Morley Provincial 1

BMX EVENT MANAGER, Report Created 17-02-2008 19:30:23

FINALS RESULTS

Total Entries = 258

Total Riders = 223

11 Intermediate Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS Run
Off
6 Calgary BMX Alberta Evan MOTTERSHEAD 1st 3 -
15 Edmonton BMX Jared COMPAGNON
Velocity Cycle
2nd 8 -
7 Stony Plain BMX Darien MILLER 3rd 7 -
9 Calgary BMX Alberta Mitchell HILL 4th 10 -
10 Medicine Hat BMX Branden LACHAPELLE 5th 11 -
630 Red Deer BMX Association Brian JOHNSON 6th 6 -
12 Airdrie BMX Damian MATHEWS 7th 12 -
5 Red Deer BMX Association Mitchell MUTTITT DNF 5 -
8 Stony Plain BMX Ross TOMLINSON
Country Fresh Water
13 -
4 Medicine Hat BMX Chris HAWES ## -

12 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS Run
Off
6 Lethbridge BMX Bailey LINK
HVB Trucking
1st 3 -
C6 Stony Plain BMX Connor TIEULIE
United Cycle
2nd 5 -
10 Stony Plain BMX Jared SPROXTON 3rd 7 -
4 Stony Plain BMX Austin SCHWANKE
RVC
4th 7 -
8 Edmonton BMX Ray FENWICK 5th 8 -
1 Airdrie BMX Jayme JOHNSON 6th 8 -
9 Stony Plain BMX Lucas BEYER
United Cycle
7th 11 -
11 Red Deer BMX Association Daniel DUBRULE DNS 11# -
630 Red Deer BMX Association Brian JOHNSON ## -

14 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS Run
Off
3 Stony Plain BMX Brad FONT
Velocity
1st 3 -
2 Stony Plain BMX Justin SCHWANKE
RVC
2nd 4 -
4 Calgary BMX Alberta Devon DESROCHERS 3rd 5 -
C8 Calgary BMX Alberta Ross EATON
Eurotech Cycle
4th 9 -
12 Calgary BMX Alberta Colin URQUHART
DMT Specialties
5th 6 -
5 Red Deer BMX Association Matthew PIDHIRNEY 6th 10 -
10 Okotoks BMX Fletcher ROBERTS 7th 11 -
9 Okotoks BMX Jordon ERDAHL DNS 12# -
5X Medicine Hat BMX Colton CARROLL (14NM) 15 -

14 Expert Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS Run
Off
AB3 Airdrie BMX Zachary BURKE
i
1st 5 -
AB2 Okotoks BMX Chase FELKER
Century 21 Foothills
2nd 7 -
C3 Lethbridge BMX Cam LAVORATO
Bert N Macs
3rd 10 -
AB7 Airdrie BMX Dayton PETERSON 4th 7 -
AB1 Red Deer BMX Association Timothy PRATT
CAMP COOLS
5th 3 -
C2 Calgary BMX Alberta David HILL 6th 11 -
124 Red Deer BMX Association Logan MARSHALL 7th 11 -
101 Calgary BMX Alberta Louis CHARTRAIN 8th 10 -
C6 Edmonton BMX Robbie TOWNSEND
RVC
12 -
C7 Medicine Hat BMX Justin IRVING 14 -

15 Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS Run
Off
C2 Airdrie BMX Simon MEILI
Supercross
1st 3 -
C5 Calgary BMX Alberta Adam BOURNS
Crupi
2nd 3 -
C8 Airdrie BMX Brandon KERIK
Alter Air
3rd 6 -
C7 Calgary BMX Alberta Cody NEGENMAN
B&P Redline
4th 9 -
AB7 Airdrie BMX Brandon ULRICH 5th 10 -
AB2 Edmonton BMX Ryan SPRACKLIN
Velocity Cycle
6th 9 -
208 Airdrie BMX Jason LUPINO 7th 10 -
7 St. Albert BMX Association Kyle ROBB
Joseph Ingram Remax
DNS 12# -
113 St. Albert BMX Association Taylor MILLIGAN
AB Crupi
13 -

