Provincial 3 Red Deer (MAKEUP) August 25 2007

BMX EVENT MANAGER, Report Created 29-08-2007 23:14:03

FINALS RESULTS

Total Entries = 422

Total Riders = 377

Cruiser 12 and Under Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS Run
Off
C6 Red Deer BMX Association Tyson BEST
Staats
1st 11 -
AB2 Airdrie BMX Stefan PACHECO 2nd 8 -
C4 Red Deer BMX Association Tanor MILLIGAN
AB Crupi
3rd 7 -
AB4 Airdrie BMX Tanner VANDENHOVEN
Dynastar Drilling
4th 6 -
AB6 Red Deer BMX Association Cody PRATT
WREX
5th 6 -
112 Airdrie BMX Austin VANDENHOVEN
Dynastar Drilling
6th 6 -
AB8 Airdrie BMX Jordan GREEN 7th 10 -
6 Edmonton BMX Kyle CHAMBERS
RVC
8th 10 -
610 Red Deer BMX Association Chase HARRISON
Crupi
11 -
108 Okotoks BMX Grayson SHARPE ## -

Cruiser 13 and 14 Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS Run
Off
N1 Red Deer BMX Association Timothy PRATT
Free Agent/Wrex
1st 3 -
3 Airdrie BMX Cody BASIUK 2nd 8 -
121 Airdrie BMX Zachary BURKE
AB Crupi
3rd 5 -
N8 Lethbridge BMX Cam LAVORATO
Bert N Macs
4th 9 -
723 Airdrie BMX Dayton PETERSON 5th 5 -
725 Edmonton BMX Steven LOEWEN
Velocity Cycle
6th 12 -
303 Okotoks BMX Dylan BOSAK
Bosak Cons.
7th 11 -
031 Red Deer BMX Association Garry GRIFFIN 8th 9 -
113 St. Albert BMX Association Taylor MILLIGAN
AB Crupi
15 -
804 St. Albert BMX Association Devon VICKERY
RVC
15 -
AB5 Airdrie BMX Jake ADAMS 15 -

15 Expert Male (11 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS Run
Off
N3 Calgary BMX Alberta Erick NICOL
B&P Redline
1st 6 -
N4 Airdrie BMX Dillon SWEENEY
B&P Redline
2nd 6 -
AB8 Lethbridge BMX Garth PHILPOTT
Bert N Macs
3rd 7 -
33 Calgary BMX Alberta Devon HARCUS 4th 9 -
C5 Red Deer BMX Association Josh WOOLMAN
Alberta Crupi
5th 12 -
C3 Okotoks BMX Cameron HELM
Alberta Digital Jukebox
6th 8 -
C2 Airdrie BMX Cameron QUENNELL 7th 9 -
AB6 Edmonton BMX Ronald TOWNSEND
River Valley Cycle
8th 8 -
224 Edmonton BMX Harley ENSOR
Velocity Cycle
13 -
C7 Edmonton BMX Nick BAILIE
Riverside Honda
14 -
6 Okotoks BMX Karl ROBERTS 16 -

8 Novice Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS Run
Off
327 Red Deer BMX Association Ryan DUBRULE 1st 5 -
119 Red Deer BMX Association Kyle JACKSON 2nd 4 -
601 Okotoks BMX Daniel DONNELLY 3rd 12 -
228 Airdrie BMX Dawson TARNASKY 4th 12 -
217 Red Deer BMX Association Ryan LAIRD 5th 7 -
323 Stony Plain BMX Liam FREUND 6th 11 -
7 Airdrie BMX Corbin NUNWEILER 7th 12 -
221 Lethbridge BMX Michael BENNETT 8th 10 -
820 Calgary BMX Alberta Connor KERFOOT 13 -
707 Okotoks BMX Trevor ERDAHL 15 -
310 Calgary BMX Alberta Evan WALL 15 -
87 Cochrane BMX Duran BEAVER 17 -
116 Red Deer BMX Association Kaden HARBOR ## -
110 Red Deer BMX Association Jared WELLS ## -

