Red Deer Provincial Grands

BMX EVENT MANAGER, Report Created 15-09-2008 18:33:04

FULL RESULTS

Total Entries = 433

Total Riders = 385

6 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 Stony Plain BMX Alissa ERDMAN 1 3 1st 1st 1st
C1 Airdrie BMX Taylor SABISTON (5NF) 2 7 2nd 3rd 2nd
325 Cochrane BMX Faith OTTERSON
CBO Design
3 8 3rd 2nd 3rd

8 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 Airdrie BMX Kyla KELLN
Shaklee Performance
1 3 1st 1st 1st
C1 Stony Plain BMX Jaya KAWA
United Cycle Redline
2 7 3rd 2nd 2nd
N7 Okotoks BMX Tatum WILSON (7NF)
Wilson Energy
3 8 2nd 3rd 3rd
610 Edmonton BMX Hailey HOBBS (7NF)
Totem Building Supplies
4 12 4th 4th 4th
N8 Airdrie BMX Breanna JOHNSON 5 15 5th 5th 5th

8 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 St. Albert BMX Association Avriana HEBERT
Crupi
1 3 1st 1st 1st
N6 Stony Plain BMX Jensen SPROXTON
United Cycle Redline
2 6 2nd 2nd 2nd
N5 Edmonton BMX Alexandra PLESNIARSKI
Velocity
3 9 3rd 3rd 3rd

9 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 St. Albert BMX Association Cayleigh VAN STAALDUINEN 1 4 1st 2nd 1st
N3 St. Albert BMX Association Alexie PUSCH
High River Glass
2 5 2nd 1st 2nd
AB3 Stony Plain BMX Vanessa WHALING
Upshift Clothing - Leatt Brace
3 9 DNF:3 3rd 3rd

10 Novice Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C3 Okotoks BMX Megan LAVALLEE 1 3 1st 1st 1st
N6 Okotoks BMX Xenia GOOSEN (9NF) 2 7 2nd 3rd 2nd
AB7 Medicine Hat BMX Ciarra LLOYD
Metis Nation
3 8 3rd 2nd 3rd
019 Stony Plain BMX Jessie TOPOLINSKY 4 13 5th 4th 4th
202 Okotoks BMX Nicole TAILBY 5 14 4th 5th 5th

10 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 Stony Plain BMX Nicole SCHILLING
Monster Energy DTN Contracting
1 3 1st 1st 1st
N5 Calgary BMX Alberta Brianne VANDERKUIP 2 7 2nd 2nd 3rd
125 Lethbridge BMX Kiana VAN EE 3 9 4th 3rd 2nd
N8 Calgary BMX Alberta Kyra KNIGHT
Shaklee Performance
4 11 3rd 4th 4th
AB04 St. Albert BMX Association Megan VICKERY
RVC
5 15 5th 5th 5th

11 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 St. Albert BMX Association Daina TUCHSCHERER
Crupi
1 3 1st 1st 1st
AB2X Edmonton BMX Victoria STINSON
Worlddoors.com
2 6 2nd 2nd 2nd
817 St. Albert BMX Association Sarah PEACOCK 3 9 3rd 3rd 3rd

12 Novice Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 Airdrie BMX Caitlyn DUNCANSON 1 3 1st 1st 1st
C2X Cochrane BMX Mikayla MILAN 2 8 4th 2nd 2nd
C2 Airdrie BMX Audessa PARAFINA (11NF) 3 10 3rd 4th 3rd
N8 Okotoks BMX Paige WILSON (11NF) 4 12 2nd 3rd DNF:7
C2T Lethbridge BMX Danielle BENNETT
ASCENT CYCLE
5 16 6th 6th 4th
529 Stony Plain BMX Julia BURGESS 6 16 5th 5th 6th
823 Red Deer BMX Association Kara DUCKERING
Duckering Transport
7 19 7th 7th 5th

12 Expert Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 Red Deer BMX Association Ilana JUST
Camp Cools
1 3 1st 1st 1st
N3 Airdrie BMX Christina ULRICH 2 7 2nd 2nd 3rd
AB2 Edmonton BMX Heather STINSON
Worlddoors.com
3 8 3rd 3rd 2nd
AB3 Edmonton BMX Shelby SCAMMELL
Velocity Cycle
4 14 5th 5th 4th
N7 Club Unknown Yvonne KINGSTON 5 14 4th 4th DNF:6
N5 Okotoks BMX Jocelyn BYL 6 17 6th 6th 5th

13 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 Calgary BMX Alberta Michaela WASYLIW 1 3 1st 1st 1st
507 Cochrane BMX Alysha FENTON 2 6 2nd 2nd 2nd
123 Stony Plain BMX Reo MILLER 3 9 3rd 3rd 3rd

13 Expert Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 Red Deer BMX Association Jordan RIGUIDEL 1 4 1st 1st 2nd
N5 Okotoks BMX Megan BOSAK
Bosak Cons.
2 5 2nd 2nd 1st
1 St. Albert BMX Association Taya TWETEN
Velocity
3 9 3rd 3rd 3rd
C1 Club Unknown Stephanie HOOD 4 12 4th 4th 4th
C2 Medicine Hat BMX Kassie DAVIES 5 15 5th 5th 5th
AB3 Lethbridge BMX Kaitlynn CARTWRIGHT
Geo Strata Resources
6 18 6th 6th 6th

14 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 Calgary BMX Alberta Brienna COOPER
Shaklee
1 3 1st 1st 1st
AB4 Stony Plain BMX Jyra FREUND 2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 Lethbridge BMX Taran LINK
HVB Trucking Ltd
3 9 3rd 3rd 3rd

