Medicine Hat BMX - Provincial #3

BMX EVENT MANAGER, Report Created 18/Jul/2010 14:29:10

FULL RESULTS

Total Entries = 307

Total Riders = 280

7 Novice Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
3 OKOTOKS BMX AB Joden WATSON 1st - 5 3rd 1st 1st
728 RED DEER BMX AB Kaden CORRIGAN 2nd - 4 1st 2nd 1st
125 RED DEER BMX AB William WELIKOKLAD
CRUPI/HOME BUILDING CENTRE
3rd - 6 1st 3rd 2nd
523 MEDICINE HAT BMX AB Ethan REUER 4th - 9 2nd 3rd 4th
326 RED DEER BMX AB Zander KELLY 5th - 6 2nd 2nd 2nd
402 AIRDRIE BMX AB Nicholas NORTHWOOD 6th - 8 4th 1st 3rd
821X EDMONTON BMX AB Duncan NIELD
3 Sons Welding
7th - 13 3rd CR:7 3rd
821 EDMONTON BMX AB Kieran NIELD
3 Sons Welding
- 15 4th CR:7 4th
909 LETHBRIDGE BMX AB Josh DUBLANKO - ## CR:7 DNS DNS

9 Intermediate Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 EDMONTON BMX AB Parker MCELHERAN
Park Cycle
1st - 3 1st 1st 1st
AB2 OKOTOKS BMX AB Justin SCOTT 2nd - 6 1st 3rd 2nd
C7 I OKOTOKS BMX AB Matthew TAILBY 3rd - 4 2nd 1st 1st
10 OKOTOKS BMX AB Jack GALAN 4th - 8 3rd 2nd 3rd
C6 OKOTOKS BMX AB Ben NELSON
Advanced cycle and Exterme Sports
5th - 10 3rd 5th 2nd
707 COCHRANE AB Connor MURPHY 6th - 12 4th 4th 4th
N3 OKOTOKS BMX AB Brandon HUBER (BM8.E)
Advanced Cycle
7th - 8 2nd 3rd 3rd
C1 AIRDRIE BMX AB Zac RYAN
Broken Skin Tatoo
8th - 11 4th 2nd 5th
C5 STONY PLAIN BMX AB Ethan ADAMS - 13 5th 4th 4th
11 OKOTOKS BMX AB Kieran SLAPMAN - 16 5th 5th 6th
14 OKOTOKS BMX AB Zachary BEAVER
Mom and Dad
- 18 7th 6th 5th
924 RED DEER BMX AB Owen GREEN - 19 6th 6th 7th
321 RED DEER BMX AB Ryker KELLY - 20 7th 7th 6th
820 EDMONTON BMX AB Matrick COCHRANE - 22 6th 7th CR:9

10 Novice Male (16 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
330 AIRDRIE BMX AB Kurtis DONOVAN 1st - 3 1st 1st 1st
130 AIRDRIE BMX AB Chase VANDENHOVEN
Shaklee Performance
2nd - 9 2nd 5th 2nd
705 OKOTOKS BMX AB Jacob FUNK 3rd - 6 1st 3rd 2nd
123 OKOTOKS BMX AB Garrison DANSEREAU 4th - 10 4th 3rd 3rd
310 AIRDRIE BMX AB Kodiak SMITH-AVENDANO 5th - 6 2nd 1st 3rd
16 CALGARY BMX AB Nathan MUIR 6th - 13 4th 4th 5th
322 OKOTOKS BMX AB Jacob THIBODEAU 7th - 8 5th 2nd 1st
909X RED DEER BMX AB Kallen VICKERY 8th - 9 3rd 2nd 4th
227 MEDICINE HAT BMX AB Travis STRAUB - 15 7th 4th 4th
909 MEDICINE HAT BMX AB Daniel HASKAYNE - 15 3rd 6th 6th
702 MEDICINE HAT BMX AB Shawn DARR - 16 6th 5th 5th
6 CALGARY BMX AB Caleb GRAHAM - 19 5th 7th 7th
811 OKOTOKS BMX AB Noah CLAYTON - 20 6th 6th 8th
410 MEDICINE HAT BMX AB Zach GRANGER
Firmom Medicine Hat
- 21 7th 8th 6th
212 RED DEER BMX AB Ethan DOCHSTADER - 22 8th 7th 7th
222 EDMONTON BMX AB Ethan NIELD
3 Sons Welding
- 26 8th CR:10 8th

