Edmonton BMX - Provincial #2

BMX EVENT MANAGER, Report Created 28/Jun/2010 12:16:36

FULL RESULTS

Total Entries = 445

Total Riders = 407

9 Intermediate Male (20 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 EDMONTON BMX AB Parker MCELHERAN
Park Cycle
1st
0.000
1st
0.000
- 4 1st
0.000
2nd
0.000
1st
0.000
C7 I OKOTOKS BMX AB Matthew TAILBY 2nd
0.000
2nd
0.000
- 5 1st
0.000
1st
0.000
3rd
0.000
10 OKOTOKS BMX AB Jack GALAN 3rd
0.000
1st
0.000
- 10 3rd
0.000
1st
0.000
6th
0.000
301X EDMONTON BMX AB Steven WEBB
Mud Sweat & Gears
4th
0.000
3rd
0.000
- 6 1st
0.000
1st
0.000
4th
0.000
C3 STONY PLAIN BMX AB Bryce SKISTOD
Kendale Trucks
5th
0.000
4th
0.000
- 8 4th
0.000
3rd
0.000
1st
0.000
C6 OKOTOKS BMX AB Ben NELSON
Advancedcycle.ca
6th
0.000
4th
0.000
- 10 2nd
0.000
3rd
0.000
5th
0.000
C1 AIRDRIE BMX AB Zac RYAN
Human Kanvas
7th
0.000
3rd
0.000
- 5 2nd
0.000
2nd
0.000
1st
0.000
AB2 OKOTOKS BMX AB Justin SCOTT 8th
0.000
2nd
0.000
- 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
707 COCHRANE AB Connor MURPHY 5th
0.000
- 9 4th
0.000
3rd
0.000
2nd
0.000
AB7 CALGARY BMX AB Reid TOOTH 5th
0.000
- 10 3rd
0.000
4th
0.000
3rd
0.000
14 OKOTOKS BMX AB Zachary BEAVER
Mom and Dad
6th
0.000
- 11 3rd
0.000
4th
0.000
4th
0.000
C5 STONY PLAIN BMX AB Ethan ADAMS 6th
0.000
- 12 5th
0.000
4th
0.000
3rd
0.000
11 OKOTOKS BMX AB Kieran SLAPMAN 7th
0.000
- 13 6th
0.000
5th
0.000
2nd
0.000
C8 I OKOTOKS BMX AB Thomas FRANK
Advanced Cycle and Exterme Sports
7th
0.000
- 15 6th
0.000
5th
0.000
4th
0.000
820 EDMONTON BMX AB Matrick COCHRANE 8th
0.000
- 14 4th
0.000
5th
0.000
5th
0.000
301 EDMONTON BMX AB Daniel WEBB
Mud Sweat & Gears
8th
0.000
- 16 5th
0.000
6th
0.000
5th
0.000
820X STONY PLAIN BMX AB Jack MACLEAN - - 18 5th
0.000
6th
0.000
7th
0.000
924 RED DEER BMX AB Owen GREEN - - 19 7th
0.000
6th
0.000
6th
0.000
106 COCHRANE AB Liam MACDONALD - - 20 7th
0.000
7th
0.000
6th
0.000
410 STONY PLAIN BMX AB Carter HAGEL
0.000
- - 20 6th
0.000
7th
0.000
7th
0.000

10 Novice Male (17 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
83 CALGARY BMX AB Robbie KUHNLEIN 1st
0.000
1st
0.000
- 5 2nd
0.000
2nd
0.000
1st
0.000
130 AIRDRIE BMX AB Chase VANDENHOVEN
Shaklee Performance
2nd
0.000
2nd
0.000
- 4 1st
0.000
1st
0.000
2nd
0.000
322 OKOTOKS BMX AB Jacob THIBODEAU 3rd
0.000
2nd
0.000
- 4 1st
0.000
1st
0.000
2nd
0.000
4 OKOTOKS BMX AB Owen WIENS 4th
0.000
3rd
0.000
- 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
909 RED DEER BMX AB Kallen VICKERY 5th
0.000
3rd
0.000
- 9 1st
0.000
5th
0.000
3rd
0.000
818 RED DEER BMX AB Nathan WARREN
Millerdale Pharmacy
6th
0.000
4th
0.000
- 10 5th
0.000
1st
0.000
4th
0.000
426 EDMONTON BMX AB James KAKOSCHKE
Mud, Sweat and Gears
7th
0.000
1st
0.000
- 7 4th
0.000
2nd
0.000
1st
0.000
310 AIRDRIE BMX AB Kodiak SMITH-AVENDANO 8th
0.000
4th
0.000
- 7 2nd
0.000
3rd
0.000
2nd
0.000
112 AIRDRIE BMX AB Devon GILES 5th
0.000
- 7 2nd
0.000
4th
0.000
1st
0.000
124 CALGARY BMX AB Timothy GILBERT 5th
0.000
- 11 3rd
0.000
4th
0.000
4th
0.000
811 OKOTOKS BMX AB Noah CLAYTON 6th
0.000
- 11 6th
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
222 EDMONTON BMX AB Ethan NIELD 6th
0.000
- 12 3rd
0.000
5th
0.000
4th
0.000
907 EDMONTON BMX AB Ethan WORKUN - - 13 4th
0.000
3rd
0.000
6th
0.000
212 RED DEER BMX AB Ethan DOCHSTADER - - 14 5th
0.000
4th
0.000
5th
0.000
6 CALGARY BMX AB Caleb GRAHAM - - 19 CR:8 6th
0.000
5th
0.000
330 AIRDRIE BMX AB Kurtis DONOVAN - - ## CR:7 DNS DNS
514 EDMONTON BMX AB Stephen YAKIMOSKI - - ## CR:7 DNS DNS

Junior Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
55 AIRDRIE BMX AB Simon MEILI
Supercross
1st
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
C05 STONY PLAIN BMX AB Mitchell WARKEN 2nd
0.000
- 9 4th
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
AB5 EDMONTON BMX AB Ronald TOWNSEND
Velocity
3rd
0.000
- 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
NO4 AIRDRIE BMX AB Brandon KERIK
Alter Air,Camp Cools,Grandparents
4th
0.000
- 8 3rd
0.000
1st
0.000
4th
0.000
C3 OKOTOKS BMX AB Cameron HELM
Alberta Digital Jukebox
5th
0.000
- 6 2nd
0.000
3rd
0.000
1st
0.000
322 EDMONTON BMX AB Nick BAILIE
Velocity
6th
0.000
- 6 1st
0.000
3rd
0.000
2nd
0.000
AB03 AIRDRIE BMX AB Brandon ULRICH
Shaklee Performance
7th
0.000
- 13 5th
0.000
4th
0.000
4th
0.000
C04 CALGARY BMX AB Adam BOURNS
Crupi
8th
0.000
- 10 3rd
0.000
4th
0.000
3rd
0.000
N7 Club Unknown ? Andrew JONES - 14 4th
0.000
5th
0.000
5th
0.000
626 CALGARY BMX AB Jesse SCHOFIELD - 15 5th
0.000
5th
0.000
5th
0.000

