7th - 10 2nd 5th 3rd
222 EDMONTON BMX AB Ethan NIELD
3 Sons Welding
8th - 10 4th 2nd 4th
811 OKOTOKS BMX AB Noah CLAYTON - 13 5th 3rd 5th
907 EDMONTON BMX AB Ethan WORKUN
Atomic Improv
- 14 5th 4th 5th
212 RED DEER BMX AB Ethan DOCHSTADER - 17 6th 5th 6th

10 Intermediate Male (16 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Kurtis DONOVAN 1st - 3 1st 1st 1st
229 CALGARY BMX AB Maximus GIANGUALANO 2nd - 8 1st 1st 6th
N4 EDMONTON BMX AB Mackenzie MOTA
Velocity
3rd - 8 3rd 2nd 3rd
N6 RED DEER BMX AB Jack SNAPE
Heritage Brick & Tile
4th - 8 3rd 3rd 2nd
5 EDMONTON BMX AB Connor SCAMMELL
Velocity
5th - 12 4th 4th 4th
322 OKOTOKS BMX AB Jacob THIBODEAU 6th - 6 2nd 2nd 2nd
C1I OKOTOKS BMX AB Liam THIBODEAU
Independant Battery
7th - 6 2nd 3rd 1st
83 CALGARY BMX AB Robbie KUHNLEIN CR - 14 6th 5th 3rd
N8 RED DEER BMX AB Dakota LUTE - 16 4th 4th 8th
908 COALHURST BMX AB Caden SEAFORTH
Multi Trades and Services
- 17 5th 8th 4th
9 STONY PLAIN BMX AB Ethan STEINKE
Total Modular Solutions
- 17 6th 6th 5th
116 OKOTOKS BMX AB Owen WIENS - 17 5th 5th 7th
705 OKOTOKS BMX AB Jacob FUNK - 19 7th 7th 5th
13 EDMONTON BMX AB Carter LADOUCEUR - 21 7th 7th 7th
808 EDMONTON BMX AB Keenan WEBSTER
Atomic Improv
- 22 8th 8th 6th
909 RED DEER BMX AB Kallen VICKERY - ## 8th CR:10 DNS

11 Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 ST. ALBERT BMX AB Ethan BURGER
Xtreme Wear and Tear
1st - 3 1st 1st 1st
N4 STONY PLAIN BMX AB Levi SATERMO
Redline
2nd - 5 2nd 2nd 1st
N3 STONY PLAIN BMX AB Luke HAGGART 3rd - 4 1st 1st 2nd
N8 OKOTOKS BMX AB Colton KROON
Concept Electric
4th - 9 4th 3rd 2nd
308 EDMONTON BMX AB Mitchell WEBB
Velocity Cycle
5th - 9 3rd 2nd 4th
N5 AIRDRIE BMX AB Jacob DUNCANSON
Shaklee Performance
6th - 9 3rd 3rd 3rd
C3 CALGARY BMX AB Brayden WASYLIW 7th - 10 2nd 5th 3rd
AB5 EDMONTON BMX AB Raine BROST
Velocity
- 12 4th 4th 4th
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert and Macs
- 14 5th 4th 5th

12 Intermediate Male (15 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
7 COCHRANE AB Noah MAISONNEUVE
Home Smarts Consulting and Contracting
1st - 3 1st 1st 1st
C2I AIRDRIE BMX AB Kyle PAULSON 2nd - 10 3rd 3rd 4th
C4 I OKOTOKS BMX AB Nicholas FRANK
Advanced Cycle and Extreme Sports
3rd - 11 3rd 3rd 5th
C1I STONY PLAIN BMX AB Tristyn SICHKARYK
North American Diesel Performance
4th - 4 2nd 1st 1st
8 OKOTOKS BMX AB Kody FERRIS 5th - 5 1st 2nd 2nd
504 OKOTOKS BMX AB Cody KNAPPE 6th - 11 4th 4th 3rd
3 AIRDRIE BMX AB Trystan HALL 7th - 6 2nd 2nd 2nd
6 RED DEER BMX AB Kayd RIGUIDEL DNF - 13 4th 6th 3rd
516 LETHBRIDGE BMX AB Tyler ENNS
Need a Ride Used Cars
- 14 5th 5th 4th
9 RED DEER BMX AB Coleman KOMULA - 16 6th 4th 6th
5 CALGARY BMX AB Brodie KERFOOT
B&P Cycle
- 17 5th 7th 5th
022 EDMONTON BMX AB Logan LADOUCEUR
Mud Swear & Gears
- 18 6th 5th 7th
410 LETHBRIDGE BMX AB Kenton GRETZINGER - 21 7th 6th 8th
12 EDMONTON BMX AB Caleb HICKMORE - 24 7th 8th CR:9
616 ST. ALBERT BMX AB Corbin HALLIDAY - ## CR:10 DNS DNS