10 Intermediate Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
122 COCHRANE AB Lucas BECKER 1st - 3 1st 1st 1st
C1 OKOTOKS BMX AB Liam THIBODEAU
Independant Battery
2nd - 7 3rd 2nd 2nd
6 EDMONTON BMX AB Mackenzie MOTA
Velocity
3rd - 7 1st 1st 5th
220 RED DEER BMX AB Jack SNAPE
Heritage Brick & Tile
4th - 10 4th 3rd 3rd
AB7 RED DEER BMX AB Dakota LUTE 5th - 8 2nd 2nd 4th
229 CALGARY BMX AB Maximus GIANGUALANO 6th - 10 5th 3rd 2nd
C2 OKOTOKS BMX AB Brendan VANDERKUIP (BM9.E) 7th - 10 3rd 4th 3rd
322 EDMONTON BMX AB Brendan STAFFORD 8th - 8 2nd 5th 1st
83 CALGARY BMX AB Robbie KUHNLEIN - 14 5th 5th 4th
908 COALHURST BMX AB Caden SEAFORTH
Multi Trades and Services
- 14 4th 4th 6th
316 EDMONTON BMX AB Carter LADOUCEUR - 17 6th 6th 5th

11 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
C3I EDMONTON BMX AB Tyler HUPKA
United Cycle Edmonton
1st - 6 4th 1st 1st
2 AIRDRIE BMX AB Corbin NUNWEILER 2nd - 4 1st 1st 2nd
11 EDMONTON BMX AB Jensen MCELHERAN
Park Cycle
3rd - 10 3rd 4th 3rd
5 MEDICINE HAT BMX AB Alex FORBES
The Ridge - Dustin Lang
4th - 6 2nd 3rd 1st
AB7 COCHRANE AB Steven SWEET 5th - 5 1st 2nd 2nd
420 COCHRANE AB Steven SACHKIW 6th - 10 5th 2nd 3rd
702 COALHURST BMX AB Jevon SEAFORTH
Multi Trades & Services
7th - 9 2nd 3rd 4th
010 AIRDRIE BMX AB Kaelan HAYDEN - 12 3rd 4th 5th
826 COCHRANE AB Tegan VAN DEN BOSSCHE - 13 4th 5th 4th

13 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
3 EDMONTON BMX AB Brian JOHNSON 1st - 5 3rd 1st 1st
C4I MEDICINE HAT BMX AB Brandon LACHAPELLE 2nd - 3 1st 1st 1st
6 EDMONTON BMX AB Jonathan LEMANSKI
United Cycle
3rd - 10 1st 5th 4th
415 OKOTOKS BMX AB Alexander THIBODEAU
Independant Battery
4th - 6 2nd 2nd 2nd
615 CALGARY BMX AB Mitchell HILL 5th - 6 2nd 2nd 2nd
727 COCHRANE AB Nicholas GODRI 6th - 9 3rd 3rd 3rd
AB01 MEDICINE HAT BMX AB Lance TESSIER
The Gutter Factory
7th - 11 4th 4th 3rd
10 AIRDRIE BMX AB Daniel ARANAS - 11 4th 3rd 4th
C5 OKOTOKS BMX AB Chase MCALISTER
Rollfab Industries
- 14 5th 4th 5th

13 Expert Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Chase KELLN
Shaklee
1st - 4 1st 2nd 1st
C5 RED DEER BMX AB James SEKORA
Millerdale Pharmacy/Brabowski Mechanical
2nd - 3 1st 1st 1st
C3 COCHRANE AB Taylor OTTERSON
CBO Design
3rd - 10 2nd 4th 4th
AB7 LETHBRIDGE BMX AB Kylar VAN EE
Bert & Macs
4th - 5 2nd 1st 2nd
C4 ST. ALBERT BMX AB Aidan BURGER
Xtreme Wear and Tear
5th - 10 3rd 4th 3rd
C8 CALGARY BMX AB Evan MOTTERSHEAD 6th - 7 3rd 2nd 2nd
N6 RED DEER BMX AB Chase HARRISON
Crupi
7th - 10 4th 3rd 3rd
217 LETHBRIDGE BMX AB Damian MATHEWS 8th - 13 4th 5th 4th
109 STONY PLAIN BMX AB Darien MILLER - 13 5th 3rd 5th
C02 MEDICINE HAT BMX AB Chris HAWES - 15 5th 5th 5th

