Edmonton BMX - Provincial #1

BMX EVENT MANAGER, Report Created 28/Jun/2010 12:15:56

FULL RESULTS

Total Entries = 449

Total Riders = 406

9 Intermediate Male (20 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 EDMONTON BMX AB Parker MCELHERAN
Park Cycle
1st
0.000
1st
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
301X EDMONTON BMX AB Steven WEBB
Mud Sweat & Gears
2nd
0.000
1st
0.000
- 7 2nd
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
C6 OKOTOKS BMX AB Ben NELSON
Advancedcycle.ca
3rd
0.000
3rd
0.000
- 6 1st
0.000
3rd
0.000
2nd
0.000
10 OKOTOKS BMX AB Jack GALAN 4th
0.000
3rd
0.000
- 12 6th
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
C1 AIRDRIE BMX AB Zac RYAN
Human Kanvas
5th
0.000
4th
0.000
- 11 2nd
0.000
5th
0.000
4th
0.000
C3 STONY PLAIN BMX AB Bryce SKISTOD
Kendale Trucks
6th
0.000
2nd
0.000
- 8 2nd
0.000
4th
0.000
2nd
0.000
14 OKOTOKS BMX AB Zachary BEAVER
Mom and Dad
7th
0.000
2nd
0.000
- 12 3rd
0.000
4th
0.000
5th
0.000
AB7 CALGARY BMX AB Reid TOOTH 8th
0.000
4th
0.000
- 12 4th
0.000
5th
0.000
3rd
0.000
707 COCHRANE AB Connor MURPHY 5th
0.000
- 6 3rd
0.000
1st
0.000
2nd
0.000
C8 I OKOTOKS BMX AB Thomas FRANK
Advanced Cycle and Exterme Sports
5th
0.000
- 14 5th
0.000
4th
0.000
5th
0.000
820 EDMONTON BMX AB Matrick COCHRANE 6th
0.000
- 11 4th
0.000
2nd
0.000
5th
0.000
924 RED DEER BMX AB Owen GREEN 6th
0.000
- 14 5th
0.000
3rd
0.000
6th
0.000
C7 I OKOTOKS BMX AB Matthew TAILBY 7th
0.000
- 6 3rd
0.000
2nd
0.000
1st
0.000
11 OKOTOKS BMX AB Kieran SLAPMAN 7th
0.000
- 13 4th
0.000
5th
0.000
4th
0.000
AB2 OKOTOKS BMX AB Justin SCOTT 8th
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
C5 STONY PLAIN BMX AB Ethan ADAMS 8th
0.000
- 15 5th
0.000
6th
0.000
4th
0.000
820X STONY PLAIN BMX AB Jack MACLEAN - - 19 7th
0.000
6th
0.000
6th
0.000
106 COCHRANE AB Liam MACDONALD - - 19 6th
0.000
7th
0.000
6th
0.000
301 EDMONTON BMX AB Daniel WEBB
Mud Sweat & Gears
- - 19 6th
0.000
6th
0.000
7th
0.000
410 STONY PLAIN BMX AB Carter HAGEL - - 21 7th
0.000
7th
0.000
7th
0.000

Junior Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
55 AIRDRIE BMX AB Simon MEILI
Supercross
1st
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
NO4 AIRDRIE BMX AB Brandon KERIK
Alter Air,Camp Cools,Grandparents
2nd
0.000
- 5 3rd
0.000
1st
0.000
1st
0.000
C05 STONY PLAIN BMX AB Mitchell WARKEN 3rd
0.000
- 9 4th
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
C3 OKOTOKS BMX AB Cameron HELM
Alberta Digital Jukebox
4th
0.000
- 7 2nd
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
C04 CALGARY BMX AB Adam BOURNS
Crupi
5th
0.000
- 9 1st
0.000
3rd
0.000
5th
0.000
322 EDMONTON BMX AB Nick BAILIE
Velocity
6th
0.000
- 9 3rd
0.000
4th
0.000
2nd
0.000
AB5 EDMONTON BMX AB Ronald TOWNSEND
Velocity
7th
0.000
- 7 2nd
0.000
3rd
0.000
2nd
0.000
AB03 AIRDRIE BMX AB Brandon ULRICH
Shaklee Performance
- 13 5th
0.000
4th
0.000
4th
0.000
N07 Club Unknown ? Andrew JONES - 13 4th
0.000
5th
0.000
4th
0.000

Elite Female (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
29 AIRDRIE BMX AB Kaila SWEENEY
Supercross BMX
1st
0.000
- 4 1st
0.000
2nd
0.000
1st
0.000
266 Club Unknown ? Rosemary ADAMS
Ozone
2nd
0.000
- 4 1st
0.000
1st
0.000
2nd
0.000
20 Club Unknown ? Layne NYHAUG
Tory Nyhaug Racing
3rd
0.000
- 7 3rd
0.000
1st
0.000
3rd
0.000
42 INDEPENDENT CAN Jocelyn RUTKO
BP Cycle
4th
0.000
- 7 2nd
0.000
3rd
0.000
2nd
0.000
310 CALGARY BMX AB Makara MARTIN 5th
0.000
- 8 2nd
0.000
2nd
0.000
4th
0.000
830 AIRDRIE BMX AB Wendy VANDENHOVEN
Shaklee Performance
6th
0.000
- 13 4th
0.000
4th
0.000
5th
0.000
39 CALGARY BMX AB Michilla NEGENMAN 7th
0.000
- 10 3rd
0.000
4th
0.000
3rd
0.000
305 CALGARY BMX AB Megan FREW
Bowcycle/Wrex
8th
0.000
- 8 4th
0.000
3rd
0.000
1st
0.000
55 AIRDRIE BMX AB Amy BROWN
Supercross
- 14 5th
0.000
5th
0.000
4th
0.000
C6 INDEPENDENT CAN Lori SMITH
The Bike Doctor

0.000
- 15 5th
0.000
5th
0.000
5th
0.000

6 Novice Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 EDMONTON BMX AB Julien DUBE
Park Cycle
1st
0.000
- 5 3rd
0.000
1st
0.000
1st
0.000
211 COCHRANE AB Evan MACDONALD 2nd
0.000
- 10 2nd
0.000
3rd
0.000
5th
0.000
610 STONY PLAIN BMX AB Dawson DINIUS 3rd
0.000
- 11 4th
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
AB3 STONY PLAIN BMX AB Owen STEINKE
Total Modular Solutions
4th
0.000
- 7 2nd
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
AB4 CALGARY BMX AB Kadin SCHINDLER 5th
0.000
- 10 6th
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
406 EDMONTON BMX AB Evan ERICKSON 6th
0.000
- 12 5th
0.000
4th
0.000
3rd
0.000
813 OKOTOKS BMX AB Dylan TREMEL 7th
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
205 AIRDRIE BMX AB Tyler RYAN
Human Kanvas
CR
CR
- 7 1st
0.000
4th
0.000
2nd
0.000
512 ST. ALBERT BMX AB Andrew PARIE
SONZ MOTORS
- 12 3rd
0.000
5th
0.000
4th
0.000
501 LETHBRIDGE BMX AB Troy PUTTICK - 15 5th
0.000
5th
0.000
5th
0.000
201 EDMONTON BMX AB Mathiue DUCHARME
Thermax Metal
- 18 4th
0.000
6th
0.000
CR:8