Cruiser 40 to 44 Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS Run
Off
AB2 Lethbridge BMX Darren WILLIAMS
Flexhopper FMF
1st 3 -
AB05 St. Albert BMX Association Jeff MEADE
Hyper/Kentwood
2nd 6 -
AB2X Edmonton BMX Malcolm STINSON (45+MC)
Worlddoors.com
3rd 4 -
AB6 Okotoks BMX Paul KROON
Concept Elec
4th 6 -
C5 Okotoks BMX Chris LAVALLEE 5th 9 -
8 Calgary BMX Alberta Shannon WALL 6th 10 -
AB7 Stony Plain BMX George SCHWANKE
RVC
7th 10 -
10 Stony Plain BMX Chris LUNGER
Hyper
8th 14 -
404 Medicine Hat BMX Rick LACHAPELLE 14 -
AB6X Edmonton BMX Allen PLESNIARSKI (45+MC)
Velocity
14 -

Junior Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
512 Calgary BMX Alberta Natasha VERGARA
Fly/Crupi
1 3
N03 Calgary BMX Alberta Megan FREW
Bowcycle
2 6
C3 Calgary BMX Alberta Michilla NEGENMAN
B&P Redline
3 9
C02 Red Deer BMX Association Karlie MARSHALL 4 12

Elite Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
109 Airdrie BMX Kaila SWEENEY
Supercross BMX
1 3
91 Airdrie BMX Christine MILLER
Crupi Canada
2 6
AB3 Calgary BMX Alberta Steph KATELNIKOFF
The Shooting Edge
3 9

Junior Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
3X Airdrie BMX Alexander SAILER
Redman Rockstarr
1 5
N3 Cochrane BMX Karsten MILLMAN
Wrex
2 7
N05 Medicine Hat BMX Sam LEUCK
Camp Cools
3 8
3 Okotoks BMX Jeffrey JACOBSEN
Crupi Canada
4 12
AB07 Cochrane BMX David REINHARDT 5 13

Elite Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
820 Airdrie BMX Aaron LEPP
Campcools, redline
1 4
N2 Airdrie BMX Patrick LEBEL
Avent/Bombshell
2 7
81 Airdrie BMX Ken COOLS
Campcools Redline
3 8
326 St. Albert BMX Association Garth HEBERT
Crupi
4 11

Cruiser 17 to 29 Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
AB1 Edmonton BMX Neil FLUET
Velocity Cycle
1 3
803 Red Deer BMX Association Tj SUMLAK 2 6
203 Okotoks BMX James RHODES 3 10
232 St. Albert BMX Association Adam KNIGHT
Velocity Cycle
4 11

Cruiser 30 to 34 Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
N4 Calgary BMX Alberta Darcy FAUTEUX
Bikes N Boards
1 4
C2 Calgary BMX Alberta Jorge CARO-JEREZ
Panalpina Inc.
2 6
C3 Okotoks BMX Dean SATINK 3 8

Cruiser 35 to 39 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
1 Okotoks BMX Jody JACOBSEN
Crupi Canada
1 4
AB1 Calgary BMX Alberta Lon KERFOOT 2 9
C2 Stony Plain BMX Darcy TIEULIE
United Cycle
3 9
AB6 Okotoks BMX Mark ROBERTS 4 10
AB8 Okotoks BMX Troy KOCH 5 15
AB5 Calgary BMX Alberta Brad WILSON 6 16

7 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
1 Okotoks BMX Tatum WILSON
Wilson Energy
1 3
AB6 Stony Plain BMX Alissa ERDMAN (6NF) 2 6
601 Okotoks BMX Melissa HILGEN 3 9

8 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
AB3 Stony Plain BMX Jensen SPROXTON 1 3
AB5 Edmonton BMX Alexandra PLESNIARSKI
Velocity
2 6
C1 Stony Plain BMX Jaya KAWA
United Cycle
3 9

9 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
AB1 St. Albert BMX Association Avriana HEBERT (8XF)
Crupi
1 3
AB4 Stony Plain BMX Kennedy TIEULIE
United Cycle
2 6
AB6 Okotoks BMX Xenia GOOSEN 3 9

10 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
W4 St. Albert BMX Association Cayleigh VAN STAALDUINEN (9XF) 1 4
C4 Calgary BMX Alberta Kyra KNIGHT 2 5
C3 Okotoks BMX Megan LAVALLEE 3 10
019 Stony Plain BMX Jessie TOPOLNISKY 4 11
AB8 Edmonton BMX Ally STAFFORD
RBK
5 15