16 Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 RED DEER BMX AB Timothy PRATT
Camp Cools
1st - 4 1st 1st 2nd
C5 CALGARY BMX AB Louis CHARTRAIN
B&P Cycle
2nd - 5 2nd 2nd 1st
C3 CALGARY BMX AB David HILL 3rd - 7 1st 2nd 4th
9 MEDICINE HAT BMX AB Justin IRVING 4th - 7 3rd 1st 3rd
C4 LETHBRIDGE BMX AB Cam LAVORATO
Bert and Macs
5th - 10 3rd 3rd 4th
AB3 MEDICINE HAT BMX AB Ryley IRVING (BM15.E) 6th - 10 5th 4th 1st
6 EDMONTON BMX AB Cody DECHANEY
Ron Dickson & associates
7th - 7 2nd 3rd 2nd
AB7 MEDICINE HAT BMX AB Matthew TEEL (BM15.E) - 12 4th 5th 3rd
10 ST. ALBERT BMX AB Devon VICKERY
Mud Sweat & Gears
- 13 4th 4th 5th

Cruiser 40 to 44 Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
Flexahopper GHP 661 Lipz
1st - 3 1st 1st 1st
C2 COCHRANE AB Brian OTTERSON
CBO Design
2nd - 4 1st 2nd 1st
918 INDEPENDENT CAN Jeff MEADE
Hyper BMX
3rd - 5 2nd 1st 2nd
C3 OKOTOKS BMX AB James VANDERKUIP 4th - 10 3rd 4th 3rd
826 OKOTOKS BMX AB Kevin CLAYTON 5th - 7 2nd 3rd 2nd
711 AIRDRIE BMX AB Brent DUNCANSON
Shaklee Performance
6th - 9 4th 2nd 3rd
425 OKOTOKS BMX AB Conrad KARDASH
CCR Creative Renovations
7th - 11 4th 3rd 4th
C4 STONY PLAIN BMX AB Chris LUNGER
Hyper BMX
8th - 13 5th 4th 4th
128 EDMONTON BMX AB Kevin KELLY - 13 3rd 5th 5th
327 EDMONTON BMX AB Andrew LADOUCEUR
Mud Sweat & Gears
- 15 5th 5th 5th

Junior Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
43 AIRDRIE BMX AB Brandon KERIK
Alter Air,Camp Cools,Grandparents
1 4 2nd 1st 1st
C05 STONY PLAIN BMX AB Mitchell WARKEN 2 6 1st 3rd 2nd
N2 CALGARY BMX AB Erick NICOL 3 8 3rd 2nd 3rd
C04 CALGARY BMX AB Adam BOURNS
Crupi
4 12 4th 4th 4th
N07 AIRDRIE BMX AB Andrew JONES 5 15 5th 5th 5th

Elite Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
29 AIRDRIE BMX AB Kaila SWEENEY
Supercross BMX
1 3 1st 1st 1st
N01 RED DEER BMX AB Abby GRAALMAN (BWJ)
Staats Factory
2 6 2nd 2nd 2nd
830 AIRDRIE BMX AB Wendy VANDENHOVEN
Shaklee Performance
3 10 4th 3rd 3rd
55 AIRDRIE BMX AB Amy BROWN
Supercross
4 11 3rd 4th 4th
39 CALGARY BMX AB Michilla NEGENMAN
Redline
5 16 5th 5th 6th
22 OKOTOKS BMX AB Kaylee JACOBSEN (BWJ)
Alberta Crupi
6 17 6th 6th 5th
C6 INDEPENDENT CAN Lori SMITH
The Bike Doctor
7 21 7th 7th 7th

Elite Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
217 OKOTOKS BMX AB Jeffrey JACOBSEN
Alberta Crupi
1 5 1st 2nd 2nd
248 COCHRANE AB Karsten MILLMAN 2 8 6th 1st 1st
462 CALGARY BMX AB Trent BATCHELOR
Switchstream Racing
3 10 2nd 3rd 5th
22 OKOTOKS BMX AB Tyler PAGET 4 12 4th 5th 3rd
417 LETHBRIDGE BMX AB Ryan KELLY
Phillips Excavating
5 13 3rd 6th 4th
027 MEDICINE HAT BMX AB Sam LEUCK 6 15 5th 4th 6th

