Cochrane BMX - Provincial #5

BMX EVENT MANAGER, Report Created 14/Aug/2010 20:26:26

FULL RESULTS

Total Entries = 432

Total Riders = 394

Cruiser 10 to 12 Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
410 RED DEER BMX AB Cody PRATT
Camp Cools
1st - 3 1st 1st 1st
AB4 LETHBRIDGE BMX AB Blake KEMPENAAR
Shaklee Performance
2nd - 3 1st 1st 1st
AB1 EDMONTON BMX AB Heather STINSON (BCSW14)
Velocity
3rd - 7 2nd 3rd 2nd
6 EDMONTON BMX AB Raine BROST
Velocity
4th - 7 2nd 2nd 3rd
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert and Macs
5th - 10 3rd 5th 2nd
AB01 AIRDRIE BMX AB Zach CROFT
B&P Cycle
6th - 9 3rd 2nd 4th
AB01X EDMONTON BMX AB Victoria STINSON (BCSW14)
Velocity
7th - 11 4th 4th 3rd
120 EDMONTON BMX AB Dexter GOURLAY
Iron Wing Energy Services
8th - 12 4th 4th 4th
7 CALGARY BMX AB Brodie KERFOOT
B&P Cycle
- 13 5th 3rd 5th
512 EDMONTON BMX AB Ethan BROST (BCSM12) - 17 6th 5th 6th
113 EDMONTON BMX AB Mackenzie MOTA
Velocity
- 18 5th CR:8 5th

Elite Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
027 MEDICINE HAT BMX AB Sam LEUCK 1st - 10 4th 2nd 4th
C03 OKOTOKS BMX AB Cameron HELM
Alberta Digital Jukebox
2nd - 8 2nd 3rd 3rd
248 COCHRANE AB Karsten MILLMAN 3rd - 4 1st 1st 2nd
227 AIRDRIE BMX AB Dillon SWEENEY
B&P
4th - 8 2nd 5th 1st
326 ST. ALBERT BMX AB Garth HEBERT
Shaklee
5th - 7 3rd 2nd 2nd
417 LETHBRIDGE BMX AB Ryan KELLY
Phillips Excavating
6th - 11 5th 3rd 3rd
70 Club Unknown ? Anders GRONSUND
Supercross
7th - 3 1st 1st 1st
322 EDMONTON BMX AB Nick BAILIE
Velocity Riverside Honda
- 12 4th 4th 4th
AB05 EDMONTON BMX AB Ronald TOWNSEND
Velocity
- 12 3rd 4th 5th

6 Novice Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 STONY PLAIN BMX AB Owen STEINKE
Total Modular Solutions
1st - 6 3rd 1st 2nd
724 OKOTOKS BMX AB Jacob BERARDUCCI 2nd - 4 2nd 1st 1st
211 COCHRANE AB Evan MACDONALD 3rd - 7 1st 5th 1st
610 STONY PLAIN BMX AB Dawson DINIUS 4th - 9 4th 2nd 3rd
AB4 CALGARY BMX AB Kadin SCHINDLER 5th - 9 3rd 2nd 4th
501 LETHBRIDGE BMX AB Troy PUTTICK 6th - 12 4th 3rd 5th
204 AIRDRIE BMX AB Tyler RYAN
Human Kanvas Tattoo
7th - 10 1st DNF:6 3rd
512 ST. ALBERT BMX AB Andrew PARIE
SONZ MOTORS
8th - 7 2nd 3rd 2nd
406 EDMONTON BMX AB Evan ERICKSON - 13 5th 4th 4th
201 EDMONTON BMX AB Mathiue DUCHARME
Thermax Metal
- 15 5th 5th 5th
511 MEDICINE HAT BMX AB Cody HERTER
Dirty Deeds
- 16 6th 4th 6th

7 Novice Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
3 OKOTOKS BMX AB Joden WATSON 1st - 3 1st 1st 1st
921 COCHRANE AB Coen NEUBERT 2nd - 8 1st 2nd 5th
125 RED DEER BMX AB William WELIKOKLAD
CRUPI/HOME BUILDING CENTRE
3rd - 6 2nd 2nd 2nd
728 RED DEER BMX AB Kaden CORRIGAN 4th - 4 2nd 1st 1st
402 AIRDRIE BMX AB Nicholas NORTHWOOD 5th - 9 3rd 3rd 3rd
326 RED DEER BMX AB Zander KELLY 6th - 10 4th 4th 2nd
529 CALGARY BMX AB Spencer TOOTH 7th - 10 3rd 3rd 4th
821X EDMONTON BMX AB Duncan NIELD
3 Sons Welding
8th - 11 4th 4th 3rd
011 LETHBRIDGE BMX AB Nickolas NEUMAN - 16 CR:7 5th 4th
821 EDMONTON BMX AB Kieran NIELD
3 Sons Welding
- 17 CR:7 5th 5th

7 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 ST. ALBERT BMX AB Tanner PARIE
SONZ MOTORS
1st - 3 1st 1st 1st
516 STONY PLAIN BMX AB Hayden ZABLOTNY
CBS
2nd - 4 1st 1st 2nd
AB2 OKOTOKS BMX AB Rylan SLAPMAN 3rd - 6 3rd 2nd 1st
131 RED DEER BMX AB Ty REDBEAR 4th - 9 2nd 4th 3rd
C1 OKOTOKS BMX AB Colten PARTRIDGE-RICHTER 5th - 6 2nd 2nd 2nd
AB6 RED DEER BMX AB Ryder GRAHAM 6th - 10 4th 3rd 3rd
AB04 AIRDRIE BMX AB Bryant PARAFINA 7th - 10 3rd 3rd 4th
317 EDMONTON BMX AB Tej NELSON - 12 4th 4th 4th
505 STONY PLAIN BMX AB Xander HAWES - 17 5th CR:7 5th

