Calgary BMX - Provincial Championships

BMX EVENT MANAGER, Report Created 12/Sep/2010 20:39:48

FULL RESULTS

Total Entries = 407

Total Riders = 370

11 Male (33 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 1/4 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 ST. ALBERT BMX AB Ethan BURGER
Xtreme Wear and Tear
1st 1st 1st - 3 1st 1st 1st
N3 STONY PLAIN BMX AB Luke HAGGART 2nd 2nd 1st - 3 1st 1st 1st
N5 AIRDRIE BMX AB Jacob DUNCANSON
Shaklee Performance
3rd 1st 1st - 4 1st 2nd 1st
N8 OKOTOKS BMX AB Colton KROON
Concept Electric
4th 4th 2nd - 6 1st 3rd 2nd
N4 STONY PLAIN BMX AB Levi SATERMO
Redline
5th 2nd 2nd - 6 3rd 1st 2nd
308 EDMONTON BMX AB Mitchell WEBB
Velocity Cycle
6th 3rd 2nd - 8 2nd 4th 2nd
C1I EDMONTON BMX AB Tyler HUPKA
United Cycle Edmonton
7th 4th 4th - 6 3rd 2nd 1st
AB7 COCHRANE AB Steven SWEET 8th 3rd 1st - 5 2nd 2nd 1st
5 MEDICINE HAT BMX AB Alex FORBES
Ridge Spine and Sports - Dustin Laing
5th 3rd - 7 2nd 3rd 2nd
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert and Macs
5th 3rd - 7 2nd 1st 4th
C3 CALGARY BMX AB Brayden WASYLIW 6th 3rd - 9 4th 2nd 3rd
AB5 EDMONTON BMX AB Raine BROST
Velocity
6th 3rd - 11 2nd 2nd 7th
C2I STONY PLAIN BMX AB Willy SICHKARYK 7th 2nd - 10 4th 3rd 3rd
11 EDMONTON BMX AB Jensen MCELHERAN
Park Cycle
7th 4th - 12 5th 3rd 4th
304 EDMONTON BMX AB Joshua EASTGAARD 8th 4th - 12 5th 5th 2nd
505 LETHBRIDGE BMX AB Kaleb MANN 8th 4th - 13 6th 3rd 4th
6 EDMONTON BMX AB Brett DUCHARME
Thermex Metal
- 5th - 5 1st 1st 3rd
12 AIRDRIE BMX AB Ayden PARAFINA - 5th - 12 3rd 4th 5th
120 EDMONTON BMX AB Dexter GOURLAY
Iron Wing Energy Services
- 5th - 13 3rd 5th 5th
15 OKOTOKS BMX AB James JONAS - 5th - 15 6th 4th 5th
18 EDMONTON BMX AB Jared PERRY
Velocity
- 6th - 12 4th 4th 4th
001 STONY PLAIN BMX AB Damion DINIUS - 6th - 13 5th 5th 3rd
702 COALHURST BMX AB Jevon SEAFORTH
Multi Trades & Services
- 6th - 13 4th 6th 3rd
420 COCHRANE AB Steven SACHKIW
Earls Banff
- 6th - 14 4th 4th DNF:6
4 ST. ALBERT BMX AB Colton SAMUELSON - - - 15 3rd 6th 6th
316 COALHURST BMX AB Garrett EVERSON - - - 16 6th 6th 4th
826 COCHRANE AB Tegan VAN DEN BOSSCHE - - - 16 6th 5th 5th
221 OKOTOKS BMX AB Chandler VANDERHOEK - - - 16 5th 5th DNF:6
205 EDMONTON BMX AB Daniel KUZZ - - - 19 6th 7th 6th
922 COALHURST BMX AB Max BACEDA
Multi Trades
- - - 20 7th 7th 6th
831 EDMONTON BMX AB Dylan FERGUSSON - - - 20 5th 6th CR:9
031 MEDICINE HAT BMX AB Jesse HERTER
Dirty Deeds
- - - ## 7th CR:9 DNS
611 RED DEER BMX AB Jordan BOONE - - - ## CR:9 DNS DNS