8 Intermediate Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS Run
Off
N6 Red Deer BMX Association Isaac TIMMINS 1st 4 -
AB2 Cochrane BMX Finn ILES 2nd 3 -
C5 Calgary BMX Alberta Brayden WASYLIW 3rd 7 -
728X Cochrane BMX Parker WILLIAMS 4th 9 -
3 Stony Plain BMX Brandon ALLEN 5th 11 -
2 Edmonton BMX Raine BROST
Velocity Cycle
6th 12 -
426 Stony Plain BMX Levi SATERMO 7th 12 -
309 Edmonton BMX Nicholas RIEMER 8th 11 -
1 Airdrie BMX Ayden PARAFINA 13 -
105 Airdrie BMX Jacob DUNCANSON 13 -
728 Okotoks BMX James JONAS 16 -
227 St. Albert BMX Association Colten SAMUELSON 20 -

9 Novice Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS Run
Off
704 Stony Plain BMX Tristyn SICHKARYK 1st 5 -
222 Okotoks BMX Matthew ERTMOED 2nd 11 -
44 Calgary BMX Alberta Cass KENNEDY 3rd 4 -
820 Edmonton BMX Cole PETERSON 4th 8 -
17 Airdrie BMX Kyle PAULSON 5th 6 -
503 Medicine Hat BMX James TEEL 6th 10 -
606 Edmonton BMX Caleb HICKMORE 7th 11 -
5 Red Deer BMX Association Nolan LUNT 8th 12 -
225 Cochrane BMX Ryan SWITZER 12 -
120 Stony Plain BMX Bailey THYS 14 -
303 Airdrie BMX Nathan FENNELL 18 -
6 Airdrie BMX Trevor SWAN 20 -
009 Stony Plain BMX Wyatt KULAK
Jeff Kulak Amsoil
## -

10 Novice Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS Run
Off
630 Red Deer BMX Association Brian JOHNSON 1st 3 -
33 Calgary BMX Alberta Cole KENNEDY 2nd 3 -
415 Okotoks BMX Alexander THIBODEAU
Independent Battery
3rd 8 -
028 Edmonton BMX Liam HOBBS 4th 9 -
10 Stony Plain BMX Ethan TOPOLNISKY 5th 9 -
6 Edmonton BMX Jonathon LEMANSKI 6th 7 -
815 Airdrie BMX Daniel ARANAS 7th 10 -
519 Edmonton BMX Daniel ROASTING 8th 13 -
219 Airdrie BMX Keaton DUBRULE 15 -
610 Stony Plain BMX Daylon KULAK ## -
8 Red Deer BMX Association Jamie PATTERSON ## -
124 Stony Plain BMX Joshua WENZEL ## -

10 Intermediate Male (18 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS 1/2 Run
Off
2 Cochrane BMX Wyatt FENTON 1st 4 1st -
101 Calgary BMX Alberta Evan MOTTERSHEAD 2nd 6 4th -
3X Red Deer BMX Association Chase HARRISON
Crupi
3rd 9 2nd -
109 Stony Plain BMX Darien MILLER 4th 10 4th -
6X Red Deer BMX Association Mitchell MUTTITT 5th 6 3rd -
6 Stony Plain BMX Ross TOMLINSON 6th 10 3rd -
1 Calgary BMX Alberta Mitchell HILL 7th 11 1st -
4 Stony Plain BMX Kiran KAWA
Alberta Transmission
8th 7 2nd -
212 Airdrie BMX Jacob RENAUD 9# DISQ -
210 Airdrie BMX Ethan KONDLA-WOLF 10# DISQ -
008 Okotoks BMX Jake BURWASH
Maxwell Realty
10# DISQ -
3 Medicine Hat BMX Brandon LACHAPELLE 10# DISQ -
7 Edmonton BMX Jared COMPAGNON
Velocity Cycle
11 - -
217 Airdrie BMX Damian MATHEWS 14 - -
516 Stony Plain BMX Bryce REIMER 15 - -
610 Edmonton BMX Jake HAZLETT
RVC
15 - -
012 St. Albert BMX Association Tayt TWETON 17 - -
422 St. Albert BMX Association Carter GALLANT ## - -