9 Novice Male (16 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
018X EDMONTON BMX AB Connor WENSEL 1st - 13 3rd 2nd 8th
122 OKOTOKS BMX AB Matteo BREGLIANO 2nd - 6 2nd 3rd 1st
828 STONY PLAIN BMX AB Foster DINIUS 3rd - 4 1st 1st 2nd
4 RED DEER BMX AB Kaden GRAHAM 4th - 8 3rd 2nd 3rd
3 ST. ALBERT BMX AB Joel THIBAULT 5th - 3 1st 1st 1st
505 OKOTOKS BMX AB Jordan ROCHELEAU 6th - 12 5th 3rd 4th
603 COCHRANE AB Tyler PENKOFF 7th - 10 2nd 5th 3rd
018 OKOTOKS BMX AB Jacob WONG 8th - 15 7th 6th 2nd
914 EDMONTON BMX AB Luke HAZLETT - 15 6th 4th 5th
002X RED DEER BMX AB Sam BECK - 16 8th 4th 4th
914X EDMONTON BMX AB Rory HAZLETT - 16 4th 6th 6th
118 CALGARY BMX AB Griffin KLAPAK - 17 6th 5th 6th
226 OKOTOKS BMX AB Clayton HARDER - 19 5th 7th 7th
016 OKOTOKS BMX AB Caleb BOONE - 19 4th 7th 8th
002 RED DEER BMX AB Ben BECK - 21 8th 8th 5th
115 EDMONTON BMX AB Logan KELLY - 22 7th 8th 7th

9 Intermediate Male (15 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 EDMONTON BMX AB Parker MCELHERAN
Park Cycle
1st - 9 1st 1st 7th
10 OKOTOKS BMX AB Jack GALAN 2nd - 4 1st 2nd 1st
AB2 OKOTOKS BMX AB Justin SCOTT 3rd - 11 2nd 7th 2nd
707 COCHRANE AB Connor MURPHY 4th - 6 2nd 3rd 1st
AB7 CALGARY BMX AB Reid TOOTH 5th - 7 3rd 1st 3rd
11 OKOTOKS BMX AB Kieran SLAPMAN 6th - 11 4th 3rd 4th
C3 STONY PLAIN BMX AB Bryce SKISTOD 7th - 13 3rd DNF:8 2nd
C5 STONY PLAIN BMX AB Ethan ADAMS 8th - 12 4th 4th 4th
C1 AIRDRIE BMX AB Zac RYAN
Broken Skin Tatoo
- 13 5th 5th 3rd
C8 I OKOTOKS BMX AB Thomas FRANK
Advanced Cycle and Exterme Sports
- 15 5th 5th 5th
410 EDMONTON BMX AB Eric WOYCHUK - 16 6th 4th 6th
301X EDMONTON BMX AB Steven WEBB
Mud Sweat & Gears
- 16 7th 2nd 7th
106 COCHRANE AB Liam MACDONALD - 19 7th 6th 6th
321 RED DEER BMX AB Ryker KELLY - 20 8th 7th 5th
301 EDMONTON BMX AB Daniel WEBB
Mud Sweat & Gears
- 20 6th 6th 8th

10 Novice Male (15 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
130 AIRDRIE BMX AB Chase VANDENHOVEN
Shaklee Performance
1st - 4 1st 1st 2nd
310 AIRDRIE BMX AB Kodiak SMITH-AVENDANO 2nd - 14 2nd 7th 5th
16 CALGARY BMX AB Nathan MUIR 3rd - 7 2nd 2nd 3rd
426 EDMONTON BMX AB James KAKOSCHKE
Mud, Sweat and Gears
4th - 11 3rd 4th 4th
6 CALGARY BMX AB Caleb GRAHAM 5th - 9 3rd 5th 1st
124 CALGARY BMX AB Timothy GILBERT 6th - 9 4th 3rd 2nd
909 RED DEER BMX AB Kallen VICKERY 7th - 14 DNF:7 3rd 4th
4 OKOTOKS BMX AB Owen WIENS 8th - 3 1st 1st 1st
112 AIRDRIE BMX AB Devon GILES - 14 4th 4th 6th
223 CALGARY BMX AB Jordan LEE - 15 CR:10 2nd 3rd
606 OKOTOKS BMX AB Landon REAGAN - 17 5th 6th 6th
422 Club Unknown ? Stewart THOMPSON - 17 5th 5th 7th
829 RED DEER BMX AB Kendall SCHULTZ - 19 6th 8th 5th
811 OKOTOKS BMX AB Noah CLAYTON - 19 6th 6th 7th
222 EDMONTON BMX AB Ethan NIELD
3 Sons Welding
- 22 7th 7th 8th

10 Intermediate Male (15 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
330 AIRDRIE BMX AB Kurtis DONOVAN 1st - 9 1st 1st 7th
220 RED DEER BMX AB Jack SNAPE
Heritage Brick & Tile
2nd - 11 8th 2nd 1st
322 EDMONTON BMX AB Brendan STAFFORD
Reebok
3rd - 5 1st 1st 3rd
C1 OKOTOKS BMX AB Liam THIBODEAU
Independant Battery
4th - 8 2nd 2nd 4th
AB5 EDMONTON BMX AB Kellen RAAS
Mud Sweat & Gears
5th - 12 2nd 4th 6th
229 CALGARY BMX AB Maximus GIANGUALANO 6th - 7 3rd 3rd 1st
5 EDMONTON BMX AB Connor SCAMMELL
Velocity
7th - 11 4th 5th 2nd
705 OKOTOKS BMX AB Jacob FUNK 8th - 14 4th 7th 3rd
83 CALGARY BMX AB Robbie KUHNLEIN - 14 5th 5th 4th
6 EDMONTON BMX AB Mackenzie MOTA
Velocity
- 14 5th 3rd 6th
AB7 RED DEER BMX AB Dakota LUTE - 14 3rd 4th 7th
9 STONY PLAIN BMX AB Ethan STEINKE
Total Modular Solutions
- 15 6th 7th 2nd
908 COALHURST BMX AB Caden SEAFORTH
Multi Trades and Services
- 17 6th 6th 5th
13 EDMONTON BMX AB Carter LADOUCEUR - 20 7th 8th 5th
322X OKOTOKS BMX AB Jacob THIBODEAU - 21 7th 6th 8th