9 Male (30 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 CALGARY BMX AB Nate BIERD
Bow Cycle
1st 1st - 3 1st 1st 1st
N2 STONY PLAIN BMX AB Jared HILDEBRANDT
XMB Racing
2nd 1st - 4 2nd 1st 1st
N6 OKOTOKS BMX AB Matthew TAILBY 3rd 3rd - 5 1st 2nd 2nd
AB2 OKOTOKS BMX AB Justin SCOTT 4th 4th - 4 1st 2nd 1st
N7 CALGARY BMX AB Reid TOOTH 5th 3rd - 11 8th 1st 2nd
N5 OKOTOKS BMX AB Ben NELSON
Advanced cycle and Exterme Sports
6th 2nd - 7 1st 3rd 3rd
N4 EDMONTON BMX AB Parker MCELHERAN
Park Cycle
7th 2nd - 5 3rd 1st 1st
14 OKOTOKS BMX AB Zachary BEAVER
G-Force
8th 4th - 11 3rd 4th 4th
10 OKOTOKS BMX AB Jack GALAN 5th - 7 2nd 2nd 3rd
712 OKOTOKS BMX AB Brendan VANDERKUIP 5th - 8 4th 2nd 2nd
11 OKOTOKS BMX AB Kieran SLAPMAN 6th - 8 3rd 3rd 2nd
707 COCHRANE AB Connor MURPHY 6th - 9 2nd 3rd 4th
106 ST. ALBERT BMX AB Bryce SKISTOD
Amsterdamn Collision
7th - 12 5th 4th 3rd
C5 AIRDRIE BMX AB Alexander TYSSEN 7th - 13 4th 5th 4th
301X EDMONTON BMX AB Steven WEBB
Mud Sweat & Gears
8th - 13 2nd 6th 5th
505 OKOTOKS BMX AB Jordan ROCHELEAU 8th - 13 4th 3rd 6th
C6 I OKOTOKS BMX AB Thomas FRANK
Advanced Cycle and Exterme Sports
- - 14 3rd 6th 5th
122 OKOTOKS BMX AB Matteo BREGLIANO - - 14 4th 4th 6th
C3 STONY PLAIN BMX AB Ethan ADAMS - - 15 5th 7th 3rd
018X EDMONTON BMX AB Connor WENSEL - - 15 DNF:6 4th 5th
828 STONY PLAIN BMX AB Foster DINIUS - - 16 5th 7th 4th
301 EDMONTON BMX AB Daniel WEBB
Mud Sweat & Gears
- - 16 5th 6th 5th
321 RED DEER BMX AB Ryker KELLY - - 17 6th 5th 6th
924 RED DEER BMX AB Owen GREEN - - 18 6th 5th 7th
6 RED DEER BMX AB Matthew MARSHALL - - 18 6th 5th DNF:7
105 EDMONTON BMX AB Stian GLEDDIE - - 19 7th 6th 6th
118 CALGARY BMX AB Griffin KLAPAK - - 21 7th 7th 7th
018 OKOTOKS BMX AB Jacob WONG - - 22 7th 7th 8th
115 EDMONTON BMX AB Logan KELLY - - 23 8th 8th 7th
C1 AIRDRIE BMX AB Zac RYAN
Broken Skin Tatoo
- - ## CR:9 DNS DNS

10 Male (26 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Kurtis DONOVAN 1st 1st - 3 1st 1st 1st
AB1 AIRDRIE BMX AB Zach CROFT
B&P Cycle
2nd 1st - 3 1st 1st 1st
229 CALGARY BMX AB Maximus GIANGUALANO 3rd 3rd - 7 4th 1st 2nd
N2 COCHRANE AB Lucas BECKER 4th 2nd - 5 2nd 2nd 1st
N3 ST. ALBERT BMX AB Cory SKISTOD
ADG Kaban Sewer Drain
5th 2nd - 6 3rd 2nd 1st
C1I OKOTOKS BMX AB Liam THIBODEAU
Independant Battery
6th 3rd - 5 2nd 1st 2nd
N4 EDMONTON BMX AB Mackenzie MOTA
Velocity
7th 4th - 9 4th 3rd 2nd
AB6 STONY PLAIN BMX AB Braden ERDMAN 8th 4th - 8 2nd 2nd 4th
AB4 OKOTOKS BMX AB Dryden WEDDERBURN 5th - 9 1st 5th 3rd
5 EDMONTON BMX AB Connor SCAMMELL
Velocity
5th - 9 3rd 2nd 4th
83 CALGARY BMX AB Robbie KUHNLEIN 6th - 9 2nd 3rd 4th
705 OKOTOKS BMX AB Jacob FUNK 6th - 10 3rd 4th 3rd
223 CALGARY BMX AB Jordan LEE 7th - 11 4th 5th 2nd
9 STONY PLAIN BMX AB Ethan STEINKE
Total Modular Solutions
7th - 14 6th 5th 3rd
909 RED DEER BMX AB Kallen VICKERY 8th - 14 7th 4th 3rd
908 COALHURST BMX AB Caden SEAFORTH
Multi Trades and Services
DNS - 14# 6th 3rd 5th
116 OKOTOKS BMX AB Owen WIENS - - 14 5th 4th 5th
322 OKOTOKS BMX AB Jacob THIBODEAU - - 14 5th 3rd 6th
C2N AIRDRIE BMX AB Kodiak SMITH-AVENDANO - - 14 4th 4th 6th
N8 RED DEER BMX AB Dakota LUTE - - 14 1st 6th 7th
C1N CALGARY BMX AB Caleb GRAHAM - - 15 5th 6th 4th
16 CALGARY BMX AB Nathan MUIR - - 15 3rd 7th 5th
13 EDMONTON BMX AB Carter LADOUCEUR - - 16 5th 5th 6th
222 EDMONTON BMX AB Ethan NIELD
3 Sons Welding
- - 17 6th 6th 5th
124 CALGARY BMX AB Timothy GILBERT - - 19 6th 6th 7th
N6 RED DEER BMX AB Jack SNAPE
Heritage Brick & Tile
- - 20 7th 7th 6th