17 & Over Expert Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 MEDICINE HAT BMX AB Chelsea KINGSTON (BW16.E)
AXO
1 3 1st 1st 1st
AB1 AIRDRIE BMX AB Rachelle HAIGHT
Elite Training Source
2 6 2nd 2nd 2nd
226 LETHBRIDGE BMX AB Lindsay HARRINGTON 3 9 3rd 3rd 3rd
904 EDMONTON BMX AB Jessica MERKLEY 4 14 4th 4th 6th
AB4 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN (BW16.N)
Park Cycle
5 15 6th 5th 4th
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Jennifer HARRINGTON 6 16 5th 6th 5th

Cruiser 10 to 12 Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
410 RED DEER BMX AB Cody PRATT
Camp Cools
1 3 1st 1st 1st
AB4 LETHBRIDGE BMX AB Blake KEMPENAAR
Shaklee Performance
2 6 2nd 2nd 2nd
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert and Macs
3 10 3rd 3rd 4th
6 EDMONTON BMX AB Raine BROST
Velocity
4 11 4th 4th 3rd
AB01 AIRDRIE BMX AB Zach CROFT
B&P Cycle
5 15 5th 5th 5th
113 EDMONTON BMX AB Mackenzie MOTA
Velocity
6 18 6th 6th 6th
512 EDMONTON BMX AB Ethan BROST (BCSM12) 7 21 7th 7th 7th

8 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 EDMONTON BMX AB Abbie MOTA
Velocity
1 3 1st 1st 1st
L5 MEDICINE HAT BMX AB Geneva GRONDIN 2 7 2nd 3rd 2nd
326 EDMONTON BMX AB Amber HUPKA (BW6.N)
United Cycle Edmonton
3 8 3rd 2nd 3rd
AB4 OKOTOKS BMX AB Jorianna MCALISTER (BW6.N)
Rollfab Industries
4 12 4th 4th 4th

9 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
307 EDMONTON BMX AB Bailey BROKENSHIRE 1 3 1st 1st 1st
413 EDMONTON BMX AB Keltie MONOGHAN
Park Cycle
2 7 2nd 3rd 2nd
AB3 MEDICINE HAT BMX AB Karol-Ann BROOKS 3 8 3rd 2nd 3rd
119 COCHRANE AB Kathryn SACHKIW 4 ## CR:6 DNS DNS

10 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
226 Club Unknown ? Aurelia GRETZINGER 1 3 1st 1st 1st
3 AIRDRIE BMX AB Mackenzie ARANAS 2 6 2nd 2nd 2nd
318 LETHBRIDGE BMX AB Hannah VANDERHULST 3 10 4th 3rd 3rd
C1 AIRDRIE BMX AB Breanna O'HARA
Shaklee
4 11 3rd 4th 4th
020 RED DEER BMX AB Dylan MCNAMRA 5 15 5th 5th 5th

10 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 AIRDRIE BMX AB Kyla KELLN
Shaklee
1 3 1st 1st 1st
C1 OKOTOKS BMX AB Tatum WILSON (BW9.E)
Answer
2 6 2nd 2nd 2nd
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Kendra ENNS
Need a Ride Auto Sales
3 9 3rd 3rd 3rd

11 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C2N LETHBRIDGE BMX AB Jessalyn PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
1 5 1st 2nd 2nd
AB6 COALHURST BMX AB Jordan JENSEN 2 6 4th 1st 1st
411 CALGARY BMX AB Jackie KLAPAK 3 9 2nd 3rd 4th
AB7 OKOTOKS BMX AB Brittany BEAVER
Mom and Dad
4 10 3rd 4th 3rd
322 MEDICINE HAT BMX AB Deidre HIEBERT 5 15 5th 5th 5th

