Stony Plain Provincial 3

BMX EVENT MANAGER, Report Created 07-07-2008 17:11:33

FULL RESULTS

Total Entries = 353

Total Riders = 317

Cruiser 13 and 14 Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Red Deer BMX Association Timothy PRATT
CAMP COOLS
1st - 4 1st 2nd 1st
AB3 Airdrie BMX Zachary BURKE
i
2nd - 4 2nd 1st 1st
N4 Red Deer BMX Association Tyson BEST
Camp Cools
3rd - 4 1st 1st 2nd
N6 Red Deer BMX Association Tanor MILLIGAN
AB Crupi
4th - 8 3rd 2nd 3rd
N8 Lethbridge BMX Cam LAVORATO
Bert N Macs
5th - 10 2nd 4th 4th
118 Stony Plain BMX Tyler SCHILLING
Alberta Cycle
6th - 10 4th 3rd 3rd
AB6 Okotoks BMX Dylan BOSAK
Bosak Cons.
7th - 8 3rd 3rd 2nd
620 Airdrie BMX Zachary JONES
Stebnicki & Partners
DNS - 12# 4th 4th 4th
N7 Edmonton BMX Robbie TOWNSEND
RVC
- ## DNS 5th DNS
C1 Airdrie BMX Cody BASIUK - ## DNS DNS DNS

7 Novice Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
106 St. Albert BMX Association Bryce SKISTOD 1st - 3 1st 1st 1st
AB4 Red Deer BMX Association Kaden BARNES 2nd - 4 2nd 1st 1st
822 St. Albert BMX Association Kieran SLAPMAN 3rd - 11 3rd 5th 3rd
321 Stony Plain BMX Parker BOTS 4th - 5 1st 2nd 2nd
927 Okotoks BMX Brandon HUBER (6NM) 5th - 14 5th 4th 5th
430 Red Deer BMX Association Jake OTTESON
DAD
6th - 10 3rd 3rd 4th
820 Stony Plain BMX Jack MACLEAN 7th - 12 2nd 7th 3rd
405 Airdrie BMX Elliot TURKOWSKI 8th - 9 4th 3rd 2nd
512 Edmonton BMX Ethan BROST (6NM) - 15 5th 5th 5th
419 Okotoks BMX Matthew TAILBY - 15 6th 2nd 7th
701 Club Unknown Joel THIBAULT - 16 6th 6th 4th
3 Stony Plain BMX Carter HAGEL - 17 7th 4th 6th
925 Stony Plain BMX Kobe BENSON - 17 4th 6th 7th
531 Stony Plain BMX Damien WILDING - 20 7th 7th 6th

7 Intermediate Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
W5 St. Albert BMX Association Ronin PUSCH (6XM)
High River Glass
1st - 5 1st 2nd 2nd
AB1 Calgary BMX Alberta Nathanial BIERD
Bicisport
2nd - 3 1st 1st 1st
C1 Okotoks BMX Austin SATINK 3rd - 5 2nd 2nd 1st
409 Stony Plain BMX Ethan ADAMS 4th - 7 2nd 3rd 2nd
N3 Calgary BMX Alberta Brendan VANDERKUIP 5th - 7 3rd 1st 3rd
524 Airdrie BMX Jeffrey SABISTON 6th - 10 4th 3rd 3rd
AB5 Edmonton BMX Daniel WEBB 7th - 11 3rd 4th 4th
AB3 Okotoks BMX Jasper RHODES (6IM) 8th - 12 4th 4th 4th
AB6 Edmonton BMX Steven WEBB - 15 5th 5th 5th
113 Stony Plain BMX Scott HIGDON (6IM) - ## 5th DNS 5th

8 Novice Male (17 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 Edmonton BMX Sam BRADFORD 1st 1st - 5 1st 2nd 2nd
5 Edmonton BMX Connor SCAMMELL
Velocity Frazer & Sons
2nd 1st - 6 4th 1st 1st
130 Red Deer BMX Association Aydin DELANE 3rd 4th - 7 5th 1st 1st
601 Red Deer BMX Association Braydon CARIOU 4th 3rd - 4 1st 1st 2nd
124 Stony Plain BMX Conner BENSON 5th 2nd - 7 2nd 4th 1st
404 Club Unknown Bryden NYDOKUS 6th 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
616 Stony Plain BMX Devin MACEACHERN 7th 2nd - 11 4th 4th 3rd
801 Stony Plain BMX Oshua ANTOSKO 8th 4th - 11 2nd 3rd 6th
10 Red Deer BMX Association Mark NISSEN 5th - 9 3rd 2nd 4th
316 Club Unknown Carter LADOUCEUR 5th - 11 3rd 3rd 5th
113 Edmonton BMX Mackenzie MOTA 6th - 7 1st 3rd 3rd
130X Airdrie BMX Chase VANDENHOVEN
Shaklee Performance
6th - 11 3rd 4th 4th
318 Stony Plain BMX Garrett HOLLAND - - 13 5th 5th 3rd
O29 Stony Plain BMX Austin WLADYKA - - 14 5th 5th 4th
427 Stony Plain BMX Hunter DESCHENES - - 17 6th 6th 5th
818 Red Deer BMX Association Nathan WARREN - - ## 4th DNS 5th
624 Club Unknown Carter PELLETIER - - ## DNS DNS DNS