12 Male (25 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 RED DEER BMX AB Cody PRATT
Camp Cools
1st 1st - 4 2nd 1st 1st
N5 STONY PLAIN BMX AB Deven KAWA
Redline
2nd 1st - 4 2nd 1st 1st
C7 LETHBRIDGE BMX AB Kirby PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
3rd 3rd - 5 1st 2nd 2nd
AB8 OKOTOKS BMX AB Cole WILSON
Answer
4th 2nd - 8 6th 1st 1st
AB2 ST. ALBERT BMX AB Garrett HEBERT
Shaklee
5th 2nd - 9 4th 3rd 2nd
C4 STONY PLAIN BMX AB Bailey SPROXTON
United Cycle/Redline
6th 3rd - 11 7th 1st 3rd
7 COCHRANE AB Noah MAISONNEUVE
Home Smarts Consulting and Contracting
7th 4th - 5 1st 2nd 2nd
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Blake KEMPENAAR
Shaklee Performance
8th 4th - 9 5th 3rd 1st
C6 CALGARY BMX AB Carter PASTUSZKO
Advanced Cycle/Sunridge Nissan
5th - 9 1st 4th 4th
C5 AIRDRIE BMX AB River PEACOCK 5th - 11 2nd 3rd 6th
AB5 STONY PLAIN BMX AB Cordin STEINKE
Total Modular Solutions
6th - 7 3rd 2nd 2nd
8 OKOTOKS BMX AB Kody FERRIS 6th - 11 1st 4th 6th
6 RED DEER BMX AB Kayd RIGUIDEL 7th - 8 2nd 2nd 4th
C4 I OKOTOKS BMX AB Nicholas FRANK
Advanced Cycle and Extreme Sports
7th - 12 3rd 4th 5th
516 LETHBRIDGE BMX AB Tyler ENNS
Need a Ride Used Cars
8th - 11 3rd 3rd 5th
9 RED DEER BMX AB Coleman KOMULA 8th - 12 4th 5th 3rd
C1I STONY PLAIN BMX AB Tristyn SICHKARYK
North American Diesel Performance
- - 13 5th 5th 3rd
410 LETHBRIDGE BMX AB Kenton GRETZINGER - - 13 4th 6th 3rd
504 OKOTOKS BMX AB Cody KNAPPE - - 13 4th 4th 5th
515 OKOTOKS BMX AB Spencer HARREN - - 15 6th 5th 4th
022 EDMONTON BMX AB Logan LADOUCEUR
Mud Swear & Gears
- - 15 3rd 6th 6th
C1 AIRDRIE BMX AB Konner SMITH-HEIN - - 16 6th 6th 4th
919 ST. ALBERT BMX AB Morgan FERGUSSON - - 16 5th 6th 5th
4 COCHRANE AB Curtis GAMMON - - 17 5th 5th 7th
616 ST. ALBERT BMX AB Corbin HALLIDAY - - ## CR:8 DNS DNS

7 Male (18 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 OKOTOKS BMX AB Logan COSTALL 1st 1st - 6 1st 1st 4th
N3 OKOTOKS BMX AB Rylan SLAPMAN 2nd 2nd - 5 2nd 2nd 1st
C1I ST. ALBERT BMX AB Tanner PARIE
SONZ MOTORS
3rd 1st - 3 1st 1st 1st
AB4 RED DEER BMX AB Nicholas CYMBAIUK 4th 3rd - 5 1st 2nd 2nd
728 RED DEER BMX AB Kaden CORRIGAN 5th 2nd - 6 3rd 1st 2nd
N5 RED DEER BMX AB William WELIKOKLAD
CRUPI/HOME BUILDING CENTRE
6th 4th - 6 2nd 3rd 1st
AB04 AIRDRIE BMX AB Bryant PARAFINA 7th 3rd - 11 4th 4th 3rd
326 RED DEER BMX AB Zander KELLY 8th 4th - 11 4th 3rd 4th
N6 LETHBRIDGE BMX AB Josh DUBLANKO 5th - 7 2nd 2nd 3rd
N8 STONY PLAIN BMX AB Xander HAWES 5th - 12 5th 4th 3rd
3 OKOTOKS BMX AB Joden WATSON 6th - 8 3rd 3rd 2nd
523 MEDICINE HAT BMX AB Ethan REUER 6th - 11 3rd 4th 4th
007 CALGARY BMX AB Rigel PADUA
Insite Design Group Inc.
- - 15 5th 5th 5th
821X EDMONTON BMX AB Duncan NIELD
3 Sons Welding
- - 15 4th 5th 6th
711 EDMONTON BMX AB Ryley FERGUSSON - - 16 6th 5th 5th
821 EDMONTON BMX AB Kieran NIELD
3 Sons Welding
- - 17 6th 6th 5th
529 CALGARY BMX AB Spencer TOOTH - - ## 5th CR:8 DNS
131 RED DEER BMX AB Ty REDBEAR - - ## CR:8 DNS DNS

13 Male (22 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Chase KELLN
Shaklee
1st 1st - 3 1st 1st 1st
N2 STONY PLAIN BMX AB Kiran KAWA
Redline
2nd 1st - 4 1st 2nd 1st
N5 LETHBRIDGE BMX AB Kylar VAN EE
Bert & Macs
3rd 2nd - 4 1st 1st 2nd
N7 COCHRANE AB Taylor OTTERSON
CBO Design
4th 2nd - 5 2nd 2nd 1st
N3 ST. ALBERT BMX AB Aidan BURGER
Xtreme Wear and Tear
5th 3rd - 5 2nd 1st 2nd
C3 CALGARY BMX AB Evan MOTTERSHEAD 6th 3rd - 8 2nd 3rd 3rd
610 RED DEER BMX AB Chase HARRISON
Crupi
7th 4th - 8 3rd 2nd 3rd
C6 MEDICINE HAT BMX AB Brandon LACHAPELLE 8th 4th - 13 5th 3rd 5th
6 EDMONTON BMX AB Jonathon LEMANSKI
United Cycle
5th - 13 4th 5th 4th
C1I OKOTOKS BMX AB Alexander THIBODEAU
Independant Battery
5th - 15 5th 7th 3rd
10 EDMONTON BMX AB Jared COMPAGNON
Velocity
6th - 16 7th 4th 5th
503 AIRDRIE BMX AB Tristan NUNWEILER 6th - 16 5th 4th 7th
C4 LETHBRIDGE BMX AB Damian MATHEWS 7th - 11 3rd 4th 4th
9 EDMONTON BMX AB Liam HOBBS
United Cycle
7th - 13 3rd 6th 4th
AB8 AIRDRIE BMX AB Ben CROFT
B&P Cycle
8th - 9 4th 3rd 2nd
325 EDMONTON BMX AB Alex ANTAL
United Cycle
8th - 15 4th 5th 6th
727 COCHRANE AB Nicholas GODRI - - 17 6th 6th 5th
703 MEDICINE HAT BMX AB Lance TESSIER
The Gutter Factory
- - 18 7th 5th 6th
219 LETHBRIDGE BMX AB Tristan MCLENNAN - - 20 6th 8th 6th
926 Club Unknown ? Nathan BRYSON - - 21 8th 6th 7th
13 COCHRANE AB Ethan TOPOLNISKY - - 21 7th 7th 7th
121 OKOTOKS BMX AB Brock VANDERHOEK - - 21 6th 7th 8th