10 Expert Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS Run
Off
N8 Cochrane BMX Taylor OTTERSON
CBO Design
1st 4 -
C1 Airdrie BMX Brett SIEDERS 2nd 4 -
C6 Cochrane BMX Marshall VAN IDERSTINE
New Era
3rd 8 -
AB4 Red Deer BMX Association James SEKORA 4th 9 -
C7 Airdrie BMX Chase KELLN 5th 11 -
212 Calgary BMX Alberta Lane OUELLETTE
Remax
6th 11 -
C8 Airdrie BMX Benjamin CROFT 7th 11 -
7 St. Albert BMX Association Aidan BURGER
Xtreme Wear And Tear
8th 4 -
N3 Cochrane BMX Jesse PROFIT ## -
N4 Cochrane BMX Bradley BERGSHOEFF
Wrex
## -

11 Intermediate Male (14 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS Run
Off
412 Cochrane BMX Carson ERDMAN 1st 7 -
AB5 Cochrane BMX Jack ILES 2nd 4 -
406 Airdrie BMX Ty WATSON 3rd 8 -
AB8 Okotoks BMX Keegan GRASZA 4th 6 -
7 Stony Plain BMX Austin SCHWANKE
RVC
5th 9 -
6 Stony Plain BMX Lucas BEYER 6th 12 -
13 Stony Plain BMX Jared SPROXTON 7th 13 -
11 Lethbridge BMX Bailey LINK
HVB Trucking
8th 5 -
622 Cochrane BMX Noah BEAN 15 -
215 Edmonton BMX Ray FENWICK 15 -
C6 Okotoks BMX Shelby MYSEK 16 -
405 Medicine Hat BMX Marc SCHAERER 17 -
707 Okotoks BMX Coltin KARDASH
CCR Creative Renovations
20 -
909 Red Deer BMX Association Robert WARRENER 21 -

13 Intermediate Male (12 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS Run
Off
4 Calgary BMX Alberta David HILL
TCB Machine Shop
1st 5 -
5 Stony Plain BMX Justin SCHWANKE
RVC
2nd 4 -
8 Edmonton BMX Peter LEMANSKI 3rd 11 -
721 Calgary BMX Alberta Devon DESROCHERS 4th 10 -
2 Calgary BMX Alberta Jeremy TURCOTTE
Harvest Meats
5th 8 -
12 Edmonton BMX Robert FAIST
RVC
6th 12 -
11 St. Albert BMX Association Devon VICKERY
RVC
7th 8 -
7 Red Deer BMX Association Matthew PIDHIRNEY 8th 5 -
10 Okotoks BMX Jordon ERDAHL 14 -
015 Okotoks BMX Fletcher ROBERTS 15 -
1 Calgary BMX Alberta Colin URQUHART
DMT Specialties
16 -
AB8 Calgary BMX Alberta Louis CHARTRAIN ## -

13 Expert Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS Run
Off
C3 Airdrie BMX Zachary BURKE
AB Crupi
1st 3 -
N1 Red Deer BMX Association Timothy PRATT
Free Agent/Wrex
2nd 3 -
C8 Airdrie BMX Cody BASIUK 3rd 6 -
C7 Lethbridge BMX Cam LAVORATO
Bert N Macs
4th 7 -
102 Edmonton BMX Cody DECHANEY 5th 13 -
313 Edmonton BMX Robbie TOWNSEND
RVC
6th 11 -
5 Edmonton BMX Steven LOEWEN
Velocity Cycle
7th 11 -
4 Airdrie BMX Dayton PETERSON 8th 8 -
7 Okotoks BMX Dylan BOSAK
Bosak Cons.
13 -
AB6 Red Deer BMX Association Logan MARSHALL ## -

12 Expert Male (10 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS Run
Off
N1 Red Deer BMX Association Tyson BEST
Staats
1st 5 -
N8 Red Deer BMX Association Tanor MILLIGAN
AB Crupi
2nd 6 -
N2 Airdrie BMX Austin VANDENHOVEN
Dynastar Drilling
3rd 9 -
AB7 Edmonton BMX Justin TUCHSCHERER 4th 9 -
N6 St. Albert BMX Association Wayde DOCHUK
Redneck Const.
5th 11 -
201 Okotoks BMX Graham HUGHES 6th 11 -
C4 St. Albert BMX Association Calvin MCRAE
Velocity Cycle
7th 7 -
AB2 Stony Plain BMX Tyler SCHILLING
Alberta Cycle
8th 7 -
9 Airdrie BMX Mitchell LACHAPELLE 12 -
AB6 Red Deer BMX Association Nathan MOLANDER 12 -