8 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
317 St. Albert BMX Association Sheldon MACKAY 1st - 4 1st 2nd 1st
AB3 Red Deer BMX Association Kade BEST
Crupi
2nd - 4 2nd 1st 1st
AB8 St. Albert BMX Association Cory SKISTOD 3rd - 8 3rd 3rd 2nd
AB1 Calgary BMX Alberta Jared MCLEOD 4th - 5 1st 1st 3rd
7 Okotoks BMX Micah RHODES 5th - 9 3rd 3rd 3rd
AB6 Airdrie BMX Evan RENAUD 6th - 10 4th 2nd 4th
9 Stony Plain BMX Braden ERDMAN 7th - 8 2nd 4th 2nd
N6 Okotoks BMX Liam THIBODEAU
Independent Battery
DNS - 13# 4th 4th 5th
AB7 Stony Plain BMX Ethan STEINKE
Total Modular Solutions
- 14 5th 5th 4th

9 Novice Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
9 Stony Plain BMX Liam FREUND 1st - 3 1st 1st 1st
4 Calgary BMX Alberta Connor KERFOOT 2nd - 5 2nd 1st 2nd
107 Stony Plain BMX Brett MAYR 3rd - 8 2nd 4th 2nd
505 Edmonton BMX Tyler HUPKA 4th - 11 3rd 5th 3rd
328 Stony Plain BMX Brett DUCHARME 5th - 6 1st 4th 1st
5 Red Deer BMX Association Kyle JACKSON 6th - 9 3rd 2nd 4th
731 Stony Plain BMX Robert TITCOMB 7th - 11 4th 2nd 5th
611 Red Deer BMX Association Jordan BOONE 8th - 15 5th 5th 5th
605 Stony Plain BMX Brady WLADYKA - 16 6th 6th 4th
923 Red Deer BMX Association Dacota BARNES - 16 4th 6th 6th
025 Stony Plain BMX William SICHKARYK - ## DNS 3rd 3rd
017 Edmonton BMX Jared PERRY
Velocity
- ## 5th 3rd DNS

9 Intermediate Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
8 Stony Plain BMX Levi SATERMO 1st - 3 1st 1st 1st
806 Stony Plain BMX Kaden FONT 2nd - 6 3rd 2nd 1st
3 Stony Plain BMX Brandon ALLEN 3rd - 8 5th 1st 2nd
AB7 Edmonton BMX Raine BROST
Velocity Cycle
4th - 8 2nd 2nd 4th
515 St. Albert BMX Association Connor LEGGE 5th - 13 6th 4th 3rd
O26 Stony Plain BMX Luke HAGGART 6th - 9 4th 3rd 2nd
C6 Okotoks BMX Steven SATINK 7th - 12 6th 3rd 3rd
323 Stony Plain BMX Logan CHESSALL 8th - 9 1st 4th 4th
11 St. Albert BMX Association Colten SAMUELSON - 13 3rd 5th 5th
5 Airdrie BMX Ayden PARAFINA - 14 2nd 6th 6th
8X Airdrie BMX Corbin NUNWEILER - 15 4th 6th 5th
505 Lethbridge BMX Kaleb MANN - 16 5th 5th 6th

10 Novice Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
929 Stony Plain BMX Dylan FAULKNER 1st - 4 1st 2nd 1st
OO3 Edmonton BMX Caleb HICKMORE 2nd - 3 1st 1st 1st
022 Club Unknown Logan LADOUCEUR 3rd - 8 5th 1st 2nd
610 Stony Plain BMX Tyler HOLLAND 4th - 8 2nd 4th 2nd
10 Stony Plain BMX Bailey THYS 5th - 11 4th 2nd 5th
2 Medicine Hat BMX James TEEL 6th - 9 2nd 3rd 4th
804 Stony Plain BMX Joseph BURGESS 7th - 10 3rd 4th 3rd
225 Stony Plain BMX Colton DUCKERING 8th - 9 3rd 3rd 3rd
714 Cochrane BMX Curtis GAMMON - 13 4th 5th 4th
922 Stony Plain BMX Colby GRAWLICH - 15 5th 5th 5th