11 Novice Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
120 EDMONTON BMX AB Dexter GOURLAY
Iron Wing Energy Services
1st - 3 1st 1st 1st
104 EDMONTON BMX AB William KAKOSCHKE
Mud Sweat & Gears
2nd - 4 1st 2nd 1st
330 RED DEER BMX AB Spencer KELLY 3rd - 9 5th 1st 3rd
221 OKOTOKS BMX AB Chandler VANDERHOEK 4th - 9 2nd 2nd 5th
031 MEDICINE HAT BMX AB Jesse HERTER
Dirty Deeds
5th - 9 4th 3rd 2nd
316 COALHURST BMX AB Garrett EVERSON 6th - 8 3rd 3rd 2nd
519 AIRDRIE BMX AB Patrick KIRBY 7th - 12 3rd 4th 5th
218 COALHURST BMX AB Keagan REEDYK 8th - 10 2nd 4th 4th
922 COALHURST BMX AB Max BACEDA - 13 4th 5th 4th
205 EDMONTON BMX AB Daniel KUZZ - 16 5th CR:8 3rd
427 EDMONTON BMX AB Melvin SPIESS
JBM
- 17 6th 5th 6th

11 Intermediate Male (16 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 COCHRANE AB Steven SWEET 1st - 3 1st 1st 1st
C3I EDMONTON BMX AB Tyler HUPKA
United Cycle Edmonton
2nd - 3 1st 1st 1st
2 AIRDRIE BMX AB Corbin NUNWEILER 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
5 MEDICINE HAT BMX AB Alex FORBES
Ridge Spine and Sports - Dustin Laing
4th - 9 2nd 3rd 4th
11 EDMONTON BMX AB Jensen MCELHERAN
Park Cycle
5th - 7 3rd 2nd 2nd
6 EDMONTON BMX AB Brett DUCHARME
Thermex Metal
6th - 11 5th 3rd 3rd
15 OKOTOKS BMX AB James JONAS 7th - 12 5th 4th 3rd
826 COCHRANE AB Tegan VAN DEN BOSSCHE 8th - 13 3rd 4th 6th
304 EDMONTON BMX AB Joshua EASTGAARD - 15 4th 6th 5th
702 COALHURST BMX AB Jevon SEAFORTH
Multi Trades & Services
- 16 6th 5th 5th
4 ST. ALBERT BMX AB Colton SAMUELSON - 17 4th 5th 8th
12 AIRDRIE BMX AB Ayden PARAFINA - 19 7th 8th 4th
420 COCHRANE AB Steven SACHKIW
Earls Banff
- 19 6th 6th 7th
001 STONY PLAIN BMX AB Damion DINIUS - 20 7th 7th 6th
611 RED DEER BMX AB Jordan BOONE - 23 8th 8th 7th
18 EDMONTON BMX AB Jared PERRY
Velocity
- 23 8th 7th 8th

11 Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 STONY PLAIN BMX AB Luke HAGGART 1st - 5 1st 2nd 2nd
C5 AIRDRIE BMX AB Jacob DUNCANSON
Shaklee Performance
2nd - 5 2nd 1st 2nd
C4 STONY PLAIN BMX AB Levi SATERMO
Redline
3rd - 3 1st 1st 1st
C1 ST. ALBERT BMX AB Ethan BURGER
Xtreme Wear and Tear
4th - 6 2nd 3rd 1st
AB5 EDMONTON BMX AB Raine BROST
Velocity
5th - 8 3rd 2nd 3rd
AB6 OKOTOKS BMX AB Colton KROON
Concept Electric
6th - 10 4th 3rd 3rd
902 CALGARY BMX AB Brayden WASYLIW 7th - 12 4th 4th 4th
308 EDMONTON BMX AB Mitchell WEBB
Velocity Cycle
- 13 5th 4th 4th
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert and Macs
- 13 3rd 5th 5th

12 Intermediate Male (15 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
7 COCHRANE AB Noah MAISONNEUVE
Home Smarts Consulting and Contracting
1st - 10 1st 1st 8th
4 AIRDRIE BMX AB Kyle PAULSON 2nd - 5 2nd 2nd 1st
504 OKOTOKS BMX AB Cody KNAPPE 3rd - 11 4th 3rd 4th
12 EDMONTON BMX AB Caleb HICKMORE 4th - 10 3rd 4th 3rd
6 RED DEER BMX AB Kayd RIGUIDEL 5th - 7 3rd 1st 3rd
C6 I OKOTOKS BMX AB Nicholas FRANK
Advanced Cycle and Extreme Sports
6th - 9 4th 3rd 2nd
8 OKOTOKS BMX AB Kody FERRIS 7th - 9 2nd 5th 2nd
C3 STONY PLAIN BMX AB Tristyn SICHKARYK
North American Diesel Performance
DNF - 4 1st 2nd 1st
9 RED DEER BMX AB Coleman KOMULA - 14 5th 5th 4th
516 LETHBRIDGE BMX AB Tyler ENNS
Need a Ride Used Cars
- 15 6th 4th 5th
616 ST. ALBERT BMX AB Corbin HALLIDAY - 18 7th 6th 5th
022 EDMONTON BMX AB Logan LADOUCEUR
Mud Swear & Gears
- 18 6th 6th 6th
5 CALGARY BMX AB Brodie KERFOOT
B&P Cycle
- 19 5th 7th 7th
503 MEDICINE HAT BMX AB James TEEL - 21 7th 8th 6th
410 LETHBRIDGE BMX AB Kenton GRETZINGER - 22 8th 7th 7th