7 Novice Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
131 RED DEER BMX AB Ty REDBEAR 1st
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
728 RED DEER BMX AB Kaden CORRIGAN 2nd
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
909 LETHBRIDGE BMX AB Josh DUBLANKO 3rd
0.000
- 7 2nd
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
125 RED DEER BMX AB William WELIKOKLAD
CRUPI/HOME BUILDING CENTRE
4th
0.000
- 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
402 AIRDRIE BMX AB Nicholas NORTHWOOD 5th
0.000
- 13 3rd
0.000
DNF:6 4th
0.000
606 EDMONTON BMX AB Zachary HOGAN 6th
0.000
- 8 3rd
0.000
3rd
0.000
2nd
0.000
711 EDMONTON BMX AB Ryley FERGUSSON 7th
0.000
- 13 5th
0.000
4th
0.000
4th
0.000
AB4 AIRDRIE BMX AB Bryant PARAFINA 8th
0.000
- 10 4th
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
821 EDMONTON BMX AB Kieran NIELD - 15 6th
0.000
4th
0.000
5th
0.000
821X EDMONTON BMX AB Duncan NIELD - 15 5th
0.000
5th
0.000
5th
0.000
529 CALGARY BMX AB Spencer TOOTH - 15 4th
0.000
5th
0.000
6th
0.000

7 Intermediate Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 ST. ALBERT BMX AB Tanner PARIE
SONZ MOTORS
1st
0.000
- 9 1st
0.000
CR:7 1st
0.000
516 STONY PLAIN BMX AB Hayden ZABLOTNY
CBS
2nd
0.000
- 4 2nd
0.000
1st
0.000
1st
0.000
AB1 OKOTOKS BMX AB Logan COSTALL 3rd
0.000
- 9 2nd
0.000
5th
0.000
2nd
0.000
AB2 OKOTOKS BMX AB Rylan SLAPMAN 4th
0.000
- 6 1st
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
AB6 RED DEER BMX AB Ryder GRAHAM 5th
0.000
- 12 5th
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
AB4 RED DEER BMX AB Nicholas CYMBAIUK 6th
0.000
- 7 3rd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
C1 OKOTOKS BMX AB Colten PARTRIDGE-RICHTER 7th
0.000
- 9 4th
0.000
1st
0.000
4th
0.000
6 AIRDRIE BMX AB Tyler SMITH 8th
0.000
- 10 3rd
0.000
4th
0.000
3rd
0.000
505 STONY PLAIN BMX AB Xander HAWES - 13 5th
0.000
3rd
0.000
5th
0.000
317 EDMONTON BMX AB Tej NELSON - 13 4th
0.000
4th
0.000
5th
0.000

8 Novice Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
1 EDMONTON BMX AB Ethan BROST 1st
0.000
- 5 1st
0.000
1st
0.000
3rd
0.000
6 OKOTOKS BMX AB Wesley WIENS 2nd
0.000
- 4 2nd
0.000
1st
0.000
1st
0.000
3 EDMONTON BMX AB Tanner PERRIN 3rd
0.000
- 10 5th
0.000
3rd
0.000
2nd
0.000
7 EDMONTON BMX AB Carter WEBSTER 4th
0.000
- 4 1st
0.000
2nd
0.000
1st
0.000
124 EDMONTON BMX AB Austin HALLGREN 5th
0.000
- 10 4th
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
726 EDMONTON BMX AB Taryk JANKE 6th
0.000
- 11 3rd
0.000
4th
0.000
4th
0.000
116 OKOTOKS BMX AB Nicholas BERARDUCCI DNF
DNF
- 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
815 LETHBRIDGE BMX AB Jarred VANDERHULST - 12 3rd
0.000
5th
0.000
4th
0.000
118 AIRDRIE BMX AB Carson DONOVAN - ## CR:6 DNS DNS

8 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 OKOTOKS BMX AB Tyler BILOTTA
Advancedcycle.ca and Extreme Sports
1st
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
411 EDMONTON BMX AB Donovan SMADIS 2nd
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
AB4 RED DEER BMX AB Evan STAHL 3rd
0.000
- 7 2nd
0.000
3rd
0.000
2nd
0.000
AB8 ST. ALBERT BMX AB Reece DURAND 4th
0.000
- 9 3rd
0.000
4th
0.000
2nd
0.000
320 EDMONTON BMX AB Noah MEYNEN 5th
0.000
- 9 2nd
0.000
2nd
0.000
5th
0.000
AB6 CALGARY BMX AB Nikolas SCHINDLER 6th
0.000
- 8 3rd
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
305 CALGARY BMX AB Caleb GILBERT 7th
0.000
- 10 4th
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
406 OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK - 12 4th
0.000
4th
0.000
4th
0.000
120 CALGARY BMX AB Teagan SCHOFIELD - 14 5th
0.000
5th
0.000
4th
0.000

9 Novice Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
410 EDMONTON BMX AB Eric WOYCHUK 1st
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
026 EDMONTON BMX AB Bailey BEAUDIN 2nd
0.000
- 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
4 RED DEER BMX AB Kaden GRAHAM 3rd
0.000
- 10 6th
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
828 STONY PLAIN BMX AB Foster DINIUS 4th
0.000
- 12 4th
0.000
4th
0.000
4th
407 EDMONTON BMX AB Tanner MELNUK 5th
0.000
- 14 4th
0.000
5th
0.000
5th
3 ST. ALBERT BMX AB Joel THIBAULT 6th
0.000
- 4 2nd
0.000
1st
0.000
1st
0.000
018 EDMONTON BMX AB Connor WENSEL 7th
0.000
- 7 1st
0.000
3rd
0.000
3rd
914 EDMONTON BMX AB Luke HAZLETT 8th
0.000
- 10 3rd
0.000
4th
0.000
3rd
0.000
6 RED DEER BMX AB Matthew MARSHALL - 15 5th
0.000
6th
0.000
4th
0.000
105 EDMONTON BMX AB Stian GLEDDIE - 15 3rd
0.000
3rd
0.000
CR:9
801 AIRDRIE BMX AB Dylan HUMPHRIES - 16 5th
0.000
5th
0.000
6th
115 EDMONTON BMX AB Logan KELLY - 19 7th
0.000
7th
0.000
5th
0.000
018X OKOTOKS BMX AB Jacob WONG - 19 7th
0.000
6th
0.000
6th
0.000
914X EDMONTON BMX AB Rory HAZLETT - 20 6th
0.000
7th
0.000
7th