12 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C2 OKOTOKS BMX AB Brianne VANDERKUIP 1 3 1st 1st 1st
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Kiana VAN EE
Bert & Macs
2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 OKOTOKS BMX AB Nicole TAILBY 3 9 3rd 3rd 3rd
AB4 ST. ALBERT BMX AB Meg VICKERY
Mud, Sweat & Gears
4 12 4th 4th 4th
728 RED DEER BMX AB Chantel GAGNON (BW12.N)
Ace of Hearts
5 15 5th 5th 5th

14 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
123 STONY PLAIN BMX AB Ilana JUST
Crupi Canada BMX
1 4 2nd 1st 1st
AB1 AIRDRIE BMX AB Daina TUCHSCHERER
Crupi Alberta
2 8 4th 2nd 2nd
C3 MEDICINE HAT BMX AB Yvonne KINGSTON
AXO
3 9 3rd 3rd 3rd
C1 AIRDRIE BMX AB Caitlyn DUNCANSON
Shaklee Performance
4 12 1st CR:7 4th
AB2 OKOTOKS BMX AB Paige WILSON (BW13.E)
Answer
5 14 5th 4th 5th

15 Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 RED DEER BMX AB Jordin RIGUIDEL 1 3 1st 1st 1st
AB2 MEDICINE HAT BMX AB Stephanie HOOD 2 6 2nd 2nd 2nd
AB6 CALGARY BMX AB Michaela WASYLIW 3 10 3rd 4th 3rd
309 CALGARY BMX AB Karlie BULLIVANT (BW15.N)
B&P Cycle
4 11 4th 3rd 4th

5 and Under Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
907 MEDICINE HAT BMX AB Gauje CONKIN 1 3 1st 1st 1st
301 OKOTOKS BMX AB Teagan SLAPMAN 2 6 2nd 2nd 2nd
906 RED DEER BMX AB Jack WELIKOKLAD
HOME BUILDING CENTRE
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 17 to 29 Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 RED DEER BMX AB Timothy PRATT (BCSM16)
Camp Cools
1 5 1st 3rd 1st
AB1 EDMONTON BMX AB Ryan STEWART
Park Cycle
2 5 2nd 1st 2nd
AB6 ST. ALBERT BMX AB Devon VICKERY (BCSM16)
Mud Sweat & Gears
3 11 4th 4th 3rd
213 ST. ALBERT BMX AB Kyle ROBB 4 11 3rd 2nd CR:6

6 Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
215 AIRDRIE BMX AB Tyler RYAN
Broken Skin Tatoo
1 3 1st 1st 1st
724 OKOTOKS BMX AB Jacob BERARDUCCI 2 9 3rd 3rd 3rd
813 OKOTOKS BMX AB Dylan TREMEL
Advanced Cycle & Extreme Sports
3 9 2nd 2nd 5th
501 LETHBRIDGE BMX AB Troy PUTTICK 4 11 5th 4th 2nd
805 MEDICINE HAT BMX AB Drayden WAHL 5 13 4th 5th 4th

Cruiser 13 and 14 Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C01 RED DEER BMX AB James SEKORA
Millerdale Pharmacy/Brabowski Mechanical
1 3 1st 1st 1st
N1 RED DEER BMX AB Chase HARRISON
Crupi
2 8 3rd 3rd 2nd
412 COCHRANE AB Carson ERDMAN 3 10 2nd 2nd CR:6
AB1 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN (BCSW16)
Park Cycle
4 13 4th CR:6 3rd

6 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 OKOTOKS BMX AB Nolan FARREND 1 5 3rd 1st 1st
AB5 EDMONTON BMX AB Julien DUBE
Park Cycle
2 5 1st 2nd 2nd
AB1 OKOTOKS BMX AB Joey HUBER (BM5.I)
Advanced Cycle
3 8 2nd 3rd 3rd

Cruiser Elite Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Kaila SWEENEY
Supercross BMX
1 3 1st 1st 1st
35 RED DEER BMX AB Abby GRAALMAN (BCSWJ)
Staats Factory
2 6 2nd 2nd 2nd
94 AIRDRIE BMX AB Amy BROWN
Supercross
3 9 3rd 3rd 3rd
217 CALGARY BMX AB Michilla NEGENMAN
Redline
4 12 4th 4th 4th
C2 INDEPENDENT CAN Lori SMITH 5 15 5th 5th 5th