14 Male (17 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 AIRDRIE BMX AB Tanner VANDENHOVEN
Shaklee Performance
1st 1st - 7 3rd 2nd 2nd
N5 EDMONTON BMX AB Ray FENWICK
Mud Sweat & Gears
2nd 1st - 4 1st 2nd 1st
N7 Club Unknown ? Tyson WHITE 3rd 2nd - 4 1st 1st 2nd
AB8 AIRDRIE BMX AB Jayme JOHNSON
Shaklee
4th 2nd - 4 2nd 1st 1st
C3 OKOTOKS BMX AB Keegan GRASZA
Alberta Provincial Team
5th 4th - 6 2nd 3rd 1st
715 COCHRANE AB Cody GAMMON 6th 4th - 9 1st 4th 4th
AB4 ST. ALBERT BMX AB Sean PEACOCK 7th 3rd - 8 3rd 1st 4th
101 OKOTOKS BMX AB Brulan KROON
Concept Electric
8th 3rd - 10 4th 3rd 3rd
3X COCHRANE AB Noah BEAN 5th - 10 5th 2nd 3rd
8 AIRDRIE BMX AB Tyler BELL 5th - 12 6th 3rd 3rd
613 AIRDRIE BMX AB Braden KARISH
Shaklee Performance
6th - 12 3rd 5th 4th
223 EDMONTON BMX AB Thomas ARSENAULT DNS - 11# 2nd 4th 5th
029 EDMONTON BMX AB Donovan KUZZ
Park Cycle
- - 13 5th 6th 2nd
C4 STONY PLAIN BMX AB Jared SPROXTON
United Cycle/Redline
- - 14 4th 5th 5th
3 RED DEER BMX AB Austin GAGNON
Ace of Hearts
- - 15 5th 4th 6th
207 CALGARY BMX AB Kody PHILLIPS - - 16 4th 6th 6th
703 LETHBRIDGE BMX AB Logan SIEGL - - ## CR:8 DNS DNS

Cruiser 40 to 44 Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
Flexahopper GHP 661 Lipz
1st - 4 1st 1st 2nd
N3 COCHRANE AB Brian OTTERSON 2nd - 4 2nd 1st 1st
N5 EDMONTON BMX AB Shawn LOEWEN
Velocity Cycle
3rd - 7 1st 2nd 4th
711 AIRDRIE BMX AB Brent DUNCANSON
Shaklee Performance
4th - 9 4th 2nd 3rd
AB04 INDEPENDENT CAN Mark ROBERTS 5th - 8 4th 3rd 1st
AB4 OKOTOKS BMX AB James VANDERKUIP 6th - 8 3rd 3rd 2nd
716 ST. ALBERT BMX AB Ralph FERGUSSON 7th - 9 2nd 4th 3rd
221 ST. ALBERT BMX AB Frank VANSTAALDUINEN 8th - 14 5th 5th 4th
827 OKOTOKS BMX AB Troy KOCH - 14 3rd 5th 6th
425 OKOTOKS BMX AB Conrad KARDASH
CCR Creative Renovations
- 15 6th 4th 5th
327 EDMONTON BMX AB Andrew LADOUCEUR
Mud Sweat & Gears
- 17 5th 7th 5th
128 EDMONTON BMX AB Kevin KELLY - 19 6th 6th 7th
N4 RED DEER BMX AB Dean BEST - ## 7th CR:9 DNS
826 OKOTOKS BMX AB Kevin CLAYTON - ## CR:9 DNS DNS

Junior Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
55 AIRDRIE BMX AB Simon MEILI
Supercross
1st - 3 1st 1st 1st
43 AIRDRIE BMX AB Brandon KERIK
Alter Air,Camp Cools,Grandparents
2nd - 5 1st 2nd 2nd
N8 STONY PLAIN BMX AB Mitchell WARKEN 3rd - 4 2nd 1st 1st
N4 RED DEER BMX AB Timothy PRATT
Camp Cools
4th - 8 2nd 3rd 3rd
715 AIRDRIE BMX AB Andrew JONES 5th - 13 4th 5th 4th
228 MEDICINE HAT BMX AB Justin IRVING 6th - 13 4th 4th 5th
C04 CALGARY BMX AB Adam BOURNS
Crupi
7th - 8 3rd 2nd 3rd
N01 STONY PLAIN BMX AB Colin HILDEBRANDT
XMB Racing
8th - 8 3rd 3rd 2nd
322 LETHBRIDGE BMX AB Cam LAVORATO
Bert and Macs
- 14 5th DNF:5 4th
AB03 AIRDRIE BMX AB Brandon ULRICH
Shaklee Performance
- 14 5th 4th 5th