10 Novice Male (15 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
130 AIRDRIE BMX AB Chase VANDENHOVEN
Shaklee Performance
1st
0.000
- 4 1st 2nd
0.000
1st
0.000
83 CALGARY BMX AB Robbie KUHNLEIN 2nd
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
426 EDMONTON BMX AB James KAKOSCHKE
Mud, Sweat and Gears
3rd
0.000
- 8 3rd
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
220 RED DEER BMX AB Jack SNAPE 4th
0.000
- 5 2nd 1st
0.000
2nd
0.000
818 RED DEER BMX AB Nathan WARREN
Millerdale Pharmacy
5th
0.000
- 10 4th 3rd
0.000
3rd
0.000
322 OKOTOKS BMX AB Jacob THIBODEAU 6th
0.000
- 12 4th
0.000
4th
0.000
4th
0.000
909 RED DEER BMX AB Kallen VICKERY 7th
0.000
- 9 2nd
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
514 EDMONTON BMX AB Stephen YAKIMOSKI DNF
DNF
- 12 3rd 4th
0.000
5th
0.000
4 OKOTOKS BMX AB Owen WIENS
0.000
- 13 6th 5th
0.000
2nd
0.000
6 CALGARY BMX AB Caleb GRAHAM - 16 5th
0.000
5th
0.000
6th
0.000
222 EDMONTON BMX AB Ethan NIELD - 17 5th 6th
0.000
6th
0.000
310 AIRDRIE BMX AB Kodiak SMITH-AVENDANO - 19 DNF:8 6th
0.000
5th
0.000
124 CALGARY BMX AB Timothy GILBERT - 20 6th
0.000
7th
0.000
7th
0.000
907 EDMONTON BMX AB Ethan WORKUN - 22 7th 7th
0.000
8th
0.000
330 AIRDRIE BMX AB Kurtis DONOVAN - ## CR:9 DNS DNS

10 Intermediate Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
122 COCHRANE AB Lucas BECKER 1st
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
229 CALGARY BMX AB Maximus GIANGUALANO 2nd
0.000
- 4 2nd
0.000
1st
0.000
1st
0.000
AB5 EDMONTON BMX AB Kellen RAAS 3rd
0.000
- 7 3rd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
6 EDMONTON BMX AB Mackenzie MOTA
Velocity
4th
0.000
- 5 1st
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
5 EDMONTON BMX AB Connor SCAMMELL
Velocity
5th
0.000
- 11 4th
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
AB7 RED DEER BMX AB Dakota LUTE 6th
0.000
- 11 3rd
0.000
5th
0.000
3rd
0.000
9 STONY PLAIN BMX AB Ethan STEINKE
Total Modular Solutions
7th
0.000
- 10 2nd
0.000
4th
0.000
4th
0.000
808 EDMONTON BMX AB Keenan WEBSTER 8th
0.000
- 12 4th
0.000
5th
0.000
3rd
0.000
322 EDMONTON BMX AB Brendan STAFFORD - 13 5th
0.000
3rd
0.000
5th
0.000
624 STONY PLAIN BMX AB Carter PELLETIER - 17 6th
0.000
4th
0.000
CR:7
616 STONY PLAIN BMX AB Devin MACEACHERN - 19 5th
0.000
6th
0.000
CR:8

11 Intermediate Male (15 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
2 AIRDRIE BMX AB Corbin NUNWEILER 1st
0.000
- 5 2nd
0.000
2nd
0.000
1st
0.000
C3I EDMONTON BMX AB Tyler HUPKA
United Cycle Edmonton
2nd
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
304 EDMONTON BMX AB Joshua EASTGAARD 3rd
0.000
- 6 3rd
0.000
1st
0.000
2nd
0.000
6 EDMONTON BMX AB Brett DUCHARME
Thermex Metal
4th
0.000
- 9 4th
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
11 EDMONTON BMX AB Jensen MCELHERAN
Park Cycle
5th
0.000
- 6 1st
0.000
3rd
0.000
2nd
0.000
18 EDMONTON BMX AB Jared PERRY
Velocity
6th
0.000
- 12 5th
0.000
4th
0.000
3rd
0.000
5 MEDICINE HAT BMX AB Alex FORBES
Ridge Spine and Sports - Dustin Laing
7th
0.000
- 9 2nd
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
4 ST. ALBERT BMX AB Colton SAMUELSON 8th
0.000
- 12 3rd
0.000
5th
0.000
4th
0.000
C2 STONY PLAIN BMX AB Liam FREUND - 13 4th
0.000
4th
0.000
5th
0.000
021 EDMONTON BMX AB Logan ALWARD - 18 5th
0.000
8th
0.000
5th
0.000
15 OKOTOKS BMX AB James JONAS - 19 7th
0.000
6th
0.000
6th
0.000
420 COCHRANE AB Steven SACHKIW - 19 6th
0.000
6th
0.000
7th
0.000
12 AIRDRIE BMX AB Ayden PARAFINA - 19 6th
0.000
5th
0.000
8th
0.000
611 RED DEER BMX AB Jordan BOONE - 20 7th
0.000
7th
0.000
6th
0.000
001 STONY PLAIN BMX AB Damion DINIUS - 22 8th
0.000
7th
0.000
7th
0.000

11 Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 ST. ALBERT BMX AB Ethan BURGER
Xtreme Wear and Tear
1st
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
308 EDMONTON BMX AB Mitchell WEBB
Velocity Cycle
2nd
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
AB5 EDMONTON BMX AB Raine BROST
Velocity
3rd
0.000
- 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
C4 STONY PLAIN BMX AB Levi SATERMO
Redline
4th
0.000
- 8 2nd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
C5 AIRDRIE BMX AB Jacob DUNCANSON
Shaklee Performance
5th
0.000
- 7 3rd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
N1 AIRDRIE BMX AB Zach CROFT (BM10.E)
B&P Cycle
6th
0.000
- 12 5th
0.000
4th
0.000
3rd
0.000
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert and Macs
7th
0.000
- 11 3rd
0.000
3rd
0.000
5th
0.000
AB8 CALGARY BMX AB Brayden WASYLIW - 12 4th
0.000
4th
0.000
4th
0.000
C5X STONY PLAIN BMX AB Cory SKISTOD (BM10.E)
Kaben Sewer and Drain
- 13 4th
0.000
5th
0.000
4th
0.000

12 Intermediate Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
7 COCHRANE AB Noah MAISONNEUVE
Home Smarts Consulting and Contracting
1st
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
12 EDMONTON BMX AB Caleb HICKMORE 2nd
0.000
- 9 2nd
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
4 AIRDRIE BMX AB Kyle PAULSON 3rd
0.000
- 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
5 CALGARY BMX AB Brodie KERFOOT
B&P Cycle
4th
0.000
- 8 3rd
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
616 ST. ALBERT BMX AB Corbin HALLIDAY 5th
0.000
- 11 3rd
0.000
6th
0.000
2nd
0.000
C6 I OKOTOKS BMX AB Nicholas FRANK
Advanced Cycle and Extreme Sports
6th
0.000
- 11 4th
0.000
DNF:6 1st
0.000
022 EDMONTON BMX AB Logan LADOUCEUR
Mud Swear & Gears
7th
0.000
- 13 6th
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
C3 STONY PLAIN BMX AB Tristyn SICHKARYK 8th
0.000
- 5 1st
0.000
1st
0.000
3rd
0.000
516 LETHBRIDGE BMX AB Tyler ENNS
Need a Ride Used Cars
- 13 4th
0.000
4th
0.000
5th
0.000
9 RED DEER BMX AB Coleman KOMULA - 14 5th
0.000
4th
0.000
5th
0.000
3 AIRDRIE BMX AB Trystan HALL - 16 5th
0.000
5th
0.000
6th
0.000
910 STONY PLAIN BMX AB Jake BRYENTON - 17 6th
0.000
5th
0.000
6th
0.000