14 Intermediate Male (9 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS Run
Off
3 Airdrie BMX Andrew JONES
Stebnicki & Partners
1st 6 -
4 Red Deer BMX Association Garry GRIFFIN 2nd 6 -
6 Stony Plain BMX Mitchell WARKEN 3rd 4 -
10 Red Deer BMX Association Brandon MOLANDER 4th 6 -
8 Stony Plain BMX Corbin LUNGER 5th 10 -
201 Okotoks BMX Colton HILGEN 6th 9 -
2 Red Deer BMX Association Nicholas COURTE (14NM) 7th 11 -
13 Calgary BMX Alberta Brendan WILLIAMSON 8th 12 -
829 Cochrane BMX Keith ZORNIAK
RVC
15 -

7 Novice Male (15 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS Run
Off
505 Calgary BMX Alberta Liam THIBODEAU
Independent Battery
1st 4 -
519 Airdrie BMX Evan RENAUD 2nd 4 -
4 Edmonton BMX Sam BRADFORD 3rd 12 -
920 Okotoks BMX Steven PEMBERTON 4th 11 -
416 Okotoks BMX Gregory ERTMOED 5th 13 -
612 Okotoks BMX Dryden WEDDERBURN 6th 6 -
125 Okotoks BMX Sean GARLOCK 7th 7 -
3 Edmonton BMX Connor SCAMMELL
Velocity Frazer & Sons
8th 13 -
818 Red Deer BMX Association Nathan WARREN 14 -
307 Stony Plain BMX Dawson RICHARDS 15 -
731 Airdrie BMX Denver DUBRULE 15 -
804 Red Deer BMX Association Mark NISSEN 16 -
220 Cochrane BMX Griffen EVANS ## -
511 Red Deer BMX Association Keegan GABRIELSON ## -
927 Red Deer BMX Association Kale HARBOR ## -

9 Intermediate Male (13 Riders)

PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS Run
Off
AB4 Okotoks BMX Cole WILSON
Wilson Energy
1st 3 -
9 Club Unknown Garrett HEBERT 2nd 10 -
AB5 Calgary BMX Alberta Carter PASTUSZKO 3rd 7 -
11 Stony Plain BMX Cordin STEINKE
Over Pass Auto
4th 5 -
AB6 Red Deer BMX Association Reis FUGLSANG 5th 9 -
702 Calgary BMX Alberta Brodie KERFOOT 6th 13 -
130 Red Deer BMX Association Keith WARREN 7th 10 -
820 Airdrie BMX River PEACOCK 8th 11 -
125 Airdrie BMX Zakkary FLEMING 13 -
4 Red Deer BMX Association Kayd RIGUIDEL 14 -
111 Edmonton BMX Tyler ANTON 15 -
10 Red Deer BMX Association Davin DELAUNAY 17 -
901 Stony Plain BMX Ryan BELLAMY ## -

Junior Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
N3 Airdrie BMX Kaila SWEENEY
Supercross BMX
1 3
AB03 Edmonton BMX Cayla LOEWEN
Velocity
2 7
N8 Lethbridge BMX Lindsay HARRINGTON
Bert n Macs
3 8
25 Calgary BMX Alberta Steph KATELNIKOFF
The Shooting Edge
4 12
N5 Club Unknown Lori SMITH (EF)
The Bike Doctor
5 15
W06 Calgary BMX Alberta Michilla NEGENMAN
B&P Redline Pretty Tough
6 ##

Elite Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
N2 Airdrie BMX Aaron LEPP
Campcools, redline
1 3
N8 Okotoks BMX Chris NAKAMURA
Classic Source for Sports
2 7
517 Calgary BMX Alberta Damian BISSETT
Axo Redline
3 12
N7 Club Unknown Cory BANKS
20 inch click
4 ##
N1 Airdrie BMX Patrick LEBEL
Fly Racing
5 ##

Junior Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
N1 Cochrane BMX Karsten MILLMAN
Wrex
1 3
4 Calgary BMX Alberta Jeffrey JACOBSEN
B&P Redline
2 6
N8 Okotoks BMX Michael BAILEY
Wrex
3 ##
N2 Airdrie BMX Scott BERNACKI 4 ##
713 Edmonton BMX Justin STEWART
RVC
5 ##
114 Edmonton BMX Ryan STEWART
RVC
6 ##