Elite Female (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
29 AIRDRIE BMX AB Kaila SWEENEY
Supercross BMX
1st
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
266 Club Unknown ? Rosemary ADAMS
Ozone
2nd
0.000
- 4 1st
0.000
1st
0.000
2nd
0.000
20 Club Unknown ? Layne NYHAUG
Tory Nyhaug Racing
3rd
0.000
- 6 2nd
0.000
3rd
0.000
1st
0.000
42 INDEPENDENT CAN Jocelyn RUTKO
BP Cycle
4th
0.000
- 8 3rd
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
35 RED DEER BMX AB Abby GRAALMAN (BWJ)
Staats Factory
5th
0.000
- 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
310 CALGARY BMX AB Makara MARTIN 6th
0.000
- 11 3rd
0.000
4th
0.000
4th
0.000
55 AIRDRIE BMX AB Amy BROWN
Supercross
7th
0.000
- 11 4th
0.000
4th
0.000
3rd
0.000
39 CALGARY BMX AB Michilla NEGENMAN 8th
0.000
- 13 4th
0.000
5th
0.000
4th
0.000
305 CALGARY BMX AB Megan FREW
Bowcycle/Wrex
- 13 5th
0.000
3rd
0.000
5th
0.000
22 OKOTOKS BMX AB Kaylee JACOBSEN (BWJ)
Alberta Crupi
- 15 5th
0.000
5th
0.000
5th
0.000
C6 INDEPENDENT CAN Lori SMITH
The Bike Doctor
- 18 6th
0.000
6th
0.000
6th
0.000

6 Novice Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 EDMONTON BMX AB Julien DUBE
Park Cycle
1st
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
610 STONY PLAIN BMX AB Dawson DINIUS 2nd
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
AB3 STONY PLAIN BMX AB Owen STEINKE
Total Modular Solutions
3rd
0.000
- 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
813 OKOTOKS BMX AB Dylan TREMEL 4th
0.000
- 7 2nd
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
211 COCHRANE AB Evan MACDONALD 5th
0.000
- 10 3rd
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
205 AIRDRIE BMX AB Tyler RYAN
Human Kanvas
6th
0.000
- 10 4th
0.000
4th
0.000
2nd
0.000
AB4 CALGARY BMX AB Kadin SCHINDLER 7th
0.000
- 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
406 EDMONTON BMX AB Evan ERICKSON 8th
0.000
- 13 4th
0.000
5th
0.000
4th
0.000
501 LETHBRIDGE BMX AB Troy PUTTICK - 14 5th
0.000
4th
0.000
5th
0.000
512 ST. ALBERT BMX AB Andrew PARIE
SONZ MOTORS
- 15 5th
0.000
5th
0.000
5th
0.000

7 Novice Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
131 RED DEER BMX AB Ty REDBEAR 1st
0.000
- 4 2nd
0.000
1st
0.000
1st
0.000
728 RED DEER BMX AB Kaden CORRIGAN 2nd
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
AB4 AIRDRIE BMX AB Bryant PARAFINA 3rd
0.000
- 11 3rd
0.000
4th
0.000
4th
0.000
711 EDMONTON BMX AB Ryley FERGUSSON 4th
0.000
- 9 4th
0.000
3rd
0.000
2nd
0.000
125 RED DEER BMX AB William WELIKOKLAD
CRUPI/HOME BUILDING CENTRE
5th
0.000
- 5 1st
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
402 AIRDRIE BMX AB Nicholas NORTHWOOD 6th
0.000
- 10 3rd
0.000
2nd
0.000
5th
0.000
606 EDMONTON BMX AB Zachary HOGAN 7th
0.000
- 8 2nd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
529 CALGARY BMX AB Spencer TOOTH 8th
0.000
- 12 4th
0.000
5th
0.000
3rd
0.000
821 EDMONTON BMX AB Kieran NIELD - 14 5th
0.000
5th
0.000
4th
0.000
821X EDMONTON BMX AB Duncan NIELD - 14 5th
0.000
4th
0.000
5th
0.000

7 Intermediate Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
516 STONY PLAIN BMX AB Hayden ZABLOTNY
CBS
1st
0.000
- 4 2nd
0.000
1st
0.000
1st
0.000
AB1 OKOTOKS BMX AB Logan COSTALL 2nd
0.000
- 6 3rd
0.000
2nd
0.000
1st
0.000
AB6 RED DEER BMX AB Ryder GRAHAM 3rd
0.000
- 11 5th
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
C1 OKOTOKS BMX AB Colten PARTRIDGE-RICHTER 4th
0.000
- 13 4th
0.000
5th
0.000
4th
0.000
6 AIRDRIE BMX AB Tyler SMITH 5th
0.000
- 10 2nd
0.000
4th
0.000
4th
0.000
AB3 ST. ALBERT BMX AB Tanner PARIE
SONZ MOTORS
6th
0.000
- 4 1st
0.000
1st
0.000
2nd
0.000
AB4 RED DEER BMX AB Nicholas CYMBAIUK 7th
0.000
- 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
AB2 OKOTOKS BMX AB Rylan SLAPMAN 8th
0.000
- 5 1st
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
505 STONY PLAIN BMX AB Xander HAWES - 14 5th
0.000
4th
0.000
5th
0.000
317 EDMONTON BMX AB Tej NELSON - 14 4th
0.000
5th
0.000
5th
0.000

8 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 OKOTOKS BMX AB Tyler BILOTTA
Advancedcycle.ca and Extreme Sports
1st
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
411 EDMONTON BMX AB Donovan SMADIS 2nd
0.000
- 5 1st
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
AB4 RED DEER BMX AB Evan STAHL 3rd
0.000
- 5 2nd
0.000
1st
0.000
2nd
0.000
AB8 ST. ALBERT BMX AB Reece DURAND 4th
0.000
- 7 3rd
0.000
3rd
0.000
1st
0.000
305 CALGARY BMX AB Caleb GILBERT 5th
0.000
- 8 2nd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
406 OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK 6th
0.000
- 10 3rd
0.000
4th
0.000
3rd
0.000
320 EDMONTON BMX AB Noah MEYNEN 7th
0.000
- 12 4th
0.000
2nd
0.000
CR:6
AB6 CALGARY BMX AB Nikolas SCHINDLER - 13 5th
0.000
4th
0.000
4th
0.000
120 CALGARY BMX AB Teagan SCHOFIELD - 14 4th
0.000
5th
0.000
5th
0.000