12 Expert Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
410 RED DEER BMX AB Cody PRATT
Camp Cools
1st
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
AB7 RED DEER BMX AB Keith WARREN
Millerdale Pharmacy
2nd
0.000
- 4 2nd
0.000
1st
0.000
1st
0.000
N3 STONY PLAIN BMX AB Deven KAWA
Redline
3rd
0.000
- 7 2nd
0.000
3rd
0.000
2nd
0.000
C6 STONY PLAIN BMX AB Bailey SPROXTON
United Cycle/Redline
4th
0.000
- 7 3rd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
AB5 STONY PLAIN BMX AB Cordin STEINKE
Total Modular Solutions
5th
0.000
- 12 3rd
0.000
5th
0.000
4th
0.000
N1 OKOTOKS BMX AB Cole WILSON
Answer
6th
0.000
- 6 1st
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
C8 CALGARY BMX AB Carter PASTUSZKO 7th
0.000
- 12 5th
0.000
4th
0.000
3rd
0.000
AB2 ST. ALBERT BMX AB Garrett HEBERT
Shaklee
8th
0.000
- 11 4th
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
AB3 LETHBRIDGE BMX AB Blake KEMPENAAR
Shaklee Performance
- 13 4th
0.000
4th
0.000
5th
0.000
1 AIRDRIE BMX AB River PEACOCK
0.000
- 15 5th
0.000
5th
0.000
5th
0.000

13 Intermediate Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
3 EDMONTON BMX AB Brian JOHNSON 1st
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
325 EDMONTON BMX AB Alex ANTAL
United Cycle
2nd
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
6 EDMONTON BMX AB Jonathon LEMANSKI
United Cycle
3rd
0.000
- 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
7 EDMONTON BMX AB Jake HAZLETT
United Cycle
4th
0.000
- 7 3rd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
C2I MEDICINE HAT BMX AB Chris HAWES 5th
0.000
- 10 4th
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
C3 EDMONTON BMX AB Liam HOBBS
United Cycle
6th
0.000
- 11 4th
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
615 CALGARY BMX AB Mitchell HILL 7th
0.000
- 12 5th
0.000
4th
0.000
3rd
0.000
427 STONY PLAIN BMX AB Fraser HURLEY 8th
0.000
- 12 2nd
0.000
5th
0.000
5th
0.000
727 COCHRANE AB Nicholas GODRI - 16 5th
0.000
7th
0.000
4th
0.000
C5 OKOTOKS BMX AB Chase MCALISTER - 16 6th
0.000
4th
0.000
6th
0.000
AB01 MEDICINE HAT BMX AB Lance TESSIER
The Gutter Factory
- 16 3rd
0.000
6th
0.000
7th
0.000
812 RED DEER BMX AB Michael POPOWICH
0.000
- 17 6th
0.000
6th
0.000
5th
0.000
815 AIRDRIE BMX AB Daniel ARANAS - 18 7th
0.000
5th
0.000
6th
0.000

13 Expert Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 STONY PLAIN BMX AB Kiran KAWA
Redline
1st
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
C4 ST. ALBERT BMX AB Aidan BURGER
Xtreme Wear and Tear
2nd
0.000
- 5 2nd
0.000
2nd
0.000
1st
0.000
C3 COCHRANE AB Taylor OTTERSON 3rd
0.000
- 6 1st
0.000
3rd
0.000
2nd
0.000
C5 RED DEER BMX AB James SEKORA
Millerdale Pharmacy/Brabowski Mechanical
4th
0.000
- 5 2nd
0.000
1st 2nd
0.000
C8 OKOTOKS BMX AB Evan MOTTERSHEAD 5th
0.000
- 11 3rd
0.000
4th
0.000
4th
0.000
N4 AIRDRIE BMX AB Ben CROFT
B&P Cycle
6th
0.000
- 9 3rd
0.000
3rd 3rd
0.000
109 STONY PLAIN BMX AB Darien MILLER 7th
0.000
- 9 4th
0.000
2nd 3rd
0.000
217 LETHBRIDGE BMX AB Damian MATHEWS 8th
0.000
- 12 4th
0.000
4th 4th
0.000
10 EDMONTON BMX AB Jared COMPAGNON
Velocity
- 15 DNF:5 5th 5th
0.000
N6 RED DEER BMX AB Chase HARRISON
Crupi
- ## 5th
0.000
CR:7 DNS

14 Expert Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 AIRDRIE BMX AB Tanner VANDENHOVEN
Shaklee Performance
1st
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
11 CALGARY BMX AB Dominic GACCIOL 2nd
0.000
- 12 5th
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
C4 EDMONTON BMX AB John MCCANN
Velocity
3rd
0.000
- 5 3rd
0.000
1st
0.000
1st
0.000
AB7 STONY PLAIN BMX AB Austin SCHWANKE
Mud Sweat & Gears
4th
0.000
- 9 4th
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
C7 STONY PLAIN BMX AB Lucas BEYER
Redline/United Cycle
5th
0.000
- 7 1st
0.000
4th
0.000
2nd
0.000
C5 OKOTOKS BMX AB Keegan GRASZA
BP Cycle
6th
0.000
- 7 2nd
0.000
3rd
0.000
2nd
0.000
AB5 EDMONTON BMX AB Ray FENWICK
Mud Sweat & Gears
7th
0.000
- 7 2nd
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
AB4 ST. ALBERT BMX AB Sean PEACOCK 8th
0.000
- 12 3rd
0.000
5th
0.000
4th
0.000
AB8 AIRDRIE BMX AB Jayme JOHNSON
Shaklee

0.000
- 13 4th
0.000
4th
0.000
5th
0.000
8 STONY PLAIN BMX AB Jared SPROXTON
United Cycle/Redline
- 15 5th
0.000
5th
0.000
5th
0.000