15 Expert Female (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Cochrane BMX Sabrina MILLMAN
Wrex
1st - 3 1st 1st 1st
N5 Red Deer BMX Association Kayla BEST
Alberta Crupi/ Maaco
2nd - 5 2nd 2nd 1st
N2 Okotoks BMX Charne GOOSEN
Camp Cools
3rd - 6 2nd 2nd 2nd
N7 Club Unknown Chelsea KINGSTON (14XF) 4th - 4 1st 1st 2nd
N6 Okotoks BMX Kaylee JACOBSEN
Crupi Canada
5th - 10 4th 3rd 3rd
C4 Airdrie BMX Desirae LUPINO 6th - 10 3rd 3rd 4th
AB4 Cochrane BMX Alex AWDE
Race City Speedway
DNF - 10 3rd 4th 3rd
AB2 Okotoks BMX Shayla MYSEK (14XF)
Crupi
DNS - 12# 4th 4th 4th
AB6 Lethbridge BMX Jennifer HARRINGTON - 15 5th 5th 5th

Junior Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 Calgary BMX Alberta Natasha VERGARA
Fly/Crupi
1 3 1st 1st 1st
N6 Calgary BMX Alberta Megan FREW
Bowcycle
2 6 2nd 2nd 2nd
N03 Calgary BMX Alberta Audra MILLER
Shaklee Performance
3 9 3rd 3rd 3rd
C4 Red Deer BMX Association Kelsey GERLITZ 4 12 4th 4th 4th
C02 Red Deer BMX Association Karlie MARSHALL 5 15 5th 5th 5th
64 Lethbridge BMX Amanda LAVORATO 6 18 6th 6th 6th

Elite Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Airdrie BMX Kaila SWEENEY
Supercross BMX
1 4 1st 1st 2nd
N1 Airdrie BMX Christine MILLER
Crupi Canada
2 5 2nd 2nd 1st
414 Okotoks BMX Jocelyn RUTKO
Steelhorse Truck
3 9 3rd 3rd 3rd
N04 Calgary BMX Alberta Michilla NEGENMAN
B&P Redline
4 14 5th 5th 4th
830 Airdrie BMX Wendy VANDENHOVEN
Shaklee Performance
5 16 7th 4th 5th
AB04 Edmonton BMX Cayla LOEWEN
Velocity
6 16 4th 6th 6th
C6 Club Unknown Lori SMITH
The Bike Doctor
7 20 6th 7th 7th

5 Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 Okotoks BMX Colten PARTRIDGE-RICHTER 1 4 2nd 1st 1st
430 Red Deer BMX Association Ryder GRAHAM
Natural Edge Accupuncture
2 5 1st 2nd 2nd
521 Airdrie BMX Bryant PARAFINA 3 10 3rd 3rd 4th
602 Club Unknown Owen STEINKE
Total Modular Solutions
4 11 4th 4th 3rd

6 Novice Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
514 Red Deer BMX Association Evan STAHL 1 4 2nd 1st 1st
503 Red Deer BMX Association Levi EVANS 2 8 1st 2nd 5th
417 Airdrie BMX Zacharie CAMIRAND 3 11 3rd 6th 2nd
221 Calgary BMX Alberta Nikolas SCHINDLER 4 14 6th 5th 3rd
C1 Edmonton BMX Ethan BROST
Velocity
5 14 5th 3rd 6th
120 Calgary BMX Alberta Teagan SCHOFIELD 6 18 7th 4th 7th
AB4 Okotoks BMX Ryan MYSEK 7 ## 4th DNS 4th

6 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C2 Okotoks BMX Brandon HUBER 1 3 1st 1st 1st
N6 Cochrane BMX Peter VERHEYDE
The Lab Ltd.
2 7 2nd 3rd 2nd
213 St. Albert BMX Association Rylan SLAPMAN (5IM) 3 8 3rd 2nd 3rd
C3 Okotoks BMX Jasper RHODES 4 13 5th 4th 4th
301 Okotoks BMX Logan COSTALL (5IM) 5 14 4th 5th 5th

7 Novice Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
C2 St. Albert BMX Association Bryce SKISTOD
Southgate Pontiac Hummer
1st - 3 1st 1st 1st
822 St. Albert BMX Association Kieran SLAPMAN 2nd - 5 1st 2nd 2nd
419 Okotoks BMX Matthew TAILBY 3rd - 11 DNF:5 3rd 3rd
405 Airdrie BMX Elliot JURKOWSKI 4th - 9 DNF:5 3rd 1st
917 Okotoks BMX Ben NELSON 5th - 7 3rd 1st 3rd
3 Stony Plain BMX Carter HAGEL 6th - 6 2nd 2nd 2nd
625 Calgary BMX Alberta Thomas FRANK DNF - 10 2nd 4th 4th
430 Red Deer BMX Association Jakob OTTESON DNS - 12# 3rd 5th 4th
413 Red Deer BMX Association Kaden GRAHAM
Natural Edge Accupuncture
- ## DNS DNS DNS

7 Intermediate Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
W5 St. Albert BMX Association Ronin PUSCH (6XM)
High River Glass
1st - 5 1st 2nd 2nd
AB7 Okotoks BMX Austin SATINK 2nd - 7 4th 2nd 1st
515 Club Unknown Justin SCOTT 3rd - 8 2nd 3rd 3rd
AB4 Red Deer BMX Association Kaden BARNES 4th - 9 2nd 5th 2nd
C2 Stony Plain BMX Ethan ADAMS 5th - 10 3rd 3rd 4th
N3 Calgary BMX Alberta Brendan VANDERKUIP 6th - 12 3rd 4th 5th
C3 Okotoks BMX Jack GALAN
Camp Cools
7th - 11 4th 4th 3rd
C1 Airdrie BMX Jeffrey SABISTON DNF - 3 1st 1st 1st
AB1 Calgary BMX Alberta Nathanial BIERD
Bicisport
- 12 5th 1st 6th
AB5 Edmonton BMX Daniel WEBB - 14 5th 5th 4th
AB6 Edmonton BMX Steven WEBB - 17 6th 6th 5th