9 Novice Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
410 EDMONTON BMX AB Eric WOYCHUK 1st
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
105 EDMONTON BMX AB Stian GLEDDIE 2nd
0.000
- 6 3rd
0.000
2nd
0.000
1st
0.000
407 EDMONTON BMX AB Tanner MELNYK 3rd
0.000
- 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
4 RED DEER BMX AB Kaden GRAHAM 4th
0.000
- 7 4th
0.000
1st
0.000
2nd
0.000
018 EDMONTON BMX AB Connor WENSEL 5th
0.000
- 13 2nd
0.000
5th
0.000
6th
0.000
828 STONY PLAIN BMX AB Foster DINIUS 6th
0.000
- 7 1st
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
914 EDMONTON BMX AB Luke HAZLETT 7th
0.000
- 12 5th
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
6 RED DEER BMX AB Matthew MARSHALL 8th
0.000
- 13 4th
0.000
4th
0.000
5th
0.000
3 ST. ALBERT BMX AB Joel THIBAULT - 14 3rd
0.000
8th
0.000
3rd
0.000
914X EDMONTON BMX AB Rory HAZLETT - 16 6th
0.000
6th
0.000
4th
0.000
801 AIRDRIE BMX AB Dylan HUMPHRIES - 16 7th
0.000
4th
0.000
5th
0.000
115 EDMONTON BMX AB Logan KELLY - 17 5th
0.000
5th
0.000
7th
0.000
018X OKOTOKS BMX AB Jacob WONG - 19 6th
0.000
7th
0.000
6th
0.000
026 EDMONTON BMX AB Joshua BEAUDIN - ## CR:10 DNS DNS

10 Intermediate Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
122 COCHRANE AB Lucas BECKER 1st
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
229 CALGARY BMX AB Maximus GIANGUALANO 2nd
0.000
- 4 1st
0.000
2nd
0.000
1st
0.000
6 EDMONTON BMX AB Mackenzie MOTA
Velocity
3rd
0.000
- 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
AB7 RED DEER BMX AB Dakota LUTE 4th
0.000
- 12 3rd
0.000
5th
0.000
4th
0.000
322 EDMONTON BMX AB Brendan STAFFORD 5th
0.000
- 9 2nd
0.000
4th
0.000
3rd
0.000
9 STONY PLAIN BMX AB Ethan STEINKE
Total Modular Solutions
6th
0.000
- 11 4th
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
5 EDMONTON BMX AB Connor SCAMMELL
Velocity
7th
0.000
- 10 4th
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
AB5 EDMONTON BMX AB Kellen RAAS DNF
DNF
- 6 3rd
0.000
1st
0.000
2nd
0.000
624 STONY PLAIN BMX AB Carter PELLETIER - 14 5th
0.000
4th
0.000
5th
0.000
808 EDMONTON BMX AB Keenan WEBSTER - 17 5th
0.000
6th
0.000
6th
0.000
616 STONY PLAIN BMX AB Devin MACEACHERN - ## CR:8 DNS DNS

11 Novice Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
120 EDMONTON BMX AB Dexter GOURLAY 1st
0.000
- 4 2nd
0.000
1st
0.000
1st
0.000
010 AIRDRIE BMX AB Kaelan HAYDEN 2nd
0.000
- 7 1st
0.000
4th
0.000
2nd
0.000
104 EDMONTON BMX AB William KAKOSCHKE
Mud Sweat & Gears
3rd
0.000
- 5 1st
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
812 STONY PLAIN BMX AB Mike WEBB 4th
0.000
- 9 4th
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
016 EDMONTON BMX AB Chandler FRIESON 5th
0.000
- 11 5th
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
123 EDMONTON BMX AB Riley MCELHERAN
Park Cycle
6th
0.000
- 10 3rd
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
026 EDMONTON BMX AB Reid YOUNG 7th
0.000
- 4 2nd
0.000
1st
0.000
1st
0.000
831 EDMONTON BMX AB Dylan FERGUSSON - 12 3rd
0.000
5th
0.000
4th
0.000
221 OKOTOKS BMX AB Chandler VANDERHOEK - 13 4th
0.000
4th
0.000
5th
0.000

11 Intermediate Male (15 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
C3I EDMONTON BMX AB Tyler HUPKA
United Cycle Edmonton
1st
0.000
- 7 2nd
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
2 AIRDRIE BMX AB Corbin NUNWEILER 2nd
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
C2I STONY PLAIN BMX AB Liam FREUND 3rd
0.000
- 13 5th
0.000
4th
0.000
4th
0.000
11 EDMONTON BMX AB Jensen MCELHERAN
Park Cycle
4th
0.000
- 4 1st
0.000
1st
0.000
2nd
0.000
5 MEDICINE HAT BMX AB Alex FORBES
Ridge Spine and Sports - Dustin Laing
5th
0.000
- 13 4th
0.000
4th
0.000
5th
0.000
304 EDMONTON BMX AB Joshua EASTGAARD 6th
0.000
- 6 2nd
0.000
3rd
0.000
1st
0.000
6 EDMONTON BMX AB Brett DUCHARME
Thermex Metal
7th
0.000
- 7 3rd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
18 EDMONTON BMX AB Jared PERRY
Velocity
8th
0.000
- 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
4 ST. ALBERT BMX AB Colton SAMUELSON - 17 7th
0.000
6th
0.000
4th
0.000
15 OKOTOKS BMX AB James JONAS - 17 5th
0.000
5th
0.000
7th
0.000
420 COCHRANE AB Steven SACHKIW
Earl's - Banff
- 17 4th
0.000
5th
0.000
8th
0.000
12 AIRDRIE BMX AB Ayden PARAFINA - 18 6th
0.000
6th
0.000
6th
0.000
001 STONY PLAIN BMX AB Damion DINIUS - 20 8th
0.000
7th
0.000
5th
0.000
611 RED DEER BMX AB Jordan BOONE - 20 7th
0.000
7th
0.000
6th
0.000
021 EDMONTON BMX AB Logan ALWARD - 21 6th
0.000
8th
0.000
7th
0.000

11 Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 ST. ALBERT BMX AB Ethan BURGER
Xtreme Wear and Tear
1st
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
308 EDMONTON BMX AB Mitchell WEBB
Velocity Cycle
2nd
0.000
- 5 1st
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
C5 AIRDRIE BMX AB Jacob DUNCANSON
Shaklee Performance
3rd
0.000
- 5 2nd
0.000
1st
0.000
2nd
0.000
AB5 EDMONTON BMX AB Raine BROST
Velocity
4th
0.000
- 10 2nd
0.000
3rd
0.000
5th
0.000
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert and Macs
5th
0.000
- 9 4th
0.000
4th
0.000
1st
0.000
C5X STONY PLAIN BMX AB Cory SKISTOD (BM10.E)
Kaban Sewer & Drain
6th
0.000
- 10 5th
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
806 STONY PLAIN BMX AB Kaden FONT CR
CR
- 10 3rd
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
C4 STONY PLAIN BMX AB Levi SATERMO
Redline
- 11 3rd
0.000
4th
0.000
4th
0.000
N1 AIRDRIE BMX AB Zach CROFT (BM10.E)
B&P Cycle
- 12 4th
0.000
5th
0.000
3rd
0.000