16 Expert Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 RED DEER BMX AB Timothy PRATT
Camp Cools
1st
0.000
- 4 1st
0.000
1st
0.000
2nd
0.000
723 STONY PLAIN BMX AB Colin HILDEBRANDT
XMB Racing
2nd
0.000
- 6 1st
0.000
1st
0.000
4th
0.000
N8 AIRDRIE BMX AB Dayton PETERSON 3rd
0.000
- 11 3rd
0.000
3rd
0.000
5th
0.000
C3 CALGARY BMX AB David HILL 4th
0.000
- 5 2nd
0.000
2nd
0.000
1st
0.000
C5 CALGARY BMX AB Louis CHARTRAIN
B&P Cycle
5th
0.000
- 14 6th
0.000
5th
0.000
3rd
0.000
N5 AIRDRIE BMX AB Cody BASIUK 6th
0.000
- 7 3rd
0.000
3rd
0.000
1st
0.000
AB8 EDMONTON BMX AB Steven LOEWEN
Velocity
7th
0.000
- 7 2nd
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
AB7 STONY PLAIN BMX AB Justin SCHWANKE
Mud Sweat & Gears
8th
0.000
- 13 7th
0.000
4th
0.000
2nd
0.000
6 EDMONTON BMX AB Cody DECHANEY
Ron Dickson & associates
- 14 4th
0.000
5th
0.000
5th
0.000
8 EDMONTON BMX AB Robbie TOWNSEND
Velocity
- 14 4th
0.000
4th
0.000
6th
0.000
C4 LETHBRIDGE BMX AB Cam LAVORATO
Bert and Macs
- 15 5th
0.000
6th
0.000
4th
0.000
116 CALGARY BMX AB Jeremy TURCOTTE - 18 5th
0.000
6th
0.000
7th
0.000
10 ST. ALBERT BMX AB Devon VICKERY
Mud Sweat & Gears
- 19 6th
0.000
7th
0.000
6th
0.000

Cruiser 40 to 44 Male (16 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
Flexahopper GHP 661 Lipz
1st
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
AB2 EDMONTON BMX AB Shawn LOEWEN
Velocity Cycle
2nd
0.000
- 4 1st
0.000
2nd
0.000
1st
0.000
C2 COCHRANE AB Brian OTTERSON 3rd
0.000
- 6 2nd
0.000
1st
0.000
3rd
0.000
N3 RED DEER BMX AB Dean BEST 4th
0.000
- 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
3 CALGARY BMX AB Lon KERFOOT
B&P Cycle
5th
0.000
- 8 3rd
0.000
3rd
0.000
2nd
0.000
215 ST. ALBERT BMX AB Michael OLIVER 6th
0.000
- 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
C3 OKOTOKS BMX AB James VANDERKUIP 7th
0.000
- 12 4th
0.000
4th
0.000
4th
0.000
826 OKOTOKS BMX AB Kevin CLAYTON 8th
0.000
- 13 4th
0.000
5th
0.000
4th
0.000
716 ST. ALBERT BMX AB Ralph FERGUSSON - 16 6th
0.000
5th
0.000
5th
0.000
923 EDMONTON BMX AB Darren OZUBKO - 16 5th
0.000
6th
0.000
5th
0.000
711 AIRDRIE BMX AB Brent DUNCANSON
Shaklee Performance
- 17 5th
0.000
4th
0.000
8th
0.000
425 OKOTOKS BMX AB Conrad KARDASH
CCR Creative Renovations
- 19 7th
0.000
6th
0.000
6th
0.000
827 OKOTOKS BMX AB Troy KOCH - 20 6th
0.000
7th
0.000
7th
0.000
C4 STONY PLAIN BMX AB Chris LUNGER
Hyper BMX
- 21 8th
0.000
7th
0.000
6th
0.000
327 EDMONTON BMX AB Andrew LADOUCEUR
Mud Sweat & Gears
- 22 7th
0.000
8th
0.000
7th
0.000
128 EDMONTON BMX AB Kevin KELLY - 24 8th
0.000
8th
0.000
8th
0.000

Cruiser 45+ Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
C2 EDMONTON BMX AB Tony FLUET
Velocity
1st
0.000
- 6 1st
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
AB6 Club Unknown ? Will JONES 2nd
0.000
- 5 2nd
0.000
1st
0.000
2nd
0.000
AB5 EDMONTON BMX AB Malcolm STINSON 3rd
0.000
- 8 3rd
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
606 ST. ALBERT BMX AB Ross VICKERY
Mud Sweat & Gears
4th
0.000
- 6 2nd
0.000
3rd
0.000
1st
0.000
AB2 EDMONTON BMX AB Bruce BAILIE
Velocity
5th
0.000
- 12 4th
0.000
4th
0.000
4th
0.000
AB4 STONY PLAIN BMX AB George SCHWANKE
Mud Sweat & Gears
6th
0.000
- 11 4th
0.000
5th
0.000
2nd
0.000
708 STONY PLAIN BMX AB Michel COTE 7th
0.000
- 10 3rd
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
713 STONY PLAIN BMX AB Pete ZABLOTNY
CBS
DNF
DNF
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
730 EDMONTON BMX AB Allan PLESNIARSKI
Velocity
- 14 5th
0.000
4th
0.000
5th
0.000
724 OKOTOKS BMX AB Richard THIBODEAU - 15 5th
0.000
5th
0.000
5th
0.000

Cruiser 10 to 12 Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
410 RED DEER BMX AB Cody PRATT
Camp Cools
1st
0.000
- 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
130 RED DEER BMX AB Keith WARREN
Millerdale Pharmacy
2nd
0.000
- 4 1st
0.000
1st
0.000
2nd
0.000
308 EDMONTON BMX AB Mitchell WEBB
Velocity Cycle
3rd
0.000
- 7 2nd
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
6 EDMONTON BMX AB Raine BROST
Velocity
4th
0.000
- 5 2nd
0.000
2nd
0.000
1st
0.000
507 STONY PLAIN BMX AB Jared HILDEBRANDT (BCSM12)
XMB Racing
5th
0.000
- 8 3rd
0.000
3rd
0.000
2nd
0.000
AB4 LETHBRIDGE BMX AB Blake KEMPENAAR
Shaklee Performance
6th
0.000
- 10 3rd
0.000
4th
0.000
3rd
0.000
7 CALGARY BMX AB Brodie KERFOOT
B&P Cycle
7th
0.000
- 11 4th
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
113 EDMONTON BMX AB Mackenzie MOTA
Velocity
8th
0.000
- 14 5th
0.000
5th
0.000
4th
0.000
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Bert and Macs
- 14 5th
0.000
4th
0.000
5th
0.000
512 EDMONTON BMX AB Ethan BROST (BCSM12) - 14 4th
0.000
5th
0.000
5th
0.000

Junior Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
35 RED DEER BMX AB Abby GRAALMAN
Staats Factory
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
610 CALGARY BMX AB Meaghan SCHOFIELD 2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
22 OKOTOKS BMX AB Kaylee JACOBSEN
Alberta Crupi
3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000

Elite Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
94 AIRDRIE BMX AB Jim BROWN
Supercross
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
177 CALGARY BMX AB Patrick LEBEL
Answer/ Oakley
2 7 3rd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
217 OKOTOKS BMX AB Jeffrey JACOBSEN
Alberta Crupi
3 8 2nd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
326 ST. ALBERT BMX AB Garth HEBERT
Shaklee
4 12 4th
0.000
4th
0.000
4th
0.000
505 AIRDRIE BMX AB Alex SAILER
Ozone
5 16 6th
0.000
5th
0.000
5th
0.000
462 Club Unknown ? Trent BATCHELOR
Classic Source for sports
6 19 7th
0.000
6th
0.000
6th
0.000
AB8 OKOTOKS BMX AB Tyler PAGET 7 19 5th
0.000
7th
0.000
7th
0.000