7 Novice Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
AB2 Red Deer BMX Association Neige DELAUNAY 1 3
811 Airdrie BMX Kyla KELLN 2 6
AB3 Stony Plain BMX Jensen SPROXTON 3 10
922 Edmonton BMX Alexandra PLESMIARSKI 4 11
819 Airdrie BMX Kaitlin FENNELL 5 17
317 Stony Plain BMX Alissa ERDMAN (5NF) 6 18
022 Stony Plain BMX Jaya KAWA
Alberta Transmission
7 19

8 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
C1 Club Unknown Avriana HEBERT (7XF) 1 3
AB2 St. Albert BMX Association Alexie PUSCH
High River Glass
2 6
022X Stony Plain BMX Vanessa WHALING 3 9
119 Stony Plain BMX Breanne WEBB 4 12

9 Novice Female (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
330 Okotoks BMX Megan LAVALLEE 1 5
N4 Club Unknown Cayleigh VAN STAALDUINEN (8XF) 2 9
82 Calgary BMX Alberta Brianne VANDERKUIP 3 9
N7 Calgary BMX Alberta Kyra KNIGHT 4 12
C2 St. Albert BMX Association Megan VICKERY
RVC
5 12
224 Medicine Hat BMX Ciarra LLOYD
Metis Nation
6 18
019 Stony Plain BMX Jessie TOPOLNISKY 7 19

10 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
AB4 Airdrie BMX Audessa PARAFINA 1 3
213 Medicine Hat BMX Vanessa HOOD 2 6
3 Airdrie BMX Nicole LACHAPELLE 3 9
86 Cochrane BMX Courtney BEAVER 4 12

10 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
N3 Edmonton BMX Daina TUCHSCHERER 1 3
AB4 Stony Plain BMX Nicole SCHILLING (9XF)
Alberta Cycle
2 6
AB3 Red Deer BMX Association Brianna LIDSTONE 3 ##

11 Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
N6 Airdrie BMX Caitlyn DUNCANSON 1 3
029 Okotoks BMX Lacey HILGEN 2 7
624 Lethbridge BMX Danielle BENNETT 3 8

11 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
C6 Airdrie BMX Christina ULRICH 1 5
2 Edmonton BMX Shelby SCAMMELL
Velocity Cycle
2 5
N7 Club Unknown Yvonne KINGSTON 3 8

12 Expert Female (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
N5 Okotoks BMX Megan BOSAK
Bosak Cons.
1 3
C6 Red Deer BMX Association Jordan RIGUIDEL 2 6
330 Medicine Hat BMX Stephanie HOOD 3 9
AB5 Lethbridge BMX Kaitlynn CARTWRIGHT
Geo Strata Resources
4 13
AB4 Medicine Hat BMX Kassie DAVIES
B&V Oil & Gas
5 14

13 Novice Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
105 St. Albert BMX Association Taya TWETON (12NF)
Rude Girls
1 5
130 Okotoks BMX Shayla MYSEK 2 6
218 Stony Plain BMX Jyra FREUND 3 7
211 Calgary BMX Alberta Michaela WASYLIW (12NF) 4 12
830 Lethbridge BMX Samantha BENNETT 5 15
014 Cochrane BMX Cassie CRAWFORD 6 ##

13 Expert Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
N4 Medicine Hat BMX Chelsea KINGSTON 1 3
4 Edmonton BMX Jacqui CHAMBERS
RVC
2 6
AB2 Cochrane BMX Brittany FORTIN 3 ##

Cruiser 15 and 16 Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
N4 Calgary BMX Alberta Erick NICOL
B&P Redline
1 4
310 Edmonton BMX Ronald TOWNSEND
River Valley Cycle
2 7
N6 Okotoks BMX Cameron HELM
Alberta Digital Jukebox
3 9
N8 Airdrie BMX Dillon SWEENEY
B&P Redline
4 10
C3 Red Deer BMX Association Josh WOOLMAN
Alberta Crupi
5 15
AB3 Airdrie BMX Alex VANDENHOVEN
Dynastar
6 ##