12 Intermediate Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
7 COCHRANE AB Noah MAISONNEUVE
Home Smarts Consulting and Contracting
1st
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
12 EDMONTON BMX AB Caleb HICKMORE 2nd
0.000
- 5 1st
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
C3 STONY PLAIN BMX AB Tristyn SICHKARYK
North American Diesel Performance
3rd
0.000
- 4 2nd
0.000
1st
0.000
1st
0.000
4 AIRDRIE BMX AB Kyle PAULSON 4th
0.000
- 7 2nd
0.000
3rd
0.000
2nd
0.000
3 AIRDRIE BMX AB Trystan HALL 5th
0.000
- 11 3rd
0.000
3rd
0.000
5th
0.000
616 ST. ALBERT BMX AB Corbin HALLIDAY 6th
0.000
- 11 3rd
0.000
5th
0.000
3rd
0.000
9 RED DEER BMX AB Coleman KOMULA 7th
0.000
- 10 5th
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
516 LETHBRIDGE BMX AB Tyler ENNS
Need a Ride Used Cars
8th
0.000
- 12 4th
0.000
4th
0.000
4th
0.000
C6 I OKOTOKS BMX AB Nicholas FRANK
Advanced Cycle and Extreme Sports
- 14 4th
0.000
6th
0.000
4th
0.000
5 CALGARY BMX AB Brodie KERFOOT
B&P Cycle
- 14 5th
0.000
4th
0.000
5th
0.000
910 STONY PLAIN BMX AB Jake BRYENTON - 17 6th
0.000
5th
0.000
6th
0.000
022 EDMONTON BMX AB Logan LADOUCEUR
Mud Swear & Gears
- ## 6th
0.000
CR:8 DNS

12 Expert Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
410 RED DEER BMX AB Cody PRATT
Camp Cools
1st
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
N1 OKOTOKS BMX AB Cole WILSON
Answer
2nd
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
N3 STONY PLAIN BMX AB Deven KAWA
Redline
3rd
0.000
- 7 2nd
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
C6 STONY PLAIN BMX AB Bailey SPROXTON
United Cycle/Redline
4th
0.000
- 7 3rd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
AB7 RED DEER BMX AB Keith WARREN
Millerdale Pharmacy
5th
0.000
- 8 2nd
0.000
4th
0.000
2nd
0.000
AB5 STONY PLAIN BMX AB Cordin STEINKE
Total Modular Solutions
6th
0.000
- 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
1 AIRDRIE BMX AB River PEACOCK 7th
0.000
- 13 4th
0.000
5th
0.000
4th
0.000
AB2 ST. ALBERT BMX AB Garrett HEBERT
Shaklee
8th
0.000
- 12 4th
0.000
4th
0.000
4th
0.000
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Blake KEMPENAAR
Shaklee Performance
- 13 5th
0.000
3rd
0.000
5th
0.000
C8 CALGARY BMX AB Carter PASTUSZKO - 15 5th
0.000
5th
0.000
5th
0.000

13 Intermediate Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
325 EDMONTON BMX AB Alex ANTAL
United Cycle
1st
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
7 EDMONTON BMX AB Jake HAZLETT
United Cycle
2nd
0.000
- 6 3rd
0.000
2nd
0.000
1st
0.000
6 EDMONTON BMX AB Jonathon LEMANSKI
United Cycle
3rd
0.000
- 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
C2I MEDICINE HAT BMX AB Chris HAWES 4th
0.000
- 6 1st
0.000
3rd
0.000
2nd
0.000
815 AIRDRIE BMX AB Daniel ARANAS 5th
0.000
- 12 4th
0.000
4th
0.000
4th
0.000
615 CALGARY BMX AB Mitchell HILL 6th
0.000
- 12 5th
0.000
4th
0.000
3rd
0.000
3 EDMONTON BMX AB Brian JOHNSON 7th
0.000
- 6 2nd
0.000
1st
0.000
3rd
0.000
C3 EDMONTON BMX AB Liam HOBBS
United Cycle
8th
0.000
- 10 3rd
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
812 RED DEER BMX AB Michael POPOWICH - 15 4th
0.000
5th
0.000
6th
0.000
AB01 MEDICINE HAT BMX AB Lance TESSIER
The Gutter Factory
- 16 6th
0.000
5th
0.000
5th
0.000
427 STONY PLAIN BMX AB Fraser HURLEY - 16 5th
0.000
6th
0.000
5th
0.000
C5 OKOTOKS BMX AB Chase MCALISTER - 20 6th
0.000
7th
0.000
7th
0.000
727 COCHRANE AB Nicholas GODRI - ## CR:9 DNS DNS

13 Expert Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 STONY PLAIN BMX AB Kiran KAWA
Redline
1st
0.000
- 5 2nd
0.000
2nd
0.000
1st
0.000
C4 ST. ALBERT BMX AB Aidan BURGER
Xtreme Wear and Tear
2nd
0.000
- 10 3rd
0.000
4th
0.000
3rd
0.000
C3 COCHRANE AB Taylor OTTERSON 3rd
0.000
- 6 4th
0.000
1st
0.000
1st
0.000
C5 RED DEER BMX AB James SEKORA
Millerdale Pharmacy/Brabowski Mechanical
4th
0.000
- 5 1st
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
N4 AIRDRIE BMX AB Ben CROFT
B&P Cycle
5th
0.000
- 11 3rd
0.000
4th
0.000
4th
0.000
C8 OKOTOKS BMX AB Evan MOTTERSHEAD 6th
0.000
- 7 2nd
0.000
3rd
0.000
2nd
0.000
109 STONY PLAIN BMX AB Darien MILLER 7th
0.000
- 12 6th
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
N1 AIRDRIE BMX AB Chase KELLN
Shaklee
CR
CR
- 10 1st
0.000
1st
0.000
CR:8
10 EDMONTON BMX AB Jared COMPAGNON
Velocity
- 14 4th
0.000
6th
0.000
4th
0.000
N6 RED DEER BMX AB Chase HARRISON
Crupi
- 15 5th
0.000
5th
0.000
5th
0.000
217 LETHBRIDGE BMX AB Damian MATHEWS - 15 5th
0.000
5th
0.000
5th
0.000

14 Expert Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 AIRDRIE BMX AB Tanner VANDENHOVEN
Shaklee Performance
1st
0.000
- 4 1st
0.000
2nd
0.000
1st
0.000
C7 STONY PLAIN BMX AB Lucas BEYER
Redline/United Cycle
2nd
0.000
- 10 4th
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
AB5 EDMONTON BMX AB Ray FENWICK
Mud Sweat & Gears
3rd
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
C5 OKOTOKS BMX AB Keegan GRASZA
BP Cycle
4th
0.000
- 9 5th
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
C4 STONY PLAIN BMX AB John MCCANN
Velocity
5th
0.000
- 9 2nd
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
11 CALGARY BMX AB Dominic GACCIOLI 6th
0.000
- 6 3rd
0.000
1st
0.000
2nd
0.000
AB8 AIRDRIE BMX AB Jayme JOHNSON
Shaklee
7th
0.000
- 11 3rd
0.000
4th
0.000
4th
0.000
AB7 STONY PLAIN BMX AB Austin SCHWANKE
Mud Sweat & Gears
8th
0.000
- 9 2nd
0.000
4th
0.000
3rd
0.000
AB4 ST. ALBERT BMX AB Sean PEACOCK - 14 4th
0.000
5th
0.000
5th
0.000
8 STONY PLAIN BMX AB Jared SPROXTON
United Cycle/Redline
- 15 5th
0.000
5th
0.000
5th
0.000