11 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
910 Okotoks BMX Paige WILSON 1 4
AB3 Airdrie BMX Audessa PARAFINA 2 6
AB5 Cochrane BMX Courtney BEAVER 3 8

Cruiser 12 and Under Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
AB7 Airdrie BMX Tanner VANDENHOVEN
Shaklee Performance
1 3
022 Red Deer BMX Association Tyson WHITE
Crupi
2 7
N3 Red Deer BMX Association Chase HARRISON
Crupi
3 8
AB5 Red Deer BMX Association Cody PRATT
CAMP COOLS
4 14
108 Stony Plain BMX Connor TIEULIE
United Cycle
5 16
109 Red Deer BMX Association James SEKORA 6 17
222 Lethbridge BMX Riley LAVORATO 7 19

12 Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
W5 Edmonton BMX Heather STINSON
Worlddoors.com
1 5
W7 Red Deer BMX Association Ilana JUST
Camp Cools
2 6
AB4 Airdrie BMX Christina ULRICH 3 8
W7X Edmonton BMX Victoria STINSON (11XF)
Worlddoors.com
4 11

13 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
4 Okotoks BMX Lacey HILGEN (12NF) 1 4
AB6 Calgary BMX Alberta Michaela WASYLIW 2 6
C2 Lethbridge BMX Danielle BENNETT (12NF) 3 8

14 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
N5 Calgary BMX Alberta Brienna COOPER 1 3
AB3 Lethbridge BMX Kaitlynn CARTWRIGHT (13XF)
Geo Strata Resources
2 7
AB2 Okotoks BMX Shayla MYSEK
Crupi
3 9
AB5 Medicine Hat BMX Kassie DAVIES (13XF) 4 11
C4 Lethbridge BMX Samantha BENNETT 5 15

15 Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
W6 Cochrane BMX Sabrina MILLMAN
Wrex
1 3
C3 Okotoks BMX Charne GOOSEN
Camp Cools
2 8
C4 Red Deer BMX Association Kayla BEST
Alberta Crupi/ Maaco
3 8
717 Airdrie BMX Desirae LUPINO 4 11

16+ Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
1 Okotoks BMX Kaylee JACOBSEN (15NF)
Crupi Canada
1 4
C2 Red Deer BMX Association Katie MAINVILLE 2 5
317 Calgary BMX Alberta Mandy SPENCER (15NF) 3 9

6 Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
929 Cochrane BMX Peter VERHEYDE 1 3
AB3 Okotoks BMX Jasper RHODES 2 6
221 Calgary BMX Alberta Nikolas SCHINDLER 3 10
123 Okotoks BMX Colten RICHTER (5NM) 4 12
AB4 Okotoks BMX Ryan MYSEK 5 14

7 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
C1 Okotoks BMX Austin SATINK 1 4
AB8 Okotoks BMX Jack GALAN 2 5
409 Stony Plain BMX Ethan ADAMS 3 9

Cruiser 13 and 14 Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
AB1 Red Deer BMX Association Timothy PRATT
CAMP COOLS
1 3
AB3 Airdrie BMX Zachary BURKE
i
2 7
002 Red Deer BMX Association Tyson BEST
Camp Cools
3 10
C01 Red Deer BMX Association Tanor MILLIGAN
AB Crupi
4 10
313 Edmonton BMX Robbie TOWNSEND
RVC
5 15

Cruiser 15 and 16 Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS Run
Off
C2 Edmonton BMX Ronald TOWNSEND
River Valley Cycle
1st 4 -
C3 Okotoks BMX Cameron HELM
Alberta Digital Jukebox
2nd 6 -
C1 Calgary BMX Alberta Erick NICOL
B&P Redline
3rd 6 -
C5 Airdrie BMX Dillon SWEENEY
B&P Redline
4th 5 -
C6 Red Deer BMX Association Josh WOOLMAN
Alberta Crupi
5th 8 -
C05 St. Albert BMX Association Taylor MILLIGAN
AB Crupi
6th 11 -
AB8 Red Deer BMX Association Garry GRIFFIN 7th 10 -
803 Calgary BMX Alberta Adam BOURNS
Crupi
DNS 12# -
C4 Airdrie BMX Jake ADAMS 13 -