12 Expert Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 RED DEER BMX AB Cody PRATT
Camp Cools
1st - 3 1st 1st 1st
N5 STONY PLAIN BMX AB Deven KAWA
Redline
2nd - 7 2nd 2nd 3rd
AB8 OKOTOKS BMX AB Cole WILSON
Answer
3rd - 4 1st 1st 2nd
AB2 ST. ALBERT BMX AB Garrett HEBERT
Shaklee
4th - 11 4th 3rd 4th
C7 LETHBRIDGE BMX AB Kirby PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
5th - 8 2nd 2nd 4th
C4 STONY PLAIN BMX AB Bailey SPROXTON
United Cycle/Redline
6th - 8 3rd 3rd 2nd
C5 AIRDRIE BMX AB River PEACOCK 7th - 10 4th 5th 1st
C6 CALGARY BMX AB Carter PASTUSZKO
Advanced Cycle/Sunridge Nissan
8th - 12 3rd 4th 5th
AB5 STONY PLAIN BMX AB Cordin STEINKE
Total Modular Solutions
- 13 5th 5th 3rd
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Blake KEMPENAAR
Shaklee Performance
- 14 5th 4th 5th

13 Intermediate Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
C1I OKOTOKS BMX AB Alexander THIBODEAU
Independant Battery
1st - 4 1st 2nd 1st
6 EDMONTON BMX AB Jonathon LEMANSKI
United Cycle
2nd - 5 1st 1st 3rd
3 EDMONTON BMX AB Brian JOHNSON 3rd - 4 2nd 1st 1st
7 EDMONTON BMX AB Jake HAZLETT
United Cycle
4th - 11 7th 2nd 2nd
9 EDMONTON BMX AB Liam HOBBS
United Cycle
5th - 12 4th 3rd 5th
615 CALGARY BMX AB Mitchell HILL 6th - 10 3rd 3rd 4th
727 COCHRANE AB Nicholas GODRI 7th - 11 4th 4th 3rd
325 EDMONTON BMX AB Alex ANTAL
United Cycle
8th - 12 2nd 4th DNF:6
10 AIRDRIE BMX AB Daniel ARANAS - 13 5th 6th 2nd
703 MEDICINE HAT BMX AB Lance TESSIER
The Gutter Factory
- 13 3rd 5th 5th
929 OKOTOKS BMX AB Chase MCALISTER
Rollfab Industries
- 15 6th 5th 4th
812 RED DEER BMX AB Michael POPOWICH - 18 5th 7th 6th
219 LETHBRIDGE BMX AB Tristan MCLENNAN - 19 6th 6th 7th

13 Expert Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Chase KELLN
Shaklee
1st - 3 1st 1st 1st
N2 STONY PLAIN BMX AB Kiran KAWA
Redline
2nd - 4 1st 1st 2nd
N5 LETHBRIDGE BMX AB Kylar VAN EE
Bert & Macs
3rd - 7 2nd 3rd 2nd
N3 ST. ALBERT BMX AB Aidan BURGER
Xtreme Wear and Tear
4th - 10 3rd 4th 3rd
N7 COCHRANE AB Taylor OTTERSON
CBO Design
5th - 9 3rd 2nd 4th
C3 CALGARY BMX AB Evan MOTTERSHEAD 6th - 9 5th 3rd 1st
AB8 AIRDRIE BMX AB Ben CROFT
B&P Cycle
7th - 11 4th 4th 3rd
N6 RED DEER BMX AB James SEKORA
Millerdale Pharmacy/Brabowski Mechanical
8th - 9 2nd 2nd 5th
C5 MEDICINE HAT BMX AB Chris HAWES - 16 6th 6th 4th
C4 LETHBRIDGE BMX AB Damian MATHEWS - 16 5th 5th 6th
C6 MEDICINE HAT BMX AB Brandon LACHAPELLE - 17 7th 5th 5th
610 RED DEER BMX AB Chase HARRISON
Crupi
- 17 4th 6th 7th
10 EDMONTON BMX AB Jared COMPAGNON
Velocity
- 19 6th 7th 6th