6 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
326 EDMONTON BMX AB Amber HUPKA
United Cycle Edmonton
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
716 RED DEER BMX AB Halle GRAHAM 2 8 4th
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
AB4 OKOTOKS BMX AB Jorianna MCALISTER 3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
423 OKOTOKS BMX AB Hannah WONG 4 10 2nd
0.000
4th
0.000
4th
0.000
206 OKOTOKS BMX AB Autumn COSTALL 5 15 5th
0.000
5th
0.000
5th
0.000

8 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 EDMONTON BMX AB Abbie MOTA
Velocity
1 4 2nd
0.000
1st
0.000
1st
0.000
C1 AIRDRIE BMX AB Taylor SABISTON (BW7.E) 2 5 1st
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
AB2 CALGARY BMX AB Mia BIERD (BW7.N) 3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000

9 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
413 EDMONTON BMX AB Keltie MONOGHAN
Park Cycle
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
307 EDMONTON BMX AB Bailey BROKENSHIRE 2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
124 STONY PLAIN BMX AB Colesie PELLETIER 3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000

10 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
024 ST. ALBERT BMX AB Josie PUSCH
Hardcorps Bootcamp Inc
1 4 1st
0.000
2nd
0.000
1st
0.000
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Kendra ENNS
Need a Ride Used Cars
2 7 4th
0.000
1st
0.000
2nd
0.000
C1 AIRDRIE BMX AB Breanna JOHNSON
Shaklee Performance
3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
110 AIRDRIE BMX AB Mackenzie ARANAS 4 10 2nd
0.000
4th
0.000
4th
0.000
002 EDMONTON BMX AB Caitlyn HOGAN 5 15 5th
0.000
5th
0.000
5th
0.000

10 Expert Female (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 ST. ALBERT BMX AB Avriana HEBERT
Shaklee
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
N2 AIRDRIE BMX AB Kyla KELLN 2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
C2 STONY PLAIN BMX AB Jensen SPROXTON
United Cycle/Redline
3 10 3rd
0.000
4th
0.000
3rd
0.000
N4 STONY PLAIN BMX AB Jaya KAWA
Redline
4 11 4th
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
C1 OKOTOKS BMX AB Tatum WILSON (BW9.E)
Answer
5 15 5th
0.000
5th
0.000
5th
0.000
C2X EDMONTON BMX AB Hailey HOBBS (BW9.E)
United Cycle
6 18 6th
0.000
6th
0.000
6th
0.000
922 EDMONTON BMX AB Alexandra PLESNIARSKI
Velocity
7 21 7th
0.000
7th
0.000
7th
0.000
AB8 COCHRANE AB Emily LUCIER 8 24 8th
0.000
8th
0.000
8th
0.000

Cruiser 15 and 16 Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 RED DEER BMX AB Timothy PRATT
Camp Cools
1 5 3rd
0.000
1st
0.000
1st
0.000
AB2 EDMONTON BMX AB Steven LOEWEN
Velocity
2 9 2nd
0.000
4th
0.000
3rd
0.000
N01 EDMONTON BMX AB Tyson BEST
Velocity
3 10 5th
0.000
3rd
0.000
2nd
0.000
723 STONY PLAIN BMX AB Colin HILDEBRANDT
XMB Racing
4 10 1st
0.000
2nd
0.000
7th
0.000
AB5 EDMONTON BMX AB Robbie TOWNSEND
Velocity
5 14 4th
0.000
5th
0.000
5th
0.000
AB6 ST. ALBERT BMX AB Devon VICKERY
Mud Sweat & Gears
6 16 6th
0.000
6th
0.000
4th
0.000
907 AIRDRIE BMX AB Cody BASIUK 7 20 7th
0.000
7th
0.000
6th
0.000

11 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
603 RED DEER BMX AB Sarah STAHL 1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
AB6 COALHURST BMX AB Jordan JENSEN 2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
AB5 COCHRANE AB Lahra GODRI 3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
AB7 OKOTOKS BMX AB Brittany BEAVER
Mom and Dad
4 12 4th
0.000
4th
0.000
4th
0.000

16 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN 1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
503 EDMONTON BMX AB Morgan RAAS 2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
123 EDMONTON BMX AB Jade SPIES (BW15.N) 3 10 3rd
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
309 CALGARY BMX AB Karlie BULLIVANT (BW15.N) 4 11 4th
0.000
4th
0.000
3rd
0.000

12 Expert Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 STONY PLAIN BMX AB Nicole SCHILLING
Velocity Cycle
1 4 1st
0.000
2nd
0.000
1st
0.000
AB1 ST. ALBERT BMX AB Cayleigh VANSTAALDUINEN (BW11.E) 2 6 3rd
0.000
1st
0.000
2nd
0.000
C2 OKOTOKS BMX AB Brianne VANDERKUIP 3 8 2nd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
N1 ST. ALBERT BMX AB Alexie PUSCH (BW11.E)
Team Alberta
4 13 5th
0.000
4th
0.000
4th
0.000
C1 N OKOTOKS BMX AB Nicole TAILBY (BW12.N) 5 14 4th
0.000
5th
0.000
5th
0.000
N2 CALGARY BMX AB Kyra KNIGHT
Crupi
6 18 6th
0.000
6th
0.000
6th
0.000

13 Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 AIRDRIE BMX AB Daina TUCHSCHERER
Crupi Alberta
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
C2 OKOTOKS BMX AB Paige WILSON
Answer
2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
AB3 EDMONTON BMX AB Victoria STINSON
Velocity
3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
AB5 ST. ALBERT BMX AB Sarah PEACOCK 4 12 4th
0.000
4th
0.000
4th
0.000

14 Expert Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 AIRDRIE BMX AB Christina ULRICH
Shaklee Performance
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
C1 AIRDRIE BMX AB Caitlyn DUNCANSON
Shaklee Performance
2 8 2nd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
AB2 EDMONTON BMX AB Heather STINSON
Velocity
3 10 6th
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
AB4 EDMONTON BMX AB Shelby SCAMMELL
Velocity
4 12 3rd
0.000
4th
0.000
5th
0.000
C3 MEDICINE HAT BMX AB Yvonne KINGSTON 5 15 5th
0.000
6th
0.000
4th
0.000
AB6 STONY PLAIN BMX AB Julia BURGESS 6 15 4th
0.000
5th
0.000
6th
0.000

16 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 MEDICINE HAT BMX AB Chelsea KINGSTON
AXO
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
N8 RED DEER BMX AB Jordin RIGUIDEL (BW15.E) 2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
N4 OKOTOKS BMX AB Shayla MYSEK 3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
C4 STONY PLAIN BMX AB Jyra FREUND 4 12 4th
0.000
4th
0.000
4th
0.000
AB6 CALGARY BMX AB Michaela WASYLIW (BW15.E) 5 15 5th
0.000
5th
0.000
5th
0.000