8 Novice Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
AB5 Okotoks BMX Dryden WEDDERBURN 1 3
10 Red Deer BMX Association Mark NISSEN 2 6
712 Cochrane BMX Erik LIEN 3 10
130 Airdrie BMX Chase VANDENHOVEN
Shaklee Performance
4 11
508 Red Deer BMX Association Caleb DUCKERING 5 15
422 Cochrane BMX Stewart THOMPSON 6 18
107 Cochrane BMX Cal BEAVER 7 21

8 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
AB3 Red Deer BMX Association Kade BEST
Crupi
1 3
AB2 Edmonton BMX Brendan STAFFORD
RBK
2 8
9 Stony Plain BMX Braden ERDMAN 3 9
7 Okotoks BMX Micah RHODES 4 10

9 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
7 Red Deer BMX Association Ryan DUBRULE 1 5
AB8 Calgary BMX Alberta Evan WALL 2 5
C6 Okotoks BMX Steven SATINK 3 10
AB7 Edmonton BMX Raine BROST
Velocity Cycle
4 11
3 Stony Plain BMX Kaden FONT 5 16
5 Airdrie BMX Ayden PARAFINA 6 16
C7 Lethbridge BMX Michael BENNETT 7 21

9 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
AB4 Red Deer BMX Association Isaac TIMMINS 1 3
AB6 Lethbridge BMX Riley LAVORATO 2 8
5 Okotoks BMX Colton KROON
Concept Elec
3 9
N3 Calgary BMX Alberta Brody James COOPER 4 12
C4 Calgary BMX Alberta Brayden WASYLIW 5 13

10 Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
225 Cochrane BMX Ryan SWITZER 1 4
712 Red Deer BMX Association Gabe DUCKERING 2 5
119 Okotoks BMX Alex GALAN (9NM) 3 10
10 Okotoks BMX Trevor ERDAHL (9NM) 4 11

10 Intermediate Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
C6 Calgary BMX Alberta Carter PASTUSZKO 1 3
AB5 St. Albert BMX Association Garrett HEBERT
Crupi
2 7
4 Airdrie BMX River PEACOCK
Big Bears Fitness
3 10
8 Stony Plain BMX Ryan BELLAMY 4 10
4X Airdrie BMX Kyle PAULSON 5 18
9 Red Deer BMX Association Reis FUGLSANG 6 18
6 Calgary BMX Alberta Brodie KERFOOT 7 19
2 Medicine Hat BMX James TEEL 8 23

10 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
C3 Okotoks BMX Cole WILSON
Camp Cools
1 5
AB1 Red Deer BMX Association Cody PRATT
CAMP COOLS
2 8
AB8 Stony Plain BMX Bailey SPROXTON
RVC
3 10
W7 Airdrie BMX Joel QUENNELL
Camp Cools
4 10
C5 Stony Plain BMX Deven KAWA
United Cycle
5 14
AB6 Lethbridge BMX Blake KEMPENAAR
Useable Used Auto Parts
6 16

Elite Cruiser (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
2 Airdrie BMX Alexander SAILER (JRCM)
Redman Rockstarr
1 3
1 Okotoks BMX Jeffrey JACOBSEN (JRCM)
Crupi Canada
2 6
W7 Airdrie BMX Kaila SWEENEY
Supercross BMX
3 9
N02 Calgary BMX Alberta Megan FREW (JRCF)
Bowcycle
4 12
AB3 Calgary BMX Alberta Steph KATELNIKOFF
The Shooting Edge
5 15

11 Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
6 Airdrie BMX Daniel ARANAS 1 4
702 Cochrane BMX Dillon SCHEERS 2 6
430 Stony Plain BMX Ethan TOPOLNISKY 3 8
208 Cochrane BMX Micheal THOMPSON 4 12

11 Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
N6 Red Deer BMX Association Chase HARRISON
Crupi
1 5
C5 Stony Plain BMX Kiran KAWA
United Cycle
2 5
C4 Red Deer BMX Association James SEKORA 3 8

12 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
AB2 Airdrie BMX Tanner VANDENHOVEN
Shaklee Performance
1 3
C7 Red Deer BMX Association Tyson WHITE
Crupi
2 7
6 Okotoks BMX Brulan KROON
Concept Elec.
3 10
AB7 Okotoks BMX Keegan GRASZA
Crown Optical
4 12
AB3 Cochrane BMX Carson ERDMAN 5 13