Elite Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
177 CALGARY BMX AB Patrick LEBEL
Answer/ Oakley
1st - 3 1st 1st 1st
N6 MEDICINE HAT BMX AB Sam LEUCK 2nd - 10 4th 1st 5th
611 MEDICINE HAT BMX AB Brandon HETHERINGTON 3rd - 8 3rd 3rd 2nd
026 CALGARY BMX AB Erick NICOL 4th - 8 1st DNF:5 2nd
462 CALGARY BMX AB Trent BATCHELOR
Switchstream Racing
5th - 8 2nd 2nd 4th
N7 AIRDRIE BMX AB Dillon SWEENEY
B&P
6th - 8 2nd 2nd 4th
AB05 EDMONTON BMX AB Ronald TOWNSEND
Velocity
7th - 9 5th 3rd 1st
322 EDMONTON BMX AB Nick BAILIE
Velocity Riverside Honda
8th - 11 3rd 5th 3rd
509 OKOTOKS BMX AB Tyler PAGET - 12 5th 4th 3rd
326 ST. ALBERT BMX AB Garth HEBERT
Shaklee
- 15 4th 4th CR:7

10 Female (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 ST. ALBERT BMX AB Avriana HEBERT
Shaklee
1st - 3 1st 1st 1st
N2 AIRDRIE BMX AB Kyla KELLN
Shaklee
2nd - 4 1st 2nd 1st
N3 STONY PLAIN BMX AB Jensen SPROXTON
United Cycle/Redline
3rd - 7 2nd 3rd 2nd
N4 STONY PLAIN BMX AB Jaya KAWA
Redline
4th - 7 3rd 1st 3rd
226 LETHBRIDGE BMX AB Aurelia GRETZINGER 5th - 10 3rd 3rd 4th
N7 LETHBRIDGE BMX AB Kendra ENNS
Need a Ride Auto Sales
6th - 7 2nd 2nd 3rd
N5 COCHRANE AB Emily LUCIER 7th - 12 4th 6th 2nd
024 ST. ALBERT BMX AB Josie PUSCH
Hardcorps Bootcamp Inc
8th - 12 4th 4th 4th
318 LETHBRIDGE BMX AB Hannah VANDERHULST - 14 5th 4th 5th
020 RED DEER BMX AB Dylan MCNAMRA - 15 5th 5th 5th
N8 LETHBRIDGE BMX AB Haley SIEGL - ## CR:8 DNS DNS

11 Female (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 ST. ALBERT BMX AB Cayleigh VANSTAALDUINEN 1st - 3 1st 1st 1st
N2 ST. ALBERT BMX AB Alexie PUSCH
Hardcorps Bootcamp Team Alberta
2nd - 4 2nd 1st 1st
N4 LETHBRIDGE BMX AB Jessalyn PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
3rd - 5 1st 2nd 2nd
411 CALGARY BMX AB Jackie KLAPAK 4th - 7 2nd 2nd 3rd
AB7 OKOTOKS BMX AB Brittany BEAVER
G-Force
5th - 10 3rd 3rd 4th
N5 COALHURST BMX AB Jordan JENSEN 6th - 9 4th 3rd 2nd
AB5 COCHRANE AB Lahra GODRI 7th - 12 5th 4th 3rd
214 OKOTOKS BMX AB Mckayla ROCHELEAU - 12 3rd 4th 5th
322 MEDICINE HAT BMX AB Deidre HIEBERT - 13 4th 5th 4th

6 Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 STONY PLAIN BMX AB Sebastian WEBB 1st - 3 1st 1st 1st
N3 OKOTOKS BMX AB Nolan FARREND 2nd - 4 2nd 1st 1st
N8 OKOTOKS BMX AB Dylan TREMEL
Advanced Cycle & Extreme Sports
3rd - 10 5th 2nd 3rd
AB5 EDMONTON BMX AB Julien DUBE
Park Cycle
4th - 8 4th 2nd 2nd
AB3 STONY PLAIN BMX AB Owen STEINKE
Total Modular Solutions
5th - 8 3rd 3rd 2nd
C3N LETHBRIDGE BMX AB Troy PUTTICK 6th - 10 2nd 5th 3rd
C2N OKOTOKS BMX AB Kaiden FLYNN 7th - 9 1st 4th 4th
406 EDMONTON BMX AB Evan ERICKSON 8th - 12 3rd 5th 4th
610 STONY PLAIN BMX AB Dawson DINIUS - 12 4th 3rd 5th
C4N ST. ALBERT BMX AB Andrew PARIE
SONZ MOTORS
- 16 5th 6th 5th
N4 OKOTOKS BMX AB Jacob BERARDUCCI - 16 6th 4th 6th
511 MEDICINE HAT BMX AB Cody HERTER
Dirty Deeds
- 18 6th 6th 6th
201 EDMONTON BMX AB Mathiue DUCHARME
Thermax Metal
- ## DNF:7 CR:9 DNS
205 AIRDRIE BMX AB Tyler RYAN
Human Kanvas Tattoo
- ## CR:9 DNS DNS

8 Male (16 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 OKOTOKS BMX AB Tyler BILOTTA
Advancedcycle.ca and Extreme Sports
1st - 3 1st 1st 1st
N4 COCHRANE AB Peter VERHEYDE
Bow Cycle
2nd - 5 2nd 2nd 1st
N7 OKOTOKS BMX AB Brandon HUBER
Advanced Cycle
3rd - 6 3rd 1st 2nd
118 AIRDRIE BMX AB Carson DONOVAN 4th - 10 1st 2nd 7th
AB6 CALGARY BMX AB Nikolas SCHINDLER 5th - 9 2nd 3rd 4th
120 OKOTOKS BMX AB Wesley WIENS 6th - 11 4th 4th 3rd
305 CALGARY BMX AB Caleb GILBERT 7th - 11 5th 4th 2nd
116 OKOTOKS BMX AB Nicholas BERARDUCCI DNF - 10 4th 3rd 3rd
AB7 COCHRANE AB Konner VAN DEN BOSSCHE - 13 3rd 5th 5th
406 OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK
Rollfab Industries
- 17 7th 6th 4th
120X CALGARY BMX AB Teagan SCHOFIELD - 18 6th 7th 5th
L12 CALGARY BMX AB Michael HACHEY - 19 5th 8th 6th
1 EDMONTON BMX AB Ethan BROST - 19 6th 5th 8th
230 OKOTOKS BMX AB Colton HOECHERL - 21 8th 7th 6th
726 EDMONTON BMX AB Taryk JANKE - 21 8th 6th 7th
815 LETHBRIDGE BMX AB Jarred VANDERHULST - 23 7th 8th 8th