10 Intermediate Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
2 Stony Plain BMX Cordin STEINKE
Over Pass Auto
1st - 4 2nd 1st 1st
1 Red Deer BMX Association Keith WARREN
Milledale Pharmacy
2nd - 3 1st 1st 1st
8 Stony Plain BMX Ryan BELLAMY 3rd - 7 3rd 2nd 2nd
4 Airdrie BMX River PEACOCK
Big Bears Fitness
4th - 9 4th 3rd 2nd
C6 Calgary BMX Alberta Carter PASTUSZKO 5th - 10 3rd 4th 3rd
10 Airdrie BMX Zakkary FLEMING
Double_kk Masonry
6th - 9 1st 4th 4th
7 Red Deer BMX Association Kayd RIGUIDEL 7th - 8 2nd 3rd 3rd
9 Red Deer BMX Association Reis FUGLSANG 8th - 12 5th 2nd 5th
704 Stony Plain BMX Tristyn SICHKARYK - 13 4th 5th 4th
6 Calgary BMX Alberta Brodie KERFOOT - 15 5th 5th 5th

11 Intermediate Male (15 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
6 Calgary BMX Alberta Evan MOTTERSHEAD 1st - 3 1st 1st 1st
10 Medicine Hat BMX Brandon LACHAPELLE 2nd - 6 2nd 3rd 1st
630 Red Deer BMX Association Brian JOHNSON 3rd - 9 5th 1st 3rd
12 Airdrie BMX Damian MATHEWS 4th - 5 1st 2nd 2nd
4 Medicine Hat BMX Chris HAWES 5th - 9 2nd 4th 3rd
9 Calgary BMX Alberta Mitchell HILL 6th - 14 4th 6th 4th
5 Red Deer BMX Association Mitchell MUTTITT 7th - 10 3rd 3rd 4th
15 Edmonton BMX Jared COMPAGNON
Velocity Cycle
8th - 7 3rd 2nd 2nd
3 Airdrie BMX Jacob RENAUD - 15 6th 4th 5th
427 Stony Plain BMX Fraser HURLEY - 15 4th 5th 6th
8 Stony Plain BMX Ross TOMLINSON
Country Fresh Water
- 17 7th 5th 5th
029 Edmonton BMX Liam HOBBS
Totem Building Supplies
- 20 7th 7th 6th
422 St. Albert BMX Association Carter GALLANT - 20 6th 7th 7th
13 St. Albert BMX Association Tayt TWETEN
Velocity
- ## 5th 6th DNS
7 Stony Plain BMX Darien MILLER - ## 8th DNS DNS

13 Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 St. Albert BMX Association Calvin MCRAE
Velocity Cycle
1st - 3 1st 1st 1st
AB2 Stony Plain BMX Tyler SCHILLING
Alberta Cycle
2nd - 3 1st 1st 1st
N2 Red Deer BMX Association Tyson BEST
Camp Cools
3rd - 7 3rd 2nd 2nd
N5 Red Deer BMX Association Tanor MILLIGAN
AB Crupi
4th - 9 3rd 3rd 3rd
N4 Medicine Hat BMX Ryley IRVING 5th - 7 2nd 2nd 3rd
N6 St. Albert BMX Association Justin TUCHSCHERER
SHAKLEE PERFORMANCE
6th - 10 2nd 4th 4th
1 Edmonton BMX Reed BRADFORD 7th - 10 4th 4th 2nd
828 St. Albert BMX Association Austin SAYER DNS - 12# 4th 3rd 5th
AB8 Okotoks BMX Cameron HOWELL
Twister Racing
- 13 5th 5th 3rd

14 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
3 Club Unknown Brad FRONT 1st - 3 1st 1st 1st
2 Stony Plain BMX Justin SCHWANKE
RVC
2nd - 3 1st 1st 1st
6 Edmonton BMX Peter LEMANSKI
RVC
3rd - 6 2nd 2nd 2nd
C8 Calgary BMX Alberta Ross EATON
Eurotech Cycle
4th - 10 5th 3rd 2nd
11 Calgary BMX Alberta Jeremy TURCOTTE
Harvest Meats
5th - 7 2nd 2nd 3rd
10 Okotoks BMX Fletcher ROBERTS 6th - 10 3rd 4th 3rd
5 Red Deer BMX Association Matthew PIDHIRNEY 7th - 11 4th 3rd 4th
8 Edmonton BMX Robert FAIST
RVC
DNS - 12# 3rd 4th 5th
930 St. Albert BMX Association Brandon STILES - ## DNS DNS DNS