8 Novice Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
C2 Red Deer BMX Association Mark NISSEN 1st - 4 1st 1st 2nd
113 Edmonton BMX Mackenzie MOTA 2nd - 5 1st 2nd 2nd
404 Cochrane BMX Bryden NYDOKUS 3rd - 9 2nd 4th 3rd
616 Stony Plain BMX Devin MACEACHERN 4th - 11 2nd 3rd 6th
211 Red Deer BMX Association Thomas GOWER 5th - 13 4th 5th 4th
130 Airdrie BMX Chase VANDENHOVEN
Shaklee Performance
6th - 9 3rd 3rd 3rd
120 Calgary BMX Alberta Zachary MEYERS 7th - 6 4th 1st 1st
601 Red Deer BMX Association Braydon CARIOU 8th - 6 3rd 2nd 1st
318 Stony Plain BMX Garrett HOLLAND - 14 6th 4th 4th
422 Cochrane BMX Stewart THOMPSON - 15 5th 5th 5th
316 Edmonton BMX Carter LADOUCEUR - 17 6th 6th 5th
C1 Red Deer BMX Association Nathan WARREN
Grabowski Mechanical
- 17 5th 6th 6th

8 Intermediate Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 St. Albert BMX Association Cory SKISTOD
Southgate Pontiac Hummer
1st - 3 1st 1st 1st
AB3 Red Deer BMX Association Kade BEST
Crupi
2nd - 3 1st 1st 1st
AB5 Okotoks BMX Dryden WEDDERBURN 3rd - 7 3rd 2nd 2nd
N6 Okotoks BMX Liam THIBODEAU
Independent Battery
4th - 10 2nd 4th 4th
AB1 Calgary BMX Alberta Jared MCLEOD 5th - 7 2nd 2nd 3rd
017 Edmonton BMX Connor SCAMMELL
Velocity Frazer & Sons
6th - 10 5th 3rd 2nd
9 Stony Plain BMX Braden ERDMAN 7th - 9 3rd 3rd 3rd
122 Cochrane BMX Lukas BECKER 8th - 14 4th 6th 4th
529 Edmonton BMX Sam BRADFORD - 14 4th 5th 5th
C4 Okotoks BMX Micah RHODES - 15 6th 4th 5th
AB7 Stony Plain BMX Ethan STEINKE
Total Modular Solutions
- 16 5th 5th 6th

9 Novice Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
505 Edmonton BMX Tyler HUPKA
Dynamic Renovations
1 3 1st 1st 1st
923 Red Deer BMX Association Dacota BARNES 2 6 2nd 2nd 2nd
4 Calgary BMX Alberta Connor KERFOOT 3 10 3rd 4th 3rd
611 Red Deer BMX Association Jordan BOONE 4 11 4th 3rd 4th
119 Okotoks BMX Alex GALAN 5 15 5th 5th 5th
017 Edmonton BMX Jared PERRY
Velocity
6 18 6th 6th 6th

9 Intermediate Male (17 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
8 Stony Plain BMX Levi SATERMO 1st 1st - 3 1st 1st 1st
9 Airdrie BMX Jacob DUNCANSON 2nd 2nd - 4 1st 1st 2nd
026 Stony Plain BMX Luke HAGGART 3rd 3rd - 8 1st 2nd 5th
AB8 Calgary BMX Alberta Evan WALL 4th 3rd - 8 2nd 4th 2nd
3 Stony Plain BMX Brandon ALLEN 5th 4th - 10 3rd 3rd 4th
C4 Airdrie BMX Ayden PARAFINA 6th 4th - 8 3rd 2nd 3rd
C2 Edmonton BMX Raine BROST
Velocity Cycle
7th 1st - 8 6th 1st 1st
119 Red Deer BMX Association Kyle JACKSON DNF 2nd - 5 2nd 2nd 1st
505 Lethbridge BMX Kaleb MANN 5th - 8 3rd 3rd 2nd
1 Airdrie BMX Dawson TARNASKY 5th - 13 4th 5th 4th
204 Medicine Hat BMX Alexander FORBES
The Ridge Spine and Sports Center
6th - 8 2nd 3rd 3rd
C7 Lethbridge BMX Michael BENNETT
ASCENT CYCLE
6th - 11 4th 4th 3rd
10 Okotoks BMX Steven SATINK - - 14 4th 6th 4th
11 St. Albert BMX Association Colten SAMUELSON - - 15 5th 5th 5th
08 Airdrie BMX Corbin NUNWEILER - - 16 5th 6th 5th
C3 Stony Plain BMX William SICHKARYK - - 16 6th 4th 6th
323 Stony Plain BMX Liam FREUND - - 16 5th 5th 6th

9 Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N7 St. Albert BMX Association Ethan BURGER
Xtreme Wear And Tear
1st - 5 2nd 2nd 1st
N5 Red Deer BMX Association Isaac TIMMINS 2nd - 3 1st 1st 1st
N6 Calgary BMX Alberta Brody James COOPER
B&P Redline
3rd - 6 3rd 1st 2nd
AB6 Lethbridge BMX Riley LAVORATO 4th - 6 1st 3rd 2nd
5 Okotoks BMX Colton KROON
Concept Elec
5th - 12 3rd 4th DNF:5
AB3 Edmonton BMX Mitchell WEBB
Velocity cycle
6th - 9 4th 2nd 3rd
C6 Calgary BMX Alberta Brayden WASYLIW 7th - 8 2nd 3rd 3rd
N5X Airdrie BMX Zachary CROFT (8XM) DNS - 13# 4th 5th 4th
C7 Stony Plain BMX Kaden FONT - ## 5th 4th DNS