12 Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
410 RED DEER BMX AB Cody PRATT
Camp Cools
1st - 3 1st 1st 1st
N3 STONY PLAIN BMX AB Deven KAWA
Redline
2nd - 5 1st 2nd 2nd
C6 STONY PLAIN BMX AB Bailey SPROXTON
United Cycle/Redline
3rd - 9 2nd 4th 3rd
1 AIRDRIE BMX AB River PEACOCK 4th - 9 4th 3rd 2nd
AB2 ST. ALBERT BMX AB Garrett HEBERT
Shaklee
5th - 9 3rd 2nd 4th
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Blake KEMPENAAR
Shaklee Performance
6th - 11 2nd 5th 4th
306 LETHBRIDGE BMX AB Kirby PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
7th - 5 3rd 1st 1st
AB5 STONY PLAIN BMX AB Cordin STEINKE
Total Modular Solutions
- 12 5th 4th 3rd
C8 CALGARY BMX AB Carter PASTUSZKO - 12 4th 3rd 5th

13 Intermediate Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
3 EDMONTON BMX AB Brian JOHNSON 1st - 4 1st 2nd 1st
415 OKOTOKS BMX AB Alexander THIBODEAU
Independant Battery
2nd - 3 1st 1st 1st
7 EDMONTON BMX AB Jake HAZLETT
United Cycle
3rd - 7 3rd 1st 3rd
C3 EDMONTON BMX AB Liam HOBBS
United Cycle
4th - 10 5th 2nd 3rd
615 CALGARY BMX AB Mitchell HILL 5th - 7 2nd 3rd 2nd
10 AIRDRIE BMX AB Daniel ARANAS 6th - 10 2nd 4th 4th
13 COCHRANE AB Ethan TOPOLNISKY 7th - 9 3rd 4th 2nd
AB01 MEDICINE HAT BMX AB Lance TESSIER
The Gutter Factory
8th - 13 4th 5th 4th
812 RED DEER BMX AB Michael POPOWICH - 13 5th 3rd 5th
219 LETHBRIDGE BMX AB Tristan MCLENNAN - 16 4th 6th 6th
727 COCHRANE AB Nicholas GODRI - ## DNF:6 CR:7 DNS

13 Expert Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Chase KELLN
Shaklee
1st - 4 2nd 1st 1st
AB7 LETHBRIDGE BMX AB Kylar VAN EE
Bert & Macs
2nd - 6 2nd 2nd 2nd
N3 STONY PLAIN BMX AB Kiran KAWA
Redline
3rd - 6 1st 2nd 3rd
C4 ST. ALBERT BMX AB Aidan BURGER
Xtreme Wear and Tear
4th - 6 3rd 1st 2nd
C3 COCHRANE AB Taylor OTTERSON
CBO Design
5th - 5 1st 3rd 1st
N4 AIRDRIE BMX AB Ben CROFT
B&P Cycle
6th - 9 3rd 3rd 3rd
217 LETHBRIDGE BMX AB Damian MATHEWS 7th - 12 4th 4th 4th
110 MEDICINE HAT BMX AB Brandon LACHAPELLE 8th - 13 4th 5th 4th
10 EDMONTON BMX AB Jared COMPAGNON
Velocity
- 14 5th 4th 5th
130 MEDICINE HAT BMX AB Chris HAWES - 15 5th 5th 5th

14 Expert Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 AIRDRIE BMX AB Tanner VANDENHOVEN
Shaklee Performance
1st - 6 2nd 2nd 2nd
412 COCHRANE AB Carson ERDMAN 2nd - 5 2nd 1st 2nd
C7 STONY PLAIN BMX AB Lucas BEYER
Redline/United Cycle
3rd - 6 1st 2nd 3rd
AB8 AIRDRIE BMX AB Jayme JOHNSON
Shaklee
4th - 8 3rd 4th 1st
AB7 STONY PLAIN BMX AB Austin SCHWANKE
Mud Sweat & Gears
5th - 10 3rd 3rd 4th
C4 STONY PLAIN BMX AB John MCCANN
Velocity
6th - 12 4th 3rd 5th
8 STONY PLAIN BMX AB Jared SPROXTON
United Cycle/Redline
7th - 12 4th 5th 3rd
11 CALGARY BMX AB Dominic GACCIOLI 8th - 3 1st 1st 1st
AB5 EDMONTON BMX AB Ray FENWICK
Mud Sweat & Gears
- ## CR:7 DNS DNS
AB4 ST. ALBERT BMX AB Sean PEACOCK - ## CR:7 DNS DNS

Cruiser 40 to 44 Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
Flexahopper GHP 661 Lipz
1st - 3 1st 1st 1st
AB2 EDMONTON BMX AB Shawn LOEWEN
Velocity Cycle
2nd - 4 1st 1st 2nd
C2 COCHRANE AB Brian OTTERSON
CBO Design
3rd - 5 2nd 2nd 1st
3 CALGARY BMX AB Lon KERFOOT
B&P Cycle
4th - 10 2nd 4th 4th
N3 RED DEER BMX AB Dean BEST 5th - 9 4th 3rd 2nd
826 OKOTOKS BMX AB Kevin CLAYTON 6th - 8 3rd 2nd 3rd
918 INDEPENDENT CAN Jeff MEADE
Hyper BMX
7th - 11 3rd 5th 3rd
711 AIRDRIE BMX AB Brent DUNCANSON
Shaklee Performance
8th - 12 5th 3rd 4th
C3 OKOTOKS BMX AB James VANDERKUIP - 15 6th 4th 5th
716 ST. ALBERT BMX AB Ralph FERGUSSON - 15 4th 6th 5th
C4 STONY PLAIN BMX AB Chris LUNGER
Hyper BMX
- 16 5th 5th 6th
827 OKOTOKS BMX AB Troy KOCH - 19 6th 7th 6th
327 EDMONTON BMX AB Andrew LADOUCEUR
Mud Sweat & Gears
- 20 7th 6th 7th
128 EDMONTON BMX AB Kevin KELLY - 21 7th 7th 7th