14 Expert Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Airdrie BMX Zachary BURKE
i
1st - 5 1st 2nd 2nd
AB1 Red Deer BMX Association Timothy PRATT
CAMP COOLS
2nd - 3 1st 1st 1st
101 Calgary BMX Alberta Louis CHARTRAIN 3rd - 10 3rd 6th 1st
124 Red Deer BMX Association Logan MARSHALL 4th - 8 2nd 3rd 3rd
AB6 Edmonton BMX Steven LOEWEN
Velocity Cycle
5th - 9 2nd 4th 3rd
8 Edmonton BMX Cody DECHANEY
Alternative Trends
6th - 8 3rd 3rd 2nd
C6 Edmonton BMX Robbie TOWNSEND
RVC
7th - 10 4th 2nd 4th
N7 Lethbridge BMX Cam LAVORATO
Bert N Macs
8th - 10 5th 1st 4th
07 St. Albert BMX Association Devon VICKERY
RVC
- 14 4th 5th 5th
AB5 Okotoks BMX Dylan BOSAK
Bosak Cons.
- 15 5th 5th 5th
C7 Medicine Hat BMX Justin IRVING - 16 6th 4th 6th
C4 Airdrie BMX Cody BASIUK - ## DNS DNS DNS

15 Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Airdrie BMX Simon MEILI
Supercross
1st - 3 1st 1st 1st
AB2 Edmonton BMX Ryan SPRACKLIN
Velocity Cycle
2nd - 4 2nd 1st 1st
C8 Airdrie BMX Brandon KERIK
Alter Air
3rd - 8 3rd 3rd 2nd
7 St. Albert BMX Association Kyle ROBB
Joseph Ingram Remax
4th - 9 4th 2nd 3rd
AB7 Airdrie BMX Brandon ULRICH 5th - 8 1st 4th 3rd
C7 Calgary BMX Alberta Cody NEGENMAN
B&P Redline
6th - 7 3rd 2nd 2nd
208 Airdrie BMX Jason LUPINO 7th - 9 2nd 3rd 4th
117 St. Albert BMX Association Dylan JOY DNS - 12# 4th 4th 4th
113 Red Deer BMX Association Taylor MILLIGAN
AB Crupi
- 15 5th 5th 5th

Cruiser 40 to 44 Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 Lethbridge BMX Darren WILLIAMS
Flexhopper - FMF
1st - 4 1st 2nd 1st
AB1 Edmonton BMX Shawn LOEWEN
Velocity Cycle
2nd - 6 2nd 1st 3rd
AB2 Red Deer BMX Association Dean BEST
Best Inspection
3rd - 6 3rd 2nd 1st
AB4 Airdrie BMX Will JONES
Stebnicki & Partners
4th - 8 3rd 1st 4th
N7 Cochrane BMX Brian OTTERSON
CBO Design
5th - 6 1st 3rd 2nd
6 Okotoks BMX Paul KROON
Concept Elec
6th - 10 4th 3rd 3rd
326 St. Albert BMX Association Joe MACKAY 7th - 13 4th 5th 4th
AB05 St. Albert BMX Association Jeff MEADE
Hyper/Kentwood
8th - 8 2nd 4th 2nd
425 Okotoks BMX Conrad KARDASH
CCR Creative Renovations
- 14 5th 4th 5th
10 Stony Plain BMX Chris LUNGER
Hyper
- 15 5th 5th 5th

Junior Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 Calgary BMX Alberta Natasha VERGARA
Fly/Crupi
1 3 1st 1st 1st
N03 Calgary BMX Alberta Audra MILLER 2 6 2nd 2nd 2nd
403 Red Deer BMX Association Kelsey GERLITZ 3 9 3rd 3rd 3rd
C02 Red Deer BMX Association Karlie MARSHALL 4 12 4th 4th 4th
64 Lethbridge BMX Amanda LAVORATO 5 15 5th 5th 5th

Elite Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Airdrie BMX Christine MILLER
Crupi Canada
1 3 1st 1st 1st
N2 Airdrie BMX Kaila SWEENEY
Supercross BMX
2 6 2nd 2nd 2nd
830 Airdrie BMX Wendy VANDENHOVEN
Shaklee Performance
3 10 3rd 3rd 4th
AB04 Edmonton BMX Cayla LOEWEN
Velocity
4 11 4th 4th 3rd
C1 Club Unknown Lori SMITH
The Bike Doctor
5 15 5th 5th 5th