10 Novice Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 Medicine Hat BMX James TEEL 1st - 3 1st 1st 1st
109 Okotoks BMX Kody FERRIS 2nd - 4 1st 1st 2nd
121 Airdrie BMX Trystan HALL 3rd - 10 2nd DNF:5 3rd
8 Airdrie BMX Trevor SWAN 4th - 12 6th 5th 1st
C3 Cochrane BMX Mason MILAN 5th - 6 2nd 2nd 2nd
603 Red Deer BMX Association Jack HUBBELL 6th - 9 3rd 2nd 4th
228 Calgary BMX Alberta Nicholas FRANK 7th - 10 4th 3rd 3rd
714 Cochrane BMX Curtis GAMMON 8th - 11 3rd 4th 4th
610 Stony Plain BMX Tyler HOLLAND - 13 4th 4th 5th
504 Okotoks BMX Cody KNAPPE - 14 5th 3rd 6th
022 Edmonton BMX Logan LADOUCEUR - ## DNF:5 DNS DNS

10 Intermediate Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 Red Deer BMX Association Keith WARREN
Milledale Pharmacy
1st - 3 1st 1st 1st
8 Stony Plain BMX Ryan BELLAMY 2nd - 5 2nd 1st 2nd
4 Airdrie BMX River PEACOCK
ANC Specialties/Big Bear Fitness
3rd - 6 2nd 2nd 2nd
C2 Airdrie BMX Zakkary FLEMING
Double_kk Masonry
4th - 4 1st 2nd 1st
C3 Stony Plain BMX Tristyn SICHKARYK 5th - 11 3rd 4th 4th
9 Red Deer BMX Association Reis FUGLSANG 6th - 11 3rd 3rd 5th
4X Airdrie BMX Kyle PAULSON 7th - 12 4th 4th 4th
6 Calgary BMX Alberta Brodie KERFOOT 8th - 11 5th 3rd 3rd
7 Red Deer BMX Association Kayd RIGUIDEL - 13 5th 5th 3rd
11 Lethbridge BMX Tyler ENNS - 16 6th 5th 5th
804 Stony Plain BMX Joseph BURGESS - 16 4th 6th 6th
712 Red Deer BMX Association Gabriel DUCKERING
Duckerings Transport
- 18 6th 6th 6th

10 Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
C4 Red Deer BMX Association Cody PRATT
CAMP COOLS
1st - 3 1st 1st 1st
N6 Okotoks BMX Cole WILSON
Camp Cools
2nd - 5 1st 2nd 2nd
N7 Stony Plain BMX Deven KAWA
United Cycle Redline
3rd - 7 2nd 1st 4th
C4X Airdrie BMX Joel QUENNELL
Camp Cools
4th - 7 4th 2nd 1st
C5 Stony Plain BMX Bailey SPROXTON
United Cycle Redline
5th - 8 2nd 4th 2nd
C7 St. Albert BMX Association Garrett HEBERT
Crupi
6th - 9 3rd 3rd 3rd
302 Stony Plain BMX Cordin STEINKE
Total Modular Solutions
7th - 11 3rd 4th 4th
AB6 Lethbridge BMX Blake KEMPENAAR
Shaklee Performance
DNS - 12# 4th 5th 3rd
C8 Calgary BMX Alberta Carter PASTUSZKO - 13 5th 3rd 5th

11 Novice Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
812 Red Deer BMX Association Michael POPOWITCH 1 7 5th 1st 1st
5 Edmonton BMX Jonathon LEMANSKI
RVC
2 8 4th 2nd 2nd
703 Medicine Hat BMX Lance TESSIER 3 10 3rd 4th 3rd
C1 Cochrane BMX Dillon SCHEERS 4 12 2nd 5th 5th
6 Airdrie BMX Daniel ARANAS
Alaska Refridgeration & Air Conditioning
5 12 1st 3rd 8th
929 Okotoks BMX Chase MCALISTER 6 18 8th 6th 4th
208 Cochrane BMX Micheal THOMPSON 7 20 6th 7th 7th
430 Stony Plain BMX Ethan TOPOLNISKY 8 21 7th 8th 6th

11 Intermediate Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 Okotoks BMX Lucas BYL 1st - 6 1st 4th 1st
C3 Red Deer BMX Association Mitchell MUTTITT 2nd - 9 5th 2nd 2nd
15 Edmonton BMX Jared COMPAGNON
Velocity Cycle
3rd - 11 4th 3rd 4th
C2 Airdrie BMX Damian MATHEWS 4th - 4 2nd 1st 1st
325 Edmonton BMX Alex ANTAL 5th - 11 4th 5th 2nd
13 St. Albert BMX Association Tayt TWETEN
Velocity
6th - 12 2nd 6th 4th
7 Stony Plain BMX Darien MILLER 7th - 10 5th 2nd 3rd
630 Red Deer BMX Association Brian JOHNSON 8th - 9 1st 1st 7th
8 Stony Plain BMX Ross TOMLINSON
Country Fresh Water
- 12 3rd 4th 5th
4 Medicine Hat BMX Chris HAWES - 13 3rd DNF:7 3rd
10 Medicine Hat BMX Brandon LACHAPELLE - 15 6th 3rd 6th
C4 Edmonton BMX Liam HOBBS
Totem Building Supplies
- 16 6th 5th 5th
C5 Okotoks BMX Alexander THIBODEAU
Independent Battery
- ## DNF:7 DNS DNS