16 Expert Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 RED DEER BMX AB Timothy PRATT
Camp Cools
1st
0.000
- 4 2nd
0.000
1st
0.000
1st
0.000
723 STONY PLAIN BMX AB Colin HILDEBRANDT
XMB Racing
2nd
0.000
- 8 3rd
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
C5 CALGARY BMX AB Louis CHARTRAIN
B&P Cycle
3rd
0.000
- 11 4th
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
6 EDMONTON BMX AB Cody DECHANEY
Ron Dickson & associates
4th
0.000
- 10 1st
0.000
5th
0.000
4th
0.000
N5 AIRDRIE BMX AB Cody BASIUK 5th
0.000
- 10 6th
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
C3 CALGARY BMX AB David HILL 6th
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
8 EDMONTON BMX AB Robbie TOWNSEND
Velocity
7th
0.000
- 13 4th
0.000
4th
0.000
5th
0.000
N8 AIRDRIE BMX AB Dayton PETERSON 8th
0.000
- 10 2nd
0.000
6th
0.000
2nd
0.000
C4 LETHBRIDGE BMX AB Cam LAVORATO
Bert and Macs
- 13 3rd
0.000
5th
0.000
5th
0.000
AB7 STONY PLAIN BMX AB Justin SCHWANKE
Mud Sweat & Gears
- 14 7th
0.000
4th
0.000
3rd
0.000
AB8 EDMONTON BMX AB Steven LOEWEN
Velocity
- 15 5th
0.000
3rd
0.000
7th
0.000
10 ST. ALBERT BMX AB Devon VICKERY
Mud Sweat & Gears
- 17 5th
0.000
6th
0.000
6th
0.000
116 CALGARY BMX AB Jeremy TURCOTTE - ## CR:8 DNS DNS

Cruiser 40 to 44 Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 EDMONTON BMX AB Shawn LOEWEN
Velocity Cycle
1st
0.000
- 5 3rd
0.000
1st
0.000
1st
0.000
C2 COCHRANE AB Brian OTTERSON 2nd
0.000
- 6 2nd
0.000
3rd
0.000
1st
0.000
N3 RED DEER BMX AB Dean BEST 3rd
0.000
- 5 1st
0.000
1st
0.000
3rd
0.000
3 CALGARY BMX AB Lon KERFOOT
B&P Cycle
4th
0.000
- 8 2nd
0.000
2nd
0.000
4th
0.000
C1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
Flexahopper GHP 661 Lipz
5th
0.000
- 5 1st
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
711 AIRDRIE BMX AB Brent DUNCANSON
Shaklee Performance
6th
0.000
- 12 3rd
0.000
4th
0.000
5th
0.000
826 OKOTOKS BMX AB Kevin CLAYTON 7th
0.000
- 9 4th
0.000
3rd
0.000
2nd
0.000
716 ST. ALBERT BMX AB Ralph FERGUSSON 8th
0.000
- 13 5th
0.000
5th
0.000
3rd
0.000
C3 OKOTOKS BMX AB James VANDERKUIP - 14 4th
0.000
6th
0.000
4th
0.000
C4 STONY PLAIN BMX AB Chris LUNGER
Hyper BMX
- 15 5th
0.000
5th
0.000
5th
0.000
425 OKOTOKS BMX AB Conrad KARDASH
CCR Creative Renovations
- 16 6th
0.000
4th
0.000
6th
0.000
327 EDMONTON BMX AB Andrew LADOUCEUR
Mud Sweat & Gears
- 19 6th
0.000
7th
0.000
6th
0.000
128 EDMONTON BMX AB Kevin KELLY - 20 7th
0.000
6th
0.000
7th
0.000

Cruiser 45+ Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
C2 EDMONTON BMX AB Tony FLUET
Velocity
1st
0.000
- 5 3rd
0.000
1st
0.000
1st
0.000
AB6 AIRDRIE BMX AB Will JONES 2nd
0.000
- 4 1st
0.000
2nd
0.000
1st
0.000
AB5 EDMONTON BMX AB Malcolm STINSON 3rd
0.000
- 5 2nd
0.000
1st
0.000
2nd
0.000
AB2 EDMONTON BMX AB Bruce BAILIE
Velocity
4th
0.000
- 6 1st
0.000
3rd
0.000
2nd
0.000
AB4 STONY PLAIN BMX AB George SCHWANKE
Mud Sweat & Gears
5th
0.000
- 9 2nd
0.000
4th
0.000
3rd
0.000
606 ST. ALBERT BMX AB Ross VICKERY
Mud Sweat & Gears
6th
0.000
- 9 4th
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
724 OKOTOKS BMX AB Richard THIBODEAU 7th
0.000
- 11 3rd
0.000
4th
0.000
4th
0.000
708 STONY PLAIN BMX AB Michel COTE CR
CR
- 11 4th
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
730 EDMONTON BMX AB Allan PLESNIARSKI
Velocity
- ## CR:7 DNS DNS
713 STONY PLAIN BMX AB Pete ZABLOTNY
CBS
- ## CR:7 DNS DNS

Elite Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
94 AIRDRIE BMX AB Jim BROWN
Supercross
1 3 1st 1st
0.000
1st
0.000
326 ST. ALBERT BMX AB Garth HEBERT
Shaklee
2 10 2nd 4th
0.000
4th
0.000
177 CALGARY BMX AB Patrick LEBEL
Answer/ Oakley
3 11 7th 2nd
0.000
2nd
0.000
505 AIRDRIE BMX AB Alex SAILER
Ozone
4 13 3rd 5th
0.000
5th
0.000
217 OKOTOKS BMX AB Jeffrey JACOBSEN
Alberta Crupi
5 14 8th 3rd
0.000
3rd
0.000
462 Club Unknown ? Trent BATCHELOR
Classic Source for sports
6 17 5th 6th
0.000
6th
0.000
714 OKOTOKS BMX AB Michael BAILEY 7 18 4th 7th
0.000
7th
0.000
AB8 OKOTOKS BMX AB Tyler PAGET 8 22 6th 8th
0.000
8th
0.000

6 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 OKOTOKS BMX AB Jorianna MCALISTER 1 6 3rd
0.000
2nd
0.000
1st
0.000
423 OKOTOKS BMX AB Hannah WONG 2 8 2nd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
326 EDMONTON BMX AB Amber HUPKA
United Cycle Edmonton
3 9 1st
0.000
1st
0.000
CR:7
716 RED DEER BMX AB Halle GRAHAM 4 10 4th
0.000
4th
0.000
2nd
0.000
206 OKOTOKS BMX AB Autumn COSTALL 5 14 5th
0.000
5th
0.000
4th
0.000