Elite Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
177 Airdrie BMX Patrick LEBEL
Avent/Bombshell
1 4 1st 2nd 1st
820 Airdrie BMX Aaron LEPP
Campcools, redline
2 5 2nd 1st 2nd
159 Calgary BMX Alberta Damian BISSETT
Axo Redline
3 9 3rd 3rd 3rd
310 Edmonton BMX Ronald TOWNSEND (JRM)
River Valley Cycle
4 12 4th 4th 4th
106 Edmonton BMX Francois BONJEAN (JRM) 5 17 5th 7th 5th
529 Okotoks BMX Chris NAKAMURA
Classic Source for Sports
6 18 6th 6th 6th
326 St. Albert BMX Association Garth HEBERT
Crupi
7 19 7th 5th 7th

6 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 Stony Plain BMX Alissa ERDMAN 1 3 1st 1st 1st
408 Airdrie BMX Taylor SABISTON (5NF) 2 6 2nd 2nd 2nd
325 Cochrane BMX Faith OTTERSON
CBO DESIGN
3 9 3rd 3rd 3rd

8 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 Airdrie BMX Kyla KELLN 1 3 1st 1st 1st
N5 Edmonton BMX Alexandra PLESNIARSKI
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
C1 Stony Plain BMX Jaya KAWA
United Cycle
3 10 3rd 3rd 4th
610 Edmonton BMX Hailey HOBBS (7NF) 4 11 4th 4th 3rd

10 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Stony Plain BMX Vanessa WHALING (9NF)
Upshift Clothing - Leatt Brace
1 5 3rd 1st 1st
129 Stony Plain BMX Cayden STEFURA (9NF) 2 5 1st 2nd 2nd
AB7 Medicine Hat BMX Ciarra LLOYD
Metis Nation
3 9 2nd 3rd 4th
019 Stony Plain BMX Jessie TOPOLINSKY 4 11 4th 4th 3rd
202 Okotoks BMX Nicole TAILBY 5 15 5th 5th 5th

10 Expert Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 St. Albert BMX Association Avriana HEBERT (8XF)
Crupi
1 3 1st 1st 1st
AB1 Stony Plain BMX Nicole SCHILLING
Alberta Cycle
2 3 1st 1st 1st
AB04 St. Albert BMX Association Megan VICKERY
RVC
3 6 2nd 2nd 2nd
N4 St. Albert BMX Association Cayleigh VAN STAALDUINEN (9XF) 4 7 3rd 2nd 2nd
N3 St. Albert BMX Association Alexie PUSCH (9XF)
High River Glass
5 8 2nd 3rd 3rd
N5 Calgary BMX Alberta Brianne VANDERKUIP 6 9 3rd 3rd 3rd
N6 Stony Plain BMX Jensen SPROXTON (8XF)
United Cycle Redline
7 12 4th 4th 4th

11 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2X Edmonton BMX Victoria STINSON
Worlddoors.com
1 3 1st 1st 1st
817 St. Albert BMX Association Sarah PEACOCK (11NF) 2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 Airdrie BMX Audessa PARAFINA 3 9 3rd 3rd 3rd

12 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Red Deer BMX Association Ilana JUST
Camp Cools
1 3 1st 1st 1st
N3 Airdrie BMX Christina ULRICH 2 8 4th 2nd 2nd
AB2 Edmonton BMX Heather STINSON
Worlddoors.com
3 8 2nd 3rd 3rd
AB3 Edmonton BMX Shelby SCAMMELL
Velocity Cycle
4 11 3rd 4th 4th
529 Stony Plain BMX Julia BURGESS (12NF) 5 15 5th 5th 5th

13 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 Okotoks BMX Megan BOSAK
Bosak Cons.
1 4 1st 1st 2nd
1 St. Albert BMX Association Taya TWETEN
Velocity
2 6 2nd 3rd 1st
AB4 Red Deer BMX Association Jordan RIGUIDEL 3 8 3rd 2nd 3rd
AB5 Medicine Hat BMX Kassie DAVIES 4 12 4th 4th 4th
123 Stony Plain BMX Reo MILLER (13NF) 5 15 5th 5th 5th

15 Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 Red Deer BMX Association Kayla BEST
Alberta Crupi/ Maaco
1 4 2nd 1st 1st
717 Airdrie BMX Desirae LUPINO 2 7 3rd 2nd 2nd
N1 Cochrane BMX Sabrina MILLMAN
Wrex
3 9 1st 4th 4th
AB4 Stony Plain BMX Jyra FREUND (14NF) 4 10 4th 3rd 3rd