30+ Intermediate Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS (BM30.E)
Flexahopper GHP 661 Lipz
1 3 1st 1st 1st
43 RED DEER BMX AB Shawn LEE (BM30.E)
Rocky Mtn Bike N Board
2 6 2nd 2nd 2nd
C4 OKOTOKS BMX AB Ken MCALISTER
Rollfab Industries
3 9 3rd 3rd 3rd
AB7 AIRDRIE BMX AB James ASH
Elite Training source
4 12 4th 4th 4th
711 AIRDRIE BMX AB Brent DUNCANSON (BM30.N)
Shaklee Performance
5 16 5th 5th 6th
AB8 OKOTOKS BMX AB Paul KROON (BM30.N)
Concept Electric
6 17 6th 6th 5th

7 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 OKOTOKS BMX AB Rylan SLAPMAN 1 3 1st 1st 1st
C1 OKOTOKS BMX AB Colten PARTRIDGE-RICHTER 2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 RED DEER BMX AB Nicholas CYMBAIUK 3 9 3rd 3rd 3rd
724 MEDICINE HAT BMX AB Cody DEMAN 4 12 4th 4th 4th

8 Novice Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
118 AIRDRIE BMX AB Carson DONOVAN 1 4 1st 1st 2nd
116 OKOTOKS BMX AB Nicholas BERARDUCCI 2 6 3rd 2nd 1st
1 EDMONTON BMX AB Ethan BROST 3 11 5th 3rd 3rd
514 MEDICINE HAT BMX AB Dillon DARR 4 13 2nd 7th 4th
3 EDMONTON BMX AB Tanner PERRIN 5 16 7th 4th 5th
815 LETHBRIDGE BMX AB Jarred VANDERHULST 6 18 4th 8th 6th
918 MEDICINE HAT BMX AB Cole EISERMAN 7 18 6th 5th 7th
014 MEDICINE HAT BMX AB James HASKAYNE 8 22 8th 6th 8th

8 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 COCHRANE AB Konner VAN DEN BOSSCHE 1 4 1st 1st 2nd
AB01 OKOTOKS BMX AB Logan COSTALL (BM7.E) 2 5 2nd 2nd 1st
406 OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK
Rollfab Industries
3 9 3rd 3rd 3rd

9 Novice Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
018 EDMONTON BMX AB Connor WENSEL 1 3 1st 1st 1st
105 EDMONTON BMX AB Stian GLEDDIE 2 7 2nd 3rd 2nd
3 ST. ALBERT BMX AB Joel THIBAULT 3 11 3rd 5th 3rd
122 OKOTOKS BMX AB Matteo BREGLIANO 4 12 6th 2nd 4th
118 CALGARY BMX AB Griffin KLAPAK 5 13 4th 4th 5th
002X RED DEER BMX AB Sam BECK 6 17 5th 6th 6th
002 RED DEER BMX AB Ben BECK 7 22 8th 7th 7th
115 EDMONTON BMX AB Logan KELLY 8 23 7th 8th 8th

11 Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
120 EDMONTON BMX AB Dexter GOURLAY
Iron Wing Energy Services
1 3 1st 1st 1st
316 COALHURST BMX AB Garrett EVERSON 2 6 2nd 2nd 2nd
031 MEDICINE HAT BMX AB Jesse HERTER
Dirty Deeds
3 9 3rd 3rd 3rd
330 RED DEER BMX AB Spencer KELLY 4 12 4th 4th 4th

11 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 ST. ALBERT BMX AB Ethan BURGER
Xtreme Wear and Tear
1 3 1st 1st 1st
C5 AIRDRIE BMX AB Jacob DUNCANSON
Shaklee Performance
2 6 2nd 2nd 2nd
AB6 OKOTOKS BMX AB Colton KROON
Concept Electric
3 10 4th 3rd 3rd
AB5 EDMONTON BMX AB Raine BROST
Velocity
4 14 5th 4th 5th
N1 AIRDRIE BMX AB Zach CROFT (BM10.E)
B&P Cycle
5 15 3rd 5th 7th
AB8 CALGARY BMX AB Brayden WASYLIW 6 17 7th 6th 4th
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert and Macs
7 19 6th 7th 6th