11 Expert Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 Airdrie BMX Chase KELLN
Shaklee
1st - 3 1st 1st 1st
C2 Red Deer BMX Association James SEKORA 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
N5 St. Albert BMX Association Aidan BURGER
Xtreme Wear And Tear
3rd - 6 4th 1st 1st
N4 Cochrane BMX Taylor OTTERSON
CBO Design
4th - 6 1st 2nd 3rd
518 Lethbridge BMX Kylar VAN EE 5th - 11 3rd 4th 4th
C6 Calgary BMX Alberta Evan MOTTERSHEAD 6th - 8 3rd 3rd 2nd
C5 Stony Plain BMX Kiran KAWA
United Cycle Redline
7th - 9 2nd 3rd 4th
N6 Red Deer BMX Association Chase HARRISON
Crupi/Maaco
DNS - 13# 5th 5th 3rd
C7 Airdrie BMX Benjamin CROFT - 13 4th 4th 5th

12 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 Airdrie BMX Jayme JOHNSON 1st - 4 2nd 1st 1st
8 Edmonton BMX Ray FENWICK
Mud Sweat and Gears
2nd - 3 1st 1st 1st
613 Airdrie BMX Braden KARISH 3rd - 5 1st 2nd 2nd
327 St. Albert BMX Association Sean PEACOCK 4th - 7 3rd 2nd 2nd
C4 Okotoks BMX Coltin KARDASH
CCR Creative Renovations
5th - 11 4th 3rd 4th
622 Cochrane BMX Noah BEAN 6th - 10 4th 3rd 3rd
13 Okotoks BMX Shelby MYSEK 7th - 10 2nd 4th 4th
3 Calgary BMX Alberta Alec COWAN DNS - 12# 3rd 4th 5th
C3 Stony Plain BMX Jared SPROXTON
United Cycle Redline
- 13 5th 5th 3rd

12 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Airdrie BMX Tanner VANDENHOVEN
Shaklee Performance
1 4 2nd 1st 1st
N2 Red Deer BMX Association Tyson WHITE
Crupi
2 5 1st 2nd 2nd
C3 Okotoks BMX Keegan GRASZA
Crown Optical
3 11 3rd 5th 3rd
04 Stony Plain BMX Austin SCHWANKE
RVC
4 12 4th 4th 4th
C4 Stony Plain BMX John MCCANN
Riverside Honda
5 13 5th 3rd 5th
N6 Cochrane BMX Carson ERDMAN
Xtreme Wear and Tear
6 ## DNS DNS DNS
N7 Lethbridge BMX Bailey LINK
HVB Trucking
7 ## DNS DNS DNS

13 Novice Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
308 Okotoks BMX Kole FERRIS 1 3 1st 1st 1st
007 Club Unknown Cyril PASQUILL 2 6 2nd 2nd 2nd
6 Medicine Hat BMX Tylend LLOYD (12NM) 3 9 3rd 3rd 3rd
3 Airdrie BMX Zachary JONES
Stebnicki & Partners
4 13 4th 5th 4th
5 Cochrane BMX Cody GAMMON (12NM)
Free Agent
5 14 5th 4th 5th

13 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 Red Deer BMX Association Justin MAINVILLE 1 4 1st 1st 2nd
503 Edmonton BMX Cameron ANDERSON 2 5 2nd 2nd 1st
C6 Okotoks BMX Max LAVALLEE 3 10 3rd 4th 3rd
C3 Stony Plain BMX Conner LUNGER
Hyper
4 14 7th 3rd 4th
C2 Medicine Hat BMX Matthew TEEL 5 15 4th 6th 5th
922 Lethbridge BMX Dylan BROWN
No Limits
6 16 5th 5th 6th
8 Calgary BMX Alberta Nickolas WILSON 7 20 6th 7th 7th

13 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 St. Albert BMX Association Calvin MCRAE
Velocity Cycle
1 4 1st 1st 2nd
N2 Red Deer BMX Association Tyson BEST
Camp Cools
2 5 2nd 2nd 1st
C3 Stony Plain BMX Tyler SCHILLING
Monster Energy DTN Contracting
3 9 3rd 3rd 3rd
N4 Medicine Hat BMX Ryley IRVING 4 13 5th 4th 4th
N5 Red Deer BMX Association Tanor MILLIGAN
AB Crupi
5 15 4th 5th 6th
N6 St. Albert BMX Association Justin TUCHSCHERER
Shaklee Performance
6 19 8th 6th 5th
1 Edmonton BMX Reed BRADFORD 7 21 7th 7th 7th
9 Okotoks BMX Graham HUGHES 8 22 6th 8th 8th

14 Intermediate Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
2 Stony Plain BMX Justin SCHWANKE
RVC
1st - 5 2nd 2nd 1st
C1 Calgary BMX Alberta Jeremy TURCOTTE
Harvest Meats
2nd - 4 1st 1st 2nd
C3 Calgary BMX Alberta Ross EATON
Eurotech Cycle
3rd - 7 4th 2nd 1st
C2 Red Deer BMX Association Matthew PIDHIRNEY 4th - 7 3rd 1st 3rd
8 Edmonton BMX Robert FAIST
RVC
5th - 10 2nd 4th 4th
10 Okotoks BMX Fletcher ROBERTS 6th - 13 4th 4th 5th
4 Calgary BMX Alberta Devon DESROCHERS 7th - 9 3rd 3rd 3rd
6 Edmonton BMX Peter LEMANSKI
RVC
8th - 8 1st 5th 2nd
902 Okotoks BMX Donavon SAGHIR (14NM) - 15 5th 6th 4th
3 Lethbridge BMX Braydon ENNS - 15 5th 5th 5th
9 Okotoks BMX Jordon ERDAHL - 15 6th 3rd 6th