15 Male (15 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 ST. ALBERT BMX AB Calvin MCRAE
Ozone
1st - 3 1st 1st 1st
N4 STONY PLAIN BMX AB Tyler SCHILLING
DTN Contracting
2nd - 6 2nd 2nd 2nd
N3 AIRDRIE BMX AB Justin TUCHSCHERER 3rd - 9 2nd 4th 3rd
N2 EDMONTON BMX AB Tyson BEST
Velocity
4th - 3 1st 1st 1st
N5 ST. ALBERT BMX AB Tanner MILLIGAN
Crupi/Maaco
5th - 10 3rd 3rd 4th
AB3 MEDICINE HAT BMX AB Ryley IRVING 6th - 8 3rd 3rd 2nd
509 RED DEER BMX AB Josh SNAPE
Heritage Brick & Tile
7th - 13 6th 4th 3rd
N7 MEDICINE HAT BMX AB Matthew TEEL 8th - 10 4th 2nd 4th
818 LETHBRIDGE BMX AB Lance PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
- 14 4th 5th 5th
923 OKOTOKS BMX AB Max LAVALLEE - 15 5th 5th 5th
129 COCHRANE AB Murray PERRAULT - 17 5th 6th 6th
529 COALHURST BMX AB Keenan LUKACS
Candie Co. Clothing
- 19 6th 6th 7th
7 CALGARY BMX AB Nickolas WILSON
Bad Ass Brad
- 20 7th 7th 6th
6 COALHURST BMX AB Dylan BROWN
No Limits
- 22 8th 7th 7th
C1 AIRDRIE BMX AB Kolbi SMITH-HEIN - 23 7th 8th 8th

16 Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 AIRDRIE BMX AB Cody BASIUK 1st - 3 1st 1st 1st
N7 EDMONTON BMX AB Steven LOEWEN
Velocity
2nd - 6 1st 3rd 2nd
8 EDMONTON BMX AB Robbie TOWNSEND
Velocity
3rd - 9 2nd 4th 3rd
6 EDMONTON BMX AB Cody DECHANEY
Ron Dickson & associates
4th - 5 3rd 1st 1st
AB7 STONY PLAIN BMX AB Justin SCHWANKE
Mud Sweat & Gears
5th - 7 2nd 2nd 3rd
C3 RED DEER BMX AB Matthew PIDHIRNEY 6th - 10 3rd 2nd 5th
1 MEDICINE HAT BMX AB Tyrell GRAHAM 7th - 11 4th 3rd 4th
223 AIRDRIE BMX AB Spencer ROSKO
Shaklee
8th - 12 5th 5th 2nd
225 RED DEER BMX AB Derry VICKERY - 12 4th 4th 4th
105 COALHURST BMX AB Rory FILGAS - 15 5th 5th 5th

17-24 Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 STONY PLAIN BMX AB Jon MILLER 1st - 5 1st 2nd 2nd
N7 ST. ALBERT BMX AB Kyle ROBB 2nd - 6 1st 4th 1st
106 EDMONTON BMX AB Francois BONJEAN
Velocity
3rd - 9 4th 3rd 2nd
N6 ST. ALBERT BMX AB Taylor MILLIGAN
Alberta Crupi
4th - 6 3rd 2nd 1st
109 RED DEER BMX AB Landon FERRIS 5th - 13 4th 5th 4th
N2 EDMONTON BMX AB Ryan STEWART
Park Cycle
6th - 9 3rd 3rd 3rd
N5 ST. ALBERT BMX AB Craig KUNZ 7th - 6 2nd 1st 3rd
224 EDMONTON BMX AB Harley ENSOR
Park Cycle
8th - 11 2nd 5th 4th
N8 CALGARY BMX AB Bryan BULLIVANT
B&P Cycle
- 14 CR:8 1st 5th
716 OKOTOKS BMX AB Karl JONAS - 14 5th 4th 5th
1 RED DEER BMX AB Rory BRACONNIER - 17 5th 6th 6th

30+ Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
Flexahopper GHP 661 Lipz
1st - 3 1st 1st 1st
N6 EDMONTON BMX AB Kieran ARDS
Park Cycle
2nd - 7 2nd 4th 1st
N3 COCHRANE AB Brian OTTERSON 3rd - 10 6th 2nd 2nd
110 AIRDRIE BMX AB Darcy FAUTEUX 4th - 11 3rd 3rd 5th
711 AIRDRIE BMX AB Brent DUNCANSON
Shaklee Performance
5th - 12 4th 5th 3rd
N8 AIRDRIE BMX AB James ASH
Elite Training source
6th - 10 3rd 3rd 4th
N5 EDMONTON BMX AB Shawn LOEWEN
Velocity Cycle
7th - 5 1st 2nd 2nd
912 CALGARY BMX AB Jorge CARO
No Hype
8th - 6 2nd 1st 3rd
C5 EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT (25-29M)
Velocity Cycle
- 14 5th 4th 5th
AB8 OKOTOKS BMX AB Paul KROON
Concept Electric
- 15 5th 6th 4th
323 OKOTOKS BMX AB Shane BERARDUCCI - 17 4th 7th 6th
412 EDMONTON BMX AB Augi MOTA
Velocity
- 18 6th 5th 7th
826 OKOTOKS BMX AB Kevin CLAYTON - ## CR:9 DNS DNS