14 Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N7 Club Unknown ? Tyson WHITE 1st - 5 3rd 1st 1st
N3 AIRDRIE BMX AB Tanner VANDENHOVEN
Shaklee Performance
2nd - 8 4th 2nd 2nd
N5 EDMONTON BMX AB Ray FENWICK
Mud Sweat & Gears
3rd - 8 5th 1st 2nd
AB8 AIRDRIE BMX AB Jayme JOHNSON
Shaklee
4th - 4 1st 2nd 1st
220 STONY PLAIN BMX AB Lucas BEYER
Redline/United Cycle
5th - 8 2nd 3rd 3rd
C3 OKOTOKS BMX AB Keegan GRASZA
Alberta Provincial Team
6th - 9 2nd 4th 3rd
C2 EDMONTON BMX AB John MCCANN
Velocity
7th - 8 1st 3rd 4th
AB4 ST. ALBERT BMX AB Sean PEACOCK - 12 3rd 5th 4th
C4 STONY PLAIN BMX AB Jared SPROXTON
United Cycle/Redline
- 13 4th 4th 5th

Cruiser 40 to 44 Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
Flexahopper GHP 661 Lipz
1st - 4 1st 2nd 1st
N5 EDMONTON BMX AB Shawn LOEWEN
Velocity Cycle
2nd - 4 2nd 1st 1st
N3 COCHRANE AB Brian OTTERSON 3rd - 7 3rd 1st 3rd
N4 RED DEER BMX AB Dean BEST 4th - 6 1st 3rd 2nd
3 CALGARY BMX AB Lon KERFOOT
B&P Cycle
5th - 9 2nd 2nd 5th
AB4 OKOTOKS BMX AB James VANDERKUIP 6th - 12 4th 4th 4th
AB04 INDEPENDENT CAN Mark ROBERTS 7th - 12 5th 3rd 4th
711 AIRDRIE BMX AB Brent DUNCANSON
Shaklee Performance
8th - 11 3rd 5th 3rd
826 OKOTOKS BMX AB Kevin CLAYTON - 13 5th 6th 2nd
327 EDMONTON BMX AB Andrew LADOUCEUR
Mud Sweat & Gears
- 16 6th 4th 6th
425 OKOTOKS BMX AB Conrad KARDASH
CCR Creative Renovations
- 17 7th 5th 5th
716 ST. ALBERT BMX AB Ralph FERGUSSON - 17 4th 7th 6th
827 OKOTOKS BMX AB Troy KOCH - 20 7th 6th 7th
128 EDMONTON BMX AB Kevin KELLY - 20 6th 7th 7th

Junior Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 MEDICINE HAT BMX AB Chelsea KINGSTON
AXO
1 3 1st 1st 1st
N7 CALGARY BMX AB Meaghan SCHOFIELD 2 7 2nd 3rd 2nd
N6 OKOTOKS BMX AB Shayla MYSEK
Rollfab Industries
3 8 3rd 2nd 3rd
22 OKOTOKS BMX AB Kaylee JACOBSEN
Alberta Crupi
4 12 4th 4th 4th

Elite Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
29 AIRDRIE BMX AB Kaila SWEENEY
Supercross BMX
1 3 1st 1st 1st
C3 CALGARY BMX AB Makara MARTIN
B&P Cycle
2 7 2nd 3rd 2nd
101 RED DEER BMX AB Abby GRAALMAN
Staats Factory
3 8 3rd 2nd 3rd
830 AIRDRIE BMX AB Wendy VANDENHOVEN
Shaklee Performance
4 13 4th 5th 4th
666 CALGARY BMX AB Michilla NEGENMAN
Redline
5 14 5th 4th 5th
305 CALGARY BMX AB Megan FREW
Bowcycle/Wrex
6 18 6th 6th 6th
N11 INDEPENDENT CAN Lori SMITH
The Bike Doctor
7 21 7th 7th 7th

6 Novice Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 EDMONTON BMX AB Amber HUPKA
United Cycle Edmonton
1 3 1st 1st 1st
N6 OKOTOKS BMX AB Jorianna MCALISTER
Rollfab Industries
2 6 2nd 2nd 2nd
N7 RED DEER BMX AB Halle GRAHAM 3 9 3rd 3rd 3rd
206 OKOTOKS BMX AB Autumn COSTALL 4 13 5th 4th 4th
423 OKOTOKS BMX AB Hannah WONG 5 14 4th 5th 5th
313 OKOTOKS BMX AB Aurora ROCHELEAU (BW5.N) 6 18 6th 6th 6th

8 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Taylor SABISTON (BW7.E) 1 4 2nd 1st 1st
N3 EDMONTON BMX AB Abbie MOTA
Velocity
2 6 1st 2nd 3rd
N2 CALGARY BMX AB Mia BIERD (BW7.N) 3 8 3rd 3rd 2nd