Junior Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
911 COCHRANE AB Sabrina MILLMAN 1 4 2nd 1st 1st
623 MEDICINE HAT BMX AB Chelsea KINGSTON
AXO
2 6 1st 3rd 2nd
N04 OKOTOKS BMX AB Shayla MYSEK
Rollfab Industries
3 8 3rd 2nd 3rd

Junior Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
55 AIRDRIE BMX AB Simon MEILI
Supercross
1 3 1st 1st 1st
C05 STONY PLAIN BMX AB Mitchell WARKEN 2 9 3rd 4th 2nd
43 AIRDRIE BMX AB Brandon KERIK
Alter Air,Camp Cools,Grandparents
3 11 2nd 2nd 7th
301 RED DEER BMX AB Timothy PRATT
Camp Cools
4 15 4th 3rd 8th
322 LETHBRIDGE BMX AB Cam LAVORATO
Bert and Macs
5 16 8th 5th 3rd
AB03 AIRDRIE BMX AB Brandon ULRICH
Shaklee Performance
6 17 6th 7th 4th
228 MEDICINE HAT BMX AB Justin IRVING 7 18 7th 6th 5th
N07 AIRDRIE BMX AB Andrew JONES 8 19 5th 8th 6th

Elite Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
56 AIRDRIE BMX AB Samantha COOLS
Supercross
1 3 1st 1st 1st
101 RED DEER BMX AB Abby GRAALMAN
Staats Factory
2 6 2nd 2nd 2nd
310 CALGARY BMX AB Makara MARTIN
B&P Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
666 CALGARY BMX AB Michilla NEGENMAN
Redline
4 13 4th 5th 4th
830 AIRDRIE BMX AB Wendy VANDENHOVEN
Shaklee Performance
5 16 5th 6th 5th
305 CALGARY BMX AB Megan FREW
Bowcycle/Wrex
6 16 6th 4th 6th
C6 INDEPENDENT CAN Lori SMITH
The Bike Doctor
7 21 7th 7th 7th

6 Novice Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
326 EDMONTON BMX AB Amber HUPKA
United Cycle Edmonton
1 3 1st 1st 1st
121 COCHRANE AB Holly MOORES 2 8 4th 2nd 2nd
AB4 OKOTOKS BMX AB Jorianna MCALISTER
Rollfab Industries
3 8 2nd 3rd 3rd
716 RED DEER BMX AB Halle GRAHAM 4 13 3rd 4th 6th
423 OKOTOKS BMX AB Hannah WONG 5 15 5th 5th 5th
927 COCHRANE AB Heidi MOORES (BW5.N) 6 16 6th 6th 4th

9 Novice Female (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 STONY PLAIN BMX AB Alissa ERDMAN (BW8.E) 1 4 2nd 1st 1st
AB4 OKOTOKS BMX AB Jordan KNAPPE 2 9 3rd 4th 2nd
AB2 CALGARY BMX AB Mia BIERD (BW7.N) 3 11 1st 2nd 8th
AB3 MEDICINE HAT BMX AB Karol-Ann BROOKS 4 13 4th 5th 4th
726 LETHBRIDGE BMX AB Alyssa NEUMAN 5 14 8th 3rd 3rd
307 EDMONTON BMX AB Bailey BROKENSHIRE 6 18 6th 7th 5th
119 COCHRANE AB Kathryn SACHKIW 7 19 7th 6th 6th
AB3X EDMONTON BMX AB Abbie MOTA (BW8.N)
Velocity
8 20 5th 8th 7th

10 Novice Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
226 LETHBRIDGE BMX AB Aurelia GRETZINGER 1 4 2nd 1st 1st
C1 AIRDRIE BMX AB Breanna O'HARA
Shaklee
2 5 1st 2nd 2nd
3 AIRDRIE BMX AB Mackenzie ARANAS 3 10 4th 3rd 3rd
318 LETHBRIDGE BMX AB Hannah VANDERHULST 4 14 5th 5th 4th
024 ST. ALBERT BMX AB Josie PUSCH
Hardcorps Bootcamp Inc
5 15 3rd 6th DNF:6
020 RED DEER BMX AB Dylan MCNAMRA 6 17 CR:8 4th 5th

10 Expert Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 ST. ALBERT BMX AB Avriana HEBERT
Shaklee
1 3 1st 1st 1st
N2 AIRDRIE BMX AB Kyla KELLN
Shaklee
2 6 2nd 2nd 2nd
C2 STONY PLAIN BMX AB Jensen SPROXTON
United Cycle/Redline
3 9 3rd 3rd 3rd
N4 STONY PLAIN BMX AB Jaya KAWA
Redline
4 12 4th 4th 4th
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Kendra ENNS
Need a Ride Auto Sales
5 17 5th 7th 5th
AB8 COCHRANE AB Emily LUCIER 6 17 6th 5th 6th
C2X EDMONTON BMX AB Hailey HOBBS (BW9.E)
United Cycle
7 20 7th 6th 7th

11 Novice Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
603 RED DEER BMX AB Sarah STAHL 1 3 1st 1st 1st
AB6 COALHURST BMX AB Jordan JENSEN 2 6 2nd 2nd 2nd
214 OKOTOKS BMX AB Mckayla ROCHELEAU 3 10 3rd 3rd 4th
411 CALGARY BMX AB Jackie KLAPAK 4 11 4th 4th 3rd
C2N LETHBRIDGE BMX AB Jessalyn PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
5 15 5th 5th 5th
AB5 COCHRANE AB Lahra GODRI 6 18 6th 6th 6th
322 MEDICINE HAT BMX AB Deidre HIEBERT 7 21 7th 7th 7th