Elite Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
29 AIRDRIE BMX AB Kaila SWEENEY
Supercross BMX
1 3 1st 1st 1st
C3 CALGARY BMX AB Makara MARTIN
B&P Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
101 RED DEER BMX AB Abby GRAALMAN
Staats Factory
3 10 3rd 3rd 4th
666 CALGARY BMX AB Michilla NEGENMAN
Redline
4 11 4th 4th 3rd

14 Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 AIRDRIE BMX AB Christina ULRICH
Shaklee Performance
1 4 1st 1st 2nd
N1 AIRDRIE BMX AB Caitlyn DUNCANSON
Shaklee Performance
2 5 2nd 2nd 1st
N3 EDMONTON BMX AB Heather STINSON
Velocity
3 9 3rd 3rd 3rd
AB4 EDMONTON BMX AB Shelby SCAMMELL
Velocity
4 12 4th 4th 4th
N5 MEDICINE HAT BMX AB Yvonne KINGSTON
AXO
5 18 5th 5th CR:8
C2 STONY PLAIN BMX AB Julia BURGESS 6 ## CR:8 DNS DNS

Junior Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 MEDICINE HAT BMX AB Chelsea KINGSTON
AXO
1 3 1st 1st 1st
N7 CALGARY BMX AB Meaghan SCHOFIELD 2 6 2nd 2nd 2nd
N6 OKOTOKS BMX AB Shayla MYSEK
Rollfab Industries
3 9 3rd 3rd 3rd
22 OKOTOKS BMX AB Kaylee JACOBSEN
Alberta Crupi
4 12 4th 4th 4th

6 Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 EDMONTON BMX AB Amber HUPKA
United Cycle Edmonton
1 3 1st 1st 1st
N7 RED DEER BMX AB Halle GRAHAM 2 6 2nd 2nd 2nd
423 OKOTOKS BMX AB Hannah WONG 3 10 3rd 3rd 4th
206 OKOTOKS BMX AB Autumn COSTALL 4 11 4th 4th 3rd
313 OKOTOKS BMX AB Aurora ROCHELEAU (5F) 5 15 5th DNF:5 DNF:5

8 Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 CALGARY BMX AB Mia BIERD (7F) 1 3 1st 1st 1st
N1 STONY PLAIN BMX AB Alissa ERDMAN 2 7 3rd 2nd 2nd
N3 EDMONTON BMX AB Abbie MOTA
Velocity
3 8 2nd 3rd 3rd
C2 AIRDRIE BMX AB Katelyn TYSSEN 4 12 4th 4th 4th

9 Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 OKOTOKS BMX AB Jordan KNAPPE 1 4 1st 1st 2nd
N5 EDMONTON BMX AB Hailey HOBBS
United Cycle
2 5 2nd 2nd 1st
AB3 MEDICINE HAT BMX AB Karol-Ann BROOKS 3 10 4th 3rd 3rd
119 COCHRANE AB Kathryn SACHKIW
Earls Banff
4 11 3rd 4th 4th

12 Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 OKOTOKS BMX AB Brianne VANDERKUIP 1 3 1st 1st 1st
N3 STONY PLAIN BMX AB Nicole SCHILLING
Velocity Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
N4 LETHBRIDGE BMX AB Kiana VAN EE
Bert & Macs
3 9 3rd 3rd 3rd
N5 OKOTOKS BMX AB Nicole TAILBY 4 12 4th 4th 4th
AB7 COCHRANE AB Jessie TOPOLNISKY 5 15 5th 5th 5th
728 RED DEER BMX AB Chantel GAGNON
Ace of Hearts
6 18 6th 6th 6th

13 Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Daina TUCHSCHERER
Crupi Alberta
1 3 1st 1st 1st
N4 ST. ALBERT BMX AB Sarah PEACOCK 2 6 2nd 2nd 2nd
AB6 CALGARY BMX AB Victoria BULLIVANT 3 9 3rd 3rd 3rd

15 Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 CALGARY BMX AB Morgan MCADAM 1 5 1st 2nd 2nd
N3 CALGARY BMX AB Elaine MCADAM 2 9 2nd 1st 6th
N2 RED DEER BMX AB Jordin RIGUIDEL 3 11 3rd 3rd 5th
AB2 MEDICINE HAT BMX AB Stephanie HOOD 4 12 4th 4th 4th
C1 CALGARY BMX AB Michaela WASYLIW 5 13 6th 6th 1st
309 CALGARY BMX AB Karlie BULLIVANT
B&P Cycle
6 13 5th 5th 3rd

17+ Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Rachelle HAIGHT
Elite Training Source
1 3 1st 1st 1st
N2 LETHBRIDGE BMX AB Lindsay HARRINGTON 2 6 2nd 2nd 2nd
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Jennifer HARRINGTON 3 9 3rd 3rd 3rd

5 Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 OKOTOKS BMX AB Joey HUBER
Advanced Cycle
1 3 1st 1st 1st
C1 STONY PLAIN BMX AB Logan WEBB 2 8 3rd 3rd 2nd
301 OKOTOKS BMX AB Teagan SLAPMAN 3 11 4th 4th 3rd
N7 STONY PLAIN BMX AB Brock HAWES 4 11 2nd 2nd DNF:7
124 EDMONTON BMX AB Jacob DUBE 5 15 5th 5th 5th
906 RED DEER BMX AB Jack WELIKOKLAD
HOME BUILDING CENTRE
6 16 6th 6th 4th
028 STONY PLAIN BMX AB Bennett STEINKE
Total Modular Solutions
7 20 7th 7th 6th