9 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 OKOTOKS BMX AB Jordan KNAPPE 1 3 1st 1st 1st
119 COCHRANE AB Kathryn SACHKIW
Earls Banff
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 MEDICINE HAT BMX AB Karol-Ann BROOKS 3 9 3rd 3rd 3rd

10 Novice Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
226 LETHBRIDGE BMX AB Aurelia GRETZINGER 1 3 1st 1st 1st
024 ST. ALBERT BMX AB Josie PUSCH
Hardcorps Bootcamp Inc
2 7 2nd 2nd 3rd
3 AIRDRIE BMX AB Mackenzie ARANAS 3 8 3rd 3rd 2nd
318 LETHBRIDGE BMX AB Hannah VANDERHULST 4 12 4th 4th 4th
N6 AIRDRIE BMX AB Breanna O'HARA
Shaklee
5 16 6th 5th 5th
020 RED DEER BMX AB Dylan MCNAMRA 6 19 5th 6th CR:8

10 Expert Female (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 ST. ALBERT BMX AB Avriana HEBERT
Shaklee
1 3 1st 1st 1st
N2 AIRDRIE BMX AB Kyla KELLN
Shaklee
2 6 2nd 2nd 2nd
N3 STONY PLAIN BMX AB Jensen SPROXTON
United Cycle/Redline
3 9 3rd 3rd 3rd
N3X OKOTOKS BMX AB Tatum WILSON (BW9.E)
Answer
4 16 DNF:8 4th 4th
N7 LETHBRIDGE BMX AB Kendra ENNS
Need a Ride Auto Sales
5 16 5th 5th 6th
N5 COCHRANE AB Emily LUCIER 6 17 4th 6th 7th
N4 STONY PLAIN BMX AB Jaya KAWA
Redline
7 20 DNF:8 7th 5th
N5X EDMONTON BMX AB Hailey HOBBS (BW9.E)
United Cycle
8 22 6th 8th 8th

11 Novice Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 RED DEER BMX AB Sarah STAHL 1 3 1st 1st 1st
411 CALGARY BMX AB Jackie KLAPAK 2 6 2nd 2nd 2nd
AB7 OKOTOKS BMX AB Brittany BEAVER
G-Force
3 10 3rd 3rd 4th
N5 COALHURST BMX AB Jordan JENSEN 4 14 DNF:7 4th 3rd
214 OKOTOKS BMX AB Mckayla ROCHELEAU 5 16 4th DNF:7 5th
AB5 COCHRANE AB Lahra GODRI 6 17 6th 5th 6th
322 MEDICINE HAT BMX AB Deidre HIEBERT 7 18 5th 6th 7th

11 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 ST. ALBERT BMX AB Cayleigh VANSTAALDUINEN 1 4 1st 2nd 1st
N2 ST. ALBERT BMX AB Alexie PUSCH
Hardcorps Bootcamp Team Alberta
2 5 2nd 1st 2nd
N4 LETHBRIDGE BMX AB Jessalyn PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
3 9 3rd 3rd 3rd

12 Expert Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 OKOTOKS BMX AB Brianne VANDERKUIP 1 4 1st 1st 2nd
N4 LETHBRIDGE BMX AB Kiana VAN EE
Bert & Macs
2 8 3rd 2nd 3rd
N3 STONY PLAIN BMX AB Nicole SCHILLING
Velocity Cycle
3 9 2nd 6th 1st
N5 OKOTOKS BMX AB Nicole TAILBY 4 11 4th 3rd 4th
N6 ST. ALBERT BMX AB Meg VICKERY
Mud, Sweat & Gears
5 14 5th 4th 5th
728 RED DEER BMX AB Chantel GAGNON (BW12.N)
Ace of Hearts
6 19 6th 5th CR:8

14 Expert Female (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 AIRDRIE BMX AB Christina ULRICH
Shaklee Performance
1 4 1st 2nd 1st
N1X AIRDRIE BMX AB Daina TUCHSCHERER (BW13.E)
Crupi Alberta
2 5 2nd 1st 2nd
N3 EDMONTON BMX AB Heather STINSON
Velocity
3 12 4th 5th 3rd
N1 AIRDRIE BMX AB Caitlyn DUNCANSON
Shaklee Performance
4 13 3rd 3rd 7th
AB4 EDMONTON BMX AB Shelby SCAMMELL
Velocity
5 16 5th 7th 4th
AB2 OKOTOKS BMX AB Paige WILSON (BW13.E)
Answer
6 18 6th 4th 8th
C2 STONY PLAIN BMX AB Julia BURGESS 7 19 7th 6th 6th
N5 MEDICINE HAT BMX AB Yvonne KINGSTON
AXO
8 23 DNF:8 CR:10 5th