11 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 ST. ALBERT BMX AB Cayleigh VANSTAALDUINEN 1 3 1st 1st 1st
N1 ST. ALBERT BMX AB Alexie PUSCH
Hardcorps Bootcamp Team Alberta
2 6 2nd 2nd 2nd
C1 STONY PLAIN BMX AB Vanessa WHALING
Upshift Clothing and Xango
3 9 3rd 3rd 3rd

12 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C2 OKOTOKS BMX AB Brianne VANDERKUIP 1 3 1st 1st 1st
C1 STONY PLAIN BMX AB Nicole SCHILLING
Velocity Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Kiana VAN EE
Bert & Macs
3 11 3rd 5th 3rd
AB4 ST. ALBERT BMX AB Meg VICKERY
Mud, Sweat & Gears
4 11 4th 3rd 4th
728 RED DEER BMX AB Chantel GAGNON (BW12.N)
Ace of Hearts
5 14 5th 4th 5th

14 Expert Female (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 AIRDRIE BMX AB Christina ULRICH
Shaklee Performance
1 3 1st 1st 1st
123 STONY PLAIN BMX AB Ilana JUST
Crupi Canada BMX
2 6 2nd 2nd 2nd
AB2 EDMONTON BMX AB Heather STINSON
Velocity
3 14 DNF:8 3rd 3rd
AB4 EDMONTON BMX AB Shelby SCAMMELL
Velocity
4 15 7th 4th 4th
C3 MEDICINE HAT BMX AB Yvonne KINGSTON
AXO
5 16 4th 7th 5th
AB3 EDMONTON BMX AB Victoria STINSON (BW13.E)
Velocity
6 16 5th 5th 6th
AB6 STONY PLAIN BMX AB Julia BURGESS 7 19 6th 6th 7th
C1 AIRDRIE BMX AB Caitlyn DUNCANSON
Shaklee Performance
8 21 3rd DNF:8 CR:10

15 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 RED DEER BMX AB Jordin RIGUIDEL 1 4 2nd 1st 1st
AB2 MEDICINE HAT BMX AB Stephanie HOOD 2 5 1st 2nd 2nd
AB6 CALGARY BMX AB Michaela WASYLIW 3 9 3rd 3rd 3rd

16 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN
Park Cycle
1 4 1st 1st 2nd
503 EDMONTON BMX AB Morgan RAAS
Mud Sweat & Gears
2 5 2nd 2nd 1st
309 CALGARY BMX AB Karlie BULLIVANT (BW15.N)
B&P Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd

5 and Under Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
301 OKOTOKS BMX AB Teagan SLAPMAN 1 5 2nd 1st 2nd
202 OKOTOKS BMX AB Pacey BOONE 2 6 1st 2nd 3rd
403 STONY PLAIN BMX AB Logan WEBB 3 7 3rd 3rd 1st
906 RED DEER BMX AB Jack WELIKOKLAD
HOME BUILDING CENTRE
4 13 4th 4th 5th
124 EDMONTON BMX AB Jacob DUBE 5 14 5th 5th 4th

Cruiser 15 and 16 Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N01 EDMONTON BMX AB Tyson BEST
Velocity
1 6 4th 1st 1st
AB2 EDMONTON BMX AB Steven LOEWEN
Velocity
2 6 1st 3rd 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Robbie TOWNSEND
Velocity
3 8 3rd 2nd 3rd
AB6 ST. ALBERT BMX AB Devon VICKERY
Mud Sweat & Gears
4 10 2nd 4th 4th

Cruiser 17 to 29 Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 EDMONTON BMX AB Ryan STEWART
Park Cycle
1 3 1st 1st 1st
213 ST. ALBERT BMX AB Kyle ROBB 2 6 2nd 2nd 2nd
C4 EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT 3 9 3rd 3rd 3rd

30+ Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
711 AIRDRIE BMX AB Brent DUNCANSON
Shaklee Performance
1 4 1st 1st 2nd
826 OKOTOKS BMX AB Kevin CLAYTON 2 6 2nd 3rd 1st
AB8 OKOTOKS BMX AB Paul KROON
Concept Electric
3 9 4th 2nd 3rd
323 OKOTOKS BMX AB Shane BERARDUCCI 4 11 3rd 4th 4th

6 Intermediate Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
308 STONY PLAIN BMX AB Sebastian WEBB 1 3 1st 1st 1st
AB2 OKOTOKS BMX AB Nolan FARREND 2 8 2nd 3rd 3rd
813 OKOTOKS BMX AB Dylan TREMEL
Advanced Cycle & Extreme Sports
3 10 6th 2nd 2nd
AB1 OKOTOKS BMX AB Joey HUBER (BM5.I)
Advanced Cycle
4 13 3rd 6th 4th
AB5 EDMONTON BMX AB Julien DUBE
Park Cycle
5 14 4th 4th 6th
608 STONY PLAIN BMX AB Brock HAWES (BM5.I) 6 15 5th 5th 5th

8 Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 EDMONTON BMX AB Ethan BROST 1 4 2nd 1st 1st
923 COCHRANE AB Baird EVANS 2 5 1st 2nd 2nd
815 LETHBRIDGE BMX AB Jarred VANDERHULST 3 9 3rd 3rd 3rd
726 EDMONTON BMX AB Taryk JANKE 4 12 4th 4th 4th

8 Intermediate Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 RED DEER BMX AB Evan STAHL 1 4 1st 1st 2nd
118 AIRDRIE BMX AB Carson DONOVAN 2 7 3rd 3rd 1st
116 OKOTOKS BMX AB Nicholas BERARDUCCI 3 7 2nd 2nd 3rd
AB6 CALGARY BMX AB Nikolas SCHINDLER 4 15 5th 6th 4th
AB7 COCHRANE AB Konner VAN DEN BOSSCHE 5 16 4th 4th 8th
305 CALGARY BMX AB Caleb GILBERT 6 17 7th 5th 5th
120 OKOTOKS BMX AB Wesley WIENS 7 20 6th 8th 6th
406 OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK
Rollfab Industries
8 22 8th 7th 7th