14 Expert Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 Red Deer BMX Association Timothy PRATT
CAMP COOLS
1st - 5 1st 1st 3rd
N2 Airdrie BMX Zachary BURKE
B&P Cycle
2nd - 5 2nd 2nd 1st
C4 Calgary BMX Alberta Louis CHARTRAIN
B&P Redline
3rd - 8 1st 2nd 5th
N5 Calgary BMX Alberta David HILL 4th - 11 6th 3rd 2nd
N7 Lethbridge BMX Cam LAVORATO
Bert N Macs
5th - 10 4th 4th 2nd
N8 Airdrie BMX Dayton PETERSON 6th - 12 3rd 5th 4th
420 Stony Plain BMX Brad FONT
Velocity Avent Bombshell
7th - 10 3rd 3rd 4th
AB2 Okotoks BMX Chase FELKER
Crupi Canada
DNF - 7 5th 1st 1st
C7 Medicine Hat BMX Justin IRVING - 13 6th 4th 3rd
C6 Edmonton BMX Robbie TOWNSEND
Velocity
- 13 2nd 6th 5th
AB6 Edmonton BMX Steven LOEWEN
Velocity Cycle
- 16 4th 5th 7th
8 Edmonton BMX Cody DECHANEY
Alternative Trends
- 18 5th 7th 6th
07 St. Albert BMX Association Devon VICKERY
RVC
- 20 7th 7th 6th
AB5 Okotoks BMX Dylan BOSAK
Bosak Cons.
- 20 7th 6th 7th

15 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 Stony Plain BMX Mitchell WARKEN 1 4 1st 2nd 1st
C2 Cochrane BMX Keith ZORNIAK 2 5 2nd 1st 2nd
2 Red Deer BMX Association Garry GRIFFIN 3 9 3rd 3rd 3rd
4 Lethbridge BMX Nicolai WILLIAMS 4 13 4th 5th 4th
228 Red Deer BMX Association Nicholas COURTE 5 14 5th 4th 5th

15 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Airdrie BMX Simon MEILI
Supercross
1 3 1st 1st 1st
N7 Calgary BMX Alberta Adam BOURNS
Crupi
2 8 2nd 3rd 3rd
C8 Airdrie BMX Brandon KERIK
Alter Air
3 10 4th 2nd 4th
AB2 Edmonton BMX Ryan SPRACKLIN
Velocity Cycle
4 12 6th 4th 2nd
C5 Airdrie BMX Jason LUPINO 5 18 7th 5th 6th
C6 St. Albert BMX Association Kyle ROBB
Joseph Ingram Remax
6 19 5th 7th 7th
C7 Red Deer BMX Association Taylor MILLIGAN
AB Crupi
7 21 8th 8th 5th
AB7 Airdrie BMX Brandon ULRICH 8 ## 3rd 6th DNS

16 Expert Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 Lethbridge BMX Garth PHILPOTT
Bert N Macs
1st - 5 2nd 1st 2nd
AB7 Red Deer BMX Association Josh WOOLMAN
Alberta Crupi
2nd - 4 1st 2nd 1st
1 Okotoks BMX Cameron HELM
Alberta Digital Jukebox
3rd - 3 1st 1st 1st
919 Stony Plain BMX Colin REIMER
TMS
4th - 7 2nd 2nd 3rd
C4 Okotoks BMX Louis Martin GOOSEN 5th - 11 3rd 4th 4th
AB6 Calgary BMX Alberta Devon HARCUS 6th - 8 3rd 3rd 2nd
322 Edmonton BMX Nick BAILIE
Velocity
7th - 10 4th 3rd 3rd
AB8 Lethbridge BMX Mason NEUDORF
Neudorf Plumbing
8th - 13 4th 4th 5th
10 Okotoks BMX Karl ROBERTS - 14 5th 5th 4th
9 Edmonton BMX Harley ENSOR
Velocity Cycle
- 15 5th 5th 5th

17 to 24 Intermediate Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C8 Stony Plain BMX Q.J DUIKER
Maurader
1 3 1st 1st 1st
4 Stony Plain BMX Jon MILLER
Marauder
2 7 3rd 2nd 2nd
1 Red Deer BMX Association Ladon FERRIS (16IM) 3 8 2nd 3rd 3rd
O3 Okotoks BMX Sean ROBERTS 4 13 4th 4th 5th
424 Okotoks BMX Grant DUNCAN (16NM) 5 15 6th 5th 4th
3 Edmonton BMX Daniel UNDERHILL
RVC
6 17 5th 6th 6th

17 to 24 Expert Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Team Gravity Sports BMX Justin DOEHRING
Gravity Sports
1st - 7 4th 1st 2nd
C3 Team Phillips BMX Denis COTTEN
Phillips Excavating
2nd - 7 5th 1st 1st
AB6 Okotoks BMX Tyler PAGET 3rd - 10 2nd 4th 4th
C6 Stony Plain BMX Daryl SCHILLING
Monster Energy DTN Contracting
4th - 7 2nd 3rd 2nd
020 Calgary BMX Alberta Justin GUNDLOCK 5th - 4 1st 2nd 1st
AB3 Edmonton BMX Devon KULY
Velocity Cycle
6th - 12 3rd 4th 5th
AB4 Stony Plain BMX Joey VAN OVERVELD 7th - 8 3rd 2nd 3rd
AB06 Team Phillips BMX Ryan KELLY
Phillips Excavating
8th - 7 1st 3rd 3rd
8 St. Albert BMX Association Scott DONNAN - 13 4th 5th 4th
9 St. Albert BMX Association Adam KNIGHT
Velocity Cycle
- 15 5th 5th 5th