15 Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 RED DEER BMX AB Jordin RIGUIDEL 1 3 1st 1st 1st
AB2 MEDICINE HAT BMX AB Stephanie HOOD 2 6 2nd 2nd 2nd
309 CALGARY BMX AB Karlie BULLIVANT (BW15.N)
B&P Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
C1 CALGARY BMX AB Michaela WASYLIW 4 12 4th 4th 4th

17 & Over Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Rachelle HAIGHT
Elite Training Source
1 3 1st 1st 1st
N2 LETHBRIDGE BMX AB Lindsay HARRINGTON 2 6 2nd 2nd 2nd
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Jennifer HARRINGTON 3 9 3rd 3rd 3rd

5 and Under Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
301 OKOTOKS BMX AB Teagan SLAPMAN 1 3 1st 1st 1st
124 EDMONTON BMX AB Jacob DUBE 2 7 2nd 2nd 3rd
906 RED DEER BMX AB Jack WELIKOKLAD
HOME BUILDING CENTRE
3 8 3rd 3rd 2nd

5 and Under Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 STONY PLAIN BMX AB Logan WEBB 1 5 3rd 1st 1st
N5 OKOTOKS BMX AB Joey HUBER
Advanced Cycle
2 6 1st 3rd 2nd
N7 STONY PLAIN BMX AB Brock HAWES 3 7 2nd 2nd 3rd

10 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 AIRDRIE BMX AB Zach CROFT
B&P Cycle
1 4 1st 2nd 1st
N2 COCHRANE AB Lucas BECKER 2 5 2nd 1st 2nd
N3 ST. ALBERT BMX AB Cory SKISTOD
ADG Kaban Sewer Drain
3 9 3rd 3rd 3rd

30+ Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 OKOTOKS BMX AB Paul KROON
Concept Electric
1 4 1st 1st 2nd
711 AIRDRIE BMX AB Brent DUNCANSON
Shaklee Performance
2 6 3rd 2nd 1st
C3I ST. ALBERT BMX AB Frank VANSTAALDUINEN 3 8 2nd 3rd 3rd

30+ Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
Flexahopper GHP 661 Lipz
1 4 1st 1st 2nd
N5 EDMONTON BMX AB Shawn LOEWEN
Velocity Cycle
2 6 2nd 3rd 1st
N4 RED DEER BMX AB Shawn LEE
Rocky Mtn Bike N Board
3 8 3rd 2nd 3rd
912 CALGARY BMX AB Jorge CARO
No Hype
4 12 4th 4th 4th
C5 EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT (BM25-29.E)
Velocity Cycle
5 15 5th 5th 5th

6 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 STONY PLAIN BMX AB Sebastian WEBB 1 3 1st 1st 1st
N8 OKOTOKS BMX AB Dylan TREMEL
Advanced Cycle & Extreme Sports
2 7 2nd 3rd 2nd
N3 OKOTOKS BMX AB Nolan FARREND 3 10 DNF:5 2nd 3rd
610 STONY PLAIN BMX AB Dawson DINIUS 4 11 3rd 4th 4th
AB5 EDMONTON BMX AB Julien DUBE
Park Cycle
5 14 4th 5th 5th

8 Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 EDMONTON BMX AB Ethan BROST 1 3 1st 1st 1st
815 LETHBRIDGE BMX AB Jarred VANDERHULST 2 6 2nd 2nd 2nd
7 EDMONTON BMX AB Carter WEBSTER
Atomic Improv
3 9 3rd 3rd 3rd
726 EDMONTON BMX AB Taryk JANKE 4 12 4th 4th 4th

15 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 ST. ALBERT BMX AB Calvin MCRAE
Ozone
1 3 1st 1st 1st
N2 EDMONTON BMX AB Tyson BEST
Velocity
2 7 3rd 2nd 2nd
N4 STONY PLAIN BMX AB Tyler SCHILLING
DTN Contracting
3 10 2nd 5th 3rd
AB3 MEDICINE HAT BMX AB Ryley IRVING 4 12 4th 4th 4th
N5 ST. ALBERT BMX AB Tanner MILLIGAN
Crupi/Maaco
5 17 6th 3rd 8th
N3 AIRDRIE BMX AB Justin TUCHSCHERER 6 18 5th 6th 7th
N7 MEDICINE HAT BMX AB Matthew TEEL 7 19 7th 7th 5th
818 LETHBRIDGE BMX AB Lance PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
8 22 8th 8th 6th