12 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
729 AIRDRIE BMX AB Braeden MUTH
B & P Cycle
1 3 1st 1st 1st
410 LETHBRIDGE BMX AB Kenton GRETZINGER 2 10 5th 3rd 2nd
4 COCHRANE AB Curtis GAMMON 3 10 3rd 4th 3rd
404 EDMONTON BMX AB Taij MANN 4 10 2nd 2nd 6th
C1 AIRDRIE BMX AB Konner SMITH-HEIN 5 13 4th 5th 4th
625 EDMONTON BMX AB Keenan WHEELER 6 17 6th 6th 5th

12 Intermediate Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C4I LETHBRIDGE BMX AB Kirby PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
1 3 1st 1st 1st
4 AIRDRIE BMX AB Kyle PAULSON 2 6 2nd 2nd 2nd
3 AIRDRIE BMX AB Trystan HALL 3 10 4th 3rd 3rd
6 RED DEER BMX AB Kayd RIGUIDEL 4 11 3rd 4th 4th
516 LETHBRIDGE BMX AB Tyler ENNS
Need a Ride Auto Sales
5 15 5th 5th 5th
9 RED DEER BMX AB Coleman KOMULA 6 20 8th 6th 6th
8 OKOTOKS BMX AB Kody FERRIS 7 20 6th 7th 7th
022 EDMONTON BMX AB Logan LADOUCEUR
Mud Swear & Gears
8 23 7th 8th 8th

12 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
410 RED DEER BMX AB Cody PRATT
Camp Cools
1 3 1st 1st 1st
N1 OKOTOKS BMX AB Cole WILSON
Answer
2 6 2nd 2nd 2nd
1 AIRDRIE BMX AB River PEACOCK 3 10 4th 3rd 3rd
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Blake KEMPENAAR
Shaklee Performance
4 11 3rd 4th 4th
10 Club Unknown ? Zakkary FLEMING 5 15 5th 5th 5th

Cruiser Elite Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
248 COCHRANE AB Karsten MILLMAN 1 3 1st 1st 1st
N1 CALGARY BMX AB Trent BATCHELOR
Switchstream Racing
2 6 2nd 2nd 2nd
N02 AIRDRIE BMX AB Andrew JONES (BCSMJ) 3 9 3rd 3rd 3rd
417 LETHBRIDGE BMX AB Ryan KELLY
Phillips Excavating
4 12 4th 4th 4th

14 Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
79 CALGARY BMX AB Kody PHILLIPS 1 3 1st 1st 1st
503 AIRDRIE BMX AB Tristan NUNWEILER (BM13.N) 2 8 2nd 4th 2nd
3X CALGARY BMX AB David VOYEVODA (BM13.N) 3 9 3rd 2nd 4th
111 MEDICINE HAT BMX AB Talan GRAHAM 4 10 4th 3rd 3rd
3 RED DEER BMX AB Austin GAGNON
Ace of Hearts
5 15 5th 5th 5th

14 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
715 COCHRANE AB Cody GAMMON 1 4 1st 2nd 1st
8 AIRDRIE BMX AB Tyler BELL 2 8 3rd 3rd 2nd
405 MEDICINE HAT BMX AB Marc SCHAERER 3 10 2nd 4th 4th
029 EDMONTON BMX AB Donovan KUZZ
Park Cycle
4 12 5th 1st 6th
613 AIRDRIE BMX AB Braden KARISH
Shaklee Performance
5 13 4th 6th 3rd
504 OKOTOKS BMX AB Shelby MYSEK
Rollfab Industries
6 16 6th 5th 5th
707 OKOTOKS BMX AB Coltin KARDASH
CCR Crative Renovations
7 21 7th 7th 7th

14 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 AIRDRIE BMX AB Tanner VANDENHOVEN
Shaklee Performance
1 4 2nd 1st 1st
AB5 EDMONTON BMX AB Ray FENWICK
Mud Sweat & Gears
2 6 1st 3rd 2nd
C7 STONY PLAIN BMX AB Lucas BEYER
Redline/United Cycle
3 8 3rd 2nd 3rd
AB8 AIRDRIE BMX AB Jayme JOHNSON
Shaklee
4 15 5th 6th 4th
C6 OKOTOKS BMX AB Brulan KROON
Concept Electric
5 16 6th 5th 5th
412 COCHRANE AB Carson ERDMAN 6 16 4th 4th CR:8