Cruiser 10 to 12 Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 EDMONTON BMX AB Heather STINSON (C1314F)
Velocity
1 4 1st 1st 2nd
N3 LETHBRIDGE BMX AB Blake KEMPENAAR
Shaklee Performance
2 6 2nd 3rd 1st
C1 STONY PLAIN BMX AB Jared HILDEBRANDT (C10-M)
XMB Racing
3 8 3rd 2nd 3rd
N7 EDMONTON BMX AB Raine BROST
Velocity
4 12 4th 4th 4th
AB01 AIRDRIE BMX AB Zach CROFT
B&P Cycle
5 15 5th 5th 5th
N8 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert and Macs
6 19 6th 6th 7th
113 EDMONTON BMX AB Mackenzie MOTA
Velocity
7 20 7th 7th 6th
512 EDMONTON BMX AB Ethan BROST (C10-M) 8 24 8th 8th 8th

Cruiser Junior Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 RED DEER BMX AB Timothy PRATT
Camp Cools
1 3 1st 1st 1st
N4 LETHBRIDGE BMX AB Cam LAVORATO
Bert and Macs
2 7 2nd 2nd 3rd
1 AIRDRIE BMX AB Kaila SWEENEY (CEF)
Supercross BMX
3 9 3rd 4th 2nd
N3 AIRDRIE BMX AB Andrew JONES 4 11 4th 3rd 4th
N01 RED DEER BMX AB Abby GRAALMAN (CEF)
Staats Factory
5 15 5th 5th 5th

Cruiser 13 and 14 Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 EDMONTON BMX AB John MCCANN
Velocity
1 5 2nd 2nd 1st
N4 COCHRANE AB Taylor OTTERSON
CBO Design
2 7 1st 1st 5th
N5 AIRDRIE BMX AB Ben CROFT
B&P Cycle
3 8 3rd 3rd 2nd
N6 RED DEER BMX AB Chase HARRISON
Crupi
4 12 5th 4th 3rd
AB3 EDMONTON BMX AB Jared COMPAGNON
Velocity
5 13 4th 5th 4th

Cruiser 15 and 16 Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 EDMONTON BMX AB Tyson BEST
Velocity
1 3 1st 1st 1st
N4 EDMONTON BMX AB Steven LOEWEN
Velocity
2 7 2nd 3rd 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Robbie TOWNSEND
Velocity
3 8 3rd 2nd 3rd
AB7 INDEPENDENT CAN Fletcher ROBERTS 4 13 4th 5th 4th
N8 ST. ALBERT BMX AB Tanner MILLIGAN
Crupi/Maaco
5 14 DNF:5 4th DNF:5

Cruiser 17 to 29 Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 ST. ALBERT BMX AB Taylor MILLIGAN
Alberta Crupi
1 4 1st 2nd 1st
N1 EDMONTON BMX AB Ryan STEWART
Park Cycle
2 8 2nd 1st 5th
N3 ST. ALBERT BMX AB Kyle ROBB 3 9 3rd 4th 2nd
221 INDEPENDENT CAN Karl ROBERTS 4 10 4th 3rd 3rd
C4 EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT
Velocity Cycle
5 14 5th 5th 4th

Cruiser 35 to 39 Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 EDMONTON BMX AB Kieran ARDS (C3034M)
Park Cycle
1 3 1st 1st 1st
N3 EDMONTON BMX AB Andrew MCELHERAN
Park Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
C1 OKOTOKS BMX AB Chris FLYNN 3 9 3rd 3rd 3rd
N7 EDMONTON BMX AB Augi MOTA
Velocity
4 12 4th 4th 4th
103 EDMONTON BMX AB Aaron NIELD (C3034M)
3 Sons Welding
5 15 5th 5th 5th
AB6 COCHRANE AB Harley TOPOLNISKY 6 18 6th 6th 6th
AB5 CALGARY BMX AB Brad WILSON
Bad Ass Brad
7 21 7th 7th 7th

Cruiser 45 and Over Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 EDMONTON BMX AB Tony FLUET
Velocity
1 3 1st 1st 1st
N4 OKOTOKS BMX AB Paul KROON
Concept Electric
2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 STONY PLAIN BMX AB George SCHWANKE
Mud Sweat & Gears
3 10 4th 3rd 3rd
AB2 EDMONTON BMX AB Bruce BAILIE
Velocity
4 12 3rd 5th 4th
N5 EDMONTON BMX AB Malcolm STINSON
Worlddoors.com
5 15 6th 4th 5th
724 OKOTOKS BMX AB Richard THIBODEAU
Independant Battery
6 17 5th 6th 6th

Cruiser 35-39 Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 LETHBRIDGE BMX AB Deborah PUTTICK
Flexahopper
1 3 1st 1st 1st
N3 ST. ALBERT BMX AB Nicoline HEBERT
Shaklee
2 6 2nd 2nd 2nd
AB2 ST. ALBERT BMX AB Teagon MCRAE (C1729F) 3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 45 and Over Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 OKOTOKS BMX AB Sandy KROON (C4044F)
Concept Electric
1 3 1st 1st 1st
217 EDMONTON BMX AB Karen BAILIE 2 6 2nd 2nd 2nd
N2 RED DEER BMX AB Karin WALLAT 3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser Elite Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
177 CALGARY BMX AB Patrick LEBEL
Answer/ Oakley
1 4 1st 1st 2nd
227 AIRDRIE BMX AB Dillon SWEENEY
B&P
2 5 2nd 2nd 1st
1 CALGARY BMX AB Trent BATCHELOR
Switchstream Racing
3 10 3rd 3rd 4th
N2 EDMONTON BMX AB Ronald TOWNSEND
Velocity
4 11 4th 4th 3rd