8 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 COCHRANE AB Peter VERHEYDE 1 5 1st 3rd 1st
622 OKOTOKS BMX AB Tyler BILOTTA
Advancedcycle.ca and Extreme Sports
2 7 2nd 2nd 3rd
N1 ST. ALBERT BMX AB Ronin PUSCH
Mud Sweat and Gears
3 8 3rd 1st 4th
N3 OKOTOKS BMX AB Brandon HUBER
Advanced Cycle
4 10 4th 4th 2nd

9 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 CALGARY BMX AB Nate BIERD
Bow Cycle
1 3 1st 1st 1st
C2 OKOTOKS BMX AB Brendan VANDERKUIP 2 6 2nd 2nd 2nd
917 OKOTOKS BMX AB Ben NELSON
Advanced cycle and Exterme Sports
3 9 3rd 3rd 3rd

10 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
122 COCHRANE AB Lucas BECKER 1 6 4th 1st 1st
C5 ST. ALBERT BMX AB Cory SKISTOD 2 7 1st DNF:4 2nd
N1 AIRDRIE BMX AB Zach CROFT
B&P Cycle
3 7 2nd 2nd 3rd
AB6 STONY PLAIN BMX AB Braden ERDMAN 4 10 3rd 3rd 4th

12 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
515 OKOTOKS BMX AB Spencer HARREN 1 5 1st 2nd 2nd
325 OKOTOKS BMX AB Hudson PURDY 2 7 5th 1st 1st
4 COCHRANE AB Curtis GAMMON 3 9 2nd 3rd 4th
C1 AIRDRIE BMX AB Konner SMITH-HEIN 4 10 3rd 4th 3rd
919 ST. ALBERT BMX AB Morgan FERGUSSON 5 15 4th 6th 5th
219 COCHRANE AB Ash MOORES 6 17 6th 5th 6th

13 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
503 AIRDRIE BMX AB Tristan NUNWEILER 1 3 1st 1st 1st
126 Club Unknown ? Kyle DUNCAN 2 8 2nd 4th 2nd
208 Club Unknown ? Michael THOMPSON 3 11 5th 3rd 3rd
226 Club Unknown ? Luke CLUBB 4 13 3rd 5th 5th
204 RED DEER BMX AB Jeffery PFEIFER
Ace of Hearts
5 14 4th 6th 4th
121 OKOTOKS BMX AB Brock VANDERHOEK 6 14 6th 2nd 6th

14 Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
918 COCHRANE AB Joe MOORES 1 3 1st 1st 1st
79 CALGARY BMX AB Kody PHILLIPS 2 6 2nd 2nd 2nd
111 MEDICINE HAT BMX AB Talan GRAHAM 3 9 3rd 3rd 3rd
3 RED DEER BMX AB Austin GAGNON
Ace of Hearts
4 12 4th 4th 4th

14 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
223 EDMONTON BMX AB Thomas ARSENAULT 1 3 1st 1st 1st
3 COCHRANE AB Noah BEAN 2 7 3rd 2nd 2nd
715 COCHRANE AB Cody GAMMON 3 9 2nd 3rd 4th
029 EDMONTON BMX AB Donovan KUZZ
Park Cycle
4 12 5th 4th 3rd
613 AIRDRIE BMX AB Braden KARISH
Shaklee Performance
5 14 4th 5th 5th
504 OKOTOKS BMX AB Shelby MYSEK
Rollfab Industries
6 18 6th 6th 6th
707 OKOTOKS BMX AB Coltin KARDASH
CCR Crative Renovations
7 21 7th 7th 7th

15 Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
509 RED DEER BMX AB Josh SNAPE
Heritage Brick & Tile
1 5 1st 3rd 1st
129 COCHRANE AB Murray PERRAULT 2 5 2nd 1st 2nd
529 COALHURST BMX AB Keenan LUKACS 3 8 3rd 2nd 3rd
C1 AIRDRIE BMX AB Kolbi SMITH-HEIN 4 12 4th 4th 4th
620 Club Unknown ? Zach JONES 5 15 5th 5th 5th

15 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
2 OKOTOKS BMX AB Kole FERRIS 1 3 1st 1st 1st
C1I LETHBRIDGE BMX AB Lance PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
2 6 2nd 2nd 2nd
6 COALHURST BMX AB Dylan BROWN
No Limits Sports
3 9 3rd 3rd 3rd
7 CALGARY BMX AB Nickolas WILSON 4 12 4th 4th 4th

15 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 EDMONTON BMX AB Tyson BEST
Velocity
1 3 1st 1st 1st
C1 STONY PLAIN BMX AB Tyler SCHILLING
DTN Contracting
2 7 2nd 3rd 2nd
AB3 MEDICINE HAT BMX AB Ryley IRVING 3 8 3rd 2nd 3rd
AB7 MEDICINE HAT BMX AB Matthew TEEL 4 12 4th 4th 4th

Cruiser Elite Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
248 COCHRANE AB Karsten MILLMAN 1 3 1st 1st 1st
310 EDMONTON BMX AB Ronald TOWNSEND
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
417 LETHBRIDGE BMX AB Ryan KELLY
Phillips Excavating
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser Elite Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N01 RED DEER BMX AB Abby GRAALMAN
Staats Factory
1 3 1st 1st 1st
310 CALGARY BMX AB Makara MARTIN
B&P Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
305 CALGARY BMX AB Megan FREW
Bowcycle/Wrex
3 9 3rd 3rd 3rd
C2 INDEPENDENT CAN Lori SMITH
The Bike Doctor
4 12 4th 4th 4th