Cruiser 30 to 34 Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
910 Club Unknown Justin DOEHRING (17-29MC)
Gravity Sports
1 3
912 Calgary BMX Alberta Jorge CARO 2 8
C1 Calgary BMX Alberta Darcy FAUTEUX
Bikes N Boards
3 9
N6 Calgary BMX Alberta Ryan NEGENMAN (17-29MC)
Redline
4 10
AB6 Calgary BMX Alberta Brad WILSON 5 15

Cruiser 35 to 39 Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
C3 Calgary BMX Alberta Lon KERFOOT 1 4
4 Edmonton BMX Jeff SCAMMELL 2 7
616 Airdrie BMX Wayne WOLF 3 8
N6 Red Deer BMX Association Dean BEST 4 12
AB7 Okotoks BMX Mark ROBERTS 5 ##
5 Edmonton BMX Mark CHAMBERS
RVC
6 ##
AB6 Airdrie BMX Tim CROFT 7 ##
C4 Okotoks BMX Steve MYSEK 8 ##

14 Expert Female (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
W6 Cochrane BMX Sabrina MILLMAN
Wrex
1 3
N6 Okotoks BMX Charne GOOSEN 2 6
N5 Red Deer BMX Association Kayla BEST
Alberta Crupi/ Maaco
3 9
AB8 Cochrane BMX Alex AWDE
Race City Speedway
4 12
C5 Lethbridge BMX Jennifer HARRINGTON 5 15
N7 Airdrie BMX Desirae LUPINO 6 ##

15 Novice Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
C7 Red Deer BMX Association Katie MAINVILLE
Crazy Horse Casing
1 4
2 Okotoks BMX Kaylee JACOBSEN (14NF)
Redline B&P
2 6
AB6 Red Deer BMX Association Katelyn WARRENER 3 8
?? Edmonton BMX Megan REID
Velocity Cycle
4 ##

16+ Novice Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
C8 Red Deer BMX Association Karlie MARSHALL 1 3
AB5 Okotoks BMX Chelsea KARDASH
CCR Creative Renovations
2 6
AB6 Lethbridge BMX Amanda LAVORATO 3 9

16 Expert Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
C4 Calgary BMX Alberta Natasha VERGARA
BB O-zone
1 4
N6 Calgary BMX Alberta Megan FREW
Bowcycle
2 5
C6 Calgary BMX Alberta Audra MILLER 3 10
AB2 Red Deer BMX Association Kelsey GERLITZ (15XF) 4 11

6 Novice Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
705 Red Deer BMX Association Kaden BARNES (5NM) 1 5
8 Calgary BMX Alberta Brendan VANDERKUIP (5NM) 2 6
502 Okotoks BMX Jack GALAN
Wilson Energy
3 7
412 Airdrie BMX Isaiah ROELOFSEN 4 12
410X Club Unknown Carter HAGEL 5 17
409 Stony Plain BMX Ethan ADAMS 6 18
317 Okotoks BMX Jasper RHODES (5NM) 7 19

6 Intermediate Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
AB2 St. Albert BMX Association Ronin PUSCH (5IM)
High River Glass
1 3
410 St. Albert BMX Association Zachary CHIZEN
Mincteman Press
2 6
AB6 Edmonton BMX Daniel WEBB 3 9
AB5 Edmonton BMX Steven WEBB 4 12

7 Intermediate Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
C6 Red Deer BMX Association Kade BEST 1 5
C7 Edmonton BMX Brendan STAFFORD
RBK
2 8
C2 Airdrie BMX Zachary CROFT 3 9
901 Okotoks BMX Micah RHODES 4 11
208 Stony Plain BMX Keelan MACWHINNIE 5 16
208X Stony Plain BMX Braden ERDMAN 6 17
AB6 Stony Plain BMX Ethan STEINKE
ReMax
7 18

8 Expert Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
C2 Airdrie BMX Owen EIKENBERRY 1 3
AB5 Edmonton BMX Mitchell WEBB
Velocity cycle
2 8
C3 Calgary BMX Alberta Brody James COOPER 3 8
AB6 Lethbridge BMX Riley LAVORATO 4 11
AB7 St. Albert BMX Association Ethan BURGER
Xtreme Wear And Tear
5 ##