8 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 EDMONTON BMX AB Abbie MOTA
Velocity
1 4 2nd
0.000
1st
0.000
1st
0.000
AB2 CALGARY BMX AB Mia BIERD (BW7.N) 2 7 3rd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
C1 AIRDRIE BMX AB Taylor SABISTON (BW7.E) 3 7 1st
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000

10 Novice Female (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Kendra ENNS
Need a Ride Used Cars
1 4 1st
0.000
1st
0.000
2nd
0.000
024 ST. ALBERT BMX AB Josie PUSCH
Hardcorps Bootcamp Inc
2 5 2nd
0.000
2nd
0.000
1st
0.000
413 EDMONTON BMX AB Keltie MONOGHAN (BW9.N)
Park Cycle
3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
110 AIRDRIE BMX AB Mackenzie ARANAS 4 13 5th
0.000
4th
0.000
4th
0.000
C1 AIRDRIE BMX AB Breanna JOHNSON
Shaklee Performance
5 14 4th
0.000
5th
0.000
5th
0.000
307 EDMONTON BMX AB Bailey BROKENSHIRE (BW9.N) 6 19 6th
0.000
7th
0.000
6th
0.000
002 EDMONTON BMX AB Caitlyn HOGAN 7 20 7th
0.000
6th
0.000
7th
0.000
124 STONY PLAIN BMX AB Colesie PELLETIER 8 24 8th
0.000
8th
0.000
8th
0.000

10 Expert Female (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 ST. ALBERT BMX AB Avriana HEBERT
Shaklee
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
N2 AIRDRIE BMX AB Kyla KELLN 2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
C2 STONY PLAIN BMX AB Jensen SPROXTON
United Cycle/Redline
3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
N4 STONY PLAIN BMX AB Jaya KAWA
Redline
4 12 4th
0.000
4th
0.000
4th
0.000
C1 OKOTOKS BMX AB Tatum WILSON (BW9.E)
Answer
5 16 5th
0.000
5th
0.000
6th
0.000
C2X EDMONTON BMX AB Hailey HOBBS (BW9.E)
United Cycle
6 19 8th
0.000
6th
0.000
5th
0.000
922 EDMONTON BMX AB Alexandra PLESNIARSKI
Velocity
7 20 6th
0.000
7th
0.000
7th
0.000
AB8 COCHRANE AB Emily LUCIER 8 23 7th
0.000
8th
0.000
8th
0.000

11 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
603 RED DEER BMX AB Sarah STAHL 1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
AB6 COALHURST BMX AB Jordan JENSEN 2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
AB7 OKOTOKS BMX AB Brittany BEAVER
Mom and Dad
3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
AB5 COCHRANE AB Lahra GODRI 4 ## CR:6 DNS DNS

11 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 ST. ALBERT BMX AB Cayleigh VANSTAALDUINEN 1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
N1 ST. ALBERT BMX AB Alexie PUSCH
Team Alberta
2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
C1 STONY PLAIN BMX AB Vanessa WHALING
Upshift Clothing and Xango
3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000

12 Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 STONY PLAIN BMX AB Nicole SCHILLING
Velocity Cycle
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
C2 OKOTOKS BMX AB Brianne VANDERKUIP 2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
C1 N OKOTOKS BMX AB Nicole TAILBY (BW12.N) 3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
N2 CALGARY BMX AB Kyra KNIGHT
Crupi
4 12 4th
0.000
4th
0.000
4th
0.000

Cruiser 17 to 29 Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
918 EDMONTON BMX AB Devon KULY
Velocity
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
AB1 EDMONTON BMX AB Ryan STEWART
Park Cycle
2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
C4 EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT 3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000

13 Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 AIRDRIE BMX AB Daina TUCHSCHERER
Crupi Alberta
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
C2 OKOTOKS BMX AB Paige WILSON
Answer
2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
AB3 EDMONTON BMX AB Victoria STINSON
Velocity
3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
AB5 ST. ALBERT BMX AB Sarah PEACOCK 4 12 4th
0.000
4th
0.000
4th
0.000

14 Expert Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 AIRDRIE BMX AB Christina ULRICH
Shaklee Performance
1 4 1st
0.000
2nd
0.000
1st
0.000
AB2 EDMONTON BMX AB Heather STINSON
Velocity
2 9 2nd
0.000
1st
0.000
6th
0.000
C1 AIRDRIE BMX AB Caitlyn DUNCANSON
Shaklee Performance
3 11 3rd
0.000
6th
0.000
2nd
0.000
C3 MEDICINE HAT BMX AB Yvonne KINGSTON 4 12 4th
0.000
5th
0.000
3rd
0.000
AB4 EDMONTON BMX AB Shelby SCAMMELL
Velocity
5 12 5th
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
AB6 STONY PLAIN BMX AB Julia BURGESS 6 15 6th
0.000
4th
0.000
5th
0.000

16 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN 1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
503 EDMONTON BMX AB Morgan RAAS 2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
309 CALGARY BMX AB Karlie BULLIVANT (BW15.N) 3 10 3rd
0.000
4th
0.000
3rd
0.000
123 EDMONTON BMX AB Jade SPIES (BW15.N) 4 13 4th
0.000
3rd
0.000
CR:6

16 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 MEDICINE HAT BMX AB Chelsea KINGSTON
AXO
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
N8 RED DEER BMX AB Jordin RIGUIDEL (BW15.E) 2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
N4 OKOTOKS BMX AB Shayla MYSEK 3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
C3 CALGARY BMX AB Meaghan SCHOFIELD 4 12 4th
0.000
4th
0.000
4th
0.000
C4 STONY PLAIN BMX AB Jyra FREUND 5 15 5th
0.000
5th
0.000
5th
0.000

17 & Over Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
226 LETHBRIDGE BMX AB Lindsay HARRINGTON 1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
904 EDMONTON BMX AB Jessica MERKLEY 2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Jennifer HARRINGTON 3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000

5 and Under Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
403 STONY PLAIN BMX AB Logan WEBB 1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
301 OKOTOKS BMX AB Teagan SLAPMAN 2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
028 STONY PLAIN BMX AB Bennett STEINKE
Total Modular Solutions
3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
906 RED DEER BMX AB Jack WELIKOKLAD
HOME BUILDING CENTRE
4 12 4th
0.000
4th
0.000
4th
0.000

6 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
308 STONY PLAIN BMX AB Sebastian WEBB 1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
AB2 OKOTOKS BMX AB Nolan FARREND 2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
608 STONY PLAIN BMX AB Brock HAWES (BM5.I) 3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000

Cruiser 15 and 16 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 EDMONTON BMX AB Steven LOEWEN
Velocity
1 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
723 STONY PLAIN BMX AB Colin HILDEBRANDT
XMB Racing
2 8 3rd
0.000
4th
0.000
1st
0.000
AB5 EDMONTON BMX AB Robbie TOWNSEND
Velocity
3 9 5th
0.000
1st
0.000
3rd
0.000
AB6 ST. ALBERT BMX AB Devon VICKERY
Mud Sweat & Gears
4 11 4th
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
N1 RED DEER BMX AB Timothy PRATT
Camp Cools
5 13 1st
0.000
6th
0.000
6th
0.000
N01 EDMONTON BMX AB Tyson BEST
Velocity
6 16 6th
0.000
5th
0.000
5th
0.000