16 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 AIRDRIE BMX AB Cody BASIUK 1 3 1st 1st 1st
N7 EDMONTON BMX AB Steven LOEWEN
Velocity
2 8 2nd 4th 2nd
8 EDMONTON BMX AB Robbie TOWNSEND
Velocity
3 10 5th 2nd 3rd
AB7 STONY PLAIN BMX AB Justin SCHWANKE
Mud Sweat & Gears
4 12 3rd 5th 4th
6 EDMONTON BMX AB Cody DECHANEY
Ron Dickson & associates
5 12 4th 3rd 5th
10 ST. ALBERT BMX AB Devon VICKERY
Mud Sweat & Gears
6 18 6th 6th 6th

17 to 24 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 STONY PLAIN BMX AB Jon MILLER 1 4 1st 2nd 1st
N7 ST. ALBERT BMX AB Kyle ROBB 2 7 4th 1st 2nd
N2 EDMONTON BMX AB Ryan STEWART
Park Cycle
3 9 2nd 3rd 4th
N6 ST. ALBERT BMX AB Taylor MILLIGAN
Alberta Crupi
4 12 5th 4th 3rd
106 EDMONTON BMX AB Francois BONJEAN
Velocity
5 15 3rd 7th 5th
109 RED DEER BMX AB Landon FERRIS 6 17 6th 5th 6th
9 INDEPENDENT CAN Karl ROBERTS 7 20 7th 6th 7th

Cruiser Junior Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 RED DEER BMX AB Timothy PRATT
Camp Cools
1 4 1st 1st 2nd
N3 AIRDRIE BMX AB Andrew JONES 2 5 2nd 2nd 1st
N4 LETHBRIDGE BMX AB Cam LAVORATO
Bert and Macs
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser Elite Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 AIRDRIE BMX AB Kaila SWEENEY
Supercross BMX
1 4 1st 1st 2nd
N01 RED DEER BMX AB Abby GRAALMAN
Staats Factory
2 7 3rd 3rd 1st
C1 CALGARY BMX AB Makara MARTIN
B&P Cycle
3 7 2nd 2nd 3rd
305 CALGARY BMX AB Megan FREW
Bowcycle/Wrex
4 12 4th 4th 4th
N1 INDEPENDENT CAN Lori SMITH
The Bike Doctor
5 15 5th 5th 5th

Cruiser Elite Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
177 CALGARY BMX AB Patrick LEBEL
Answer/ Oakley
1 3 1st 1st 1st
227 AIRDRIE BMX AB Dillon SWEENEY
B&P
2 6 2nd 2nd 2nd
N2 EDMONTON BMX AB Ronald TOWNSEND
Velocity
3 10 3rd 4th 3rd
1 CALGARY BMX AB Trent BATCHELOR
Switchstream Racing
4 11 4th 3rd 4th

8 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 COCHRANE AB Peter VERHEYDE
Bow Cycle
1 4 2nd 1st 1st
N5 OKOTOKS BMX AB Tyler BILOTTA
Advancedcycle.ca and Extreme Sports
2 5 1st 2nd 2nd
N7 OKOTOKS BMX AB Brandon HUBER
Advanced Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
N2 OKOTOKS BMX AB Logan COSTALL (BM7.E) 4 12 4th 4th 4th

9 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 EDMONTON BMX AB Parker MCELHERAN
Park Cycle
1 3 1st 1st 1st
N5 OKOTOKS BMX AB Ben NELSON
Advanced cycle and Exterme Sports
2 6 2nd 2nd 2nd
712 OKOTOKS BMX AB Brendan VANDERKUIP 3 9 3rd 3rd 3rd

11 Novice Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
120 EDMONTON BMX AB Dexter GOURLAY
Iron Wing Energy Services
1 3 1st 1st 1st
316 COALHURST BMX AB Garrett EVERSON 2 12 4th 6th 2nd
221 OKOTOKS BMX AB Chandler VANDERHOEK 3 13 8th 2nd 3rd
330 RED DEER BMX AB Spencer KELLY 4 14 2nd 8th 4th
031 MEDICINE HAT BMX AB Jesse HERTER
Dirty Deeds
5 15 3rd 7th 5th
831 EDMONTON BMX AB Dylan FERGUSSON 6 16 7th 3rd 6th
205 EDMONTON BMX AB Daniel KUZZ 7 16 5th 4th 7th
922 COALHURST BMX AB Max BACEDA
Multi Trades
8 19 6th 5th 8th