17 & Over Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 AIRDRIE BMX AB Rachelle HAIGHT
Elite Training Source
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
226 LETHBRIDGE BMX AB Lindsay HARRINGTON 2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
904 EDMONTON BMX AB Jessica MERKLEY 3 10 4th
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Jennifer HARRINGTON 4 11 3rd
0.000
4th
0.000
4th
0.000

6 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
308 STONY PLAIN BMX AB Sebastian WEBB 1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
AB2 OKOTOKS BMX AB Nolan FARREND 2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
608 STONY PLAIN BMX AB Brock HAWES (BM5.I) 3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000

9 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
507 STONY PLAIN BMX AB Jared HILDEBRANDT
XMB Racing
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
AB1 CALGARY BMX AB Nate BIERD
Bow Cycle
2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
C2 OKOTOKS BMX AB Brendan VANDERKUIP 3 10 4th
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
N1 ST. ALBERT BMX AB Ronin PUSCH (BM8.E)
Mud Sweat and Gears
4 11 3rd
0.000
4th
0.000
4th
0.000
AB2 COCHRANE AB Peter VERHEYDE (BM8.E) 5 15 DNF:5 5th
0.000
5th
0.000

11 Novice Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
010 AIRDRIE BMX AB Kaelan HAYDEN 1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
120 EDMONTON BMX AB Dexter GOURLAY 2 9 2nd
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
026 EDMONTON BMX AB Reid YOUNG 3 12 3rd
0.000
7th
0.000
2nd
0.000
104 EDMONTON BMX AB William KAKOSCHKE
Mud Sweat & Gears
4 13 4th
0.000
6th
0.000
3rd
0.000
11 EDMONTON BMX AB Dylan FERGUSSON 5 14 DNF:7 2nd
0.000
5th
0.000
016 EDMONTON BMX AB Chandler FRIESON 6 16 5th
0.000
4th
0.000
7th
0.000
221 OKOTOKS BMX AB Chandler VANDERHOEK 7 17 6th
0.000
5th
0.000
6th
0.000

12 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
729 AIRDRIE BMX AB Braeden MUTH
B & P Cycle
1 4 1st
0.000
2nd
0.000
1st
0.000
4 COCHRANE AB Curtis GAMMON 2 7 4th
0.000
1st
0.000
2nd
0.000
404 EDMONTON BMX AB Taij MANN 3 8 2nd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
410 LETHBRIDGE BMX AB Kenton GRETZINGER 4 14 6th
0.000
4th
0.000
4th
0.000
217 EDMONTON BMX AB Nathan ARNETT-LOCKEN 5 14 3rd
0.000
6th
0.000
5th
0.000
625 EDMONTON BMX AB Keenan WHEELER 6 16 5th
0.000
5th
0.000
6th
0.000

Cruiser Elite Female (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Kaila SWEENEY
Supercross BMX
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
42 INDEPENDENT CAN Jocelyn RUTKO
BP Cycle
2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
C3 CALGARY BMX AB Megan FREW
Bowcycle/Wrex
3 13 3rd
0.000
5th
0.000
5th
0.000
310 CALGARY BMX AB Makara MARTIN 4 14 7th
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
N01 RED DEER BMX AB Abby GRAALMAN (BCSWJ)
Staats Factory
5 15 8th
0.000
4th
0.000
3rd
0.000
830 AIRDRIE BMX AB Wendy VANDENHOVEN
Shaklee Performance
6 16 4th
0.000
6th
0.000
6th
0.000
217 OKOTOKS BMX AB Kaylee JACOBSEN (BCSWJ)
Alberta Crupi
7 19 5th
0.000
7th
0.000
7th
0.000
C2 INDEPENDENT CAN Lori SMITH
The Bike Doctor
8 22 6th
0.000
8th
0.000
8th
0.000

Cruiser Elite Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
94 AIRDRIE BMX AB Jim BROWN
Supercross
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
177 CALGARY BMX AB Patrick LEBEL
Answer/ Oakley
2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
217 OKOTOKS BMX AB Jeffrey JACOBSEN
Alberta Crupi
3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
310 EDMONTON BMX AB Ronald TOWNSEND (BCSMJ)
Velocity
4 12 4th
0.000
4th
0.000
4th
0.000
N02 Club Unknown ? Andrew JONES (BCSMJ) 5 15 5th
0.000
5th
0.000
5th
0.000

30+ Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
Flexahopper GHP 661 Lipz
1 4 2nd
0.000
1st
0.000
1st
0.000
AB3 EDMONTON BMX AB Shawn LOEWEN
Velocity Cycle
2 5 1st
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
C5 EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT (BM25-29.E) 3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
N6 AIRDRIE BMX AB Darcy FAUTEUX 4 ## CR:6 DNS DNS

17 to 24 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
106 EDMONTON BMX AB Francois BONJEAN
Velocity
1 4 1st
0.000
1st
0.000
2nd
0.000
C1 STONY PLAIN BMX AB Jon MILLER 2 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
1 ST. ALBERT BMX AB Craig KUNZ (BM17-24.I) 3 10 2nd
0.000
4th
0.000
4th
0.000
C6 ST. ALBERT BMX AB Kyle ROBB 4 11 DNF:8 2nd
0.000
1st
0.000
AB7 EDMONTON BMX AB Ryan STEWART
Park Cycle
5 15 4th
0.000
6th
0.000
5th
0.000
6 ST. ALBERT BMX AB Taylor MILLIGAN 6 16 5th
0.000
5th
0.000
6th
0.000
109 RED DEER BMX AB Landon FERRIS 7 20 6th
0.000
7th
0.000
7th
0.000
9 INDEPENDENT CAN Karl ROBERTS 8 23 7th
0.000
8th
0.000
8th
0.000

14 Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
029 EDMONTON BMX AB Donovan KUZZ
Park Cycle
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
79 CALGARY BMX AB Kody PHILLIPS 2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
219 LETHBRIDGE BMX AB Tristan MCLENNAN (BM13.N) 3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
503 AIRDRIE BMX AB Tristan NUNWEILER (BM13.N) 4 12 4th
0.000
4th
0.000
4th
0.000
AB6 CALGARY BMX AB Victoria BULLIVANT 5 15 5th
0.000
5th
0.000
5th
0.000

14 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
223 EDMONTON BMX AB Thomas ARSENAULT 1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
715 COCHRANE AB Cody GAMMON 2 7 2nd
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
3 COCHRANE AB Noah BEAN 3 8 3rd
0.000
3rd
0.000
2nd
0.000
613 AIRDRIE BMX AB Braden KARISH 4 12 4th
0.000
4th
0.000
4th
0.000
504 OKOTOKS BMX AB Shelby MYSEK 5 16 5th
0.000
5th
0.000
6th
0.000
8 AIRDRIE BMX AB Tyler BELL 6 17 6th
0.000
6th
0.000
5th
0.000
707 OKOTOKS BMX AB Coltin KARDASH
CCR Crative Renovations
7 21 7th
0.000
7th
0.000
7th
0.000