13 Intermediate Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
C7 Red Deer BMX Association Justin MAINVILLE 1 4
19 Calgary BMX Alberta Kurtis ZACHARIAS 2 8
1 Medicine Hat BMX Matthew TEEL 3 10
3 Okotoks BMX Tyler HILGEN 4 12
6 Stony Plain BMX Conner LUNGER
Hyper
5 14
C6 Okotoks BMX Max LAVALLEE 6 15

13 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
002 Red Deer BMX Association Tyson BEST
Camp Cools
1 6
C1 St. Albert BMX Association Calvin MCRAE
Velocity Cycle
2 6
C2 Red Deer BMX Association Tanor MILLIGAN
AB Crupi
3 7
C5 Medicine Hat BMX Ryley IRVING 4 11
AB5 Stony Plain BMX Wayde DOCHUK
Redneck Const.
5 15

15 Intermediate Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
2 Red Deer BMX Association Garry GRIFFIN 1 4
6 Cochrane BMX Keith ZORNIAK 2 8
7 Stony Plain BMX Corbin LUNGER
Hyper
3 9
AB8 Stony Plain BMX Mitchell WARKEN 4 11
4 Lethbridge BMX Nicolai WILLIAMS 5 13
8 Okotoks BMX Colton HILGEN 6 18

16 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
N4 Calgary BMX Alberta Erick NICOL
B&P Redline
1 4
C7 Airdrie BMX Dillon SWEENEY
B&P Redline
2 10
AB6 Calgary BMX Alberta Devon HARCUS 3 11
C5 Edmonton BMX Ronald TOWNSEND
River Valley Cycle
4 13
AB7 Red Deer BMX Association Josh WOOLMAN
Alberta Crupi
5 13
1 Okotoks BMX Cameron HELM
Alberta Digital Jukebox
6 15
10 Okotoks BMX Karl ROBERTS 7 18

17 to 24 Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
C3 Okotoks BMX Louis Martin GOOSEN (16IM) 1 3
3 Okotoks BMX Sean ROBERTS 2 6
6 St. Albert BMX Association Stuart KNIGHT
Velocity Cycle
3 9

17 to 24 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
AB1 Calgary BMX Alberta Trent BATCHELOR 1 4
AB5 Edmonton BMX Neil FLUET
Velocity Cycle
2 6
AB6 Okotoks BMX Tyler PAGET 3 11
C1 Okotoks BMX Travis MORROW 4 13
9 St. Albert BMX Association Adam KNIGHT
Velocity Cycle
5 14
8 St. Albert BMX Association Scott DONNAN 6 15

30+ Expert Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
AB2 Lethbridge BMX Darren WILLIAMS
Flexhopper FMF
1 3
N2 Calgary BMX Alberta Darcy FAUTEUX
Bikes N Boards
2 6
918 St. Albert BMX Association Jeff MEADE (30+IM)
Hyper/Kentwood
3 9
AB6 Calgary BMX Alberta Brad WILSON 4 12

Cruiser 12 and Under Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
C1 Red Deer BMX Association Ilana JUST
Camp Cools
1 3
AB2 Edmonton BMX Heather STINSON
Worlddoors.com
2 6
AB3 Edmonton BMX Victoria STINSON
Worlddoors.com
3 9

Cruiser 35 to 39 Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
AB2 St. Albert BMX Association Nicoline HEBERT
Crupi
1 3
AB4 Okotoks BMX Leslie ERDAHL 2 6
109 Calgary BMX Alberta Shelly MILLER 3 9

Cruiser 40 to 44 Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
W3 Airdrie BMX Wendy VANDENHOVEN
Shaklee Performance
1 3
226 Cochrane BMX Toni JAQUES 2 7
AB3 Okotoks BMX Sandy KROON
Concept Elec
3 8

17+ Open Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
C1 Calgary BMX Alberta Audra MILLER 1 3
AB2 Red Deer BMX Association Kelsey GERLITZ (16XF) 2 6
AB7 St. Albert BMX Association Teagon MCRAE
Hyper Bikes/Kentwood Ford
3 9