12 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
325 OKOTOKS BMX AB Hudson PURDY 1 4 1st 2nd 1st
729 AIRDRIE BMX AB Braeden MUTH
B & P Cycle
2 8 3rd 1st 4th
515 OKOTOKS BMX AB Spencer HARREN 3 10 5th 3rd 2nd
4 COCHRANE AB Curtis GAMMON 4 11 2nd 6th 3rd
C1 AIRDRIE BMX AB Konner SMITH-HEIN 5 13 4th 4th 5th
919 ST. ALBERT BMX AB Morgan FERGUSSON 6 17 6th 5th 6th

13 Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 CALGARY BMX AB David VOYEVODA
BRS Financial/Orange Ink
1 4 2nd 1st 1st
503 AIRDRIE BMX AB Tristan NUNWEILER 2 5 1st 2nd 2nd
926 Club Unknown ? Nathan BRYSON 3 9 3rd 3rd 3rd
121 OKOTOKS BMX AB Brock VANDERHOEK 4 12 4th 4th 4th

14 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
029 EDMONTON BMX AB Donovan KUZZ
Park Cycle
1 3 1st 1st 1st
715 COCHRANE AB Cody GAMMON 2 6 2nd 2nd 2nd
223 EDMONTON BMX AB Thomas ARSENAULT 3 9 3rd 3rd 3rd
8 AIRDRIE BMX AB Tyler BELL 4 15 5th 6th 4th
3 COCHRANE AB Noah BEAN 5 15 4th 5th 6th
613 AIRDRIE BMX AB Braden KARISH
Shaklee Performance
6 16 7th 4th 5th
504 OKOTOKS BMX AB Shelby MYSEK
Rollfab Industries
7 20 6th 7th 7th

15 Novice Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
129 COCHRANE AB Murray PERRAULT 1 3 1st 1st 1st
529 COALHURST BMX AB Keenan LUKACS 2 6 2nd 2nd 2nd
207 CALGARY BMX AB Kody PHILLIPS (BM14.N) 3 10 3rd 4th 3rd
C1 AIRDRIE BMX AB Kolbi SMITH-HEIN 4 11 4th 3rd 4th
212 AIRDRIE BMX AB Damien MUTH
B & P Cycle
5 15 5th 5th 5th
620 AIRDRIE BMX AB Zach JONES 6 19 7th 6th 6th
3 RED DEER BMX AB Austin GAGNON (BM14.N)
Ace of Hearts
7 20 6th 7th 7th

15 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
923 OKOTOKS BMX AB Max LAVALLEE 1 5 1st 3rd 1st
509 RED DEER BMX AB Josh SNAPE
Heritage Brick & Tile
2 6 3rd 1st 2nd
4 RED DEER BMX AB Justin MAINVILLE 3 7 2nd 2nd 3rd
6 COALHURST BMX AB Dylan BROWN
No Limits
4 12 4th 4th 4th
7 CALGARY BMX AB Nickolas WILSON
Bad Ass Brad
5 15 5th 5th 5th

16 Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 MEDICINE HAT BMX AB Tyrell GRAHAM 1 3 1st 1st 1st
105 COALHURST BMX AB Rory FILGAS 2 7 2nd 2nd 3rd
225 RED DEER BMX AB Derry VICKERY 3 8 3rd 3rd 2nd

16 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
223 AIRDRIE BMX AB Spencer ROSKO
Shaklee
1 3 1st 1st 1st
C3 RED DEER BMX AB Matthew PIDHIRNEY 2 7 2nd 3rd 2nd
3 EDMONTON BMX AB Robbie FAIST
United Cycle
3 8 3rd 2nd 3rd
5 LETHBRIDGE BMX AB Braydon ENNS
Need a Ride Used Cars
4 12 4th 4th 4th
6 INDEPENDENT CAN Fletcher ROBERTS 5 15 5th 5th 5th

17 to 24 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 ST. ALBERT BMX AB Craig KUNZ 1 4 1st 2nd 1st
N8 CALGARY BMX AB Bryan BULLIVANT
B&P Cycle
2 5 2nd 1st 2nd
716 OKOTOKS BMX AB Karl JONAS (BM17-24.N) 3 9 3rd 3rd 3rd
1 RED DEER BMX AB Rory BRACONNIER (BM17-24.N) 4 12 4th 4th 4th