8 Novice Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
6 OKOTOKS BMX AB Wesley WIENS 1 4 2nd
0.000
1st
0.000
1st
0.000
7 EDMONTON BMX AB Carter WEBSTER 2 5 1st
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
1 EDMONTON BMX AB Ethan BROST 3 11 3rd
0.000
5th
0.000
3rd
0.000
3 EDMONTON BMX AB Tanner PERRIN 4 11 4th
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
116 OKOTOKS BMX AB Nicholas BERARDUCCI 5 16 7th
0.000
4th
0.000
5th
0.000
124 EDMONTON BMX AB Austin HALLGREN 6 17 5th
0.000
6th
0.000
6th
0.000
815 LETHBRIDGE BMX AB Jarred VANDERHULST 7 20 6th
0.000
7th
0.000
7th
0.000
118 AIRDRIE BMX AB Carson DONOVAN 8 ## CR:10 DNS DNS

Cruiser Elite Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Kaila SWEENEY
Supercross BMX
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
N01 RED DEER BMX AB Abby GRAALMAN (BCSWJ)
Staats Factory
2 7 2nd
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
42 INDEPENDENT CAN Jocelyn RUTKO
BP Cycle
3 10 4th
0.000
4th
0.000
2nd
0.000
310 CALGARY BMX AB Makara MARTIN 4 10 3rd
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
C3 CALGARY BMX AB Megan FREW
Bowcycle/Wrex
5 15 5th
0.000
5th
0.000
5th
0.000
217 OKOTOKS BMX AB Kaylee JACOBSEN (BCSWJ)
Alberta Crupi
6 18 6th
0.000
6th
0.000
6th
0.000
C2 INDEPENDENT CAN Lori SMITH
The Bike Doctor
7 21 7th
0.000
7th
0.000
7th
0.000

Cruiser Elite Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
177 CALGARY BMX AB Patrick LEBEL
Answer/ Oakley
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
217 OKOTOKS BMX AB Jeffrey JACOBSEN
Alberta Crupi
2 7 2nd
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
310 EDMONTON BMX AB Ronald TOWNSEND (BCSMJ)
Velocity
3 8 3rd
0.000
3rd
0.000
2nd
0.000
N02 Club Unknown ? Andrew JONES (BCSMJ) 4 ## 4th
0.000
CR:7 DNS
316 INDEPENDENT CAN Danny FREY 5 ## CR:7 DNS DNS

30+ Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
Flexahopper GHP 661 Lipz
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
AB3 EDMONTON BMX AB Shawn LOEWEN
Velocity Cycle
2 7 2nd
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
43 RED DEER BMX AB Shawn LEE
Rocky Mtn Bike N Board
3 8 3rd
0.000
3rd
0.000
2nd
0.000
C5 EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT (BM25-29.E) 4 12 4th
0.000
4th
0.000
4th
0.000
N6 AIRDRIE BMX AB Darcy FAUTEUX 5 ## CR:7 DNS DNS

9 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
507 STONY PLAIN BMX AB Jared HILDEBRANDT
XMB Racing
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
AB1 CALGARY BMX AB Nate BIERD
Bow Cycle
2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
AB2 COCHRANE AB Peter VERHEYDE (BM8.E) 3 11 3rd
0.000
5th
0.000
3rd
0.000
C2 OKOTOKS BMX AB Brendan VANDERKUIP 4 12 4th
0.000
3rd
0.000
5th
0.000
N1 ST. ALBERT BMX AB Ronin PUSCH (BM8.E)
Mud Sweat and Gears
5 13 5th
0.000
4th
0.000
4th
0.000

12 Novice Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
729 AIRDRIE BMX AB Braeden MUTH
B & P Cycle
1 5 1st
0.000
3rd
0.000
1st
0.000
404 EDMONTON BMX AB Taij MANN 2 7 4th
0.000
1st
0.000
2nd
0.000
4 COCHRANE AB Curtis GAMMON 3 11 2nd
0.000
2nd
0.000
DNF:7
217 EDMONTON BMX AB Nathan ARNETT-LOCKEN 4 13 5th
0.000
5th
0.000
3rd
0.000
410 LETHBRIDGE BMX AB Kenton GRETZINGER 5 14 3rd
0.000
4th
0.000
DNF:7
625 EDMONTON BMX AB Keenan WHEELER 6 16 6th
0.000
6th
0.000
4th
0.000
114 EDMONTON BMX AB Jack KNUDSEN 7 21 7th
0.000
CR:9 5th
0.000

14 Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
029 EDMONTON BMX AB Donovan KUZZ
Park Cycle
1 4 1st
0.000
2nd
0.000
1st
0.000
79 CALGARY BMX AB Kody PHILLIPS 2 5 2nd
0.000
1st
0.000
2nd
0.000
503 AIRDRIE BMX AB Tristan NUNWEILER (BM13.N) 3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
219 LETHBRIDGE BMX AB Tristan MCLENNAN (BM13.N) 4 12 4th
0.000
4th
0.000
4th
0.000
3 RED DEER BMX AB Austin GAGNON 5 15 5th
0.000
5th
0.000
5th
0.000

14 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
223 EDMONTON BMX AB Thomas ARSENAULT 1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
715 COCHRANE AB Cody GAMMON 2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
3 COCHRANE AB Noah BEAN 3 10 3rd
0.000
4th
0.000
3rd
0.000
8 AIRDRIE BMX AB Tyler BELL 4 11 4th
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
613 AIRDRIE BMX AB Braden KARISH 5 15 5th
0.000
5th
0.000
5th
0.000
504 OKOTOKS BMX AB Shelby MYSEK 6 18 6th
0.000
6th
0.000
6th
0.000
707 OKOTOKS BMX AB Coltin KARDASH
CCR Crative Renovations
7 21 7th
0.000
7th
0.000
7th
0.000

15 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
529 COALHURST BMX AB Keenan LUKACS 1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
129 COCHRANE AB Murray PERRAULT 2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
C1 AIRDRIE BMX AB Kolbi SMITH 3 10 4th
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
212 AIRDRIE BMX AB Damien MUTH
B & P Cycle
4 13 5th
0.000
4th
0.000
4th
0.000
717 AIRDRIE BMX AB Michael SAWATZKY 5 14 3rd
0.000
6th
0.000
5th
0.000
620 Club Unknown ? Zach JONES 6 19 6th
0.000
5th
0.000
CR:8

15 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C2 OKOTOKS BMX AB Max LAVALLEE 1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
4 RED DEER BMX AB Justin MAINVILLE 2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
6 COALHURST BMX AB Dylan BROWN 3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
7 CALGARY BMX AB Nickolas WILSON 4 12 4th
0.000
4th
0.000
4th
0.000