15 Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
509 RED DEER BMX AB Josh SNAPE
Heritage Brick & Tile
1 3 1st 1st 1st
529 COALHURST BMX AB Keenan LUKACS 2 7 2nd 2nd 3rd
129 COCHRANE AB Murray PERRAULT 3 8 3rd 3rd 2nd
C1 AIRDRIE BMX AB Kolbi SMITH-HEIN 4 12 4th 4th 4th
212 AIRDRIE BMX AB Damien MUTH
B & P Cycle
5 15 5th 5th 5th

15 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
2 OKOTOKS BMX AB Kole FERRIS 1 3 1st 1st 1st
4 RED DEER BMX AB Justin MAINVILLE 2 6 2nd 2nd 2nd
6 COALHURST BMX AB Dylan BROWN 3 10 3rd 4th 3rd
C1I LETHBRIDGE BMX AB Lance PHILLIPS
Phillips Excavating Ltd.
4 14 4th 3rd CR:7
C2 OKOTOKS BMX AB Max LAVALLEE 5 ## CR:7 DNS DNS

16 Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 MEDICINE HAT BMX AB Tyrell GRAHAM 1 3 1st 1st 1st
225 RED DEER BMX AB Derry VICKERY 2 7 2nd 3rd 2nd
105 COALHURST BMX AB Rory FILGAS 3 8 3rd 2nd 3rd

16 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
223 AIRDRIE BMX AB Spencer ROSKO
Shaklee
1 3 1st 1st 1st
C3 RED DEER BMX AB Matthew PIDHIRNEY 2 6 2nd 2nd 2nd
706 COCHRANE AB Ross EATON 3 ## CR:5 DNS DNS

17 to 24 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 ST. ALBERT BMX AB Craig KUNZ 1 3 1st 1st 1st
36 CALGARY BMX AB Bryan BULLIVANT
B&P Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
1X RED DEER BMX AB Rory BRACONNIER (BM17-24.N) 3 9 3rd 3rd 3rd

17 to 24 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 STONY PLAIN BMX AB Jon MILLER 1 3 1st 1st 1st
C6 ST. ALBERT BMX AB Kyle ROBB 2 6 2nd 2nd 2nd
6 ST. ALBERT BMX AB Taylor MILLIGAN
Alberta Crupi
3 9 3rd 3rd 3rd
AB7 EDMONTON BMX AB Ryan STEWART
Park Cycle
4 12 4th 4th 4th
109 RED DEER BMX AB Landon FERRIS 5 15 5th 5th 5th

Cruiser 35 to 39 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
74 RED DEER BMX AB Shawn LEE
Rocky Mtn Bike N Board
1 4 1st 1st 2nd
AB1 EDMONTON BMX AB Kieran ARDS (BCSM34)
Park Cycle
2 6 3rd 2nd 1st
AB03 EDMONTON BMX AB Andrew MCELHERAN
Park Cycle
3 8 2nd 3rd 3rd
AB8 EDMONTON BMX AB Augi MOTA
Velocity
4 12 4th 4th 4th
103 EDMONTON BMX AB Aaron NIELD (BCSM34)
3 Sons Welding
5 15 5th 5th 5th
AB7 AIRDRIE BMX AB Patrick O'HARA
Shaklee Performance
6 18 6th 6th 6th

Cruiser 45+ Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 OKOTOKS BMX AB Paul KROON
Concept Electric
1 4 1st 2nd 1st
606 ST. ALBERT BMX AB Ross VICKERY
Mud Sweat & Gears
2 5 2nd 1st 2nd
801 RED DEER BMX AB George VICKERY 3 10 4th 3rd 3rd
724 OKOTOKS BMX AB Richard THIBODEAU
Independant Battery
4 11 3rd 4th 4th

Cruiser 35 to 39 Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C2 LETHBRIDGE BMX AB Deborah PUTTICK
Flexahopper
1 3 1st 1st 1st
C1 OKOTOKS BMX AB Sandy KROON (BCSW44)
Concept Electric
2 6 2nd 2nd 2nd
109 AIRDRIE BMX AB Leanne HALL 3 10 3rd 3rd 4th
AB2 RED DEER BMX AB Janice SEKORA (BCSW34) 4 11 4th 4th 3rd
828 AIRDRIE BMX AB Michelle KELLN
Shaklee
5 15 5th 5th 5th

Top of Report