17+ Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Okotoks BMX Chelsea KARDASH
CCR Creative Renovations
1 4 1st 1st 2nd
C2 Red Deer BMX Association Katie MAINVILLE (16+NF) 2 7 3rd 3rd 1st
N5 St. Albert BMX Association Teagon MCRAE
Hyper Bikes/ Kentwood Ford
3 7 2nd 2nd 3rd

Cruiser 15 and 16 Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 Red Deer BMX Association Josh WOOLMAN
Alberta Crupi
1 3 1st 1st 1st
21 Calgary BMX Alberta Cody NEGENMAN
B&P Redline
2 6 2nd 2nd 2nd
N8 Red Deer BMX Association Taylor MILLIGAN
AB Crupi
3 9 3rd 3rd 3rd
AB8 Red Deer BMX Association Garry GRIFFIN 4 12 4th 4th 4th

Cruiser 17 to 29 Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Edmonton BMX Neil FLUET
Velocity Cycle
1 3 1st 1st 1st
AB4 Stony Plain BMX Daryl SCHILLING
Alberta Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
803 Red Deer BMX Association Tj SUMLAK 3 9 3rd 3rd 3rd
203 Okotoks BMX James RHODES 4 12 4th 4th 4th
615 Edmonton BMX Daniel UNDERHILL
RVC
5 15 5th 5th 5th

Cruiser 30 to 34 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Calgary BMX Alberta Darcy FAUTEUX 1 6 3rd 2nd 1st
1 Club Unknown Calvin BERUBE
Velocity Cycle
2 8 1st 1st 6th
411 Red Deer BMX Association Shawn LEE
Rocky Mtn bike & Board
3 9 4th 3rd 2nd
922 Lethbridge BMX Kristopher MANN 4 9 2nd 4th 3rd
922X Airdrie BMX Craig SABISTON 5 15 5th 5th 5th
C3 Okotoks BMX Dean SATINK 6 16 6th 6th 4th

Cruiser 35 to 39 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Edmonton BMX Jeff SCAMMELL
Velocity Cycle
1 3 1st 1st 1st
N6 Calgary BMX Alberta Lon KERFOOT 2 6 2nd 2nd 2nd
N4X Okotoks BMX Sandy KROON (40-44FC)
Concept Elec
3 9 3rd 3rd 3rd
507 Stony Plain BMX Diane TOMLINSON (40-44FC) 4 12 4th 4th 4th
83 Calgary BMX Alberta James VANDERKUIP 5 ## 5th DNS DNS
118 Airdrie BMX Ron FLEMING
Double K Masonry
6 ## DNS DNS DNS

5 Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
213 St. Albert BMX Association Rylan SLAPMAN 1 3 1st 1st 1st
301 Okotoks BMX Logan COSTALL 2 6 2nd 2nd 2nd
521 Airdrie BMX Bryant PARAFINA 3 9 3rd 3rd 3rd
602 Club Unknown Owen STEINKE
Total Modular Solutions
4 12 4th 4th 4th

9 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N7 St. Albert BMX Association Ethan BURGER
Xtreme Wear And Tear
1 3 1st 1st 1st
AB3 Edmonton BMX Mitchell WEBB
Velocity cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
5 Okotoks BMX Colton KROON
Concept Elec
3 10 4th 3rd 3rd
AB6 Lethbridge BMX Riley LAVORATO 4 11 3rd 4th 4th
N5 Red Deer BMX Association Isaac TIMMINS 5 ## DNS DNS DNS

10 Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Red Deer BMX Association Cody PRATT
CAMP COOLS
1 3 1st 1st 1st
N7 Stony Plain BMX Deven KAWA
United Cycle
2 8 3rd 3rd 2nd
AB8 Stony Plain BMX Bailey SPROXTON
United Cycle Redline
3 9 2nd 4th 3rd
AB05 St. Albert BMX Association Garrett HEBERT
Crupi
4 10 4th 2nd 4th

11 Novice Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
5 Edmonton BMX Jonathon LEMANSKI
RVC
1 3 1st 1st 1st
430 Stony Plain BMX Ethan TOPOLNISKY 2 7 2nd 2nd 3rd
724 Medicine Hat BMX Bryce PAGE 3 8 3rd 3rd 2nd
6 Airdrie BMX Daniel ARANAS 4 15 4th DNF:7 4th
7 Okotoks BMX Alexander THIBODEAU
Independent Battery
5 16 5th 6th 5th
913 Stony Plain BMX Kyle KIRKBY 6 16 6th 4th 6th
929 Okotoks BMX Chase MCALISTER 7 19 7th 5th 7th