15 Novice Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
529 COALHURST BMX AB Keenan LUKACS 1 7 4th
0.000
2nd
0.000
1st
0.000
129 COCHRANE AB Murray PERRAULT 2 9 3rd
0.000
4th
0.000
2nd
0.000
506 RED DEER BMX AB Josh SNAPE 3 9 1st
0.000
1st
0.000
7th
0.000
717 AIRDRIE BMX AB Michael SAWATZKY 4 11 2nd
0.000
3rd
0.000
6th
0.000
C1 AIRDRIE BMX AB Kolbi SMITH 5 13 5th
0.000
5th
0.000
3rd
0.000
212 AIRDRIE BMX AB Damien MUTH
B & P Cycle
6 16 6th
0.000
6th
0.000
4th
0.000
620 Club Unknown ? Zach JONES 7 19 7th
0.000
7th
0.000
5th
0.000

15 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C2 OKOTOKS BMX AB Max LAVALLEE 1 5 2nd
0.000
1st
0.000
2nd
0.000
4 RED DEER BMX AB Justin MAINVILLE 2 8 3rd
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
930 ST. ALBERT BMX AB Brandon STILES 3 9 1st
0.000
CR:7 1st
0.000
6 COALHURST BMX AB Dylan BROWN 4 11 4th
0.000
3rd
0.000
4th
0.000
7 CALGARY BMX AB Nickolas WILSON 5 14 5th
0.000
4th
0.000
5th
0.000

Cruiser 15 and 16 Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1X EDMONTON BMX AB Heather STINSON (BCSW14)
Velocity
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
AB01 EDMONTON BMX AB Victoria STINSON (BCSW14)
Velocity
2 7 3rd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
AB1 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN 3 8 2nd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000

15 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 ST. ALBERT BMX AB Calvin MCRAE
Ozone
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
N2 EDMONTON BMX AB Tyson BEST
Velocity
2 7 3rd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
C1 STONY PLAIN BMX AB Tyler SCHILLING
DTN Contracting
3 8 2nd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
AB5 AIRDRIE BMX AB Justin TUCHSCHERER 4 14 4th
0.000
4th
0.000
6th
0.000
AB5X ST. ALBERT BMX AB Tanner MILLIGAN 5 15 5th
0.000
6th
0.000
4th
0.000
AB7 MEDICINE HAT BMX AB Matthew TEEL 6 16 6th
0.000
5th
0.000
5th
0.000

16 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 EDMONTON BMX AB Robbie FAIST
United Cycle
1 4 2nd
0.000
1st
0.000
1st
0.000
C3 RED DEER BMX AB Matthew PIDHIRNEY 2 6 1st
0.000
3rd
0.000
2nd
0.000
223 AIRDRIE BMX AB Spencer ROSKO 3 8 3rd
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
5 LETHBRIDGE BMX AB Braydon ENNS
Need a Ride Used Cars
4 12 4th
0.000
4th
0.000
4th
0.000
6 INDEPENDENT CAN Fletcher ROBERTS 5 15 5th
0.000
5th
0.000
5th
0.000

17 to 24 Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
716 OKOTOKS BMX AB Karl JONAS 1 5 1st
0.000
3rd 1st
0.000
105 COALHURST BMX AB Rory FILGAS (BM16.N) 2 9 2nd
0.000
5th 2nd
0.000
36 CALGARY BMX AB Bryan BULLIVANT 3 10 5th
0.000
1st 4th
0.000
225 RED DEER BMX AB Derry VICKERY (BM16.N) 4 10 3rd
0.000
2nd 5th
0.000
1 RED DEER BMX AB Rory BRACONNIER 5 11 4th
0.000
4th 3rd
0.000

30+ Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C2 ST. ALBERT BMX AB Michael OLIVER 1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
C4 OKOTOKS BMX AB Ken MCALISTER 2 7 2nd
0.000
3rd
0.000
2nd
0.000
AB7 AIRDRIE BMX AB James ASH
Elite Training source
3 9 4th
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
AB1 EDMONTON BMX AB Brad FRICK
Outlaw Ranch Inc.
4 11 3rd
0.000
4th
0.000
4th
0.000
2 ST. ALBERT BMX AB Frank VANSTAALDUINEN (BM30.N) 5 15 5th
0.000
5th
0.000
5th
0.000

Cruiser 13 and 14 Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C2 EDMONTON BMX AB John MCCANN
Velocity
1 4 1st
0.000
1st
0.000
2nd
0.000
109 RED DEER BMX AB James SEKORA
Millerdale Pharmacy/Brabowski Mechanical
2 5 2nd
0.000
2nd
0.000
1st
0.000
N3 AIRDRIE BMX AB Ben CROFT
B&P Cycle
3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
3 EDMONTON BMX AB Jared COMPAGNON
Velocity
4 12 4th
0.000
4th
0.000
4th
0.000
N1 RED DEER BMX AB Chase HARRISON
Crupi
5 ## CR:7 DNS DNS

Cruiser 17 to 29 Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
918 EDMONTON BMX AB Devon KULY
Velocity
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
AB1 EDMONTON BMX AB Ryan STEWART
Park Cycle
2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
C4 EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT 3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000

Cruiser 35 to 39 Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 EDMONTON BMX AB Kieran ARDS (BCSM34)
Park Cycle
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
AB03 EDMONTON BMX AB Andrew MCELHERAN
Park Cycle
2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
AB7 AIRDRIE BMX AB Patrick O'HARA
Shaklee Performance
3 9 3rd
0.000
3rd
0.000
3rd
0.000
AB8 EDMONTON BMX AB Augi MOTA
Velocity
4 13 4th
0.000
5th
0.000
4th
0.000
AB5 CALGARY BMX AB Brad WILSON 5 14 5th
0.000
4th
0.000
5th
0.000

Cruiser 35 to 39 Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C2 LETHBRIDGE BMX AB Deborah PUTTICK
Flexahopper
1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
AB1 ST. ALBERT BMX AB Nicoline HEBERT
Shaklee
2 7 2nd
0.000
2nd
0.000
3rd
0.000
205 ST. ALBERT BMX AB Teagon MCRAE 3 8 3rd
0.000
3rd
0.000
2nd
0.000
217 EDMONTON BMX AB Karen BAILIE (BCSW45+) 4 12 4th
0.000
4th
0.000
4th
0.000
AB2 RED DEER BMX AB Karin WALLAT (BCSW45+) 5 16 6th
0.000
5th
0.000
5th
0.000
109 AIRDRIE BMX AB Leanne HALL 6 17 5th
0.000
6th
0.000
6th
0.000
828 AIRDRIE BMX AB Michelle KELLN 7 21 7th
0.000
7th
0.000
7th
0.000

5 and Under Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
403 STONY PLAIN BMX AB Logan WEBB 1 3 1st
0.000
1st
0.000
1st
0.000
301 OKOTOKS BMX AB Teagan SLAPMAN 2 6 2nd
0.000
2nd
0.000
2nd
0.000
906 RED DEER BMX AB Jack WELIKOKLAD
HOME BUILDING CENTRE
3 11 4th
0.000
4th
0.000
3rd
0.000
028 STONY PLAIN BMX AB Bennett STEINKE
Total Modular Solutions
4 12 3rd
0.000
3rd
0.000
CR:6

Top of Report