30+ Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 AIRDRIE BMX AB James ASH
Elite Training source
1 3 1st 1st 1st
802 OKOTOKS BMX AB Ken MCALISTER
Rollfab Industries
2 6 2nd 2nd 2nd
AB1 EDMONTON BMX AB Brad FRICK
Outlaw Ranch Inc.
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 10 to 12 Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 RED DEER BMX AB Cody PRATT
Camp Cools
1 3 1st 1st 1st
N1X EDMONTON BMX AB Heather STINSON (BCSW14)
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
N3 LETHBRIDGE BMX AB Blake KEMPENAAR
Shaklee Performance
3 9 3rd 3rd 3rd
N7 EDMONTON BMX AB Raine BROST
Velocity
4 15 5th 6th 4th
7 CALGARY BMX AB Brodie KERFOOT
B&P Cycle
5 15 6th 4th 5th
AB01 AIRDRIE BMX AB Zach CROFT
B&P Cycle
6 17 4th 7th 6th
N8 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert and Macs
7 19 7th 5th 7th
512 EDMONTON BMX AB Ethan BROST (BCSM12) 8 24 8th 8th 8th

Cruiser 13 and 14 Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 EDMONTON BMX AB John MCCANN
Velocity
1 5 3rd 1st 1st
N5 AIRDRIE BMX AB Ben CROFT
B&P Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
N3 RED DEER BMX AB James SEKORA
Millerdale Pharmacy/Brabowski Mechanical
3 9 1st 4th 4th
N6 RED DEER BMX AB Chase HARRISON
Crupi
4 10 4th 3rd 3rd
AB3 EDMONTON BMX AB Jared COMPAGNON
Velocity
5 15 5th 5th 5th

Cruiser 15 and 16 Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 EDMONTON BMX AB Tyson BEST
Velocity
1 4 1st 1st 2nd
N4 EDMONTON BMX AB Steven LOEWEN
Velocity
2 5 2nd 2nd 1st
AB5 EDMONTON BMX AB Robbie TOWNSEND
Velocity
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 17 to 29 Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 EDMONTON BMX AB Ryan STEWART
Park Cycle
1 3 1st 1st 1st
N3 ST. ALBERT BMX AB Kyle ROBB 2 6 2nd 2nd 2nd
C4 EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT
Velocity Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 35 to 39 Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 RED DEER BMX AB Shawn LEE
Rocky Mtn Bike N Board
1 3 1st 1st 1st
N3 EDMONTON BMX AB Andrew MCELHERAN
Park Cycle
2 8 3rd 2nd 3rd
N1X EDMONTON BMX AB Kieran ARDS (BCSM34)
Park Cycle
3 11 2nd 7th 2nd
N5 AIRDRIE BMX AB Patrick O'HARA
Shaklee Performance
4 12 5th 3rd 4th
N7 EDMONTON BMX AB Augi MOTA
Velocity
5 13 4th 4th 5th
103 EDMONTON BMX AB Aaron NIELD (BCSM34)
3 Sons Welding
6 17 6th 5th 6th
AB5 CALGARY BMX AB Brad WILSON
Bad Ass Brad
7 20 7th 6th 7th

Cruiser 45+ Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 EDMONTON BMX AB Tony FLUET
Velocity
1 3 1st 1st 1st
N2 AIRDRIE BMX AB Will JONES 2 7 2nd 2nd 3rd
N4 OKOTOKS BMX AB Paul KROON
Concept Electric
3 8 3rd 3rd 2nd
AB4 STONY PLAIN BMX AB George SCHWANKE
Mud Sweat & Gears
4 12 4th 4th 4th
N8 ST. ALBERT BMX AB Ross VICKERY
Mud Sweat & Gears
5 16 5th 6th 5th
N5 EDMONTON BMX AB Malcolm STINSON
Worlddoors.com
6 17 6th 5th 6th
AB2 EDMONTON BMX AB Bruce BAILIE
Velocity
7 21 7th 7th 7th
724 OKOTOKS BMX AB Richard THIBODEAU
Independant Battery
8 24 8th 8th DNF:8

Cruiser 35 to 39 Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 LETHBRIDGE BMX AB Deborah PUTTICK
Flexahopper
1 3 1st 1st 1st
N3 ST. ALBERT BMX AB Nicoline HEBERT
Shaklee
2 6 2nd 2nd 2nd
AB2 ST. ALBERT BMX AB Teagon MCRAE (BCSW29) 3 9 3rd 3rd 3rd
109 AIRDRIE BMX AB Leanne HALL 4 12 4th 4th 4th
N1X RED DEER BMX AB Janice SEKORA (BCSW34)
Millerdale Pharmacy/Grabowski Mechanical
5 15 5th 5th 5th

Cruiser 45+ Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 OKOTOKS BMX AB Sandy KROON (BCSW44)
Concept Electric
1 3 1st 1st 1st
217 EDMONTON BMX AB Karen BAILIE 2 6 2nd 2nd 2nd
N2 RED DEER BMX AB Karin WALLAT 3 9 3rd 3rd 3rd