11 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Cochrane BMX Taylor OTTERSON
Shaklee Performance
1 6 4th 1st 1st
N3 Airdrie BMX Brett SIEDERS
Camp Cools
2 8 2nd 4th 2nd
AB4 Airdrie BMX Chase KELLN 3 11 6th 2nd 3rd
N5 St. Albert BMX Association Aidan BURGER
Xtreme Wear And Tear
4 11 1st 3rd 7th
N6 Red Deer BMX Association Chase HARRISON
Crupi
5 13 3rd 6th 4th
C5 Stony Plain BMX Kiran KAWA
United Cycle
6 15 5th 5th 5th
C4 Red Deer BMX Association James SEKORA 7 21 8th 7th 6th
AB7 Cochrane BMX Wyatt FENTON 8 ## 7th DNF:8 DNS

12 Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
327 St. Albert BMX Association Sean PEACOCK 1 3 1st 1st 1st
3 Calgary BMX Alberta Alec COWAN 2 6 2nd 2nd 2nd
610 Edmonton BMX Jake LOSCHUK 3 11 5th 3rd 3rd
6 Medicine Hat BMX Tylend LLOYD 4 11 3rd 4th 4th
5 Cochrane BMX Cody GAMMON 5 14 4th 5th 5th

Cruiser 12 and Under Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Red Deer BMX Association Ilana JUST
Camp Cools
1 3 1st 1st 1st
AB2 Edmonton BMX Heather STINSON
Worlddoors.com
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 Edmonton BMX Victoria STINSON
Worlddoors.com
3 9 3rd 3rd 3rd

12 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
8 Edmonton BMX Ray FENWICK
Mud Sweat and Gears
1 4 1st 2nd 1st
N8 Airdrie BMX Jayme JOHNSON 2 5 2nd 1st 2nd
4 Stony Plain BMX Austin SCHWANKE
RVC
3 10 3rd 3rd 4th
613 Airdrie BMX Braden KARISH 4 11 4th 4th 3rd
622 Cochrane BMX Noah BEAN 5 15 5th 5th 5th
12 Okotoks BMX Coltin KARDASH
CCR Creative Renovations
6 18 6th 6th 6th
10 Stony Plain BMX Jared SPROXTON
United Cycle Redline
7 ## DNS DNS DNS

12 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Airdrie BMX Tanner VANDENHOVEN
Shaklee Performance
1 4 1st 1st 2nd
6 Okotoks BMX Brulan KROON
Concept Elec.
2 5 2nd 2nd 1st
AB5 Stony Plain BMX John MCCANN
Riverside Honda
3 9 3rd 3rd 3rd

13 Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
714 Stony Plain BMX Jakob GRAHAM 1 3 1st 1st 1st
907 Stony Plain BMX Zack THYS 2 8 3rd 3rd 2nd
OO7 Edmonton BMX Cyril PASQUILL 3 8 2nd 2nd 4th
226 Stony Plain BMX Cody VAUGHN 4 11 4th 4th 3rd

13 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
503 Edmonton BMX Cameron ANDERSON 1 4 2nd 1st 1st
1 Medicine Hat BMX Matthew TEEL 2 8 3rd 2nd 3rd
6 Stony Plain BMX Conner LUNGER
Hyper
3 9 4th 3rd 2nd
517 Stony Plain BMX Jayden CHESSALL 4 10 1st 4th 5th
N8 Red Deer BMX Association Justin MAINVILLE 5 14 5th 5th 4th

15 Intermediate Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
2 Red Deer BMX Association Garry GRIFFIN 1 5 2nd 1st 2nd
AB8 Stony Plain BMX Mitchell WARKEN 2 7 1st 5th 1st
4 Lethbridge BMX Nicolai WILLIAMS 3 9 3rd 2nd 4th
228 Red Deer BMX Association Nicholas COURTE 4 13 4th 4th 5th
7 Stony Plain BMX Corbin LUNGER
Hyper
5 14 6th 5th 3rd
106 St. Albert BMX Association Craig KUNZ (15NM) 6 14 5th 3rd 6th

16 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
919 Stony Plain BMX Colin REIMER 1 3 1st 1st 1st
AB7 Red Deer BMX Association Josh WOOLMAN
Alberta Crupi
2 6 2nd 2nd 2nd
322 Edmonton BMX Nick BAILIE
Velocity
3 9 3rd 3rd 3rd
10 Okotoks BMX Karl ROBERTS 4 13 4th 5th 4th
9 Edmonton BMX Harley ENSOR
Velocity Cycle
5 14 5th 4th 5th