Junior Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N04 Calgary BMX Alberta Erick NICOL
B&P Redline
1 6 3rd 2nd 1st
N5 Airdrie BMX Alexander SAILER
Ozone
2 8 1st 1st 6th
C2 Medicine Hat BMX Sam LEUCK
Camp Cools
3 10 2nd 6th 2nd
110 Airdrie BMX Cameron QUENNELL
Camp Cools
4 11 5th 3rd 3rd
310 Edmonton BMX Ronald TOWNSEND
Velocity
5 12 4th 4th 4th
106 Edmonton BMX Francois BONJEAN 6 16 6th 5th 5th
AB07 Cochrane BMX David REINHARDT 7 ## DNS DNS DNS

Elite Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Airdrie BMX James BROWN
Supercross
1 3 1st 1st 1st
177 Airdrie BMX Patrick LEBEL
Avent/Bombshell
2 6 2nd 2nd 2nd
C2 Cochrane BMX Karsten MILLMAN
Wrex
3 9 3rd 3rd 3rd
N03 Okotoks BMX Jeffrey JACOBSEN
Crupi Canada
4 12 4th 4th 4th
462 Calgary BMX Alberta Trent BATCHELOR
Classic Source for Sports
5 15 5th 5th 5th
927 Edmonton BMX Neil FLUET
Velocity Cycle
6 18 DNF:6 6th 6th
326 St. Albert BMX Association Garth HEBERT
Crupi
7 ## DNS DNS DNS

30+ Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C4 St. Albert BMX Association Jeff MEADE
Hyper/Kentwood
1 3 1st 1st 1st
AB5 Edmonton BMX Brad FRICK (25-29NM)
Sherwood Kia
2 7 2nd 3rd 2nd
C5 St. Albert BMX Association Frank VAN STAALDUINEN (30+NM) 3 8 3rd 2nd 3rd

30+ Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 Lethbridge BMX Darren WILLIAMS
Flexhopper - FMF
1 5 2nd 1st 2nd
411 Red Deer BMX Association Shawn LEE
Rock Bike N Board
2 6 1st 4th 1st
N5 Calgary BMX Alberta Darcy FAUTEUX 3 9 3rd 3rd 3rd
715 Edmonton BMX Shawn LOEWEN
Velocity Cycle
4 10 4th 2nd 4th
6 Calgary BMX Alberta Brad WILSON 5 ## 5th DNS 5th

Cruiser 12 and Under Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Airdrie BMX Tanner VANDENHOVEN
Shaklee Performance
1st - 3 1st 1st 1st
N4 Red Deer BMX Association Tyson WHITE
Crupi
2nd - 5 2nd 1st 2nd
C4 Red Deer BMX Association James SEKORA 3rd - 4 1st 2nd 1st
C3 Stony Plain BMX John MCCANN
Riverside Honda
4th - 10 5th 3rd 2nd
C7 Airdrie BMX Benjamin CROFT 5th - 9 2nd 4th 3rd
9 Airdrie BMX Jordan GREEN 6th - 11 3rd 4th 4th
C5 Red Deer BMX Association Cody PRATT
CAMP COOLS
7th - 10 4th 3rd 3rd
C6 Red Deer BMX Association Chase HARRISON
Crupi
8th - 9 3rd 2nd 4th
N3X Okotoks BMX Megan BOSAK (13-14FC)
Bosak Cons.
- 14 4th 5th 5th
222 Lethbridge BMX Riley LAVORATO - 15 5th 5th 5th

Cruiser 13 and 14 Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 Red Deer BMX Association Timothy PRATT
CAMP COOLS
1 5 1st 1st 3rd
AB3 Airdrie BMX Zachary BURKE
B&P Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
N4 Red Deer BMX Association Tyson BEST
Camp Cools
3 7 3rd 3rd 1st
N8 Lethbridge BMX Cam LAVORATO
Bert N Macs
4 12 4th 4th 4th
N6 Red Deer BMX Association Tanor MILLIGAN
AB Crupi
5 16 5th 6th 5th
N7 Edmonton BMX Robbie TOWNSEND
Velocity
6 17 6th 5th 6th
118 Stony Plain BMX Tyler SCHILLING
Monster Energy DTN Contracting
7 22 7th 7th 8th
AB6 Okotoks BMX Dylan BOSAK
Bosak Cons.
8 23 8th 8th 7th

Cruiser 15 and 16 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 Okotoks BMX Cameron HELM
Alberta Digital Jukebox
1 3 1st 1st 1st
N5 Red Deer BMX Association Josh WOOLMAN
Alberta Crupi
2 6 2nd 2nd 2nd
803 Calgary BMX Alberta Adam BOURNS
Crupi
3 9 3rd 3rd 3rd
N8 Red Deer BMX Association Taylor MILLIGAN
AB Crupi
4 13 4th 4th 5th
C2 Airdrie BMX Alex HAGEL
Calgary Harley Davidson
5 14 5th 5th 4th
AB8 Red Deer BMX Association Garry GRIFFIN 6 18 6th 6th 6th

Cruiser 17 to 29 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Team Gravity Sports BMX Justin DOEHRING
Gravity Sports
1 4 1st 2nd 1st
N5 Team Phillips BMX Ryan KELLY
Phillips Excavating
2 5 2nd 1st 2nd
C3 Stony Plain BMX Daryl SCHILLING
Monster Energy DTN Contracting
3 9 3rd 3rd 3rd
803 Red Deer BMX Association Tj SUMLAK 4 12 4th 4th 4th
C4 Okotoks BMX James RHODES 5 15 5th 5th 5th
322 Okotoks BMX Sean ROBERTS 6 18 6th 6th 6th