15 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 ST. ALBERT BMX AB Calvin MCRAE
Ozone
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
N2 EDMONTON BMX AB Tyson BEST
Velocity
2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
C1 STONY PLAIN BMX AB Tyler SCHILLING
DTN Contracting
3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
AB5X ST. ALBERT BMX AB Tanner MILLIGAN 4 13 4th
0.000
4th
0.000
5th
0.000
AB5 AIRDRIE BMX AB Justin TUCHSCHERER 5 14 5th
0.000
5th
0.000
4th
0.000
AB7 MEDICINE HAT BMX AB Matthew TEEL 6 18 6th
0.000
6th
0.000
6th
0.000

16 Intermediate Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
930 ST. ALBERT BMX AB Brandon STILES 1 5 3rd
0.000
1st
0.000
1st
0.000
3 EDMONTON BMX AB Robbie FAIST
United Cycle
2 5 1st
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
C3 RED DEER BMX AB Matthew PIDHIRNEY 3 9 2nd
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
223 AIRDRIE BMX AB Spencer ROSKO 4 13 6th
0.000
4th
0.000
3rd
0.000
5 LETHBRIDGE BMX AB Braydon ENNS
Need a Ride Used Cars
5 15 5th
0.000
5th
0.000
5th
0.000
6 INDEPENDENT CAN Fletcher ROBERTS 6 16 4th
0.000
6th
0.000
6th
0.000

17 to 24 Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
225 RED DEER BMX AB Derry VICKERY (BM16.N) 1 7 2nd
0.000
4th
0.000
1st
0.000
36 CALGARY BMX AB Bryan BULLIVANT 2 7 3rd
0.000
1st
0.000
3rd
0.000
716 OKOTOKS BMX AB Karl JONAS 3 8 1st
0.000
5th
0.000
2nd
0.000
105 COALHURST BMX AB Rory FILGAS (BM16.N) 4 10 4th
0.000
2nd
0.000
4th
0.000
1 RED DEER BMX AB Rory BRACONNIER 5 13 5th
0.000
3rd
0.000
5th
0.000

17 to 24 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C6 ST. ALBERT BMX AB Kyle ROBB 1 4 2nd
0.000
1st
0.000
1st
0.000
AB7 EDMONTON BMX AB Ryan STEWART
Park Cycle
2 8 1st
0.000
4th
0.000
3rd
0.000
C1 STONY PLAIN BMX AB Jon MILLER 3 10 6th
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
6 ST. ALBERT BMX AB Taylor MILLIGAN 4 12 3rd
0.000
5th
0.000
4th
0.000
1 ST. ALBERT BMX AB Craig KUNZ 5 15 7th
0.000
3rd
0.000
5th
0.000
109 RED DEER BMX AB Landon FERRIS 6 17 4th
0.000
7th
0.000
6th
0.000
9 INDEPENDENT CAN Karl ROBERTS 7 20 5th
0.000
8th
0.000
7th
0.000
106 EDMONTON BMX AB Francois BONJEAN
Velocity
8 22 8th
0.000
6th
0.000
8th
0.000

30+ Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C4 OKOTOKS BMX AB Ken MCALISTER 1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
AB1 EDMONTON BMX AB Brad FRICK
Outlaw Ranch Inc.
2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
2 ST. ALBERT BMX AB Frank VANSTAALDUINEN (BM30.N) 3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000

Cruiser 9 and Under Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
507 STONY PLAIN BMX AB Jared HILDEBRANDT
XMB Racing
1 4 1st
0.000
1st
0.000
2nd
0.000
712 OKOTOKS BMX AB Brendan VANDERKUIP 2 8 2nd
0.000
CR:5 1st
0.000
512 EDMONTON BMX AB Ethan BROST 3 8 3rd
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000

Cruiser 10 to 12 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
410 RED DEER BMX AB Cody PRATT
Camp Cools
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
130 RED DEER BMX AB Keith WARREN
Millerdale Pharmacy
2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
6 EDMONTON BMX AB Raine BROST
Velocity
3 10 4th
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
AB4 LETHBRIDGE BMX AB Blake KEMPENAAR
Shaklee Performance
4 11 3rd
0.000
4th
0.000
4th
0.000
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert and Macs
5 16 6th
0.000
5th
0.000
5th
0.000
113 EDMONTON BMX AB Mackenzie MOTA
Velocity
6 17 5th
0.000
6th
0.000
6th
0.000

Cruiser 13 and 14 Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C01 RED DEER BMX AB James SEKORA
Millerdale Pharmacy/Brabowski Mechanical
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
C2 STONY PLAIN BMX AB John MCCANN
Velocity
2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
N3 AIRDRIE BMX AB Ben CROFT
B&P Cycle
3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
AB3 EDMONTON BMX AB Jared COMPAGNON
Velocity
4 12 4th
0.000
4th
0.000
4th
0.000

Cruiser 35 to 39 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 EDMONTON BMX AB Kieran ARDS (BCSM34)
Park Cycle
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
74 RED DEER BMX AB Shawn LEE
Rocky Mtn Bike N Board
2 7 3rd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
AB03 EDMONTON BMX AB Andrew MCELHERAN
Park Cycle
3 8 2nd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
AB7 AIRDRIE BMX AB Patrick O'HARA
Shaklee Performance
4 12 4th
0.000
4th
0.000
4th
0.000
AB5 CALGARY BMX AB Brad WILSON 5 15 5th
0.000
5th
0.000
5th
0.000
AB8 EDMONTON BMX AB Augi MOTA
Velocity
6 18 6th
0.000
6th
0.000
6th
0.000

Cruiser 15 and 16 Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1X EDMONTON BMX AB Heather STINSON (BCSW14)
Velocity
1 4 1st
0.000
2nd
0.000
1st
0.000
AB1 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN 2 7 3rd
0.000
1st
0.000
3rd
0.000
AB01 EDMONTON BMX AB Victoria STINSON (BCSW14)
Velocity
3 9 2nd
0.000
CR:5 2nd
0.000

Cruiser 35 to 39 Female (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C2 LETHBRIDGE BMX AB Deborah PUTTICK
Flexahopper
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
205 ST. ALBERT BMX AB Teagon MCRAE (BCSW29) 2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
AB1 ST. ALBERT BMX AB Nicoline HEBERT
Shaklee
3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
217 EDMONTON BMX AB Karen BAILIE (BCSW45+) 4 12 4th
0.000
4th
0.000
4th
0.000
AB2X RED DEER BMX AB Janice SEKORA (BCSW34) 5 15 5th
0.000
5th
0.000
5th
0.000
109 AIRDRIE BMX AB Leanne HALL 6 19 6th
0.000
6th
0.000
7th
0.000
AB2 RED DEER BMX AB Karin WALLAT (BCSW45+) 7 20 7th
0.000
7th
0.000
6th
0.000
828 AIRDRIE BMX AB Michelle KELLN 8 24 8th
0.000
8th
0.000
8th
0.000

Top of Report