9 Expert Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
N3 Red Deer BMX Association Cody PRATT
WREX
1 3
AB2 Stony Plain BMX Bailey SPROXTON 2 8
C3 Airdrie BMX Joel QUENNELL
Crupi
3 9
AB3 Stony Plain BMX Deven KAWA
Alberta Transmission
4 10
7 Lethbridge BMX Blake KEMPENAAR
Useable Used Auto Parts
5 16
509 St. Albert BMX Association Braydyn CHIZEN
Mincteman Press
6 19
C4 Airdrie BMX Jesse BOOTLAND 7 20
4 Lethbridge BMX Keegan BROWN 8 23

11 Novice Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
927 Cochrane BMX Adam WILLIAMS 1 3
1 Calgary BMX Alberta Alec COWAN 2 7
124 Airdrie BMX Jayme JOHNSON 3 8
524 Lethbridge BMX Tommy NOBERT 4 14
317 Red Deer BMX Association Daniel DUBRULE 5 15
220 Medicine Hat BMX Tylend LLOYD
Gravity Sport
6 18
715 Cochrane BMX Cody GAMMON 7 19

Junior Cruiser Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
C01 Calgary BMX Alberta Jeffrey JACOBSEN
AB Crupi B&P Cycle
1 4
N3 Cochrane BMX Karsten MILLMAN
Wrex
2 7
N5 Okotoks BMX Chris NAKAMURA (ECM)
Classic Source for Sports
3 7
713 Edmonton BMX Justin STEWART
RVC
4 ##
114 Edmonton BMX Ryan STEWART
RVC
5 ##

Elite Cruiser Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
N1 Airdrie BMX Kaila SWEENEY (JRCF)
Supercross BMX
1 3
25 Calgary BMX Alberta Steph KATELNIKOFF (JRCF)
The Shooting Edge
2 7
N2 Club Unknown Lori SMITH
The Bike Doctor
3 8

11 Expert Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
N6 Red Deer BMX Association Tyson WHITE
Crupi
1 5
N4 Airdrie BMX Stefan PACHECO 2 6
AB2 Airdrie BMX Tanner VANDENHOVEN
Dynastar Drilling
3 8
C7 Okotoks BMX Lee OUELLETTE
Remax
4 12
905 Stony Plain BMX John MCCANN
Riverside Honda
5 15
4 Edmonton BMX Kyle CHAMBERS
RVC
6 17

12 Intermediate Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
222 Red Deer BMX Association Justin MAINVILLE
Crazy Horse Casing
1 4
103 Okotoks BMX Tyler HILGEN 2 6
C6 Okotoks BMX Max LAVALLEE 3 10
506 Calgary BMX Alberta Carter WILLIAMSON 4 12
610 Stony Plain BMX Conner LUNGER 5 15
809 Calgary BMX Alberta Nickolas MASCHKE 6 16
4 Edmonton BMX Reed BRADFORD 7 ##
C7 Okotoks BMX Grayson SHARPE 8 ##

13 Novice Male (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
814 Medicine Hat BMX Matthew TEEL (12NM) 1 3
24 Medicine Hat BMX Colton CARROLL 2 6
4 Airdrie BMX Zachary JONES (12NM)
Stebnicki & Partners
3 10
819 Red Deer BMX Association Austin GILES 4 11

14 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
717 Edmonton BMX Ryan SPRACKLIN 1 3
C6 Airdrie BMX Brandon KERIK
Alter Air
2 10
5 Calgary BMX Alberta Cody NEGENMAN
B&P Redline
3 11
C8 Airdrie BMX Jason LUPINO 4 11
AB5 Airdrie BMX Brandon ULRICH 5 15
N7 Airdrie BMX Alex HAGEL
Calgary Harley Davidson
6 16
9 St. Albert BMX Association Kyle ROBB
Joseph Ingram Remax
7 18

15 Intermediate Male (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
4 Stony Plain BMX Colin REIMER 1 8
AB4 Red Deer BMX Association Chris WINDRIM 2 8
17 Lethbridge BMX Mason NEUDORF
Neudorf Plumbing
3 9
7 Stony Plain BMX Mason WHITE 4 10
8 Okotoks BMX Louis Martin GOOSEN 5 12
1 Red Deer BMX Association Landon FERRIS 6 16