Cruiser 30 to 34 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
411 Red Deer BMX Association Shawn LEE
Rock Bike N Board
1 5 1st 1st 3rd
922 Lethbridge BMX Kristopher MANN 2 6 3rd 2nd 1st
C1 Airdrie BMX Craig SABISTON 3 7 2nd 3rd 2nd
N2 Calgary BMX Alberta Darcy FAUTEUX 4 14 4th 6th 4th
AB4 Okotoks BMX Dean SATINK 5 15 5th 4th 6th
AB2 Calgary BMX Alberta Jason DONAHUE
B&P Redline
6 16 6th 5th 5th

Cruiser 35 to 39 Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Edmonton BMX Jeff SCAMMELL
Velocity Cycle
1 4 1st 2nd 1st
N6 Calgary BMX Alberta Lon KERFOOT 2 5 2nd 1st 2nd
AB8 Okotoks BMX Troy KOCH 3 9 3rd 3rd 3rd
107 Okotoks BMX Neil FERRIS 4 12 4th 4th 4th
AB5 Calgary BMX Alberta Brad WILSON 5 15 5th 5th 5th

Cruiser 40 to 44 Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 Lethbridge BMX Darren WILLIAMS
Flexhopper - FMF
1st - 10 5th 1st 4th
AB1 Edmonton BMX Shawn LOEWEN
Velocity Cycle
2nd - 3 1st 1st 1st
AB2 Red Deer BMX Association Dean BEST
Best Inspection
3rd - 8 1st 2nd 5th
N7 Cochrane BMX Brian OTTERSON
CBO Design
4th - 6 2nd 2nd 2nd
AB4 Airdrie BMX Will JONES
Stebnicki & Partners
5th - 8 4th 3rd 1st
C3 Okotoks BMX Conrad KARDASH
CCR Creative Renovations
6th - 10 2nd 5th 3rd
C5 Okotoks BMX Chris LAVALLEE 7th - 10 3rd 4th 3rd
8 Calgary BMX Alberta Shannon WALL DNF - 9 3rd 4th 2nd
C4 Stony Plain BMX Chris LUNGER
Hyper
- 12 4th 3rd 5th
404 Medicine Hat BMX Rick LACHAPELLE - 14 5th 5th 4th

Cruiser 45+ Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Edmonton BMX Tony FLUET
Velocity Cycle
1 3 1st 1st 1st
AB2 Edmonton BMX Malcolm STINSON
Worlddoors.com
2 6 2nd 2nd 2nd
N6 Okotoks BMX Allen BYL 3 9 3rd 3rd 3rd
N7 Edmonton BMX Allen PLESNIARSKI
Velocity
4 12 4th 4th 4th

Cruiser 12 and Under Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 Red Deer BMX Association Ilana JUST
Camp Cools
1 4 1st 2nd 1st
AB2 Edmonton BMX Heather STINSON
Worlddoors.com
2 5 2nd 1st 2nd
AB3 Edmonton BMX Victoria STINSON
Worlddoors.com
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 35 to 39 Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Airdrie BMX Deborah MATHEWS 1 3 1st 1st 1st
C1 St. Albert BMX Association Nicoline HEBERT (30-34FC)
Crupi
2 6 2nd 2nd 2nd
N6 Calgary BMX Alberta Shelly MILLER
Shacklee Performance
3 9 3rd 3rd 3rd
N3 Okotoks BMX Leslie ERDAHL 4 12 4th 4th 4th
C3 Okotoks BMX Robin RHODES (30-34FC) 5 15 5th 5th 5th

Cruiser 40 to 44 Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Okotoks BMX Sandy KROON
Concept Elec
1 4 2nd 1st 1st
927 Cochrane BMX Sara SMITH 2 5 1st 2nd 2nd
N1 Okotoks BMX Leanne BYL (45+FC) 3 9 3rd 3rd 3rd
507 Stony Plain BMX Diane TOMLINSON 4 12 4th 4th 4th

Junior Cruiser Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Airdrie BMX Alexander SAILER
Ozone
1 3 1st 1st 1st
N04 Calgary BMX Alberta Erick NICOL
B&P Redline
2 7 2nd 2nd 3rd
310 Edmonton BMX Ronald TOWNSEND
Velocity
3 8 3rd 3rd 2nd
211 Cochrane BMX David REINHARDT 4 ## DNS DNS DNS

Elite Cruiser Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
177 Airdrie BMX Patrick LEBEL
Avent/Bombshell
1 3 1st 1st 1st
C2 Cochrane BMX Karsten MILLMAN
Wrex
2 7 2nd 2nd 3rd
N04 Okotoks BMX Jeffrey JACOBSEN
Crupi Canada
3 8 3rd 3rd 2nd
529 Calgary BMX Alberta Trent BATCHELOR
Classic Source for Sports
4 12 4th 4th 4th
927 Edmonton BMX Neil FLUET
Velocity Cycle
5 15 DNF:5 5th 5th

Elite Cruiser Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Airdrie BMX Kaila SWEENEY
Supercross BMX
1 3 1st 1st 1st
91 Airdrie BMX Christine MILLER
Crupi Canada
2 6 2nd 2nd 2nd
N1X Okotoks BMX Jocelyn RUTKO
Steelhorse Truck
3 10 3rd 3rd 4th
N2 Calgary BMX Alberta Megan FREW (JRCF)
Bowcycle
4 11 4th 4th 3rd
C3 Club Unknown Lori SMITH
The Bike Doctor
5 15 5th 5th 5th

17+ Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
C1 Red Deer BMX Association Katie MAINVILLE (16+NF) 1 3 1st 1st 1st
N5 St. Albert BMX Association Teagon MCRAE
Hyper Bikes/ Kentwood Ford
2 7 2nd 3rd 2nd
N4 Okotoks BMX Chelsea KARDASH
CCR Creative Renovations
3 8 3rd 2nd 3rd