Cruiser Junior Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
301 RED DEER BMX AB Timothy PRATT
Camp Cools
1 3 1st 1st 1st
322 LETHBRIDGE BMX AB Cam LAVORATO
Bert and Macs
2 6 2nd 2nd 2nd
N02 AIRDRIE BMX AB Andrew JONES 3 9 DNF:3 3rd 3rd
AB3 AIRDRIE BMX AB Brandon ULRICH
Shaklee Performance
4 ## CR:6 DNS DNS

16 Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 MEDICINE HAT BMX AB Tyrell GRAHAM 1 5 1st 1st 3rd
105 COALHURST BMX AB Rory FILGAS 2 6 3rd 2nd 1st
225 RED DEER BMX AB Derry VICKERY 3 7 2nd 3rd 2nd

16 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
706 COCHRANE AB Ross EATON 1 3 1st 1st 1st
223 AIRDRIE BMX AB Spencer ROSKO
Shaklee
2 9 DNF:5 2nd 2nd
3 EDMONTON BMX AB Robbie FAIST
United Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
5 LETHBRIDGE BMX AB Braydon ENNS
Need a Ride Used Cars
4 12 4th 4th 4th
6 INDEPENDENT CAN Fletcher ROBERTS 5 12 2nd 5th 5th

16 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 AIRDRIE BMX AB Cody BASIUK 1 3 1st 1st 1st
AB8 EDMONTON BMX AB Steven LOEWEN
Velocity
2 7 3rd 2nd 2nd
AB7 STONY PLAIN BMX AB Justin SCHWANKE
Mud Sweat & Gears
3 11 2nd 6th 3rd
6 EDMONTON BMX AB Cody DECHANEY
Ron Dickson & associates
4 13 4th 3rd 6th
8 EDMONTON BMX AB Robbie TOWNSEND
Velocity
5 14 5th 5th 4th
10 ST. ALBERT BMX AB Devon VICKERY
Mud Sweat & Gears
6 15 6th 4th 5th

17 to 24 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 ST. ALBERT BMX AB Craig KUNZ 1 4 2nd 1st 1st
36 CALGARY BMX AB Bryan BULLIVANT
B&P Cycle
2 5 1st 2nd 2nd
1X RED DEER BMX AB Rory BRACONNIER (BM17-24.N) 3 9 3rd 3rd 3rd
716 OKOTOKS BMX AB Karl JONAS (BM17-24.N) 4 ## CR:6 DNS DNS

17 to 24 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 STONY PLAIN BMX AB Jon MILLER 1 4 2nd 1st 1st
C6 ST. ALBERT BMX AB Kyle ROBB 2 6 1st 2nd 3rd
AB7 EDMONTON BMX AB Ryan STEWART
Park Cycle
3 8 3rd 3rd 2nd
106 EDMONTON BMX AB Francois BONJEAN
Velocity
4 13 4th 4th 5th
9 INDEPENDENT CAN Karl ROBERTS 5 14 5th 5th 4th

30+ Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
Flexahopper GHP 661 Lipz
1 3 1st 1st 1st
AB3 EDMONTON BMX AB Shawn LOEWEN
Velocity Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
C4 OKOTOKS BMX AB Ken MCALISTER (BM30.I)
Rollfab Industries
3 9 3rd 3rd 3rd
C5 EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT (BM25-29.E) 4 13 4th 4th 5th
AB1 EDMONTON BMX AB Brad FRICK (BM30.I)
Outlaw Ranch Inc.
5 14 DNF:5 5th 4th

Cruiser 13 and 14 Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
412 COCHRANE AB Carson ERDMAN 1 3 1st 1st 1st
C2 STONY PLAIN BMX AB John MCCANN
Velocity
2 7 2nd 2nd 3rd
N3 AIRDRIE BMX AB Ben CROFT
B&P Cycle
3 8 3rd 3rd 2nd
AB3 EDMONTON BMX AB Jared COMPAGNON
Velocity
4 12 4th 4th 4th

Cruiser 35 to 39 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 EDMONTON BMX AB Kieran ARDS (BCSM34)
Park Cycle
1 4 1st 2nd 1st
AB03 EDMONTON BMX AB Andrew MCELHERAN
Park Cycle
2 9 6th 1st 2nd
AB8 EDMONTON BMX AB Augi MOTA
Velocity
3 10 2nd 3rd 5th
AB7 AIRDRIE BMX AB Patrick O'HARA
Shaklee Performance
4 11 3rd 4th 4th
103 EDMONTON BMX AB Arron NIELD (BCSM34)
3 Sons Welding
5 12 4th 5th 3rd
AB5 CALGARY BMX AB Brad WILSON 6 17 5th 6th 6th

Cruiser 45+ Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C2 EDMONTON BMX AB Tony FLUET
Velocity
1 3 1st 1st 1st
AB3 OKOTOKS BMX AB Paul KROON
Concept Electric
2 7 2nd 3rd 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Malcolm STINSON
Worlddoors.com
3 11 3rd 4th 4th
AB6 AIRDRIE BMX AB Will JONES 4 13 DNF:8 2nd 3rd
AB4 STONY PLAIN BMX AB George SCHWANKE
Mud Sweat & Gears
5 16 5th 6th 5th
606 ST. ALBERT BMX AB Ross VICKERY
Mud Sweat & Gears
6 17 6th 5th 6th
AB2 EDMONTON BMX AB Bruce BAILIE
Velocity
7 18 4th 7th 7th
724 OKOTOKS BMX AB Richard THIBODEAU
Independant Battery
8 23 7th 8th 8th

Cruiser 40 to 44 Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C2 LETHBRIDGE BMX AB Deborah PUTTICK (BCSW39)
Flexahopper
1 3 1st 1st 1st
AB1 ST. ALBERT BMX AB Nicoline HEBERT (BCSW39)
Shaklee
2 6 2nd 2nd 2nd
C1 OKOTOKS BMX AB Sandy KROON
Concept Electric
3 9 3rd 3rd 3rd
217 EDMONTON BMX AB Karen BAILIE (BCSW45+) 4 12 4th 4th 4th

Top of Report