16 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
3 Airdrie BMX Brendan LEE 1 3
208 Stony Plain BMX Q.J DUIKER
Maurader
2 7
523 Edmonton BMX Myles IVERACH
Mud Sweat & Gears
3 8
C6 Medicine Hat BMX James CROKE
Team Gravity
4 12
8 Stony Plain BMX Jon MILLER
Marauder
5 ##

16 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
AB4 Redcliff BMX Association Denis COTTEN 1 4
AB3 Edmonton BMX Francois BONJEAN 2 7
AB7 Stony Plain BMX Daryl SCHILLING
Alberta Cycle
3 10
C5 Okotoks BMX Travis MORROW 4 12
AB8 Cochrane BMX David REINHARDT 5 14
C7 Redcliff BMX Association Ryan KELLY 6 16
C4 Airdrie BMX Alex VANDENHOVEN
Dynastar
7 ##

17 to 24 Novice Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
904 St. Albert BMX Association Dustin VAUGEOIS 1 4
923 Okotoks BMX Jean-Guy POIRIER 2 5
3X Okotoks BMX Sean ROBERTS (16NM) 3 9

17 to 24 Intermediate Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
2 St. Albert BMX Association Rian RUTHERFORD
go bikes
1 3
C8 Red Deer BMX Association Levi VANCE 2 7
615 Edmonton BMX Daniel UNDERHILL
RVC
3 8
102 Club Unknown Stuart KNIGHT
Velocity Cycle
4 12
44 Club Unknown Cory MCCAUGHLEY
Rocy Mtn Bike N Board
5 ##

Cruiser 14 to 18 Female (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
N2 Calgary BMX Alberta Megan FREW
Bowcycle
1 3
531 Okotoks BMX Megan BOSAK (13FC)
Bosak Cons.
2 6
426 Edmonton BMX Jacqui CHAMBERS (13FC)
RVC
3 9

17 to 24 Expert Male (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
C3 Calgary BMX Alberta Justin GUNDLOCK 1 3
AB4 Edmonton BMX Devon KULY
Velocity Cycle
2 8
C8 Okotoks BMX Tyler PAGET 3 12
910 Club Unknown Justin DOEHRING
Gravity Sports
4 12
AB1 Edmonton BMX Brady VANKEULEN 5 14
5 St. Albert BMX Association Scott DONNAN 6 17
6 St. Albert BMX Association Adam KNIGHT
Velocity Cycle
7 18

30+ Intermediate Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
C8 Calgary BMX Alberta Jorge CARO 1 3
109 Edmonton BMX Brad FRICK (25-29NM) 2 6
59 Club Unknown Frank VAN STAALDUINEN 3 9

30+ Expert Male (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
C7 Club Unknown Garth HEBERT 1 3
N7 Calgary BMX Alberta Darcy FAUTEUX
Bikes N Boards
2 6
328 Calgary BMX Alberta Brad WILSON 3 9

Cruiser 40 to 44 Male (8 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
AB2X Edmonton BMX Shawn LOEWEN
Velocity Cycle
1 3
N5 Cochrane BMX Brian OTTERSON
CBO Design
2 7
AB2 Calgary BMX Alberta Paul WILLIAMSON 3 11
AB7 Stony Plain BMX George SCHWANKE
RVC
4 14
117 Calgary BMX Alberta Shannon WALL 5 15
AB5 Airdrie BMX Will JONES
Stebnicki & Partners
6 15
AB8 Stony Plain BMX Chris LUNGER 7 19
425 Okotoks BMX Conrad KARDASH
CCR Creative Renovations
8 ##

Cruiser 45+ Male (5 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
W4 Edmonton BMX Tony FLUET
Velocity Cycle
1 3
AB2 Edmonton BMX Randal GILLETT
RVC
2 6
C3 Club Unknown Victor DOEHRING
Gravity Sports
3 9
AB4 Airdrie BMX Randy LEE 4 12
730 Club Unknown Allen PLESNIARSKI 5 15

Cruiser 30+ Female (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS
N1 Airdrie BMX Wendy VANDENHOVEN
Dynastar Drilling
1 3
328 St. Albert BMX Association Nicoline HEBERT 2 6
N8 Airdrie BMX Shirley LUPINO 3 9
N4 Airdrie BMX Kathy VANDENHOVEN
Dynastar Drilling
4 ##