17 to 24 Intermediate Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3X Stony Plain BMX Q.J DUIKER
Maurader
1 4 1st 1st 2nd
4 Stony Plain BMX Jon MILLER
Marauder
2 5 2nd 2nd 1st
1 St. Albert BMX Association Rian RUTHERFORD
go bikes
3 9 3rd 3rd 3rd
1X Red Deer BMX Association Landon FERRIS (16IM) 4 12 4th 4th 4th
3 Okotoks BMX Sean ROBERTS 5 15 5th 5th 5th
6X St. Albert BMX Association Stuart KNIGHT
Velocity Cycle
6 ## DNS DNS DNS

17 to 24 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 Stony Plain BMX Daryl SCHILLING
Alberta Cycle
1 7 2nd 3rd 2nd
O20 Lethbridge BMX Justin GUNDLOCK 2 7 1st 1st 5th
AB5 Edmonton BMX Neil FLUET
Velocity Cycle
3 8 5th 2nd 1st
AB3 Edmonton BMX Devon KULY
Velocity Cycle
4 10 3rd 4th 3rd
AB4 Stony Plain BMX Joey VAN OVERVELD 5 13 4th 5th 4th
9 St. Albert BMX Association Adam KNIGHT
Velocity Cycle
6 18 6th 6th 6th
8 St. Albert BMX Association Scott DONNAN 7 ## DNS DNS DNS

30+ Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 Edmonton BMX Brad FRICK (25-29NM)
Sherwood Kia
1 4 2nd 1st 1st
215 St. Albert BMX Association Michael OLIVER 2 6 1st 3rd 2nd
AB7 St. Albert BMX Association Frank VAN STAALDUINEN 3 8 3rd 2nd 3rd

30+ Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 Lethbridge BMX Darren WILLIAMS
Flexhopper - FMF
1 4 2nd 1st 1st
411 Red Deer BMX Association Shawn LEE
Rocky Mtn Bike & Board
2 5 1st 2nd 2nd
N5 Calgary BMX Alberta Darcy FAUTEUX 3 10 4th 3rd 3rd
N4 Cochrane BMX Brian OTTERSON
CBO Design
4 11 3rd 4th 4th
918 St. Albert BMX Association Jeff MEADE (30+IM)
Hyper/Kentwood
5 15 5th 5th 5th

Cruiser 12 and Under Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Airdrie BMX Tanner VANDENHOVEN
Shaklee Performance
1 3 1st 1st 1st
109 Red Deer BMX Association James SEKORA 2 8 4th 2nd 2nd
82 Red Deer BMX Association Chase HARRISON
Crupi
3 9 3rd 3rd 3rd
905 Stony Plain BMX John MCCANN
Riverside Honda
4 11 2nd 5th 4th
AB5 Red Deer BMX Association Cody PRATT
CAMP COOLS
5 15 6th 4th 5th
N3X Okotoks BMX Megan BOSAK (13-14FC)
Bosak Cons.
6 19 7th 6th 6th
222 Lethbridge BMX Riley LAVORATO 7 19 5th 7th 7th

Cruiser 45+ Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Edmonton BMX Tony FLUET
Velocity Cycle
1 3 1st 1st 1st
AB2 Edmonton BMX Malcolm STINSON
Worlddoors.com
2 6 2nd 2nd 2nd
N7 Edmonton BMX Allan PLESNIARSKI
Velocity
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 35 to 39 Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Airdrie BMX Deborah MATHEWS 1 3 1st 1st 1st
AB2 St. Albert BMX Association Nicoline HEBERT (30-34FC)
Crupi
2 6 2nd 2nd 2nd
N6 Calgary BMX Alberta Shelly MILLER
Shacklee Performance
3 9 3rd 3rd 3rd
AB7 Okotoks BMX Robin RHODES (30-34FC) 4 12 4th 4th 4th

Elite Cruiser Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
177 Airdrie BMX Patrick LEBEL
Avent/Bombshell
1 4 1st 1st 2nd
517 Calgary BMX Alberta Damian BISSETT
Axo Redline
2 5 2nd 2nd 1st
310 Edmonton BMX Ronald TOWNSEND (JRCM)
River Valley Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd
529 Okotoks BMX Chris NAKAMURA
Classic Source for Sports
4 12 4th 4th 4th

Elite Cruiser Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Airdrie BMX Kaila SWEENEY
Supercross BMX
1 4 1st 1st 2nd
91 Airdrie BMX Christine MILLER
Crupi Canada
2 5 2nd 2nd 1st
C1 Club Unknown Lori SMITH
The Bike Doctor
3 9 3rd 3rd 3rd